Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,920 εγγεγραμμένα μέλη και 2,806,065 μηνύματα σε 79,585 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 649 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΤΕΦΑΑ

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 16:50, 24-05-11:

Αν δεν κάνω λάθος έπρεπε να το δηλώσεις στο χαρτί του Φεβρουαρίου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 17:21, 24-05-11:

Ο διευθυντής μας μάς είχε πει πως τα αθλήματα δεν πειράζει κι αν δεν τα δήλωνε τότε κάποιος, πως μπορεί να τα επιλέξει και στην πορεία, όχι όπως τα ειδικά μαθήματα. Οπότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 17:27, 24-05-11:

Εγώ θυμάμαι ότι μας είπαν να δηλώσουμε τις σχολές αν το σκεφτόμαστε και ας μη δηλώσουμε στο τέλος/αλλάξουμε γνώμη.
Τώρα δεν ξέρω. :/

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και το Εμπόριο ΤΕΙ Ηπείρου (Ηγουμενίτσα) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 18:22, 24-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Αν δεν κάνω λάθος έπρεπε να το δηλώσεις στο χαρτί του Φεβρουαρίου..
Ναι δίκιο έχεις, και το είχα δηλώσει τότε. Απλά σκέφτομαι να πάω ή να μη πάω..Γιατί άμα δε περάσω τα αθλήματα, άδικα δυο ώρες δρόμος και ταλαιπωρία.

Παράθεση

moikan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη moikan
Ο moikan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O moikan έγραψε στις 21:58, 24-05-11:

εχω δυο ερωτησεις
1) τι αθληματα δινεις για ΤΕΕΦΑ και πιες προυποθεσεις πρεπει να τηρεις;
2) Σημερα ακουσα οτι αν περασεις τα αθληματα στα ΤΕΕΦΑ περνεις καπια επιπλεων μορια στον γενικο βαθμο προσβασης, ισυει; (δεν τα πηγα πολυ καλα στις παν/νιες γι' αυτο ρωταω)

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:28, 24-05-11:

Ναι δίκιο έχεις, και το είχα δηλώσει τότε. Απλά σκέφτομαι να πάω ή να μη πάω..Γιατί άμα δε περάσω τα αθλήματα, άδικα δυο ώρες δρόμος και ταλαιπωρία.
Άμα το θέλεις, μην το σκέφτεσαι έτσι.
Σκέψου ότι απλά προσπάθησες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Boom : 24-05-11 στις 22:41.
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και το Εμπόριο ΤΕΙ Ηπείρου (Ηγουμενίτσα) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 23:47, 24-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Άμα το θέλεις, μην το σκέφτεσαι έτσι.
Σκέψου ότι απλά προσπάθησες.
Αχ, δε ξέρω...Βασικά δε ξέρω τι θέλω να κάνω...άστα να πάνε μωρέ..
ευχαριστώ πάντως

Παράθεση

EleNouzZz

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη EleNouzZz
H EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H EleNouzZz έγραψε στις 13:33, 11-06-11:

παιδια ΣΟΣ! Εχω δηλωσει για τεφαα και δεν μπορω να βρω το εξεταστικο κεντρο! υπαρχει καποια σελιδα?

Παράθεση

nikos/keratsini

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikos/keratsini
Ο nikos/keratsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O nikos/keratsini έγραψε στις 13:13, 13-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από EleNouzZz
παιδια ΣΟΣ! Εχω δηλωσει για τεφαα και δεν μπορω να βρω το εξεταστικο κεντρο! υπαρχει καποια σελιδα?
Για σελίδα δεν ξέρω αλλά μπορείς να πας στο σχολείο σου να ρωτήσεις κάπου έχουν τοιχοκολλήσει τα κέντρα και τις ημερομηνίες...

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 153 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 10:48, 16-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από moikan
εχω δυο ερωτησεις
1) τι αθληματα δινεις για ΤΕΕΦΑ και πιες προυποθεσεις πρεπει να τηρεις;
2) Σημερα ακουσα οτι αν περασεις τα αθληματα στα ΤΕΕΦΑ περνεις καπια επιπλεων μορια στον γενικο βαθμο προσβασης, ισυει; (δεν τα πηγα πολυ καλα στις παν/νιες γι' αυτο ρωταω)
Λοιπόν επειδή έδωσα για ΤΕΦΑΑ(χθες τελείωσα όλα τα αθλήματα) οι προυποθέσεις για να δώσεις τα αθλήματα είναι οι εξής: καταρχήν έχει βγει ανακοίνωση από το υπουργείο που αναφέρει με αλφαβητική σειρά την ημερομηνία που θα εξεταστεί ο καθένας. Ανάλογα με το επίθετο σου θα δεις πότε θα εξεταστείς. Την μέρα που θα εξεταστείς θα πρέπει να πας στο Καυτανζόγλειο από το πρωί έχοντας μαζί σου 2 μικρές φωτογραφίες ταυτότητας,ακτινογραφία θώρακα με φωτογραφία,σφραγίδα και υπογραφή γιατρού,βεβαίωση οπτικής οξύτητας και αντίληψης χρωμάτων(από οφθαλμίατρο),καρδιογράφημα συνοδευόμενο απαραίτητα απο γνωμάτευση του γιατρού,το δελτίο εξεταζομένου(αυτό που έδωσες πανελλήνιες) και την αστυνομική σου ταυτότητα. Μόλις πας εκεί θα περάσεις από επιτροπή όπου θα δηλώσεις τα τρία από τα τέσσερα αγωνίσματα που θα δώσεις(δρόμος 400 μέτρα,άλμα εις μήκος με φόρα,σφαίρα 6 κιλών, και κολύμπη 50 μέτρα ελεύθερο). Μόλις τα δηλώσεις περνάς από γιατρούς για να δουν ότι είσαι υγιείς, αφού ελέγξουν και τα χαρτιά γιατρού που έχεις μαζί σου και μετά δίνεις αγωνίσματα ανάλογα πως τα έχεις διαλέξει(έχεις το δικαίωμα να μην τα δώσεις όλα την ίδια μέρα, αλλά να δώσεις ένα την μια μέρα και ένα την άλλη). Τώρα όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα τα αγωνίσματα στα ΤΕΦΑΑ δεν επηρεάζουν την είσοδο σου στην σχολή, απλά παίρνεις επιπλέον μόρια(μπορείς να μπείς ΤΕΦΑΑ έχοντας γράψει καλά στις πανελλήνιες και έχοντας πάρει μηδέν στα αθλήματα). Τα τρία αθλήματα που θα δώσεις βαθμολογούνται με άριστα το 20, ανάλογα την επίδοση που έχεις κάνει. Για να υπολογίσεις τα μόρια προσθέτεις τα σύνολο των βαθμών από τα τρία αγωνίσματα, τα διαιρείς δια το τρία και μετά τα πολλαπλασιάζεις με το 200 και τα μόρια που βγαίνουν προσθέτονται σε αυτά που έγραψες στην πανελλήνιες για την εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ. Ελπίζω να σε βοήθησα για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στα Γραφεία ΤΕΦΑΑ στο 2310-503910,2310-503792

Παράθεση

spyrosguitar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spyrosguitar
Ο spyrosguitar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O spyrosguitar έγραψε στις 19:50, 05-09-11:

λοιπόν είμαι νέος στο σάιτ θέλω να μπω σε τεφαα και θέλω να κάνω καποιες ερωτήσεις όπως:
1. τι χρειάζεται εκτός από πανελλήνιες για να μπώ
2. αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τεφαα που να είναι "εύκολες" οι σπουδές...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,207 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 20:04, 05-09-11:

Χρειαζεται να δωσεις αναγκαστικα αγωνισματα τα οποια σου προσφερουν μορια, το αριστα ειναι 4000 μορια...
Αν παλι συγκεντρωσεις τα μορια για τεφαα και 0 να παρεις στα αγωνισματα δεν τρεχει τιποτα απ οτι ξερω αλλα πρεπει να τα δωσεις...
Οσο για το 2ο ερωτημα, ξερω πως ολα τα τεφαα ειναι αρκετα ευκολα και δεν νομιζω να συναντησεις προβλημα, αλλα το δυσκολο ειναι μετα τις σπουδες τι θα κανεις....
Γι αυτο σκεψου το καλα για τεφαα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

spyrosguitar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spyrosguitar
Ο spyrosguitar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O spyrosguitar έγραψε στις 14:22, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από ZouGRaF
Χρειαζεται να δωσεις αναγκαστικα αγωνισματα τα οποια σου προσφερουν μορια, το αριστα ειναι 4000 μορια...
Αν παλι συγκεντρωσεις τα μορια για τεφαα και 0 να παρεις στα αγωνισματα δεν τρεχει τιποτα απ οτι ξερω αλλα πρεπει να τα δωσεις...
Οσο για το 2ο ερωτημα, ξερω πως ολα τα τεφαα ειναι αρκετα ευκολα και δεν νομιζω να συναντησεις προβλημα, αλλα το δυσκολο ειναι μετα τις σπουδες τι θα κανεις....
Γι αυτο σκεψου το καλα για τεφαα.
εχω αποφασισει να στρωθω διαβασμα να περασω τεφαα και μετα δημοσιο.. ναι αλλα απο οτι εψαξα λιγο τα μαθηματα στην κομμοτηνη στα πρωτα εξαμηνα ειναι πιο ετσι..

Παράθεση

WilliamWallace

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WilliamWallace
Ο WilliamWallace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O WilliamWallace έγραψε στις 22:42, 12-09-11:

Καλησπέρα...Μπηκα σημερα Β΄ Λυκείου...Κατευθυνση ειμαι Θεωρητικη...Απο οτι διαβασα πιο πανω μπορω να μπω ΤΕΦΑΑ απο Θεωρητικη..Θελω να ρωτησω αμα χανω καθολου μορια αν παω απο Θεωρητικη...Καθως και αν εχω συγκεκριμενα μαθηματα επιλογης..Επισης θελω να ρωτησω αν θα πρεπει να ξεκινησω προπονησεις για τα αθληματα απο φετος αν και πιστευω οτι θα τα βγαλω τα μορια απο τις πανελληνιες...Ευχαριστω εκ των προτερων

Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ελεναα
H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 23:30, 16-09-11:

απο τη θεωρητικη δεν θα εχεις απωλεια μοριων.και το τεφαα βρισκεται στο 1 πεδιο εξαλλου. συγκεκριμενα μαθηματα επιλογης;δεν χρειαζεται να ξεκινησεις προπονησεις απο φετος(φανταζομαι θα εισαι αθλητικος τυπος).με καλο διαβασμα μπορεις να περασεις ανετα ηδη πριν τα αθληματα.

Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,210 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 23:36, 16-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από WilliamWallace
Καλησπέρα...Μπηκα σημερα Β΄ Λυκείου...Κατευθυνση ειμαι Θεωρητικη...Απο οτι διαβασα πιο πανω μπορω να μπω ΤΕΦΑΑ απο Θεωρητικη..Θελω να ρωτησω αμα χανω καθολου μορια αν παω απο Θεωρητικη...Καθως και αν εχω συγκεκριμενα μαθηματα επιλογης..Επισης θελω να ρωτησω αν θα πρεπει να ξεκινησω προπονησεις για τα αθληματα απο φετος αν και πιστευω οτι θα τα βγαλω τα μορια απο τις πανελληνιες...Ευχαριστω εκ των προτερων
λοιπον μπορεις να μπεις στα τεφαα κανονικα απο θεωρητικη χωρις απωλεια μοριων και χωρις να δωσεις κανενα ειδικο μαθημα! νομιζω πως προπονησεις δεν χρειαζονται απο τωρα..μπορεις να δεις τις επιδοσεις που αντιστοιχουν σε βαθμολογιες στο τεφαα για να ξερεις ποσο περιπου πρεπει να κανεις

Παράθεση

konina3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konina3
H konina3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H konina3 έγραψε στις 12:58, 08-10-11:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω στα ΤΕΦΑΑ μπορεί κανείς να περάσει και από ΕΠΑΛ ή μόνο από ΓΕΛ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 08-10-11 στις 13:09. Αιτία: Δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία.
Παράθεση

aggeloswindsurf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggeloswindsurf
Ο aggeloswindsurf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O aggeloswindsurf έγραψε στις 17:31, 01-11-11:

Λοιπόν πάω δευτέρα λυκείου σε γενικό λύκειο έχω παρει τεχνολογική κατεύθυνση (εχω ήδη διεθνές αναγνωρισμένα πτυχιο για δάσκαλο windsurf )και σκέφτομαι για ΤΕΦΑ πείτε μου αν είναι εύκολο να μπείς αν χρειάζονται παννελήνιες και αν θέλει πολύ διάβασμα ευχαριστώ εκ των προτέρων.

επίσης έχω βγεί πρώτος σε 3 αγώνες αλλά όχι παννελήνιους απλά ανοιχτούς προς'ολλους

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θάλεια : 01-11-11 στις 18:04. Αιτία: merge:)
Παράθεση

Θεωρητικος

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Θεωρητικος
Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Θεωρητικος έγραψε στις 22:34, 17-12-11:

Οι τομεις που λεει στο site του ΕΚΠΑ (Θεωρητικων επιστημων,Αθλοπαιδιων κλπ.) ειναι οι κατευθυνσεις που επιλεγει ο καθενας καποια στιγμη ;

Παράθεση

ion11111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ion11111
H ion11111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ion11111 έγραψε στις 21:09, 24-01-12:

παιδιά... κ εγώ είμαι 2α λυκείου,θεωρητική κατεύθυνση και έχω καταλήξει για τεφαα! αλλά...δυστυχώς δεν έχω κανέναν συγγενή που να ξέρει από "γυμναστικές ακαδημίες"... κ με έχει πιάσει απελπισία κ άγχος! λοιπόν.. ενώ στα αθλήματα όπως βόλευ πχ.. δεν το κατέχω , μ αρέσουν πααααάρα πολύ το τρέξιμο και γενικέτερα οι γυμναστικές ασκήσεις (αυτό υποθέτω δεν έχει καμιά σημασία,αλλά γι αυτό αποφάσισα να πάω τεφαα) ..από πότε πρέπει να ξεκινήσω προπονήσεις.. κ πώς θα γίνει αυτό?? θα πρέπει να ξεκινήσω στοίβο .. ή τι...?? επίσης έχω μπερδευτεί στο θέμα των μορίων.. απ ό,τι έχω ακούσει θα πρέπει στα αγωνίσματα να περάσεις κάποια βάση,αλλιώς δεν σε δέχονται.. (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) και.. επίσης σήμερα.. έψαξα στην σελίδα του τεφαα.. κ βρήκα διάφορα.. αλλά δν έχω καταλάβει ακόμα. δηλαδή όταν θα περάσω στο τεφαα...τι θα κάνω? (ξέρω είναι χαζή ερώτηση αλλά...) και είναι πολύ άκυρο το να μην ασχολείσαι με κάποιο άθλημα συγκεκριμένα κ να πας τεφαα? :/ όποιος ξέρει παρακαλώ να απαντήσει!!

Παράθεση

Θεωρητικος

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Θεωρητικος
Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Θεωρητικος έγραψε στις 01:08, 29-01-12:

Εχει ξεκινησει κανεις προετοιμασια στα αθληματα?

Παράθεση

icetea12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη icetea12
Ο icetea12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O icetea12 έγραψε στις 09:17, 30-01-12:

Εχω ξεκινησει απο τον Οκτωβριο εγω!!Αντε να δουμε...

Παράθεση

Yellowboy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Yellowboy
Ο Yellowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Yellowboy έγραψε στις 12:58, 07-02-12:

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι απο Θεσ/νικη θεωρητικη κατευθυνση και θα δηλωσω σιγουρα Τεφαα.

Υπαρχει ομως ενα θεμα.Αν τυχον δεν περασω στο Τεφαα της πολης μου λογικα θα δηλωσω Σερρες.

Ομως δεν επιθυμω να φυγω απο την πολη μου. Μπορω λετε να πηγαινοερχομαι στα μαθηματα οποτε τα εχω?

Θα ηθελα να με πληροφορησει καποιος για τις ωρες συνηθως των μαθηματων γιατι ειμαι κι εντελως ασχετος απο αυτα.

Ευχαριστω,

Παράθεση

Alexz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexz
Ο Alexz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Alexz έγραψε στις 22:17, 07-02-12:

Καλησπερα.
Θα μπορουσε κανεις να με ενημερωσει αν γινεται να περασεις σε ΤΕΦΑΑ απο ΕΠΑΛ/Τεχνολογικη Κατευθηνση?.Ειχα δωσει πανεηλληνιες δεν περασα πουθενα και σκεφτομαι να ξαναδωσω,τι χρειαζεται να κανω?.

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 153 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 13:59, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Yellowboy
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι απο Θεσ/νικη θεωρητικη κατευθυνση και θα δηλωσω σιγουρα Τεφαα.

Υπαρχει ομως ενα θεμα.Αν τυχον δεν περασω στο Τεφαα της πολης μου λογικα θα δηλωσω Σερρες.

Ομως δεν επιθυμω να φυγω απο την πολη μου. Μπορω λετε να πηγαινοερχομαι στα μαθηματα οποτε τα εχω?

Θα ηθελα να με πληροφορησει καποιος για τις ωρες συνηθως των μαθηματων γιατι ειμαι κι εντελως ασχετος απο αυτα.

Ευχαριστω,
Καλησπέρα, φέτος πέρασα Τ.Ε.ΦΑ.Α. Θεσσαλονικής και μπορώ να σε βοηθήσω. Καταρχήν οι ώρες που γίνονται τα μαθήματα είναι πάντα πρωί, και είναι τα υποχρεωτικά με παρουσίες(στίβος,χοροί κτλ). Υπάρχουν και τα θεωρητικά που γίνονται μεσημέρι, αλλά δεν είναι υποχρεωτικά. Από όλη την εβδομάδα το ποιό νωρίς που πάω είναι 10 το πρωί. Βέβαια είναι ανάλογα και με τα τμήματα, γιατί υπάρχουν άλλα τμήματα που έχουν και στις 8 το πρωί. Το πρόγραμμα βγαίνει από την γραμματεία, και δεν δέχεται αλλαγές, οπώτε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τις ώρες. Πάντως άμα περάσεις Σέρρες λένε ότι θα μεταφερθούν Θεσσαλονίκη, οπώτε συμβουλή μου αν περάσεις Σέρρες πάνε, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μεταφερθούν Θεσσαλονίκη. Σου εύχομαι καλή επιτυχία, και να ξέρεις ότι αμα περάσεις Τ.Ε.Φ.Α.Α. δεν θα το μετανιώσεις.

Αρχική Δημοσίευση από ion11111
παιδιά... κ εγώ είμαι 2α λυκείου,θεωρητική κατεύθυνση και έχω καταλήξει για τεφαα! αλλά...δυστυχώς δεν έχω κανέναν συγγενή που να ξέρει από "γυμναστικές ακαδημίες"... κ με έχει πιάσει απελπισία κ άγχος! λοιπόν.. ενώ στα αθλήματα όπως βόλευ πχ.. δεν το κατέχω , μ αρέσουν πααααάρα πολύ το τρέξιμο και γενικέτερα οι γυμναστικές ασκήσεις (αυτό υποθέτω δεν έχει καμιά σημασία,αλλά γι αυτό αποφάσισα να πάω τεφαα) ..από πότε πρέπει να ξεκινήσω προπονήσεις.. κ πώς θα γίνει αυτό?? θα πρέπει να ξεκινήσω στοίβο .. ή τι...?? επίσης έχω μπερδευτεί στο θέμα των μορίων.. απ ό,τι έχω ακούσει θα πρέπει στα αγωνίσματα να περάσεις κάποια βάση,αλλιώς δεν σε δέχονται.. (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) και.. επίσης σήμερα.. έψαξα στην σελίδα του τεφαα.. κ βρήκα διάφορα.. αλλά δν έχω καταλάβει ακόμα. δηλαδή όταν θα περάσω στο τεφαα...τι θα κάνω? (ξέρω είναι χαζή ερώτηση αλλά...) και είναι πολύ άκυρο το να μην ασχολείσαι με κάποιο άθλημα συγκεκριμένα κ να πας τεφαα? :/ όποιος ξέρει παρακαλώ να απαντήσει!!
Καλησπέρα!! Μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτά, αν και ελπίζω να μην είναι πολύ αργά. Άμα είσαι σίγουρη για Τ.Ε.Φ.Α.Α. πρέπει να ξεκινήσεις αθλήματα έγκαιρα, ειδικά αν δεν κάνεις κάποιο άθλημα. Αν μπορείς ξεκίνα από φέτος, αλλιώς του χρόνου απο Σεπτέμβρη σίγουρα. Τα αθλήματα και τα όρια είναι δύσκολα, και θέλει δουλειά για να πάρεις πολλά μόρια. Όταν ξεκινήσεις δεν είναι ανάγκη να κάνεις στίβο, απλά πρέπει να βρεις έναν προπονητή που προετοιμάζει υποψήφιους για τεφαα και να σε προπονίσει αυτός στα αθλήματα που θα δώσεις. Τα αθλήματα που δίνεις για τεφαα είναι 3 ανάμεσα σε 4. Δηλαδή από τα 4 αγωνίσματα για τα κορίτσια(200 μέτρα τρέξιμο,άλμα σε μήκος,σφαίρα, και κολύμβηση 50 μέτρα ελεύθερο) πρέπει να διαλέξεις 3 και σε αυτά θα εξεταστείς. Το καθένα από τα 3 αγωνίσματα έχει έναν πίνακα(το βρίσκεις εύκολα στο ιντερνετ) με βαθμό από το 1-20 που αντιστοιχεί σε μια επίδοση. Πχ αν ρίξεις σφαίρα 10 μέτρα θα πάρεις 17. Το σύνολο των βαθμών απο τα 3 αγωνίσματα τα προσθέτεις και μετα τα διαιρείς δια 3 και βγαίνει ο μέσος όρος, όπου θα δείξει και τα μόρια που θα πάρεις(το ανωτερο 4.000 μόρια) που θα προσθεθουν στην βαθμολογια απο τις πανελληνιες. Να ξέρεις ότι στα 3 αγωνίσματα δεν είναι ανάγκη να πιάσεις κάνενα όριο, απλά είναι υποχρεωτικό να τα δώσεις και τα 3. Δηλαδή πχ μπορείς να πάρεις 0 και στα 3 και να περάσεις τεφαα από τον βαθμό που έβγαλες στις πανελλήνιες. Άμα μπείς τεφαα θα κάνεις διάφορα πράγματα. Τα μαθήματα χωρίζονται σε πρακτικά και θεωρητικά, όπου είναι υποχρεωτικά με παρουσίες. Αυτά είναι ο στίβος,οι χοροί και η παιδαγωγική γυμναστική. Υπάρχουν και θεωρητικά που δεν είναι υποχρεωτικά όπως ιστορια της φ.α., ανατομια, αγγλικα κτλ που τα δίνει στην εξεταστική, αλλά δεν παίρνουν παρουσίες. Και τέλος δεν είναι καθόλου άκυρο να μπείς τεφαα και να μην ασχολείσε με κάποιο άθλημα. Στο τμήμα μου οι περισσότεροι, δεν κανουν άθλημα. Συγγνώμη αν σε κούρασα, αλλά ελπίζω να σε βοήθησα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 25-02-12 στις 14:24. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,210 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 11:22, 08-04-12:

Πως θα γίνουν οι Εξετάσεις των Υποψηφίων ΤΕΦΑΑ
ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΟΠΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ
ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΑ Τ.Ε.Φ.Α.Α.

1. Είναι απαραίτητη η έγκαιρη ανακοίνωση του προγράμματος των δοκιμασιών και η κοινοποίησή του σε όλα τα Λύκεια της κάθε περιφέρειας, για την ενημέρωση των υποψηφίων.
2. Απαγορεύεται να παίρνει μέρος στη δοκιμασία της συγκεκριμένης ομάδας υποψηφίων μέλος της επιτροπής, που τυχόν συνδέεται με υποψήφιο με σχέση καθηγητή - μαθητή.
3. Να δίνεται η ευχέρεια στους ίδιους τους υποψήφιους να συμμετέχουν στη διαδικασία των δοκιμασιών και συγκεκριμένα με την υπόδειξη εκ μέρους τους ορισμένων από αυτούς, για να παρίστανται κατά τη διεξαγωγή των αγωνισμάτων, ώστε να εξασφαλίζεται με την παρουσία τους αυτή το αδιάβλητο της διαδικασίας. Οι υποψήφιοι πρέπει να λαμβάνουν γνώση των επιδόσεών τους και της σωστής αναγραφής τους από τη Γραμματεία, υπογράφοντας οι ίδιοι στη στήλη "ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ" του πινακίου, αμέσως μετά τη λήξη των προσπαθειών τους.
4. Οι υποψήφιοι δηλώνουν κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών τους τα τρία από τα τέσσερα αγωνίσματα που επιθυμούν να εξεταστούν.
5. Για να δοθεί η ευχέρεια στους υποψηφίους να αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, κρίνεται σκόπιμο η εξέταση των αγωνισμάτων να γίνεται με την ακόλουθη σειρά: α) σφαιροβολία, β) άλμα σε μήκος και γ) δρόμος. Στα δύο (2) πρώτα αγωνίσματα ο υποψήφιος πρέπει να εξετάζεται την ίδια ημέρα, δηλαδή και στα δύο (2) το πρωί ή το απόγευμα ή στη σφαιροβολία το πρωί και στο μήκος το απόγευμα, εφ' όσον βέβαια η επιτροπή λειτουργεί και απογευματινές ώρες, στο δε αγώνισμα του δρόμου την επομένη ή άλλη ημέρα.
Ο υποψήφιος μπορεί, αν το επιθυμεί και το ζητήσει, να εξεταστεί το πρωί στα δύο (2) πρώτα αγωνίσματα και το απόγευμα στο αγώνισμα του δρόμου, εφόσον βέβαια υπάρχει η δυνατότητα αυτή από την επιτροπή.
Για την κολύμβηση να ορισθούν δύο (2) ημέρες εξέτασης με διαφορά μεταξύ τους τουλάχιστον τριών (3) ημερών.
6. Επειδή κατά τις ίδιες ημέρες διενέργειας των δοκιμασιών γίνονται και Εξετάσεις Ειδικών Μαθημάτων στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, είναι απαραίτητο να διευκολύνονται οι υποψήφιοι, που παίρνουν μέρος στις εξετάσεις αυτές, σχετικά με το πρόγραμμα των δοκιμασιών.
7. Να μην επιτρέπεται η είσοδος στο στίβο και στις κερκίδες σε άτομα, που δε συμμετέχουν στην επιτροπή ή δεν είναι υποψήφιοι.
8. Δεν επιτρέπεται η μεμονωμένη εξέταση υποψηφίου, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, π.χ. διαπιστωμένο ατύχημα ή ασθένεια του υποψηφίου με επίσημα δικαιολογητικά Νοσοκομείου ή Γιατρού και σε κάθε περίπτωση μετά από αιτιολογημένη απόφαση της επιτροπής.
Στην περίπτωση αυτή η εξέταση γίνεται παρουσία όλων των μελών της επιτροπής, του προέδρου και του επόπτη.
9. Πιστή τήρηση των διεθνών κανονισμών κατά τη διενέργεια των δοκιμασιών (κανόνες διεξαγωγής, μετρήσεις, χρονομετρήσεις, καιρικές συνθήκες κ.λ.π.). Ενημέρωση των υποψηφίων σχετικά με τους διεθνείς κανονισμούς και τις διαδικασίες που θα τηρηθούν κατά τη διενέργεια των δοκιμασιών.
Σας επισημαίνουμε ότι σύμφωνα με τους διεθνείς κανονισμούς, που ισχύουν από 1η Ιανουαρίου του 2010, κάθε αθλητής που θεωρείται υπαίτιος για άκυρη εκκίνηση αποκλείεται. Κατά τις πρακτικές δοκιμασίες των υποψηφίων για τα ΤΕΦΑΑ, θα μηδενίζεται στο συγκεκριμένο αγώνισμα.
Πρέπει επίσης οι εξεταστές να επιστήσουν την προσοχή των υποψηφίων που θα εξεταστούν στην κολύμβηση ότι στην εκκίνηση δεν υπάρχει το παράγγελμα "έτοιμοι" αλλά μετά το παράγγελμα "λάβετε θέσεις" δίνεται το σήμα εκκίνησης.
10. Το άλμα σε μήκος πρέπει να διεξάγεται στο ίδιο σκάμα για όλους τους υποψηφίους.
Επειδή όμως πολλοί υποψήφιοι δεν θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν την κανονική βαλβίδα, κρίνεται σκόπιμη η κατασκευή και δεύτερης σε απόσταση 1,5 μ. από το σκάμα και ο υποψήφιος να επιλέγει βαλβίδα δηλώνοντας τούτο στους εξεταστές πριν από την προσπάθεια. Η πρόσθετη αυτή βαλβίδα μπορεί να χαραχθεί στον ίδιο διάδρομο ή στον διάδρομο του τριπλούν, όμως υποχρεωτικά στο ίδιο σκάμα και με την ίδια φορά. Επειδή έχουν διατυπωθεί διαμαρτυρίες σχετικά με την δυσκολία ορισμένων υποψηφίων να διακρίνουν από την αρχή του διαδρόμου το ακριβές σημείο της βαλβίδας, παρακαλούμε να φροντίσετε η βαλβίδα είτε κανονική, είτε πρόσθετη, να έχει χρώμα λευκό και να είναι ορατή από την αρχή του διαδρόμου.
Κατά τη μέτρηση στο άλμα σε μήκος και στη σφαιροβολία η αρχή της μετροταινίας πρέπει να έχει προσδεθεί δέκα (10) εκατοστά πάνω από την αιχμή ενός ακοντίου, το οποίο κατά τη μέτρηση θα τοποθετείται κάθετα.
11. Οι υποψήφιοι να προτρέπονται, ώστε να εξέρχονται μετά τη ρίψη της σφαίρας από το πίσω (μισό) μέρος της βαλβίδας και μετά από κάθε άλμα σε μήκος από το εμπρός μέρος του σκάματος.
12. Οι σφαίρες που θα χρησιμοποιούνται πρέπει να έχουν ζυγιστεί και να έχουν επισημανθεί, ώστε να αποκλείεται η χρησιμοποίηση άλλης σφαίρας εκτός από εκείνη της επιτροπής.
13. Στα αγωνίσματα της σφαιροβολίας και του άλματος σε μήκος οι ομάδες των εξεταζομένων να αποτελούνται το πολύ από δέκα (10) υποψηφίους.
14. Στο αγώνισμα του δρόμου να καταβληθεί προσπάθεια, ώστε οι υποψήφιοι να εξετάζονται ανά τρείς (3), να φέρουν δε στο στήθος τους τον αριθμό (1 ή 2 ή 3) του κουλουάρ στο οποίο τρέχουν, προκειμένου να διευκολύνονται οι κριτές και οι χρονομέτρες.
15. Στην περίπτωση που θα χρησιμοποιηθούν για το αγώνισμα του δρόμου χρονόμετρα εκατοστού του δευτερολέπτου, πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή, ώστε ο χρόνος κάθε υποψηφίου να αναγράφεται σε δέκατα του δευτερολέπτου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στους διεθνείς κανονισμούς (π.χ. αν η ένδειξη του χρονομέτρου είναι μεταξύ 55", 11 και 55",19, ως χρόνος του υποψηφίου θα γραφεί 55",2). Τα χρονόμετρα δεν θα μηδενίζονται, αν προηγουμένως δεν ελεγχθούν οι ενδείξεις τους από τον έφορο, παρουσία των ενδιαφερομένων υποψηφίων.
16. Παρακαλούμε να ελέγχεται με σχολαστικότητα η ταυτότητα των υποψηφίων και αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιείται ειδικό μηχάνημα πλαστικοποίησης του δελτίου του υποψηφίου.
Στην περίπτωση που ο υποψήφιος θα διαπράξει πειθαρχικό αδίκημα από τα προβλεπόμενα στην παράγραφο 5 του άρθρου 3 της αριθμ. Φ 253/128314/Β6/29-11-2002(ΦΕΚ 1538τ.Β΄) Υπουργικής Απόφασης, έχετε υποχρέωση να επιβάλετε τις κυρώσεις, που αναφέρονται στο άρθρο αυτό.
Η τήρηση των παραπάνω οδηγιών και η αρμονική συνεργασία του κάθε επόπτη με την οικεία επιτροπή, πιστεύουμε ότι θα συντελέσει στην άψογη εκτέλεση του έργου των επιτροπών και στη δημιουργία πεποίθησης στους υποψηφίους για το αδιάβλητο των διαδικασιών.

Παράθεση

Jason Del Piero

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Jason Del Piero
Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Jason Del Piero έγραψε στις 22:25, 25-05-12:

Το τμήμα του ΤΕΦΑΑ είναι μέσα στην πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ έτσι????Οι εγκαταστάσεις που βρίσκονται απέναντι από τη Λήδα Μαρία στην Θέρμη είναι μόνο για συγκεκριμένα αθλήματα?

Παράθεση

DonNod

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DonNod
Ο DonNod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O DonNod έγραψε στις 16:18, 09-06-12:

Λογω επαγγελματικων αλλα και προσωπικων λογων θέλω να μπω στα ΤΕΦΑΑ. Το σκέφτηκα βεβαια λιγο αργα, αφού πανελλήνιες έδωσα το 2001 με αποτελεσμα να μπω στο Μαθηματικων το οποιο και δεν τελειωσα. Τα χρονια εχουν περασει και δεν εχω ιδεα πως ειναι το τωρινο εκπαιδευτικο συστημα. Η ερώτηση ειναι αν μπορω να μπω με το 10%, αν ''κουβαλάω'' όλα μου τα μόρια και τι γινεται με τα αθλήματα. Δηλαδή αν η βαθμολογία μου πινοει την βάση της σχολής ακομα και χωρίς αθλήματα μπορω να εισαχθώ?

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Φοιτητής

O BRUCE έγραψε στις 14:56, 28-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jason Del Piero
Το τμήμα του ΤΕΦΑΑ είναι μέσα στην πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ έτσι????Οι εγκαταστάσεις που βρίσκονται απέναντι από τη Λήδα Μαρία στην Θέρμη είναι μόνο για συγκεκριμένα αθλήματα?
Στις εγκαταστάσεις στη Θέρμη, γίνονται όλα τα μαθήματα του 1ου έτους θεωρητικά και πρακτικά. Δηλαδή στο 1ο έτος θα πηγαίνεις μόνο Θέρμη. Στα άλλα έτη 2ο-3ο θα πηγαίνει πάλι Θέρμη, αλλά όχι για όλα τα μαθήματα.

Παράθεση

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnyDaPir
Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O JohnyDaPir έγραψε στις 18:13, 17-07-12:

τεφαα με πόσα μορια μπαινεις;πόσος είναι ο μισθός;πώς βρίσκεις δουλειά μετά και τί μπορείς να γίνεις;;κάτι διάβασα αλλα δν καταλαβα και πολλα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    andriotis , antonis12345 , Dreams&hopes , marios3724 , Nikos_98

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους