Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,362 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,280 μηνύματα σε 96,252 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 798 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
Αγγλικά
5
9,43%
Γαλλικά
8
15,09%
Γερμανικά
7
13,21%
Ισπανικά
19
35,85%
Άλλη (Πείτε ποια)
14
26,42%

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 13:15, 04-02-16:

Ήθελα να ξεκινήσω νορβηγικά αλλά δεν έβρισκα προφέσσορα οπότε μπήκα στα σουηδικά. Πρώτος στόχος λοιπόν να τελειώσω αυτά. Για κάποιον άγνωστο λόγο με ψήνει πολύ η Ισλανδία και τα Ισλανδικά, θα ήθελα να μάθαινα κάποια στιγμή, αλλά δεν εξυπηρετούν κάποιον πρακτικό σκοπό, οπότε το βλέπω χλωμό. Εσπεράντο ίσως αν αρχίσουν να διαδίδονται περισσότερο.

φινλανδικα χωρις δευτερη σκεψη
Καλή τύχη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ougka pougka

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ougka pougka
H ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H ougka pougka έγραψε στις 13:19, 04-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Τα φινλανδικά δυστυχώς είναι εξωγήινα.Έχουν μεν μία συγγένεια (μακρινή -έως ανύπαρκτη για κάποιους) με τα ουγγρικά αλλά και πάλι δε σώζεται το πράγμα.Οι λέξεις τους είναι γλωσσοδέτες και οι 30+ πτώσεις κάνουν την εκμάθησή τους σχεδόν ανέφικτη.
Τα πολωνικά ακούγονται υπέροχα (ειδικά στα τραγούδια της Sarsa ).Στο πανεπιστήμιο σίγουρα θα ασχοληθώ με πολωνικά.
Άλλες γλώσσες που θα ήθελα να μάθω: κινέζικα, ιαπωνικά, κορεάτικα, πολωνικά, ισπανικά, ιταλικά, τούρκικα, ισλανδικά (και ίσως δανέζικα και breton)
αχ το ξερω πολυ καλα θα ηθελα ομως να μαθω εστω να συννενοουμαι ! και τα δανικα ομως δεν πανε πισω (πλακα θα ειχε να στηναμε ενα challenge τωρα).

τα ισλανδικα ακουγονται σαν παραμυθι!

τωρα που ξανασκεφτομαι, και τα κορεατικα ωραια ειναι
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 13:24, 04-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από ougka pougka
αχ το ξερω πολυ καλα θα ηθελα ομως να μαθω εστω να συννενοουμαι ! και τα δανικα ομως δεν πανε πισω (πλακα θα ειχε να στηναμε ενα challenge τωρα).

τα ισλανδικα ακουγονται σαν παραμυθι!

τωρα που ξανασκεφτομαι, και τα κορεατικα ωραια ειναι
Καλό κουράγιο με τα φινλανδικά!!!
Όσο για τα δανέζικα, προς το παρόν μόνο για challenge δεν είμαι,αφού είμαι πνιγμένος λόγω σχολείου,γερμανικών και για το καλοκαίρι έχω προγραμματίσει ισπανικά.
Παράθεση

ougka pougka

Μαθητής Α' λυκείου

H ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H ougka pougka έγραψε στις 13:24, 04-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Ήθελα να ξεκινήσω νορβηγικά αλλά δεν έβρισκα προφέσσορα οπότε μπήκα στα σουηδικά. Πρώτος στόχος λοιπόν να τελειώσω αυτά. Για κάποιον άγνωστο λόγο με ψήνει πολύ η Ισλανδία και τα Ισλανδικά, θα ήθελα να μάθαινα κάποια στιγμή, αλλά δεν εξυπηρετούν κάποιον πρακτικό σκοπό, οπότε το βλέπω χλωμό. Εσπεράντο ίσως αν αρχίσουν να διαδίδονται περισσότερο.

Καλή τύχη.
η εσπεραντο ειναι πολυ ευκολη. ειδικα αν ασχολεισαι πολυ, το λεξιλογιο ειναι το μονο θεμα (που και αυτο δεν το λες δυσκολο).

kiitos
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,433 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 13:29, 04-02-16:

Εσπεράντο; Για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να μάθει μια τεχνητή γλώσσα;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ougka pougka

Μαθητής Α' λυκείου

H ougka pougka έγραψε στις 13:30, 04-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Καλό κουράγιο με τα φινλανδικά!!!
Όσο για τα δανέζικα, προς το παρόν μόνο για challenge δεν είμαι,αφού είμαι πνιγμένος λόγω σχολείου,γερμανικών και για το καλοκαίρι έχω προγραμματίσει ισπανικά.
απ' το στομα σου και στου θεου τ' αφτι

καλη επιτυχια και σε σενα με τα ισπανικα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 13:43, 04-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από ougka pougka
απ' το στομα σου και στου θεου τ' αφτι

καλη επιτυχια και σε σενα με τα ισπανικα!
Ευχαριστώ πολύ!Και σε σένα με τα φινλανδικά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ougka pougka

Μαθητής Α' λυκείου

H ougka pougka έγραψε στις 14:01, 04-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
πρωτ'απ'ολα, και μονο το γεγονος πως μια γλωσσα δημιουργηθηκε απο καποιον ανθρωπο, ο οποιος καθισε να σκεφτει τοσο λεξιλογιο και να δομησει ολοκληρη γραμματικη μονος του (χωρις την βοηθεια της φυσικης εξελιξης, πανω στην οποια βασιστηκαν οι υπολοιπες γλωσσες για να γινουν αυτο που ειναι σημερα) απο το μηδεν, την κανει στα ματια μου τουλαχιστον ενδιαφερουσα. επιπλεον, μια γλωσσα δεν την μαθαινουμε μονο επειδη θα μας φανει χρησιμη στην επικοινωνια μας με αλλους ανθρωπους. μαθαινοντας μια νεα γλωσσα, μαθαινουμε να μελεταμε συστηματικα, διευρυνουμε τις γνωσεις μας, και το πιο σημαντικο, αποκταμε εναν εναλλακτικο τροπο σκεψης. αν μαλιστα αυτη η γλωσσα μας αρεσει (γιατι κακα τα ψεματα, αν δεν συμβαινει αυτο δυσκολα θα την μαθεις καλα), τοτε περναμε και ευχαριστα τον χρονο μας.

αν καποιος ενδιαφερεται για την εσπεραντο, τον ενθαρρυνω να το προσπαθησει. προκειται για μια απιστευτα ευκολη γλωσσα, που δεν θα του παιρνει πολυ απο τον χρονο του, και θα φτασει γρηγορα σε ικανοποιητικο επιπεδο. αν δεν του αρεσει η την βαρεθει, θα την αφησει. το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι η γνωση της μονο κακο δεν θα του κανει
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 14:03, 04-02-16:

Strictl speaking όλες οι γλώσσες είναι τεχνητές . Anyway, τέτοιες γλώσσες δημιουργούνται για κάποιο πρακτικό σκοπό, άρα τις μαθαίνουν αυτοί που εξυπηρετούνται ή πιστεύουν σε αυτόν το σκοπό.
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,433 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 14:11, 04-02-16:

Τη γλώσσα τη μαθαίνεις πρωτίστως, για να έρθεις πιο κοντά με έναν πολιτισμό και δευτερευόντως για τη χρησιμότητά της (ευτυχώς απέτυχε σε αυτό). Τώρα τι γνώσεις και τρόπο σκέψης αποκτάς από μια γλώσσα χωρίς κουλτούρα ένας θεός ξέρει. Ότι μπορεί να είναι ευχάριστη στην εκμάθηση, είναι λογικό και αυτός άλλωστε ήταν ο σκοπός της αλλά μέχρι εκεί.

Strictl speaking όλες οι γλώσσες είναι τεχνητές . Anyway, τέτοιες γλώσσες δημιουργούνται για κάποιο πρακτικό σκοπό, άρα τις μαθαίνουν αυτοί που εξυπηρετούνται ή πιστεύουν σε αυτόν το σκοπό.
Η γλώσσα αντανακλά στη σκέψη και τις ανάγκες του εκάστοτε λαού και συνεπώς δεν είναι τεχνητή.
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O fmarulezkd έγραψε στις 14:25, 04-02-16:

Τη γλώσσα τη μαθαίνεις πρωτίστως, για να έρθεις πιο κοντά με έναν πολιτισμό και δευτερευόντως για τη χρησιμότητά της (ευτυχώς απέτυχε σε αυτό). Τώρα τι γνώσεις και τρόπο σκέψης αποκτάς από μια γλώσσα χωρίς κουλτούρα ένας θεός ξέρει. Ότι μπορεί να είναι ευχάριστη στην εκμάθηση, είναι λογικό και αυτός άλλωστε ήταν ο σκοπός της αλλά μέχρι εκεί.
Άρα τα αγγλικά, που είναι η συνήθης 1η επιλογή, τα μαθαίνουμε για πολιτισμικούς λόγους;! Δε νομίζω. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να μάθεις μια ξένη γλώσσα, τους οποίους και δε μπορείς να "βαθμολογήσεις" γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και επιθυμίες.
Παράθεση

ougka pougka

Μαθητής Α' λυκείου

H ougka pougka έγραψε στις 14:34, 04-02-16:

Άρα τα αγγλικά, που είναι η συνήθης 1η επιλογή, τα μαθαίνουμε για πολιτισμικούς λόγους;! Δε νομίζω. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να μάθεις μια ξένη γλώσσα, τους οποίους και δε μπορείς να "βαθμολογήσεις" γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και επιθυμίες.
Με καλυψες.
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

O Libertus έγραψε στις 14:42, 04-02-16:

Γι' αυτό είναι η συνηθης επιλογή τα αγγλικά, επειδή ακριβώς είναι χρήσιμα. Τουλάχιστον μέσα από αυτά γνωρίζεις την αντίστοιχη κουλτούρα. Μιλάω για τις επόμενες γλώσσες που θα μάθεις (εάν μάθεις). Τεχνητή γλώσσα μπορεί να φτιάξει ο οποιοσδήποτε σχετικός με γλωσσολογία ή που γνωρίζει αρκετές ξένες γλώσσες, σιγά τα ωά.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,665 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 14:57, 04-02-16:

Δεν βρίσκω λόγο να μάθει κάποιος μια τεχνητή γλώσσα όπως η εσπεράντο. Δεν θα κερδίσεις κάτι,δεν υπάρχει κάποια κουλτούρα από πίσω ούτε έχει μεγάλη χρησιμότητα. Και εγώ από περιέργεια είχα διαβάσει γι'αυτή, είναι πολύ απλή και με πολύ απλούς κανόνες γραμματικής και σύνταξης αλλά ως εκεί,δεν θα ήθελα να αφιερώσω χρόνο για να την μάθω καλά.
Με έλκουν πολύ οι βόρειες χώρες οπότε θα ήθελα να μάθω σουηδικά ή ισλανδικά
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,219 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 15:15, 04-02-16:

Από Σεπτέμβρη καλά να είμαι,λεφτα να εχω,θα ξεκινήσω σουηδικά.Έχω μάθει λίγες εκφράσεις/λέξεις από ίντερνετ και μου άρεσαν τόσο πολύ,οπότε δε θα διστασω να αφιερώσω χρόνο γι'αυτή.Οπως ειπε η methexys,μαθαινεις μια γλώσσα για τη κουλτούρα και τη χρησιμότητά της.Καί με ελκύει ιδιαίτερα η κουλτούρα των σκανδιναβικων χωρων
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimiou13
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O dimiou13 Μέμνησο ότι άνθρωπος εί. έγραψε στις 23:28, 04-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Από Σεπτέμβρη καλά να είμαι,λεφτα να εχω,θα ξεκινήσω σουηδικά.Έχω μάθει λίγες εκφράσεις/λέξεις από ίντερνετ και μου άρεσαν τόσο πολύ,οπότε δε θα διστασω να αφιερώσω χρόνο γι'αυτή.Οπως ειπε η methexys,μαθαινεις μια γλώσσα για τη κουλτούρα και τη χρησιμότητά της.Καί με ελκύει ιδιαίτερα η κουλτούρα των σκανδιναβικων χωρων
Είχα διαβάσει και ακούσει γενικά ότι γι' αυτούς που θέλουν να μαθουν τις σκανδιναβικές γλώσσες καλό είναι να ξεκινούν από τα Νορβηγικά, καθώς είναι γέφυρα μεταξύ των Δανικών και των Σουηδικών. Έχει γραμματική και γραφή από την δανικη και λεξιλόγιο και προφορά από την σουηδική...
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

O Libertus έγραψε στις 23:41, 04-02-16:

Αν θες να μάθεις τη Σουηδική γλώσσα καθεαυτή, γιατί να μάθεις άλλη γλώσσα πρώτα;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νίκοs

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νίκοs
Ο Νίκοs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O Νίκοs έγραψε στις 00:00, 29-06-17:

Λοιπόν εγώ ξέρω αγγλικά και λίγα γαλλικά. Μετά το σχολείο θέλω να κάτσω να τα μάθω καλύτερα και να φτάσω σε επίπεδο B2 τα γαλλικά καθώς αυτα που ξέρω είναι πολύ λίγα (Α2-Β1) και έχω χρόνια που τα σταμάτησα και τα έχω ξεχάσει. Παράλληλα θέλω να μάθω και ισπανικά και γερμανικά. Επίσης με ελκύουν πολύ οι σκανδιναβικές γλώσσες και θα ήθελα να ήξερα μία. Θεωρώ και τα κινέζικα ενδιαφέρον όπως και τα φιλανδικά και θα ήθελα να έχω και μία επαφή μαζί τους έστω και λίγη αν δεν θα μου δωθεί ο χρόνος και η ευκαιρία να τα μάθω καθώς δεν είναι ότι πιο εύκολο.
Παράθεση

soloikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη soloikos
Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O soloikos έγραψε στις 09:46, 29-06-17:

Μαθαίνω τούρκικα και θέλω να μάθω λιθουανικά.
Παράθεση

Just1n

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Just1n
Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Just1n έγραψε στις 10:05, 29-06-17:

Θα ειθελα πολυ να μάθω ρώσικα
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 10:53, 29-06-17:

Απο σεπτεμβρη λογικα σουηδικα
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 16:26, 29-06-17:

Θα ήθελα πολύ να κάνω γαλλικά και να τα φτάσω σε άριστο επίπεδο, γιατί δεν είχα την ευκαιρία μέχρι τώρα, αλλά από τον επόμενο χρόνο, στο πανεπιστήμιο. Ήδη πανελλήνιες και προφίσιενσι πάνε πολύ. Γενικά όμως, θα ήθελα να μάθω πάρα πολλές γλώσσες, και να ασχοληθώ με τη μετάφραση στο μέλλον. Κάποτε μάθαινα και πορτογαλικά μέσω μιας εφαρμογής, αλλά μετά ο φόρτος του διαβάσματος δε με άφησε να συνεχίσω δυστυχώς.
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,630 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 17:17, 29-06-17:

Ξερω γαλλικα και αγγλικα,θα ηθελα να μαθω γερμανικα.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 08:31, 01-07-17:

Αυτή την στιγμη δε θα μαθαινα καμια επιπλέον ξένη γλώσσα. Μου αρκούν αυτές που ξέρω...
Παράθεση

Imagine01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imagine01
H Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H Imagine01 έγραψε στις 00:09, 02-07-17:

Εγώ ξέρω αγγλικά, σουηδικά, γαλλικά, κάτι λίγα τούρκικα *που έμαθα από τις σειρές* και θα ήθελα πολύ να μάθω Ισπανικά.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:14, 02-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Imagine01
Εγώ ξέρω αγγλικά, σουηδικά, γαλλικά, κάτι λίγα τούρκικα *που έμαθα από τις σειρές* και θα ήθελα πολύ να μάθω Ισπανικά.
Χαχαχ μπραβο ξερεις αρκετες γλωσσες παντως
Παράθεση

Imagine01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Imagine01 έγραψε στις 00:58, 02-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Χαχαχ μπραβο ξερεις αρκετες γλωσσες παντως
Χαχα ευχαριστώ , ναι γενικά μου αρέσει πολύ να μαθαίνω καινούργιες γλώσσες. Νιώθω ότι όσες περισσότερες γλώσσες γνωρίζω, τόσο καλύτερα βλέπω τον κόσμο και εξερευνώ την ζωή από πολλές διαφορετικές οπτικές γωνίες.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 01:10, 02-07-17:

Χαχα ευχαριστώ , ναι γενικά μου αρέσει πολύ να μαθαίνω καινούργιες γλώσσες. Νιώθω ότι όσες περισσότερες γλώσσες γνωρίζω, τόσο καλύτερα βλέπω τον κόσμο και εξερευνώ την ζωή από πολλές διαφορετικές οπτικές γωνίες.
Αυτο που λες σαφως και ισχυει Ανακαλυπτεις νεες κουλτουρες και "βλεπεις" τις διαφορες με τις δικιες σου
Σου αρεσει σαν χομπυ η το σκεφτεσαι για κατι παραπανω;
Παράθεση

Imagine01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Imagine01 έγραψε στις 01:29, 02-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Αυτο που λες σαφως και ισχυει Ανακαλυπτεις νεες κουλτουρες και "βλεπεις" τις διαφορες με τις δικιες σου
Σου αρεσει σαν χομπυ η το σκεφτεσαι για κατι παραπανω;
Ως χόμπι φυσικά Δεν σκέφτομαι να γίνω καθηγήτρια να μαθαίνω ξένες γλώσσες.. Στόχος μου είναι να ασχοληθώ με ένα θετικό επάγγελμα
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 01:34, 02-07-17:

Ως χόμπι φυσικά Δεν σκέφτομαι να γίνω καθηγήτρια να μαθαίνω ξένες γλώσσες.. Στόχος μου είναι να ασχοληθώ με ένα θετικό επάγγελμα
Χμμ μια χαρα!
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Animan
Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Animan έγραψε στις 11:46, 02-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Just1n
Θα ειθελα πολυ να μάθω ρώσικα
Και εμένα μου αρέσουν πολύ.
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,793 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:46, 24-07-17:

Ιρλανδικά! Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί, αλλά κάποτε είχα ξεκινήσει και μου είχαν φανεί... δυσκολούτσικα

Ως φοιτήτρια σκοπεύω να δώσω άλλη μια ευκαιρία!
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 18:50, 24-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Ιρλανδικά! Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί, αλλά κάποτε είχα ξεκινήσει και μου είχαν φανεί... δυσκολούτσικα

Ως φοιτήτρια σκοπεύω να δώσω άλλη μια ευκαιρία!
Χωρίς να τα έχω προσπαθήσει, έχω την εντύπωση ότι η ανάγνωση είναι πολύ δύσκολη, λόγω της κάκιστης αντιστοίχισης γραμμάτων-φθόγγων.
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,793 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:05, 24-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_t
Χωρίς να τα έχω προσπαθήσει, έχω την εντύπωση ότι η ανάγνωση είναι πολύ δύσκολη, λόγω της κάκιστης αντιστοίχισης γραμμάτων-φθόγγων.
Είναι και ο τονισμός ένα μεγάλο θέμα, πχ η λέξη mná (γυναίκες) δεν προφέρεται "μνά" αλλά διαφορετικά, λόγω του τόνου. Και στα πολωνικά που είχα δοκιμάσει δυσκολευόμουν αρκετά με τον τονισμό στα σύμφωνα.
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

O Alex_t έγραψε στις 19:13, 24-07-17:

Είναι και ο τονισμός ένα μεγάλο θέμα, πχ η λέξη mná (γυναίκες) δεν προφέρεται "μνά" αλλά διαφορετικά, λόγω του τόνου. Και στα πολωνικά που είχα δοκιμάσει δυσκολευόμουν αρκετά με τον τονισμό στα σύμφωνα.
Όταν είχα δοκιμάσει πολωνικά και τσέχικα δεν είχα δυσκολευτεί καθόλου με αυτό, με είχε δυσκολέψει όμως η προφορά του sz και του cz, και του ř. Μου είχαν σπάσει τα νεύρα για τη ακρίβεια Υπέροχες όμως οι σλαβικές γλώσσες κατά τη γνώμη μου.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 19:15, 24-07-17:

Ευτυχώς που τα γαλλικά, σουηδικά και ισπανικά έχουν μονο δυο γένη (αρσενικό και θηλυκό), αλλιως θα ηταν αρκετά δυσκολότερες γλώσσες...
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:18, 24-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_t
Όταν είχα δοκιμάσει πολωνικά και τσέχικα δεν είχα δυσκολευτεί καθόλου με αυτό, με είχε δυσκολέψει όμως η προφορά του sz και του cz, και του ř. Μου είχαν σπάσει τα νεύρα για τη ακρίβεια Υπέροχες όμως οι σλαβικές γλώσσες κατά τη γνώμη μου.
Τσέχικα δεν έχω δοκιμάσει αν και θα ήθελα πολύ! Και εμένα μου αρέσουν οι σλαβικές γλώσσες αρκετά.

Στο cz είχα δυσκολευτεί πολύ, το θυμάμαι ακόμη κι ας έχουν περάσει χρόοονια. Αλλά τουλάχιστον, απο όλο αυτό μου έμειναν οι βάσεις και θεωρώ πως μπορώ να συνεχίσω με τη γλώσσα ανά πάσα στιγμή. αν και περισσότερο πλέον ψήνομαι για Ιρλανδικά, όπως είπα και παραπάνω. Άλλη μια γλώσσα που θα ήθελα να συνεχίσω είναι τα Γαλλικά.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 19:25, 24-07-17:

Τα ιρλανδικά ουσιαστικά ποσα γένη έχουν;
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:32, 24-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Τα ιρλανδικά ουσιαστικά ποσα γένη έχουν;
Απο όσο θυμάμαι δύο, αρσενικό και θηλυκό!
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 20:08, 24-07-17:

Απο όσο θυμάμαι δύο, αρσενικό και θηλυκό!
Το ελπίζω. Τα ισλανδικά έχουν τρια γένη και πολύ πιο δύσκολα απο τα γαλλικά, ισπανικά και ιταλικά... Τα ολλανδικά έχουν δυο γένη...
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:13, 24-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Το ελπίζω. Τα ισλανδικά έχουν τρια γένη και πολύ πιο δύσκολα απο τα γαλλικά, ισπανικά και ιταλικά... Τα ολλανδικά έχουν δυο γένη...
Ισλανδικά δεν ξέρω καθόλου, όμως τα ιταλικά δεν είναι γενικά δύσκολη γλώσσα (εξαιρέσει κάποιων γραμματικών ιδιομορφιών). Ισπανικά γνωρίζω ελάχιστα, γαλλικά έχω κάνει μαθήματα μέχρι το Β1 αλλά σταμάτησα, ωστόσο καταλαβαίνω ακόμη τη γλώσσα. Στα γαλλικά είχα συναντήσει κάποιες δυσκολίες στη γραμματική, αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να μιλήσει για τη γλώσσα, μιας και δεν τα τελείωσα ποτέ (αν και θέλω πολύ να συνεχίσω). Τα ολλανδικά με ιντριγκάρουν ιδιαιτέρως, έχω ακούσει πως είναι σα μίξη αγγλικών-γερμανικών, αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 20:28, 24-07-17:

Τα αγγλικά έχουν ενα γενος, τα γερμανικά τρια και τα ολλανδικά δύο.
Παράθεση

jiyongie (Christine)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jiyongie
H Christine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Ναύπακτος) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H jiyongie έγραψε στις 20:48, 24-07-17:

Ξέρω αγγλικά, και γερμανικά σε σημείο να μπορώ να συνεννοηθώ. Θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να ασχοληθώ και να μάθω κορεάτικα και φινλαδικά, αν και τα κορεάτικα τα έχω ψιλοπιάσει ήδη λίγο μόνη μου.
Παράθεση

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη supernaturalskg
Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O supernaturalskg έγραψε στις 20:51, 24-07-17:

Εγώ παιδιά ξέρω αγγλικά όπως σχεδόν όλοι πλέον θεωρώ (έχω ECPE) και γαλλικά (έχω DALF C1) και τώρα θέλω να μάθω και Ιταλικά και Ισπανικά! Βέβαια, σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα Ιταλικά, και γιατί τα καταλαβαίνω πάρα πολύ και μου είναι πιο εύκολα, αλλά και γιατί νομίζω ότι τα αγαπώ λίγο πιο πολύ από τα Ισπανικά
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:54, 24-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από supernaturalskg
Εγώ παιδιά ξέρω αγγλικά όπως σχεδόν όλοι πλέον θεωρώ (έχω ECPE) και γαλλικά (έχω DALF C1) και τώρα θέλω να μάθω και Ιταλικά και Ισπανικά! Βέβαια, σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα Ιταλικά, και γιατί τα καταλαβαίνω πάρα πολύ και μου είναι πιο εύκολα, αλλά και γιατί νομίζω ότι τα αγαπώ λίγο πιο πολύ από τα Ισπανικά
Είτε ασχοληθείς πρώτα με τα Ισπανικά, είτε με τα Ιταλικά, νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα επειδή μετά θα μπορείς να μάθεις σχετικά εύκολα την άλλη γλώσσα. Εγώ που ξέρω Ιταλικά καταλαβαίνω Ισπανικά και γνωρίζω ελάχιστα για τη γλώσσα.
Παράθεση

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη supernaturalskg
Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O supernaturalskg έγραψε στις 20:59, 24-07-17:

Είτε ασχοληθείς πρώτα με τα Ισπανικά, είτε με τα Ιταλικά, νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα επειδή μετά θα μπορείς να μάθεις σχετικά εύκολα την άλλη γλώσσα. Εγώ που ξέρω Ιταλικά καταλαβαίνω Ισπανικά και γνωρίζω ελάχιστα για τη γλώσσα.
Ναιιιι το γνωρίζω, και λόγω Γαλλικών μου είναι πιο εύκολο! Απλά τα ιταλικά ήδη χωρίς να έχω κάνει τα καταλαβαίνω σε καθημερινές συζητήσεις και σε γραπτά κείμενα σε μεγάλο βαθμό, ενώ τα ισπανικά στο ακουστικό πιο δυσνόητα μου είναι
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,718 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 21:57, 24-07-17:

Τα ολλανδικά με ιντριγκάρουν ιδιαιτέρως, έχω ακούσει πως είναι σα μίξη αγγλικών-γερμανικών, αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.
Γνωρίζοντας και τις δύο γλώσσες, σε ικανοποιητικό τα αγγλικά και σε πολύ καλό στα γερμανικά, μπορώ να σου πω πως ισχύει. Χωρίς να γνωρίζω μπορώ να καταλαβαίνω ολόκληρα γραπτά άρθρα ( όπως και στα βελγικά), και να γράφω μερικά πράγματα.
Η προφορά τους απλά είναι περίεργη και γι αυτό δεν μπορώ να καταλάβω το προφορικό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 22:29, 24-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από supernaturalskg
Γενικά όλες οι λατινικές γλώσσες είναι όμορφες και αρκετά κοντινές, πολύ πιο κοντινές απο αλλες γλώσσες που συγγενεύουν μεταξύ τους. Δεν νομιζω να υπαρχουν αλλες γλώσσες που το 80% και παραπάνω του λεξιλογίου τους να είναι σχεδόν ίδιο...
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,630 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:49, 24-07-17:

Τα σουηδικά πως τα βλέπετε;
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 12:32, 25-07-17:

Τα μόνα σουηδικά που γνωρίζω είναι javla fita.Μην ζητήσεις την μετάφραση πάντως
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Animan, Be_Yourself

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους