Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,450 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,407 μηνύματα σε 92,661 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 517 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 312)
Ναι
164
52,56%
Οχι
148
47,44%

jimissss

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jimissss
Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O jimissss έγραψε στις 23:24, 04-12-10:

Η ερωτηση ειναι πολυ απλη. Πιστευετε στον θεο δηλαδη μια ανωτερη δυναμη που δν μπορουμε να την κατανοησουμε εμεισ οι κοινοι θνητοι και κατι τετια περιεργα που μασ λενε στα θρησκευτικα ή ειστε τησ επιστημονικησ αποψεισ δηλαδη θεωρεια big bang, Δαρβινος κ.α.? Σαν εφηβοι πια ειναι η γνωμη σασ? Μην πειτε ομωσ οτι αυτα τα δυο συμβαδιζουν γιατι πιστεβω οτι κατι τετιο δν ισχυει. Καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη γινεται αποδεκτη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:32, 04-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από jimissss
Μην πειτε ομωσ οτι αυτα τα δυο συμβαδιζουν γιατι πιστεβω οτι κατι τετιο δν ισχυει. Καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη γινεται αποδεκτη
Κι επειδή το πιστεύεις εσύ?Φυσικά και μπορούν να συμβαδίζουν.Είμαι βαθιά θρησκευόμενος,χωρίς να έχεις μελετήσει τη Δαρβινική θεωρία περισσότερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη alex2395
Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 23:32, 04-12-10:

θα παρω την επιστημονικη θεωρια
αν και ισως καλυτερα αν υπηρχε θεος .....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:34, 04-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από alex2395
θα παρω την επιστημονικη θεωρια
αν και ισως καλυτερα αν υπηρχε θεος .....
Ισχύει και τώρα η πρώτη μου απάντηση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 23:37, 04-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Ισχύει και τώρα η πρώτη μου απάντηση.
ελπιζω να ισχυει
γιατι αλλιως τι θα απογινουμε οταν πεθανουμε?

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O jimissss έγραψε στις 23:40, 04-12-10:

Κι επειδή το πιστεύεις εσύ?Φυσικά και μπορούν να συμβαδίζουν.Είμαι βαθιά θρησκευόμενος,χωρίς να έχεις μελετήσει τη Δαρβινική θεωρία περισσότερο.
Οκ τοτε εξηγησε μου πωσ μπορουν αυτα τα δυο να συμβαδιζουν γτ ποτε δν το καταλαβα.Παντωσ ειμαι σιγουροσ πωσ οτι και να πεισ δν θα με πεισεισ

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:41, 04-12-10:

Κατ'αρχήν,Τζίμη,εάν επιδιώκεις σοβαρή συζήτηση,ειδικά πάνω σε ένα ευαίσθητο θέμα το οποίο έχει ξανά αναλυθεί ουκ ολίγες φορές,

1)πρέπει να μιλάς με σεβασμό για αυτό που αναλύεις,είτε πιστεύεις,είτε όχι
2)δεν μπορείς να περιορίζεις τις επιλογές κανενός (ειστε θρησκευόμενος ή της επιστιμονικής άποψης?Δε συμβαδίζουν)

Αλέξανδρε δεν πιστεύω από φόβο τι θα γίνω όταν πεθάνω,αλλά επειδή ταιριάζει με την κοσμοθεωρία μου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 23:44, 04-12-10:

ελπιζω να ισχυει
γιατι αλλιως τι θα απογινουμε οταν πεθανουμε?

συμφωνα με τον chemwizard στην κολαση ή στο παραδεισο αναλογα αν ειμαστε καλοι ή κακοι ανθρωποι

Παράθεση

Frida! (φρειδερικη)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Frida!
H φρειδερικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Frida! him him him!! έγραψε στις 23:45, 04-12-10:

δεν ξερω αν πιστευω σε κατι βασικα ουτε σε επιστημονικες θεωριες ουτε σε θεους ! αλλα ταυτοχρονα δν μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου αθεο ! δηλαδη πιστευω σε κατι που δεν εχω προσδιορισει !! δεν ξερω αν εγινα κατανοητη ~ !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 23:47, 04-12-10:

Κατ'αρχήν,Τζίμη,εάν επιδιώκεις σοβαρή συζήτηση,ειδικά πάνω σε ένα ευαίσθητο θέμα το οποίο έχει ξανά αναλυθεί ουκ ολίγες φορές,

1)πρέπει να μιλάς με σεβασμό για αυτό που αναλύεις,είτε πιστεύεις,είτε όχι
2)δεν μπορείς να περιορίζεις τις επιλογές κανενός (ειστε θρησκευόμενος ή της επιστιμονικής άποψης?Δε συμβαδίζουν)

Αλέξανδρε δεν πιστεύω από φόβο τι θα γίνω όταν πεθάνω,αλλά επειδή ταιριάζει με την κοσμοθεωρία μου.
Πιστευεισ οτι συμβαδιζουν.Οκ εξηγησε το μου.Διαλογο λεω να κανουμε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:47, 04-12-10:

Οκ τοτε εξηγησε μου πωσ μπορουν αυτα τα δυο να συμβαδιζουν γτ ποτε δν το καταλαβα.Παντωσ ειμαι σιγουροσ πωσ οτι και να πεισ δν θα με πεισεισ
Nαι ε?Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:Ας πουμε οτι εσύ γουστάρεις τα αυτοκίνητα έτσι?Βλέπεις από μικρός ένα στο σπίτι σου δίπλα.Εχει μπροστά στη μασκα ενα μπλε σηματάκι.Σε γοητευει ο τροπος λειτουργίας του.Του ανοιγεις το καπό,μαθαινεις τα εξαρτηματα του,το βλεπεις να δουλευει.Οπως περνουν τα χρόνια μαθαινεις και να το επισκευάζεις.Διαβάζεις μπροστά στη μάσκα:Ford.To οτι εσύ έμαθες αναγνωση και διαβασες Ford,και εμαθες και να επισκευαζεις ενα αμαξι με ψάξιμο,σημαινει πως ο Ford oκατασκευαστης δεν υπάρχει?Το αντιθετο.Ετσι κι οι Βιολογοι,μαθαν τη Χημεια της ζωης,και ανακαλυψαν το γονιδιο της πιστης,το οποιο μπορει και για καποιο λογο να ειναιεκει πέρα,η φυση τιποτα δε βαζει τζαπα,και σηκώσαν κεφάλι,είναι λέει σιγουροι!Τι έχεις να προβάλλεις ως αντιεπιχείρημα εσύ?Στο οτι εγω σου λέω πως αυτά που παρατηρώ εγώ στα Χημικά εργαστήρια,αυτη η Ταξη πραγματων,με κάνει να σκεφτομαι μια Αρχη.Πες το αρχη,Θεο,Δημιουργο,οπως θελεις.Καμια επιστημονική μελετη μηπως?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 23:51, 04-12-10:

Η ερωτηση ειναι πολυ απλη. Πιστευετε στον θεο δηλαδη μια ανωτερη δυναμη που δν μπορουμε να την κατανοησουμε εμεισ οι κοινοι θνητοι και κατι τετια περιεργα που μασ λενε στα θρησκευτικα ή ειστε τησ επιστημονικησ αποψεισ δηλαδη θεωρεια big bang, Δαρβινος κ.α.? Σαν εφηβοι πια ειναι η γνωμη σασ? Μην πειτε ομωσ οτι αυτα τα δυο συμβαδιζουν γιατι πιστεβω οτι κατι τετιο δν ισχυει. Καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη γινεται αποδεκτη
Οι άνθρωποι δεν είναι παντοδύναμα όντα, απλώς "έτυχε" να αναδειχθούν ως το πιο ισχυρό είδος στη Γη λόγω της ευφυίας τους... προσωπικά δεν θεωρώ λοιπόν διόλου απίθανο το γεγονός να συμβαίνουν πράγματα τα οποία δεν μπορεί ο.... εγκεφαλάκος μας να κατανοήσει και πιθανότατα να μην μπορέσει ποτέ. Φαντάζομαι να υπάρχει μια άλλη διάσταση που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε, γι'αυτό και ίσως(?) αδυνατούν οι επιστήμονες να εξηγήσουν με σιγουριά όλα τα φαινόμενα (!!) ....

Το πήγα λιγάκι μακριά, αλλά ελπίζω να πιάσατε έστω και ελάχιστα το νόημα... κατά πάσα πιθανότητα δεν είμαστε μόνοι στο σύμπαν, ούτε και οι πιο αναπτυγμένοι οργανισμοί.... νομίζω πως αυτή η άποψη είναι πολύ εγωιστική, από τη στιγμή που έχουμε εξερευνήσει μόνο ένα απειροελάχιστο κομμάτι του διαστήματος...

Επιλέγω να δώσω σε αυτή την "ανώτερη δύναμη" όχι το όνομα Θεός, αλλά κάτι που δεν έχει ανακαλυφθεί και διερευνηθεί πλήρως ακόμα...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:59, 04-12-10:

YΓ) :Σορι που είμαι καπως φορτωμένος παιδιά,τέτοιες ώρες γυρίζω απο αγώνες ποδοσφαίρου μερικές φορές,ξεμένει η τεστοστερόνη

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 00:00, 05-12-10:

Nαι ε?Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:Ας πουμε οτι εσύ γουστάρεις τα αυτοκίνητα έτσι?Βλέπεις από μικρός ένα στο σπίτι σου δίπλα.Εχει μπροστά στη μασκα ενα μπλε σηματάκι.Σε γοητευει ο τροπος λειτουργίας του.Του ανοιγεις το καπό,μαθαινεις τα εξαρτηματα του,το βλεπεις να δουλευει.Οπως περνουν τα χρόνια μαθαινεις και να το επισκευάζεις.Διαβάζεις μπροστά στη μάσκα:Ford.To οτι εσύ έμαθες αναγνωση και διαβασες Ford,και εμαθες και να επισκευαζεις ενα αμαξι με ψάξιμο,σημαινει πως ο Ford oκατασκευαστης δεν υπάρχει?Το αντιθετο.Ετσι κι οι Βιολογοι,μαθαν τη Χημεια της ζωης,και ανακαλυψαν το γονιδιο της πιστης,το οποιο μπορει και για καποιο λογο να ειναιεκει πέρα,η φυση τιποτα δε βαζει τζαπα,και σηκώσαν κεφάλι,είναι λέει σιγουροι!Τι έχεις να προβάλλεις ως αντιεπιχείρημα εσύ?Στο οτι εγω σου λέω πως αυτά που παρατηρώ εγώ στα Χημικά εργαστήρια,αυτη η Ταξη πραγματων,με κάνει να σκεφτομαι μια Αρχη.Πες το αρχη,Θεο,Δημιουργο,οπως θελεις.Καμια επιστημονική μελετη μηπως?

Οκ συμφωνω στο σκεπτικο σου οτι τα πραγματα στην φυση εχουν μια Ταξη η οποια δν μπορεισ να πεισ οτι εχει γινει κατα τυχη αλλα κατι υπαρχει που τα κινει ολα να γινουν ετσι.Το θεωρεισ λοιπον αυτο θεο δημηουργω αρχη κ.α. Αν αυριο μεθαυριο στο απωτερο μελλον μαθουμε οτι ενα κομητησ-αστεροιδησ ξερω γω θα χτυπησει την γη θα ειναι τοσο σκληρη η συγκρουση που καθε μορφη ζωησ θα καταστραφει τοτε το σκεπτικο σου πιστευω καταριπτεται.Εκτοσ αν ο θεωρησουμε τον θεο απροσεκτο και το ντομινο που εχτιζε τοσο καιρο επεσε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 00:08, 05-12-10:

Οκ συμφωνω στο σκεπτικο σου οτι τα πραγματα στην φυση εχουν μια Ταξη η οποια δν μπορεισ να πεισ οτι εχει γινει κατα τυχη αλλα κατι υπαρχει που τα κινει ολα να γινουν ετσι.Το θεωρεισ λοιπον αυτο θεο δημηουργω αρχη κ.α. Αν αυριο μεθαυριο στο απωτερο μελλον μαθουμε οτι ενα κομητησ-αστεροιδησ ξερω γω θα χτυπησει την γη θα ειναι τοσο σκληρη η συγκρουση που καθε μορφη ζωησ θα καταστραφει τοτε το σκεπτικο σου πιστευω καταριπτεται.Εκτοσ αν ο θεωρησουμε τον θεο απροσεκτο και το ντομινο που εχτιζε τοσο καιρο επεσε.
Mε το ίδιο σκεπτικό,ο αστεροειδής θα μπορούσε να είναι κι η Δευτέρα Παρουσία.Όπως και το ότι χωρίστηκε ο Νείλος για να περάσουν από την Αίγυπτο οι Εβραίοι μπορεί να έγινε μέσω ηφαιστείου,αλλά αυτό δεν αλλάζει το σκοπό για τον οποίο έγινε.Αυτό σημαίνει για εμένα "συμβαδίζουν".Πως όμως θα εξηγούσες σε έναν Ισραηλίτη 2000 χρόνια πριν περί ατμοσφαιρικών και διαστημικών φαινομένων?Εδώ για απλά πράγματα χρειάζονταν παραβολές.Αν υποθέσουμε οτι ο Θεος αν υπαρχει,και διαλεξε να στείλει τον Υιο του εκείνη την εποχη για χ λόγους,θα ερεπε Αυτος να μπορεί να επικοινωνεί με τον Ανθρωπο σε αυτη την εποχή.Η χρυσή λέξη είναι συμβολισμοί φίλε μου.Αυτό που οι θρησκόληπτοι επιμένουν να μην κατανοούν,και ψάχνουν ακόμα σε ποιό μέρος του κόσμου είναι ο Παράδεισος,με βάση τα πόταμια ( ) που αναφέρουν τα κείμενα.Σκοπός μου δεν είναι Τζίμη να σε αναγκάσω να πιστέψεις,ούτε να σε προσυλητήσω.Απλά να σε ενθαρρύνω να αφήνεις ανοιχτό ένα παραθυράκι.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,585 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:17, 05-12-10:

H επιστήμη δεν έχει αποδείξει πως δεν υπάρχει Θεός
Η επιστήμη δεν έχει αποδείξει πως υπάρχει Θεός
Δε μπορούμε χρησιμοποιήσουμε την επιστήμη ως επιχείρημα για την αθεότητα μας.

Σημασία είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι χωρίς να έχει σημασία αν η καλοσύνη ανταμειφθεί από έναν Θεό (αν υπάρχει) ή όχι ¨(αν δεν υπάρχει). Ανεξάρτητα αν υπάρχει Θεός ή όχι η πίστη και η ελπίδα έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους να απαλύνουν τον πόνο τους ή να αντιμετωπίσουν κάποια προβλήματα.

Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστεύω στον Θεό αν κάνω λάθος δεν πειράζει έκανα ένα λάθος στα τόσα που έχω κάνει.
η Χριστιανοσύνη ανεξάρτητα αν υπάρχει ή όχι Θεός ως φιλοσοφία έίναι καλή και εκφράζει πολλούς ανθρώπους.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 00:22, 05-12-10:

Mε το ίδιο σκεπτικό,ο αστεροειδής θα μπορούσε να είναι κι η Δευτέρα Παρουσία.Όπως και το ότι χωρίστηκε ο Νείλος για να περάσουν από την Αίγυπτο οι Εβραίοι μπορεί να έγινε μέσω ηφαιστείου,αλλά αυτό δεν αλλάζει το σκοπό για τον οποίο έγινε.Αυτό σημαίνει για εμένα "συμβαδίζουν".Πως όμως θα εξηγούσες σε έναν Ισραηλίτη 2000 χρόνια πριν περί ατμοσφαιρικών και διαστημικών φαινομένων?Εδώ για απλά πράγματα χρειάζονταν παραβολές.Αν υποθέσουμε οτι ο Θεος αν υπαρχει,και διαλεξε να στείλει τον Υιο του εκείνη την εποχη για χ λόγους,θα ερεπε Αυτος να μπορεί να επικοινωνεί με τον Ανθρωπο σε αυτη την εποχή.Η χρυσή λέξη είναι συμβολισμοί φίλε μου.Αυτό που οι θρησκόληπτοι επιμένουν να μην κατανοούν,και ψάχνουν ακόμα σε ποιό μέρος του κόσμου είναι ο Παράδεισος,με βάση τα πόταμια ( ) που αναφέρουν τα κείμενα.Σκοπός μου δεν είναι Τζίμη να σε αναγκάσω να πιστέψεις,ούτε να σε προσυλητήσω.Απλά να σε ενθαρρύνω να αφήνεις ανοιχτό ένα παραθυράκι.

Να ξεκαθαρισουμε κατι.Οπωσ καταλαβα δν πιστευεισ στον παραδεισο,στην κολαση,στον αδαμ,στην ευα,στο οτι η μαρια γεννησε τον Ιησου ενω ηταν παρθενα,στο οτι ο Ιησουσ εκανε μαγικα κ.α. Ολα αυτα τα θεωρεισ φανταζομαι συμβολισμουσ ή αλλιωσ, καπωσ ετσι τα καταλαβαινε ο τοτε κοσμοσ.Ετσι δν ειναι?

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 00:24, 05-12-10:

Ψαχνομαι, ειμαι πολυ μικρος για να πω πως ειμαι αθεος.
Ειμαι κι απο χωριο

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 00:27, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
H επιστήμη δεν έχει αποδείξει πως δεν υπάρχει Θεός
Η επιστήμη δεν έχει αποδείξει πως υπάρχει Θεός
Δε μπορούμε χρησιμοποιήσουμε την επιστήμη ως επιχείρημα για την αθεότητα μας.

Σημασία είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι χωρίς να έχει σημασία αν η καλοσύνη ανταμειφθεί από έναν Θεό (αν υπάρχει) ή όχι ¨(αν δεν υπάρχει). Ανεξάρτητα αν υπάρχει Θεός ή όχι η πίστη και η ελπίδα έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους να απαλύνουν τον πόνο τους ή να αντιμετωπίσουν κάποια προβλήματα.

Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστεύω στον Θεό αν κάνω λάθος δεν πειράζει έκανα ένα λάθος στα τόσα που έχω κάνει.
η Χριστιανοσύνη ανεξάρτητα αν υπάρχει ή όχι Θεός ως φιλοσοφία έίναι καλή και εκφράζει πολλούς ανθρώπους.
Focko συμφωνώ.Δεν είμαι απο αυτούς που πιστεύουν πως όλοι όσοι δεν είναι Χριστιανοι θα πάνε στην Κόλαση.Και δεν πιστεύω και πως όλοι οι Χριστιανοι θα πάνε στον Παράδεισο.Εδω να δηλώσω πως το τι είναι Κόλαση και τι Παραδεισος για τον καθένα διαφέρει,κι απαιτεί ξεχωριστή συζήτηση.

Από εκεί και πέρα,οι νέοι αποστασιοποιούνται και μόνο από τη σκέψη της ύπαρξης ή όχι Θεού,λόγω του ότι η Εκκλησία νοσεί.Ο Χριστός είπε όποιος έχει δυο χιτώνες,ας δώσει τον έναν,δεν είπε συσσώρευε πλούτο και ακριβά αυτοκίνητα με σωφέρ.Ο Χριστός έκανε παρέα με πόρνες και τελώνες,γιατί οι ψυχές αυτών έπρεπε κατά τον ίδιο να γιατρευτούν,δεν πήγαινε σε Δεξιώσεις.Ο Χριστός πήγε στο Ναό και έκανε τους πάγκους των εμπόρων καλοκαιρινούς,δεν είχε off-shore εταιρίες.

Ο Χριστός ήταν αντιμέτωπος με την εκκλησία της εποχής,οι οποία μαστιζόταν από τα ίδια προβλήματα.Το αστείο είναι πως αν ζουσε σήμερα,οι επαναστάτες για τους οποίους είναι κόκκινο πανί ίσως τον λάτρευαν.

Και στην τελική,ακόμη και να μου αποδείκνυε κάποιος πως ο Ιησους ήταν μόνο ένας ξυλουργός από τη Ναζαρέτ,για εμένα δε θα άλλαζε κάτι.Μόνο που αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 00:27, 05-12-10:

YΓ: προβλεπω πως αυτο το τοπικ θα αποτελεσει πεδιο αλλης μιας συγκρουσης e-Χριστιανων και e-Αθεων

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 00:32, 05-12-10:

Να ξεκαθαρισουμε κατι.Οπωσ καταλαβα δν πιστευεισ στον παραδεισο,στην κολαση,στον αδαμ,στην ευα,στο οτι η μαρια γεννησε τον Ιησου ενω ηταν παρθενα,στο οτι ο Ιησουσ εκανε μαγικα κ.α. Ολα αυτα τα θεωρεισ φανταζομαι συμβολισμουσ ή αλλιωσ, καπωσ ετσι τα καταλαβαινε ο τοτε κοσμοσ.Ετσι δν ειναι?
Ενα Ενα.Η Παναγία (η οποία για μένα ήταν και είναι αυτό που λέει η λέξη,αγία)δεν ξέρω αν είχε ποτέ επαφή με άντρα,ή ο όρος αναφέρεται στο χαρακτήρα της,και ξέρεις κάτι?Δε με απασχολεί.Με απασχολεί το οτί ήταν μητέρα του Ιησου.

Στα θαύματα πιστεύω όπως τα περιγράφει η Καινή Διαθήκη.Αλλωστε το νόημα ήταν ως ο Ιησους,παρ'ότι φαινομενικά μπορούσε να κάνει τα αδιανόητα,τελικά δεν κατέβηκε απο το Σταυρό,αλλά υπέφερε ως άνθρωπος.

Κόλαση για εμένα,είναι η μοναξιά της ψυχής,η απουσία των άλλων,ο αποκλεισμός από το Βασίλειο των ουρανών,το οποίο δεν είναι όπως ένα γήινο Βασίλειο.Δεν έχει να κάνει με σωματικούς πόνους.

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 00:33, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos

Πιστευω οτι αυτο που λεσ ειναι ξεκαθαρο.Αλιμονο αν πω οτι να βοηθασ το συνανθρωπο σου δν ειναι καλο πραγμα.Σιγουρα ο χριστιανισμοσ ωσ φιλοσοφια εκφραζει και εμενα. Το θεμα ειναι αν υπαρχει ο θεοσ οπωσ τον οριζει ο χριστιανισμοσ.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 00:34, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Ψαχνομαι, ειμαι πολυ μικρος για να πω πως ειμαι αθεος.
Ειμαι κι απο χωριο
Είναι κι ο Chem μέσα κι όταν σου γκρινιάζει δεν αντέχεται..

Το χωριό που κολλάει ρε?
YΓ: προβλεπω πως αυτο το τοπικ θα αποτελεσει πεδιο αλλης μιας συγκρουσης e-Χριστιανων και e-Αθεων
Ξέρεις πόσες φορές έχει γίνει η συζήτηση τόσα χρόνια που είμαι μέλος?

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 00:43, 05-12-10:

Είναι κι ο Chem μέσα κι όταν σου γκρινιάζει δεν αντέχεται..

Το χωριό που κολλάει ρε?
Οχι απλα αναγνωρισα το λαθος πως δεν πρεπει να βγαζω γρηγορα συμπερασματα για ορισμενα θεματα.
Στο χωριο η θρησκεια ειναι ενα κυριο κομματι της ζωης των ανθρωπων και αν δεν πιστευεις περιθωριοποιεισαι.
Ξέρεις πόσες φορές έχει γίνει η συζήτηση τόσα χρόνια που είμαι μέλος?
Οσα και τα θρησκευτικα θεματα.

Οπου να ναι θα κανει και την εμφανιση- εκπληξη( ο Worsipperjesus

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 00:44, 05-12-10:

Ενα Ενα.Η Παναγία (η οποία για μένα ήταν και είναι αυτό που λέει η λέξη,αγία)δεν ξέρω αν είχε ποτέ επαφή με άντρα,ή ο όρος αναφέρεται στο χαρακτήρα της,και ξέρεις κάτι?Δε με απασχολεί.Με απασχολεί το οτί ήταν μητέρα του Ιησου.

Στα θαύματα πιστεύω όπως τα περιγράφει η Καινή Διαθήκη.Αλλωστε το νόημα ήταν ως ο Ιησους,παρ'ότι φαινομενικά μπορούσε να κάνει τα αδιανόητα,τελικά δεν κατέβηκε απο το Σταυρό,αλλά υπέφερε ως άνθρωπος.

Κόλαση για εμένα,είναι η μοναξιά της ψυχής,η απουσία των άλλων,ο αποκλεισμός από το Βασίλειο των ουρανών,το οποίο δεν είναι όπως ένα γήινο Βασίλειο.Δεν έχει να κάνει με σωματικούς πόνους.

Οκ βαζεισ σε ολα οσα εχουν γινει στην ιστορια καπιουσ συμβολισμουσ που εσυ ο ιδιοσ πιστεβεισ ή καπιοι πιο εμπειρογνωμονεσ και τελοσπαντων γινονται αποδεκτοι απο ολουσ τουσ χριστιανουσ ορθοδοξουσ.Το οτι γινονται αποδεκτοι ομωσ δν σημαινει οτι ειναι αληθεια.Πεσ πωσ οντωσ ολα αυτα εγιναν υπο την υποπτεια του Θεου.Πωσ ξερουμε εμεισ σαν ανθρωποι οτι αυτουσ τουσ συμβολισμουσ που δινεισ εσυ τωρα αφτουσ ειχε και ο θεοσ στο νου του?Δν ξερω αν με καταλαβαινεισ αλλα οσο δυσκολο ειναι σε εσενα να πιστεψεισ οτι ολα αυτα ειναι ενα τυχαιο γεγονοσ η καπια ιστορικη ανακριβεια αλλο τοσο δυσκολο ειναι για μενα να πιστεψω οτι υπαρχει ενασ αποκαλουμενοσ θεοσ ο οποιοσ μπορει να κανει τα παντα.οτι μαγικα θεσ

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 00:47, 05-12-10:

Οχι απλα αναγνωρισα το λαθος πως δεν πρεπει να βγαζω γρηγορα συμπερασματα για ορισμενα θεματα.
Στο χωριο η θρησκεια ειναι ενα κυριο κομματι της ζωης των ανθρωπων και αν δεν πιστευεις περιθωριοποιεισαι.
Αυτό είναι θρησκοληψία.Μην ξαναπώ με ποιούς έκανε παρέα ο Ιησούς.

Οπου να ναι θα κανει και την εμφανιση- εκπληξη( ο Worsipperjesus
Τέτοια ώρα ξύπνιος ρε είσαι καλά?Και πως θα ψάλλει το πρωί?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 05-12-10 στις 01:08.
Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 00:53, 05-12-10:

βεβαια ισως ολα να ειναι τυχαια και να μην υπαρχει καποια δυναμη που να επηρρεαζει τα παντα!
ισως ολα να ξεκινησαν απο την βαρυτητα και την ελξη
φαινεται πως δεν θα μαθουμε ποτε!

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 01:01, 05-12-10:

βεβαια ισως ολα να ειναι τυχαια και να μην υπαρχει καποια δυναμη που να επηρρεαζει τα παντα!

Εγω παντωσ αυτο πιστεβω.οτι ολα ειναι τυχαια.Απλα επειδη ειναι πολυ δυσκολο για τον chem και για αλο εκατομμυρια κοσμο βεβαια να πιστεψουν οτι ολα ειναι τυχαια θεωρουν οτι καποιοσ τα υποκινει ολα.Δεν ειπα παντωσ ποτε οτι η δικια μου αποψη ειναι η σωστη και των αλλων λαθοσ.Απλα αυτο πιστεβω εγω.Εξαλου συζητηση κανουμε.Ο καθενασ θα πει την γνωμη του.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:01, 05-12-10:

Σόρι που άργησα,υποχρεώσεις.Δεν ξερώ αν με πιανετε:Οταν της μιλάω στο τηλέφωνο πιστεύω περισσότερο στους αγγέλουςΕχμ στο θέμα μας:
Αν ισχύουν οι συμπτώσεις,τότε θα πρέπει να γίναν δισεκατομμύρια των δισεκατομμυρίων για να γεννηθείς.Εξαιρετικά απίθανο με βάση τη στατιστική.Τι είναι για εσένα πιθανότερο.Να συμβάλλει κάτι στο να γίνονται,η να συμβαινουν τα ποσοστού 1/999999999999.... με βάση την τύχη και μόνο?

Οκ βαζεισ σε ολα οσα εχουν γινει στην ιστορια καπιουσ συμβολισμουσ που εσυ ο ιδιοσ πιστεβεισ ή καπιοι πιο εμπειρογνωμονεσ και τελοσπαντων γινονται αποδεκτοι απο ολουσ τουσ χριστιανουσ ορθοδοξουσ.Το οτι γινονται αποδεκτοι ομωσ δν σημαινει οτι ειναι αληθεια.Πεσ πωσ οντωσ ολα αυτα εγιναν υπο την υποπτεια του Θεου.Πωσ ξερουμε εμεισ σαν ανθρωποι οτι αυτουσ τουσ συμβολισμουσ που δινεισ εσυ τωρα αφτουσ ειχε και ο θεοσ στο νου του?Δν ξερω αν με καταλαβαινεισ αλλα οσο δυσκολο ειναι σε εσενα να πιστεψεισ οτι ολα αυτα ειναι ενα τυχαιο γεγονοσ η καπια ιστορικη ανακριβεια αλλο τοσο δυσκολο ειναι για μενα να πιστεψω οτι υπαρχει ενασ αποκαλουμενοσ θεοσ ο οποιοσ μπορει να κανει τα παντα.οτι μαγικα θεσ
Κατ'αρχήν αν δεν εχεις τεχνικό προβλημα γραφε αν μπορεις χρησιμοποιώντας το "ς",γιατί είμαι σε μια κατάσταση που ούτε το αφρόλουτρο δεν ειχα δυναμη να σηκώσω στο μπανιο,ποσο μαλλον να συγκεντρωθω στα post.Η απάντηση μου ειναι η ιδια με αυτη στον Αλεξ,σου είναι ευκολότερο να πιστεψεις οτι όλα γίνονται βάσει της τύχεις μετά απο αλλεπάληλες δυσεκατομμύρια συμπτώσεις οι οποίες καθε μια είχαν ελάχιστη πιθανότητα να συμβούν?

Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 01:07, 05-12-10:

τι εννοεις???
οι πιθανοτητες ως προς τη γεννηση εξαρτωνται απο τον ανθρωπινο παραγοντα
οσο για την θεωρια της εξελιξης...

Παράθεση

Παράνοια (Σεμίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Παράνοια
H Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πάτρας . Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H Παράνοια οι σκέψεις σου γίνονται αντικείμενα:) έγραψε στις 01:12, 05-12-10:

πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη που μπορεί να κινεί κάποια νήματα τα οποία εμείς οι άνθρωποι ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα δεν θα μπορούσαμε να σκεφτούμε.Αν αυτό λέγεται θεός τότε Ναι πιστέυω στον θεό.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:15, 05-12-10:

τι εννοεις???
οι πιθανοτητες ως προς τη γεννηση εξαρτωνται απο τον ανθρωπινο παραγοντα
οσο για την θεωρια της εξελιξης...
Εννοώ πως και για να συμβεί και η μεγάλη έκρηξη(για τηην οποία η επιστήμη ακόμη δεν έχει καταλήξει στο πως ακριβώς έγινε,και μας λείπουν αρκετά πολλά),για να γίνουν μετά οι πυρηνικές συντήξεις των υποατομικών σωματιδίων και να σχηματιστουν τα Χημικα Στοιχεια,για να αντιδράσει η ύλη με την αντιύλη όπως αντεδρασε,για να φτιαχτουν οι πλανητες,οι γαλαξιες,για να φτιαχτει ο Ηλιος,Η γη με τη σωστη αποσταση απο αυτον,αλλα και απο το δορυφόρο της(ακριβως και με ακριβεια μετρων ωστε να υπαρξει ζωη)για να εξαφανιστουν οταν επρεπε προηγουμενα όντα ωστε να ωφεληθούμε,για να εξελιχθούμε οπως εξελιχθηκαμε χιλιαδες χρόνια,η επαιξε τυχη πιθανοτητας 1/99999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999... ή όλα γίναν με βάση καποιας λογικής.Οπως λεει ο Great Chaos,βάσει κάποια λογικής η οποία παρατηρείται,και προϋπάρχει της ανθρώπινης.

Οσο για τη θεωρία της εξέλιξης what?

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 01:18, 05-12-10:

:Αν ισχύουν οι συμπτώσεις,τότε θα πρέπει να γίναν δισεκατομμύρια των δισεκατομμυρίων για να γεννηθείς.Εξαιρετικά απίθανο με βάση τη στατιστική.Τι είναι για εσένα πιθανότερο.Να συμβάλλει κάτι στο να γίνονται,η να συμβαινουν τα ποσοστού 1/999999999999.... με βάση την τύχη και μόνο?

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.Πιστεβω οτι και ο ιδιος καταλαβες οτι αυτο με τισ πιθανοτητεσ που λεσ πολυ απλα δν ισχυει.Αν ξαναγυριζαμε τον χρονο πισω στην μεγαλη εκρηξη παλι θα δημιουργονταν καποιο ειδοσ μορφησ στο συμπαν.Ισως δν ειχαν την ιδια μορφη με εμας ισως ηταν νοητικα κατωτεροι απο μασ ή ανωτεροι αλλα θα υπηρχαν.Καπου θα υπηρχαν οι καταλληλες συνθηκες για αναπτυξη ζωης.Σκεψου και αυτο.Οταν η μητερα σου παντρευτικε τον πατερα σου η πιθανοτητα να γεννιοσουν εσυ ηταν 1/9999999999999999999999999 και πιο μικρη.Και ομως γεννηθηκες.Αλλα και εσυ να μην γεννιοσουν θα γεννιοταν ενα αλλο παιδι που παλι η πιθανοτητα να γεννιοταν αυτο ηταν η ιδια.Επομενως οντως αν γυρνουσαμε τον χρονο πισω η πιθανοτητα να ξαναδημιουργηθει η γη οπως ειναι τωρα ειναι 1/99999999999999999999999999 αλλα υπαρχουν αλλες 999999999999999999999999999 ευκαιριεσ να δημιουργηθει ζωη.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:20, 05-12-10:

:Αν ισχύουν οι συμπτώσεις,τότε θα πρέπει να γίναν δισεκατομμύρια των δισεκατομμυρίων για να γεννηθείς.Εξαιρετικά απίθανο με βάση τη στατιστική.Τι είναι για εσένα πιθανότερο.Να συμβάλλει κάτι στο να γίνονται,η να συμβαινουν τα ποσοστού 1/999999999999.... με βάση την τύχη και μόνο?

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.Πιστεβω οτι και ο ιδιος καταλαβες οτι αυτο με τισ πιθανοτητεσ που λεσ πολυ απλα δν ισχυει.Αν ξαναγυριζαμε τον χρονο πισω στην μεγαλη εκρηξη παλι θα δημιουργονταν καποιο ειδοσ μορφησ στο συμπαν.Ισως δν ειχαν την ιδια μορφη με εμας ισως ηταν νοητικα κατωτεροι απο μασ ή ανωτεροι αλλα θα υπηρχαν.Καπου θα υπηρχαν οι καταλληλες συνθηκες για αναπτυξη ζωης.Σκεψου και αυτο.Οταν η μητερα σου παντρευτικε τον πατερα σου η πιθανοτητα να γεννιοσουν εσυ ηταν 1/9999999999999999999999999 και πιο μικρη.Και ομως γεννηθηκες.Αλλα και εσυ να μην γεννιοσουν θα γεννιοταν ενα αλλο παιδι που παλι η πιθανοτητα να γεννιοταν αυτο ηταν η ιδια.Επομενως οντως αν γυρνουσαμε τον χρονο πισω η πιθανοτητα να ξαναδημιουργηθει η γη οπως ειναι τωρα ειναι 1/99999999999999999999999999 αλλα υπαρχουν αλλες 999999999999999999999999999 ευκαιριεσ να δημιουργηθει ζωη.
Τεράστιο Λάθος κάνεις.Διάβασε το ποστ μου που βρίσκεται πάνω αυτό στο οποίο κάνω τώρα σχολιασμό και θα το καταλάβεις μάλλον.

Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 01:25, 05-12-10:

Εννοώ πως και για να συμβεί και η μεγάλη έκρηξη(για τηην οποία η επιστήμη ακόμη δεν έχει καταλήξει στο πως ακριβώς έγινε,και μας λείπουν αρκετά πολλά),για να γίνουν μετά οι πυρηνικές συντήξεις των υποατομικών σωματιδίων και να σχηματιστουν τα Χημικα Στοιχεια,για να αντιδράσει η ύλη με την αντιύλη όπως αντεδρασε,για να φτιαχτουν οι πλανητες,οι γαλαξιες,για να φτιαχτει ο Ηλιος,Η γη με τη σωστη αποσταση απο αυτον,αλλα και απο το δορυφόρο της(ακριβως και με ακριβεια μετρων ωστε να υπαρξει ζωη)για να εξαφανιστουν οταν επρεπε προηγουμενα όντα ωστε να ωφεληθούμε,για να εξελιχθούμε οπως εξελιχθηκαμε χιλιαδες χρόνια,η επαιξε τυχη πιθανοτητας 1/99999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999... ή όλα γίναν με βάση καποιας λογικής.Οπως λεει ο Great Chaos,βάσει κάποια λογικής η οποία παρατηρείται,και προϋπάρχει της ανθρώπινης.

Οσο για τη θεωρία της εξέλιξης what?

ε ισως ολα να ηταν τυχαια
ε για την εξελιξη κι εκει παιζει ρολο η τυχη αλλα πια ειχε μπει μια σειρα και εξελιχθηκαν οι οργανισμοι χωρις τοσο πολυ την συμμετοχη της τυχης
ισως μετα το Big Bang ετσι τα πραγματα να ειχαν παρει μια τροπη οποτε να μην επαιζε τοσο μεγαλο ρολο η τυχη αλλα οι νομοι της φυσικης και η βιλογικη εξελιξη!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:34, 05-12-10:

ε ισως ολα να ηταν τυχαια
ε για την εξελιξη κι εκει παιζει ρολο η τυχη αλλα πια ειχε μπει μια σειρα και εξελιχθηκαν οι οργανισμοι χωρις τοσο πολυ την συμμετοχη της τυχης
ισως μετα το Big Bang ετσι τα πραγματα να ειχαν παρει μια τροπη οποτε να μην επαιζε τοσο μεγαλο ρολο η τυχη αλλα οι νομοι της φυσικης και η βιλογικη εξελιξη!
Μισό λεπτό φίλε.Τι θα πει τροπη??Μη λεμε ό,τι θέλουμε.Αν υπηρχε τροπη τοτε παντου θα εβλεπες πλανητες σαν τη γη με ανθρώπους.Τι θα πει οι νομοι της φυσικης και της εξελιξης επηρεασαν?Και γιατί οι νόμοι να ωφελήσουν εμάς?Κι όχι άλλους?Και ποιος είπε οτι ο νόμος της βαρύτητας ευνοεί ντε και καλά την ύπαρξη ζωής?Και γιατί οι δεινόσαυροι να εξαφανιστούν εντελώς ξαφνικά από αστεροειδή(οταν επιστημη και θρησκεια συμβαδιζουν φιλε Τζιμη)

Οσο για το ε ισως ολα ηταν τυχαια, το ξεστομιζουμε πολύ απλά.Πες "εγω αδυνατώ να εξηγήσω οτιδήποτε άλλο,οπότε καταλήγω στο 1/9999999999999" και τότε είμαι μαζί σου.

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 01:37, 05-12-10:

[quote=Chemwizard;2490482]Τεράστιο Λάθος κάνεις.Διάβασε το ποστ μου που βρίσκεται πάνω αυτό στο οποίο κάνω τώρα σχολιασμό και θα το καταλάβεις μάλλον.

Μαλλον δν καταλαβες τι εννοω.Ξαναεπανερχομαι στο παραδειγμα με την γεννηση σου.Αν δν γεννιοσουν εσυ λοιπον θα γεννιοταν ενα αλο παιδι ισως πιο εξυπνο απο σενα ή πιο χαζο.Ισως ηταν πιο ψιλο ισως πιο κοντο.Παντως θα γεννιοταν καπιος αλλος.Επομενως συμφωνα με την λογικη σου εσυ θα πηγαινες και θα ελεγες στην μητερα σού ''μαμα μαμα πιστεβω στον θεο γτ η πιθανοτητα να γεννιομουν εγω ηταν 1/9999999999999999999999999999999 και ομως μαμα γεννηθηκα,δν μπορει να ηταν τυχαιο αυτο ε μαμα?''Αν ομως γυρναγαμε συνεχεια τον χρονο πισω και καθε φορα γεννιοταν αλλο παιδι και ελεγε τα ιδια λογια στην μητερα του καθε φορα τοτε μετα απο χιλιαδες φορες η μητερα θα κουραζοταν και θα εξηγουσε στο παιδι αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω εγω τωρα.Αρα μπορει οι ενωσεις των στοιχειων να μην ηταν ιδιες(και ολα τα σχετικα με την υλη αντιυλη αποσταση απο τον ηλιο που ανεφερες) ομως σε καθε περιπτωση ενα ειδος ζωης θα υπηρχε.Απλα δν θα ηταν σαν εμας.Και αυτοι ομως(οι εξωγιοινοι) θα σκεφτονταν ''πω πω 1/9999999999999999999999999 να γεννιομασταν,αποκλιεται να ηταν τυχαιο,καποιος εβαλε το χερακι του,ας τον πουμε θεο.''Ελπιζω τωρα να καταλαβες

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 01:40, 05-12-10:

Και γιατί οι νόμοι να ωφελήσουν εμάς?Κι όχι άλλους?

Γιατι και οι αλλοι την ιδια απορεια με εσενα θα ειχαν.Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:43, 05-12-10:

Και γιατί οι νόμοι να ωφελήσουν εμάς?Κι όχι άλλους?

Γιατι και οι αλλοι την ιδια απορεια με εσενα θα ειχαν.Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω
Ναι,αυτό που σου λέω εγώ είναι πως πιστεύω οτι κάποιος υπάρχει και διάλεξε εμάς.Αν υπήρχε καποιος άλλος,και με τη βοήθεια καποιων νομων προμόταρε τη δημιουργία καποιων,τοτε ας αναρωτιουνταν αυτοι αν υπήρχε αυτος ο αλλος η όχι.Με πιάνεις?

AΛΛΟΥΣ ΕΝΝΟΩ ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ΖΩΗΣ

Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 01:50, 05-12-10:

Μισό λεπτό φίλε.Τι θα πει τροπη??Μη λεμε ό,τι θέλουμε.Αν υπηρχε τροπη τοτε παντου θα εβλεπες πλανητες σαν τη γη με ανθρώπους.Τι θα πει οι νομοι της φυσικης και της εξελιξης επηρεασαν?Και γιατί οι νόμοι να ωφελήσουν εμάς?Κι όχι άλλους?Και ποιος είπε οτι ο νόμος της βαρύτητας ευνοεί ντε και καλά την ύπαρξη ζωής?Και γιατί οι δεινόσαυροι να εξαφανιστούν εντελώς ξαφνικά από αστεροειδή(οταν επιστημη και θρησκεια συμβαδιζουν φιλε Τζιμη)

Οσο για το ε ισως ολα ηταν τυχαια, το ξεστομιζουμε πολύ απλά.Πες "εγω αδυνατώ να εξηγήσω οτιδήποτε άλλο,οπότε καταλήγω στο 1/9999999999999" και τότε είμαι μαζί σου.
βασικα υπαρχει σιγουρα καποια ομοιομορφια στο συμπαν αρα ισως να μην οφειλονται ολα στην τυχη.
ποιος ειπε οτι μας ωφελησαν οι νομοι?Απλως ετσι ηρθαν τα πραγματα
και αλλωστε η τυχη ισως να μην ειναι η υστατη εξηγηση για την δημιουργια αλλα η υπαρξη μιας εξωτερικης δυναμης!
και γιατι μου επιτιθεσαι?

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 01:51, 05-12-10:

Ναι,αυτό που σου λέω εγώ είναι πως πιστεύω οτι κάποιος υπάρχει και διάλεξε εμάς.Αν υπήρχε καποιος άλλος,και με τη βοήθεια καποιων νομων προμόταρε τη δημιουργία καποιων,τοτε ας αναρωτιουνταν αυτοι αν υπήρχε αυτος ο αλλος η όχι.Με πιάνεις?

Μα οταν εγινε η μεγαλη εκρηξη(υποθετουμε οτι υσχιει αυτο αλλιως θα ανοιξουμε αλλο θεμα) δν υπηρχαν εξαρχης 10000000000000000000000 τυποι ανθρωπων και τελικα κερδισε ο δικος μας.Δεν υπηρχε τιποτα.Πολυ απλα εγιναν ετσι οι ενωσεις και δημιουργηθηκαμε εμεις.Αν γινοντουσαν αλλιως θα γινονταν καποιοι αλοι.Σε καθε περιπτωση καποιοι θα υπηρχαν.Και αν υποθεσουμε οτι οι περιστασεις δν ηταν αρκετες για να δημιουργηθει ζωη σε 13 δις χρονια μετα θα δημιουργοταν ισως σε 14 δις χρονια μετα ,ισως σε 100 δις αλλα καποτε θα δημιουργοταν ζωη.Ο χρονος ειναι απειρος.

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 01:53, 05-12-10:

Και μη επιτιθεσαι στον αλεξαντρο.Ειναι μικρο παιδι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:56, 05-12-10:

βασικα υπαρχει σιγουρα καποια ομοιομορφια στο συμπαν αρα ισως να μην οφειλονται ολα στην τυχη.
ποιος ειπε οτι μας ωφελησαν οι νομοι?Απλως ετσι ηρθαν τα πραγματα
και αλλωστε η τυχη ισως να μην ειναι η υστατη εξηγηση για την δημιουργια αλλα η υπαρξη μιας εξωτερικης δυναμης!
και γιατι μου επιτιθεσαι?
Αν υπάρχει μια δύναμη,έχει λογική,και άρα η τύχη βγαίνει απο το παιχνίδι,όσον αφορά το γιατί φτιαχτηκε ο ανθρωπος τουλαχιστον.

Μα οταν εγινε η μεγαλη εκρηξη(υποθετουμε οτι υσχιει αυτο αλλιως θα ανοιξουμε αλλο θεμα) δν υπηρχαν εξαρχης 10000000000000000000000 τυποι ανθρωπων και τελικα κερδισε ο δικος μας.Δεν υπηρχε τιποτα.Πολυ απλα εγιναν ετσι οι ενωσεις και δημιουργηθηκαμε εμεις.Αν γινοντουσαν αλλιως θα γινονταν καποιοι αλοι.Σε καθε περιπτωση καποιοι θα υπηρχαν.Και αν υποθεσουμε οτι οι περιστασεις δν ηταν αρκετες για να δημιουργηθει ζωη σε 13 δις χρονια μετα θα δημιουργοταν ισως σε 14 δις χρονια μετα ,ισως σε 100 δις αλλα καποτε θα δημιουργοταν ζωη.Ο χρονος ειναι απειρος.
Ναι αλλα λεμε το ιδιο πραγμα ρε φιλε.Δεν υπηρχε τιποτα,αν γινονταν τα πραγματα με εναν απο τους υπολοιπους 999999999999999999999998 τροπους θα γινοταν κατι άλλο(κυριως το τιποτα υπερτερει όσον αφορα τη λεξη αλλο).Αλλα γιναμε εμεις,το 1/999999999999.Ολα είναι πολυ τακτοποιημένα και με βάση τη στατιστική σχεδον απιθανα για να είναι τυχαία.Απλά αδυνατώ να πιστεψω στην τύχη,ακομη και να το ηθελα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:59, 05-12-10:

Και μη επιτιθεσαι στον αλεξαντρο.Ειναι μικρο παιδι
What the...?

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 02:00, 05-12-10:

Αν υπάρχει μια δύναμη,έχει λογική,και άρα η τύχη βγαίνει απο το παιχνίδι,όσον αφορά το γιατί φτιαχτηκε ο ανθρωπος τουλαχιστον.

Ναι αλλα λεμε το ιδιο πραγμα ρε φιλε.Δεν υπηρχε τιποτα,αν γινονταν τα πραγματα με εναν απο τους υπολοιπους 999999999999999999999998 τροπους θα γινοταν κατι άλλο(κυριως το τιποτα υπερτερει στη λεξη αλλο).Αλλα γιναμε εμεις,το 1/999999999999.Ολα είναι πολυ τακτοποιημένα και με βάση τη στατιστική σχεδον απιθανα για να είναι τυχαία.Απλά αδυνατώ να πιστεψω στην τύχη,ακομη και να το ηθελα.

Υπερτερει το τιποτα στην λεξη αλλο για ενα χρονικο διαστημα.Για εναν χρονο που τεινει σε εναν αριθμο.Ο χρονος σου ειπα ειναι απειρος.Καποτε το τιποτα θα γινοταν σιγα σιγα ζωη.Εξαλου για να δημιουργηθουν οι ανθρωποι περασσαν 13 δισ χρονια.Δεν ειναι και λιγα.Σε 13 δις χρονια και μια πετρα μπορει να ζωντανεψει.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 02:03, 05-12-10:

Καποτε το τιποτα θα γινοταν σιγα σιγα ζωη.
Γιατί παρακαλώ?Γιατί να υπάρχει ζωή και να μην υπάρχει τίποτα?Εκτος αυτού αν ζωντανεύουν τα πάντα,ζωντανεύει και το Υπερβατικό,άρα υπάρχει Θεός.

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 02:09, 05-12-10:

Γιατί παρακαλώ?Γιατί να υπάρχει ζωή και να μην υπάρχει τίποτα?Εκτος αυτού αν ζωντανεύουν τα πάντα,ζωντανεύει και το Υπερβατικό,άρα υπάρχει Θεός.

Ελα μην με τρελενεις τωρα με τα υπερβατικα.Και σου ξαναλεω.Αν μου ελεγες βρε παιδι μου οτι σε 100 χρονια θα δημιουργοταν ζωη θα σου ελεγα ε οχι ειναι 1/999999999999999 να γινει αυτο.Αλλα ο χρονος ειναι απειρος.Μεσα στην απεραντοσυνη του καποτε κατι θα καθοταν στην σωστη θεση.Α και πιστευω οτι δν εχεις διαβασει το μηνυμα μου στο τελος της σελιδας 4 που με τοσο κοπο εγραψαα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 02:13, 05-12-10:

Ελα μην με τρελενεις τωρα με τα υπερβατικα.Και σου ξαναλεω.Αν μου ελεγες βρε παιδι μου οτι σε 100 χρονια θα δημιουργοταν ζωη θα σου ελεγα ε οχι ειναι 1/999999999999999 να γινει αυτο.Αλλα ο χρονος ειναι απειρος.Μεσα στην απεραντοσυνη του καποτε κατι θα καθοταν στην σωστη θεση.Α και πιστευω οτι δν εχεις διαβασει το μηνυμα μου στο τελος της σελιδας 4 που με τοσο κοπο εγραψαα.
To διάβασα,αλλα στη στατιστική φίλε μου δεν παίζει ρόλο ο χρόνος,σε αυτή την περιπτωση τουλαχιστον.Το Bing Bang εγινε,παει αυτο.Οι πυρηνικες συντήξεις γιναν.Η δημιουργία γαλαξιων,πλανητων,η γη,η ζωη οπως διαμορφωθηκε στη γη,ολα γίναν απο μια φορά,μεσα σε μια πορεία,η οποία χρειαστηκε χρόνο(λογικό)απο κει και πέρα,πως συσχετιζεται ο χρονος με την καταργηση Δημιουργου δεν κατάλαβα.Το ήθελες γρηγοροτερο?Δεν πιάνω το συλλογισμό.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 02:22, 05-12-10:

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 05-12-10 στις 02:24. Αιτία: double post
Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 02:24, 05-12-10:

Ναι οκ γιναν αλλα σε καθε περιπτωση σου λεω οτι και καλα αν γυρνουσαμε τον χρονο πισω στο σημειο μηδεν τι θα γινοταν σε μια αλλη περιπτωση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    SweetGirl, tripangel147

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους