Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,453 εγγεγραμμένα μέλη και 2,832,752 μηνύματα σε 80,932 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 379 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

billys155

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη billys155
Ο billys155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O billys155 έγραψε στις 17:28, 16-04-09:

Γεια σας παιδια,καινουργιος στο site.

Η απορια μου ειναι ξεκαθαρη.Γιατι να υπαρχει τοση προκαταληψη με τα ΙΕΚ και τα Κολεγια? Εγω για παραδειγμα θελω να παω ψυχολογια στο Ελληνοβρετανικο ή λογοθεραπεια στο ΑΚΜΗ ας πουμε.Γιατι προσπαθουν να μου δειξουν οτι δεν αξιζει? Μολις μιλησα με μια υπευθηνη στο Ελληνοβρετανικο.Της ρωτησα αν μπορω να ανοιξω αργοτερα δικο μου γραφειο ως ψυχολογος και η απαντηση ηταν καταφατικη.Αρα αφου δεν μπορω να πιασω τα μορια για ΑΕΙ,δεν αξιζει να παω εκει?

Ποια η γνωμη σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unkown-User

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 17:52, 16-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από billys155
Γεια σας παιδια,καινουργιος στο site.

Η απορια μου ειναι ξεκαθαρη.Γιατι να υπαρχει τοση προκαταληψη με τα ΙΕΚ και τα Κολεγια? Εγω για παραδειγμα θελω να παω ψυχολογια στο Ελληνοβρετανικο ή λογοθεραπεια στο ΑΚΜΗ ας πουμε.Γιατι προσπαθουν να μου δειξουν οτι δεν αξιζει? Μολις μιλησα με μια υπευθηνη στο Ελληνοβρετανικο.Της ρωτησα αν μπορω να ανοιξω αργοτερα δικο μου γραφειο ως ψυχολογος και η απαντηση ηταν καταφατικη.Αρα αφου δεν μπορω να πιασω τα μορια για ΑΕΙ,δεν αξιζει να παω εκει?

Ποια η γνωμη σας?
Πήγαινε. Κανένα πρόβλημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

billys155

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη billys155
Ο billys155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O billys155 έγραψε στις 19:47, 16-04-09:

Πραγματικα συντομη απαντηση ε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

george_k214 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη george_k214
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O george_k214 έγραψε στις 10:40, 18-04-09:

Κοίταξε,ούτε και εμένα με ενοχλουν σε γενικές γραμμές τα κολλέγια και τα ιεκ.
Απλά,όταν βλέπω την ξαδέρφη μου να έχει τελειώσει ψυχολογία στην αθήνα(τώρα τελευταία έχει ανέβει πολύ η βάση της) και να κάνει μετά μάστερ σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό μου κακοφαίνεται όταν κάποιος που έχει μπεί σε ένα ιεκ με πολύ λιγότερο διάβασμα,έχει(οπως υποστηρίζεις)τα ίδια σχεδον εργατικά δικαιώματα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unkown-User

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 11:51, 18-04-09:

Παιδιά κατ αρχάς ξεκαθαρίζω ότι έχω περάσει στην σχολή της επιλογής μου.

Παρ όλα αυτά επειδή πολλά ακούγονται, πολλά κολλέγια ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΑ. Και δεν έχουν καταλήψεις-κομματοσκυλίκι- θα πάρουμε φέτος σημειώσεις- η γραμματεία τα ξύνει- και μλκίες αυτού του στυλ.

Ούτε εγώ τα είχα σε εκτίμηση παλιότερα μέχρι που "από σποντα" παρακολούθησα 4-5 μαθήματα.

Κάποιοι θα πόυνε ότι σωστό θα ήταν να βελτιώσουμε την δημόσια παιδεία και ΔΙΚΙΟ θα έχουν απλά υπό τις σημερινές συνθήκες εγώ θα έστελνα το παιδί μου σε Ιδιωτικό το φύσαγα φυσικά ε?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,468 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 11:52, 18-04-09:

Δεν έχεις και άδικο. Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά και με τον George πιο πάνω. Παντως το Δικατσά ξέρω ότι είναι το μόνο παγκοσμίως που δεν αναγνωρίζει Κρατικούς Πανεπιστημιακούς τίτλων ξένων Πανεπιστημίων. Είμαστε λίγο γύφτοι ως Έλληνες. Νομίζουμε ότι οι άλλοι δεν υπάρχουν. Κι ύστερα μας φταίνε οι Αμερικανοί.

Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 16:04, 18-04-09:

Μερικα κολλεγια εχουν καλο ονομα και πρεπει να γινεται καλη δουλεια οπως πχ το ντιρι η το αλμπα...Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι απαταιωνιες δεν μαθαινεις τιποτα ειδικα στα ιεκ οπου γινεται χαβαλες και τιποτα αλλο.....Χασιμο χρονου

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

βιλλαρασ (βασιλης (ειμαι απο τους καλους)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη βιλλαρασ
Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O βιλλαρασ έγραψε στις 21:48, 18-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από george_k214
Κοίταξε,ούτε και εμένα με ενοχλουν σε γενικές γραμμές τα κολλέγια και τα ιεκ.
Απλά,όταν βλέπω την ξαδέρφη μου να έχει τελειώσει ψυχολογία στην αθήνα(τώρα τελευταία έχει ανέβει πολύ η βάση της) και να κάνει μετά μάστερ σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό μου κακοφαίνεται όταν κάποιος που έχει μπεί σε ένα ιεκ με πολύ λιγότερο διάβασμα,έχει(οπως υποστηρίζεις)τα ίδια σχεδον εργατικά δικαιώματα...
συμφωνω...δεν γινεται του ενος να του βγαινει ο $%^ στο διαβασμα και αλλος χωρις κοπο να παιρνει ετσι απλα το πτυχιακι..αν ηταν ετσι θα ειμασταν ολοι γιατροι δικηγοροι και πολ μηχανικοι...
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από nikos georg
Δεν έχεις και άδικο. Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά και με τον George πιο πάνω. Παντως το Δικατσά ξέρω ότι είναι το μόνο παγκοσμίως που δεν αναγνωρίζει Κρατικούς Πανεπιστιμιακούς τίτλων ξένων Πανεπιστημίων. Είμαστε λίγο γύφτοι ως Έλληνες. Νομίζουμε ότι οι άλλοι δεν υπάρχουν. Κι ύστερα μας φταίνε οι Αμερικανοί.
δεν ξερεις τις κομπινες
προσωπικα ο θειος μου τελειωσε αρχιτεκτονικη στην ιταλια (ο Θεος να την κανει) που στην οποια εκανε στην ουσια κατι μαθηματα καλων τεχνων του κ$%^ <<πολυτεχνειο >> σου λεει μετα

τωρα ειναι σε μια τραπεζα παιρνει 3 χιλιαρικα κοντα το μηνα και ξινεται....

η θεια μου παλι...τελειωσε παλι ιταλια σε πολυτεχνειο της πλακας χημεια... και εγς προσωπικα ξερω περισσοτερα απο εκεινη...οποτε αστο

Παράθεση

mariannaki_nita

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη mariannaki_nita
H mariannaki_nita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mariannaki_nita έγραψε στις 10:07, 22-06-09:

παιδια αυτη τη στιγμη περνω το πτυχιο μου απο το ελληνοβρετανικο στη ψυχολογια και σασ πληροφορω οτι την πρωτη χρονια ημασταν 20 μαθητεσ και στο τεταρτο ετοσ ημασταν 4 και αυτο γιατι οι περισσοτεροι δεν περασαν,επειδη πιστευαν τα σχολια του κοσμου οτι εκει πασ και χωρισ διαβασμα γινεσαι επιστημονασ.οπωσ σκεφτεστε οτι ειναι αδικο να διαβαζεισ για πανελληνιεσ και ο αλλοσ να σπουδαζει αυτο που θελει απλα και ευκολα στο κολλεγιο, σκεφτειτε οτι πρωτον απτο κολλεγιο δεν αποφοιτουν αυτοι που δεν διαβαζουν και επισησ δεν μπορουν οι πανελληνιεσ να καθοριζουν ολη μασ τη ζωη.δηλαδη εγω που απογοητευτηκα απο τισ πανελληνιεσ και ημουν σιγουρη οτι θελω να γινω ψυχολογοσ γιατι επρεπε να χασω εναν χρονο προσπαθωντασ να ξαναδωσω πανελληνιεσ με την ελπιδα οτι τελικα θα εγραφα τη βαθμολογια που θα χρειαζομουν;και ναι ειναι πολυ θετικο οτι δεν ανακατευονται κομματα με τισ σπουδεσ μασ δεν εχουμε καταληψεισ και ουτε παρακαλαμε για σημειωσεισ.ειναι ταξεισ με υποφερτο αριθμο ατομων,οι καθηγητεσ ενδιαφερονται για ολα τα παιδια και το μαθημα ειναι φροντιστηριακο. και το οτι καποιοι μπορει να τελειωσαν σε ξενα πανεπιστημια και να μη γνωριζουν τελικα τιποτα στο αντικειμενο τουσ δεν σημαινει οτι πρεπει να τα απαξιουμε. υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν βγει και απο το ελληνικο πανεπιστημιο και δεν εχουν τισ γνωσεισ που θα επρεπε. και για οσουσ δεν το ξερουν τα κολλεγια εχουν οριο 6 χρονων για να ολοκληρωθουν οι σπουδεσ και οριο το πολυ 4 μαθηματα να πηγαινουν για τον σεπτεμβρη,αν ειναι παραπανω κατευθειαν βγαινει η αποφαση για επαναληψη τησ χρονιασ.

το ξερω αλλα δεν το θεωρησα τοσο σημαντικο.δν με βολευει.καλημερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 26-11-10 στις 18:29. Αιτία: Merge.
Παράθεση

SuperSayian (Μάριος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SuperSayian
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O SuperSayian έγραψε στις 02:01, 26-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από mariannaki_nita
παιδια αυτη τη στιγμη περνω το πτυχιο μου απο το ελληνοβρετανικο στη ψυχολογια και σασ πληροφορω οτι την πρωτη χρονια ημασταν 20 μαθητεσ και στο τεταρτο ετοσ ημασταν 4 και αυτο γιατι οι περισσοτεροι δεν περασαν,επειδη πιστευαν τα σχολια του κοσμου οτι εκει πασ και χωρισ διαβασμα γινεσαι επιστημονασ.οπωσ σκεφτεστε οτι ειναι αδικο να διαβαζεισ για πανελληνιεσ και ο αλλοσ να σπουδαζει αυτο που θελει απλα και ευκολα στο κολλεγιο, σκεφτειτε οτι πρωτον απτο κολλεγιο δεν αποφοιτουν αυτοι που δεν διαβαζουν και επισησ δεν μπορουν οι πανελληνιεσ να καθοριζουν ολη μασ τη ζωη.δηλαδη εγω που απογοητευτηκα απο τισ πανελληνιεσ και ημουν σιγουρη οτι θελω να γινω ψυχολογοσ γιατι επρεπε να χασω εναν χρονο προσπαθωντασ να ξαναδωσω πανελληνιεσ με την ελπιδα οτι τελικα θα εγραφα τη βαθμολογια που θα χρειαζομουν;και ναι ειναι πολυ θετικο οτι δεν ανακατευονται κομματα με τισ σπουδεσ μασ δεν εχουμε καταληψεισ και ουτε παρακαλαμε για σημειωσεισ.ειναι ταξεισ με υποφερτο αριθμο ατομων,οι καθηγητεσ ενδιαφερονται για ολα τα παιδια και το μαθημα ειναι φροντιστηριακο. και το οτι καποιοι μπορει να τελειωσαν σε ξενα πανεπιστημια και να μη γνωριζουν τελικα τιποτα στο αντικειμενο τουσ δεν σημαινει οτι πρεπει να τα απαξιουμε. υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν βγει και απο το ελληνικο πανεπιστημιο και δεν εχουν τισ γνωσεισ που θα επρεπε. και για οσουσ δεν το ξερουν τα κολλεγια εχουν οριο 6 χρονων για να ολοκληρωθουν οι σπουδεσ και οριο το πολυ 4 μαθηματα να πηγαινουν για τον σεπτεμβρη,αν ειναι παραπανω κατευθειαν βγαινει η αποφαση για επαναληψη τησ χρονιασ.
Να σου πω ιδιοτικό δεν είναι αυτό?πόσο πληρώνεισ?

Παράθεση

mariannaki_nita

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη mariannaki_nita
H mariannaki_nita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mariannaki_nita έγραψε στις 13:24, 29-06-09:

ναι ιδιωτικο,ειναι 5.500-6.000 τον χρονο

Παράθεση

taokla007 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη taokla007
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O taokla007 έγραψε στις 17:15, 05-07-10:

θα συμφωνήσω και εγώ με την mariannaki_nita. Αυτή τη στιγμή θα πάω στο δεύτερο έτος στο Mediterranean College. Σπουδάζω την τρίτη μου επιλογή σε σχέση με το μηχανογραφικό. Ανέκαθεν ήθελα τρεις σχολές. Μπορεί να μην μπόρεσα να γράψω καλά στα Μαθηματικά Κατ. αλλά μέσα μου το ξερα ότι ήθελα να ασχοληθώ με αυτό που σπουδάζω τώρα. Και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Από το έτος μου ήμασταν 15 άτομα και κόπηκαν σίγουρα οι 7. Σίγουρα υπάρχουν ορισμένα κολέγια τα οποία είναι απαράδεκτο που συνεχίζουν να υπάρχουν, αλλά δεν πρέπει η μπάλα να τα παίρνει όλα. Σε κάποια κολέγια γίνεται άψογη δουλειά. Σε μας στο πρώτο έτος έμαθα ότι υπήρξαν 6 άτομα τα οποία δεν μπόρεσαν να γραφτούν στο κολέγιο, διότι δεν κατάφεραν να γράψουν καλά στο placement test στα αγγλικά. Γι' αυτό από τη δική μου μεριά πιστεύω ότι καλύτερα θα κάνουν οι αρμόδιοι να κάνουν έναν σοβαρό έλεγχο παντού για το συμβαίνει και όταν λέω παντού εννοώ και ορισμένα ΤΕΙ και ΑΕΙ, τα οποία είναι ανάξια λειτουργίας. Δεν είμαι γόνος πλούσιας οικογένειας. Δουλεύω κάθε μέρα 8ωρα και 4ωρα (τις ημέρες μαθημάτων) για να μπορώ να βοηθάω τους γονείς μου στα δίδακτρα (7000 ?). Δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή για τα λεφτά που έδωσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dominator
Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολογίας ΤΕΙ Σερρών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Dominator έγραψε στις 21:56, 25-11-10:

Καλά όλα αυτά,το Π.Δ. εκδόθηκε τον περασμένο Μάϊο,η Κοινοτική Οδηγία ενσωματώθηκε στην Ελληνική Νομοθεσία και τα Κολλέγια (Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης πλέον) αναγνωρίστηκαν και με τη βούλα!
Έχω όμως μια απορία,κυρίως λόγω άγνοιας...τι γίνεται με την επαγγελματική κατοχύρωση αυτών των πτυχίων;Θέλω να πω,πήγε κανείς απόφοιτος π.χ. στο Οικονομικό Επιμελητήριο ή στο Δικηγορικό Σύλλογο για εγγραφή μέχρι τώρα;Αν ναι τη απάντηση/αποτέλεσμα πήρε;
Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρει κάποιος που γνωρίζει τέτοιες περιπτώσεις για να έχουμε πάνω κάτω και μια εικόνα του τι γίνεται σήμερα μ'αυτό το θέμα στην πράξη και όχι μόνο στους "νόμους"!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aegloswen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 22:07, 25-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dominator
Καλά όλα αυτά,το Π.Δ. εκδόθηκε τον περασμένο Μάϊο,η Κοινοτική Οδηγία ενσωματώθηκε στην Ελληνική Νομοθεσία και τα Κολλέγια (Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης πλέον) αναγνωρίστηκαν και με τη βούλα!
Έχω όμως μια απορία,κυρίως λόγω άγνοιας...τι γίνεται με την επαγγελματική κατοχύρωση αυτών των πτυχίων;Θέλω να πω,πήγε κανείς απόφοιτος π.χ. στο Οικονομικό Επιμελητήριο ή στο Δικηγορικό Σύλλογο για εγγραφή μέχρι τώρα;Αν ναι τη απάντηση/αποτέλεσμα πήρε;
Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρει κάποιος που γνωρίζει τέτοιες περιπτώσεις για να έχουμε πάνω κάτω και μια εικόνα του τι γίνεται σήμερα μ'αυτό το θέμα στην πράξη και όχι μόνο στους "νόμους"!
Αυτό ακριβώς. Μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος που ξέρει?

Προσωπικά έχω δώσει Πανελλήνιες,δεν πέρασα στην σχολή της επιλογής μου.Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι αρχικά να δώσω με το 10% και μετά αν δεν περάσω πάλι, Πανελλαδικές. Ωστόσο σκέφτομαι αν αξίζει να δώσουν πάλι οι γονείς μου τόσα χρήματα στα φροντιστήρια,να χαραμίσω πάλι τόσες ώρες και έναν ακόμα χρόνο ενώ θα μπορούσα να πάω σε κάποια ιδιωτική σχολή,που στην τελική θα έχω τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με κάποιον που έχει βγεί από κάποιο ΑΕΙ. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το ζήτημα,αν κάποιος γνωρίζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 25-11-10 στις 22:17.
Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολογίας ΤΕΙ Σερρών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Dominator έγραψε στις 23:43, 25-11-10:

Κοίταξε,αν πάμε σύμφωνα με το νόμο,οι απόφοιτοι αφού γραφτούν στον αντίστοιχο ξένο επαγγελματικό φορέα (κάτι το οποίο στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μια τυπική διαδικασία) και εξασφαλίσουν επαγγελματικά δικαιώματα στην χώρα προέλευσης του πτυχίου (π.χ. Αγγλία) έχουν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση εγγραφής και στο αντίστοιχο Ελληνικό όργανο απονομής "επαγγελματικών αδειών",το οποίο είναι υποχρεωμένο να τους δεχτεί μέσω εξετάσεων και ΕΠΙΠΛΕΟΝ,ΑΝ ο ενδιαφερόμενος δεν θέλει να δώσει εξετάσεις (ή αλλιώς,ΑΝ ένα επιμελητήριο κάνει "νερά" και πιστολιάζει τις εξετάσεις ώστε να μην τις περάσει κανείς) μπορεί εναλλακτικά να ακολουθήσει πρακτική άσκηση στο επάγγελμα 3 ετών (αν θυμάμαι καλά) μετά την παρέλευση των οποίων ΑΥΤΟΜΑΤΑ εγγράφεται στο επιμελητήριο που επιθυμεί,που να χτυπάνε τον ποπό τους κάτω!

ΑΛΛΑ επειδή στη Μπανανία ζούμε,θέλουμε να δούμε αν όντως ολα αυτά εφαρμόζονται στην πράξη,διότι σ'αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι "αυτονόητο"!

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,544 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 00:02, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Unkown-User
Παιδιά κατ αρχάς ξεκαθαρίζω ότι έχω περάσει στην σχολή της επιλογής μου.

Παρ όλα αυτά επειδή πολλά ακούγονται, πολλά κολλέγια ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΑ. Και δεν έχουν καταλήψεις-κομματοσκυλίκι- θα πάρουμε φέτος σημειώσεις- η γραμματεία τα ξύνει- και μλκίες αυτού του στυλ.

Ούτε εγώ τα είχα σε εκτίμηση παλιότερα μέχρι που "από σποντα" παρακολούθησα 4-5 μαθήματα.

Κάποιοι θα πόυνε ότι σωστό θα ήταν να βελτιώσουμε την δημόσια παιδεία και ΔΙΚΙΟ θα έχουν απλά υπό τις σημερινές συνθήκες εγώ θα έστελνα το παιδί μου σε Ιδιωτικό το φύσαγα φυσικά ε?
Καλά τα φαινόμενα παθογένειας δεν κρίνουν την επιστημονική αξιοπιστία ενός Πανεπιστημίου. Άλλα πράγματα την κρίνουν. Δεν σας κάνει εντύπωση που στα κολλέγια δεν λειτουργούν Τμήματα σοβαρών επιστημών όπως φυσικομαθηματικά ή επιστήμες πολυτεχνείου ή ιατρικές; Αυτό λέει πολλά...

Προσωπικά δεν με καίει που υπάρχουν. Νομίζω ότι η επιστημονική δύναμη ενός Πανεπιστημίου δεν συγκρίνεται με αυτή του Κολλεγίου. Το Πανεπιστήμιο είναι μια διαφορετική βαθμίδα σπουδών με τελείως διαφορετική φιλοσοφία διδασκαλίας της επιστήμης. Τα Κολλέγια αφορούν άλλου είδους σπουδές με ειδικό επαγγελματικό προσανατολισμό. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 00:03, 26-11-10:

Κοίταξε,αν πάμε σύμφωνα με το νόμο,οι απόφοιτοι αφού γραφτούν στον αντίστοιχο ξένο επαγγελματικό φορέα (κάτι το οποίο στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μια τυπική διαδικασία) και εξασφαλίσουν επαγγελματικά δικαιώματα στην χώρα προέλευσης του πτυχίου (π.χ. Αγγλία) έχουν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση εγγραφής και στο αντίστοιχο Ελληνικό όργανο απονομής "επαγγελματικών αδειών",το οποίο είναι υποχρεωμένο να τους δεχτεί μέσω εξετάσεων και ΕΠΙΠΛΕΟΝ,ΑΝ ο ενδιαφερόμενος δεν θέλει να δώσει εξετάσεις (ή αλλιώς,ΑΝ ένα επιμελητήριο κάνει "νερά" και πιστολιάζει τις εξετάσεις ώστε να μην τις περάσει κανείς) μπορεί εναλλακτικά να ακολουθήσει πρακτική άσκηση στο επάγγελμα 3 ετών (αν θυμάμαι καλά) μετά την παρέλευση των οποίων ΑΥΤΟΜΑΤΑ εγγράφεται στο επιμελητήριο που επιθυμεί,που να χτυπάνε τον ποπό τους κάτω!

ΑΛΛΑ επειδή στη Μπανανία ζούμε,θέλουμε να δούμε αν όντως ολα αυτά εφαρμόζονται στην πράξη,διότι σ'αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι "αυτονόητο"!
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες,Dominator.

Περιμένουμε και άλλες απαντήσεις. Όποιος γνωρίζει και παραπάνω πράγματα για το τι ακριβώς συμβαίνει και "πρακτικά",ας μας ενημερώσει.

Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 01:09, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Καλά τα φαινόμενα παθογένειας δεν κρίνουν την επιστημονική αξιοπιστία ενός Πανεπιστημίου. Άλλα πράγματα την κρίνουν. Δεν σας κάνει εντύπωση που στα κολλέγια δεν λειτουργούν Τμήματα σοβαρών επιστημών όπως φυσικομαθηματικά ή επιστήμες πολυτεχνείου ή ιατρικές; Αυτό λέει πολλά...

Προσωπικά δεν με καίει που υπάρχουν. Νομίζω ότι η επιστημονική δύναμη ενός Πανεπιστημίου δεν συγκρίνεται με αυτή του Κολλεγίου. Το Πανεπιστήμιο είναι μια διαφορετική βαθμίδα σπουδών με τελείως διαφορετική φιλοσοφία διδασκαλίας της επιστήμης. Τα Κολλέγια αφορούν άλλου είδους σπουδές με ειδικό επαγγελματικό προσανατολισμό. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Κανείς δεν ισοπέδωσε τίποτα,άλλο λέει το thread,μην αρχίζεις το "ποιός την έχει μεγαλύτερη" γιατί εκτός από off-topic δεν είναι και το καλύτερο sport,προτιμώ το ping-pong!
Επίσης,δεν ήξερα ότι υπάρχουν επιστήμες σοβαρότερες από κάποιες άλλες!Δηλαδή θες να πεις ότι τα Οικονομικά π.χ. είναι επιστήμη της πλάκας;!
Ο λόγος που δεν υπάρχουν (μέχρι σήμερα) τέτοια τμήματα είναι προφανώς ότι απαιτούν μεγάλο κεφάλαιο για εξοπλισμό,εργαστήρια,διεθνείς κώδικες,βιβλιογραφία κ.λπ. εκτός αν υπάρχει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει!

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες,Dominator.

Περιμένουμε και άλλες απαντήσεις. Όποιος γνωρίζει και παραπάνω πράγματα για το τι ακριβώς συμβαίνει και "πρακτικά",ας μας ενημερώσει.
Παρακαλώ,στη διάθεσή σου!

Επιπλέον να τονίσω ότι για να ισχύουν όλα αυτά,το πτυχίο πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι από Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (εδώ δεν μας απασχολεί ο "βραχνάς" ΔΟΑΤΑΠ,Ευρωπαϊκό να'ναι κι ό,τι να'ναι) και το Κολλέγιο να έχει (φυσικά) την άδεια απ'το Υπουργείο...
Μεγάλη προσοχή λοιπόν,ζητάμε ΠΑΝΤΑ να δούμε με τα μάτια μας την άδεια λειτουργίας του ιδρύματος που ενδιαφερόμαστε διότι υπάρχουν πολλά που ισχυρίζονται ότι την έχουν αλλά ψεύδονται (π.χ. το AUA που σφράγισε η αστυνομία στην Αθήνα) καθώς και το ίδρυμα προέλευσης των πτυχίων,μη τυχόν έρχονται από Αμερική ή χώρα εκτός Ε.Ε. και δεν υπάγονται έτσι στην Κοινοτική Οδηγία του 2005...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dominator : 26-11-10 στις 01:22.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 01:42, 26-11-10:

Κανείς δεν ισοπέδωσε τίποτα,άλλο λέει το thread,μην αρχίζεις το "ποιός την έχει μεγαλύτερη" γιατί εκτός από off-topic δεν είναι και το καλύτερο sport,προτιμώ το ping-pong!
Επίσης,δεν ήξερα ότι υπάρχουν επιστήμες σοβαρότερες από κάποιες άλλες!Δηλαδή θες να πεις ότι τα Οικονομικά π.χ. είναι επιστήμη της πλάκας;!
Πολύ σωστά έκανε και επενέβη ο nPb, όταν οι προσκείμενοι στις ιδιωτικές αυτές σχολές πιο πάνω γράφουν ότι είναι ακόμη και καλύτερα τα ιδιωτικά τους από πανεπιστήμιά μας.
Επίσης εγώ ακούω συνεχώς από την υπουργό Παιδείας ότι δεν πρόκειται να ισοτιμηθούν τα ΑΕΙ/ΤΕΙ με τα κολλέγια. Πολύ πρόσφατα μάλιστα το ξαναείπε. Συνεπώς τέτοιου είδους πτυχία είναι εκ των πραγμάτων υποτιμημένα, δε χρειάζεται κανέναν nPb, exc ή οποιονδήποτε άλλο να πει για μία ακόμα φορά το αυτονόητο.

Τέλος δε, υπάρχουν Επιστήμες και επιστήμες. Δεν είναι όλες ίδιες, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που δεν αφορά το συγκεκριμένο νήμα.

Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 15:59, 26-11-10:

exc και nPb,προσωπικά εχέσθην και για τις επιστήμες και για τα Πανεπιστήμια και για τα Τ.Ε.Ι. και για όλα!
Οι δουλειές μου να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά κι όλα τ'άλλα τ'ακούω βερεσέ...όπως το ίδιο ισχύει και για όλο τον κόσμο,που απλά θέλει μια αξιοπρεπή δουλειά!Αυτή την εμμονή ορισμένων σας με το "επίπεδο των Πανεπιστημίων" μόνο με ένα τρόπο μπορώ να την εξηγήσω,δεν θα το κάνω όμως γιατί θα γίνω κακός και δεν το θέλω!

Εδώ δεν συζητάμε τίποτα σχετικό με αυτό που λέτε,καθώς αφενός ψάχνουμε να δούμε ποιές διαδικασίες ισχύουν στην πράξη για να ασκήσει κανείς επάγγελμα,αφετέρου δεν περίμενα τον ένα και τον άλλο να μου κάνει "γυμνάσια" για μια αγορά εργασίας που (ευτυχώς) έχω φάει στη μάπα απ'τα 15 μου,λέγοντας μου ποια επιστήμη είναι έτσι και ποιά σχολή είναι αλλιώς!
Με όλο το σεβασμό που λέει κι ο Λάκης,...η βάρκα γέρνει!
Αν έχετε κάτι να προσφέρετε στην κουβέντα έχει καλώς,διαφορετικά τουλάχιστον μην γράφετε άσχετα και αδιάφορα για τους περισσότερους (θέλω να πιστεύω) πράγματα που μόνο κακό μπορεί να κάνουν στην κουβέντα...αυτά για να εξηγούμαστε!

Όσο για τη Διαμαντοπούλου,αυτό που εννοεί (κι οι περισσότεροι το καταπίνετε αμάσητο) είναι ότι δεν θα γίνουν ποτέ τα Κολλέγια Α.Ε.Ι.!Αν όμως κάνατε τον κόπο να διαβάσετε τι υπέγραφε τον περασμένο Μάϊο η "Αννούλα",θα βλέπατε ότι ναι μεν υπάρχουν Κολλέγια που δεν είναι Α.Ε.Ι. αλλα βγάζουν απόφοιτους που σε επαγγελματικό επίπεδο είναι...απόφοιτοι Α.Ε.Ι.!
Οπότε τι σημασία έχει;Δε πα'να είναι και σουβλατζίδικα,από τη στιγμή που δίνουν "χαρτί" από άλλο ξένο Α.Ε.Ι. και αυτό πια αναγνωρίζεται,πάει το παιχνίδι!

Υ.Γ.1 Καλό θα ήταν να έχουμε όλοι υπόψη μας,ότι οι απόφοιτοι Κολλεγίων αυτή τη στιγμή ναι μεν δεν αναγνωρίζονται ακαδημαϊκά (δηλαδή δεν μπορούν π.χ. να δώσουν Κατατακτήριες με το πτυχίο ή να γίνουν καθηγητές Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. κ.λπ.) διότι δεν προβλέπει η Κοινοτική Οδηγία κάτι τέτοιο αλλά ο δρόμος έχει ανοίξει και όπως αντιλαμβάνεστε,στις πρώτες προσφυγές από (αγανακτησμένους) απόφοιτους θα έρθουν και οι καταδίκες!Και με τις ευλογίες της "Τρόϊκα" βέβαια!
Υ.Γ.2 Για να καταλάβετε γιατί μου γυρίζει το μυαλό όταν βλέπω τέτοια trollαρίσματα...μια κοπέλα που είναι κούκλα και το τονίζει εδώ κι εκεί,πως τη λένε;
Υ.Γ.3 Με συγχωρείτε για τον τόνο,αλλά έχει κι η υπομονή τα όριά της...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dominator : 26-11-10 στις 16:19.
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 16:55, 26-11-10:

Έχω δυστυχώς για εσένα την μεγάλη ικανότητα να σου απαντήσω όπως ακριβώς σου αξίζει, αλλά δε θα το κάνω.
Θα σεβαστώ τους κανόνες του forum και κυρίως τους υπόλοιπους που διαβάζουν το νήμα και δε μου φταίνε σε τίποτα.
Ισοτίμηση ΑΕΙ/ΤΕΙ και κολλεγίων δεν πρόκειται να επιτευχθεί λόγω αντιδράσεων από τους φοιτητές και τους πτυχιούχους ΑΕΙ/ΤΕΙ. Αυτή η αδικία δε θα περάσει.
Δεν μπορεί ένα παράρτημα πανεπιστημίου εξωτερικού στο οποίο διδάσκουν απόφοιτητοι ΑΕΙ χωρίς Διδακτορικό ή έστω ένα μεταπτυχιακό να μοιράζει τριετή επί πληρωμή πτυχία ισάξια με τα τεταρτοετή ελληνικά πανεπιστήμια στα οποία σκίζεσαι και για να μπεις και για να πάρεις πτυχίο.
Είναι απλώς αδύνατο και άδικο.

Μπορείς στο εξής να ειρωνευτείς και να χλευάσεις οτιδήποτε θέλεις. Εγώ τις απόψεις μου τις είπα και ως τεκμηριωμένες απόψεις έχουν πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από ό,τι και να πεις.
Καλό απόγευμα.

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:21, 26-11-10:

Εγώ δε πιστεύω ότι πρέπει να κατακρίνουμε ιδιωτικά κολέγια ή ΙΕΚ . Πολλά ΙΕΚ προσφέουν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση ενώ πολλά πανεπιστήμια και ΤΕΙ προσφέρουν σίγουρη ανεργία. Επίσης το εκπαιδευτικό μας σύστημα αλλάζει πολύ πιθανό (και μάλλον αυτό θα γίνει) να αναγωριστούν τα κολέγια ως πανεπίστημια και δε ξέρουμε τι θα γίνει στην αγορά εργασίας μετά από αυτό.

Η επιλογή ενός κολέγιου αποτέλει ρίσκο και μια επένδυση που δε ξέρει κανένας αν αποδώσει. Ο χρόνος θα δείξει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 26-11-10 στις 17:36.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 17:31, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Επίσης το εκπαιδευτικό μας σύστημα αλλάζει πολύ πιθανό (και μάλλον αυτό θα γίνει) να αναγωριστούν τα κολέγια ως πανεπίτημια
Αυτό έχει πολλάκις αποκλειστεί από την ίδια την υπουργό, αλλά ούτως ή άλλως αποκλείεται να περάσει κάτι τέτοιο μετά τις αντιδράσεις των φοιτητών ΑΕΙ/ΤΕΙ που θα υπάρξουν σε τέτοια περίπτωση.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 17:31, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Έχω δυστυχώς για εσένα την μεγάλη ικανότητα να σου απαντήσω όπως ακριβώς σου αξίζει, αλλά δε θα το κάνω.
Θα σεβαστώ τους κανόνες του forum και κυρίως τους υπόλοιπους που διαβάζουν το νήμα και δε μου φταίνε σε τίποτα.
Ισοτίμηση ΑΕΙ/ΤΕΙ και κολλεγίων δεν πρόκειται να επιτευχθεί λόγω αντιδράσεων από τους φοιτητές και τους πτυχιούχους ΑΕΙ/ΤΕΙ. Αυτή η αδικία δε θα περάσει.
Δεν μπορεί ένα παράρτημα πανεπιστημίου εξωτερικού στο οποίο διδάσκουν απόφοιτητοι ΑΕΙ χωρίς Διδακτορικό ή έστω ένα μεταπτυχιακό να μοιράζει τριετή επί πληρωμή πτυχία ισάξια με τα τεταρτοετή ελληνικά πανεπιστήμια στα οποία σκίζεσαι και για να μπεις και για να πάρεις πτυχίο.
Είναι απλώς αδύνατο και άδικο.

Μπορείς στο εξής να ειρωνευτείς και να χλευάσεις οτιδήποτε θέλεις. Εγώ τις απόψεις μου τις είπα και ως τεκμηριωμένες απόψεις έχουν πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από ό,τι και να πεις.
Καλό απόγευμα.
Υπάρχουν και τα p.m. όπου μπορείς να μου στείλεις ό,τι θέλεις δεν υπάρχει πρόβλημα,να γνωριστούμε κιόλας,αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις...anyway!
Εδώ μιλάμε για νόμους του Κράτους φίλε μου,αλλά εξακολουθείς να λες τα δικά σου (ποια ισοτίμηση;που κολλάνε ρε όλα αυτά που γράφεις;!) και να βγαίνεις off-topic,κουράζοντας μας!
Αδύνατο όχι,άδικο μπορεί...κι όμως αυτή η "αδικία" πέρασε!Που ζεις,δεν το πήρες χαμπάρι;Εδώ μπήκαν οι τραπεζίτες στην Ελλάδα και σε κυβερνάνε,εσένα αυτό είναι το πρόβλημά σου;!Εδώ καταργούν τα (όποια) δικαιώματα σου είχαν απομείνει κι εσύ κολλάς στα Κολλέγια;Πραγματικά απορώ μ'αυτά που διαβάζω,μερικοί ζουν πραγματικά στο δικό τους κόσμο...
Η ίδια η ζωή είναι άδικη,εμάς δε θα έπαιρνε η μπάλα;

Κρίμα που φοράς παροπίδες και δεν μπορείς να κατανοήσεις το θέμα της συζήτησης!Καλό απόγευμα...

Υ.Γ. Πράγματι πολύ τεκμηριωμένος ο λόγος σου...ειδικά τα bold μ'έψησαν!
http://stat-athens.aueb.gr/~jpan/FEK78A-PD38-25ma10.pdf
Διάβασε λοιπόν τι υπέγραψε η υπουργός σου (που με τόση προσήλωση ακούς) και έλα να τα ξαναπείς ποιό "τεκμηριωμένα",τρομάρα σου...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 17:35, 26-11-10:

Συνεχίζεις να μου απαντάς υποτιμητικά, αλλά δε με ψήνεις (για να μιλήσω στη διάλεκτό σου) καθόλου να σου απαντήσω ούτε δημοσίως, ούτε με pm. Έχω πολύ πιο ωραία και σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ.

Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 17:51, 26-11-10:

Καλά κάνεις,δε λες και τίποτα τόση ώρα,σπασμένο κασετόφωνο μου θυμίζεις...
Και πολύ καλά κάνω και σου μιλάω έτσι,καθώς κι εσύ ξεκίνησες αναφερόμενος υποτιμητικά για μια ομάδα ατόμων χωρίς λόγο!

Τουλάχιστον διάβασε αυτό που ανέβασα μπας και ξυπνήσεις απ'το λήθαργο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dominator : 27-11-10 στις 00:02.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 18:01, 26-11-10:

Καλά κάνεις,δε λες και τίποτα τόση ώρα...

Τουλάχιστον διάβασε αυτό που ανέβασα μπας και ξυπνήσεις απ'το λήθαργο...
Εγώ μίλησα για την ισοτίμηση, όχι την αναγνώριση. Έχει διαφορά. Την καταλαβαίνεις ή να σου την εξηγήσω αναλυτικά;
Τέλος της συζήτησης!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 18:06, 26-11-10:

Ρεεε που μπλέξαμεεε!

Αγόρι μου χρυσό,αφενός ΟΥΤΕ εγώ μίλησα για ισοτίμηση,αφετέρου ΟΥΤΕ μας ενδιαφέρει ΟΥΤΕ συζητάμε για ισοτίμηση!
Από που στο καλό το συμπεραίνεις αυτό;Διάβασες τίποτα από αυτά που γράφω ή μιλάω στον τοίχο;!

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 18:12, 26-11-10:

Ρεεε που μπλέξαμεεε!

Αγόρι μου χρυσό,αφενός ΟΥΤΕ εγώ μίλησα για ισοτίμηση,αφετέρου ΟΥΤΕ μας ενδιαφέρει ΟΥΤΕ συζητάμε για ισοτίμηση!
Από που στο καλό το συμπεραίνεις αυτό;Διάβασες τίποτα από αυτά που γράφω ή μιλάω στον τοίχο;!
Αν ξαναδιαβάσεις το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το θέμα θα καταλάβεις ότι και εγώ την ισοτίμηση από σπόντα την ανέφερα.
Στόχος μου ήταν να θίξω ότι δεν ισχύει αυτό που είχε πει κάποιος προηγουμένως ότι τα κολέγια είναι καλύτερα των πανεπιστημίων.
Και επιτέλους: Μη μιλάς πλέον! Ας λήξουμε το θέμα εδώ!

Η διαφορά ανάμεσα στην ηλιθιότητα και στην ευφυΐα είναι ότι η δεύτερη έχει όρια. (Einstein)

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 18:25, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Αν ξαναδιαβάσεις το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το θέμα θα καταλάβεις ότι και εγώ την ισοτίμηση από σπόντα την ανέφερα.
Στόχος μου ήταν να θίξω ότι δεν ισχύει αυτό που είχε πει κάποιος προηγουμένως ότι τα κολέγια είναι καλύτερα των πανεπιστημίων.
Και επιτέλους: Μη μιλάς πλέον! Ας λήξουμε το θέμα εδώ!
Ακόμη κι αν κάποιος το είπε,εσύ γιατί πρέπει να τα γ%%%σεις όλα;;;Τόσο κόμπλεξ ανωτερότητος πια;;;Δεν καταλαβαίνεις ότι ΕΧΟΥΜΕ Κ-Ο-Υ-Ρ-Α-Σ-Τ-Ε-Ι να βλέπουμε flames του στυλ "Πανεπιστήμια vs Τ.Ε.Ι." ή "Α.Ε.Ι. vs Κολλέγια";Τόσο καιρό που είσαι εδώ δεν το καταλαβαίνεις,δεν κουράστηκες;
Με βλέπεις,δεν λέω τίποτα,προσπερνώ τι έγραψαν οι προηγούμενοι και ψάχνω κάτι ενδιαφέρον,ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ;Νομίζεις εμένα θα μου άρεσε να μου τι λέει ο κάθε απόφοιτος Κολλεγίου που θα γράφετε στο Τ.Ε.Ε.;Αλλά ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;!

Επιπλέον,πρέπει να καταλάβεις ότι η ισοτίμηση δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ και ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑ με αυτό που λέμε "επάγγελμα",αυτό δηλαδή που "μετρά"!Η ουσία του πράγματος είναι αυτή που σου εξήγησα!Εκεί είναι το ζουμί και ΟΧΙ στο αν τα Κολλέγια θα λέγονται Πανεπιστήμια ή Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης!
Και το κυριότερο,είναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!Off-topic πως το λένε!

Εγώ απλώς σου απαντάω,εσύ κατάφερες να κάνεις το thread...μην πω τι!Και συνεχίζεις ακάθεκτος,παρ'όλο που (κατά τα λεγόμενά σου) έχεις πολυ πιο ουσιαστικά πράγματα να κάνεις,λες κι εμείς οι υπόλοιποι έχουμε μπαρμπούτσαλα!
Πραγματικά,I rest my case μαζί σου φίλε μου,τι να πω...

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,544 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:54, 26-11-10:

Το θέμα είναι πως ο dominator όταν μιλάει σε θέματα όπως "Πανεπιστήμια VS ΤΕΙ", "Κολλέγια VS Πανεπιστήμια" στέκεται στο περιτύλιγμα και όχι στην ουσία. Δεν μπορεί να στηρίξει με λογικά επιχειρήματα (όπως κάνουν και οι κομματικοί φοιτητές των παρατάξεων) τις απόψεις του και για την επίκληση στην αυθεντία μας φέρνει ένα σωρό νόμους και παρανόμους, θέλοντας να στηρίξει τις απόψεις του. Οι νόμοι στην Ελλάδα δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να "ρίξουν" της ισχύ του δημόσιου Πανεπιστημίου και του πτυχίου που αυτό απονέμει. Θα ήταν παράλογο. Ας δεχτούμε επιτέλους ότι στην ανώτατη βαθμίδα της δημόσιας παιδείας είναι το Πανεπιστήμιο και τίποτα άλλο. Το δημόσιο Πανεπιστήμιο ας δέχεται βολές,...κτλ είναι η μόνη ακαδημαϊκή μονάδα στην οποία γίνεται έρευνα, δημοσιεύσεις ερευνητικών εργασιών σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, ερευνητικές αποστολές,...κτλ. Το Κολλέγιο τι από όλα αυτά κάνει; Τίποτα. Απλά πληρώνεις και απλά κοροϊδεύεις την ματαιοδοξία σου. Για παράδειγμα χωρίς βασικές γνώσεις από Λογισμό Πινάκων και Πραγματική Ανάλυση Πανεπιστημιακού επιπέδου δεν μπορείς να μάθεις Οικονομετρία! Ακόμη και να θες μάθεις θα κολλήσεις καθώς προχωράει η ύλη. Δεν μπορεί οι φοιτητές των Κολλεγίων σε προγράμματα Bachelors "οικονομικής αλοιφής" να μην διδάσκονται τουλάχιστον ένα εξαμηνιαίο μάθημα αμιγώς μαθηματικών! Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ και μπορώ να αμφιβάλλω με κάθε δικαίωμα για την επιστημονική επάρκεια των πτυχιούχων αυτών, ας αναγνωριστούν τα πτυχία τους και ότι άλλο θέλουν να αναγνωρίσουν. Την επιστημονική επάρκειά τους δεν θα μπορούν να την αναγνωρίσουν, γιατί πολύ απλά στην μεταπτυχιακή καριέρα κάπου θα κολλήσουν.

Ο dominator δεν έχει τα κότσια να παραδεχθεί ότι τα ΑΕΙ, τα ΤΕΙ και τα Κολλέγια έχουν διαφορετικά προγράμματα σπουδών υπό διαφορετικό επίπεδο δυσκολίας της ύλης, γεγονός που συμβαίνει τόσο και μεταξύ Τμημάτων ΑΕΙ όσο και ΤΕΙ. Πόσο μάλλον των ΑΕΙ-ΤΕΙ με τα Κολλέγια, όπου τα τελευταία (από ότι είδα για παράδειγμα σε αντικείμενο πάνω στην Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων & Μαρκετινγκ) το επίπεδο και το εύρος των μαθημάτων όσο σε επίπεδο υποβάθρου για επόμενες ενότητες όσο και το εύρος των επόμενων ενοτήτων είναι πολύ χαμηλό σε σχέση με το αντίστοιχο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του συναφούς κλάδου Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας ή Στατιστικής & Επιχειρησιακής Έρευνας σε Πανεπιστημιακό επίπεδο είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό (καλά Πανεπιστήμια π.χ. Herriot-Watt). Πριν αμολάμε κάτι καλό είναι να το ψάχνουμε επί της ουσίας και όχι να κολλάμε σε νόμους και σε ωχαδερφικές απόψεις. Αν dominator νιώθεις ότι τα Κολλέγια θα σου μειώσουν την ισχύ του πτυχίου σου, ας αγωνιστούμε να μην περάσει αυτή η τακτική. Ως εν γένει πτυχιούχος σου λέω ότι το επί χρήμασι πτυχίο των Κολλεγίων είναι μια κοροϊδία σκέτη σε σχέση με τα λεφτά που σκάς κάθε μήνα από πλευράς εύρους και επιπέδου γνώσεων. Εξάλλου σαν θετικός επιστήμονας μπορώ να αξιολογήσω το επίπεδο οικονομικών, πληροφορικών και στατιστικών μαθημάτων από πλευράς δυσκολίας..κτλ. Το θέμα είναι όμως, στην Ελλάδα τι εννοούμε για παράδειγμα, ως Στατιστική!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 26-11-10 στις 19:16. Αιτία: χωρίσμός παραγράφων
Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 22:41, 26-11-10:

@nPg:
ΝΑΙ τα ιδρύματα αυτά έχουν διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών!
ΝΑΙ τα ιδρύματα αυτά έχουν διαφορετική ποιότητα!
Και λοιπόν;Όποιος νομίζει ότι για τους ανωτέρω λόγους είναι "εκτός συναγωνισμού" ζει σε άλλο κόσμο...δυό καλοί να βγαίνουν κάθε χρόνο από κάθε τέτοια σχολή που υπάρχει και να είναι και επαγγελματικά κατοχυρωμένοι έγινε η ζημιά!Πολύ θέλει;

Όταν μιλάμε για ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΑ επαγγέλματα (όπως του μηχανικού,του δικηγόρου και και και...) υπάρχει ένα ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ το οποίο το ορίζει (μάντεψε) η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ!Γι'αυτό το λόγο συνεχίστηκε το εν' λόγω thread και γι'αυτό μιλάω για νόμους και μόνο,για να δούμε καθαρά τις "διαδικασίες",αν κάποιος γνώριζε!Αν εγώ δεν έχω κότσια ή ο,τιδήποτε όπως λες,εσύ δεν έχεις μυαλό να καταλάβεις τη διαφορά του κάθε πράγματος...

Ποτέ δεν το αρνήθηκα,εκτός όμως του ότι δεν μου δώθηκε η ευκαιρία να το τονίσω γιατί σέβομαι το συνομιλητή μου (όχι εσένα και τον άλλο,εσείς μιλάτε μόνοι σας) και τη θεματολογία του thread (σε αντίθεση με εσάς που πίσω από ένα πληκτρολόγιο λέτε ό,τι σας κατέβει και όποτε σας κατέβει) δεν πετάγομαι κάθε τρεις και λίγο να το λέω έτσι στο ξεκούδουνο!Μήπως το λέτε κάθε τόσο για να το...πιστέψετε οι ίδιοι;Μόνο έτσι μπορώ να τον εξηγήσω τέτοιο ζήλο που έχετε!

Και ένα παράδειγμα για να καταλάβετε τι κάνετε εδώ μέσα: έστω ότι εσείς οι 2 είστε δύο ωραίες κοπέλες (Α.Ε.Ι.) και οι άλλες ασχημούλες (Κολλέγιο)...όταν λέτε συνέχεια δεξιά κι αριστερά το αυτονόητο,δηλαδή ότι είστε ωραίες (ποιότητα σπουδών) για τι θα σας περάσουν;Μαντέψτε!Για ψώνια και κομπλεξικές!Αντιλαβού;;;

ΕΠΟΜΕΝΩΣ Δ-Ε-Ν ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!!!Το καταλαβαίνετε ή να σας το κάνω και σε διάγραμμα;;;

Επίσης είπες "να αντισταθούμε,να μην περάσει κ.λπ.",όχι μόνο πέρασε ήδη αλλά θα πούμε κι ένα τραγούδι...γιατί όταν έπεφταν οι επιδοτήσεις όλα ήταν ωραία,πετούσαμε στα σύννεφα,Ευρωπαίοι γαρ!Τώρα κάνε ό,τι σου λέει η "Τρόϊκα" και μη μιλάς Έλληνα!
Εμείς οι φοιτητές γιατί δεν κατεβήκαμε στους δρόμους;Γιατί δεν έγιναν καταλήψεις;Έστω και για την τιμή των όπλων;
Επαναστάτες του πληκτρολογίου ξέρω πολλούς...

Οι εν' λόγω απόφοιτοι έχουν την Ε.Ε. με το μέρος τους...ξέρεις τι σημαίνει αυτό;"Δε με παίρνετε στο Δημόσιο;Φάτε μια αγωγή στα Ε.Δ.Α.Δ. και σκάσμε μας κι αποζημίωση"!
Δεν έχει επομένως σημασία ούτε τι λέμε εμείς (κι ας έχουμε τα χίλια δίκια) ούτε τι ισχύει!

Τέλος,σου επιστρέφω απλόχερα τους χαρακτηρισμούς και σου εύχομαι καλή συνέχεια στο trollάρισμα,την καταστροφή threads και την..."ηλεκτρονική" επανάσταση!

Υ.Γ.1 Άλλο "απόψεις" άλλο "δεδομένα"...απόψεις σπάνια γράφω σε forums!Όταν καταλάβεις τη στοιχειώδη διαφορά αυτών των δύο τα ξαναλέμε...
Υ.Γ.2 Κανέναν (σχεδόν) δεν ενδιαφέρει η "επιστημονική αξία" και η "έρευνα" που λες και λες και ξαναλές...άμα κάτσει και διαβάσει αυτά που γράφεις ένας απλός πολίτης θα βάλει τα γέλια!Η επαγγελματική κατοχύρωση τον ενδιαφέρει,να μπορεί να βρει την ανάλογη δουλειά πως το λένε!Τα άλλα είναι για εφέ και γαρνιτούρα...όταν και αν εργαστείς θα καταλάβεις...
Υ.Γ.3 Ας είναι το τελευταίο "κατεβατό" που postάρω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dominator : 26-11-10 στις 23:01.
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 22:52, 26-11-10:

αν σπουδασεις πχ ψυχολογια που αναφερετε εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν που εχει τελειωσει πχ ψυχολογια παντεου???
για τον ιδιωτικο τομεα μιλαω παντα....
εμενα με φρεναρουν 2 λογοι στο να κανω μεταπτυχιακο η ακομα και δευτερο πτυχιο στα εν λογω κολλεγια
1)οικονομικοι
2)δεν αναγνωριζονται απο το δημοσιο(οχι οτι εχει σημασια τωρα πια)

Αληθεια ποσο κοστιζει ενα προπτυχιακο στο ελληνοβρετανικο?

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:09, 26-11-10:

Οι εν' λόγω απόφοιτοι έχουν την Ε.Ε. με το μέρος τους...ξέρεις τι σημαίνει αυτό;"Δε με παίρνετε στο Δημόσιο;Φάτε μια αγωγή στα Ε.Δ.Α.Δ. και σκάσμε μας κι αποζημίωση"!
Δεν έχει επομένως σημασία ούτε τι λέμε εμείς (κι ας έχουμε τα χίλια δίκια) ούτε τι ισχύει!
Δηλαδή μια Ε.Ε. θες να μου πεις ότι απαξιώνει σοβαρά πτυχία όπως Μαθηματικού, Φυσικού, Νομικού, Ιατρού, Οικονομολόγου,...κτλ που προσφέρονται από Δημόσια Ελληνικά Πανεπιστήμια τα οποία είναι υπεύθυνα για την επιστημονική έρευνα της χώρα μας (σαν μέλος της Ε.Ε.) και στηρίζει νομικά πτυχιούχους αμφιλεγόμενων ιδιωτικών Κολλεγίων με ασαφή τίτλο σπουδών; Τι πιστεύεις περί τούτου; Επίσης δεν έχω δει Κολλέγια-παραρτήματα καλών ξένων Πανεπιστημίων όπως το ΕΤΗ, TU Delft,..κτλ. Μιλάμε για Κολλέγια που συνεργάζονται με ξένα Πανεπιστήμια της κακιάς ώρας...που αμφιβάλλω και αν συνεργάζονται ή απλά το αναφέρουν για διαφημιστικούς λόγους. Βλέπεις ο μέσος Έλληνας πολίτης τον οποίο επικαλείσαι, από την ξενομανία που τον δέρνει, δεν ξέρει ποια είναι καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού...αλλά θέλει να σπουδάσει κάτι για να πουλάει εφφέ δεξιά και αριστερά. Εδώ καλά καλά, δεν ξέρει τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας...

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι οι τίτλοι σπουδών των Ελληνικών (και όχι μόνο) κολλεγίων με τα αντίστοιχα προγράμματα σπουδών δεν προσφέρονται και σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού (π.χ. Αγγλία, Ολλανδία, Ελβετία,...κτλ) εκτός της Ελλάδας; Θέλω να πω ότι τα Κολλέγια προσφέρουν προγράμματα σπουδών προσαρμοσμένα στις προδιαγραφές Κολλεγίων με ότι συνεπάγεται αυτό. Προγράμματα σπουδών αποκλειστικά για Κολλέγια και μόνο. Ας πούμε προσωπικά πιστεύω ότι τα ΤΕΙ αν είχαν την πρέπουσα υποδομή σε υλικό, διδάσκοντες, έρευνα, φοιτητές,..κτλ θα μπορούσαν να χτυπήσουν τα Κολλέγια σε ζήτηση.

Υ.Γ.2 Κανέναν (σχεδόν) δεν ενδιαφέρει η "επιστημονική αξία" και η "έρευνα" που λες και λες και ξαναλές...άμα κάτσει και διαβάσει αυτά που γράφεις ένας απλός πολίτης θα βάλει τα γέλια!Η επαγγελματική κατοχύρωση τον ενδιαφέρει,να μπορεί να βρει την ανάλογη δουλειά πως το λένε!Τα άλλα είναι για εφέ και γαρνιτούρα...όταν και αν εργαστείς θα καταλάβεις...
Ποιος ρώτησε τον απλό πολίτη; Μαζί με τον απλό πολίτη σπουδάζω; Γιατί να τον ρωτήσω από την στιγμή που δηλώνει παντελή άγνοια;

Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 23:44, 26-11-10:

Όταν λέω "απλός πολίτης" δεν εννοώ και αστοιχείωτος πολίτης!Απλός πολίτης είμαι κι εγώ που έχω δύο εταιρείες από συνταξιούχο πατέρα που σηκώνομαι απ'τις 6 και είμαι εδώ κι εκεί για να είναι όλα εντάξει και να φέρνουν χρήματα (εδώ είναι το ζουμί,η απασχόληση και τα χρήματα λοιπόν) και με ένα απλό πτυχίο (άντε και μεταπτυχιακό) αύριο μεθαύριο,το οποίο το παίρνω,όχι για να γίνω καθηγητής Πανεπιστημίου ή ερευνητής ούτε για την "επιστήμη" αλλά για να εργαστώ πάνω σ'αυτό το αντικείμενο (που σπούδασα) ΑΝ αύριο μεθαύριο οι δουλειές πέσουν έξω!Η πλειοψηφία του κόσμου έτσι είναι φίλε μου!Αυτά που λες καλά χρυσά αλλά ΔΕΝ τους ενδιαφέρουν και ΔΕΝ είναι σε "πρώτη γραμμή" στην ζωή και την εργασία τους!
Και για να το διαπιστώσεις και στην πράξη...ακριβώς επειδή πολλά Τ.Ε.Ι. ΔΕΝ έχουν την επαγγελματική κατοχύρωση που έχουν (πλέον) τα Κολλέγια,από ΕΚΕΙ θα ψαρέψουν πελάτες!Δε πα' να'ναι καλύτερες οι σχολές μηχανικών των Τ.Ε.Ι. από αυτές που θα γίνουν στα Κολλέγια;Αν δεν έχεις Ε.Δ. απ'το Τ.Ε.Ι. τι να το κάνεις;
Ομοίως,αν και οι Πολυτεχνικές (π.χ.) σχολές δεν είχαν τα Ε.Δ. που έχουν σήμερα θα είχαν σταδιακά "διαρροή" φοιτητών προς τα Κολλέγια,κι ας έχουν παράδοση και μερικές δεκαετίες μονοπωλιακού κατεστημένου στην Ελλάδα!
Οπότε (όπως βλέπεις και μόνος σου) "έρχεται και δένει" αυτό που σου λέω!
Επομένως άλλο η ΕΠΙΣΤΗΜΗ,εδώ μιλάμε για ΔΟΥΛΕΙΑ!

Ναι φίλε μου,μια Ε.Ε. όχι μόνο θα σε υποχρεώσει να τα δεχτείς αλλά θα σου βάλει και τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι!Δεν το έχεις συνειδητοποιήσει από αυτά που γίνονται;Δεν έχεις καταλάβει ότι μας κυβερνάνε οι πιστωτές μας;
Φυσικά,μπορείς και να φύγεις απ'την Ε.Ε. και να κάνεις ό,τι θέλεις μετά,να γυρίσεις στη δραχμή,να βαρέσεις "κανόνι",να κλείσεις τα Κολλέγια και ό,τι γουστάρεις...αλλά εκτός του ότι δεν είναι τόσο απλό και εύκολο (πόσο μάλλον όταν χρωστάς τέτοια ποσά) και ότι μπορεί γι'αυτό το λόγο να δεις καμιά μέρα ωραίες βόμβες να έρχονται καταπάνω σου (χιουμοράκι αλλά ποτέ δεν ξέρεις) για ρώτα πολλούς που ζούνε απ'την Ε.Ε. αν θέλουν να ξεβολευτούν!Για ρώτα τους πολιτικάντηδες αν έχουν τη βούληση να πατήσουν πόδι!Δεν τους βλέπεις;Τρέχουν και κόβουν από Υγεία,Παιδεία και ό,τι άλλο μπορούν μη χάσουν οι καλοί μας πιστωτές τα λεφτάκια τους!

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
αν σπουδασεις πχ ψυχολογια που αναφερετε εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν που εχει τελειωσει πχ ψυχολογια παντεου???
για τον ιδιωτικο τομεα μιλαω παντα....
εμενα με φρεναρουν 2 λογοι στο να κανω μεταπτυχιακο η ακομα και δευτερο πτυχιο στα εν λογω κολλεγια
1)οικονομικοι
2)δεν αναγνωριζονται απο το δημοσιο(οχι οτι εχει σημασια τωρα πια)

Αληθεια ποσο κοστιζει ενα προπτυχιακο στο ελληνοβρετανικο?

Πλέον ναι Αφροδίτη,τα ίδια ακριβώς...με τις προϋποθέσεις που έγραψα μερικά posts πριν μπουκάρουν τα trolls!
Από εκεί και πέρα,στο Δημόσιο ακόμη δεν μπορούν να διοριστούν (αυτό είναι σοβαρό) και δεν αναγνωρίζονται ακαδημαϊκα (αυτό όχι και τόσο,καθώς μόνο στην Ελλάδα δεν θα αναγνωρίζεται)!Σκηνικό το οποίο αναμένεται να αλλάζει φυσικά,αλλά όχι σύντομα...το Ελληνικό "κράτος" θα πιέζει προς το αντίθετο,θα φωνάζουμε εμείς οι των Δημοσίων Α.Ε.Ι. (τα κλασικά) και θα υπάρξει αναμονή αρκετών ετών μέχρι να βγει καμιά καταδίκη από αγωγές πτυχιούχων και να πέσουν νεα πρόστιμα...οπότε καταλαβαίνεις,20 χρόνια έκαναν να αναγνωριστούν,φαντάσου άλλα τόσα!
Εκτός αν βάλουν το χεράκι τους οι τραπεζίτες!Χαχαχα!

Κοίταξε,και το οικονομικό δεν είναι λίγο πράγμα!Αλλά εδώ που τα λέμε,τα ίδια πάνω κάτω θα έδινες και στο Δημόσιο...
Η αλήθεια είναι πως στην Ελλάδα,αν δεν έχεις μεγάλο βαθμό πτυχίου και αν δεν μπορείς να πάρεις π.χ. κάποια υποτροφία δεν σου δίνονται και πολλά περιθώρια πέρα από ένα Ιδιωτικό!
Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να πας κάπου στο εξωτερικό (τη θεωρώ πιο επωφελή σαν προοπτική) γι'αυτό το σκοπό,σου μένει η επιλογή του Κολλεγίου...αν δεν μπορείς να φύγεις λοιπόν για τον "α" ή "β" λόγο,διάλεξε ένα αδειοδοτημένο Κολλέγιο,κοίταξε ποιό είναι πιο "της προκοπής" και καλές σπουδές!
Ένας φίλος από Αθήνα που πήγε σε πρόγραμμα HND για Μηχανολόγος Μηχανικός (έκανε δύο χρόνια εδώ και δύο ή ένα ακόμη Ουαλία δεν είμαι σίγουρος για το δεύτερο) έδινε 5.500 με συγγράμματα και λοιπές "παροχές" στο πακέτο!Για Ψυχολογία δεν γνωρίζω αλλά κάπου εκεί να υπολογίζεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dominator : 26-11-10 στις 23:59.
Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:53, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Ποιος ρώτησε τον απλό πολίτη; Μαζί με τον απλό πολίτη σπουδάζω; Γιατί να τον ρωτήσω από την στιγμή που δηλώνει παντελή άγνοια;
Στο μέλλον ο απλός πολίτης θα είναι μάλλον ο εργοδότης σου φυσικά μετράει η αποψη του.

Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 00:28, 27-11-10:

Έβγαλα λαγό,διαβάστε...
http://www.ellinovretaniko.gr/anagnorisi3.php
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε τη "συνέχεια"!

Επίσης,μια προ μηνών "καμπάνα" από Ελληνικό Δικαστήριο (ναι καλά ακούσατε)...
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...d=4556565&ct=1
Βέβαια θα μου πείτε,τέτοιες "καταδίκες" πολλές θα βρεθούν,αλλά ας έχουμε μια ενδεικτική!

Παράθεση

nikos45

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη nikos45
Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O nikos45 έγραψε στις 01:25, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από astathmitos
Μερικα κολλεγια εχουν καλο ονομα και πρεπει να γινεται καλη δουλεια οπως πχ το ντιρι η το αλμπα...Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι απαταιωνιες δεν μαθαινεις τιποτα ειδικα στα ιεκ οπου γινεται χαβαλες και τιποτα αλλο.....Χασιμο χρονου
Θα διαφωνησω καθετα μαζι σου σχετικα με αυτο που λες οσον αφορα τα ιεκ οτι ειναι χασιμο χρονου και δεν μαθαινεις απολυτως τιποτα.Ξεκαθαριζω απο την αρχη πως δεν εχω φοιτησει ο ιδιος ομως τυγχανει να γνωριζω παρα πολλα ατομα που εχουν σπουδασει σε αυτα(και σε δημοσια και σε ιδιωτικα ιεκ)και με βαση αυτα που μου εχουν πει μπορω να σου πω πως καθολου χασιμο χρονου δεν ειναι.Αντιθετως ειναι μια παρα πολυ καλη λυση αφου ηδη ενας φιλος μου που τελειωσε την Ειδικοτητα Τεχνικος Εφαρμογων Πληροφορικης απο δημοσιο ιεκ μετα απο 2 χρονια που διαρκει η φοιτηση και πηρε κανονικα το πτυχιο του(το οποιο ειναι και αναγνωρισμενο απο το κρατος,εχει στα χερια του δηλαδη κρατικο πτυχιο)εργαζεται ηδη σε μια εταιρεια Υπολογιστων,οπως και ενας ακομη γνωστος μου που τελειωσε παρομοια ειδικοτητα(Τεχνικος Τεχνολογιας Ιnternet).Εν συντομια,εαν ενδιαφερεσαι οντως να κανεις κατι στην ζωη σου και το θες πραγματικα μπορεις να τα καταφερεις και κατ' εμε η λυση που προσφερουν τα ιδιωτικα και τα δημοσια ιεκ κυριως που ειναι και τα καλυτερα κατα την γνωμη μου απο πολλες αποψεις(και απο οικονομικης πλευρας σε σχεση με τα ιδιωτικα,367 ευρω το εξαμηνο στην πρωτη περιπτωση και 500 ευρω το λιγοτερο το μηνα στην δευτερη,αλλα και απο την αποψη του πτυχιου καθως στα δημοσια ιεκ παιρνεις πτυχιο αναγνωρισμενο απο το κρατος σε αντιεθεση με τα ιδιωτικα,τα οποια δεν ειναι αναγνωρισμενα και για να παρεις το πτυχιο σου θα πρεπει να δωσεις εξετασεις στο Υπουργειο) ειναι μια πολυ καλη προοπτικη για να ασχοληθεις με το αντικειμενο που σε ενδιαφερει.Τωρα το που βλεπεις εσυ Ασταματητε

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 01:41, 27-11-10:

Ξερω αρκετα ατομα που σπουδαζουν η εχουν σπουδασει στο ντιρι και στο αλμπα και ειναι 100% σιγουρη οτι γινεται σουπερ δουλεια εκει μεσα και μαθαινεις....φυσικα συγκρινω με τα δικα μας τα δημοσια πανεπιστημια που ειναι...αχταρμας!!!!!
Θεωρω οτι ολοι εχουμε δικαιωμα στην εκπαιδευση και το συστημα των πανελληνιων ειναι αδικο....
Δηλαδη γιατι σε ευρωπη και αμερικη να μπορεις να σπουδασεις οπου και οτι θελεις κι εδω οχι?
σε ολα ειμαστε πισω πια???
Οσοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα και δεν τους ενδιαφερει η δουλεια στο δημοσιο(που πεθανε τωρα πια) καλο θα ηταν να το τολμησουν αφου δεν υφισταται θεμα με τα επαγγελματικα δικαιωματα....
πρεπει καποια στιγμη να σταματησουμε να ειματε κομπλεξικοι σε αυτην την χωρα....
μακαρι καποια στιγμη να καταφερω να εργαστω σε καποια εταιρεια η οποια να μου....κερασει το μεταπτυχιακο στο αλμπα!!!!!!
παντως σαν πτυχιουχος παντειου πανεπιστημιου δεν προκειται να αντιδρασω το να γινουν ισοτιμα τα κολλεγια!

Παράθεση

nikos45

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη nikos45
Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O nikos45 έγραψε στις 01:58, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από astathmitos
Θα διαφωνησω καθετα μαζι σου σχετικα με αυτο που λες οσον αφορα οτι τα ιεκ ειναι χασιμο χρονου και δεν μαθαινεις απολυτως τιποτα.Ξεκαθαριζω απο την αρχη πως δεν εχω φοιτησει ο ιδιος ομως τυγχανει να γνωριζω παρα πολλα ατομα που εχουν σπουδασει σε αυτα(και σε δημοσια και σε ιδιωτικα ιεκ)και με βαση αυτα που μου εχουν πει μπορω να σου πω πως μονο χασιμο χρονου δεν ειναι.Αντιθετως ειναι μια παρα πολυ καλη λυση αφου ηδη ενας φιλος μου που τελειωσε την Ειδικοτητα Τεχνικος Εφαρμογων Πληροφορικης απο δημοσιο ιεκ μετα απο 2 χρονια που διαρκει η φοιτησ([σε αντιθεση με τα 4 χρονια που διαρκει η φοιτηση σε ενα αντιστοιχο αει ή τει της χωρας) και πηρε κανονικα το πτυχιο του(το οποιο ειναι και αναγνωρισμενο απο το κρατος,εχει στα χερια του δηλαδη κρατικο πτυχιο)εργαζεται ηδη σε μια εταιρεια Υπολογιστων,οπως και ενας ακομη γνωστος μου που τελειωσε παρομοια ειδικοτητα(Τεχνικος Τεχνολογιας Ιnternet).Εν συντομια,εαν ενδιαφερεσαι οντως να κανεις κατι στην ζωη σου και το θες πραγματικα μπορεις να τα καταφερεις και κατ' εμε η λυση που προσφερουν τα ιδιωτικα και τα δημοσια ιεκ κυριως που ειναι και τα καλυτερα κατα την γνωμη μου απο πολλες αποψεις(και απο οικονομικης πλευρας σε σχεση με τα ιδιωτικα,367 ευρω το εξαμηνο στην πρωτη περιπτωση και 500 ευρω το λιγοτερο το μηνα στην δευτερη,αλλα και απο την αποψη του πτυχιου καθως στα δημοσια ιεκ παιρνεις πτυχιο αναγνωρισμενο απο το κρατος σε αντιεθεση με τα ιδιωτικα,τα οποια δεν ειναι αναγνωρισμενα και για να παρεις το πτυχιο σου θα πρεπει να δωσεις εξετασεις στο Υπουργειο) ειναι μια πολυ καλη προοπτικη για να ασχοληθεις με το αντικειμενο που σε ενδιαφερει.Τωρα το που βλεπεις εσυ Astathmitos οτι τα ιεκ ειναι χασιμο χρονου δεν το καταλαβαινω.Μαλλον εχεις καταληξει σε αυτο το συμπερασμα απο αυτους που γραφονται σε ενα ιεκ μονο και μονο επειδη δεν περασαν σε καποιο αει ή τει και γραφτηκαν στο ιεκ για να παρουν αναβολη απο το στρατο οπως συμβαινει συνηθως.Ομως αυτα τα ατομα για να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα ειναι ατομα,τα οποια γραφονται στα ιεκ το Σεπτεμβρη και μετα ουτε που ξαναπατανε το ποδι τους ή πηγαινουν οποτε τους καπνισει και δεν εχουν τι να κανουν μονο και μονο για να κανουν χαβαλε.Και απο την αλλη,αν οντως ειναι χασιμο χρονου οπως λεει ο astathmtios πιστευετε οτι υπαρχουν πολλοι που ενω δεν ενδιαφερονται ή βαριουνται να μαθουν κατι απο τα ιεκ να πηγαινουν καθε μερα και να κανουν υποχρεωτικα μαθηματα 6 ωρες καθε μερα????Και ειναι υποχρεωτικα διοτι εχεις να κανεις μονο 20% απουσιες ολο το χρονο διαφορετικα χανεις το εξαμηνο.Δεν το νομιζω.Κατι που σημαινει πως οι τεμπεληδες και αυτοι που πανε μονο για να κανουν χαβαλε μεσα στο πρωτο διαστημα εχουν χασει το εξαμηνο χωρις καν να το καταλαβουν,με αποτελεσμα να μενουν μονο οι καλοι και αυτοι που πραγματικα ενδιαφερονται να παρουν το πτυχιο τους και να κανουν κατι στην ζωη τους.Αρα αυτο που λες δεν στεκει αφου οι χαβαλατζηδες δεν θα βρισκονται στα μαθηματα.Αυτα απο μενα.

Υ.Σ:Συμβουλη:Αν καποιος σκεφτεται σοβαρα να σπουδασει σε καποιο ιεκ,κατα την αποψη μου παντα ας παει σε δημοσιο ιεκ.Ειναι σαφως καλυτερα απο τα ιδιωτικα απο καθε αποψη.Το κρατικο πτυχιο ειναι πολυ μεγαλη υποθεση οπως και τα πολυ λιγοτερα χρηματα που καλεισαι να πληρωνεις καθε εξαμηνο σε αντιθεση με τα 12.000 ευρω το λιγοτερο που θα πληρωσεις συνολικα μεσα σε 2 χρονια εφοσον πας σε καιποιο ιδιωτικο.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 02:05, 27-11-10:

12.000??????????

Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 03:18, 27-11-10:

Χαχαχα ναι παιδιά,τα δίδακτρα στα Ιδιωτικά Ι.Ε.Κ. είναι άσ'τα να πάνε!Γνωριμίες και αποκατάσταση πουλάνε μου φαίνεται...
Σε κάνουν να βλέπεις το Δημόσιο (ή ακόμη και την ίδια τη ζωή) με άλλο μάτι!

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 11:28, 27-11-10:

Βέβαια, εξαρτάται και από εμάς του ίδιους Κων/νε, πως "διαφημίζουμε" το πτυχίο μας. Επειδή είναι δωρεάν παιδεία στα δημόσια ΑΕΙ και ΤΕΙ, τα απαξιώνουμε όλα. Εντάξει δεν λέω πως δεν υπάρχουν προβλήματα τα οποία έχουμε υπεραναλύσει σε άλλα νήματα. Αλλά ρε αδερφέ, ας στηρίξουμε και λίγο το «σπίτι» μας, εφόσον δεν διαφημίζεται όπως τα Κολλέγια, στον Τύπο ή μεταξύ των απλών ανθρώπων.

Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

O Dominator έγραψε στις 14:06, 27-11-10:

Εεεεε nPg,δεν νομίζω ότι αυτό είναι post για την κοινή θέα!
Φυσικά και έχεις δίκιο...
Απλά ελπίζω,at long last,να κατάλαβες ότι δεν διαφημίζουμε ούτε προμοτάρουμε κάνα Κολλέγιο,καμία σχέση!

Παράθεση

GlobalEdu.gr (Γιώργος Παπαδάκης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GlobalEdu.gr
Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O GlobalEdu.gr - έγραψε στις 03:19, 06-08-12:

Στο προσκήνιο επανέρχονται, με αφορμή τα επικείμενα αποτελέσματα των Πανελλαδικών εξετάσεων, τα Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης (ΚΜΕ) τα οποία αυτό αποκαλούνται και ως «Κολέγια». Τα εν λόγω ΚΜΕ υπόσχονται ότι προσφέρουν εκπαίδευση πανεπιστημιακού επιπέδου έπειτα από αναγνώριση - πιστοποίηση από ένα ξένο Πανεπιστήμιο κάτι το οποίο δεν είμαστε σε θέση και δεν θέλουμε ούτε να επιβεβαιώσουμε ούτε και να αρνηθούμε. Αξίζει όμως να σταθούμε λίγο στην υπόσχεση που δίνουν σχετικά με την αναγνώριση των τίτλων που παρέχουν τα παραπάνω ΚΜΕ εντός της Ελλάδας καθώς εμπλέκεται το Ελληνικό Σύνταγμα και η αντίστοιχη κοινοτική οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ήδη με απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών (3216/2009) το Ελληνικό Δημόσιο υποχρεώθηκε να καταβάλει αποζημίωση 50.000 ευρώ σε κάποιο Κολέγιο γαλλικών συμφερόντων. Σο σκεπτικό της απόφασης αναφέρεται ότι η αποζημίωση πρέπει να καταβληθεί επειδή «η κωλυσιεργία στο να μην αναγνωρίζει την επαγγελματική ισοτιμία τίτλων απονεμόμενων από ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αν προηγουμένως δεν εξετάσει αν το σύνολο των σπουδών έχει διανυθεί σε εκπαιδευτικά ιδρύματα ανώτατης εκπαιδεύσεως εντός της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, είχαν αρνητικό αντίκτυπο στην επαγγελματική πίστη, το κύρος, τη φήμη, τη βιωσιμότητα, την οικονομική δραστηριότητα, την ανάπτυξη και επέκταση της επαγγελματικής δραστηριότητας της εκκαλούσας».

«Η ΑΠΟΦΑΣΗ για την αποδοχή των πτυχίων των κολεγίων προς κρίση δεν είχε κοινοποιηθεί μέχρι χθες στον ΔΟΑΤΑΠ, αλλά ακόμα και αν πράγματι αναβιώνει πρωτόδικη απόφαση, ο ΔΟΑΤΑΠ δεν μπορεί βάσει του ισχύοντος νόμου να αποδεχθεί προς κρίση πτυχία που χορηγήθηκαν μέσω κολεγίων επειδή δεν είναι ιδρύματα ομοταγή προς τα ελληνικά πανεπιστήμια», είχε πει τότε στα «ΝΕΑ» ο αντιπρόεδρος του ΔΟΑΤΑΠ κ. Αθαν. Αθανασίου. Γι΄ αυτό τον λόγο ο ΔΟΑΤΑΠ θα ζητήσει από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας οδηγίες για το πώς πρέπει να κινηθεί.

Τι ισχύει σήμερα;
- Αναγνωρίζονται όλα τα πτυχία των Ελληνικών Κρατικών Πανεπιστημίων (ΑΕΙ, ΑΤΕΙ) και των Κρατικών Πανεπιστημίων του Εξωτερικού που βρίσκονται στην επίσημη λίστα του ΔΟΑΤΑΠ.
- Ο φορέας που αναγνωρίζει πτυχία του εξωτερικού είναι ο Διεπιστημονικός Οργανισμός Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών & Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ).
- Τα μόνα προγράμματα που αναγνωρίζονται είναι αυτά που διεξάγονται εξ’ αποστάσεως (Distance Learning). Προγράμματα που προσφέρονται από κολέγια και κέντρα ελευθέρων σπουδών δεν αναγνωρίζονται. Ήδη έχουν αναγνωριστεί από το ΔΟΑΤΑΠ πτυχία σπουδαστών που ολοκλήρωσαν εξ’ αποστάσεως προγράμματα του Πανεπιστημίου του Surrey στην Ελλάδα.
- Η κοινοτική οδηγία αναφέρει ότι πρέπει να αναγνωρίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχίων όλων των Πανεπιστημίων που εδρεύουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω συνεργασιών με τοπικούς φορείς στους οποίους δεν περιλαμβάνονται Αμερικάνικα Πανεπιστήμια και κολέγια. Το Ελληνικό κράτος δεν έχει υιοθετήσει ακόμα την οδηγία οπότε και δεν ισχύει στην Ελλάδα. Το πιθανότερο είναι ότι το Ελληνικό Κράτος θα καταδικασθεί από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο (όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν), παρόλα αυτά δεν αναμένεται να υιοθετηθεί ακόμα η οδηγία.
- Για να υιοθετηθεί στη χώρα μας η κοινοτική οδηγία απαιτείται αλλαγή του άρθρου 16 του Ελληνικού Συντάγματος, ώστε το Ελληνικό Κράτος να είναι σε θέση να αναπτύξει σχετικό νομοθετικό πλαίσιο. Για να υπάρχει έλεγχος και σαφείς προυποθέσεις λειτουργίας των κολεγίων και αναγνώρισης των πτυχιών πρέπει να νομοθετήσει το Κράτος. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι οποιοσδήποτε νόμος ψηφιστεί θα είναι αντισυνταγματικός αφού το Ελληνικό Σύνταγμα επιτρέπει την λειτουργία μόνο κρατικών πανεπιστημίων, οπότε και θα χρειαστεί τροποποίηση του άρθρου 16 του Συντάγματος.
- Για να αλλάξει το άρθρο 16 ή να γίνει οποιαδήποτε αναθεώρηση του Συντάγματος πρέπει να το αποφασίσει η Βουλή. Είναι μια διαδικασία που κρατάει αρκετό καιρό αφού πρώτα η Βουλή πρέπει να αποφασίσει εάν θα προχωρήσει σε αναθεώρηση και μετά να πραγματοποιηθεί η αναθεώρηση. Οπότε ο χρόνος που απαιτείται πραγματικά για την αλλαγή αυτή υπολογίζεται σε 6 με 8 χρόνια. Μόνο όταν γίνει αλλαγή του άρθρου 16 μπορεί η εκάστοτε κυβέρνηση να νομοθετήσει και να υιοθετήσει την κοινοτική οδηγία.

Επίσης, είναι χρήσιμο να αναφέρουμε ότι η έννοια της αναγνώρισης είναι διφορούμενη. Η αναγνώριση από το ΑΣΕΠ για παράδειγμα, αφορά μόνο εκείνους που επιδιώκουν να εργαστούν στον δημόσιο τομέα. Για την πλειοψηφία των εργαζομένων ή υποψήφιων εργαζομένων το κύριο ερώτημα είναι αν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τους παρέχει τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για να εισέλθουν στην αγορά εργασίας ή εκείνες που τους βοηθούν να αναγνωριστούν και να ξεχωρίσουν στο επαγγελματικό περιβάλλον. Εξάλλου, αν η αναγνώριση ενός τίτλου ήταν πραγματική εξασφάλιση, τότε οι πτυχιούχοι των ΑΕΙ και ΤΕΙ θα ήταν περιζήτητοι εργαζόμενοι χωρίς να κάνουν τίποτα περισσότερο.

Να σημειώσουμε ακόμη ότι με την επικείμενη ενσωμάτωση της κοινοτικής οδηγίας για τα κολέγια στο εθνικό δίκαιο, η αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων τους δεν θα είναι αυτόματη διαδικασία, αλλά θα ζητείται να έχουν εγγραφεί στα ξένα επαγγελματικά επιμελητήρια ή να έχουν λάβει άδεια άσκησης του επαγγέλματός τους από τη χώρα όπου πήραν το πτυχίο τους. Επιπλέον, το ελληνικό κράτος διατηρεί το δικαίωμα να ζητήσει εξετάσεις ή δοκιμασίες επάρκειας από τους αποφοίτους των κολεγίων

Ας δούμε και την επίσημη άποψη των Κολεγίων όπως καταγράφεται στο ethnos.gr (http://www.ethnos.gr/entheta.asp?cat...pubid=63680226). Όπως υπογραμμίζει ο Σύνδεσμος Ελληνικών Κολεγίων, τα μέλη του προσφέρουν Ευρωπαϊκές Πανεπιστημιακές Σπουδές στην Ελλάδα και αποτελούν πλέον μία αξιόπιστη επιλογή για Σπουδές εναλλακτικά προς τις σπουδές στο εξωτερικό. Τα στοιχεία που αφορούν την αναγνώρισή τους είναι τα ακόλουθα:
- Με αναγνώριση από το υπουργείο Παιδείας ως Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης.
- Με αναγνώριση από το Βρετανικό Συμβούλιο Πιστοποίησης (BAC) ως Ανεξάρτητα Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης.
- Με αναγνώριση των πτυχίων των αποφοίτων από το Βρετανικό ΔΟΑΤΑΠ (NARIC) και ακαδημαϊκά και επαγγελματικά.
- Με επαγγελματική αναγνώριση των πτυχίων από το υπουργείο Παιδείας με βάση το Π.Δ. 38/2010.
- Με επικείμενη (άμεση έως 30.06.2012) αναγνώριση των πτυχίων ως ισότιμων με τα ελληνικά πανεπιστημιακά πτυχία (Νόμος 4046 / 2012).

Ψάξαμε τον νόμο 4046 / 2012 στο αντίστοιχο ΦΕΚ το οποίο και παραθέτουμε μαζί με τον τίτλο που χαρακτηρίζει τον νόμο. Η αλήθεια είναι ότι, τουλάχιστον από εμείς, δεν μπορέσαμε στον παραπάνω νόμο να βρούμε κάποια αναφορά σχετική με την αναγνώριση των πτυχίων των ΚΜΕ, όπως ισχυρίζεται ο Σύνδεσμος Ελληνικών Κολλεγίων.

Νόμος 4046/12(ΦΕΚ 28/Α/14-02-2012) 15/02/2012
ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ Αρ. Φύλλου 28 14 Φεβρουαρίου 2012
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4046
Έγκριση των Σχεδίων Συμβάσεων Χρηματοδοτικής Διευκόλυνσης μεταξύ του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (Ε.Τ.Χ.Σ.), της Ελληνικής Δημοκρατίας και της Τράπεζας της Ελλάδος, του Σχεδίου του Mνημονίου Συνεννόησης μεταξύ της Ελληνικής Δημοκρατίας, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και της Τράπεζας της Ελλάδος και άλλες επείγουσες διατάξεις για τη μείωση του δημοσίου χρέους και τη διάσωση της εθνικής οικονομίας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CandyCloud

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη CandyCloud
H CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H CandyCloud έγραψε στις 17:51, 07-08-12:

Με λίγα λόγια, αναγνωρίζονται ή όχι??
Εγώ σπουδάζω αγγλική φιλολογία στο IST και το πτυχίο που θα πάρω έρχεται κατευθείαν από το Univeristy of Hertfordshire. Πού ξέρει ο ΔΟΑΤΑΠ ότι δεν το έκανα στην Αγγλία ας πούμε??
Επίσης, αν τα πτυχία δεν αναγνωρίζονται εδώ, με το εξωτερικό τι γίνεται? (γιατί δεν με πολυενδιαφέρει να μείνω εδώ)

Η άποψή μου? Απλά, βλακείες του Ελληνικού "κράτους"...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 18:09, 07-08-12:

Λέει ότι δεν αναγνωρίζονται ακαδημαικά αλλά δίνονται επαγγελματικά δικαιώματα
(στην ουσία αναγνωρίζονται......... ) και είναι θέμα χρόνου να αναγνωριστούν και ακαδημαικά

Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΤΕΙ/Σέρρες) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 18:15, 07-08-12:

Είναι πραγματικά αστείο πως προσπαθείτε ορισμένοι επαγγελματίες του κλάδου της παραπαιδείας να προσελκύσετε πελατεία για την πάρτη σας διαστρεβλώνοντας την ουσία του πράγματος!
Καταλαβαίνω ότι έχετε κάνει εγγραφή γι'αυτό το λόγο όπως επίσης και το ότι οι υποψήφιοι φοιτητές Κολεγίων είναι μια απ'τις κυριότερες "πηγές" για τη δουλειά σας,αλλά θα ήταν πιο ηθικό και ειλικρινές να πείτε απλά τα πράγματα με τ'όνομά τους!
Με τέτοιες δημοσιεύσεις,μας δείχνετε ότι είστε απλά "άλλος ένας Έλληνας φροντιστηριάρχης" που μόνο την τσέπη του σκέφτεται...

Η κατάσταση έχει ως εξής...τα Κολέγια ονομάζονται εδώ και 2 χρόνια "Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης" και όσα από αυτά δίνουν πτυχία από Α.Ε.Ι. του Εξωτερικού εξασφαλίζουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ αναγνώριση στους πτυχιούχους τους,υπό προϋποθέσεις!Ακαδημαϊκά δεν έχουν αναγνωριστεί ακόμη (εδώ υπάρχει εκκρεμότητα) αλλά ούτως ή άλλως κανένα δεν ενδιαφέρει το δεύτερο σκέλος!
Εγώ που είμαι στο Τ.Ε.Ι. ακαδημαϊκά μπορεί να είμαι ισότιμος με τον πτυχιούχο του Πανεπιστημίου,αλλά τα επαγγελματικά μου δικαιώματα είναι ελλειπή σε σύγκριση με του άλλου!
Οπότε τι να την κάνω την ακαδημαϊκή ισοτιμία,αφού Ε.Δ. αντίστοιχα των σπουδών μου εκκρεμούν να εκδοθούν εδώ και 29 χρόνια;

Αυτά από μένα...καλή ψαριά!
Αρχική Δημοσίευση από CandyCloud
Με λίγα λόγια, αναγνωρίζονται ή όχι??
Εγώ σπουδάζω αγγλική φιλολογία στο IST και το πτυχίο που θα πάρω έρχεται κατευθείαν από το Univeristy of Hertfordshire. Πού ξέρει ο ΔΟΑΤΑΠ ότι δεν το έκανα στην Αγγλία ας πούμε??

Η άποψή μου? Απλά, βλακείες του Ελληνικού "κράτους"...
Καλή ερώτηση...αλλά όλο και κάποιο "catch" θα υπάρχει,αν ήταν έτσι όλοι θα πήγαιναν και θα τακτοποιούνταν!

Welcome to Greece!Σκέψου ότι πολλοί από ειδικότητες σαν τη δική μου που έχει προβληματάκια με τη "σφραγίδα" (όσοι ασχολούνται με μελέτες κ.λπ.) θα αναγκαστούν να πάνε για κάνα χρόνο σε αντίστοιχη ειδικότητα Κολεγίου μόνο και μόνο για το χαρτί ώστε να τους κάνει δεκτούς το Τ.Ε.Ε.!
Άμα το ακούσει αυτό κάνας ξένος θα γελάει 10 χρόνια...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 07-08-12 στις 18:33.
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 19:52, 07-08-12:

http://www.newsbeast.gr/greece/arthr...uhia-kolegion/

Παράθεση

CandyCloud

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη CandyCloud
H CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H CandyCloud έγραψε στις 15:27, 08-08-12:

Τα σχόλια του άρθρου είναι ενδιαφέροντα...

Πολλοί υποστηρίζουν ότι το επίπεδο σπουδών στα κολλέγια είναι χαμηλότερο από αυτό των ΑΕΙ.
Εσείς που τα λέτε αυτά έχετε σπουδάσει σε κολλέγιο για να δείτε πώς είναι?? Επειδή τυχαίνω εκτός του κολλεγίου να πηγαίνω και στο τμήμα που πέρασα έχω να πώ ότι απλά το επίπεδο είναι ίδιο και υψηλότερο στο κολλέγιο. Και δεν έχει να κάνει ούτε με τον αριθμό μαθημάτων ούτε με τα χρόνια φοίτησης. Όταν στο δράμα στο κολλέγιο κάνουμε 5 έργα και στο ΑΕΙ 2... Στο ΑΕΙ οι φοιτητές "κάθονται" όλο το εξάμηνο και περιμένουν να δώσουν εξετάσεις στο αντίστοιχο μάθημα, ενώ στο κολλέγιο εγώ έκανα εργασία, παρουσίαση και άλλη μία εργασία και έδωσα και εξετάσεις.

Όταν είμαστε έξω από το χορό λέμε πολλά..

Όσο για τα έτη φοίτησης? Είναι 3.. Ε και? Και στην Αγγλία 3 είναι για όσους ξέρουν!

Επίσης, μην περιμένετε τα ελληνικά πανεπιστήμια να είναι για πολύ ακόμα δωρεάν... Αν αποφασίσουν να μην αναγνωρίζονται τα πτυχία κολλεγίων, θα το κάνουν απλά για να έχουν το μονοπώλιο... Η ερώτησή μου όμως είναι "ποιός θα πληρώσει για να σπουδάσει κάτι το οποίο δεν είναι η 1η του επιλογή? (ή έστω 2η ή 3η)".

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους