Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,345 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,868 μηνύματα σε 96,226 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 600 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Διάβασμα για το σχολείο;

Noid (Γιωργος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Noid
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Noid έγραψε στις 00:23, 01-09-09:

βλεπω ολους να μιλανε για το διαβασμα και τη προσοχη που πρεπει να δωσουμε φετος στις πανελληνιες στα φροντιστηρια κλπ κλπ κλπ...ολοι εσεις που δωσατε φετος και τα προηγουμενα χρονια.για το σχολειο διαβαζατε καθολου η μπα?και αν οχι τι βαθμους ειχατε?επηρεασει καθολου αυτο τα μορια σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fanis4

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Fanis4
Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

O Fanis4 έγραψε στις 00:30, 01-09-09:

Διαβαζα οποτε μπορουσα της κατευθυνσης.Τα αλλα ουτε που τα αγγιζα.Αν οι καθηγητες ειναι εξηγημενοι θα δωσουν τους βαθμους που σου χρειαζονται αλλα υπαρχουν μερικοι κολλημενοι που σου στερουν την σχολη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

biousra

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη biousra
H biousra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

H biousra έγραψε στις 03:14, 01-09-09:

για το σχολειο δεν μπορω να πω οτι εκανα ιδιαιτερα μια προσπαθεια!συγκεκριμενα προσεχα μονο αοθ και αοδε γιατι καναμε ωραιες επαναληψεις!!παρολο που δεν διαβαζα 19 και εβγαλα αλλα ισως επειδη με ηξεραν απο τις προηγουμενες χρονιες οι καθηγητες!

Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη randy1989
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O randy1989 έγραψε στις 03:24, 01-09-09:

Ελάχιστα , αλλά 19 είχα βγάλει! Το ξέρουν ότι δεν μπορείς να διαβάσεις αρκετά και σου χαρίζονται μερικές φορές.

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη kotsis1
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O kotsis1 έγραψε στις 03:43, 01-09-09:

Πρέπει να ξεκαθαρίσω,προτού αρχίσω τα ''ευφυολογήματα''(,πως οτιδήποτε πω θα το πω εκ του ασφαλούς,καθώς η Γ Λυκείου παραμένει ακόμη ένα μακρινό ή και κοντινό ''όνειρο''.

Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας βλέπω πως το σχολείο στη Γ Λυκείου δεν κατέχει εξέχουσα θέση στα καρνέ των μαθητών.Όχι μόνο δεν προετοιμαζόμαστε για αυτό,μα το παραμελούμε με ευχαρίστηση.Γατί όμως δε σκεφτόμαστε τα θετικά της όλης ιστορίας;

Ας παραμερίσουμε τα μαθήματα γενικής,λίγο πολύ τα αφήνουμε στην άκρη,προτεραιότητά μας είναι άλλα μαθήματα αυτή τη χρονιά.Ας πάρουμε,λοιπόν,τα μαθήματα κατεύθυνσης ως κεντρικό πυρήνα του θέματος.Φανταστείτε όλα τα παιδιά που πηγαίνουν φροντιστήριο,(ας μιλήσουμε για αυτά,καθώς εδώ έχουμε να κάνουμε και με φροντιστηριακή υποστήριξη)να έδιναν τη δέουσα προσοχή τόσο στα μαθήματα του φροντιστηρίου όσο και του σχολείου.Βέβαια θα μου πείτε,ήδη η ύλη των φροντιστηρίων είναι εξαντλητική,πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό και μονάχα σε αυτό.Δεν είναι,ωστόσο,η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσαμε να κάναμε.Φανταστείτε,επαναλαμβάνω,να ισοσταθμίσουμε το ρόλο των φροντιστηρίων με το ρόλο του σχολείου στον αγώνα μας αυτό.Έτσι θα διαβάζουμε εις διπλούν,θα αναλύουμε εις διπλούν,θα περνάμε την ύλη εις διπλούν,θα εξασκούμαστε εις διπλούν.Γιατί να μην εκμεταλλευτούμε αυτή την πολύτιμη ευκαιρία;Στο κάτω κάτω το σχολείο μου φαινόταν πάντοτε καταλληλότερο για τέτοιου είδους εξετάσεις,γιατί οδηγούμαστε την ώρα των Αρχαίων Κατεύθυνσης να λύνουμε άσκηση για τη Λογοτεχνία στο φροντιστήριο;

Η επιτυχία μας, ούτως ή άλλως, στο τέλος αυτής της χρονιάς δε βασίζεται αποκλειστικά σε αυτή τη χρονιά.Οι βάσεις τίθενται με τον καιρό,και με τις κατάλληλες βάσεις θα πετύχουμε τους στόχους μας και στην προκειμένη περίπτωση υψηλές βαθμολογίες.

Δεν πιστεύω ότι μας έφερε ένα φροντιστήριο εδώ που βρισκόμαστε.Ούτε πιστεύω ότι 10 χρόνια δουλειάς αντιστρέφονται με 2 χρόνια φροντιστήριο.Θα το χαρακτήριζα,με ελαφρά την καρδία,υποστήριξη που οφείλεται κυρίως στο γενικότερο κλίμα που επικρατεί και κυριαρχεί την περίοδο αυτή της σχολικής μας σταδιοδρομίας.

Εν κατακλείδι,γιατί πρέπει να φτάσουμε και σ'αυτή την κατακλείδα κάποια στιγμή,θέλω να υπενθυμίσω στα παιδιά της Γ Λυκείου,πρώην,νυν και μελλοντικά πως ο συνδυασμός της δουλειάς που γίνεται στο σχολείο με τη δουλειά στα φροντιστήρια θα επιφέρει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.Μην ξεχνάμε όμως να ρίχνουμε το βάρος εκεί που πραγματικά αξίζει και να μην υπερεκτιμούμε φορείς που έχουν πολύ συγκεκριμένους στόχους,οι οποίοι κάποιες φορές μας αποπροσανατολίζουν εσκεμμένα ή μη.

Παράθεση

mi3s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mi3s
Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O mi3s έγραψε στις 09:12, 01-09-09:

Eμάς πάντως μας στρώσανε κανονικά στο τμήμα μας.Ενώ σε όλα τα άλλα ήταν με καλούς βαθμούς εγώ έχω απολυτήριο με 16.5 ενώ βλυκείου είχα 18.Ειδικά στην έκθεση(που μας είχε και κείμενα) κάναμε ότι βλακεία μπορείτε να φανταστείτε και μας έστρωσε.Είχαμε παιδιά που τους έβαλε 10 πρώτο τετράμηνο και ήταν καλοί μαθητές(βγαλανε 16000),αλλά τους έριξε πολύ η άτιμη.

Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zod
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O Zod έγραψε στις 10:43, 01-09-09:

Για τα γενικής το πολύ αν διάβαζα σε κάνα διαγώνισμα. Απολυτήριο 19,4 είχα

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 10:51, 01-09-09:

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αμα κανεις λιγο ησυχια στο τμημα και δεν δημιουργεις φασαριες ,εχεις καλους βαθμους στο τσεπακι σου,και εγω με 19,4 εχω απολυτηριο αλλα ποτε δεν πηγα στην ταξη με βιβλιο γενικης παιδειας(μονο τα κατευθυνσης ειχα στην τσαντα μου παντα)
ωστωσο στα διαγωνισματα διαβαζα (~2 ωρες το πολυ)και στο πρωτο τετραμηνο σχεδον σε ολα εγραψα 20!το ιδιο και στις εξετασεις!
προσοχη ομως διαβαζα διοτι ηξερα οτι και οι καθηγητες εδειχναν την απαραιτητη κατανοηση και μ αυτον τον τροπο ηθελα να τους το ανταπωδωσω!οχι σαν κατι αλλους συμμαθητες-τριες που ακομα και στις εξετασεις προσπαθησαν να ξεγελαουν τους καθηγητες με τα βιβλια κατω απο τα θρανια!
απλα μια κατανοηση και απο μερος σου και απο το μερος των καθηγητων δεν βλεπτει!

Παράθεση

Ειμαρμένη (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ειμαρμένη
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H Ειμαρμένη έγραψε στις 11:04, 01-09-09:

Δεν είχα παραμελήσει,με την έννοια του ότι δεν ανοίγω βιβλίο,κανένα μάθημα.Έστω και με μια ανάγνωση ασχολούμουν συστηματικά με όλα γιατί είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου τις ενδοσχολικές.(μιλάμε πάντα για την γενική παιδεία,γιατί στην κατεύθυνση θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να τραβάς γνώσεις από παντού)Μόνο όταν πλησιάζαμε στις πανελλήνιες άρχισα να παραμελώ κάποια,κυρίως μαθηματικά και φυσική.Δε μου άρεσε όμως να πηγαίνω στο σχολείο και να αισθάνομαι ότι είμαι αδιάβαστη.Τελικά,ίσως βρήκα την ισορροπία ανάμεσα στο σχολείο και στο φροντιστήριο και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που περίμενα τόσο στις πανελλήνιες όσο και στις ενδοσχολικές.Η μόνη στιγμή που αισθάνθηκα ότι αδικήθηκα ήταν όταν ενώ είχα 15 και 17 στα τετράμηνα στα μαθηματικά,έγραψα 18,αλλά αυτά ανήκουν στην ιστορία.Τελικά 19,5 το απολυτήριο μου.
Πάντως αδυνατώ να πιστέψω πως γίνεται να μην ασχολείσαι καθόλου και να επιτυγχάνεις τόσο μεγάλο βαθμό,εκτός βέβαια αν μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις.Κατά τη γνώμη μου,όλα θα πρέπει να συνταιριάζονται.

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 11:07, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από mi3s
Eμάς πάντως μας στρώσανε κανονικά στο τμήμα μας.Ενώ σε όλα τα άλλα ήταν με καλούς βαθμούς εγώ έχω απολυτήριο με 16.5 ενώ βλυκείου είχα 18.Ειδικά στην έκθεση(που μας είχε και κείμενα) κάναμε ότι βλακεία μπορείτε να φανταστείτε και μας έστρωσε.Είχαμε παιδιά που τους έβαλε 10 πρώτο τετράμηνο και ήταν καλοί μαθητές(βγαλανε 16000),αλλά τους έριξε πολύ η άτιμη.
συγνωμη δηλαδη αλλα ολοι πρεπει να παιρνουν 20?
ενας μαθητης του 17 (ορισμενες φορες φορες 16 και ανω) 20 θα χει στο τετραμηνο
απο κει και περα αν οι συμαθητες σου εκαναν ολων των ειδων τις ηλιθιοτητες,καλα εκανε και εβαλε 10
μην τα ισοπεδωνουμε ολα στη γ λυκειου
στη β λυκειου δε βγαινουμε ολοι με 20 η 19 και ανω
αλλα στη γ λυκειου απιατουμε και ας ειμαστε μαθητες του 14 να εχουμε 20 για τη σχολη ταχα μου δηθεν
ελεος πια.πιστευω λιγα ειναι εκεινα τα ατομα που εχουν αδικηθει πραγματικα.στο κατω κατω,και οι εκπαιδευτικοι ανθρωποι ειναι και καποια στιγμη αγανακτουν απο οτι βλεπουν μεσα στην ταξη(η πλειονοτητα τουλαχιστον)

Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη m3Lt3D
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 873 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε στις 11:11, 01-09-09:

Εγω προσεχα μονο μαθηματικα γιατι ειχαμε ενα φοβερο καθηγητη.Φυσικη-προγραμματισμο δεν μου προσεφεραν τιποτα.
Οσον αφορα τα γενικης, πηγαινα αδιαβαστος,χωρις βιβλια.Γιατι πολυ απλα δεν με ενοιαζε το απολυτηριο.Αποτελεσμα;Περασα μια γαματη χρονια απο αποψη διασκεδασης-εξοδων-σχεσεων κτλ, και περασα στη σχολη που ηθελα εξ αρχης.

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,980 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 11:11, 01-09-09:

Μια ανάγνωση τα έκανα,αλλά δυστυχώς το απολυτήριό μου είναι 17,5-το μεγαλύτερο του σχολείου-γιατί μας τσεκούρωσαν κανονικά,ούτε μια βοήθεια...

Παράθεση

sosat (Διαβασε το username αναποδα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sosat
Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O sosat έγραψε στις 11:29, 01-09-09:

Εγω συγκεκριμενα στην βιολογια ουτε καν πατουσα ... κοπανα χωρις απουσια ... η γυναικα δεν με ηξερε καν ... που να ξερει οτι λειπω απ'την ταξη ... στα αλλα ειχαμε κατι πυροβολημενους καθηγητες που δεν βαζαν και βαθμους ...
Κατευθυνση ομως διαβαζεις ...

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 11:32, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ειμαρμένη
Πάντως αδυνατώ να πιστέψω πως γίνεται να μην ασχολείσαι καθόλου και να επιτυγχάνεις τόσο μεγάλο βαθμό,εκτός βέβαια αν μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις.Κατά τη γνώμη μου,όλα θα πρέπει να συνταιριάζονται.
αμα σε ξερουν και τους ξερεις απο τα προηγουμενα χρονια+ του οτι ησουν τις προηγουμενες χρονιες αριστος μαθητης,αξιζει νομιζω μια ανοχη

Παράθεση

Ειμαρμένη (Ιωάννα)

Φοιτητής

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H Ειμαρμένη έγραψε στις 11:35, 01-09-09:

Το σε ξέρω με ξέρεις γιατί δεν παντρευόμαστε δε θα έπρεπε να παίζει ρόλο και το άριστος σε προηγούμενες τάξεις δε σημαίνει και άριστος στην τρίτη λυκείου,που εκείνη η χρονιά αξιολογείται άλλωστε.Από εμένα όση ανοχή θέλεις!

Παράθεση

vasoyla

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasoyla
H vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H vasoyla έγραψε στις 11:47, 01-09-09:

Κατα την γνωμη μου στα μαθηματα της κατευθυνσης πρεπει να διαβαζεις και να παιρνεις οσα περισσσοτερες γνωσεις μπορεις και απο το σχολειο και απο το φροντιστηριο.Τωρα για τα μαθηματα γενικης παιδειας[εξαιρουνται αυτα που θα δωσεις στις πανελλαδικες] μια αναγνωση δεν βλαπτει, τουλαχιστον να εισαι μεσα στο θεμα και αν δεν προκαλεις φασαρια στο μαθημα και σε ξερουν οι καθηγητες απο προηγουμενες χρονιες ως καλο μαθητη πιστευω πως θα σου βαλουν εναν ικανοποιητικο βαθμο.Αυτο βεβαια ισχυει στους καθηγητες που γνωριζουν πως εχει η κατασταση στην τριτη λυκειου και δειχνουν κατανοηση τωρα αν πεσεις σε κανενα κομπλεξικο...... καλο κουραγιο και γερα νευρα.............

Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 873 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε στις 11:52, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από sosat
Εγω συγκεκριμενα στην βιολογια ουτε καν πατουσα ... κοπανα χωρις απουσια ... η γυναικα δεν με ηξερε καν ... που να ξερει οτι λειπω απ'την ταξη ... στα αλλα ειχαμε κατι πυροβολημενους καθηγητες που δεν βαζαν και βαθμους ...
Κατευθυνση ομως διαβαζεις ...
χαχαχα και γω το ιδιο! ιστορια+βιολογια.
Μονο που εμενα με ηξερανΜου λεγανε ΄πηγαινε πιες κανα καφεδακι και γυρνα'.Τους σπαγαμε τα νευρα με την παρεα μου

Αξεχαστες αναμνησεις....

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 11:54, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από vasoyla
Κατα την γνωμη μου στα μαθηματα της κατευθυνσης πρεπει να διαβαζεις και να παιρνεις οσα περισσσοτερες γνωσεις μπορεις και απο το σχολειο και απο το φροντιστηριο.Τωρα για τα μαθηματα γενικης παιδειας[εξαιρουνται αυτα που θα δωσεις στις πανελλαδικες] μια αναγνωση δεν βλαπτει, τουλαχιστον να εισαι μεσα στο θεμα και αν δεν προκαλεις φασαρια στο μαθημα και σε ξερουν οι καθηγητες απο προηγουμενες χρονιες ως καλο μαθητη πιστευω πως θα σου βαλουν εναν ικανοποιητικο βαθμο.Αυτο βεβαια ισχυει στους καθηγητες που γνωριζουν πως εχει η κατασταση στην τριτη λυκειου και δειχνουν κατανοηση τωρα αν πεσεις σε κανενα κομπλεξικο...... καλο κουραγιο και γερα νευρα.............

αυτο ακριβως πιστευω και εγω!
σεβομουν πολυ τους καθηγητες μου γιατι εδειχναν μεγαλη κατανοηση ,εννοειται οτι στα κατευθυνσης προσπαθουσα οσο πιο πολυ μπορουσα!
ειμαρμενη!:
προσωπικα δεν μου εφταναν οι ωρες για τα μαθηματα γενικης,και αυτο διοτι μενω σε χωριο οποτε ετρωγα πολλες ωρες στο πηγαινε -ελα στα φροντηστηρια και στο σχολειο,βεβαια ποτε δεν επικαλεστικα αυτο το γεγονος ως δικαιολογια στους καθηγητες μου,θα κατανοουσα πληρως εαν μου εβαζαν και χαμηλοτερους βαθμους!

Παράθεση

Ειμαρμένη (Ιωάννα)

Φοιτητής

H Ειμαρμένη έγραψε στις 11:58, 01-09-09:

Ριλάξ ριλάξ ριλάξ,τέικ ιτ ίιιιιιιιιζυ.

Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 18:16, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Noid
βλεπω ολους να μιλανε για το διαβασμα και τη προσοχη που πρεπει να δωσουμε φετος στις πανελληνιες στα φροντιστηρια κλπ κλπ κλπ...ολοι εσεις που δωσατε φετος και τα προηγουμενα χρονια.για το σχολειο διαβαζατε καθολου η μπα?και αν οχι τι βαθμους ειχατε?επηρεασει καθολου αυτο τα μορια σας?
Mε πας 2 χρόνια πίσω....Τέλος πάντων..Καλό πιστεύω είναι να συνδυάζεις και τα δύο...Και σχολείο και φροντιστήριο..Στο σχολείο μου στα γενικά μαθήματα είμασταν πάρα πολύ ήσυχοι και μελετηροί..βέβαια αν γράφαμε άλλο μαθημα κυριως κατευθυνσης τότε ήταν λίγο πιο ελαστικοί..αλλά είχαν απαιτήσεις ακόμα και στα θεωρητικά,που εγώ ήμουν Τεχνολογική.Στην Ιστορία η καθηγητρία δεν δίστασε να βάλει και κάτω από τη βάση..Εμένα μου είχε βάλει 16 γιατί είχα γράψει κάτω από τη βάση αφού την ίδια μέρα διάβασα ΑΟΔΕ όπου εκεί είχα γράψει 20!!Σε όλη την χρονιά είχα γράψει μόνο σε 2 διαγωνίσματα κάτω από τη βάση..το άλλο ήταν στην Κοινωνιολογία..αλλά γενικά δεν είχα παράπονο αφού μετά στις ενδοσχολικές έγραψα πάρα πολύ καλά..ο χαμηλότερος ήταν 18,2 και τα υπόλοιπα πάνω από 19,2...Μην τα πολυλογώ στη Γ λυκείου έβγαλα 19,6 γενικό αλλά κατέβηκε λόγω πανελλαδικών...Βέβαια ήταν πολύ κουραστικά να διαβάζεις και για το σχολείο και για τις πανελλήνιες αλλά τι να κάνεις...

Παράθεση

Marcos2177

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Marcos2177
Ο Marcos2177 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Marcos2177 έγραψε στις 18:43, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από mi3s
γυναίκες :-PP

Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zod
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O Zod έγραψε στις 11:21, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης-Νάξος
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αμα κανεις λιγο ησυχια στο τμημα και δεν δημιουργεις φασαριες ,εχεις καλους βαθμους στο τσεπακι σου,και εγω με 19,4 εχω απολυτηριο αλλα ποτε δεν πηγα στην ταξη με βιβλιο γενικης παιδειας(μονο τα κατευθυνσης ειχα στην τσαντα μου παντα)
ωστωσο στα διαγωνισματα διαβαζα (~2 ωρες το πολυ)και στο πρωτο τετραμηνο σχεδον σε ολα εγραψα 20!το ιδιο και στις εξετασεις!
προσοχη ομως διαβαζα διοτι ηξερα οτι και οι καθηγητες εδειχναν την απαραιτητη κατανοηση και μ αυτον τον τροπο ηθελα να τους το ανταπωδωσω!οχι σαν κατι αλλους συμμαθητες-τριες που ακομα και στις εξετασεις προσπαθησαν να ξεγελαουν τους καθηγητες με τα βιβλια κατω απο τα θρανια!
απλα μια κατανοηση και απο μερος σου και απο το μερος των καθηγητων δεν βλεπτει!
Κυρίως πήγαινα μόνο με ένα τετράδιο και Βιολογία Κατ. Έπαιρνα ωστόσο τσάντα για να μην καρφωθώ. Υπήρχαν όμως και φορές (3-4) που πήγα τουρίστας, δηλαδή με τίποτα παρά ένα στυλό να σημειώσω το απουσιολόγιο

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 11:22, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zod
Κυρίως πήγαινα μόνο με ένα τετράδιο και Βιολογία Κατ. Έπαιρνα ωστόσο τσάντα για να μην καρφωθώ. Υπήρχαν όμως και φορές (3-4) που πήγα τουρίστας, δηλαδή με τίποτα παρά ένα στυλό να σημειώσω το απουσιολόγιο
ησουν και απουσιολογος?ουστ απο δω χαφιε,ρουφιανε

και γω ειμαι απουσιολογος.

Παράθεση

leobakagian (Λεωνίδας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη leobakagian
Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O leobakagian έγραψε στις 21:10, 02-09-09:

Δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να γράφεις στα σου (ή στο σου ανάλογα με το φύλο) τα γενικής...στης κατεύθυνσης στο σχολείο πρέπει να διαβάζεις κανονικά και να κάνεις τις ασκήσεις που σου βάζει ο καθηγητής κτλ...

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O blacksheep έγραψε στις 21:11, 02-09-09:

καλα,εσυ μη διαβαζεις την εκθεση και αμα φερεις πανω απο 14,γραψε το στα

Παράθεση

leobakagian (Λεωνίδας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη leobakagian
Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O leobakagian έγραψε στις 23:10, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από blacksheep
καλα,εσυ μη διαβαζεις την εκθεση και αμα φερεις πανω απο 14,γραψε το στα
χαχα...γενικής εννοώ τα μη πανελλαδικώς εξεταζόμενα...λάθος διατύπωση...

Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

O m3Lt3D έγραψε στις 23:56, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zod
Γιατι αμα καρφωνοσουν τι γινοταν;Εγω εφερνα τσαντα στο σχολειο μονο οταν ειχα απευθειας μετα φροντιστηριο οποτε επρεπε να κουβαλαω τα βιβλια του φροντιστηριου.Σιγα μην μας την πουνε κιολας! Ας κανουν πρωτα αυτοι ενα βημα για ενα σωστο μαθημα, και ισως κανουμε και εμεις.

Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zod

O Zod έγραψε στις 01:26, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από m3Lt3D
Γιατι αμα καρφωνοσουν τι γινοταν;Εγω εφερνα τσαντα στο σχολειο μονο οταν ειχα απευθειας μετα φροντιστηριο οποτε επρεπε να κουβαλαω τα βιβλια του φροντιστηριου.Σιγα μην μας την πουνε κιολας! Ας κανουν πρωτα αυτοι ενα βημα για ενα σωστο μαθημα, και ισως κανουμε και εμεις.
Δεν ήθελα να χαλάσει η εικόνα μου ως καλός μαθητής αν με έβλεπε κάνας διευθυντής . Μικρό σχολείο ήμασταν, στο γραφείο συζητούσαν άνετα για τους μαθητές οι καθηγητές.

Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

O m3Lt3D έγραψε στις 11:34, 03-09-09:

E οκ εσυ ως απουσιολογος δικαιολογεισαι.

Παράθεση

tsixlofouska (Όλια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tsixlofouska
H Όλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H tsixlofouska έγραψε στις 14:31, 04-09-09:

παιδια εγω πιστευω οτι στα μαθηματα κατ ειναι απαραιτητο να διαβαζεις(ασκησεις και σε διαγωνισματα)αφενος για να αξιζεις τον καλο βαθμο που θα παρεις και αφετερου για να βελτιωθεις κιολας ή να λυσεις καποια απορια που τυχον εχεις(εφόσον βεβαια ενδιαφερεται και ο καθηγητης).τωρα στης γενικη εννοειται οτι θα δωσεις βαση στην εκθεση....τωρα απο τα υπολοιπα μαθηματα εγκειται στα προσωπικα ενδιαφεροντα του καθενος εαν θα ασχοληθει ή οχι...εγω προσωπικα σε ορισμενα μαθηματα οπως πχ λογοτεχνια που μου αρεσε(αν και θετικη κατ)παρακολουθουσα και εκανα και καμια ασκηση που και που....ή επισης πριν τα διαγωνισματα αφιερωνα καμια ωρα(το πολυ)για να κανω μια αναγνωση....απολυτηριο 18,9 εβγαλα εξαιτιας ενος εντελως κομπλεξικου καθηγητη ιστοριας ο οποιος στο πρωτο τετραμηνο μου ειχε 20(20 ειχα γραψει και στο διαγωνισμα ας μου εβαζε κατι λιγοτερο...),στο δευτερο 16 επειδη δεν του ειχα πει μια φορα μαθημα και στο τελος στις εξετασεις 8 παρακαλω επειδη δεν εδωσα και ιδιαιτερη σημασια στο να διαβασω την προηγουμενη μερα......μακρια απο τετοιες περιπτωσεις ευχομαι....

Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 11:42, 25-07-17:

Καλημέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κατι.Ειμαι μαθητης του 19.10 στο γυμνάσιο και του 18.6-18.8 τωρα στο λυκειο θελω να ρωτήσω κάτι τα παιδιά που έχουν παει Γ λυκείου και αυτό είναι το εξης.Αξιζει να διαβαζεις τα μαθήματα γενικής παιδείας στην Γ λυκείου η είναι χαζο?Σας παρακαλώ πείτε μου.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 12:12, 25-07-17:

Είναι χαζό Φώτη.
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 12:15, 25-07-17:

Ειναι τερμα χαζο
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 12:21, 25-07-17:

Αρα πιστευτε οτι ειναι καλυτερο να μην τα διαβαζω.
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 12:31, 25-07-17:

Ειναι κατι που ακομα και οι καθηγητες των λυκειων το επιτρεπουν γιατι το γνωριζουν και οι ιδιοι,και για αυτο και δεν βαζουν ουτε οι ιδοι ασκησεις.Κατα την γνωμη μου το ιδιο θα επρεπε να κανουν απο την πρωτη ταξη του λυκειου
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agnwsth (In)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Agnwsth
H In αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H Agnwsth έγραψε στις 14:10, 25-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanni_
Ειναι κατι που ακομα και οι καθηγητες των λυκειων το επιτρεπουν γιατι το γνωριζουν και οι ιδιοι,και για αυτο και δεν βαζουν ουτε οι ιδοι ασκησεις.Κατα την γνωμη μου το ιδιο θα επρεπε να κανουν απο την πρωτη ταξη του λυκειου
Τα μαθήματα γενικής παιδείας να πω ότι δεν θα δώσεις βάση στη γ ' λυκείου γιατί δεν θα εξεταστείς και σε αυτά στις Πανελλήνιες, αλλά στις υπόλοιπες τάξεις δεν έχεις λόγο να μην τα διαβάζεις. Δεν μπορείς να κάνεις μόνο μαθηματικά και ιστορία.. Έχουν λόγο ύπαρξης..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 14:28, 25-07-17:

Οι καθηγητές του σχολείου έχουν αποτύχει ξεκάθαρα να κάνουν την δουλειά τους σωστά.Ελάχιστοι είναι αυτοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν και σωστά(γιατί η αγάπη δεν αρκεί από μόνη της).Μαθήματα όπως τα Θρησκευτικά η Πολιτική παιδεία με όλα τα περεμφερή τουτέστιν Ιστορίες Κοινωνικών Επιστημών Κοινωνιολογίες ΒΑΚΕ κλπ η Λογοτεχνία κ.ά που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό δεν έχουν απολύτως κανέναν λόγο ύπαρξης..Θα πάω ακόμη πιο πέρα λέγοντας ότι ούτε στο Γυμνάσιο θα πρέπει κανείς να διαβάζει όλα αυτά τα μαθήματα που είναι παντελώς άχρηστα.Θα συμβούλευα δε τον μικρό μου ξάδερφο που είναι στο γυμνάσιο να μην δαπανήσει ούτε 1 λεπτό στο από την ζωή του διαβάζοντας αυτά τα μαθήματα ,και ας πάρει 0 στα διαγωνίσματα τριμήνου και ας πάρει 12 στον αντίστοιχο έλεγχο, και να ασχοληθεί σοβαρά με Αρχαία ή Φυσική&Μαθηματικά.Μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς έχω σπαταλήσει άπειρες εργατοώρες διαβάζοντας για διαγωνίσματα Βιολογίας και Πολιτικής παιδείας το οποία εξαφάνισαν όλον τον ελεύθερο μου χρόνο με αντάλλαγμα ένα 20 στον έλεγχο του Λυκείου και ένα 12.6 στα μαθηματικά στις πανελλήνιες.

Not so worth it κατά την ταπεινή μου άποψη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 21:56. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου που παραβιαζει ορους χρησης
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 717 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 14:37, 25-07-17:

Επειδή έγραψες ένα 12.6 σημαίνει ότι όλο το σχολείο είναι άχρηστο; Σοβαρέψου και ξεπέρνα το φίλε. Ο,τι έγινε έγινε, κανείς δε φταίει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 21:57. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου απο την παραθεση
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agnwsth (In)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Agnwsth
H In αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H Agnwsth έγραψε στις 14:43, 25-07-17:

Οι καθηγητές του σχολείου έχουν αποτύχει ξεκάθαρα να κάνουν την δουλειά τους σωστά.Ελάχιστοι είναι αυτοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν και σωστά(γιατί η αγάπη δεν αρκεί από μόνη της).Μαθήματα όπως τα Θρησκευτικά η Πολιτική παιδεία με όλα τα περεμφερή τουτέστιν Ιστορίες Κοινωνικών Επιστημών Κοινωνιολογίες ΒΑΚΕ κλπ η Λογοτεχνία κ.ά που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό δεν έχουν απολύτως κανέναν λόγο ύπαρξης.Θα πάω ακόμη πιο πέρα λέγοντας ότι ούτε στο Γυμνάσιο θα πρέπει κανείς να διαβάζει όλα αυτά τα μαθήματα που είναι παντελώς άχρηστα.Θα συμβούλευα δε τον μικρό μου ξάδερφο που είναι στο γυμνάσιο να μην δαπανήσει ούτε 1 λεπτό στο από την ζωή του διαβάζοντας αυτά τα μαθήματα ,και ας πάρει 0 στα διαγωνίσματα τριμήνου και ας πάρει 12 στον αντίστοιχο έλεγχο, και να ασχοληθεί σοβαρά με Αρχαία ή Φυσική&Μαθηματικά.Μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς έχω σπαταλήσει άπειρες εργατοώρες διαβάζοντας για διαγωνίσματα Βιολογίας και Πολιτικής παιδείας το οποία εξαφάνισαν όλον τον ελεύθερο μου χρόνο με αντάλλαγμα ένα 20 στον έλεγχο του Λυκείου και ένα 12.6 στα μαθηματικά στις πανελλήνιες.

Κοίτα, οι καθηγητές κατά την δική μου γνώμη και από αυτά που έχω δει, αν δεν ασχοληθείς δεν θα ασχοληθούν. Και αν στην τελική βλέπεις ότι δεν υπάρχει η προσοχή που πρέπει το διαβάζεις μόνος σου όσο μπορείς.
Η πολιτκή παιδεία είναι ένα από τα πιο χρήσιμα μαθήματα του γυμνασίου/λυκείου σίγουρα όχι σε θέμα πανελληνίων αλλά σε θέμα καθημερινής ζωής. Μαθαίνεις για την κοινωνία, για το χρήμα, για την πολιτική. Επίσης, δεν μπορείς να συμβουλέψεις τον μικρό κάτι τέτοιο επειδή σου έμεινε άχτι εσένα από κακή διαχείριση χρόνου. Αν εκμεταλλευτείς σωστά το κάθε μάθημα μπορείς να μάθεις πολλά! Στα θρησκευτικά( αν και με την διδασκαλία μόνο μίας θρησκείας δεν βλέπεις και πολλά ) κάτι έχεις να πάρεις , όπως επίσης και στη Βιολογία που ανέφερες και υποβαθμίζεις τόσο επειδή δεν σε ενδιαφέρει.. Προφανώς και στη γ' λυκείου η προσοχή σου θα βρίσκεται στα μαθήματα που θα εξεταστείς, και εκεί θα καταβάλεις όλη σου την προσπάθεια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 21:58. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου απο την παραθεση
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 14:52, 25-07-17:

Οι καθηγητές του σχολείου έχουν αποτύχει ξεκάθαρα να κάνουν την δουλειά τους σωστά.Ελάχιστοι είναι αυτοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν και σωστά(γιατί η αγάπη δεν αρκεί από μόνη της).Μαθήματα όπως τα Θρησκευτικά η Πολιτική παιδεία με όλα τα περεμφερή τουτέστιν Ιστορίες Κοινωνικών Επιστημών Κοινωνιολογίες ΒΑΚΕ κλπ η Λογοτεχνία κ.ά που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό δεν έχουν απολύτως κανέναν λόγο ύπαρξης.Θα πάω ακόμη πιο πέρα λέγοντας ότι ούτε στο Γυμνάσιο θα πρέπει κανείς να διαβάζει όλα αυτά τα μαθήματα που είναι παντελώς άχρηστα.Θα συμβούλευα δε τον μικρό μου ξάδερφο που είναι στο γυμνάσιο να μην δαπανήσει ούτε 1 λεπτό στο από την ζωή του διαβάζοντας αυτά τα μαθήματα ,και ας πάρει 0 στα διαγωνίσματα τριμήνου και ας πάρει 12 στον αντίστοιχο έλεγχο, και να ασχοληθεί σοβαρά με Αρχαία ή Φυσική&Μαθηματικά.Μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς έχω σπαταλήσει άπειρες εργατοώρες διαβάζοντας για διαγωνίσματα Βιολογίας και Πολιτικής παιδείας το οποία εξαφάνισαν όλον τον ελεύθερο μου χρόνο με αντάλλαγμα ένα 20 στον έλεγχο του Λυκείου και ένα 12.6 στα μαθηματικά στις πανελλήνιες.

Το σχολείο (πρέπει να) παρέχει και γενική παιδεία στους μαθητές. Εάν διαβάσεις μόνο τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν, ας πούμε φυσικομαθηματικά, ναι μεν θα γίνεις πολύ καλός σε αυτά, αλλά δε θα γνωρίζεις και τίποτα άλλο. Προφανώς και δεν είναι καλό μαθητές της θετικής/οικονομικών να βγάζουν 19 χωρίς να ξέρουν τίποτα από ιστορία (πολύ συχνό) και αντίστοιχα μαθητές της θεωρητικής να μη γνωρίζουν τίποτα από μαθηματικά και χημεία. Στην ύλη των αρχαίων της πρώτης λυκείου διδάσκονται τα ρήματα εις -μι. Ακριβώς επειδή κανείς, πλην της θεωρητικής, δεν τα διάβαζε τότε ακούμε κάτι "επιτίθονται". Καλά, για κάτι μαθήματα όπως πολιτική παιδία και ΒΑΚΕ δε χρειάζεται να επεκταθώ πιστεύω. Ρώτα 20 παιδιά να σου πουν το πολίτευμα της Ελλάδας και τα μισά θα κάνουν λάθος. Το ότι τα μαθήματα γενικής παιδείας αλλά και ορισμένα κατεύθυνσης πχ λογοτεχνία και κοινωνιολογία έχουν απαξιωθεί τόσο από τους μαθητές δε σημαίνει πως είναι άχρηστα. Το σχολείο (οφείλει να) σε προετοιμάζει και σαν μελλοντικό πολίτη, όχι μόνο σαν επιστήμονα. Καλώς και διδάσκονται τα μαθήματα γενικής παιδείας κατ'εμέ.

Και πρακτικά να το δεις στην πρώτη και δευτέρα λυκείου δεν έχεις και τόσο μεγάλο φόρτο εργασίας στην κατεύθυνση για να παρατήσεις εντελώς τα γενικής. Πόσο μάλλον στο γυμνάσιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 21:58. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου απο την παραθεση
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 15:15, 25-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
Επειδή έγραψες ένα 12.6 σημαίνει ότι όλο το σχολείο είναι άχρηστο; Σοβαρέψου και ξεπέρνα το φίλε. Ο,τι έγινε έγινε, κανείς δε φταίει.
Μα προφανώς και δεν φταίει το σχολείο την δουλειά του κάνει όπως αυτό κρίνει σωστό.Απλώς αν αφιέρωνα τον χρόνο που αφιέρωσα ώστε να μάθω πράγματα που ποτέ δεν μου χρειάστηκαν και πλέον δεν τα θυμάμαι στα μαθηματικά ας πούμε θα είχα γράψει σίγουρα καλύτερα

Αρχική Δημοσίευση από Alex_t

Και πρακτικά να το δεις στην πρώτη και δευτέρα λυκείου δεν έχεις και τόσο μεγάλο φόρτο εργασίας στην κατεύθυνση για να παρατήσεις εντελώς τα γενικής. Πόσο μάλλον στο γυμνάσιο.[/spoiler]
το πολίτευμα της Ελλάδας είναι προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία και αυτό το γνωρίζω διότι το έψαξα μόνος μου και τό 'μαθα και όχι γιατί έπρεπε να το μάθω λόγω της Πολιτικής παιδείας.Αν δε με ενδιέφερε αποκλείεται τώρα να θυμόμουν αυτήν την πληροφορία

Αρχική Δημοσίευση από Agnwsth
Κοίτα, οι καθηγητές κατά την δική μου γνώμη και από αυτά που έχω δει, αν δεν ασχοληθείς δεν θα ασχοληθούν. Και αν στην τελική βλέπεις ότι δεν υπάρχει η προσοχή που πρέπει το διαβάζεις μόνος σου όσο μπορείς.
Η πολιτκή παιδεία είναι ένα από τα πιο χρήσιμα μαθήματα του γυμνασίου/λυκείου σίγουρα όχι σε θέμα πανελληνίων αλλά σε θέμα καθημερινής ζωής. Μαθαίνεις για την κοινωνία, για το χρήμα, για την πολιτική. Επίσης, δεν μπορείς να συμβουλέψεις τον μικρό κάτι τέτοιο επειδή σου έμεινε άχτι εσένα από κακή διαχείριση χρόνου. Αν εκμεταλλευτείς σωστά το κάθε μάθημα μπορείς να μάθεις πολλά! Στα θρησκευτικά( αν και με την διδασκαλία μόνο μίας θρησκείας δεν βλέπεις και πολλά ) κάτι έχεις να πάρεις , όπως επίσης και στη Βιολογία που ανέφερες και υποβαθμίζεις τόσο επειδή δεν σε ενδιαφέρει.. Προφανώς και στη γ' λυκείου η προσοχή σου θα βρίσκεται στα μαθήματα που θα εξεταστείς, και εκεί θα καταβάλεις όλη σου την προσπάθεια...
Άμα θες να μάθεις Ιστορία θα μάθεις διαβάζοντας την μόνος σου σε μεγαλύτερη ηλικία το ίδιο ισχύει για πολλά άλλα μαθήματα όπως και για τις γνώσεις που σου προσφέρει το μάθημα την πολιτικής παιδείας.Προτιμώ ένα παιδί γυμνασίου να πάει να παίξει μπάσκετ από το να διαβάζει για ένα διαγώνισμα σε ένα μάθημα που δεν τον ενδιαφέρει.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 595 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 15:38, 25-07-17:

το πολίτευμα της Ελλάδας είναι προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία και αυτό το γνωρίζω διότι το έψαξα μόνος μου και τό 'μαθα και όχι γιατί έπρεπε να το μάθω λόγω της Πολιτικής παιδείας.Αν δε με ενδιέφερε αποκλείεται τώρα να θυμόμουν αυτήν την πληροφορία
Επειδή αυτό το "το έψαξα και το έμαθα" είναι πολύ της μοδός βλέπω, θέλω να σου ξεκαθαρίσω κάτι. Κανείς δεν σε αναγκάζει να διαβάσεις Πολιτική Παιδεία ή οποιοδήποτε άλλο μάθημα, αυτό το "έπρεπε να το μάθω" που γράφεις δεν υφίσταται. Είπες ότι το έψαξες μόνος σου και το βρήκες, γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτό το γ@μημένο σχολικό βιβλίο σαν βοήθημα ώστε να το βρεις; Προφανώς, δεν σε υποχρεώνει κανένας να μάθεις κάποιες πληροφορίες, τα μέσα σου δίνονται να ψαχτείς και να μάθεις. Και δυστυχώς φίλε μου αν δεν είχαμε κάποια ερεθίσματα μέσω σχολείου, τίποτα δεν θα μαθαίναμε, παρά Bolzano και Horner.
Εγώ λοιπόν δεν συμβουλεύω κανέναν να κάθεται με τις ώρες διαβάζοντας πολιτική παιδεία ή οτιδήποτε, απλά να φροντίσει να πάρει τις στοιχειώδεις γνώσεις από το κάθε μάθημα. Το αν θα τα μάθει από το διαδίκτυο ή το σχολικό ή το βοήθημα δεν με ενδιαφέρει καθόλου, αρκεί να παίρνει το ερέθισμα να το κάνει (όχι μόνο από το σχολείο, αλλά και από το γενικότερο περιβάλλον του).
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 15:58, 25-07-17:

Άμα θες να μάθεις Ιστορία θα μάθεις διαβάζοντας την μόνος σου σε μεγαλύτερη ηλικία το ίδιο ισχύει για πολλά άλλα μαθήματα όπως και για τις γνώσεις που σου προσφέρει το μάθημα την πολιτικής παιδείας.Προτιμώ ένα παιδί γυμνασίου να πάει να παίξει μπάσκετ από το να διαβάζει για ένα διαγώνισμα σε ένα μάθημα που δεν τον ενδιαφέρει.
Η πολιτική παιδεία ήταν απλώς ένα από τα παραδείγματα που έδωσα, γιατί επιλέγεις να αναφερθείς μόνο σε αυτό; Και μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, πόσοι μαθητές πιστεύεις ότι θα αναζητήσουν το πολίτευμα της χώρας, ιστορικά γεγονότα ή οτιδήποτε άλλο έχουν διδαχθεί αλλά δεν έδωσαν καμία σημασία τέλος πάντων; Ούτε εγώ διάβαζα γεωμετρία και φυσικοχημείες γενικής φέτος, και δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι κακώς ή καλώς δεν δίνει κάποιος σημασία, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι είναι χρήσιμα και θα πρέπει να συνεχίσουν να διδάσκονται. Η εκπαίδευση (πρέπει να) αποτελεί τη βάση της παιδείας του ατόμου, και χρειάζεται να διδάσκεται μια ευρεία γκάμα γνωστικών αντικειμένων. Το εάν θα τους δώσεις σημασία ή όχι εναπόκειται στη διάθεσή σου για μάθηση και μόνο (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά προφανώς). Και η Αντιγόνη είναι πολύ χρήσιμη, και ο καταργηθείς Επιτάφιος ήταν ακόμη πιο χρήσιμος, και η λογοτεχνία, μέχρι και το πλέον απαξιωμένο μάθημα, τα αγγλικά.

Έμαθα αγγλικά μόνο από το σχολείο, και από την επαφή που είχα με τη γλώσσα μέσω διαδικτύου. Δε θα μπορούσα να πάρω το λόουερ σε 8 μήνες που έκανα φροντιστήριο πέρσι εάν δεν τα είχα κάνει εξαρχής στο σχολείο. Μπορεί οι περισσότεροι να τα απαξιώνουν, όμως αυτό δε σημαίνει πως δεν είναι χρήσιμα για κάποιους και πως πρέπει να καταργηθούν για να γίνονται περισσότερα μαθήματα εξειδίκευσης.

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Επειδή αυτό το "το έψαξα και το έμαθα" είναι πολύ της μοδός βλέπω, θέλω να σου ξεκαθαρίσω κάτι. Κανείς δεν σε αναγκάζει να διαβάσεις Πολιτική Παιδεία ή οποιοδήποτε άλλο μάθημα, αυτό το "έπρεπε να το μάθω" που γράφεις δεν υφίσταται. Είπες ότι το έψαξες μόνος σου και το βρήκες, γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτό το γ@μημένο σχολικό βιβλίο σαν βοήθημα ώστε να το βρεις; Προφανώς, δεν σε υποχρεώνει κανένας να μάθεις κάποιες πληροφορίες, τα μέσα σου δίνονται να ψαχτείς και να μάθεις. Και δυστυχώς φίλε μου αν δεν είχαμε κάποια ερεθίσματα μέσω σχολείου, τίποτα δεν θα μαθαίναμε, παρά Bolzano και Horner.
Εγώ λοιπόν δεν συμβουλεύω κανέναν να κάθεται με τις ώρες διαβάζοντας πολιτική παιδεία ή οτιδήποτε, απλά να φροντίσει να πάρει τις στοιχειώδεις γνώσεις από το κάθε μάθημα. Το αν θα τα μάθει από το διαδίκτυο ή το σχολικό ή το βοήθημα δεν με ενδιαφέρει καθόλου, αρκεί να παίρνει το ερέθισμα να το κάνει (όχι μόνο από το σχολείο, αλλά και από το γενικότερο περιβάλλον του).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:08, 25-07-17:

Παιδια ενταξει μην νευριαζουμε.Μαλλον δεν θα διαβαζω καθολου 5 μαθηματα και καλυτερα μαλλον(για κανενα 18 με βλεπω το πολυ φετος στο απολυτηριο).Αντε καλο καλοκαιρι και ευχαριστω για την βοηθεια.
Παράθεση

Φοιτητής

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 18:14, 25-07-17:

Φίλε μου δεν χρησιμοποίησα το γ@μημένο βιβλίο όπως το αποκαλείς διότι γνώριζα το πολίτευμα της Ελλάδας πριν τα 14 μου που ξεκινήσαμε αυτού του είδους τα μαθήματα.Τέλος κλείνοντας θα ήθελα να διερωτηθώ γιατί ο τόνος των περισσότερων εδώ είναι τόσο επιθετικός.Οκ δεν συμφωνείτε με έμενα δεν απαραίτητο όμως να μου απαντάτε λες και με απεχθάνεστε
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 595 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 18:24, 25-07-17:

Φίλε μου δεν χρησιμοποίησα το γ@μημένο βιβλίο όπως το αποκαλείς διότι γνώριζα το πολίτευμα της Ελλάδας πριν τα 14 μου που ξεκινήσαμε αυτού του είδους τα μαθήματα.Τέλος κλείνοντας θα ήθελα να διερωτηθώ γιατί ο τόνος των περισσότερων εδώ είναι τόσο επιθετικός.Οκ δεν συμφωνείτε με έμενα δεν απαραίτητο όμως να μου απαντάτε λες και με απεχθάνεστε
Φίλε έδωσες ένα παράδειγμα. Εγώ σου απάντησα γενικά. Δεν αναφέρομαι προφανώς μόνο στο πολίτευμα της Ελλάδας, αλλά σε οποιαδήποτε κατηγορία γνώσεων.

Ο τόνος δεν είναι επιθετικός, εσύ τον εκλαμβάνεις έτσι. Σκοπός μου (και των υπολοίπων φαντάζομαι) είναι να τονίσω που διαφωνώ με τις απόψεις σου, όχι να σου κάνω προσωπική επίθεση.
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:48, 25-07-17:

το διαδύκτιο είναι πηγή πληροφοριών
φέτος ήσουν στο οικονομικό πεδίο γιατί πχ δεν έβρισκες ασκήσεις οικονομικών
Παράθεση

Φοιτητής

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 18:51, 25-07-17:

Συγγνώμη φίλε μου τι εννοείς;Δεν σε κατάλαβα
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 19:25, 25-07-17:

Συγγνώμη φίλε μου τι εννοείς;Δεν σε κατάλαβα
τι εννοώ λες διάβαζες ώρες για μαθήματα που τελικά δε σου χρειάστηκαν
έψαξες στο ιντερνετ για μαθήματα που δε σου χρειαστηκαν
απλα πιστεψε με γιατί και εγώ είμαι υπερ (ναι και θα φαω dislike) να μην διαβάζεις για την Γ Λυκείου της Γενικής
απλά ρώτησα γιατί στο διαδυκτιο ή γιατί δε διάβαζες μαθηματικά κατευθύνσης πχ.

Υγ στην Γ λυκείου έλεγα δε θα διαβάσω για το διαγώνισμα Ιστόριας πχ ε δε διάβαζα (άκυρο μετά αν πήρα 20)
απλα στη Γ λυκείου αν έχεις έναν στόχο για μένα αφήνεις όλα τα άλλα
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 18:51, 20-09-17:

Σε εμάς στην γενική δεν γίνεται μάθημα αφού 10 γραμμές έχουμε να μάθουμε!!!!!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    aristea_2000, harry akritas

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους