Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,298 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,406 μηνύματα σε 92,450 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 250 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Φοιτητής στην πόλη σου

Hercret

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hercret
Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O Hercret έγραψε στις 17:19, 07-07-16:

Γειά σε όλους. Τι γνώμη έχετε για φοιτητική ζωή στην ίδια σου την πόλη; Φυσικά και δεν συγκρίνεται με την ζωη σε κάποια άλλη πόλη (ανεξαρτησία, δικό σου σπίτι κτλπ) αλλά και το να μένεις στην πόλη σου έχει τα καλά του όπως την ζεστή σουπίτσα της μαμάς όταν είμαστε άρρωστοι
Εγώ κατά πάσα πιθανότητα θα μείνω στην πόλη μου και για αρχή σκέφτομαι να βγάλω το δίπλωμα αυτοκινήτου και μετά από καιρό αν βρω κάποια δουλειά να προσπαθήσω να νοικιάσω καμία γκαρσονιέρα για να έχω και τον δικό μου ιδιωτικό χώρο. Εσείς τι λέτε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 707 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 17:26, 07-07-16:

Κι εγώ σκέφτομαι να κάνω το ίδιο που σπουδάζω Αθήνα, από το 3ο έτος όμως και με προϋπόθεση να πηγαίνει καλά η σχολή (όροι των δικών μου )
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hercret

Φοιτητής

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O Hercret έγραψε στις 17:36, 07-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από klean
Κι εγώ σκέφτομαι να κάνω το ίδιο που σπουδάζω Αθήνα, από το 3ο έτος όμως και με προϋπόθεση να πηγαίνει καλά η σχολή (όροι των δικών μου )
Το καλό είναι πως και παραπάνω χρόνια να κάτσεις στην σχολή δεν θα σε πιέσουν τόσο αφού δεν έχουν να πληρωνουν και ενοίκιο..
εγώ έδωσα φέτος και λογικά περνάω Βιολογία στην πόλη μου (Ηράκλειο). Λογικά με τα μόρια που έβγαλα θα μπορούσα να περάσω και σε κάποια άλλη πόλη αλλά επέλεξα να μείνω...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 17:37, 07-07-16:

Έχει και θετικά το να είσαι στην πόλη σου, χάνεις λίγο όσον αφορά την αυτονομία σου αλλά κερδίζεις σε άλλα. Προσωπικά θεωτώ τον εαυτό μου 100% Αθηναίο, και μου αρέσει η Αθήνα, ακόμα και τα αρνητικά της, και δύσκολα θα την άλλαζα για οποιαδήποτε άλλη πόλη.
Για δικό μου σπίτι το σκέφτομαι κι εγώ και θα το ήθελα αλλά δεν νομίζω ακόμα κυρίως για οικονομικούς λόγους. Ίσως προς το στο τέλος του 3ου έτους... Θεωρώ πως αν το κάνω αυτό θα πετύχω να συνδυάσω τις σπουδές στην πόλη μου με μια αυτονομία όσο το δυνατόν μεγαλύτερη!
Παράθεση

Hercret

Φοιτητής

O Hercret έγραψε στις 17:43, 07-07-16:

Ναι καλά εννοείται πως δικό σου σπίτι θα ψάξεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα..
Πάντως αυτό είναι το καλύτερο καθώς είσαι αυτόνομος αλλά ταυτόχρονα δεν χάνεις όλα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να έχει κάποιος κοντά σε μια Ελληνίδα μάνα (άπλυτα ρούχα, φαγητό κτλπ)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 707 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 17:49, 07-07-16:

Αυτή η αυτονομία μου θυμίζει τα ελληνικά πανεπιστήμια Ή είσαι αυτόνομος ή δεν είσαι, εμένα μ' αρέσει η ιδέα, έστω κι αν έχει τις δυσκολίες και τις ελλείψεις της Ελληνίδας μάνας...
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 19:50, 07-07-16:

Πληκτικό.
Το να είναι πόλη σου η Αθήνα, ακόμα πιο πληκτική.
Σαν να πας σχολείο στο 1ο ΓΕΛ Χάους.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,367 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 23:13, 07-07-16:

Πληκτικη η Αθηνα; Δηλαδη οι υπολοιπες τι ειναι; Αν εχεις αυτοκινητο και λεφτα μια χαρα ειναι και η Αθηνα για Αθηναιους φοιτητες...
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 23:25, 07-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Πληκτικη η Αθηνα; Δηλαδη οι υπολοιπες τι ειναι; Αν εχεις αυτοκινητο και λεφτα μια χαρα ειναι και η Αθηνα για Αθηναιους φοιτητες...
Νιώθω ανυπέρβλητα το αίσθημα της πλήξης.
Σιχαίνομαι την Αθήνα και θεωρώ ανύπαρκτη την φοιτητική της ζωή και γενικά χαοτική με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
Παράθεση

Stickerbush

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Stickerbush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 431 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 23:33, 07-07-16:

Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, φύγετε από το σπίτι σας (και από τη πόλη σας). Ο απογαλακτισμός δεν είναι επιλογή αλλά ανάγκη για έναν νέο άνθρωπο σήμερα.
Παράθεση

ledzeppelin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ledzeppelin
Ο ledzeppelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O ledzeppelin έγραψε στις 23:40, 07-07-16:

Μα ο βασικός λόγος για τον οποίο η Αθήνα αξίζει(ή όχι) για να είσαι φοιτητής είναι ακριβώς ότι η Αθήνα δεν έχει φοιτητική ζωή. Δηλαδή μπορεί κάποιος να ξεφύγει από τη φοιτητική ρουτίνα και να μπει στην "πραγματική" ζωή. Παράλληλα η Αθήνα είναι κυρίως για άτομα που έχουν μεγάλες φιλοδοξίες και έχουν όρεξη να κάνουν πράγματα που αλλού δεν θα τα βρουν. Όποιος θέλει να ζήσει μια χαλαρή φοιτητική ζωή με τα ξενύχτια της και τα παρτάκια της βεβαίως βεβαίως μακριά από Αθήνα
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 23:58, 07-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, φύγετε από το σπίτι σας (και από τη πόλη σας). Ο απογαλακτισμός δεν είναι επιλογή αλλά ανάγκη για έναν νέο άνθρωπο σήμερα.
Ακριβώς.

Αρχική Δημοσίευση από ledzeppelin
Μα ο βασικός λόγος για τον οποίο η Αθήνα αξίζει(ή όχι) για να είσαι φοιτητής είναι ακριβώς ότι η Αθήνα δεν έχει φοιτητική ζωή. Δηλαδή μπορεί κάποιος να ξεφύγει από τη φοιτητική ρουτίνα και να μπει στην "πραγματική" ζωή. Παράλληλα η Αθήνα είναι κυρίως για άτομα που έχουν μεγάλες φιλοδοξίες και έχουν όρεξη να κάνουν πράγματα που αλλού δεν θα τα βρουν. Όποιος θέλει να ζήσει μια χαλαρή φοιτητική ζωή με τα ξενύχτια της και τα παρτάκια της βεβαίως βεβαίως μακριά από Αθήνα
ΧΑ-ΧΑ γελάω.
Όποιος θέλει να ζήσει yolo σε κάθε πόλη μπορεί να το κάνει.
Λες και η Αθήνα δεν έχει ξενύχτια και παρτάκια. Είναι Λονδίνο!!!! Όλη η αφρόκρεμα του επιχειρηματικού κόσμου εδώ

Όσο για την "πραγματική ζωή" και τις "μεγάλες φιλοδοξίες", πραγματικά γελάω.
Με τους γονείς να μας τα σκάνε και να μας φιλοξενούνε μέχρι τα 30μας (τουλάχιστον) και εμείς κατά 70% μέσα στην ανεργία.
Παράθεση

ledzeppelin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ledzeppelin
Ο ledzeppelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O ledzeppelin έγραψε στις 00:38, 08-07-16:

Υπάρχει ένα σημαντικό θέμα στην Αθήνα για ένα φοιτητή. Αν δεν έχεις όχημα ή βραδινή έξοδος είναι κουραστική. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν θες να πας για μια μπύρα στο χαλαρό μετά τις εννιά το βράδυ το σκέφτεσαι γιατί μετά τις 12 μμμ γιοκ κάτι που στην επαρχία μπορείς να το κάνεις κάθε βράδυ λόγω αποστάσεων. Πάντως και η Αθήνα Λονδίνο πάει να γίνει σιγά σιγά. Καθημερινή ακόμα και στο Μοναστηράκι, Γκάζι κόσμο πολύ δεν θα δεις. Αναφέρομαι σε αυτό το κομμάτι της φοιτητικής ζωής γενικά χωρίς να αναφέρομαι στον εαυτό μου.

Chris ακριβώς λόγω των ρυθμών της Αθήνας που είπες και εσύ συμβαίνουν όλα αυτά που περιέγραψα.
ΥΓ. Σίγουρα η Αθήνα για ένα Αθηναίο ως πόλη σπουδών είναι καλύτερη επιλογή από ότι μια επαρχιακη πόλη για ένα ντόπιο.

Το τι κάποιος έχει φιλοδοξίες δεν σημαίνει ότι θα τις πετύχει κιόλας. Στην πλειοψηφία πρόκειται για αυταπάτες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ledzeppelin : 08-07-16 στις 00:37. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Just1n, PanosFlo, stefaniat

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φοιτητής στην ίδια πόλη - Από Οδυσσέας
      Το θέμα έχει λάβει 150 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητική ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-07-11 στις 01:33.
    • Autostop μέσα στην πόλη! - Από Κακή Επιρροή
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-09-08 στις 10:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους