Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,987 εγγεγραμμένα μέλη και 2,809,797 μηνύματα σε 79,748 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 394 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΟΠΑ: ΔΕΤ Vs ΟΔΕ Vs ΛΟΧΡΗ

ΟΠΑ: ΔΕΤ, ΟΔΕ ή ΛΟΧΡΗ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας
11
23,91%
Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων
14
30,43%
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής
16
34,78%
Άλλο οικονομικό τμήμα
5
10,87%

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gate1319661
Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O gate1319661 έγραψε στις 16:58, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από john1994
και οι δυο "μπαρουφες" λετε αν το θετετε ετσι..
το καθενα εχει συγκεκριμενο σκοπο και καλυπτει διαφορετικα πραγματα οποτε δεν γινεται λογος περι καλυτερου...
εξαρταται τι θελει κανεις...
ειπαμε το ΛΟΧΡΗ ειναι αρκετα εξειδικευμενο με οτι πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα συνεπαγεται αυτο
το ΔΕΤ εχει οικονομικοπληροφορικο προσανατολισμο
και το ΟΔΕ τα καλυπτει ολα απο λιγο αν και ο καθενας διαμορφωνει μονος του το προγραμμα σπουδων του...
δεν ειναι λιγο απ ολα...καλυπτει την επιστημη της οδε με εξειδικευση στον κλαδο που σε ενδιαφερει....οποιος εχει κανει αοδε μπορει να δει ποια ειναι τα επιμερους επιστημονικα πεδια της οδε στην αρχη του 2 κεφαλαιου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilis12345

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilis12345
Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 408 μηνύματα.

O vasilis12345 έγραψε στις 17:07, 17-06-12:

Kαλησπερα παιδια
λεγομαι βασιλης και ειχα καποτε παλιο ακουντ στο προηγουμενο σαητ (πρεπει να πανε 4 χρονια απο τοτε )
τελος παντων πριν ζητησω τη γνωμη σας επειδη απο παραπληροφορηση (ο καθενας σε φορουμ λεει οτι του καπνισει διχως ιχνος γνωσης και υπευθυνοτητας) και εγινα μανταρα
περασα στην ΣΣΕ, δεν μ αρεσε και σηκωθηκα και εφυγα, φετος θελω να βαλλω οικονομικα, δεδομενου το ενδιαφεροντος μου σε αυτα και οτι ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα (το μονο που με ενοχλει ειναι η θεωρια βασικα, ολα τα πρακτικα μαθηματα τα παλευω)
πιστευω εχω γυρω στα 18000
το σκεπτικο μ ποιο ειναι, θελω να τελειωσω μια πρακτικη σχολη οικονομικων με μια εμφαση στα λογιστικα (οπου και να παω τετοια κατευθυνση θα παρω)
τι περιμενω?
περιμενω να εχω γνωσεις ωστε να μπορω να απορροφηθω σχετικα παντα, γρηγορα στην αγορα, εστω και με λιγα χρηματα, ωστε να ειμαι σε θεση να χρηματοδοτησω το μεταπτυχιακο μου
τωρα καθαρα και ξαστερα οι αποριες μ

1- ακουσα οτι μπορεις αν θες να κανεις αιτηση (απο οπα ή αλλα πανεπιστημια) να σε παρουν σε τραπεζα ή σε αλλο οργανισμο για 3ωρα και 4ωρα ωστε και να παιρνεις ενα χαρτζιλικι αλλα και το πιο σημαντικο να αποκτας πειρα (ε φανταζομαι σαν παιδι για ολες τις δουλειες θα σε εχουν αλλα κατι θα μαθαινεις)
οποτε η απορια μ εδω ειναι αν ισχυει αυτο για το οπα και αν ειναι καλο-οργανομενο (πχ να μην βαζουν ιδιες ωρες στα μαθηματα και στην ωρα π πας στην "πρακτικη")
2-θελω να μου πειτε απο ποιες σχολες οπως ειπα πριν ειμαι σε θεση να δουλεψω εστω και με λιγοτερα χρηματα σε εταιρειες τυπου τραπεζες, μεγαλα λογιστηρια, δημοσιοι οργανισμοι (με συμβασεις ή οπως ναναι)
3- ενας προβληματισμος μου ειναι ο εξης, ωραια θα βαλλω πρωτα λοχρη και οδε στο οπα, μετα για τις δουλειες που προανεφερα, να παω στα αντιστοιχα τμηματα του πειραια ή να βαλλω οικονομικη επιστημη οπα και μετα πειραια?
4- η τραπεζικη και χρηματοοικονομικα του πειραια, εχουν αρκετη καταρτιση παλι στον ιδιο κλαδο? ή ειναι πιο πολυ χρηματηστηριο στυλ?

συγνωμη αν σας κουρασα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 18:22, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasilis12345
Kαλησπερα παιδια
λεγομαι βασιλης και ειχα καποτε παλιο ακουντ στο προηγουμενο σαητ (πρεπει να πανε 4 χρονια απο τοτε )
τελος παντων πριν ζητησω τη γνωμη σας επειδη απο παραπληροφορηση (ο καθενας σε φορουμ λεει οτι του καπνισει διχως ιχνος γνωσης και υπευθυνοτητας) και εγινα μανταρα
περασα στην ΣΣΕ, δεν μ αρεσε και σηκωθηκα και εφυγα, φετος θελω να βαλλω οικονομικα, δεδομενου το ενδιαφεροντος μου σε αυτα και οτι ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα (το μονο που με ενοχλει ειναι η θεωρια βασικα, ολα τα πρακτικα μαθηματα τα παλευω)
πιστευω εχω γυρω στα 18000
το σκεπτικο μ ποιο ειναι, θελω να τελειωσω μια πρακτικη σχολη οικονομικων με μια εμφαση στα λογιστικα (οπου και να παω τετοια κατευθυνση θα παρω)
τι περιμενω?
περιμενω να εχω γνωσεις ωστε να μπορω να απορροφηθω σχετικα παντα, γρηγορα στην αγορα, εστω και με λιγα χρηματα, ωστε να ειμαι σε θεση να χρηματοδοτησω το μεταπτυχιακο μου
τωρα καθαρα και ξαστερα οι αποριες μ

1- ακουσα οτι μπορεις αν θες να κανεις αιτηση (απο οπα ή αλλα πανεπιστημια) να σε παρουν σε τραπεζα ή σε αλλο οργανισμο για 3ωρα και 4ωρα ωστε και να παιρνεις ενα χαρτζιλικι αλλα και το πιο σημαντικο να αποκτας πειρα (ε φανταζομαι σαν παιδι για ολες τις δουλειες θα σε εχουν αλλα κατι θα μαθαινεις)
οποτε η απορια μ εδω ειναι αν ισχυει αυτο για το οπα και αν ειναι καλο-οργανομενο (πχ να μην βαζουν ιδιες ωρες στα μαθηματα και στην ωρα π πας στην "πρακτικη")
2-θελω να μου πειτε απο ποιες σχολες οπως ειπα πριν ειμαι σε θεση να δουλεψω εστω και με λιγοτερα χρηματα σε εταιρειες τυπου τραπεζες, μεγαλα λογιστηρια, δημοσιοι οργανισμοι (με συμβασεις ή οπως ναναι)
3- ενας προβληματισμος μου ειναι ο εξης, ωραια θα βαλλω πρωτα λοχρη και οδε στο οπα, μετα για τις δουλειες που προανεφερα, να παω στα αντιστοιχα τμηματα του πειραια ή να βαλλω οικονομικη επιστημη οπα και μετα πειραια?
4- η τραπεζικη και χρηματοοικονομικα του πειραια, εχουν αρκετη καταρτιση παλι στον ιδιο κλαδο? ή ειναι πιο πολυ χρηματηστηριο στυλ?

συγνωμη αν σας κουρασα
οσο αφορα τα τμηματα περι λογιστικης νομιζω αποτελουν μονοδρομο το λοχρη και το οδε...και απο τα 2 εχεις τι δυνατοτητα να κανεις εξειδικευμενα πραγματα λογιστικης που δεν τα βρισκεις αλλου...απο πειραια που λες ασχολειται κυριως με χρηματοοικονομικα...μπορεις να κοιταξεις και τα προγραμματα σπουδων...οποτε θα σου ελεγα πρωτα λοχρη και ενναλακτικα οδε εφοσον θες λογιστικη μονο...

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη john1994
Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O john1994 έγραψε στις 19:53, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από gate1319661
δεν ειναι λιγο απ ολα...καλυπτει την επιστημη της οδε με εξειδικευση στον κλαδο που σε ενδιαφερει....οποιος εχει κανει αοδε μπορει να δει ποια ειναι τα επιμερους επιστημονικα πεδια της οδε στην αρχη του 2 κεφαλαιου...
μην μου συνδέεις το ΑΟΔΕ με το ΟΔΕ, γιατί θα το μισήσω..

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O john1994 έγραψε στις 19:57, 17-06-12:

οσο αφορα τα τμηματα περι λογιστικης νομιζω αποτελουν μονοδρομο το λοχρη και το οδε...και απο τα 2 εχεις τι δυνατοτητα να κανεις εξειδικευμενα πραγματα λογιστικης που δεν τα βρισκεις αλλου...απο πειραια που λες ασχολειται κυριως με χρηματοοικονομικα...μπορεις να κοιταξεις και τα προγραμματα σπουδων...οποτε θα σου ελεγα πρωτα λοχρη και ενναλακτικα οδε εφοσον θες λογιστικη μονο...
έχει μεγάλες διαφορές λογιστική με χρηματοοικονομικά-χρηματιστηριακά?
γιατί εγώ θέλω να έχω χρηματοικονομικό-χρηματιστηριακό προσανατολισμό και όχι λογιστικό!
χρηματιστής θέλω να γίνω , όχι λογιστής...

μεχρι τώρα νόμιζα ότι είναι αλληλένδετα, δεν ειναι?
γιατί αν δεν είναι τότε εγώ θα προτιμούσα τον Πειραιά από το οδε...

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 00:39, 18-06-12:

έχει μεγάλες διαφορές λογιστική με χρηματοοικονομικά-χρηματιστηριακά?
γιατί εγώ θέλω να έχω χρηματοικονομικό-χρηματιστηριακό προσανατολισμό και όχι λογιστικό!
χρηματιστής θέλω να γίνω , όχι λογιστής...

μεχρι τώρα νόμιζα ότι είναι αλληλένδετα, δεν ειναι?
γιατί αν δεν είναι τότε εγώ θα προτιμούσα τον Πειραιά από το οδε...
ειναι αλληλενδετα με την εννοια οτι η λογιστικη ασχολειται με την καταγραφη των χρηματοοικονομικων καταστασεων..τα χρηματοοικονομικα ειναι αλλο πραγμα.ουσιαστικα ειναι επενδυσεις,αξιογραφα .η λογιστικη ειναι ανιαρη ισως Αλλα χρησιμη...ας απαντησουν και αλλοι ...εσυ ουσιαστικα με επενδυσεις θες να ασχοληθεις...νομιζω τουλαχιστον ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 02:05, 18-06-12:

ειναι αλληλενδετα με την εννοια οτι η λογιστικη ασχολειται με την καταγραφη των χρηματοοικονομικων καταστασεων..τα χρηματοοικονομικα ειναι αλλο πραγμα.ουσιαστικα ειναι επενδυσεις,αξιογραφα .η λογιστικη ειναι ανιαρη ισως Αλλα χρησιμη...ας απαντησουν και αλλοι ...εσυ ουσιαστικα με επενδυσεις θες να ασχοληθεις...νομιζω τουλαχιστον ...
ναι με επενδύσεις και χρηματιστήριο..
είναι αλληλένδετα.. λογιστική-χρηματοοικονομικά είναι το ίδιο, τουλάχιστον στο προπτυχιακό.. μετά στο μεταπτυχιακό σαφώς διαφοροποιούνται..

ίσως σαν αντικείμενο μου είναι πιο κοντά (σε περίπτωση πάντα αν δεν πιάσω το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ γιατί αν το πιάνω δεν τίθεται θέμα' 200 μόρια θέλω να πέσει για να το πιάσω) το τμήμα χρηματοοικονομικών του ΠΑΠΕΙ από ότι το ΟΔΕ της ασοεε, αλλά για λόγους απόστασης και για λόγους σχολης (έχει καλύτερο όνομα η ΑΣΟΕΕ) θα προτιμήσω το ΟΔΕ από τον Πειραιά, και θα πάρω χρηματοοικονομική κατεύθυνση και μετά θα κάνω και ένα μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά (θα έχω πρόσβαση,ε?) και θα είμαι κομπλε!

οπότε έχουμε και λέμε στο μηχανογραφικό:
1) ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ
2) ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ
3) ΧΡΗΜΑΤΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΠΕΙ
4) ΟΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ
5) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΣΟΕΕ
6) ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΕΙΡΑΙΑ
7) ΟΔΕ ΠΑΤΡΑΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΕΙΡΑΙΑ
9) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ
10) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΑΤΡΑΣ
11) ξαναδίνω!!!

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 11:10, 18-06-12:

ναι με επενδύσεις και χρηματιστήριο..
είναι αλληλένδετα.. λογιστική-χρηματοοικονομικά είναι το ίδιο, τουλάχιστον στο προπτυχιακό.. μετά στο μεταπτυχιακό σαφώς διαφοροποιούνται..

ίσως σαν αντικείμενο μου είναι πιο κοντά (σε περίπτωση πάντα αν δεν πιάσω το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ γιατί αν το πιάνω δεν τίθεται θέμα' 200 μόρια θέλω να πέσει για να το πιάσω) το τμήμα χρηματοοικονομικών του ΠΑΠΕΙ από ότι το ΟΔΕ της ασοεε, αλλά για λόγους απόστασης και για λόγους σχολης (έχει καλύτερο όνομα η ΑΣΟΕΕ) θα προτιμήσω το ΟΔΕ από τον Πειραιά, και θα πάρω χρηματοοικονομική κατεύθυνση και μετά θα κάνω και ένα μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά (θα έχω πρόσβαση,ε?) και θα είμαι κομπλε!

οπότε έχουμε και λέμε στο μηχανογραφικό:
1) ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ
2) ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ
3) ΧΡΗΜΑΤΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΠΕΙ
4) ΟΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ
5) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΣΟΕΕ
6) ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΕΙΡΑΙΑ
7) ΟΔΕ ΠΑΤΡΑΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΕΙΡΑΙΑ
9) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ
10) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΑΤΡΑΣ
11) ξαναδίνω!!!
φυσικα θα εχεις προσβαση...δεν ειναι το ιδιο που λες διαφοροπιουνται αλλα πανε πακετο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dreamweaver

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dreamweaver
Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 23:51, 18-06-12:

@vasilis12345
πρακτικη ασκηση ειναι αυτο που περιγραφεις. συχνα πυκνα διαφορες εταιρειες (απο HSBC μεχρι hyundai) βγαζουν ανακοινωση οτι ζητουν πρακτικαριους. Οι ωρες εργασιας καθοριζονται απο την εταιρεια, αλλα μην περιμενεις λιγοτερες απο 6 ανα μερα. Βεβαια μπορεις να απευθυνθεις ο ιδιος σε εταιρεια και αν σε παρουν εισαι οκ. και μην περιμενεις να μην κανεις παρακτικη επειδη εχεις μαθημα- δεν τους νοιαζει αν χανεις διαλεξεις. Μπορεις να κανεις την πρακτικη σου το καλοκαιρι και να μην χανεις τις διαλεξεις, αλλα θα ειναι 7,5 ωρες καθε μερα μεσα στο καλοκαιρι για δυο μηνες.
Στο τμημα μας οι ωρες που πρπει να δουλεψεις ειναι απο 160 μεχρι 320 (περιπου 2 μηνες και συνηθως ειναι 320) με 340-680 ευρω αντιστοιχα αμοιβη (min-max). Για να κανεις πρακτικη πρεπει να εχεις περασει ολα τα μαθηματα των 2 πρωτων ετων και να εχεις μεσο οπο πανω απο 6,51.
Τη λαντζα δεν την γλυτωνεις. Αποδεξου το πριν ξεκινεις αυτη τη διαδικασια.
Μεταπτυχιακα φτηνα και ποιοτικα υπαρχουν σε Ολλανδια(Rotterdam School of Management, Tiltburg) (1700ευρω) και Σουηδια Stockholm School of Economics) (0 ευρω). Για τα αλλα θες 40000 ευρω
Γενικα: αν θες να ασχοληθεις με λογιστικη, τουλαχιστον σε προπτυχιακο επιπεδο, τα μαθηματικα που θα χρησιμοποιησεις θα ειναι του γυμνασιου στην καλυτερη περιπτωση. Μαθηματικα σοβαρα χρειαζονται οι quants, τα παιδακια που αποτιμουν παραγωγα κτλ και ειναι της χρηματοοικονομικης.

(Επειδη καπου αναφερθηκε)
Το ΑΟΔΕ που κανατε ειναι introduction σε μικροοικονομια, μακροοικονομια και διοικηση επιχειρησεων. Τα προσφορα-ζητηση, μεσο κοστος κτλ ειναι πραγματα του τμηματος οικονομικης επιστημης.

@John1994
Λογιστικη δεν εχει σχεση με χρηματοοικονομικα. Στην λογιστικη καταγραφεις το τι εχει και το πως το απεκτησε η εταιρεια (ενας πολυ απλοικος ορισμος). Εχεις λογαριασμους του Ενεργητικου(τι εχει η εταιρεια) και του παθητικου (υποχρεωσεις εταιρειας) και τους συνδιαζεις για να δειξεις τις διαφορες ενεργειες-συμβαντα του οργανισμου. Τα χρηματοοικονομικα ειναι κατι πιο γενικο και ασχολειται με τις "αγορες"(το γ@μησα τον ορισμο τελειως). Ασχολεισαι με επενδυσεις, αξιογραφα, παραγωγα κτλ. Στο ΛΟΧΡΗ κανεις τα δυο πρωτα χρονια και τα δυο και μετα επιλεγεις κατευθυνση που σε ενδιαφερει. Στο χειμερινο εξαμηνο τριτου ετους υπαρχει μαθημα επιλογης μικροδομη χρηματοοικονομικων αγορων που ειναι ακριβως αυτο που θελεις ή μαλλον εισαγωγη σε αυτο.
Και βγαλε το οικονομικης επιστημης ΑΣΟΕΕ. Θα αυτοκτονησεις. Φαντασου να κανεις για 4 χρονια θεωρια. (σχεδον) ΜΟΝΟ θεωρια. Βαλε ΔΕΤ καλυτερα- πιο ενδιαφερον.

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 03:07, 19-06-12:

θελω να γινω quant! και μονο απο το ΛΟΧΡΗ μπορω να γινω..

ναι τις ξερω τις διαφορές.. εξάλλου ΤΕΙ χρηματοοικονομικης δεν υπαρχουν' μονο λογιστικης.

τελικα στο ΔΕΤ μπαινεις απο 5ο πεδιο??
γιατι τα μορια που συγκεντρωνω σε 2ο-4ο πεδιο, αποκλειεται να φτασουν για τα 17700 μορια που εχει το ΔΕΤ περιπου...
ενω στο 5ο πεδιο υπολογιζω γυρω στα 17700 μορια, σε 2,4 πεδιο δεν περνω τα 16600... ο λόγος προφανής..

Η αλήθεια είναι ότι απο το 4ο πεδίο μόνο το ΔΕΤ με ενδιαφέρει σαν σχολή, αλλά αποκλείεται να βγάλω 17700 μορια στο 4ο πεδίο, οπότε μάλλον στο μηχανογραφικό μαζι με το 5ο θα βάλω και σχολές του 2ου πεδίου.

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη VouDou
Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 770 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 04:02, 19-06-12:

εξάλλου ΤΕΙ χρηματοοικονομικης δεν υπαρχουν' μονο λογιστικης.
Η ζωή τελικά είναι όλο εκπλήξεις...

http://www.finance.teicrete.gr/porta...rstPage.action
http://xrimko.teikoz.gr/
http://www.teikal.gr:8080/portal/dt?provider=xrime_el
http://preveza.teiep.gr/xrel/

τελικα στο ΔΕΤ μπαινεις απο 5ο πεδιο??
4ο & 5ο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 04:04, 19-06-12:

αν είναι δυνατόν....
να αποτιμάς παράγωγα από ΤΕΙ με βάσεις 10 κ 11??

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 18:33, 19-06-12:

καλα ρε παιδια μην λετε για τει..ειναι αστεια αυτα που κανουνε..πας πχ λογιστικη τει αδιαβαστος και παιρνεις 8!!! ενω ασοεε πχ μπορει να διαβασεις και να κοπεις...για λογιστικη μονοδρομος λοχρη και οδε αν θες να εχεις μια πιο σφαιρικη αποψη...

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 18:59, 21-06-12:

αν είναι δυνατόν....
να αποτιμάς παράγωγα από ΤΕΙ με βάσεις 10 κ 11??
πολυ ειπα!
6-7 ειναι οι βασεις!!

δειτε τα στα http://www.methodiko-frontistirio.gr...vaseis2011.htm

Παράθεση

vasilis12345

Φοιτητής

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 408 μηνύματα.

O vasilis12345 έγραψε στις 22:37, 21-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dreamweaver
@vasilis12345
ποια ολλανδια βρε λεβεντη, ελλαδισταν το μεταπτυχιακο, που να τρεχουμε απο εδω και απο εκει βλεπουμε ,
τωρα μπαστα περιεργα το ακουω αυτο με τις ωρες, εχω μπει σε καμποσους οδηγους σπουδων ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ δεν εχω υποχρεωτικη πρακτικη στο λοχρη, ουσιαστικα δουλεια λεω, οπως πανε οι περισσοτεροι φοιτητες που θελουν δουλεια απο το σχετικο γραφειο της σχολης
μαλλον για διαφορετικο λεμε, αλλο να πηγαινεις επειδη το θελεις σε 3ωρη απασχοληση που ζητανε φοιτητες με συμβαση αλλο αυτο π μ λες, ειδικα αφου πριν τελειωσω δεν ειμαι καν γραμμενος σε οικονομικο επιμελητηριο, τι να με κανουν φουλ ωραριο, δεν παιζει για αλλο πραμα λεμε στανταρ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 21-06-12 στις 23:58. Αιτία: Προσθήκη spoiler στην παράθεση.
Παράθεση

Stratosrozer

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stratosrozer
Ο Stratosrozer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Stratosrozer έγραψε στις 11:14, 08-07-12:

Παιδιά, τελικά στο μηχανογραφικό μου δήλωσα πρώτο το ΔΕΤ. Θα περάσω σίγουρα σε αυτό, διότι για το 5ο πεδίο έχω 19604 μόρια. Υπάρχει όμως κι ένα πρόβλημα...
Όπως είχα πει και σε προηγούμενο post, είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και δεν έχω κάνει Μαθηματικά Κατεύθυνσης.
Τι κεφάλαια θα ήταν καλό να ρίξω μια ματιά πριν τον Οκτώβριο, για να μην πάω εντελώς ανυποψίαστος; Είμαι διατεθειμένος να διαβάσω καλά για να τα καταφέρω στα Μαθηματικά - ειδικά στα πρώτα δύο εξάμηνα - αλλά αν πάω εντελώς χωρίς βάσεις, νομίζω θα έχω μεγάλο πρόβλημα, σωστά;

Παράθεση

vasilis12345

Φοιτητής

O vasilis12345 έγραψε στις 14:51, 08-07-12:

κακια θα πω συγχωρεσε με αλλα στερεις μια θεση απο ενα παιδι που την παλευε...
γιατι δετ μωρε? μπορουσες μαρκετινγκ ή οδε κατευθυνση επικοινωνιας ή διοικηση επιχειρησεων και οχι δετ (δεν εχω παει αλλα λιγο πολυ απο γνωστους ειναι ενας συνδυασμος πληροφορικης, στατιστικης, αναλυσης)

τελος παντων, σιγουρα πρεπει να διαβασεις ολο το βιβλιο στο μερος β "αναλυση"
ΟΛΑ ολοκληρωματα, παραγωγους ορια ΟΛΑ
(μερικα ηταν εκτος υλης γ μας, δεν σ νοιαζει απλα διαβασε τα)
ο Θεος μαζι σου (εγω δεν θα ειχα το θαρρος να παω οικονομικα απο θεωρητικη)

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stratosrozer

Φοιτητής

Ο Stratosrozer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Stratosrozer έγραψε στις 21:45, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasilis12345
κακια θα πω συγχωρεσε με αλλα στερεις μια θεση απο ενα παιδι που την παλευε...
γιατι δετ μωρε? μπορουσες μαρκετινγκ ή οδε κατευθυνση επικοινωνιας ή διοικηση επιχειρησεων και οχι δετ (δεν εχω παει αλλα λιγο πολυ απο γνωστους ειναι ενας συνδυασμος πληροφορικης, στατιστικης, αναλυσης)
Ε, τι να κάνω που με την έρευνα που έκανα κατέληξα στο ΔΕΤ ως αρκετά καλύτερο...
Το ξέρω πως έχω σοβαρό μειονέκτημα από τη θεωρητική, αλλά ούτως ή άλλως η κατεύθυνση ήταν από την αρχή μια λάθος επιλογή, κάτι που κατάλαβα δυστυχώς το περασμένο καλοκαίρι... Από τη στιγμή που τα αντικείμενά της δε με έλκουν καθόλου πλέον, δεν έχω κανένα λόγο να συνεχίζω αυτή την παρωδία σπουδών, πηγαίνοντας Νομική ή Φιλολογία ή όπου αλλού δε θα στερούσα θέσεις "απο ενα παιδι που την παλευε"...
Το έψαξα αρκετά πριν επιλέξω το ΔΕΤ, γιατί προφανώς η άλλη επιλογή μου ήταν το ΟΔΕ, μα από τη στιγμή που ενδιαφέρομαι για πιο πρακτικά και ουσιαστικά αντικείμενα δε θα μπορούσα να επιλέξω βάσει μόνον του ότι είμαι θεωρητική κατεύθυνση...
Λίγη μαθηματική σκέψη την έχω - είχα διακριθεί άλλωστε, χωρίς καθόλου προετοιμασία και φροντιστήρια, στους διαγωνισμούς της ΕΜΕ για την Β' και Γ' Γυμνασίου και Α' Λυκείου (στη Β' και την Γ' Λυκείου δε συμμετείχα, για προφανείς λόγους)...
Το κυριότερο είναι όμως ότι δεν μπορώ να διαιωνίζω μια κατάσταση, επειδή έκανα και μια λάθος επιλογή...

Άδικο έχω;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 09-07-12 στις 22:07. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 22:02, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Stratosrozer
Ε, τι να κάνω που με την έρευνα που έκανα κατέληξα στο ΔΕΤ ως αρκετά καλύτερο...
Το ξέρω πως έχω σοβαρό μειονέκτημα από τη θεωρητική, αλλά ούτως ή άλλως η κατεύθυνση ήταν από την αρχή μια λάθος επιλογή, κάτι που κατάλαβα δυστυχώς το περασμένο καλοκαίρι... Από τη στιγμή που τα αντικείμενά της δε με έλκουν καθόλου πλέον, δεν έχω κανένα λόγο να συνεχίζω αυτή την παρωδία σπουδών, πηγαίνοντας Νομική ή Φιλολογία ή όπου αλλού δε θα στερούσα θέσεις "απο ενα παιδι που την παλευε"...
Το έψαξα αρκετά πριν επιλέξω το ΔΕΤ, γιατί προφανώς η άλλη επιλογή μου ήταν το ΟΔΕ, μα από τη στιγμή που ενδιαφέρομαι για πιο πρακτικά και ουσιαστικά αντικείμενα δε θα μπορούσα να επιλέξω βάσει μόνον του ότι είμαι θεωρητική κατεύθυνση...
Λίγη μαθηματική σκέψη την έχω - είχα διακριθεί άλλωστε, χωρίς καθόλου προετοιμασία και φροντιστήρια, στους διαγωνισμούς της ΕΜΕ για την Β' και Γ' Γυμνασίου και Α' Λυκείου (στη Β' και την Γ' Λυκείου δε συμμετείχα, για προφανείς λόγους)...
Το κυριότερο είναι όμως ότι δεν μπορώ να διαιωνίζω μια κατάσταση, επειδή έκανα και μια λάθος επιλογή...
Πολύ καλά έκανες.
Για τα Μαθηματικά μην ανησυχείς ιδιαίτερα.

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pouleles
Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Pouleles έγραψε στις 22:02, 09-07-12:

Οπως κ να εχει ειτε απο ΟΔΕ ειτε απο ΔΕΤ εισαι σε ολα τα μεταπτυχιακα σε παιρνουν μ ενα καλο Μ.Ο. και το ΟΔΕ δν ειναι τοσο θεωρητικο οσο νομιζεις.Και οσο αφορα απο οικονομικες-λογιστικες γνωσεις βγαινεις με αρκετα περισσοτερες απ το ΟΔΕ σε σχεση με το ΔΕΤ.Αποψη μου,και τα 2 τμηματα ειναι πολυ καλα και με πολυ υψηλο επιπεδο φοιτητων.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 22:47, 09-07-12:

Παιδιά, τελικά στο μηχανογραφικό μου δήλωσα πρώτο το ΔΕΤ. Θα περάσω σίγουρα σε αυτό, διότι για το 5ο πεδίο έχω 19604 μόρια. Υπάρχει όμως κι ένα πρόβλημα...
Όπως είχα πει και σε προηγούμενο post, είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και δεν έχω κάνει Μαθηματικά Κατεύθυνσης.
Τι κεφάλαια θα ήταν καλό να ρίξω μια ματιά πριν τον Οκτώβριο, για να μην πάω εντελώς ανυποψίαστος; Είμαι διατεθειμένος να διαβάσω καλά για να τα καταφέρω στα Μαθηματικά - ειδικά στα πρώτα δύο εξάμηνα - αλλά αν πάω εντελώς χωρίς βάσεις, νομίζω θα έχω μεγάλο πρόβλημα, σωστά;
συγχαρητηρια θα περασεις πρωτος-πρωτη κιολας..μην σε ανυσηχουν τα μαθηματικα ο καθηγητης ειναι πολυ λαιτ περνανε ολοι

Άδικο έχω;
αν ηθελες πιο ουσιαστικα πραγματα δεν επρεπε να δηλωσεις δετ...γιατι το δετ δεν εχει καθαρο αντικειμενο κανεις λιγο πληροφορικη λιγο μανατζμεντ...για λογιστικη και χρηματοοικονομικα ουτε λογος 3 μαθηματα συνολικα....και νομιζω μεγαλυτερο θεμα θα εχεις με την πληροφορικη επειδη δεν εχεις αλγοριθμικη σκεψη..μαθηματικα ειναι λαιτ ο καθηγητης μην φοβασαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 10-07-12 στις 00:24. Αιτία: merge
Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Pouleles έγραψε στις 23:27, 09-07-12:

Θα πω κατι που μ ελεγε μια διδασκον απ την κατευθυνση μου.Ημουν οδε -πληροφοριακα συστηματα.Μας ελεγε οτι αν καποιος επιλεξει βαρβατα μαθηματα επιλογης κατευθυνσης μπορει να βγει με περισσοτερες γνωσεις προγραμματισμου απο εναν ΔΕΤΑΡΙΟ.Μαλιστα μια κοπελα απ την κατευθυνση μου ειχε περασει μαθηματα επιλογης κατευθυνσης απο πληροφορικη ΟΠΑ και ειχε παρει μαθηματα Αλγοριθμοι,εξορυξη γνωσης απο βασεις και παγκοσμιο ιστο,Java απο ΔΕΤ και σχεδιασμο βασεων δεδομενων παλι απο πληροφορικη ΟΠΑ.Α και τεχνητη νοημοσυνη απο πληροφορικη ΟΠΑ.Ξεχωριστα απο τις πληροφορικες της κατευθυνσης..Δεν νομιζω λοιπον καποιος δεταριος να ειχε παραπανω γνωσεις απ αυτη σ οτι αφορα την πληροφορικη.

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 00:09, 10-07-12:

αυτο που ειπε ο συναδελφος παραπανω ειναι το θετικο του οδε. η ευελιξια να φτιαχνω το προγραμμα σπουδων οπως θελω...απο οποιαδηποτε κατευθυνση παιρνοντας μαθηματα σχετικα με την κατευθυνση μου και οχι αυτο που κανει η πλειοψηφια που παιρνει οτι πιο γελιο υπαρχει απλα για να παρει ενα πτυχιο...εχεις και την στρατηγικη σκεψη που δεν ξερω αν στην παρεχει καποιο αλλο τμημα και την δυνατοτητα να ασχοληθεις με οτι κυριολεκτικα θες...

Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 00:49, 10-07-12:

Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά:
Πληροφορική?
ΟΔΕ!
Οικονομική?
ΟΔΕ!
Χρημ/κά?
ΟΔΕ!
Λογιστική?
ΟΔΕ!
Μάρκετινγκ?
ΟΔΕ!
Οπερέσιον Ρισέρτς?
ΟΔΕ!
Τα πάντα όλα να 'όυμε!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 01:01, 10-07-12:

Χημεια? ΟΔΕ.. Ρε συ χαλαρωσε ..Δεν ειπαμε οτι ειναι και το νουμερο 1 σε ολα.Αν ειναι δυνατον.Αυτο που θελουμε να τονισουμε ειναι οτι σου δινει πολλες διεξοδους..μην μας παρεξηγεις.

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 01:07, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Πληροφορική?
ΟΔΕ!
Οικονομική?
ΟΔΕ!
Χρημ/κά?
ΟΔΕ!
Λογιστική?
ΟΔΕ!
Μάρκετινγκ?
ΟΔΕ!
Οπερέσιον Ρισέρτς?
ΟΔΕ!
Τα πάντα όλα να 'όυμε!
απλα ειπαμε οτι εχεις απο οδε διεξοδους ...κ για οικονομικη δεν αναφερθηκαμε υπαρχει το τμημα σου για αυτο το οδε σου προσφερει μια ισορροπια σε αυτα τα πρωτα χρονια και μετα εξειδικευση με την κατευθυνση

Παράθεση

Stratosrozer

Φοιτητής

O Stratosrozer έγραψε στις 21:02, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Πληροφορική?
ΟΔΕ!
Οικονομική?
ΟΔΕ!
Χρημ/κά?
ΟΔΕ!
Λογιστική?
ΟΔΕ!
Μάρκετινγκ?
ΟΔΕ!
Οπερέσιον Ρισέρτς?
ΟΔΕ!
Τα πάντα όλα να 'όυμε!
Παιδιά, το έχω ψάξει αρκετά, γιατί αρχικά ήταν να δηλώσω ΟΔΕ.
Είδα, όμως, ότι το ΟΔΕ είναι αρκετά και "αχρείαστα" θεωρητικό, αν δε θέλεις Λογιστική, και ότι έχει αντικείμενα, που σε σχέση με το ΔΕΤ, μου είναι πιο αδιάφορα.
Σε καμιά περίπτωση δε θέλω να υποτιμήσω το ΟΔΕ, διότι έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια, αλλά ρώτησα και πολλούς φοιτητές του ΟΔΕ που εξέφρασαν παράπονα. Τελοσπάντων, ό, τι έγινε, έγινε, τα μηχανογραφικά έχουν πια τελειώσει. Άλλωστε, τα Οικονομικά έχουν το καλό ότι ανοίγουν διάφορες προοπτικές - απλώς το Ο.Δ.Ε. ανοίγει περισσότερες...

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 21:57, 10-07-12:

Παιδιά, το έχω ψάξει αρκετά, γιατί αρχικά ήταν να δηλώσω ΟΔΕ.
Είδα, όμως, ότι το ΟΔΕ είναι αρκετά και "αχρείαστα" θεωρητικό, αν δε θέλεις Λογιστική, και ότι έχει αντικείμενα, που σε σχέση με το ΔΕΤ, μου είναι πιο αδιάφορα.
Σε καμιά περίπτωση δε θέλω να υποτιμήσω το ΟΔΕ, διότι έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια, αλλά ρώτησα και πολλούς φοιτητές του ΟΔΕ που εξέφρασαν παράπονα. Τελοσπάντων, ό, τι έγινε, έγινε, τα μηχανογραφικά έχουν πια τελειώσει. Άλλωστε, τα Οικονομικά έχουν το καλό ότι ανοίγουν διάφορες προοπτικές - απλώς το Ο.Δ.Ε. ανοίγει περισσότερες...
κυριως για τι ενδιαφερεσαι?

Παράθεση

Stratosrozer

Φοιτητής

O Stratosrozer έγραψε στις 22:24, 10-07-12:

Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά ως κύρια αντικείμενα, ενδιαφέρομαι κυρίως για Διοίκηση, βασισμένη και σε πιο μαθηματικές και πρακτικές δραστηριότητες, και Πληροφορική, αν και κάτι τέτοιο θα μπορούσα να επιδιώξω και από το Ο.Δ.Ε.
Από το Δ.Ε.Τ. όμως "γλιτώνω" κάποια υπερβολικά θεωρητικά του Ο.Δ.Ε. και δουλεύω με ένα πιο σύγχρονο πρόγραμμα. Πάντα μπορώ να επιλέξω μαθήματα άλλων τμημάτων...

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 23:11, 10-07-12:

Καποια θεωρητικα δεν ειναι αχρειαστα.Και οσο αφορα τα εμπορικα δικαια που νομιζω οτι αναφερεσαι,ειναι πολυ σημαντικα (σε αντιθεση με το αστικο που το θεωρω περιττο) .Μικρη διαφορα παντως γενικα.Και τα 2 τμηματα ειναι πολυ καλα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους