Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,507 εγγεγραμμένα μέλη και 2,749,788 μηνύματα σε 76,876 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 594 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

El_Greko

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη El_Greko
Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O El_Greko έγραψε στις 19:06, 12-02-13:

Σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα anastasia.Δες το.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,487 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:01, 12-02-13:

Ούτε καν. Δε χρειάζεται πτυχίο για να είσαι securιτας. 100 χάπια κρεατίνης θες και είσαι οτι πρέπει για πόρτα σε παγαζί.
Απο τα ΙΕΚ κατα τη γνώμη μου αξίζει:
Λογιστική, Β. Φαρμακείου, Β. Μικροβιολόγου, Νοσηλευτική, Μαιευτική, Μηχανικός αυτοκινήτων, Εκπαιδευτής οδηγών, Δημοσιογραφία, Εικονολήπτης-Μοντάζ, Κομμωτική.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λαλαουνης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λαλαουνης
Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 176 μηνύματα.

O Λαλαουνης έγραψε στις 23:10, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από anastasia......
φετος τελειωνω το λυκειο και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω για σπουδες... πιστευετε οτι το δημοσιο ιεκ θα βοηθουσε σε κατι (στους καιρους αυτους) απο το να εχω μονο το απολυτηριο του λυκειου????
Σε καμια περιπτωση αναστασια μη μηνεις με το λυκειο. Δε θα βρεις ποτε δουλεια και αν βρεις θα ειναι προσωρινη
Αν τελικα πας σε ΙΕΚ διαλεξε ΚΑΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.
Επειδη εισαι κοπελα κιολας θα σου ελεγα
Κομμωτικη ,νοσηλευτικη , μικροβιολογια(εχει πολλη χημεια ομως,) φυσιοθεραπεια και γενικα ειδικοτητες υγειας-προνοιας
Σεκιουριτι δε θα διαλεγα ποτε τωρα αν εισαι τυπος δυναμικος τι να πω. Παντως σεκιουριτας με πτυχιο μου φενεται καπως...
Και δε ξερω αν μπορεις μεχρι τα 67 να εισαι σεκιουριτου.
Λογιστικα επειδη τελειωσα θα σου ελεγα μην τα διαλεγεις γιατι και δουλεια να βρεις θα σαι βοηθος του κλωτσου και του μπατσου και θα πεινας. Νοσηλευτικη ειναι πολυ καλα και γυναικοκρατουμενο επαγγελμα αλλα ψυχοφθορο.
Κομμωτικη πολυ καλα ανοιγεις κωμμωτηριο κατευθειαν.
Με λιγα λογια τα ΙΕΚ εχουν προοπτικες σε συγκεκριμενες ειδικοτητες καθως οι περισσοτερες δεν εχουν εφαρμογη στην πιατσα.
Παράθεση

anastasia......

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anastasia......
H anastasia...... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H anastasia...... έγραψε στις 23:15, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από El_Greko
Σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα anastasia.Δες το.
Έχω την εντύπωση ότι το έσβησα κατα λάθος http://www.e-steki.gr/images/smilies/worry.gif

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Ούτε καν. Δε χρειάζεται πτυχίο για να είσαι securιτας. 100 χάπια κρεατίνης θες και είσαι οτι πρέπει για πόρτα σε παγαζί.
Απο τα ΙΕΚ κατα τη γνώμη μου αξίζει:
Λογιστική, Β. Φαρμακείου, Β. Μικροβιολόγου, Νοσηλευτική, Μαιευτική, Μηχανικός αυτοκινήτων, Εκπαιδευτής οδηγών, Δημοσιογραφία, Εικονολήπτης-Μοντάζ, Κομμωτική.

Χαχαχα! Όντως,έτσι ειναι,απλά οι ειδικότητες που θα έχει από το Σεπτέμβρη είναι security και μαγειρική .
Οπότε,καλυτερα να περιμένω να δω τι σχολές θα έχει για το επόμενο εξάμηνο .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νάγια Τ. : 13-02-13 στις 00:19. Αιτία: Διόρθωση greeklish και merge
Παράθεση

El_Greko

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη El_Greko
Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O El_Greko έγραψε στις 18:28, 14-02-13:

Θα σου ελεγα να πας ΕΠΑΣ κομμωτικη..Θα κανεις 2 χρονια(και τζαμπα)και μολις τελειωσεις,με πτυχιο ΕΠΑΣ και ΓΕΛ ανοιγεις κομμωτηριο...
Παράθεση

Λαλαουνης

Δραστήριο Μέλος

O Λαλαουνης έγραψε στις 21:43, 14-02-13:

Θα σου ελεγα να πας ΕΠΑΣ κομμωτικη..Θα κανεις 2 χρονια(και τζαμπα)και μολις τελειωσεις,με πτυχιο ΕΠΑΣ και ΓΕΛ ανοιγεις κομμωτηριο...
Πλακα πλακα κομμωτικη ειναι απο τις καλυτερες επιλογες . Τελειωνεις γρηγορα και τσακ μπαμ κανεις δικη σου δουλεια
χωρις αφεντικα στο κεφαλι σου.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,487 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 21:56, 14-02-13:

Θα 'θελες. Δεν παίρνεις τόσο εύκολα και γρήγορα την άδεια. Πρέπει να συμπληρώσεις κάποια χρόνια ως κομμώτρια σε άλλο κομμωτήριο, και μετά θα μπορείς να ανοίξεις δικό σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,365 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 22:10, 14-02-13:

φετος τελειωνω το λυκειο και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω για σπουδες... πιστευετε οτι το δημοσιο ιεκ θα βοηθουσε σε κατι (στους καιρους αυτους) απο το να εχω μονο το απολυτηριο του λυκειου????
Οταν λες δεν εχεις την δυνατοτητα?Ουτε σε τμημα της ιδιας Πολης?
Παράθεση

anastasia......

Νεοφερμένος

H anastasia...... έγραψε στις 23:57, 14-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Οταν λες δεν εχεις την δυνατοτητα?Ουτε σε τμημα της ιδιας Πολης?
δεν υπαρχεει τμημα στην πολη μου.... ή μαλλον υπαρχει αλλα πρωτον δε μπορω να περασω απο την θεωρητικη και δευτερον απο ιουνιο μεταφερεται θεσσαλονικη....
Παράθεση

Λαλαουνης

Δραστήριο Μέλος

O Λαλαουνης έγραψε στις 00:04, 15-02-13:

δεν υπαρχεει τμημα στην πολη μου.... ή μαλλον υπαρχει αλλα πρωτον δε μπορω να περασω απο την θεωρητικη και δευτερον απο ιουνιο μεταφερεται θεσσαλονικη....
Αν επιτρεπεται σε ποια σχολη ηθελες να πας;
Παράθεση

anastasia......

Νεοφερμένος

H anastasia...... έγραψε στις 17:43, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Λαλαουνης
Αν επιτρεπεται σε ποια σχολη ηθελες να πας;
ΤΕΙ μαιευτικης
Παράθεση

Λαλαουνης

Δραστήριο Μέλος

O Λαλαουνης έγραψε στις 20:45, 15-02-13:

Πολυ καλη σχολη με αποκατασταση . Αν ομως δεν υπαρχουν τα λεφτα καταλαβαινω.
Μαιευτικη σε ΙΕΚ νομιζω δεν υπαρχει. Μαλλον εχεις εφεση σε παραιατρικα επαγγελματα οποτε ισως καλυτερα
να στραφεις σε νοσηλευτικη η κατι σχετικο με το χωρο.
Στα παραιατρικα και στην Ελλαδα να μην βρισκεις δουλεια θα βρεις εξω.
Παράθεση

mamoudaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mamoudaki
H mamoudaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H mamoudaki έγραψε στις 22:29, 27-04-13:

Παιδια βοηθεια, ενω εχω τελειωσει ενα πανεπιστημιο και εχω κουραστει παρα πολυ με κατατακτηριες πριν 3 χρονια ποφασισα να σπουδασω παιδαγωγικα στη σοφια αλλα λογω οικονομικης κρισης τα παρατησα. Θελω ομως να κανω κατι για μενα καθως με το προηγουμενο πτυχιο μου δεν υπαρχει αποκατασταση. ετσι επελεξα να κανω μια ειδικοτητα σε ενα ιεκ. Ποια μου προτεινετε? Δεν εχω πολυ χρονο να χασω ακομα λογω ηλικιας αρα πρεπει να ναι κατι που θα μου αποφερει εργασια. Σε οσα ρωτησα παινεύουν πολυ την νοσηλευτικη και την προσχολικη αγωγη η οποια μου αρεσει και πολυ.θα θελα τις αποψεις σας!!! καθε πληροφορια πολυτιμη!!!
Παράθεση

Giorgos1987

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Giorgos1987
Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Ενεργειακής Τεχνολογίας Τε (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Giorgos1987 έγραψε στις 23:55, 27-04-13:

Η άποψή μου είναι να μην μπλέξεις γιατί ήδη έχουν περάσει τα χρόνια, επαγγελματική αποκατάσταση την σήμερον ημέρα στην Ελλάδα σε όποια σχολή και να πάς πολύ δύσκολα θα έχεις και ειδικά αν μιλάμε για ΙΕΚ.
Παράθεση

mamoudaki

Νεοφερμένος

H mamoudaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H mamoudaki έγραψε στις 09:00, 28-04-13:

δε διαφωνω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα αλλα ειναι καλο να χεις καποια εξειδικευση σε περιπτωση που ανοιξουν καποιες δουλειες!!!με τους παραιατρικους κλαδους τι γινεται οπως βοηθος ακτινολογου.οι αποφοιτοι ειναι λιγοι οποτε μπορει να υπαρχουν καποιες ευκαιριες.στο εξωτερικο εχει παντα δουλεια γιαυτους!!!
Παράθεση

Λαλαουνης

Δραστήριο Μέλος

O Λαλαουνης έγραψε στις 09:05, 28-04-13:

[QUOTE=mamoudaki;3770651]Παιδια βοηθεια, ενω εχω τελειωσει ενα πανεπιστημιο και εχω κουραστει παρα πολυ με κατατακτηριες πριν 3 χρονια ποφασισα να σπουδασω παιδαγωγικα στη σοφια αλλα λογω οικονομικης κρισης τα παρατησα. Θελω ομως να κανω κατι για μενα καθως με το προηγουμενο πτυχιο μου δεν υπαρχει αποκατασταση. ετσι επελεξα να κανω μια ειδικοτητα σε ενα ιεκ. Ποια μου προτεινετε? Δεν εχω πολυ χρονο να χασω ακομα λογω ηλικιας αρα πρεπει να ναι κατι που θα μου αποφερει εργασια. Σε οσα ρωτησα παινεύουν πολυ την νοσηλευτικη και την προσχολικη αγωγη η οποια μου αρεσει και πολυ.θα θελα τις αποψεις σας!!! καθε πληροφορια πολυτιμη!!![/QUOTE
Οι κατατακτηριες ειναι πολυ ζορικη περιπτωση χρονοβορα με αμφιβολο αποτελεσμα.
Δυστηχως στην Ελλαδα παντου υπαρχουν εμποδια κλειστα επαγγελματα κλικες κλπ
ΙΕΚ μπορεις να πας , μη σκεφτεσαι την ηλικια αλλα το πως θα σαι σε 10 χρονια απο τωρα και μονο.
Αν θα εχεις να φας , αν θα εχεις εργασια και πανω σε τι.
Το ΙΕΚ ειναι ενα σχετικα αδυναμο πτυχιο ομως παιζει ρολο η ειδικοτητα . Καλυτερες κατ εμε ειδικοτητες ειναι
η κομμωτικη και η νοσηλευτικη. Κομμωτρια ανοιγεις αμεσως κομμωτηριο με πιστοποιηση απο ιεκ
νοσηλευτρια απο ιεκ ολο και καπου θα τρυπωσεις ακομα και εξωτερικο , γινονται προκυρηξεις κλπ
Εχω πολλα παραδειγματα και κωμμοτικης αλλα και νοσηλευτικης που ο κοσμος δουλευει κανονικοτατα.
Αντιθετα θα τυρρανιστεις απιστευτα με παραοικονομικα λογιστικες κλπ πεφτει πεινα.
Παιζει παντως ρολο και τι σου αρεσει.
Οσο για την ηλικια μην τη σκεφτεσαι καθολου απο τη στιγμη που δεν εχεις διεξοδο σπουδασε.
Παράθεση

mamoudaki

Νεοφερμένος

H mamoudaki έγραψε στις 09:48, 28-04-13:

και γω αυτο σκεφτομουν .
ξερω και απο κατατακτηριες εχω δωσει 5 φορες με αποτελεσμα να χασω πολυ χρονο απο τη ζωη μου καθως και χρημα.νοσηλευτικη τη σκεφτομουν και γω αλλα δεν μου αρεσει σαν αντικειμενο.μου αρεσουν περισσοτερο σχολες οπως η βρεφοκομια αλλα στην αναμπουμπουλα...

συμφωνω με τη νοσηλευτικη αν και πλεον θελει δοντι ακομα και εκει.το προβλημα με μενα ειναια οτι δεν μου αρεσει τοσο πολυ.προτιμω την ακτινολογια,τι λετε?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spy-ak : 28-04-13 στις 11:59. Αιτία: merge
Παράθεση

Λαλαουνης

Δραστήριο Μέλος

O Λαλαουνης έγραψε στις 10:20, 28-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από mamoudaki
συμφωνω με τη νοσηλευτικη αν και πλεον θελει δοντι ακομα και εκει.το προβλημα με μενα ειναια οτι δεν μου αρεσει τοσο πολυ.προτιμω την ακτινολογια,τι λετε?
Γνωριμιες κακα τα ψεματα χρειαζονται παντου . Και νοσηλευτικη να τελειωσεις θα χρειαστουν γνωριμιες για να μπεις
καπου στον ιδ τομεα αλλα σκεψου να μην εχεις το πτυχιο που βρισκεσαι στο ελεος.
Ακτινολογια απο ΙΕΚ δεν ξερω τι παιζει , σιγουρα και εκει υπαρχει κυλιομενος πινακας για διορισμο στο δημοσιο
αλλα δεν ξερω και πολλα ψαξτο και αν σου αρεσει πηγαινε αλλα στα κρατικα ΙΕΚ δε βγαζουν συχνα την ειδικοτητα
αντιθετα νοσηλευτικες βγαινουν πολλες , πολλοι οι αποφοιτοι αλλα αρκετες και οι θεσεις που υπαρχουν.
Παράθεση

mamoudaki

Νεοφερμένος

H mamoudaki έγραψε στις 11:28, 28-04-13:

Ναι η ειδικοτητα αυτη δεν υπαρχει στα δημοσια μονα σε ιδιωτικα ΙΕΚ .το σκεφτομουν ομως επειδη οι αποφοιτοι ειναι μειοψηφια σχετικα με αλλες ειδικοτητες-υπαρχει μονο 1 ΤΕΙ στην αθηνα και απο τα ιεκ ή τα επαλ οι υπολοιπες.γι αυτο το σκεφτομαι!!!
Παράθεση

mamoudaki

Νεοφερμένος

H mamoudaki έγραψε στις 13:26, 27-05-13:

Παιδια για το ΙΕΚ ΑΚΜΗ για την ειδικοτητα του βοηθου ιατρικων εργαστηριων τι λετε?εχει προοπτικες?
Παράθεση

Λαλαουνης

Δραστήριο Μέλος

O Λαλαουνης έγραψε στις 17:39, 25-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από mamoudaki
Παιδια για το ΙΕΚ ΑΚΜΗ για την ειδικοτητα του βοηθου ιατρικων εργαστηριων τι λετε?εχει προοπτικες?
Προφανως ρωτας αν η ειδικοτητα ειναι καλη.
Ε, ολα τα παραιατρικα εχουν προοπτικες με περισσοτερες της νοσηλευτικες . Καταλα παιζει ρολο τι σου αρεσει εσενα
και ποσο το κυνηγας κ μην ξεχνας την κατασταση στη χωρα που κατοικεις.
Παράθεση

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivicoolgirl
H Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Vivicoolgirl έγραψε στις 17:24, 15-07-13:

Τα ΙΕΚ είναι καλά στα επαγγέλματα ομορφιάς και στα τουριστικά;
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 688 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 17:25, 15-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Vivicoolgirl
Τα ΙΕΚ είναι καλά στα επαγγέλματα ομορφιάς και στα τουριστικά;
Στα τουριστικά υπάρχουν και ανάλογα πανεπιστήμια και ΤΕΙ οπότε δε νομίζω...
Παράθεση

ελη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελη
H ελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ελη έγραψε στις 03:10, 17-07-13:

γεια σας παιδια !!!Ειμαι νεο μελος και εχω πολλες ερωτησεις περι ιεκ.Εχω τελειωσει τει ιατρικων εργαστηριων αλλα δυσκολευομαι να βρω δουλεια,σκεφτομουν να παω σε ιεκ βοηθος ακτινολογου οπως ελεγε μια κοπελα πιο πανω αλλα δεν ξερω αν μετραει το πτυχιο στον ασεπ 150 μορια οπως λενε και αν με βοηθησει σαν επιπλεον τιτλος σπουδων.Επειδη ειναι πολλα τα χρηματα δεν θελω να πανε χαμενα και να εχω αλλο ενα αχρηστο χαρτι.
Παράθεση

Giorgos1987

Πτυχιούχος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Ενεργειακής Τεχνολογίας Τε (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Giorgos1987 έγραψε στις 12:04, 17-07-13:

Όταν λές ιατρικών εργαστηρίων εννοείς ΤΕΙ ?
Παράθεση

ελη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελη
H ελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ελη έγραψε στις 15:39, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos1987
Όταν λές ιατρικών εργαστηρίων εννοείς ΤΕΙ ?
ναι τει λαρισας συγκεκριμενα
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη VouDou
Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 755 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 16:27, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από ελη
γεια σας παιδια !!!Ειμαι νεο μελος και εχω πολλες ερωτησεις περι ιεκ.Εχω τελειωσει τει ιατρικων εργαστηριων αλλα δυσκολευομαι να βρω δουλεια,σκεφτομουν να παω σε ιεκ βοηθος ακτινολογου οπως ελεγε μια κοπελα πιο πανω αλλα δεν ξερω αν μετραει το πτυχιο στον ασεπ 150 μορια οπως λενε και αν με βοηθησει σαν επιπλεον τιτλος σπουδων.Επειδη ειναι πολλα τα χρηματα δεν θελω να πανε χαμενα και να εχω αλλο ενα αχρηστο χαρτι.
To πτυχίο Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το Βοηθός Ακτινολόγου ΙΕΚ στις προκηρύξεις υπό την έννοια, το πρώτο αναφέρεται σε θέσεις ΤΕ και το δεύτερο σε ΔΕ, αντίστοιχα. Επίσης, ακαδημαϊκά, το πρώτο σχετίζεται με την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και το δεύτερο με τη (μετα)δευτεροβάθμια. Οπότε σε κάποια (σχετική) προκήρυξη θα ληφθείς υπόψη ή με το πρώτο πτυχίο ή με το δεύτερο και ΠΟΤΕ με τα δύο πακέτο.

Για τη φράση "150 μόρια επιπλέον στον ΑΣΕΠ", που σημαίνει η ΒΕΚ του ΙΕΚ ΜΑΖΙ με την Πιστοποίησή του σε Πανελλαδικό επίπεδο, σχετίζεται με πτυχίο ΕΠΑΛ σχετικού κλάδου (και αυτό δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) και ΟΥΧΙ με το εκάστοτε πτυχίο ΤΕΙ. Αν είσαι Εναίου/Γενικού Λυκείου, τότε όχι γενικώς (εκτός κάποιων ειδικοτήτων ΑΣΕΠ, που ΔΕΝ υποστηρίζονται από την τυπική -δευτεροβάθμια- εκπαίδευση, οπότε τότε μετράνε όλα τα πτυχία).

Δηλαδή: για προκήρυξη Βοηθού ακτινολόγου το πτυχίο ΤΕΙ ΔΕΝ μετράει καθόλου και...
α) Ενιαίο/Γενικό Λύκειο & ΙΕΚ (συν πιστοποίηση) --> θα μετρήσει για πτυχίο ΔΕ το χαρτί του ΙΕΚ (βαθμός πιστοποίησης Χσυντελεστής μορίων)
β) πτυχίο ΕΠΑΛ σχετικής ειδικότητας του τομέα της Υγείας & Πρόνοιας + ΙΕΚ (συν πιστοποίηση) --> μετράει το πτυχίο ΕΠΑΛ για τίτλος ΔΕ (βαθμός πτυχίου ΕΠΑΛ χσυντελεστής μορίων) ΣΥΝ 150 μόρια για κατοχή πτυχίου ΙΕΚ (συν πιστοποίηση)!

Όπως έχω αναφέρει ξανά με μία φράση: το ΙΕΚ θεωρείται το "μάστερ" του Λυκείου σχετικής ειδικότητας.
Παράθεση

andreas6

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη andreas6
Ο andreas6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O andreas6 έγραψε στις 18:14, 12-08-13:

Ειμαι σε πολυ μεγαλο διλλημα και ειλικρινα θα ηθελα τη γνωμη σασ.. θελω να ασχοληθω με τα ναυτιλιακα και επειδη δεν περασα φετος πηγα και ρωτησα στο ιεκ ακμη και σε γενικεσ γραμμες πιστευω πως απο ολα οσα μου ειπαν τα 2/3 ειναι μουφες.. μου ελεγαν οτι ερχονται ναυτιλιακες καθε χρονο και ζητανε παιδια για πρακτικεσ σε ναυτιλιακεσ εταιρειεσ και οτι εκανα καλη επιλογη που πηγα σ αυτους, οτι το παπει ειναι καλο αλλα πολυ θεωρητικο και δεν δινει σημασια στα παιδια ενω εδω σε προσεχουν και κτλ.. βασικα για να πω την αληθεια, πιστευω πως το ιεκ θα σε βοηθησει αλλα μεχρι ενα σημειο..αργοτερα θα πρεπει να κανεισ κατι παραπανω δηλαδη να πας η σε κολλεγιο η να ξαναδωσεις πανελληνιε..επειδη δεν εχω λεφτα για κολλεγιο σκεφτομαι δυο εκδοχες.. να παω ιεκ και μολις το τελειωσω να ξαναδωσω πανελληνιες η να δωσω φετος και να μην παω καθολου ιεκ..υπαρχει κανεισ εδω που να αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα?
Παράθεση

Πληροφορικάριος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 18:50, 12-08-13:

Εγω 99.9999% θα ξαναέδινα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos1987

Πτυχιούχος

O Giorgos1987 έγραψε στις 23:48, 12-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από andreas6
οτι το παπει ειναι καλο αλλα πολυ θεωρητικο και δεν δινει σημασια στα παιδια ενω εδω σε προσεχουν και κτλ..

Δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Αλλά θα λάβω υπόψη αυτό που λές και στις 2 εκδοχές σου οτι δηλαδή θες να δώσεις πανελλήνιες. Θα έλεγα δαγκωτά να μην πάς καθόλου ΙΕΚ και δώσε κατεθείαν πανελλήνιες. Σε περίπτωση που περάσεις σε κάποιο ΑΕΙ το χαρτί του ΙΕΚ δεν έχει κανένα νόημα να το αναφέρεις και προφανώς η φοίτηση στο ΙΕΚ θα αποτελέσει χαμένο κόπο χρόνο και χρήμα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    danopfin95 , martkonsta , panosmek

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους