Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,345 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,591 μηνύματα σε 94,377 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 426 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολές Ψυχολογίας

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 11:36, 03-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από justin pieper
Το αντιστροφο γινεται?Εγω τελειωνω στατιστικη.Σχεδιασμοε αναλυση τεστ εχω διδαχθει παρομοια.Αρα αν κανω ενα μεταπτυχιακο στην ψυχολογια οπως αυτο http://www.gla.ac.uk/postgraduate/ta...hodsof/#tabs=0
εχει μαθημα στατιστικη.Δεν ξερω αν θα με δεχθουν ομως και αν σχετιζεται με ψυχομετρια
Aν ενδιαφέρεσαι για τη Ψυχομετρία στη Βρετανία τότε πας εδώ.

Αν ενδιαφέρεσαι για τη Ψυχομετρία στην Ελλάδα τότε πας στον οργανισμό που έχει το μονοπώλιο για την εκπαίδευση στα σημαντικότερα ψυχομετρικά τεστ . Για μερικά σημαντικά τεστ μπορείς να εκπαιδευτείς μόνο αν είσαι Ψυχολόγος (πχ το ΜΜPI2 στην Ελλάδα,Βρετανία κοκ διατίθεται μόνο σε Ψυχολόγους) ή Ψυχίατρος.Για άλλα αν είσαι επαγγελματίας HR,εκπαιδευτικός κοκ.

Το παραπάνω μάστερ που δίνεις δεν έχει σχέση με τη ψυχομετρία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 03-10-12 στις 11:57. Αιτία: τυπογραφικά
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,603 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 15:52, 07-06-13:

Βγαίνει η ψυχολογία Ρεθύμνου με ελάχιστη έως καθόλου παρακολούθηση? Εχει υποχρεωτικές παρουσίες, εργασίες, παρουσιάσεις και τέτοια? Δηλαδή, για κάποιον που ζει στο Ηράκλειο, είναι εφικτό να βγάλει τη σχολή πηγαίνοντας 1-2 φορές την εβδομάδα και αν και μετά μόνο στην εξεταστική?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,069 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 22:31, 22-06-13:

οκ αγαπες οποιος μπορει μου λυνει την απορια
λετε οτι το τμημα του παντειου επικεντρωνεται στην κοινωνικη ψυχολογια ενω του αριστοτελειου στην κλινικη. εαν καποιος θελει να περασει σε αυτο του αριστοτελειου για καποιους αλλους λογους αλλα του αρεσει περισσοτερο η κοινωνικη ψυχολογια, δεν προκειται να τα βρει 'μπαστουνια' σωστα; βλεπω το προγραμμα σπουδων οτι καλυπτονται ολοι οι τομεις

Παράθεση

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GiannosFloyd
Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 141 μηνύματα.

O GiannosFloyd έγραψε στις 23:20, 21-08-13:

Παιδιά, τον τελευταίο καιρό κοιτάω πολύ έντονα την σχολή ΦΠΨ Ιωαννίνων. Παρολα αυτά με όλα αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχω καταλήξει σε κάποιο ξεκάθαρο συμπέρασμα: ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΑΥΤΗ;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη triantafullaki :)
H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 00:13, 22-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από GiannosFloyd
Παιδιά, τον τελευταίο καιρό κοιτάω πολύ έντονα την σχολή ΦΠΨ Ιωαννίνων. Παρολα αυτά με όλα αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχω καταλήξει σε κάποιο ξεκάθαρο συμπέρασμα: ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΑΥΤΗ;;
Ψυχολόγος βγαίνεις από Εκπα, Πάντειο, Απθ, Πανεπιστήμιο Κρήτης. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος .Το φπψ με κατεύθυνση τη ψυχολογία ( πρόσεξε όχι το πρόγραμμα ψυχολογίας που ονομάζεται ψυχολογία εκπα από φέτος ) σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου !!Βέβαια έχω ακούσει
ότι τελειώνοντας αυτή την κατεύθυνση,μπορείς με κάποια εξειδίκευση νομίζω μεταπτυχιακό να γίνεις σύμβουλος ψυχικής υγείας ,όχι όμως ψυχολόγος ( στο μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη αυτό και δε ξέρω και κατά πόσο ισχύει ) .Ψυχολόγος κανονικά βγαίνεις από τα 4 τμήματα που σου ανέφερα,καλές σπουδές !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GiannosFloyd
Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 141 μηνύματα.

O GiannosFloyd έγραψε στις 10:15, 22-08-13:

Ψυχολόγος βγαίνεις από Εκπα, Πάντειο, Απθ, Πανεπιστήμιο Κρήτης. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος .Το φπψ με κατεύθυνση τη ψυχολογία ( πρόσεξε όχι το πρόγραμμα ψυχολογίας που ονομάζεται ψυχολογία εκπα από φέτος ) σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου !
Ναι ,αυτό το γνωρίζω, αλλά αυτό θελω να μάθω σίγουρα, αν έστω ακολουθώντας το πρόγραμμα ψυχολογίας και με κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να αποκτήσεις πλήρη δικαιώματα ψυχολόγου.

Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη triantafullaki :)
H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 11:54, 22-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από GiannosFloyd
Ναι ,αυτό το γνωρίζω, αλλά αυτό θελω να μάθω σίγουρα, αν έστω ακολουθώντας το πρόγραμμα ψυχολογίας και με κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να αποκτήσεις πλήρη δικαιώματα ψυχολόγου.
Ξέρω ότι στην Ελλάδα αν κάνεις μεταπτυχιακό στη ψυχολογία και έχεις άλλο πτυχίο ( όχι ψυχολογίας όμως ) δε γίνεσαι ψυχολόγος .Τώρα αν στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στη ψυχολογία, ενδεχομένως να εργαστείς και εκεί και να πάρεις επαγγελματικά δικαιώματα ψυχολόγου σε χώρες όπως η Αγγλία για παράδειγμα και ας έχεις άλλο πτυχίο, δε γνωρίζω. Ίσως και να γίνεται. Όποιος γνωρίζει να σε βοηθήσει .

Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη russia4ever
Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 19:53, 26-05-14:

Θέλω να ρωτήσω αν η ειδικότητα του σχολικού ψυχολόγου έχει δουλειά.

Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη GFireP
Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 673 μηνύματα.

O GFireP έγραψε στις 07:47, 04-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από russia4ever
Θέλω να ρωτήσω αν η ειδικότητα του σχολικού ψυχολόγου έχει δουλειά.
Από ότι έχω ακούσει η ζυγαριά λέει 50-50... δηλαδή όλοι αυτό τον καιρό θέλουν τα γίνουν ψυχολόγοι οπότε στο τέλος ίσως καταλήξεις χωρίς δουλεία, όμως θεωρείται ένα από τα επαγγέλματα του μέλλοντος! Όλοι οι άνθρωποι σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους πηγαίνουν! Και εγώ ψυχολόγος θέλω να γίνω και ας είμαι μικρός ακόμα!

Παράθεση

LilyM

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LilyM
H LilyM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H LilyM έγραψε στις 14:02, 10-07-14:

Γεια σας!!! Είμαι θεωρητικη κατευθυνση και σκεφτομαι πολύ σοβαρά την ψυχολογια. Θέλω να ρωτησω ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το καλυτερο τμήμα. Έχω ακούσει ότι το πιο οργανωμενο είναι αυτό του Ρεθυμνου. Ισχύει;

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 11:39, 02-06-15:

Παιδια, ενας αποφοιτος Ψυχολογιας που ακρβιβως μπορει να εργασθει? γινεται στην Αστυνομια? το ειχα διαβασει καπου αυτομ ξερει κανενας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Αντώνιος 1

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αντώνιος 1
Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Αντώνιος 1 έγραψε στις 18:28, 04-08-15:

Γειά σας παιδιά. Σκεύτομαι να πάω θεωρητική και να σπουδάσω ψυχολογία. Μία ερώτηση: Οι ψυχολόγοι μπορούν να δουλέψουν στο ΙΚΑ και αν ναι, μπορουν παράλληλα να διατηρούν ιδιωτικό ιατρείο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 19:31, 04-08-15:

Δεν θυμάμαι να έχω δεί ποτέ ψυχολόγο στο ικα.Μάλλον μόνο ψυχίατροι.

Παράθεση

ΕΙΡΗΝΗ Β

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΙΡΗΝΗ Β
H ΕΙΡΗΝΗ Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΕΙΡΗΝΗ Β hola έγραψε στις 20:11, 27-10-16:

Καλησπέρα παιδιά...Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα την βοήθειά σας...Δίνω φέτος κατατακτήριες για Ψυχολογία στην Πάντειο και έχω πελαγώσει λίγο γιατί δουλεύω παράλληλα.Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πεί τί πάνω κάτω παίζει με τις εξετάσεις(άν δίνεις και τα 3 μαθήματα την ίδια μέρα για παράδειγμα)και πώς ξέρω άν διαβάζω τη σωστή ύλη..Γιατί στα 2 απο τα 3 μαθήματα έχω τα σωστά βιβλία και έχω βρεί τις ενότητες που αναφέρει η σελίδα για τις κατατακτήριες Παντείου,αλλά στο 3ο δεν βγάζω καμία άκρη

Ευχαριστώωω
Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 673 μηνύματα.

O GFireP έγραψε στις 12:20, 05-02-17:

Γεια σας!

Πάω 1η λυκείου (του χρόνου πάω ανθρωπιστικών) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά για ψυχολογία..
Ποιο τμήμα θεωρήτε καλύτερο; Στο ΕΚΠΑ ή στο Πάντειο?

Ευχαριστώ!
Παράθεση

Eva097

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eva097
H Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H Eva097 έγραψε στις 12:46, 05-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από GP369
Γεια σας!

Πάω 1η λυκείου (του χρόνου πάω ανθρωπιστικών) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά για ψυχολογία..
Ποιο τμήμα θεωρήτε καλύτερο; Στο ΕΚΠΑ ή στο Πάντειο?

Ευχαριστώ!
Και τα δύο τμήματα είναι εξίσου καλά και το σημαντικότερο είναι ότι το πτυχιο και των δυο τμημάτων είναι ισάξιο . Μην σκέφτεσαι απο τωρα αυτά , γιατί ειναι παρα πολυ νωρίς . Μεθόδευσε προς το παρόν το διάβασμά σου , δώσε πανελλήνιες και όταν έρθει η ώρα το ξανασυζητάμε .
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psyco

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psyco
H Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H Psyco έγραψε στις 18:05, 25-06-17:

Καλησπέρα. ..Έχω ακούσει όσον αφορά το τμήμα ψυχολογίας ότι καλύτερο Πανεπιστήμιο είναι αυτό της Παντειου...για το Καποδιστριακό έχω ακούσει ότι δεν βγαίνεις καθαρά ψυχολόγος...έχετε κάποια πληροφορία πάνω σ αυτό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παράθεση

GordonGekko

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη GordonGekko
Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O GordonGekko good_mood έγραψε στις 18:17, 25-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Psyco
Καλησπέρα. ..Έχω ακούσει όσον αφορά το τμήμα ψυχολογίας ότι καλύτερο Πανεπιστήμιο είναι αυτό της Παντειου...για το Καποδιστριακό έχω ακούσει ότι δεν βγαίνεις καθαρά ψυχολόγος...έχετε κάποια πληροφορία πάνω σ αυτό?
δεν εχω ιδεα στο αντικειμενο αλλα ξερω πως το παντειο δεν ειναι και τοσο καλο οσον αγορα οργανωση/φημη/γραμματειακη υποστηριξη για δουλεια κλπ..
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 299 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 18:50, 25-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Psyco
Εισαι σιγουρη οτι θες να γινεις ψυχολογος??
Η ξαδερφη μ εχει τελειωσει ψυχολογια εκπα και δεν εχει δουλεψει ποτε μεχρι σημερα στο αντικειμενο της(ειναι 28
Επισης η αδερφη μιας φιλης μου εχει τελειωσει ψυχολογια( νομιζω παντειο) εχει κανει κ ενα μεταπτυχιακο ,ανεργη και αυτη
Παντως δεν σου τα λεω αυτα για να μην επιλεξεις ψυχολογια απλα να σε ενημερωσω σε περιπτωση που δεν το ξερεις
Αν το θες πολυ παντως καντο και μην ακους κανεναν
Παράθεση

Psyco

Δραστήριο Μέλος

H Psyco έγραψε στις 19:11, 25-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από kramer123
Εισαι σιγουρη οτι θες να γινεις ψυχολογος??
Η ξαδερφη μ εχει τελειωσει ψυχολογια εκπα και δεν εχει δουλεψει ποτε μεχρι σημερα στο αντικειμενο της(ειναι 28
Επισης η αδερφη μιας φιλης μου εχει τελειωσει ψυχολογια( νομιζω παντειο) εχει κανει κ ενα μεταπτυχιακο ,ανεργη και αυτη
Παντως δεν σου τα λεω αυτα για να μην επιλεξεις ψυχολογια απλα να σε ενημερωσω σε περιπτωση που δεν το ξερεις
Αν το θες πολυ παντως καντο και μην ακους κανεναν
Κοίταξε είναι το όνειρο μου
...Δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω κανένα άλλο επάγγελμα..θα πορευτω μ αυτο κ βλέπουμε. Αισιοδοξία !!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,666 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:07, 25-06-17:

τελειώνεις ψυχολογία πας επαρχεία ανοίγεις ένα γραφείο και κυνηγάς το επάγγελμα. Ευτυχώς ή δυστυχώς η πελατεία για τους ψυχολόγους στις μέρες μας είναι άφθονη.

Το κόλπο είναι να κάνεις κάτι που δε το προσφέρει ο ανταγωνισμός και προς τα εκεί πρέπει να στοχεύεις όταν κάνεις μετεκπαίδευση.
Παράθεση

Psyco

Δραστήριο Μέλος

H Psyco έγραψε στις 23:16, 25-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
τελειώνεις ψυχολογία πας επαρχεία ανοίγεις ένα γραφείο και κυνηγάς το επάγγελμα. Ευτυχώς ή δυστυχώς η πελατεία για τους ψυχολόγους στις μέρες μας είναι άφθονη.

Το κόλπο είναι να κάνεις κάτι που δε το προσφέρει ο ανταγωνισμός και προς τα εκεί πρέπει να στοχεύεις όταν κάνεις μετεκπαίδευση.
Μα εννοείται το μέλλον σ αυτόν τον χωρο είναι ο ιδιωτικός τομέας!
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,666 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 07:19, 26-06-17:

Οι πιο πάνω περιπτώσεις είναι κλασικές δε βρίσκω να διοριστώ κάπου είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα άρα είμαι άνεργος. Στην ψυχολογία μπορείς να χτίσεις κάτι δικό σου με μικρό κόστος αφού δεν απαιτούνται εξειδικευμένα και δαπανηρά μηχανήματα και να ζήσεις αξιοπρεπώς
Παράθεση

efi25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efi25
H efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H efi25 έγραψε στις 11:09, 19-07-17:

Γεια σας, ειμαι αποφοιτη της Νομικης και δουλευω ως ασκουμενη. Παντοτε με ενδιεφερε η ψυχαναλυση, και αναρωτιεμαι αν υπαρχει τροπος να ειδικευτω στην ψυχοθεραπεια (και να την ασκησω, εννοειται) αποφευγοντας να βγαλω σχολη ψυχολογιας. Εχω μπερδευτει και λιγο σχετικα με το ποιες σχολες ειναι αναγνωρισμενες στην Ελλαδα. Ξερετε αν μπορω να γραφτω σε καποια χωρις πτυχιο Ψυχολογου ή συναφες? Χιλια θενξ αν καποιος/α ξερει!
Παράθεση

Kostis-Palamas

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kostis-Palamas
Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Kostis-Palamas έγραψε στις 13:38, 19-07-17:

θα σου απαντησω με ενα λακονικοτατο οχι... τι νομιζετε πια οτι ειναι η ψυχολογια; φιλοσοφια; αν ειναι δυνατον...
Παράθεση

efi25

Νεοφερμένος

H efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H efi25 έγραψε στις 13:40, 19-07-17:

το ρωτησα γιατι μου εχουν πει δυο ατομα οτι γινεται. Εσυ πώς εισαι σιγουρος? Το εχεις ψαξει?
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,651 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 13:47, 19-07-17:

Στην Ελλάδα το επάγγελμα του Ψυχολόγου μπορούν να το ασκήσουν άτομα μόνο με πτυχίο Ψυχολογίας.
Σε διάφορα μεταπτυχιακά κλινικής ή ειδικεύσεις συμβουλευτικής δέχονται άτομα και από άλλους κλαδους (π.χ στη συμβουλευτική νοσηλεύτριες ή στα μεταπτυχιακά άτομα από το φπψ) τα οποία μπορούν να παρακολουθήσουν αλλά μετά δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα.
Ο μόνος τρόπος να γίνεις ψυχοθεραπευτής στην Ελλάδα είναι να έχεις πτυχίο Ψυχολογίας. Λάθος σε έχουν πληροφορήσει .
Βασικά δες το και λίγο πιο πρακτικά. Για να μπορέσεις να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι πρέπει να χεις τις βασικές γνώσεις που δίνονται στο προπτυχιακό.Είναι σαν να σου λέω εγώ ότι θα πάω να γίνω δικηγόρος κάνοντας μεταπτυχιακό πάνω σε ένα συγκεκριμένο δίκαιο ερχόμενη από σχολή Ψυχολογίας.
Παράθεση

efi25

Νεοφερμένος

H efi25 έγραψε στις 13:57, 19-07-17:

δε μιλαω για μεταπτυχιακο. Γ αυτο νομιζω τα εχουμε μπλεξει λιγο. Μιλαω για ιδιωτικες σχολες ψυχοθεραπειας.
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,651 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 14:09, 19-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από efi25
δε μιλαω για μεταπτυχιακο. Γ αυτο νομιζω τα εχουμε μπλεξει λιγο. Μιλαω για ιδιωτικες σχολες ψυχοθεραπειας.
Γι' αυτό και εγώ σου μίλησα για ειδικεύσεις.Δεν τα 'χω μπλέξει. Στις περισσότερες που έχω δει δέχονται άτομα απο τμήματα ψυχολογίας και παρεμφερή τμήματα όπου θα τους είναι χρήσιμες οι γνώσεις πάνω στη συμβουλετική και στην ψυχοθεραπεία.
Δεν είναι όμως ψυχοθεραπευτές.Δεν μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα του ψυχοθεραπευτή. Μόνο άτομα με πτυχίο Ψυχολογίας μπορούν.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

efi25

Νεοφερμένος

H efi25 έγραψε στις 08:11, 20-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Γι' αυτό και εγώ σου μίλησα για ειδικεύσεις.Δεν τα 'χω μπλέξει. Στις περισσότερες που έχω δει δέχονται άτομα απο τμήματα ψυχολογίας και παρεμφερή τμήματα όπου θα τους είναι χρήσιμες οι γνώσεις πάνω στη συμβουλετική και στην ψυχοθεραπεία.
Δεν είναι όμως ψυχοθεραπευτές.Δεν μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα του ψυχοθεραπευτή. Μόνο άτομα με πτυχίο Ψυχολογίας μπορούν.
Oκ καταλαβα...ευχαριστω πολυ! Κριμα παντως!
Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

O GFireP έγραψε στις 13:00, 20-07-17:

Η Ψυχολογία πλέον, είναι μια από τις σημαντικότερες επιστήμες και η βάση για την Ψυχοθεραπεία. Ουσιαστικά ο Ψυχοθεραπευτής έχει κάνει ειδίκευση αλλά προέρχεται από Ψυχολογία σαν βασικές σπουδές. Δεν μπορείς έτσι απλά να ασχοληθείς με ψυχό... χωρίς να έχεις σπουδάσει ψυχολογία.
Όπως είπε και η φίλτατη Emilouko, ακόμα και από ΦΠΨ να πας, δεν έχεις δικαιώματα Ψυχολόγου, ούτε καν με μεταπτυχιακό.
Αυτό γίνεται επειδή η επιστήμη τη Ψυχολογίας είναι δύσκολη, απαιτητική και χρειάζεται μια χρονοβόρα διαδικασία για να την αποκτήσεις (γενικότερα).

Είναι σαν να σου λέω ότι εγώ που έχω σπουδάσει Ψυχολογία, θέλω να πάω σε ιδιωτική σχολή (ή οπουδήποτε) και να ασχοληθώ με ένα παρακλάδι της Νομικής... απλώς δεν γίνεται..
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους