Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,842 εγγεγραμμένα μέλη και 2,847,256 μηνύματα σε 81,940 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 414 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

gpetrakis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gpetrakis
Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Σχολή Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού Ειδική Κατ . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O gpetrakis έγραψε στις 17:48, 24-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Frantzi
ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια... Ειμαι πρωτοετης στην ΑΕΝ ΜΑκεδονιας τμημα Μηχανικων, και πρεπει να προειδοποιησω ολες τις υπολοιπες κοπελες πως ειναι τοσο δυσκολο να βρεις να κανεις την πρακτικη σου ως γυναικα Μηχανικος που δεν αξιζει τον κοπο.... Δεν υπαρχουν προοπτικες για κοπελες, και οι εταιριες δεν προσλαμβανουν. Εγω σκεφτομαι αν αλλαξω σχολη, κατευθηνση επαγγελμα, τα παντα... Δεν λεει να μεινω στασιμη μια ζωη για ενα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εξαμηνο στην θαλασσα που το υπουργειο δεν παρεχει επιλογες, και δεν αναγκαζει τις εταιριες να προσλαμβανουν δοκιμες... Το κρατος θα επρεπε να κανει λιγα παραπανω πιστευω... Οποτε κοριτσια μακρια
Δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο πατέρας μου που δουλεύει σε ναυτιλιακή εταιρία στο Πειραιά μου έχει πεί πως υπάρχει έλλειψη στο κλάδο των μηχανικών. Οπότε δε νομίζω να δυσκολεύτείς να βρείς πλοίο για να κάνεις Β' εξάμηνο. Μη το σκέφτεσαι καθόλου να αλλάξεις σχολή. Μπορείς να κάνεις μερικά χρονάκια στη θάλασσα και απο εκεί και μετα να κάτσεις έξω εαν δε σου αρέσει. Στη ξηρά με δίπλωμα Μηχανικού μπορείς εύκολα να βρεις δουλειά σε αντίθεση με το Πλοίαρχο οπού δε υπάρχει κάτι παρόμοιο. Ορίστε και η φετινή προκύρηξη του Υπουργείου για φέτος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gpetrakis : 24-10-10 στις 17:59.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frantzi (Φραντζεσκα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Frantzi
H Φραντζεσκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Σχολή Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού Γενική Σειρά και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Frantzi έγραψε στις 10:58, 26-10-10:

εχω ρωτησει αρκετες εταιριες ηδη, αλλα δεν προσλαμβανουν γυναικες.... Τωρα εγω θα συνεχισω το Α' εξαμηνο μηπως κ μ'αγαπαει ο Θεος και βρω καπου... Απο κει και περα δεν εχω ιδεα τι θα παιχτει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefoula 22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stefoula 22
H stefoula 22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H stefoula 22 pffffffffffffffffff dn ksero ti 8a kanw. έγραψε στις 20:29, 29-10-10:

Θέλω να μάθω για την σχολή πλοιάρχων για τις γυναίκες στη Θεσσαλονίκη... Αν όντως μπαίνω με απολυτήριο... και αν μένω μέσα και πως είναι τα πράγματαααα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-10-10 στις 20:40. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

stefoula 22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stefoula 22
H stefoula 22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H stefoula 22 pffffffffffffffffff dn ksero ti 8a kanw. έγραψε στις 19:50, 01-11-10:

Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ κάποιες πληροφορίες όσο αναφορά τη σχολή στην Θεσσαλονίκη ενδιαφέρομαι να μου πείτε πως είνα τα πράγματα και που είναι καλύτερα για μια γυναίκα και αργότερα επαγγελματικά... Είναι καλύτερα πλοίαρχος ή μηχανικός...?? Και θα ήθελα να με ενημερώσετε επειδή έχω σκοπό αν μπω να μείνω μέσα στη σχολή της Θεσσαλονίκης πως είναι τα πράγματα και η κατάσταση της εστίας... Αααα και κάτι τελευταίο σας ζάλισα... Πότε πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για να μπω του χρόνου στη σχολή...?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 06-12-10 στις 14:52. Αιτία: Κεφαλαία
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggosSitz93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaggosSitz93
Ο vaggosSitz93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O vaggosSitz93 έγραψε στις 13:56, 02-12-10:

ξέρει κανεις ποσο ειναι η βαση για εμποροπλοιάρχων?
επίσης τι πρεπει να κανεις για να σε στελνουν μεγαλα ταξίδια?
επίσης τι κατασταση επικρατεί μες στη σχολή(Μηχανιώνα)?
:worry:

Παράθεση

truesardi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη truesardi
Ο truesardi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O truesardi έγραψε στις 19:40, 04-01-11:

καλησπέρα σας...σε 6 μήνες με ένα χρόνο παίρνω το πτυχίο των οικονομικών επιστημων από το πανεπιστήμιο πατρών .συζητώντας με ένα φίλο m,σκέφτηκα πως αντί για ένα ακόμα άχρηστο χαρτί στα ναυτιλιακά και λόγο της οικονομικής δυσκολίας να σπουδάσω στο εξωτερικό σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερο να γραφτώ σε μια σχολη του εμπορικού ναυτικού και να αποκτήσω και εμπειρία αλλα κάποια χρήματα για ένα μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά αργότερα.οι ερωτήσεις που θέλω η σας κάνω είναι οι εξής:1)πληρώνεσαι με το που μπαίνεις στη σχολη εμποροπλοιάρχων όπως στην αστυνομία η άλλες σχολες 2)έχεις κάποια πιο ευνοϊκή μεταχείριση στην στρατιωτική σ θητεία?και 3) για μεταπτυχιακό τι θα μπορούσα να κάνω?...υπάρχει άλλος τρόπος να αποκτήσω πρακτική εμπειρία στα πλοία από διοικητικό ας το πούμε πόστο?και το σημαντικότερο από όλα ερώτημα είναι να το κάνω ρε παιδιά η θα μείνω μια ζωή θαλασσινός έτσι και ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 04-01-11 στις 19:47. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Dominator

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dominator
Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολογίας ΤΕΙ Σερρών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Dominator έγραψε στις 20:00, 04-01-11:

truesardi,καταρχάς έχε υπόψη σου ότι τα πτυχία των Α.Ε.Ν. ΔΕΝ είναι ισότιμα με αυτά των Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι.,οπότε πρέπει πρώτα να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να πάρεις το πτυχίο σου (για να πας για Μεταπτυχιακό αργότερα),έχεις χρόνο να το ψάξεις και να το σκεφτείς!

Στα 6 εξάμηνα φοίτησης που είναι σύνολο (νομίζω) 1-2 εξάμηνα γίνονται πάνω στο πλοίο επί πληρωμή (δεν ξέρω πόσα ακριβώς),γενικά όμως μη στηρίζεις τις ελπίδες σου σε χρήματα από εκεί όσο σπουδάζεις!Και δυστυχώς απ'όσο ξέρω,υπάρχουν αρκετά πρωινά υποχρεωτικά μαθήματα...
Κατά τ'άλλα δεν σε πιέζει κανείς,παίρνεις το χαρτί απ'την Α.Ε.Ν. (πλοίαρχος ή μηχανικός) και δουλεύεις για όσο και όποτε θέλεις!Δεν είναι Ικάρων π.χ.!
Για τη θητεία δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι...

Αυτά!Καή συνέχεια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη santwno
H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 20:28, 04-01-11:

γνωρίζω από γνωστό μου άτομο που έχει αποφοιτήσει τη σχολή πως ο μισθός είναι αναλόγος με την εταιρία που δουλεύει κανείς, αλλά σίγουρα είναι πάνω από 2500 εύρω. Όσο για το φανταρικό, απ'όσο ξέρω η εταιρία σου δίνει άδεια μετ' αποδοχών για να πας στο στρατό (το παιδί είχει παρεί από την εταιρία 3000 όταν πήγε στον στρατό). Από'κει και πέρα, δεν παίζει κάποια άλλη ευνοϊκή μεταχείρηση, στο ΠΖ πήγε το παιδί.
Εκτός από τα λεφτά, νομίζω ένα καλό κριτήριο επιλογής είναι και η αμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Από άλλον γνωστό μου (1 χρόνο πριν τη συνταξιοδότηση ως πλοίαρχος), η δουλειά είναι αρκετά δύσκολη. 6 μήνες στο καράβι, μήνες χωρίς να δεις στεριά και δύσκολο να κάνεις οικογένεια, σου ανακαλούν την άδεια να πας ταξίδι στην Ιαπωνία.

Επομένως, για να πας εμποροπλοίαρχος πρέπει:
α) να είσαι ελεύθερος ή αν έχεις κοπέλα/αγόρι να αντέχετε την μοναξιά
β) να σου αρέσει να ταξιδεύεις, γιατί πράγματι θα δεις όλη τη γη (και δεν ακούω χαζά για ιερόδουλες και λιμάνια, αυτά ήταν τα παλιά τα χρόνια)
γ) να την παλεύεις χωρίς να βλέπεις στεριά για αρκετό χρονικό διάστημα
δ) να μπορείς να συνυπάρξεις με τα ίδια άτομα σε ένα κλειστό μέρος, και να μην έχεις πρόβλημα με τους ξένους
ε) Και φυσικά, να γουστάρεις τη θάλασσα!

Παράθεση

truesardi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη truesardi
Ο truesardi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O truesardi έγραψε στις 18:14, 05-01-11:

να σ πω την αληθεια λιγο με νοιαζει η αξια του πτυχιου μου,αν τελικα το αποφασισω.Απλα το σκεφτηκα για να μπορεσω να εχω εκτοσ απο την θεωριτικη και πρακτικη καταρτιση επανω στα ναυτιλιακα ,πραγμα που σιγουρα θα μετραει πολυ αν αναλογιστειτε οτι εχουμε γεμισει διπλωματουχους οικονομολογους που εκαναν μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα,φοιτητες του παπαει σταναυτιλιακα ,η πλουσιοπαιδα που εφυγαν αγγλια για να σπουδασουν ναυτιλιακα.....μαλιστα επειδη κοιταξα και παραπανω αν οντως τα μαθηματα στον ασπροπυργο ειναι και 8 με 2μου μενουν και ωρες για να ασχοληθω και με αλλη δουλεια με ελευθερο ωραριο (ασφαλειες ,πραγματογνωμοσυνες) για να βγαινει και το μεροκαματο μεχρι τοτε..! ΕΠΙΣΗΣ το οτι θα μπω δεν σημαινει οτι θα την τελειωσς κιολας...βλεποντας και κανοντας ....να ρωτησω κατι αλλο το μπαρκο τα 2 εξαμηνα ποτε τα κανεις??

Παράθεση

newsman (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη newsman
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O newsman ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΕΡΕΣΕ!xixixixi έγραψε στις 19:06, 06-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Natasa :)
Βασικα εγω φετος δινω πανελληνιες και ενδιαφερομαι για την σχολη!! Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει τα Θετικα μονο (λεφτα κλπ)
Εγω θελω να μαθω τις δυσκολιες που εχει!! Μπορει καποιος να μου πει??
Λοιποοοόν!Έχω τελειώσει με το σχολείο(ενιαίο) εδώ και 2 χρονάκια.Ήθελα να μπω στην εμποροπλοιάρχων για πολλούς και διάφορους λόγους.Τελικά μπήκα με απολυτίριο και αυτή την στιγμή είμαι στο 2ο ετος(τον Σεπτέμβρη γύρισα από το πρώτο ταξίδι που έλειπα 6 μήνες).Τα πράγματα είναι πολύ περίεργα...Αν δεν το έχεις πάρει απόφαση να πάρεις την ζωή στα χέρια σου είσαι αποτυχιμένος πριν μπείς στο καράβι ακόμη.Οι μισθοί για τους δόκιμους είναι ενας μύθος!Και εξηγώ για να μην παρερμηνεύσετε!Ο σπουδαστής βρίσκει σε τι τύπου καράβι θα πάει δηλαδη ακτοπλοϊα,φορτηγά,οχηματαγωγά,πετρελαιοφόρα και στην συνέχεια βλέπει και τι ταξίδια θα κάνει.Εγώ ταξίδευα με φορτηγό και έκανα ταξίδια στον Ινδικό και στον Περσυκό.Είμαι σίγουρος οτι όλοι θέλετε να δέιτε τι γίνετε με τους μισθους.Ο πρωτοετής δόκιμος το max που παίρνει είναι 2500 και το min ίσως και κάτω απο 500 (euro πάντα)!Ο δευτεροετής δόκιμος μπορεί να φτάσει και τα 3000 eurο.Συνθήκες εργασίας τώρα!Όταν το καράβι είναι εν πλώ έχουμε ενα 8ωρο και αυτο σχεδον 7ωρο καθώς κόβετε ανα 2 ώρες για καφέ και φαγητό.Ο δόκιμος εκτός βέβαια από την δουλειά του κατα την διάρκεια της μέρας συμμετέχει και στις βάρδιες που γίνοντε στην γέφυρα.Αλλά προσθεού δεν μιλάμε για φουλ 8ωρο δουλειας τότε αλλά για 4 ώρες δουλειάς και 4 ώρες βάρδιας στην γέφυρα.Όταν λέμε δουλειά τώρα εννοούμε βαψίματα,τριψίματα,καθαρίσματα και γενικότερα συντίριση αλλά και κάποια απρόοπτη δουλειά.Σε αυτό το σημείο θελω να πω οτι το κομμάτι της δουλειάς είναι ένα απο τα πιο δύσκολα για μία κοπέλα(δούλευα με 53 βαθμούς στα Εμιράτα λόγω βλάβης).Μιλάμε για ένα επάγγελμα με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση,καλές αποδοχές,κύρος στην κοινωνία και φυσικά την απόλυτη ομορφιά του να πηγαίνεις σε μέροι που ουτε καν φανταζόσουν(Μαδαγασκάρη,Ντουμπαϊ,Μαλδιβες,Ινδια κ.α.) και δεν είναι ανάγκη όποιος ταξιδεύει να πηγαίνει στις ιερόδουλες.Υπάρχουν τόσα πολλά που δεν έχουμε δει και είναι όλα εκεί εξω καλα και κακα και περιμένουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Arivoukos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Arivoukos
Ο Arivoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Arivoukos έγραψε στις 20:03, 06-01-11:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.... Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και σκέφτομαι να επιλέξω τη σχολή πλοιάρχων... Βέβαια έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει...
1ον : Στις σχολές που η φοίτηση είναι εσωτερική βγαίνεις καθόλου (καποιο σαββατοκύριακο για παράδειγμα) και αν ναι κάθε πότε..
2ον : Τα χρήματα τα παίρνεις μόνο όταν ταξιδέυεις ;
3ον : Τα μαθήματα γενικά έχουν δυσκολία ; ρωτάω γιατί είμαι θεωριτική κατεύθυνση.
4ον : Μέχρι που μπορείς να ταξιδέψεις ;
5ον : Εφόσον τελειώσεις την σχολή επιλέγεις ο ίδιος μέχρι πότε θα δουλέψεις ; ( π.χ. κάθομαι 10 χρονια και μετά σταματάω για να κανς οικογένεια )
6ον : Όλο και κάτι άλλο θα προκύψει..

Παράθεση

newsman (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O newsman ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΕΡΕΣΕ!xixixixi έγραψε στις 06:53, 10-01-11:

1)Καταρχήν μπορείς να διαλέξεις εσωτερική ή εξωτερική φοίτηση.Μόνο στον ασπρόπυργο είναι υποχρεωτική εξώτερική καθώς δεν έχουν εγκαταστάσεις για να μείνει τόσος κόσμος.Τώρα για την έξοδο ισχύουν τα εξής.Παρασκευή από το μεσημέρι και μεχρι το βράδυ κάποια ώρα που έχει ορισθεί(από τον Διοικητή).όλη μερα το Σάββατο και την Κύριακή.Χαριστηκά οι σχολές δίνουν και την Τετάρτη το απόγευμα μετά το μάθημα.Από εκεί και πέρα μπορείς να ζητήσεις εγγράφως μέσω του βιβλίου αδειών άδεια για διανυκτέρευση ή άδεια για να λήψεις απο τη σχολή.Όλο αυτό γίνετε για καθαρά τυπικούς λόγους.

2)Ναι.Μόνο όταν ταξιδεύεις πληρώνεσαι .
3)Αν γνωρίζεις βασικά μαθηματικά και παρακολουθείς στο μάθημα δεν θα σε ζορίσει τίποτα.Αν πάλι είσαι σαν κάτι άλλους που λένε εγώ ήμουν θεωρητική δεν ταξέρω αυτά καιπεράστε με στο μάθημα θα φας άκυρο.
4)Οπουδίποτε έχει Θάλασσα στον πλανήτη Γή!
5)Εννοείτε πως είναι στο χέρι σου!Αν δεν σου αρέσει δεν δουλεύεις και καθόλου

Παράθεση

Arivoukos

Νεοφερμένος

O Arivoukos έγραψε στις 23:20, 12-01-11:

Μάλιστα... Έχω και μερικές ακόμα απορίες..
Αρχικά.. Εγώ έχω μυωπία. Έχω δει ότι το όριο είναι 7/10 αλλά το 7/10 μέχρι ποιον αριθμό φτάνει;;
Όταν πάω για την εξέταση πρέπει να τους πω ότι θέλω την πλοιάρχων ή να το περάσω στο λάου;;;
Όταν παρουσιαστώ μαζί μου τι θα πρέπει να έχω;;; κανονική εγκατάσταση εφόσον θα είμαι στην εσωτερική..
(Όλο και κάτι άλλο θα προκύψει)

Παράθεση

newsman (Κώστας)

Φοιτητής

O newsman ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΕΡΕΣΕ!xixixixi έγραψε στις 03:21, 17-01-11:

για το θέμα όρασης θα σε γελάσω και δεν το θέλω(πέρασα οριακά και δεν φοραω γυαλιά).Τώρα απο άποψη εγκατάστασης...σεντόνια,κουβέρτες,μαξιλάρι,τα ρούχα σου,αποριπαντικά για να μπορείς να τα πλύνεις,τετράδια και τα παρελκόμενα.
και αν έχεις λάπτοπ παρ το και αυτό μαζί (γιατί σίγουρα κάπου θα χρειασθεί),λουκετάκια πολλών μεγεθών,καθαριστικά για να καθαρίσεις το ερμάριο σου,χαρτιά υγείας και αντισιπτικά(σπρέϊ-μαντιλάκια)...Ουσιαστικά ειναι σαν να πηγαίνεις στρατο.

Παράθεση

Arivoukos

Νεοφερμένος

O Arivoukos έγραψε στις 14:45, 18-01-11:

μαλιστα.... κινητα και τετοια επιτρέπονται;;;; φίλε σ ευχαριστώ πάρα πολυ... με έχεις καλύψει πάρα πολυ... να σαι καλα.... αν χρειαστώ και τίποτα άλλο θα σου ξαναστείλω...

Παράθεση

CITCOC (Kωνσταντίνος Κελέσης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη CITCOC
Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.

O CITCOC έγραψε στις 12:50, 19-01-11:

Στη συγεκριμενη σχολη εισαι μεσα σε στρατοπεδο σαν στρατιωτικη σχολη η ειναι σαν να εισαι κανονικος φοιτητης οπως στα υπολοιπα τμηματα? Εννοω οτι γινεται να νοικιασεις σπιτι κοντα στη σχολη κλπ η εισαι εσωκλειστος???

Παράθεση

8anos94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 8anos94
Ο 8anos94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O 8anos94 έγραψε στις 14:30, 19-01-11:

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησης και εγω εχω ακουσει οτι μπενης εμποροπλοιαρχων με πανελληνιες ισχυει αυτο και αν ναι ποσο ειναι οι βασεις.Αλλη μια ερωτηση ειναι για να περασω ασπροπυργο (βασικα για εκει εχω ακουσει οτι θελει πανελληνιες) πρεπει (αν δεν χρειαζετε πανελληνιες) να εχω ενα ικανοπητικο Μ.Ο. στο λυκειο? ευχαριστω.....

Παράθεση

newsman (Κώστας)

Φοιτητής

O newsman ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΕΡΕΣΕ!xixixixi έγραψε στις 15:09, 24-01-11:

λοιπόν!Και βέβαια επιτρπέποντε τα κινιτά.Οι εγκαταστάσεις δεν είναι στρατόπαιδο ,απλά ένας ελεγχόμενος χώρος όπως είναι ένα κολέγιο.Όσοι έχουμε μπει στην εμποροπλοιάρχων δεν είμαστε φοιτητές αλλά σπουδαστές.Γιατί το λέω αυτό?Γιατί δίνουμε διαγωνίσματα και μέσα στο εξάμηνο πέρα από την εξεταστική,έχουμε προφορικό βαθμό,δεν μπορείς να επαναλάβεις ένα έτος πάνω απο 2 φορές και πολλά άλλα..Δεν παίζει ρόλο σε πιά σχολή θες να μπείς για τις εξετάσεις.Δηλαδή μπορείς να μπείς με απολυτήριο λυκείου παντού αλλά και με πανελλήνιες(η βάση συνήθως δεν ξεπερνά τα 10000).Αυτό όμως είναι ανάλογο με το υπουργείο καθώς φέτος η σχολές έχουν γεμίσει και μάλλον θα πάρουν μονο με πανελλήνιες.Για το θέμα διαμονής τώρα!Σε όλες τις σχολές μπορείς να επιλέξεις αν θες να μένεις μέσα ή έξω από τη σχολή.Εκτός από τον ασπρόπυργο που η φοίτηση έιναι υποχρεωτικά εξωτερική(δηλαδή πας,κάνεις μάθημα και φεύγεις ότι ώρα σχολάς).Μόνο για τα κορίτσια υπάρχει ένα θέμα καθώς δεν μπορούν όλες οι σχολές να δεχθούν κορίτσια για εσωτερική φοίτηση.
Ελπίζω να σας κατατόπισα!Οτι άλλο θέλετε μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Arivoukos

Νεοφερμένος

O Arivoukos έγραψε στις 23:34, 25-01-11:

Οι υγειονομικές εξετάσεις τι περιλαμβάνουν;;;

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 23:51, 25-01-11:

ρε παιδια ακουσα κατι για τρελους μισθους 5-12 χιλιαρικα και 25+ σε ανωτερες θεσεις.....ισχυει?????

Παράθεση

8anos94

Νεοφερμένος

Ο 8anos94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O 8anos94 έγραψε στις 20:20, 27-01-11:

Ευχαριστω πολυ δηλαδη αμα εχω μεσον μπορουν να με παρουν και με απολυτηριο λυκειου μονο αχαχ πλακιζω φυσικα .Τωρα ομως ανοιξες αλλο ενα θεμα μου τα μαθηματα που υπαρχουν ειναι δυσκολα ? δηλαδη πια ακριβος ειναι τα μαθηματα που υπαρχουν (π.χ μαθηματικα κ.τ.λ.)?

Παράθεση

newsman (Κώστας)

Φοιτητής

O newsman ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΕΡΕΣΕ!xixixixi έγραψε στις 11:19, 31-01-11:

και βέβαια ισχύει!Οι υγειονομικές εξετάσεις περιλαμβάνουν μία ακτινογραφία θώρακος και μία εξέταση απο οφθαλμίατρο του λιμενικού.Εκτός απο αυτο γίνετε εξέταση όλων των υποψηφίων ταυτόχρονα με τον τρόπο που γίνεται στο στρατό και στις άλλες στρατιωτικές σχολές

Παράθεση

Arivoukos

Νεοφερμένος

O Arivoukos έγραψε στις 20:20, 09-02-11:

Οι υγειονομικές εξετάσεις πότε γίνονται;;;

Παράθεση

Nikos Sitys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos Sitys
Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 16:50, 11-02-11:

Παιδες παω 3η λυκειου και σε 3 μηνες οπως θα ξερετε δινω πανελληνιες και σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να μπω σε αυτην την σχολη εχω καποιες ερωτησεις να παραθεσω λοιπον....
1)Εχεις δωρεαν σπιτι??Δηλαδη μενεις στην σχολη σιγουρα η πρεπει να νοικιασεις εσυ δικο σου σπιτι??
2)Οταν κανεις την πρωτη σου πρακτικη εχω ακουσει οτι αμοιβεσαι αρκετα καλα για 18αρης-19αρης ισχυει??
3)Διαλεγω εγω το μερος της σχολης που θελω να φοιτησω ας πουμε θελω πειραια η χανια και οχι ασπροπυργο η συρο...γινεται αυτο?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Παράθεση

Nikos Sitys

Φοιτητής

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 17:04, 11-02-11:

Σου δινουνε στεγη να μεινεις δωρεαν η πρεπει να νοικιασεις δικο σου σπιτι???
Διαλεγεις εσυ τον τοπο και τηνσ χολη που θες να πας μεσω πανελληνιων παντα μιλαω???
Εχω ακουσει οτι απο την πρακτικη και μονο που κανεις περνεις εως και 1500 ευρω ισχυει???
Οτι αλλο θελετε να προσθεσετε για αυτην την σχολη θα ηταν πολυ ευγενικο εκ μερους του γιατι μαζευω πληροφοριες για αυτην την σχολη...!

Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη quaker
Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O quaker έγραψε στις 13:30, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos Sitys
Σου δινουνε στεγη να μεινεις δωρεαν η πρεπει να νοικιασεις δικο σου σπιτι???
Διαλεγεις εσυ τον τοπο και τηνσ χολη που θες να πας μεσω πανελληνιων παντα μιλαω???
Εχω ακουσει οτι απο την πρακτικη και μονο που κανεις περνεις εως και 1500 ευρω ισχυει???
Οτι αλλο θελετε να προσθεσετε για αυτην την σχολη θα ηταν πολυ ευγενικο εκ μερους του γιατι μαζευω πληροφοριες για αυτην την σχολη...!
Εχω ακουσει οτι παιρνεις 1500 ευρω το μηνα στην πρακτικη. Αυτη η πρακτικη ομως ξερεις τι σημαινει. Στο πλοιο με δωδεκαωρο τη μερα δουλεια. Παρα πολλα ατομα παραιτουνται σε αυτες τις πρακτικες.

Παράθεση

Arivoukos

Νεοφερμένος

O Arivoukos έγραψε στις 16:32, 12-02-11:

Φίλε Νίκο.. Λοιπόν.. Σε όλες τις σχολές έχεις την επιλογή να μένεις εντός ή εκτός της σχολής ( εκτός από τον ασπρόπυργο που οι υποδομές δεν υπάρχουν).. Η στέγαση και η τρόφή είναι δωρεάν... Από το δεύτερο χρόνο και μετά βέβαια μπορείς να επιλέξεις αν θα μένεις μέσα στην σχολή ή να νοικιάσεις δικό σου διαμέρισμα..
Οι αμοιβές από τις πρακτικές ποικίλουν ανάλογα με το πλοίο που θα δουλεύεις
Αφού δηλώσεις στο μηχανογραφικό τη συγκεκριμένη σχολή θα πρέπει να συμπληρωσεις και κάποια αίτηση όπου θα δηλώνεις σε μέρος προτιμάς... Βέβαια το που τελικά θα πας καθορίζεται από το πόσο θα γράψεις στισ πανελλλήνιες αλλά και τις ανάγκες που έχουν στο υπουργείο...
Ελπίζω να σε κάλυψα..

Παράθεση

GrTommy

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη GrTommy
Ο GrTommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O GrTommy έγραψε στις 16:51, 12-02-11:

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!
Είμαι μαθητής της Γʼ Λυκείου και έχω αποφασίσει εδώ και 2 χρόνια περίπου να πάω στη σχολή Εμποροπλοιάρχων. Το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα, αλλά υπάρχουν κάποια ερωτήματα ακόμα που τα έχω μπερδέψει κάπως στο μυαλό μου!

Λοιπόν… αφού δηλώσεις τη σχολή εμποροπλοιάρχων και περάσεις… απʼ ό,τι ξέρω πρέπει να πας στη σχολή που θες για να κάνεις τα χαρτιά σου (π.χ. στον Ασπρόπυργο). Υπάρχει και περίπτωση (π.χ. λόγω μορίων) όμως να μη περάσεις εκεί που θες! Για όλη αυτή τη διαδικασία ξέρει κάποιος περίπου τα χρονικά όρια; Περίπου πότε μαθαίνεις σε ποια σχολή ακριβώς έχεις περάσει; Αν είναι στον Ασπρόπυργο ας πούμε… κ.λπ.; Επίσης… απʼ ό,τι γνωρίζω δε χρειάζεται κάποιο ειδικό μάθημα (π.χ. Αγγλικά) για να δώσεις στις πανελλήνιες για να μπορείς να περάσεις στην σχολή εμποροπλοιάρχων. Σωστά;

Αυτά τα λίγα για αρχή και συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά έχω λίγο άγχος για όλες τις ʽʼτυπικέςʼʼ διαδικασίες, γιατί υπάρχουν παιδιά που ενώ θέλουν να περάσουν… παραβλέπουν κάτι και μετά περιμένουν τον επόμενο χρόνο για να μπουν στην σχολή! :S

Περιμένω απάντηση!

Παράθεση

Nikos Sitys

Φοιτητής

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 22:01, 13-02-11:

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση και να μην μπω ποτε σε καποια σχολη απο αυτες που υπαρχουν...? Η σιγουρα θα μπω απλα θα πρεπει να περιμενω σε ποιο μερος ακριβως θα παω? Συνηθως σε στελνουνε στο μερος που δηλωνεις η σε αλλο...? Αυτες ειναι οι νεες μου ερωτησεις...

Παράθεση

Arivoukos

Νεοφερμένος

O Arivoukos έγραψε στις 23:19, 15-02-11:

Όχι καλέ...σίγουρα θα μπεις...Σε στέλνουν εκεί που θες αλλά έχουν και το δικαίωμα να σε μετακινήσουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 16-02-11 στις 12:10. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

aniouz92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aniouz92
H aniouz92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H aniouz92 Τι να πεις... έγραψε στις 03:05, 16-03-11:

Οταν λεμε 2500..το μηνα? :p

Παράθεση

8anos94

Νεοφερμένος

O 8anos94 έγραψε στις 21:02, 20-03-11:

Καλησπερα παραπανο ειπατε οτι εχουν το δικαιωμα να με μετακινισουν δηλαδη αμα δηλοσω Ηδρα και που θελω θα φυτισω εκει κανονικα η ενω θα φυτω π.χ. θα με παρουν στον 1 χρονο στον Ασπροπυργο δεν το πολυ καταλαβα αυτο...

Παράθεση

tsikou32

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsikou32
Ο tsikou32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O tsikou32 έγραψε στις 21:37, 21-03-11:

παιδια καλησπερα..φετος τελειωνω ειμαι 3 λυκειου και σαν 1 επιλογη εχω αστυνομια κ μετα ενδιαφερομαι για εμποροπλοιαρχων..γενικα αξιζει ι σχολη? εχει δυσκολιες? κ μια αλλη απορια αν δεν περασω αστυνομια και περασω εμποροπλοιαρχων και ξαναδωσω πανελληνιες μπορω να ειμαι γραμμενος εμποροπλοιαρχων και να μην πηγαινω γιατι θα ξαναδινω? κ αν τα παω χειροτερα μπορω να συνεχισω εμποροπλοιαρχων?

Παράθεση

ZOGLERAKI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ZOGLERAKI
Ο ZOGLERAKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ZOGLERAKI έγραψε στις 11:03, 28-03-11:

καλησπερα και απο μενα αγαπητοι μου φιλοι...
δεν ξερω αν μπορω να σασ λυσω οποιεσδηποτε πληροφοριες αναζητατε ωστοσο θα μπορουσα να απαντησω καποιες απο τις ερωτησεις σας που πιθανον να εχω γνωση....ειμαι κατοχος πτυχιου σχολης εμποροπλοιαρχων απο το 2004....
το επαγγελμα αυτο το ειχα επιλεξει απο το γυμνασιο μιας και μετα απο αυτο επελεξα ναυτικο λυκειο...
καταρχας οι περιφημες Α.Ε.Ν. (ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ)σου δινουν πλεον (επειδη ειναι ανωτερα σχολη) πτυχιο ισαξειο με ΤΕΙ.....θα σας μιλησω ομως με την δικια μου μικρη πειρα....μετα το πτυχειο και ωσ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ εχω ταξιδεψει σε ποντοπορα πλοια (φορτηγα) και ετσι εχω συμπληρωσει και του υποπλοιαρχου ομως δεν εχω παει να το παρω το πτυχειο καθος τα παρατησα.....
θα μου επιτρεψετε να κανο τον συνηγορο του διαβολου ωστε να βαλω καποιους φιλους στην θεση τους και να τους συνετησω.....εν ετη 2011 εδω που ολα εχουν εκσυχρονηστει θα ηθελα να ξεχασετε τα βαπορια ως μια ρομαντικη περιπετεια ακουγοντας καββαδια....θεωρω οτι τα παιδια αυτου του επαγγελματος σοβαρευουν αποτομα και οσα δεν το κανουν απλα δεν τα καταφερνουν.....ειναι απο τα λιγα επαγγελματα με τα οποια ενας φιλος (ακομα και 22 χρονων) τελειωνει την σχολη και περνωντας την σχολη εχει στα χερια του την ναυσιπλοια ενος πλοιου και δεκαδον συνανθρωπων του....
η σχολη ειναι 4 χρονια.....
Α εξαμηνο ΣΧΟΛΗ -Β εξαμηνο ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΤΑΞΙΔΙ (ως εκπεδευομενος σπουδαστης) Γ εξαμηνο ΣΧΟΛΗ,Δ εξαμηνο ΣΧΟΛΗ,Ε εξαμηνο ΘΑΛΑΣΙΟ ΤΑΞΙΔΙ (ως δοκιμος πλοιαρχος-μηχανικος),ΣΤ εξαμηνο ΣΧΟΛΗ,Η εξαμηνο ΣΧΟΛΗ,Θ εξαμηνο ΣΧΟΛΗ και πτυχιουχος.....
στα εκπεδευομενα σας ταξιδια ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ κανονικα με ενα σχετικα καλο μισθο για παιδια 18-19 ετων.....
μετα το περας της σχολης και ωσ ανθυποπλοιαρχει οπου οι ευθηνες σας θα ειναι τεραστιες τα χρηματα ειναι καλα ΑΛΛΑ παιδια προσεξτε.....ΔΕΝ ειναι τυχαιο αυτο.....θεωρω οτι χανεις πολλα περισσοτερα για να κερδισεις αυτα τα χρηματα....γνωριζω οτι τα πραγματα εξω στον χωρο εργασιας ειναι πολυ δυσκολα απλα σας συνβουλευω να σκεφτητε καλα το θεμα της οικογενεια αργοτερα,της απομονοσης και καποια αλλα αρνητικα να τα ζηγησετε γιατι ειναι κριμα απλα να χασετε 4 χρονια σχολης για το τπτ.....
τελος να σας ενημερωσω οτι καλος η κακος 1 πτυχιο ΑΕΝ οπου οπως προειπα επειδη ειναι ανωτερας σχολης ΔΕΝ εχει ομως ουσιαστικα ουδεμια αξια εξω (στην ξηρα).....ας μην προτρεξουν καποιοι να που για λιμενικο καθοτι πιστεψτε με οτι ακομα και για εκει ΔΕΝ μετραει το πτυχειο (για οσους καταλαβαν)....
μπορειτε οποιος θελει να μου στελει προσωπικο μηνημα να απαντησω σε ερωτησεις που γνωριζω......
σας ευχαριστω

Παράθεση

glaider

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη glaider
Ο glaider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O glaider Χαμογελάτε έγραψε στις 18:41, 30-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από ZOGLERAKI
καλησπερα και απο μενα αγαπητοι μου φιλοι...
δεν ξερω αν μπορω να σασ λυσω οποιεσδηποτε πληροφοριες αναζητατε ωστοσο θα μπορουσα να απαντησω καποιες απο τις ερωτησεις σας που πιθανον να εχω γνωση....ειμαι κατοχος πτυχιου σχολης εμποροπλοιαρχων απο το 2004....
το επαγγελμα αυτο το ειχα επιλεξει απο το γυμνασιο μιας και μετα απο αυτο επελεξα ναυτικο λυκειο...
καταρχας οι περιφημες Α.Ε.Ν. (ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ)σου δινουν πλεον (επειδη ειναι ανωτερα σχολη) πτυχιο ισαξειο με ΤΕΙ.....θα σας μιλησω ομως με την δικια μου μικρη πειρα....μετα το πτυχειο και ωσ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ εχω ταξιδεψει σε ποντοπορα πλοια (φορτηγα) και ετσι εχω συμπληρωσει και του υποπλοιαρχου ομως δεν εχω παει να το παρω το πτυχειο καθος τα παρατησα.....
θα μου επιτρεψετε να κανο τον συνηγορο του διαβολου ωστε να βαλω καποιους φιλους στην θεση τους και να τους συνετησω.....εν ετη 2011 εδω που ολα εχουν εκσυχρονηστει θα ηθελα να ξεχασετε τα βαπορια ως μια ρομαντικη περιπετεια ακουγοντας καββαδια....θεωρω οτι τα παιδια αυτου του επαγγελματος σοβαρευουν αποτομα και οσα δεν το κανουν απλα δεν τα καταφερνουν.....ειναι απο τα λιγα επαγγελματα με τα οποια ενας φιλος (ακομα και 22 χρονων) τελειωνει την σχολη και περνωντας την σχολη εχει στα χερια του την ναυσιπλοια ενος πλοιου και δεκαδον συνανθρωπων του....
η σχολη ειναι 4 χρονια.....
Α εξαμηνο ΣΧΟΛΗ -Β εξαμηνο ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΤΑΞΙΔΙ (ως εκπεδευομενος σπουδαστης) Γ εξαμηνο ΣΧΟΛΗ,Δ εξαμηνο ΣΧΟΛΗ,Ε εξαμηνο ΘΑΛΑΣΙΟ ΤΑΞΙΔΙ (ως δοκιμος πλοιαρχος-μηχανικος),ΣΤ εξαμηνο ΣΧΟΛΗ,Η εξαμηνο ΣΧΟΛΗ,Θ εξαμηνο ΣΧΟΛΗ και πτυχιουχος.....
στα εκπεδευομενα σας ταξιδια ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ κανονικα με ενα σχετικα καλο μισθο για παιδια 18-19 ετων.....
μετα το περας της σχολης και ωσ ανθυποπλοιαρχει οπου οι ευθηνες σας θα ειναι τεραστιες τα χρηματα ειναι καλα ΑΛΛΑ παιδια προσεξτε.....ΔΕΝ ειναι τυχαιο αυτο.....θεωρω οτι χανεις πολλα περισσοτερα για να κερδισεις αυτα τα χρηματα....γνωριζω οτι τα πραγματα εξω στον χωρο εργασιας ειναι πολυ δυσκολα απλα σας συνβουλευω να σκεφτητε καλα το θεμα της οικογενεια αργοτερα,της απομονοσης και καποια αλλα αρνητικα να τα ζηγησετε γιατι ειναι κριμα απλα να χασετε 4 χρονια σχολης για το τπτ.....
τελος να σας ενημερωσω οτι καλος η κακος 1 πτυχιο ΑΕΝ οπου οπως προειπα επειδη ειναι ανωτερας σχολης ΔΕΝ εχει ομως ουσιαστικα ουδεμια αξια εξω (στην ξηρα).....ας μην προτρεξουν καποιοι να που για λιμενικο καθοτι πιστεψτε με οτι ακομα και για εκει ΔΕΝ μετραει το πτυχειο (για οσους καταλαβαν)....
μπορειτε οποιος θελει να μου στελει προσωπικο μηνημα να απαντησω σε ερωτησεις που γνωριζω......
σας ευχαριστω
Χαχαχα Μ' άρεσε το επιχείρημα σου: "Δεν είναι μια Ρομαντική Περιπέτεια ακούγοντας Καββαδία..." :Ρ +1 Δεν ενδιαφέρομαι για την σχολή εμποροπλοιάρχων, αλλά θα πω την γνώμη μου... Εμένα δεν θα μου άρεσε επειδή "χάνεις" τη ζωή σου!! Είσαι μακριά από τις καθημερινές χαρές και γενικά δεν ζεις όπως θα έπρεπε... Είναι σκληρό να ταξιδεύεις 6 μήνες συνεχόμενα και να μην έχεις εμπειρίες από τον πραγματικό κόσμο.. Αποτέλεσμα?? Όταν σταματήσεις πλέον να εργάζεσαι στα καράβια θα έχεις χάσει τόσα πολλά απο τον έξω κόσμο που δεν θα ξέρεις πως να ζήσεις μετά!! Τα γράφω με μια δόση υπερβολής υπ' όψιν...

Παράθεση

rea_94 (Rea)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη rea_94
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H rea_94 ^^ έγραψε στις 19:50, 01-04-11:

Αααααααχ γιατι μου χαλάτε το όνειρο??? 0α0χα00χα0 και με φανταζόμουνα να ακούω Καββαδία στο κατάστρωμα και να κοιτάω τα αστέρια, να γράφω στην αδεφή μου για έρωτες στα λιμάνια και τέτοια... Mε ενδιαφέρει κάπως η σχολή... Πώς είναι το επίπεδο μέσα? Προσπαθούν ή κωλοβαράνε οι σπουδαστές? Είναι τόσο δύσκολα στα ταξίδια? Και δλδ, πόσο καιρό μπορεί κάποιος να ταξιδεύει στη θαλασσα? Και στα λιμάνια πόσο καιρό κάθετε κανείς? Και τι κάνουν οι πλοίαρχοι όταν σταματάνε τα πλοία στα λιμάνια (ναι έχω ένα θεματάκι με τα λιμάνια ) ? Και τα πλοία βουλιάζουν κιόλας...?

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,619 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:58, 01-04-11:

για να ακούς Καββαδία στο κατάστρωμα μόνο, σου αρέσει η σχολή;

Παράθεση

rea_94 (Rea)

Απόφοιτος

H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H rea_94 ^^ έγραψε στις 20:01, 01-04-11:

Για τα ταξίδια ρε αλλά τον είχα και τον καββαδία στο μυαλό μου Αυτό που με εκνευρίζει είναι που όποιος ακούει εμποροπλοιάρχων μου λέει ''Αααααα για τα λεφτά εεεεεεεεεεε???? '' Είναι τόσο εκνευριστικό!!

Παράθεση

zw4me

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zw4me
H zw4me αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H zw4me r έγραψε στις 16:49, 02-04-11:

Παιδιά το επαγγελμα ενός εμποροπλοιαρχου είναι μόνο αντρική υπόθεση???

Παράθεση

rea_94 (Rea)

Απόφοιτος

H rea_94 ^^ έγραψε στις 16:51, 02-04-11:

oooooxι παίρνουν και γυναίκες...

Παράθεση

newsman (Κώστας)

Φοιτητής

O newsman ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΕΡΕΣΕ!xixixixi έγραψε στις 14:12, 05-04-11:

O zogleraki τα λέει πολυ σωστά τα πράματα...και είναι και άλλα αρνητικά που δεν είπε....Τώρα θα μου πείτε αφου τα ξέρω γιατί θέλω να κάνω αυτή τη δουλειά...Γιατί δεν έχω προσόντα για κάποια άλλη.

Παράθεση

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 1,583 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 14:31, 05-04-11:

γίνεσαι λίγο τραγικός. η βάση μιας σχολή δέν καθορίζει το επίπεδο της και τα προσώντα αυτών που φοιτούν. όλες οι δουλειές έχουν δυσκολίες

Παράθεση

newsman (Κώστας)

Φοιτητής

O newsman ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΕΡΕΣΕ!xixixixi έγραψε στις 02:27, 06-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από rea_94
Αααααααχ γιατι μου χαλάτε το όνειρο??? 0α0χα00χα0 και με φανταζόμουνα να ακούω Καββαδία στο κατάστρωμα και να κοιτάω τα αστέρια, να γράφω στην αδεφή μου για έρωτες στα λιμάνια και τέτοια... Mε ενδιαφέρει κάπως η σχολή... Πώς είναι το επίπεδο μέσα? Προσπαθούν ή κωλοβαράνε οι σπουδαστές? Είναι τόσο δύσκολα στα ταξίδια? Και δλδ, πόσο καιρό μπορεί κάποιος να ταξιδεύει στη θαλασσα? Και στα λιμάνια πόσο καιρό κάθετε κανείς? Και τι κάνουν οι πλοίαρχοι όταν σταματάνε τα πλοία στα λιμάνια (ναι έχω ένα θεματάκι με τα λιμάνια ) ? Και τα πλοία βουλιάζουν κιόλας...?
Το επίπεδο είναι σχετικά χαμηλό...Κάποιοι σπουδαστές προσπαθούν κάποιοι άλλοι πετάνε χαρταετό...Στα ταξίδια είναι σχετικά δύσκολα καθώς συμβαίνουν πολλά πράγματα στο σπίτι σου και στους δικού σου ανθρώπους για τα οποία δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να τα αλλάξεις και πολλά άλλα έχει και αρκετά καλά...Στα λιμάνια αν δεν έχεις βάρδια ή δουλειά,αν υπάρχει χρόνος και αν επιτρέπετε βγαίνεις απο το καράβι...Οι περισσότεροι πηγαίνουμε να κάνουμε ψώνια,να φάμε να πιούμε ποτό και γενικότερα να κάνουμε ναυτικά πράγματα(δεν μπαίνω σε λεπτομέριες,μόνο σε πμ).Και βέβαια μπορεί να βουλιάξει ένα πλοίο,απλός τώρα πια έχει μειωθεί κατά πολύ αυτός ο κίνδυνος καθώς οτιδίποτε και αν γίνει η τελευτέα λύση ειναι εγκατάληψη του.

Παράθεση

Locoman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Locoman
Ο Locoman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Locoman ΠΟΝΤΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ..! έγραψε στις 15:57, 10-04-11:

Καλησπερα σας... Τελευταια χρονια μου φετος στο λυκειο ανακάλυψα την σχολη εμποροπλοιαρχων μεσα απο μια ενημερωση του φροντιστηριου μου.... Ψηνομαι σαν τρελος να μπω μεσα καθως εχω γνωστους που ειναι ηδη μεσα και οι περισσοτεροι ειναι και καπετανιοι σε εταιριες της Αθηνας... εχω ακουσει πολλες γνωμες σχετικα με τα ωραρια, τους μισθους και τις συνθηκες εργασιας.... διαβασα τα προηγουμενα post σχετικα με το θεμα και θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να αφησεις πισω οικογενεια (γονεις, γυναικα και παιδι) για να ξενιτευτεις και να χαραμισεις τα καλυτερα χρονια σου μεσα σε ενα πλοιο????? Δν το λεω σαν αγκαρια απλα οσο μου αρεσουν τα ταξιδια και εχω την πυγμη να ανταπεξελθω στο πλοιο τοσο θελω να ζησω την ζωη μου και να αφησω ενα παιδι πισω μου....ευχαριστω..!

Παράθεση

Glix (Ανδρεας)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Glix
Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O Glix έγραψε στις 02:40, 12-04-11:

Θα ηθελα να μαθω σε ποια θεση εισαι οταν βγαινεις απο την σχολη και μεχρι ποια μπορεις να φτασεις στο πολεμικο ναυτικο ή στο ναυτικο.
2ον θελω να μαθω αν μπορω να εχω μαζι μου το λαπτοπ μου και το κινητο μου και αν ειμαι σε μεγαλο πλοιο θα εχω ιντερνετ ωστε να περναω τον ελευθερο μου χρονο

Παράθεση

Glix (Ανδρεας)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Glix
Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O Glix έγραψε στις 16:41, 12-04-11:

αντε ρε παιδια...ας απαντησει καποιος...
2 ακομη που θελω να ρωτησω.
Πρεπει να δωσεις αθληματα (οπως πχ για να μπεις στην αστυνομια?ή μπαινεις και χωρις αυτα?)
2ον θελω να μαθω αν γινεται ΤΩΡΑ να δηλωσω οτι θελω να δωσω τα αθληματα για αστυνομια-στρατιωτικες σχολες γιατι τον φεβουαριο δεν το ειχα κανει....βλακεια μου το ξερω...
Γιατι αν θελει και το εμπορικο ναυτικο τα αθληματα τοτε δεν ξερω τι θα κανω...

Παράθεση

purgiotis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη purgiotis
Ο purgiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O purgiotis έγραψε στις 15:35, 15-04-11:

Καλησπερα!ειμαι 21 χρονων,εχω τελειωσει το στρατιωτικο μου και ενδιαφερομαι για τη σχολη.Το μονο που θελω να μαθω(προς το παρον)ειναι αν γινεται να μπω με απολυτηρειο λυκειου.

Παράθεση

manolo ximenez

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manolo ximenez
Ο manolo ximenez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O manolo ximenez έγραψε στις 22:54, 15-04-11:

παιδια για να μπεισ στν σχολη χρειαζεται να δωσεισ αθληματα??και αν ναι..πια???επισησ υπαρχουν διαφορετικεσ βασεισ γ καθε πολη????

Παράθεση

Λευτερης Ζακ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λευτερης Ζακ
Ο Λευτερης Ζακ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Λευτερης Ζακ έγραψε στις 21:03, 26-04-11:

γνωριζει κανεισ αν επιτρεπονται τα τατουαζ ???

Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,892 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:08, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Λευτερης Ζακ
γνωριζει κανεισ αν επιτρεπονται τα τατουαζ ???
Εξαρτάται: Πόσο μεγάλο είναι, πού το έχεις, τι παριστάνει κλπ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους