Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,608 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,968 μηνύματα σε 94,894 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 808 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή Κολλεγίου/ΙΕΚ

myrtw_moi

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη myrtw_moi
H myrtw_moi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H myrtw_moi έγραψε στις 02:30, 28-01-11:

Γεια σε όλους!Είμαι μια μέτρια μαθήτρια λυκείου(13-14).Φέτος δίνω και εγώ πανελλήνιες και δεν έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα... Θα ήθελα όμως να περάσω στην γαλλική φιλολογία (έχω Α1,Α2,Β1,Β2)Μόνο και μόνο για να έχω ένα "χαρτί" στα χέρια μου από κάποιο ΑΕΙ γιατί με πιέζουν όλοι και για να πάρουν αξία τα πεταμένα λεφτά στα φροντιστήρια.Ωστόσο σκέφτομαι ότι αυτό που θέλω να κάνω και μου αρέσει είναι να ασχοληθώ με την Διοίκηση Επιχειρήσεων με Έμφαση στα Ναυτιλιακά στο NEW YORK COLLEGE ή Business Management στο ATHENS METROPOLITAN COLLEGE , αλλά λόγω της κατεύθυνσης μου είναι αδύνατο(θεωρητική) αλλά και των βαθμών μου.Γι' αυτό και θα επιλέξω το συγκεκριμένο κολλέγιο και θα προσπαθήσω να τα συνδιάσω.Σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα κολλέγια και εάν κάποιος απόφοιτος κολλεγίου ή κάποιου ΙΕΚ τέλος πάντων όντως αντιμετωπίζεται διαφορετικά στην αγορα εργασίας(πιο ευνοϊκά) γιατί πολλά ακούν τα αυτια μας.Έχω ακούσει π.χ. ότι εάν θες να βγαλεις λεφτά και να φτάσεις στην κορυφή επέλεξε ιδιωτικές σχολές και όχι τα δημόσια πανεπιστήμια γιατί δεν έχουν τα "κονέ".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~LoVeR BoY~ : 28-01-11 στις 11:06. Αιτία: απαγορεύονται τα κεφαλαία
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drakoumel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη drakoumel
Ο drakoumel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O drakoumel έγραψε στις 21:47, 13-08-11:

Γεια σας,

Ας αρχισουμε , σαν μικρο παιδι και εγω παλια ηθελα να γινω προγραματιστης οχι οτι ηξερα τι ειναι μονο αυτα που εβλεπα στις ταινιες.. μετα εφαγα ενα ακυρο αλλα παλι πηγα στην Αγγλια και σπουδαζω "Computer Science" διοτι δεν περασα σε ΑΕΙ ( ΤΕΙ περνουσα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και λεγεται προκατιλυμενη ελληνιδα μανα ).

Περασε ενας χρονος τωρα θα μπω στο δευτερο, υπαρχουν ομως καποια προβληματα / ερωητματα.
- ενα προβλημα ειναι το οικονομικο , κριση και μαλακιες εχουμε και εγω θα δινω 10k για να ερθω μετα πισω στην ελλαδα ??? ( το να φυγω εξω και να εργαζομαι δεν το συζητο εαν ειναι παω με τα χιλια αγγλια και καθομαι )

- και εδω ερχεται το ερωτημα , γιατι να παω στην αγγλια και να μην παω σε καποιο ΙΕΚ / Κολλεγιο ? αλλοι λενε οτι ειναι χαλια αλλοι οτι ειναι καλα αλλα στο τομεα μας δεν γινεται μια γλωσσα που λεει ο λογος θα στην μαθει! η μονος σου..

- ηρθε και νομος απο τροικα/δντ κατι τετοιο δεν θυμαμαι που λεει οτι το ΔΕΚΑΤΣΑ θα καταργηθει διοτι κοστιζει πολλα λεφτα να πληρωνουμε το προστιμο στην ΕΕ διοτι δεν αναγνωριζουμε τα ξενα πτυχια.

στην τελικη εχει καποιος να μου προτυνει καποιο ΚΑΛΟ! κολλεγιο / ιεκ ? 'η να μου προτυνει να μεινω αγγλια , ολα ειναι καλοδεχουμενα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Lolarikos
H Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H Lolarikos έγραψε στις 23:00, 19-10-11:

Λοιπόν εγώ επειδή έχω τον κολλητο μου που σπουδάζει στο new york college έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Ότι οι καθηγητές έχουν πολλη μεταδοτικότητα και λόγω των μικρών τμημάτων οσον αφορά στον αριθμό φοιτητών (15-25 άτομα) οι σχέσεις καθηγητών - μαθητών είναι πολύ στενές (υπάρχει μεγάλη οικειότητα). Ενδεικτικά ο φίλος μου έχει τα κινητά όλων των καθηγητών ενώ τα μαθήματα αναπληρώνονται πολλές φορές πριν καν χαθούν.Με αισθηματα αγαπης προς τους ενδιαφερομενους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lolarikos : 19-10-11 στις 23:15.
Παράθεση

george87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη george87
Ο george87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O george87 έγραψε στις 14:44, 20-01-12:

ο αδερφος μου παει στο aegean college του ομηρου.... ειναι αρκετα ευχαριστημενος λεει..δες το εδω www.aegeancollege.gr

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aggeluska

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggeluska
Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O aggeluska έγραψε στις 17:14, 06-03-12:

ποσα δινει ο αδερφος σου? σε ποιο ετος ειναι? και τι ειδκοτητα?

Παράθεση

thanos_s

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanos_s
Ο thanos_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O thanos_s Στην αναζήτηση... έγραψε στις 01:16, 16-04-12:

Καλημέρα και καλώς Σας βρήκα..
Είμαι ο Θάνος, 22 ετών και γράφω απο Αθήνα.
Θα ήθελα την αποψη σας πανω στο θεμα που με απασχολει..

Τελείωσα γυμνάσιο, ΤΕΕ ηλεκτρονικός υπολογιστικών συστημάτων και δικτύων, μετά σε εργ ελ σπουδων μουσικη παραγωγή και ιεκ ακμη στον ιδιο τομεα.
Εκτος απο αυτα παιζω πιανο επαγγελματικα αρκετα χρονια.
Παρά το οτι σε καμια περίπτωση δεν αισθάνομαι τα χρονια μου "χαμενα" μιας και ειχα την ευκαιρια να εργαστω σαν ηχοληπτης για 3 χρονια και να μαθω την δουλεια πολυ καλα, και φυσικα να κανω γνωριμιες του κυκλου κλπ, Θέλω να αλλάξω εντελως πορεία και να ασχοληθω με τον αλλο τομέα που με τραβαει ιδιαίτερα, της μηχανολόγιας.
Συγκεκριμένα, ασχολούμαι με τα αυτοκίνητα σε επισκευαστικό επίπεδο αλλα και μετατροπών μιας και ειχα την ευκαιρία να εχω αυτοκίνητο πολυ πριν ενηλικιωθώ καί "δούλευα" σε αυτο πολλες ωρες πραγμα που μου εμαθε πολλα.
Σήμερα μετα απο 6 χρόνια, το εξασκώ επαγγελματικά και ψαχνω εναν τροπο να το εξελίξω και να δημιουργήσω ενα υπόβαθρο αποκτώντας κάποιο χαρτί στον τομέα αυτο.

Ψάχνοντας λοιπόν, βλέπω οτι ουσιαστικά οι δρόμοι ειναι δύο, και αυτοί εχουν τεράστια απόσταση μεταξυ τους..
Ρεαλιστικά, σε Αει ή Τει ΔΕΝ μπαινω. Δεν με βοηθαει ουτε ο βαθμος του πτυχιου-απολυτηριου (14) ουτε εμπιστευομαι το εκπαιδευτικο συστημα στην εποχή που διανυουμε, δεν ειμαι 18 πια..

Οι δυο πιθανές λοιπον ειναι
ΙΕΚ Μηχανικος αυτοκινητων και μετα σε καποιο εκπαιδευτικό κεντρο της εταιρίας που με ενδιαφερει και καταληγω μηχανικος σε συνεργειο αντιπροσωπειας, η στην καλυτερη συμβουλος service,

Η Κολλεγιο-πανεπιστήμιο εξωτερικου στον τομεα μηχανολογιας και μετα μεταπτυχιακο στο automotive engineering.
Βρηκα στο μεταξυ οτι το πανεπιστήμιο City του λονδίνου εχει προπτυχιακη ειδικοτητα Automotive engineering And motorsports που θεωρητικά ειναι αυτο που με ενδιαφερει.

Τα ερωτήματα πολλά, Το πτυχιο μηχανολογιας κολλεγίου (πχ ελληνοβρετανικο) τι ισχυ εχει? Αξιζει να φυγω Αγγλια για κατι τετοιο?
Φοβαμαι επισης οτι το "Engineering" θα με απομακρυνει πολυ απο τον επισκευαστικο τομεα που θα με ενδιεφερε να παραμεινω και παραπεμπει σε σχεδιασμο ΜΕΚ η Chassis..

Καλώς σας βρήκα και πάλι, και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Παράθεση

GlobalEdu.gr (Γιώργος Παπαδάκης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GlobalEdu.gr
Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O GlobalEdu.gr - έγραψε στις 20:03, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από myrtw_moi
Γεια σε όλους!Είμαι μια μέτρια μαθήτρια λυκείου(13-14).Φέτος δίνω και εγώ πανελλήνιες και δεν έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα... Θα ήθελα όμως να περάσω στην γαλλική φιλολογία (έχω Α1,Α2,Β1,Β2)Μόνο και μόνο για να έχω ένα "χαρτί" στα χέρια μου από κάποιο ΑΕΙ γιατί με πιέζουν όλοι και για να πάρουν αξία τα πεταμένα λεφτά στα φροντιστήρια.Ωστόσο σκέφτομαι ότι αυτό που θέλω να κάνω και μου αρέσει είναι να ασχοληθώ με την Διοίκηση Επιχειρήσεων με Έμφαση στα Ναυτιλιακά στο NEW YORK COLLEGE ή Business Management στο ATHENS METROPOLITAN COLLEGE , αλλά λόγω της κατεύθυνσης μου είναι αδύνατο(θεωρητική) αλλά και των βαθμών μου.Γι' αυτό και θα επιλέξω το συγκεκριμένο κολλέγιο και θα προσπαθήσω να τα συνδιάσω.Σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα κολλέγια και εάν κάποιος απόφοιτος κολλεγίου ή κάποιου ΙΕΚ τέλος πάντων όντως αντιμετωπίζεται διαφορετικά στην αγορα εργασίας(πιο ευνοϊκά) γιατί πολλά ακούν τα αυτια μας.Έχω ακούσει π.χ. ότι εάν θες να βγαλεις λεφτά και να φτάσεις στην κορυφή επέλεξε ιδιωτικές σχολές και όχι τα δημόσια πανεπιστήμια γιατί δεν έχουν τα "κονέ".
Τα Κολέγια δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ και δεν θα μπορέσεις να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από το αντίστοιχο επιμελητήριο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thanoslat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanoslat
Ο thanoslat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O thanoslat έγραψε στις 15:35, 06-06-12:

Καλησπέρα! Πάντως εγώ παιδιά που ξεκινάω το Σεπτέμβρη σπουδές, ενημερώθηκα για ένα πολύ καλο ΙΕΚ το οποιο έχει τμήμα δημοσιογραφίας και με ενδιαφέρει γιατί έχει πολύ γνωστούς καθηγητές!!!!!!! πετάω στα ουρανια παίδες!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 06-06-12 στις 16:13. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish.
Παράθεση

penelope585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penelope585
H penelope585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H penelope585 έγραψε στις 18:27, 04-07-12:

Γεια σας!!εγω εδωσα φετος πανελληνιες αλλα δεν τα πηγα καλα!!...σκεφτομαι να ξαναδωσω του χρονου θα δειξει βασικα αν θα πεσουν πολυ οι βασεις φετος..αλλα και παλι δεν νομιζω να περασω πουθενα...και μου ειπε η μανα μ να πηγαινα σε κολλεγιο!!αλλα εγω τα κολλεγια δεν τα θελω γιατι οκ θα εχει πολυ διαβασμα και δεν θα ειναι οπως να εισαι φοιτητης!!αυτο που λενε φοιτητικη ζωη!!μου ειπε η μητερα μου για το dirit καπως ετσι λεγεται...και ακουσε οτι ειναι πολυ καλο...τωρα δεν ξερω περισσοτερα...αλλα ηθελα να μου λεγατε την γνωμη σας ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ Ευχαριστω!!.....

Παράθεση

aggeluska

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggeluska
Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O aggeluska έγραψε στις 10:33, 05-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από penelope585
Γεια σας!!εγω εδωσα φετος πανελληνιες αλλα δεν τα πηγα καλα!!...σκεφτομαι να ξαναδωσω του χρονου θα δειξει βασικα αν θα πεσουν πολυ οι βασεις φετος..αλλα και παλι δεν νομιζω να περασω πουθενα...και μου ειπε η μανα μ να πηγαινα σε κολλεγιο!!αλλα εγω τα κολλεγια δεν τα θελω γιατι οκ θα εχει πολυ διαβασμα και δεν θα ειναι οπως να εισαι φοιτητης!!αυτο που λενε φοιτητικη ζωη!!μου ειπε η μητερα μου για το dirit καπως ετσι λεγεται...και ακουσε οτι ειναι πολυ καλο...τωρα δεν ξερω περισσοτερα...αλλα ηθελα να μου λεγατε την γνωμη σας ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ Ευχαριστω!!.....
Γεια σου Πηνελοπη!Στο Deree για να πας εχω την εντυπωση οτι πρεπει να εχεις καλους βαθμους απολυτηριου. και επεισης ειναι το πιο ακριβο. υπαρχουνε και αλλα καλα να πας, ισως οχι οσο το Deree ,αλλα καλα ειναι. Σου παραθετω ονοματα:

New York College (Συνταγμα),IST Studies (Πειραιως στο υψος του Μοσχατου),Aegean Omiros College (Καννιγος),AMC (Μαρουσι)

ολα χρειαζονται να εχεις το αγγλικο LOWER ,εκτος αν κανεις πτυχιο στα ελληνικα .

Καλυτερα να πας απο κει να ρωτησεις και μονη σου.να δεις τι ειδικοτητες εχει, τιμες, εγκαταστασεις, να πιασεις και στην ζουλα 2-3 φοιτητες εκει να τους ρωτησεις τι παιζει.Γτ ολοι εκει στην γραμματεια καλα μας τα λενε αλλα πρεπει να ρωτησεις κ τα παιδια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Olie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Olie
H Olie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Olie έγραψε στις 18:05, 07-07-12:

Ειμαι 19 και κολλημενη με τη μοδα...
Αλλα που μπορει να οδηγησει αυτο??
Γενικα ειμαι καλη στην αισθητικη, σχεδιαζς παπουτσια και προσφατα εφτιαξα μια σελιδα μοδας.
Δεν ξερω ομωσ τι να κανω για να προοθησω τη δουλεια μου.
Σκεφτηκα να γραφτω σε 1 ΙΕΚ αφου αποφοιτησω απο τη σχολη μου..

Ποια εινα η γνωμη σας?
Ακουω προτασεις!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:30, 07-07-12:

Υπαρχει ενα τει ενδυματολογιας ή καπως ετσι, αν το σκευτεσαι τοσο σοβαρα γιατι να πας σε καποιο ιεκ και οχι σε ενα τει;

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 18:32, 07-07-12:

Και γιατί να μην πας να σπουδάσεις έξω αυτό που θέλεις; Αν έχεις χρήματα, είναι η καλύτερη λύση. Αλλιώς τσέκαρε τι παίζει με υποτροφίες.

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 18:41, 07-07-12:

να ακολουθήσεις το όνειρο σου!!!αν σ άρεσει και πιάνει το χέρι σου μπορείς ταυτόχρονα με τις σχολές σου να παρακολουθεις διάφορα σεμινάρια μόδας και όταν τελειώσεις πήγαινε σε ένα ιεκ ή στο εξωτερικό για σπουδες πάνω σε αυτό.

Παράθεση

nickmpasn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nickmpasn
Ο nickmpasn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O nickmpasn έγραψε στις 22:04, 12-09-13:

Καλησπερα ειμαι στην τελευταια ταξη του λυκειου και εχω στρεσαριστει πολυ με τις πανελληνιες, ειμαι θεωρητικη κατευθυνση αλλα φοβαμαι οτι αν δεν πετυχω τους στοχους μου στις πανελληνιες να κατατοπιστω στο ιδιωτικο κολεγιο Deree με major ψυχολογιας, εχω ακουσει καλα σχολια... αν και ακριβο το θεμα ειναι ειναι καλη επιλογη ή να κατατοπιστω σε καποιο Ι.Ε.Κ στον τομεα του τουρισμου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 22:10, 12-09-13:

Μήπως να επισκεφτείς έναν ειδικό να σε βοηθήσει στο στρες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Solmyr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Solmyr
Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 538 μηνύματα.

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 22:43, 12-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από nickmpasn
Καλησπερα ειμαι στην τελευταια ταξη του λυκειου και εχω στρεσαριστει πολυ με τις πανελληνιες, ειμαι θεωρητικη κατευθυνση αλλα φοβαμαι οτι αν δεν πετυχω τους στοχους μου στις πανελληνιες...
Πρέπει να σκέφτεσαι θετικά,Να είσαι αισιόδοξος και σίγουρος για τον εαυτό σου.Εφόσον πολλοί τα κατάφεραν παρά τις όποιες δυσκολίες τότε μπορείς και συ.Οπότε σταμάτα να αγχώνεσαι και να σκέφτεσαι από τώρα(μόλις άρχισε η χρονιά) για το τι θα κάνεις αν τυχόν δεν περάσεις εκεί που θέλεις.Σκέψου το αφότου βγουν τα αποτελέσματα.

Είμαι οφφτοπικ καθώς δεν απάντησα στην ερώτηση σου,αλλά αυτά όφειλα να στα πω.

Έχεις ακόμα 9 μήνες.Καλό διάβασμα.

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 22:55, 12-09-13:

Aντι να σκεφτεσαι τι θα κανεις αν αποτυχεις, σκεψου τι θα κανεις για να ΜΗΝ αποτυχεις...Εχεις αρκετο χρονο μετα τις πανελληνιες, για να δεις τι θα κανεις...Κατσε διαβασε τωρα, και ολα θα πανε καλα!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nickmpasn

Νεοφερμένος

O nickmpasn έγραψε στις 23:10, 12-09-13:

Το θεμα ειναι οτι ειμαι χωρις φροντιστηρια και εχω προβλημα με τη γραμματικη αρχαιων και λατινικων που σημαινει οτι θα χασω πολλα μορια αυτο ειναι που με αγχωνει πιο πολυ... και δεν ειμαι και αισιοδοξο ατομο οποτε ...anyway το θεμα ειναι οτι αν τελικα λεω εγω τωρα δεν ικανοποιηθω στις πανελληνιεσ και παω στο deree... αξιζει; Ή ειναι καλυτερα καποιο δημοσιο I.E.K;

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 23:27, 12-09-13:

Δε νομιζω να υπαρχει σε δημοσιο ΙΕΚ ψυχολογια....Μονο σε κολλεγιο ομιζω θα βρεις αυτον τον τομεα

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 23:52, 12-09-13:

Με τα θετικά μαθήματα πώς τα πας?

Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 00:01, 13-09-13:

Αν θες να ακουσης μια συμβουλη απο ενα αγνωστο προσπαθα να συγκεντροθης στα μαθηματα και μην προσπαθης να βρεις ενναλακτικες για κατι που δεν εγινε πρωτα κανε των αγωνα σου και προσπαθα με την προσπαθεια σου να ικανοποιησς πρωτα εσενα γιατι πετυχης δεν πετυχης θα εχεις την ψυχη σου καθαρη γιατι πολεμησες για πετυχης τους στοχους .Τωρα σχετικα με το ανχος της αποτυχειας ενα ειναι το φαρμακο και αυτο λεγετε διαβασμα (η τουλαχιστων αυτο θα μετριασει το ανχος σου).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nickmpasn

Νεοφερμένος

O nickmpasn έγραψε στις 00:14, 13-09-13:

οχι το ξερω, μα δεν επικεντρωνομαι στην ψυχολογια γενικα εννοουσα για δημοσια ΙΕΚ

με τα θετικα οχι καλα ειδικα μαθηματικα, ειμαι πιο θεωρια αλλα στη γραμματικη εχω προβλημα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickmpasn : 13-09-13 στις 00:13. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

O Φρεντος έγραψε στις 00:40, 13-09-13:

Τα δημοσια ΙΕΚ ειναι καλα, αλλα οι ειδικοτητες που μπορεις να σπουδασεις ειναι στανταρ....
Δεν ξερω αν θα σε ενδιεφερε κατι απο αυτες...Ψαξ'το...
Τη Δευτερα νομιζω, θα ανακοινωθουν ποιες ειδικοτητες θα ανοιξουν φετος...Ριξε μια ματια!!!

Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Raiseonce
Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O Raiseonce έγραψε στις 00:46, 13-09-13:

Αν ενδιαφέρεσαι για ΙΕΚ ποιος ο λόγος να δίνεις πανελλήνιες?
Προσπάθησε όσο μπορείς όπως λένε τα παιδιά και μην σκέφτεσαι μια ενδεχόμενη αποτυχία.
Επικεντρώσου στο στόχο σου και μη ψάχνεις για εναλλακτικές.Ακόμη δεν άρχισε η χρονιά πώς προεξοφλείς ότι δε θα τα καταφέρεις?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raiseonce : 13-09-13 στις 00:51.
Παράθεση

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CounterStrike95
Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O CounterStrike95 έγραψε στις 16:02, 18-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από nickmpasn
Το θεμα ειναι οτι ειμαι χωρις φροντιστηρια και εχω προβλημα με τη γραμματικη αρχαιων και λατινικων που σημαινει οτι θα χασω πολλα μορια αυτο ειναι που με αγχωνει πιο πολυ... και δεν ειμαι και αισιοδοξο ατομο οποτε ...anyway το θεμα ειναι οτι αν τελικα λεω εγω τωρα δεν ικανοποιηθω στις πανελληνιεσ και παω στο deree... αξιζει; Ή ειναι καλυτερα καποιο δημοσιο I.E.K;
Το Deree είναι πανάκριβο και θέλει νομίζω και Profisiency αν δεν κάνω λάθος!Άποψη μου μην κάνεις φροντιστήρια και δώσε πανελλήνιες και ότι είναι να γίνει θα γίνει μάζεψε λεφτά για να πας έξω η σε κολλέγιο!

Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 16:07, 18-09-13:

Έχεις λεφτά για κολλέγιο αλλά όχι για φροντιστήριο/ιδιαίτερα;

Υ.Γ: Στον τομέα ψυχολογίας ένα πανεπιστήμιο στη Βουλγαρία/Ρουμανία παίζει να σου βγει πιο φθηνά, + ό,τι δε παίζει πρόβλημα με την αναγνώριση πτυχίου.

Παράθεση

dimitsos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitsos
Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O dimitsos έγραψε στις 10:59, 15-02-14:

Καλησπέρα σας.

Μετά από 4 χρόνια παραμονής στο Χημικό Αθηνών, αποφάσισα να εγκαταλείψω τις σπουδές μου και να πάρω διαγραφή. Η σχολή, τα μαθήματα, το περιβάλλον, οι καθηγητές, οι συμφοιτητές όλα αυτά με άφηναν εντελώς αδιάφορο κι έτσι αποφάσισα να πάρω αυτή την επίπονη απόφαση και να φύγω αμέσως από αυτή την-ας την πούμε- σχολή.

Ο στόχος μου από εδώ και πέρα είναι να σπουδάσω πάση θυσία κάτι που να μου αρέσει και όχι κάτι καταναγκαστικό. Επέλεξα Αγγλική Φιλολογία. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες εξετάσεις, πράγμα το οποίο είναι πολύ επίπονο και χρονοβόρο για μένα, καθώς επίσης και χάσιμο χρημάτων. Έτσι αποφάσισα να σπουδάσω στο Νew Work College.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν και αν έχετε φυσικά χρόνο και προθυμία, να με πληροφορήσετε και να με κατατοπίσετε για μερικά ερωτήματα που έχω.

1. Ποια είναι η γλώσσα διδασκαλίας των μαθημάτων για την Αγγλική Φιλολογία?? Είναι ελληνόφωνο ή αγγλόφωνο το πρόγραμμα της αγγλικής φιλολογίας??
2. Πόσο είναι περίπου τα δίδακτρα ανά χρόνο και το κόστος εγγραφής στο κολλέγιο??
3. Πόσο χρονικό διάστημα διαρκούν τα μαθήματα?? Αν κάποιος κοπεί σε ένα μάθημα, τότε αποβάλλεται από το κολλέγιο??
4. Αναγνωρίζεται το πτυχίο του κολλεγίου στην Ελλάδα??
5. Έχω πάρει το Proficiency, όμως πιστεύω ότι έχω κάποια κενά στην αγγλική γλώσσα. Γίνονται επιπλέον μαθήματα αγγλικών για όσους σπουδαστές εμφανίζουν κενά??
6. Τα τμήματα είναι ολιγομελή ή είναι όπως στα συνηθισμένα ΑΕΙ με 40 άτομα άνα αμφιθέατρο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης Παπαδημητρίου

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,300 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 16:12, 15-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από dimitsos
Καλησπέρα σας.

Μετά από 4 χρόνια παραμονής στο Χημικό Αθηνών, αποφάσισα να εγκαταλείψω τις σπουδές μου και να πάρω διαγραφή. Η σχολή, τα μαθήματα, το περιβάλλον, οι καθηγητές, οι συμφοιτητές όλα αυτά με άφηναν εντελώς αδιάφορο κι έτσι αποφάσισα να πάρω αυτή την επίπονη απόφαση και να φύγω αμέσως από αυτή την-ας την πούμε- σχολή.

Ο στόχος μου από εδώ και πέρα είναι να σπουδάσω πάση θυσία κάτι που να μου αρέσει και όχι κάτι καταναγκαστικό. Επέλεξα Αγγλική Φιλολογία. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες εξετάσεις, πράγμα το οποίο είναι πολύ επίπονο και χρονοβόρο για μένα, καθώς επίσης και χάσιμο χρημάτων. Έτσι αποφάσισα να σπουδάσω στο Νew Work College.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν και αν έχετε φυσικά χρόνο και προθυμία, να με πληροφορήσετε και να με κατατοπίσετε για μερικά ερωτήματα που έχω.

1. Ποια είναι η γλώσσα διδασκαλίας των μαθημάτων για την Αγγλική Φιλολογία?? Είναι ελληνόφωνο ή αγγλόφωνο το πρόγραμμα της αγγλικής φιλολογίας??
2. Πόσο είναι περίπου τα δίδακτρα ανά χρόνο και το κόστος εγγραφής στο κολλέγιο??
3. Πόσο χρονικό διάστημα διαρκούν τα μαθήματα?? Αν κάποιος κοπεί σε ένα μάθημα, τότε αποβάλλεται από το κολλέγιο??
4. Αναγνωρίζεται το πτυχίο του κολλεγίου στην Ελλάδα??
5. Έχω πάρει το Proficiency, όμως πιστεύω ότι έχω κάποια κενά στην αγγλική γλώσσα. Γίνονται επιπλέον μαθήματα αγγλικών για όσους σπουδαστές εμφανίζουν κενά??
6. Τα τμήματα είναι ολιγομελή ή είναι όπως στα συνηθισμένα ΑΕΙ με 40 άτομα άνα αμφιθέατρο??

Δημήτρης Παπαδημητρίου
Καταλαβαινω ποσο δυσκολο ηταν, κι εγω εγκατελειψα την προηγουμενη σχολη μ μετα απο 3 χρονια για να σπουδασω κατι αλλο. Μπραβο που το αποφασισες, καλλιο αργα παρα ποτε.

Οσο για τις ερωτησεις σου, εγω προσωπικα δε μπορω να στις απαντησω και θα σου προτεινα να ρωτησεις στο κολλεγιο κατ'ευθειαν και οχι εδω για να ειναι σιγουρες οι απαντησεις.
Αυτο που ισως μπορω να σου πω, επειδη κ εγω σε κολλεγιο ειμαι κ εχω και γνωστους σε αλλα κολλεγια ειναι πως αν κοπεις σε καποιο μαθημα συνηθως το ξαναδινεις το Σεπτεμβρη, πιθανως με ενα μικρο αντιτιμο, και περα απο αυτο συνηθως αν κοπεις σε αρκετο αριθμο μαθηματων (το ποσα ειναι αναλογα τη σχολη) δεν προαγεσαι στην επομενη χρονια αλλα πρεπει να ξαναπαρεις τα μαθηματα που κοπηκες, πληρωνοντας μονο για αυτα και οχι φουλ διδακτρα. Αν δε χρωστας πολλα μαθηματαμ κοπεις το Σεπτεμβρη παλι, αλλα περασεις τη χρονια συνηθως συνεχιζεις στην επομενη και τα κουβαλας, με καποιο επιπλεον κοστος μαλλον. Αλλα πραγματικα για να εισαι σιγουρος τι ισχυει στη σχολη που εχεις επιλεξει πρεπει να ρωτησεις το κολλεγιο.

Τα μαθηματα τυπικα διαρκουν απο αρχες Οκτωβρη εως Ιουνη.

Παράθεση

dimitsos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitsos
Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O dimitsos έγραψε στις 16:46, 15-02-14:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!

Παράθεση

Jessica_Rabbit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jessica_Rabbit
H Jessica_Rabbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Jessica_Rabbit έγραψε στις 22:55, 07-07-15:

Καλησπέρα!
Φέτος η αδερφή μου τελείωσε το λύκειο και είχε εξ'αρχής αποφασίσει να ακολουθήσει το δρόμο της ιδιωτικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Ενδιαφέρεται κυρίως για οικονομικά (διοίκηση επιχειρήσεων ή μαρκετινγκ) και κλίνει προς αυτά τα δυο κολλέγια, deree και BCA. Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή και γιατί? Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greeklover13
Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 23:22, 07-07-15:

το deree εχει πολυ καλο ονομα το BCA εχει καλη φημη στα οικονομικα,γνωμη μου να δωσει τα χρηματα σε καποιο πανεπιστημιο της ευρωπης το γιατι θα το καταλαβει μετα και θα ειναι αργα βεβαια αναλογα τι οριζοντες εχει ο καθενας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Jessica_Rabbit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jessica_Rabbit
H Jessica_Rabbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Jessica_Rabbit έγραψε στις 14:01, 09-07-15:

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Η αλήθεια ειναι πως φετος δεν ειναι εφικτό να πάει εξωτερικό αλλά θα το εξετάσει από του χρόνου να πάει μέσω του κολλεγίου.. Γιατί όμως λες να πάει απ'ευθείας? Έχει κάποια διαφορά εάν π.χ ξεκινήσει σε κολλέγιο εδώ και από του χρόνου συνεχίσει Αγγλία?

Παράθεση

GeorgeG7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GeorgeG7
Ο GeorgeG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O GeorgeG7 έγραψε στις 23:32, 21-06-16:

Καλησπέρα παιδιά.Η περίπτωση μου είναι ως εξής.Είμαι απο Αθήνα και πέρασα πέρυσι στο ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής στην Ναύπακτο νομίζοντας ότι θα έχει πιο πολύ πρακτικά μαθήματα που να σχετίζονται με hardware.Η σχολή έχει τα πάντα εκτός από αυτό από μαθηματικά και φυσική μέχρι νομικά θέματα και ας μην μιλήσω για τον άπειρο προγραμματισμό.Μέχρι στιγμής έχω περάσει 3 εργαστήρια και 2 θεώριες κάτι το όποιο είναι γέλιο...anyway επειδή δεν έχω τις γνώσεις ούτε και την όρεξη να μάθω πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν συν λόγω καθηγητών,πόλης και οργάνωσης γενικότερα άρχισα να το σκέφτομαι για κάποιο ΙΕΚ.Υπάρχει κάποιο ΙΕΚ που να έχει πιο πολύ hardware και να με ενδιαφέρει εμένα σαν μελλοντικό Τεχνικό Η/Υ. .
Παράθεση

meloveyoudo

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη meloveyoudo
H meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 475 μηνύματα.

H meloveyoudo εκπα <3 έγραψε στις 13:15, 24-07-16:

Ελπιζω οτι ειναι το σωστο νήμα και θέλω να ρωτήσω τι μου προτείνετε να επιλέξω ανάμεσα σε κατευθυνση Σκηνοθεσιας , Στέλεχος Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου - Φοροτεχνικού Γραφείου, Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα του Τουρισμού, Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα της Ναυτιλιας στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ και κατευθυνση Λογιστική και Χρηματοοικονομική στο Οικονομικο Κολλεγιο Αθηνων.

Επιπλεον τελειώνω το τμημα Πολιτικής Επίστημης και Δημοσιας Διοικησης στο ΕΚΠΑ και οι παραπανω αιτήσεις θα γίνουν μέσω υποτροφίας και μόνο.
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 07:48, 26-07-16:

Το θέμα είναι τι αρέσει σε σένα και με τι θα ήθελες να ασχοληθείς. Σε ποια από τις παραπάνω επιλογές θα μπορούσες να φανταστείς τον εαυτό σου; Στην θέση σου θα διάλεγα την κατεύθυνση της σκηνοθεσίας αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να μπορέσει να κολλήσει και με τις σπούδες που τελειώνεις τώρα και να μην είναι τελείως άσχετο, εκτός αν δεν σε πειράζει.
Παράθεση

C.R

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη C.R
H C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H C.R έγραψε στις 00:28, 23-11-16:

Καλησπέρα! Είμαι μαθήτρια της Γ' λυκείου και σκέφτηκα να πάω σε κάποιο ιδιωτικό κολέγιο. Δεν θα δωσω πανελλαδικές γιατί δεν μπορώ να περάσω ναυτιλιακα από τη θεωρητική(με τα θετικοτεχνολογικα δεν το έχω ). Έπειτα από έρευνα κατέληξα στο new york college και στο μητροπολιτικο κολέγιο. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη είτε κάποιου απόφοιτου από αυτά τα κολέγια ή κάποιου που είναι φοιτητής ή έστω γνωρίζει κάποιον από εκεί. Αξίζουν τα δίδακτρα που ζητούν; επισης για το nyc άκουσα ότι στο 2ο έτος από 6500€ σου ανεβάζουν τα διδακτρα στα 8! Ισχυει;

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 00:38, 23-11-16:

Πολλα και χαμενα λεφτα για ενα αχρηστο χαρτι.Ασε που οπου θα το λες θα σε κοροιδευουν.Καλυτερα δωσε πανελλαδικες να πας σε ενα τει αει.Δεν σου αρεσει τιποτα απο θεωρητικη;
Παράθεση

C.R

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη C.R

H C.R έγραψε στις 01:00, 23-11-16:

Δυστυχώς τίποτα. Ξεκίνησα με το σκεπτικό να περάσω αγγλική φιλολογία αλλά πλέον δεν θέλω. Έχει γεμίσει η χώρα με πτυχιούχος αγγλικής και κατόχους proficiency με επαρκειες και δεν θα βρω δουλειά ούτε το 2047! Τα ναυτιλιακα έχουν μέλλον αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλο τρόπο πρόσβασης..εσύ μιλάς εκ πείρας για τα κολλεγια; έχεις κάποιον γνωστό ή κάτι τετοιο; :/
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 01:22, 23-11-16:

Μια χαρα σχολη ειναι η Αγγλικη φιλολογια ενα δυνατο χαρτι σε διαφορους τομεις.Μην μπλεξεις με τους απαταιωνες.Ειχε κανει μια ερευνα για την σχολη νομικης στα μητροπολιτικο και δεν εβγαλα ακρη.Ουδεις γνωριζει αν αναγνωριζονται στον δοαταπ δεν εχουν ιδεα αλλα και να αναγνωριστουν ακομα δεν θεωρουνται ισχυρα πτυχια στην αγορα.Βεβαια η αποφαση ειναι δικη σου.
Παράθεση

C.R

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη C.R

H C.R έγραψε στις 01:28, 23-11-16:

Δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας όμως η αγγλική γιαυτό και δεν θέλω. Επίσης ο άνθρωπος που μίλησα στο μητροπολιτικο μου είπε ότι πλέον έχει γίνει ρύθμιση η οποία έχει κάνει αναγνωρισιμα τα πτυχία και αν θες παίρνεις και ένα χαρτί που σου επιτρέπει να πάρεις μέρος και σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Βέβαια εγώ θέλω να δουλέψω σαν στέλεχος γραφείου σε ναυτιλιακή εταιρεία γιαυτό δεν πιστευα πως θα ειχα θέμα με το πτυχίο από κολέγιο. Λες να είναι "μουφα " χαρτί και να μη με δέχονται οι ναυτιλιακες;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 09:57, 23-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από C.R
Καλησπέρα! Είμαι μαθήτρια της Γ' λυκείου και σκέφτηκα να πάω σε κάποιο ιδιωτικό κολέγιο. Δεν θα δωσω πανελλαδικές γιατί δεν μπορώ να περάσω ναυτιλιακα από τη θεωρητική(με τα θετικοτεχνολογικα δεν το έχω ). Έπειτα από έρευνα κατέληξα στο new york college και στο μητροπολιτικο κολέγιο. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη είτε κάποιου απόφοιτου από αυτά τα κολέγια ή κάποιου που είναι φοιτητής ή έστω γνωρίζει κάποιον από εκεί. Αξίζουν τα δίδακτρα που ζητούν; επισης για το nyc άκουσα ότι στο 2ο έτος από 6500€ σου ανεβάζουν τα διδακτρα στα 8! Ισχυει;

Ο τελευταίος μπήκε πέρσι στη Ναυτιλιακών Σπουδών Πειραιά με 16086 μόρια μαζί με τα Αγγλικά. Αν υποθέσεις ότι είχε γράψει γύρω στο 16 στα Αγγλικά τότε μένουν κάτω από 15500 μόρια που έπρεπε να συγκεντρώσει στα άλλα μαθήματα για να εισαχθεί. Νομίζω ότι αν το "παλέψεις" μπορείς να συγκεντρώσεις αυτά τα μόρια ακόμα και αν δεν το έχεις με τα θετικοτεχνολογικά. Αν πάλι σου φαίνεται δύσκολο μπορείς να στοχεύσεις το Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών στη Χίο όπου ο τελευταίος μπήκε με 12150 μόρια. Κράτα τα λεφτά σου για να κάνεις αργότερα ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή μια δική σου δουλειά και μην τα σκορπάς σε αμφιβόλου βαρύτητας "μαγαζιά".
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 11:56, 23-11-16:

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι ενα αμφιλεγομενο χαρτι.Πες οτι εχεις εσυ μια επιχειρηση ναυτιλιακη.Θα προσλαμβανες εναν αποφοιτο πανεπιστημιακης εκπαιδευσης με μεταπτυχιακο τιτλο η εναν αποφοιτο κολλεγιου;Οσο πιο μεγαλος ανταγωνισμος υπαρχει και ανεργια στις μερες μας τοσο πιο θωρακισμενοι και σοβαροι στις επιλογες μας πρεπει αν ειμαστε εμεις.
Παράθεση

N.F

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 12:09, 23-11-16:

Είχα ψαχτεί και εγώ για μεταπτυχιακό όμως, σε κολέγιο σε άλλο όμως τομέα από αυτό που θες και πιστεύω πως αξίζει αρκεί το ίδρυμα που θα επιλέξεις να είναι αναγνωρισμένο. Τα κολλέγια προσφέρουν πρακτικό πρόγραμμα σπουδών προσανατολισμένο στην αγορά εργασίας ιδανικό για όσους ενδιαφέρονται για άμεση αποκατάσταση και θα τελειώσεις και στην ώρα σου. Μίλα καλύτερα με άτομα από τον χώρο που σε ενδιαφέρει αν έχεις κάποιον αυτοί θα σου πουν ακριβώς ποία κολλέγια αξίζουν. Γενικά τα ναυτιλιακά ακόμα πάνε καλά και έχουν πολλές θέσεις εργασίας. Μια γνωστή μου από παντελώς άσχετο αντικείμενο , είχε τελειώσει Ιστορικό την πήραν για 2 μήνες πρακτική-εκπαίδευση σε μια ναυτιλιακή και μετά αφού είδαν ότι τους έκανε την προσέλαβαν. Η κοπέλα έπειτα με την προϋπηρεσία που είχε την δέχτηκαν σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο ΠΑΠΕΙ. Για αυτό αν επιλέξεις ένα αξιόλογο κολλέγιο φρόντισε να τα πας καλά με τα μαθήματα και να κάνεις πολλές πρακτικές ακόμα και εθελοντικές στην αρχή ώστε να ενισχύεις το βιογραφικό σου.

Δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας όμως η αγγλική γιαυτό και δεν θέλω. Επίσης ο άνθρωπος που μίλησα στο μητροπολιτικο μου είπε ότι πλέον έχει γίνει ρύθμιση η οποία έχει κάνει αναγνωρισιμα τα πτυχία και αν θες παίρνεις και ένα χαρτί που σου επιτρέπει να πάρεις μέρος και σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Βέβαια εγώ θέλω να δουλέψω σαν στέλεχος γραφείου σε ναυτιλιακή εταιρεία γιαυτό δεν πιστευα πως θα ειχα θέμα με το πτυχίο από κολέγιο. Λες να είναι "μουφα " χαρτί και να μη με δέχονται οι ναυτιλιακες;
Όχι σου είπε ψέμματα δεν είναι αναγνωρισμένα και δεν μπορείς να παίρνεις μέρος στον ΑΣΕΠ και νομίζω ούτε και σε μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρονται από δημόσια ΑΕΙ. Τα μόνα κολλέγια που κόντεψαν να πάρουν αναγνώριση από το κράτος πριν δύο χρόνια ήταν το Deree και το Anatolian college.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N.F : 23-11-16 στις 12:09. Αιτία: AutoMerge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,035 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:18, 23-11-16:

Για να μπεις σε ακαδημία εμπορικού ναυτικού απ όσο θυμάμαι δεν θέλει να δώσεις καν πανελλήνιες, απλά να έχεις το απολυτήριο. Δεν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο; Κρίμα να δώσεις τόσα χρήματα...

Δεν ξέρω πόσο σχετικό είναι το ένα με το άλλο, μπορεί να λέω και βλακείες. Αλλά αν κρίνω από το ποστ σου που ξεκίνησες για αγγλική φιλολογία και θες ναυτιλιακά, μάλλον δεν ξέρεις και τι θες ακριβώς.
Παράθεση

C.R

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη C.R

H C.R έγραψε στις 16:47, 23-11-16:

Αρχικά θα κάνω και μεταπτυχιακό. Δεν θα μείνω με ένα πτυχίο. Μάλιστα σκέφτομαι μεταπτυχιακό στο marketing διότι θέλω να ασχοληθώ με τη ναυλομεσιτεια και επίσης δεν με ενδιαφέρει αν μπορώ να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ

Δεν θέλω να μπω σε ΑΕΝ. Γνωρίζω τι γίνεται διότι Σπουδάζει το αγόρι μου εκεί και όντως παίρνουν με απολυτηριο άτομα όμως στα ναυτιλιακα στο παπει (και σε καμία άλλη σχολή βασικα) δεν σε παίρνουν με απολυτηριο.

Αρχικά θα κάνω και μεταπτυχιακό. Δεν θα μείνω με ένα πτυχίο. Μάλιστα σκέφτομαι μεταπτυχιακό στο marketing διότι θέλω να ασχοληθώ με τη ναυλομεσιτεια και επίσης δεν με ενδιαφέρει αν μπορώ να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ

Δεν θέλω να μπω σε ΑΕΝ. Γνωρίζω τι γίνεται διότι Σπουδάζει το αγόρι μου εκεί και όντως παίρνουν με απολυτηριο άτομα όμως στα ναυτιλιακα στο παπει (και σε καμία άλλη σχολή βασικα) δεν σε παίρνουν με απολυτηριο.

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Το πιθανοτερο ειναι να ειναι ενα αμφιλεγομενο χαρτι.Πες οτι εχεις εσυ μια επιχειρηση ναυτιλιακη.Θα προσλαμβανες εναν αποφοιτο πανεπιστημιακης εκπαιδευσης με μεταπτυχιακο τιτλο η εναν αποφοιτο κολλεγιου;Οσο πιο μεγαλος ανταγωνισμος υπαρχει και ανεργια στις μερες μας τοσο πιο θωρακισμενοι και σοβαροι στις επιλογες μας πρεπει αν ειμαστε εμεις.

Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για επαρχία(είδα μια κοπέλα που μου έγραψε για Χίο γιαυτό το αναφέρω). Συγχωρέστε τη μορφή των απαντήσεων μου είμαι νέα στο forumκαι δεν έχω εξοικιωθει ακομξ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη C.R : 23-11-16 στις 16:47. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,842 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 16:47, 23-11-16:

Γιατί δεν πηγαίνεις αμέσως στο εξωτερικό; Είναι πολύ καλύτερη επένδυση.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

C.R

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη C.R

H C.R έγραψε στις 16:53, 23-11-16:

@Ερινυς δεν είναι ότι δεν ξέρω τι θέλω. Έκανα απλώς έναν επαναπροσδιορισμο στα σχέδια μου. Δεν θέλω να έχω ένα πτυχίο και να είμαι ανεργη ή να τα βγάζω πέρα οριακά! Επέλεξα τα ναυτιλιακα διότι είναι ένας τομέας πολλά υποσχομενος όσο αναφορά τους μισθούς και την επαγγελματική αποκατάσταση.

Δεν είμαι σε θεση(για προσωπικούς μου λογους) αλλά ούτε και επιθυμώ να φύγω από την Ελλάδα για σπουδές.
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 17:38, 23-11-16:

Δεν είμαι σε θεση(για προσωπικούς μου λογους) αλλά ούτε και επιθυμώ να φύγω από την Ελλάδα για σπουδές.
Κανεις δεν ηταν σε θεση και ετοιμος για μια τετοια κινηση αλλα σιγουρα δεν θα χει μετανιωσει για αυτη του την αποφαση.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 18:09, 23-11-16:

C.R εγώ προτείνω πριν δώσεις τόσα χρήματα να κάνεις το εξής (έτσι κι αλλιώς δεν χάνεις κάτι),άλλαξε κατεύθυνση(νομίζω γίνεται ακόμη),πήγαινε 5ο και ό,τι γράψεις.Αν δεν κάτσει και δε ψήνεσαι να ξαναδώσεις,επέλεξε κάποιο κολλέγιο αλλά μην το εγκαταλείπεις έτσι αμαχητί.
υ.γ με ναυτιλιακά μπορεί να ασχοληθεί και ένας απόφοιτος Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους