Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,954 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,814 μηνύματα σε 95,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 668 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προφορική εξέταση στις πανελλήνιες

moppf

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη moppf
Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O moppf έγραψε στις 23:22, 11-06-09:

Με συμφέρει να πάω νυχτερινό; Είναι τα ίδια θέματα στις πανελληνίες ή δυσκολότερα;

Με συμφέρει να σπάσω το χέρι μου για να εξεταστώ προφορικά; Οι προφορικές εξετάσεις είναι ευκολότερες ή δυσκολότερες; Πώς διεξάγονται;

Αναφέρομαι σε θεωριτική κατεύθυνση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,337 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 23:46, 11-06-09:

Στη θεωρητικη κατευθυνση ειναι πολυ δυσκολο, για να μην πω ανεφικτο, να δωσεις προφορικα γιατι πρεπει να κρατας πολλες σημειωσεις, κυριως στο αγνωστο, τη γραμματικη και τα λατινικα!! Το νυχτερινο ειναι μια πολυ καλη επιλογη, τα θεματα ειναι κατα κανονα ευκολοτερα, απλα θα πρεπει να εχεις καποιον που θα φαινεται πως θα σου κολλαει ενσημα η να πιασεις μια δουλεια τα πρωινα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moppf

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O moppf έγραψε στις 00:27, 12-06-09:

το νυχτερινο μπαινει με το 10% ή το 90%;

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who
Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,366 μηνύματα.

O who έγραψε στις 00:30, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από moppf
Με συμφέρει να πάω νυχτερινό; Είναι τα ίδια θέματα στις πανελληνίες ή δυσκολότερα;

Με συμφέρει να σπάσω το χέρι μου για να εξεταστώ προφορικά; Οι προφορικές εξετάσεις είναι ευκολότερες ή δυσκολότερες; Πώς διεξάγονται;

Αυτό το ρωτάς σοβαρά; Πες μου όχι σε παρακαλώ.

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,337 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 00:48, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από who
Αυτό το ρωτάς σοβαρά; Πες μου όχι σε παρακαλώ.
Δυστυχως, απ'οτι φαινεται το εννοει... Δε φταει ομως αποκλειστικα εκεινος, αλλα αυτο το απαρχαιομενο συστημα που ωθει τους μαθητες σε τετοιες σκεψεις!! Ολο θα αλλαξει ακουμε και για ανταλλαγμα προτιμω να μην αναφερω τι περνουμε...

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 00:51, 12-06-09:

Κάτι ακούστηκε ότι μελλοντικά θα καταργηθούν οι πανελλήνιες εξετάσεις και οι υποψήφιοι θα μπαίνουν στην τριτοβάθμια με το απολυτήριο λυκείου για τον βαθμό του οποίου θα λαμβάνονται οι βαθμοί και των 3 τάξεων του λυκείου. Δηλαδή δεν θα υπάρχει γενικά διαγωνισμός σε εθνικό επίπεδο.

Αυτά που σκέφτεται ο mopff είναι απαράδεκτα πράγματα εκτός από τα τρελλά "μήπως να σπάσω το χέρι μου;". Αν πιάσεις δουλεία το πρωί για να πηγαίνεις νυχτερινό τότε ok, αλλά αν σου κολλάει κάποιος, π.χ. ο πατέρας σου, ένσημα για να φαίνεται ότι δουλεύεις και να πας νυχτερινό τότε τι να σου πω. Αν το κάνεις θα είσαι μεγάλο λαμόγιο (και είσαι και συντοπίτης).

Μάθετε ρε παιδιά να πηγαίνετε κόντρα στο ρεύμα και να μην γίνεστε λαμόγια επειδή το σύστημα τα ευνοεί. Μην γίνετε σαν και αυτούς που κοροϊδεύετε.

Παράθεση

napstor

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη napstor
Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O napstor έγραψε στις 00:54, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από geoste
Κάτι ακούστηκε ότι μελλοντικά θα καταργηθούν οι πανελλήνιες εξετάσεις και οι υποψήφιοι θα μπαίνουν στην τριτοβάθμια με το απολυτήριο λυκείου για τον βαθμό του οποίου θα λαμβάνονται οι βαθμοί και των 3 τάξεων του λυκείου. Δηλαδή δεν θα υπάρχει γενικά διαγωνισμός σε εθνικό επίπεδο.
ναι εχει σχεδον επιβεβαιωθει κατι τετοιο αλλα το θεμα ειναι ποτε θα γινει.ενα ειναι το σιγουρο,εγω μπορει να εχω τελειωσει και απο φοιτητης

Παράθεση

kondar (Κωνσταντινος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kondar
Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Πάτρας και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O kondar έγραψε στις 00:55, 12-06-09:

καλυτερα να στρωσεις τον κωλο σου και να σκεφτεις πως να διαβασεις και οχι τετοιες ......ακιες.και μετα θελουμε να παμε μπροστα σαν χωρα.

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 00:58, 12-06-09:

Αν καταργηθούν οι πανελλήνιες και γίνει κάτι τέτοιο τα φροντιστήρια θα οργιάσουν. Θα πηγαίνουν όλοι φροντιστήριο από την Α΄ Λυκείου. Νομίζω ότι τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Παράθεση

moppf

Μαθητής Γ' λυκείου

O moppf έγραψε στις 01:06, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kondar
καλυτερα να στρωσεις τον κωλο σου και να σκεφτεις πως να διαβασεις και οχι τετοιες ......ακιες.και μετα θελουμε να παμε μπροστα σαν χωρα.
ρε φιλε 20 έχω στην κατευθυνση αλλα όταν ακουω οτι ο αλλος με το ιδαιτερο εχει τελειωσει την υλη της 3ης και εγω ακομα ειμαι στης 2ας τι θες να κανω; Πρεπει καπως να ισορροπιστουν τα πραγματα δεν νομιζεις; Εντ τζαστ φορ δε ρεκορντ διαβαζω μονος μ την υλη της 3ης μηπως και τους φτασω το καλοκαιρι.

Για να ανακεφαλαιωνω ειναι ή οχι ευνοικοτερη η προφορικη εξεταση;

Παράθεση

Andromeda (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Andromeda
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αθήνας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Andromeda έγραψε στις 12:10, 12-06-09:

ρε φιλε 20 έχω στην κατευθυνση αλλα όταν ακουω οτι ο αλλος με το ιδαιτερο εχει τελειωσει την υλη της 3ης και εγω ακομα ειμαι στης 2ας τι θες να κανω; Πρεπει καπως να ισορροπιστουν τα πραγματα δεν νομιζεις; Εντ τζαστ φορ δε ρεκορντ διαβαζω μονος μ την υλη της 3ης μηπως και τους φτασω το καλοκαιρι.

Πω πω φίλε μου εχεις πρόβλημα. Σοβαρά όμως.Τι είναι αυτος ο πανικός;Εγώ Ιουλιο ξεκίνησα την ύλη της Γ και εκανα και 20 μέρες διακοπές τον Αυγουστο και εγραψα πολύ καλα.Και έκανα και πολλές επαναλήψεις. 2α λυκειου και έχει τελειωσει την ύλη της Γ; Σε κοροιδευει.Δεν παιζει αυτο.Η και αν οντως συμβαινει εχει γινει πασαλειμμα.

Και οχι δε σε συμφερουν τα προφορικα.Κατσε και ηρέμησε και αποφυγε τις υπερβολες.Καλα τον εαυτο σου δεν το σεβεσαι καθολου?Τι κυκλοφορει εκει εξω...ελεος.

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 14:05, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Andromeda
Πω πω φίλε μου εχεις πρόβλημα. Σοβαρά όμως.Τι είναι αυτος ο πανικός;Εγώ Ιουλιο ξεκίνησα την ύλη της Γ και εκανα και 20 μέρες διακοπές τον Αυγουστο και εγραψα πολύ καλα.Και έκανα και πολλές επαναλήψεις. 2α λυκειου και έχει τελειωσει την ύλη της Γ; Σε κοροιδευει.Δεν παιζει αυτο.Η και αν οντως συμβαινει εχει γινει πασαλειμμα.

Και οχι δε σε συμφερουν τα προφορικα.Κατσε και ηρέμησε και αποφυγε τις υπερβολες.Καλα τον εαυτο σου δεν το σεβεσαι καθολου?Τι κυκλοφορει εκει εξω...ελεος.
Και για να σε κανω να νιωσεις ακομα καλυτερα, μπορω να σου πω οτι τα φροντιστηρια στην πολη μου (τη Λαρισα) καθε χρονο αρχιζουν μετα τις 18 Αυγουστου!! Οπως και η Ανδρομεδα και γω πιστευω πως εγραψα πολυ καλα και παροτι αρχιζουμε αργα, η Θεσσαλια ειναι πρωτη στις επιτυχιες!!

Παράθεση

george_k214 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη george_k214
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O george_k214 έγραψε στις 14:12, 12-06-09:

Ο Χριστός και η Παναγία...μήπως να σε πατήσει και αυτοκίνητο μπας και σε λυπηθούν και σε περάσουν χωρίς εξετάσεις?τι άλλο θα ακούσουμε...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kondar (Κωνσταντινος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kondar
Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Πάτρας και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O kondar έγραψε στις 14:14, 12-06-09:

προσωπικα πιστευω οτι δεν πρεπει να σκεφτεσαι ποτε αρχιζει τα φροντιστηρια ο ενας και ποτε ο αλλος.Το θεμα ειναι οταν αρχισεις εσυ να το παρεις ζεστα,με ορεξη και να μην επιρεαζεσαι απο τπτ.Τοτε ειναι σιγουρο οτι θα πετυχεις....Επιπλεον ας μην βλεπουμε ολοι την ευκολη λυση στη ζωη μας΄ας κοπιασουμε και λιγο.Τοτε θα ειναι πιο γλυκος ο καρπος της επιτυχιας.

Παράθεση

**maRia**

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη **maRia**
H **maRia** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H **maRia** έγραψε στις 14:53, 12-06-09:

εγω παλι που δεν εκανα καν φροντιστηριο το καλοκαιρι και τα πηγα μια χαρα (γυρω στο 17 δλδ) τι να πω?χαλαραααααα

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 14:55, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από geoste

Αυτά που σκέφτεται ο mopff είναι απαράδεκτα πράγματα εκτός από τα τρελλά "μήπως να σπάσω το χέρι μου;". Αν πιάσεις δουλεία το πρωί για να πηγαίνεις νυχτερινό τότε ok, αλλά αν σου κολλάει κάποιος, π.χ. ο πατέρας σου, ένσημα για να φαίνεται ότι δουλεύεις και να πας νυχτερινό τότε τι να σου πω. Αν το κάνεις θα είσαι μεγάλο λαμόγιο (και είσαι και συντοπίτης).

Μάθετε ρε παιδιά να πηγαίνετε κόντρα στο ρεύμα και να μην γίνεστε λαμόγια επειδή το σύστημα τα ευνοεί. Μην γίνετε σαν και αυτούς που κοροϊδεύετε.
Αν οντως γινει αυτο, αισθανομαι πολυ τυχερη που μπηκα με πανελληνιες.
Γιωργο, Πατρα και Ροδος ειναι φουλ στα λαμογια, περσι ειχαν δωσει οι μισοι Πατρινοι και οι μισοι Ροδιτες προφορικα πανελληνιες επειδη επαθαν (μαζικα προφανως) δυσλεξια και τενοντιτιδα αντιστοιχα. Μεχρι στα δελτια ειδησεων ειχε αναφερθει αυτο.

Εξαρταται απο το ποιος θα σε βαθμολογησει.

Παντως αντι να καθεσαι να ψαχνεις απο τωρα με ποιο τροπο θα τη βγαλεις πιο χαλαρα στις πανελληνιες, κατσε διαβασε και μπες κάπου με την αξια σου.
Α και επισης, αυτο που λενε κάποιοι φροντιστες πως απο τη β βγαινει η υλη της γ το πιθανοτερο να γινεται για λογους διαφημισης παρα να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Παρεπτπτοντως, η κολλητη μου ειχε βγαλει το μεγαλυτερο μερος της υλης στη φυσικη κατ απο τη β, καθως ειχε πατερα φυσικο...Το αποτελεσμα; 9,3..

Παράθεση

george_k214 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη george_k214
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O george_k214 έγραψε στις 15:01, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από aleka
Γιωργο, Πατρα και Ροδος ειναι φουλ στα λαμογια, περσι ειχαν δωσει οι μισοι Πατρινοι και οι μισοι Ροδιτες προφορικα πανελληνιες επειδη επαθαν (μαζικα προφανως) δυσλεξια και τενοντιτιδα αντιστοιχα. Μεχρι στα δελτια ειδησεων ειχε αναφερθει αυτο.
Και άκου και το ακόμα πιο τραγικό.Συμμαθητής μου στο σχολείο,έφυγε στα μέσα της χρονιάς πέρσι(β λυκείου) και πήγε στο νυχτερινό προκειμένου να περάσει αρχιτεκτονική(δεν έπαιζε να περάσει με τις κανονικές εξετάσεις)...προφανώς και δε δούλευε(κάποιος γνωστός του πατέρα του τον είχε και καλά υπάλληλο σε μια καφετέρια) και η πλάκα είναι οτι περηφανευόταν κιολας για αυτό του το κατόρθωμα..

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 15:05, 12-06-09:

Πω, ναι το χω ακουσει κ αυτο. Ειδικα μια εποχη ειχε παραγινει το κακο με τα εσπερινα, δεν ηξερα οτι συνεχιζεται ομως...Κριμα

Παράθεση

Foux ((:)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Foux
H (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H Foux έγραψε στις 12:20, 13-06-09:

1. στα νυχτερινά τα θέματα είναι ευκολότερα αλλά το περιβάλλον δεν είναι και το ό,τι καλύτερο..
2. θα δώσεις επαναληπτικές το καλοκαίρι κάτι που είναι απαίσιο. Α, και τα θέματα είναι δυσκολότερα.
3. Εφόσον είσαι θεωρητική τουλάχιστον θα έπρεπε να ξέρεις πως γράφεται.

Παιδιά αν ισχύσει αυτό με τους βαθμούς τότε θα είναι η μεγαλύτερη αδικία έβερ. Όλοι θα πηγαίνουν στα ιδιωτικά για να τους βάζουν βαθμούς. Έλεος τι άλλο θα ακούσουμε! Πανελλήνιες φορ έβερ <3

Παράθεση

imeego2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη imeego2
Ο imeego2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O imeego2 έγραψε στις 13:37, 29-10-11:

Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει, στις προφορικές πανελλήνιες εξετάσεις πώς βαθμολογούνε θεωρητικά μαθήματα αποστήθισης. Αναφέρομε στο Α.Ο.Δ.Ε συγκεκριμένα όπου πρέπει να μαθαίνεις ακριβς όπως τα λέει μέσα στο βιβλίο. Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

geokam

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη geokam
Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O geokam έγραψε στις 23:11, 30-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από imeego2
Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει, στις προφορικές πανελλήνιες εξετάσεις πώς βαθμολογούνε θεωρητικά μαθήματα αποστήθισης. Αναφέρομε στο Α.Ο.Δ.Ε συγκεκριμένα όπου πρέπει να μαθαίνεις ακριβς όπως τα λέει μέσα στο βιβλίο. Ευχαριστώ
Πρώτα απ'όλα πρέπει να γνωρίζετε ότι ακόμα και αυτοί που εξετάζονται προφορικά, γράφουν πρώτα σε τετράδιο όπως ακριβώς όλοι. Όταν έρθει η ώρα της προφορικής εξέτασης το τετράδιο λειτουργεί μόνο συμβουλευτικά για τον εξεταζόμενο, ενώ βαθμολογείται μόνο ό,τι λέει προφορικά. Ασφαλώς ο μαθητής έχει δικαίωμα να δείξει στο τετράδιο πιθανές πράξεις ή κάτι άλλο, αρκεί να γίνει με δική του πρωτοβουλία.
Όσο για την ΑΟΔΕ, η εξέταση γίνεται με τα ίδια κριτήρια με τη γραπτή. Ίσως η μόνη διαφορά είναι ότι ο βαθμολογητής δεν έχει την πολυτέλεια να ακούσει το μαθητή να λέει το ίδιο κείμενο τόσες φορές όσες τουλάχιστον έχει όταν βαθμολογεί αντίστοιχα ένα γραπτό όπου μπορεί με μία δεύτερη ματιά να εντοπίσει λάθη ή παραλείψεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,727 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 18:54, 02-12-11:

Εγω εχω μεγαλο προβλημα με τα χερια μου και δεν μπορω ΚΑΘΟΛΟΥ να γραψω! Με συμβουλεψε (ή μαλλον απαιτεισαι...) ο γιατρος να δωσω προφορικα! Δεδομενου οτι δεν μπορω ουτε να γραψω στο τετραδιο, υπαρχει κανεις να μου εξηγησει πως θα εξεταστω???
Επαναλαμβανω: δεν εχω δυσλεξια, αλλα πολυ σοβαρο προβλημα στο χερι μου!
Καθε απαντηση ειναι ευπροσδεκτη...

Παράθεση

evi..!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη evi..!
H evi..! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H evi..! έγραψε στις 11:58, 16-05-12:

Μιας και οι εξετάσεις είναι σε λιγότερο από μια εβδομάδα,και ύστερα από ένα μπέρδεμα που είχα στην εύρεση του εξεταστικού κέντρου που θα πάω,χωρίς να είμαι καν σίγουρη ότι θέλω προφορική εξέταση,υπάρχει κανένας άλλος από εδώ που να εξετάζεται προφορικά στις εξετάσεις;Και αν ναι,σε ποια περιοχή;Το θεωρείτε καλύτερο ή όχι;

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,561 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 19:25, 12-02-13:

Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και η εγγραφή μου έγκειται στο γεγονός πως χρειάζομαι επειγόντως κάποιες πληροφορίες για την ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Θα παρακαλούσα πολύ όσοι έχουν δώσει προφορικά πανελλαδικές να μου απαντήσουν σε κάποια ερωτήματα:
1) ξέρω ότι ο χρόνος προπαρασκευής των θεμάτων είναι 3 ώρες. Αν πχ δεν προλάβει κάποιος να ολοκληρώσει του δίνεται περισσότερος χρόνος( και εννοείται έχοντας φυσικά τις απαραίτητες γνώσεις!) σε λογικά πάντα πλαίσια?
2) Μπορώ όση ώρα βρίσκομαι στην επιτροπή να λύνω παράλληλα κάποιο θέμα ή ερώτημα που δεν έχω προλάβει? Είναι δεκτικοί σε αυτό οι εξεταστές?
3) Πόση ώρα μεσολαβεί από την λήξη του 3ωρου ώσπου να προσέλθει κανείς στην επιτροπή? Στη διάρκεια αναμονής μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις?
4) Η επιτροπή είναι αδιάφορη ή καταπιεστική ή έχει τη διάθεση να κατανοήσει τις δυσκολίες σου ?
5) Το μάθημα της έκθεσης πώς εξετάζεται?

Είναι η πρώτη φορά που θα κληθώ να εξεταστώ προφορικά λόγω μιας πρόσφατης ιατρικής διάγνωσης, και χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

έλπις20

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη έλπις20
H έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H έλπις20 έγραψε στις 20:16, 12-02-13:

γιατι δεν εψα3ες στο google πριν προβληματιστεις εδω εγω αμεσως αμεσως βρηκα αυτο..

ΤΡΟΠΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ – ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

Eχουμε δύο περιπτώσεις φυσικώς αδυνάτων και συγκεκριμένα αυτούς που εξετάζονται MONO γραπτά και αυτούς που εξετάζονται MONO προφορικά. Eιδικότερα:

Oι δύο περιπτώσεις
- Eξετάζονται μόνο προφορικά ύστερα από αίτησή τους οι μαθητές που αδυνατούν να υποστούν γραπτή εξέταση επειδή:
i) είναι τυφλοί ή έχουν ποσοστό αναπηρίας στην όρασήη τους τουλάχιστον 80%,
ii) έχουν κινητική αναπηρία τουλάχιστον 67% μόνιμη ή προσωρινή που συνδέεται με τα άνω άκρα,
iii) πάσχουν από σπαστικότητα των άνω άκρων,
iν) πάσχουν από κάταγμα ή άλλη προσωρινή βλάβη των άνω άκρων που καθιστά αδύνατη τη χρήση τους για γραφή,
ν) η επίδοσή τους στα μαθήματα δεν είναι δυνατόν να ελεγχθεί με γραπτές εξετάσεις λόγω ειδικής διαταραχής του λογού (δυσλεξία).
H υπαγωγή στις περιπτώσεις i έως iv πιστοποιείται με γνωμάτευση της οικείας Yγειονομικής Eπιτροπής.
H περίπτωση ν πιστοποιείται από το οικείο KΔAY. Eφόσον δεν λειτουργεί στην περιφέρεια KΔAY γίνεται δεκτή η πιστοποίηση από ειδική διαγνωστική έκθεση αναγνωρισμένου Δημόσιου Iατροπαιδαγωγικού Kέντρου ή Σταθμού. Eιδικές Διαγνωστικές Eκθέσεις αναγνωρισμένων Δημόσιων Iατροπαιδαγωγικών Kέντρων ή Σταθμών που έχουν εκδοθεί προηγούμενο έτος και οι οποίες πιστοποιούν σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις ότι είναι αδύνατος ο έλεγχος των γνώσεων του αναφερόμενου σ’ αυτήν με γραπτή μόνο εξέταση λόγω δυσλεξίας γίνονται δεκτές, εφόσον δεν έχει λήξει η ισχύς της κατά τον χρόνο υποβολής της σχετικής αίτησης.
Διαγνωστικές εκθέσεις από τις οποίες δεν προκύπτει αδυναμία της γραπτής εξέτασης λόγω της πιστοποιούμενης δυσλεξίας, δεν γίνονται δεκτές.
Kανένας άλλος και για οποιονδήποτε λόγο υγείας δεν επιτρέπεται να εξετάζεται προφορικά.
- Eξετάζονται μόνο γραπτά μαθητές που έχουν ιδιαίτερα σοβαρά προβλήματα ακοής (κωφοί, βαρήκοοι) σε ποσοστό 67% και πάνω και όσοι παρουσιάζουν προβλήματα λόγου και ομιλίας (δυσαρθρία, τραυλισμός), τα οποία πιστοποιούνται από την οικεία υγειονομική Eπιτροπή ύστερα από αίτηση του ενδιαφερομένου.
Όσοι εμπίπτουν στις διατάξεις για προφορική εξέταση εξετάζονται στο Bαθμολογικό Kέντρο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Eκπαίδευσης στην οποία ανήκει το σχολείο που φοιτούν εφόσον λειτουργεί Bαθμολογικό Kέντρο στην περιφέρειά της ή στο Eιδικό Eξεταστικό Kέντρο που ορίζεται για το σκοπό αυτό στην έδρα των περιφερειών των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Eκπαίδευσης στις οποίες δεν προβλέπεται λειτουργία Bαθμολογικού Kέντρου. Διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση λειτουργίας Bαθμολογικού Kέντρου σε κάποια Διεύθυνση μόνο για τα γραπτά μαθητών μιας τάξης, στο Bαθμολογικό αυτό Kέντρο εξετάζονται και οι φυσικώς αδύνατοι της άλλης τάξης που εξετάζονται προφορικά.
H προφορική εξέταση
Θεωρούμε σκόπιμο να περιγράψουμε με σύντομο τρόπο τις βασικές πτυχές αυτής της διαδικασίας και να επισημάνουμε ορισμένα σημεία της, προκειμένου να ενισχυθεί η αντικειμενικότητα και αυτής της εξέτασης.
Για την αποφυγή οποιασδήποτε σύγχυσης διευκρινίζεται από την αρχή ότι η διαδικασία εξέτασης των φυσικώς αδυνάτων αφορά μόνο τον τρόπο εξέτασής τους για τη λήψη του απολυτηρίου και της Bεβαίωσης Πρόσβασης και δεν συνδέεται με κανέναν τρόπο με τις διατάξεις που αφορούν την εισαγωγή των πασχόντων από σοβαρές ασθένειες στην Tριτοβάθμια Eκπαίδευση.
Όσοι εμπίπτουν στις διατάξεις για προφορική μόνο εξέταση επειδή, λόγω της υφιστάμενης φυσικής αδυναμίας τους (δυσλεξία ή κινητική αδυναμία άνω άκρων), αδυνατούν να εκφράσουν γραπτά τις γνώσεις τους, τους παρέχεται η ευκαιρία να τις διατυπώσουν προφορικά.
Kατά τα λοιπά η εξέταση τους δεν διαφέρει από την εξέταση των λοιπών που εξετάζονται γραπτά. Έτσι λοιπόν αυτοί εξετάζονται στα ίδια θέματα με το ίδιο πρόγραμμα και την ίδια διάρκεια εξέτασης με αυτούς που εξετάζονται γραπτά.
Eιδικά ως προς τη διάρκεια εξέτασης των εξεταζομένων προφορικά η επιτροπή έχει τη δυνατότητα, εφόσον από την πορεία εξέτασης του εξεταζομένου διαπιστώσει ότι έχει βάση τυχόν αίτημα του για παράταση του χρόνου εξέτασης, να του παρέχει αυτή την παράταση χρόνου για εύλογο διάστημα το οποίο σαφώς δεν μπορεί να είναι απεριόριστο αλλά ούτε και προδιαγεγραμμένο, αφού συνδέεται άμεσα με την εξέλιξη εξέτασης του κάθε εξεταζόμενου και την εκτίμηση της επιτροπής.
Όσον αφορά τη διαδικασία της εξέτασης επισημαίνουμε ότι οι φυσικώς αδύνατοι εισέρχονται στις αίθουσες εξέτασης την ίδια ώρα που εισέρχονται όλοι οι λοιποί εξεταζόμενοι στα εξεταστικά κέντρα, τους χορηγείται το τετράδιο και αναγράφουν τα ατομικά τους στοιχεία στους οικείους χώρους (αν αδυνατούν από μόνοι τους βοηθούνται από τους επιτηρητές).
Mετά τον έλεγχο της ταυτοπροσωπίας και της ορθής αναγραφής των ατομικών στοιχείων, αυτά καλύπτονται από τους επιτηρητές με αδιαφανές αυτοκόλλητο ώστε να καθίσταται ανώνυμο το κάθε τετράδιο.
Aμέσως μετά τη λήψη των θεμάτων ο Πρόεδρος της επιτροπής μεριμνά:
- για τη διανομή αντιγράφου των θεμάτων σε κάθε εξεταζόμενο φυσικώς αδύνατο οπότε αρχίζει και ο χρόνος έναρξης της εξέτασης. Eίναι αυτονόητο ότι οι διατάξεις για τις υποχρεώσεις των εξεταζομένων ισχύουν και για τους φυσικώς αδυνάτους από τη στιγμή που θα εισέλθουν στο εξεταστικό κέντρο και μέχρι την ολοκλήρωση της εξέτασής τους. Tην ευθύνη για την τήρηση της τάξης και της ομαλότητας διεξαγωγής της εξέτασης έχουν οι επιτηρητές για όσο χρόνο οι εξεταζόμενοι μελετούν τα θέματα και προετοιμάζονται για να παρουσιαστούν στην επιτροπή και η επιτροπή κατά τη διάρκεια της εξέτασής τους.
- Στους εξεταζόμενους παρέχεται ικανός χρόνος ανάλογα και με το εξεταζόμενο μάθημα, προκειμένου να μελετήσουν, να κατανοήσουν τα θέματα και να κρατήσουν, εφόσον το επιθυμούν, σημειώσεις στο τετράδιό τους για να τις χρησιμοποιήσουν όταν θα προσέλθουν στην επιτροπή.
Kλίμα εμπιστοσύνης
Kατά την εξέταση φυσικώς αδυνάτων οι εξεταστές επιβάλλεται να επιδιώκουν τη διαμόρφωση κλίματος εμπιστοσύνης και ασφάλειας και να υποδεικνύουν στον εξεταζόμενο τυχόν λάθη που δεν οφείλονται σε έλλειψη της απαιτούμενης γνώσης αλλά είναι δυσλεκτικά συμπτώματα π.χ. όταν ο εξεταζόμενος λύνει άσκηση μαθηματικών ή χημείας, ο εξεταστής μπορεί να υποδεικνύει τυχόν αναριθμητισμό, τον οποίο ο ίδιος ο εξεταζόμενος διορθώνει, ώστε να προλαμβάνεται η δημιουργία σύγχυσης, η οποία θα οδηγήσει σε λάθος αποτέλεσμα. Όταν ο εξεταζόμενος καλείται να απαντήσει σε θέματα όπως είναι η Iστορία, η Bιολογία κ.λπ., εφόσον ο εξεταστής διαπιστώνει ότι ο εξεταζόμενος αδυνατεί να αποδώσει το εξεταζόμενο αντικείμενο με συνεχή λόγο, μπορεί να τον εξετάσει με την υποβολή ερωτήσεων, οι οποίες θα τον διευκολύνουν στη διατύπωση των γνώσεων αλλά δεν θα πρέπει να είναι τέτοιας μορφής που θα υποδεικνύουν την απάντηση.
Eπισημαίνεται ότι η ιδιαίτερη μεταχείριση των εξεταζομένων δυσλεκτικών δεν συνιστά σε καμία περίπτωση επιεική αξιολόγηση ή άλλης μορφής ιδιαίτερη μεταχείριση, αλλά σκοπεύει μόνο στην παροχή της δυνατότητας να εξωτερικεύσουν τις γνώσεις, τις οποίες λόγω της πάθησης αυτής αδυνατούν να εξωτερικεύσουν με τον γραπτό λόγο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 12-02-13 στις 20:21. Αιτία: Σμίκρυνση γραμματοσειράς για ευκολότερη ανάγνωση
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 21:13, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
4) Η επιτροπή είναι αδιάφορη ή καταπιεστική ή έχει τη διάθεση να κατανοήσει τις δυσκολίες σου ?
Μια φίλη μου έδωσε το 2012 προφορικά. Η επιτροπή βοηθάει μ είπε (αναλόγως και σε ποιους πέσεις βέβαια). Οταν αυτή πχ έκανε λάθος ενα Σ-Λ, της είπαν «για ξανασκέψου το καλύτερα«. Με άλλα λόγια της είπαν να διορθώσει αυτό που έβαλε, δηλαδή της είπαν την απάντηση. Επίσης, πάντα ξεκίνα απο αυτά που ξέρεις τέλεια, για να δουν οτι γενικά είσαι διαβασμένη και δεν είσαι άσχετη με το μάθημα που πας να δώσεις.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,648 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:58, 12-02-13:

εγώ φοβάμαι να εξετάζομαι προφορικά γραπτά δε με νοιάζει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

geokam

Καθηγητής

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O geokam έγραψε στις 22:18, 12-02-13:

Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και η εγγραφή μου έγκειται στο γεγονός πως χρειάζομαι επειγόντως κάποιες πληροφορίες για την ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Θα παρακαλούσα πολύ όσοι έχουν δώσει προφορικά πανελλαδικές να μου απαντήσουν σε κάποια ερωτήματα:
1) ξέρω ότι ο χρόνος προπαρασκευής των θεμάτων είναι 3 ώρες. Αν πχ δεν προλάβει κάποιος να ολοκληρώσει του δίνεται περισσότερος χρόνος( και εννοείται έχοντας φυσικά τις απαραίτητες γνώσεις!) σε λογικά πάντα πλαίσια?
2) Μπορώ όση ώρα βρίσκομαι στην επιτροπή να λύνω παράλληλα κάποιο θέμα ή ερώτημα που δεν έχω προλάβει? Είναι δεκτικοί σε αυτό οι εξεταστές?
3) Πόση ώρα μεσολαβεί από την λήξη του 3ωρου ώσπου να προσέλθει κανείς στην επιτροπή? Στη διάρκεια αναμονής μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις?

Είναι η πρώτη φορά που θα κληθώ να εξεταστώ προφορικά λόγω μιας πρόσφατης ιατρικής διάγνωσης, και χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!
Ο χρόνος της γραπτής εξέτασης που προηγείται της προφορικής είναι όπως σε όλους τρεις ώρες. Η προφορική εξέταση που ακολουθεί μπορεί να διαρκέσει "θεωρητικά" όση ώρα θέλεις.
Το θέμα της επιείκιας είναι υποκειμενικό και εναπόκειται στους εξεταστές. Έχει πάντως διάθεση να βοηθήσει όταν αντιληφθεί ότι το οποιοδήποτε λάθος οφείλεται στην "πάθηση" που έχεις. π.χ. σε έναν αναριθμητισμό θα δώσει δεύτερη ευκαιρία.
Επίσης κάτι που ίσως να μη γνωρίζετε, καθώς μου έχει συμβεί δυο - τρεις φορές, είναι ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή η προφορική εξέταση να διακοπεί, να γυρίσει ο μαθητής στην αίθουσα που γράφει και να ξαναεπιστρέψει αργότερα, αρκεί να μην έχει παρέλθει το τρίωρο. Αυτό θα γίνει όταν ο μαθητής θέλει να ξαναεργαστεί σε κάποιο ερώτημα με την ησυχία του.
Ο χρόνος αναμονής που ρωτάς, εξαρτάται από την ύπαρξη διαθέσιμης επιτροπής

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geokam : 12-02-13 στις 23:42.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:49, 12-02-13:

Έχω μερικές απορίες για την προφορική εξέταση στις πανελλήνιες:

1) Ποιο ποσοστό αυτών που εξετάζονται προφορικά έχουν πραγματικό λόγο και πόσοι είναι αυτοί που έχοντας την κατάλληλη διασύνδεση πήραν το σχετικό "χαρτί"?
2) Γιατί τόσο πολλά παιδιά καταλαβαίνουν ότι είναι δυσλεκτικοί όταν φτάνουν στη Γ λυκείου?
3) Πώς είναι δυνατόν να κριθεί σωστά κάποιος σε ένα μάθημα όπως τα μαθηματικά ή τη φυσική, αν δεν γράψει, υπολογίσει, ζωγραφίσει?
4) Γιατί σχεδόν πάντα οι βαθμοί αυτών που έχουν εξεταστεί προφορικά, είναι πιο υψηλοί από αυτούς που θα περίμεναν οι καθηγητές τους και οι συμμαθητές τους?
5) Είναι δίκαιο οι προφορικά εξεταζόμενοι να αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερη επιείκεια από τους άλλους?
6) Γιατί οι περισσότεροι προφορικώς εξεταζόμενοι, όταν μπουν στο πανεπιστήμιο "θεραπεύονται" ακαριαία από την "πάθησή" τους?

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 23:55, 12-02-13:

Επειδή είμαστε ελλάντα μίστερ Δια

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,648 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:59, 12-02-13:

Παιδιά έχετε δίκιο αλλά καλό είναι να μην σχολιάζεται στο χώρο του ischool αυτό. Η κοπέλα ζήτησε καποιες γνώμες πιθανότατα ο λόγος που θα δώσει προφορικά είναι υπαρκτός. Με τα μηνύματα σας σίγουρα θα την κάνετε να νιώσει άσχημα.

Δεν ειναι παράνομες οι προφορικές πανελλαδικές και τα παιδιά που δίνουν προφορικά δε πρέπει να ντρέπονται ή να κρύβονται

Το λάθος ειναι αποκλειστικό στους καθηγητές που είναι διοθρωτές σε αυτούς να τα ρίξετε και όχι στα παιδια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

geokam

Καθηγητής

O geokam έγραψε στις 00:01, 13-02-13:

Dias, όποιος θα επιχειρήσει να αμφισβητήσει τους προβληματισμούς σου, θα είναι τουλάχιστον χαζός. Αυτό ισχύει και για ανάλογους προβληματισμούς που αφορά ορισμένα παιδιά που παρακολουθούν τα εσπερινά σχολεία. Το κακό όμως είναι ότι τοποθετούμε στο ίδιο τσουβάλι κάποιους (λίγους ή πολλούς) " απατεωνίσκους" και γόνους μεγάλων οικογενειών με τα παιδιά που πραγματικά έχουν κάποιο πρόβλημα ή που εργάζονται όλη μέρα για να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί. Γι αυτό θέλει λίγη προσοχή τι και πως διατυπώνουμε οτιδηποτε εδώ.
Υ.Γ. συμφωνώ με την παρατήρησή σου Fockos. Όσο για την ευθύνη που αποδίδεις στους βαθμολογητές για την επιείκιά τους (γιατί για τα άλλα που αναφέρονται δε φέρουν ευθύνη) έχω να σου πω το εξής: απ' όσα έχω δει όλα αυτά τα χρόνια, ο καθηγητής που είναι επιεικής στα προφορικά, είναι και στα γραπτά. Ο καθηγητής που είναι αυστηρός στο ένα, είναι και στο άλλο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geokam : 13-02-13 στις 00:13.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:36, 13-02-13:

Λυπάμαι, αλλά έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι, καθώς το κράτος είναι ανίκανο να ελέγξει ποιοι έχουν πραγματικά ανάγκη και ποιοι είναι τα λαμόγια που με απάτη παίρνουν τις θέσεις των άλλων. Από πού κι ως πού το θέμα των "δυσλεκτικών" είναι ταμπού? Η όποια διαφθορά θα πάψει μόνον όταν εμείς σταματήσουμε να την ανεχόμαστε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,228 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 00:42, 13-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Λυπάμαι, αλλά έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι, καθώς το κράτος είναι ανίκανο να ελέγξει ποιοι έχουν πραγματικά ανάγκη και ποιοι είναι τα λαμόγια που με απάτη παίρνουν τις θέσεις των άλλων. Από πού κι ως πού το θέμα των "δυσλεκτικών" είναι ταμπού? Η όποια διαφθορά θα πάψει μόνον όταν εμείς σταματήσουμε να την ανεχόμαστε.

Έχουμε φτάσει στο σημείο και οι ίδιοι οι καθηγητές να συμβουλεύουν τους αδιάφορους μαθητές να πάρουν ένα χαρτί και να δώσουν προφορικά μπας και χαρεί η μάνα τους με την είσοδο σε καμιά σχολή.

Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 01:35, 13-02-13:

1)ο επιπλεον χρονος που δινετε ειναι ενα 15 περιπου για να ολοκληροσης τα θεματα.
2)φυσικα και γινετε το γραπτος σου εινα το προχηρο η εξεταστες παραλληλα σημιονουν σε δικα τους χαρτια αυτας που λες
3)ο χρονος εξαρτατε απο τον αν υπαρχει διαθεσημη επιτροπη αν θα συνεχεισης να γραφης ειναι στην ευχαρια του επιτηρητη
4)η επιτροπη δεν ειναι μπαμπυλας αλλα μην φανταστης θα σου τα λεει της σωστες απαντησης για να παρεις καλο βαθμο.
5)το μαθημα της εκθεσης γραφης στο χαρτι σου της κυριες ιδεες σου και της αναπτηση στο βαθμο που μπορεις στο χαρτι και μετα μπορεις να συμπληρωσης στο προφορικο και να εξηγησης της σκεψη σου
Αν εχεις καποια απορια στειλε μου αν θες πμ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thoba19 : 13-02-13 στις 01:43.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 02:07, 13-02-13:

1) Ποιο ποσοστό αυτών που εξετάζονται προφορικά έχουν πραγματικό λόγο και πόσοι είναι αυτοί που έχοντας την κατάλληλη διασύνδεση πήραν το σχετικό "χαρτί"?
Απ' όσο ξέρω εξετάζεσαι σε δημόσιο νοσοκομείο και περνάς απο ειδική επιτροπή. Τώρα αν έχεις και κονέ στην επιτροπή...

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,561 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 15:55, 13-02-13:

τα εχω ψάξει όλα! και αυτά που μου παρέθεσες τα εχω βρεί από την αντιστοιχη εγκύκλιο. Οι απορίες μου ωστόσο ηταν πιο εξειδικευμένες! Ευχαριστω πολύ παντως!

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

H Stavri_ έγραψε στις 16:11, 13-02-13:

2) Γιατί τόσο πολλά παιδιά καταλαβαίνουν ότι είναι δυσλεκτικοί όταν φτάνουν στη Γ λυκείου?
3) Πώς είναι δυνατόν να κριθεί σωστά κάποιος σε ένα μάθημα όπως τα μαθηματικά ή τη φυσική, αν δεν γράψει, υπολογίσει, ζωγραφίσει?
4) Γιατί σχεδόν πάντα οι βαθμοί αυτών που έχουν εξεταστεί προφορικά, είναι πιο υψηλοί από αυτούς που θα περίμεναν οι καθηγητές τους και οι συμμαθητές τους?
5) Είναι δίκαιο οι προφορικά εξεταζόμενοι να αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερη επιείκεια από τους άλλους?
6) Γιατί οι περισσότεροι προφορικώς εξεταζόμενοι, όταν μπουν στο πανεπιστήμιο "θεραπεύονται" ακαριαία από την "πάθησή" τους?

Σίγουρα στην Ελλάδα γίνονται διάφορα σχετκά με τη ... διαφθορά! Αλλά μην ξεχνάς οτι η προφορική εξέταση στις πανελλήνιες δεν είναι μόνο για τους δυσλεκτικούς... Υπάρχουν και άλλες παθήσεις! Δυστυχώς!

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

H Stavri_ έγραψε στις 16:38, 13-02-13:

Dias, έχεις δυστυχώς εν μέρει δίκιο. Στη χώρα της διαφθοράς πολλά γίνονται. Αλλά επίσης είναι άδικο να χρεώνουμε σε όσους εχουν πραγματικά πρόβλημα την "παγαποντιά' μερικών... Μην ξεχνάς όμως πως δεν υπάρχει μόνο η δυσλεξία για την οποία καθορίζεται η προφορική εξεταση... Δυστυχως υπάρχουν και άλλες παθήσεις. Ίσως πιο σπάνιες αλλά υπαρκτές...

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

H Stavri_ έγραψε στις 16:48, 13-02-13:

γιατι δεν εψα3ες στο google πριν προβληματιστεις εδω εγω αμεσως αμεσως βρηκα αυτο..

Τα γνωρίζω όσα μου παρέθεσες από την αντίστοιχη εγκύκλιο του υπ.παιδείας. οι απορίες μου ωστόσο ήταν πιο εξειδικευμένες! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου πάντως

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 15:34, 15-02-13:

Παιδιά προέκυψε τενοντίτιδα στο αριστερό μου χέρι και πολύ φοβάμαι πως δεν είμαι σε θέση να γράψω πλέον 6-7 ή και 8 σελίδες δίχως να πονάω.

Τί πρέπει να κάνω, με πιέζει ο χρόνος και δε μπορώ να αναζητήσω εγκυκλίους και παρατρεχάματα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Psycho(Βασίλης)
Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 313 μηνύματα.

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 21:54, 03-04-13:

Ο περισσότερος κόσμος συνήθως πάει σε γιατρό,εσένα όμως θα σου προτείνω να πας σε έναν υδραυλικό.

Παράθεση

Lucas D.Hagg

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Lucas D.Hagg
Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Lucas D.Hagg έγραψε στις 17:57, 10-04-13:

Γεια σας παιδες
Σημερα μου διαγνωστηκε οτι εχω τενοντιτιδα στο δεξι χερι(αυτο που γραφω)και μαλιστα ειναι σοβαρο.
Δυστηχως μετα απο μιση ωρα γραψιματος πρεπει να ξεκουρασω το χερι μου για τουλαχιστον 10 λεπτα,επισης δεν γνωριζω αν μεχρι τον αλλο μηνα που δινω Πανελληνιες θα ειμαι καλυτερα ετσι υπαρχει το ενδεχομενο για προφορικες εξετασεις,οπως μου βεβαιωσε και ο ιατρος
Γνωριζει κανεις τι χαρτια χρειαζεται για να μπορεσω να δωσω προφορικα και ποια ειναι η διαδικασια?
Αν επισης εχει δωσει καποιος προφορικα ας δωσει μερικες πληροφοριες για το αν συμφερει η οχι...με αγχωνει τρομερα η σκεψη του να δωσω π.χ μαθηματικα κατ. προφορικα
Ευχαριστω

Παράθεση

Xaroulitaaaaa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Xaroulitaaaaa
H Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Xaroulitaaaaa έγραψε στις 18:07, 10-04-13:

Πρεπει να δωσεις καποια δικαιολογητικα αλλα δεν ξερω περισσοτερα,παντως ειναι λιγο διαδικασια. Απο φιλους μου ξερω οτι αυτοι που δινουν προφορικα μαθηματα οπως φυσικη μαθηματικα, παιρνουν συνηθως λιγο χρονο κ κρατουν σημειωσεις σε ενα χαρτι κ μετα λενε αυτα που εχουν γραψει η θελουν να προσθεσουν, προφορικα. Παντως αν δωσεις προφορικα θα πρεπει να εισαι καθως πρεπει να δωσεις καλη εικονα στον καθηγητη που θα σε εξετασει γιατι πολλοι ειναι κομπλεξικοι με αυτα.

Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pupilloscope
Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 18:12, 10-04-13:

Η τενοντιτιδα δεν διαρκει τοσο.Για να παρουσιασει επιδεινωση,πρεπει να σηκωνεις βαρος καθε μερα και γενικα να κανεις ο,τι μπορεις για να καταπονησεις περισσοτερο τον τενοντα που πασχει.Αρα,κατα πασα πιθανοτητα θα μπορεσεις να δωσεις γραπτα.Θα σου δωσει και αντιφλεγμονωδη ο γιατρος οποτε η φλεγμονη στον τενοντα θα περασει.

Επισης,νομιζω οτι δεν πρεπει καν να γραφεις για καποιο χρονικο διαστημα και οχι να γραφεις μεχρι να σε πονεσει.Βεβαια,καταλαβαινω οτι ισως ειναι επιτακτικο να γραφεις λογω του οτι πλησιαζουν οι εξετασεις.Ισως,θα μπορουσες να ασχοληθεις με ενα θεωρητικο μαθημα που δεν απαιτει τοσο γραψιμο.

Τελος,χαλαρωσε δεν εχεις τακαμουρι και δεν ειναι τόσο σοβαρο :Ρ

Οι προφορικες εξετασεις ειναι πιο ευκολες απο τις γραπτες,εως πολυ πιο ευκολες.Και αυτο ειναι γνωστο σε ολους.Αλλα δεν νομιζω να εξαρταται απο σενα το αν θα δωσεις προφορικα ή οχι.

Παράθεση

kleopatra.G

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kleopatra.G
H kleopatra.G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kleopatra.G έγραψε στις 01:06, 24-04-13:

έδωσα πέρυσι προφορικά σου δίνουν το τρίωρο να επεξεργαστεις τα θέματα και μετά σε εξετάζουν .

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,228 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 01:30, 24-04-13:

Και γω τη χρονιά των πανελληνίων είχα πάθει τενοντίτιδα καρπού, επειδή για να μάθω την παπαγαλία την έγραφα πολλές φορές. Τα δύο τελευταία μαθήματα τα έδωσα με νάρθηκα στο χέρι και με παγοκύστη συνέχεια. Δε νομίζω να σου επιτρέψουν να δώσεις προφορικά γι αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δαλιδά : 24-04-13 στις 01:42.
Παράθεση

SsS28

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη SsS28
Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 237 μηνύματα.

O SsS28 έγραψε στις 11:44, 09-07-13:

Μια απορια, υπαρχει όντως η λεγομενη "Δυσορθογραφια" ή απλως ειναι μια δικαιολογια για καποιους που δεν εμαθαν ποτε να γραφουν?

2 γνωστοι μου εδωσαν προφορικα φετος χαρη σε αυτο.

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 11:53, 09-07-13:

Υπάρχει όντως.

Παράθεση

SsS28

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη SsS28
Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 237 μηνύματα.

O SsS28 έγραψε στις 11:54, 09-07-13:

Μορε, υπαρχει, δεν υπαρχει, τοσα χρονια μια χαρα εγραφαν στο σχολειο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους