Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,439 εγγεγραμμένα μέλη και 2,831,618 μηνύματα σε 80,878 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 631 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
Άριστα 18-20
10
22,22%
Πολύ καλά 15-18
22
48,89%
Καλά 12-15
7
15,56%
Μέτρια 10-12
3
6,67%
Όχι καλά 5-10
1
2,22%
Καθόλου καλά 0-5
2
4,44%

NightRaven

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NightRaven
H NightRaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H NightRaven έγραψε στις 13:38, 22-05-13:

Η αγαπημένη μου ερώτηση εισαγωγής. Κρητικούλης <3
Καλή επιτυχία
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

george398

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη george398
Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O george398 έγραψε στις 13:43, 22-05-13:

Eγώ για ομοιότητες έβαλα πως υπάρχει τραγούδι, στη μια τραγουδάει μια κοπέλα στην άλλη το αίμα. Άλλη ομοιότητα πως και στα 2 παρουσιάζεται ένα καταπράσινο τοπίο και τέλος πως και στα δύο ακούγεται ένας μαγευτικός ήχος που συνεπαίρνει.
Διαφορά ότι στη μια περίπτωση η αγαπημένη του κρηικού πεθαίνει ενώ η Ρηνούλα όχι. Και επειδή άλλη δεν βρήκα έγραψα στο άκυρο ότι ο κρητικός αγωνιά να φτάσει στη στεριά ενώ η Ρουδούλα δεν αγωνιά για κάτι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,575 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 13:44, 22-05-13:

Ο Σωτήρης ήταν γκόμενός της
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mathitis13
Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O mathitis13 έγραψε στις 13:47, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από george398
Eγώ για ομοιότητες έβαλα πως υπάρχει τραγούδι, στη μια τραγουδάει μια κοπέλα στην άλλη το αίμα. Άλλη ομοιότητα πως και στα 2 παρουσιάζεται ένα καταπράσινο τοπίο και τέλος πως και στα δύο ακούγεται ένας μαγευτικός ήχος που συνεπαίρνει.
Διαφορά ότι στη μια περίπτωση η αγαπημένη του κρηικού πεθαίνει ενώ η Ρηνούλα όχι. Και επειδή άλλη δεν βρήκα έγραψα στο άκυρο ότι ο κρητικός αγωνιά να φτάσει στη στεριά ενώ η Ρουδούλα δεν αγωνιά για κάτι.
ρε παιδια ο κορος δηλαδη η χοροδια δεν τραγουδαγε?και η ρηνουλα καταφερε να απομονωσει την φωνη του αγαπημενου της σωτηρη?
Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 13:48, 22-05-13:

μολις συνειδητοποιησα οτι ζηταγε 4 διαφορετικα σχηματα λογου...κι εγω ο μπουφος εβαλε 2 μεταγορες γμαωτο!!!!!!!!!!!!!!
αρα εχασα 5 ας με σκοτωσει καποιος γαμωτο!
στο τελος εγραψα ομως οτι η μεταφορα αποτελει και ΕΙΚΟΝΑ. η εικονα θεωρειται σχημα λογου?
Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 13:49, 22-05-13:

απο τη χορωδια αρχισε προοδευτικα να υπερισχυει η φωνη του Σωτηρη και ηταν κατα καποιο τροπο ενα χαδι προς τη ρηνουλα.
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 13:49, 22-05-13:

Με συγχωρείτε, προς τί η έκπληξη?

Technically τίποτε δεν τους εμποδίζει να βάλουν το ίδιο κείμενο με την προηγούμενη χρονιά, ίδιο απόσπασμα ή ακόμα και παρόμοιες ερωτήσεις...
Παράθεση

Bob Dylan (Kλεάνθης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bob Dylan
Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O Bob Dylan My witness is the empty sky. έγραψε στις 13:51, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
μολις συνειδητοποιησα οτι ζηταγε 4 διαφορετικα σχηματα λογου...κι εγω ο μπουφος εβαλε 2 μεταγορες γμαωτο!!!!!!!!!!!!!!
Ωχ και εγω την πατησα...!
Ευτυχως ομως ειχα προβλεψει Κρητικό!
Παράθεση

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vHSdis
Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O vHSdis έγραψε στις 13:55, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
στο τελος εγραψα ομως οτι η μεταφορα αποτελει και ΕΙΚΟΝΑ. η εικονα θεωρειται σχημα λογου?
Η εικονα ειναι εκφραστικο μεσο και οχι σχημα λογου.
Παράθεση

Nikos (Νίκος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Nikos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Απόφοιτος του τμήματος --- και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 213 μηνύματα.

O Nikos έγραψε στις 13:56, 22-05-13:

Η μία απο τις δύο διαφορες που εβαλα ειναι πως τα γεγονότα που διαδραματίζονται στο κείμενο του Σολωμού στηρίζονται στην πραγματικότητα ενώ στο κείμενο του Λαπαθιώτης όλα τα γεγονότα που περιγράφονται είναι φανταστικά, στηρίζονται δηλαδη στο όνειρο της Ρηνούλας. Γενικά το ανέπτυξα περεταίρω. Τι λέτε; Είναι σωστό;
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,575 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 13:56, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από vHSdis
Η εικονα ειναι εκφραστικο μεσο και οχι σχημα λογου.
Πιάνετε και στα σχήματα λόγου. Δε το έβαλα εγώ, αλλά σε πολλές απαντήσεις και στα φροντιστήρια, το θεωρούν σωστή απάντηση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vHSdis έγραψε στις 13:57, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos
Η μία απο τις δύο διαφορες που εβαλα ειναι πως τα γεγονότα που διαδραματίζονται στο κείμενο του Σολωμού στηρίζονται στην πραγματικότητα ενώ στο κείμενο του Λαπαθιώτης όλα τα γεγονότα που περιγράφονται είναι φανταστικά, στηρίζονται δηλαδη στο όνειρο της Ρηνούλας. Γενικά το ανέπτυξα περεταίρω. Τι λέτε; Είναι σωστό;
Ε φυσικα και ειναι .Πως να μην ειναι;
Παράθεση

george398

Νεοφερμένος

O george398 έγραψε στις 13:57, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Με συγχωρείτε, προς τί η έκπληξη?

Technically τίποτε δεν τους εμποδίζει να βάλουν το ίδιο κείμενο με την προηγούμενη χρονιά, ίδιο απόσπασμα ή ακόμα και παρόμοιες ερωτήσεις...
Koίτα όταν φτάνεις στην τελευταία επανάληψη δε δίνεις και τόσο βάρος σε κείμενο των 2 προηγούμενων ετών όπως και του ΟΕΦΕ. Υποτίθεται όμως ότι τα χεις διαβάσει και τα έχεις κάνει ήδη μια επανάληψη πριν αρχίσουν οι πανελλήνιες.
Νομίζω πως εκεί ήταν το όλο θέμα, ότι δεν ήταν όλοι καλά προετοιμασμένοι. Φυσικά αυτοί που πήγαν με 5 κείμενα απορρίποτωντας περσυνό, προπέρσινο, αντιπρωπέρσυνο, ΟΕΦΕ και ως καρασός την Πολυδούρη την πάτησαν στο μεγαλύτερο βαθμό.
Παράθεση

derron

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη derron
Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O derron έγραψε στις 13:58, 22-05-13:

Ειμαι άσχημα σκασκμενος. Οτι θα με κήδευε η Λογοτεχνία δεν το πίστευα ποτέ. Με τον chaos τα λεγαμε χθες αλλα δεν πιστεψα οτι θα πεσει ο μαλακας ο Κρητικός και οι μαλακίες του...
Παράθεση

Στεφανία Ζγ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Στεφανία Ζγ
H Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H Στεφανία Ζγ έγραψε στις 13:58, 22-05-13:

Ο σωτήρης ήταν σίγουρα γκόμενος της ρηνούλας; Επειδή δεν το λέει ξεκάθαρα προτίμησα να μην βάλω ερωτισμό στην ατμόσφαιρα. Γιατί να μην ήταν ο πατέρας της;
Παράθεση

Nikos (Νίκος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Nikos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Απόφοιτος του τμήματος --- και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 213 μηνύματα.

O Nikos έγραψε στις 13:59, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από vHSdis
Ε φυσικα και ειναι .Πως να μην ειναι;
ΤΕΛΕΙΑ! Ευχαριστω για την απάντηση, είχα ένα αγχος για αυτο!
Παράθεση

derron

Φοιτητής

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O derron έγραψε στις 14:00, 22-05-13:

Με βλέπω στα ΤΕΦΑΑ...
Παράθεση

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vHSdis έγραψε στις 14:01, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Πιάνετε και στα σχήματα λόγου. Δε το έβαλα εγώ, αλλά σε πολλές απαντήσεις και στα φροντιστήρια, το θεωρούν σωστή απάντηση.
http://filologein.blogspot.gr/2012/09/blog-post.html

Γενικα,νομιζω οτι δεν αποτελει.Τωρα οι απαντησεις που βαζουν πιστευω ειναι ενδεικτικες,οχι απολυτες.Εγκειται στο βαθμολογητη τι θα κοψει
Παράθεση

Dickensian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dickensian
Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O Dickensian C.D έγραψε στις 14:02, 22-05-13:

εγω διαφορες εβαλα για να τα πω συνοπτικα οτι απο την μια εχουμε ηχο στην πραγματικοτητα και απο την αλλη στο ονειρο,και διαφορα ως προς την λειτουργια:ο ηχος στον κρητικο λειτουργει ως πειρασμος (ως κατι κακο δλδ) ενω στου Λαπαθιωτη ως κατι που προσφερει ψυχικη πληροτητα και ευδαιμονια(κατι καλο).Ελπιζω να ειναι σωστα!!
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 968 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 14:07, 22-05-13:

Κάποιοι στην τάξη μου χτυπιόντουσαν, κάποιοι κλαίγανε, λυποθυμίες δεν είχαμε.

Εγώ σοκαρίστηκα. Μακάρι να 'χω γράψει 12, θα κάνω πάρτι. Πάμε δυναμικά για τα επόμενα.
Παράθεση

CLONOA

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη CLONOA
Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O CLONOA έγραψε στις 14:07, 22-05-13:

Στη θάλασσα έβαλες το χιαστό?? Και γω εκεί την πάτησα. Η εικόνα δεν είναι σχήμα λόγου, εκφραστικό μέσο είναι. Τα άλλα 2 που είπες σωστά ήταν συν την υπερβολή με το αηδόνι που αντηβουίζει και την επανάληψη αντί χιαστού.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Η επανάληψη αντί για το χιαστό θεωρείται σωστό δηλαδή;

Αρχική Δημοσίευση από derron
Δε σώζεται η κατάσταση με τίποτα φίλε μου, σίγουρα θα συνεχίσω να δίνω και θα συνεχίσω το διάβασμα.
Αλλά όταν έχεις κάνει λάθη στο Α και στο Β δεν έχεις τύχη...
Μην το πας έτσι φίλε μου! Κι εγώ με την έκθεση που ήταν από τα πλεονεκτήματα μου τη πάτησα αλλά ανέκαμψα με βιολογία και σχετικά με λογοτεχνία

Η αληθεια είναι και να μην είχε διαβάσει κανείς, ενα 14-15 μπορούσε να το γράψει
Υπερβάλλες...Απλά έπρεπε να είχες μπει στο πνεύμα του ποιήματος και της λογοτεχνίας, κάτι που απαιτεί φυσικά και διάβασμα. Άλλωστε υπήρχαν κάποιοι στίχοι που αν δεν είχες διαβάσει την ανάλυση δεν έπιανες το νόημα ή δεν έλγες αυτό που έπρεπε να πεις.

@mathitis13 Το ξέρω αλλά στην απόγνωσή μου έβαλα αυτή τη μαλακία...
Το 1ο τουλάχιστον ως προς την κατάληξη των 2 (Ρηνούλα,αγαπημένη Κρητικού) στέκει ή είναι παπαριά κι αυτό?
Εγώ αυτό το σύνδεσα με τη δυναμικότητα που είχε ο κάθε χαρακτήρας (Κρητικός, δυναμικός, συνέχισε, έφτασε στον γιααλό - Ρηνούλα, αδύναμη, νοσταλγία για το όνειρο, κουκούλωμα)
Παράθεση

derron

Φοιτητής

O derron έγραψε στις 14:09, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Στεφανία Ζγ
Ο σωτήρης ήταν σίγουρα γκόμενος της ρηνούλας; Επειδή δεν το λέει ξεκάθαρα προτίμησα να μην βάλω ερωτισμό στην ατμόσφαιρα. Γιατί να μην ήταν ο πατέρας της;
Φαντάζομαι ότι το παιδί που έγραψε οτι ηταν γκομενος της το ειπε για πλακα...!!!
Παράθεση

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O mathitis13 έγραψε στις 14:11, 22-05-13:

Φαντάζομαι ότι το παιδί που έγραψε οτι ηταν γκομενος της το ειπε για πλακα...!!!
δεν θα εγραψε γκομενος θα εγραψε αγαπημενος ρε
Παράθεση

george398

Νεοφερμένος

O george398 έγραψε στις 14:12, 22-05-13:

Τελικά μόνο στη διατύπωση ήταν εύκολες όπως βλέπω. Όλοι διαφορετικά γράψαμε
Παράθεση

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mathitis13 έγραψε στις 14:14, 22-05-13:

Τελικά μόνο στη διατύπωση ήταν εύκολες όπως βλέπω. Όλοι διαφορετικά γράψαμε
καλα δεν γραψαμε ολοι διαφορετικα!αν εχεις γραψει τελειως διαφορετικα τοτε κατι παει στραβα!γενικα δεν ηταν κι τα ευκολοτερα που μπορουσαν να βαλουν !Στην διατυπωση καλα ητανε!καλη τυχη σε ολους παιδια!
Παράθεση

derron

Φοιτητής

O derron έγραψε στις 14:18, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από CLONOA

Μην το πας έτσι φίλε μου! Κι εγώ με την έκθεση που ήταν από τα πλεονεκτήματα μου τη πάτησα αλλά ανέκαμψα με βιολογία και σχετικά με λογοτεχνία
Ξέρεις τι γίνεται? Δεν έχω το άγνωστο στ'αρχαία. Και γι αυτο βασίζομαι στα υπόλοιπα μαθήματα. Οποιοδήποτε μου έφευγε κάτω από 15 είναι καταδικαστικό για τα ΜΜΕ που θέλω...
Τέλος πάντων, συνεχίζω. Και καλή συνέχεια σε όλους!

Αρχική Δημοσίευση από mathitis13
δεν θα εγραψε γκομενος θα εγραψε αγαπημενος ρε
Ο Σωτήρης ήταν γκόμενός της
χαχαχαχαχα
Παράθεση

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mathitis13 έγραψε στις 14:19, 22-05-13:

Ξέρεις τι γίνεται? Δεν έχω το άγνωστο στ'αρχαία. Και γι αυτο βασίζομαι στα υπόλοιπα μαθήματα. Οποιοδήποτε μου έφευγε κάτω από 15 είναι καταδικαστικό για τα ΜΜΕ που θέλω...
Τέλος πάντων, συνεχίζω. Και καλή συνέχεια σε όλους!
και εγω μμε ηθελα αλλα δυστυχως δεν μου φτανουν τα μορια!δεν το εχω με τις γλωσσες αρχαια και λατινικα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη le chat noir : 22-05-13 στις 15:01. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,546 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 14:20, 22-05-13:

ΜΜΕ ενα 17000 να γραψεις μπαινεις ρε παιδια cool.
Παράθεση

george398

Νεοφερμένος

O george398 έγραψε στις 14:21, 22-05-13:

Στο υπερφυσικό στοιχείο έγραψα την περιγραφή των εικόνων υποστηρίζοντας πως θέλει να τονίσει πόσο ξεχοριστός και μαγευτικός ήταν αυτός μέσω της σύγκρισης και ότι το αναφέρει και ο ίδιος σε ένα στίχο (τον έβαλα ακριβώς, τώρα δε το θυμάμαι.
Η καθηγήτριά μου μου είπε πως είναι σωστό. Εσείς τι βάλατε??
Παράθεση

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mathitis13 έγραψε στις 14:24, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από nikosxdxd
ναι ειναι πολυ ευκολο το 17000!!χαχαχαχα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 14:24, 22-05-13:

Επιτρέψτε μου αλλά νομίζω αν πάρουμε τα θέματα από το 2003 με το Αμάρτημα και φτάσουμε στα σημερινά οι ερωτήσεις που βάζουν γίνονται όλο και πιο κατανοητές ώστε να σου δώσουν μια ιδέα τί περίπου να γράψεις. Δηλαδή τί πιο αναμενόμενο από σχήματα λόγου, ρομαντισμό και εικόνες φύσης στον Κρητικό[όλα τα "υπόλοιπα" τα έβαλαν το 2011]? Και πέρσι στον Καβάφη πάλι έγραφες άνετα.

Το αποκορύφωμα ήταν το 2010 με τον Κεμάλ που έχανες τον μπούσουλα με τα 1327497 υποερωτήματα.
Παράθεση

Στεφανία Ζγ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Στεφανία Ζγ
H Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H Στεφανία Ζγ έγραψε στις 14:25, 22-05-13:

Χαχαχα το θέμα μου δεν ήταν στην διατύπωση, αλλά αν όντως υπήρχε κάτι ερωτικό μεταξύ τους ώστε να μπορεί κάποιος να αναφερθεί στον ερωτισμό των αποσπασμάτων ως ομοιότητα! Προσωπικά δεν μου φαίνεται να λέει κάτι τέτοιο ξεκάθαρα οπότε δεν
Παράθεση

derron

Φοιτητής

O derron έγραψε στις 14:25, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από nikosxdxd
Και λιγότερο για Πάντειο που θέλω... Διότι υπάρχει η ξένη γλώσσα που δίνει μόρια. Το θέμα όπως είπα είναι ότι δεν ξέρω άγνωστο. Και όταν πας αυτομάτως με 12 ταβάνι στα Αρχαία (με τον συντελεστή που έχουν) δεν πας παραπανω απο 16.000 μόρια...
Παράθεση

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mathitis13 έγραψε στις 14:27, 22-05-13:

Στο υπερφυσικό στοιχείο έγραψα την περιγραφή των εικόνων υποστηρίζοντας πως θέλει να τονίσει πόσο ξεχοριστός και μαγευτικός ήταν αυτός μέσω της σύγκρισης και ότι το αναφέρει και ο ίδιος σε ένα στίχο (τον έβαλα ακριβώς, τώρα δε το θυμάμαι.
Η καθηγήτριά μου μου είπε πως είναι σωστό. Εσείς τι βάλατε??

η καθηγητρια σου λογικο ειναι να σου πει καλα λογια για να μην σου ριξει το ηθικο!και καλα κανει!αν θες δες εδω τις απαντησεις αν και τα κειμενα ειναι υποκειμενικο μαθημα!αρα σωστο μπορει να πιαστει οτιδηποτε ειναι τεκμηριωμενο!

http://www.ert.gr/exams/images/stori...012/_2013_.pdf

Αρχική Δημοσίευση από Στεφανία Ζγ
Χαχαχα το θέμα μου δεν ήταν στην διατύπωση, αλλά αν όντως υπήρχε κάτι ερωτικό μεταξύ τους ώστε να μπορεί κάποιος να αναφερθεί στον ερωτισμό των αποσπασμάτων ως ομοιότητα! Προσωπικά δεν μου φαίνεται να λέει κάτι τέτοιο ξεκάθαρα οπότε δεν
στις επισημες απαντησεις αναφερει ως ομοιοτητα το ερωτικο στοιχειο αρα ειναι σωστο!ο σωτηρης ηταν γκομενος της
χαχαχα
Παράθεση

derron

Φοιτητής

O derron έγραψε στις 14:30, 22-05-13:

Εν τω μεταξύ κοιτάω και τις βάσεις 2004-2005 κάπου εκεί, που η βάση ΜΜΕ ήταν 15. Η μάνα μου φταίει που δε με γέννησε νωρίτερα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

george398

Νεοφερμένος

O george398 έγραψε στις 14:32, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από mathitis13
η καθηγητρια σου λογικο ειναι να σου πει καλα λογια για να μην σου ριξει το ηθικο!και καλα κανει!αν θες δες εδω τις απαντησεις αν και τα κειμενα ειναι υποκειμενικο μαθημα!αρα σωστο μπορει να πιαστει οτιδηποτε ειναι τεκμηριωμενο!

στις επισημες απαντησεις αναφερει ως ομοιοτητα το ερωτικο στοιχειο αρα ειναι σωστο!ο σωτηρης ηταν γκομενος της
χαχαχα
•Ενδεικτικά θα μπορούσαν να αναφερθούν και οι
στίχοι 29, 35-36, 41-42

Σ αυτούς είμαι ευτυχώς!! Και γενικά είμαι πολύ κοντά στις συγκεκριμένες απαντήσεις. Άντε να δούμε...

Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 14:56, 22-05-13:

Μας την έκαναν την έκπληξη!
Βατά τα θέματα..αν τον είχε διαβάσει κανείς καλά στις επαναλήψεις έγραφε.. Και στο δικό μας το σχολείο πολλοί το είχαν αποκλείσει..κι όμως..την πάτησαν! Άλλοι διάβασαν μόνο πεζά...που πας ρε Καραμήτρο έτσι?? Πανελλαδικές πας να δώσεις..δε ρισκάρεις σε τέτοιο σημείο!! Τα μάτια τους 14 άλλη φορά..
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη triantafullaki :)
H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 15:22, 22-05-13:

Εν τω μεταξύ κοιτάω και τις βάσεις 2004-2005 κάπου εκεί, που η βάση ΜΜΕ ήταν 15. Η μάνα μου φταίει που δε με γέννησε νωρίτερα
Μόνο που τότε τα παιδιά έδιναν 9 μαθήματα και όχι 6 (μάλιστα έχω ακούσει πως τα μαθηματικά και η φυσική γενικής ήταν υποχρεωτικά ) χωρίς να είμαι σίγουρη 100% ,αλλά σίγουρα έδιναν 9 μαθήματα.Είχαν κ επιτάφιο στις πανελλήνιες ( το βλέπεις κ από παλιά θέματα των αρχαίων κατεύθυνσης τις χρονιές αυτές ).
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 15:24, 22-05-13:

η επιτροπή που έβαλε τον κρητικό ήθελε πολύ απλά να δει ποιος τα άκουγε βερεσέ τα σοσ και τα αντισοσ μια χρονια και ΔΙΑΒΑΖΕ ΣΟΒΑΡΑ τα παντα.. καλη μας επιτυχια και στα υπολοιπα και μη σκατε για τιποτε.. ειναι ΟΛΑ ΘΕΜΑ βαθμολογητη
...και συνεχίζουμεε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~Lös~ : 22-05-13 στις 15:40.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,212 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:26, 22-05-13:

ελπίζω να γράψετε καλά παιδιά...είδα έπεσε το κείμενο που έπεσε και στην δική μου χρονιά! Σίγουρα κάτι τέτοιο ήταν έκπληξη αλλά ένα ποστ που διάβασα στην πρώτη σελίδα για κλονισμούς και κλάμματα δεν το καταλαβαίνω,..
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 15:29, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
ελπίζω να γράψετε καλά παιδιά...είδα έπεσε το κείμενο που έπεσε και στην δική μου χρονιά! Σίγουρα κάτι τέτοιο ήταν έκπληξη αλλά ένα ποστ που διάβασα στην πρώτη σελίδα για κλονισμούς και κλάμματα δεν το καταλαβαίνω,..
έγινε ένας κακός χαμός σήμερα γιατί δεν τον περίμενε κανείς.
Όλοι ήθελαν πολυδούρη ή ιωάννου (δε νομίζω να σ'ενδιαφέρουν βασικά ),αλλά ναι,αν έδινες το '11 ήταν τότε το κείμενο αυτό...
δεν έχει ξαναγίνει,η αλήθεια είναι, μετά από 2 χρόνια το ίδιο κείμενο...
Παράθεση

katerina16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katerina16
H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 15:35, 22-05-13:

Κάτι μου το έλεγε μέσα μου τις τελευταίες μέρες για Κρητικό ..αφού 2 μέρες πριν την έκθεση διάβαζα φεγγαροντυμένη και μοτιβό της σιγής του κόσμου ..μόνο τον ήχο είχα αφήσει ...είχα πει χθες το βράδυ ότι θα το διαβάσω αλλά επηρεάστηκα απ όλους και διάβασα πεζά ...μ@λακία μου!
Το όνειρο στο κύμα και οι προσφυγικοί είχαν ακουστεί τόσο ..!! Όλοι είχαμε προετοιμαστεί και για την πιο δύσκολη ερώτηση ...το πιστεύω ότι παίζει να μην τα κληρωσαν καν!

Ο Θεός με φώτισε και το έκανα μία ανάγνωση το 5 το πρωί πριν φύγω ...δεν συγκράτησα τίποτα αλλά το θυμήθηκα λίγο ..τα θέματα ήταν εύκολα ...έγραψα καλά ..κι αν το είχα διαβάσει πιο καλά θα έγραφα ακόμη καλύτερα..
Η βλακεία μου ήταν στην άσκηση με τα σχήματα λόγου ....δεν είδα το "διαφορετικά" ...κι έβαλα επάναληψη(αναδίπλωση) και 3 μεταφορές η μία εκ των οποίων ήταν συνεκδοχή αλλά οκ ... χοχοχο ..

Πολλά παιδιά την πάτησαν ..λίγοι είχαν κοιτάξει ...ούτε καν διαβάσει Κρητικό ...

Ότι έγινε έγινε κι ας ελπίσουμε να πέσουμε σε καλό βαθμολογητή ...αυτό το κωλομάθημα είναι χειρότερο κι από την έκθεση ...
Παράθεση

Constadinos

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Constadinos
Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Constadinos έγραψε στις 15:41, 22-05-13:

Τα θέματα ΔΕΝ ήταν ευκολα.Δεν θα έλεγα οτι ήταν πολύ δύσκολα,αλλά θα τα έλεγα απαιτητικά που αν κάποιος δεν είχε διαβάσει έστω μέτρια τον Κρητικο,δεν θα πήγαινε καλά.
Καλα νομίζω πάντως οτι έγραψα αλλα στα σχήματα λόγου την πάτησα..όπως και να'χει,καλή επιτυχία σε όλους!
Παράθεση

derron

Φοιτητής

O derron έγραψε στις 15:49, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
έγινε ένας κακός χαμός σήμερα γιατί δεν τον περίμενε κανείς.
Όλοι ήθελαν πολυδούρη ή ιωάννου (δε νομίζω να σ'ενδιαφέρουν βασικά ),αλλά ναι,αν έδινες το '11 ήταν τότε το κείμενο αυτό...
δεν έχει ξαναγίνει,η αλήθεια είναι, μετά από 2 χρόνια το ίδιο κείμενο...
Ποια 2η χρόνια? Εδώ από το 2002 βάζουν έχουν βάλει κάθε χρόνο διαφορετικό! Ή είσαι λαμόγιο ή δεν είσαι! Αυτοί το κερδίζουν με το σπαθί τους το τίτλο...
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 15:50, 22-05-13:

Ποια 2η χρόνια? Εδώ από το 2002 βάζουν έχουν βάλει κάθε χρόνο διαφορετικό! Ή είσαι λαμόγιο ή δεν είσαι! Αυτοί το κερδίζουν με το σπαθί τους το τίτλο...
μα το ιδιο δε λεμε; οτι καθε χρονο διαφορετικο επεφτε και δεν εχει ξαναγινει το φετινο
Παράθεση

Αντρεας7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αντρεας7
Ο Αντρεας7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Αντρεας7 έγραψε στις 16:31, 22-05-13:

Και εγω ημουν της αποψης οτι δεν θα πεσει με τιποτα, Καββαφης,ουτε Κρητικος,ουτε Αντικλειδια!!! Το πρωτο ουτε που το διαβασα φετος, τα αντικλειδια τα καψε ο οεφε! και ευτυχως που διαβασα χτες στο blog απο τον chaos για τον Κρητικο , και γενικα ολες τις αποψεις οτι αν θελουν να εκπληξουν αυτο θα κανουν,και τελικα το διαβασα χτες το βραδυ το 4 και το 5 και παρολο που μου κοπηκε το αιμα οταν ηρθαν τα θεματα και ακουσα κρητικο μετα τα εγραψα ολα! Λιγο τα σχηματα λογου τωρα που διαβαζω τι κανανε περιπου ολοι με προβληματισαν! με ενα 14-15 ειμαι ικανοποιημενος,μπορουσα και παραπανω!
Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 950 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:19, 22-05-13:

Κάτι μου λέει οτι και του χρόνου θα ξαναπέσει Κρητικός, Οπότε μην παραξενευτείτε
Παράθεση

KostasIraklio (Κώστας)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη KostasIraklio
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O KostasIraklio έγραψε στις 17:52, 22-05-13:

Πάλι καλά που μου ήρθε χθες η θεία φώτιση και διάβασα τη τελευταία στιγμή χθες, πριν παραδοθώ στην αγκαλιά του ορφέα, για κανα 20λεπτο τον Σολωμό !
Τον διάβασα κι ένα 20λεπτάκι ακόμα το πρωί και ήμουνα -σχεδόν- κομπλέ

Οι ερωτήσεις τώρα μην λέμε και ότι θέλουμε, δεν ήταν και οι πιο εύκολες, θέλανε λεπτομέρεια και ένα καλού επιπέδου διάβασμα για να γράψεις καλό βαθμό... Μεγάλη πληγή η λειτουργία εκφραστικών μέσων και εικόνων...

Και επειδή παρατήρησα ότι έχει γίνει λόγος για το συγκεκριμένο θέμα με τις εικόνες και τα σχήματα λόγου, η εικόνα τυπικά δεν είναι σχήμα λόγου, είναι εκφραστικό μέσο, αλλά πλέον σχήματα λόγου/εκφραστικά μέσα θεωρούνται το ίδιο πράγμα
Οπότε κουλάρετε , σίγουρα δεν πρόκειται να το πάρουν λάθος
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 18:06, 22-05-13:

Λοιπόν τα θέματα ήταν γελοιότατα και αρκετά προβλεπόμενα για 'μενα.
Ηταν καρα σοσάρα για 'μενα, απο χθες στο ischool έλεγα αφήστε παπαδιαμάντη, εγγονόπουλο-αναγνωστάκη, προσφυγικούς και αμάρτημα και πιάσε πολυδούρη και κρητικό που κανένα φροντιστήριο δεν τον έχει στα σος. (Ψάξτε και στα μηνύματα μου τα προηγούμενα)
Φυσικά όταν πήρα τα θέματα δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα, γιατί αφενώς κόσμος θα κάηκε κόσμος και κοσμάκης (πολλοί σχολείο μου δε τον είχαν διαβάσει καν), αφετέρου είχα προετοιμαστεί καλά.
Ούτε χρονικά επίπεδα, ούτε τίποτα ακραίο δεν έβαλαν, ήταν νορμάλ ως εύκολα για κάποιον που είχε προετοιμαστεί αρκετά καλά.
Εξάλλου χθες ξεκίνησε η μάχη της Κρήτης, ε... δε θέλει και πολυ μυαλό !

Πήγα απ' το φροντ, είδα λύσεις, αλλά οκ επειδή είναι υποκειμενικά τα θέματα, στην πολύ χειρότερη θα πω ενα 17.
Πραγματικά θεός είσαι ρε. Τρομερή πρόβλεψη!

Αρχική Δημοσίευση από Constadinos
Τα θέματα ΔΕΝ ήταν ευκολα.Δεν θα έλεγα οτι ήταν πολύ δύσκολα,αλλά θα τα έλεγα απαιτητικά που αν κάποιος δεν είχε διαβάσει έστω μέτρια τον Κρητικο,δεν θα πήγαινε καλά.
Καλα νομίζω πάντως οτι έγραψα αλλα στα σχήματα λόγου την πάτησα..όπως και να'χει,καλή επιτυχία σε όλους!
Τα θέματα δεν ήταν δύσκολα. Δεν λες απαιτητικά τα θέματα που είναι απαντημένα στο 90 % των βοηθημάτων.

15 μόρια
Η εισαγωγή... ευρωπαϊκός ρομαντισμός, εντάξει σας τα έδινε κιόλας. Δεν ζητούσε απλά από ποια έχει επηρεαστεί, έτσι ξερά. Τα έδινε!
20 μόρια
Για τις εικόνες (που στον κρητικό αν μη τι άλλο τα πάντα στρέφονται γύρω από τις εικόνες, ακουστικές, οπτικές, οσφρητικές), τις οποίες εικόνες έλεγε και που να τις βρεις.
20 μόρια
Για 4 σχήματα λόγου.
25 μόρια για τους δύο τελευταίους στίχους (που όποιο βοήθημα να ανοίξεις τα γράφει)
20 μόρια για το παράλληλο το οποίο ήταν αρκετά βατό (το οποίο μόλις είδα ήταν σε διαγώνισμα στον σαββάλα)

Όσο για τη λειτουργία των σχημάτων και των εικόνων το γράφουν όλα τα βοηθήματα για τη διττή φύση της φύσης, για το πως μπορεί να φανεί από τη μία μαγευτική και από την άλλη τρομακτική και σκοτεινή ή για το πώς τα σχήματα λόγου οι παρομοιώσεις και οι υπερβολές δίνουν έμφαση στην επίπτωση που είχε ο ήχος στον κρητικό.

Ήταν ένα καλό διαγώνισμα σε ένα δύσκολο αντικειμενικά κείμενο. Θα μπορούσαν να βάλουν και χειρότερα.
Αυτό που αποδεικνύεται περίτρανα είναι ότι στις πανελλήνιες δεν λειτουργούμε με sos. Δεν υπάρχουν αουτσάιντερ κείμενα. Όλα παίζουν.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,309 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 18:48, 22-05-13:

Λοιπόν τα θέματα ήταν γελοιότατα και αρκετά προβλεπόμενα για 'μενα.
Ηταν καρα σοσάρα για 'μενα, απο χθες στο ischool έλεγα αφήστε παπαδιαμάντη, εγγονόπουλο-αναγνωστάκη, προσφυγικούς και αμάρτημα και πιάσε πολυδούρη και κρητικό που κανένα φροντιστήριο δεν τον έχει στα σος. (Ψάξτε και στα μηνύματα μου τα προηγούμενα)
Φυσικά όταν πήρα τα θέματα δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα, γιατί αφενώς κόσμος θα κάηκε κόσμος και κοσμάκης (πολλοί σχολείο μου δε τον είχαν διαβάσει καν), αφετέρου είχα προετοιμαστεί καλά.
Ούτε χρονικά επίπεδα, ούτε τίποτα ακραίο δεν έβαλαν, ήταν νορμάλ ως εύκολα για κάποιον που είχε προετοιμαστεί αρκετά καλά.
Εξάλλου χθες ξεκίνησε η μάχη της Κρήτης, ε... δε θέλει και πολυ μυαλό !

Πήγα απ' το φροντ, είδα λύσεις, αλλά οκ επειδή είναι υποκειμενικά τα θέματα, στην πολύ χειρότερη θα πω ενα 17.
Το έχω απορία ρε παιδί μου... Eσύ χαίρεσαι όταν οι άλλοι γράφουν χάλια;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους