Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,356 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,148 μηνύματα σε 96,238 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 825 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προετοιμασία για Γ' Λυκείου από φέτος;

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 15:16, 09-03-09:

θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε αρχισει καποιο (η ολα)μαθημα τησ γ λυκειου.πηγαινω θετ. κατευθυνση αλλα θα ηθελα να μαθω για το αοδε ανε ειναι ευκολο κτλ...τελος,πειτε μου ποια ειναι η αποψη σας για τη βιολ κατ αν εχτε αρχισει γτ εχω αρχισει να φρικαρω....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 15:38, 09-03-09:

η βιολογια κατ, εχει καποια δυσκολα κομματια για να τα μαθεις απεξω,ωστοσο δεν ειναι δυσκολη η θεωρια πολυ.τωρα για τις ασκησεις:δεν ειναι δυσκολες εκτος απο καποιες τραβηγμενες,καθε κεφαλαιο εχει συγκεκριμενες ασκησεις με λιγο πολυ το ιδιο μοτιβο-τωρα που το σκεφτομαι δεν ειναι τοοοοσο δυσκολη οσο την παρουσιαζουν-ειδικα οταν τελειωσει καποιος την υλη κι αρχισει τις επανaληψεις τα κατανοει ολα πολυ καλυτερα...αλλα κι εγω στην αρχη ειμαι μη φανταστεις..

τα παιδια απο την Γ' θα σου τα πουνε καλυτερα που εχουν δει την υλη συνολικα

για τα αλλα τωρα,χημεια εχω αρχισει με τις αντιδρασεις (προσθηκης-υποκαταστασης-πολυμερισμου κτλ) και ειναι ευκολα...για τα αλλα κεφαλαια δεν μπορω να πω ακομα κατι...δεν ξερω καθολου τι παιζει

και τελος φυσικη και μαθηματικα,ειναι ΦΥΣΙΚΗ και ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ εχουν οπως παντα την δυσκολια τους. Παντως και τα δυο ειναι πολυ ενδιαφεροντα...τα μαθηματικα ειδικα εχουν πιο πολυ ενδιαφερον απο καθε αλλη χρονια πιστευω...αλλα και παλι δεν εχω κανει πολλα πραγματα,αργοτερα ισως αλλαξω γνωμη.

Αυτα

-sozi-

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 15:42, 09-03-09:

Εγω κανω μαθηματικα τριτης.
Οπως ολοι ξερουμε, ειναι το αιωνιο μαρτυριο των μαθητων.
Ειναι ωραια ομως αυτα, μπορεις να λυσεις ασκηση χωρις καν να κανεις πραξεις για παραδειγμα. Απλα με λογια(συναρτησεις κυριως αυτο)
Εχουν πολυ ενδιαφερον. Φυσικη κατ δεν εχω κοιταξει καθολου αλλα ξερω για ταλαντωσεις και διαφορα τετοια.

-ρανια- :p

Παράθεση

maraki_7 (Maraki)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki_7
H Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H maraki_7 έγραψε στις 16:37, 09-03-09:

Γεια σου !!!

Λοιπον εγω παω τεχνολογικη ειμαι β λυκειου
Τα μαθηματα που εχω αρχισει ειναι φυσικη κατευθυνσης και μαθηματικα κατευθυνσης μην φανταστεις πολυ καιρο ...

Οσον αφορα την φυσικη κατευθυνσης πιστευω οτι ειναι ευκολο σαν μαθημα απλως εχει πολυ θεωρια μολις ομως μπεις στο νοημα θα δεις οτι ειναι πολυ απλα και κατανοητα το προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ η υλη (γνωμη μου παντα)
Απο την αλλη μερια οσον αφορα τ μαθηματικα κατευθυνσης δεν μπορω να σου πω παρα πολλα αλλα μεχρι στιγμης πιστευω οτι ειναι μετρια (ουτε πολυ ευκολα ουτε ομως και δυσκολα) δεν ειναι τελικα οπως μας τα λενε οτι δεν μπορεις να γραωεις κλπ Πιστευω οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα μαθηματικα που υπαρχουν

Λοιπον οσον αφορα το Α.Ο.Δ.Ε επειδη ρωτησα προσφατα τον καθηγητη που μου κανει φυσικη να μου πει γιαυτο το μαθημα ..Ειναι ενα μαθημα 40 σελιδων που πρεπει να μαθεις παπαγαλια ειναι πανευκολο μαθημα ομως τα πιο πολλα παιδια στο λυκειο πιεζονται απτον φυσικο τους πιεζονται απτον μαθηματικο τους για να διαβασουν αυτα τα μαθηματα και δεν τ διαβαζουν αυτο και τ αφηνουν για το τελος οπου φυσικα δεν διαβαζεται γιαυτο χανουν και ενα σιγουρο 20 ...Ειναι καθαρα μαθημα του μαθαινω απεξω 40 σελιδες παπαγαλια και παω για 20!!!!!!!

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 19:06, 09-03-09:

μπορω να πω οτι τα μαθ κατευθυνσης ειναι ικανοποιητικως καλα....(ο πατερας μ ειναι μαθηματικος και καταλαβαινετε...)απλα ισως ειναι η εντυπωση μ απλα η βιολ κατ εχει αναριθμητες σελιδες και γενικα δυσκολη προβληματολογια....δε μενει παρα να την κοιταξω καλυτερα τελος παντων δε μ ειπατε π βρισκεστε φυσικη κατ (σε πιο κεφαλαιο)?αρχισατε κρουσεις η ταλαντωσεις και χημεια κατ.... ευχαριστω προκαταβολικα για τισ απαντησεις σας

Παράθεση

lunatic ftw

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη lunatic ftw
H lunatic ftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H lunatic ftw έγραψε στις 20:13, 10-03-09:

Βασικα μπορει η υλη να ειναι οντως πολλη αλλα αν εχεις σωστες βασεις απο πριν 8α σ φανει πανευκολη.Εγω τουλαχιστον που διαβασα και γενικης και κατευθηνσης μονος μου δεν ειχα προβλημα.

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη X-FILER
H Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 17:25, 12-12-09:

ειμαι θεωρητικη και καθομαι ολη μερα γιατι εχω μονο 5 ωρες τη βδομαδα μαθημα.γενικα εμεις της θεωρητικης καθομαστε στη Β και στη Γ τρεχουμε.μηπως θα επρεπε να ξεκινησω κανα μαθημα(πχ Ιστορια)κατευθυνσης για του χρονου;ενας φιλος μου που ειναι φετος Γ θεωρητικη εχει παλαβωσει και μου λεει να ξεκινησω γιατι θα το βρω μπροστα μου του χρονου,θα μου γλιτωσει πολυ χρονο.εσεις τι λετε;κανετε κανα μαθημα για του χρονου;

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,979 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 17:39, 12-12-09:

χμμ και να μην τα κανεις απο τωρα παλι τα προλαβαινεις....! ασε που δεν εισαι σιγουρος και για την υλη,που φετος αλλαξε..

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 17:42, 12-12-09:

*σιγουρη

το ξερω οτι προλαβαινω,το ιδιο μου ειπε και η καθηγητρια,αλλα αυτος ο φιλος μου μου λεει οτι γλιτωνεις χρονο και δεν πιεζει ΤΟΣΟ πολυ...και ενταξει,το καταλαβαινω οτι προλαβαινω του χρονου,αφου κααπασα πιθανοητα θα ξεκινησω απο το καλοκαιρι,αλλα αυτος με κανει να εχω και ενοχες που εχω ελευθερο χρονο!

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,979 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 17:49, 12-12-09:

αφού έχεις ελεύθερο χρόνο η καλύτερη δουλειά είναι να εξασκηθείς τα άγνωστα,που είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι των αρχαίων! τα άλλα άστα για το καλοκαίρι!

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 18:00, 12-12-09:

ναι αυτο το κανω!
τι να πω,κι εμενα μου φανηκε πολυ καπως να ξεκινησω απο τωρα,αφου και οι ιδιοι καθηγητες δεν το συνιστουν...ευχαριστω για τη βοηθεια.
εσυ θεωρητικη δνε ησουν?ησουν πολυ πιεσμενη?

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 18:03, 12-12-09:

θεωρητικη ημουν εννοειται εγω απο το καλοκαιρι ξεκινησα πολυ δυνατα και στο τελος περιπου το πασχα στις επαναληψεις ημουν χαλαρη

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 18:07, 12-12-09:

α ωραια.

Παράθεση

superman

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη superman
Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O superman έγραψε στις 19:07, 12-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από X-FILER
ειμαι θεωρητικη και καθομαι ολη μερα γιατι εχω μονο 5 ωρες τη βδομαδα μαθημα.γενικα εμεις της θεωρητικης καθομαστε στη Β και στη Γ τρεχουμε.μηπως θα επρεπε να ξεκινησω κανα μαθημα(πχ Ιστορια)κατευθυνσης για του χρονου;ενας φιλος μου που ειναι φετος Γ θεωρητικη εχει παλαβωσει και μου λεει να ξεκινησω γιατι θα το βρω μπροστα μου του χρονου,θα μου γλιτωσει πολυ χρονο.εσεις τι λετε;κανετε κανα μαθημα για του χρονου;
αυτο δεν ισχυει για ολους.εγω δε βρισκω παντα τοσο χρονο...οταν βρισκω χρονο παντως κανω επαναληψη τα σχολια του γνωστου,που με δυσκολευουν
Αρχική Δημοσίευση από maraki love
χμμ και να μην τα κανεις απο τωρα παλι τα προλαβαινεις....! ασε που δεν εισαι σιγουρος και για την υλη,που φετος αλλαξε..
εχει δικιο σ αυτο που λεει η Μαρια.ειναι ρισκο γιατι τοσα χρηματα και τοσος κοπος θα πανε χαμενα αν αλλαξει η υλη.Παντως ρε παιδια μια γενικη ερωτηση:οσοι κανουν καλοκαιρινα κι αυτοι δε ρισκαρουν μιας και η υλη βγαινει τελη Σεπτεμβρη?
*σιγουρη

το ξερω οτι προλαβαινω,το ιδιο μου ειπε και η καθηγητρια,αλλα αυτος ο φιλος μου μου λεει οτι γλιτωνεις χρονο και δεν πιεζει ΤΟΣΟ πολυ...και ενταξει,το καταλαβαινω οτι προλαβαινω του χρονου,αφου κααπασα πιθανοητα θα ξεκινησω απο το καλοκαιρι,αλλα αυτος με κανει να εχω και ενοχες που εχω ελευθερο χρονο!
μην εχεις ενοχες...στην τελικη αν εχεις τοσο ελευθερο χρονο, ειναι καλο να βγαινεις και να ξεσκας γιατι του χρονου....
Αρχική Δημοσίευση από maraki love
αφού έχεις ελεύθερο χρόνο η καλύτερη δουλειά είναι να εξασκηθείς τα άγνωστα,που είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι των αρχαίων! τα άλλα άστα για το καλοκαίρι!
:no1:

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,352 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:31, 12-12-09:

Καλά θα ήταν να μην άρχιζε κανεις κατεύθυνση Γ από τη Β αλλά αφού πολλοί αρχίζουν και υπάρχει ανταγωνισμός, αναγκαστικά πρέπει όλοι να αρχίζουμε τελικά. Είμαι θετική και τώρα κάνω μόνο ιδιάιτερο έκθεση αλλά από Φεβρουάριο θα κάνω ιδιαίτερο μαθηματικά και φυσική για κατεύθυνση Γ λυκείου. Δοκίμασα λίγο μόνος μου με τα βιβλία αλλά στη φυσική στο 1ο κεφάλαιο τόχασα και στα μαθηματικά άρχισα το 1ο κεφάλαιο και δεν μου φάνηκε δύσκολο αλλά έμαθα ότι είναι εκτός ύλης και νευρίασα (χα χα χα). Δεν ξέρω σίγουρα τι κατεύθυνση θα πάω του χρόνου, δεν με ενδιαφέρουν ιατρικές και την κυνηγάω για μήπως γίνει σχολείο μου τεχνολογική1 αλλιώς μάλλον θετική γιατί δεν τα μπορώ τα μαθήματα της τεχνολογικής2. Πάντως έκθεση, μαθηματικά, φυσική είναι ίδια έτσι και αλλιώς.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,472 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 19:39, 12-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Καλά θα ήταν να μην άρχιζε κανεις κατεύθυνση Γ από τη Β αλλά αφού πολλοί αρχίζουν και υπάρχει ανταγωνισμός, αναγκαστικά πρέπει όλοι να αρχίζουμε τελικά. Είμαι θετική και τώρα κάνω μόνο ιδιάιτερο έκθεση αλλά από Φεβρουάριο θα κάνω ιδιαίτερο μαθηματικά και φυσική για κατεύθυνση Γ λυκείου. Δοκίμασα λίγο μόνος μου με τα βιβλία αλλά στη φυσική στο 1ο κεφάλαιο τόχασα και στα μαθηματικά άρχισα το 1ο κεφάλαιο και δεν μου φάνηκε δύσκολο αλλά έμαθα ότι είναι εκτός ύλης και νευρίασα (χα χα χα). Δεν ξέρω σίγουρα τι κατεύθυνση θα πάω του χρόνου, δεν με ενδιαφέρουν ιατρικές και την κυνηγάω για μήπως γίνει σχολείο μου τεχνολογική1 αλλιώς μάλλον θετική γιατί δεν τα μπορώ τα μαθήματα της τεχνολογικής2. Πάντως έκθεση, μαθηματικά, φυσική είναι ίδια έτσι και αλλιώς.
Mη μπαίνετε σε τέτοια τρυπάκια ρε.Το χουμε χιλιοσυζητήσει.Ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο αλλά μην τρομοκρατείστε από άλλους.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,352 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:43, 12-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Mη μπαίνετε σε τέτοια τρυπάκια ρε.Το χουμε χιλιοσυζητήσει.Ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο αλλά μην τρομοκρατείστε από άλλους.
Πες μας λοιπόν καλύτερα τη γνώμη σου για το θέμα.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,472 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 19:45, 12-12-09:

Πες μας λοιπόν καλύτερα τη γνώμη σου για το θέμα.
Η γνώμη μου;Την έχω χιλιοπεί αλλά μια ακόμα δεν βλάπτει.
Κάθε πράγμα στον καιρό του.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 19:58, 12-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Η γνώμη μου;Την έχω χιλιοπεί αλλά μια ακόμα δεν βλάπτει.
Κάθε πράγμα στον καιρό του.
Καλά ντε μη βαράς. Είμαι καινούργιος εδώ και δεν ξέρω τι έχεις γράψει μέχρι τώρα.
Σεβαστή η γνώμη σου αλλά εγώ κρατάω τη δική μου.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 20:01, 12-12-09:

Δε τρέχει θέμα.

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 21:55, 12-12-09:

αυτο δεν ισχυει για ολους.εγω δε βρισκω παντα τοσο χρονο...οταν βρισκω χρονο παντως κανω επαναληψη τα σχολια του γνωστου,που με δυσκολευουν
οντως δεν ισχυουν για ολους.νταξ,δεν εχω και ΤΟΝ χρονο,γιατι εχ αργα μαθημα και δεν κανω καλη οργανωση του χρονου μου.

Είμαι θετική και τώρα κάνω μόνο ιδιάιτερο έκθεση αλλά από Φεβρουάριο θα κάνω ιδιαίτερο μαθηματικά και φυσική για κατεύθυνση Γ λυκείου. Δοκίμασα λίγο μόνος μου με τα βιβλία αλλά στη φυσική στο 1ο κεφάλαιο τόχασα και στα μαθηματικά άρχισα το 1ο κεφάλαιο και δεν μου φάνηκε δύσκολο αλλά έμαθα ότι είναι εκτός ύλης και νευρίασα (χα χα χα). Πάντως έκθεση, μαθηματικά, φυσική είναι ίδια έτσι και αλλιώς.
γενικα στα φροντιστηρια κανουν κανα 2 κεφαλαια της Γ στις θετικοτεχνολογικες κατευθυνσεις.αλλα ειναι διαφορετικα πιστευω απο τη θεωρητικη,τελειως αλλο πραγμα.

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,769 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 22:15, 12-12-09:

Κατσε και ξυσου φετος,γιατι απο το καλοκαιρι θα φας τρελο...παστελι στα καλοκαιρινα

Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 23:00, 12-12-09:

Κατά τη γνώμη μου,δε χρειάζεται να κάνεις από τώρα τα μαθήματα της Τρίτης.
Επικεντρώσου κυρίως στο Άγνωστο,στη Γραμματική και το Συντακτικό των Λατινικών(γιατί ακόμη και το γνωστό της Β' απέχει κατά πολύ από αυτό της Γ') και κάνε ένα συστηματικό διάβασμα,που καλύπτει εσένα.Μην αγχώνεσαι,η ύλη βγαίνει σχετικά άνετα,από τη στιγμή μάλιστα που θα αρχίσεις από το καλοκαίρι.

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 23:06, 12-12-09:

στα Λατινικα μπαινει αγνωστο??:!:

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 23:32, 12-12-09:

Εννοει το αγνωστο στα αρχαια :p

Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 23:36, 12-12-09:

Ε,ναι.
Δεν μπαίνει Άγνωστο στα Λατινικά.
Γενικά,αυτό είναι το "ατού" της Θεωρητικής,όλα σχεδόν είναι γνωστά.

Παράθεση

οΟοNantiAoOo (ναντια-βασουλα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη οΟοNantiAoOo
H ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H οΟοNantiAoOo Μπουκλεεεεες♥ έγραψε στις 23:37, 12-12-09:

αν πιστευεις οτι θα σε βοηθησει ξεκινα....

πιστευω ομως πως ακομα ειναι νωρις

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 23:51, 12-12-09:

αντε ρε παιδια και κοψοχολιαστηκα

Παράθεση

GeLLiNo (Evangelia)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη GeLLiNo
H Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H GeLLiNo έγραψε στις 09:23, 14-12-09:

Και εγω σκεφτηκα να ξεκινησω μερικα μαθήματα της Γ' γιατι ολη τη μερα καθομαι , αφου εχω 3 φορες την εβδομαδα φροντιστηριοαλλα και οι καθηγητες στο φροντιστηριο μου ειπαν ΟΧΙ κατηγορηματικα...!!! Μου ειπαν να ασχοληθω σοβαρα με την γραμματικη και το συντακτικο των αρχαιων ετσι ωστε του χρονου να ασχοληθώ με αλλα μαθηματα..Επισης μου προτειναν να παρω μια καλη θεματογραφια για αγνωστο..και το εκανα.και οντως νιωθω πολυ καλυτερα ααα...και μη ξεχασω τα λατινικα που μπορει να ειναι ευκολα αλλα πρεπει να δωσεις πολυ προσοχη φετος γιατι ετσι και αφησεις κενα "χαιρετα μας" που λεει και ο λαος.!!! ελπιζω να σε βοηθησα

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 21:05, 14-12-09:

πας Α και σκεφτεσαι να κανεις κατευθυνση της Γ??:!:οχι ρε.
το ξερω,διαβαζω(?σχεδον -οσο μπορω και δεν αφηνω κενα.
απλα επειδη για καποια στιγμη ειχα πανικοβληθει "δε θα περασω,θα κολλησω μια ζωη στ' Αγρινιου,θα μεινω αχρηστη".

Παράθεση

.:aLeX:.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη .:aLeX:.
Ο .:aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 155 μηνύματα.

O .:aLeX:. έγραψε στις 21:08, 14-12-09:

πας Α και σκεφτεσαι να κανεις κατευθυνση της Γ??:!:οχι ρε.
το ξερω,διαβαζω(?σχεδον -οσο μπορω και δεν αφηνω κενα.
απλα επειδη για καποια στιγμη ειχα πανικοβληθει "δε θα περασω,θα κολλησω μια ζωη στ' Αγρινιου,θα μεινω αχρηστη".

Απο το καλοκαιρι...
Τωρα κοιτα να χαρεις την ελευθερια σου

Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zaraki
Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 533 μηνύματα.

O Zaraki έγραψε στις 21:37, 24-12-09:

Εγω θα αρχιζα να διαβαζω Αοδε απο την Δευτερα Λυκειου.Δυστυχως εχω προβλημα με την παπαγαλια και σκεφτομενος οτι περσυ καθομουν ολη μερα μαλλον θα εβγαζα την υλη μια φορα.Δεν θα προτεινα σε καποιον βεβαια να αρχισει να διαβαζει απο τη Δευτερα για την Τριτη εκτος αν ειναι ειδικη περιπτωση σαν και εμενα.

Παράθεση

Ειρηνάκι (Ειρηνάκι)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ειρηνάκι
H Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 308 μηνύματα.

H Ειρηνάκι έγραψε στις 23:37, 24-12-09:

Εμένα πάντως η γνώμη μου είναι να αρχίσεις αργότερα μαθήματα κατεύθυνσης για να προετοιμαστείς για τη γ λυκείου!ήδη με τα φετινά μαθήματα,πιστεύω πως έχεις φορτωμένο πρόγραμμα,οπότε μην το παρακάνεις κ με πρόσθετα..το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσεις από το ερχόμενο καλοκαίρι!

Παράθεση

tulip (philippa)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 19:47, 05-07-10:

Στο φροντιστήριο στα μαθηματικά, έχω έναν καθηγητή πολύ...αποφασιμένο. Στο φροντιστήριο που πάω διδάσκονται μόνο μαθηματικά, και είναι από αυτά που πάνε παιδιά που στοχεύουν τις σχολές με τα περισσότερα μόρια και είναι πρόθυμα να φτύσουν αίμα και να δουλέψουν μέχρι θανάτου για να περάσουν εκεί που θέλουν.
Κάπως έτσι είναι και η ιδεολογία του καθηγητή μας, σε ορισμένα σημεία όμως νομίζω ότι υπερβάλλει. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι το πόσο πεπεισμένος είναι, ότι το να αρχίσεις χημεία και φυσική σε φροντιστήριο απ'την πρώτη λυκείου, και βιολογία στη δευτέρα με την ύλη της Γ', είναι απαραίτητο.
Η σχολή που θέλω να περάσω εγώ (φυσικό) δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, θέλω όμως να πάω εξωτερικό και χρειάζομαι πολύ καλά γραπτά και πολύ καλό βαθμό στο απολυτήριο για να περάσω στο πανεπιστήμιο που θέλω. Ήδη πάω μαθηματικά, φυσική, μουσική και δύο ξένες γλώσσες (αν και μετά το Δεκέμβρη θα έχω τελειώσει με τη μια), και από Σεπτέμβρη αρχίζω και χημεία.
Ουσιαστικά αυτό που ρωτάω είναι αν πιστεύετε ότι όντως χρειάζεται να αρχίσω να σκαλίζω τη βιολογία της Γ' από τώρα. (Πολλά παιδιά από την τάξη μου λένε ότι θα το κάνουν, και αυτό με κάνει να ξανασκέφτομαι το αρχικό ''όχι''.)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 20:05, 05-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από tulip
....Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι το πόσο πεπεισμένος είναι, ότι το να αρχίσεις χημεία και φυσική σε φροντιστήριο απ'την πρώτη λυκείου, και βιολογία στη δευτέρα με την ύλη της Γ', είναι απαραίτητο.........Ουσιαστικά αυτό που ρωτάω είναι αν πιστεύετε ότι όντως χρειάζεται να αρχίσω να σκαλίζω τη βιολογία της Γ' από τώρα.....
1) Υπερβολές. Στο τέλος θα μας πόνε να αρχίζουμε τα μαθηματικά κατεύθυνσης από το νηπιαγωγείο. Μας έχουν τρελάνει τα φροντιστήρια με τις ώρες τους.
2) Να σου πώ τι έκανα εγώ: (το έχω ξαναγράψει αλλά ίσως δεν το είδες). Δεν έκανα ποτέ καθόλου και κανένα μάθημα μέχρι που πήγα Β λυκείου. Τον Σεπτέμβριο της Β άρχισα έκθεση και τον Φεβρουάριο μαθηματικά και φυσική για τη Γ και έτσι συνεχίζω. Τον Σεπτέμβριο της Γ θα αρχίσω Χημεία.
3) Αφού θέλεις φυσικό γατί διαλέγεις για τη Γ λυκείου τη θετική? Αν δεν σου αρέσει η τεχνολογική που παίζει, υπάρχει και η Τεχνολογική-1.
4) Ηρέμησε και μην παρασύρεσαι από αυτούς που έχουν συμφέροντα. Να ξέρεις ότι πάνω από όλα μετάει η δική σου προσωπική δουλειά. Τα άλλα είναι απλώς βοήθεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 20:15, 05-07-10:

συμφωνω απολυτα με τον Δια!!!!!!!!ειναι τρομερο λαθος κατα την γνωμη μου να αρχιζουμε την υλη απο πιο πριν!!!ελεος δηλαδη!!!ειναι κολπα των φροντηστηριων αυτα!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tulip (philippa)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 20:36, 05-07-10:

1) Υπερβολές. Στο τέλος θα μας πόνε να αρχίζουμε τα μαθηματικά κατεύθυνσης από το νηπιαγωγείο. Μας έχουν τρελάνει τα φροντιστήρια με τις ώρες τους.
2) Να σου πώ τι έκανα εγώ: (το έχω ξαναγράψει αλλά ίσως δεν το είδες). Δεν έκανα ποτέ καθόλου και κανένα μάθημα μέχρι που πήγα Β λυκείου. Τον Σεπτέμβριο της Β άρχισα έκθεση και τον Φεβρουάριο μαθηματικά και φυσική για τη Γ και έτσι συνεχίζω. Τον Σεπτέμβριο της Γ θα αρχίσω Χημεία.
3) Αφού θέλεις φυσικό γατί διαλέγεις για τη Γ λυκείου τη θετική? Αν δεν σου αρέσει η τεχνολογική που παίζει, υπάρχει και η Τεχνολογική-1.
4) Ηρέμησε και μην παρασύρεσαι από αυτούς που έχουν συμφέροντα. Να ξέρεις ότι πάνω από όλα μετάει η δική σου προσωπική δουλειά. Τα άλλα είναι απλώς βοήθεια.
Ευχαριστώ για την απάντηση Δία! Σίγουρα το να έχεις τόσες ώρες μάθημα είναι εξαντλητικό, επειδή όμως πολλά απ'τα μαθήματα που κάνω στα φροντιστήρια τα βρίσκω πολύ ένδιαφέροντα και με συναρπάζουν, το να έκανα άλλη μια ώρα κάτι που μου αρέσει δεν θα το έβρισκα αγγαρεία, όχι στην αρχή τουλάχιστον. Επίσης να σημειώσω δεν είμαι απ'τους ανθρώπους που έχουν *τόσο* αυτοέλεγχο ώστε να κάτσουν να κάνουν μάθημα στον εαυτό τους μόνοι τους.
Όσον αφορά την ερώτησή σου για την κατεύθυνση, απλά προτιμώ να πάω από θετική γιατί θέλω να κρατήσω ανοιχτούς τους ορίζοντές μου, ώστε μετά το πρώτο πτυχίο να έχω όσο μεγαλύτερη γκάμα επιλογών γίνεται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tulip : 05-07-10 στις 20:44. Αιτία: αναδιατύπωση
Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 20:56, 05-07-10:

πρεπει να καταλαβαιτε οτι δεν θα σας χωρεσει κανενα φροντηστηριο τιποτα στο κεφαλι ,μονοι σας θα κανετε οτι κανετε το φροντηστηριο ειναι σαν μια βοηθεια για να μην χανετε χρονο και να σας δινονται ετοιμα πολλα πραγματα.
ποτε δεν καταλαβα την ιδεολογια των καθηγητων που υποστηριζουν ''πρεπει να φτυσεις αιμα για να βγαλεις πολλα μορια'' μαλλον αυτοι που τα λενε δεν θα ειχαν μεινει ικανοποιημενοι απο τον εαυτο τους οταν εδιναν.
δεν εβλεπα τις πανελληνιες ως αγωνες ποιος θα χυσει περισσοτερ αιμα ,ουτε ενστερνιζομαι αιμοδιψεις αποψεις που εχουν καθαρα κερδοσκοπικο χαρακτηρα.
μονος σου τα καταφερνεις καλυτερα απο 10 φροντιστηρια μαζι,τουλαχιστον μεχρι και την β λυκειου ,απο κει και περα πρεπει να μπεις στο τρυπακι.
αλλα ο καθηγητης σου ειναι μαλλον κομπλεξικος

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    klean

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους