Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,521 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,775 μηνύματα σε 76,928 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 335 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές Φυσικής

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 17:59, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΩΤΕΙΝΗ2010
Τώρα θα πάω 2α λυκείου και πριν περίπου μία εβδομάδα αποφάσισα να πάω στην Τεχνολογική κατεύθυνση και να γίνω Φυσικός!Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο μάθημα. Φέτος στην 1η λυκείου έβγαλα 18,4 και πιστεύω πως με καλό διάβασμα θα περάσω στην Θεσσαλονίκη. Ενδιαφέρομαι κυρίως για πυρηνική φυσική. Αν μπορούσες κάποιος που γνωρίζει να με διευκολύνει να αποφασίσω θα του ήμουν ευγνώμων καθώς από το σχολείο δεν υπάρχει ιδιαίτερη ενημέρωση!
Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις για να διευκολυνθείς στην απόφασή σου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Civilara (George Clooney)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο George Clooney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3,408 μηνύματα.

O Civilara Το engineering εστί φιλοσοφείν έγραψε στις 12:32, 22-08-11:

Αν και ανήκω στον χώρο του πολυτεχνείου, αν κάποιος θέλει να σπουδάσει φυσική θα τον συμβούλευα να μην επιλέξει την Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Δεν το λέω από την έννοια ότι προσφέρει κατώτερου επιπέδου γνώσεις από τα τμήματα φυσικής, νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει άλλωστε. Αυτό που νομίζω είναι ότι τουλάχιστον όσον αφορά την κατεύθυνση του φυσικού εφαρμογών έχει χάσει τον προσανατολισμό της. Ως φυσικός εφαρμογών υποτίθεται ότι ειδικεύεσαι στην εφαρμοσμένη φυσική. Όμως υπάρχει ροή υπολογιστικής & θεωρητικής φυσικής. Φυσικός εφαρμογών με θεωρητική φυσική μου φαίνεται κάπως ασυμβίβαστο. Επιπλέον το μάθημα της ειδικής θεωρίας της σχετικότητας στο 2ο εξάμηνο είναι υποχρεωτικό για όλους τους φοιτητές ανεξαρτήτως της κατεύθυνσης που θα επιλέξουν και δεν ανήκει στο κομμάτι της εφαρμοσμένης φυσικής. Ο βασικός λόγος για να την αποφύγει κάποιος που θέλει να σπουδάσει φυσικός είναι άλλος. Υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών ένα μεγάλο κενό, μία "μαύρη τρύπα" σε έναν πολύ σημαντικό κλάδο της φυσικής και αυτός είναι η αστροφυσική. Το πρόγραμμα σπουδών της ΣΕΜΦΕ δεν προσφέρει ούτε ένα μάθημα αστροφυσικής ή αστρονομίας (παρ' όλα αυτά προσφέρει μαθήματα θεωρητικής φυσικής). Γι αυτό το λόγο όποιος θέλει να μάθει φυσική σε όλο της το εύρος καλό είναι να αποφύγει τη ΣΕΜΦΕ. Φιλικά πάντα, η γνώμη ενός ταπεινού πολυτεχνίτη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΩΤΕΙΝΗ2010

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΦΩΤΕΙΝΗ2010
H ΦΩΤΕΙΝΗ2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Νέα Τρίγλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ΦΩΤΕΙΝΗ2010 έγραψε στις 22:00, 22-08-11:

-Από ποιο πεδίο περνάω?
-Θα μου προτείνατε αυτό το επάγγελμα?
-Επαγγελματικά αποκατάσταση-μέλλον υπάρχει?
-Ποια χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ένας φυσικός?
-Ποια κατεύθυνση στον τομέα της φυσικής είναι καλύτερη (ευκολότερη αποκατάσταση-μεγαλύτερες ευκαιρίες στο εξωτερικό)?
-Και τέλος όσον αφορά την πυρηνική φυσική τι γνώμη έχετε?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 01:27, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΩΤΕΙΝΗ2010
-Από ποιο πεδίο περνάω?
-Θα μου προτείνατε αυτό το επάγγελμα?
-Επαγγελματικά αποκατάσταση-μέλλον υπάρχει?
-Ποια χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ένας φυσικός?
-Ποια κατεύθυνση στον τομέα της φυσικής είναι καλύτερη (ευκολότερη αποκατάσταση-μεγαλύτερες ευκαιρίες στο εξωτερικό)?
-Και τέλος όσον αφορά την πυρηνική φυσική τι γνώμη έχετε?
1) Τα τμήματα Φυσικής ανήκουν στο 2ο επιστημονικό πεδίο. Πράγμα που σημαίνει ότι είτε επιλέξεις τεχνολογική είτε θετική, δε χάνεις μόρια καθόλου επιλέγοντάς τα.
2-3) Η Φυσική δεν είναι επάγγελμα, είναι επιστήμη. Μία ενδεικτική λίστα των σχετικών με τη Φυσική επαγγελμάτων που μπορείς να ακολουθήσεις, θα βρεις στο μήνυμά #86 σε αυτό εδώ το θέμα μέσα στο Spoiler. Πολλά, βέβαια, από αυτά χρειάζονται μεταπτυχιακές σπουδές.
Γενικά με ή χωρίς χωρίς μεταπτυχιακό, ο φυσικός μπορεί να κάνει πολλά επαγγέλματα. Μερικές φορές και άσχετα με τη Φυσική που όμως απαιτούν δεξιότητες που λαμβάνει ένας φυσικός στην εκπαίδευσή του.
Σε αυτό το σημείο θέλω να σου παραθέσω το εισαγωγικό σημείωμα του οδηγού σπουδών του Φυσικού ΕΚΠΑ (αν βαριέσαι να το διαβάσεις όλο, διάβασε τα έντονα γράμματα):

4) Για να μπορείς να σπουδάσεις Φυσική πρέπει να έχεις πολύ όρεξη για μελέτη, υπομονή και επιμονή, ευχέρεια στα Μαθηματικά, ικανότητας χρήσης διαφόρων προγραμμάτων στον Η/Υ.
Ως πτυχιούχος πλέον θα έχεις αποκτήσει και δεξιότητες. Ενδεικτικά θα αναφέρω τις εξής: η επαγωγική/παραγωγική/αναγωγική/αναλογική/αναλυτική/οργανωτική σκέψη/ικανότητα, σκέψη βασιζόμενη αυστηρά στην επιστημονική μέθοδο (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...B4%CE%BF%CF%82), ικανότητα καλού χειρισμού Η/Υ (διαφόρων χρήσιμων προγραμμάτων και προγραμματισμού), ακρίβεια στη διατύπωση αυτών που λες/εννοείς, ευχέρεια στη χρήση Μαθηματικών στη Φυσική και τις εφαρμογές κ.α.
Αυτά τα χαρακτηριστικά θα τα αποκτήσει/αναπτύξει/διευρύνει κάποιος εν καιρώ στις σπουδές του.
Αν ψάξεις στο διαδίκτυο σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα θα βρεις πολλά.
5) Όλοι οι τομείς, όλο και κάποιο επάγγελμα θα έχουν που θα έχει καλή ή σχετικά καλή αποκατάσταση. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να χαρακτηρίσει έναν ολόκληρο τομέα.
6) Προσωπικά την καλύτερη δυνατή γνώμη έχω για Πυρηνική/Στοιχειώδη. Οι θεωρίες της (επιβεβαιωμένες ή μή) έχουν από μόνες τους ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον και φυσικά είναι βασική στην κατανόηση του σύμπαντος μας (και όχι μόνο).
Επίσης έχει και τον επαγγελματικό κλάδο της Ιατρικής Φυσικής/Ακτινοφυσικής/Πυρηνικής Ιατρικής/κλπ που έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση και με αρκετά καλές απολαβές. Φυσικά στο εξωτερικό οι απολαβές είναι πολύ μεγαλύτερες, αλλά αυτό ισχύει γενικά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Semfer

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Semfer
Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

O Semfer έγραψε στις 12:37, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Αν και ανήκω στον χώρο του πολυτεχνείου, αν κάποιος θέλει να σπουδάσει φυσική θα τον συμβούλευα να μην επιλέξει την Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Δεν το λέω από την έννοια ότι προσφέρει κατώτερου επιπέδου γνώσεις από τα τμήματα φυσικής, νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει άλλωστε. Αυτό που νομίζω είναι ότι τουλάχιστον όσον αφορά την κατεύθυνση του φυσικού εφαρμογών έχει χάσει τον προσανατολισμό της. Ως φυσικός εφαρμογών υποτίθεται ότι ειδικεύεσαι στην εφαρμοσμένη φυσική. Όμως υπάρχει ροή υπολογιστικής & θεωρητικής φυσικής. Φυσικός εφαρμογών με θεωρητική φυσική μου φαίνεται κάπως ασυμβίβαστο. Επιπλέον το μάθημα της ειδικής θεωρίας της σχετικότητας στο 2ο εξάμηνο είναι υποχρεωτικό για όλους τους φοιτητές ανεξαρτήτως της κατεύθυνσης που θα επιλέξουν και δεν ανήκει στο κομμάτι της εφαρμοσμένης φυσικής. Ο βασικός λόγος για να την αποφύγει κάποιος που θέλει να σπουδάσει φυσικός είναι άλλος. Υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών ένα μεγάλο κενό, μία "μαύρη τρύπα" σε έναν πολύ σημαντικό κλάδο της φυσικής και αυτός είναι η αστροφυσική. Το πρόγραμμα σπουδών της ΣΕΜΦΕ δεν προσφέρει ούτε ένα μάθημα αστροφυσικής ή αστρονομίας (παρ' όλα αυτά προσφέρει μαθήματα θεωρητικής φυσικής). Γι αυτό το λόγο όποιος θέλει να μάθει φυσική σε όλο της το εύρος καλό είναι να αποφύγει τη ΣΕΜΦΕ. Φιλικά πάντα, η γνώμη ενός ταπεινού πολυτεχνίτη.
Ροη ειναι, δεν σε αναγκαζει κανεις να την επιλεξεις. Ομως ειναι ροη Υπολογιστικής & θεωρητικής φυσικής, οχι μονο θεωρητικης φυσικης... και επιπλεον επιλεγεις δυο ροες οποτε δεν βλεπω που ειναι το κακο να συνδιασεις την ροη αυτη με μια πιο εφαρμοσμενη...

Και ποιος το λεει οτι η ειδικη σχετικοτητα δεν ανήκει στο κομμάτι της εφαρμοσμένης φυσικής? Εισαι σοβαρες βρε Civilara? Πως θα κανεις στοιχειωδη σωματιδια ή πυρηνικη φυσικη για παραδειγμα αν δεν ξερεις ειδικη σχετικοτητα... ΤΙ να πω...

Ενας φυσικος εφαρμογων μαθαινει την ιδια φυσικη οπως ολοι οι "απλοι" φυσικοι γιατι ειναι φυσικος και αυτος ασχετα αν εμβαθυνει περισσοτερο στις εφαρμογες στα μεγαλυτερα εξαμηνα. Μην παραπληροφορειτε τα παιδια...

Οσο για την αστροφυσικη εδω εχεις δικιο, προσωπικα θα ηθελα να υπαρχει μια τετοια ροη. Ισως στο μελλον θα αλλαξει και αυτο. Εχουμε καθηγητες που ασχολονυται ερευνητικα με τετοια πραγματα...

Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 16:34, 12-09-11:

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ακτινοφυσική. Για να γίνει κάποιος Ακτινοφυσικός πρέπει να λάβει το μεταπτυχιακό της "Φυσικής Ιατρικής"; Αν ναι, το εν λόγω μεταπτυχιακό μπορούμε να το κάνουμε σε όλα τα πανεπιστημιακά τμήματα της Ελλάδας; Δηλαδή ας πούμε εγώ πέρασα στα Γιάννενα, μπορώ το μεταπτυχιακό να το κάνω στη Θεσσαλονίκη ή στα Γιάννενα;

Ξέρω, είναι πολύ νωρίς που ρωτάω για Μεταπτυχιακό, αλλά με ενδιαφέρει αρκετά αυτός ο κλάδος.

Ευχαριστώ

Παράθεση

Sansy16

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Sansy16
H Sansy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Sansy16 έγραψε στις 16:53, 21-11-11:

Γεια σας παιδια εδω και καιρο βρισκομαι σε διλημμα ειμαι 2 λυκειου και μεχρι περσι ηθελα να γινω φυσικος και μαλιστα με αποσχολει ο κλαδος της αστροφυσικης ομςσ φετος βλεπω οτι στην ελλαδα τιποτα δεν εχει μελλον ποσο μαλλον μια τετοια επιστιμη και ετσι σκεφτομαι να παω στρατο ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο και στο εξωτερικο σε ποια χωρα μπορω να σπουδασω αστροφυσικη ??

Παράθεση

Mr K.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr K.
Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O Mr K. έγραψε στις 17:21, 21-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sansy16
Γεια σας παιδια εδω και καιρο βρισκομαι σε διλημμα ειμαι 2 λυκειου και μεχρι περσι ηθελα να γινω φυσικος και μαλιστα με αποσχολει ο κλαδος της αστροφυσικης ομςσ φετος βλεπω οτι στην ελλαδα τιποτα δεν εχει μελλον ποσο μαλλον μια τετοια επιστιμη και ετσι σκεφτομαι να παω στρατο ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο και στο εξωτερικο σε ποια χωρα μπορω να σπουδασω αστροφυσικη ??
Ειδικά για αστροφυσική ναι είναι δύσκολα αλλά ο κλάδος είναι ενδιαφέρον και μπορείς να κάνεις πολλά πράματα(όταν μπεις στη σχολή μπορεί να ανακαλύψεις ότι σε ενδιαφέρει κάποιος άλλος κλάδος περισσότερο).Νομίζω είσαι πολύ μικρή για να συμβιβαστείς ειδικά με το στρατό που θα σε περιορίσει πολύ.Τώρα δεν ξέρω ποια χώρα προσφέρεται για σπουδές στην αστροφυσική ας απαντήσουν οι φυσικοί καλύτερα μη λέω μπούρδες.

Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σεβαστή-Μαρία
H Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 15:46, 14-06-12:

exc επειδή από την αρχή είδα αυτά που γράφεις και μου δημιουργήθηκε η εικόνα πως σου άρεσε πολύ το φυσικό, ρωτάω εσένα.είναι δύσκολα ? έφτασες ποτέ σε σημείο αγανάκτησης ; να πεις "'ως εδώ";
Εγώ φέτος έδωσα και ευελπιστώ ότι θα περάσω στα Γιάννενα, με έχουν τρομοκρατήσει όμως όλοι λέγοντας μου ότι δεν περνάς εύκολα τα μαθήματα , είναι πάρα πολύ δύσκολα και ότι πολλοί κάνουν 6-7 χρόνια να τελειώσουν .
εγώ από την πρώτη λυκείου κι έπειτα είχα κλείσει με τον εαυτό μου.
ήξερα για που πηγαίνω και θα νιώσω ιδιαίτερη χαρά αν καταφέρω να μπω στο τμήμα φυσικής.
έχω όρεξη να διαβάζω και δε με προβληματίζει αυτό.
απλά άκουσα τόσα πολλά και φοβήθηκα ...
εσύ τι έχεις να πεις σαν πτυχιούχος ;;
Ποια είναι τα εφόδια που χρειάζεται ο φοιτητής του φυσικού ώστε, να δυσκολεύεται αλλά μέχρι εκεί που φτάνει η λογική και να τελειώσει στην ώρα του ;
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,396 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 17:36, 14-06-12:

Κρήτη ή Γιάννενα;
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 22:04, 14-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σεβαστή-Μαρία
Εύκολα δεν είναι σε καμία περίπτωση, αλλά δεν έχω φτάσει ποτέ και σε σημείο του να πω δεν αντέχω τη Φυσική. Ωστόσο, έχω φτάσει σε σημείο να πω ότι δεν αντέχω τους φυσικούς (εννοώ τους καθηγητές). Το να σου κόβει σε βαρβάτο μάθημα τρεις μονάδες, λόγω αριθμητικού λάθους και να σου λέει ότι κανονικά ούτε δύο δε θα έπαιρνε το γραπτό σου στην εποχή του, είναι ψυχοφθόρο και είναι ικανά τέτοιου είδους περιστατικά να σε απογοητεύσουν πολύ.

Στατιστικά είναι απίθανο κάποιος να τελειώσει στα τέσσερα έτη. Πρέπει να είναι ιδιαιτέρως επιμελής και έξυπνος, για να το κάνει. Ένας καλός φοιτητής (που είναι πολύ πιαθανό να γίνει δεκτός σε μεταπτυχιακά) τελειώνει -στατιστικά- μέχρι πέμπτο/έκτο έτος, όμως, ο μέσος χρόνος αποφοίτησης είναι περίπου 8.5 έτη.
Όσο δε αφορά στα βαθμολογικά, οι μισοί τελειώνουν με βαθμό από 5 έως 6.5, οι άλλο μισοί από 6.5 έως 8.5 και μόλις περίπου 1% με βαθμό άνω του 8.5.

Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο μυστικό επιτυχίας. Χρειάζεται διάβασμα, λύση πολλών προβλημάτων, ιδιαίτερη προσοχή στα μαθήματα μαθηματικών και φυσικά ανελλιπή παρακολούθηση των διαλέξεων.

Είναι πολύ θετικό που σου αρέσει πολύ η Φυσική. Επίλεξέ το χωρίς να σκέφτεσαι το πόσο δύσκολα μπορεί να σου φανούν. Απλά να έχεις υπόψη ότι και αποτυχίες θα έρθουν και επιτυχίες θα έρθουν, απλά δεν πρέπει ούτε να το απογοητεύεσαι, ούτε να χαίρεσαι ιδιαίτερα όταν αυτές συμβαίνουν. Να τις αντιμετωπίζεις ουδέτερα και θα πας καλά.
Δεν μου είναι σαφές αν ρωτάς ποιο τμήμα να επιλέξεις ή ρωτάς την Σεβαστή-Μαρία τι από τα δύο θα επιλέξει.
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,396 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 00:11, 15-06-12:

Όχι exc για μένα σκέφτομαι
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 01:45, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Όχι exc για μένα σκέφτομαι
Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει οικονομικός λόγος, επιλέγεις στο μηχανογραφικό την πόλη που θα σου έρθει φθηνότερα.
Αν μπορέσεις πάντως να αποφύγεις το Φυσικό της Κρήτης, κάνε το. Αν δεν μπορέσεις, απλά φρόντισε να επιλέξεις καλά μαθήματα και να ασχοληθείς και μόνος σου με παραπάνω πράγματα από όσα έχει το πρόγραμμα σπουδών του.

Πάντως μου φάνηκε περίεργο που μιλάς για δύο τμήματα που έχουν τόσο μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και το ότι απέκλεισες τα τμήματα των ΕΚΠΑ, ΑΠΘ και Πάτρας. Αν ο λόγος δεν είναι βαθμολογικός, τότε θα ήθελα να μου τον πεις.
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 01:59, 15-06-12:

Να αποφύγω της Κρήτης;Συνήθως άλλα ακούγονται.
E Κοίτα λογικά πιο φτηνά θα μου βγουν τα γιάννενα.Βαθμολογικά θεωρητικά έχω ελπίδες για Πάτρα,γιάννενα,Ηράκλειο.Φυσικά θα δηλώσω ΑΠΘ πρώτο λόγω του ότι είναι η πόλη μου.Για την Πάτρα έχω ακούσει καλά λόγια αλλά είναι στην άλλη άκρη.Οπότε εστιάζουμε στα 2 που προανέφερα.

Αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο αν δε πάρουμε τα αποτελέσματα
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 02:23, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Να αποφύγω της Κρήτης;Συνήθως άλλα ακούγονται.
E Κοίτα λογικά πιο φτηνά θα μου βγουν τα γιάννενα.Βαθμολογικά θεωρητικά έχω ελπίδες για Πάτρα,γιάννενα,Ηράκλειο.Φυσικά θα δηλώσω ΑΠΘ πρώτο λόγω του ότι είναι η πόλη μου.Για την Πάτρα έχω ακούσει καλά λόγια αλλά είναι στην άλλη άκρη.Οπότε εστιάζουμε στα 2 που προανέφερα.

Αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο αν δε πάρουμε τα αποτελέσματα
Θα σου δώσω κάποια links με τα μηνύματα ενός διαλόγου που είχε γίνει πριν αρκετούς μήνες.. Αναφέρω τους λόγους που κατά τη δική μου προσωπική γνώμη το Φυσικό Κρήτης θα το είχα μόνο ως τελευταία επιλογή και μου απαντάει επί αυτών μία φοιτήτρια του τμήματος αυτού.
http://ischool.e-steki.gr/showpost.p...5&postcount=21
http://ischool.e-steki.gr/showpost.p...5&postcount=23
http://ischool.e-steki.gr/showpost.p...9&postcount=24
http://ischool.e-steki.gr/showpost.p...6&postcount=27
http://ischool.e-steki.gr/showpost.p...2&postcount=29
http://ischool.e-steki.gr/showpost.p...6&postcount=32
http://ischool.e-steki.gr/showpost.p...8&postcount=33
Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

H Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 07:07, 15-06-12:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες.
Με βοήθησες πολύ
Σου εύχομαι τα καλύτερα
Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,423 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 08:08, 15-06-12:

Ποια είναι τα εφόδια που χρειάζεται ο φοιτητής του φυσικού ώστε, να δυσκολεύεται αλλά μέχρι εκεί που φτάνει η λογική και να τελειώσει στην ώρα του ;
Στο φυσικό υπάρχουν φοιτητές 2 ταχυτήτων. Από τη μια μεριά είναι οι "καμμένοι" με τη φυσική που είχαν το τμήμα 1η τους επιλογή και τους αρέσει το αντικείμενο. Από την άλλη είναι οι πιο πολλοί που βρέθηκαν τυχαία στο φυσικό γιατί δεν τους έφτασαν τα μόρια για αυτό που ήθελαν. Οι τελευταίοι από την πρώτη μέρα όλο γρινιάζουν και τα βλέπουν όλα μαυρόμαυρα. Τώρα πάρα πολλοί λένε ότι θα κάνουν 10%. Προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα δυσκολίας μαθημάτων ως τώρα. Πάντως, όταν έδινα μαθήματα του 1ου εξαμήνου, έδιναν μαζί μου άτομα που στην ερώτηση "τι έτος είσαι?". απαντούσαν 6ο, 7ο ή 8ο.

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,439 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 00:28, 21-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Στο φυσικό υπάρχουν φοιτητές 2 ταχυτήτων. Από τη μια μεριά είναι οι "καμμένοι" με τη φυσική που είχαν το τμήμα 1η τους επιλογή και τους αρέσει το αντικείμενο. Από την άλλη είναι οι πιο πολλοί που βρέθηκαν τυχαία στο φυσικό γιατί δεν τους έφτασαν τα μόρια για αυτό που ήθελαν. Οι τελευταίοι από την πρώτη μέρα όλο γρινιάζουν και τα βλέπουν όλα μαυρόμαυρα. Τώρα πάρα πολλοί λένε ότι θα κάνουν 10%. Προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα δυσκολίας μαθημάτων ως τώρα. Πάντως, όταν έδινα μαθήματα του 1ου εξαμήνου, έδιναν μαζί μου άτομα που στην ερώτηση "τι έτος είσαι?". απαντούσαν 6ο, 7ο ή 8ο.

ειναι αναγκη να ησουν καμενος απο πριν? μπορει να ηταν πχ δευτερη επιλογη σου και να αρχισε να σε ενδιαφερει περισσοτερο αφου μπηκες
Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,423 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:25, 21-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
ειναι αναγκη να ησουν καμενος απο πριν? μπορει να ηταν πχ δευτερη επιλογη σου και να αρχισε να σε ενδιαφερει περισσοτερο αφου μπηκες
Δεν αποκλείεται και αυτό που γράφεις. Όμως αυτό (μάλλον) δεν εκδηλώνεται στους πρωτοετείς και γι αυτό δεν το έχω (ακόμα) συναντήσει.

Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 23:18, 23-06-12:

Κοίτα με τον όρο καμένος τι εννοούμε ?
Μου αρέσει να διαβάσω φυσική , όπως και όλα τα υπόλοιπα ήδη βιβλίων , στο επίπεδο βέβαια να καταλαβαίνω πάνω κάτω τι μου γίνεται
και έχω πολύ όρεξη να μάθω καινούργια πράγματα.
Ταυτόχρονα όμως προβληματίζομαι με τους υπόλοιπους να μιλούν για τη δυσκολία, φοβάμαι την αποτυχία!
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,439 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 23:22, 23-06-12:

Κοίτα με τον όρο καμένος τι εννοούμε ?
Μου αρέσει να διαβάσω φυσική , όπως και όλα τα υπόλοιπα ήδη βιβλίων , στο επίπεδο βέβαια να καταλαβαίνω πάνω κάτω τι μου γίνεται
και έχω πολύ όρεξη να μάθω καινούργια πράγματα.
Ταυτόχρονα όμως προβληματίζομαι με τους υπόλοιπους να μιλούν για τη δυσκολία, φοβάμαι την αποτυχία!
να ειναι χομπυ σου ανεξαρτητα αν εχεις σχολειο να καθεσε να λυνεις ασκησεις να πειραματιζεσαι με τυπους κλπ .Το εχω ως ενα βαθμο αυτο με τη χημεια
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικής ΤΕΙ Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 2,339 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 23:24, 23-06-12:

να ειναι χομπυ σου ανεξαρτητα αν εχεις σχολειο να καθεσε να λυνεις ασκησεις να πειραματιζεσαι με τυπους κλπ .Το εχω ως ενα βαθμο αυτο με τη χημεια

Τι σπουδάζεις;
Παράθεση

Φοιτητής

O Bemanos έγραψε στις 23:39, 23-06-12:

Χημεια/βιολογια ευελπιστω απο οκτωμβρη στα χαρτια ,εκει που περασα περσυ
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικής ΤΕΙ Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 2,339 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 23:41, 23-06-12:

Ωραίος, εύχομαι να περάσεις χημικό (ή βιολογικό αν το έχεις #1)
Παράθεση

Φοιτητής

O Bemanos έγραψε στις 00:13, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Ωραίος, εύχομαι να περάσεις χημικό (ή βιολογικό αν το έχεις #1)
ευχαριστω ,και ως τριτη επιλογη θα με ενδιεφερε το φυσικο ,αλλα επειδη δεν ειμαι 'καμενος' φοβαμαι οτι μπορει να γινω ''αιωνιος'' (δεδομενου οτι περιμενω γυρω στο 15 μαθηματικα και 16 φυσικη κατ ,δεν εχω και τις καλυτερες βασεις για τετοια σχολη ,αν και φυσικη ειχα κανει πολυ δουλεια)
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 00:14, 24-06-12:

ευχαριστω ,και ως τριτη επιλογη θα με ενδιεφερε το φυσικο ,αλλα επειδη δεν ειμαι 'καμενος' φοβαμαι οτι μπορει να γινω ''αιωνιος'' (δεδομενου οτι περιμενω γυρω στο 15 μαθηματικα και 16 φυσικη κατ ,δεν εχω και τις καλυτερες βασεις για τετοια σχολη ,αν και φυσικη ειχα κανει πολυ δουλεια)
Άλλο λύκειο άλλο Πανεπιστήμιο. Εγώ φυσική πανελλήνιες έγραψα 10 αλλά στην εξεταστική το ανάλογο μάθημα το πέρασα με 7.
Παράθεση

Φοιτητής

O Bemanos έγραψε στις 00:18, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Άλλο λύκειο άλλο Πανεπιστήμιο. Εγώ φυσική πανελλήνιες έγραψα 10 αλλά στην εξεταστική το ανάλογο μάθημα το πέρασα με 7.
θεωρεις δηλαδη οτι γινεται καποιος απτο μετριο του λυκειου να γινει καλος στην συνεχεια Σαν αντικειμενο παντα με ενδιεφερε απλα τα μαθηματικα με φοβιζουν κυριως αν δε μπορω να λυσω ξερω γω 4ο θεμα πανελληνιες πως θα μπορεσω να λυσω τα μαθηματικα της σχολης που ειναι 1231231 φορες δυσκολοτερα? εκει κολαω
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 00:21, 24-06-12:

θεωρεις δηλαδη οτι γινεται καποιος απτο μετριο του λυκειου να γινει καλος στην συνεχεια Σαν αντικειμενο παντα με ενδιεφερε απλα τα μαθηματικα με φοβιζουν κυριως αν δε μπορω να λυσω ξερω γω 4ο θεμα πανελληνιες πως θα μπορεσω να λυσω τα μαθηματικα της σχολης που ειναι 1231231 φορες δυσκολοτερα? εκει κολαω
Nα μην κολλάς. Ξεκινάς κάτι εντελώς καινούριο που δεν μπορώ να σου το εξηγήσω αν δεν το συζητάς. Πάντως το μόνο που χρειάζεται από το λύκειο είναι τα βασικά. Αν ξέρεις τα βασικά και διαβάσεις καλά το περνάς το μάθημα.
Παράθεση

Φοιτητής

O Bemanos έγραψε στις 00:29, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Nα μην κολλάς. Ξεκινάς κάτι εντελώς καινούριο που δεν μπορώ να σου το εξηγήσω αν δεν το συζητάς. Πάντως το μόνο που χρειάζεται από το λύκειο είναι τα βασικά. Αν ξέρεις τα βασικά και διαβάσεις καλά το περνάς το μάθημα.
κατι αλλο ειναι οτι στα περισσοτερα φυσικα ο μεσος χρονος αποφοιτησης ειναι 8-8.5 χρονια . Ποσο εφικτο ειναι να τελειωσει κανεις στα 4,5 -5 ?
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 00:38, 24-06-12:

κατι αλλο ειναι οτι στα περισσοτερα φυσικα ο μεσος χρονος αποφοιτησης ειναι 8-8.5 χρονια . Ποσο εφικτο ειναι να τελειωσει κανεις στα 4,5 -5 ?
Κοιτά. Εγώ υπολογίζω 5,5 χρόνια με κανονικό διάβασμα. :/ Το θέμα είναι και ο ΜΟ στο πτυχίο έτσι; Μην το ξεχνάμε αυτό
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    apollo11 , Fedde le Grand , Sail Beg , Μαιρη812

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους