Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,207 εγγεγραμμένα μέλη και 2,818,899 μηνύματα σε 80,119 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 366 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Οικονομικές σχολές - διαφορές

μαριλιααα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη μαριλιααα
H μαριλιααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αγία Γαλήνη (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H μαριλιααα έγραψε στις 18:18, 11-03-12:

παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι..ειναι κατι που μ αγχωνει εδω κ καιρο κ οποιαδηποτε απαντηση θα μου φανει σιγουρα χρησιμη..ξερετε τι μαθηματικα κανουν στη λογιστικη στα τει?ειναι πολυ δυσκολα?ξερετε με τα μαθηματικα δεν εχουμε κ τις καλυτερες σχεσεις διοτι ειμαι περισσοτερο της θεωριας...αν μπορει καποιος να με βοηθησει κ να με συμβουλευσει θα του ημουν υποχρεη....ευχαριστω εκ των προτερων!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Εύα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 20:46, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από μαριλιααα
παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι..ειναι κατι που μ αγχωνει εδω κ καιρο κ οποιαδηποτε απαντηση θα μου φανει σιγουρα χρησιμη..ξερετε τι μαθηματικα κανουν στη λογιστικη στα τει?ειναι πολυ δυσκολα?ξερετε με τα μαθηματικα δεν εχουμε κ τις καλυτερες σχεσεις διοτι ειμαι περισσοτερο της θεωριας...αν μπορει καποιος να με βοηθησει κ να με συμβουλευσει θα του ημουν υποχρεη....ευχαριστω εκ των προτερων!!
η ξαδερφη μου ηταν στο τει λογιστικης στο ηρακλειο και απο οτι μου εχει πει τα μαθηματικα εκει ειναι καπως ευκολα και πιο στανταρ. μαθαινεις τον τροπο και απλα το εφαρμοζεις συνεχεια. πιστευω ομως οτι πρεπει να εχεις μια α' σχεση με το αθλημα. δηλαδη αν δεν τα χωνευεις οσο ευκολες και να ναι οι ποσοτικες μεθοδοι δυσκολα θα σου αρεσουν και θα τα πας καλα... επισης θελει πολυυ γραψιμσ αυτες τις ασκησεις. της εδινα παλια τετραδια 50φυλλα και σε μια ωρα μου ζητουσε και αλλο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 23:33, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από boss.
καλυτερα ειναι να ξεκινησει απο πολυτεχνειο η κανενα τμημα φυσικων επιστημων, και στην συνεχεια μεσα απο μεταπτυχιακα κτλ να το γυρισει σε οικονομικα!
που στην ευχη κολλαει το πολυτεχνειο με τα οικονομικα; για να πετυχω στα οικονομικα πρεπει να εχω πρωτα περασει απο το πολυτεχνειο;
να το "γυρισεις";; εμ βεβαια οποιος πηρε κατι και δεν του καθισε πιασαρικο ...το γυρισε στα οικονομικα...το θετω ακομψα αλλα ας μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας.

οποτε ειναι απαραδεκτο να λεμε μονο για 2 τμηματα οτι αξιζουν, και πρωτα απο ολα ειναι αντιεπαγγελματικο!
εδω συμφωνω. σωστο συμπερασμα, περιεργη επιχειρηματολογια.
σκεφτειτε επισης, οτι οδε και οικονομικη επιστημη ειναι καμια 8αρια τμηματα, δηλαδη θα βγαινουν παρα πολλοι σαν εσενα, δεν νομιζω πως ετσι, θα χτισεις ενα προφιλ ξεχωριστο για την αγορα εργασιας, θα εισαι αλλος ενας που σπουδασες οικονομικα, εε ωραια και ?? τι εγινε ?
ναι γτ απο το πολυτεχνειο μονο εσυ θα βγεις και κανενας αλλος. Κορεσμος υπαρχει μονο στα οικονομικα,οποτε ολοι βουρ σε αλλες επιστημες...και στην χειροτερη θα τρουπωσουμε σε καμια θεση οικονομολογου με κανα μεταπτυχιακο.
και τελος, η συγκριση παπει-ασοεε ειναι κατι παραπανω απο γελοια, δεν θελω να πω την αποψη μου επι του ζητηματος, πιστευω οτι οποιος ψαξει καποιες λιγες στατιστικες που κυκλοφορουν καταλαβαινει, αλλα επισης, και οποιος σπουδασε και στις 2 σχολες παλι καταλαβαινει!
και εδω συμφωνω...εχει αρχισει να γινεται κουραστικο.

καλο θα ηταν να υπαρχει αντικειμενικοτητα! σε οποια σχολη και εαν περασεις, εαν αγαπας το αντικειμενο σου και εισαι εργατικος ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ .,μπορεις να πετυχεις οσα θες! (νομιζω τουλαχιστον )
και εδω σωστος. αν εξαιρεσεις μερικα περιεργα που ειπες μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι σ.
Αρχική Δημοσίευση από marios21aek;,
στο ΕΚΠΑ εχω την εντύπωση πως δεν έχουν πρακτική..στην ΑΣΟΕΕ παλι νομίζω έχουν
μαριε κανεις λαθος.Γτ να μην κανουν δηλ; εχουν πρακτικη και πολυ ζορικη σε πληροφορω.Στο σαιτ πηρε το ματι μου οτι για την πρακτικη του οπα στο οικονομικης επιστημης ηθελαν 14 μαθηματα τουλαχιστον σε τριτοετεις και 20 σε 4ετεις ενω στο εκπα 25 ολοι....(στο εκπα παιρνεις λιγο λιγοτερα λεφτα ...αλλα αυτο δεν εχει και καμια ιδιαιτερη σημασια ετσι κιαλλιως δεν το κανεις για τα λεφτα-κανα κατοσταρι less)
http://www.econ.aueb.gr/practice4.pdf μα ειναι δυνατον; τι στην ευχη ξερει ο αλλος μωρε με 14 μαθηματα; που μου θελει και πρακτικη; εγω τοσα ειχα περασει απο το 3 εξαμηνο...οχι τριτοετης....μετα σου λενε προυποθεσεις...
σε αλλους βγαινει ο *** να μπουν στην πρακτικη γτ εκτος των αλλων θελει και βαθμο και αλλλοι be cool. οκ πειτε μου τωρα οτι εχω αδικο.
να και αυτο http://www.econ.uoa.gr/anakoinoseis-...a-eggrafa.html

ΑΑΑ παιδια και τωρα που το θυμηθηκα ..δεν θυμαμαι ποιος απο σας το ειπε.μαριε μαλλον εσυ.
κοιτα ενας καθηγητης μου σπουδασε μαθηματικα και τα υπολοιπα σε οικονομικα και δηλωνει μαθηματικος οικονομολογος...καλως ή κακως , αρεσει δεν αρεσει αυτο ισχυει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φώτης09 : 12-03-12 στις 23:59.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marios21aek

Καθηγητής Πανεπιστημίου

Το avatar του χρήστη marios21aek
Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O marios21aek έγραψε στις 00:06, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Red Devil
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το ΤΕΙ Λογιστικής, όσον αφορά την ποιότητα σπουδών. Ακούω πολλά παιδιά να ενδιαφέρονται γι' αυτή τη σχολή και θα ήθελα να έχω μία άποψη σχετικά με αυτό το τμήμα, ιδίως από τελειόφοιτους της σχολής.
Εξαρταται τι θες να κανεις στην ζωη σου και τι στοχους εχεις..αν θες να γίνεις ενας επαγγελματιας καλός..ειναι μια χαρά.Και γνωσεις πανω στην λογιστικη αποκομίζεις..αλλα δεν εισαι επιστημονας.Πανως μπορεις να γινεις ενας καλος λογιστης Α τάξης.Σημειωσε όμως πως νομίζω πως δεν γίνεσαι ελεγκτης..(ισως και να εχω χασει καποιο επισόδειο σε αυτο)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,209 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 00:19, 16-03-12:

Θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για το τμημα της οικονομικης και περιφερειακης αναπτυξης του Παντειου και το τμημα μαρκετινγκ και επικοινωνιας του ΟΠΑ
Γενικα τι προοπτικες εχουν και καλυτερα αν καποιος απο δω μεσα ή φιλος του σπουδαζει σε ενα απο τα 2 τμηματα να μου αν "λεει" το τμημα.

Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη boss.
H boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 796 μηνύματα.

H boss. έγραψε στις 01:22, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZouGRaF
Θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για το τμημα της οικονομικης και περιφερειακης αναπτυξης του Παντειου και το τμημα μαρκετινγκ και επικοινωνιας του ΟΠΑ
Γενικα τι προοπτικες εχουν και καλυτερα αν καποιος απο δω μεσα ή φιλος του σπουδαζει σε ενα απο τα 2 τμηματα να μου αν "λεει" το τμημα.
δεν θεωρουνται και τα τοπ οικονομικα τμηματα!
ειδικα παντειος και οικονομικα, εε δεν πανε μαζι, πως να το κανουμε! τι ακριβως θες να κανεις ? που θες να εργαστεις ?
το μονο σιγουρα ειναι πως σε αυτα τα τμηματα θα κανεις και γαμω την φοιτητικη ζωη!

Παράθεση

who am I?

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη who am I?
Ο who am I? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O who am I? έγραψε στις 03:03, 16-03-12:

Tο γραφω κι εδω ,γιατι προφανως το thread του τμηματος ειναι στοιχειωμενο
Γεια σας παιδια.Ποια ειναι η γνωμη σας για το Τμημα Οικονομικων Επιστημων Πατρας,σχετικα με το επιπεδο,την οργανωση του και σε συγκριση με τα αλλα οικονομικα τμηματα της χωρας(προφανως εκτος ΠΑΜΑΚ και ΟΠΑ που ειναι ανωτερα)?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 09:21, 16-03-12:

Καλά ντάξει για το ΟΠΑ έχουμε ακούσει όλοι τους ύμνους,αλλά το ΠΑΜΑΚ γιατί θεωρείται ανώτερο?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,701 μηνύματα.

H Eileen evanescent έγραψε στις 10:28, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Καλά ντάξει για το ΟΠΑ έχουμε ακούσει όλοι τους ύμνους,αλλά το ΠΑΜΑΚ γιατί θεωρείται ανώτερο?
οι πηγές σου εσένα εξαντλούνται στο τι διαβάζεις σε αυτό το forum ή στο τι ... "ακούς";

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 12:00, 16-03-12:

Στο τι είδα σε κάποιο ranking πανεπιστημίων πέρσυ που ήταν στο 600 κάτι και στην αξιολόγηση των τμημάτων πληροφορικής που παρουσιαζόταν η εφαρμοσμένη ως το προτελευταίο τμήμα με ερευνητική δραστηριότητα.

Παράθεση

Φοιτητής

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,701 μηνύματα.

H Eileen evanescent έγραψε στις 19:12, 16-03-12:

Στο τι είδα σε κάποιο ranking πανεπιστημίων πέρσυ που ήταν στο 600 κάτι και στην αξιολόγηση των τμημάτων πληροφορικής που παρουσιαζόταν η εφαρμοσμένη ως το προτελευταίο τμήμα με ερευνητική δραστηριότητα.
Και σχολιάζεις ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο βάσει μίας ... κατάταξης (ποια άραγε η οποία αξιολογεί μόνο ΕΝΑ από τα ΔΕΚΑ τμήματα ενός πανεπιστήμιου και σε ΜΙΑ μόνο παράμετρο - αυτή της ερευνητικής δραστηριότητας....
Οκ, μας έπεισες!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 21:36, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Και σχολιάζεις ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο βάσει μίας ... κατάταξης (ποια άραγε η οποία αξιολογεί μόνο ΕΝΑ από τα ΔΕΚΑ τμήματα ενός πανεπιστήμιου και σε ΜΙΑ μόνο παράμετρο - αυτή της ερευνητικής δραστηριότητας....
Οκ, μας έπεισες!
Χαίρομαι που σε έπεισα.Τελικά είναι ταλέντο. Ας μιλήσουμε σοβαρά τώρα.Η μελέτη που είχα διαβάσει είναι η εξής.Για μένα το πόσο καλό θεωρείται ένα τμήμα έχει να κάνει κυρίως με την ερευνητική δραστηριότητα.Δεν έχει να κάνει με τη γραμματεία ή με το πόσο καλό καφέ κάνει το κυλικείο. Τώρα, εμένα η απόρία μου έχει να κάνει γιατί να θεωρείται το Παν.Μακ ανώτερο από αυτό της Πάτρας σε σημείο να θιχτούν οι φοιτητές του.Δηλαδή έχεις πάει Eileen και στην Πάτρα και είσαι βέβαιη ότι το δικό σας ίδρυμα είναι καλύτερο;

Παράθεση

Red Devil

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Red Devil
Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Red Devil έγραψε στις 23:31, 16-03-12:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το τμήμα των Οικονομικών Επιστημών του Καποδιστριακού. Το συγκεκριμένο τμήμα μπορεί να συγκριθεί με το αντίστοιχο τμήμα του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ, όσον αφορά το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών; Γενικά ποιο θεωρείται πιο οργανωμένο και ποιο διαθέτει καλύτερης ποιότητας μεταπτυχιακά;

Παράθεση

Φοιτητής

H Eileen evanescent έγραψε στις 03:06, 17-03-12:

Χαίρομαι που σε έπεισα.Τελικά είναι ταλέντο. Ας μιλήσουμε σοβαρά τώρα.Η μελέτη που είχα διαβάσει είναι η εξής.Για μένα το πόσο καλό θεωρείται ένα τμήμα έχει να κάνει κυρίως με την ερευνητική δραστηριότητα.Δεν έχει να κάνει με τη γραμματεία ή με το πόσο καλό καφέ κάνει το κυλικείο. Τώρα, εμένα η απόρία μου έχει να κάνει γιατί να θεωρείται το Παν.Μακ ανώτερο από αυτό της Πάτρας σε σημείο να θιχτούν οι φοιτητές του.Δηλαδή έχεις πάει Eileen και στην Πάτρα και είσαι βέβαιη ότι το δικό σας ίδρυμα είναι καλύτερο;
Όχι, αλλά εγώ έχω την κοινή λογική να μην ισχυρίζομαι τίποτα όταν πρακτικά τα δεδομένα που έχω είναι ληψά, η σύγκριση αποτυχημένη - για τους λόγους που είπα και παραπάνω - και δεν γνωρίζω τίποτα για τον κλάδο στον οποίο αναφέρομαι!

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,266 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 03:33, 17-03-12:

και τα υπόλοιπα τμήματα http://www.sci.ccny.cuny.edu/~themis...linikwnPan.xls
από εδώ

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 09:45, 17-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Όχι, αλλά εγώ έχω την κοινή λογική να μην ισχυρίζομαι τίποτα όταν πρακτικά τα δεδομένα που έχω είναι ληψά, η σύγκριση αποτυχημένη - για τους λόγους που είπα και παραπάνω - και δεν γνωρίζω τίποτα για τον κλάδο στον οποίο αναφέρομαι!
Καλή μου κοπέλα προφανώς δε κατάλαβες ότι εγώ δεν ισχυρίστηκα κάτι.Απλά ρώτησα γιατί το ΠΑΜΑΚ να θεωρείται ανώτερο της Πάτρας.Μπορείς να το καταλάβεις και να αφήσεις τα υπόλοιπα;Αφού είσαι κιόλας εκεί θα βοηθούσε πιο πολύ αν μας έλεγες τις "αρετές" του τμήματος σου για να το τιμήσουμε στο μέλλον.Ωραία;
Λίγο παλιό αυτό πάντως.Εγώ την κατάταξη που χα δει ήταν του 2010.

Παράθεση

boss.

Φοιτητής

H boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 796 μηνύματα.

H boss. έγραψε στις 16:27, 17-03-12:

αγορινα στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ πανεπιστημιο αθηνων , αυτο που κανουν καλα ειναι τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!
τωρα αμα καθεσαι και βλεπεις την πληροφορικη τι να σου πω ! σαφως και ο κυριος στοχος του πανεπιστημιου δεν ειναι να βγαλει τοσο καλους πληροφορικαριους, οσο οικονομολογους!
και ναι στα οικονομικα η ασοεε ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο!
και στην πληροφορικη κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερη, οχι ως προς το επιπεδο των γνωσεων, σε σχεση με αλλα τμηματα, πχ αυτο του καποδιαστριακου, αλλα ειναι σαφως καλυτερη απο αποψη επαγγελματικης αποκαστασης!

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,266 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 20:22, 17-03-12:

αγορινα στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ πανεπιστημιο αθηνων , αυτο που κανουν καλα ειναι τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!
τωρα αμα καθεσαι και βλεπεις την πληροφορικη τι να σου πω ! σαφως και ο κυριος στοχος του πανεπιστημιου δεν ειναι να βγαλει τοσο καλους πληροφορικαριους, οσο οικονομολογους!
και στην πληροφορικη κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερη, οχι ως προς το επιπεδο των γνωσεων, σε σχεση με αλλα τμηματα, πχ αυτο του καποδιαστριακου, αλλα ειναι σαφως καλυτερη απο αποψη επαγγελματικης αποκαστασης!
Σαφέστατα. Αντιφάσκεις λίγο, αν το ΟΠΑ έχει όνομα στα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ τότε η "σαφώς καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση" στην πληροφορική από πού συμπεραίνεται;

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 22:20, 17-03-12:

Αγορίνα...δε μίλησα για το ΟΠΑ αλλά για το ΠΑΜΑΚ.Δες μια σελίδα πισω τι γράφω για σας...
Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Σαφέστατα. Αντιφάσκεις λίγο, αν το ΟΠΑ έχει όνομα στα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ τότε η "σαφώς καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση" στην πληροφορική από πού συμπεραίνεται;

Παράθεση

Selestian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Selestian
Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 514 μηνύματα.

O Selestian έγραψε στις 22:48, 17-03-12:

Χαλαρώστε λίγο, συγκρίνετε σχολές της Ελλάδας λες και μιλάμε για καμιά σύγκριση για αν το MIT βγάζει καλύτερους μηχανικούς από το Harvard. Μιλάμε για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, και χωρίς να θέλω να τα ισοπεδώνω όλα αλλά επειδή ο κάθε ένας βρίσκεται σε μια σχολή δεν σημαίνει ότι και η σχολή στην οποία βρίσκεται είναι και η καλύτερη στο αντικείμενο του. Αν δηλαδή είστε ικανοποιημένοι και ευχαριστημένοι από την σημερινή εικόνα των Ελληνικών Πανεπιστημίων και το μόνο σας πρόβλημα είναι να χαρακτηρίζετε το ποια σχολή είναι καλύτερη από την άλλη τότε μάλλον ζούμε σε μια ουτοπία. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται μόνο στα Πανεπιστήμια αυτά καθεαυτά αλλά και στους φοιτητές της αλλά και την χρηματοδότηση που παίρνει. Αν στηρίζεστε στην "super" φήμη των Ελληνικών Πανεπιστημίων για το αν θα γίνετε σωστοί επαγγελματίες ή για τον αν θα βρείτε ένα καλό μεταπτυχιακό τότε ζήτω που καήκαμε. Για να αποκτήσετε κάτι από αυτά δεν φτάνει η γαμάτη φήμη των πανεπιστημίων μας αλλά κυρίως ο κόπος και ο χρόνος που θα αφιερώστε σε αυτό που σπουδάζετε. Αντί λοιπόν να συγκρίνετε την ποιότητα των σχολών σας καλό θα ήταν απλά να συγκρίνετε οδηγόυς σπουδών, για να ξέρει και ένας μελλοντικός φοιτητής σε ποια σχολή προτιμάει να πάει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marios21aek

Καθηγητής Πανεπιστημίου

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O marios21aek έγραψε στις 13:57, 18-03-12:

Απο που και ως που ειναι το οπα καλυτερο οικονμικο πανεπιστημιο στην Ελλάδα δεν ξέρω απο πού προκύπτει.Το τμήμα με τις περισσότερες δημοδιεύσεις ειναι το τραπεζικης και χρηματοοοκονομικης του παπει.Και ο καθηγητής με τις πιο πολλές δημοσιεύσεις ο Χαρδουβε΄λης του παπει.Τελος παντων για γέλια,Η πληροφορική στην Ασοεε σου εχει σίγουρη θέση στην ανεργία μεγάλε..του καποδιστριακού η πληροφορική ειναι εξαιρετικό τμήμα.Η διαφήμιση για καθε πανεπιστήμιο είναι οι απόφοιτοι του.Και αν νομίζετε πως απέχει έτη φωτός ο απόφοιτος του τμήματος της ασοεε απο τον αντίδτοιχο του καποδιστριακού η του παπει..θα το δείτε στα μεταπτυχιακά σας ,αν κανετε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marios21aek : 18-03-12 στις 14:20.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 14:20, 18-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από petropoulos43551
Χαλαρώστε λίγο, συγκρίνετε σχολές της Ελλάδας λες και μιλάμε για καμιά σύγκριση για αν το MIT βγάζει καλύτερους μηχανικούς από το Harvard. Μιλάμε για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, και χωρίς να θέλω να τα ισοπεδώνω όλα αλλά επειδή ο κάθε ένας βρίσκεται σε μια σχολή δεν σημαίνει ότι και η σχολή στην οποία βρίσκεται είναι και η καλύτερη στο αντικείμενο του. Αν δηλαδή είστε ικανοποιημένοι και ευχαριστημένοι από την σημερινή εικόνα των Ελληνικών Πανεπιστημίων και το μόνο σας πρόβλημα είναι να χαρακτηρίζετε το ποια σχολή είναι καλύτερη από την άλλη τότε μάλλον ζούμε σε μια ουτοπία. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται μόνο στα Πανεπιστήμια αυτά καθεαυτά αλλά και στους φοιτητές της αλλά και την χρηματοδότηση που παίρνει. Αν στηρίζεστε στην "super" φήμη των Ελληνικών Πανεπιστημίων για το αν θα γίνετε σωστοί επαγγελματίες ή για τον αν θα βρείτε ένα καλό μεταπτυχιακό τότε ζήτω που καήκαμε. Για να αποκτήσετε κάτι από αυτά δεν φτάνει η γαμάτη φήμη των πανεπιστημίων μας αλλά κυρίως ο κόπος και ο χρόνος που θα αφιερώστε σε αυτό που σπουδάζετε. Αντί λοιπόν να συγκρίνετε την ποιότητα των σχολών σας καλό θα ήταν απλά να συγκρίνετε οδηγόυς σπουδών, για να ξέρει και ένας μελλοντικός φοιτητής σε ποια σχολή προτιμάει να πάει.
Δε νομίζω ότι είναι τόσο διαφωτιστικό για έναν απόφοιτο λυκείου να δει τον οδηγό σπουδών και να καταλάβει τι γίνεται.Παλιότερα το πίστευα.Τώρα όχι
Αρχική Δημοσίευση από marios21aek
Απο που και ως που ειναι το οπα καλυτερο οικονμικο πανεπιστημιο στην Ελλάδα δεν ξέρω απο πού προκύπτει.Το οικονομικό τμήμα του παπει παντως εχει πιο πολλές δημοσιευσεις αν το παμε ετσι απο το αντίστοιχο του οπα.Τελος παντων για γέλια,Η πληροφορική στην Ασοεε σου εχει σίγουρη θέση στην ανεργία μεγάλε..του καποδιστριακού η πληροφορική ειναι εξαιρετικό τμήμα.Η διαφήμιση για καθε πανεπιστήμιο είναι οι απόφοιτοι του.Και αν νομίζετε πως απέχει έτη φωτός ο απόφοιτος του τμήματος της ασοεε απο τον αντίδτοιχο του καποδιστριακού η του παπει..θα το δείτε στα μεταπτυχιακά σας ,αν κανετε.
Marie εσύ που είσαι σε άλλη φάση σπουδών.Θεωρείς ότι κάποιο περιφερειακό τμήμα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά από ένα κεντρικό στον τομέα σου;

Παράθεση

Selestian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Selestian
Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 514 μηνύματα.

O Selestian έγραψε στις 15:04, 18-03-12:

Δε νομίζω ότι είναι τόσο διαφωτιστικό για έναν απόφοιτο λυκείου να δει τον οδηγό σπουδών και να καταλάβει τι γίνεται.Παλιότερα το πίστευα.Τώρα όχι
Ναι ούτε εγώ,αλλά δεν νομίζω όμως να είναι και παραπάνω διαφωτιστικό για έναν απόφοιτο λυκείου να βλέπει εσάς να συγκρίνετε τις σχολές σας σαν να είναι θρησκείες. Το μόνο που γίνεται είναι ο καθένας να υποστηρίζει τη σχολή στην οποία βρίσκεται συγκρίνοντας την με άλλες σχολές στις οποίες δεν έχει πατήσει, οπότε δεν βλέπω πως αυτό το πράγμα βοηθάει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 17:00, 18-03-12:

Εγώ δε θεοποίησα τη σχολή μου...Προσπαθώ να κρίνω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά.Τι συμφέρον έχω γω να το Πα.Πάτρας καλύτερο από το ΟΠΑ λογου χάρη..

Παράθεση

boss.

Φοιτητής

H boss. έγραψε στις 17:19, 18-03-12:

στον συνδιασμο οικονομικων και πληροφορικης!
προσωπικα , ουτε εγω εχω κανενα κερδος , ή με ενδιαφερει ιδιαιτερα που κανουν καλυτερα οικονομικα για να το ψαξω παραπανω! την αποψη μου ειπα, επειδη καποια στιγμη το ειχα ψαξει οσο μπορουσα!, τωρα αν θεωρειτε οτι δεν ειμαι αντικειμενικος κριτης επειδη σπουδαζω σε ενα τελιως διαφορετικο τμημα της ιδιας σχολης, οκ παω πασο! συγνωμη κιολας αν "αποπροσανατολησα" καποια παιδια που ψαχνουν σχολη!

Παράθεση

marios21aek

Καθηγητής Πανεπιστημίου

O marios21aek έγραψε στις 00:20, 19-03-12:

Marie εσύ που είσαι σε άλλη φάση σπουδών.Θεωρείς ότι κάποιο περιφερειακό τμήμα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά από ένα κεντρικό στον τομέα σου;
Το κεντρικό σίγουρα θα είναι σε καλύτερη μοίρα γτ οι καθηγητές οι καλοί θέλουν να ειναι σε αστικό κέντρο.Θεωρώ σίγουρα πως καποια τμήματα και της επαρχείας ειναι αξιόλογα.Είναι θέμα φοιτητή και κατα πόσον ψάχνεται.Επίσης θεωρώ πως της αθήνας τα πανεπιστήμια στα οικονομικά είναι πολύ καλά και τα 3.Αυτή είναι η γνώμη μου.Και βάλτε πάλι -3 .Κομπλεξάρες.Για το παμακ δεν εχω καμια γνώμη.Αν καποιο παιδί βγάλει τα μόρια καλο ειναι να περάσει αθήνα,αν δεν εχει ο πατερας του λεφτά τότε ας παει στην πόλη του.Εγω θα επέλεγα μάλλον ασσοε,γτ είναι στο κέντρο της αθήνας το παπει ειναι λόγο ταλαιπωρία αλλα και στο εκπα να πέρναγα είναι παρα πολύ καλό τμήμα.Ισως μαλιστα το καλύτερο στην αθήνα απο παιδαγωγικής άποψης.

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 01:49, 19-03-12:

στον συνδιασμο οικονομικων και πληροφορικης!
προσωπικα , ουτε εγω εχω κανενα κερδος , ή με ενδιαφερει ιδιαιτερα που κανουν καλυτερα οικονομικα για να το ψαξω παραπανω! την αποψη μου ειπα, επειδη καποια στιγμη το ειχα ψαξει οσο μπορουσα!, τωρα αν θεωρειτε οτι δεν ειμαι αντικειμενικος κριτης επειδη σπουδαζω σε ενα τελιως διαφορετικο τμημα της ιδιας σχολης, οκ παω πασο! συγνωμη κιολας αν "αποπροσανατολησα" καποια παιδια που ψαχνουν σχολη!
Το κάθε τμήμα έχει τη δική κατεύθυνση, η πληροφορική του ΟΠΑ συνδιάζει οικονομικά αλλά χάνει αλλού, και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι τα οικονομικά έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση... δε σου είπα ότι αποπροσανατολίζεις σου είπα να ξεκαθαρίσεις τι λες για να ξέρουμε τι λέμε.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 09:11, 19-03-12:

Σημασία έχει να σπουδάζουμε και μετέπειτα στον εργασιακό μας βίο, κάτι που να μας αρέσει ώστε να αφοσιωθούμε σ' αυτό και όχι επειδή τυγχάνει να είναι της μόδας. Η μόδα έρχεται και παρέρχεται. Στο τέλος μένουν οι διαχρονικές και σοβαρές επιστήμες. Όπως υπάρχουν "φούσκες" μετοχές, υπάρχουν και "φούσκες" επιστήμες (ως προς το ασαφές περιεχόμενο σπουδών και κατ' επέκταση τα εργασιακά δικαιώματα). Ακόμη και χτυπητές προοπτικές να έχει μια επιστήμη στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, πάλι ένα 10% των πτυχιούχων (α). ήθελε αυτήν την επιστήμη, (β). θα αγαπήσει το επάγγελμα που θα κάνει και (γ). θα αναζητήσει τις χτυπητές προοπτικές της συγκεκριμένης επιστήμης. Όλοι όνειρα κάνουν και έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν. Το 90% όμως, ασχέτως αν σπούδασε στην ΑΣΟΕΕ ή δεν ξέρω εγώ που με τις χίλιες δυο προοπτικές δεν θα μπορέσει ποτέ να τις προσεγγίσει και απλά θα ετεροαπασχοληθεί για βιοποριστικούς λόγους..Χέστηκα αν ένα Τμήμα έχει διδακτικό προσωπικό με πολύ καλές δημοσιεύσεις και παιδαγωγική ανεπάρκεια στην διδακτική της επιστήμης..Συνήθως ο ρόλος του ερευνητή δεν ταιριάζει με τον ρόλο του ακαδημαϊκού (από παιδαγωγικής πλευράς). Πολλά τα παραδείγματα.

Παράθεση

justin pieper

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη justin pieper
Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O justin pieper έγραψε στις 13:38, 19-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Σημασία έχει να σπουδάζουμε και μετέπειτα στον εργασιακό μας βίο, κάτι που να μας αρέσει ώστε να αφοσιωθούμε σ' αυτό και όχι επειδή τυγχάνει να είναι της μόδας. Η μόδα έρχεται και παρέρχεται. Στο τέλος μένουν οι διαχρονικές και σοβαρές επιστήμες. Όπως υπάρχουν "φούσκες" μετοχές, υπάρχουν και "φούσκες" επιστήμες (ως προς το ασαφές περιεχόμενο σπουδών και κατ' επέκταση τα εργασιακά δικαιώματα). Ακόμη και χτυπητές προοπτικές να έχει μια επιστήμη στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, πάλι ένα 10% των πτυχιούχων (α). ήθελε αυτήν την επιστήμη, (β). θα αγαπήσει το επάγγελμα που θα κάνει και (γ). θα αναζητήσει τις χτυπητές προοπτικές της συγκεκριμένης επιστήμης. Όλοι όνειρα κάνουν και έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν. Το 90% όμως, ασχέτως αν σπούδασε στην ΑΣΟΕΕ ή δεν ξέρω εγώ που με τις χίλιες δυο προοπτικές δεν θα μπορέσει ποτέ να τις προσεγγίσει και απλά θα ετεροαπασχοληθεί για βιοποριστικούς λόγους..Χέστηκα αν ένα Τμήμα έχει διδακτικό προσωπικό με πολύ καλές δημοσιεύσεις και παιδαγωγική ανεπάρκεια στην διδακτική της επιστήμης..Συνήθως ο ρόλος του ερευνητή δεν ταιριάζει με τον ρόλο του ακαδημαϊκού (από παιδαγωγικής πλευράς). Πολλά τα παραδείγματα.
Σε καθε ποστ σου αναφερεσε στις επιστημες και ποσο σημαντικες ειναι.Ξερεις δεν θελουν ολοι να γινουν επιστημονες.Και για να εργασθουνε σιγουρα αυτο δεν ειναι απαραιτητο

Παράθεση

boss.

Φοιτητής

H boss. έγραψε στις 23:57, 19-03-12:

Το κάθε τμήμα έχει τη δική κατεύθυνση, η πληροφορική του ΟΠΑ συνδιάζει οικονομικά αλλά χάνει αλλού, και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι τα οικονομικά έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση... δε σου είπα ότι αποπροσανατολίζεις σου είπα να ξεκαθαρίσεις τι λες για να ξέρουμε τι λέμε.
το υπολοιπο ποστ μου, μετα απο αυτο για την πληροφορικη δεν πηγαινε σε σενα!
οκ, δεκτο αυτο που λες, αλλα σκεψου οτι απο την ασοεε, εχεις και το οικονομικο επιμελητηριο, που απο τις αλλες πληροφορικες δεν θα το εχεις! θα μου πεις ποιος χεστηκε, απλα σου εξηγω γιατι πιστευω αυτο που λεω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    mathguy1996, rhodes13, thanasis778, timonierhs

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους