Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,018 εγγεγραμμένα μέλη και 2,852,922 μηνύματα σε 82,272 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 480 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[28/5/2012] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
Άριστα 18-20
9
19,15%
Πολύ καλά 15-18
17
36,17%
Καλά 12-15
11
23,40%
Μέτρια 10-12
7
14,89%
Όχι καλά 5-10
2
4,26%
Καθόλου καλά 0-5
1
2,13%

annouskagia (αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annouskagia
H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 343 μηνύματα.

H annouskagia έγραψε στις 01:08, 29-05-12:

εγραψα παρα πολυ καλα.. παραπανω απο το προσδωκομενο μου
στο αγνωστο η μεταφραση μου πιανει 18/20
η γραμματικη κι ο πλαγιος λογος ειναι σωστα με εξαιρεση εναν τονο
στο συντακτικο εχω δυο λαθη
συνολο:35/40

στο γνωστο εχω χασει δυο παραγωγα ρε γαμωτο
κατα τ αλλα τις ερωτησεις τις εγραψα αρκετα καλα...με ολα τα σχολια που επρεπε...ειναι βεβαια κ στην κριση του βαθμολογητη
κ τωρα που διαβαζα τα μηνυματα ειδα οτι στην εισαγωγη αντι για 20 χρονια εγραψα 12..λετε να μου κοψουν πολυ???

για να μην μακρυγορω πιστευω σε ενα 85 το λιγοτερο

αυτη η ενοτητα με την 3 κ την 4 ειναι οι μονες απ τα ηθικα π δεν εχουν πεσει..στο φροντιστηριο μ την περιμεναμε πλ...αλλωστε φανηκε απ τα κειμενα οτι δεν επιλεγουν σος θεματα..οποτε ενας μαθητης που ηθελε να γραψει ωφειλε να τα διαβασει ολα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 01:48, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από annouskagia
εγραψα παρα πολυ καλα..

μπραβο ! αν εχεις γραψει τοσο καλα στα αρχαια θα παει στο θεο ο μεσος ορος .Και που θες να περασεις ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 29-05-12 στις 06:08. Αιτία: Προσθήκη Spoiler στην Παράθεση
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Porcia+Brutus
Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 367 μηνύματα.

O Porcia+Brutus έγραψε στις 02:36, 29-05-12:

Θέλω να το ελπίζω! Μακάρι!

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
χαχα κοιτάξτε θεωρούνται εύκολα γιατί οι περισσότεροι προετοιμαζόμαστε για το χειρότερο...όταν περιμένεις πολιτικά και αθροιστικές θεωρίες και σου πέφτει ο ακόλαστος και ο δειλός και τι είναι έξη, είναι σα να περιμένεις μπόρα και σου ρχεται άντε κανα χιονόνερο
ελπίζω να μην πάρει το μάτι μου κανένα να κατηγορεί πάλι τη θεωρητική ότι έχει εύκολα θέματα, γιατί ποιος ξέρει πόσες νύχτες ξενυχτήσαμε ώστε να ξέρουμε τα "εύκολα"
Αργά ή γρήγορα μόλις ανακαλύψουν ότι τουλάχιστον δεν μας χαντάκωσαν θα αρχίσουν οι "καλές" οι γλώσσες πάλι να στάζουν μέλι...

Αρχική Δημοσίευση από eduard
Ειδικά οι Θετικοί-Τεχνολογικοί έχουν την εντύπωση ότι είναι παιχνιδάκι. Μόνο μην έχουμε δράματα την Τετάρτη με τις πηγές.
Ένα αοδε η μια βιολογία έχουν να παπαγαλίσουν και νομίζουν ότι αυτή η ρημάδα η παπαγαλία είναι εύκολη. Ιστορία ή Λατινικά λες να γίνει το φονικό;;

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Εγώ είχα προαίσθημα για αυτή την ενότητα με τα συναισθήματα. Η αγαπημένη μου ήταν.
Αλλά δεν διάβαζα με τη σκέψη των sos που ακούγονταν. (ούτε με τη διαίσθησή μου )
Είχα πολύ άγχος για τα σχόλια, μη ξεχάσω κάτι, μη ξεχάσω την εισαγωγή (που δεν την έγραψα τέλεια! =/)
Η σωματική μου κατάσταση δεν είναι εντάξει. Ακόμα ζαλίζομαι και ανακατεύομαι από το άγχος και ούτε να κοιμηθώ μπορώ εύκολα.
3 ώρες κοιμήθηκα! Επομένως όσοι μιλούν για εύκολα θέματα, ας σκέφτονται πρώτα την προσπάθεια και τον κόπο μας!
Επειδή πέσαν ''εύκολα'' δε σημαίνει ότι γράψαμε και καλά!!!
Ακριβώς! Παίζει ρόλο και το τί απαντήσεις θα τους στείλουν οι φωτεινοί παντογνώστες της κεε που έβαλαν τα θέματα και πώς θα διορθώσουν! Ελπίζω να είναι δίκαιοι και νορμάλ οι βαθμολογητές.

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
Ό,τι έγινε έγινε, άντε πάμε για ιστορία γερά πια... εγώ πάντως όποτε ακούω για εύκολα θέματα κρατάω και μια πισινή! Είδαμε και πέρσι το γελοίο θέμα με το ίντερνετ και είδαμε και τις βαθμολογίες.

λέτε στο ναυ να μου κόψουν γιατί δεν έβαλα ώ ναυ ;
Δεν το νομίζω...αρκεί να έβαλες ναῦ

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Γενικά και εγώ σήμερα δεν περίμενα καθόλου ηθικά. Πίστευα πολιτικά σίγουρα. Δίνω δεύτερη χρονιά κ ειδικά με όσα είδα στο άγνωστο πέρσι και την απογοήτευση που πήρα, σήμερα είχα πολύ άγχος. Δεν ήταν γελοία τα θέματα όπως ακούγεται και καλύτερα ας έχουμε κάποιες επιφυλάξεις για τους βαθμούς. Ο υποκειμενισμός βασιλεύει στην θεωρητική.
Η υπογράμμιση δική μου. Αυτό ξαναπές το! Και δεν μπορείς να τον ελέγξεις τον υποκειμενισμό, ειδικά εάν είναι αυθαίρετος...

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 12:26, 29-05-12:

Ναι νομίζω πως η αυθαίρετη υποκειμενική βαθμολόγηση είναι το αγκάθι της θεωρητικής. Ελπίζω να πήγαν όλοι οι εξεταζόμενοι όσο καλά μπορούσαν. Στο σχολείο μου πάντως δεν τα πήγαν πολύ καλα....Δεν περίμεναν ηθικά και δεν τα είχαν προετοιμάσει ανάλογα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Queen of Hearts

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 742 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 13:03, 29-05-12:

ολοι οι genius εδω μεσα μαζευτηκαν....

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

tiramisuu

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiramisuu
H tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H tiramisuu έγραψε στις 13:34, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από starry_eyed
δε νομιζω οτι θα ανεβει καμια απο τις δυο. φροντισε να γραψεις καλα στα γαλλικα ομως, για να εχεις οσο πιο εξασφαλισμενο μπορεις οτι θα μπεις...αν και εδω ειναι το θεμα των αρχαιων. καλη σου επιτυχια
Αχ, πες μου κάτι καλό και για την ιταλική! Δώσε κουράγιο, γιατί μόλις 70 άτομα παίρνουν!

nicool

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nicool
H nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H nicool έγραψε στις 13:35, 29-05-12:

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει συντακτική αμφισημία, την οποία οφείλουν να προσέξουν οι βαθμολογητές, επειδή, σύμφωνα με το σχολικό συντακτικό (σ. 167), μπορεί να θεωρηθεί ότι το περιεχόμενο της δευτερεύουσας πρότασης φανερώνει γνώμη του υποκειμένου, οπότε στον πλάγιο λόγο διατηρείται η υποτακτική της υποθετικής πρότασης http://www.panelladikes.gr/index.php...=1584&Itemid=2 .....μακαρι ν τ παρουν σωστο !!!!!!!!!

starry_eyed

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη starry_eyed
H starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H starry_eyed έγραψε στις 13:56, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tiramisuu
Αχ, πες μου κάτι καλό και για την ιταλική! Δώσε κουράγιο, γιατί μόλις 70 άτομα παίρνουν!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 14:29, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από desertfox12
και οι της θεωριτικης ολα ειναι μια χαρα ολα ειναι ωραια
Μην το λες!! Στο γνωστό πιστεύω θα κλάψουν μανούλες φέτος

annouskagia (αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annouskagia
H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 343 μηνύματα.

H annouskagia έγραψε στις 17:30, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σαρα3701
μπραβο ! αν εχεις γραψει τοσο καλα στα αρχαια θα παει στο θεο ο μεσος ορος .Και που θες να περασεις ?
πιστεψε με ποτε δεν υπερβαλλω για τους βαθμους που περνω παιδαγωγικο μου αρεσει αλλα δεν εχω αποφασισει ακομη...

αχ!νιωθω οτι οι κοποι μου ανταμοιβονται σιγα σιγα!σ ολα τα μαθηματα μεχρι τωρα εχω γραψει αρκετα καλα χωρις να "αποτυχω " σε καποιο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θάλεια : 29-05-12 στις 20:51. Αιτία: quote

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ελεναα
H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 22:58, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από nicool
Στην περίπτωση αυτή υπάρχει συντακτική αμφισημία, την οποία οφείλουν να προσέξουν οι βαθμολογητές, επειδή, σύμφωνα με το σχολικό συντακτικό (σ. 167), μπορεί να θεωρηθεί ότι το περιεχόμενο της δευτερεύουσας πρότασης φανερώνει γνώμη του υποκειμένου, οπότε στον πλάγιο λόγο διατηρείται η υποτακτική της υποθετικής πρότασης http://www.panelladikes.gr/index.php...=1584&Itemid=2 .....μακαρι ν τ παρουν σωστο !!!!!!!!!
βλεπε σε πρηγουμενη σελιδα(14 νομιζω) για αυτο το θεμα που προεκυψε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Βαθμολογητής

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βαθμολογητής
Ο Βαθμολογητής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Βαθμολογητής έγραψε στις 22:42, 30-05-12:

Καλησπέρα στην πάντοτε φρέσκια νεολαία μας.
Είμαι βαθμολογηγής του μαθήματος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας της θεωρητικής κατεύθυνσης. Παρακολουθώντας την μεταξύ σας συζήτηση, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις σχετικά με την πορεία της διόρθωσης των γραπτών δοκιμίων, ευελπιστώντας να σας αποφορτίσω, στο βαθμό που κάτι τέτοιο είναι εφικτό.
Το αδίδακτο κείμενο παραδοσιακά σας δυσκολεύει ακόμη και στην περίπτωση που δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες μεταφραστικές δυσκολίες. Εν αντιθέσει με το περσινό, το θέμα που επελέγη προχθές είναι κατανοητό, χωρίς πολύπλοκα συντακτικά φαινόμενα. Από Μια πρώτη ανάγνωση των δοκιμίων προκύπτει ότι οι υποψήφιοι δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες με αποτέλεσμα οι μεταφράσεις σας να είναι αρκετά καλές στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Οι λέξεις επιδειν κ παραλογο δυσκόλεψαν αρκετούς υποψηφίους, όπως και 1 ακόμη σημείο του κειμένου, που όμως δεν αλλοίωνε το σύνολο της μετάφρασης. Επομένως, οι απαντήσεις στο διδαγμένο θα κρίνουν το αποτέλεσμα.
Ακούω για δύσκολα κείμενα στο άγνωστο. Το κείμενο που επελέγη πέρισυ, β αν δεν απατώται το 2009( πλατωνικός διάλογος), και τα περισσότερα των δεσμών ( 1998 το δυσκολότερο των τελευταίων 30 ετών) ήταν πράγματι δύσκολα. Είστε τυχεροί...
Παραίνεσις : μην ακούτε περί υποκειμενικής διόρθωσης. Άλλοι λόγοι συνυφαίνονται με περιπτώσεις αναβαθμολόγησης στα αρχαία.
Κάνετε καλή επανάληψη στα Λατινικά κ μην τα υποτιμήσετε...
Καλή επιτυχία,
Ένας εκπαιδευτικός

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,207 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 23:10, 30-05-12:

Ωραία. Δεν υπάρχει υποκειμενικότητα. Τότε πώς αιτιολογούνται αποκλίσεις 2+ βαθμών στα Αρχαία, που έχουν στάνταρ κουκιά;

Βαθμολογητής

Νεοφερμένος

O Βαθμολογητής έγραψε στις 23:24, 30-05-12:

Α. Περιπτώσεις εσφαλμένου υπολογισμού μονάδων.
Β. Περιπτώσεις "πρωτότυπης "ανάπτυξης των ιδεολογικών ερωτήσεων, οι οποίες διορθώνονται όπως οι εκθέσεις και όπου πολλοί υποψήφιοι κινδυνεύετε να βγείτε εκτός θέματος. Ένας αυστηρός διορθωτής, αν θεωρήσει ότι σκέπτεσαι περιφερειακά μπορεί να μην σου δώσει ούτε μια μονάδα.
Γ. Ασυναίσθητη σύγκριση με γραπτά που διόρθωσε ο εξεταστής.
Δ. Πολλοί είναι αυστηροί λόγω της ευκολίας των θεμάτων.
Ε. Πολλοί είναι ιδιαιτέρως αυστηροί στην μτφ του γνωστού.
Ε. Συνήθως στα αρχαία η αναβαθμολόγηση παρατηρείται σε γραπτά της κλίμακας 12-15.
Στ. Πάντοτε υπάρχουν κ εξαιρέσεις. Γίνονται κ λάθη.

Καλή συνέχεια

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,207 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 23:34, 30-05-12:

Ευχαριστώ.

Υγ. Απλώς είχα υπ' όψιν περίπτωσεις στην Κλίμακα 18- 20.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 23:36, 30-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Βαθμολογητής
Στ. Πάντοτε υπάρχουν κ εξαιρέσεις. Γίνονται κ λάθη.
Γινονται και λααααθηηη???????!!!! ετσι απλα ?
μεχρι και το μοριο μετραει !!!
θα παρανοησω βραδυατικα , και μη μου πει κανεις οτι ανθρωποι ειναι και οι βαθμολογητες και δεν ειναι ρομποτ !!!
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ! ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ , ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΑΡΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ !

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 07:07, 31-05-12:

Α. Περιπτώσεις εσφαλμένου υπολογισμού μονάδων.
γι αυτό υπάρχουν και τα κομπιουτεράκια. δηλαδή το μέλλον μας κρίνεται από το κατά ποσον μερικοί βαθμολογητές-τριες ξέρουν να κάνουν σωστή πρόσθεση;;;; ΈΛΕΟΣ!

Αρχική Δημοσίευση από Σαρα3701
Γινονται και λααααθηηη???????!!!! ετσι απλα ?
μεχρι και το μοριο μετραει !!!
θα παρανοησω βραδυατικα , και μη μου πει κανεις οτι ανθρωποι ειναι και οι βαθμολογητες και δεν ειναι ρομποτ !!!
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ! ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ , ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΑΡΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ !
Ακριβώς! Δεν μπορεί αυτοί που πληρώνονται κι όλας γι' αυτή τη δουλειά να την κάνουν με τόση επιπολαιότητα! Και να έχουν την αυθεντία και το ανέλεγκτο από πάνω.

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 19:23, 01-06-12:

Καλησπέρα στην πάντοτε φρέσκια νεολαία μας.
Είμαι βαθμολογηγής του μαθήματος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας της θεωρητικής κατεύθυνσης. Παρακολουθώντας την μεταξύ σας συζήτηση, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις σχετικά με την πορεία της διόρθωσης των γραπτών δοκιμίων, ευελπιστώντας να σας αποφορτίσω, στο βαθμό που κάτι τέτοιο είναι εφικτό.
Το αδίδακτο κείμενο παραδοσιακά σας δυσκολεύει ακόμη και στην περίπτωση που δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες μεταφραστικές δυσκολίες. Εν αντιθέσει με το περσινό, το θέμα που επελέγη προχθές είναι κατανοητό, χωρίς πολύπλοκα συντακτικά φαινόμενα. Από Μια πρώτη ανάγνωση των δοκιμίων προκύπτει ότι οι υποψήφιοι δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες με αποτέλεσμα οι μεταφράσεις σας να είναι αρκετά καλές στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Οι λέξεις επιδειν κ παραλογο δυσκόλεψαν αρκετούς υποψηφίους, όπως και 1 ακόμη σημείο του κειμένου, που όμως δεν αλλοίωνε το σύνολο της μετάφρασης. Επομένως, οι απαντήσεις στο διδαγμένο θα κρίνουν το αποτέλεσμα.
Ακούω για δύσκολα κείμενα στο άγνωστο. Το κείμενο που επελέγη πέρισυ, β αν δεν απατώται το 2009( πλατωνικός διάλογος), και τα περισσότερα των δεσμών ( 1998 το δυσκολότερο των τελευταίων 30 ετών) ήταν πράγματι δύσκολα. Είστε τυχεροί...
Παραίνεσις : μην ακούτε περί υποκειμενικής διόρθωσης. Άλλοι λόγοι συνυφαίνονται με περιπτώσεις αναβαθμολόγησης στα αρχαία.
Κάνετε καλή επανάληψη στα Λατινικά κ μην τα υποτιμήσετε...
Καλή επιτυχία,
Ένας εκπαιδευτικός
καλησπεραμηπωσ θα μπορουσεσ να μου εξηγησεισ πωσ βαθμολογησατε το αδιδακτο στις περυσινεσ εξετασεισ;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

funky85

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη funky85
Ο funky85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O funky85 έγραψε στις 20:27, 02-06-12:

Εξαιτίας τω Αρχαίων πέρσι έχασα έστω τη νομική Θράκης γράφοντας 15.5.Το 19 στην ιστορία τι να σου κάνει! Φέτος ήταν σαφώς πιο εύκολα! Μακάρι να έχω γράψει ένα 17-18 γτ ο μόνος λόγος που έδωσα ήταν η νομική! Πέρσι ο ενας βαθμολογητής μου είχε βάλει 17 και ο άλλος 13 και κάτι!! Μπήκε τρίτος και βγήκε το 15.5! Αν είχα το 17αρι θα είχα περασει Νομική και όχι ψυχολογία!! Αλλά πραγματικά ώρες ώρες απορώ πως μας βαθμολογούν !! Ποσο αδικημένοι είμαστε η θεωρητική κατεύθυνση!

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 22:13, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από funky85
Εξαιτίας τω Αρχαίων πέρσι έχασα έστω τη νομική Θράκης γράφοντας 15.5.Το 19 στην ιστορία τι να σου κάνει! Φέτος ήταν σαφώς πιο εύκολα! Μακάρι να έχω γράψει ένα 17-18 γτ ο μόνος λόγος που έδωσα ήταν η νομική! Πέρσι ο ενας βαθμολογητής μου είχε βάλει 17 και ο άλλος 13 και κάτι!! Μπήκε τρίτος και βγήκε το 15.5! Αν είχα το 17αρι θα είχα περασει Νομική και όχι ψυχολογία!! Αλλά πραγματικά ώρες ώρες απορώ πως μας βαθμολογούν !! Ποσο αδικημένοι είμαστε η θεωρητική κατεύθυνση!
δικιο εχεισκαποιοι βαθμολογητεσ εχουν θεμα

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 22:14, 02-06-12:

Και εγώ δίνω δεύτερη φορά λόγω λογοτεχνίας. Ο πρώτος βαθμολογητής μου έβαλε 12 και ο δεύτερος 12. Υποθέτω πως ο δεύτερος δεν διόρθωσε καν, πάτησε στον προηγούμενο. Δεν είχα ούτε ένα μόριο διαφορά σε ένα μάθημα με 30% αναβαθμολογήσεις. Δεν λέω ότι έγραψα άριστα αλλά πιστεύω το γραπτό μου άξιζε τουλάχιστον ένα 14-15. Φυσικά το αποτέλεσμα ήταν να ισοπεδωθεί ο μέσος όρος μου, όσο καλά κι αν είχα γράψει στα υπόλοιπα. Έχασα την νομική θράκης και δίνω 2η φορά.

Rainbowarrior

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,050 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 22:35, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Και εγώ δίνω δεύτερη φορά λόγω λογοτεχνίας. Ο πρώτος βαθμολογητής μου έβαλε 12 και ο δεύτερος 12. Υποθέτω πως ο δεύτερος δεν διόρθωσε καν, πάτησε στον προηγούμενο. Δεν είχα ούτε ένα μόριο διαφορά σε ένα μάθημα με 30% αναβαθμολογήσεις. Δεν λέω ότι έγραψα άριστα αλλά πιστεύω το γραπτό μου άξιζε τουλάχιστον ένα 14-15. Φυσικά το αποτέλεσμα ήταν να ισοπεδωθεί ο μέσος όρος μου, όσο καλά κι αν είχα γράψει στα υπόλοιπα. Έχασα την νομική θράκης και δίνω 2η φορά.
Είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο;
Με τρομάζεις...

MetalChest (Γιάννης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 22:44, 02-06-12:

Με τρομάζεις...
Welcome to Ελλαδιστάν.

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 23:20, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από nafasskataa
Με τρομάζεις...
Πραγματικά δεν ξέρω τι συνέβη αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω.... Μόνο στα λατινικά είχα τον ίδιο βαθμό μαζί με την λογοτεχνία. Και οι 2 να έβαλαν τον ίδιο βαθμό;; Το τονίζω ούτε ένα μόριο διαφορά. Και δεν το λέω επειδή ήταν ένας άσχημος βαθμός αλλά και 19 και 19 να είχα είναι πολύ σπάνιο γι' αυτό το μάθημα.

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 08:58, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ελεναα
δικιο εχεισκαποιοι βαθμολογητεσ εχουν θεμα
είναι πραγματικά και κρίμα...και μετά έχεις τον άλλον να σου λέει για τις αποκκλίσεις μεταξύ των δυο βαθμολογητών "μπορεί να έκανε λάθος στην πρόσθεση"'..........και τα κομπιουτεράκια γιατί τα έχουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; οεο!!!!
Δεν πήγες να κάνεις αίτηση να δεις το γραπτό σου;
Δεν φτάνει που πολλοί από αυτούς έχουν πιάσει τον τράγο με τα κέρατα και τον Πάπα απ τα αχαμνά (sic!) και κονομάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους στα ιδιαίτερα, όταν πάνε να βαθμολογήσουν το κάνουν βιαστικά ή πρόχειρα ή επιπόλαια...ευτυχώς υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις, αλλά αρχαία διαφορά 4 βαθμών, δηλαδή 20 μοιρών πώς δικαιολογείται;;;; Δηλαδή ακόμη και στα ομόρριζα υπήρχαν διαφωνίες; στην στάνταρ άσκηση; ή στη γραμματική που είναι στάνταρ οι απαντήσεις;;;;
ΕΛΕΟΣ!

Με τρομάζεις...
Είναι δυνατόν!
Μολονότι βάζουν την μαύρη ετικέτα, όταν βαθμολογεί ο ένας, βάζει δίπλα σε μια α4 θέμα α α1 5 α2 3 α3 9
β1 9 β2 1 β3 4 β4 1 κ.ο.κ. και όταν έχει διορθώσει όλα τα γραπτά τα δίπλα στον β βαθμολογητή μαζί με το "σκονάκι" την α4 και παίρνει από αυτόν αντίστοιχα τετράδια με αντίστοιχο χαρτάκι-σκονάκι και βάζει +- κάποια μόρια στις ασκήσεις. Όλα γίνονται σε μία χώρα, στην οποία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 03-06-12 στις 13:45. Αιτία: Merge συνεχομενων posts :)

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 10:25, 03-06-12:

ακη δεν το πιασα αυτο

Red Devil

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Red Devil
Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Red Devil έγραψε στις 20:13, 03-06-12:

Γεια σας! Θα ήθελα να μεταφέρω την απορία μίας φίλης μου. Στο ζήτημα Β.4 στην λέξη πρόφαση έγραψε ως ετυμολογικά συγγενή λέξη μέσα από το κείμενο, την λέξη φανερό. Θα της το πιάσουν λάθος; Από ότι μου είπε η λέξη πρόφαση και φανερό προέρχονται από το ρήμα φαίνω , ωστόσο πολλές απαντήσεις δίνουν την λέξη φησίν. Ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα, γιατί έχει αγχωθεί αρκετά...

Rainbowarrior

Φοιτητής

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,050 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 20:35, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Red Devil
Γεια σας! Θα ήθελα να μεταφέρω την απορία μίας φίλης μου. Στο ζήτημα Β.4 στην λέξη πρόφαση έγραψε ως ετυμολογικά συγγενή λέξη μέσα από το κείμενο, την λέξη φανερό. Θα της το πιάσουν λάθος; Από ότι μου είπε η λέξη πρόφαση και φανερό προέρχονται από το ρήμα φαίνω , ωστόσο πολλές απαντήσεις δίνουν την λέξη φησίν. Ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα, γιατί έχει αγχωθεί αρκετά...
Έχει αγχωθεί αρκετά για 1/100 μόριο;;;
Δεν είμαστε καλά...
Η πρόφαση έρχεται, κυρίως, από το "φημί", ωστόσο, νομίζω, την έχω συναντήσει και στο "φαίνω", μαζί με το φάσμα κ.τ.λ.
Πιστεύω δεν θα της το πάρουν λάθος.
Το φημί και το φαίνω πρέπει να έχουν κοινή ρίζα ή το ένα να προέρχεται από το άλλο, γιατί έχουν και κοινά παράγωγα.

Με βεβαιότητα μπορεί να πάρει απάντηση αν ρωτήσει την καθηγήτριά της, ή αν ανοίξει κανένα λεξικό.

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 23:33, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
ακη δεν το πιασα αυτο
Δεν το πέταξα ρε συ πολύ ψηλά, ψηλός είσαι με λίγη προσπάθεια το πιασες! Πλακίτσα!

Αυτά μας τα έχουν πει καθηγητές, ότι βαθμολογεί ο ένας και βάζει δίπλα σε ενα χαρτί άυξοντα αριθμό α 2 3... και δίπλα πόσες μονάδες δίνει σε κάθε ζητούμενο, το ίδιο κάνει και ένας άλλος και μετά ο πρώτος πάει ως β βαθμολογητής στα γραπτά του άλλου και τούμπαλιν και απλώς βάζουν +- κάτι στις όσες μονάδες έδωσε ο προηγούμενος....
Tragic

Αρχική Δημοσίευση από Red Devil
Νομίζω σωστό θα το πάρουν γιατί έχουν κάποια μακρινή τυμολογική συγγένεια το φημί και το φαίνω...1/100! Δεν αξίζει να αγχώνεται.

Queen of Hearts

Φοιτητής

H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 742 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 23:46, 03-06-12:

και εγω το προφαση απο το φαινω το εβαλα....

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 00:41, 04-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από christina.kstr
και εγω το προφαση απο το φαινω το εβαλα....
Δες πχ αν έχεις βοήθημα, στα παράγωγα των λέξεων, είτε στο φημί είτε στο φαίνω (σε 1 απ τα 2) το έχει σίγουρα.

Queen of Hearts

Φοιτητής

H Queen of Hearts έγραψε στις 14:03, 04-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Porcia+Brutus
Δες πχ αν έχεις βοήθημα, στα παράγωγα των λέξεων, είτε στο φημί είτε στο φαίνω (σε 1 απ τα 2) το έχει σίγουρα.
στο λεξικο του τεγοπουλου-φυτρακη το εχει : προφαση = < αρχ. προφασις < προφαινω.

espeonfan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη espeonfan
Ο espeonfan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 437 μηνύματα.

O espeonfan έγραψε στις 14:51, 04-06-12:

στο λεξικο του τεγοπουλου-φυτρακη το εχει : προφαση = < αρχ. προφασις < προφαινω.
στο λεξικό του Πατάκη, το "πρόφασις" βγαίνει από το "προφαίνω" (προ+φαίνω-προ+φημί: 1-0)

εξάλλου,
- προ+φημί (συχνά σε ρήμα: προφητεύω=προλέγω τα μέλλοντα): λέγω εκ των προτέρων
-προ+φαίνω (συχνά σε ρήμα: προφασίζομαι=δικαιολογούμαι): προβάλλω μπροστά
στα ν.ε. η πρόφαση είναι μια δήθεν, ασταθής, πρόχειρη δικαιολογία (προ+φαίνω-προ+φημί: 2-0)

από πλευράς παραγώγων, έχουμε: απόφαση (από+φημί) και απόφανση (από+φαίνομαι)
όμως: έμφαση=κάνω κάτι φανερό, παρουσιάζω, γνωστοποιώ από το εμφανίζομαι < εμφανής < εμφαίνω + ίζω
και όχι έμφανση (προ+φαίνω-προ+φημί: 2,5-0)
βέβαια: κατάφαση-άρνηση-ερώτηση, το άρνηση έχει αντίθετο το κατάφαση, που, σύμφωνα με το ίδιο λεξικό, προέρχεται από το κατά+φημί, ενώ δεν απαντά ο τύπος κατάφανση (δηλ., υπάρχει και η αντίθετη περίπτωση , προ+φαίνω-προ+φημί: 2,5-0,5)
ο νικητής είναι: το προ+φαίνω με σκορ 2-0!

(ανυπομονώ να δω ποιο είναι το σωστό τελικά... )

Queen of Hearts

Φοιτητής

H Queen of Hearts έγραψε στις 14:59, 04-06-12:

ο νικητής είναι: το προ+φαίνω με σκορ 2-0!

(ανυπομονώ να δω ποιο είναι το σωστό τελικά... )
ελπιζω να παρουν σωστο το φαινω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη challenger : 05-06-12 στις 08:44. Αιτία: προσθήκη quote

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 15:26, 04-06-12:

Σύμφωνα με το λεξικό του Πατάκη:

Η λέξη "φάσις" (από την οποία σχηματίζεται η πρό/κατά/εν/-φαση κ.τ.λ.) προέρχεται από 3 ρήματα:
1) Φάσκω (από το οποίο βγαίνει η λέξη "πρόφασις")
2) Φαίνω
3) Φημί

Η 2η και 3η επιλογή έχουν νοηματική συγγένεια. Με την πρώτη δεν ξέρω τι γίνεται.
Τρεχαγυρευόπουλος, δηλαδή.

Και από το "φημί" και από το "φαίνω" προέρχεται η "φάση".
Επομένως, και οι 2 απαντήσεις είναι σωστές!

espeonfan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη espeonfan
Ο espeonfan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 437 μηνύματα.

O espeonfan έγραψε στις 16:29, 04-06-12:

Σύμφωνα με το λεξικό του Πατάκη:

Η λέξη "φάσις" (από την οποία σχηματίζεται η πρό/κατά/εν/-φαση κ.τ.λ.) προέρχεται από 3 ρήματα:
1) Φάσκω (από το οποίο βγαίνει η λέξη "πρόφασις")
2) Φαίνω
3) Φημί

Η 2η και 3η επιλογή έχουν νοηματική συγγένεια. Με την πρώτη δεν ξέρω τι γίνεται.
Τρεχαγυρευόπουλος, δηλαδή.

Και από το "φημί" και από το "φαίνω" προέρχεται η "φάση".
Επομένως, και οι 2 απαντήσεις είναι σωστές!

το "φάσκω" πρέπει να βγαίνει από το φημί (μετοχή ενεστώτα: φάσκων, φάσκουσα, φάσκον)
για τη συγγένεια του φημί με το φαίνω, δεν είμαι σίγουρος. όμως, το γεγονός ότι παρουσιάζουν όμοιες έως και ίδιες καταλήξεις (αυτό που έλεγα πάνω με το εναλλάξ:
από πλευράς παραγώγων, έχουμε: απόφαση (από+φημί) και απόφανση (από+φαίνομαι)
όμως: έμφαση=κάνω κάτι φανερό, παρουσιάζω, γνωστοποιώ από το εμφανίζομαι < εμφανής < εμφαίνω + ίζω
και όχι έμφανση (προ+φαίνω-προ+φημί: 2,5-0)
βέβαια: κατάφαση-άρνηση-ερώτηση, το άρνηση έχει αντίθετο το κατάφαση, που, σύμφωνα με το ίδιο λεξικό, προέρχεται από το κατά+φημί, ενώ δεν απαντά ο τύπος κατάφανση (δηλ., υπάρχει και η αντίθετη περίπτωση , προ+φαίνω-προ+φημί: 2,5-0,5)
μπορεί να αποτελεί πρόχειρη απόδειξή της. πραγματικά, δεν έχω ιδέα. κατά τη γνώμη μου, πρέπει να γίνουν δεκτά και τα δύο, καθώς οι διαφορές είναι απειροελάχιστες και, επομένως, ασήμαντες για το επίπεδό μας (ας απασχολήσει τους φιλοσόφους το "πώς" και το "γιατί". πρακτικά, συμπίπτουν)
άλλα πρέπει να μας απασχολούν τώρα, π.χ. οι 30 μονάδες των ερμηνευτικών ή οι 10 της εισαγωγής παρά για το 1 της λέξης
μην χάσουμε το δάσος για το δέντρο

Βαθμολογητής

Νεοφερμένος

O Βαθμολογητής έγραψε στις 00:30, 05-06-12:

Το άγνωστο βαθμολογείται ως εξής : πρώτα αναγιγνώσκουμε μια φορά ολόκληρη την μετάφραση. Το κείμενο ελέγχεται ως προς τη νοηματική του συνοχή, απλαις λεξεσι, ελέγχεται εάν ο υποψήφιος έχει κατανοήσει το απόσπασμα που του εδόθη προς μετάφραση.
Κάθε σειρά βαθμολογείται( αν το κείμενο αποτελείται από 10 σειρές) με άριστα το 2. Ανάλογα με το "πόσα νοήματα" και ποια νοήματα περιλαμβάνει κάθε σειρά δίδονται αντίστοιχα μονάδες, των οποίων το άθροισμα μας κάνει 2,0, Π.χ. Άγνωστο 1998: σειρά 1: γυναικος δε ποτε ουσης εν τη πολει καλης και οιας ... Μτφ. Όταν υπήρχε (0,25κάποτε στην πόλη (0,25) μια όμορφη γυναίκα(1,0)και η οποια ήταν τέτοια ώστε(0,5) ... Προσοχή Το 0 ισχύει και σε περιπτώσεις όπου το λάθος ή τα λάθη "συμπαρασύρουν "όλη την πρόταση( π.χ. Ακατάληπτο ή άσχετο νόημα, παράφραση). Τις μονάδες φροντίζω να τις υπολογίσω σε ξεχωριστό χαρτί ή σε έντυπο θεμάτων με μολύβι, το οποίο δεν μπορεί να δει ο άλλος εξεταστής( συνήθως το πετάω).

Β . Περιπτώσεις σωστής σύνταξης, κατανόησης του όρου αλλά αδόκιμης μετάφρασης ή ανακριβούς απόδοσης

Αν καταλάβω ότι ο υποψήφιος έχει συντάξει ορθά μεν την πρόταση ( το αυτό ισχύει κ για τα τμήματα) και ενώ κατέχει τους όρους της... Δεν αποδίδει με ακρίβεια το νόημα, σημειώνω δίπλα στους όρους, χωρίς να ( σε έντυπο θεμάτων ή κόλλα Α4 με μολύβι, τα οποία είτε σβήνω, είτε πετάω) ένα πλην παραπλεύρως του όρου και της σειράς. Αφότου προσθέσω όλες τις μονάδες, αφαιρώ τα πλην, στα οποία προαναφέρθηκα( 3 ίσον μια σειρά, άρα 2 μονάδες), λαμβάνοντας υπόψη το σύνολο της μετάφρασης).

Ρωτήστε με πιο συγκεκριμένα πως διόρθωσα πέρσι. Θα σας στείλω ένα υπόδειγμα από το αρχείο μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

cookies&chips (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cookies&chips
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών (ΑΕΙ/Πειραιάς) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O cookies&chips έγραψε στις 14:40, 05-06-12:

Το άγνωστο βαθμολογείται ως εξής : πρώτα αναγιγνώσκουμε μια φορά ολόκληρη την μετάφραση. Το κείμενο ελέγχεται ως προς τη νοηματική του συνοχή, απλαις λεξεσι, ελέγχεται εάν ο υποψήφιος έχει κατανοήσει το απόσπασμα που του εδόθη προς μετάφραση.
Κάθε σειρά βαθμολογείται( αν το κείμενο αποτελείται από 10 σειρές) με άριστα το 2. Ανάλογα με το "πόσα νοήματα" και ποια νοήματα περιλαμβάνει κάθε σειρά δίδονται αντίστοιχα μονάδες, των οποίων το άθροισμα μας κάνει 2,0, Π.χ. Άγνωστο 1998: σειρά 1: γυναικος δε ποτε ουσης εν τη πολει καλης και οιας ... Μτφ. Όταν υπήρχε (0,25κάποτε στην πόλη (0,25) μια όμορφη γυναίκα(1,0)και η οποια ήταν τέτοια ώστε(0,5) ... Προσοχή Το 0 ισχύει και σε περιπτώσεις όπου το λάθος ή τα λάθη "συμπαρασύρουν "όλη την πρόταση( π.χ. Ακατάληπτο ή άσχετο νόημα, παράφραση). Τις μονάδες φροντίζω να τις υπολογίσω σε ξεχωριστό χαρτί ή σε έντυπο θεμάτων με μολύβι, το οποίο δεν μπορεί να δει ο άλλος εξεταστής( συνήθως το πετάω).

Β . Περιπτώσεις σωστής σύνταξης, κατανόησης του όρου αλλά αδόκιμης μετάφρασης ή ανακριβούς απόδοσης

Αν καταλάβω ότι ο υποψήφιος έχει συντάξει ορθά μεν την πρόταση ( το αυτό ισχύει κ για τα τμήματα) και ενώ κατέχει τους όρους της... Δεν αποδίδει με ακρίβεια το νόημα, σημειώνω δίπλα στους όρους, χωρίς να ( σε έντυπο θεμάτων ή κόλλα Α4 με μολύβι, τα οποία είτε σβήνω, είτε πετάω) ένα πλην παραπλεύρως του όρου και της σειράς. Αφότου προσθέσω όλες τις μονάδες, αφαιρώ τα πλην, στα οποία προαναφέρθηκα( 3 ίσον μια σειρά, άρα 2 μονάδες), λαμβάνοντας υπόψη το σύνολο της μετάφρασης).

Ρωτήστε με πιο συγκεκριμένα πως διόρθωσα πέρσι. Θα σας στείλω ένα υπόδειγμα από το αρχείο μου.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Θα ήταν πράγματι πολύ χρήσιμο το υπόδειγμα!

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 15:08, 05-06-12:

...Ρωτήστε με πιο συγκεκριμένα πως διόρθωσα πέρσι. Θα σας στείλω ένα υπόδειγμα από το αρχείο μου.
Μπορείς να κοινοποιήσεις το υπόδειγμα σ'αυτό το θρεντ;
Είμαι σίγουρος ότι όλοι θα θέλαμε να το δούμε!

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 15:39, 05-06-12:

περιμενουμε το υποδειγμα!!
θελω να σε ρωτησω κατι: για παραδειγμα,στην πρωτη προταση του περυσινου κειμενου -αν θυμαμαι βεβαια καλα-υπηρχε ενα ωσπερ το οποιο εγω νομιζω οτι συνοδευει τη μετοχη που ακολουθει λιγο πιο μετα οποτε εκανα διαφορετικη μεταφραση σε συγκριση με αυτους που θεωρησαν οτι το ωσπερ εισαγει προταση(οποτε εκαναν διαφορετικη μεταφραση)τι δεχτηκατε ωσ σωστο?
ερωτηση 2:παρακαλω ,εξηγησε μου αν εχεισ χρονο.την ασκηση του πλαγιου:γιατι ειμι και οχι εστι και δευτερον τι γινεται με την κλητικη προσφωνηση.
ερωτηση 3:επειδη το κειμενο ειχε και καποιεσ αγνωστεσ λεξεισ επρεπε να βρουμε την ακριβη μεταφραση
των ή αν ειχαμε πιασει το νοημα τοτε δεν υπηρχε προβλημα???
ερωτηση 4:η μεθοδοσ που ακολουθεισ ,ακολουθειται και απο τουσ υπολοιπουσ βαθμολογητεσ?
οταν εδινα περυσι αρχαια ετυχε μια απο τισ επιτηρητριεσ να ειναι φιλολογος και (μαλιστα διαβασε το γραπτο μου την ωρα που εγραφα καθωσ και τη μεταφραση του αδιδακτου και οταν τη ρωτησα στο τελοσ τη γνωμη της μου ειπε οτι ηταν πολυ καλη και οτι ειχα γραψει αριστα)επισης ειχα διαβασει τισ απαντησεισ του αδιδακτου οποτε πιστευα οτι ειχα γραψει πολυ καλα)δεν μπορω να καταλαβω πως εγραψα μονο τοσο.παρακαλω αν μπορεισ δειξε μασ αναλυτικα πωσ διορθωσες το περυσινο αδιδακτο

Αίτνα (΄Οπως και της γιαγιάς :))

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αίτνα
H ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Αίτνα Αλόχα! έγραψε στις 16:22, 05-06-12:

Γειά σας.
Εγώ με τα αρχαία πέρασα ένα δράμα στις 3 ώρες που καθόμουν.
Έναν αγώνα δόμου. Πήγαινα για το 18 και βάλε με καλούς οιωνούς,αλλά τελικά ΧΑΛΙΑ.
Εκανα το γνωστό 2 ώρες και 10 λεπτά γιατί δεν γράφω και πάρα πολύ γρήγορα και οι ορισμοι ήθελαν πολλά!
Στην εισαγωγή έγραψα μονο το πρώτο κομμάτι γιατί λέω '' Στο σχολείο σου είπαν η εισαγωγή είναι το πολύ 10 σειρές του σχολικού οπότε μην γράψεις παραπάνω-όπως πάντα-και σου κόψουν γιατί δεν κατάλαβες τι σου ζητά'' και έχασα εν αδίκω μόρια. Βλακεία μου! Αλλα ετσι ειναι οι απερισκεψιες.
Μετα τη λεξιλογική την εκανα σβελτα και άφησα κενα γιατι λεω ''ας τα αυτα. Δεν εχεις ωρα.Πήγαινε στο β μερος.'' Στο β μερος. Εκανα σχετικα καλα την μετάφραση και εχασα σε ασκήσεις που ποτέ δεν έκανα λάθος.Μέσα σε 15 λεπτά έκανα ολες τις ασκήσεις του Β μερους. Που εγω παντα θέλω ενα 30ωρο για το Β μερος πλην ης μετάφρασης.Οποτε έκανα ΤΑ ΛΑΘΗ.Η ηλίθια!!!!
Υπολόγισα 74% με την καθηγήτρια το ζορι.ΣΚΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Μετά είπα δεν θα δώσω άλλο φέτος και σταμάτησα το διάβασμα γιατί είμαι άχρηστη. Είμαι ηλίθια.Αλλά 18 ώρες πριν αρχισει η εξέταση της ιστορίας έγινε το ''ελα να δεις'' σπίτι, οπότε πήγα να δώσω με ότι ήξερα.Πάλι καλά που την ήξερα σαν το ονομά μου κάποτε.Η απογοήτευση της ιστορίας επηρέσε τα Λατινικά κι απο εκεί που μου ελεγαν παμε για το 100% σε Ιστορια και Λατινικα,έγραψα το πολυ 70%.Ανεπίτερπτο.Και τώρα που το λέω οτι δεν έγραψα καλά,δεν με πιστευουν γιατί πάντα έτσι έλεγα και έγραφα καλά. Απλά η κούραση όλων των άλλων ετών μαζεύτηκε μαζί με το οτι πήγα φροντιστήριο-που δεν ήθελα- κι ετσι εχανα 2 ώρες στη διαδρομη. ΟΠΟΤΕ παιδες, παράδειγμα προς αποτροπή.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 16:29, 05-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Αίτνα
Γειά σας.
Εγώ με τα αρχαία πέρασα ένα δράμα στις 3 ώρες που καθόμουν.
Έναν αγώνα δόμου. Πήγαινα για το 18 και βάλε με καλούς οιωνούς,αλλά τελικά ΧΑΛΙΑ.
Εκανα το γνωστό 2 ώρες και 10 λεπτά γιατί δεν γράφω και πάρα πολύ γρήγορα και οι ορισμοι ήθελαν πολλά!
Στην εισαγωγή έγραψα μονο το πρώτο κομμάτι γιατί λέω '' Στο σχολείο σου είπαν η εισαγωγή είναι το πολύ 10 σειρές του σχολικού οπότε μην γράψεις παραπάνω-όπως πάντα-και σου κόψουν γιατί δεν κατάλαβες τι σου ζητά'' και έχασα εν αδίκω μόρια. Βλακεία μου! Αλλα ετσι ειναι οι απερισκεψιες.
Μετα τη λεξιλογική την εκανα σβελτα και άφησα κενα γιατι λεω ''ας τα αυτα. Δεν εχεις ωρα.Πήγαινε στο β μερος.'' Στο β μερος. Εκανα σχετικα καλα την μετάφραση και εχασα σε ασκήσεις που ποτέ δεν έκανα λάθος.Μέσα σε 15 λεπτά έκανα ολες τις ασκήσεις του Β μερους. Που εγω παντα θέλω ενα 30ωρο για το Β μερος πλην ης μετάφρασης.Οποτε έκανα ΤΑ ΛΑΘΗ.Η ηλίθια!!!!
Υπολόγισα 74% με την καθηγήτρια το ζορι.ΣΚΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Μετά είπα δεν θα δώσω άλλο φέτος και σταμάτησα το διάβασμα γιατί είμαι άχρηστη. Είμαι ηλίθια.Αλλά 18 ώρες πριν αρχισει η εξέταση της ιστορίας έγινε το ''ελα να δεις'' σπίτι, οπότε πήγα να δώσω με ότι ήξερα.Πάλι καλά που την ήξερα σαν το ονομά μου κάποτε.Η απογοήτευση της ιστορίας επηρέσε τα Λατινικά κι απο εκεί που μου ελεγαν παμε για το 100% σε Ιστορια και Λατινικα,έγραψα το πολυ 70%.Ανεπίτερπτο.Και τώρα που το λέω οτι δεν έγραψα καλά,δεν με πιστευουν γιατί πάντα έτσι έλεγα και έγραφα καλά. Απλά η κούραση όλων των άλλων ετών μαζεύτηκε μαζί με το οτι πήγα φροντιστήριο-που δεν ήθελα- κι ετσι εχανα 2 ώρες στη διαδρομη. ΟΠΟΤΕ παιδες, παράδειγμα προς αποτροπή.
Καταρχήν ψυχραιμία! καταλαβαίνω την απογοήτευση σου γιατί βρέθηκα σε μία παρόμοια κατάσταση πέρυσι που με οδήγησε να δώσω δεύτερη φορά. Περίμενε να δεις τα αποτελέσματα σου και αν δεν σε ικανοποιούν ή τα μόρια σου δεν φτάνουν να πιάσεις την σχολή που θες, προσπάθησε να ξαναδώσεις ή να πας σε κάποια άλλη σχολή. Ξέρω ότι πιθανόν όλα αυτά που σου λέω να σου φαίνονται άσχετα και άκυρα αλλά σκέψου ότι τουλάχιστον βρέθηκαν κι άλλοι στην ίδια θέση με εσένα όχι και τόσο παλιά....

Βαθμολογητής

Νεοφερμένος

O Βαθμολογητής έγραψε στις 23:24, 05-06-12:

Ἐκεῖνοι μὲν οὖν σιωπῇ ἐδείπνουν, ὥσπερ τοῦτο ἐπιτεταγμένον αὐτοῖς ὑπὸ κρείττονός τινος. Φίλιππος δ’ ὁ γελωτοποιὸς κρούσας τὴν θύραν εἶπε τῷ ὑπακούσαντι εἰσαγγεῖλαι ὅστις τε εἴη καὶ δι’ ὅ τι κατάγεσθαι βούλοιτο, συνεσκευασμένος τε παρεῖναι ἔφη πάντα τὰ ἐπιτήδεια ὥστε δειπνεῖν τἀλλότρια, καὶ τὸν παῖδα δὲ ἔφη πάνυ πιέζεσθαι διά τε τὸ φέρειν μηδὲν καὶ διὰ τὸ ἀνάριστον εἶναι. ὁ οὖν Καλλίας ἀκούσας ταῦτα εἶπεν· Ἀλλὰ μέντοι, ὦ ἄνδρες, αἰσχρὸν στέγης γε φθονῆσαι· εἰσίτω οὖν. καὶ ἅμα ἀπέβλεψεν εἰς τὸν Αὐτόλυκον, δῆλον ὅτι ἐπισκοπῶν τί ἐκείνῳ δόξειε τὸ σκῶμμα εἶναι.

Και εκείνοι δειπνούσαν σιωπηλά(0,5), σαν να τους είχε επιβληθεί αυτό (1,5)#
#
από κάποια ανώτερη δύναμη(1,0)Ο Φίλιππος, όμως, ο γελωτοποιός(0,25)αφού κτύπησε την πόρτα(0,25, είπε στον υπηρέτη (0,5)

να του αναγγείλει και ποιος #ήταν 1,0 και #τι ήθελε εκει κατω (1,0),#

και εκείνος είπε (0,25ότι παρευρίσκεται (0,25)έχοντας μαζί του όλα τα κατάλληλα σκεύη( 0,5)ώστε να δειπνήσει σε ξένη οικία(1,5)

Ο ακόλουθός του, όμως,(1,0) προσέθεσε ότι είναι πιεσμένος(1,0)

Επειδή δεν φέρει μαζί του τίποτα και είναι νηστικός. Αφού ο Καλλίας(2)

άκουσε αυτά(1,0)είπε, άνδρες(1,0)

Είναι ντροπή να στερηθεί της φιλοξενίας μας(1,50)Ας περάσει(0,5Και αμέσως #( 0,5) έστρεψε(0,5)

το βλέμμα προς τον Αυτόλυκο, φανερά για (0,5) να εξετάσει(0,5)
Πως φάνηκε σε εκείνον το αστείο(1,5)

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 23:44, 05-06-12:

Ἐκεῖνοι μὲν οὖν σιωπῇ ἐδείπνουν, ὥσπερ τοῦτο ἐπιτεταγμένον αὐτοῖς ὑπὸ κρείττονός τινος. Φίλιππος δ’ ὁ γελωτοποιὸς κρούσας τὴν θύραν εἶπε τῷ ὑπακούσαντι εἰσαγγεῖλαι ὅστις τε εἴη καὶ δι’ ὅ τι κατάγεσθαι βούλοιτο, συνεσκευασμένος τε παρεῖναι ἔφη πάντα τὰ ἐπιτήδεια ὥστε δειπνεῖν τἀλλότρια, καὶ τὸν παῖδα δὲ ἔφη πάνυ πιέζεσθαι διά τε τὸ φέρειν μηδὲν καὶ διὰ τὸ ἀνάριστον εἶναι. ὁ οὖν Καλλίας ἀκούσας ταῦτα εἶπεν· Ἀλλὰ μέντοι, ὦ ἄνδρες, αἰσχρὸν στέγης γε φθονῆσαι· εἰσίτω οὖν. καὶ ἅμα ἀπέβλεψεν εἰς τὸν Αὐτόλυκον, δῆλον ὅτι ἐπισκοπῶν τί ἐκείνῳ δόξειε τὸ σκῶμμα εἶναι.

Και εκείνοι δειπνούσαν σιωπηλά(0,5), σαν να τους είχε επιβληθεί αυτό (1,5)#
#
από κάποια ανώτερη δύναμη(1,0)Ο Φίλιππος, όμως, ο γελωτοποιός(0,25)αφού κτύπησε την πόρτα(0,25, είπε στον υπηρέτη (0,5)

να του αναγγείλει και ποιος #ήταν 1,0 και #τι ήθελε εκει κατω (1,0),#

και εκείνος είπε (0,25ότι παρευρίσκεται (0,25)έχοντας μαζί του όλα τα κατάλληλα σκεύη( 0,5)ώστε να δειπνήσει σε ξένη οικία(1,5)

Ο ακόλουθός του, όμως,(1,0) προσέθεσε ότι είναι πιεσμένος(1,0)

Επειδή δεν φέρει μαζί του τίποτα και είναι νηστικός. Αφού ο Καλλίας(2)

άκουσε αυτά(1,0)είπε, άνδρες(1,0)

Είναι ντροπή να στερηθεί της φιλοξενίας μας(1,50)Ας περάσει(0,5Και αμέσως #( 0,5) έστρεψε(0,5)

το βλέμμα προς τον Αυτόλυκο, φανερά για (0,5) να εξετάσει(0,5)
Πως φάνηκε σε εκείνον το αστείο(1,5)

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον!
Εγώ που το έκανα στο σχολείο ως τεστ, το σκῶμμα το άφησα σκώμμα και στην μετάφραση και δεν μου έκοψε. Επειδή η λέξη χρησιμοποιείται και στη δημοτική, υπήρχε περίπτωση να κόψει κανείς κάτι, πχ 0,5??

Βαθμολογητής

Νεοφερμένος

O Βαθμολογητής έγραψε στις 00:46, 06-06-12:

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον!
Εγώ που το έκανα στο σχολείο ως τεστ, το σκῶμμα το άφησα σκώμμα και στην μετάφραση και δεν μου έκοψε. Επειδή η λέξη χρησιμοποιείται και στη δημοτική, υπήρχε περίπτωση να κόψει κανείς κάτι, πχ 0,5??
-1,5, το κόβαμε όλο. Έπρεπε να το μεταφράσεις για να διαπιστωθεί ότι το γνωρίζεις.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 01:25, 06-06-12:

Ωχ, κατάλαβα.
Στο φετινό άγνωστο, στην τελευταία σειρά, έλεγε "μνήσθητε των παραλόγων εν τοις πολέμοις", κι εγώ από βιασύνη στη μετάφραση έγραψα "θυμηθείτε τα παράλογα των εχθρών" (δηλαδή δεν πρόσεξα ότι έλεγε πολέμοις, και το πέρασα για πολεμίοις). Από αυτό πόσο θα χάσω; Ήταν καθαρά εκ παραδρομής λάθος.
Επίσης, το εφορώ το μετέφρασα ως εντοπίζω. Είναι τελείως λάθος;

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 01:46, 06-06-12:

-1,5, το κόβαμε όλο. Έπρεπε να το μεταφράσεις για να διαπιστωθεί ότι το γνωρίζεις.
Ο ορισμός του παραλογισμού!
Και στο άγνωστο του 2005 με το ουσιαστικό "αφορία" που πάλι το κάναμε και στο σχολείο και στο φροντιστήριο, η καθηγήτρια-βαθμολογήτρια στο σχολείο μας είπε ότι τότε τους είχε έρθει και οδηγία να δεχθούν ως σωστή την λέξη "αφορία" στην μετάφραση! Λέξη που δεν χρησιμοποιείται στη νέα Ελληνική...οπότε πολλῳ μάλλον έπρεπε για το σκώμμα.,
Ευτυχώς που δεν έδωσα πέρυσι δηλαδή...

Στο φετινό άγνωστο, στην τελευταία σειρά, έλεγε "μνήσθητε των παραλόγων εν τοις πολέμοις", κι εγώ από βιασύνη στη μετάφραση έγραψα "θυμηθείτε τα παράλογα των εχθρών" (δηλαδή δεν πρόσεξα ότι έλεγε πολέμοις, και το πέρασα για πολεμίοις). Από αυτό πόσο θα χάσω; Ήταν καθαρά εκ παραδρομής λάθος.
Επίσης, το εφορώ το μετέφρασα ως εντοπίζω. Είναι τελείως λάθος;
εγώ το μετέφρασα "θυμηθείτε τα παράλογα που συμβαίνουν στους πολέμους"
και το εφορώ το έβαλα "επιβλέπω" (νομίζω γ ενικό ήταν, αλλά δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς) κι εκεί ήταν με την "που ὑπάρχουσαν πόλιν κατοικίαν" που το ψιλοσκότωσα...πόσο λέτε να μου κόψουν;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 06-06-12 στις 06:05. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 09:56, 06-06-12:

κυριε βαθμολογητη,μηπωσ μπορειτε να μασ πειτε και για την ασκηση του πλαγιου λογου περυσι?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Βαθμολογητής

Νεοφερμένος

O Βαθμολογητής έγραψε στις 09:56, 06-06-12:

Ο ορισμός του παραλογισμού!
Και στο άγνωστο του 2005 με το ουσιαστικό "αφορία" που πάλι το κάναμε και στο σχολείο και στο φροντιστήριο, η καθηγήτρια-βαθμολογήτρια στο σχολείο μας είπε ότι τότε τους είχε έρθει και οδηγία να δεχθούν ως σωστή την λέξη "αφορία" στην μετάφραση! Λέξη που δεν χρησιμοποιείται στη νέα Ελληνική...οπότε πολλῳ μάλλον έπρεπε για το σκώμμα.,
Ευτυχώς που δεν έδωσα πέρυσι δηλαδή...

εγώ το μετέφρασα "θυμηθείτε τα παράλογα που συμβαίνουν στους πολέμους"
και το εφορώ το έβαλα "επιβλέπω" (νομίζω γ ενικό ήταν, αλλά δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς) κι εκεί ήταν με την "που ὑπάρχουσαν πόλιν κατοικίαν" που το ψιλοσκότωσα...πόσο λέτε να μου κόψουν;
Η πρώτη φράση ολόσωστη
Η φράση με το εφορω ( απο εστι τω ... Αθυμειν χρη), αν έχεις λάθος μόνο την μετάφραση του ρήματος, -1.

Αρχική Δημοσίευση από ελεναα
κυριε βαθμολογητη,μηπωσ μπορειτε να μασ πειτε και για την ασκηση του πλαγιου λογου περυσι?
Το οστις ειμι ήταν η ορθή λύση, γιατί ο διάλογος διαμοίβεται μεταξύ του γελωτοποιού κ του υπηρέτη. Κοινώς, εκείνος που κτυπούσε την πόρτα λέει σε αυτόν που την άνοιξε, στον ευθύ λόγο " πες του ποιος είμαι".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 06-06-12 στις 12:27. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.

Queen of Hearts

Φοιτητής

H Queen of Hearts έγραψε στις 10:33, 06-06-12:

Πολυ αυστηροι ειστε στη διορθωση της μεταφρασης μειον απο δω,μειον απο κει...στο τελος τι θα μεινει....12/20 στη μεταφραση

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους