Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,618 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,277 μηνύματα σε 94,909 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 773 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ανθρωπιστικές ή Θετικές επιστήμες; Τι ακολουθήσατε;

Ανθρωπιστικές ή Θετικές επιστήμες; Τι ακολουθήσατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 62)
Ανθρωπιστικές
25
40,32%
Θετικές
37
59,68%

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη GFireP
Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 11:23, 29-12-14:

Ότι λέει από πάνω... πόσοι είναι στις ανθρωπιστικές και πόσοι στις θετικές επιστήμες; (Συγνώμη εάν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα)! Έφτιαξα αυτό το θέμα απλά από ενδιαφέρον... εγώ μάλλον ανθρωπιστικές θα επιλέξω... (σε κανά 3άρι χρόνια... )... Εάν θέλετε γράψτε και με τι θέλετε να ασχοληθείτε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Emilouko : 06-01-15 στις 00:35. Αιτία: Διόρθωση μηνύματος λόγω νέων κατευθύνσεων στο Λύκειο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Corteaurian)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 12:36, 29-12-14:

ξες πόσα γίνονται σε κάνα τριάρι χρόνια.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 699 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 12:42, 29-12-14:

Μην βιάζεται από τώρα για κατευθύνσεις κλπ.Έχεις τόοσο καιρό να αλλάξεις τόοοοσες απόψεις!Να είσαι σίγουρος για αυτό.

Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 13:26, 29-12-14:

Καλά ναι, το ξέρω αυτό... αλλά νομίζω πως δεν θα αλλάξω.. (μισώ τα μαθηματικά, χημεία, φυσική, γεωγραφία και λατρεύω τα αρχαία, ιστορία, γλώσσα, κείμενα κ.λ.π.) Και αυτό φαίνεται και στους βαθμούς μου... πάντως το θέμα το έφτιαξα απλά και μόνο από ενδιαφέρον για να δω ποιοι ''προηγούνται''.. Οπότε, θα ήθελα να δω και την κατεύθυνση που έχετε επιλέξει, ή που θα επιλέξετε...
Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 14:19, 29-12-14:

Γενικά στη β λυκείου λίγοι επιλέγουν τεχνολογική, οι περισσότεροι πανε θετικοί και λίγοι στη θεωρητικη( ίσως περισσότεροι απο οτι στην τεχνολογική)... Στη Γ λυκείου όμως η πλειοψηφία ειναι τεχνολογική και λιγότεροι θετική...

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 14:43, 29-12-14:

Νομιζω κάπου μισοί μισοί...και φετος το ιδιο...

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 14:47, 29-12-14:

Στο σχολείο μας είναι 5 άτομα θετική και 26 τεχνολογική.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

memento_mori

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη memento_mori
H memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H memento_mori έγραψε στις 17:04, 29-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Στο σχολείο μας είναι 5 άτομα θετική και 26 τεχνολογική.
Αυτό που σχεδόν πάντα στην θετική είναι 5-10 άτομα,αλλά οι βάσεις ιατρικής/φαρμακευτικής/κλπ είναι στον θεό,με ξεπερνάει.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerinabc5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerinabc5
H katerinabc5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H katerinabc5 έγραψε στις 18:10, 29-12-14:

Ναι γιατί στην θετική πάνε οι καλοί μαθητές. Στο τμήμα μου, είμαστε 15 άτομα και όλοι είναι απουσιολόγοι, σημαιοφόροι. Το επίπεδο είναι αρκετά καλό και οι καθηγητές κάνουν πιο δύσκολα θέματα από αυτά του φροντιστηρίου στα μαθηματικά και στη φυσική, τη στιγμή που οι τεχνολογικές μας έχουν 25 άτομα και επίπεδο νηπιαγωγείου.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 18:16, 29-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από katerinabc5
Ναι γιατί στην θετική πάνε οι καλοί μαθητές. Στο τμήμα μου, είμαστε 15 άτομα και όλοι είναι απουσιολόγοι, σημαιοφόροι. Το επίπεδο είναι αρκετά καλό και οι καθηγητές κάνουν πιο δύσκολα θέματα από αυτά του φροντιστηρίου στα μαθηματικά και στη φυσική, τη στιγμή που οι τεχνολογικές μας έχουν 25 άτομα και επίπεδο νηπιαγωγείου.
Εντάξει εμείς της τεχνολογικής είμαστε τελειωμένοι από τώρα, απορώ γιατί μας πέρασε από το μυαλό να δώσουμε.
Γενίκευσε πιο πολύ, μπορείς

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 19:04, 29-12-14:

Η αλήθεια είναι οτι και εγω το έχω παρατηρήσει οτι στη θετική πανε πιο καλοί μαθητές, αλλα δεν ειναι απόλυτο... Απο κει και πέρα, ειναι λάθος του καθηγητή αν στο ένα τμήμα κάνει πιο απαιτητικα και στο αλλο κάνει εύκολα...

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 19:10, 29-12-14:

Ο μέσος μαθητής της θετικής είναι κατά πάσα πιθανότητα καλύτερος από τον μέσο της τεχνολογικής. Όμως (οι πιο) πολλοί άριστοι με κλίση στα φυσικομαθηματικά πηγαίνουν τεχνολογική (ή θετική και δεν δηλώνουν 3ο πεδίο) και προσωπικά θεωρώ πως κάποιος με πραγματική κλίση στα μαθηματικά πχ, χαραμιζεται με το να πάει ιατρική και όχι μαθηματικό. Ασφαλώς αυτοί που πάνε ιατρική έχουν πολύ καλο υπόβαθρο στα φυσικομαθηματικά για να βγάλουν αυτό το βαθμό, δεν είναι όμως αυτοί που θα αφοσιωθουν στα μαθηματικά ή την φυσική.
Η θετική στο δικό μου σχολείο έχει τρεις πολύ καλούς (οι δυο θέλουν βιολογικά χημικά, και όντως είναι εξαιρετικοι στη βιολογία ) αλλά οχι ΤΟΝ μαθηταρά στη φυσική. Απλά δίνεις βαρύτητα σε αλλα μαθηματα.

Στο τμήμα μου, είμαστε 15 άτομα και όλοι είναι απουσιολόγοι, σημαιοφόροι
Τι είπες τωρα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LiViNGtheLiFE : 29-12-14 στις 19:15. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley έγραψε στις 19:19, 29-12-14:

Όσοι θέλουν 2ο/4ο/5ο πεδίο πάνε Τεχνολογική. Όσοι θέλουν 3ο, πάνε Θετική. Οι κακοί πάνε Τεχνολογική γιατί δεν ζορίζονται τόσο.
Ο καθένας διαλέγει την κατεύθυνση μέσω της οποίας περνάει ευκολότερα στην σχολή που θέλει και με περισσότερα εφόδια, που κολλάνε οι σημαιοφόροι και οι απουσιολόγοι μωρέ;

Παράθεση

Italian dream... (Corteaurian)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 19:22, 29-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από GP369
Καλά ναι, το ξέρω αυτό... αλλά νομίζω πως δεν θα αλλάξω.. (μισώ τα μαθηματικά, χημεία, φυσική, γεωγραφία και λατρεύω τα αρχαία, ιστορία, γλώσσα, κείμενα κ.λ.π.) Και αυτό φαίνεται και στους βαθμούς μου... πάντως το θέμα το έφτιαξα απλά και μόνο από ενδιαφέρον για να δω ποιοι ''προηγούνται''.. Οπότε, θα ήθελα να δω και την κατεύθυνση που έχετε επιλέξει, ή που θα επιλέξετε...
Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Κι εγώ νομίζω ακριβώς στην ηλικία σου ήμουν όταν το έλεγα αυτό. Έτσι ακριβώς, τόσο παθιασμένα και αποφασιστικά, με την αυτοπεποίθηση του ανθρώπου που έχει κάνει τη σωστή/σίγουρη/ιδανική επιλογή (αν ψαξεις τα πρώτα μου μηνύματα στο φόρουμ θα βρείς αποδείξεις).. Απέφευγα τη θετική όπως ο διάολος το λιβάνι, δεν μπορούσα καν να με φανταστώ να ασχολούμαι με κάτι θετικό, απλά δεν μου ταίριαζε, με απωθούσε, δεν μου άρεσε και, φυσικά, δεν μου περνούσε καν από το μυαλό ως επιλογή. Little did I know...
Τώρα μάχομαι να πάω θετική (στη μάχη θα μείνω γιατί future not found)
Γι'αυτο σου λέω, μην θεωρείς τίποτα δεδομένο. Μα τίποτα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 19:27, 29-12-14:

Αυτό με το 5ο δυστυχώς δεν ισχύει και το έχουν κάνει σύστημα να πηγαίνουν 5ο από θεωρητική. Κρίμα. Αλλά κομμένα αυτά, έρχεται το νέο σύστημα... χεχεχε! Μάθανε να βρίσκουν μια πιθανότητα και ανοίγουν πεδίο χωρίς να έχουν δει ολοκληρωμα στη Ζωή τους.

Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 19:45, 29-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από LiViNGtheLiFE
Αυτό με το 5ο δυστυχώς δεν ισχύει και το έχουν κάνει σύστημα να πηγαίνουν 5ο από θεωρητική. Κρίμα. Αλλά κομμένα αυτά, έρχεται το νέο σύστημα... χεχεχε! Μάθανε να βρίσκουν μια πιθανότητα και ανοίγουν πεδίο χωρίς να έχουν δει ολοκληρωμα στη Ζωή τους.
Δεν είναι και τόσο τραγικό να μπαίνεις 5ο από θεωρητική αφού αποκτάς γνώσεις σε διαφορικό λογισμό, στατιστική και οικονομία. Έτσι και αλλιώς, οι πανελλαδικές δεν έχουν καμία σχέση με την ακαδημαϊκή πορεία ενός φοιτητή. (Πχ Ο Φερμά ήταν δικηγόρος και ασχολήθηκε με τα Μαθηματικά).

Παράθεση

Soleado Febrero ~

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 699 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 19:57, 29-12-14:

Ναι γιατί στην θετική πάνε οι καλοί μαθητές. Στο τμήμα μου, είμαστε 15 άτομα και όλοι είναι απουσιολόγοι, σημαιοφόροι.
Και τώρα με το νέο σύστημα οι απουσιολόγοι και οι σημαιοφόροι που θα πηγαίνουν;Στις θετικές επιστήμες ή στις επιστήμες υγείας;

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 20:16, 29-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Δεν είναι και τόσο τραγικό να μπαίνεις 5ο από θεωρητική αφού αποκτάς γνώσεις σε διαφορικό λογισμό, στατιστική και οικονομία. Έτσι και αλλιώς, οι πανελλαδικές δεν έχουν καμία σχέση με την ακαδημαϊκή πορεία ενός φοιτητή. (Πχ Ο Φερμά ήταν δικηγόρος και ασχολήθηκε με τα Μαθηματικά).
Λόγια καθηγητή στο τμήμα του ΕΚΠΑ:
"Το ξέρω ότι οι περισσοτεροι μπηκατε από θεωρητική και δεν έχει τις ανάλογες γνώσεις, γι αυτό θα προσπαθήσω να προσαρμοσω το μάθημα στο επίπεδο σας"

Οι της θεωρητικής υστερουν. Οποίος ήταν μάγκας και μπορούσε, ας τα έβγαζε πέρα με τα μαθηματικά κατ.

Και το τελευταίο που είπες καταλαβαίνεις ότι δε στέκει, αλλιώς θα Μπαιναμε όλοι παντού από όλες της κατευθύνσεις.

Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 20:46, 29-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από LiViNGtheLiFE
Λόγια καθηγητή στο τμήμα του ΕΚΠΑ:
"Το ξέρω ότι οι περισσοτεροι μπηκατε από θεωρητική και δεν έχει τις ανάλογες γνώσεις, γι αυτό θα προσπαθήσω να προσαρμοσω το μάθημα στο επίπεδο σας"

Οι της θεωρητικής υστερουν. Οποίος ήταν μάγκας και μπορούσε, ας τα έβγαζε πέρα με τα μαθηματικά κατ.

Και το τελευταίο που είπες καταλαβαίνεις ότι δε στέκει, αλλιώς θα Μπαιναμε όλοι παντού από όλες της κατευθύνσεις.
Κοίτα, και εγώ πέρσι τις ίδιες απόψεις με 'σένα είχα πάνω σε αυτό το θέμα. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν είναι τίποτε παραπάνω από υπερβολική ενασχόληση με ειδικές περιπτώσεις και ασκήσεις πάνω σε μιγαδικούς, παραγώγους και ολοκληρώματα που βασίζονται πάνω σε τεχνάσματα. Αν διαβάζεις στο πανεπιστήμιο μπορείς να μάθεις ό,τι δεν έμαθες στο λύκειο γιατί τα κάνουν πάλι από την αρχή. Υπομονή, επιμονή και να μην τρομάζεις εύκολα απαιτεί μόνο.

Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 20:54, 29-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Κι εγώ νομίζω ακριβώς στην ηλικία σου ήμουν όταν το έλεγα αυτό. Έτσι ακριβώς, τόσο παθιασμένα και αποφασιστικά, με την αυτοπεποίθηση του ανθρώπου που έχει κάνει τη σωστή/σίγουρη/ιδανική επιλογή (αν ψαξεις τα πρώτα μου μηνύματα στο φόρουμ θα βρείς αποδείξεις).. Απέφευγα τη θετική όπως ο διάολος το λιβάνι, δεν μπορούσα καν να με φανταστώ να ασχολούμαι με κάτι θετικό, απλά δεν μου ταίριαζε, με απωθούσε, δεν μου άρεσε και, φυσικά, δεν μου περνούσε καν από το μυαλό ως επιλογή. Little did I know...
Τώρα μάχομαι να πάω θετική (στη μάχη θα μείνω γιατί future not found)
Γι'αυτο σου λέω, μην θεωρείς τίποτα δεδομένο. Μα τίποτα
δεν ξέρω αν πρόκειται να αλλάξω... ελπίζω όχι.. τέλος πάντων..

Να σας ρωτήσω, η τεχνολογική δεν έγινε ένα με τη θετική;; Ή κάνω λάθος; Και τα πεδία δεν άλλαξαν;; Κάπως έτσι δεν έγινε;; http://www.economics.edu.gr/neo-lyke...wrwn-didaskali...

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 22:00, 29-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Κοίτα, και εγώ πέρσι τις ίδιες απόψεις με 'σένα είχα πάνω σε αυτό το θέμα. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν είναι τίποτε παραπάνω από υπερβολική ενασχόληση με ειδικές περιπτώσεις και ασκήσεις πάνω σε μιγαδικούς, παραγώγους και ολοκληρώματα που βασίζονται πάνω σε τεχνάσματα. Αν διαβάζεις στο πανεπιστήμιο μπορείς να μάθεις ό,τι δεν έμαθες στο λύκειο γιατί τα κάνουν πάλι από την αρχή. Υπομονή, επιμονή και να μην τρομάζεις εύκολα απαιτεί μόνο.
Σαφώς και ειναι εφικτό να αναπληρωθουν τα κενά, όμως χωρίς καμία αμφιβολία αυτός που πάει από τεχνολογική κάνει μαθηματα πολύ πιο σχετικά (εκτός από τα μαθηματικά, το ΑΟΔΕ -παρότι μάθημα παπαγαλιας- έχει αν μη τι άλλο περισσότερη σχέση με το 5ο πεδίο -στο οποίο ως γνωστόν υπάρχει κ το τμημα διοίκησης Επιχειρήσεων - απ ότι τα μαθηματα των θεωρητικών). Τα παιδιά που πάνε από τεχνολογική είναι πιο κατασταλαγμενα και νομίζω πως πρέπει να ληφθεί υπ όψιν. Και πέρα από αυτό η όποια ενασχόληση με τα μαθηματικά, ακόμη και σε κεφάλαια άσχετα με τα οικονομικά ή έστω όχι με άμεση εφαρμογή, ακόμη και η αναλυτική γεωμετρία της Β κατ. .σε κάνει να αποκτήσεις μια μαθηματική σκέψη που θα τη βρεις μπροστά σου, και επιμένω, ακόμη και σε φαινομενικά άσχετα κεφάλαια.
Στεκομαι στο γεγονός ότι οποίος θέλει οντως μια σχολή που ασχολείται αμιγώς με τα οικονομικά, είναι επόμενο να επιλέξει τεχνολογική, ενώ όσοι πάνε από θεωρητική το κάνουν γιατί αυτό τους έκατσε, ειδάλλως θα είχαν επιδιώξει περισσότερη εμβαθυνση στην επιστήμη των μαθηματικών.
Τέλος, θεωρώ πως ένας Χ βαθμός δε βγαίνει με την ίδια ευκολία από όλες τις κατευθύνσεις καθώς βλέπουμε ένα προφανές χαντάκωμα τα τελευταία χρονιά στα μαθηματικά. Κατ και την φυσική κατ που δε συνοδεύεται από ανάλογη αύξηση της δυσκολίας στα θεωρητικά μαθηματα.
Καταλήγω λοιπόν πως η διαμόρφωση του νέου Λυκείου ευνοεί αυτούς που πραγματικά θέλουν μια σχολή και περιορίζει την πανηλιθια φιλοσοφία "βλέπω τα μόρια και μετά αποφασίζω που παω, όπου με πάει το κύμα" κτλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LiViNGtheLiFE : 29-12-14 στις 22:04.
Παράθεση

katerinabc5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerinabc5
H katerinabc5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H katerinabc5 έγραψε στις 23:17, 29-12-14:

Εντάξει εμείς της τεχνολογικής είμαστε τελειωμένοι από τώρα, απορώ γιατί μας πέρασε από το μυαλό να δώσουμε.
Ανέφερα τι γίνεται στο ΔΙΚΟ μου σχολείο. Μόνο η πρώτη πρόταση θα μπορούσε να θεωρηθεί γενίκευση, αλλά είναι η πικρή αλήθεια.

Αρχική Δημοσίευση από financial
Απο κει και πέρα, ειναι λάθος του καθηγητή αν στο ένα τμήμα κάνει πιο απαιτητικα και στο αλλο κάνει εύκολα...
Γιατί να είναι λάθος? Ο καθηγητής οφείλει να προσαρμόζεται στις ανάγκες του κάθε τμήματος και όχι να εφαρμόζει την ίδια μέθοδο σε όλα τα τμήματα. Αν το τμήμα τραβάει δύσκολες ασκήσεις θα τις βάλει, αν όχι θα περιοριστεί στις απλές.

?

Αρχική Δημοσίευση από Soleado Febrero ~
[FONT="Century Gothic"]Και τώρα με το νέο σύστημα οι απουσιολόγοι και οι σημαιοφόροι που θα πηγαίνουν;
Το καινούργιο σύστημα δεν με αφορά, εγώ είμαι από τους τυχερούς του παλιού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 30-12-14 στις 01:03.
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,794 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 23:20, 29-12-14:

just a reminder: πολλοι μισουσαν τη φυσικη, τη χημεια και τα μαθηματικα και λατρευαν τα φιλολογικα και κατεληξαν θετικη και το αντιστροφο. Μην ειστε απόλυτοι στις απόψεις σας, πάντα να είστε διαλλακτικοί και ελαστικοί στις επιλογές σας. Ποτέ δεν ξέρετε τι μέρα ξημερώνει και με τι μυαλά ξυπνάτε. Καλή χρονιά, καλά μυαλά και καλή τύχη σε ό,τι και να επιλέξετε

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley έγραψε στις 01:02, 30-12-14:

Ανέφερα τι γίνεται στο ΔΙΚΟ μου σχολείο. Μόνο η πρώτη πρόταση θα μπορούσε να θεωρηθεί γενίκευση, αλλά είναι η πικρή αλήθεια.
Καλά, κράτα την γνώμη σου και άσε μας εμάς τους τεχνολογικούς που δεν αποδεχόμαστε την πικρή αλήθεια.

Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 01:13, 30-12-14:

Γιατί να είναι λάθος? Ο καθηγητής οφείλει να προσαρμόζεται στις ανάγκες του κάθε τμήματος και όχι να εφαρμόζει την ίδια μέθοδο σε όλα τα τμήματα. Αν το τμήμα τραβάει δύσκολες ασκήσεις θα τις βάλει, αν όχι θα περιοριστεί στις απλές.
Θεωρώ οτι κάτι τέτοιο παραβιάζει την ισότητα μεταξύ των μαθητών, ας μην κανει εν ανάγκη τις ίδιες δύσκολες ασκήσεις, αλλα δεν μπορεί στο ένα να κανει τα απαιτητικα, και στο αλλο να κανει τα πανευκολα. Δουλειά του ειναι ειναι να τους προετοιμάσει όλους για πανελλήνιες, άρα πρεπει να τους βελτιώσει και να λύνει και θέματα απαιτητικότερα στο πνεύμα των εξετασεων...

Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 09:09, 30-12-14:

Συμφωνώ με τον financial... όμως στην δική μου ερώτηση ποιος θα απαντήσει;;

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,794 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 10:37, 30-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από GP369
Συμφωνώ με τον financial... όμως στην δική μου ερώτηση ποιος θα απαντήσει;;
έχουν "συγχωνευτεί" κατά κάποια έννοια..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 10:49, 30-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
έχουν "συγχωνευτεί" κατά κάποια έννοια..
Τι εννοείς; Δεν θα με πείραζε λίγη παραπάνω ανάλυση.. δηλαδή η τεχνολογική συγχωνεύτηκε με την θετική; Και με τα πεδία; Και αυτά δεν άλλαξαν;;

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 20:14, 30-12-14:

Απ ότι έχω καταλάβει στη β είναι μια κοινη ενώ στη γ διασπάται σε τεχνολογικες επιστήμες or whatever και επιστήμες υγείας. Εξαιρετική εξέλιξη κατ εμέ.

Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 8,804 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 22:44, 30-12-14:

ήμουν θεωρητική, όμως θα συμφωνήσω μαζί σου.

Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 301 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 16:37, 10-05-15:

Στη Β λυκείου θετικές επιστήμες και στη Γ επιστήμες υγείας

Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη iakovosgreece
Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 01:05, 13-08-17:

Επαναφέρω το θέμα για να δούμε τι έχουμε επιλέξει εμείς που θα πάμε Β Λυκείου! Εγώ δεν χρειάζεται να πω,το καταλαβαίνετε και από το άβατάρ μου. Οπότε τι επιλέξατε; Ανθρωπιστικές ή Θετικές;
Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Β' λυκείου

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 01:32, 13-08-17:

Όταν έγραψα πριν 3 χρόνια σε αυτό το θέμα όλοι έλεγαν πως είναι νωρίς και θα αλλάξω άποψη. Ακόμα αγύριστο κεφάλι εγώ .

Ανθρωπιστικών φυσικά. Ψυχολογία σου έρχομαι!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GFireP : 13-08-17 στις 01:35.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Carpe_Diem (Άλκηστις)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Carpe_Diem
H Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Carpe_Diem Άδραξε την μέρα και έγραψε στις 12:59, 13-08-17:

Θεωρητικόπαιδο κι εδωω
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 17:45, 13-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Carpe_Diem
Θεωρητικόπαιδο κι εδωω
Έτσι,να μαζευόμαστε πολλοί!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iakovosgreece : 13-08-17 στις 17:51.
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,573 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 17:49, 13-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από iakovosgreece
Έτσι,να μαζευόμαστε πολύ!
Πολλοί*

Αυτά, παιδιά, είναι λάθη που δεν πρέπει να γίνονται από εσάς των ανθρωπιστικών
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 17:53, 13-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Πολλοί*

Αυτά, παιδιά, είναι λάθη που δεν πρέπει να γίνονται από εσάς των ανθρωπιστικών
Άντε καλέ,αμέσως να μου την πεις! Ένα λαθάκι απροσεξίας!
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,730 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 09:28, 14-08-17:

Φέτος των ανθρωπιστικών είστε περισσότεροι εδώ μέσα. Εγώ μόνο με τη στεφανία και μια φορά στον αιώνα ( στο στέκι γιατί έξω από εδώ κάθε μέρα) με την σολεάδο μιλούσαμε

Καλή σας επιτυχία ξανά και εύχομαι να κάνετε τα όνειρα πραγματικότητα και να μη μετανιώσετε την θεωρητική βεβαίως βεβαίως ( πλάκα κάνω, εσείς μου φαίνεστε καμμένοι)
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 492 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 10:43, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Φέτος των ανθρωπιστικών είστε περισσότεροι εδώ μέσα.
Απαιτώ να εμφανιστεί όλη η συνομοταξία της θετικής να τους δείξουμε ποιοι είναι οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 10:54, 14-08-17:

Φέτος των ανθρωπιστικών είστε περισσότεροι εδώ μέσα. Εγώ μόνο με τη στεφανία και μια φορά στον αιώνα ( στο στέκι γιατί έξω από εδώ κάθε μέρα) με την σολεάδο μιλούσαμε

Καλή σας επιτυχία ξανά και εύχομαι να κάνετε τα όνειρα πραγματικότητα και να μη μετανιώσετε την θεωρητική βεβαίως βεβαίως ( πλάκα κάνω, εσείς μου φαίνεστε καμμένοι)
Ευχαριστούμε πάρα πολύ! Και εγώ εύχομαι να γίνεις η καλύτερη καθηγήτρια Γερμανικών σε όλη την Ελλάδα!
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής (ΑΕΙ/Πειραιάς) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 10:56, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Απαιτώ να εμφανιστεί όλη η συνομοταξία της θετικής να τους δείξουμε ποιοι είναι οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ.
Παρών
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,730 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 11:06, 14-08-17:

Κακιέ άνθρωπε.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ! Και εγώ εύχομαι να γίνεις η καλύτερη καθηγήτρια Γερμανικών σε όλη την Ελλάδα!
Danke schön
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 11:12, 14-08-17:

Λογικό είναι να είστε περισσότεροι επειδή υπάρχει τεράστια υποβάθμιση και bullying προς τις ανθρωπιστικές επιστήμες.
Παράθεση

Carpe_Diem (Άλκηστις)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Carpe_Diem
H Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Carpe_Diem Άδραξε την μέρα και έγραψε στις 12:35, 14-08-17:

Λογικό είναι να είστε περισσότεροι επειδή υπάρχει τεράστια υποβάθμιση και bullying προς τις ανθρωπιστικές επιστήμες.
Στο δικό μου σχολείο, οι καθηγητές μόνο που δεν έπεφταν στα πόδια μας για να ακολουθήσουμε τις θετικές. Μην σας ακούγεται υπερβολική η λέξη bullying. Ο φυσικός μας, απαξίωνε με κάθε ευκαιρία απροκάλυπτα τα θεωρητικά μαθήματα και ιδίως τα αρχαία, λέγοντας χαρακτηριστικά: Ποτέ στην ζωή μου δεν χρειάστηκα τα αρχαία κι ούτε εσείς θα τα χρειαστείτε. Βλακείες είναι αυτά (!).
Και κάπως έτσι φέτος, στην φουρνιά μου, με το ζόρι συμπληρώνεται 1 τμήμα θεωρητικής. Τα υπόλοιπα 4 βουρ για θετικές επιστήμες ''που θέλουν λιγότερο διάβασμα'' σύμφωνα με τους καθηγητές.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,188 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:50, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Carpe_Diem
Τα υπόλοιπα 4 βουρ για θετικές επιστήμες ''που θέλουν λιγότερο διάβασμα'' σύμφωνα με τους καθηγητές.
lol
Παράθεση

Athr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Athr
Ο Athr αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας . Έχει γράψει 213 μηνύματα.

O Athr έγραψε στις 13:01, 14-08-17:

Ζήτηση και προσφορά. Ο κόσμος αυτή τη στιγμή δίνει μεγαλύτερη αξία στα STEM επαγγέλματα καθώς βλέπει ότι έχουν μεγαλύτερη αντίκτυπο στην καλύτερευση της ζωής του ανθρώπου. Δεν ξέρω γιατι θέλετε τοσο πολύ να υπάρχει ισάξια αντιπροσώπευση στις θετικές και στις ανθρωπιστικές επιστήμες. Δεν χρειάζεται να βγαίνουν τόσοι πολυ ειδικευμένοι στ αρχαία (το ιδιο μπορει να ειπωθει ως ενα βαθμο και για τα μαθηματικα κλπ αλλα σιγουρα χρειάζονται σε πολυ μεγαλύτερο βαθμό). Και ο καθηγητης έχει δίκιο, στη μεγαλύτερη πλειοψηφία των ανθρώπων η ειδίκευση των αρχαίων έχει πολύ μικρό αντίκτυπο στην αυτολοκλήρωση των ανθρώπων απλά στην Ελλάδα τρώμε απο μικροί την καραμέλα του "ποσο σημαντικά είναι τ αρχαία και μπλα μπλα" που κυριως πιστευω αποσκοπεί στην διατήρηση υπεραπαραγωγής ανεργών φιλολογών και μη παραγωγικών επαγγελμάτων (Ζήτηση και προσφορά).

Θέματα όπως διατροφή, ψυχολογία, αγορά εργασίας, οικονομικά πραγματικού κόσμου και άλλα τέτοια concepts δεν αγγίζονται ή παιρνούνται αφ'υψηλου απο το σχολείο, όταν οποιοσδήποτε σοβαρος ενηλικας θα σου πει ότι επηρεάζουν άμεσα την ζωη τους καθημερινά ενώ καθόμαστε και ασχολούμαστε γιατι τα παιδία στα σχολεία δεν κάθονται να παπαγαλίσουν (γιατί αυτό κανουν επι το πλείστον, μην εθελοτυφλούμε) περισσότερες ώρες αρχαία. Οσοί είστε στη διαδικασία επιλογής κατευθυνσης ή επαγγέλματος κάντε τη χάρη στην εαυτό σας και ψάξτε διεξοδικά τι προοπτικές έχει κάθε επαγγέλμα και αν μπορείτε βρείτε άτομα που έργάζονται στα συγκεκριμένα να σας πουνε την πραγματική κατάσταση, μην ακούτε μόνο γονείς και καθηγητές που έιναι τυφλοί απο τις προκαταλήψεις τους. My 2 cents.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 13:20, 14-08-17:

Οι περισσότεροι εδώ είναι του '19. Οι θεωρητικοί του '18 είμαστε δυο-τρεις .
Πάντως, τα παιδιά των οικονομικών είναι πολύ περισσότερα και από τους θετικούς και από τους θεωρητικούς στο σχολείο μου (και στα υπόλοιπα θαρρώ), αφού γενικά υπάρχει η εντύπωση πως είναι η πιο ξεκούραστη κατεύθυνση.

( πλάκα κάνω, εσείς μου φαίνεστε καμμένοι)
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής (ΑΕΙ/Πειραιάς) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 13:24, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Athr
Πολύ σωστός κατά την άποψη μου αν και μάλλον θα πέσουν να σε φάνε για αυτά που είπες περί Αρχαίων και λοιπών φιλολογικών μαθημάτων
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 13:41, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Athr
Ζήτηση και προσφορά. Ο κόσμος αυτή τη στιγμή δίνει μεγαλύτερη αξία στα STEM επαγγέλματα καθώς βλέπει ότι έχουν μεγαλύτερη αντίκτυπο στην καλύτερευση της ζωής του ανθρώπου. Δεν ξέρω γιατι θέλετε τοσο πολύ να υπάρχει ισάξια αντιπροσώπευση στις θετικές και στις ανθρωπιστικές επιστήμες. Δεν χρειάζεται να βγαίνουν τόσοι πολυ ειδικευμένοι στ αρχαία (το ιδιο μπορει να ειπωθει ως ενα βαθμο και για τα μαθηματικα κλπ αλλα σιγουρα χρειάζονται σε πολυ μεγαλύτερο βαθμό). Και ο καθηγητης έχει δίκιο, στη μεγαλύτερη πλειοψηφία των ανθρώπων η ειδίκευση των αρχαίων έχει πολύ μικρό αντίκτυπο στην αυτολοκλήρωση των ανθρώπων απλά στην Ελλάδα τρώμε απο μικροί την καραμέλα του "ποσο σημαντικά είναι τ αρχαία και μπλα μπλα" που κυριως πιστευω αποσκοπεί στην διατήρηση υπεραπαραγωγής ανεργών φιλολογών και μη παραγωγικών επαγγελμάτων (Ζήτηση και προσφορά).

Θέματα όπως διατροφή, ψυχολογία, αγορά εργασίας, οικονομικά πραγματικού κόσμου και άλλα τέτοια concepts δεν αγγίζονται ή παιρνούνται αφ'υψηλου απο το σχολείο, όταν οποιοσδήποτε σοβαρος ενηλικας θα σου πει ότι επηρεάζουν άμεσα την ζωη τους καθημερινά ενώ καθόμαστε και ασχολούμαστε γιατι τα παιδία στα σχολεία δεν κάθονται να παπαγαλίσουν (γιατί αυτό κανουν επι το πλείστον, μην εθελοτυφλούμε) περισσότερες ώρες αρχαία. Οσοί είστε στη διαδικασία επιλογής κατευθυνσης ή επαγγέλματος κάντε τη χάρη στην εαυτό σας και ψάξτε διεξοδικά τι προοπτικές έχει κάθε επαγγέλμα και αν μπορείτε βρείτε άτομα που έργάζονται στα συγκεκριμένα να σας πουνε την πραγματική κατάσταση, μην ακούτε μόνο γονείς και καθηγητές που έιναι τυφλοί απο τις προκαταλήψεις τους. My 2 cents.
Λοιπόν, εντάξει στα αρχαία μπορεί να υπάρχει σε ένα βαθμό αποστήθιση(όχι παπαγαλία) αλλά και στη θεωρία και τους τύπους των μαθηματικών και της φυσικής τι υπάρχει;Φαντασία και κριτική ικανότητα;Ας γελάσω!
Αφού είναι αυτή η άποψη της ανθρωπότητας που λες εσύ,τότε ας καταργηθούν οι ανθρωπιστικές επιστήμες. Έτσι,τα πυρηνικά όπλα και οι πόλεμοι θα γίνουν ανεξέλεγκτοι,δε θα υπάρχει πρόοδος στις επιστήμες και χωρίς τη γλώσσα όλα θα εξαφανιστούν. Δεν θα υπάρχει η ιστορία για να μαθαίνουμε τα λάθη του παρελθόντος ούτε παιδεία.
Σταματήστε πια αυτές τις ταμπέλες.Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες απόψεις εν έτει 2017 στα μυαλά των ανθρώπων.Ξυπνήστε λίγο!
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 492 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 13:52, 14-08-17:

Αφού είναι αυτή η άποψη της ανθρωπότητας που λες εσύ,τότε ας καταργηθούν οι ανθρωπιστικές επιστήμες. Έτσι,τα πυρηνικά όπλα και οι πόλεμοι θα γίνουν ανεξέλεγκτοι,δε θα υπάρχει πρόοδος στις επιστήμες και χωρίς τη γλώσσα όλα θα εξαφανιστούν. Δεν θα υπάρχει η ιστορία για να μαθαίνουμε τα λάθη του παρελθόντος ούτε παιδεία.
Ηρέμησε λίγο. Κανείς δεν είπε ότι οι ανθρωπιστικές επιστήμες είναι εν γένει άχρηστες ή ότι δεν θέλουμε καθόλου τέτοιους επιστήμονες. Απλά, τη σημερινή εποχή, τέτοιου είδους επιστήμονες έχουν λιγότερη ζήτηση από τους υπόλοιπους και ορισμένοι δεν συνεισφέρουν αρκετά στην οικονομία της εποχής. Αυτό δεν κάνει τις ανθρωπιστικές επιστήμες άχρηστες.

Btw η γλώσσα δεν δημιουργήθηκε από τους φιλόλογους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους