Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,319 εγγεγραμμένα μέλη και 3,041,219 μηνύματα σε 92,486 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 934 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 00:44, 26-08-07:

Τι γνώμη έχετε για τα ιδιωτικά σχολεία; [κάνω αυτή την ερώτηση δεδομένου ότι οι περισσότεροι εδώ από δημόσιο σχολείο θα είναι ]

Δεν έχω ιδέα τι εστί ιδιωτικό σχολείο..
Το μόνο που ξέρω είναι ότι οι τάξεις και τα βιβλία είναι ίδια και ότι οι τάξεις διαχωρίζονται ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Για πείτε παραπάνω πληροφορίες και απόψεις σχετικά με τα ιδιωτικά σε σχέση με τα δημόσια... :read:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 13:19, 27-08-07:

Υπάρχουν 2 βασικές διαφορές κατά την άποψη μου ανάμεσα σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία :

1) Οι καθηγητές στα ιδιωτικά σχολεία μπορούν να απολυθούν, σε αντίθεση με τα δημόσια. Αυτό οδηγεί σε διάφορα συμπεράσματα όπως πχ. ο καθηγητής αναγκαστικά πρέπει να κάνει καλά την δουλειά του, καθώς εάν δεν συμβαίνει αυτό θα υπάρχουν κυρώσεις - κάτι που δεν συμβαίνει στο δημόσιο, δηλαδή ο καθηγητής μπορεί να κάνει "χαβαλέ" χωρίς καμία απολύτως συνέπεια. Γι' αυτό τον λόγο το επίπεδο των καθηγητών στα ιδιωτικά είναι υψηλότερο από το αντίστοιχο (ακόμα και αν ήταν οι ίδιοι καθηγητές) στα δημόσια σχολεία.

2) (Ώς απόρροια του πρώτου) οι μαθητές δεν χρειάζονται να κάνουν φροντιστήρια το απόγευμα - αν και αυτό έχει διαψευστεί ήδη αρκετές φορές - και έτσι μπορούν να επικεντρωθούν στο διάβασμά τους (θεωρητικά πάντα). Αντίθετα οι μαθητές στα δημόσια συχνά έχουν πολυάσχολα και γεμάτα από φροντιστήρια απογεύματα που τους αφήνουν "εξουθενωμένους".

Επίσης υπάρχουν κάποιες άλλες διαφορές, όπως πχ. καλύτερες κτιριακές εγκαταστάσεις, δυνατότητα μεταφοράς από και πρός το σχολείο με λεοφωρείο κτλ, αλλά δεν νομίζω ότι αυτά βοηθάνε καθόλου έναν μαθητή στην απόδοση του, γι' αυτό και δεν τα αναφέρω παραπάνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,630 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:12, 28-08-07:

Εγώ πάντως που ήμουν σε ιδιωτικό, δεν χρειάστηκα καθόλου το φροντηστήριο (μόνο για χαβαλέ πήγαινα ) μιας κι οι καθηγητές μου έκαναν άριστα τη δουλειά τους. :no1:

Βέβαια δεν μπορούμε να γενικεύουμε πάντα λέγοντας για παράδειγμα: πάω σε δημόσιο σχολείο άρα πρέπει να πάω οπωσδήποτε φροντηστήριο. Υπάρχουν κι εκεί καθηγητές που κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.

Αλλά μία ουσιαστική διαφορά είναι επίσης... οι καταλήψεις. Στα περισσότερα δημόσια χάθηκαν πέρσι μήνες διδασκαλίας, ενώ στο σχολείο μου, όπως κάθε χρονιά, η Γ' Λυκείου έκανε κανονικό μάθημα μέχρι και τις διακοπές του Πάσχα - μετά SOS ασκήσεις και τα συναφή. :niki:

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:31, 04-09-07:

Εγώ πάντως αν και πήγαινα σε δημόσιο, περισσότερο ωφελήθηκα απο αυτό παρά απο το φροντηστήριο. Στο φρονστήριο πήγαινα μόνο για χαβαλέ κι εγώ και μόνο όσον αφορά το μάθημα της έκθεσης θεωρώ οτι με ωφέλησε.
Απο ιδιωτικά δεν έχω εμπειρία, μου είχε προτείνει η μητέρα μου στη δευτέρα λυκείου να πάω σε ιδιωτικό και τότε δεν ήθελα διότι θεωρούσα οτι είναι γεμάτο ψώνια. Τώρα θα πήγαινα διότι πλέον είμαι κι εγώ ψωνάρα (kidding! όντως θα πήγαινα πάντως διότι έχω ακούσει καλά λόγια για κάποια ιδιωτικά).
Πάντως ο ξάδερφος μου που πήγαινε στη Λεόντειο μου είχε πει οτι μερικοί κάπνιζαν χασίς (!) στις τουαλέτες και επίσης εκείνος έκανε σε ΟΛΑ τα μαθήματα ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ!! :!:

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 13:50, 05-09-07:

Στο γυμνάσιο μας οι περισσότεροι καθηγητές ήταν εξαιρετικοί και από ότι άκουσα έτσι θα είναι και του λυκείου μας. Γράφτηκα ενισχυτική για Μαθηματικά και Αρχαία, καθώς στα άλλα τα πάω τέλεια, φυσική έγραψα 19. Και στα αρχαία έβγαλα 18 αλλά με δυσκολεύουν στα Μαθηματικά 17 έβγαλα, 2 τρίμηνα 18 ένα 17 και εξετάσεις 16.

Παράθεση

Νίκος20694

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νίκος20694
Ο Νίκος20694 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Νίκος20694 έγραψε στις 15:52, 05-09-07:

Αποψή μου,φούλ για δημόσιο!Πραγματικά νομίζω πως το μόνο πρόβλημα που έχει το δημόσιο είναι τα παιδιά που δεν ενδιαφέρονται και όχι οι καθηγητές!Εξάλλου στο τέλος δλδ 3 Λυκείου όλοι κάνουν φροντιστήριο άρα γιατί να πληρώνεις και το σχολείο?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 16:10, 05-09-07:

Το μόνο πρόβλημα των δημοσίων σχολίων είναι η κτηριακή εμφάνιση/ κατάσταση και ο εξοπλισμός. Τελευταία το δεύτερο πρόβλημα άρχισε να εξαλλέιφεται (ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ; βαριέμαι να ανοίγω το word 07).

Παράθεση

Astraxan (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Astraxan
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Astraxan έγραψε στις 16:28, 05-09-07:

Κοιτάξτε..Για μένα έχει σημασία και το σχολείο..Εγώ ας πούμε πάω σε Δημόσιο και από τους 10-12 καθηγητές που είχα φέτος ήταν ''ΑΚΥΡΟΙ''..
Η μια είχε ψυχολογικά προβλήματα και ακόμη δίδασκε (μας έκανε Έκθεση και Κείμενα),ο δεύτερος που μας έκανε Χημεία έβαζε ασκήσεις και σήκωνε την απουσιολόγο διότι δεν ήξερε να λύσει την άσκηση και ο τελευταίος αυτός μας έκανε Οικονομία ήταν και αυτός μια από τα ίδια γιατί τον κάναμε ότι θέλαμε γιατί τα είχε και αυτός χαμμένα!
Από την άλλη θα προτειμούσα Ιδιωτικό γιατί θα ήταν πλουσιότατο σε σχέση με το δικό μας σε εξοπλισμό και γενικά θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο απ' ότι το δικό μας!
Αλλά από την άλλη είναι και τα χρήματα που πρέπει να δώσεις..Αν κάποιος (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) δεν τα έχουν??
Είναι ωραίο το θέμα και μπορούμε να το δούμε από πολλές πλευρές!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νίκος20694

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νίκος20694
Ο Νίκος20694 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Νίκος20694 έγραψε στις 16:32, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Astraxan
Κοιτάξτε..Για μένα έχει σημασία και το σχολείο..Εγώ ας πούμε πάω σε Δημόσιο και από τους 10-12 καθηγητές που είχα φέτος ήταν ''ΑΚΥΡΟΙ''..
Η μια είχε ψυχολογικά προβλήματα και ακόμη δίδασκε (μας έκανε Έκθεση και Κείμενα),ο δεύτερος που μας έκανε Χημεία έβαζε ασκήσεις και σήκωνε την απουσιολόγο διότι δεν ήξερε να λύσει την άσκηση και ο τελευταίος αυτός μας έκανε Οικονομία ήταν και αυτός μια από τα ίδια γιατί τον κάναμε ότι θέλαμε γιατί τα είχε και αυτός χαμμένα!
Από την άλλη θα προτειμούσα Ιδιωτικό γιατί θα ήταν πλουσιότατο σε σχέση με το δικό μας σε εξοπλισμό και γενικά θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο απ' ότι το δικό μας!
Αλλά από την άλλη είναι και τα χρήματα που πρέπει να δώσεις..Αν κάποιος (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) δεν τα έχουν??
Είναι ωραίο το θέμα και μπορούμε να το δούμε από πολλές πλευρές!

Δυστηχώς μάλλον ζεις σε άλλη χώρα γιατί πολύς κόσμος δεν έχει αρκετά χρήματα να στείλει τα παιδιά του στο ιδιωτικό!Αν είχαμε ΄τοτε δεν θα γινόταν ντόρος και για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια!

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 17:22, 05-09-07:

στη χαλκιδική μένει...

Παράθεση

nikos20714 (Νίκος)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη nikos20714
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nikos20714 έγραψε στις 17:51, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Απο ιδιωτικά δεν έχω εμπειρία, μου είχε προτείνει η μητέρα μου στη δευτέρα λυκείου να πάω σε ιδιωτικό και τότε δεν ήθελα διότι θεωρούσα οτι είναι γεμάτο ψώνια.
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι νομίζουν πως τα παιδιά που πηγαίνουν στα ιδιωτικά είναι ψωνάρες και εμείς παιδιά ειμαστε σαν όλα τα υπόλοιπα

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 19:23, 05-09-07:

εγώ είχα την εντύπωση μέχρι την 4η δημοτικού ότι όλοι εκεί ήταν χοντροί με γυαλιά και σπασίκλες. Στην 5η έιχαμε πάει στο θέατρο και εκεί βρήκα ένα παιδί από τα τσίλερ και είδα ότι δεν ήταν τα πράγματα έτσι όπως νόμιζα...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:51, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
εγώ είχα την εντύπωση μέχρι την 4η δημοτικού ότι όλοι εκεί ήταν χοντροί με γυαλιά και σπασίκλες. Στην 5η έιχαμε πάει στο θέατρο και εκεί βρήκα ένα παιδί από τα τσίλερ και είδα ότι δεν ήταν τα πράγματα έτσι όπως νόμιζα...
[offtopic]
Κλασσική περίπτωση διάψευσης ενός είδους ρατσισμού.
Το ίδιο θα συμβεί μεγαλώνοντας και με άλλες διακρίσεις που τώρα κάνεις.
(δεν το λέω για σένα συγκεκριμένα, απλά πολλοί τείνουν να έχουν πιο ρατσιστική συμπεριφορά σε μικρές ηλικίες, ενώ μεγαλώνοντας γίνονται πιο ανεκτικοί στη διαφορετικότητα).
[/offtopic]

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

O michael92 έγραψε στις 02:17, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
[offtopic]
Κλασσική περίπτωση διάψευσης ενός είδους ρατσισμού.
Το ίδιο θα συμβεί μεγαλώνοντας και με άλλες διακρίσεις που τώρα κάνεις.
(δεν το λέω για σένα συγκεκριμένα, απλά πολλοί τείνουν να έχουν πιο ρατσιστική συμπεριφορά σε μικρές ηλικίες, ενώ μεγαλώνοντας γίνονται πιο ανεκτικοί στη διαφορετικότητα).
[/offtopic]
Όχι εγώ δεν είμαι ρατσιστής, απλώς δεν θέλω να βλέπω μπροστά μου αράπηδες, χαλάν τη διακόσμιση και το κάρμα!

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 09:03, 06-09-07:

λες ε? Δεν ξέρω πάντως άλλα είδη ρατσισμού που να εφαρμόζω...

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 12:15, 06-09-07:

Πάντως όπως έχει ήδη αναφερθεί οι κύριες διαφόρες είναι σε :

- κτιριακές εγκαταστάσεις & εξοπλισμό
- διάθεση των καθηγητών να "δουλέψουν"

Προσωπικά νομίζω ότι εάν οι καθηγητές είχαν την διάθεση να κάνουν δουλειά στα δημόσια σχολεία, οι διαφορές για ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων τείνουν στο μηδέν. (δηλαδή μόνη διαφορά το κτίριο κτλ)

[offtopic]Για εσένα ίσως να μην φαίνονε ρατσισμός όμως υποσυνείδητα εφαρμόζεις διάφορα ήδη.
(πχ δημοτικό που θυμάμαι, κοροιδεύουν αυτούς που φοράνε γυαλιά ή σιδεράκια ή είναι κοντοί ή χοντροί κτλ)[/οfftopic]

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:10, 06-09-07:

α εγώ φοράω γυαλιά και δε με έχει κοροϊδέψει κανείς ως τώρα. Ίσως να φταίει ότι είναι πολύ λεπτά και η μυωπία που έχω είναι ψίχουλα. 0.75 στο αριστερό και 0.25 στο δεξί

Παράθεση

aristogata** (Αντριανα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη aristogata**
H Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H aristogata** έγραψε στις 22:13, 17-09-07:

και εγω φοραω αλλα εινα ι τελια!! τεσπα εγω πιστευω οτι τα ιδιωτικα ειναι πολυ πιο καλα .. ξερω παντως πιστευω οτι με ιδιωτικο δεν χτειαζεσαι φροντιστιριο !

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mostel
Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,142 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 19:10, 18-09-07:

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα

Π.χ. δε μπορώ να συγκρίνω τη ferrari μου (λέμε τώρα) με το fiat του απέναντι γειτονάκου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aristogata** (Αντριανα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H aristogata** έγραψε στις 19:16, 18-09-07:

χα χα καλο !

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:11, 20-09-07:

Ετσι οπως ειναι τα δυο ιδιωτικα της ροδου.... Δημοσιο και παλι δημοσιο....

Παράθεση

aristogata** (Αντριανα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H aristogata** έγραψε στις 17:06, 29-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ετσι οπως ειναι τα δυο ιδιωτικα της ροδου.... Δημοσιο και παλι δημοσιο....
γιατι τι εχουν ? απο προσωπικη εμπειρια το λες ? η εχεις απλα ακουστα ?

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:37, 29-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Adriana
γιατι τι εχουν ? απο προσωπικη εμπειρια το λες ? η εχεις απλα ακουστα ?
Και ακουστα (αλλα οχι του αερα, απο την κοπελα μου και πολυ κοντινους φιλους) και ητανε να παω και εγω αλλα μονο που μπηκα στο κτιριο (στο ροδιων, το κολεγιο χτιζοτανε ακομα τοτε και το ειδα μονο απο εξω) φρικαρα... Αυτο δεν ητανε σχολειο, νοσοκομειο ητανε....
Παντος μεσα δεν γινετε μαθημα... οι βαθμοι μπαινουν χωρις να κανεις τπτ και δεν μαθενεις τπτ. Πιο λοιπον το νοημα να πληρωνεις, να σχολας στις 4 και να πρεπει και να πας φροντιστιριο μετα;...

Παράθεση

aristogata** (Αντριανα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H aristogata** έγραψε στις 19:44, 03-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Και ακουστα (αλλα οχι του αερα, απο την κοπελα μου και πολυ κοντινους φιλους) και ητανε να παω και εγω αλλα μονο που μπηκα στο κτιριο (στο ροδιων, το κολεγιο χτιζοτανε ακομα τοτε και το ειδα μονο απο εξω) φρικαρα... Αυτο δεν ητανε σχολειο, νοσοκομειο ητανε....
Παντος μεσα δεν γινετε μαθημα... οι βαθμοι μπαινουν χωρις να κανεις τπτ και δεν μαθενεις τπτ. Πιο λοιπον το νοημα να πληρωνεις, να σχολας στις 4 και να πρεπει και να πας φροντιστιριο μετα;...
Παω πασο δεν ξερω ποτε δεν μαρεσαν τα ιδιωτικα γιατι ολοι λενε κακες φημες οτι μενουν βα8μοι χωρις προσπα8εια ... αλλα η αλεπου οταν δεν επιανε τα σταφυλλια ελεγε οτι ειναι ξινα οποτε :no1:

Παράθεση

EpaRon (Νώντας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη EpaRon
Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O EpaRon έγραψε στις 20:03, 03-10-07:

Δημόσιο....
Δεν βλέπω το λόγο της απαξίωσης των εν λόγω σχολείων....
Άλλωστε είναι και πολλά δημόσια στα οποία γίνεται εξαιρετική δουλεια.
Τα ιδιωτικά είναι άλλο κεφάλαιο.
Κατ'αρχήν δεν είναι όλα τα ιδιωτικά καλα. Αυτά που είναι καλά και φημησμένα είναι πολύ ακριβά στα δίδακτρά τους...

Παράθεση

Babalu (Λουιζα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Babalu
H Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Babalu έγραψε στις 20:36, 03-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από EpaRon
Δημόσιο....
Κατ'αρχήν δεν είναι όλα τα ιδιωτικά καλα. Αυτά που είναι καλά και φημησμένα είναι πολύ ακριβά στα δίδακτρά τους...
ακριβώς έτσι είναι! σε πολλά δημοσια γινεται πολυ καλη δουλεια τοσο απο την πλευρα των καθηγητων οσο και των μαθητων! το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει πραγματικα να μαθεις κ να μην χαβαλευεις στην ταξη π.χ. ή να μην διαβαζεις καθολου.

απο την αλλη, εχοντας προσωπικη πειρα (τελειωσα δημοτικο σε ιδιωτικο κ γυμνασιο σε δημοσιο) προτιμω χιλιες φορες το δημοσιο! κ αυτο για το καλυτερο κλιμα που επικρατει κ ισως γιατι δεν μου ταιριαζε η νοοτροπια των παιδιων εκει "ο μπαμπας μου εχει λεφτα για να με στειλει σε ιδιωτικο κ κανω οτι θελω" κλπ..
αλλα ξεφευγω ο τροπος διδασκαλιας ηταν σιγουρα πιο προσεγμενος, δοκιμασμενος κ αποδοτικος στο ιδιωτικο σαν συνολο [οχι οτι δεν θα βρεις αξιολογους καθηγητες στα δημοσια]

ολα ειναι σχετικα

Παράθεση

eL BaRTo

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη eL BaRTo
Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O eL BaRTo έγραψε στις 11:12, 06-10-07:

πολλες διαφορες υπαρχιυν αναμεσα σε αυτα τα 2 "ειδη σχολειων"
αμα ψαξετε 8α βρειτε χιλιες 2 σημαντικες και ασημαντες διαφορες...
η αντιληψη : "ο μπαμπας μου εχει λεφτα για να με στειλει σε ιδιωτικο κ κανω οτι θελω" ισχυει μονο για μειωνοτητες...
σαφως κ τα ιδιωτικα δεν ειναι για οποιον κ οποιον...
εκει θα παει οποιος θελει πραγματικα να πετυχει[για μας φυτο σπασικλας και ολα τα σχετικα] και δεν του φτανει η δουλεια στο δημοσιο [και τον ρεζιλευει ο κα8ε αλητακος που ο μπαμπας γυρναει καθε μερα τυφλα και κανει τη μαμα μαυρη στο ξυλο [μια που αναφερθηκαν και οι niggas ]]Αν και τετοια παιδια σπανιζουν ακομα και στα ιδιωτια..
η μεγαλυτερη μεριδα των παιδιων που πανε στα ιδιωτικα,πανε γιατι οι γονεις εχουν τη δυνατοτητα [ετσι απλα] και προτειμουν μια καλυτερη εκπαιδευση για το παιδι τους...

μια αλλη πιθανοτητα ειναι γιατι η τρελη η μανα θελει να ελεγχει το παιδι της ακομα κ στο σχολειο και τα ιδιωτικα το προσφερουν αυτο... ελειψες πρωτη ωρα απο το σχολειο? κατευθειαν τηλ στο σπιτι ...

οσο για τα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα...
ειτε δημοσιο πας ειτε ιδιωτικο.. το συστημα ειναι τετοιο ωστε αν δεν παρακολουθησεις κατι απο τα 2 εισαι χαμενος [ εκτος απο σπανιες περιπτωσεις]
ισως το ποσσοστο παιδιων στο ιδιωτικο που δεν κανει φροντ η ιδιαιτερα να ειναι λιγο μεγαλυτερο απο αυτο των παιδιων των δημοσιων .. αλλα δεν παυουν να αποτελουν μειωνοτητες

οποιος παει σε ιδιωτικο θα ζοριστει.. ασχημα...
[μιλαω εκ πειρας] αλλα το καθε συστημα εχει και τα κενα του

Παράθεση

ηράκλειος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ηράκλειος
Ο ηράκλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ηράκλειος έγραψε στις 11:53, 06-10-07:

παρακολούθησα την συζήτησή σας. το θέμα είναι γιατί στα ιδιωτικά οι καθηγητές είναι καλύτεροι ;

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 12:13, 06-10-07:

Δεν είναι καλύτεροι απαραίτητα, απλά αναγκάζονται να κάνουν καλά τη δουλεία τους γιατί αν δεν την κάνουν κινδυνεύουν να απολυθούν. Στο δημόσιο κάνει ο,τι θέλει ο καθηγητής και δεν τον ελέγχει κανείς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

costas (Κων/νος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη costas
Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O costas έγραψε στις 14:30, 06-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Δεν είναι καλύτεροι απαραίτητα, απλά αναγκάζονται να κάνουν καλά τη δουλεία τους γιατί αν δεν την κάνουν κινδυνεύουν να απολυθούν. Στο δημόσιο κάνει ο,τι θέλει ο καθηγητής και δεν τον ελέγχει κανείς.
ακριβώς!!

Παράθεση

ηράκλειος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ηράκλειος
Ο ηράκλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ηράκλειος έγραψε στις 19:15, 06-10-07:

συμφωνώ μαζί σου Anarki όμως μήπως και εμείς σαν μαθητές φταίμε ;; Θέλω να πώ κάναμε ποτε κάποια κατάληψη για κάποιον καθηγητή που ήταν ακατάλληλος για την εκπαίδευση ; όχι . αν όμως δεν λειτουργήσουν τα καλοριφέρ για μισή ώρα πχ. τότε τα σπάμε όλα !!

Παράθεση

costas (Κων/νος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη costas
Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O costas έγραψε στις 20:08, 06-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από ηράκλειος
συμφωνώ μαζί σου Anarki όμως μήπως και εμείς σαν μαθητές φταίμε ;; Θέλω να πώ κάναμε ποτε κάποια κατάληψη για κάποιον καθηγητή που ήταν ακατάλληλος για την εκπαίδευση ; όχι . αν όμως δεν λειτουργήσουν τα καλοριφέρ για μισή ώρα πχ. τότε τα σπάμε όλα !!
συνφωνώ μαζί σου φίλε... κ γι αυτό ήμουν πάντα κατά των καταλήψεων... δεν υπήρχε ποτέ σοβαρός λόγος... όλα για να χάσουμε μάθημα γίνονταν...

Παράθεση

aristogata** (Αντριανα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H aristogata** έγραψε στις 13:33, 07-10-07:

Πολυ! σωστο!!!!!! :no1::no1:

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 15:00, 07-10-07:

Και εμένα η γνώμη μου είναι ότι στα ιδιωτικά δεν γίνεται σοβαρή δουλειά. Δεν μορφώνεσαι, προετοιμάζεσαι για τις Πανελλήνιες. Βέβαια την ίδια νοοτροπία έχουν και μερικοί καθηγητές στο Δημόσιο, αλλά ευτυχώς είναι λιγότεροι (εγώ είμαι τυχερός, δεν έχω ούτε έναν καθηγητή τέτοιας νοοτροπίας που να μου κάνει μάθημα)

Αφήστε που στη Ρόδο κυκλοφορούσε παλιά (2-3 χρόνια πριν - δεν ξέρω τι γίνεται πλέον) η φήμη ότι σε ένα ιδιωτικό σχολείο οι μαθητές της Γ Λυκείου έκαναν μόνο τα μαθήματα που έδιναν πανελλαδικά και της Β Λυκείου μόνο τα μαθήματα που χρειάζονταν για την Γ λυκείου...

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,303 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 15:46, 07-10-07:

Τι γίνεται με τα ιδιωτικά της Ρόδου; όλο τέτοια βλέπω

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,630 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:31, 07-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Δεν μορφώνεσαι, προετοιμάζεσαι για τις Πανελλήνιες.
Όπως και για πολλά δημόσια ακούγεται ότι είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε" μιας και πολλοί καθηγητές λένε "θα τα μάθετε στο φροντηστήριο".

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 13:02, 08-10-07:

Όπως και για πολλά δημόσια ακούγεται ότι είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε" μιας και πολλοί καθηγητές λένε "θα τα μάθετε στο φροντηστήριο".
Έτσι μας λέει συνέχεια και η μαθηματικός μας, αλλά πάντα τα εξηγεί σε όλους σαν να πην πηγαίνει κανείς. Εν τω μεταξύ μέσα στο τμήμα μου που είναι και το μοναδικό θετικής κατεύθυνσης της Γ, μόνο δύο άτομα δεν πάνε, εκ των οποίων ο ένας εγώ και η άλλη παίρνει τις σημειώσεις του φροστηστηρίου μιας φίλης της. Σκίζει το εκπαιδευτικό σύστημα!:xixi:

Τι γίνεται με τα ιδιωτικά της Ρόδου; όλο τέτοια βλέπω
Κι όμως φίλε μου δεν είναι υπερβολή, ούτε ψέμα.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 14:44, 08-10-07:

Έτσι μας λέει συνέχεια και η μαθηματικός μας, αλλά πάντα τα εξηγεί σε όλους σαν να πην πηγαίνει κανείς. Εν τω μεταξύ μέσα στο τμήμα μου που είναι και το μοναδικό θετικής κατεύθυνσης της Γ, μόνο δύο άτομα δεν πάνε, εκ των οποίων ο ένας εγώ και η άλλη παίρνει τις σημειώσεις του φροστηστηρίου μιας φίλης της. Σκίζει το εκπαιδευτικό σύστημα!:xixi:

Κι όμως φίλε μου δεν είναι υπερβολή, ούτε ψέμα.

φίλη
Εγώ νομίζω πως συνήθως το αντίθετο γίνεται, στα ιδιωτικά θέλουν να μορφώσουν διότι εκεί οι καθηγητές νοιάζονται περισσότερο (και για τους λόγους που είπε ο Anarki) να τα πηγαίνουν καλά τα παιδιά. Είναι λίγο περίεργο το θέμα διότι για να έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να έχει δει και τις δύο πλευρές αλλά και περισσότερα σχολεία.

Παράθεση

δi0m (diomidis)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη δi0m
Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O δi0m έγραψε στις 17:55, 14-10-07:

το σχολειο μου εχει πολυ καλους καθηγητες,σαν να πηγαινεις σε ιδιωτικο χωρις να ερχονται να σε παρουν με λεωφορειο το πρωι.τελεια...

Παράθεση

JimTB (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JimTB
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O JimTB έγραψε στις 21:06, 14-10-07:

Έχοντας μιλήσει με καθηγητή μεγάλου ιδιωτικού σχολείου που γνωρίζω προσωπικά, μου έχει πει πως ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Τι σημαίνει αυτό; Πως αντίθετα με το δημόσιο, σε ένα ιδιωτικό σχολείο - ειδικά δημοτικό και γυμνάσιο - αν κάποιο παιδί είναι δυσαρεστημένο με κάποιον καθηγητή είτε δικαιολογημένα είτε όχι, στέλνει τη καλή του μανούλα στον διευθυντή, ο οποίος στη συνέχεια απειλεί τον αντίστοιχο καθηγητή με απόλυση αν δεν συμμορφωθεί με τις επιθυμίες του πελάτη καθώς ως γνωστόν, αυτός έχει πάντα δίκιο.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει παντού, πάντως συμβαίνει σε πολλά σχολεία του είδους και δεν νομίζω ότι είναι και παράλογο. Από τη στιγμή που απλά αγοράζεις γνώσεις θα ισχύουν και όλοι οι κανόνες του εμπορίου.

Παράθεση

Babalu (Λουιζα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Babalu
H Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Babalu έγραψε στις 14:03, 15-10-07:

Και εμένα η γνώμη μου είναι ότι στα ιδιωτικά δεν γίνεται σοβαρή δουλειά. Δεν μορφώνεσαι, προετοιμάζεσαι για τις Πανελλήνιες. Βέβαια την ίδια νοοτροπία έχουν και μερικοί καθηγητές στο Δημόσιο, αλλά ευτυχώς είναι λιγότεροι (εγώ είμαι τυχερός, δεν έχω ούτε έναν καθηγητή τέτοιας νοοτροπίας που να μου κάνει μάθημα)
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αρχική Δημοσίευση από Krou
Εγώ νομίζω πως συνήθως το αντίθετο γίνεται, στα ιδιωτικά θέλουν να μορφώσουν διότι εκεί οι καθηγητές νοιάζονται περισσότερο (και για τους λόγους που είπε ο Anarki) να τα πηγαίνουν καλά τα παιδιά. Είναι λίγο περίεργο το θέμα διότι για να έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να έχει δει και τις δύο πλευρές αλλά και περισσότερα σχολεία.

βασικα, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. στα ιδιωτικα, συνηθως μαθαινεις και κατι παραπανω. ο καθηγητης υποχρεουται απο τον διευθυντη [aka εργοδοτη του] να ειναι δημιουργικος. οποτε, μαθαινει στα παιδια περισσοτερα [πανω στο μαθημα ή οχι].

μπορει βεβαια να μην ειναι απολυτο, αλλα συνηθως ετσι γινεται.

στην τελικη, νομιζω πως και τα δυο σχολεια εχουν ισαριθμα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα απλα για τον καθε ανθρωπο [οικογενεια] μπορει να εκφραζονται διαφορετικα η ακομα κ να διαφοροποιουνται.
ετσι ειναι στο 8εμα του καθενος.. κ δν νομιζω να καταληξουμε σε συμπερασμα οπως κ να'χει

Παράθεση

aristogata** (Αντριανα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H aristogata** έγραψε στις 19:49, 15-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Babalu
βασικα, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. στα ιδιωτικα, συνηθως μαθαινεις και κατι παραπανω. ο καθηγητης υποχρεουται απο τον διευθυντη [aka εργοδοτη του] να ειναι δημιουργικος. οποτε, μαθαινει στα παιδια περισσοτερα [πανω στο μαθημα ή οχι].

μπορει βεβαια να μην ειναι απολυτο, αλλα συνηθως ετσι γινεται.

στην τελικη, νομιζω πως και τα δυο σχολεια εχουν ισαριθμα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα απλα για τον καθε ανθρωπο [οικογενεια] μπορει να εκφραζονται διαφορετικα η ακομα κ να διαφοροποιουνται.
ετσι ειναι στο 8εμα του καθενος.. κ δν νομιζω να καταληξουμε σε συμπερασμα οπως κ να'χει

Συνφωνώ με ολους

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 01:55, 18-11-07:

Για μενα στο Δημοσιο διαπλαθεις καλυτερο χαρακτηρα, αν φυσικα εχεις τις σωστες βασεις. Στο ιδιωτικο ειναι λιγο πιο στημενα, πιο κωδικοποιημενα τα πραγματα. Πολλες φορες παιδια απο ιδιωτικα που ξερω εχω την εντυπωση οτι ειναι κλεισμενα σε κλουβι.
Σε επιπεδο μαθησης ενταξει, οι ωρες των ιδιωτικων πιο πολλες, χασουρα μαθηματος μηδεν και καπως πιο καταρτισμενοι καθηγητες, τουλαχιστον κατ'ονομα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 08:18, 18-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από JimTB
Έχοντας μιλήσει με καθηγητή μεγάλου ιδιωτικού σχολείου που γνωρίζω προσωπικά, μου έχει πει πως ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Τι σημαίνει αυτό; Πως αντίθετα με το δημόσιο, σε ένα ιδιωτικό σχολείο - ειδικά δημοτικό και γυμνάσιο - αν κάποιο παιδί είναι δυσαρεστημένο με κάποιον καθηγητή είτε δικαιολογημένα είτε όχι, στέλνει τη καλή του μανούλα στον διευθυντή, ο οποίος στη συνέχεια απειλεί τον αντίστοιχο καθηγητή με απόλυση αν δεν συμμορφωθεί με τις επιθυμίες του πελάτη καθώς ως γνωστόν, αυτός έχει πάντα δίκιο.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει παντού, πάντως συμβαίνει σε πολλά σχολεία του είδους και δεν νομίζω ότι είναι και παράλογο. Από τη στιγμή που απλά αγοράζεις γνώσεις θα ισχύουν και όλοι οι κανόνες του εμπορίου.

Κανενας ελευθερος ανθρωπος δεν λειτουργει σωστα υπο πιεση και φοβο απολυσης. Ειναι το μεγαλυτερο λαθος του εργοδοτη να ΑΠΕΙΛΗΣΕΙ. Και δε νομιζω οτι κανενας σοβαρος διευθυντης το κανει. Εκτος κι αν ακριβως δεν ξερει απο εμποριο κι επιχειρησεις.

Παράθεση

Giwrgos

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Giwrgos
Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Giwrgos έγραψε στις 15:46, 18-11-07:

Ουφ ρε παιδιά ποτε προλάβατε έχουμε και λέμε:
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Υπάρχουν 2 βασικές διαφορές κατά την άποψη μου ανάμεσα σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία :

1) Οι καθηγητές στα ιδιωτικά σχολεία μπορούν να απολυθούν, σε αντίθεση με τα δημόσια. Αυτό οδηγεί σε διάφορα συμπεράσματα όπως πχ. ο καθηγητής αναγκαστικά πρέπει να κάνει καλά την δουλειά του, καθώς εάν δεν συμβαίνει αυτό θα υπάρχουν κυρώσεις - κάτι που δεν συμβαίνει στο δημόσιο, δηλαδή ο καθηγητής μπορεί να κάνει "χαβαλέ" χωρίς καμία απολύτως συνέπεια. Γι' αυτό τον λόγο το επίπεδο των καθηγητών στα ιδιωτικά είναι υψηλότερο από το αντίστοιχο (ακόμα και αν ήταν οι ίδιοι καθηγητές) στα δημόσια σχολεία.

2) (Ώς απόρροια του πρώτου) οι μαθητές δεν χρειάζονται να κάνουν φροντιστήρια το απόγευμα - αν και αυτό έχει διαψευστεί ήδη αρκετές φορές - και έτσι μπορούν να επικεντρωθούν στο διάβασμά τους (θεωρητικά πάντα). Αντίθετα οι μαθητές στα δημόσια συχνά έχουν πολυάσχολα και γεμάτα από φροντιστήρια απογεύματα που τους αφήνουν "εξουθενωμένους".

Επίσης υπάρχουν κάποιες άλλες διαφορές, όπως πχ. καλύτερες κτιριακές εγκαταστάσεις, δυνατότητα μεταφοράς από και πρός το σχολείο με λεοφωρείο κτλ, αλλά δεν νομίζω ότι αυτά βοηθάνε καθόλου έναν μαθητή στην απόδοση του, γι' αυτό και δεν τα αναφέρω παραπάνω.
1) Θέλω να σε πληροφορήσω ότι ισχύει αλλά εν μέρη, η καθηγητές αναγκαστικά δεν είναι καλύτερη και πολλές φορές της συνέπειες της "πληρώνει" το παιδί που αναφέρει το συμβάν. Μην γελιέστε η διεύθυνση καλύπτει τους καθηγητές λόγω του ότι θα δυσφημιστεί το σχολείο που έχει ως αποτέλεσμα χάσιμο σε ευρώ.

2) Αυτό είναι απολύτως λανθασμένο :nono: πολλοί μαθητές από το Γυμνάσιο αναγκάζονται να κάνουν έστω και ένα ιδιαίτερο. Στο Λύκειο αυτοί που ενδιαφέρονται να μπουν κάπου κάνουν φροντιστήρια

(Το κτίριο δεν σε βοηθάει στην μαθητική απόδοση οπότε δεν θα το έλεγα ως μειονέκτημα. Επίσης, τα δημόσια συνήθως βρίσκονται κοντά στην περιοχή που μένεις οπότε πας είτε με τα πόδια είτε με το ποδήλατο.)

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αλλά μία ουσιαστική διαφορά είναι επίσης... οι καταλήψεις. Στα περισσότερα δημόσια χάθηκαν πέρσι μήνες διδασκαλίας, ενώ στο σχολείο μου, όπως κάθε χρονιά, η Γ' Λυκείου έκανε κανονικό μάθημα μέχρι και τις διακοπές του Πάσχα - μετά SOS ασκήσεις και τα συναφή. :niki:
Οι καταλήψεις είναι και το κυριότερο θέμα με τα Δημόσια ειδικά στο Λύκειο είναι ένα θέμα που θα έπρεπε να λυθεί. Δεν μπορεί να δίνεις Πανελλήνιες στο τέλος και να έχεις κατάληψη το μισό χρόνο.

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Πάντως όπως έχει ήδη αναφερθεί οι κύριες διαφόρες είναι σε :

- κτιριακές εγκαταστάσεις & εξοπλισμό
- διάθεση των καθηγητών να "δουλέψουν"

Προσωπικά νομίζω ότι εάν οι καθηγητές είχαν την διάθεση να κάνουν δουλειά στα δημόσια σχολεία, οι διαφορές για ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων τείνουν στο μηδέν. (δηλαδή μόνη διαφορά το κτίριο κτλ)

[offtopic]Για εσένα ίσως να μην φαίνονε ρατσισμός όμως υποσυνείδητα εφαρμόζεις διάφορα ήδη.
(πχ δημοτικό που θυμάμαι, κοροιδεύουν αυτούς που φοράνε γυαλιά ή σιδεράκια ή είναι κοντοί ή χοντροί κτλ)[/οfftopic]
Και στα δύο υπάρχουν καθηγητές οι οποίοι δεν θα κάνουν καλά την δουλεία τους και θα βαριούνται. Ώσο για τις διακρίσεις και εμείς έχουμε προς εσάς μερικές φορές έστω και υποσυνείδητα αν και λάθος.
Αρχική Δημοσίευση από mostel
Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα

Π.χ. δε μπορώ να συγκρίνω τη ferrari μου (λέμε τώρα) με το fiat του απέναντι γειτονάκου
Δεν δίνεις καλό παράδειγμα πολύ καθηγητές που έφτασαν στα ιδιωτικά ήρθαν από το Δημόσιο και κάνουν εξαιρετική δουλειά. Επίσης οι άνθρωποι δεν είναι μηχανές ούτε έχουν κυβικά...

Αρχική Δημοσίευση από EpaRon
Δημόσιο....
Είσε εν μέρη σωστός αλλά μου τα χαλάς στο τέλος. Πολλά ακριβά σχολεία έχουν "καμπύλη". Ζωντανό παράδειγμα ο Δούκας όταν φύγαμε μας ρώτησαν πιο το πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε γιατί γνωρίζουν και οι ίδιοι ότι το σχολείο βρίσκεται σε παρακμή.

Η άποψή σου είναι λάθος κάνεις δεν αναγκάζεται να κάνει την δουλεία του. Έχω πολλά ζωντανά παραδείγματα καθηγητών οι οποίοι σε βάζουν να διαβάζεις το μάθημα και εκείνη κάθονται στην έδρα κοιτώντας τον ουρανό μην τρελαινόμαστε. Στο δημόσιο δεν έχω προσοπική εμπειρία για να απαντήσω.

Αρχική Δημοσίευση από JimTB

:nono: Αυτό που λες είναι εξωφρενικό δεν μπορείς να πας στην διεύθυνση και να απολύσεις κανέναν επειδή και μόνο πληρώνεις η μόνη σου επιλογή είναι να πάρεις το παιδί από το σχολείο. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να γίνει παρατήρηση (προσοχή όχι προειδοποίηση).

Αρχική Δημοσίευση από miv
Για μενα στο Δημοσιο διαπλαθεις καλυτερο χαρακτηρα, αν φυσικα εχεις τις σωστες βασεις. Στο ιδιωτικο ειναι λιγο πιο στημενα, πιο κωδικοποιημενα τα πραγματα. Πολλες φορες παιδια απο ιδιωτικα που ξερω εχω την εντυπωση οτι ειναι κλεισμενα σε κλουβι.
Σε επιπεδο μαθησης ενταξει, οι ωρες των ιδιωτικων πιο πολλες, χασουρα μαθηματος μηδεν και καπως πιο καταρτισμενοι καθηγητες, τουλαχιστον κατ'ονομα.
Δεν ξέρω για καλύτερο χαρακτήρα αλλά ποτέ δεν ένιωσα σε κλουβί μπορεί να ένιωσα κουρασμένος αλλά ποτέ φυλακισμένος. Επίσης, το ότι το σχολείο τελειώνει στις 4:00 μ.μ.είναι πολύ κουραστικό και συνήθως οι ώρες γεμίζουν με μαθήματα όπως Γυμναστική, Μουσική κτλ.) Ώσο για τους καθηγητές έχω είδη πει πολλά!

@Giwrgos:thanks:

P.S. Πιστεύω ότι αυτό το ποστ πρέπει να μετρηθεί για 20

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 16:10, 18-11-07:

Στο δικό μας πάντως σχολάμε στις 14.30 κάθε μέρα

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:21, 18-11-07:

1) Εσύ τους έστησες όλους στον τοίχο

2) Επιτέλους ένα άτομο που ξέρει να δικαιολογεί άριστα τα επιχειρήματά του!

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 18:40, 18-11-07:

Να σου πω γιατι πιστευω οτι διαπλαθεις καλυτερο χαρακτηρα. Κατ'αρχην, σαν καλο χαρακτηρα οριζω εναν ανθρωπο που εχει δει σφαιρικα ολους και ολα, επιτρεπομενος να διαμορφωσει μια ορθοτερη αποψη. Το δημοσιο σχολειο εχει καθε καρυδιας καρυδι. Δε συμβαινει το ιδιο στο ιδιωτικο, που κατα κανονα φιλοξενει παιδια συγκεκριμενων κοινωνικων ταξεων. Το αν εισαι φυλακισμενος ή οχι, το αν εχασες επεισοδια απο το τι ειναι πραγματικα κοινωνια θα το διαπιστωσεις οταν βγεις στην κοινωνια, οχι τωρα.

Παράθεση

Giwrgos

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Giwrgos
Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Giwrgos έγραψε στις 16:23, 19-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
1) Εσύ τους έστησες όλους στον τοίχο

2) Επιτέλους ένα άτομο που ξέρει να δικαιολογεί άριστα τα επιχειρήματά του!
Ευχαριστώ, να μην πάνε τσάμπα τα 20 λεπτά που το έγραφα .

Αρχική Δημοσίευση από miv
Να σου πω γιατι πιστευω οτι διαπλαθεις καλυτερο χαρακτηρα. Κατ'αρχην, σαν καλο χαρακτηρα οριζω εναν ανθρωπο που εχει δει σφαιρικα ολους και ολα, επιτρεπομενος να διαμορφωσει μια ορθοτερη αποψη. Το δημοσιο σχολειο εχει καθε καρυδιας καρυδι. Δε συμβαινει το ιδιο στο ιδιωτικο, που κατα κανονα φιλοξενει παιδια συγκεκριμενων κοινωνικων ταξεων. Το αν εισαι φυλακισμενος ή οχι, το αν εχασες επεισοδια απο το τι ειναι πραγματικα κοινωνια θα το διαπιστωσεις οταν βγεις στην κοινωνια, οχι τωρα.
Σε πληροφορώ ότι δεν χρειάζεται να δεις το θέμα τον διαφορετικών ανθρώπων στο σχολείο (αν και κύριος παράγοντας). Η γειτονιά είναι ένα ζωντανό παράδειγμα όταν παιδιά διαφορετικών κοινωνικών τάξεων κάνουν παρέα. Επίσης δεν νομίζω εσύ ο ίδιος να έχεις "δει" την κοινωνία διαφορετικά από εμένα, ακόμα τουλάχιστον! (δεν κάνω flame και δεν θέλω να θεωρηθεί ως flame:nono

@Giwrgos:thanks:

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 18:39, 19-11-07:

Ποτε δεν κανουμε flame, το ξεκαθαριζω.

Στο θεμα μας, για ποια γειτονια μιλας? Που ζεις, στο '80? Εχεις υπ'οψιν σου ποσα παιδια πλεον ασχολουνται με τη γειτονια, τουλαχιστον μετα τα 12? Και τελος παντων θεωρεις σημαντικοτερο ερεθισμα μια ασχολια το πολυ μιας ωρας ημερησιως με τον τοπο και την κοινοτητα που περνας 7 ωρες απο τη μερα σου?
Τελος παντων, εγω ισχυριζομαι οτι εχω δει πιο πολλα απο σενα για δυο λογους.
α) Το δημοσιο σχολειο στο οποιο φοιτω απο Α' γυμνασιου εχει παιδια ολων των κοινωνικων ταξεων. Το ιδιωτικο δημοτικο στο οποιο φοιτουσα ειχε μονο αστους. Αποτελεσμα, οι συνομηλικοι μου απο το δημοσιο ειχαν μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα σε κοινωνικα ζητηματα. Κατι αναλογο συμβαινει σε ολους. Παιδια της Γ' γυμνασιου ενος δημοσιου εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο σενα σε πολλα.
β) Εχω δει πιο πολλα γιατι ειμαι μεγαλυτερος ηλικιακα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Margaret2001

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους