Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,358 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,228 μηνύματα σε 96,248 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 632 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Εσπερινά Λύκεια

dimibma

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη dimibma
Ο dimibma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O dimibma Neofwtistos έγραψε στις 12:15, 30-08-13:

Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτος Ενιαίου Λυκείου το 2006 και δεν είχα δώσει πανελλήνιες τότε και πέρασα με το 5% ειδικές διατάξεις για Αμέα. Και σήμερα είμαι κάτοχος πτυχίου Πανεπιστημίου Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων.. Και σκέφτομαι εγώ τώρα ότι η σχολή μου τότε δεν ήταν το όνειρό μου. πάντα ήθελα πληροφορικής και υπολογιστών και τότε είχα θολώσει ...και δεν ήξερα τι να κάνω.. και το άφησα στην τύχη του. Σήμερα είμαι 25 ετών.

Λέω εγώ τώρα επειδή δουλεύω, μπορώ να δώσω απλά πανελλήνιες (για πρώτη φορά) απο εσπερινό λύκειο; Χωρίς να φοιτήσω ξανά στο λύκειο; Γίνεται αυτό; Επειδή ξέρω ότι δεν μπορώ να ξανά χρησιμοποιήσω το 5%..

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει, θα ήμουν ευγνώμων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angelic_soul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angelic_soul
Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O angelic_soul έγραψε στις 17:58, 01-09-13:

Δεν μπορεις να πας εσπερινο αν εχεις παρει απολυτηριο γενικου λυκειου....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 18:15, 01-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από dimibma
Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτος Ενιαίου Λυκείου το 2006 και δεν είχα δώσει πανελλήνιες τότε και πέρασα με το 5% ειδικές διατάξεις για Αμέα. Και σήμερα είμαι κάτοχος πτυχίου Πανεπιστημίου Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων.. Και σκέφτομαι εγώ τώρα ότι η σχολή μου τότε δεν ήταν το όνειρό μου. πάντα ήθελα πληροφορικής και υπολογιστών και τότε είχα θολώσει ...και δεν ήξερα τι να κάνω.. και το άφησα στην τύχη του. Σήμερα είμαι 25 ετών.

Λέω εγώ τώρα επειδή δουλεύω, μπορώ να δώσω απλά πανελλήνιες (για πρώτη φορά) απο εσπερινό λύκειο; Χωρίς να φοιτήσω ξανά στο λύκειο; Γίνεται αυτό; Επειδή ξέρω ότι δεν μπορώ να ξανά χρησιμοποιήσω το 5%..

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει, θα ήμουν ευγνώμων...
Γιατί δεν σκέφτεσαι τις κατατακτήριες ?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimibma

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη dimibma
Ο dimibma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O dimibma Neofwtistos έγραψε στις 12:29, 02-09-13:

Πραγματικά δεν είχα σκεφτεί καθόλου τις κατατακτήριες ... Οπότε εκεί θα κλίνω..Τρέχω να ψάξω το τμήμα που μ ενδιαφέρει. Ευχαριστώ για την διαφώτιση..

Παράθεση

FotisTallOne

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FotisTallOne
Ο FotisTallOne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O FotisTallOne έγραψε στις 01:54, 06-09-13:

Καλησπερα παιδια
Θα ηθελα να μαθω τα παντα για το νυχτερινο λυκειο μιας και σκοπευω να φοιτησω την Γ και Δ λυκειου εκει
Απο μορια μεχρι μοριοδοτησεις και απο βασεις μεχρι υλη για παννελαδικες
Ευχαριστω

Παράθεση

gedewn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gedewn
Ο gedewn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O gedewn έγραψε στις 20:07, 29-05-14:

ειμαι ενας απο τους πολλους που θελουν να ανανεωσουν τον εαυτο τους επιτελους και να φυγουν απο αυτο τον "βάλτο" οπου εχουν κολλησει εδω και χρονια. εστω και αργα ειπα να μπω στο "ποταμι" που λεγεται λυκειο και μετα πανελληνιες. αν υπαρχει κανεις που εχει σκεφτει και εκεινος να σκολουθησει αυτο τον δρομο απο φετος ας στειλει καποιο μυνημα εδω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rikos96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rikos96
Ο rikos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O rikos96 έγραψε στις 04:35, 08-06-14:

Γεια σας, φετος δινω πανελληνιες και επειδη πιστευω οτι μαλων δεν θα περασω σε καποια σχετικη καλη σχολη σκέφτομαι να παω παραλληλα με την σχολη μου σε καποιο εσπερινο λυκειο ωστε να δωσω πανελλήνιες και να περασω σε καποια καλητερη σχολη ποιο ευκολα, δεν θα με χαλαγε κανενα πολυτενιο

Παω 3τη λυκειου τεχνολογικη και πιστευω οτι θα γραψω κοντα στα 12.000 μορια, ετσι θελω να περασω σε καποια σχολη για 5 χρονια και παραληλλα να δωσω σε εσπερινο.

Ξερετε αν αυτο γινεται, ποσα χρονια θα κανω το εσπερινο μιας και αλλαζει το συστιμα και αν θα μπορεσω να το κανω 2 χρονια

μπορειτε να μου μιλισεται στο φβ στο "Ilias Sina" (εχω φωτο με πρασινο παπι)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gersi (ΑΓΓΕΛΟΣ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη gersi
Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O gersi έγραψε στις 08:14, 08-06-14:

Απο την στιγμη που περνεις απολυτηριο φετος πως θα ξαναφοιτησεις σε λυκειο; Παει το πουλακι, δεν γινεται αυτο.

Υ.Γ. Αυτο που λες ειναι καταντια φιλε. Εισαι προθυμος να ξαναπας 2 χρονια λυκειο για να δωσεις "ευκολες" πανελληνιες; Κατσε διαβασε ρε μεγαλε αυτα τα 2 χρονια αν το θες τοσο. 2 χρονια αν διαβαζεις συστηματικα περνας απο τους πρωτους σε ολη στην Ελλαδα. Απο ημερησια λυκεια.

Παράθεση

tatiana^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tatiana^^
H tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H tatiana^^ έγραψε στις 08:54, 08-06-14:

Για να γραφτεις σε εσπερινό πρέπει να δουλεύεις παράλληλα.. ασε που όπως είπε και ο ΑΓΓΕΛΟΣ δεν γίνεται να ξαναφοιτησεις σε λύκειο ενώ έχεις ππάρει απολυτήριο. Καλύτερα να κάτσεις να διάβασεις σοβαρά μια χρονιά και να αφησεις τα εσπερινά και τις ευκολες λύσεις.

Παράθεση

Happiness (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Happiness
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Happiness έγραψε στις 22:25, 03-12-14:

Καταρχήν για να φοιτήσεις σε εσπερινό λύκειο ΔΕΝ είναι απαραίτητο ως ενήλικας να έχεις βεβαίωση εργοδότη ότι δουλεύεις τις πρωινές ώρες. Αυτό ισχύει μόνο για τους πιτσιρικάδες.

Ωστόσο επειδή ενδιαφέρεται ο αδερφός μου που είναι 26 ετών να φοιτήσει σε εσπερινό ΓΕΛ , υπάρχει κάποιος εδώ που να είναι σε εσπερινό να τον απασχολήσω λίγο?

Σας ευχαριστώ!

Παράθεση

maria_evans

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maria_evans
H maria_evans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαιευτικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H maria_evans έγραψε στις 10:38, 18-08-15:

Καλημέρα παιδιά ,η ανηψιά μου έδωσε πανελλήνιες από εσπερινό λύκειο αλλά δεν είναι ευχαριστημένη από τα μόρια της.Μέσα στην επόμενη εβδομάδα περιμένουμε τις βάσεις και ψάχνουμε εναλλακτικές για το τι θα κάνουμε αν δεν έχει περάσει εκεί που θέλει.Έψαξα για το αν μπορεί να κάνει 10% αλλά βρήκα ότι γίνεται μόνο από ημερήσια λύκεια.Μπορεί να ξαναδώσει πανελλήνιες από το εσπερινό ή πρέπει να δώσει από ημερήσιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikos1990

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikos1990
Ο nikos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nikos1990 έγραψε στις 11:46, 18-08-15:

Μμμ, είναι καλή ερώτηση αυτή. Νομίζω έχει να κάνει με τα χρονιά φοίτησης. Γιατί δεν ρωτάτε απευθείας στο σχολείο;;; Μπορείτε επίσης να επικοινωνήσετε και με το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου παιδείας αν και νομίζω καλύτερά απευθείας στο σχολείο...Όπως κι αν έχει εύχομαι να μην χρειαστεί να ξαναδώσει κ γενικά ο,τι καλύτερο για φέτος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavri_ : 19-08-15 στις 16:30. Αιτία: μετατροπή Greeklish σε Ελληνικά
Παράθεση

ksanapali

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ksanapali
Ο ksanapali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ksanapali έγραψε στις 22:17, 16-02-16:

Καλησπέρα. Στην σελίδα edu klimaka ύλη για το 2015-2016 έχει μόνο για το μάθημα του ΑΕΠΠ και ΑΟΘ. Δηλαδή στα υπόλοιπα ισχύει ότι και για το 2014-2015;
Παράθεση

katerina athina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina athina
H katerina athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H katerina athina έγραψε στις 00:09, 13-01-17:

γεια σας παιδια. ειχα δωσει πανελληνιες πριν 3 χρονια απο γελ. θελω να ξαναδωσω φετος αλλα εργαζομαι και δεν ξερω αν γινεται να δωσω πανελληνιες απο εσπερινο.
Παράθεση

Potentia

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Potentia
H Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Διεθνών, Ευρωπαϊκών & Περιφερειακών Σπουδών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Potentia έγραψε στις 00:28, 13-01-17:

Από τη στιγμή που έχεις τελειώσει το γενικό ημερήσιο λύκειο και έχεις απολυτήριο, δεν μπορείς να δώσεις μέσω των εξετάσεων του εσπερινού. Θα δώσεις κανονικά τις πανελλήνιες εξετάσεις των γενικών ημερήσιων λυκείων, σαν απόφοιτος.
Παράθεση

DiligentStudent

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DiligentStudent
Ο DiligentStudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O DiligentStudent έγραψε στις 19:09, 30-05-17:

Εχω την εξης απορια:Μαθητης που παιρνει μετεγγραφη απο τη β ταξη ημερησιου γενικου λυκειου σε νυχτερινο πηγαινει κατευθειαν στην δ εσπερινου ; εχει τοτε δικαιωμα να δωσει πανελληνιες; ευχαριστω
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,599 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 22:15, 30-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από DiligentStudent
Εχω την εξης απορια:Μαθητης που παιρνει μετεγγραφη απο τη β ταξη ημερησιου γενικου λυκειου σε νυχτερινο πηγαινει κατευθειαν στην δ εσπερινου ; εχει τοτε δικαιωμα να δωσει πανελληνιες; ευχαριστω
Αν είσαι κάτω από 25 ετών, θα πρέπει να έχεις φοιτήσει στη Γ' και Δ' τάξη εσπερινού λυκείου για να μπορέσεις να δώσεις πανελλήνιες.
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatasaBast
H NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H NatasaBast έγραψε στις 01:43, 04-08-17:

Ειμαι 24
Εχω τελειωσει την πρωτη λυκειου θελω να παω σε νυχτερινο
Παράθεση

Imagine01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imagine01
H Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H Imagine01 έγραψε στις 02:00, 04-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από NatasaBast
Ειμαι 24
Μας δηλώνεις απλά κάτι που σκοπεύεις να κάνεις ή χρειάζεσαι κάποια βοήθεια/γνώμες πάνω σε κάποιο θέμα που σε απασχολεί?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-08-17 στις 10:40. Αιτία: Διαγραφη παραθεσης που βγηκε off-topic
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 02:10, 04-08-17:

Ειμαι 24
Να πας. Ποτέ δεν είναι αργά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 02:21, 04-08-17:

Αν σκοπεύεις να σπαταλήσεις 3 χρόνια από την ζωή σου απλά και μόνο για να πάρεις ένα χαρτί τότε μην το κάνεις.Όλοι οι εργοδότες γνωρίζουν τι γίνεται στα λύκεια δεν έχει καμία ισχύ στον εργασιακό τομέα.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 02:05, 05-08-17:

Ειμαι 24
Θεωρία:Καλό είναι να πας σε ενα σχολείο δεύτερης ευκαιρίας να βγάλεις το απολυτήριο αλλα 2 χρόνια τώρα 1 χρόνος παραπάνω στο σχολείο δεν έχει πραγματικά νόημα.
Πράξη:είτε το προχωράς λίγο παραπάνω στην τριτοβάθμιας εκπαίδευση είτε με ενα απολυτήριο λυκείου όπως έγινε με τους νόμους την τελευταία 7ετία είναι κωλόχαρτο και κάνει μόνο για το ελληνικό δημόσιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 05-08-17 στις 02:21.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,727 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 09:17, 05-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanni_
Αν σκοπεύεις να σπαταλήσεις 3 χρόνια από την ζωή σου απλά και μόνο για να πάρεις ένα χαρτί τότε μην το κάνεις.Όλοι οι εργοδότες γνωρίζουν τι γίνεται στα λύκεια δεν έχει καμία ισχύ στον εργασιακό τομέα.
Δεν έχεις καμιά ελπίδα στο δημόσιο τομέα αν δεν έχεις απολυτήριο Λυκείου. Δεν είναι σπατάλη 3 χρόνων αλλά επένδυση.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,800 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 12:20, 05-08-17:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι επιεικώς απαράδεκτο να μην ενθαρρύνουμε έναν άνθρωπο 24 χρονών να συνεχίσει την εκπαίδευσή του. Το ίδιο θα ισχυριζόμουν ακόμα κι αν ήταν 50 χρονών αλλά τώρα που είναι μόνο 24 ένας λόγος παραπάνω. Ασφαλώς και να συνεχίσει και τα χρόνια αυτά θα είναι "χρυσά" και όχι χαμένα (άκου "χαμένα" τρελαίνομαι που το ακούω). Μπορεί να βρει κάποιο ενδιαφέρον και να συνεχίσει και μετά το Λύκειο. Θα έχει επιλογές που τώρα είναι απαγορευτικές! Ούτε σαν πωλήτρια δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς απολυτήριο Λυκείου. Μην ξεχνάτε ότι ακόμα κι αυτοί που αποφοίτησαν σε κανονικό χρόνο, δεν είναι σίγουρο ότι στην πορεία δεν θα χάσουν κάποια χρόνια μέχρι να ολοκληρώσουν αυτό που πραγματικά θέλουν. Η κοπέλα είναι νεότατη και έχει όλη τη ζωή μπροστά της. Τέλος αν κάνουμε την απίθανη υπόθεση ότι το απολυτήριο δεν θα την βοηθήσει επαγγελματικά (ούτε σαν υπόθεση δεν μπορώ να το σκεφτώ αλλά τέλος πάντων)θα την βοηθήσει σίγουρα προσωπικά. Και τις γνώσεις της θα αυξήσει και η αυτοπεποίθησή της θα τονωθεί.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 12:24, 05-08-17:

Στο δημοσιο τομεα δεν εχω καμια ελπιδα ετσι κι αλλιως...
Μονο σπαταλη δεν ειναι , ειδικα για ενα ατομο ομως εγω που δεν εχω γνωριμιες,κονε και διασυνδεσεις
ωστε να μπορεσω να βρω κατι με καλα λεφτα χωρις εφοδια
Με αυτη την πορτα κλειστη απο τα 17 μου , οι μονες πορτες που μπορω να ανοιξω ειναι κομμωτικη και τα λοιπα
οπου πηγα σε μια σχολη αλλα το αντικειμενο δεν μου αρεσει δεν ειναι για μενα δεν με καλυπτει και δε με αφορα και σερβιτορα.. Χωρις απολυτηριο δεν μπορω να κανω το παραμικρο
Εκανα μεγαλο λαθος
Δεν ειμαι φερεφωνο των γνωστων ρησεων χωρις πτυχιο μπλα μπλα
Και θυμαμαι τον εαυτο μου να τα κοροιδευει και να νιωθει μεγαλο αλανι και την απολυτη ελευθερια οταν σταματησα
Οταν γκρεμισα το μελλον μου
Ομως ειμαι εξυπνη κι αν δεν ειχα κανει αυτη την επιλογη
Αυτη τη στιγμη θα ειχα τελειωσει μια σχολη
Εστω γραμματεων και θα καθομουν σε μια καρεκλα απο το να ειμαι ορθια 9 ωρες τη μερα

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 12:30, 05-08-17:

Τα θερμά μου συγχαρητήρια κορίτσι μου! ΄Ετσι συνειδητοποιημένη όπως είσαι τώρα μόνο τα καλύτερα σε περιμένουν! Καλή επιτυχία!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 12:35, 05-08-17:

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 20:31, 05-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Imagine01
Μας δηλώνεις απλά κάτι που σκοπεύεις να κάνεις ή χρειάζεσαι κάποια βοήθεια/γνώμες πάνω σε κάποιο θέμα που σε απασχολεί?
Το δευτερο
Χρειαζομαι πληροφοριες βασικα... ξερω ενα κοντινο της περιοχης μου και τις διαδικασιες μεταγγραφης κτλ
αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις εμπειριες τις δικες σας ως μαθητες εσπερινων

Σιγουρα θελω να το προχωρησω παραπανω xristaras9
Ομως δεν ειμαι καθολου σογουρη για την επιτυχια μου και δεν θελω να κανω μεγαλοπνοα σχεδια
Giovanni καταλαβαινω πως το λες αλλα θα σου πω το αλλο:
Που παω ξυπολητη στα αγκαθια???
Ναι το χαρτι δεν ειναι τιποτα
Χωρις χαρτι? Διπλο τιποτα και το εχω βιωσει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 05-08-17 στις 20:48. Αιτία: Διπλό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 00:33, 06-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Δεν έχεις καμιά ελπίδα στο δημόσιο τομέα αν δεν έχεις απολυτήριο Λυκείου. Δεν είναι σπατάλη 3 χρόνων αλλά επένδυση.
Οταν άπαντες βγαίνουν με τουλάχιστον ενα πτυχίο ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο τα requirements για μια εργασία ανεβαίνουν συχνά οπότε μόνο για αστεία μπορείς να θεωρήσεις μόνο το απολυτήριο ώς επένδυση πρέπει να πάει πολύ παρακάτω για να βρεί κάτι καλύτερο απο άποψη δουλειάς.
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 00:43, 06-08-17:

Συμφωνώ με τον αγαπητό προλαλήσαντα για αυτό πρέπει να ληφθεί υπόψιν πόσα επιπλέον χρόνια θα δαπανηθούν για τις σπουδές.Αμέσως αμέσως έστω ότι παίρνεις πτυχίο στα 4 χρόνια θα έχεις φτάσει ήδη 31 ετών.Επιπλέον αξίζει να σημειωθεί ότι αν θες να επιδιώξεις μια καλή σχολή ίσως κάποιο καλό τμήμα ΑΕΙ θα χρειαστεί να κάνεις και φροντιστήριο για να ανταπεξέλθεις στις πανελλήνιες,όποτε με σχολείο φροντιστήριο και διάβασμα το σίγουρο είναι ότι δεν θα είσαι οικονομικά ανεξάρτητη.Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω απλά πρέπει να σκεφτείς όλες τις δυσκολίες γιατί ο αγώνας αυτός είναι όντως δύσκολος
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:48, 06-08-17:

Η κοπέλα δεν δήλωσε ότι θέλει να σπουδάσει Ιατρική (όχι ότι δεν θα μπορούσε να το κάνει). Θέλει να πάρει το απολυτήριο Λυκείου και από κει και μετά να διερευνήσει τις επιλογές της.΄Ενα-ένα τα βήματα. Μπορεί μετά να πάει σε ένα ΙΕΚ ή σε κάποια σχολή τουριστικών επαγγελματων ή να χρησιμοποιήσει το απολυτήριό της για να βρει μια απλή δουλειά που τώρα δεν μπορεί να διεκδικήσει. Δεν νοείται άνθρωπος εν έτει 2017 να μην έχει απολυτήριο Λυκείου. Ξέρουμε όλοι περιπτώσεις παιδιών που έδωσαν δύο και τρεις φορές πανελλαδικές, όπως επίσης παιδιά που διπλασίασαν τον χρόνο των σπουδών τους, όπως αναποφάσιστους που μέχρι να βρουν τι θέλουν να κάνουν πέρασαν αρκετά χρόνια. Θέλω να πω ότι παιδιά που αποφοίτησαν κανονικά έχουν χάσει αρκετά χρόνια μέχρι να βρουν τον δρόμο τους.΄Ενας συνειδητοποιημένος άνθρωπος 24 χρονών μπορεί να οδηγήσει τη ζωή του όπου θέλει και είναι κρίμα να καταδικαστεί να δουλεύει μια ζωή γκαρσόνα ή καθαρίστρια (γιατί χωρίς απολυτήριο μόνο αυτά μπορεί να κάνει). Είναι παράλογο να μην ενθαρρύνετε έναν άνθρωπο να κάνει το αυτονόητο!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 06-08-17 στις 08:53.
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 15:14, 06-08-17:

Για φροντιστηριο δεν υπαρχει χρονος ετσι κ αλλιως
9 ωρες τη μερα δουλευω
Ομως το απολυτηριο ειναι το μονο εισιτηριο για κατι παραπερα απο σερβιτορα, κομμωτρια και βοηθο σεφ
Φυσικα και δεν μειωνω καμια δουλεια ουτε την υποτιμω
Ομως μεχρι ποτε θα μπορω να στεκομαι ορθια ολη μερα? Χωρις καμια προοπτικη για παραπανω
Παράθεση

MikeGR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MikeGR
Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O MikeGR έγραψε στις 15:09, 04-09-17:

Κάποιος που περνάει σε ΑΕΙ, για παράδειγμα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης, μέσω εσπερινού λυκείου θα έχει το ίδιο επίπεδο σπουδών αλλά και το ίδιο επίπεδο πτυχίου με εκείνον που πέρασε από ημερήσιο λύκειο?
Μιλάω για ΓΕΛ όχι για ΕΠΑΛ, αν αυτό παίζει ρόλο.
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 773 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 15:11, 04-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από MikeGR
Κάποιος που περνάει σε ΑΕΙ, για παράδειγμα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης, μέσω εσπερινού λυκείου θα έχει το ίδιο επίπεδο σπουδών αλλά και το ίδιο επίπεδο πτυχίου με εκείνον που πέρασε από ημερήσιο λύκειο?
που κολλάει αυτό; όχι!
Παράθεση

Nikospoliz

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikospoliz
Ο Nikospoliz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Nikospoliz έγραψε στις 16:41, 04-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από MikeGR
Όχι αλλά έχει χαμηλότερες βάσεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2017-09-04-17-39-15.png
Εμφανίσεις:  17
Μέγεθος:  181,9 KB  
Παράθεση

MikeGR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MikeGR
Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O MikeGR έγραψε στις 19:30, 04-09-17:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους