Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,358 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,221 μηνύματα σε 96,248 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 801 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή Κατεύθυνσης

Panagiotis09 (Παναγιώτης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Panagiotis09
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O Panagiotis09 έγραψε στις 11:56, 13-12-15:

Όντως δεν είναι λίγοι αυτοί που λένε πως η ιστορία γενικής είναι δύσκολη. Θα προσπαθήσω να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου ώστε να επιτυχω τους αρχικούς στόχους μου.Ισως στο μέλλον μπορέσω να συνδιασω τα ενδιαφέροντα μου. Ελπίζω μόνο να μην το μετανιωσω γιατί μετά θα είναι αργά για να αλλάξω,κυριως ψυχολογικά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,119 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 12:58, 13-12-15:

@Panagiotis09, εσύ ο ίδιος, μη λαμβάνοντας υπ'όψη τη δυσκολία των μαθημάτων κτλ..τι θελεις να σπουδάσεις; με τι θέλεις να ασχοληθείς; Μας είπες, πως επέλεξες θετική επειδή ήθελες να εισαχθείς σε μία ιατροφαρμακευτική σχολή σωστά; Αν αυτός ήταν ο αρχικός σου στόχος, γιατί να συμβιβαστείς με κάτι διαφορετικό, μόνο και μόνο λόγω μερικών σχολίων από αριστούχους, όπως είπες, που δυσκολεύονται; Το γεγονός ότι ήθελες ιατροφαρμακευτικές και μετά αγχώθηκες λόγω άλλων παιδιών και άλλαξες όραμα εμένα προσωπικά με οδηγεί σε χαμηλή αυτοπεποίθηση. Από τη στιγμή που αυτό ήθελες να κάνεις γιατί να μην το προσπαθήσεις; Ναι, και μένα μ'αρέσει η αγγλική φιλολογία..δεν είναι όμως αυτό που πραγματικά θέλω (πιστεύω). Εσένα είναι; ή απλά είναι σχολές που βρίσκεις ενδιαφέρουσες και πιθανόν να εισαχθείς πιο εύκολα λόγω παπαγαλίας; Το να μείνεις θετική, να περάσεις π.χ. παιδαγωγικά με ιστορία γεν. και από 'κει με κατατακτήριες σε αγγλική φιλολογία/ψυχολογία θα σου κοστίσει +4 χρόνια. Το ερώτημα είναι το εξής: Αξίζει να το περάσεις όλο αυτό; Αν είναι αυτό που θες να κάνεις, ΝΑΙ. Αν απλά πιστεύεις ότι δεν θα τα καταφέρεις για ιατρική/φαρμακευτική/χ/y και είναι η αμέσως επόμενη επιλογή σου, ΟΧΙ. Οπότε σκέψου τι πραγματικά θες. Σχολές υγείας ή Ανθρωπιστικές; Και από 'κει και πέρα καταστρώνεις το σχέδιό σου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,800 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 15:15, 13-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis09
Ελπίζω μόνο να μην το μετανιωσω γιατί μετά θα είναι αργά για να αλλάξω,κυριως ψυχολογικά.
Αυτό δεν θα το επιτρέψεις στον εαυτό σου. Από τη στιγμή που πήρες την οριστική σου απόφαση θα το σκέφτεσαι σαν να είναι μονόδρομος χωρίς εναλλακτική. Αν κάθε φορά που βρίσκεις δυσκολίες σκέφτεσαι ότι πήρες λάθος δρόμο το μόνο που θα κάνεις είναι να ρίχνεις την ψυχολογία σου στα τάρταρα και αυτό να έχει άμεσο αντίκτυπο στο διάβασμά σου. Μόνο πίσω θα σε πηγαίνει μια τέτοια σκέψη. Εξάλλου όποια κατεύθυνση και αν διάλεγες θα υπήρχαν στιγμές που οι δυσκολίες θα σου φαίνονταν ανυπέρβλητες. Σε αυτές τις στιγμές προσπαθείς να ηρεμήσεις, ανασυντάσσεις τις δυνάμεις σου και ξαναξεκινάς!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ForeverYoung

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ForeverYoung
Ο ForeverYoung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ForeverYoung έγραψε στις 17:15, 26-02-16:

Γεια σας, με λένε Ραφαήλ και είμαι μαθητής της β' λυκείου. Έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση, επειδή μέχρι πριν 2 μήνες περίπου ήθελα ψυχολογία, και γενικά μου άρεσαν πολύ οι θεωρητικές επιστήμες. Πλέον όμως, το μόνο που μου αρέσει από το 1ο πεδίο είναι η ειδική αγωγή. Λόγω του ότι μου αρέσει πολύ και η λογιστική όμως, σκέφτομαι πολύ σοβαρά του χρόνου να πάρω την κατεύθυνση οικονομίας και πληροφορικής. Εδώ θα ήθελα να σημειώσω πως είμαι καλός μαθητής και πως αν προσέξω και διαβάσω και λίγο μπορώ να τα καταφέρω σε οποιοδήποτε μάθημα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι μου προτείνετε και αν θα δυσκολευτώ στην περίπτωση που αλλάξω κατεύθυνση. Είναι απαραίτητα τα μαθηματικά που κάνουν τώρα στην θετική κατεύθυνση για του χρόνου; Γενικά, όλοι μου λένε να προσέξω καλά, επειδή είναι μεγάλο ρίσκο να αλλάξω κατεύθυνση, οπότε θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

iordaki-s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη iordaki-s
Ο iordaki-s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής (ΑΕΙ/Σπάρτη) . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O iordaki-s έγραψε στις 17:46, 26-02-16:

Με καλή προετοιμασία δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Απ’ όσο ξέρω λίγα πράγματα χρειάζονται από μαθηματικά κατεύθυνσης για την τρίτη. Δώσε βάση περισσότερο στην άλγεβρα.

ΥΓ: Μπορείς να περάσεις ειδική αγωγή από Οικονομίας κ Πληροφορικής επιλέγοντας ιστορία γενικής.
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 14:54, 28-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από ForeverYoung
Γεια σας, με λένε Ραφαήλ και είμαι μαθητής της β' λυκείου. Έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση, επειδή μέχρι πριν 2 μήνες περίπου ήθελα ψυχολογία, και γενικά μου άρεσαν πολύ οι θεωρητικές επιστήμες. Πλέον όμως, το μόνο που μου αρέσει από το 1ο πεδίο είναι η ειδική αγωγή. Λόγω του ότι μου αρέσει πολύ και η λογιστική όμως, σκέφτομαι πολύ σοβαρά του χρόνου να πάρω την κατεύθυνση οικονομίας και πληροφορικής. Εδώ θα ήθελα να σημειώσω πως είμαι καλός μαθητής και πως αν προσέξω και διαβάσω και λίγο μπορώ να τα καταφέρω σε οποιοδήποτε μάθημα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι μου προτείνετε και αν θα δυσκολευτώ στην περίπτωση που αλλάξω κατεύθυνση. Είναι απαραίτητα τα μαθηματικά που κάνουν τώρα στην θετική κατεύθυνση για του χρόνου; Γενικά, όλοι μου λένε να προσέξω καλά, επειδή είναι μεγάλο ρίσκο να αλλάξω κατεύθυνση, οπότε θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τα μαθηματικά της Β' δεν είναι και τόσο σημαντικά για την Γ'. Εμάς μας λένε ότι της Α' είναι τα σημαντικότερα και ό,τι κενά έχεις θα φανούν τότε και θα σε ζορίζουν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CharaDes

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CharaDes
H CharaDes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H CharaDes έγραψε στις 15:25, 28-02-16:

Δεν ειναι αργα αν το αποφασισες να αλλαξεις κατευθυνση. Ξερω πολλους που το εκαναν και δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα. Αν το θες πραγματικα θα τα καταφερεις! Και ισχυει οτι η β λυκειου δεν χρειαζεται ιδιαιτερα, αλλα κ να εχεις καποιο κενο με λιγη προσπαθεια το καλυψεις αν αλλαξεις τωρα!
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 16:10, 28-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από CharaDes
Δεν ειναι αργα αν το αποφασισες να αλλαξεις κατευθυνση. Ξερω πολλους που το εκαναν και δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα. Αν το θες πραγματικα θα τα καταφερεις! Και ισχυει οτι η β λυκειου δεν χρειαζεται ιδιαιτερα, αλλα κ να εχεις καποιο κενο με λιγη προσπαθεια το καλυψεις αν αλλαξεις τωρα!
Κοίτα..είναι ανάλογα τον άνθρωπο..μπορεί εσύ να ξέρεις πολλούς που το έκαναν και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, αλλά και γω ξέρω άλλους τόσους που την πάτησαν και τα βρήκαν σκούρα μετά. Είναι γενικά ριψοκίνδυνη κίνηση η αλλαγή κατεύθυνσης στη Β'..αλλά αν πιστεύει ότι μπορεί, τότε ας το επιδιώξει.
Παράθεση

aglaia gian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aglaia gian
H aglaia gian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H aglaia gian έγραψε στις 17:26, 20-03-16:

Καλησπέρα.
Είμαι δευτέρα λυκείου και στην αρχή της σχολικής χρονιάς επέλεξα να ακολουθήσω την θετική κατεύθυνση.. Όμως μετά τα Χριστούγεννα άλλαξα γνώμη επειδή με δυσκόλευαν πολύ τα θετικά μαθήματα και λογικό αφού δεν πήγαινα φροντιστήριο ούτε έκανα ιδιαίτερα μαθήματα.. Στην τρίτη λυκείου θα αλλάξω κατεύθυνση και θα πάω στην θεωρητική, καθώς με ενδιαφέρουν σχολές όπως αυτές της ψυχολογίας ή της φιλολογίας. Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει για το αν μπορώ να καλύψω τα κενά μου μέσα στο καλοκαίρι και αν μπορώ να φτάσω τις μόρια αυτών των σχολών λαμβάνοντας υπόψη το ότι έχω βάσεις στα αρχαία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 18:12, 20-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από aglaia gian
Καλησπέρα.
Είμαι δευτέρα λυκείου και στην αρχή της σχολικής χρονιάς επέλεξα να ακολουθήσω την θετική κατεύθυνση.. Όμως μετά τα Χριστούγεννα άλλαξα γνώμη επειδή με δυσκόλευαν πολύ τα θετικά μαθήματα και λογικό αφού δεν πήγαινα φροντιστήριο ούτε έκανα ιδιαίτερα μαθήματα.. Στην τρίτη λυκείου θα αλλάξω κατεύθυνση και θα πάω στην θεωρητική, καθώς με ενδιαφέρουν σχολές όπως αυτές της ψυχολογίας ή της φιλολογίας. Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει για το αν μπορώ να καλύψω τα κενά μου μέσα στο καλοκαίρι και αν μπορώ να φτάσω τις μόρια αυτών των σχολών λαμβάνοντας υπόψη το ότι έχω βάσεις στα αρχαία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα κενά των θεωρητικών μαθημάτων είναι ευκολότερο να καλυφθούν απ'ότι τα κενά των θετικών. Ίσως και να γίνεται, αν εσύ είσαι αποφασισμένη να στρωθείς, γιατί όχι;
Παράθεση

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SocratesAgain
Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O SocratesAgain έγραψε στις 18:52, 01-03-17:

Γεια σε όλους.

Είμαι μαθητής της Β λυκείου,και απο την αρχή απο γυμνάσιο μου άρεσαν τα θεωρητικά μαθήματα , ενω παράλληλα δεν είχα ενδιαφερθεί σχεδόν καθόλου για τα φυσικά με αποτέσμα να έχω ΠΟΛΛΆ ΚΕΝΑ

Τώρα,μεγαλώνοντας , έκατσα και έψαξα τις σχολές του κάθε πεδίουκαι διαπίστωσα οτι το πρώτο πεδίο δεν έχει κάτι αξιόλογο και με μέλλον...... σε αντίθεση με το 5πεδίο που έχει ίσως τις καλύτερες σχολές όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση.

Ως εκ τούτου,αποφάσησα, του χρόνου στην Γ λυκ. να πάρω τα μαθήματα Οικονομίας και Πληροφορικής και να δηλώσω αυτό το πεδίο.

Το θέμα όμως είναι,το αν είναι δυνατόν να καλύψω την απαραίτητη έστω ύλη των μαθηματικών,λόγο των κενών που έχω.
Όπως επίσης θα ήθελα να ξέρω,αν και τα άλλα τα μαθήματα (Πληροφορική,ΑΟΘ) είναι σχετικά εύκολα ή δύσκολα κτλ και αν είναι δυνατόν ένας θεωρητικός να ανταποκριθεί σε αυτά.

Ευχαριστώ !
Παράθεση

Akratitos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akratitos
Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O Akratitos sometimes i find myself in Nowher έγραψε στις 19:25, 01-03-17:

Το ΑΟΘ και το ΑΕΠΠ ειναι μαθήματα χωρις προαπαιτούμενα οποτε θα τα πας καλα. Τωρα οσο αναφορα τα μαθηματικα θα τα βρεις σκούρα αν εχεις πολλα κενά αλλα ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι αποτυγχάνουν σε αυτο το μαθημα οποτε οι βάσεις δεν ειναι υψηλές πολυ των σχολών. ΑΑρα αν πραγματικά σου αρεσουν οι σχολές θα σου ελεγα να το τολμήσεις.
Παράθεση

Johnman97

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnman97
Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O Johnman97 έγραψε στις 19:46, 01-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από SocratesAgain
Γεια σε όλους.

Είμαι μαθητής της Β λυκείου,και απο την αρχή απο γυμνάσιο μου άρεσαν τα θεωρητικά μαθήματα , ενω παράλληλα δεν είχα ενδιαφερθεί σχεδόν καθόλου για τα φυσικά με αποτέσμα να έχω ΠΟΛΛΆ ΚΕΝΑ

Τώρα,μεγαλώνοντας , έκατσα και έψαξα τις σχολές του κάθε πεδίουκαι διαπίστωσα οτι το πρώτο πεδίο δεν έχει κάτι αξιόλογο και με μέλλον...... σε αντίθεση με το 5πεδίο που έχει ίσως τις καλύτερες σχολές όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση.

Ως εκ τούτου,αποφάσησα, του χρόνου στην Γ λυκ. να πάρω τα μαθήματα Οικονομίας και Πληροφορικής και να δηλώσω αυτό το πεδίο.

Το θέμα όμως είναι,το αν είναι δυνατόν να καλύψω την απαραίτητη έστω ύλη των μαθηματικών,λόγο των κενών που έχω.
Όπως επίσης θα ήθελα να ξέρω,αν και τα άλλα τα μαθήματα (Πληροφορική,ΑΟΘ) είναι σχετικά εύκολα ή δύσκολα κτλ και αν είναι δυνατόν ένας θεωρητικός να ανταποκριθεί σε αυτά.

Ευχαριστώ !
Εσενα τι θα σου αρεσε να κανεις? Δε σου αρεσει καμια σχολη απο το πρωτο πεδιο?? Εχεις ασχοληθει ποτε με προγραμματισμο απο μονος σου? Γιατι ειδα καπου οτι ζητουσες πληροφοριες για τη σχολη μηχανικων πληροφορικης..... Για την οποια δε μπορω να σε πληροφορησω αλλα κρινοντας απο το τιτλο "Πληροφορικη" ετοιμασου για γερο διαβασμα και εργασιες κλπ. Σε φαση φοιτητικη ζωη μηδαμινη.... (Μιλω εκ πειρας ). Οχι οτι ειμαι και γω ολη μερα πανω απο το pc και ειμαι αντικοινωνικος κλπ, αλλα απλα λεω οτι θα βλεπεις παλιους σου συμμαθητες που θα χουν περασει κατι φιλολογιες ή παιδαγωγικα και θα ειναι ολη την ωρα εξω. (Μιλαω παντα για σχολες πληροφορικης) .Τωρα για οικονομικες σχολες το μονο που γνωριζω ειναι οτι εκει τα πραγματα ειναι λιγο πιο βατα.. Αλλα και παλι πιστευω οτι πρεπει να το θελεις παρα πολυ για να αλλαξεις ετσι κατευθυνση και μαλιστα σε αντικρουομενα πεδια.... Εγω θα σου προτεινα να κανεις μια ερευνα αγορας ... Αν και να σε πληροφορησω οτι ΚΑΜΙΑ σχολη δεν ειναι η ιδανικη ως προς την αμεση ευρεση εργασιας...Καμια ομως. Ακομα και πληροφορικη πρεπει να το κυνηγησεις και πρεπει να σου αρεσει για να ανταπεξελθεις. Επισης θα σου προτεινα να μαθεις απο τωρα μονος σου καποια βασικα για μια γλωσσα προγραμματισμου( πχ c, c++, java, python ( κατα προτιμηση c για αρχη)) με tutorials και να δεις αν σου αρεσει να γραφεις προγραμματα. Ισα ισα αυτα θα σε προετοιμασουν για τη σχολη μετα αν τελικα καταληξεις σε σχολη πληροφορικης. Αυτα απο μενα . Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!!!!
Παράθεση

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O SocratesAgain έγραψε στις 20:06, 01-03-17:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Γιάννη,δεν έχω κατασταλλάξει κάπου,απλά μια έρευνα κάνω να δω τι παίζει με διάφορες σχολές,έχω ενδιαφερθεί και για Μηχ.Πληροφορικής και για Ψηφιακών μέσων και επικοινωνίας και για ναυτιλιακών σπουδών , για μάρκεντινγκ κτλ

Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το εαν καταφέρω να γράψω τουλάχιστον 12-13 χιλ. Μόρια σύνολο... και τουλάχιστον θα ήθελα ενα 7-8 χιλ. μόρια στα μαθηματικά,γτ εχει μεγάλο (που να μην είχε..) συντελεστη βαρ. ....

και ενα 14-15 να γράψω στα άλλα θα είμαι πολυ ευχαριστημένος .

*Ναι έχω ασχοληθεί με python.
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 20:16, 01-03-17:

Γιάννη,δεν έχω κατασταλλάξει κάπου,απλά μια έρευνα κάνω να δω τι παίζει με διάφορες σχολές,έχω ενδιαφερθεί και για Μηχ.Πληροφορικής και για Ψηφιακών μέσων και επικοινωνίας και για ναυτιλιακών σπουδών , για μάρκεντινγκ κτλ

Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το εαν καταφέρω να γράψω τουλάχιστον 12-13 χιλ. Μόρια σύνολο... και τουλάχιστον θα ήθελα ενα 7-8 χιλ. μόρια στα μαθηματικά,γτ εχει μεγάλο (που να μην είχε..) συντελεστη βαρ. ....

Τι ακριβώς εννοείς 7 χιλιάδες μόρια στα μαθηματικά; Το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι, αλλά πώς ακριβώς θα γράψεις 7-8 χιλιάδες μόρια στα μαθηματικά; Στα μαθήματα ο βαθμός που γράφεις βρίσκεται στην κλίμακα του 20..από 'κει και πέρα υπολογίζονται τα μόρια με βάση τους συντελεστές βαρύτητας κλπ.
Παράθεση

SocratesAgain

Νεοφερμένος

O SocratesAgain έγραψε στις 20:21, 01-03-17:

Ναι αυτό εννωούσα! ένα 7-8.
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 20:26, 01-03-17:

Ναι αυτό εννωούσα! ένα 7-8.
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Σκέψου ότι μόνο από τη θεωρία αν την έχεις ολόσωστη θα πάρεις 5.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,725 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 21:04, 01-03-17:

Κατάρχάς μπράβο σου γιατί διαλέγεις κατεύθυνση με βαση τι σχολή είναι καλύτερη για το επαγγελματικό σου μέλλον και όχι με βάση σε τι μαθήματα είσαι καλός.

Κατα τα άλλα πρόκειται να δώσεις τις πιο σοβαρές εξετάσεις της ζωής σου που θα κρίνουν το μέλλον σου και έχεις ως στόχο να γράψεις 12 - 13 χιλ. μόρια. Αυτή η νοοτροπία είναι λάθος. Στις εξετάσεις πάμε να γράψουμε 20.000 μόρια σε όλα τα μαθήματα απαίρνεις το ρίσκο να γράψεις πολύ λιγότερο από ότι υπολογίζεις.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 19:53, 23-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Κατάρχάς μπράβο σου γιατί διαλέγεις κατεύθυνση με βαση τι σχολή είναι καλύτερη για το επαγγελματικό σου μέλλον και όχι με βάση σε τι μαθήματα είσαι καλός.

Κατα τα άλλα πρόκειται να δώσεις τις πιο σοβαρές εξετάσεις της ζωής σου που θα κρίνουν το μέλλον σου και έχεις ως στόχο να γράψεις 12 - 13 χιλ. μόρια. Αυτή η νοοτροπία είναι λάθος. Στις εξετάσεις πάμε να γράψουμε 20.000 μόρια σε όλα τα μαθήματα απαίρνεις το ρίσκο να γράψεις πολύ λιγότερο από ότι υπολογίζεις.
Καλα νταξει οχι και 20000 ακομα και εγω που στοχευω για ενα 18.800 για να ειμαι σιγουρος για κανα 18-19 παω... καλο ειναι να εχεις υψηλες προσδοκιες, αλλα κανεις δεν μπορει να ειναι αριστος σε ολα οποτε μαλλον θα λεγα πας να δωσεις τον καλυτερο σου εαυτο
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 717 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 21:13, 23-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Καλα νταξει οχι και 20000 ακομα και εγω που στοχευω για ενα 18.800 για να ειμαι σιγουρος για κανα 18-19 παω... καλο ειναι να εχεις υψηλες προσδοκιες, αλλα κανεις δεν μπορει να ειναι αριστος σε ολα οποτε μαλλον θα λεγα πας να δωσεις τον καλυτερο σου εαυτο
άριστος σε όλα Δεν είναι κανείς, ωστόσο θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Στις πανελλήνιες κάνουμε ο,τι καλύτερο μπορούμε και θέτουμε τον πήχη στο 20, για να γράψουμε αυτό που μπορούμε κι ας είναι και το 15. Γιατί αν βάλουμε στόχο το 15, μάλλον παρακάτω θα γράψουμε.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,625 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:38, 23-03-17:

Συμφωνώ απόλυτα .
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:27, 24-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
άριστος σε όλα Δεν είναι κανείς, ωστόσο θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Στις πανελλήνιες κάνουμε ο,τι καλύτερο μπορούμε και θέτουμε τον πήχη στο 20, για να γράψουμε αυτό που μπορούμε κι ας είναι και το 15. Γιατί αν βάλουμε στόχο το 15, μάλλον παρακάτω θα γράψουμε.
καταλαβαινω τι λες και δεν διαφωνω απλα αν οντως σε ενα μαθημα ξερεις οτι δεν μπορεις για 20 λεγοντας θα παω να γραψω για 20 κοροιδευεις τον εαυτο σου...εγω αυτο εννοω
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 717 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 00:39, 24-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
καταλαβαινω τι λες και δεν διαφωνω απλα αν οντως σε ενα μαθημα ξερεις οτι δεν μπορεις για 20 λεγοντας θα παω να γραψω για 20 κοροιδευεις τον εαυτο σου...εγω αυτο εννοω
Σωστό. Παίζει μεγάλο ρόλο κι η αυτογνωσία!!
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:41, 24-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
Σωστό. Παίζει μεγάλο ρόλο κι η αυτογνωσία!!
Παράθεση

ParisGr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ParisGr
Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O ParisGr έγραψε στις 18:43, 16-05-17:

Γεια σας,

Είμαι μαθητής Α΄ Λυκείου και ακόμα ψάχνομαι για το μελλοντικό μου επάγγελμα, χωρίς να είμαι αποφασισμένος για κάτι συγκεκριμένο, έχω διάφορα στο μυαλό μου.

Αρχικά είχα σκεφτεί να πάω από 5ο Επιστημονικό Πεδίο για σχολές Υπολογιστών, όμως στις ενδοσχολικές εξετάσεις φέτος δυσκολεύτηκα στην Άλγεβρα -τη φοβάμαι, δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου - (υπολογίζω έγραψα γύρω στο 15 παρόλο που κάνω φροντιστήριο).

Αντίθετα στα Αρχαία, επίσης δε μου αρέσουν, όμως με διάβασμα λίγων ημερών, έγραψα πολύ καλύτερα, χωρίς φροντιστήριο.

Νιώθω ότι έχω περισσότερη κλίση στα θεωρητικά μαθήματα, όλα μου βγαίνουν πιο φυσικά (βρίσκω εύκολη την αποστήθιση και η μνήμη με βοηθάει).

Παρόλ' αυτά, πιστεύω ότι δεν είμαι 100% θεωρητικό ούτε 100% θετικό μυαλό.

Και το δίλημμα: Θεωρητική ή Τεχνολογική κατεύθυνση; Πού ρισκάρω λιγότερο;

Δεν ξέρω τίποτα από Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ, τι απαιτήσεις έχει το καθένα, και πώς θα ανταποκριθώ στα μαθήματα αυτά, όταν χρειαστεί.;
Ιστορία Κατεύθυνσης πιστεύω ότι το έχω.

Επίσης, υπάρχει σύγκριση μεταξύ Λατινικών και Μαθηματικών Γενικής Παιδείας (έχω διάφορα στο μυαλό μου), Ιστορίας Κατεύθυνσης και ΑΕΠΠ;

Φοβάμαι, μήπως ρισκάρω αν επιμείνω στην Τεχνολογική Κατεύθυνση και δεν τα βγάλω πέρα με ΑΟΘ και ΑΕΠΠ (και εννοείται μαθηματικά).

Εσείς τι λέτε; Έχει βρεθεί κάποιος σε ανάλογο δίλημμα;

Ευχαριστώ,
Παν. Γεωργ.

Γεια σας,

Είμαι μαθητής Α΄ Λυκείου και ακόμα ψάχνομαι για το μελλοντικό μου επάγγελμα, χωρίς να είμαι αποφασισμένος για κάτι συγκεκριμένο, έχω διάφορα στο μυαλό μου.

Αρχικά είχα σκεφτεί να πάω από 5ο Επιστημονικό Πεδίο για σχολές Υπολογιστών, όμως στις ενδοσχολικές εξετάσεις φέτος δυσκολεύτηκα στην Άλγεβρα -τη φοβάμαι, δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου - (υπολογίζω έγραψα γύρω στο 15 παρόλο που κάνω φροντιστήριο), και εννοείται απογοητεύτηκα.

Αντίθετα στα Αρχαία, επίσης δε μου αρέσουν, όμως με διάβασμα λίγων ημερών, έγραψα πολύ καλύτερα, χωρίς φροντιστήριο.

Νιώθω ότι έχω περισσότερη κλίση στα θεωρητικά μαθήματα, όλα μου βγαίνουν πιο φυσικά (βρίσκω εύκολη την αποστήθιση και η μνήμη με βοηθάει).

Και το δίλημμα: Θεωρητική (Αγγλική Φιλολογία) ή Τεχνολογική (Υπολογιστές) κατεύθυνση; Πού ρισκάρω λιγότερο;

Δεν ξέρω τίποτα από Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ, τι απαιτήσεις έχει το καθένα, και πώς θα ανταποκριθώ στα μαθήματα αυτά, όταν χρειαστεί.;

Επίσης, υπάρχει σύγκριση μεταξύ
Λατινικών και Μαθηματικών Γενικής Παιδείας (έχω διάφορα στο μυαλό μου),
Ιστορίας Κατεύθυνσης και ΑΕΠΠ;

Φοβάμαι, μήπως ρισκάρω αν επιμείνω στην Τεχνολογική Κατεύθυνση και δεν τα βγάλω πέρα με ΑΟΘ και ΑΕΠΠ (και εννοείται μαθηματικά).

Ευχαριστώ,
Παν. Γεωργ.
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 20:54, 16-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από PotisG
Γεια σας,

Αρχικά είχα σκεφτεί να πάω από 5ο Επιστημονικό Πεδίο για σχολές Υπολογιστών, όμως στις ενδοσχολικές εξετάσεις φέτος δυσκολεύτηκα στην Άλγεβρα -τη φοβάμαι, δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου - (υπολογίζω έγραψα γύρω στο 15 παρόλο που κάνω φροντιστήριο), και εννοείται απογοητεύτηκα.

Και το δίλημμα: Θεωρητική (Αγγλική Φιλολογία) ή Τεχνολογική (Υπολογιστές) κατεύθυνση; Πού ρισκάρω λιγότερο;

Επίσης, υπάρχει σύγκριση μεταξύ
Λατινικών και Μαθηματικών Γενικής Παιδείας (έχω διάφορα στο μυαλό μου),
Ιστορίας Κατεύθυνσης και ΑΕΠΠ;

Ευχαριστώ,
Παν. Γεωργ.
Αρχικά, καλωσόρισες στην παρέα μας PotisG!

Η συμβουλή μου είναι να μην επιλέξεις κατεύθυνση με βάση την κλίση που πιθανώς έχεις στα «θετικά» ή στα «θεωρητικά» μαθήματα, αλλά με βάση το επάγγελμα που θες να ακολουθήσεις. Δεν λέω ότι δεν έχει σημασία αυτό που ανέφερα, αλλά τίθεται -κατά τη γνώμη μου- σε δεύτερη μοίρα.

Επίσης, έχεις κατά νου δύο διαφορετικές σχολές στο μυαλό σου. Επειδή το πιθανότερο είναι να σκεφτείς κι άλλες σχολές μέχρι να φτάσεις στην τρίτη Λυκείου ή ακόμη και να απορρίψεις αυτές που ανέφερες, θεωρώ ότι δεν πρέπει να σε πτοεί το γεγονός ότι δεν γράφεις όσο θα ήθελες σε κάποια μαθήματα (όπως η Άλγεβρα). Μπορεί να βελτιωθείς θεαματικά μέχρι την προετοιμασία σου για τις πανελλήνιες, αρκεί να προσπαθήσεις περισσότερο τώρα που έχεις χρόνο ακόμη. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις, αν κατασταλάξεις προς τα που θα προσανατολιστείς επαγγελματικά.

Όσον αφορά τα μαθήματα που ανέφερες, θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο νόημα να σου πούμε ποια είναι ευκολότερα και ποια όχι. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς ψύχραιμα τι θες να κάνεις στη ζωή σου (χωρίς βέβαια η πανελλήνιες να είναι αυτοσκοπός), αν θα επιλέξεις δηλαδή θεωρητικές, θετικές ή οικονομικές σπουδές. Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τις προοπτικές που προσφέρουν οι ανάλογες σχολές, τα ενδιαφέροντά σου, κ.λπ. Αφού ξεδιαλύνεις κάποια πράγματα μέσα σου -όπως αυτά που ανέφερα-, τότε μπορείς να ενημερωθείς για τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστείς.

Ελπίζω να βοήθησα!
Οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις, μη διστάσεις να μας γράψεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης Τ. : 16-05-17 στις 23:10.
Παράθεση

ParisGr

Νεοφερμένος

O ParisGr έγραψε στις 22:10, 16-05-17:

Μιχάλη Τ.,
Έχεις απόλυτο δίκιο, και σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Τις δύο Σχολές (Αγγλική Φιλολογία και Υπολογιστές) τις έχω ισότιμα στο μυαλό μου ως τώρα.

Όπως είπες, μπορεί στο μέλλον ν' αλλάξουν πολλά, συμφωνώ (και το βλέπω ήδη, δεν μπορώ ακόμα να κατασταλάξω σε κάτι).
Όμως, στη Β΄ Λυκείου πρέπει να επιλέξω μια κατεύθυνση (έχω δηλώσει θετική (τεχνολογική), αλλά μετά το διαγώνισμα στην άλγεβρα.....).
Αν δεν έχω ήδη αποφασίσει στη Β΄ Λυκείου τι θέλω να κάνω, φοβάμαι ότι μετά δε θα μπορώ να ακολουθήσω τους άλλους που ξέρουν ήδη από τώρα τι θέλουν και ήδη προετοιμάζονται γι΄αυτό.

Κοίταξε τώρα: Υπάρχουν Σχολές στο 3ο πεδίο που επίσης μ' ενδιαφέρουν, και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση ν' ακολουθήσω θετική κατεύθυνση, ο μόνος τρόπος να το ανοίξω είναι με βιολογία γενικής, ως μάθημα επιλογής, μέσω θεωρητικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης.
Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήθελα να έχω μικρότερο ρίσκο αποτυχίας.
Είναι κι αυτός ένας λόγος που κοιτάζω κυρίως την κατεύθυνση. Τι να κάνω σ' αυτήν την περίπτωση;

Αν ήξερα περισσότερα για Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ ίσως μπορούσα να προσανατολιστώ καλύτερα....

Γιατί έχει απώλεια μορίων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ParisGr : 16-05-17 στις 22:10. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 23:02, 16-05-17:

Μιχάλη Τ.,
Έχεις απόλυτο δίκιο, και σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Τις δύο Σχολές (Αγγλική Φιλολογία και Υπολογιστές) τις έχω ισότιμα στο μυαλό μου ως τώρα.

Όπως είπες, μπορεί στο μέλλον ν' αλλάξουν πολλά, συμφωνώ (και το βλέπω ήδη, δεν μπορώ ακόμα να κατασταλάξω σε κάτι).
Όμως, στη Β΄ Λυκείου πρέπει να επιλέξω μια κατεύθυνση (έχω δηλώσει θετική (τεχνολογική), αλλά μετά το διαγώνισμα στην άλγεβρα.....).
Αν δεν έχω ήδη αποφασίσει στη Β΄ Λυκείου τι θέλω να κάνω, φοβάμαι ότι μετά δε θα μπορώ να ακολουθήσω τους άλλους που ξέρουν ήδη από τώρα τι θέλουν και ήδη προετοιμάζονται γι΄αυτό.

Κοίταξε τώρα: Υπάρχουν Σχολές στο 3ο πεδίο που επίσης μ' ενδιαφέρουν, και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση ν' ακολουθήσω θετική κατεύθυνση, ο μόνος τρόπος να το ανοίξω είναι με βιολογία γενικής, ως μάθημα επιλογής, μέσω θεωρητικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης.
Είναι κι αυτός ένας λόγος που κοιτάζω κυρίως την κατεύθυνση. Τι να κάνω σ' αυτήν την περίπτωση;

Αν ήξερα περισσότερα για Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ ίσως μπορούσα να προσανατολιστώ καλύτερα....
Έγραψες προηγουμένως ότι, παρόλο που δεν σου αρέσουν τα Αρχαία, έγραψες καλύτερα σε σχέση με την Άλγεβρα. Στην τρίτη Λυκείου όμως πρέπει να γράψεις πολύ καλά στα Αρχαία, γιατί η Αγγλική Φιλολογία έχει παραδοσιακά υψηλή βάση. Επίσης, στα Αρχαία θα εξεταστείς σε άγνωστο κείμενο, το οποίο προϋποθέτει δουλειά. Για να μην μακρυγορώ, πρέπει να γράψεις, γενικά, πολύ καλά σ' αυτό το μάθημα για να περάσεις στην Αγγλική Φιλολογία.

Από την άλλη, ενδιαφέρεσαι (προς το παρόν τουλάχιστον) για υπολογιστές. Χωρίς να είμαι βέβαιος, με υπολογιστές μπορείς να ασχοληθείς ακόμη κι αν περάσεις σε σχολή με 14.000-15.000 μόρια. Το τελευταίο σε καμία περίπτωση δεν το λέω υποτιμητικά.

Ακόμη, σε ενδιαφέρουν και σχολές του τρίτου επιστημονικού πεδίου. Λίγοι, όμως, μπαίνουν από θεωρητική κατεύθυνση σ' αυτές τις σχολές, κι ακόμη πιο λίγοι ανταποκρίνονται στις σπουδές τους. Άρα, θα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τους θετικούς.

Συνεπώς, εγώ θα διάλεγα Θετική στη Β' Λυκείου και πιθανώς στην Γ' Λυκείου Τεχνολογική, γιατί θα είχα περισσότερες επιλογές συγκριτικά με τη Θεωρητική.

Υγ: Τους όρους «Θεωρητική», «Θετική» και «Τεχνολογική» τους χρησιμοποιώ συμβατικά. Νομίζω ότι έχουν αλλάξει πλέον.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τα Λατινικά είναι -κατά γενική ομολογία- το ευκολότερο μάθημα της Θεωρητικής. Θέλει, όμως, προσοχή σε λεπτομέρειες για να μην χάσεις μονάδες. Το ΑΟΘ είναι, επίσης, εύκολο μάθημα, ακόμη και για τους θεωρητικούς. Δεν το λέω τυχαία αυτό, καθώς έχω εξεταστεί σ' αυτό το μάθημα όντας από Θεωρητική. Για το ΑΕΠΠ δεν γνωρίζω να σου πω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης Τ. : 16-05-17 στις 23:13.
Παράθεση

ParisGr

Νεοφερμένος

O ParisGr έγραψε στις 09:59, 17-05-17:

Πολύ σωστά τα λες, τα λαμβάνω όλα υπ όψιν.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
Παράθεση

Άλεξ Σ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Άλεξ Σ.
Ο Άλεξ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Άλεξ Σ. έγραψε στις 11:28, 01-07-17:

Γεια σας φίλοι.. Σε 3 μήνες θα είμαι μαθητής γ' λυκείου και πρός το παρών είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.. Ωστόσο τώρα τελευταία αρχίζω να σκέφτομαι το 2ο πεδίο και τις σχολές που έχει.. Το πρόβλημα είναι πως φοβάμαι την αλλαγή ειδικά όταν μένει μένει μόνο 1 χρόνος ενώ από φυσική και χημεία δεν γνωρίζω τίποτα.. Επομένως θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα..
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 11:36, 01-07-17:

Τι εννοείς όταν λες τεχνολογική κατεύθυνση; Οικονομικά;
Παράθεση

Mary99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary99
H Mary99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Mary99 (Τμήμα Κτηνιατρικής ΑΠΘ) έγραψε στις 15:37, 01-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Άλεξ Σ.
Γεια σας φίλοι.. Σε 3 μήνες θα είμαι μαθητής γ' λυκείου και πρός το παρών είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.. Ωστόσο τώρα τελευταία αρχίζω να σκέφτομαι το 2ο πεδίο και τις σχολές που έχει.. Το πρόβλημα είναι πως φοβάμαι την αλλαγή ειδικά όταν μένει μένει μόνο 1 χρόνος ενώ από φυσική και χημεία δεν γνωρίζω τίποτα.. Επομένως θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα..
Για να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις της Φυσικής Γ'λυκείου είναι απαραίτητο να γνωρίζεις και να έχεις κατανοήσει όσα διδάχθηκαν στην Α' λυκείου (πχ. εξισώσεις κίνησεις) και στην Β'λυκείου (πχ. ΑΔΟ, οριζόντια βολή). Αντίστοιχα, στην Χημεία πρέπει να ξέρεις ονοματολογία, συντακτικούς και μοριακούς τύπους χημικών ενώσεων, στοιχειομετρία, κλπ. πράγματα, δηλαδή, που έχουν ήδη διδαχθεί σε προηγούμενες τάξεις. Αυτό που σου προτείνω είναι το εξής: να αφιερώσεις το καλοκαίρι σου στην ύλη προηγούμενων τάξεων (αποκλειστικά σε όσα χρειάζονται για την Γ΄λυκείου, όχι όλο το βιβλίο ) και από Σεπτέμβριο να ξεκινήσεις την ύλη της Γ΄λυκείου.
Μπορείς να με ρωτήσεις για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς

btw ποια σχολή σε ενδιαφέρει;
Παράθεση

TheLizardKing

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TheLizardKing
Ο TheLizardKing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O TheLizardKing έγραψε στις 09:52, 12-08-17:

Καλημέρα. Τον περασμένο Μάιο μας ενημερωσαν στο σχολείο οτι σε αντίθεση με καθε αλλη χρονιά, πιθανότητα δεν θα υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής κατεύθυνσης τον Σεπτέμβριο λογω καποιων αλλαγων που ετοίμαζε το Υπ. Παιδείας. Ξέρετε αν όντως ισχύει αυτό ή αν έγινε κάποια αλλαγή; Το σκέφτομαι σοβαρά να αλλαξω κατεύθυνση, είμαι θετική και ειμαι μια χαρα σε μαθηματικα και φυσική, αλλα στη χημεία η απόδοση μου δεν είναι αυτη που θα ήθελα να είναι. Και στο κάτω κάτω, απ ολες τις σχολές που θα δηλωσω αν τελικά παραμεινω στη θετική, μονο ΜΙΑ είναι προσβασιμη μονο απο 2ο πεδιο. Ολες οι αλλες είναι προσβασιμες απο 2ο και 5ο.
Παράθεση

Άλεξ Σ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Άλεξ Σ.
Ο Άλεξ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Άλεξ Σ. έγραψε στις 13:26, 09-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mary99
Για να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις της Φυσικής Γ'λυκείου είναι απαραίτητο να γνωρίζεις και να έχεις κατανοήσει όσα διδάχθηκαν στην Α' λυκείου (πχ. εξισώσεις κίνησεις) και στην Β'λυκείου (πχ. ΑΔΟ, οριζόντια βολή). Αντίστοιχα, στην Χημεία πρέπει να ξέρεις ονοματολογία, συντακτικούς και μοριακούς τύπους χημικών ενώσεων, στοιχειομετρία, κλπ. πράγματα, δηλαδή, που έχουν ήδη διδαχθεί σε προηγούμενες τάξεις. Αυτό που σου προτείνω είναι το εξής: να αφιερώσεις το καλοκαίρι σου στην ύλη προηγούμενων τάξεων (αποκλειστικά σε όσα χρειάζονται για την Γ΄λυκείου, όχι όλο το βιβλίο ) και από Σεπτέμβριο να ξεκινήσεις την ύλη της Γ΄λυκείου.
Μπορείς να με ρωτήσεις για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς

btw ποια σχολή σε ενδιαφέρει;
Με ενδιεφερε το Μαθηματικο.. και λεω με ενδιεφερε γτ τελικα δεν θα αλλαξω κατευθηνση.. Σε Ευχαριστώ ομως για την βοηθεια σου... Τωρα προσπαθω να καταλαβω την λογικη του συστηματος την ωρα που τοποθετει τα τμηματα Πληροφορικης στο δευτερο πεδιο και δεν κανει το ιδιο με το Μαθηματικο στο τεταρτο ( πρωην 5ο )
Παράθεση

despw00

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despw00
H despw00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H despw00 έγραψε στις 20:31, 27-09-17:

Καλησπέρα,με λένε Δέσποινα και προφανώς είμαι 17.Εδώ και μέρες σκέφτομαι να αλλάξω κατεύθυνση τόσο πολύ..Για να καταλάβετε,είμαι θετική και θέλω να πάω θεωρητική γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα στη φυσική,πραγματικά τίποτα...Προσπαθώ και προσπαθώ και προσπαθώ αλλά το αποτέλεσμα είναι μάταιο..Δε ξέρω τι φταίει πια..Έχω αποθαρρυνθεί τόσο πολύ..Τι να κάνω..Είναι εύκολο να αλλάξω τώρα;ή είναι πάρα πολύ δύσκολο..;..
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη iakovosgreece
Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 20:45, 27-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από despw00
Καλησπέρα,με λένε Δέσποινα και προφανώς είμαι 17.Εδώ και μέρες σκέφτομαι να αλλάξω κατεύθυνση τόσο πολύ..Για να καταλάβετε,είμαι θετική και θέλω να πάω θεωρητική γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα στη φυσική,πραγματικά τίποτα...Προσπαθώ και προσπαθώ και προσπαθώ αλλά το αποτέλεσμα είναι μάταιο..Δε ξέρω τι φταίει πια..Έχω αποθαρρυνθεί τόσο πολύ..Τι να κάνω..Είναι εύκολο να αλλάξω τώρα;ή είναι πάρα πολύ δύσκολο..;..
Μην αγχώνεσαι,όλα θα γίνουν.Καταρχήν,σε ενδιαφέρουν πραγματικά οι σχολές της θεωρητικής ή απλώς θες να αλλάξεις επειδή θεωρείς ευκολότερα τα μαθήματα της;Αν πραγματικά θες να αλλάξεις τότε να το κάνεις αλλά θα πρέπει να διαβάσεις πολύ,ειδικά αν έχεις καιρό να ασχοληθείς με αρχαία κτλ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

despw00

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despw00
H despw00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H despw00 έγραψε στις 20:57, 27-09-17:

Ιάκωβε καλησπέρα..Με ενδιαφέρουν κάποιες σχολές της θεωρητικής..Πάντα δε μου άρεσε η ιστορία και τα αρχαία αλλά πραγματικά η φυσική δεν παλεύεται άλλο..Στην αποστήθιση η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο καλή..Δε ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση πραγματικά..
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη iakovosgreece
Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 21:03, 27-09-17:

Ιάκωβε καλησπέρα..Με ενδιαφέρουν κάποιες σχολές της θεωρητικής..Πάντα δε μου άρεσε η ιστορία και τα αρχαία αλλά πραγματικά η φυσική δεν παλεύεται άλλο..Στην αποστήθιση η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο καλή..Δε ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση πραγματικά..
Βάλε έναν στόχο και όλα θα γίνουν.Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω επειδή πάω Β Λυκείου αλλά υπάρχουν πολλοί εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν.Αν μείνεις στη θετική,ρώτα συνέχεια απορίες σου εδώ,στο φροντιστήριο και στο σχολείο.Αν αλλάξεις,να ξέρεις πως πρέπει να καλύψεις πολλά κενά στα Αρχαία και να κάνεις και Λατινικά.Αν δεν σου αρέσουν τα μαθήματα όμως;
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 21:08, 27-09-17:

Καλησπέρα. Εάν ενδιαφέρεσαι για σχολές που αφορούν χημεία, μαθηματικά και βιολογία, για παράδειγμα, δε γίνεται να πας θεωρητική. Και προφανώς ΔΕ θα συμβιβαστείς με μια σχολή της θεωρητικής που απλά σε ενδιαφέρει μόνο και μόνο επειδή δεν αντέχεις -δικαιολογημένα- τη φυσικούλα. Πρώτα διαλέγεις σχολή/ομάδα σχολών, και έπειτα προσανατολισμό, βάσει των ενδιαφερόντων σου. Τη φυσική πάλεψέ την όσο μπορείς, θεωρώ πως είναι κρίμα να αφήσεις ένα μάθημα να αλλάξει το μέλλον σου. Και μην πανικοβάλλεσαι, γνωρίζω πολλά παιδιά που δεν μπορούν τη φυσική (και η δίδυμη αδελφή μου επίσης). Απλά το παλεύουν όσο μπορούν. Δε γίνεται αλλιώς.
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη #LoveMaths
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 23:49, 27-09-17:

Αν λες ότι δεν είσαι τόσο καλή στην αποστήθιση και δεν σου αρέσουν η Ιστορία και τα Αρχαία, όπως λες, τότε δεν είναι και τόσο εύκολα να πας στην κατεύθυνση των Ανθρωπιστικών Σπουδών.

Όντως η Φυσική είναι ένα δύσκολο μάθημα, αλλά αξίζει να το παλέψεις.
Θέσε έναν στόχο και κυνήγησε τον.

Ξεκίνησε με καλή διάθεση και όχι να είσαι σε φάση "Α τι είναι αυτά εδώ΄"
Κάνε εύκολες ασκήσεις και πήγαινε σιγά-σιγά στις πιο δύσκολες.
Και μην ξεχνάς την θεωρία.
Έτσι θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση.
Σιγά-σιγά όλα γίνονται, πίστεψέ με.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    iordaki-s, SocratesAgain, Stelios.97

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους