Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,356 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,149 μηνύματα σε 96,238 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 826 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντιστήρια σχολικών μαθημάτων

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:43, 13-06-05:

Τα φροντιστήρια σχολικών μαθημάτων έχουν μπει για τα κάλα στην ζωή του μαθητή . Πολλοί είναι εκείνοι που πιστεύουν οτι το αποτέλεσμα απο τις πανελλήνιες θα εξαρτηθεί απο το πόσο κάλο είναι το φροντιστήριο. Ποία είναι η δικοί σας γνώμη? Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ ενα φροντιστήριο, αλλά πολλές φόρες πρέπει να αφιερώσω τόσες ώρες για την παρακολούθηση ενός μαθήματος σε φροντιστήριο που έχει σαν αποτέλεσμα μετά να νιώθω εξαντλημένος για να κάνω το προσωπίκο διάβασμα , που για έμενα παίζει το καθοριστικό ρόλο. Πιστεύω ότι το φροντιστήριο δεν μπορεί να αντικαταστήσει το προσωπικό διάβασμα αλλά είναι ένα σημαντικό βοήθημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 10,874 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:05, 13-06-05:

Εγω σε ελάχιστες περιπτώσεις θεωρω οτι πραγματικά βοηθούν. Στις περισσότερες το παιδι αναγκάζεται να παει για να μην αισθανεται οτι "μειονεκτει" απέναντι στους συμμαθητές του. Εγώ στην Γ' Λυκείου πήγα μόνο σε 5 εκ των οποίων τα 2 επειδη απλα ειχα πορωση με το μαθημα (Μαθηματικα) και δεν μπορουσα να διανοηθω οτι θα γίνεται μάθημα και θα λειπω (ειχανε και φάση οι καθηγητες! Στα Γενικής Παιδειας ήταν ένας που έλεγε φοβερα αστεια και λιώναμε και στο Κατ. ήταν ενας που έβαζε ωραίες ασκήσεις, ασε που μου ανέβαζε το ηθικο επειδη με θεωρούσε ιδιοφυία κι όταν πήγαινα σπίτι αισθανόμουν τουλάχιστον Γκαλουα ). Στο Φυσική Γενικής πάντα χασομέραγα και έκανα πλάκα με τον καθγητη γιατι τον θεωρούσα ηλίθιο
ʼρα καταλήγω ότι ακόμα κι αν έκανα φροντιστήριο μόνο σε Φυσική Κ. και Εκθεση τον ίδιο βαθμό θα έγραφα.
Βέβαια μπορει να μην διαβαζα ποτέ για το φροντιστήριο αλλα διάβαζα για το σχολειο. Αν κάποιος εχει παρατημένο το σχολείο και διαβάζει μόνο για το φροντιστήριο, λογικό ειναι να του είναι απαραίτητο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:07, 13-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγω σε ελάχιστες περιπτώσεις θεωρω οτι πραγματικά βοηθούν. Στις περισσότερες το παιδι αναγκάζεται να παει για να μην αισθανεται οτι "μειονεκτει" απέναντι στους συμμαθητές του. Εγώ στην Γ' Λυκείου πήγα μόνο σε 5 εκ των οποίων τα 2 επειδη απλα ειχα πορωση με το μαθημα (Μαθηματικα) και δεν μπορουσα να διανοηθω οτι θα γίνεται μάθημα και θα λειπω (ειχανε και φάση οι καθηγητες! Στα Γενικής Παιδειας ήταν ένας που έλεγε φοβερα αστεια και λιώναμε και στο Κατ. ήταν ενας που έβαζε ωραίες ασκήσεις, ασε που μου ανέβαζε το ηθικο επειδη με θεωρούσε ιδιοφυία κι όταν πήγαινα σπίτι αισθανόμουν τουλάχιστον Γκαλουα ). Στο Φυσική Γενικής πάντα χασομέραγα και έκανα πλάκα με τον καθγητη γιατι τον θεωρούσα ηλίθιο
ʼρα καταλήγω ότι ακόμα κι αν έκανα φροντιστήριο μόνο σε Φυσική Κ. και Εκθεση τον ίδιο βαθμό θα έγραφα.
Βέβαια μπορει να μην διαβαζα ποτέ για το φροντιστήριο αλλα διάβαζα για το σχολειο. Αν κάποιος εχει παρατημένο το σχολείο και διαβάζει μόνο για το φροντιστήριο, λογικό ειναι να του είναι απαραίτητο.
Πλέον ο μαθήτης δεν κουράζεται στο να διαβάζει αλλά στο να ακούει τα ίδια πράγματα! :/

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,926 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 06:33, 13-06-05:

Εγω ούτε φροντιστήριο πήγαινα, ούτε ιδιαίτερα έκανα. Ήμουνα ο μόνος νομίζω σε όλη την 4η Λυκείου . Γινόταν πολύ καλό μάθημα στο σχολείο βέβαια...

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:05, 13-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
σε όλη την 4η Λυκείου .
έκαψες;

εγώ το μόνο που θυμάμαι από το φροντιστήριο είναι πως κάναμε μεσημεριάτικα με αποτέλεσμα να κοιμάμαι στο τελευταίο θρανίο . πολύ νύστα ρε παιδιά...

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 14:44, 13-06-05:

Υπό φυσιολογικές συνθήκες το φροντιστήριο δε χρειάζεται.. Όταν όμως οι καθηγητές στο σχολείο θεωρούν δεδομένο ότι όλοι πηγαίνουν φροντιστήριο και όλοι τα καταλαβαίνουν εκεί δεν κάνουν το ίδιο καλό μάθημα.. ʼλλωστε δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο καλό μάθημα σε 30 άτομα και το ίδιο σε 10.. Ωστόσο πιστεύω ότι αν δε καθίσεις να διαβάσεις το φροντιστήριο δεν κάνει τίποτα.. Είναι σαν τα βοηθήματα.. Αν το αγοράσεις και δεν το χρησιμοποιήσεις είναι άχρηστο!

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,926 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 18:41, 13-06-05:

Ε νταξ', 3η Λυκείου προφανώς

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 10,874 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:51, 13-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Ε νταξ', 3η Λυκείου προφανώς
Καλα μην το λες, δεν ειναι και τόσο προφανές. Στα νυχτερινά πχ υπάρχει 4η λυκείου

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 17:21, 14-06-05:

Ειμαι all the way υπερ των φροντιστηριων.Ειδικα αν ειναι 7-9 ατομα σε καθε τμημα(οποως ημασταν εμεις) ειναι θεικο το μαθημα,ο καθηγητης ειναι ιδιωτικος και ενδιαφερεται ανγκαστικα ή απο μονος του κ ειδικα αν ειναι κ νεος,κανεις κ χαβαλε κ με τα μυαλα που κουβαλα σου περνα πιο ευκολα τις γνωσεις.
Στο σχολειο ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα κ με τιποτα δεν σε προετοιμαζουν καλα για Πανελληνιες.Εγω οφειλω το 18,4 μου 60% στο διαβασμα μου,45% στο φροντιστηριο και 5% στο σχολειο.
ΥΓ: Μιλαω παντα εκ της δικης μου πειρας,ετσι?

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 17:56, 14-06-05:

Είμαι υπέρ του φροντιστηρίου, αφού είναι πλέον κατεστημένο, αλλά είμαι κατά του όλου συστήματος εκπαίδευσης στην Ελλάδα, οπότε δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Στραβός είναι ο γυαλός, άρα θέλουμε δε θέλουμε στραβά αρμενίζουμε.

//μη δω κανένα να σχολιάζει τα ποσοστά του gianakin, ένα λαθάκι έκανε το παλικάρι! :/ (προφανώς 35% θέλει να πει ο μάστορας)

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 18:22, 14-06-05:

Οντως,ελεος!Πως το εκανα αυτο?

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,604 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 08:36, 15-06-05:

Είναι θέμα παιδιού εαν θέλει να μάθει.
Γιατί και τον καλύτερο καθηγητή του κόσμου να του πας να κάνει μάθημα αν δεν είναι διατεθημένο να κάτσει να ακούσει και να μάθει δεν έχει κανένα αποτέλεσμα το ιδιαίτερο αλλά ούτε ακι το φροντιστήριο.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε στις 10:12, 15-06-05:

Εμείς στο σχολείο είμασταν 12 άτομα στην τάξη και χωριζόμασταν κιόλας στα μαθήματα κατεύθυνσης σε Ιατρικό και Τεχνολογικό τμήμα (θετική ήμουν ). Στο Τεχνολογικό που ήμουν εγω είμασταν 5 άτομα. Καλύτερα κι απο φροντιστήριο δηλαδή

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 14:06, 15-06-05:

και τζάμπα κιόλας!

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε στις 14:39, 15-06-05:

Ε οχι ακριβώς...

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O gianakin έγραψε στις 15:15, 15-06-05:

Πληρωνες τιποτα?

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε στις 20:47, 15-06-05:

Πήγαινα σε ιδιωτικό

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O gianakin έγραψε στις 21:54, 15-06-05:

That explains it...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 07:51, 16-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από gianakin
That explains it...
Καλα μην είσαι και τόσο σίγουρος... Έτυχε και έπεσε ο Αναρκι σε καλό ιδιωτικό. Τα ξαδέλφια μου που πάνε σε ιδιωτικό δεν βλέπω να κάνουν τίποτα διαφορετικό. Ίσα ίσα που κάνουν ΚΑΙ επιπλέον ιδιαίτερα. Ασε το τι μου έχει πει ο ξάδελφος μου ότι γίνεται εκεί. Πχ. ένας γνωστός του κάπνιζε μπάφο σε κάθε διάλειμμα και μαστουρωνόταν.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 13:06, 16-06-05:

Ναι όμως το that explains it ισχύει διότι αν ΔΕΝ ήταν ιδιωτικό δεν έπαιζε με την καμία..
Με άλλα λόγια η μαθηματική σου λογική (η ποια σου έχει ένα μικρό bug

Παράθεση

Guest

Το avatar του χρήστη
Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O έγραψε στις 14:48, 16-06-05:

Ο ρόλος του καθηγητή είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο είναι καθοριστικός.Μπορεί κάποιος καθηγητής στο σχολείο με τη στάση του να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από κάποιον ΄στο φροντιστήριο.Απλώς οι σχολικές τάξεις έχουν πολλούς μαθητές, που κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι κακοί, είναι δύσκολο να γίνει σωστή δουλειά και για τις δυο κατηγορίες χωρίς τη συνεργασία των παιδιών και τον δικό τους κόπο.Στα φροντιστηριακά μαθήματα και δη στα ιδιαίτερα ο καθηγητής (ο καλός) ασχολείται με όλες τις αδυναμίες του παιδιού και βρίσκει έναν συγκεκριμένο και μοναδικό τρόπο προσέγγισης του.Όλο το μάθημα χτίζεται πάνω στις δυνατότητες και την προσωπικότητα του παιδιού και αυτό δίνει σίγουρα καλύτερα αποτέλεσματα από το σχολείο.Απλώς αυτό που εγώ παρατηρώ είναι ότι οι γονείς δεν πιέζουν τα παιδιά τους στο να διαβάζουν ή στο να είναι υπεύθυνα, και απλώς τα φορτώνουν στα φροντιστήρια νιώθωντας ότι πληρώνοντας κάνουν το χρέος τους ως γονείς.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βλέπουμε παιδιά να κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα από την α κιόλας γυμνασίου!!και μάλιστα να μην καταφέρνουν υψηλούς βαθμούς.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 2,422 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:26, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από StrangeColour Blue
Στα φροντιστηριακά μαθήματα και δη στα ιδιαίτερα ο καθηγητής (ο καλός) ασχολείται με όλες τις αδυναμίες του παιδιού και βρίσκει έναν συγκεκριμένο και μοναδικό τρόπο προσέγγισης του.Όλο το μάθημα χτίζεται πάνω στις δυνατότητες και την προσωπικότητα του παιδιού και αυτό δίνει σίγουρα καλύτερα αποτέλεσματα από το σχολείο.
Γίνεται δηλαδή ομαλοποίηση τόσο του μαθητή όσο και του αναλυτικού προγράμματος. Κάτι που οι καθηγητές -οι παλιοί- δεν το έχουν διδαχθεί, κάτι που απαιτεί συνδιδασκαλία και ένα ειδικό παιδαγωγό στην τάξη και το κυριότερο αλλαγή νοοτροπίας. Δεν θα ξεχάσω πως έκαναν το μάθημα ΓΙΑΤΙ ήξεραν ότι εμείς πάμε φροντιστήριο!

Παράθεση

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iris_Didini
H Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Iris_Didini έγραψε στις 20:04, 20-06-05:

Το γεγονός είναι ένα: στο σχολείο -το δικό μου τουλάχιστον- οι καθηγητές δε μας πρόσφεραν απολύτως τίποτα!
Όχι, δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω.
ʼπειρες χαμένες ώρες, πρόχειρη παράδοση του μαθήματος, ομοίως και η εξέταση, βαθμοί μπαίνανε αβέρτα στα τετράμηνα και ʼγιος ο Θεός!
Από 'κει και πέρα, πήγα σε ένα καλό φροντιστήριο, με καλούς καθηγητές και σε επαγγελματικό και σε επικοινωνιακό επίπεδο. Με πολλούς από αυτούς είχαμε καλή σχέση, βγαίναμε, συζητούσαμε, κτλ.
Δε μπορώ να πω ότι ήταν το τέλειο, ή αυτό που μου εξασφάλισε την επιτυχία αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν σημαντική βοήθεια.
Και, τελοσπάντων, γιατί να φερόμαστε εναντίον των φροντιστηρίων;;
Για να υφίστανται και να λειτουργούν, κάποιοι τα συντηρούν.
Κι αυτό σημαίνει ότι τα έχουν ανάγκη.
Το πραγματικό πρόβλημα, λοιπόν, είναι εκεί.
Ότι βοηθάνε, βοηθάνε.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 20:09, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Iris_Didini
Το γεγονός είναι ένα: στο σχολείο -το δικό μου τουλάχιστον- οι καθηγητές δε μας πρόσφεραν απολύτως τίποτα!
Όχι, δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω.
ʼπειρες χαμένες ώρες, πρόχειρη παράδοση του μαθήματος, ομοίως και η εξέταση, βαθμοί μπαίνανε αβέρτα στα τετράμηνα και ʼγιος ο Θεός!
Υπερβολές

Παράθεση

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iris_Didini
H Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Iris_Didini έγραψε στις 20:19, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Υπερβολές

60ο και ξερό ψωμί! Τι παρακμή!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 20:35, 20-06-05:

Θα συμφωνήσω και εγώ λοιπόν οτι το σχολείο έχει αμφίβολης ποιότητας καθηγητες (μου είχε τύχει φυσικός που δέν ήξερε ολοκληρώματα στην 3η λυκείου) και ακόμα και άν ο καθηγητής είναι καλός το μειονέκτημα του μεγέθους της τάξης είναι μεγάλα. Μήν ξεχνάτε οτι το σύστημα είναι ανταγωνιστικό, οπότε άν έχει ο πολύς ο κόσμος πλεονέκτημα δέν είναι έυκολο να το αγνοήσεις. Και το πλεονέκτημα μικρής τάξης είναι ακόμα μεγαλύτερο στα μη-παπαγαλία μαθήματα όπως είναι μαθηματικά φυσική και προγραμματισμός.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 21:21, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
(μου είχε τύχει φυσικός που δέν ήξερε ολοκληρώματα στην 3η λυκείου)
Tι μου θύμισες τώρα... Στην 3η λυκείου είχαμε εναν καθηγητή (φυσική Κατευθυνσης) που μια φορά πήγε να μας κάνει τον έξυπνο και να μας πει οτι αυτές οι σχέσεις που μαθαιναμε εβγαιναν απο "ολοκήρωμα"(ενω εβγαιναν απο παραγώγιση) και μας έκανε στον πινακα το συμβολο της παραγώγου και συνέχιζε να μας λεει οτι αυτό ήταν ολοκλήρωμα!

Παράθεση

dt008

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dt008
Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O dt008 έγραψε στις 17:48, 21-06-05:

καλώς ή κακώς, λόγω της κατάντιας της παιδείας μας το (καλό) φροντιστήριο βοηθάει....
δούλευα φέτος (ελπίζω και του χρόνου) σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, και οι μαθητές μου τα πήγαν καλά στις πανελλήνιες (ευτυχώς)....
όχι ότι είμαι ο καθηγηταράς ο guru, αλλά από αυτά που έβλεπα ότι τους κάνανε στο σχολείο είμαι σίγουρος ότι τα παιδιά δεν θα γράφανε τόσο καλά χωρίς την φροντιστηριακή υποστήριξη.....

Παράθεση

Porcelain

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Porcelain
Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O Porcelain έγραψε στις 21:24, 23-06-05:

Εγώ πιστεύω πως υπάρχει αδιαφορία προς τους καθηγητές του σχολείου γιατί οι περισσότεροι πηγαίνουν φροντιστήριο..οι περισσότεροι από τους καθηγητές που αντιμετώπισα εγώ όταν έκανα ότι με ενδιέφερε το μάθημα και ότι κάποιος τους παρακολουθεί προσπαθούσαν να με βοηθήσουν..Γενικά, πιστεύω πως στο φροντιστήριο δεν είναι ότι είναι καλύτεροι οι καθηγητές αλλά ο μαθητής έχει απαιτήσεις και από τον καθηγητή και από τον εαυτό του επειδή πληρώνει, αλλά και οι καθηγητές έχουν αναλάβει περισσότερο τον ρόλο του μπαμπούλα επειδή εξαρτάται η δουλειά τους από τα αποτελέσματα.. Εγώ δοκίμασα για λίγο πάνω από μισό μήνα φροντιστήριο, και το βρήκα αισχρά βαρετό, οι καθηγητές πρήχτες 1ης τάξης (και κάφροι, ζωγράφιζαν αιδία στον πίνακα), πεταμένος χρόνος που θα μπορούσα να είχα ξοδέψει στο ΜΣΝ..

Παράθεση

apostolos1986 (Αποστολος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη apostolos1986
Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O apostolos1986 έγραψε στις 21:34, 23-06-05:

Εξαρτάται και από το επίπεδο των καθηγητών στο σχολείο οι οποίοι διαφέρουν από σχολείο σε σχολείο. Αν οι καθηγητές στο σχολείο δεν ενδιαφέρονται και θεωρούν ότι οι μαθητές τα ξέρουν από το φροντιστήριο τότε έχει χαθεί η παρτιδα για το δημόσιο και "δωρεάν" σχολείο. Δε νομίζω ότι η ποιότητα των καθηγητών των φροντιστηρίων είναι ανώτερη εκείνων των σχολείων. Απλά συνήθως τα παιδιά το έχουν δεδομένο ότι θα το ακούσουν στο φροντιστήριο και λένε από μέσα τους" ποιος τον γ..... αυτόν στο σχολείο". Επίσης έχουν μπει και οι καθηγητες σε αυτό το τρυπάκι και αυτοί με τη σειρά τους. Έτσι η κατάσταση στα λύκεια ειναι διαδικαστική πηγαίνουνε τα παιδιά για να μην παίρνουν απουσίες.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,604 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:27, 24-06-05:

Δυστυχώς όπως είπεσ και ο Απόστολος έχουν μπει στο τρυπάκι αν είανι χαλαροί και οι καθηγητές και δεν ενδιαφέρονται αν έμαθε ο μαθητής ή όχι.
Πάντωσ στο δικ΄μου σχολείο στα βασικά μαθήματα ήατν αστα να πάνε οι καθηγητές και έπρεπε οπωσδήποτε να πάω φροντιστήριο :thumbsdown:

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 13:53, 27-06-05:

Σε βοηθάνε αν γίνονται με μέτρο εφόσον έχεις καλό καθηγητή που θα νοιαστεί για την πρόοδο σου.

Αλλά αν δεν στρώσεις τον κώλο σου να λύσεις ασκήσεις μόνος σου δεν κάνει τίποτα.Το ʼγιο Πνεύμα δεν έρχεται

Παράθεση

keaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη keaster
Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O keaster έγραψε στις 00:34, 03-07-05:

Δυστυχώς ο Έλληνας γονιός και ο Έλληνας μαθητής έχει το φροντιστήριο σαν κάτι φυσιολογικό, σαν κάτι που πρέπει να γίνεται για να υπάρξει αποτέλεσμα. Με την εμπειρία μου διαπίστωσα ότι ενώ οι καθηγητές στο σχολείο μου ήταν μια χαρά πολλλοί από τους συμμαθητές μου, που σχεδόν πάντα αδιαφορούσαν μέσα στην τάξη, έκαναν φροντιστήριο, με αποτέλεσμα να χάνουν ατελείωτες ώρες και λεφτά για να ακούν τα ίδια πράγματα δύο φορές. Προσωπικά είχα ακολουθήσει μια συμβουλή που είχα ακούσει από κάποιον μεγάλο, αυτή ήταν ότι εφόσον πας που πας στο σχολείο υποχρεωτικά αντι να κάθεσαι να χαζεύεις τουλάχιστον πρόσεχε γιατί κάτι θα μάθεις εκεί. Ε λοιπόν σε μένα δούλεψε αυτή η συνταγή και από την 3η γυμνασίου δεν κάθησα να διαβάσω ποτέ πάνω από μια ώρα (εκτός βέβαια από τα διαγωνίσματα) και έτσι και είχα πολύ χρόνο και δεν επιβάρινα τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Επίσης πολύ καλό είναι και το πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ στην τρίτη λυκείου. Παρόλαυτα χρειάζεται και καλούς καθηγητές οι οποίοι φυσικά όταν δεν βλέπουν κανένα ενδιαφέρον θα αδιαφορούν και αυτοί

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 07:54, 03-07-05:

Έχεις δίκιο γι'αυτά που λες keaster αλλά ξέρεις τί γίνεται?είναι λίγοι οι καθηγητές που ενδιαφέρονται δυστυχώς γιατί δεν ελέγχονται και ξέρουν ότι το μεγαλύτερο ποσοστο πάει φροντιστήριο και δεν τους ενδιαφέρει(τους περισσότερους το ξαναλέω) αν 2-3 άτομα στην τάξη δεν πάνε φροντιστήριο και περιμένουν να ΄μάθουν απο αυτούς

Παράθεση

keaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη keaster
Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O keaster έγραψε στις 14:47, 03-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Έχεις δίκιο γι'αυτά που λες keaster αλλά ξέρεις τί γίνεται?είναι λίγοι οι καθηγητές που ενδιαφέρονται δυστυχώς γιατί δεν ελέγχονται και ξέρουν ότι το μεγαλύτερο ποσοστο πάει φροντιστήριο και δεν τους ενδιαφέρει(τους περισσότερους το ξαναλέω) αν 2-3 άτομα στην τάξη δεν πάνε φροντιστήριο και περιμένουν να ΄μάθουν απο αυτούς
Τελικά πρέπει να ήμουν πολύ τυχερός γιατί σε μας η πλειοψηφία των καθηγητών βοηθούσαν και έκαναν καλό μάθημα.

Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:03, 03-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από keaster
Τελικά πρέπει να ήμουν πολύ τυχερός γιατί σε μας η πλειοψηφία των καθηγητών βοηθούσαν και έκαναν καλό μάθημα.
Εγώ πιστεύω ότι όλοι οι καθηγητές κάνουν ικανοποιητικό μάθημα στο σχολείο δλδ αν τους προσέξεις και πας μετά στο σπίτι και ξαναδιαβάσεις σίγουρα θα έχεις καταλάβει το μάθημα....Αλλά πολλοί μαθήτες ζητάνε να μην χρειάζεται κάθολου διάβασμα στο σπίτι. Στο φροντιστήριο το μόνο που αλλάζει είναι ότι το τμήμα είναι μικρότερο και συγχρόνως ,συνήθως, γίνονται πολλές ασκήσεις εκεί στο φροντιστήριο αυτό σημαίνει , τουλάχιστον για εμένα, λιγότερο διάβασμα στο σπίτι. Οι καθηγητές των φροντιστήριο δεν έχουν παραπάνω γνώσεις απλώς θεωρούνται καλλίτεροι γιατί απλώς το μάθημα που κάνουν στηρίζεται σε διαφορετικοί φιλοσοφία και απλώς το μάθημα του φροντιστηρίου απαιτείται λιγότερο διάβασμα στο σπίτι

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 16:05, 03-07-05:

Ε όχι και όλοι οι καθηγητές. Λίγοι είναι. Και στο μάθημα του φροντηστηρίου, όντως πολλές φορές οι καθηγητές δεν είναι καλύτεροι από αυτούς του σχολείου, απλά ειναι διαφορετικός ο τρόπος ροσέγγισης τουυς στους μαθητές. Επιπλέον κάνεις λάθος στο ότι για το φροντηστήριο πρέπει να διαβάζεις λιγότερο. Εκεί είναι που πρέπει να διαβάζεις πιο πολύ, γιατί στο σχολείο κανείς καθηγητής δεν βάζει αρκετές ασκήσεις για να είσαι προετοιμασμένος στο τέλος.

Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:08, 03-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn
Ε όχι και όλοι οι καθηγητές. Λίγοι είναι. Και στο μάθημα του φροντηστηρίου, όντως πολλές φορές οι καθηγητές δεν είναι καλύτεροι από αυτούς του σχολείου, απλά ειναι διαφορετικός ο τρόπος ροσέγγισης τουυς στους μαθητές. Επιπλέον κάνεις λάθος στο ότι για το φροντηστήριο πρέπει να διαβάζεις λιγότερο. Εκεί είναι που πρέπει να διαβάζεις πιο πολύ, γιατί στο σχολείο κανείς καθηγητής δεν βάζει αρκετές ασκήσεις για να είσαι προετοιμασμένος στο τέλος.
Χμμ βασίκα μίλησα για τον MO ότι είναι ικανοποιήτικοι.
Αν πηγένεις μόνο σχολείο χρειάζεσαι πόλυ περισσότερο διάβασμα .....

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 16:13, 03-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Χμμ βασίκα μίλησα για τον MO ότι είναι ικανοποιήτικοι.
Αν πηγένεις μόνο σχολείο χρειάζεσαι πόλυ περισσότερο διάβασμα .....
Έχει σημασία και ποιούς καθηγητές έχεις γνωρίσει εσύ. Αλλά γενικά ο πατέρας μου που είναι καθηγητής μου λέει πως κάτω του 30% των καθηγητών αξίζουν (και από αυτούς που κάνουν φροντηστήριο και όλα... κάτι θα ξέρει πιστεύω, είναι φανταστικός καθηγητής και ο ίδιος... χωρίς αυτόν δε θα μπορούσα να περάσω στη σχολή μου στάνταρ). Τώρα κατάλαβα τι εννοείς όσον αφορά το διάβασμα. Κοίτα αυτό δεν είναι στάνταρ. Ίσως απαιτείται λιγότερη προσπάθεια από σένα τον ίδιο αν πηγαίνεις φροντηστήριο, αλλά πρέπει να σκεφτείς και πόσες ώρες ξοδεύεις στο φροντηστήριο. Οπότε βγαίνει για έναν έξυπνο μαθητή το ίδιο ή και λιγότερες ώρες χωρίς φροντηστήριο.

Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:28, 03-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn
Έχει σημασία και ποιούς καθηγητές έχεις γνωρίσει εσύ. Αλλά γενικά ο πατέρας μου που είναι καθηγητής μου λέει πως κάτω του 30% των καθηγητών αξίζουν (και από αυτούς που κάνουν φροντηστήριο και όλα... κάτι θα ξέρει πιστεύω, είναι φανταστικός καθηγητής και ο ίδιος... χωρίς αυτόν δε θα μπορούσα να περάσω στη σχολή μου στάνταρ). Τώρα κατάλαβα τι εννοείς όσον αφορά το διάβασμα. Κοίτα αυτό δεν είναι στάνταρ. Ίσως απαιτείται λιγότερη προσπάθεια από σένα τον ίδιο αν πηγαίνεις φροντηστήριο, αλλά πρέπει να σκεφτείς και πόσες ώρες ξοδεύεις στο φροντηστήριο. Οπότε βγαίνει για έναν έξυπνο μαθητή το ίδιο ή και λιγότερες ώρες χωρίς φροντηστήριο.
Στο σχόλειο συνήθως οι καθηγητές βαριούνται ή κάνουν το μάθημα έτσι πρέπει να τους προσέχεις και τα 45 λέπτα συνεχεία κάτι που δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

Οι καθηγητές του φροντιστηρίου έχουν ένα πρόγραμμα γιατί το τί θα κάνουν, έχουν ετοίμασει ασκήσεις ώστε να πιάσουν όλες τις περιπτώσεις και επείδη είναι πιο μίκρα τα τμήματα είναι εύκολο να εξέτασουν τις αδυναμίες του κάθε μάθητη.....

Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι μεν οι καθήτες του σχολείου έχουν τις ίδιες γνώσεις αλλά όμως κάποιες μικρό-διαφόρες που υπάρχει στην φιλοσοφία του φροντιστήριου και σχολείου κάνουν τους καθηγήτες του φροντιστήριου καλλίτερους

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:19, 14-07-05:

Βασικά...όπως έχει ήδη αναφερθει...όλα είναι θέμα καθηγητή... Ξέρω παιδιά (τώρα με το νέο σύστημα) που πήγαν σε ελάχιστα ή καθόλου μαθήματα έξω, ή που στηρίχτηκαν στην ενδοσχολική υποστήριξη (ή όπως αλλιώς τη λένε) και τα πήγαν καταπληκτικά στις πανελλήνιες,πέρασαν σε καλές σχολές κτλ και άλλουσ πο έκανα 100 φροντηστήρια και...ας μην σχολιάσω... Να διορθώσω λοιπόν... Είναι σνδυασμός καθηγητη και μαθητή. Προσωπικά ήμουν από τις άριστες μαθητριες του σχολείου μου και στο ιδιαίτερο της χημείας (πρωτοδεσμίτισσα γαρ) ενώ αρχικά είχα πάει σε έναν καθηγητή που θεωρείται κορυφή έχει τις τρελες επιτυχίες κτλ τον άλλαξα στο μήνα για να πορτιμήσω κάποιον κατώτερο θεωρητικά για τον πολύ απλο λόγο ότι με τον πρώτο η... χημεία μας ήταν χάλια και δεν μου έκανε καθόλο κλικ να διαβάσω ενώ με τον δεύτερο ταιριάξαμε πολύ καλα. Πάντως γενικά νομίζω ότι ίιιισως μια εχτρα βοήθεια κακό δεν κάνει αλλά αυτός ο πανικός να πηγα΄νουν τα παιδιά φροντηστήριο σε ΟΛΑ Τα μαθήματα είναι υπερβολή και...δεν χρειάζεται κιόλας!!!

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 00:09, 25-07-05:

κρίνοντας από το σχολείο μου το φροντηστήριο ήταν απαραίτητο γιατί οι καθηγητές βαριόντουσαν να κάνουν μάθημα και δεν εξηγουσαν τόσο καλά στην τάξη καθώς το είχαν δεδομένο ότι όλοι τα είχαμε ήδη ακούσει και είχαμε λύσει δεν ξέρω και εγώ πόσες σχετικές ασκήσεις. Δεν θα κάνω σύγκριση αν οι καθηγητές του σχολείου ή του φροντηστηρίου ήταν καλύτεροι αλλά πιστεύω ότι έβλεπαν τελείως διαφορετικά το μάθημα στο σχολείο απ' ότι στα ιδιαίτερα τους.
Είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα. Όλοι είχαμε άγχος για τις Πανελλήνιες άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο. Από την στιγμή που το φροντήστηριο είναι το στάνταρ για να πάρει κανείς την απόφαση να μην πάει καθόλου πρέπει να έχει μεγάλη αυτοπεποίθεση και εμπιστοσύνη στις ικανότητες του. Δεν το παίρνεις τόσο εύκολα τέτοιο ρίσκο από την στιγμή που οι Πανελλήνιες ειδικά στην Γ Λυκείου μοιάζουν σαν οι σημαντικότερες εξετάσεις της ζωής μας.
Σπάνια παίζει καταλυτικό ρόλο ο φροντηστής, ο μαθητής έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο για την επιτυχία του ή όχι. Ο καθηγητής απλά βοηθάει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 00:45, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx
κρίνοντας από το σχολείο μου το φροντηστήριο ήταν απαραίτητο γιατί οι καθηγητές βαριόντουσαν να κάνουν μάθημα και δεν εξηγουσαν τόσο καλά στην τάξη καθώς το είχαν δεδομένο ότι όλοι τα είχαμε ήδη ακούσει και είχαμε λύσει δεν ξέρω και εγώ πόσες σχετικές ασκήσεις. Δεν θα κάνω σύγκριση αν οι καθηγητές του σχολείου ή του φροντηστηρίου ήταν καλύτεροι αλλά πιστεύω ότι έβλεπαν τελείως διαφορετικά το μάθημα στο σχολείο απ' ότι στα ιδιαίτερα τους.
...και μετά λένε τι καλά που είναι τα ιδιωτικά... (σορρυ δεν άντεξα)

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 10:39, 26-07-05:

δίκιο έχεις και εγώ που πήγαινα σε ιδιοτικό νομίζω ότι είναι το τελευταίο που με βοήθησε. Πέρσι (Γ Λυκείου) είμασταν τρελό καφενείο. Μόνο μαθηματικά Κατ γινόταν δουλειά.

Παράθεση

xmavidis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xmavidis
Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O xmavidis έγραψε στις 12:45, 07-09-05:

Εγώ νομίζω ότι λίγοι χωρίς κάποιο φροντιστήριο μπορούν να πιάσουν υψηλές σχολές, εφόσον το εκπαιδευτικό μας σύστημα δε προσφέρει ούτε καν τα απαραίτητα.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 02:48, 03-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Τα φροντιστήρια σχολικών μαθημάτων έχουν μπει για τα κάλα στην ζωή του μαθητή . Πολλοί είναι εκείνοι που πιστεύουν οτι το αποτέλεσμα απο τις πανελλήνιες θα εξαρτηθεί απο το πόσο κάλο είναι το φροντιστήριο. Ποία είναι η δικοί σας γνώμη? Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ ενα φροντιστήριο, αλλά πολλές φόρες πρέπει να αφιερώσω τόσες ώρες για την παρακολούθηση ενός μαθήματος σε φροντιστήριο που έχει σαν αποτέλεσμα μετά να νιώθω εξαντλημένος για να κάνω το προσωπίκο διάβασμα , που για έμενα παίζει το καθοριστικό ρόλο. Πιστεύω ότι το φροντιστήριο δεν μπορεί να αντικαταστήσει το προσωπικό διάβασμα αλλά είναι ένα σημαντικό βοήθημα
Το φροντιστήριο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ .Πολύ έχουν την εντύπωση ότι γίνεται μάθημα στο σχολείο.Δεν ισχύει.Ξέρετε ότι πολύ καθηγητές δεν κάνουν σωστά την δουλεία τους και ότι κάποια βιβλία μαθηματικών(π.χ) δεν λένε αυτά που κανονικά είναι στη ύλη των εξετάσεων?Επίσης πολύ καθηγητές δεν προλαβαίνουν να τελειώσουν την σχολική ύλη πλήρως με αποτέλεσμα όταν πάμε για εξετάσεις να μην ξέρουμε κάποια μέρη της ύλης.Τα φροντιστήρια οι δημόσιοι καθηγητές τα αποκαλούν παραπαιδία.Τα σχολεία λίγο βοηθάνε τους μαθητές και σε αυτό ευθήνεται το ελληνικό κράτος αφου οι καθηγητές δεν ελεγχονται και παραδιδουν μάθημα χωρίς αναλυτικές εξηγήσεις.Δεν ενδιαφερονται κάποιοι για το μέλλον μας.Συνοψίζοντας τα φροντιστίρια είναι αυτά που βοηθάνε πάρα πολυ και μας λένε και διάφορα tips πάνω στην ύλη και ένας ακόμη λόγος που κάνουν καλήτερη δουλειά είναι ότι με τις επιτυχίες διαφημίζονται

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 12:54, 03-10-05:

Παντως τα φροντιστηρια σιγουρα δεν ειναι απατη.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 00:57, 14-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield
Παντως τα φροντιστηρια σιγουρα δεν ειναι απατη.

Σίγουρα!!

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 10:56, 03-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Το φροντιστήριο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ .Πολύ έχουν την εντύπωση ότι γίνεται μάθημα στο σχολείο.Δεν ισχύει.Ξέρετε ότι πολύ καθηγητές δεν κάνουν σωστά την δουλεία τους και ότι κάποια βιβλία μαθηματικών(π.χ) δεν λένε αυτά που κανονικά είναι στη ύλη των εξετάσεων?Επίσης πολύ καθηγητές δεν προλαβαίνουν να τελειώσουν την σχολική ύλη πλήρως με αποτέλεσμα όταν πάμε για εξετάσεις να μην ξέρουμε κάποια μέρη της ύλης.Τα φροντιστήρια οι δημόσιοι καθηγητές τα αποκαλούν παραπαιδία.Τα σχολεία λίγο βοηθάνε τους μαθητές και σε αυτό ευθήνεται το ελληνικό κράτος αφου οι καθηγητές δεν ελεγχονται και παραδιδουν μάθημα χωρίς αναλυτικές εξηγήσεις.Δεν ενδιαφερονται κάποιοι για το μέλλον μας.Συνοψίζοντας τα φροντιστίρια είναι αυτά που βοηθάνε πάρα πολυ και μας λένε και διάφορα tips πάνω στην ύλη και ένας ακόμη λόγος που κάνουν καλήτερη δουλειά είναι ότι με τις επιτυχίες διαφημίζονται
Συμφωνώ απόλυτα.Το φροντιστήριο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για κάποιον που θέλει να αριστεύσει.ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ και φυσικά εντατική προσπάθεια.

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 12:19, 05-01-06:

περαν του οτι βαριεσαι υστερικα και γενικα σκοτωνεσαι οχι μονο για το σχολειο αλλα και για τα εκτος, χωρις φροντιστηριο δε γινεται δουλεια.
αφου πολλοι καθηγητες και καλα χαλαροι δεν κανουν καν μαθημα αλλα καθονται και κουνεντιαζουν,και μετα ζητανε κιολας απο μας τα και καλα ευκολα.
ασε που στο φροντιστηριο επικεντρωνωνται πανω σου κι οχι στο ρολοι,ας πουμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους