Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,564 εγγεγραμμένα μέλη και 2,752,141 μηνύματα σε 77,013 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 864 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην Ιλιάδα

dimitris96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitris96
Ο dimitris96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O dimitris96 έγραψε στις 19:02, 21-10-09:

Γεια! Λοιπόν μας την έβαλε και σε μας αυτη την ερώτηση. Πρόσεξε: Στον Αχιλλέα εμφανίστηκε με επιφάνεια γιατί να αποφεχθεί η σύγκρουση. ΑΝ εμφανιζόταν με ενανθρώπιση, ο Αχιλλέας ίσως να μην την άκουγε. Κατάλαβες; Για την αναγκαιότητα της κατάστασης. Στον Τηλέμαχο εμφανίζεται με ενανθρωπιση για να αφήσει αυτό το δίλλημα αν ζει ή πέθανε ο Οδυσσέας. Γιατί αφήνει το δίλλημα; Για να ξυπνήσει ο Τηλέμαχος και να αναλάβει τις ευθύνες του!

Ελπίζω να βοήθησα!

Τα λέμε,

Δημήτρης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

!@%^&*(

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη !@%^&*(
H !@%^&*( αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H !@%^&*( έγραψε στις 20:40, 21-10-09:

ευχαριστω και εγω γιατι με βοηθησε και εμενα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akiswolf

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη akiswolf
Ο akiswolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O akiswolf έγραψε στις 17:00, 02-11-09:

θελω την ασκηση 1 σελ 32
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Anthouli
γεια σου συνονοματη μου..θα σε βοηθησω εγω..εμφανιζεται με "επιφανεια" και του μιλαει με την μορφη της.στο δευτερο δεν τ πολυ θυμαμαι.. θα το ψαζω και θα σου πω..
μπορεις να μου πεις την ασκηση 2 σελ 32?

Παράθεση

nickmania

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη nickmania
Ο nickmania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nickmania έγραψε στις 22:51, 08-11-09:

παιδια σοζ π ανοιγω καινουριο θεμα και σας φερομαι σαν λυσαρι αλλα...
η ΑΝΑΓΚΗ!!!

θελω ασαπ (οσο πιο γρηγορα) γινετε να μ πειτε

τον Χαρακτηρησμο του μάντη Κάλχα !!!

thx τρελάάάά!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~LoVeR BoY~ : 31-05-11 στις 19:10. Αιτία: απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

Nikoc

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Nikoc
Ο Nikoc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Nikoc έγραψε στις 16:12, 09-11-09:

Οκ.....Ο μαντησ Καλχας ειναι σοφος......(ετσι θα τον χαρακτηριζα εγω...)Εξηγει τον χρησμο του και βοηθαει πολυ τον Αχιλλεα......Του δινει την δυνατοτητα να του βγει του Αγμεμνονα(μην το γραψεισ ετσι)...Καταλαβαινει πωσ αυτος που φταιει για ολα ειναι ο Αγαμεμννασ και σκεφτεται τουσ Αχαιους(Ελληνεσ)και τουσ ποναει για αυτον τον λογο καθεται και ανεχεται τον Αγαμεμνωνα και τον βριζει........Ξερει πωσ ο "ΣΩΤΗΡΑΣ" τουσ ειναι ο Αχιλλεασ.......Ειναι Σοφος....(Ελπιζω να βοηθησα)

Παράθεση

nickmania

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη nickmania
Ο nickmania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nickmania έγραψε στις 15:04, 11-11-09:

Θελω παιδια τρελο help !!

Θελω να μου πειτε τι εινε μονολογος...?
Πως βρισκουμε την προσωποποιηση και τις αντιθεσεις? ..τι ακριβως εινε?

χιλια thanksssss...

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 12:32, 15-11-09:

Μονόλογο έχουμε όταν σε κάποιους στίχους όταν ο ήρωας(μέσω του συγγραφέα) μας δείχνει την άποψή του για κάτι ή γενικά τα συναισθήματά του!
Αντιθέσεις...μαύρο-άσπρο..τι να σου πω τώρα.
Προσωποποίηση αν δεν κάνω λάθος έχει σχέση με τους θεούς...όταν παίρνουν την μορφή ανθρώπου...αλλά δεν είμαι σίγουρος-αυτό πρέπει να'ναι επιφάνεια

Παράθεση

SARALIANA

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη SARALIANA
H SARALIANA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H SARALIANA έγραψε στις 14:22, 15-11-09:

βοηθεια!!!!!!! αυριο γραφω ιλιαδα μηπως ξερετε τι μπορει ν πεσει απο την α ραψωδια????????

Παράθεση

Alexl1996 (Άλεξ)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Άλεξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 985 μηνύματα.

O Alexl1996 2 ΜΗΝΕΕΕΕΕΣ έγραψε στις 15:05, 15-11-09:

Η σκηνη Αχιλλεα-Αγαμεμνονα, καθως και Αχιλλεα-Θετιδας ειναι πολυ σημαντικες...Προσεξε επισης χωρισμο ενοτητων και χαρακτηρισμους...
Ελπιζω να βοηθησα...:no1:

Παράθεση

ChriCtiNak! (Χριστίνα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ChriCtiNak!
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ChriCtiNak! έγραψε στις 18:36, 15-11-09:

παιδια!σας παρακαλω βοηθηστε με στις ασκησεις της ιλιαδας γιατι η καθηγητρια που εχουμε ειναι πολυ αυστηρη και αν δεν τις κανουμε μας κατεβαζει ενα βαθμο!Λοιπον η ερωτηση ειναι στην ραψωδια Γ και στην σελιδα 53,ασκηση 3 που λεει 3.Αφου θυμηθειτε πώς εμφανιζεται η Πηνελοπη μπροστα στουσ μνηστηρες(Οδυσσεια α 368-372)και λαβετε υποψη σας τους στοιχους Γ 141-144,τι συμπεραινετε για τουσ κανονες σεμνοτητας και εμφανισης των γυναικων της αριστοκρατιας ενωπιον των αντρων στην ομηρικη κοινωνια?
Σας παρακαλω πολυυυυ!!!:s:s:s:s:s:s:s

Παράθεση

dimidimi (Dimitra)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη dimidimi
H Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H dimidimi έγραψε στις 20:49, 30-11-09:

Στους στοιχους 406-439 στη σελ 72,73 να αναπτυξω σε μερικες σειρες τη συναισθηματικη κατασταση αλλα και τη ψυχολογική κατάσταση της Ανδρομαχης!παιδια σας παρακαλω..ειναι επειγον!με απυλησε καθηγητρια μου πως αν δεν ειναι καλη η εργασια μου δεν θα μ βαλει καλο βαθμο αν η καλη εργασια μου θα μου κατεβασει τον βαθμο(ομως δεν εφταγα εγω,η διπλαν μου εφταιγε γιατι αντεγραφε απο το διαγωνισμα μου)

Παράθεση

mar0oZz (Μαρία)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη mar0oZz
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H mar0oZz no one said it would be easy... έγραψε στις 18:11, 01-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitra_kamtsi
Στους στοιχους 406-439 στη σελ 72,73 να αναπτυξω σε μερικες σειρες τη συναισθηματικη κατασταση αλλα και τη ψυχολογική κατάσταση της Ανδρομαχης!παιδια σας παρακαλω..ειναι επειγον!με απυλησε καθηγητρια μου πως αν δεν ειναι καλη η εργασια μου δεν θα μ βαλει καλο βαθμο αν η καλη εργασια μου θα μου κατεβασει τον βαθμο(ομως δεν εφταγα εγω,η διπλαν μου εφταιγε γιατι αντεγραφε απο το διαγωνισμα μου)
μην πελαγώνεις αμέσως μόνο και μόνο επειδή σε απείλησε η καθ. ...διάβασε τι λένε οι στίχοι και συγκεντρώσου και θα βρείς τι πρέπει να γράψεις...δεν είναι πολύ δύσκολη η ανάλυση της συναισθηματίκης κατάστασης....

συγγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο αλλά δεν θυμάμαι και πολλά...έχουν περάσει χρόνια..:xixi:

Παράθεση

natasapapa

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη natasapapa
H natasapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H natasapapa έγραψε στις 15:57, 19-12-09:

Γεια!!! Έχω μια εργασία για την ιλιάδα και τη θέλω μεγάλη γιατί είναι διαθεματικη (αναγκαία όμως ) είναι στη σελ.45 ασκ.2α λοιπόν η άσκησή λεει:οταν οι θεοι εισβαλουν στον ανθρωπινο χωρο,με ποιον τροποεμφανιζονται και πςς κανουν αισθητη την παρουσια τους στους θνητους???
Thanks

Παράθεση

KONINA27 (konstanina)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη KONINA27
H konstanina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H KONINA27 έγραψε στις 17:03, 19-12-09:

ποια ειναι η θεση του αμαχου πολεμου...????? ......μασ εβαλε εργασια αλλα δεν το καταλαβα.....
κανεισ???????δεν υπαρχη???

Παράθεση

MakingMirrors (Ντένια)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη MakingMirrors
H Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 169 μηνύματα.

H MakingMirrors White Horse έγραψε στις 18:56, 01-01-10:

Γεια!ο καθηγητης μου μας έβαλε να κάνουμε την διαθεματική δραστηριότητα 1 στη σελ. 66...
Μπορει κάποιος να με βοηθήσει μόνο στο ΄γ σκέλος???

Παράθεση

natasapapa

Μαθητής Β' γυμνασίου

H natasapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H natasapapa έγραψε στις 21:46, 03-01-10:

γεια!!! : υπάρχει μια διαθεματικη στο βιβλιο ιλιαδασ σελ.45 ασκ.2 το α μπορειτε να μου πειτα μια ιστοσελιδα γιατι εγω δεν βρισκω που να εχει χρησιμεσ πληροφοριεσ για αυτο το θεμα:

Παράθεση

Alexl1996 (Άλεξ)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Άλεξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 985 μηνύματα.

O Alexl1996 2 ΜΗΝΕΕΕΕΕΣ έγραψε στις 09:58, 04-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από KONINA27
ποια ειναι η θεση του αμαχου πολεμου...????? ......μασ εβαλε εργασια αλλα δεν το καταλαβα.....
κανεισ???????δεν υπαρχη???
Sorry που απαντάω τώρα, αλλά τώρα το είδα.... Είσαι σίγουρη ότι εννοεί "του άμαχου πολέμου"? Ή μήπως εννοεί "του άμαχου πληθυσμού"? Αν εννοεί τον άμαχο πόλεμο, δε βγάζει νόημα....

Παράθεση

natasapapa

Μαθητής Β' γυμνασίου

H natasapapa έγραψε στις 16:08, 09-01-10:

please την χρειάζομαι σύντομα
[QUOTE=natasapapa;746615]Γεια!!! Έχω μια εργασία για την ιλιάδα και τη θέλω μεγάλη γιατί είναι διαθεματικη (αναγκαία όμως ) είναι στη σελ.45 ασκ.2α λοιπόν η άσκησή λεει:οταν οι θεοι εισβαλουν στον ανθρωπινο χωρο,με ποιον τροποεμφανιζονται και πςς κανουν αισθητη την παρουσια τους στους θνητους???
Thanks[/QUOT

παρακαλώ την χρειάζομαι μέχρι την δευτέρα

Παράθεση

misseleniz (Ελενη)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη misseleniz
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H misseleniz έγραψε στις 17:48, 11-01-10:

γεια σας παιδια... δεν τα πηγαινω και πολυ καλα με την ιλιαδα. εχω την ασκηση 2)δ. σελ.45 που λεει: διαλεξτε μια σκηνη που σας εντυπωσιασε ή σας αρεσε απο τον κοσμο των θεων και να την αποδωσετε με οποιον τροπο καλλιτεχνικης εκφρασης προτιματε. σας παρακαλω, μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως ζηταει?? δεν μπορω να καταλαβω. ειναι επειγον. παντα πηγαινω ασκησεις στην ιλιαδα και τωρα αρχιζουν τα δυσκολα και δεν τα παω καλα. σας παρακαλω...
σας παρακαλω ειναι επειγον!!!!!! γιατι δεν μιλατε??

Παράθεση

Alexl1996 (Άλεξ)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Alexl1996 2 ΜΗΝΕΕΕΕΕΣ έγραψε στις 15:23, 12-01-10:

Εννοεί προφανώς να ζωγραφίσεις ή να αποδώσεις με κάποιο άλλο είδος τέχνης μια σκηνή από την Ιλιάδα......

Παράθεση

misseleniz (Ελενη)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H misseleniz έγραψε στις 15:32, 12-01-10:

σιγουρα αυτο εννοει??? δεν ξερω ρε γαμω το. στην ιλιαδα δεν τα παω καλα. τι αλλο ειδος τεχνης μπορει να ειναι?

Παράθεση

Alexl1996 (Άλεξ)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Alexl1996 2 ΜΗΝΕΕΕΕΕΣ έγραψε στις 15:37, 12-01-10:

Δεν ξέρω, αλλά εγώ από την εκφώνηση αυτό κατάλαβα, αλλά δεν την έχω κάνει τη συγκεκριμένη εργασία για να σου πω με σιγουριά....

Παράθεση

misseleniz (Ελενη)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H misseleniz έγραψε στις 15:39, 12-01-10:

ενταξει. ευχαριστω παντος... τα λεμε.... bb

Παράθεση

elenitCa (eleni hlektra)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη elenitCa
H eleni hlektra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elenitCa έγραψε στις 15:54, 13-01-10:

γεια σας παιδια!! ειναι πρωτη φορα που γραφω στο forum!! και δεν ξερω ακριβως πως λειτουργει!! λοιπον χρειαζομαι λιγακι βοηθεια...λοιπον στην ιλιαδα εχω μια ερωτηση για τα χαρακτιριστικα της μονομαχιας αν ξερετε καποιο site please καντε ενα κοπο να μου απαντησετε!! ευχαριστω!

Παράθεση

ballerina (κυβέλη)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ballerina
H κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H ballerina ... έγραψε στις 17:16, 16-01-10:

παιδια καλησπερα
μπορειτε να μου πειτε
που μπορω να βρω πληροφοριες
για ια εργασια στην ιλιαδα?
κανενα ονλινε βοηθημα?
ευχαριστω!

Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~LoVeR BoY~
Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,232 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 17:26, 28-01-10:

Όταν εννοείς εργασία;

Παράθεση

Zuzuniki

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Zuzuniki
H Zuzuniki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Zuzuniki έγραψε στις 19:35, 01-02-10:

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε μια ασκησούλα;;;---> Τι πετυχαίνει ο Πάτροκλος από την συνομιλία του με τον Αχιλλέα;
Αλλά αν μπορείτε απαντήστε ΦΕΤΟΣ,γτ σας είχα ζητήσει βοήθεια κ σε μια άλλη ερώτηση στην Γεωγραφία πριν 4 μέρες κ ακόμη περιμένω απάντηση....

Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~LoVeR BoY~
Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,232 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 21:23, 01-02-10:

Η άσκηση είναι του βιβλίου ή του/της καθηγητή/τριας;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~LoVeR BoY~ : 31-05-11 στις 19:12.
Παράθεση

M@alViNa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη M@alViNa
H M@alViNa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H M@alViNa έγραψε στις 18:57, 02-03-10:

Λοιπον παιδια, χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Η φιλολογος μας, μας εβαλε μια ασκηση και δυσκολευομαι να βρω την απαντηση. Λοιπον, ποια ηταν η θεση της γυναικας στην Ομηρικι Ιλιαδα και παραδειγματα γυναικων. Αν καποιος ξερει , βοη8ειστε σας παρακαλω.
Ευχαριστω

Παράθεση

natasapapa

Μαθητής Β' γυμνασίου

H natasapapa έγραψε στις 22:36, 08-03-10:

Τα ομηρικά έπη της Ιλιάδας και της Οδύσσειας καθρεφτίζουν την ελληνική κοινωνία πριν και κατά τη διάρκεια του 8ου αιώνα π.Χ. Εκεί βλέπουμε να κυριαρχεί ο θεσμός του οίκου με πατερναλιστικό χαρακτήρα και μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις υπάρχουν γυναίκες που ασκούν κάποιο είδος εξουσίας .Συνήθως είναι μακριά από το πολιτικό γίγνεσθαι, δεν συμμετέχουν στη δημόσια ζωή και υπάγονται στην εξουσία του αρχηγού της οικογενείας. Παρʼόλα αυτά όμως είναι ελεύθερες να εκφράσουν την άποψή τους ,συμβουλεύουν σε πολλά θέματα τους άντρες τους και διατηρούν το δικαίωμα να δραστηριοποιούνται εκτός του σπιτιού τους.

Στα Ομηρικά Έπη, στη Μινωϊκή και στη Μυκηναϊκή εποχή, οι γυναίκες είναι σε πολύ καλή μοίρα. Αγαπούν την οικογένειά τους, συζητούν ελεύθερα μαζί με τους άνδρες, επικρατεί η μονογαμία, ο γάμος είναι ιερός και αδιάλυτος, η γυναίκα μπορεί να διαλέξει τον άνδρα της, οι συζυγικές σχέσεις βασίζονται σε αμοιβαία αγάπη και εκτίμηση και οι τρόποι συμπεριφοράς των συζύγων παρουσιάζονται απλοί, ευγενικοί και εγκάρδιοι. Η πολυτεκνία θεωρείται μεγάλο αγαθό και ευτυχία, ενώ η ατεκνία μεγάλη συμφορά και εκδήλωση θεϊκής τιμωρίας.

τωρα παραδείγματα ίσως ειναι η Ελένη που γίνεται ολόκληροσ πόλεμος ή Ανδρομάχη που παει στα τειχη και εξυψώνεται απο τοισ αλλες γυναίκες αυτα συνδυασε τα !!!!!!!!!!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άλγεβρα Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 3107 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Α' Λυκείου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-11-13 στις 14:26.
    • Ιστορία Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία - Από Οδυσσέας
      Το θέμα έχει λάβει 52 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική Παιδεία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-12 στις 11:18.
    • BenQ-Siemens: Η αρχή και το τέλος - Από The Djinn
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συσκευές κινητής τηλεφωνίας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-03-07 στις 17:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους