Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,886 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,659 μηνύματα σε 82,012 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 781 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

GABRIELLA

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη GABRIELLA
H GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H GABRIELLA έγραψε στις 22:40, 12-05-10:

υπαρχει λεξικο ανωμαλων στο ιντερνετ;δεν το ηξερα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη JaneWin
H JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 834 μηνύματα.

H JaneWin έγραψε στις 00:55, 13-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από GABRIELLA
υπαρχει λεξικο ανωμαλων στο ιντερνετ;δεν το ηξερα...
δεν ξερω...
αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν ολα τα υπολοιπα λεξικα αυτο θα λειπει????
και αμα διαβασεις πιο πριν καποιος εδωσε μια διευθυνση η οποια διστυχως δεν υπαρχει πλεον...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spyroskaftanis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 11:56, 16-05-10:

για online λεξικό δεν ξέρω, αλλά μπορείς να κατεβάσεις κάτι από αυτά
http://files6.com/free_download_%CE%...89%CF%84%CE%B7

Παράθεση

manostf

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη manostf
Ο manostf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O manostf έγραψε στις 12:37, 16-05-10:

Γεια σας .. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βρώ τα παρακάτω μεταφρασμένα κάπου στο ίντερνετ>>(Α λυκείου ειμαι) περυσι στην Γ Γυμνασίου είχα βρεί... ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ ελληνικα Βιβλιο 2 κεφάλαιο 1 22-32 (σελ 48-50) Κεφ 2 3-4 (σελ 63) και 16-23 (σελ 70-71) Κεφαλιο 3 11-16 απο μετάφραση (σελ 80-81)

2 Θουκυδίδου Βιβλιο 3 Κεφαλαιο 71-73 (σελ 30 Κεφάλαιο 74 (σελ 315) Κεφαλαιο 75 (σελ 320) Κεφάλαι 81 (σελ 344) Κεφαλαιο 82 και απο 83 μετάφραση (σελ 353-356)

Παράθεση

spyroskaftanis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 17:35, 16-05-10:

υπάρχουν πολλές μεταφράσεις στο Internet αλλά δεν λένε και πολλά.
Έχω το βοήθημα του Βολονάκη σε pdf, αλλά μόνο για τον Ξενοφώντα. Αν το θες στείλε μου το e-mail σου με μήνυμα για να στο στείλω

Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

H JaneWin έγραψε στις 19:27, 16-05-10:

σε ευχαριστω πολυ!!!!

Παράθεση

manostf

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη manostf
Ο manostf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O manostf έγραψε στις 11:42, 17-05-10:

Σου έστειλα σε ΠΜ ΤΟ εμαιλ μου φίλε..

Παράθεση

panosdajko

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη panosdajko
Ο panosdajko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O panosdajko έγραψε στις 14:18, 21-05-10:

ρε παιδια την τριτη γραφω αρχαια......μηπως ξερει κανενας ποιο κειμενο ειναι πιο ΣΟΣ η πιο πιθανο να παισει??????? βοηθεια(ολη την χρονια κοιμομουνα αρχαι....τουλ. να γραψω μια μεταφραση.......)

Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

H JaneWin έγραψε στις 17:14, 21-05-10:

ρε παιδια την τριτη γραφω αρχαια......μηπως ξερει κανενας ποιο κειμενο ειναι πιο ΣΟΣ η πιο πιθανο να παισει??????? βοηθεια(ολη την χρονια κοιμομουνα αρχαι....τουλ. να γραψω μια μεταφραση.......)
σε μας επεσε τα κομματι για την αφιξη της παραλου στην αθηνα μετα την ηττα των αθηναιων στους αιγος παταμους....σελ.63...
και απο οσο ξερω αυτο ειν αρκετα ΣΟΣ...και γενικα πιο ΣΟΣ ειν ο Ξενοφωντας....στον θουκιδυδη ΣΟΣ ειν η εισαγωγη γτ βαζουν συνηθως διαφορετικο κειμενο και διαφορετικη εισαγωγη...

Παράθεση

Manos112

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Manos112
Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Manos112 έγραψε στις 15:23, 22-05-10:

Παιδια ξερετε καποιο site που να εχει τις μεταφρασεις του Θουκυδιδη στα Αρχαια? ΒΟΗΘΕΙΑ οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλωω

Παράθεση

ntinost

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ntinost
Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O ntinost έγραψε στις 15:47, 22-05-10:

WWW.ELLINIKOSLOGOS.GR

Παράθεση

Manos112

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Manos112
Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Manos112 έγραψε στις 15:56, 22-05-10:

Ευχαριστω πολυ!

Παιδια αυριο γραφω Αρχαια. Μπορειτε να μου πειτε SOS κειμενα απο Θουκιδιδη Sos επιθετα και τετοια, τι σας επεσαν περιπου? ειμαι αχρηστος σε αυτο το μαθημα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 28-05-10 στις 14:27. Αιτία: merge
Παράθεση

xXx_sylvia_xXx

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xXx_sylvia_xXx
H xXx_sylvia_xXx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H xXx_sylvia_xXx έγραψε στις 22:57, 25-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Manos112
Παιδια αυριο γραφω Αρχαια. Μπορειτε να μου πειτε SOS κειμενα απο Θουκιδιδη Sos επιθετα και τετοια, τι σας επεσαν περιπου? ειμαι αχρηστος σε αυτο το μαθημα
Εμάς μας έπεσε Ξενοφώντας. Το σημείο όπου έλεγε ότι ο θρήνος των Αθηναίων από το λιμάνι πέρασε από τα Μακρά Τείχη κτλ.
Στο άλλο τμήμα, επειδή ήταν διαφορετικά τα θέματα, έπεσε το πρώτο κείμενο από το Θουκυδίδη. Τέλος, από εισαγωγή μας έπεσε για την χρονολογική ακρίβεια. Να ξέρεις πάντως η μέθοδος του Θουκυδίδη είναι σοσ.

Παράθεση

o!g@1994 (Όλγα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη o!g@1994
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μήλος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H o!g@1994 έγραψε στις 17:09, 29-05-10:

ρε παιδιά μισό λεπτό. είναι σος ο ξενοφώντας και όχι ο θουκυδίδης?? είστε σίγουροι? γιατί εμάς η δικιάς μας καθηγήτρια είχε δώσει πολύ περισσότερη βάση στο Θουκυδίδη και γενικά στην ύλη που μας έχει βαλει τα περισσοτερα κείμενα είναι απο τα βιβλία του Θουκ! γι'αυτο και εγω είπα να διαβάσω απλά τα κείμενα του Ξενοφώντα και όχι το συντακτικό τόσο πολύ..

Παράθεση

nikospetroupoli (Νίκος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη nikospetroupoli
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O nikospetroupoli έγραψε στις 18:07, 29-05-10:

εμένα μου έπεσε το ίδιο με τη σύλβια Ξενοφόντας, αλλά και χρονολογική ακρίβεια από εισαγωγή.
Κοίτα, ο Θουκιδίδης έχει πιο πολύ ζουμί γενικά ως προς την ερμηνεία του, τη μετάφρασή του, το συντακτικό....παντού με λίγα λόγια και γιάυτό καθίσταται ως πιο σημαντικός από Ξενοφ. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πέφτει και Ξενοφ. εξίσου συχνά....Εγώ είχα περισσότερα για Θουκιδίδη και τελικά έπεσε το λιγότερο αναμενόμενο κεφάλαιο....

Παράθεση

DaphneB94

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη DaphneB94
H DaphneB94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H DaphneB94 έγραψε στις 10:10, 30-05-10:

καλημέρα παιδιά! κάποια στιγμή στο τέλος της χρονιας, η καθηγήτρια m έδωσε 5 ρήματα που συναντάμε πιο συχνά στ αρχαία της A' λυκείου.....αλλα εγώ δη ξέρω ποια είναι........μήπως μπορεί η m βοηθήσει κάποιος από εσάς?????? please!!!!!!!!! ευχαριστώ!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 30-05-10 στις 10:21. Αιτία: μετατροπή greeklish σε ελληνικά
Παράθεση

elenaki92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 11:12, 30-05-10:

Πολλά είναι τα σημαντικότερα ρήματα της αρχαίας ελληνικής. Αλλά αυτα τα 5 θα μπορούσαν να είναι: ποιέω-ω, αγγέλω, ορώ, ειμί, πράττω... Με βάση αυτα νομίζω πως κλείνονται πολύ εύκολα όλα τα υπόλοιπα. Βέβαια το λύω είναι αυτό που είναι πρότυπο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

linoula (Λίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη linoula
H Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H linoula έγραψε στις 20:10, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από DaphneB94
καλημέρα παιδιά! κάποια στιγμή στο τέλος της χρονιας, η καθηγήτρια m έδωσε 5 ρήματα που συναντάμε πιο συχνά στ αρχαία της A' λυκείου.....αλλα εγώ δη ξέρω ποια είναι........μήπως μπορεί η m βοηθήσει κάποιος από εσάς?????? please!!!!!!!!! ευχαριστώ!!!!
λοιπον σε οτι αφορα την αρχαια ελληνικη της πρωτησ λυκειου και τον ξενοφωντα τα ρηματα που μπορει να σασ εδωσε ειναι τα εξεις : αγγελω, πλεω-ω, οραω-ω, ειμί και είμι.
αλλα υπαρχουν και άλλα ομωσ το βαλλω, διδωμι, φημι, οιδα κλπ που σιγουρα θα σου φανουν χρησιμα γενικοτερα! ελπιζω να βοηθησα!

**τα συνηρημένα το λυω και οτι εχει σχεση με αυτα εξυπακουονται!

Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

H JaneWin έγραψε στις 20:21, 31-05-10:

αγγελω, πλεω-ω, οραω-ω, ειμί και είμι.
αυτα ομως ειναι 4..

Παράθεση

linoula (Λίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη linoula
H Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H linoula έγραψε στις 21:42, 31-05-10:

ops ναι! :Ρ
εεμ βασικα κοιτα ειναι και το ορμιζω και το ορμαω ορμω!
τωρα ειναι 6 αλλα οκ!
ελπιζω να βοηθησααα!!

Παράθεση

sophia_b (Σοφία-Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sophia_b
H Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H sophia_b έγραψε στις 11:37, 10-06-10:

λοιπον παιδια, το ορωμαι στον παρακειμενο γινεται εόρακα ή εώρακα?? και μπορει κανεις να μου πει αρχικους χρονους του ερχομαι γιατι απο το λεξικο μου δεν βγαζω ακρη ετσι οπως τα λεει? Ευχαριστω... προκαταβολικως

Τη δευτερα γραφουμε αρχαια!!μιλαμε για δραμα.. επειδη η εισαγωγη ειναι ενα σιγουρο θεμα... μας εβαλε 5 ερωτησεισ ολες και ολες... τις 5,10,15 και 17 σελιδεσ 37 και 38 και αλλη μια.Για ποιο σκοπο γραφει ο Θουκ την ισορια του πελοποννησιακου πολεμου. Μπορει να μου δωσει κανεισ απαντηση? Α, και αρχικουσ χρονους του ερχομαι... θα σας ημουν υποχρεη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 11-06-10 στις 11:30. Αιτία: merge
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη solonas07
Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 391 μηνύματα.

O solonas07 έγραψε στις 12:34, 10-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από sophia_b
λοιπον παιδια, το ορωμαι στον παρακειμενο γινεται εόρακα ή εώρακα?? και μπορει κανεις να μου πει αρχικους χρονους του ερχομαι γιατι απο το λεξικο μου δεν βγαζω ακρη ετσι οπως τα λεει? Ευχαριστω... προκαταβολικως
Αρχική Δημοσίευση από sophia_b
Τη δευτερα γραφουμε αρχαια!!μιλαμε για δραμα.. επειδη η εισαγωγη ειναι ενα σιγουρο θεμα... μας εβαλε 5 ερωτησεισ ολες και ολες... τις 5,10,15 και 17 σελιδεσ 37 και 38 και αλλη μια.Για ποιο σκοπο γραφει ο Θουκ την ισορια του πελοποννησιακου πολεμου. Μπορει να μου δωσει κανεισ απαντηση? Α, και αρχικουσ χρονους του ερχομαι... θα σας ημουν υποχρεη...
Κάνει εόρακα και εώρακα...
έρχομαι -παρατατικός ήειν & ήα & ηρχόμην - μέλλων ελεύσομαι και είμι - αόριστος ήλυθον & ήλθον - παρακείμενος ελήλυθα - υπερσυντέλικος ελυλήθειν - μετοχή ελθών.
Την ερώτηση στην εισαγωγή βαριέμαι να την ψάξω

Παράθεση

sophia_b (Σοφία-Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sophia_b
H Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H sophia_b έγραψε στις 11:22, 11-06-10:

δεν πειραζει, χιλια ευχαριστω

Παράθεση

annagk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annagk
H annagk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H annagk ΖΗΣΕ ΤΗ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ έγραψε στις 14:01, 18-09-10:

γεια σας θελω βοηθεια στα αρχαια μας εχει δωσει το ρημα παιδευω να το κλεινουμε σε ολους τους χρονους ενεργητικης μεσης παθητικησ φωνης στο 2 ενικο και δευτερο πληθυντικο προσωπο...................θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας

Παράθεση

blue_butterfly (Ριρίκα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη blue_butterfly
H Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14,307 μηνύματα.

H blue_butterfly Εγώ για χάρη σου... έγραψε στις 18:09, 18-09-10:

Στη γραμματικη των αρχαιων ελληνικων που μαλλον σας εδωσαν και φετος αν ψαξεις στα περιεχομενα θα βρεις τις σελιδες που σου εχει την καθε φωνη και τις καταληξεις της, θα ηθελα να σε βοηθησω περισσοτερο αλλα δεν εχω τη γραμματικη μαζι μου, συγνωμη.

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 18:39, 18-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από annagk
γεια σας θελω βοηθεια στα αρχαια μας εχει δωσει το ρημα παιδευω να το κλεινουμε σε ολους τους χρονους ενεργητικης μεσης παθητικησ φωνης στο 2 ενικο και δευτερο πληθυντικο προσωπο...................θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας
Λοιπόν,αν πας στην Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής που έδωσαν και φέτος στο Λύκειο στην σελίδα 164 έχει όλες τις καταλήξεις εκεί και όλες τις εγκλίσεις.

Παράθεση

Mimikaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mimikaaa
H Mimikaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Mimikaaa yaaa :D έγραψε στις 18:52, 22-09-10:

Εμμ..παιδιά βοήθεια..θέλω Προστακτικη Ενεστώτα του "ανάγομαι" SOSS !!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimikaaa : 22-09-10 στις 20:27.
Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

H GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H GABRIELLA έγραψε στις 20:35, 22-09-10:

αναγου

Παράθεση

Mimikaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mimikaaa
H Mimikaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Mimikaaa yaaa :D έγραψε στις 20:42, 22-09-10:

αναγου ?
θα σε βόλευε να μου το κλίνεις όλο ?
αν μπορείς φυσικά..

Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

H GABRIELLA έγραψε στις 10:23, 23-09-10:

ναι αμε κανενα προβλημα
-
αναγου
αναγεσθω
-
αναγεσθε
αναγεσθων/αναγεσθωσαν

Παράθεση

agg1991 (Αγγελική)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη agg1991
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H agg1991 oh la la!!!!!!!!! έγραψε στις 14:32, 23-09-10:

Γεια σας :/ αχχ δεν εχω ιδεα απο αρχαια θελω μια μικρη βοηθεια αν ειναι ευκολο...!plz!
θελω παραγωγα απο το ουσαν !!και εχω να κλινω:του σιτου

αυτα...!αν μπορειτε plz!!

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 18:37, 23-09-10:

Θα μπορούσατε να μου πείτε από εισαγωγή του Ξενοφώντα τι ερώτησεις είχαν πέσει?

Παράθεση

dgsvids

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη dgsvids
Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O dgsvids ποτε δεν ειναι αργα! έγραψε στις 20:14, 23-09-10:

Καλησπερα , μπορω να εχω μια βοηθεια για το ρημα"παρεσκευάζοντο" ?

Συγκεκριμενα, μας το ζητησε σε ολους τους χρονους,μονο στον 3ο πλυθηντικο..Εχω δει καποια παραδειγματα με ενα αλλο ρημα στην γραμματικη αλλα δεν ξερω αν ειναι το σωστο..Ευχαριστω

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 20:26, 23-09-10:

Σαν το ελύοντο νομίζω είναι, έχω χρόνια να ασχοληθώ βέβαια.

Παράθεση

dgsvids

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O dgsvids ποτε δεν ειναι αργα! έγραψε στις 20:35, 23-09-10:

ευχαριστω,θα το κοιταξω..κι εγω εχω χασει επαφη εδω και χρονια και προσπαθω τωρα να τα συμμαζεψω καπως πριν πεσω για τα καλα στα βαρια!

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 20:35, 23-09-10:

το παρασκευαζοντο ειναι ...γ πληθυντικο παρατατικο.μπορεις να το βρεις και να το δεις να κλινετε οπως το ελυοντο το οποιο ειναι στην σελιδα 168 στο ασπρο βιβλιο που λεει απο εξω γραμματικη της αρχαιας ελληνικης γυμνασιου-λυκειου(ενα ασπρο-κοντοχοντρο)

οποτε παει --->ενεστωτας παρασκευαζονται
παρατατικος παρεσκευαζοντο
μελλοντας παρασκευασοντο
αοριοστος παρεσκευασαντο

υπαρχουν βεβαια και αλλοι χρονοι ο παρακειμενος και ο υπερσυντελικος αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρη για τον τυπο το παρακειμενου.μπορεις να το δεις βεβαια εκει που στο ειπα...και εγω τωρα διαβαζω για επαναληπτικο τεστ αρχαιων πανω σε αυτα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 26-09-10 στις 17:29. Αιτία: merge
Παράθεση

dgsvids

Μαθητής Γ' λυκείου

O dgsvids ποτε δεν ειναι αργα! έγραψε στις 20:43, 23-09-10:

ευχαριστω αδαμαντια,μπορεις να μου πεις μηπως ο παρακειμενος και ο υπερσυντελικος που εχει στο παραδειγμα αν ισχυει στο ρημα που θελω?

α οκ μου απαντησες ηδη στο ερωτημα! :-) σε ευχαριστω πολυ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 26-09-10 στις 17:30. Αιτία: merge
Παράθεση

Lefteris278 (Λευτέρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lefteris278
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Lefteris278 δν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή, μόνο στιγμές έγραψε στις 20:47, 23-09-10:

ενεστ: παρασκευάζουσι(ν)
πρτ: παρεσκεύαζον
μλλ:παρασκευάσουσι(ν)\
αορ:παρεσκεύασαν
κ.τ.λ μετα δν θυμάμαι έχω καιρό να ασχοληθώ..!

οπα, ενεργητικη το έκανα..τέσπα.συγνώμη!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 26-09-10 στις 17:30.
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 21:51, 23-09-10:

ισχυει ισχυει αλλα και εγω δεν ξερω να σχηματισω το συγκεκριμενο καλα και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου γι αυτο.αυτα!!πως σου φαινεται το σχολειο?

Παράθεση

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σίμος53101
Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Σίμος53101 έγραψε στις 22:08, 23-09-10:

Οι καταλήψη του παρακειμένου είναι "νται" και του υπερσυντέλικου "ντο". Οπότε λογικά είναι:
Παρακείμενος: παρασκευάζονται
Υπερσυντέλικος: παρεσκευάζοντο
Δεν είμαι όμως σιγουρος για το θέμα....Xμμμμμμμμμ..............

Παράθεση

katerinaki26

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη katerinaki26
H katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H katerinaki26 έγραψε στις 22:44, 23-09-10:

ΕΝ. παρασκευαζονται
Πρτ. παρεσκευάζοντο
Μελ.παρασκευασθήσονται
Αορ. παρεσκευάσαντο έχει και παθητικο αόριστο: παρεσκευάσθησαν
Πρκ.παρεσκευασμενοι εισι
Υπερ.παρεσκευασμενοι ησαν

τον παρακειμενο και υπερσυντελικο αυτα τα ρηματα στο γ πληθυντικο το σχηματιζουν περιφραστικα

Παράθεση

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σίμος53101
Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Σίμος53101 έγραψε στις 22:50, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerinaki26
ΕΝ. παρασκευαζονται
Πρτ. παρεσκευάζοντο
Μελ.παρασκευασθήσονται
Αορ. παρεσκευάσαντο έχει και παθητικο αόριστο: παρεσκευάσθησαν
Πρκ.παρεσκευασμενοι εισι
Υπερ.παρεσκευασμενοι ησαν

τον παρακειμενο και υπερσυντελικο αυτα τα ρηματα στο γ πληθυντικο το σχηματιζουν περιφραστικα
Ααααα.... γι' αυτό δεν μου ταίριαζαι το θέμα..... Τι εννοείς όταν λες "αυτά τα ρήματα" ???

Παράθεση

katerinaki26

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη katerinaki26
H katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H katerinaki26 έγραψε στις 23:14, 23-09-10:

τα ρηματα που ο παρακειμενος τελειωνει σε -σμαι...

Παράθεση

dgsvids

Μαθητής Γ' λυκείου

O dgsvids ποτε δεν ειναι αργα! έγραψε στις 00:43, 24-09-10:

ευχαριστω πολυ :-)

καλα ειναι μεχρι τωρα,εχει φυγει και η αμηχανια της αρχης,οποτε ολα καλα !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 26-09-10 στις 17:55. Αιτία: merge
Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

H GABRIELLA έγραψε στις 09:16, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από agg1991
Γεια σας :/ αχχ δεν εχω ιδεα απο αρχαια θελω μια μικρη βοηθεια αν ειναι ευκολο...!plz!
θελω παραγωγα απο το ουσαν !!και εχω να κλινω:του σιτου

αυτα...!αν μπορειτε plz!!
ειμι(μετοχη ουσα)
ουσια,συνουσια,απουσια,εξουσια,παρουσια.

σιτος
σιτου
σιτω
σιτον
σιτε

σιτα
σιτων
σιτοις
σιτα
σιτα
(ειναι ανωμαλο (κατα το γενος ))δλδ εχει δυο διαφορετικα γενη,αρσενικο στον ενικο και στον πληθ.ουδετερο.

Παράθεση

EfakiK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EfakiK
H EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H EfakiK έγραψε στις 10:16, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από dgsvids
Καλησπερα , μπορω να εχω μια βοηθεια για το ρημα"παρεσκευάζοντο" ?

Συγκεκριμενα, μας το ζητησε σε ολους τους χρονους,μονο στον 3ο πλυθηντικο..Εχω δει καποια παραδειγματα με ενα αλλο ρημα στην γραμματικη αλλα δεν ξερω αν ειναι το σωστο..Ευχαριστω

Καλημέρα,

σου γράφω τους αρχικούς χρόνους κ εσύ θα χρειαστεί μόνο να το βάλεις στο πρόσωπο που σου έχει ζητηθεί:
Ενστ: παρασκευάζομαι
Πρτ: παρεσκευαζόμην
Μελ: παρασκευάσομαι (μέση διάθεση), παρασκευασθήσομαι (παθητική διάθεση)
Αορ: παρεσκευασάμην (μέση διάθεση), παρεσκευάσθην (παθητική διάθεση)
Πρκ: παρεσκεύασμαι
Υπερσ: παρεσκευάσμην και παρεσκευασμένος @font-face { font-family: "Cambria"; }@font-face { font-family: "Microsoft Sans Serif"; }p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal { margin: 0cm 0cm 10pt; font-size: 12pt; font-family: "Times New Roman"; }div.Section1 { page: Section1; } ἦν

Αρχική Δημοσίευση από EfakiK
Καλημέρα,

σου γράφω τους αρχικούς χρόνους κ εσύ θα χρειαστεί μόνο να το βάλεις στο πρόσωπο που σου έχει ζητηθεί:
Ενστ: παρασκευάζομαι
Πρτ: παρεσκευαζόμην
Μελ: παρασκευάσομαι (μέση διάθεση), παρασκευασθήσομαι (παθητική διάθεση)
Αορ: παρεσκευασάμην (μέση διάθεση), παρεσκευάσθην (παθητική διάθεση)
Πρκ: παρεσκεύασμαι
Υπερσ: παρεσκευάσμην και παρεσκευασμένος @font-face { font-family: "Cambria"; }@font-face { font-family: "Microsoft Sans Serif"; }p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal { margin: 0cm 0cm 10pt; font-size: 12pt; font-family: "Times New Roman"; }div.Section1 { page: Section1; } ἦν
Βλέπω ότι δεν αναγνωρίζει το πολυτονικό, με τη μετοχή παρεσκευασμένος λοιπόν βάζουμε το ην με περισπωμένη κ δασεία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 26-09-10 στις 17:56. Αιτία: merge
Παράθεση

agg1991 (Αγγελική)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη agg1991
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H agg1991 oh la la!!!!!!!!! έγραψε στις 15:20, 24-09-10:

σε ευχαριστω παραααα πολυυυυυυ <3

Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

H GABRIELLA έγραψε στις 17:05, 24-09-10:

τίποτα!

Παράθεση

alexia1992 (Αλεξια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη alexia1992
H Αλεξια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αθήνας και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H alexia1992 έγραψε στις 18:06, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια
οποτε παει --->ενεστωτας παρασκευαζονται
παρατατικος παρεσκευαζοντο
μελλοντας παρασκευασοντο
αοριοστος παρεσκευασαντο
Ο μελλοντας ειναι παρασκευάσονται
Παρκ.παρασκευασμένοι εισί(ν)
Υπερσ. παρασκευασμένοι ήσαν

Παράθεση

janeee

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη janeee
H janeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H janeee έγραψε στις 18:15, 25-09-10:

γεια σας παιδια θελω μια βοηθεια αν σας ειναι ευκολο γιατι δεν ξερω καλα αρχαια.εχω να κανω χρονικη αντικατασταση στο "προειπε" και να κλινω στις πλαγιες πτωσεις τα "νυκτι,λιμενι,ταξεως" αυτα.αν μπορειτε plz!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Buke , Georgina M , Laou_95 , PanosGR

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους