Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,872 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,303 μηνύματα σε 81,988 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 529 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Civilara

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4,077 μηνύματα.

O Civilara Engineering the fututre έγραψε στις 21:43, 21-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από loukas(^_^)
μπορει να με βοηθησει κανενας??
Να βρεθει ο γεωμετρικος τοπος των σημειων Μ(χ,y) του επιπεδου για τα οποια ισχυει : x(στη τριτη) + y(στην τριτη) + x(τετραγωνο)*y + x*y(τετραγωνο) =x+y

*=(επι)
Σωστή μέχρι ενός σημείου η απάντηση του tebelis13 αλλά δεν έχει βρει όλα τα σημεία του ζητούμενου γεωμετρικού τόπου. Εγώ θα επιχειρήσω μια άλλη προσέγγιση με μετασχηματισμό σε πολικές συντεταγμένες που ξεφεύγει κάπως από τη σχολική ύλη.

Οι πολικές συντεταγμένες του σημείου M(x,y) δίνονται από τις σχέσεις:
x=ρ*συνφ
y=ρ*ημφ

όπου για οποιοδήποτε σημείο του επιπέδου Oxy, με εξαίρεση την αρχή Ο(0,0), είναι ρ=(ΟΜ)>0 και 0<=φ<2π η αριστερόστροφη γωνία (αντίθετα από τους δείκτες του ρολογιού) που σχηματίζει το μοναδιαίο διάνυσμα i στον θετικό ημιάξονα Ox με την διανυσματική ακτίνα ΟΜ. Για την αρχή Ο(0,0) είναι ρ=0 και δεν ορίζεται φ.

Αντικαθιστώντας στην αρχική εξίσωση έχουμε:

x^3+y^3+x^2y+xy^2=x+y
(ρσυνφ)^3+(ρημφ)^3+(ρσυνφ)^2ρημφ+ρσυνφ(ρημφ)^2=ρσυνφ+ρημφ
(ρ^3)συν^3φ+(ρ^3)ημ^3φ+(ρ^3)ημφσυν^2φ+ρ^3ημ^2φσυνφ=ρ(ημφ+συνφ)
(ρ^3)(συν^3φ+ημφσυν^2φ+ημ^3φ+ημ^2φσυνφ)-ρ(ημφ+συνφ)=0
(ρ^3)[συν^2φ(ημφ+συνφ)+ημ^2φ(ημφ+συνφ)]-ρ(ημφ+συνφ)=0
(ρ^3)(ημφ+συνφ)(ημ^2φ+συν^2φ)-ρ(ημφ=συνφ)=0
(ρ^3)(ημφ+συνφ)-ρ(ημφσυνφ)=0
ρ(ρ^2-1)(ημφ+συνφ)=0

α) Αν ρ=0 τότε x=y=0, οπότε η αρχή Ο(0,0) είναι σημείο του γεωμετρικού τόπου
β) Αν ρ^2-1=0 => ρ^2=1 τότε ρ=1 αφού ρ>0 που είναι η εξίσωση κύκλου (ρ=σταθερό) με ακτίνα R=1 και κέντρο την αρχή Ο(0,0). Δηλαδή τα σημεία της περιφέρειας του κύκλου με εξίσωση x^2+y^2=1 είναι σημεία του γεωμετρικού τόπου
γ) ημφ+συνφ=0 <=> ημφ=-συνφ
Αν συνφ=0 τότε θα ήταν και ημφ=0 αφού ημφ=-συνφ που είναι άτοπο γιατί τότε θα ήταν ημ^2φ+συν^2φ=0 διάφορο 1. Άρα συνφ διάφορο 0 και συνεπώς ημφ διάφορο 0. Επομένως έχουμε ισοδύναμα:

ημφ=-συνφ <=> εφφ=-1 <=> εφφ=-εφπ/4 <=> εφφ=εφ(-π/4) <=> φ=κπ-π/4 όπου κ ανήκει Z

0<=φ<2π => 0<=κπ-π/4<2π => π/4<κπ<9π/4 => 1/4<κ<9/4 => κ=1 ή κ=2

Αν κ=1 τότε φ=π-π/4=3π/4, οπότε
ημφ=ημ3π/4=ημ(π-π/4)=ημπ/4=SQRT(2)/2
συνφ=συν3π/4=συν(π-π/4)=-συνπ/4=-SQRT(2)/2
x=ρσυνφ=-(SQRT(2)/2)ρ
y=ρημφ=(SQRT(2)/2)ρ
Από τις 2 τελευταίες σχέσεις προκύπτει με απαλοιφή του ρ ότι x=-y => y=-x. Επειδή είναι ρ>0 η λύση αυτή περιλαμβάνει τα σημεία της ευθείας y=-x όπου x<0.

Αν κ=2 τότε φ=2π-π/4=7π/4, οπότε
ημφ=ημ7π/4=ημ(2π-π/4)=ημ(-π/4)=-ημπ/4=-SQRT(2)/2
συνφ=συν7π/4=συν(2π-π/4)=συν(-π/4)=συνπ/4=SQRT(2)/2
x=ρσυνφ=(SQRT(2)/2)ρ
y=ρημφ=-(SQRT(2)/2)ρ
Από τις 2 τελευταίες σχέσεις προκύπτει με απαλοιφή του ρ ότι y=-x. Επειδή είναι ρ>0 η λύση αυτή περιλαμβάνει τα σημεία της ευθείας y=-x όπου x>0.

Επομένως ο ζητούμενος γεωμετρικός τόπος αποτελείται από όλα τα σημεία του κύκλου x^2+y^2=1 και της ευθείας y=-x. Δηλαδή ισχύει (x+y)(x^2+y^2-1)=0.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Civilara : 22-02-12 στις 04:43.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 22:12, 21-02-12:

Αντεχετε τριτη λύση για το γεωμετρικό; τα φέρνουμε όλα στο ίδιο μέλος, και κάνουμε παραγοντοποιηση του πολυωνυμου του χ με σχήμα χορνερ(προφανης ρίζα το ψ)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη vimaproto
Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 888 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 10:55, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από maria98125
Ναι αλλά δεν μου αντιγράφονται...
Και δεν μπορώ να πατήσω εκεί που λέει αντιγραφή στο πρόχειρο...
Ενας τρόπος είναι αυτός που λέει ο Κώστας τον οποίο εγώ εφαρμόζω σπάνια.
Να σου πω τι κάνω εγώ.(Με την ευκαιρία ούτε και μένα λειτουργεί το αποθήκευση στο πρόχειρο)
Λοιπόν Αφού γράψω αυτά που θέλω με Αγγλικούς χαρακτήρες (τους Ελληνικούς δεν τους γράφεις από το πληκτρολόγιο αλλά, από το πινακάκι με τα γράμματα του Latex) πατώ "προεπισκόπηση"
Πηγαίνω τον κάρσορα στο δεξιό μέρος αυτού που εμφανίζεται από κάτω , και πατημένο το αριστερό κλικ , σέρνω τον κάρσορα προς τα αριστερά. Η Παράσταση γίνεται μπλε. Πατώ πάνω σαυτή δεξιό κλικ και αντιγραφή.
Γυρίζω στο κείμενο που έγραφα και κάνω επικόλληση. Αυτό κάνω μεταφερόμενος συνεχώς μεταξύ πίνακα κειμένου και πίνακα Latex.
Σημείωση. Οταν το κείμενο στο Latex είναι πολύ μεγάλο, πιθανόν να μη το σαρώνει για την αντιγραφή. Τότε αντέγραψε τμηματικά, δηλ με μικρές συναρτήσεις.
Μερικές φορές το σύστημα κολλάει και δεν κάνει αντιγραφή. Αν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα εφάρμοσε αυτό που λέει ο Κώστας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vimaproto : 22-02-12 στις 11:08.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,423 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:44, 22-02-12:

Ερωτησουλα σχετικα με το σχημα Horner.
Οταν δεν μας δινουν το α.Πως διαλεγουμε το καταλληλοτερο α για να κανουμε παραγοντοποιηση??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

styt_geia (Κώστας)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη styt_geia
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 940 μηνύματα.

O styt_geia έγραψε στις 16:26, 22-02-12:

Κοιτάς τους διαιρέτες του σταθερού όρου και ελπίζεις κάποιος από αυτούς να είναι ρίζα του πολυωνύμου. Για παράδειγμα αν ο σταθερός όρος είναι ο 6 τότε υποψήφιες ακέραιες ρίζες του πολυωνύμου είναι οι 1,-1,2,-2,3,-3,6,-6 . Αν κάποιος από αυτούς είναι ρίζα του πολυωνύμου τότε αυτόν χρησιμοποιείς για α.
Αν κανένας από αυτούς δεν είναι ρίζα του πολυωνύμου δεν σημαίνει ότι δεν έχει καθόλου ρίζες. Σημαίνει ότι δεν έχει ακέραιες ρίζες. Παράδειγμα

Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 888 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 01:40, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από styt_geia
Κοιτάς τους διαιρέτες του σταθερού όρου και ελπίζεις κάποιος από αυτούς να είναι ρίζα του πολυωνύμου. Για παράδειγμα αν ο σταθερός όρος είναι ο 6 τότε υποψήφιες ακέραιες ρίζες του πολυωνύμου είναι οι 1,-1,2,-2,3,-3,6,-6 . Αν κάποιος από αυτούς είναι ρίζα του πολυωνύμου τότε αυτόν χρησιμοποιείς για α.
Αν κανένας από αυτούς δεν είναι ρίζα του πολυωνύμου δεν σημαίνει ότι δεν έχει καθόλου ρίζες. Σημαίνει ότι δεν έχει ακέραιες ρίζες. Παράδειγμα
Να προσθέσω ότι το σχήμα Horner όπως το μαθαίνουν στο σχολείο λύνει το μισό πρόβλημα (ακέραιες ρίζες) Τις ρητές-αν υπάρχουν - τις αναζητούμε ως πηλίκο των διαιρετών του γνωστού όρου προς τους διαιρέτες του συντελεστή του μεγιστοβαθμίου όρου
Στο 6χ²-5χ+1=0 οι πιθανές ρίζες είναι +- 1, +- 1/3, +- ½ , +- 1/6

Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Φοιτητής

Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,423 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:47, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από styt_geia
Χαζη ερωτησουλα:ο σταθερος ορος ποιος ειναι??
πχ.

Παράθεση

dr.tasos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dr.tasos
Ο dr.tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,251 μηνύματα.

O dr.tasos Fuck y'all If you doubt me. έγραψε στις 14:55, 23-02-12:

το 3

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:55, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από paladin_k20
Γνωριζετε αν ισχυει το κριτηριο παρεμβολης για συναρτησεις με περισσοτερες απο μια μεταβλητες?

yeap.

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 15:10, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Χαζη ερωτησουλα:ο σταθερος ορος ποιος ειναι??
πχ.
Σταθερός όρος είναι ο συντελεστής του , οπού στο παράδειγμα που παρέθεσες είναι το 3.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Φοιτητής

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:14, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από maria....
Σταθερός όρος είναι ο συντελεστής του , οπού στο παράδειγμα που παρέθεσες είναι το 3.
Σας ευχαριστω πολυ!!!

Παράθεση

mary-blackrose (Μαίρη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mary-blackrose
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H mary-blackrose Vida la essential no las aparencias!!! έγραψε στις 16:57, 27-02-12:

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει σε δυο ασκησεις:
1) δινεται η εξισωση χ(τετραγωνο)+ψ(τετραγωνο)+4χ-2λψ=0 , λ ανηκει R
ι Ν.Δ.Ο. για καθε λ ανηκει R η εξισωση παριστανει κυκλο
ιι Ν.Δ.Ο το κεντρο του κυκλου βρισκεται πανω σε σταθερη ευθεια
ιιι για ποια τιμη του λ ο κυκλος εχει ακτινα ρ = ριζα 20;
ιν για ποια τιμη του λ ο κυκλος διερχεται απο το σημειο Α (-λ,1);
ν για ποια τιμη του λ ο κυκλος εφαπτεται του αξονα ψ'ψ;
νι να βρεθει ο γεωμετρικος τοπος των κεντρων των κυκλων
νιι Ν.Δ.Ο ολοι οι κυκλοι διερχονται απο δυο σταθερα σημεια

2)δινεται η εξισωση χ(χ-1)+ψ(ψ-1)=λ(χ+ψ-1) , λ ανηκει R
ι ν.δ.ο η εξισωση παριστανει κυκλο ο οποιος διερχεται απο τα σημεια Α(1,0) και Β(0,1)
ιι να βρειτε την εξισωση του κυκλου ο οποιος εχει το κεντρο του στην ευθεια χ+2ψ-6=0
ιιι για ποια τιμη του λ οι κυκλοι εφαπτονται στον αξονα χ'χ

ξερω οτι τα ερωτηματα ειναι παρα πολλα και ειναι δυσκολο και κουραστικο ν απαντηθουν ολα....οποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει εστω και σε ενα απο αυτα......
ευχαριστω... προκαταβολικα!

Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

O vimaproto έγραψε στις 12:20, 28-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από mary-blackrose
Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει σε δυο ασκησεις:
1) δινεται η εξισωση χ(τετραγωνο)+ψ(τετραγωνο)+4χ-2λψ=0 , λ ανηκει R
ι Ν.Δ.Ο. για καθε λ ανηκει R η εξισωση παριστανει κυκλο
ιι Ν.Δ.Ο το κεντρο του κυκλου βρισκεται πανω σε σταθερη ευθεια
ιιι για ποια τιμη του λ ο κυκλος εχει ακτινα ρ = ριζα 20;
ιν για ποια τιμη του λ ο κυκλος διερχεται απο το σημειο Α (-λ,1);
ν για ποια τιμη του λ ο κυκλος εφαπτεται του αξονα ψ'ψ;
νι να βρεθει ο γεωμετρικος τοπος των κεντρων των κυκλων
νιι Ν.Δ.Ο ολοι οι κυκλοι διερχονται απο δυο σταθερα σημεια

2)δινεται η εξισωση χ(χ-1)+ψ(ψ-1)=λ(χ+ψ-1) , λ ανηκει R
ι ν.δ.ο η εξισωση παριστανει κυκλο ο οποιος διερχεται απο τα σημεια Α(1,0) και Β(0,1)
ιι να βρειτε την εξισωση του κυκλου ο οποιος εχει το κεντρο του στην ευθεια χ+2ψ-6=0
ιιι για ποια τιμη του λ οι κυκλοι εφαπτονται στον αξονα χ'χ

ξερω οτι τα ερωτηματα ειναι παρα πολλα και ειναι δυσκολο και κουραστικο ν απαντηθουν ολα....οποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει εστω και σε ενα απο αυτα......
ευχαριστω... προκαταβολικα!
Παραείναι πολλά

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dio askhseis.jpg
Εμφανίσεις:  111
Μέγεθος:  546,3 KB  
Παράθεση

Sansy16

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Sansy16
H Sansy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Sansy16 έγραψε στις 21:38, 07-03-12:

Γεια σας παιδια εχω μια απορια πως βρισκουμε το (κ΄τ) και το (κτ) στην ελλειψη και ξεροντας συντεταγμενες αυτων εχει μηπως καμια σχεση με τα μετρα των διανυσματων??

Παράθεση

mary-blackrose (Μαίρη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H mary-blackrose Vida la essential no las aparencias!!! έγραψε στις 21:34, 11-03-12:

γεια σας παιδια θα ηθελα μια βοηθεια-υποδειξη στη παρακατω ασκηση.:
δινεται κυκλος
1) να βρεθει η εφαπτομενη στο κυκλο στο σημειο Α (2,4).
2)να βρεθει η εφαπτομενη που ειναι παραλληλη στην εφαπτομενη που βρηκατε στο σημειο Α.
3)να βρεθουν οι εφαπτομενες που περνουν απο το Ο(0,0).

το πρωτο ερωτημα το εχω λυσει και το αποτελεσμα που μου βγηκε ειναι χ+ψ-6=0.Εχω λυσει και το δευτερο αλλα δεν ειμαι σιγουρη για τον τροπο λυσης μου,για αυτο αν μπορει κανεις να μου δωσει μια υποδειξη ή να μου περιγραψει τον τροπο λυσης στο δευτερο κ τριτο ερωτημα θα με βοηθησει παρα πολυ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 11-03-12 στις 21:38. Αιτία: Διόρθωση κώδικα latex:)
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 21:42, 11-03-12:

δινεται κυκλος
2)να βρεθει η εφαπτομενη που ειναι παραλληλη στην εφαπτομενη που βρηκατε στο σημειο Α.

το πρωτο ερωτημα το εχω λυσει και το αποτελεσμα που μου βγηκε ειναι χ+ψ-6=0.Εχω λυσει και το δευτερο αλλα δεν ειμαι σιγουρη για τον τροπο λυσης μου,για αυτο αν μπορει κανεις να μου δωσει μια υποδειξη ή να μου περιγραψει τον τροπο λυσης στο δευτερο κ τριτο ερωτημα θα με βοηθησει παρα πολυ.
Λοιπόν στο δεύτερο ερώτημα, θα έχεις απο το πρώτο εξίσωση μορφής ψ=λχ+β.
κρατάς το λ και κάνεις τον τύπο απόστασης απο το κέντρο του κύκλου με την εφαπτομένη, θα σου βγουν 2 ευθείες, η μία θα είναι αυτή που ήδη έχεις και η άλλη η παράλληλη.

Όσον αφορά την τρίτη, παίρνεις τα σημεία που εφάπτονται οι 2 ευθείες μορφής ψ=λχ, τα βαφτίζεις (στο όνομα του Θεού ) και ύστερα αφού ξέρεις πως σχηματίζεται ορθή γωνία κάνεις τον νόμο του εσωτερικού γινομένου διανυσμάτων ( το προτείνω) ή πυθαγόρειο.
Καλή τύχη.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,166 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 21:46, 11-03-12:

δινεται κυκλος

λοιπον το κεντρο ειναι το (1,-3) οποτε το συμμετρικο του Α ως προς το κεντρο ειναι το Α' ( -1,-10) και βρισκεις την εφαπτομενη σε αυτο το σημειο. το αλλο ερωτημα θα κανω το σχημα, θα το σκεφτω και θα απαντησω σε λιγο ουπς λαθος υπολογισμοι... ο τροπος ομως νομιζω ειναι σωστος...

Παράθεση

mary-blackrose (Μαίρη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H mary-blackrose Vida la essential no las aparencias!!! έγραψε στις 22:13, 11-03-12:

αα οκ τωρα καταλαβα τι πρεπει να κανω....ευχαριστω πολυ

Παράθεση

bond_bill

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bond_bill
Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O bond_bill έγραψε στις 18:06, 13-03-12:

καλησπερα προσπαθω να λυσω την ασκηση 3 ομαδα β στην ελλειψη. μετα απο αρκετη ωρα προσπαθεια χωρις αποτελεσμα κατεφυγα να δω την απαντηση στο λυσαρη του σχολειου. απλα δεν βγαζω ακρη απο αυτα που λεει. εδω ειναι το λυσαρη σελ 88 αυτο το r' στο τετραγωνο - r στο τετραγωνο=4γx ειναι τυπος ? που τον βρηκε ? επισης εγω προβλημα με την ασκηση 6 ομαδα β στο ιδιο κεφαλαιο οποιο βοηθεια ευπροσδεκτη

Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

O vimaproto έγραψε στις 19:32, 13-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από bond_bill
καλησπερα προσπαθω να λυσω την ασκηση 3 ομαδα β στην ελλειψη. μετα απο αρκετη ωρα προσπαθεια χωρις αποτελεσμα κατεφυγα να δω την απαντηση στο λυσαρη του σχολειου. απλα δεν βγαζω ακρη απο αυτα που λεει. εδω ειναι το λυσαρη σελ 88 αυτο το r' στο τετραγωνο - r στο τετραγωνο=4γx ειναι τυπος ? που τον βρηκε ? επισης εγω προβλημα με την ασκηση 6 ομαδα β στο ιδιο κεφαλαιο οποιο βοηθεια ευπροσδεκτη
Την άσκηση δεν την ξέρω γιατί δεν έχω το βιβλίο
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω τη γράφει το λυσάρι
r+r'=2α είναι από τον ορισμό της έλλειψης. Ελλειψη είναι ο Γεωμ. Τόπος των σημείων του επιπέδου που απέχουν από δύο σταθερά σημεία (Εστίες με συντεταγμένες Ε(γ,ο) , Ε' (-γ,0) ) σταθερή απόσταση =2α
Η απόσταση μεταξύ δύο σημείων Α και Β μάθατε ότι είναι (ΑΒ)²=(ΧΒ-ΧΑ)²+(YB-YA)². Αρα ένα σημείο Μ πάνω στην έλλειψη με συντεταγμένες (χ,y) Απέχει από τη μία εστία r=ME και από την άλλη r'=ME' και ισχύουν r²=(x-γ)²+y² και r'²=[χ-(-γ)]²+y²=)χ+γ)²+y²
Η συνέχεια δική σου, είναι αλγεβρικές πράξεις.

Παράθεση

styt_geia (Κώστας)

Περιβόητο Μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 940 μηνύματα.

O styt_geia έγραψε στις 22:38, 13-03-12:

Έστω . H ON έχει συντελεστή διεύθυνσης επομένως και η MΓ θα έχει τον ίδιο συντελεστή διεύθυνσης κι επειδή διέρχεται από το Μ, η εξίσωσή της είναι

Επίσης οι συντεταγμένες των Μ,Ν επαληθεύουν τις εξισώσεις της έλλειψης και του κύκλου αντίστοιχα οπότε

Από την (2) λόγω της (3) έχουμε

Aν θέσουμε διαδοχικά χ=0 και y=0 στην (1) παίρνουμε τις συντεταγμένες των Γ,Δ οι οποίες είναι

Υπολογίζουμε τώρα

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 21:15, 22-03-12:

Παιδια μπηκαμε με το φροντιστηριο ελλειψη και κανουμε καποιες ασκησεις οι οποιες δεν μυ βγαινουν...=/
Δουλευουμε τον Μπαρλα.

Α ασκηση (ασκ. 5 σελ.213)
Να βρειτε την εξισωση της ελλειψης C που εχει κεντρο το σημειο 0 ,εστιες στον yy' και ε=ριζα 3/2 και διερχεται απο το Α(1/3,2 ριζα 2)

Β ασκηση (ασκ.13 σελ 214)
Να βρειτε την εφαπτομενη της ελλειψης 3χ²+8y²=45 που απεχει απ την αρχη των αξονων αποσταση ιση με 3.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:01, 22-03-12:

Την μεθοδολογια των σκησεων τουλαχιστον ?=/

Παράθεση

saktop

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη saktop
Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O saktop έγραψε στις 22:16, 22-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια52071
Παιδια μπηκαμε με το φροντιστηριο ελλειψη και κανουμε καποιες ασκησεις οι οποιες δεν μυ βγαινουν...=/
Δουλευουμε τον Μπαρλα.

Α ασκηση (ασκ. 5 σελ.213)
Να βρειτε την εξισωση της ελλειψης C που εχει κεντρο το σημειο 0 ,εστιες στον yy' και ε=ριζα 3/2 και διερχεται απο το Α(1/3,2 ριζα 2)

Β ασκηση (ασκ.13 σελ 214)
Να βρειτε την εφαπτομενη της ελλειψης 3χ²+8y²=45 που απεχει απ την αρχη των αξονων αποσταση ιση με 3.

Ευχαριστω εκ των προτερων
A) Από την εκκεντρότητα βγάζεις μια σχέση μεταξύ α και β από τον τύπο: β/α=ρίζα(1- ε^2), την αντικαθιστάς στην εξίσωση της έλλειψης, οπότε έχεις τρεις αγνώστους, το χ, το ψ και το α. Όμως το σημείο Α(1/3, 2ρίζα2) επαληθεύει την εξίσωση της έλλειψης. Άρα, τελικά έχεις μόνο έναν άγνωστο, το α. Το βρίσκεις, μετά βρίσκεις και το β από την σχέση που έβγαλες προηγουμένως και είσαι ΟΚ!

Β) Παίρνεις την σχέση 3xx1 + 8yy1 = 45 (τύπος εφαπτόμενης έλλειψης) και μετά χρησιμοποιείς τον τύπο της απόστασης από ευθεία, οπότε βγάζεις μία σχέση με x1, y1. Όμως το σημείο ( x1, y1 ) ανήκει στην έλλειψη C (Από τη θεωρία αυτό είναι το σημείο επαφής εφαπτόμενης-έλλειψης). Οπότε βγάζεις άλλη μία σχέση με τα x1, y1, οπότε έχεις να λύσεις ένα μη γραμμικό σύστημα δύο αγνώστων (προτείνω μέθοδο αντίθετων συντελεστών, σου λύνει τα χέρια!) και τελικά πρέπει να σου βγουν τέσσερις ευθείες.

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:34, 22-03-12:

Εισαι μεγαλος αλλα να σε ρωτησω κατι?
Στην α ασκηση μου λες για ενα τυπο β/α=ριζα (1 -ε²)
Εμεις αυτον τον τυπο δεν τον εχουμε κανει και ..δεν τον εχω δει και στον Μπαρλα καθολου....

Παράθεση

saktop

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη saktop
Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O saktop έγραψε στις 22:49, 22-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια52071
Εισαι μεγαλος αλλα να σε ρωτησω κατι?
Στην α ασκηση μου λες για ενα τυπο β/α=ριζα (1 -ε²)
Εμεις αυτον τον τυπο δεν τον εχουμε κανει και ..δεν τον εχω δει και στον Μπαρλα καθολου....
Ναι, δίκιο έχεις, στον Μπάρλα δεν αναφέρεται καθόλου αυτός ο τύπος. Μόνο στο σχολικό τον έχει. Αλλά καλό είναι να τον μάθεις, καθώς χρησιμεύει σε αρκετές ασκήσεις.

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:51, 22-03-12:

Eισαι μεγαλος !
Thanks!

Παράθεση

Sansy16

Μαθητής Γ' λυκείου

H Sansy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Sansy16 έγραψε στις 13:32, 23-03-12:

Γειας παιδια εχω μια ασκηση που δεν μου βγαινει μηπως μορει κανεις να με βοηθησει :Δινεται οικογενεια εθειν με εξισωση χ+αy+α2 Ν.Δ.Ο. απο καθε σημειο του επιπεδου διερχονται το πολυ δυο ευθειες.

Αρχική Δημοσίευση από Sansy16
Γειας παιδια εχω μια ασκηση που δεν μου βγαινει μηπως μορει κανεις να με βοηθησει :Δινεται οικογενεια ευθειων με εξισωση χ+αy+α2 Ν.Δ.Ο. απο καθε σημειο του επιπεδου διερχονται το πολυ δυο ευθειες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 23-03-12 στις 15:05. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

C.J.S.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη C.J.S.
Ο C.J.S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O C.J.S. έγραψε στις 15:44, 23-03-12:

Kαλησπερα!Φροντηστηριο μολις μπηκαμε σε μιγαδικους αλλα ελειπα και κατι δεν πρεπει να κανω καλα!!Ενω διαβασα την θεωρια που μας ειπε ο καθηγητης δεν μπορω να κανω τις ασκησεις!!Παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει οχι τοσο στο αποτελεσμα οσο στον τροπο λυσης!!Ειναι απλες!
1)Αν z=(λ-2)+(2μ-1)i τοτε να βρειτε τους λ,μ εR ωστε Re(z)=3 και lm(z)=5
2)Να βρειτε τον μιγαδικο z για τον οποιο ισχυει: z=2lm(z)+(Re(z)-2)i
3)Να βρειτε x,y εR : α)(x-2y)+(x+2y)i=1-3i β)(x^2+2)+(x^2-x)i=3

Παράθεση

Χαρουλιτα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,701 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 15:57, 23-03-12:

Δεν εχω πολυ χρονο!
Λοιπον στην πρωτη λες οτι αφου Re(z)=3 θα πρεπει λ-2=3 => λ=5 και Im(z)=5 δηλαδη 2μ-1=5 => μ=3
Στην δευτερη: Λες εστω z=x+yi με x,y ανηκουν R
Τοτε το Re(z)=x και Im(z)=y
Αρα με αντικατασταση εχεις z=2y+(x-2)i που ειναι στην μορφη ζ=χ+yi
Στην τριτη στην α. χ-2y=1 και x+2y=-3 και λυνεις το συστημα και στην β. χ^2 +2=3 και x^2 -x =0 και παλι λυνεις το συστημα...

Ελπιζω να σε βοηθησα...

Παράθεση

C.J.S.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη C.J.S.
Ο C.J.S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O C.J.S. έγραψε στις 16:11, 23-03-12:

Με βοηθησες παρα πολυ!Τελικα ηταν πολυ ευκολες απλα δεν ηξερα τι πρεπει να κανω για να αρχισω!!Ευχαριστω πολυυ!!!

Παράθεση

Χαρουλιτα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,701 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 16:13, 23-03-12:

Χαιρομαι που σε βοηθησα! Να εισαι καλα! Και να μην αγχωνεσαι...

Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

O vimaproto έγραψε στις 10:51, 24-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Sansy16
Γειας παιδια εχω μια ασκηση που δεν μου βγαινει μηπως μορει κανεις να με βοηθησει :Δινεται οικογενεια εθειν με εξισωση χ+αy+α2 Ν.Δ.Ο. απο καθε σημειο του επιπεδου διερχονται το πολυ δυο ευθειες.

Πιστεύω η εξίσωση να είναι χ+αy+α²=0
Ενα σημείο Μ (χ,y) από το οποίο διέρχονται οι παραπάνω ευθείες. Για κάθε α έχω μια ευθεία που διέρχεται από το Μ. Ισχύει:

Λύνοντας το σύστημα των δύο πρώτων βρίσκω χ=α1α2 και y=-α1-α2 και αντικαθιστώντας στην τρίτη βρίσκω α3=α1 ή α3=α2
Αρα δεν υπάρχει τρίτη ευθεία.

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 13:00, 24-03-12:

Γεια σας παιδια πρεπει να βρω το πεδιο ορισμου αυτης της συναρτησης.
f(x)=ln(ln(x))
Εχω γραψει :
πρεπει: ln(x) >0 αρα Df= (1,+00) για χ>0

Ειναι σωστο?=/

Παράθεση

Giannis721

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis721
Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O Giannis721 έγραψε στις 14:12, 24-03-12:

Πρέπει x>0 αφού είναι μέσα σε λογάριθμο και lnx > 0 => lnx>ln1 => x>1 αφού και το lnx βρίσκεται μέσα σε λογάριθμο.
Άρα Df = (1, +00)

Παράθεση

Sansy16

Μαθητής Γ' λυκείου

H Sansy16 έγραψε στις 18:15, 26-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από vimaproto
Πιστεύω η εξίσωση να είναι χ+αy+α²=0
Ενα σημείο Μ (χ,y) από το οποίο διέρχονται οι παραπάνω ευθείες. Για κάθε α έχω μια ευθεία που διέρχεται από το Μ. Ισχύει:

Λύνοντας το σύστημα των δύο πρώτων βρίσκω χ=α1α2 και y=-α1-α2 και αντικαθιστώντας στην τρίτη βρίσκω α3=α1 ή α3=α2
Αρα δεν υπάρχει τρίτη ευθεία.
Ευχαριστω για τη βοηθεια !

Παράθεση

mary-blackrose (Μαίρη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H mary-blackrose Vida la essential no las aparencias!!! έγραψε στις 22:40, 26-03-12:

παιδια μια βοηθεια στη παρακατω ασκηση:
να βρειτε την εξισωση της της εφαπτομενης ε της παραβολης που απεχει απο την αρχη των αξονων αποσταση ιση με ριζα 3

σκεφτηκα να βρω την εξισωση της εφαπτομενης και μετα να παρω αποσταση της εφαπτομενης απο το Ο(0,0) αρχη των αξονων ιση με ριζα 3 ειναι σωστη η σκεψη μου...???

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 22:53, 26-03-12:

παιδια μια βοηθεια στη παρακατω ασκηση:
να βρειτε την εξισωση της της εφαπτομενης ε της παραβολης που απεχει απο την αρχη των αξονων αποσταση ιση με ριζα 3

σκεφτηκα να βρω την εξισωση της εφαπτομενης και μετα να παρω αποσταση της εφαπτομενης απο το Ο(0,0) αρχη των αξονων ιση με ριζα 3 ειναι σωστη η σκεψη μου...???
Aρχικά θα βρεις όπως λες την εφαπτομένη της παραβολής:
ε:
Μετά θα βρεις την απόσταση της ευθείας αυτής από το Ο(0,0) που ισούται με ρίζα 3 και ύστερα θα σου προκύψει μια σχέση με το και το οπού θα λύσεις ή ως προς τον ή ως προς τον και θα βάλεις την σχέση αυτή στην παραβολή ωστέ να βρεις μετά και τους 2 αγνώστους.

Παράθεση

Δέσποινα_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δέσποινα_
H Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Δέσποινα_ έγραψε στις 21:31, 30-03-12:

Δίνεται κύκλος Κ(1,-2) και ρ=2 και η ευθεια (2λ + 1)x - (λ-1)y + 3 = 0.
α)Να δειχτει οτι η ευθεια διερχεται απο σταθερο σημειο.
β)Δείξτε οτι η ευθεια τεμνει τον κυκλο για καθε τιμη του λ.
γ)Για ποιες τιμες του λ η ευθεια οριζει χορδη στον κυκλο με:
i)ελαχιστο μηκος
ii)μεγιστο μηκος
iii)μηκος 2ριζα2

οποιοσ μπορει να με βοηθησειι!!!!!ειναι μαθηματικα κατευθυνσης β λυκειου!

Ασκηση: ε1: x + y = 0, ε2: x - y = 0, ε3: κ(x+y)-5+x-y+1=0
α)Να βρεθει ο γεωμετρικος τοπος των σημειων του επιπεδου των οποιων το αθροισμα των αποστασεων τους απο τις ε1, ε2 ισουται με 3ριζα2
β)Δειξτε οτι η ε3 διερχεται απο σταθερο σημειο.
γ)Αν ΑΒ ειναι η προβολη του γεωμετρικου τοπου του πρωτου ερωτηματος(α) πανω στον xx', να βρειτε τις τιμες του κ για τις οποιες η ε3 τεμνει το ΑΒ.

Ασκηση: Δίνεται ο κυκλος (x-2)^2 + (y-1)^2 = 16 και η εξισωση (λ+1)x + (1-λ)y -2λ = 0
α)Δειξτε οτι η εξισωση παριστανει ευθεια που διερχεται απο σταθερο σημειο Ρ.
β)Δειξτε οτι η ευθεια τεμνει τον κυκλο σε δυο διαφορετικα σημεια Α, Β για καθε τιμη του λ.
γ)Να υπολογισετε το ΡΑ*ΡΒ (το γινομενο των ευθυγραμμων τμηματων δηλαδη).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 02-04-12 στις 09:00. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

styt_geia (Κώστας)

Περιβόητο Μέλος

O styt_geia έγραψε στις 01:52, 31-03-12:

Για την πρώτη άσκηση 51 ολόιδια, για την δεύτερη άσκηση 45 ολόιδια, για την τρίτη εδώ λίγο αλλαγμένη αλλά βλέπεις τον τρόπο δουλειάς.

Παράθεση

Δέσποινα_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δέσποινα_
H Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Δέσποινα_ έγραψε στις 15:59, 04-04-12:

ευχαριστώ πάρα πολύ!εχω μια άλλη β λυκείου κατεύθυνσης που λέει: Σημείο Μ(ημθ,2-συνθ) με θ ανήκει [0,2π)
α)Να βρείτε τη γραμμή που κινείται το Μ.
β)Να βρείτε τις εξισώσεις των εφαπτομενων της γραμμής που άγονται από την αρχή των αξόνων.
γ)Να βρεθεί η οξεία γωνία που σχηματίζουν αυτές οι εφάπτομενες.
δ)Αν C1 η γραμμή που βρήκατε στο α ερώτημα, να βρείτε τις εξισώσεις των κύκλων που εφάπτονται εξωτερικά με τη C1 και έχουν κοινές εφαπτομενες τις εφαπτομενες του β ερωτήματος.

Παράθεση

styt_geia (Κώστας)

Περιβόητο Μέλος

O styt_geia έγραψε στις 16:37, 04-04-12:

Υπάρχει εδώ μία συνοπτική λύση.

Παράθεση

getinfo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη getinfo
Ο getinfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O getinfo έγραψε στις 18:11, 10-04-12:

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτή τη Δ.Ε.?
y΄-y^2+(2x+3)y+(-x^2-3x-1)=0

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 19:24, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από getinfo
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτή τη Δ.Ε.?
y΄-y^2+(2x+3)y+(-x^2-3x-1)=0
http://www.wolframalpha.com/input/?i=y%27-y^2%2B%282x%2B3%29y%2B%28-x^2-3x-1%29%3D0

Παράθεση

styt_geia (Κώστας)

Περιβόητο Μέλος

O styt_geia έγραψε στις 20:10, 10-04-12:

Η συγκεκριμένη ανήκει στις εξισώσεις Ricatti που έχουν συγκεκριμένη μεθοδολογία. Συγκεκριμένα πρώτα βρίσκεις μία προφανή λύση. Εδώ μία τέτοια είναι η και μετά κάνουμε την αντικατάσταση απ' όπου έχουμε

που είναι μία εξίσωση πρώτης τάξης χωριζομένων μεταβλητών...

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,166 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 14:49, 16-04-12:

AΣΚΗΣΗ:
Α:
Να βρείτε την εξίσωση της χορδής της υπερβολής χ^2/4 -ψ^2=1, η οποία έχει μεσο το σημείο Μ(3,-1).
Β: Να βρείτε την εξίσωση της χορδής της παραβολής ψ^2=8χ η οποία έχει μέσο το σημειο Μ(2,-3) και δεν ειναι παραλληλη στον άξονα ψ'ψ.
Λίγη βοήθεια στην άσκηση αυτή??

Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

O vimaproto έγραψε στις 19:57, 17-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
AΣΚΗΣΗ:
Α:
Να βρείτε την εξίσωση της χορδής της υπερβολής χ^2/4 -ψ^2=1, η οποία έχει μεσο το σημείο Μ(3,-1).
Β: Να βρείτε την εξίσωση της χορδής της παραβολής ψ^2=8χ η οποία έχει μέσο το σημειο Μ(2,-3) και δεν ειναι παραλληλη στον άξονα ψ'ψ.
Λίγη βοήθεια στην άσκηση αυτή??
Η εξίσωση είναι y=λx+k και τα κοινά σημεία αυτής με την υπερβολή Μ(x1,y1) , N(x2,y2)
Ισχύουν
Επίσης
καθώς και
αφαιρώ μεταξύ τους τις εξισώσεις της υπερβολής (x1-x2)(x1+x2)/4-(y1-y2)(y1+y2)=0 που με τα παραπάνω γίνεται 6(x1-x2)/4+y1-y2=0 Αλλά από την εξίσωση έχουμε y1-y2=λ(x1-x2) και η τελευταία σχέση γίνεται 6(x1-x2)/4+λ(x1-x2)=0 και επειδή x1-x2 δεν είναι μηδέν , διότι αλλιώς βγαίνει ότι y1=y2 ή y1+y2=0 (στην πρώτη περίπτωση τα σημεία Μ και Ν ταυτίζονται και στη δεύτερη άτοπο αφού y1+y2=-2) προκύπτει λ=-3/2.
Από την εξίσωση της ευθείας για τα σημεία Μ και Ν με πρόσθεση έχω y1+y2=λ(x1+x2)+2k ==>-2=λ.6+2κ και κ=-11/2
Αρα η χορδή έχει εξίσωση 2y+3x+11=0

Ομοίως και η άλλη άσκηση που βγαίνει 4x+3y+1=0

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vimaproto : 17-04-12 στις 20:09.
Παράθεση

Δημήτρης365

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δημήτρης365
Ο Δημήτρης365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Δημήτρης365 έγραψε στις 14:29, 18-04-12:

Καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα βοηθεια στην ασκηση : Να βρειτε τις κοινες εφαπτομενες του κυκλου χ^2+ψ^2=2 και της παραβολης ψ^2=8χ και να δειξετε οτι ειναι καθετες . Σας ευχαριστω

Παράθεση

Δημήτρης365

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δημήτρης365
Ο Δημήτρης365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Δημήτρης365 έγραψε στις 16:05, 18-04-12:

Καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα βοηθεια στην ασκηση : Να βρειτε τις κοινες εφαπτομενες του κυκλου χ^2+ψ^2=2 και της παραβολης ψ^2=8χ και να δειξετε οτι ειναι καθετες . Σας ευχαριστω

Απορια εχω και σε ακομα μια ασκηση . Δινεται ο κυκλος χ^2+ψ^2-4χ=0 .Αν η αποσταση του σημειου Μ απο τον αξονα ψ΄ψ ειναι ιση με το μηκος του εφ τμηματος ΜΑ στον κυκλο να βρειτε που κινειται το Μ .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 18-04-12 στις 20:19. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

styt_geia (Κώστας)

Περιβόητο Μέλος

O styt_geia έγραψε στις 16:56, 18-04-12:

H εφαπτομένη της παραβολής στο σημείο είναι
Για να εφάπτεται στον κύκλο πρέπει και αρκεί

H λύση -1 απορρίπτεται γιατί . Λόγω της σχέσης παίρνουμε και από την σχέση (*) προκύπτουν οι εφαπτομένες οι οποίες είναι προφανώς κάθετες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους