Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,844 εγγεγραμμένα μέλη και 2,847,449 μηνύματα σε 81,947 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 695 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνο - γερμανικό λεξικό

Aptaliko

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Aptaliko
Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Aptaliko έγραψε στις 17:03, 07-10-09:

Ξεκινάω την επόμενη εβδομάδα σε εντατικό τμήμα ενηλίκων για το Β1 τον Ιούνιο. Βέβαια θα μου προτείνουν και οι καθηγητές αλλά μπορείτε να μου προτείνετε ένα λεξικό που πρέπει οπωσδήποτε να έχω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 20:07, 07-10-09:

Έχω το Pons αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σου φανεί αποτελεσματικό.

Πάντως θα ήθελα κι εγώ να ακούσω ποιο Ελληνογερμανικό-Γερμανοελληνικό λεξικό είναι το καλύτερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,450 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 20:13, 07-10-09:

εγω εχω αυτα και με βολευουν αρκετα

Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Jenny
H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 00:59, 08-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
Έχω το Pons αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σου φανεί αποτελεσματικό.

Πάντως θα ήθελα κι εγώ να ακούσω ποιο Ελληνογερμανικό-Γερμανοελληνικό λεξικό είναι το καλύτερο.
Μια χαρά είναι το Pons και αποτελεσματικότατο. :no1:

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aptaliko

Πτυχιούχος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Aptaliko έγραψε στις 09:42, 08-10-09:

Μήπως τώρα πια είναι πιο βολικό και πιο αποτελεσματικό η χρήση ενός ηλεκτρονικού λεξικού (π.χ. Ματζέντα); Το λέω αυτό γιατί η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με μία ξένη γλώσσα ήταν όταν το βιβλίο-χαρτί ήταν το μοναδικό μέσο μετάδοσης της γνώσης .

Παράθεση

Aptaliko

Πτυχιούχος

O Aptaliko έγραψε στις 16:54, 16-10-09:

Ξεκίνησα τελικά πριν λίγες μέρες σε τμήμα αρχαρίων για το Β1 τον Ιούνιο και για λεξικό η καθηγητριά μου πρότεινε το PONS το πράσινο . Ψάχνοντας όμως βρήκα 4 πράσινα PONS,1 με 28.000 λήματα, 2 με 110.000 λήματα και 1 με 160.000 λήματα . Κάποιο λέει ότι είναι για μαθητές και φοιτητές ενώ κάποιο άλλο λέει ότι είναι γενικής ορολογίας . Μπορείτε να βοηθήσετε λίγο:thanks:;

Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Jenny
H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 00:43, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Aptaliko
Ξεκίνησα τελικά πριν λίγες μέρες σε τμήμα αρχαρίων για το Β1 τον Ιούνιο και για λεξικό η καθηγητριά μου πρότεινε το PONS το πράσινο . Ψάχνοντας όμως βρήκα 4 πράσινα PONS,1 με 28.000 λήματα, 2 με 110.000 λήματα και 1 με 160.000 λήματα . Κάποιο λέει ότι είναι για μαθητές και φοιτητές ενώ κάποιο άλλο λέει ότι είναι γενικής ορολογίας . Μπορείτε να βοηθήσετε λίγο:thanks:;
Κατάλαβα τι εννοείς...Κοίτα, το καλύτερο θα ήταν να πας σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο (NOTOS ή στο γερμανικό βιβλιοπωλείο στο δρόμο του Γκαίτε) να τους ζητήσεις το Λεξικό PONS και εκείνοι θα σε συμβουλεύσουν για πιο είναι το κατάλληλο. Στην ιστοσελίδα του NOTOS υπάρχουν πράγματι 4, αλλά λογικά αυτό που θα ήταν καλύτερο να πάρεις είναι κάποιο από τα 2 τελευταία http://www.notosbooks.gr/protinomena...gory=91&page=2
δηλ. PONS Großwörterbuch Griechisch-Deutsch. Deutsch-Griechisch ή Kompaktwörterbuch - Με τη νέα γερμανική ορθογραφία

Παράθεση

Aptaliko

Πτυχιούχος

O Aptaliko έγραψε στις 10:45, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Jenny
Κατάλαβα τι εννοείς...Κοίτα, το καλύτερο θα ήταν να πας σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο (NOTOS ή στο γερμανικό βιβλιοπωλείο στο δρόμο του Γκαίτε) να τους ζητήσεις το Λεξικό PONS και εκείνοι θα σε συμβουλεύσουν για πιο είναι το κατάλληλο. Στην ιστοσελίδα του NOTOS υπάρχουν πράγματι 4, αλλά λογικά αυτό που θα ήταν καλύτερο να πάρεις είναι κάποιο από τα 2 τελευταία http://www.notosbooks.gr/protinomena...gory=91&page=2
δηλ. PONS Großwörterbuch Griechisch-Deutsch. Deutsch-Griechisch ή Kompaktwörterbuch - Με τη νέα γερμανική ορθογραφία

Ευχαριστώ Jenny για τη βοήθεια .

Παράθεση

LILIEZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LILIEZ
H LILIEZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H LILIEZ έγραψε στις 19:32, 31-05-10:

καλησπέρα σας!!

θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κάλο ελληνό-γερμανικό λεξικό!!!

Ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:38, 31-05-10:

ελληνογερμανικο: PONS(πολυ καλό-ακριβουτσικο ισως)γερμανο-γερμανικο(WAHRIG:τεραστιο-φοβερο-πανακριβο )δες τα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 19:38, 31-05-10:

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα να προτείνεται γενικά αυτό http://www.biblioasi.gr/product_info...ducts_id=87033 Αλλά δεν ξέρω, μην σε πάρω στο λαιμό μου

Παράθεση

icetea12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη icetea12
Ο icetea12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O icetea12 έγραψε στις 19:39, 31-05-10:

Eγω εχω το Langescheidt και με εχει βοηθησει πολυ

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:44, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα να προτείνεται γενικά αυτό http://www.biblioasi.gr/product_info...ducts_id=87033 Αλλά δεν ξέρω, μην σε πάρω στο λαιμό μου
το προτεινα ηδη πιο πανω.ειναι πολυ καλο

Παράθεση

LILIEZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LILIEZ
H LILIEZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H LILIEZ έγραψε στις 19:48, 31-05-10:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,προς το παρόν έχω το Langescheidt τσέπης!

άπλα έλεγα να το συμπληρώσω με κάποιο ποιο εξειδικευμένο!! Θα τσεκάρω αυτά που μου είπατε!

Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Athinoul@91
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε στις 20:21, 31-05-10:

παντως το pons ειναι απο τα καλυτερα. εγω προσωπικα εχω και το wahrig που ειναι παρα πολυ καλο. αυτα μας δινουν απο το πανεπιστημιο και με αυτα δουλευουμε. παρόλα αυτα υπαρχουν πολλα καλα γερμανικα λεξικα... με ο,τι βολευεται ο καθενας

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,450 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 22:17, 31-05-10:

εγω της mandeson εχω... μια χαρα ειναι... νομιζω ειναι και φτηνο

Παράθεση

EleanaNikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EleanaNikos
H EleanaNikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H EleanaNikos ....... έγραψε στις 17:04, 17-04-11:

παιδια μπείτε σε αυτο το λεξικο ειναιι τελειο..τα εχει ολα.....μπορειται να κανετε και μεταφραση κ το λεξιλογιο ειναι πολυ πλουσιο...!!!!!

http://de.pons.eu/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Athinoul@91
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε στις 17:16, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από EleanaNikos
παιδια μπείτε σε αυτο το λεξικο ειναιι τελειο..τα εχει ολα.....μπορειται να κανετε και μεταφραση κ το λεξιλογιο ειναι πολυ πλουσιο...!!!!!

http://de.pons.eu/
είναι το ηλεκτρονικό πονς καλε!!! αχ00αχ0α0χ0α0χ0α!!!! είναι εκπληκτικό! και εγώ με αυτό δουλεύω συνήθως! έχει και την προφορά!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,499 μηνύματα.

H Imadlak μ' ένα τρενάκι λούνα παρκ στο πουθενά... έγραψε στις 15:15, 01-10-11:

Eγω εχω το PONS και ειναι παρα πολυ καλο!!Βοηθαει σε μεγαλο βαθμο!!

Παράθεση

leni.student

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leni.student
H leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H leni.student έγραψε στις 22:30, 28-04-12:

Το PONS!!!!!!!Ειναι απιστευτα χρησιμο ,αναλυτικο και ξερει ακριβως τι θελει ο μαθητης...και τωρα πια εντελως δωρεαν κοντα μας,μεσω της ιστοσελιδας του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τζόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,178 μηνύματα.

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 21:15, 04-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από LILIEZ
καλησπέρα σας!!

θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κάλο ελληνό-γερμανικό λεξικό!!!

Ευχαριστώ πολύ!
PONS δεν το συζητας πας και αγοραζεις βεβαια απο τιμες μη με ρωτας εμενα μια ξαδερφη μου το πηρε η οποια κανει γερμανικα και μου το προτεινε εκεινη διοτι ειναι πολυ καλο , επειδη το χρησιμοποιω μπορω να σου πω τα καλυτερα οποτε παρτο
ΣΥΜΒΟΥΛΗ : αν θες να το βρεις πιο φτηνο ψαξε το αν το βρεις σε καποιο ονλάιν καταστημα ή ακομα και απο το ιδιο το σάιτ του PONS (νομιζω οτι μποριες να το αγορασεις)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _fairygirl_ : 04-06-12 στις 21:17. Αιτία: λαθη
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

O NikoTexXx έγραψε στις 11:28, 05-06-12:

δεν ειναι αναγκαιο να αγορασει κανεις μονο το πονς... με λιγο ψαξιμο μπορει να βρει κανεις ενα αντιστοιχα καλο λεξικο που να ανταποκρινεται στις αναγκες του εκαστοτε μαθητη

Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τζόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,178 μηνύματα.

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 13:50, 05-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
δεν ειναι αναγκαιο να αγορασει κανεις μονο το πονς... με λιγο ψαξιμο μπορει να βρει κανεις ενα αντιστοιχα καλο λεξικο που να ανταποκρινεται στις αναγκες του εκαστοτε μαθητη
οχι δεν ειναι αναγκαιο αλλα ειναι απο τα πολυ καλα λεξικα (γερμανικων) που κυκλοφορουν... Ας πουμε εμενα μου ειχαν προτεινει και το LANGENSCHEIDT το οποιο απο οτι μου ειχε πει μια φιλη μου η οποια το ειχε αγορασει για το μονο πραγμα που της χρησιμευσε ηταν για διακοσμηση στη βιβλιοθηκη της

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 08-06-12 στις 15:04. Αιτία: Διορθωση quote
Παράθεση

Loreley

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.

H Loreley don't waste your youth growing up έγραψε στις 16:16, 10-06-12:

To Pons υπάρχει δωρεάν στην επίσημη σελίδα στο Ίντερνετ. Όσο για να το αγοράσεις, εγώ πριν 2 χρόνια το είχα πληρώσει γύρω στα 40 ευρώ.

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

O NikoTexXx έγραψε στις 09:44, 12-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ArtemakiMiss
οχι δεν ειναι αναγκαιο αλλα ειναι απο τα πολυ καλα λεξικα (γερμανικων) που κυκλοφορουν... Ας πουμε εμενα μου ειχαν προτεινει και το LANGENSCHEIDT το οποιο απο οτι μου ειχε πει μια φιλη μου η οποια το ειχε αγορασει για το μονο πραγμα που της χρησιμευσε ηταν για διακοσμηση στη βιβλιοθηκη της
Βασικα το συγκεκριμενο λεξικο ειναι μονο για επιπεδο δημοτκου... επομενως, αν εχει κανεις πιο προχωρημενο επιπεδο ειναι λογικο να μην του φανει και τοσο ευχρηστο... Γι ' αυτο λεω πρεπει να ψαξει κανεις για να βρει το καταλληλο γι' αυτον λεξικο!!

Παράθεση

Moments

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Moments
H Moments αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Moments έγραψε στις 01:44, 17-07-12:

PONS κάνει 40 ευρώ
είναι το καλύτερο ξενόγλωσσο λεξικό που έχω πάρει μέχρι τώρα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Λεξικά - Από !!!...vivaki...!!!
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γυμνάσιο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-09 στις 21:26.
    • Γαλλοελληνικό λεξικό σε CD-rom - Από TSITSOPA
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-08-09 στις 17:41.
    • Αγγλo-ελληνικό λεξικό στο Internet - Από Marina.94
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-09 στις 22:06.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους