Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,357 εγγεγραμμένα μέλη και 3,072,502 μηνύματα σε 94,417 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 783 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο φυσικό να διαλέξω;

Equilibria

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Equilibria
Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O Equilibria έγραψε στις 23:20, 18-02-15:

αληθεια εσυ δεν εχεις πει ακομα εντυπωσεις για την σχολη σου,ωραιο θα ηταν να ανοιξεις ενα σχετικο νημα,ειναι και πιασαρικο των ημερων,αφου ολοι για τα οικονομικα μιλανε.
αλήθεια είναι πως είναι καλό το τμήμα μου (Αν θέλει ας δώσει ο Giorgos216 τις εντυπώσεις του μιας και ξέρει να εκφράζεται καλύτερα, ή ο Equilibria που είναι δευτεροετής)
Επειδή θα βγούμε τελείως off,αν θέλετε να το μεταφέρουμε το θέμα και με χαρά να το συζητήσουμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anspn18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anspn18
H anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H anspn18 έγραψε στις 21:40, 17-06-15:

Το ξερω οτι εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα της επιλογης τμηματος για διαφορετικες πολεις, αλλα θελω συγκεκριμενα να μαθω για φυσικο Πατρας vs φυσικο Αθηνας. Ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με της Κρητης η των Ιωαννινων αλλα δυστυχως μονο αυτες τις επιλογες εχω. Ενδιαφερομαι για Αστροφυσικη, εχω δει τους οδηγους σπουδων αλλα θελω να μου πειτε και τη γνωμη σας. Ποιο απο τα δυο ειναι πιο οργανωμενο, εχει καλυτερες προοπτικες αφου παρεις πτυχιο και σου προσφερει περισσοτερες γνωσεις στον συγκεκριμενο τομεα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,090 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:52, 17-06-15:

Δεν σε καταλαβαίνω κατ' αρχήν, γιατί ξεκινάς με συγκριτική λογική; Πες μου ότι ως μελλοντική φοιτήτρια, θεωρείς ότι υπάρχει Τμήμα Φυσικής που βγάζει πτυχιούχους με χαμηλό επίπεδο γνώσεων...

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,377 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:11, 20-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από anspn18
Το ξερω οτι εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα της επιλογης τμηματος για διαφορετικες πολεις, αλλα θελω συγκεκριμενα να μαθω για φυσικο Πατρας vs φυσικο Αθηνας. Ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με της Κρητης η των Ιωαννινων αλλα δυστυχως μονο αυτες τις επιλογες εχω. Ενδιαφερομαι για Αστροφυσικη, εχω δει τους οδηγους σπουδων αλλα θελω να μου πειτε και τη γνωμη σας. Ποιο απο τα δυο ειναι πιο οργανωμενο, εχει καλυτερες προοπτικες αφου παρεις πτυχιο και σου προσφερει περισσοτερες γνωσεις στον συγκεκριμενο τομεα;
Κορίτσι μου, άσε στην άκρη τέτοιου είδους ψαξίματα, δεν έχουν νόημα. Το σίγουρο είναι ότι κάθε τμήμα έχει και τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του. Όλα το ίδιο "καλά" είναι, (ή αν το θέλεις, όλα τα ίδια σκατά είναι). Αυτό το "ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με..." που γράφεις, μόνον από ...θεία φώτιση θα μπορούσε να προέρχεται. Μόνον ο Chuck Norris που έχει σπουδάσει σε όλα τα "φυσικά" της χώρας μας, θα μπορούσε να σου δώσει τη σωστή απάντηση. Οτιδήποτε άλλο ακούσεις, δεν πρόκειται να είναι ούτε ακριβές ούτε αντικειμενικό. Ο καθένας μας (σαν ντοπαρισμένος πλασιέ) θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι η δική του σχολή είναι η ...πιο καλυτερότερη από όλες τις άλλες. (Όπως λέει και η παροιμία: "αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει"). Άλλοι πάλι θα σου πούνε αυτά που άκουσαν από τον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη της θείας της κουμπάρας τους και μερικοί ξερόλες (συνήθως άσχετοι με το αντικείμενο) θα σου πουν τα αυθαίρετα συμπεράσματα που έβγαλαν διαβάζοντας σχετικές - άσχετες στατιστικές. Οπότε, κατά τη δική μου γνώμη, διάλεξε εκείνο το φυσικό τμήμα στο οποίο αν πας, θα επιβαρύνεις οικονομικά το λιγότερο δυνατό την οικογένειά σου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anspn18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anspn18
H anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H anspn18 έγραψε στις 18:08, 21-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Δεν σε καταλαβαίνω κατ' αρχήν, γιατί ξεκινάς με συγκριτική λογική; Πες μου ότι ως μελλοντική φοιτήτρια, θεωρείς ότι υπάρχει Τμήμα Φυσικής που βγάζει πτυχιούχους με χαμηλό επίπεδο γνώσεων...
Μην το παίρνεις έτσι, εννοείται πως δεν το πιστεύω αυτό. Σίγουρα όμως υπάρχουν κάποιες διαφορές. Το θέμα είναι ότι από οικονομικής απόψεως είναι καλύτερα να πάω Πάτρα, απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι θα με καλύψει πλήρως στον τομέα που ενδιαφέρομαι γιατί απ' όσο ξέρω στην Αθήνα υπάρχει μεγάλη εμβάθυνση στο αντικείμενο.

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Κορίτσι μου, άσε στην άκρη τέτοιου είδους ψαξίματα, δεν έχουν νόημα. Το σίγουρο είναι ότι κάθε τμήμα έχει και τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του. Όλα το ίδιο "καλά" είναι, (ή αν το θέλεις, όλα τα ίδια σκατά είναι). Αυτό το "ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με..." που γράφεις, μόνον από ...θεία φώτιση θα μπορούσε να προέρχεται. Μόνον ο Chuck Norris που έχει σπουδάσει σε όλα τα "φυσικά" της χώρας μας, θα μπορούσε να σου δώσει τη σωστή απάντηση. Οτιδήποτε άλλο ακούσεις, δεν πρόκειται να είναι ούτε ακριβές ούτε αντικειμενικό. Ο καθένας μας (σαν ντοπαρισμένος πλασιέ) θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι η δική του σχολή είναι η ...πιο καλυτερότερη από όλες τις άλλες. (Όπως λέει και η παροιμία: "αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει"). Άλλοι πάλι θα σου πούνε αυτά που άκουσαν από τον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη της θείας της κουμπάρας τους και μερικοί ξερόλες (συνήθως άσχετοι με το αντικείμενο) θα σου πουν τα αυθαίρετα συμπεράσματα που έβγαλαν διαβάζοντας σχετικές - άσχετες στατιστικές. Οπότε, κατά τη δική μου γνώμη, διάλεξε εκείνο το φυσικό τμήμα στο οποίο αν πας, θα επιβαρύνεις οικονομικά το λιγότερο δυνατό την οικογένειά σου.
Το φυσικό της Κρήτης έχει λάβει πανευρωπαϊκή πρωτιά, γι αυτό το ανέφερα. Όπως είπα και στον nPb οικονομικά με συμφέρει να πάω Πάτρα. Ο μόνος λόγος που έχω αμφιβολίες είναι επειδή στην Πάτρα υπάρχει τομέας Θεωρητικής, Πυρηνικής Φυσικής και Αστροφυσικής, ενώ στην Αθήνα υπάρχει αποκλειστικά τομέας Αστροφυσικής και γνωστοί μου μου έχουν πει ότι είναι πολύ υψηλού επιπέδου οι γνώσεις που τους προσφέρονται, οπότε θέλω να είμαι σίγουρη ότι και στην Πάτρα θα εμβαθύνω το ίδιο στην αστροφυσική και δεν θα αποκτήσω απλά μέτριες γνώσεις σε τρία διαφορετικά αντικείμενα.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,377 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:59, 21-06-15:

Το φυσικό της Κρήτης έχει λάβει πανευρωπαϊκή πρωτιά, γι αυτό το ανέφερα. Όπως είπα και στον nPb οικονομικά με συμφέρει να πάω Πάτρα. Ο μόνος λόγος που έχω αμφιβολίες είναι επειδή στην Πάτρα υπάρχει τομέας Θεωρητικής, Πυρηνικής Φυσικής και Αστροφυσικής, ενώ στην Αθήνα υπάρχει αποκλειστικά τομέας Αστροφυσικής και γνωστοί μου μου έχουν πει ότι είναι πολύ υψηλού επιπέδου οι γνώσεις που τους προσφέρονται, οπότε θέλω να είμαι σίγουρη ότι και στην Πάτρα θα εμβαθύνω το ίδιο στην αστροφυσική και δεν θα αποκτήσω απλά μέτριες γνώσεις σε τρία διαφορετικά αντικείμενα.
Οι διεθνείς διακρίσεις κάποιων πανεπιστημίων, συνήθως αφορούν έρευνα ή δημοσιεύσεις και δεν σχετίζονται πάντα με την ποιότητα των προπτυχιακών σπουδών. Αφού η Πάτρα σε συμφέρει οικονομικά, εκεί να στοχεύσεις. Και της Πάτρας και της Αθήνας τα "Φυσικά", μια χαρά είναι. Όσο για το "επίπεδο γνώσεων" που θέλεις, αυτό εξαρτάται από τη δική σου δουλειά και το μεταπτυχιακό που μετά θα ακολουθήσεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 19:01, 21-06-15:

Ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με της Κρητης η των Ιωαννινων
Των Ιωαννίνων θεωρείται καλό;;;

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 19:30, 21-06-15:

Χαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχχαχαχαχαχαχχα! ''Τον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη της θείας της κουμπάρας τους'' ποσο αληθεια?

Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,447 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 14:08, 24-06-15:

εν προκειμενω ο Dias επειδη μαλλον δεν του αρεσει να ακουει πως το φυσικο κρητης(σπουδαζει φυσικο αθηνων καθως εγραψε παλιοτερα) ειναι το καλυτερο τμημα στην χωρα στο αντικειμενο της φυσικης ,εχει αυτο το μηνυμα προχειρο και απαντα καθε φορα με προχειρες καποιες μπηχτες για μενα

η συζητηση εχει ξαναγινει,οι "ξερολες" ,που παντως ΔΕΝ σπουδαζουν σε καποιο απο αυτα τα τμηματα για να "θιχτουν",δεν καταθετουν προσωπικες τους αποψεις,αλλα συγκεκριμενους αριθμους για την ποιοτητα ερευνας που γινεται στο τμημα και αξιολογησεις εξωτερικες που γινονται απο καθηγητες φυσικους της αλλοδαπης και κρινουν το τμημα απο αποψη προγραμματος σπουδων,υποδομων,ερευνας κ.λπ,επισης παραθετουν και αξιοπιστα διεθνη rankings (καλη ωρα η περσινη του πανεπιστημιου leiden που μετρα κατα κεφαλην ποιοτητα ερευνας,αλλα και τα ευρωπαικα U-multirank,κατα δευτερο ρολο των times μιλώντας ομως στην τελευταια γενικα για το πανεπιστημιο κρητης)
αυτα δεν γινονται εν κρυπτω βρισκονται αναρτημενα στο διαδικτυο.
καποιο αλλο αντικειμενικο κριτηριο δεν υπαρχει προχειρο για να συγκρινουμε τα τμηματα

και τα τμηματα φυσικης αθηνων και θεσσαλονικης κ.λπ μια χαρα τμηματα ειναι(και μαλιστα εχουν μερικους απο τους πιο λαμπρους καθηγητες/ερευνητες)
Το αρνητικο στο τμημα της κρητης ειναι οπως ειπαμε πως οι αριστουχοι που αντλει απο το ηρακλειο ειναι λιγοτεροι απο αυτους που αντλουν τα αντιστοιχα τμηματα σε θεσσαλονικη και αθηνα(λογικο λογω μεγεθους),επομενως ο μεσος ορος ποιοτητας των μαθητων ειναι χαμηλοτερος,ομως αυτο δεν εχει επιδραση στο διδακτικο εργο,αλλωστε μονοψηφιο ποσοστο % το βγαζει σε 4 χρονια..( Πάντως για να μην βγαινει λαθος συμπερασμα, δεν λειπουν οι διακρισεις στους αλλοτινους προπτυχιακους νυν υποψηφιους διδακτορες https://www.physics.uoc.gr/el/1939117757 )Το προγραμμα σπουδων ειναι βασισμενο στα ευρωπαικα στανταρς(καθως αναφερεται στην εξωτερικη αξιολογηση,που εγινε στην σχολη) ,το διδακτικο προσωπικο ειναι υψηλο κρινοντας απο την κορυφαια ποιοτητα ερευνας που εκτος των αλλων ειναι και δεικτης δρασης,δυναμικης του τμηματος,αλλα προφανως την μεταδοτικοτητα τους δεν μπορουμε να την κρινουμε αν δεν την ζησουμε,κατι που ισχυει για ολους και για τους καθηγητες του ΜΙΤ(το οποιο αν δεν ειχε την ερευνα που εχει δεν θα ηταν ΜΙΤ) .Κυριως σε μεταπτυχιακο επιπεδο ωφελειται το τμημα και απο την γειτνιαση του με το ΙΤΕ,ενω μιλωντας για αστροφυσικη εχει το αστεροσκοπειο του Σκινακα(στην πελοποννησο υπαρχει το μεγαλυτερο του χελμου)..γενικως ειναι πολυ καλο τμημα.Και ενα παραπλευρο καλο εχει λιγοτερες καταληψεις απο τα κεντρικα τμηματα,επισης απο αποψη κτιριακη το τμημα(μαζι με το βιολογικο,το χημικο επισης κορυφαια τμηματα, και καποια αλλα) μεταφερθηκαν (πριν 9 χρονια αν δεν κανω λαθος) σε νεες κτιριακες εγκαταστασεις στην νεα πανεπιστημιουπολη
Αν παντως υπηρχε ενα οικονομικο ζητημα,προσωπικα για προπτυχιακο επιπεδο θα επελεγα αυτο της πολης μου(θεσσαλονικης εν προκειμενω)δεν νομιζω πως θα εκανε τεραστια διαφορα,αλλωστε καλο τμημα ειναι ,να εχουμε υποψιν και το αλλο καποια τμηματα μπορουν να εχουν ποιοτικη ερευνα σε τομεις στους οποιους δεν απασχολουνται αλλα.Παντοτε για μ.ο μιλαμε,λοιπον.

η συζητηση εχει ξαναγινει πολλακις,δεν κουραζεται ο dias,ουτε ομως και εγω να του απαντω
χαιρετε

ΥΣ :Πάντως μην στέκεστε σε μηνυματα στο δικτυο,σε αποψεις εδω και εκει,παντοτε να κανετε την δικη σας ερευνα,να ακουτε τους παντες,να ψαχνετε ενδελεχως μονοι σας,αλλα να ξερετε η αποφαση ειναι δικη σας και θα την παρετε με βαση τα δικα σας θελω και την δικη σας προσωπικη ερευνα.Αφιερωστε λιγο απο τον χρονο σας στην αναζητηση για να εχετε προσωπικη αποψη για τα ζητηματα που σας απασχολουν.Αυτην ειναι η συμβουλη μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 24-06-15 στις 15:14.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sinnlos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sinnlos
Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O sinnlos έγραψε στις 21:37, 01-07-15:

Παιδιά το τμήμα Φυσικής στο ΑΠΘ πώς το κρίνεται; Κυρίως ως προς το πρόγραμμα σπουδών, τις εγκαταστάσεις, την οργάνωση λίγα πράγματα αν φυσικά γνωρίζεται. Όπως λέει και ο Dias είναι η πόλη που με συμφέρει οικονομικά να πάω.

Είμαι σε δίλημμα για την 2η θέση στο μηχανογραφικό(10%) σχετικά με τον αν θα δηλώσω Μηχανολόγους Μηχανικούς ή Φυσικό(τα πιάνω σίγουρα και τα δύο, έχω 18500+). Θέλω απλώς να ξέρω αν αξίζει να το δηλώσω το Φυσικό, δηλαδή αν είναι τσαντίρι ή όχι. Επειδή την μία χρονιά επέλεξα δυστυχώς περιφερειακή σχολή τσαντίρι (κατά γενική ομολογία, δεν ήμουν ο μόνος που μου φαινόταν χάλια) το μόνο που φοβάμαι είναι να μην κάνω το ίδιο λάθος.

Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Stelios1997
Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 17:57, 18-07-15:

Τελικά διάλεξα την Θεσσαλονίκη.Την Αθήνα την είχα αποκλείσει διότι δεν μου αρέσει σαν πόλη,η Κρήτη μου πέφτει κάπως μακριά(μην κοιτάτε την τοποθεσία μου είναι ψεύτικη) Πάτρα και Ιωάννινα τα άφησα απ' έξω όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο.Πάντως εάν είχα τη δυνατότητα ίσως να διάλεγα Κρήτη λόγω του Τραχανά και του ότι έχει 3 μαθήματα Αγγλικών (2 υποχρεωτικά 1 επιλογής).Αυτά.

Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 11:23, 22-06-16:

Καλησπερα, καμια αποψη για φυσικο απθ;
Ποια ειναι τα υπερ και ποια τα κατα; Εκτος φυσικα απο την φανταστικη πολη!
Παράθεση

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 15:14, 22-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από cygnus.e
Καλησπερα, καμια αποψη για φυσικο απθ;
Ποια ειναι τα υπερ και ποια τα κατα; Εκτος φυσικα απο την φανταστικη πολη!
Και με το μετρό πας όπου θέλεις μέσα σε λίγα λεπτά!

Μια χαρά τμήμα είναι, αλλά έχε υπόψη ότι δεν έχει μεταπτυχιακά στην αστροφυσική (από ό,τι βλέπω στη σελίδα του).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alekos98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alekos98
Ο alekos98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O alekos98 έγραψε στις 14:34, 23-06-16:

καλησπερα σε ολους....μιας και ειναι μερες υποβολης μηχανογραφικων ποια απο τις δυο πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη σχολη φυσικης Αθηνα η Πατρα? ευχαριστω εκ των προτερων
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 15:15, 23-06-16:

Δεν θα πω οτι υπάρχει καλύτερο/χειρότερο φυσικό. Θα πω όμως, ότι κάθε τμήμα είναι καλύτερο σε κάποιο τομέα σε σύγκριση με τα άλλα. Οπότε, υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει;
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 16:08, 23-06-16:

Χοντρικα το προγραμμα σπουδων ολων των τμηματων φυσικης ειναι ιδιο.
Αυτο που λεει η θαλεια απο πανω το εχω ακουσει και εγω αλλα λογω ελλειψης εμπειριας απο τμηματα φυσικης(εκτος του τμηματος της αθηνας) δεν μπορω να βοηθησω. Παρολαυτα οτι θες για το τμημα της αθηνας ρωτα(καθηγητες, μαθηματα κτλ).
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:21, 23-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από unπαικτable
Αυτο που λεει η θαλεια απο πανω το εχω ακουσει και εγω αλλα λογω ελλειψης εμπειριας απο τμηματα φυσικης(εκτος του τμηματος της αθηνας) δεν μπορω να βοηθησω. Παρολαυτα οτι θες για το τμημα της αθηνας ρωτα(καθηγητες, μαθηματα κτλ).
Αστρολογία ποιος διδάσκει?
Παράθεση

alekos98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alekos98
Ο alekos98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O alekos98 έγραψε στις 08:01, 24-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Δεν θα πω οτι υπάρχει καλύτερο/χειρότερο φυσικό. Θα πω όμως, ότι κάθε τμήμα είναι καλύτερο σε κάποιο τομέα σε σύγκριση με τα άλλα. Οπότε, υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει;
Εγώ ας πουμε εχω στο μυαλό μου είτε Αστροφυσική είτε κβαντική και σωματιδιακη Φυσική....Η Πάτρα είναι ικανοποιητική σε αυτούς τους τομείς?

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Εγώ ας πουμε εχω στο μυαλό μου είτε Αστροφυσική είτε κβαντική και σωματιδιακη Φυσική....Η Πάτρα είναι ικανοποιητική σε αυτούς τους τομείς?

Να σαι καλα!!! Αυτό Περί Αθηνας οτι εχει το όνομά κλπ.κλπ ισχύει ακόμα?
Παράθεση

sophia<3 (Σοφία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sophia<3
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H sophia<3 έγραψε στις 09:14, 24-06-16:

Κοίτα οπως ο κάθε φοιτητής νομίζω ότι δεν μπορώ να κρίνω τα άλλα τμήματα παρά μόνο το δικό μου το οποίο και θα σου περιγράψω : (Αθήνα)
Στην αρχή θα δεις ότι είναι τελείως ανοργανωτο παρολαυτα φέτος έχει αρχίσει και φτιάχνει (όχι πως στην αρχή δεν θα πάθεις σοκ) αντίθετα για την πατρα ξέρω από φίλη μου που ήρθε με μετεγγραφή ότι δεν έχουν πρόβλημα ως προς αυτό το κομμάτι.
Όσον αφορά τους καθηγητές οι πλειοψηφία τους είναι πολύ καλοί (και οι περισσότεροι μεγάλοι φεύγουν σιγά σιγά )(οι νέοι έχουν παραπάνω όρεξη)
Το ότι είναι καλοί δεν σημαίνει απαραίτητα αντίστοιχα καλά θέματα η βαθμούς άλλα ότι από το μάθημα έχεις τους να πάρεις πολλά.
Τέλος ο τομέας που ανέφερες πιστεύω ότι έχει δυνατή παρουσία (γενικότερα η Αστροφυσική έχουμε ανθρώπους που ασχολούνται πολύ )
Εγώ πιστεύω διάλεξε μέρος κυρίως λόγω απόστασης η οικονομικά η τέλος πάντων ότι σου αρέσει καθότι ο καλός θα είναι καλός παντού (καλή επιτυχία και κουράγιο γιατί θες να κάνεις κάτι πολύ ωραίο αλλά δύσκολο )
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sophia<3 : 24-06-16 στις 10:36.
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 21:46, 24-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από alekos98

Να σαι καλα!!! Αυτό Περί Αθηνας οτι εχει το όνομά κλπ.κλπ ισχύει ακόμα?
Oτι εχει να κανει με σωματιδιακη φυσικη περιγραφεται κβαντομηχανικα, αρα δεν ειναι διαφορετικα πραματα. Επισης, υπαρχει και η αστροσωματιδιακη φυσικη.

Για ονοματα δε ξερω. Η γνωμη μου ειναι πως πλεον εχουν αρχισει να διδασκουννεοτεροι καθηγητες καθως οι παλιοι σιγα-σιγα αποσυρονται. Γενικα το μαθημα ειναι αρκετες φορες καπως πιο φιλικο στην παρακολουθηση. Παρολαυτα, πολλοι απο αυτους βγαζουν γουστα στις εξεταστικες, κατι ομως που γινοταν και παλαιοτερα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη unπαικτable : 24-06-16 στις 21:49.
Παράθεση

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 22:10, 24-06-16:

[...]εχουν αρχισει να διδασκουν νεοτεροι καθηγητες [...] παρολαυτα, πολλοι απο αυτους βγαζουν γουστα στις εξεταστικες
ΖΗΤΗΜΑ Α
Γράψτε την εξίσωση Schrodinger για ένα σωμάτιο που κινείται υπό την επίδραση δυναμικού V. (0.1 μονάδες)
ΖΗΤΗΜΑ Β
Βρείτε τις ιδιοκαταστάσεις και τις ιδιοτιμές του μονοδιάστατου απειρόβαθου πηγαδιού δυναμικού. (0.9 μονάδες)
ΖΗΤΗΜΑ Γ
Λύστε την QCD στις χαμηλές ενέργειες. (9 μονάδες)

Καλή επιτυχία!

Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

O unπαικτable έγραψε στις 22:13, 24-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
ΖΗΤΗΜΑ Α
Γράψτε την εξίσωση Schrodinger για ένα σωμάτιο που κινείται υπό την επίδραση δυναμικού V. (0.1 μονάδες)
ΖΗΤΗΜΑ Β
Βρείτε τις ιδιοκαταστάσεις και τις ιδιοτιμές του μονοδιάστατου απειρόβαθου πηγαδιού δυναμικού. (0.9 μονάδες)
ΖΗΤΗΜΑ Γ

Καλή επιτυχία!

Ευτυχως τετοια κλιμακωση δεν εχει καθιερωθει ακομα.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:38, 24-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
ΖΗΤΗΜΑ Α
ΖΗΤΗΜΑ Β
ΖΗΤΗΜΑ Γ

Καλή επιτυχία!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ Α

Να ζει κανεις η να μην ζει? Σκέφτεται η γάτα.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ Β

Τα πηγάδια στο χωριό μου έχουν το πολύ 15 μέτρα βάθος.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ Γ

Με 10 κιλά λάδι και ένα τενεκέ φέτα είμαστε καλυμμένοι, ή να κεράσω και τζακ ντανιελς το βράδυ?
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 23:55, 24-06-16:

Το καλο με την Αθηνα ειναι σιγουρα πως θα βρεις πολυ περισσοτερους καλους φοιτητες. Στη Θεσσαλονικη ισχυει επισης, στην πατρα οχι τοσο και δεν εχει το τμημα καλη φημη ετσι και αλλιως. Ειναι πολυ δυσκολο να τα πας καλα στο φυσικο(οπου ειτε θα γινεις πολυ καλος, ειτε θα γινεις καθηγητης φροντιστηριου συνηθως), αν δεν εχεις ενδωπανεπιστημιακη παρεα με κοινους στοχους. Επισης, απ' οσο μπορω να πω σε σχολες οπως στα Γιαννενα π.χ. το επιπεδο ειναι παρα πολυ κατεβασμενο. Αυτο δεν ισχυει για την Κρητη.
Παράθεση

L (Πάρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη L (Πάρης)
Ο L (Πάρης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O L (Πάρης) έγραψε στις 03:33, 03-07-17:

Μιας και εχω βρει το θεμα Αθηνας και Κρητης αλλα όχι της Θεσσαλονικης με την Κρητη και καθως ενδιαφερομαι για ενα απο τα 2 τμηματα (Να τονισω οτι ενδιαφερομαι μονο αυτα τα 2 και κανενα αλλο ανεξαρτητως του οτι πιανω και την Αθηνα), ειπα να ανοιξω το συγκεκριμενο θεμα. Θελω να ασχοληθω με αστροφυσικη-αστρονομια. Ποιο τμημα να προτιμησω και γιατι;
Παράθεση

Unseen skygge

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Unseen skygge
Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 07:40, 03-07-17:

Αν όπως λες θες να ασχοληθείς με Αστροφυσική τότε ανεπιφύλακτα σου προτείνω το τμήμα Κρήτης γιατι εχει το πιο ολοκληρωμένο προγραμμα Σπουδών πάνω σε αυτό τον τομέα αλλα και πολύ καλά εργαστήρια
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

O unπαικτable έγραψε στις 15:49, 03-07-17:

Εγω θα διαφωνησω με τον προηγουμενο κυριως στο "εχει το πιο ολοκληρωμενο προγραμμα σπουδων πανω σε αυτο τον τομεα" καθως για το θεμα των εργαστηριων δεν μπορω να μιλησω για κανενα απο τα δυο τμηματα.
Ας δουμε λιγο τι μαθηματα αστροφυσικης-αστρονομιας προσφερει το καθε τμημα.

Τμημα Κρητης
Δεν εχει καποιο εισαγωγικο υποχρεωτικο μαθημα αστροφυσικης παρα μονο μπορεις να παρεις ως επιλογη μαθηματα αστροφυσικης.
Τα προσφερομενα μαθηματα που εννοιολογικα ανηκουν σε αυτο τον τομεα ειναι:
(1) Αστροφυσικη 1
(2)Αστροφυσικη 2
(3) Βαρυτητα και Κοσμολογια
Απο εκει και περα υπαρχουν και αλλα που μπορει να παρει καποιος προπτυχιακος φοιτητης αλλα σαν επιπεδο μαθηματων ειναι μεταπτυχιακου επιπεδου και ισως καποιος προπτυχιακος να μην μπορεσει να ανταπεξελθει.
Οδηγος σπουδων Κρητης

Τμημα Θεσσαλονικης
Υπαρχει εισαγωγικο υποχρεωτικο μαθημα αστροφυσικης. Οι προσφερομενες επιλογες(αν και δεν διδασκονται ολες καθε ετος, μαλλον εξαρταται απο το αν υπαρχει καθηγητης να διδαξει το μαθημα) ειναι:
(1)Αστροφυσικη
(2)Παρατηρησιακη αστρονομια
(3)Κοσμικη ακτινοβολια
(4)Πλανητικα συστηματα και διαστημικη εξερευνηση
(5)Γαλαξιακη και εξωγαλαξιακη αστρονομια
(6)Φυσικη πλασματος
(7)Ραδιοαστρονομια
(8]Γενικη θεωρια της σχετικοτητας
Λιστα προσφερομενων μαθηματων Θεσσαλονικης

Και στα δυο τμηματα υπαρχει πανεπιστημιακο αστεροσκοπιο.

Συγκρινοντας τις δυο παραπανω λιστες το τμημα φυσικης της Θεσσαλονικης σιγουρα προσφερει εναν πιο ολοκληρωμενο κυκλο μαθηματων που καλυπτουν μεγαλο κομματι του τομεα της αστροφυσικης και με πιο εξειδικευμενα μαθηματα. Βεβαια το να υπαρχουν πιο εξειδικευμενα μαθηματα και περισσοτερα εχει θετικα και αρνητικα. Θετικα ειναι οι περισσοτερες γνωσεις και η δυνατοτητα πληρεστερης εικονας για την μεθοδολογια της αστροφυσικης και τα αρνητικα ειναι η πιθανως μεγαλυτερη δυσκολια των μαθηματων και η περιπτωση να υπαρχει επικαλυψη της υλης ενος μαθηματος με καποιο αλλο.

Ο καθενας λοιπον μπορει να επιλεξει με βαση ολα τα παραπανω και ειναι σημαντικο να παρει και γνωμες απο ατομα που φοιτουν στα τμηματα αυτα.
(Εγω δεν σπουδαζω σε καποιο απο αυτα τα τμηματα φυσικης)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη unπαικτable : 03-07-17 στις 16:13.
Παράθεση

L (Πάρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη L (Πάρης)
Ο L (Πάρης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O L (Πάρης) έγραψε στις 04:03, 06-07-17:

Καλησπερα (ή μαλλον καλημερα για λογω της συγκεκριμενης ωρας) σε ολους. Οπως ειδα εχει ξαναδιατυπωθει η συγκεκριμενη ερωτηση, αλλα θα εμβαθυνω λιγο περισσοτερο. Θελω να ασχοληθω με αστροφυσικη και αστρονομια. ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ; Παλευω τοσες μερες να καταληξω κοιταζοντας προγραμματα σπουδων κλπ αλλα δεν τα καταφερνω και θα πρεπει σιγα σιγα να καταληξω καθως οι μερες του μηχανογραφικου ολοενα και λιγοστευουν... ΕΚΠΑ λοιπον ή ΑΠΘ; (Οχι, δεν παιζει το οικονομικο θεμα σε αυτην την περιπτωση).

ΥΓ:Ναι, απερριψα την επιλογη Κρητης που ανεφερα πιο πανω
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

O unπαικτable έγραψε στις 20:28, 11-07-17:

(Ελπιζω να προλαβαινω τη διορια των μηχανογραφικων)

Το προγραμμα σπουδων του ΑΠΘ υπαρχει παραπανω.

Τμημα ΕΚΠΑ
Οπως και στα αλλα δυο τμηματα και στην Αθηνα υπαρχει αστεροσκοπιο. Στο τμημα της Αθηνας υπαρχει και μαθημα εισαγωγικης αστροφυσικης. Η διαφορα με τα αλλα δυο τμηματα ειναι οτι ο φοιτητης δηλωνει κατευθυνση στην οποια πρεπει να παρακολουθησει 6 μαθηματα+1 εργαστηριο. Οσον αφορα λοιπον τα μαθηματα αστροφυσικης ειναι τα εξης:
-Υποχρεωτικα μαθηματα κατευθυνσης
(1) Παρατηρησιακη αστροφυσικη
(2) Φυσικη των αστερων
(3) Αστροφυσικη πλασματος
(4) Εργαστηριο αστροφυσικης
-Μαθηματα επιλογης
(1) Αστροφυσικη υψηλων ενεργειων
(2) Ηλιακη φυσικη
(3) Φυσικη διαστηματος
(4)Γενικη θεωρια της σχετικοητας και κοσμολογια
(5) Μη γραμμικα δυναμικα συστηματα
(6) Αστρικα συστηματα και γαλαξιες
Να προσθεσω αλλα δυο μαθηματα που δεν προσφερονται απο τον τομεα αστροφυσικης
(1) Διαφορικη γεωμετρια(σημαντικο εργαλειο για την γενικη θεωρια της σχετικοτητας)
(2) Αστροσωματιδιακη φυσικη και κοσμικη ακτινοβολια

Αμα θες κατι πιο συγκεκριμενο στειλε πμ.
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 20:32, 11-07-17:

Μου αρέσει που όταν μπαίνουν όλοι στη Σχολή θέλουν να ασχοληθούν είτε με Αστροφυσική (όχι Αστρονομία, αστροφυσική ) είτε με θεωρία χορδών υπερχορδών και θεωρητική .
Παράθεση

physicscrazy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη physicscrazy
Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O physicscrazy έγραψε στις 00:14, 12-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Μου αρέσει που όταν μπαίνουν όλοι στη Σχολή θέλουν να ασχοληθούν είτε με Αστροφυσική (όχι Αστρονομία, αστροφυσική ) είτε με θεωρία χορδών υπερχορδών και θεωρητική .
λογικο το βρισκω...κανεις δεν μπαινει φυσικο με σκοπο να ασχοληθει με κατι ακυρο εντελως.....
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 01:27, 12-07-17:

Δηλαδή οι υπόλοιποι τομείς είναι άκυροι; :O
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

O unπαικτable έγραψε στις 12:15, 12-07-17:

Σε εναν ανθρωπο εκτος φυσικου συνηθως οι πληροφοριες που φτανουν ειναι κατι σχετικο με το CERN, καμια μονταρισμενη με εντονα χρωματα φωτογραφια καποιου μεκρινου γαλαξια(φαντασου να βλεπανε ενα ταπεινο φασμα),καποιο "ψαγμενο αρθρο" περι κβαντικης βαρυτητας/θεωριας χορδων και τωρα τελευταια κατι σχετικο με τα βαρυτικα κυματα. Αυτα πουλανε και λογικο ειναι αυτα να αρεσουν σε εναν μαθητη. Μπαινοντας στο φυσικο ισως αλλαξει γνωμη.
Παράθεση

physicscrazy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη physicscrazy
Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O physicscrazy έγραψε στις 14:48, 12-07-17:

Δηλαδή οι υπόλοιποι τομείς είναι άκυροι; :O
Όχι αλλά είναι λιγότερο γνωστοί..... χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι ο μεγαλύτερος κλάδος της φυσικής είναι ο τομέας της φυσικής Στερεάς καταστασης.... παρ όλα αυτά δε νομίζω να τον ξέρουν πολλοί μαθητές πριν μπουν στο φυσικο
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 01:40, 16-07-17:

Δε διαφωνώ αλλά το ότι δε τους ξέρει ο κόσμος δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο "σχετικοί" με τη Φυσική.
Παράθεση

Unseen skygge

Νεοφερμένος

O Unseen skygge έγραψε στις 22:30, 16-07-17:

Physicscrazy θα συμφωνήσω Αλλά ο λόγος που δεν τον γνωρίζουν είναι γιατί δεν γίνεται κάποια μεγάλη έρευνα σ'αυτό τον τομέα όπως στην πυρηνική φυσική στο cern. Άλλωστε οι περισσότεροι φυσικοί που ασχολούνται με έρευνα είναι πάνω στην πυρηνική φυσική. Προσωπικά επειδή θέλω να περάσω φυσική έχω ψάξει Γενικά τους κλάδους της φυσικής και δεν βρίσκω ας πούμε πως μπορεί να ασχοληθεί με την έρευνα στην Ελλάδα ενας φυσικος στον τομέα της φυσικής Στερεάς καταστασης
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 12:35, 17-07-17:

Η περισσότερη έρευνα στην Ελλάδα προφανώς και δε γίνεται στον τομέα της Πυρηνικής. Απλά αυτό είναι το πιο γνωστό επειδή αυτό πουλάει στα κανάλια να παίξουν.

Γενικά καλό είναι πριν λέμε κάτι να το ψάχνουμε λίγο. Δεν είναι μόνο η πυρηνική και η αστροφυσική έρευνα.
Υπάρχει και η έρευνα στα Υλικά (πάρα πολύ μεγάλος τομέας), η έρευνα πάνω στη φυσική ατμόσφαιρας/ρύπανση/ακτινοβολίες κτλ, η έρευνα πάνω στα ηλεκτρονικά καθώς και ο κλάδος με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον πλέον των Εφαρμογών της Φυσικής στην Ιατρική ο οποίος είναι κάπως διεπιστημονικός μιας και μπορεί να συνδυάσει Πυρηνική Φυσική, Βιοφυσική και ακτινοβολίες (ιοντίζουσες και μη )

PS όλοι λίγο πολύ οι φυσικοί από αποκατάσταση στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Αν είσαι πολύ καλός ό,τι τομέα και να είσαι θα βρεις δουλειά. Αλλά γενικά πιο πολλές ευκαιρίες υπάρχουν για τις εφαρμοσμένες κατευθύνσεις παρά για τις θεωρητικές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iliaso : 17-07-17 στις 12:40.
Παράθεση

Unseen skygge

Νεοφερμένος

O Unseen skygge έγραψε στις 13:28, 17-07-17:

Αν κατάλαβα καλά εισαι φοιτητής στο φυσικό του απθ όποτε ξέρεις περισσότερα πράγματα από μένα. Ωστόσο νομίζω πως παραποιείς αυτά που λέω. Δεν ειπα ας πούμε ότι γίνεται έρευνα στην πυρηνική φυσική στην Ελλάδα. Επίσης δεν είπα ότι δεν γίνεται έρευνα στους άλλους τομείς Αλλά ότι δεν γίνεται κάποια ΜΕΓΆΛΗ έρευνα όπως σε πυρηνική και Αστροφυσική όποτε είτε προβάλλονται ειτε Όχι σαφώς και θα'ναι πιο ευρέως γνωστοί από τους αλλους
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 13:35, 17-07-17:

Και όμως γίνονται αρκετά μεγάλα πρότζεκτ. Απλά δεν είναι τόσο διαδεδομένα δυστυχώς. Για παράδειγμα αν το δούμε σε παγκόσμιο ορίζοντα χρησιμοποιούνται επιταχυντές και για τη μελέτη υλικών (πχ στο European Synchroton Radiation Facility) ή ακόμα στο Αμβούργο είναι το European XFEL που έχει στόχο να φτιάξει το πιο δυνατό σε ένταση λειζερ και άλλα πολλά. Και όλα αυτά που λέω είναι διεπιστημονικά προγράμματα, δηλαδή συνεργάζονται όλοι οι τομείς μαζί. Δε μπορεί να υπάρξει CERN χωρίς προηγμένα ηλεκτρονικά για παράδειγμα.

Απλά διαφωνώ στην απαξίωση της εφαρμοσμένης έρευνας που γίνεται.
Η Φυσική είναι μια καταπληκτική επιστήμη και όσοι έχετε το προνόμιο να ασχοληθείτε σοβαρά με αυτήν , σας συμβουλεύω να μην την αντιμετωπίσετε με προκατάληψη όπως έχουν κάνει πολλοί συμφοιτητές μου.
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

O unπαικτable έγραψε στις 13:40, 17-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Physicscrazy θα συμφωνήσω Αλλά ο λόγος που δεν τον γνωρίζουν είναι γιατί δεν γίνεται κάποια μεγάλη έρευνα σ'αυτό τον τομέα όπως στην πυρηνική φυσική στο cern. Άλλωστε οι περισσότεροι φυσικοί που ασχολούνται με έρευνα είναι πάνω στην πυρηνική φυσική. Προσωπικά επειδή θέλω να περάσω φυσική έχω ψάξει Γενικά τους κλάδους της φυσικής και δεν βρίσκω ας πούμε πως μπορεί να ασχοληθεί με την έρευνα στην Ελλάδα ενας φυσικος στον τομέα της φυσικής Στερεάς καταστασης
Κουκουρουκου η φαση. Ο πιο μεγαλος ογκος ερευνας(πειραματικης) προφανως δεν γινεται στην πυρηνικη(αν και αυτο που λες ειναι φυσικη στοιχειωδων σωματιδιων που απεχει αρκετα και απο την θεωρια και απο την μεθοδολογια της πυρηνικης) καθως πλεον μιλαμε για ενεργειες της κλιμακας των TeV που δεν μπορουν να τις φτασουν επιταχυντες μικροτεροι απο το μεγεθος του LHC. Στο μονο πραγμα στο οποιο η φυσικη στοιχειωδων σωματιδιων εχει μεγαλυτερη παραγωγη "γνωσης" ειναι στον θεωρητικο τομεα και αυτο γιατι υπαρχουν θεμελιωδη αλυτα ζητηματα.
Αντιθετα η φυσικη στερεας καταστασης απαιτει πολυ μικροτερες ενεργειες και εγκαταστασεις για την πειραματικη της μελετη. Επισης, ειναι ο πιο στενα συνδεδεμενος κλαδος της φυσικης με την την τεχνολογια.
Ενας φυσικος στερεας καταστασης μπορει να ασχοληθει με νανοτεχνολογια και λειζερ στην ελλαδα, αρκει να υπαρχουν εργαστηρια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη unπαικτable : 17-07-17 στις 13:47.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους