Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,345 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,872 μηνύματα σε 96,227 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 594 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενδιαφέρουσες σχολές τεχνολογικής κατεύθυνσης

tinie (Χριστίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη tinie
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tinie έγραψε στις 18:07, 14-09-08:

Παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω...
Μου αρεσουν παρα πολυ τα μαθηματικα και η φυσικη, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει μια σχολη που με ενδιαφερει πραγματικα απο την τεχνολογικη κατευθυνση, εκτος απο αρχιτεκτονων μηχανικων. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες σχολες,που κατα τη γνωμη σας ειναι δημιουργικης φυσεως και συμπεριλαμβανουν πολλα ταξιδια και οχι γραφικη δουλεια?
Εχω μεγαλο προβλημα, γιατι αρχισε η β λυκειου, και δεν ειμαι σιγουρη αν θα παω θεωρητικη ή τεχνολογικη. Ποιο πολυ θα μου αρεσε τεχνολογικη, αλλα στη θεωρητικη εχω βρει περισσοτερες σχολες που με ενδιαφερουν. Μακαρι να μπορειτε να μου προτεινετε κατι που να μου αρεσει πολυ, ωστε να μη χρειαστει να παω θεωρητικη.
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων,
με εκτημιση
μια απελπισμενη μαθητρια της β' λυκειου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 18:17, 14-09-08:

Αφού σου αρέσουν τα μαθηματικά και η φυσική μην πας στη θεωρητική. Τεχνολογική ή Θετική. Σχολές ενδιαφέρουσες θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες μέχρι του αντίχρονου το καλοκαίρι που να μην ανήκουν στο 1ο πεδίο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinie (Χριστίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tinie έγραψε στις 18:22, 14-09-08:

Σ ευχριστω πολυ. Το θεμα ειναι, οτι μπορει η θεωρητικη να μην μου αρεσει και τοσο, αλλα τουλαχιστον απο εκει κατι εχω βρει που να με ενδιαφερει. Ο μονος τροπος να αλλαξω και να παω τεχνολογικη που μου αρεσει περισσοτερο, ειναι να βρω μια σχολη που να με δελεασει περισσοτερο απο αυτην που εχω στο μυαλο μου.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 18:25, 14-09-08:

Η Φυσική δεν σου αρέσει;
Και όταν λέω Φυσική, εννοώ το τμήμα όχι το μάθημα.

Πάντως είναι πολύ καλή περίοδος για να αρχίσει κανείς να σπουδάζει φυσική, τώρα με το CERN... (θέλω να πιστεύω... )

---
Εγώ προσωπικά επέλεξα την θετική κατεύθυνση παρόλο που δεν με ενδιέφερε καθόλου το 3ο πεδίο μόνο και μόνο επειδή μου άρεσε η χημεία και η βιολογία. Επέλεξα βάσει μαθημάτων.

Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 'Ερικα
H Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογοθεραπείας ΤΕΙ Πάτρας και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 18:37, 14-09-08:

να πας εκει π εισαι πιο καλος!και ασε τα μου αρεσει, δν μ αρεσει!κοιτα τι θα σε οφελησει!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

valia_92 (βαλια)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη valia_92
H βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H valia_92 έγραψε στις 19:55, 16-09-08:

εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα! παντως αφου σ αρεσει το αρχιτεκτονων, μπορει ν σ αρεσει κ το πολιτικων μηχανικων η το μηχανολογων μηχανικων.. παντως απο οτι μας εχουν πει στ σχολειο, και να μν σ αρεσουν αυτες οι σχολες, μπορεις να διαλεξεις το επιλογης σ ν ειναι θεωρητικο ενω εισαι θετικη η τεχνολογικη, και να εχεις προσβαση (με απωλεια μοριων βεβαια) σε σχολες του πρωτου πεδιου..

Παράθεση

ribo (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ribo
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O ribo έγραψε στις 20:07, 16-09-08:

σου προτεινω τη σχολη ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων!!!!
ειναι η πιο δημοφιλης σχολη στο πολυτεχνειο τα τελευταια ~10 χρονια!
μπορεις να ασχοληθεις με 1)hardware 2)software 3)δικτυα 4)τηλεπικοινωνιες 5)ρομποτικη 6)εγκαταστασεις 7)ενεργεια και με βιοιατρικη μηχανικη

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,926 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 20:49, 16-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από 'Ερικα
ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ Π ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ!ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΔΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ!ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΘΑ ΣΕ ΟΦΕΛΗΣΕΙ!
Μην ακούω βλακείες. Αυτό που σου αρέσει περισσότερο θα κάνεις. Σ'αυτό θα είσαι και καλύτερη στην τελική άλλωστε.

Επίσης, αν γράφεις 'ενδιαφέρον σχολές' μάλλον είναι πιο σοφό να μην πας θεωρητική

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aliki_s
H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 01:04, 17-09-08:

Να πας θεωρητική... Σιγά οι πανελλήνιες μόνο διάβασμα θέλουν...επέλεξε με βάση το επάγγελμα που θες ν ακολουθήσεις και όχι τα 4 μθμ που θα κάνεις μόνο 2 χρονια

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ22136 (Γιούλη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ22136
H Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Πάτρας και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ22136 έγραψε στις 01:09, 17-09-08:

Από το 1ο πεδίο ποια σχολή θέλεις;;;

Παράθεση

kay

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kay
H kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H kay έγραψε στις 11:38, 17-09-08:

η μονη δημιουργικη σχολη στο 4ο πεδιο ειναι η αρχιτεκτονικη χεχε!
εμενα δε μου αρεσε κανενα απο τα θετικοτεχνολογικα μαθηματα (ουτε ημουν ιδιαιτερα καλη σε αυτα,εν αντιθεσει με τα θεωρητικα) παρ'ολα αυτα περασα αρχιτεκτονικη!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinie (Χριστίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

H tinie έγραψε στις 22:28, 19-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από valia_92
εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα! παντως αφου σ αρεσει το αρχιτεκτονων, μπορει ν σ αρεσει κ το πολιτικων μηχανικων η το μηχανολογων μηχανικων.. παντως απο οτι μας εχουν πει στ σχολειο, και να μν σ αρεσουν αυτες οι σχολες, μπορεις να διαλεξεις το επιλογης σ ν ειναι θεωρητικο ενω εισαι θετικη η τεχνολογικη, και να εχεις προσβαση (με απωλεια μοριων βεβαια) σε σχολες του πρωτου πεδιου..

Ναι,εχεις δικιο και σε ευχαριστω πολυ για τις σχολες που μου προτεινεις γιατι θα με ενδιεφεραν. Το ερωτημα ειναι ποσο σημαντικη ειναι η απωλεια μοριων αν τελικα θελησω πεδιο μη συναφες με την κατευθυνση. Ξερεις αν ειναι παντα η ιδια, ή μήπως εξαρταται απο τη σχολη ? Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι παω θετικη και επιλεξω πρωτο πεδιο η απωλεια θα ειναι πολυ μεγαλη?
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από kay
η μονη δημιουργικη σχολη στο 4ο πεδιο ειναι η αρχιτεκτονικη χεχε!
εμενα δε μου αρεσε κανενα απο τα θετικοτεχνολογικα μαθηματα (ουτε ημουν ιδιαιτερα καλη σε αυτα,εν αντιθεσει με τα θεωρητικα) παρ'ολα αυτα περασα αρχιτεκτονικη!

Πολυ σε ζηλευω... Να σε ρωτησω κατι που δεν εχω πολυκαταλαβει. Στις πανελλαδικες ποσο πρεπει να γραψεις πανω-κατω για να περασεις αθηνα? Με μπερδευει πολυ που εξεταζεσαι και σε ειδικα μαθηματα(ελευθερο και γραμμικο σχεδιο στην προκειμενη περιπτωση) και δεν καταλαβαινω πως πρεπει να διαμορφωθουν οι βαθμοι στα υπολοιπα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα. Θα μπορουσες να μου πεις?
Σε ευχαριστω πολυ!
Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Από το 1ο πεδίο ποια σχολή θέλεις;;;

Σκεφτομουν γερμανικη φιλολογια...

Παράθεση

lekanikos

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη lekanikos
Ο lekanikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σούδα (Χανιά). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O lekanikos έγραψε στις 22:21, 20-09-08:

Μια και θες ταξίδια... μπορείς να τη συνδυάσεις με μια δουλειά η οποία θα έχει μεταθέσεις... όπως ναυτικό ή στρατιωτικές σχολές, αλλά δε νομίζω να σου αρέσουν...
Τι σόι επάγγελμα σου αρέσει και μπορείς να βγεις από θεωρητική κατεύθυνση;

Παράθεση

tinie (Χριστίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

H tinie έγραψε στις 19:24, 03-10-08:

αυτο ειναι το προβλημα μου... σκεφτομαι ποια σχολη μου αρεσει πολυ απο κατευθυνση τεχνολογικη ή θετικη, για να μην χρειαστει να παω θεωρητικη...

Παράθεση

kay

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kay
H kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H kay έγραψε στις 02:05, 04-10-08:

χονδρικα για να περασεις πλεον αθηνα πρεπει να εχεις πανω 18.500 μορια και μεσο ορο στα σχεδιο πανω απο 17.5
το αριστα στα μορια της αρχιτεκτονικης ειναι 24000,τα 20.000 ειναι απο τα μαθηματα τα γνωστα και τα 4000 ειναι απο τα 2 σχεδια.

πχ αν γραψεις 19.000 στις πανελληνιες και 16 στο ενα σχεδιο και 18 στο αλλο (αρα μεσος ορος σχεδιου 17(διπλασιαζεις και βαζεις 2 μηδενικα για να βγαλεις τα μορια του σχεδιου-->3400 μορια στο σχεδιο)
αθροιζεις 19.000+3.400=22400

βασικα πρεπει να σκεφτεις αν σου αρεσει το σχεδιο πολυ...και αν σου αρεσει παρα πολυ και πας τλκ αχιτεκτονικη να σου επισημανω οτι η αρχιτεκτονικη του εμπ ειναι λιγο ''στεγνη'' και οχι πολυ καλλιτεχνικη σε σχεση με τωνα λλων πολεων,απ οτι εχω ακουσει.

Παράθεση

anna93 (Αννα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη anna93
H Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H anna93 έγραψε στις 17:33, 04-10-08:

Ερώτηση: Για αρχιτεκτονική, ποια κατεύθυνση ακολουθείς?

Παράθεση

kay

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kay

H kay έγραψε στις 01:17, 05-10-08:

η αρχιτεκτονικη ειναι στο τεταρτο πεδιο,οποτε το να πας θεωρητικη ειναι απαγορευτικο.απο θετικη και τεχνολογικη μπορεις να πας,αλλα εγω προτεινω τεχνολογικη(κυκλος πληρ. και υπηρεσιων) γιατι τα μαθηματα ειναι ευκολοτερα.

Παράθεση

anna93 (Αννα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη anna93
H Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H anna93 έγραψε στις 21:03, 07-10-08:

Αχ! Σ' ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση

tinie (Χριστίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

H tinie έγραψε στις 20:21, 09-10-08:

και εγω σ' ευχαριστω παρα πολυ kay. Με βοηθησες πολυ με οσα μου ειπες για τα μορια, μια και δεν ειχα ιδεα ποσο μετραει το σχεδιο στα μορια. :no1:

Παράθεση

xrysalena (ΧΡΥΣΑΛΕΝΑ)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη xrysalena
H ΧΡΥΣΑΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H xrysalena έγραψε στις 17:42, 25-10-08:

Κοίτα..εμένα το όνειρο μου είναι Νηπιαγωγός! Και εκεί στοχεύω! Από τεχνολογική πας μια χαρά!!! Όπως και για Μαθηματικός...Μηχανολόγος Μηχανικός...Εμένα αυτές οι σχολές με ενδιαφέρουν Δεν ξέρω αν σας κάλυψα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 03-09-11 στις 13:20. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

erinys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη erinys
H erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H erinys έγραψε στις 23:12, 17-11-08:

αν σε ενδιαφερουν Η/Υ κ ετσι, μια πλ ενδιαφερουσα σχολη ειναι,

"Μηχανικων Η/Υ Τηλεπικοινωνιων κ Δικτυων""
Εγω προσωπικα εχω ψη8ει αρκετα... 8α δει3ει ομως,,,

Παράθεση

Μαρια_vr46

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Μαρια_vr46
H Μαρια_vr46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Μαρια_vr46 έγραψε στις 14:41, 18-11-08:

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Παράθεση

8etiki fan

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη 8etiki fan
H 8etiki fan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H 8etiki fan έγραψε στις 15:07, 20-11-08:

Γερμανική φιλολογία απ'οτι ξέρω δεν εχει πολυ υψηλή βάση και ειναι ευκολο να περάσεις αμα γραψεις καλα στα γερμανικά.Για να έχεις πρόσβαση στο 1ο πεδίο πρεπει να δώσεις ιστορια γενικής παιδειας και 8α χασεισ γυρω στα 1400 μόρια νομιζω...Πολλαπλασιάζεται με 0,4 η ιστορία και με ο,8 η έκθεση νομιζω...

Παράθεση

ΤΟΝΙΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ (ΤΟΝΙΑ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΤΟΝΙΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ
H ΤΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΤΟΝΙΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε στις 18:22, 29-11-08:

κοιτα βαθια μεσα σου τι ειναι αυτο που θελεις να κανεις. ξεχνα τα μαθηματα και τις κατευθυνσεις. εγω που ειμαι αποφοιτη το πιο σημαντικο πραγμα που εμαθα απο την περσινη χρονια ειναι οτι μονο αυτοι που ειχαν καποιο ονειρο και το κυνηγουσαν πετυχαν. οσοι επελεξαν αυτα τα μαθηματα που ηταν πιο βατα, για εκεινους, απετυχαν. και εγω ημουν μια απο αυτους. και τι κερδισα; ειμαι σε μια σχολη που σιχαινομαι και φυσικα δεν εχω καμια διαθεση να την παρακολουθησω. και το να ξαναδωσεις ειναι πολυ βαρυ. γιατι ειτε διαβασες αρκετα ειτε οχι, η ψυχολογια των πανελληνιων ειναι τετοια που το στρες και το αγχος και η πιεση σε ριχνουν πολυ. αλλα... αν εχεις διαλεξει κατι καλο και εχεις κανει οτι καλυτερο μπορεις .............. αξιζει οσο δεν φανταζεσαι!

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 18:33, 29-11-08:

Παιδια ριχτε μια χελπ.
Για να μην ανοιξω αλλο τοπικ ειδικα γι αυτο, ρωταω αν ξερει κανεις το εξης:
Μπορω να περασω πληροφορικη ασοεε απο 5ο πεδιο?
Ο πληροφορικος στο σχολειο ειπε ναι.
Ο πατερας που ειναι καθηγητης μεσης εκπαιδευσης ειπε οχι.
Για πειτε.

Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolfie
Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 456 μηνύματα.

O Wolfie έγραψε στις 18:34, 29-11-08:

Όχι

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 20:29, 29-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ράνια.
Παιδια ριχτε μια χελπ.
Για πειτε.

www.mixanografiko.gr

Όχι

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 01:15, 30-11-08:

ΣΚΑΤΑ.
Ευχαριστω.

Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Evris7
Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 798 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε στις 12:21, 30-11-08:

Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου; Θεωρώ πως ναι!

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 15:28, 01-12-08:

Δεν εχει σημασια τι θεωρεις, γιατι κι εγω το θεωρουσα και ελεγα ''α τι καλα θα εχω αυξημενη βαρυτητα 2 ευκολα μαθηματα'' και ολοι οχι μου λενε εδω.

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 15:59, 01-12-08:

Δεν εχει σημασια τι θεωρεις, γιατι κι εγω το θεωρουσα και ελεγα ''α τι καλα θα εχω αυξημενη βαρυτητα 2 ευκολα μαθηματα'' και ολοι οχι μου λενε εδω.
Οχι! Εγω εκανα περυσι μηχανογραφικο και σκεφτομουν να τη βαλω (με τα μαθηματα που εγραψα ανοιγα 2ο/4ο/3ο, βεβαια δεν εχει καμια σχεση μ' αυτο που θελω και ευτυχως το συνειδητοποιησα πριν καταθεσω ). Εχω κρατησει το μηχανογραφικο απο το καλοκαιρι και η σχολη δεν ειναι στο 5ο!

Παράθεση

Orlando (Αποστολης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orlando
Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας . Έχει γράψει 605 μηνύματα.

O Orlando έγραψε στις 15:59, 01-12-08:

Παιδια ριχτε μια χελπ.
Για πειτε.
Καλα ορισμενοι καθηγητες δεν ξερουν που τους παν τα 4.

Παράθεση

soulhunter21

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη soulhunter21
Ο soulhunter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O soulhunter21 έγραψε στις 16:24, 09-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από valia_92
αυτο ειναι δυνατο μονο στα λογια....
ειναι παρα πολυ δυσκολο να συμβει στην πραγματικοτιτα....
λογω του οτι γραφεις π.χ 16 και μετραει για 13,5 περιπου και λογω του οτι οι αλλοι εχουν 1,3 συντελεστη ενω εσυ 0,9 καταλαβαινεις...
ειναι σαν σε αγωνα οι αλλοι να τρεχουν με αυτοκινητα ενω εσυ με ποδηλατο(?)
αν χαλασουν ολα τα αλλα αυτοκινητα και τρεξεις στο μεγιστο με τ ποδλατο ισως να κερδισεις....

Παράθεση

elenaki92paok

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη elenaki92paok
H elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H elenaki92paok έγραψε στις 18:57, 09-12-08:

....
Στη 2α Λυκειου τα μαθηματα γενικης παιδειας για την Τενολογικη ειναι περισσοτερο σημαντικα για τη Γ,το εχουν κανει μαθητες πολλοι μαθητες ενω επελεξαν στη Β θεωρητικη εδωσαν βαση και στα μαθηματα γενικης Μαθηματικα,Φυσικη και αλλξαν στη Γ!!(Το εχω ακουσει απο καθηγητες)
αα,εγω θα σου προτεινα τεχνολογικη και εγω εκει ειμαι γιατι μου αρεσουν οι σχολες αστυνομια,πληροφορικη,φυσικος,μαθηματικος....
Αλλα νομιζω οτι σ=δεν συμπιπτουν με τα δικα σου ενδιαφεροντα
Τεσπα,εγω ξερω οτι περα απο τις σχολες για δικηγορος φιλολογος και ψυχολογος ολα τα αλλα ειναι κοινα μετ ην τεχνολογικη κ εχει και περισσοτερες σχολες..Κοιτα στο mixanografiko.gr

Παράθεση

Αμαλιτσα (αμαλια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αμαλιτσα
H αμαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Αμαλιτσα έγραψε στις 13:41, 24-01-09:

Γειά σας .. Είμαι καινούρια εδώ και για να μην ανοίξω καινούριο topic θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση ... :what: Πρώτον πάω Β' Λυκείου.. Και είμαι τεχνολογική κατεύθυνση .. Για σχολή κινηματογράφου μόνο η θεωριτική περνάει χωρίς ποινή ; και πώς γίνετε όλη η διαδικασία της ποινής σε περίπτωση που το επιλέξω ; Σας ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,472 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 16:49, 24-01-09:

νομίζω ότι και εσείς περνάτε χωρίς ποινή... άμα δεν ισχύει πρέπει να έχετε μάθημα επιλογής ιστορία γενικής και τα μόρια σας για το 1 θα είναι απο 18600και κάτω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s έγραψε στις 21:19, 24-01-09:

Ναι..βασικά οι συντελεστές των μθμ βαρύτητας είναι 0,9 κ 0,4 ενώ χωρίς ποινή είναι 1,3 κ 0,7 αντίστοιχα...

Παράθεση

Αμαλιτσα (αμαλια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αμαλιτσα
H αμαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Αμαλιτσα έγραψε στις 07:32, 28-01-09:

Ευχαριστώ πολύ θα ρωτήσω και κάποιον καθηγητή μου μάλλον

Παράθεση

evo0

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη evo0
H evo0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H evo0 έγραψε στις 21:27, 31-03-09:

Γεια σας και απο εμένα...

Βασικά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι κι εγω μπερδεμένη σχετικά με ποια κατεύθυνση να ακολουθήσω και για ποια σχολή να στοχεύσω αργότερα...

Είμαι καλή στα μαθηματικά(+) και τη φυσική(αν και δεν την πολυσυμπαθώ) και εχω λατρεία με τους υπολογιστές... οπότε λεω να πάω τεχνολογική...

Τελευταία εχω αρχίσει και σκέφτομαι να στοχεύσω για Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ ΕΜΠ... Μου άρεσε το οτι έχει να κάνει με λογισμικά και υπολογιστές... Αλλά δεν ξέρω πολλά για την σχολή αυτή, ούτε και σε τι πρέπει να δώσω βάση ώστε να καταφέρω να περάσω εκεί... Αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες ή ακόμα και να μου πείτε άλλες σχολές που να έχουν σχέση με τα μαθήματα που με ενδιαφέρουν και μου αρέσουν θα με βοηθούσατε πάρα πολύ...

Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Babiskal

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Babiskal
Ο Babiskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Babiskal έγραψε στις 15:17, 31-08-09:

Μέσω Τεχνολογικής τι σχολές μπορώ να επιλέξω;
Και μία απορία το μηχανογραφικό είναι Β' ή Γ' Λυκείου?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 03-09-11 στις 13:30.
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,181 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 17:06, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Babiskal
Και μία απορία το μηχανογραφικό είναι Β' ή Γ' Λυκείου?

Αν με τη φράση "τι κλάδους μπορώ να πάρω" εννοείς τι σχολές μπορείς να δηλώσεις θα σου πω πρώτα ότι δεν παίζει κανένα ρόλο ποιο κύκλο από τους 2 (Πληροφορικής & Υπηρεσιών, Τεχνολογίας & Παραγωγής) θα επιλέξεις στην Γ΄ Τάξη ΓΕΛ. Όποιον και αν διαλέξεις μπορείς να δηλώσεις τις ίδιες σχολές.

Από τεχνολογική κατεύθυνση (στην Γ΄ τάξη ΓΕΛ, στην Β΄ δεν παίζει ρόλο) μπορείς να δηλώσεις σχολές από 1 πεδίο ή το πολύ από 2 διαφορετικά πεδία από 2ο και 4ο αν δεν εξεταστείς σε ΑΟΘ και μαθηματικά γενικής παιδείας. Αν εξεταστείς σε αυτά τα δύο μαθήματα έχεις δικαίωμα να δηλώσεις σχολές από 1 πεδίο ή το πολύ από 2 διαφορετικά πεδία από τα 2ο, 4ο και 5ο πεδίο. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά τότε δνε χρειάζεται να επιλέξεις ΑΟΘ, μάθημα γενικής παιδείας όποιο θες και δηλώνεις σχολές από 2ο και 4ο πεδίο ή από 1 πεδίο από αυτά τα 2. Το μηχανογραφικό το συμπληρώνεις μετά τις πανελλήνιες της Γ΄ Λυκείου. Αυτό ενδεχομένως να αλλάξει και να το συμπληρώνουν οι υποψήφιοι πριν από τις πανελλήνιες αλλά πάντα στην Γ΄ Λυκείου.

Τα τμήματα πληροφορικής είναι κοινά τμήματα 2ου και 4ου πεδίου. Στο μηχανογαρφικό θα τα δηλώσεις μόνο μία φορά από όποιο πεδίο θες (τα μόρια 2ου και 4ου πεδίου είναι ακριβώς τα ίδια καθώς έχουν τα ίδια μαθήματα βαρύτητας). Εκτός από τα κλασικά τμήματα Πληροφορικής, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ, Πληροφορικής και Τηλεματικής Χαροκοποίου, Εφαρμοσμένης πληροφορικής και επιστήμης υπολογιστών μπορείς να δηλώσεις Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών στο Πολυτεχνείο Κρήτης, Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Πατρών, Μηχανικών Επικοινωνιακών και Πληροφοριακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθώς και τα τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών/Τεχνολογίας Υπολογιστών.

Παράθεση

Babiskal

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Babiskal
Ο Babiskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Babiskal έγραψε στις 14:27, 01-09-09:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
Σκέφτομαι να πάω Στο Οικ.Πανεπιστήμιο Αθηνών στο κλάδο Πληροφορικής αλλά έχω καιρό ακόμα να το σκεφτώ.

Παράθεση

XRISTOS8552

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη XRISTOS8552
Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O XRISTOS8552 έγραψε στις 13:05, 02-01-10:

Παιδια εχω ενα ερωτημα. Στοχευω να περασω στη σχολη ΗΜΜΥ και θελω να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα της τεχνολογικης με της θετικης κατευθυνσης σε σχεση με αυτη τη σχολη. Ειναι αληθεια οτι αν παω απο θετικη εχει και προγραμματισμο ενω απο τεχνολογικη οχι;; και νομιζετε οτι εχει επαγγελματικη αποκατασταση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pandemonium

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Pandemonium
Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O Pandemonium έγραψε στις 13:10, 02-01-10:

Αναποδα τα ξερεις.
Θετικη χημεια,βιολογια
Τεχνολογικη(β κυκλος) προγραμματισμος,αοδε

Αφου θες καθαρα πολυτεχνειο,η λυση ειναι μια τεχνολογικη(εκτος αν σου αρεσουν τα μαθηματα της θετικης),αλλα καλυτερα ειναι τεχνολογικη.

Τωρα για το αν εχει αποκατασταση ας μιλησουν οι ειδημονες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

XRISTOS8552

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O XRISTOS8552 έγραψε στις 13:15, 02-01-10:

Τα μαθηματα της θετικης ποια ειναι ακριβως και ποια της τεχνολογικης? :no1:

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 13:16, 02-01-10:

θετικη φυσ,χημεια,μαθ,βιολ
τεχνολ(β κυκλος) μαθ,φυσ,αοδε,προγραμματισμος

Παράθεση

XRISTOS8552

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O XRISTOS8552 έγραψε στις 13:24, 02-01-10:

Με μπερδεψες λιγο ενα μελος που λεγεται komborimon και σπουδαζει ημμυ λεει οτι ειναι θετικη και εχει προγραμματισμο και λεει να μην ακολουθησουμε θετικη γιατι ειναι δυσκολος ο προγραμματισμος!!!!

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 13:26, 02-01-10:

Η θετικη δεν εχει προγραμματισμο
Η θετικη δενε χει προγραμματισμο
Η θετικη δεν εχει προγραμματισμο

Το καταλαβες?Εγω ειμαι θετικη φετος.πΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΜΟ ΕΧΕΙ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ.
Αλλο σου ειπε και δεν καταλαβες.

Παράθεση

XRISTOS8552

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O XRISTOS8552 έγραψε στις 13:31, 02-01-10:

Για ΗΜΜΥ πας???

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O blacksheep έγραψε στις 13:32, 02-01-10:

Οχι,η πλειοψηφια των μαθητων που θελει ημμυ παει τεχνολογικη κατευθυνση.Εγω ειμαι θετικη που περιλαμβανει και ιατροφαρμακευτικες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους