Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,967 εγγεγραμμένα μέλη και 3,087,065 μηνύματα σε 95,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 909 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι καλύτερες ασκήσεις

cel (χρηστος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη cel
Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

O cel έγραψε στις 21:21, 13-09-09:

Τι γινεται ρε παιδια κανενας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 16:38, 16-09-09:

Μια γεωμετρία.

Αν Μ, Ν τα μέσα των ΑΒ, ΓΔ, αντίστοιχα, παραλληλογράμμου ΑΒΓΔ, ν.δ.ο. οι ΑΝ, ΓΜ τριχοτομούν τη διαγώνιο ΒΔ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eukleidis
Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε στις 17:12, 16-09-09:

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 21:49, 16-09-09:

Μια διαφορετική λίγο λύση.

Όπως ειπώθηκε, το ΑΜΝΓ είναι παραλληλόγραμμο γιατί ΑΜ=//ΓΝ. Φέρνουμε την ΜΝ που τέμνει τη ΔΒ στο Ζ. Τότε (με ισότητα τριγώνων στα τρίγωνα ΔΖΝ, ΜΒΖ) είναι και ΔΖ=ΖΒ. Φέρνουμε και τις ΑΝ (να τέμνει την ΔΒ στο Λ) και ΜΓ (να τέμνει την ΔΒ στο Κ) (ΑΜΝΔ, ΜΝΓΒ είναι επίσης παραλληλόγραμμα). Στο τρίγωνο ΔΜΝ το Λ είναι βαρύκεντρο τριγώνου, γιατί ΝΖ=ΖΜ και οι διαγώνιοι ΑΝ, ΔΜ ως γνωστόν διχοτομούνται, άρα ισχύει ΛΖ = 1/3 ΔΖ και ΔΗ = 2/3 ΔΖ. Αντίστοιχα στο τρίγωνο ΜΝΒ το Κ είναι βαρύκεντρο, άρα ΚΖ = 1/3 ΒΖ και ΚΒ = 2/3 ΒΖ. Όμως ΒΖ=ΖΔ, άρα ΖΛ=ΖΚ, ΔΛ=ΚΒ και ΖΛ+ΖΚ = 2/3 ΒΖ = ΒΚ = ΔΛ = ΛΚ (αποδείχτηκε).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

13diagoras

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 13diagoras
Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 524 μηνύματα.

O 13diagoras έγραψε στις 21:52, 16-09-09:

κλασσικη ασκηση διαγωνισματος (αντε και εξετασεων)αν θυμαμαι καλα.....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δημήτρης HELPME

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δημήτρης HELPME
Ο Δημήτρης HELPME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Δημήτρης HELPME έγραψε στις 07:14, 20-04-17:

παιδιά έχω χάσει τα πρώτα κεφάλαια όταν διδακτηκαν για το λόγο οτι:εκεί που ειμουν ειμασταν πίσω στο βιβλίο της πρώτης και τώρα που μετακομισα εδώ που μετακομισα είχαν κάνει τα πρώτα κεφάλαια εξισώσης ανισόσεις και άλλα. σε λίγο καιρό έρχονται οι εξετάσεις και εγώ δεν τα ξέρω όσο θα έπρεπε. τι μου πρωτίνεται να κάνω? θέλω γρήγορα βοήθεια άμα μπορείτε να με βοηθήσετε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημήτρης HELPME : 20-04-17 στις 07:18.
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Andypro
Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O Andypro έγραψε στις 09:24, 20-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης HELPME
παιδιά έχω χάσει τα πρώτα κεφάλαια όταν διδακτηκαν για το λόγο οτι:εκεί που ειμουν ειμασταν πίσω στο βιβλίο της πρώτης και τώρα που μετακομισα εδώ που μετακομισα είχαν κάνει τα πρώτα κεφάλαια εξισώσης ανισόσεις και άλλα. σε λίγο καιρό έρχονται οι εξετάσεις και εγώ δεν τα ξέρω όσο θα έπρεπε. τι μου πρωτίνεται να κάνω? θέλω γρήγορα βοήθεια άμα μπορείτε να με βοηθήσετε
Μπορείς να απευθυνθείς στον καθηγητή σου, αρχικά. Αν δεν σε βοηθήσει στο διαδίκτυο κυκλοφορούν βοηθήματα και ιστοσελίδες που αφορούν τα μαθηματικά - καλό είναι να ρίξεις μια ματιά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους