Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,017 εγγεγραμμένα μέλη και 2,852,795 μηνύματα σε 82,259 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 661 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολές 5ου πεδίου

financial

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O financial έγραψε στις 01:17, 22-06-12:

Γεια σας! Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρω μια σχολή που να ανταποκρίνεται όσο το δυνατόν περισσότερο στα ενδιαφέροντά μου!
Θέλω να γίνω ποσοτικός αναλυτής, να ασχοληθώ με quantitative economics.
Οι Ποσοτικοί Αναλυτές σχεδιάζουν και υλοποιούν σύνθετα μοντέλα που επιτρέπουν στις Χρηματοπιστωτικές Επιχειρήσεις να τιμολογούν και να εμπορεύονται τίτλους. Απασχολούνται κατά κύριο λόγο σε Τράπεζες Επενδύσεων και σε Κερδοσκοπικά Κεφάλαια (Hedge Funds) , αλλά ορισμένες φορές και σε Εμπορικές Τράπεζες, Ασφαλιστικές Εταιρείες, Εταιρείες Συμβούλων Διαχείρισης και σε Εταιρείες παροχής Οικονομικού Λογισμικού και Πληροφοριών.
Οι Quants που συνεργάζονται απευθείας με τους διαπραγματευτές (traders), παρέχοντάς τους εργαλεία τιμολόγησης και συναλλαγών, συχνά αναφέρονται ως «Front Office Quants». Οι «Back Office Quants» αξιολογούν τα μοντέλα, διεξάγουν έρευνες και δημιουργούν νέες στρατηγικές. Στις Τράπεζες και στις Ασφαλιστικές Εταιρείες, το έργο τους επικεντρώνεται περισσότερο στη Διαχείριση των Κινδύνων (Risk Management) και λιγότερο σε στρατηγικές διαπραγμάτευσης. Η εργασία του «Front Office Quant» είναι συνήθως πιο αγχωτική και απαιτητική, αλλά είναι καλύτερα αμειβόμενη.

ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ
Ένας Quant θα πρέπει να κατανοεί τις ακόλουθες μαθηματικές έννοιες:
Λογισμός (συμπεριλαμβανομένων του Διαφορικού, του Ολοκληρωτικού και του Στοχαστικού)
Γραμμική άλγεβρα και διαφορικές εξισώσεις
Πιθανότητες και Στατιστική
Βασικές γνώσεις στα εξής χρηματοοικονομικά θέματα:
Θεωρία Χαρτοφυλακίου
Ίδια Κεφάλαια και τα παράγωγα επιτοκίων (interest rate derivatives), συμπεριλαμβανομένων των εξωτικών (exotics)
Προϊόντα Πιστωτικού Κινδύνου
Μερικοί Quants εξειδικεύονται σε συγκεκριμένα προϊόντα, όπως τα εμπορεύματα (commodities), συνάλλαγμα (foreign exchange) ή χρεόγραφα με κάλυψη περιουσιακών στοιχείων (asset-backed securities).
Γνώσεις σε θέματα Υπολογιστών
Οι δεξιότητες Λογισμικού (Software) είναι επίσης κρίσιμες για την εργασιακή απόδοση. Η γλώσσα C + + χρησιμοποιείται συνήθως για εφαρμογές διαπραγματεύσεων υψηλής συχνότητας ενώ η offline στατιστική ανάλυση πραγματοποιείται μέσω Matlab, SAS, S-PLUS / R ή άλλου παρόμοιου πακέτου. Γνώσεις Τιμολόγησης μπορεί επίσης να ενσωματωθούν σε εργαλεία διαπραγματεύσεων που δημιουργήθηκαν με Java, . NET ή VBA, και που πολύ συχνά ολοκληρώνονται με Excel. Επίσης οι Τεχνικές Μόντε Κάρλο είναι ουσιαστικής σημασίας.

Αρα με βαση αυτα ποια ή ποιες σχολες στην Αθηνα ειναι πιο κοντα σε αυτα? Μια οικονομικη? Δηλ. οικ.επ. ασσοε ή λοχρη ή δετ(ποια απο ολες) ή μαθηματικο/σεμφε?
Θα ηθελα να εχουμε ποικιλια αποψεων! Ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 23-06-12 στις 20:29. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gate1319661
Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O gate1319661 έγραψε στις 01:27, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από financial
Γεια σας! Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρω μια σχολή που να ανταποκρίνεται όσο το δυνατόν περισσότερο στα ενδιαφέροντά μου!
τετοια σχολη που ψαχνεις δεν θα βρεις....καλυτερα να σπουδασεις χρηματοοικονομικα η οικονομικα και να κανεις σε μεταπτυχιακο αυτο που θελεις....πανω σε αυτα υπαρχουν πολλα τμηματα¨...λοχρη οδε οικονομικο κτλ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 23-06-12 στις 20:30. Αιτία: spoiler
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

financial

Νεοφερμένος

O financial έγραψε στις 01:57, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από gate1319661
τετοια σχολη που ψαχνεις δεν θα βρεις....καλυτερα να σπουδασεις χρηματοοικονομικα η οικονομικα και να κανεις σε μεταπτυχιακο αυτο που θελεις....πανω σε αυτα υπαρχουν πολλα τμηματα¨...λοχρη οδε οικονομικο κτλ...
Κοιτα εννοειται οτι τετοια αυτουσια σχολη δεν θα βρω...απλα ψαχνω τι θα μου εδινε οσο το δυνατον καλυτερο backround...
Εγω σκεφτομουν:
1)μαθηματικο/σεμφε:
+ Εχει τετοια μαθηματα(στατιστικη-πιθανοτητες πολυ, και ιδιαιτερα στη σεμφε εχει και υπολογιστικα μαθηματικα, οικονομικα μαθηματικα
- Δεν εχει οικονομικο προφιλ, ουτε οικονομικα μαθηματα( μικρο-μακρο, οικονομετρια, μαθηματα για χρηματοοικονομικα ενω αυτα διδασκονται με εμβαθυνση στα οικον. τμηματα)
2) Οικονομικων επιστημων ΟΠΑ
+ Βλεπω οτι εχει μαθηματα πρακτικα: Μαθηματικα για οικ. Ι,ΙΙ,ΙΙΙ, Στατιστικη Ι, ΙΙ, Οικονομετριες, και κατευθυνση Χρηματοοικονομικων
+ Θεωρω πολυ σημαντικο οτι σου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξεις μαθηματα απο αλλα τμηματα οπα ( λοχρη, πληροφορικη, στατιστικη) Εμβαθυνεις ετσι και αποκτας πιο εξειδικευμενες γνωσεις! (ΒΑΣΙΚΟ)
- Ακουω απο πολλους οτι παρ'ολα αυτα ειναι πολυ θεωρητικουρα το τμημα!!! Δεν το καταλαβαινω γιατι εχει μαθηματα οπως τα παραπανω που αποδεικνυουν το αντιθετο! Αλλα μηπως θεωρειται ελλιπες?
3) ΛΟΧΡΗ
+ Κατευθυνση χρηματοοικονομικων, εχει μαθηματα πληροφορικης και μαθηματικων
-Νομιζω οτι εχει μεν εξειδικευμενο χαρακτηρα στα χρηματοοικονομικα, αλλα ειναι πιο πολυ θεωρητικα(ετσι μου φαινονται)...νομιζω οτι εχει λιγοτερα ''μαθηματικα'' μαθηματα απο το οικ.επ
- Δεν δινεται η δυνατοτητα επιλογης μαθηματων απο αλλα τμηματα οπα!!! Αρα, δεν μπορεις να εξειδικευτεις σε καποιο αντικειμενο με παραπανω γνωσεις!
4) ΔΕΤ
+ Εχει κατευθυνση ποσοτικων μεθοδων, και γενικα πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα!! Πιο πρακτικα...μου αρεσει!
- Ομως, μηπως και εδω οι γνωσεις στατιστικης, μαθηματικων,οικονομετριας κτλ υστερουν? Δεν ειμαι σιγουρος εδω...(ουτε πολλες επιλογες απο αλλα τμηματα εχει!)

Πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 02:16, 22-06-12:

Eφαρμοσμένων μαθηματικών κρήτης με καμιά 10αρια επιλεγόμενες οικονομίες από το Οικονομικό;

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 02:59, 22-06-12:

Κοιτα εννοειται οτι τετοια αυτουσια σχολη δεν θα βρω...απλα ψαχνω τι θα μου εδινε οσο το δυνατον καλυτερο backround...
Εγω σκεφτομουν:
1)μαθηματικο/σεμφε:
+ Εχει τετοια μαθηματα(στατιστικη-πιθανοτητες πολυ, και ιδιαιτερα στη σεμφε εχει και υπολογιστικα μαθηματικα, οικονομικα μαθηματικα
- Δεν εχει οικονομικο προφιλ, ουτε οικονομικα μαθηματα( μικρο-μακρο, οικονομετρια, μαθηματα για χρηματοοικονομικα ενω αυτα διδασκονται με εμβαθυνση στα οικον. τμηματα)
2) Οικονομικων επιστημων ΟΠΑ
+ Βλεπω οτι εχει μαθηματα πρακτικα: Μαθηματικα για οικ. Ι,ΙΙ,ΙΙΙ, Στατιστικη Ι, ΙΙ, Οικονομετριες, και κατευθυνση Χρηματοοικονομικων
+ Θεωρω πολυ σημαντικο οτι σου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξεις μαθηματα απο αλλα τμηματα οπα ( λοχρη, πληροφορικη, στατιστικη) Εμβαθυνεις ετσι και αποκτας πιο εξειδικευμενες γνωσεις! (ΒΑΣΙΚΟ)
- Ακουω απο πολλους οτι παρ'ολα αυτα ειναι πολυ θεωρητικουρα το τμημα!!! Δεν το καταλαβαινω γιατι εχει μαθηματα οπως τα παραπανω που αποδεικνυουν το αντιθετο! Αλλα μηπως θεωρειται ελλιπες?
3) ΛΟΧΡΗ
+ Κατευθυνση χρηματοοικονομικων, εχει μαθηματα πληροφορικης και μαθηματικων
-Νομιζω οτι εχει μεν εξειδικευμενο χαρακτηρα στα χρηματοοικονομικα, αλλα ειναι πιο πολυ θεωρητικα(ετσι μου φαινονται)...νομιζω οτι εχει λιγοτερα ''μαθηματικα'' μαθηματα απο το οικ.επ
- Δεν δινεται η δυνατοτητα επιλογης μαθηματων απο αλλα τμηματα οπα!!! Αρα, δεν μπορεις να εξειδικευτεις σε καποιο αντικειμενο με παραπανω γνωσεις!
4) ΔΕΤ
+ Εχει κατευθυνση ποσοτικων μεθοδων, και γενικα πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα!! Πιο πρακτικα...μου αρεσει!
- Ομως, μηπως και εδω οι γνωσεις στατιστικης, μαθηματικων,οικονομετριας κτλ υστερουν? Δεν ειμαι σιγουρος εδω...(ουτε πολλες επιλογες απο αλλα τμηματα εχει!)

Πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο!
για το οικονομικο που λεμε οτι ειναι θεωρητικουρα ειναι γιατι εχει ολο μικρο μακρο κτλ δηλαδη θεωριες χωρις ουσιαστικες εφαρμογες...καταλαβα τι θες...θα σου προτεινα το τμημα στατιστικης του οπα...που κανεις πολλα μαθηματικα στατιστικη και εχεις την επιλογη πολλων μαθηματων σχετικα με αυτα που σε ενδιαφερει απο αλλα τμηματα του οπα...αν θες να κανεις σοβαρα μαθηματα μαθηματικων και στατιστικης μονο στο στατιστικο της ασοεε θα τα βρεις.α ριξε και μια ματια στο τμημα χρηματοοικονομικης και τραπεζικης διοικητικης του παπει...η αυτο η τ στατιστικο της ασοεε νομιζω σου ταιριαζει...δεν εχουν και τρομερη βαση κιολας τα τμηματα αυτα...φετοε εδωσες?

Παράθεση

financial

Νεοφερμένος

O financial έγραψε στις 12:26, 22-06-12:

Οχι,δεν ξερω αν το ανεφερα...Δεν εδωσα, τωρα προετοιμαζομαι σιγα σιγα, απλα ψαχνομαι...στατιστικο το εχω κοιταξει...καλο μου φαινεται...Iliaso μονο σχολες Αθηνας θελω! Αρα μαλλον σεμφε ή στατιστικο...το καλο ειναι πως και το δετ εχει τετοια μαθηματα...Οποιος αλλος το εχει ψαξει ας πει! ( ειχα δει σε αλλο τοπικ, καποιον που ηθελε ακριβως αυτο, να γινει quant, και ελεγε οτι θα πηγαινε λοχρη...)

Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 12:31, 22-06-12:

Οχι,δεν ξερω αν το ανεφερα...Δεν εδωσα, τωρα προετοιμαζομαι σιγα σιγα, απλα ψαχνομαι...στατιστικο το εχω κοιταξει...καλο μου φαινεται...Iliaso μονο σχολες Αθηνας θελω! Αρα μαλλον σεμφε ή στατιστικο...το καλο ειναι πως και το δετ εχει τετοια μαθηματα...Οποιος αλλος το εχει ψαξει ας πει! ( ειχα δει σε αλλο τοπικ, καποιον που ηθελε ακριβως αυτο, να γινει quant, και ελεγε οτι θα πηγαινε λοχρη...)
Μην ανησυχείς σχετικά με τη βαθμολογία σου πάντως, ΣΕΜΦΕ, Μαθηματικό και ειδικά το Στατιστικό έχουν χαμηλές βάσεις.
Τώρα,πόσα μόρια θα σου "χρειαστούν" για να φτουρήσεις μέσα στη σχολή,είναι άλλο θέμα!

Σχετικά με το τι να διαλέξεις,δεν έχω να σου δώσω κάποια συμβουλή.

Παράθεση

financial

Νεοφερμένος

O financial έγραψε στις 12:37, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Μην ανησυχείς σχετικά με τη βαθμολογία σου πάντως, ΣΕΜΦΕ, Μαθηματικό και ειδικά το Στατιστικό έχουν χαμηλές βάσεις.
Τώρα,πόσα μόρια θα σου "χρειαστούν" για να φτουρήσεις μέσα στη σχολή,είναι άλλο θέμα!

Σχετικά με το τι να διαλέξεις,δεν έχω να σου δώσω κάποια συμβουλή.

Εισαι σε μια σχολη που φαινεται σε μενα πολυ ενδιαφερουσα....Τα μαθηματα ειναι μονο θεωρητικα? Με τα καταλληλα επιλογης και κατευθυνση χρηματοοικονομικων παιρνεις οσο το δυνατον πιο καλα εφοδια?(για τα παραπανω ενδιαφεροντα μου, τονιζω οχι να ταυτιζεται η σχολη(αδυνατο) απλα να δινει καλο υποβαθρο)

Παράθεση

justin pieper

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη justin pieper
Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O justin pieper έγραψε στις 12:37, 22-06-12:

H καταλληλοτερη σχολη για σενα ειναι στατιστικη οπα.Παιρνεις και τα αντοιστοιχα μαθηματα χρηματοοικονομικων,κανεις και ενα μεταπτυχιακο στα χρηματοικονομικα η στο ρισκ και εισαι μια χαρα.
Και απο μαθηματικο-σεμφε μπορεις αλλα εναι πιο εμεσσος(μακρυς) και δυσκολος δρομος.
Μετα θα σου προτεινα το χρηματοικονομικς και τραπεζικης στο παπει αλλα και το λοχρη.Και μετα το δετ που υπαρχει διεξοδος.Προσεχε ομως γιατι τα συγχεεις.Το ρισκ μανατζμεντ ,τα ασφαλιστικα με τα χαρτοφυλακια και ολα οσα ανεφερες δεν ειναι ιδιο πραγμα.Αλλα κανει ενας στατιστικος αλλα ενας χρηματοικονομικος.Αν τα συνδιασεις για μενα ειναι απο τους καλυτερους συνδιασμους που μπορεις να κανεις.Εχω ψαχτει για το θεμα γιατι ενδιαφερομαι και εγω

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 12:51, 22-06-12:

αυτο που σου προτεινα εξ αρχης σου προτεινουν και τα αλλα παιδια..στατιστικο οπα και ενναλακτικη τραπεζικη παπει...

Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 12:53, 22-06-12:

Εισαι σε μια σχολη που φαινεται σε μενα πολυ ενδιαφερουσα....Τα μαθηματα ειναι μονο θεωρητικα? Με τα καταλληλα επιλογης και κατευθυνση χρηματοοικονομικων παιρνεις οσο το δυνατον πιο καλα εφοδια?(για τα παραπανω ενδιαφεροντα μου, τονιζω οχι να ταυτιζεται η σχολη(αδυνατο) απλα να δινει καλο υποβαθρο)
Προσωπικά,δε μπορώ να σου απαντήσω-τελειώνω το πρώτο έτος-δεν έχω κάνει,παρά μόνο δύο εισαγωγικά μαθήματα Οικονομικής.Απ'ό,τι έχω δει,στο Οικονομικό έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς με αρκετά Μαθηματικά/Στατιστικές (προφανώς,μπορείς να πάρεις και μαθήματα από το τμήμα Στατιστικής,για να "γυμναστείς") και Οικονομετρικές μεθόδους.

Μπορεί ο μέσος απόφοιτος Οικονομικού να μην έχει τις δυνατότητες να κυνηγήσει τις μεταπτυχιακές σπουδές και έπειτα τη καριέρα που ονειρεύεσαι,με μια "εξαιρετική" όμως επιλογή μαθημάτων και έναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό,εννοείται,βαθμό πτυχίου,μπορείς πιστεύω να πας παντού.

Παράθεση

financial

Νεοφερμένος

O financial έγραψε στις 12:56, 22-06-12:

αυτο που σου προτεινα εξ αρχης σου προτεινουν και τα αλλα παιδια..στατιστικο οπα και ενναλακτικη τραπεζικη παπει...
Η αληθεια ειναι οτι το προγραμμα ειναι πολυ ενδιαφερον!!!!Θα το σκεφτω πολυ!

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Προσωπικά,δε μπορώ να σου απαντήσω-τελειώνω το πρώτο έτος-δεν έχω κάνει,παρά μόνο δύο εισαγωγικά μαθήματα Οικονομικής.Απ'ό,τι έχω δει,στο Οικονομικό έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς με αρκετά Μαθηματικά/Στατιστικές (προφανώς,μπορείς να πάρεις και μαθήματα από το τμήμα Στατιστικής,για να "γυμναστείς") και Οικονομετρικές μεθόδους.

Μπορεί ο μέσος απόφοιτος Οικονομικού να μην έχει τις δυνατότητες να κυνηγήσει τις μεταπτυχιακές σπουδές και έπειτα τη καριέρα που ονειρεύεσαι,με μια "εξαιρετική" όμως επιλογή μαθημάτων και έναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό,εννοείται,βαθμό πτυχίου,μπορείς πιστεύω να πας παντού.
Και εγω αυτο σκεφτομουν...το πως θα ''χτισεις'' το πτυχιο μετρα...

Εκανα εκτεταμενη ερευνα και θα προσανατολιστω ειτε στο στατιστικο ή σεμφε ή στο Δετ.
Απλα θελω να ρωτησω: Αν επιλεξω σεμφε, θα θεωρουμαι κατωτερος επαγγελματικα λογω του οτι δεν ειναι πτυχιο οπα? Ή με καταλληλο μεταπτυχιακο θεραπευεται η αδυναμια?
Οσο για το Δετ, βλεπω εχει μαθηματα χρηματοοικονομικων, εστιαζει πολυ στην πληροφορικη(καλο) αλλα μαθηματικα-στατιστικη υστερει λιγο...Ισχυει? Βεβαια εχει κατευθ. ποσοτικων μεθοδων, που ειναι καλο... Γενικα οι αποφοιτοι του τμηματος αυτου εχουν θετικη ανταποκριση? Ευχαριστω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 23-06-12 στις 22:03. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη john1994
Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O john1994 έγραψε στις 15:35, 22-06-12:

Εκανα εκτεταμενη ερευνα και θα προσανατολιστω ειτε στο στατιστικο ή σεμφε ή στο Δετ.
Απλα θελω να ρωτησω: Αν επιλεξω σεμφε, θα θεωρουμαι κατωτερος επαγγελματικα λογω του οτι δεν ειναι πτυχιο οπα? Ή με καταλληλο μεταπτυχιακο θεραπευεται η αδυναμια?
Οσο για το Δετ, βλεπω εχει μαθηματα χρηματοοικονομικων, εστιαζει πολυ στην πληροφορικη(καλο) αλλα μαθηματικα-στατιστικη υστερει λιγο...Ισχυει? Βεβαια εχει κατευθ. ποσοτικων μεθοδων, που ειναι καλο... Γενικα οι αποφοιτοι του τμηματος αυτου εχουν θετικη ανταποκριση? Ευχαριστω!
financial καταλαβα τι θελεις, γιατι και εγω αυτο θελω περιπου..
το ΔΕΤ διεγραψε το απο το κεφαλι σου, εχει πληροφοριακο προσανατολισμο.. Άλλο θες εσυ.
Οσον αφορα το στατιστικο δεν θα στο προτεινα, γιατι ειναι κατι αναμεσα σε σοβαρα μαθηματικα και σοβαρα οικονομικα.. Και οι μετριοτητες δεν μου αρεσουν.
Το ΣΕΜΦΕ δεν το εχω ψαξει πολυ (θα το κανω τωρα), αλλα νομιζα οτι εχει πιο πολυ φυσικο χαρακτηρα, ως Πολυτεχνικη σχολη, κανω λαθος? (επειδη το εψαξες ρωτω).. συν οτι ειναι μακραν η πιο δυσκολη σχολη στην Ελλαδα απο οτι εχω ακουσει.

Λοιπον αυτα που σου κανουν εσενα ειναι:

1η επιλογη ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ (ίσως και ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ, επιλεγοντας την χρηματοοικονομικη κατευθυνση)
2η επιλογη ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΠΕΙ
3η επιλογη ολα τα μαθηματικα της χωρας, με απαραιτητο ενα μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα..

η τελευταια ειναι ισως και η καλυτερη επιλογη για εσενα. Σε αυτο που θες/θελω να γινεις ειναι 70% μαθηματικα και 30%οικονομικα, οποτε στα μαθηματικα θα δωσεις προτεραιοτητα. ριξε μια ματια στο http://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=85&t=9850

Αρχική Δημοσίευση από john1994
financial καταλαβα τι θελεις, γιατι και εγω αυτο θελω περιπου..
το ΔΕΤ διεγραψε το απο το κεφαλι σου, εχει πληροφοριακο προσανατολισμο.. Άλλο θες εσυ.
Οσον αφορα το στατιστικο δεν θα στο προτεινα, γιατι ειναι κατι αναμεσα σε σοβαρα μαθηματικα και σοβαρα οικονομικα.. Και οι μετριοτητες δεν μου αρεσουν.
Το ΣΕΜΦΕ δεν το εχω ψαξει πολυ (θα το κανω τωρα), αλλα νομιζα οτι εχει πιο πολυ φυσικο χαρακτηρα, ως Πολυτεχνικη σχολη, κανω λαθος? (επειδη το εψαξες ρωτω).. συν οτι ειναι μακραν η πιο δυσκολη σχολη στην Ελλαδα απο οτι εχω ακουσει.

Λοιπον αυτα που σου κανουν εσενα ειναι:

1η επιλογη ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ (ίσως και ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ, επιλεγοντας την χρηματοοικονομικη κατευθυνση)
2η επιλογη ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΠΕΙ
3η επιλογη ολα τα μαθηματικα της χωρας, με απαραιτητο ενα μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα..

η τελευταια ειναι ισως και η καλυτερη επιλογη για εσενα. Σε αυτο που θες/θελω να γινεις ειναι 70% μαθηματικα και 30%οικονομικα, οποτε στα μαθηματικα θα δωσεις προτεραιοτητα. ριξε μια ματια στο http://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=85&t=9850

λοιπον εψαξα λιγο το ΣΕΜΦΕ..
αναμφισβητητα ειναι ενα πολυ καλο τμημα, αλλα εφοσον αυτο που θες να γινεις δεν εχει καμια σχεση με φυσικοχημειες, γιατι να μπλεχτεις με αυτες?
χασιμο χρονου..
καλυτερα μαθηματικο.. (μαθηματικα νομιζω μπορεις να επιλεξεις οικονομικη κατευθυνση)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 23-06-12 στις 22:01. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη boss.
Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 15:38, 22-06-12:

αποψη μου ειναι να ξεχασετε λοχρη δετ κτλ, σιγα τα μαθηματικα που κανουν εκει!
αν θελετε τοσο "βαρια" πραγματα, τοτε μονοδρομος ειναι το μαθηματικο, ειτε τα εφαρμοσμενα μαθηματικα!
σε περιπτωση που δεν παιζουν τοσα μορια, τοτε οι 3 στατιστικες, οπα, παπει, και σαμος! (η σαμος ειναι τμηματαρα, μην την αφηνετε εκτος παιχνιδιου)
βασικα ισως η στατιστικη (ειδικα στη σαμο) πιστευω πως ειναι η καλυτερη επιλογη, γιατι απο την μια μαθαινεις πιο βαρια μαθηματικα , απο τους υπολοιπους (λοχρη, δετ κτλ) αλλα κρατας και μια επαφη με αυτο που οντως σου αρεσει, ενω στο μαθηματικο απλα λιωνεις 4 χρονια στα μαθηματικα, μεχρι τοτε.... ποιος ζει ποιος πεθαινει....!

... παντως κατι αποψεις που ακουστηκαν για οικονομικης επιστημης, και οδε και κατι τετοια, ξεχαστετα!

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O john1994 έγραψε στις 15:44, 22-06-12:

το ΣΕΜΦΕ ρε συ εχει και φυσικοχημειες μεσα, γιατι να κατσει να μπλεχτει αδικα?
τα μαθηματικα ειναι καλα, αλλα ειναι η αληθεια οτι μαθαινεις 10 επιπεδα μαθηματικων πιο πανω απο οσα σου χρειαζονται.. οπως ειπε ο προηγουμενος τζαμπα λιωσιμο... ειδικα αν δεν τα λατρευεις (οχι αγαπας) τα μαθηματικα, ξεχασε μαθηματικα τμηματα.

Παντως πιστευω οτι στο ΛΟΧΡΗ και στα ΧΡΗ παπει, μαθαινεις οσα σου χρειαζονται..
Διαφορετικα ναι οι στατιστικες ειναι καλες σχολες. Εγω θα τις δηλωσω αυτες αρκετα ψηλα στο μηχανογραφικο μου.
πριν που ειπα κατι για μετριοτητες, μ@λ@κιες ειπα..

Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 15:53, 22-06-12:

το ΣΕΜΦΕ ρε συ εχει και φυσικοχημειες μεσα, γιατι να κατσει να μπλεχτει αδικα?
τα μαθηματικα ειναι καλα, αλλα ειναι η αληθεια οτι μαθαινεις 10 επιπεδα μαθηματικων πιο πανω απο οσα σου χρειαζονται.. οπως ειπε ο προηγουμενος τζαμπα λιωσιμο... ειδικα αν δεν τα λατρευεις (οχι αγαπας) τα μαθηματικα, ξεχασε μαθηματικα τμηματα.

Παντως πιστευω οτι στο ΛΟΧΡΗ και στα ΧΡΗ παπει, μαθαινεις οσα σου χρειαζονται..
Διαφορετικα ναι οι στατιστικες ειναι καλες σχολες. Εγω θα τις δηλωσω αυτες αρκετα ψηλα στο μηχανογραφικο μου.
πριν που ειπα κατι για μετριοτητες, μ@λ@κιες ειπα..
θεωρω πως στ λοχρη δεν μαθαινουν οσα χρειαζεται!
εχουμε εναν καθηγητη, που μας το πεταει συνεχως για το λοχρη! οτι εκει τους λενε πως θα βγουν και θα κανουν πολλα πραγματα, ενω ξερουν πολυ λιγες πιθανοτητες, και πολυ λιγες κατανομες κτλ κτλ !

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 16:02, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από boss.
εχουμε εναν καθηγητη, που μας το πεταει συνεχως για το λοχρη! οτι εκει τους λενε πως θα βγουν και θα κανουν πολλα πραγματα, ενω ξερουν πολυ λιγες πιθανοτητες, και πολυ λιγες κατανομες κτλ κτλ !
μπορεις να μου απαντησεις παρακαλω στο http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=107496

Παράθεση

financial

Νεοφερμένος

O financial έγραψε στις 16:44, 22-06-12:

Ρε παιδια στο λοχρη νομιζω δεν κανουν πολυ πρακτικα οικονομικα...πιο θεωρητικα χρηματοοικονομικα εχουν...εχουν πιο πολυ πληροφορικη απο οε αλλα και παλι για quant θελει προγραμματισμο!(οχι τρελα πραγματα αλλα οχι και word excel μονο!) Και στατιστικη κτλ πολυ λιγα στην αρχη εχει!

Στη σεμφε που ρωτησες στην αρχη τρως αγγουρι γιατι εχει πολυ φυσικη. Απο το 5ο εξαμηνο μπορεις να διαλεξεις κατ. εφ.μαθηματικων με ροες : εφαρμοσμενη αναλυση, στατιστικη, υπολογιστικα μαθηματικα. Ενδεικτικα μαθηματα:
Πιθανοτητες,αναλυση δεδομενων Η/Υ,Στατιστικη,Βελτιστοποιηση, Στοχαστικες Ανελιξεις,Οικονομικη αναλυση Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,ΙV,V,Οικονομικα Μαθηματικα, Θεωρια μετρου,Επιχειρισιακη ερευνα,Παλινδρομηση,Αλγοριθμοι,Δειγματοληψια,Μαθηματικη Χρηματοοικονομικη θεωρια,Οικονομετρια,Υπολογιστικες Μεθοδοι στη στατιστικη,Μαθηματικη Προτυποποιηση

Παντως για quant χρειαζονται καλες γνωσεις οικονομικων, μαθηματικων, πληροφορικης. Τουλαχιστον απο οικ.επ. παιρνεις και επιλογης απο αλλα τμηματα οπα πχ πληροφορικη και στατιστικη...ενω η λοχρη οχι...

Η σεμφε και το μαθηματικο δεν ειναι οπα, εχει συνεπεια στην αγορα?

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 16:48, 22-06-12:

Ρε παιδια στο λοχρη νομιζω δεν κανουν πολυ πρακτικα οικονομικα...πιο θεωρητικα χρηματοοικονομικα εχουν...εχουν πιο πολυ πληροφορικη απο οε αλλα και παλι για quant θελει προγραμματισμο!(οχι τρελα πραγματα αλλα οχι και word excel μονο!) Και στατιστικη κτλ πολυ λιγα στην αρχη εχει!

Στη σεμφε που ρωτησες στην αρχη τρως αγγουρι γιατι εχει πολυ φυσικη. Απο το 5ο εξαμηνο μπορεις να διαλεξεις κατ. εφ.μαθηματικων με ροες : εφαρμοσμενη αναλυση, στατιστικη, υπολογιστικα μαθηματικα. Ενδεικτικα μαθηματα:
Πιθανοτητες,αναλυση δεδομενων Η/Υ,Στατιστικη,Βελτιστοποιηση, Στοχαστικες Ανελιξεις,Οικονομικη αναλυση Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,ΙV,V,Οικονομικα Μαθηματικα, Θεωρια μετρου,Επιχειρισιακη ερευνα,Παλινδρομηση,Αλγοριθμοι,Δειγματοληψια,Μαθηματικη Χρηματοοικονομικη θεωρια,Οικονομετρια,Υπολογιστικες Μεθοδοι στη στατιστικη,Μαθηματικη Προτυποποιηση

Παντως για quant χρειαζονται καλες γνωσεις οικονομικων, μαθηματικων, πληροφορικης. Τουλαχιστον απο οικ.επ. παιρνεις και επιλογης απο αλλα τμηματα οπα πχ πληροφορικη και στατιστικη...ενω η λοχρη οχι...

Η σεμφε και το μαθηματικο δεν ειναι οπα, εχει συνεπεια στην αγορα?
αφου εισαι τοσο αποφασισμενος θα πας μαθηματικο Αθηνας, θα το τελειωσεις με πανω απο 7, και μετα απο το λινκ που σου εδωσα θα κανεις ενα καλο μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα, και εισαι ..τσολιας!

πραγματικα ειναι πολυ καλη επιλογη και πολυ καλα αμοιβομενη.

εγω αντιθετα θα προτιμησω πρωτα τις χρηματοοικονομικες και μετα τις μαθηματικες, γιατι δεν μου πολυαρεσουν (στον βαθμο που τα διδασκουν στο μαθηματικο) τα μαθηματικα, ενω αντιθετως τρελαινομαι για οικονομικα

Παράθεση

financial

Νεοφερμένος

O financial έγραψε στις 16:54, 22-06-12:

αφου εισαι τοσο αποφασισμενος θα πας μαθηματικο Αθηνας, θα το τελειωσεις με πανω απο 7, και μετα απο το λινκ που σου εδωσα θα κανεις ενα καλο μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα, και εισαι ..τσολιας!

πραγματικα ειναι πολυ καλη επιλογη και πολυ καλα αμοιβομενη.

εγω αντιθετα θα προτιμησω πρωτα τις χρηματοοικονομικες και μετα τις μαθηματικες, γιατι δεν μου πολυαρεσουν (στον βαθμο που τα διδασκουν στο μαθηματικο) τα μαθηματικα, ενω αντιθετως τρελαινομαι για οικονομικα
Καλα αποφασισμενος δεν ειμαι...εδω σου λεω οτι ειμαι αναμεσα σε μαθηματικο/σεμφε-οικ.επ-λοχρη-δετ
Αρα, εν τελει θες να ασχοληθεις με τα χρηματοοικονομικα αυτα καθεαυτα, ε; Γιατι νομιζα οτι ηθελες quant(οχι οτι δεν γινεσαι απο λοχρη, αλλα θα εχεις κενα)
Παντως ακομα δεν εχω κατασταλαξει...

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 18:39, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από boss.
η αυφαντη τα λεει αυτα?

Καλα αποφασισμενος δεν ειμαι...εδω σου λεω οτι ειμαι αναμεσα σε μαθηματικο/σεμφε-οικ.επ-λοχρη-δετ
Αρα, εν τελει θες να ασχοληθεις με τα χρηματοοικονομικα αυτα καθεαυτα, ε; Γιατι νομιζα οτι ηθελες quant(οχι οτι δεν γινεσαι απο λοχρη, αλλα θα εχεις κενα)
το καλυτερο τμημα για σενα ειναι σιγουρα το στατιστικο του οπα...το σεμφε εχει πολλες φυσικες και δεν δινεται εμφαση σε αυτα που θες να ασχοληθεις...στατιστικη οπα και μετα τραπεζικη-χρηματοοικονομικη παπει δηλωσε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 23-06-12 στις 22:01. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 18:50, 22-06-12:

το καλυτερο τμημα για σενα ειναι σιγουρα το στατιστικο του οπα...το σεμφε εχει πολλες φυσικες και δεν δινεται εμφαση σε αυτα που θες να ασχοληθεις...στατιστικη οπα και μετα τραπεζικη-χρηματοοικονομικη παπει δηλωσε...
γιατι ρε συ απο ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ δεν γινεται? και επειδη σε εχω ξαναρωτησει, θεωρεις το ΠΑΠΕΙ καλυτερο απο την ΑΣΟΕΕ στα αντιστοιχα τμηματα χρηματοοικονομικων?
εγω χρηματιστης θελω να γινω (http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3159727)
quant ειναι μια απο τις δουλειες που μου αρεσουν επισης πολυ, αλλα με το ΛΟΧΡΗ δεν την αποκλειω (και επιμενω πως δεν θα εχω κενα), ενω αντιθετα απο το μαθηματικο (που πρεπει να πας εσυ-αν θες σιγουρα quant), αποκλειω ολες τις αλλες δουλειες.

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 19:25, 22-06-12:

[QUOTE=john1994;3159998]γιατι ρε συ απο ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ δεν γινεται? και επειδη σε εχω ξαναρωτησει, θεωρεις το ΠΑΠΕΙ καλυτερο απο την ΑΣΟΕΕ στα αντιστοιχα τμηματα χρηματοοικονομικων?

εννοειται θεωρα καλυτερο το λοχρη απλα στο παπει κανουνε ποιο πολυ ποσοτικα χρηματοοικονομικα απ οτι ειδα ενω το λοχρη καλυπτει ολο το φασμα και κανει και λογιστικη. και εννοειται γινεται και απο λοχρη και απο οδε (με κατευθυνση λογιστικη-χρηματοοικονομικη) ....με μεταπτυχιακο οτι θες γινεται...απλα βλεπω οτι το παιδι θελει να κανει πολλα μαθηματικα για αυτο τ προτεινω στατιστικο και μετα το παπει. και κενα εννοειται δεν θα εχεις...

Παράθεση

justin pieper

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O justin pieper έγραψε στις 23:45, 22-06-12:

Financial,
Αν θες να γινεις quant ειναι τελειος συνδιασμος στατιστικη και μετα χρηατοικονομικα.Σαν να λεμε μακαρονια με κιμα.
Και προσεχε, απο στατιστικη μπορεις ευκολα να πας σε κατι αλλο.Το αντιθετο γινεται πολυ πιο δυσκολα.Αυτα στα λεω γιατι μιλαμε για το τμημα μου οποτε ξερω.
Για τα αλλα τμηματα θα πω απλα την γνωμη μου.Αμεσως καλυτερη επιλογη μαθηματικα αλλα εχει αρκετα μειονεκτηματα σε σχεση με στατιστικη
Αν πας χρημ παπει η λοχρη η δετ η κατι αλλο θα εισαι καταλληλος για χρηματιστης, κεφαλαια,χαρτοφυλακια.Για ασφαλιστικα ρισκ μανατζμετ δεν ειναι και τοσο καταλληλες.Δετ ισως λιγο πιο καταλληλη για μενα
Και κατι αλλο.Στην ηλικια που εισαι μπορει να σου ρεσει το quant μετα ομως να αλλαξεις γνωμη.Κρατα μια πισσηνη

τζον αν θες να γινεις χρηματιστης πηγαινε κανα χρημ,λοχρη οδε κλπ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 00:42, 23-06-12:

thanks justin pieper

να το θεσω διαφορετικα:
Στατιστικη ΑΣΟΕΕ vs Μαθηματικο Αθηνας

τι λετε? σαφως το μαθηματικο υπερτερει γενικα, αλλα ας περιοριστουμε στις γνωσεις που χρειαζεται ενας για να γινει χρηματιστης, quant και τετοια επαγγελματα...

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 01:27, 23-06-12:

thanks justin pieper

να το θεσω διαφορετικα:
Στατιστικη ΑΣΟΕΕ vs Μαθηματικο Αθηνας

τι λετε? σαφως το μαθηματικο υπερτερει γενικα, αλλα ας περιοριστουμε στις γνωσεις που χρειαζεται ενας για να γινει χρηματιστης, quant και τετοια επαγγελματα...
ασσος αλλα εσυ δεν θα δηλωσεις λοχρη οδε κτλ?

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 02:21, 23-06-12:

ασσος αλλα εσυ δεν θα δηλωσεις λοχρη οδε κτλ?
ναι, εννοω στις πιο κατω επιλογες

το μηχανογραφικο μου:

1. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ & ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 2. ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 3. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΤΡΑΠΕΖΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 4. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 5. ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 6. ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ 7. ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ 8. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 9. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 10. ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ & ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΜΠ 11. ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 12. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 13. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 14. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 15. ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 16. ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 17. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 18. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 19. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 20. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 21. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 22. ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ 23. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΧΙΟΣ) 24. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΡΑΚΗΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ) 25. ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΑΝΤΕΙΟΥ 26. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΠΑΝΤΕΙΟΥ 27. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ & ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ - ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) 28. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) 29. ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 30. ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΧΙΟΣ) 31. ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 32. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ 33. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 34. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ 35. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 36. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ 37. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 38. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ 39. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΕΛΕΓΚΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 40. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ (ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ) 41. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΕΙ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΚΟΖΑΝΗ) 42. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΕΛΕΓΚΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ (ΠΡΕΒΕΖΑ) 43. ΕΜΠΟΡΙΑΣ & ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 44. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 45. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ 46. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΣΠΕΤΣΕΣ) 47. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ(Α.Σ.Τ.Ε.Α.Ν.) 48. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΡΟΔΟΥ (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ.) 49. ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ (ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ)

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pouleles
Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Pouleles έγραψε στις 18:34, 23-06-12:

Απο παντου μπορεις να κανεις quant το υποβαθρο σου ποσο μαλλον απο ασοεε.
εγω πχ εχω προπτυχιακο στο ΟΔΕ με κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα διοικησης
και εκανα αιτηση για μεταπτυχιακο στο τμημα στατιστικης του ΟΠΑ .part-time ποσοτικων μεθοδων στην ληψη αποφασεων

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 18:45, 23-06-12:

Πληροφορικη ΑΣΟΕΕ εχει καμια συνδεση με οικονομικα?
π.χ. εγω θελω οπωσδηποτε να ασχοληθω με οικονομικα, λογιστης-χρηματιστης κλπ.
να προτιμησω πληροφορικη ασοεε με τη σκέψη ότι ασοεε είναι άρα κάποια σχέση με οικονομικά θα έχω, ή να πάω σε κανα μαθηματικό της επαρχίας και να κάνω μετά μεταπτυχιακό στα οικονομικα?

γενικά ρωτω γιατι είμαι στη σκέψη αν θα δηλώσω πληροφορικές σχολές στο μηχανογραφικό μου, εκτός απο οικονομικές και μαθηματικές

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Pouleles έγραψε στις 18:49, 23-06-12:

στην θεση σου μετα απο 4-5 χρονια εμπειριας στο ΟΠΑ κ γενικα απ οτι εχω ακουσει κ απο αλλους φοιτητες θα εβαζα αν ηθελα να γινω αυτο που θες :
1)λοχρη
2)οδε με κατευθυνση λογιστικης και χρηματοδοτικης
3)Λογ και τραπεζ. στο παπει
4)ΔΕΤ με κατευθυνση ποσοτικων μεθοδων (ισως και 3)
5)Οικονομικης επιστημης οπα

οχι πληροφορικη για δεν εχει να κανει με τπτ με αυτο που θες.Πληροφορικη Ασοεε ισως να εχει τα μαθηματα της επιχειρησιακης ερευνας αλλα νομιζω πως και παλι ξεφευγεις..

Θα πρεπει να κανετε ενα διαχωρισμο της καθαρης λογιστικης και των χρηματοοικονομικων του λοχρη και του ΟΔΕ με τα χρηματοοικονομικα που κανουν στην Στατιστικη.Στην στατιστικη κανουν στοχαστικα χρηματοοικονομικα κυριως και δεν ασχολουντε καθολου με λογιστικη.Πιο πολυ εχουν να κανουν με διαχειριση χαρτοφυλακιου,risk management,διαχειριση αποθεματων,βελτιστο κοστος -αποθεμα κτλ οσο αφορα τα μαθηματα που εχουν σχεση με management -οικονομικα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 23-06-12 στις 22:03. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 19:15, 23-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pouleles
στην θεση σου μετα απο 4-5 χρονια εμπειριας στο ΟΠΑ κ γενικα απ οτι εχω ακουσει κ απο αλλους φοιτητες θα εβαζα αν ηθελα να γινω αυτο που θες :
1)λοχρη

οχι πληροφορικη για δεν εχει να κανει με τπτ με αυτο που θες.Πληροφορικη Ασοεε ισως να εχει τα μαθηματα της επιχειρησιακης ερευνας αλλα νομιζω πως και παλι ξεφευγεις..
οι πρώτες 5 επιλογές μου είναι ακριβώς όπως τις δίνεις με τη διαφορά ότι έχω κατατάξει ανάποδα το ΔΕΤ με των Οικονομικων Επιστημων..

Απλα ρωτησα για τις Πληροφορικες γιατι με απασχολει πως να δηλωσω το μηχανογραφικο μεταξυ 20ης και 40ης επιλογης.
Αλλα απο τι μου ειπες δεν εχει να κανει και πολυ με οικονομικα η Πληροφορικη ΑΣΟΕΕ για αυτο ειναι προτιμοτερο π.χ. να περασω ΟΔΕ ΑΕΙ Χιος παρα εκει...

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 19:18, 23-06-12:

Δεν ξερω την κατασταση στο ΟΔΕ της Χιου γι αυτο δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.Απλα στην πληροφορικη της ΑΣΟΕΕ δν θα κανεις σωστα οικονομικα και ο τροπος τους επειδη τον ξερω εκ των εσω ειναι καπως ανορθοδοξος!

Παράθεση

pkxyzw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pkxyzw
Ο pkxyzw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O pkxyzw έγραψε στις 19:30, 23-06-12:

ρε παιδιά γιατί το οικοομικής επιστήμης ενώ εμένα μου φαίνεται το πιο γερό από άποψη μαθηματικών(εκτός από στατιστική και πληροφορική φυσικά) όλοι λένε ότι είναι θεωρητικό??? πιστεύετε ότι δεν καλύπτει κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με quantitive methods και risk management σε αντίθεση με το λοχρη πχ???

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 19:36, 23-06-12:

Ειναι αρκετα καλο τμημα απο αποψη μαθηματικων.Απλα στο οικονομικης επιστημης θα κανεις και μαθηματα πολλα οικονομικης ιστοριας κτλ κτλ που ισως να μην σ αρεσουν και τοσο.Πανω κατω τα ιδια μαθηματικα κανεις λοχρη οδε και οικονομικης επιστημης.Δεν διαφερουν τοσο.

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 20:27, 23-06-12:

ουφ μπερδευτηκα παλι..
θα το θεσω πιο γενικα:
απο ποιες σχολες αποκτας αδεια ασκησεως επαγγελματος για λογιστης? Α' τάξης με ενδιαφέρει.
διάβασα το http://www.oe-e.gr/lows/lf_low.htm αλλά δεν αναφερει συγκεκριμενες σχολες και με μπερδεψε..

και πιο συγκεκριμενα απο τα ακολουθα τμηματα αποκτας τετοια αδεια:
πληροφορικη ΑΣΟΕΕ
πληροφορικη Πειραιας
ψηφιακα συστηματα Πειραιας
Στατιστικη ΑΣΟΕΕ
Στατιστικη Πειραιας
Μαρκετινγκ ΑΣΟΕΕ

αυτα..
εννοειται οτι αποκτας αδεια απο τα υπολοιπα τμηματα της ΑΣΟΕΕ και του ΠΑΠΕΙ

γιατι η αληθεια ειναι οτι χρηματιστης ειναι δυσκολο να γινει καποιος, οποτε αν αποτυχω θα γινω λογιστης που ειναι πιο απλο συν οτι μου αρεσει..

Παράθεση

justin pieper

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O justin pieper έγραψε στις 12:49, 24-06-12:

1)λοχρη

OTE]Θα πρεπει να κανετε ενα διαχωρισμο της καθαρης λογιστικης και των χρηματοοικονομικων του λοχρη και του ΟΔΕ με τα χρηματοοικονομικα που κανουν στην Στατιστικη.Στην στατιστικη κανουν στοχαστικα χρηματοοικονομικα κυριως και δεν ασχολουντε καθολου με λογιστικη.Πιο πολυ εχουν να κανουν με διαχειριση χαρτοφυλακιου,risk management,διαχειριση αποθεματων,βελτιστο κοστος -αποθεμα κτλ οσο αφορα τα μαθηματα που εχουν σχεση με management -οικονομικα

Αυτο το ειχα επισημανει και εγω.Χρηματοικονομικα στατιστικης και τα χρηατοικονοικα στο λοχρη ειναι κατι διαφορετικο.Δωστε προσοχη σε αυτο

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 13:31, 24-06-12:

Απλα justin μπορεις να κανει καποιος ενα μεταπτυχιακο στην στατιστικη που εχει τελειωσει τις σχολες αυτες η ενας της στατιστικης να κανει το αντιστροφο.Συνηθως συμβαινει ο της στατιστικης να κανει μεταπτυχιακο πχ στο οδε λοχρη κτλ παρα το αντιστροφο γιατι πολλοι απο αποφοιτοι λοχρη και του οδε ηταν θεωρητικης κατευθυνσης (πραγμα που δεν συμφωνω) και δεν πανε μια τα μαθηματικα.Παντως ο συνδιασμος αυτων των 2 ειναι πολυ δυνατος κατ εμου ειδικα αν καποιος θελει ν ασχοληθει με consulting.

Παράθεση

boss.

Φοιτητής

O boss. έγραψε στις 15:08, 24-06-12:

Απο παντου μπορεις να κανεις quant το υποβαθρο σου ποσο μαλλον απο ασοεε.
εγω πχ εχω προπτυχιακο στο ΟΔΕ με κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα διοικησης
και εκανα αιτηση για μεταπτυχιακο στο τμημα στατιστικης του ΟΠΑ .part-time ποσοτικων μεθοδων στην ληψη αποφασεων
λογικα θα σε δεκτουν! αλλα αμα εκανες για εξωτερικο δεν θα ηταν καλυετρα να εχεις τελιωσει κανενα μαθηματικο ??

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 16:18, 24-06-12:

Λογικα ναι που μιλησα και με εναν καθηγητη απ την Στατιστικη μου ειπε δν υπαρχει προβλημα.Τι εννοεις ακριβως γι αυτο που λες για το εξωτερικο

Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 22:43, 24-06-12:

παιδια αν ξερει κανεις να μου πει απο ποιες σχολες της ΑΣΟΕΕ αποκτας τα επαγγεματικα δικαιωματα να γινεις λογιστης Α ταξης.

γιατι ειναι μερικες σχολες της ΑΣΟΕΕ (διεθνων ευρω. & οικονομ. σπουδων, πληροφορικης, μαρκετινγκ, στατιστικης, ΔΕΤ) που δεν ειμαι 100% σιγουρος αν μετα θα μπορω να γινω λογιστης..

ενω απο ΛΟΧΡΗ, ΟΔΕ, οικονομ. επιστη. ειμαι σιγουρος πως ναι..

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη VouDou
Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 01:05, 25-06-12:

παιδια αν ξερει κανεις να μου πει απο ποιες σχολες της ΑΣΟΕΕ αποκτας τα επαγγεματικα δικαιωματα να γινεις λογιστης Α ταξης.

γιατι ειναι μερικες σχολες της ΑΣΟΕΕ (διεθνων ευρω. & οικονομ. σπουδων, πληροφορικης, μαρκετινγκ, στατιστικης, ΔΕΤ) που δεν ειμαι 100% σιγουρος αν μετα θα μπορω να γινω λογιστης..

http://www.oe-e.gr/oe/index.php?opti...mid=33&lang=en

Παράθεση

barca10 (Φώτης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη barca10
Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O barca10 έγραψε στις 02:10, 25-06-12:

Από ΟΛΑ τα τμήματα της ΑΣΟΕΕ γράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο.

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 13:27, 28-06-12:

Εχω παντως την εντυπωση οτι μεταξυ των τμηματων Λοχρη Δετ Οδε και οικονομικης επιστημης η δυσκολια ειναι πανω κατω η ιδια.Πιστευω δηλαδη πως ενας φοιτητης της οικονομικης επιστημης μπορει να βγαλει εξισου με τον ιδιο κοπο και τα παραπανω τμηματα.Το επιπεδο των φοιτητων δεν ειναι πολυ διαφορετικο και οι αποκλεισεις ειναι αρκετα μικρες αν καποιος εχει βγαλει τ απαιτουμενα μορια για την σχολη του στις πανελλαδικες.Πιστευει καποιος φοιτητης της οικονομικης επιστημης οτι δεν θα μπορουσε πχ να βγαλει το λοχρη η το οδε ?η το αντιστροφο? δεν νομιζω..

Παράθεση

Alexia91 (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alexia91
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Alexia91 έγραψε στις 22:01, 28-06-12:

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με σχολές 5ου πεδίου οπότε δεν έχω ιδέα!Ο κλάδος των οικονομικών είναι αρκετά κορεσμένος?δλδ είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιος δουλειά όταν τελειώνει οικονομικές επιστήμες,οδε ,λοχρη κλπ??αυτό έχω ακούσει αλλά μπορεί όσοι το χουν πει να μην έχουν ψαχτεί αρκετά.αν υπάρχει κάποιος που να χει τελειώσει αυτή τη σχόλη η είναι φοιτητής κ ξέρει παρακαλώ να μου πει!
Α,επίσης ήθελα να ρωτήσω από ποιο πεδίο περνάει κάποιος στο τμήμα κοινωνικής κ εκπαιδευτικής πολιτικής?

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 02:29, 29-06-12:

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με σχολές 5ου πεδίου οπότε δεν έχω ιδέα!Ο κλάδος των οικονομικών είναι αρκετά κορεσμένος?δλδ είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιος δουλειά όταν τελειώνει οικονομικές επιστήμες,οδε ,λοχρη κλπ??αυτό έχω ακούσει αλλά μπορεί όσοι το χουν πει να μην έχουν ψαχτεί αρκετά.αν υπάρχει κάποιος που να χει τελειώσει αυτή τη σχόλη η είναι φοιτητής κ ξέρει παρακαλώ να μου πει!
Α,επίσης ήθελα να ρωτήσω από ποιο πεδίο περνάει κάποιος στο τμήμα κοινωνικής κ εκπαιδευτικής πολιτικής?
Ξερεις κανενα κλαδο που να μην ειναι αρκετα κορεσμενος στην Ελλαδα σημερα?(ακομα και της ιατρικης).Αν ναι ,πες το και σε μενα.Γενικα αμα εισαι καλος σ αυτο που κανεις και εχεις και τα κονε παντου βρισκεις δουλεια ευκολα.

Παράθεση

Alexia91 (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alexia91
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Alexia91 έγραψε στις 11:42, 29-06-12:

Ξερεις κανενα κλαδο που να μην ειναι αρκετα κορεσμενος στην Ελλαδα σημερα?(ακομα και της ιατρικης).Αν ναι ,πες το και σε μενα.Γενικα αμα εισαι καλος σ αυτο που κανεις και εχεις και τα κονε παντου βρισκεις δουλεια ευκολα.
Είπα εγώ πως δεν είναι κορεσμένος ο κλάδος με τον οποίο αποφάσισα να ασχοληθώ εγώ?τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω στο δικό μου επάγγελμα τις γνώριζα πριν δηλώσω σχολή!Ρωτάω όχι για μένα αλλά για συγγενικό μου πρόσωπο που σκέφτεται τις οικονομικές σχολές,αλλά επειδή εγώ δεν είχα ασχοληθεί ποτέ κ ούτε είχα 5ο πεδίο δεν έχω ιδέα.Τέσπα αν γνωρίζει κάποιος κάτι περί επαγγελματικής αποκατάστασης(που απασχολούνται οι απόφοιτοι αυτών των σχολών)κ ποια θεωρούν καλύτερη να τελειώσει κάποιος ας απαντήσουν.

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 13:06, 29-06-12:

τραπεζες,φοροελεκτικες εταιριες,δημοσιο τομεα(εφοριες κτλ,αν και δυσκολο πλεον),ιδιωτικο τομεα σε θεσεις μαρκετινγκ,logistics κτλ,εκπαιδευση,λογιστικα γραφεια(εχεις το δικαιωμα ν ανοιξεις και δικο σου κ.α

Παράθεση

marios21aek

Καθηγητής Πανεπιστημίου

Το avatar του χρήστη marios21aek
Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O marios21aek έγραψε στις 15:57, 29-06-12:

Πάντως για Quant είναι ξεκάθαρα τα πράγματα..Στατιστικό ΠΑΠΕΙ που έχει έντονα οικονομικά ή Στατιστικό ΑΣΟΕΕ(μου παν καποια παιδια πως δεν εχει σχέση με οικονομικά καθόλου).Απο κεί και πέρα και ένας φοιτητης οικονομικού μπορεί να γίνει αλλα πρέπει να γραφει στα μαθηματικα πανω απο 8...γτ αλλιως δεν ξερω αν θα τον δεχτουν αντίστοιχα μεταπτυχιακα..Εγω το μαθηματικό δεν το προτείνω..γτ μπορει να μην πάρεις καν πτυχίο..

Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

O Insomnie έγραψε στις 16:05, 29-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από marios21aek
Πάντως για Quant είναι ξεκάθαρα τα πράγματα..Απο κεί και πέρα και ένας φοιτητης οικονομικού μπορεί να γίνει αλλα πρέπει να γραφει στα μαθηματικα πανω απο 8...
Ευκολάκι.

Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 17:18, 29-06-12:

Βεβαια καλο θα ηταν να καναμε μια διακριση μεταξυ του quant και του οικονομικου υποβαθρου..δεν παει να πει οτι οποιος εχει quant υποβαθρο ξερει και οικονομικα...εχει μεγαλη διαφορα καθως οι οικονομικες επιστημες (μεσα και το μανατζμεντ) περα απ το μαθηματικο υποβαθρο που πρεπει να εχει καποιος εχουν και αρκετα μεγαλο θεωρητικο που ειναι αναγκαιο να ξερεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους