Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,619 εγγεγραμμένα μέλη και 3,048,495 μηνύματα σε 92,896 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προτάσεις σχολών

nikos88 (ALB)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikos88
Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 63 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O nikos88 έγραψε στις 16:36, 19-06-09:

Παιδια εβγαλα στο 5ο 15963 και στο 4ο 14957
Επιπλεον εχω δικαιωμα μεταγραφης.....!!!
Τι μου προτεινεται απο 5ο(οικονομικα..και διοικηση)
και απο 4ο(πληροφορικη και γενικοτερα υπολογιστες)....!!!????!!?>?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

efoula18 (εφη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη efoula18
H εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H efoula18 έγραψε στις 10:15, 20-06-09:

να επιλεξεις ο,τι εχει σχεση με οικονομικα εχουν πολυ καλες προοπτικες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

showtime171

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη showtime171
Ο showtime171 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O showtime171 έγραψε στις 10:27, 20-06-09:

παιδες εχω περιπου 18800 στο 4ο,2ο κ 19050 στο 5ο....προτεινετε τιποτα καλο....

Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,035 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 10:29, 20-06-09:

ΑΣΟΕΕ φιλε μου εχει πολυ καλα τμηματα εκει!

Παράθεση

leytis

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη leytis
Ο leytis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O leytis έγραψε στις 12:05, 20-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από alb-killer
Παιδια εβγαλα στο 5ο 15963 και στο 4ο 14957
Επιπλεον εχω δικαιωμα μεταγραφης.....!!!
Τι μου προτεινεται απο 5ο(οικονομικα..και διοικηση)
και απο 4ο(πληροφορικη και γενικοτερα υπολογιστες)....!!!????!!?>?
στο 4ο περνας πληροφορικη κερκυρας και σε καποια ακομα αν δεν κανω λαθος , εγω επειδη εβγαλα 12800 στο 4ο θα παω πληροφορικη σερρων που ειναι ΑΤΕΙ !

Παράθεση

nikos88 (ALB)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikos88
Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 63 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O nikos88 έγραψε στις 12:10, 20-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από leytis
στο 4ο περνας πληροφορικη κερκυρας και σε καποια ακομα αν δεν κανω λαθος , εγω επειδη εβγαλα 12800 στο 4ο θα παω πληροφορικη σερρων που ειναι ΑΤΕΙ !
εχει διαφορα το ΑΤΕΙ απο το ΤΕΙ...?αν ναι...ποια η διαφορα..!!!

Παράθεση

leytis

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο leytis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O leytis έγραψε στις 12:14, 20-06-09:

στα ΑΤΕΙ γινεσαι κ καθηγητης , ετσι νομιζω , το Α μπροστα σημαινει Ανωτατο ! αρα καλυτερα ειναι λογικα , αλλα εσυ που εβγαλες τοσο πανε σε πανεπιστημιο , εχει μερικα στα μορια σου , πανε δες τις βασεις..

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 12:14, 20-06-09:

Τα Τεχνολογικά Επαγγελματικά Ιδρύματα μετονομάστηκαν σε Ανώτερα Τεχνολογικά Επαγγελματικά Ιδρύματα και σε λίγα χρόνια θα γίνουν Ανώτατα Τεχνολογικά Επαγγελματικά Ιδρύματα ή Τεχνολογικά Πανεπιστήμια.

Παράθεση

leytis

Μαθητής Γ' λυκείου

O leytis έγραψε στις 12:16, 20-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Τα Τεχνολογικά Επαγγελματικά Ιδρύματα μετονομάστηκαν σε Ανώτερα Τεχνολογικά Επαγγελματικά Ιδρύματα και σε λίγα χρόνια θα γίνουν Ανώτατα Τεχνολογικά Επαγγελματικά Ιδρύματα ή Τεχνολογικά Πανεπιστήμια.
Ναι? εγω παντος που εχω ψαξει ολα τα τει , δεν λενε ΑΤΕΙ ολα , μονο μερικα λενε ΑΤΕΙ

Παράθεση

bruninio (χρηστος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη bruninio
Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O bruninio έγραψε στις 20:49, 20-06-09:

βγαζω στο 4 πεδιο 12.780 μορια.η σχολη που θελω (μηχανικων οικονομιας και διοικησης Αιγιου) ειχε το 2008 12.194 και το 2007 14.410.τι λετε για φετος εχω ελπιδες; ευχαριστω...

Παράθεση

spystou

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spystou
H spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H spystou έγραψε στις 10:21, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από bruninio
βγαζω στο 4 πεδιο 12.780 μορια.η σχολη που θελω (μηχανικων οικονομιας και διοικησης Αιγιου) ειχε το 2008 12.194 και το 2007 14.410.τι λετε για φετος εχω ελπιδες; ευχαριστω...
Πολύ καλή επιλογή φίλε!!!!:no1: Έχεις πολλά μόρια παραπάνω αλλά κοίτα αν θα πάρει τα ίδια άτομα με πέρσι γιατί αν πάρει λιγότερα μπορεί να ανέβει αρκετά, που δεν το νομίζω..... Απ' ότι ακούω λένε ότι δε θα ανέβουν πολύ αλλά δε μπορείς να ξέρεις μέχρι να βγουν οι βάσεις.

Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 11:36, 21-06-09:

Πέρνα αξιωματικών αστυνομίας.
Από τέταρτο πολιτικών μηχανικών και φύγε στο εξωτερικό.

Παράθεση

~Giannhs~

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Giannhs~
Ο ~Giannhs~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ~Giannhs~ έγραψε στις 12:36, 21-06-09:

Παιδιά, εγώ έβγαλα 17.544 στο 2ο και 4ο πεδίο. Με ενδιαφέρει πολύ ο προγραμματισμός... Πιστεύετε πως το τμήμα πληροφορικής της ασοεε είναι η καλύτερη επιλογή ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

antwmik

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwmik
Ο antwmik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Διδυμότειχο (Έβρος). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O antwmik έγραψε στις 12:43, 21-06-09:

Αν έχεις υπομονή γιατί οχι!εγω σπουδάζω τει πληροφορικης θεσσ.νικη και με τον προγραμματισμό θέλει να ασχολείσαι συνεχώς!

Παράθεση

spystou

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spystou
H spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H spystou έγραψε στις 13:01, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ~Giannhs~
Παιδιά, εγώ έβγαλα 17.544 στο 2ο και 4ο πεδίο. Με ενδιαφέρει πολύ ο προγραμματισμός... Πιστεύετε πως το τμήμα πληροφορικής της ασοεε είναι η καλύτερη επιλογή ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν σε ενδιαφέρει να πας σε πολυτεχνική σχολή πληροφορικής;

Παράθεση

efim18

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη efim18
H efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H efim18 έγραψε στις 14:00, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από showtime171
ασοε με τα χιλια!

Παράθεση

~Giannhs~

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Giannhs~
Ο ~Giannhs~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ~Giannhs~ έγραψε στις 14:43, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από spystou
Δεν σε ενδιαφέρει να πας σε πολυτεχνική σχολή πληροφορικής;
Οχι, εφόσον , απ,όσα έχω δεί, το πολυτεχνείο δεν ασχολείται με τον προγραμματισμό ιδιαίτερα. Θα ήθελα καποιον ,που γνωρίζει ή έχει ακούσει κατι που να αφορά το τμήμα πληροφορικής τησ ασοεε , να μου το σχολιάσει και να μου πει αν αξίζει. Ευχαριστώ.

Παράθεση

alexandrakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexandrakis
Ο alexandrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O alexandrakis έγραψε στις 10:27, 09-10-16:

Είμαι 17 χρονών στο ΓΕΛ και επειδή δεν διαβάζω πολύ, θα ήταν πολύ καλό αν μου προτείνετε κάποιες σχολές ιατρικής-βιολογίας
που εχουν μικρό έως μέτριο βαθμό δυσκολίας και χρόνια φοίτησης έως 4-5 χρόνια.Το θέμα είναι να μην πληρώνουν τζάμπα οι γονείς μου τα φροντιστήρια, αν είναι να μην περάσω κάπου ψηλά.
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 10:33, 09-10-16:

...τι θα πει σχολές Ιατρικής/Βιολογίας? Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Παράθεση

N.F

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 10:50, 09-10-16:

Aυτό αποκλείεται! Οι σχολές ιατρκής είναι οι πoίο υψηλόβαθμες από όλα τα πεδία, ακόμα και η χαμηλότερη αυτή της Αλεξανδρούπολης δεν πέφτει κάτω από 18000 μόρια. Και της βιολογίας είναι αρκετά περιζήτητες δεν ξέρω όμως τι μπορεί να πίασεις σε κάποιο περιφερειακό τμήμα όπως η Βιολογία της Κρήτης. Στρώσου στο δίαβασμα ή ψάξτο για Βουλγαρία, Ρουμανία αλλίως παράτησέ τα. Και Ιατρική χωρίς δίαβασμα αλοίμονο στους ασθενείς που θα πέσουν στα χέρια σου .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N.F : 09-10-16 στις 11:59.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 296 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 11:04, 09-10-16:

Ιατρικές και βιολογικά είναι σχολές περιζήτητες και σαφώς πολύ υψηλόβαθμες. Γι αυτό χωρίς πολύ διάβασμα ούτε να το συζητάς.
Γενικά στο χώρο της υγείας υπάρχουν τα παραϊατρικά τει με χαμηλότερες βάσεις (νοσηλευτικής, μαιευτικής κτλ) που τα πιανεις με βαθμό 13-15.
Πάντως αν ψάχνεις σχολές με μόνο κριτήριο την ευκολία, την έχεις χάσει την μπάλα. Πρέπει να ζοριστείς για να καταφέρεις το οτιδήποτε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,481 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 16:10, 09-10-16:

Επίσης να λάβεις υπόψη σου ότι όταν προετοιμάζεσαι για σχολές των 13000 μορίων, δεν είναι σίγουρο ότι θα το πετύχεις. Καλύτερα να στοχεύεις σε υψηλότερες βαθμολογίες έτσι ώστε αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα υπολογίζεις, να μην ξεμείνεις από επιλογές.
Ρίξε μια ματιά εδώ http://aeitei.gr/index.php?sist=&sys...&cat=1&order=2
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 09-10-16 στις 16:51. Αιτία: συμπλήρωση
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 16:35, 09-10-16:

πιστευω οτι τα παιδια απο πανω σε καλυψαν πληρως...κοιταξε παντως να προσπαθησεις να διαβασεις φετος ωστε να γραψεις οσο πιο πολυ μπορεις
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 16:40, 09-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από alexandrakis
Είμαι 17 χρονών στο ΓΕΛ και επειδή δεν διαβάζω πολύ, θα ήταν πολύ καλό αν μου προτείνετε κάποιες σχολές ιατρικής-βιολογίας
που εχουν μικρό έως μέτριο βαθμό δυσκολίας και χρόνια φοίτησης έως 4-5 χρόνια.Το θέμα είναι να μην πληρώνουν τζάμπα οι γονείς μου τα φροντιστήρια, αν είναι να μην περάσω κάπου ψηλά.
Αδερφέ, άστο, μην ξεκινάς καν. Πήγαινε και μάθε μια τέχνη, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, μπογιατζής και θα δουλεύεις από τα 19 σου. Έχουμε αρκετούς άσχετους απόφοιτους πανεπιστημίων στην χώρα που βγήκαν με βαθμό 5.5 και ψάχνουν δουλειά στο Γερμανό.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 16:47, 09-10-16:

Αμα δεν διαβάζεις πολύ πως περιμένεις να περάσεις ιατρική; Είναι κάτι που θες εσύ ή οι γονείς σου; Δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα δυο τμήματα που αναφέρεις οπότε ίσως να έπρεπε να ρίξεις μια ματιά και στα υπόλοιπα, μπορεί να σαρέσει κανένα που ούτε ήξερες πως υπάρχει. Οπουδήποτε και να θες να περάσεις όμως πρέπει να διαβάσεις όπως δεν είχες διαβάσει ποτέ πριν, αλλιώς δύσκολο. Είναι ακόμα Οκτώμβρης, δεν έχει τελειώσει τίποτα οπότε μπορείς να τα καταφέρεις, απλά σκέψου πως θα σαι στη φοιτητική ζωή, μπας και σου δώσει κίνητρα για να μην σταματήσεις ακόμα και αν έχεις κουραστεί, δες τη ζωή σου λίγους μήνες μετά, πως θα ήθελες να είναι, τι να κάνεις, βάλε το στόχο και προσπάθησε για το καλύτερο.
Παράθεση

Strain

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Strain
Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Strain έγραψε στις 17:05, 09-10-16:

Διαλέγεις σχολή επειδή σου αρέσει και θα σε εξελίξει ως άνθρωπο και όχι γιατί έχει χαμηλή βάση και θα μπεις σε αυτή εύκολα. Λάθος σκεπτικό έχεις. Αν όντως σου αρέσουν οι βιολογικές σχολές ή η ιατρική τότε διάβασε, αλλιώς παράτησε τα. Δεν υπάρχει άλλη λύση, βρες τι θες να κάνεις σε αυτή την ζωή και κάντο, χωρίς σκοπό και στόχο είσαι χαμένος στο διάστημα.
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 647 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 17:29, 09-10-16:

Τα ιατρικά εργαστήρια ταιριάζουν γάντι στη περιγραφή σου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,718 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:26, 09-10-16:

επειδή δεν διαβάζω πολύ
...δεν θα στοχεύσεις τέτοιες σχολές. Period.
Μην με αναγκάσετε να αναλύσω το αυτονόητο γιατί.
Παράθεση

Norman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Norman
Ο Norman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Norman Ιατρικη= Καλυτερη ζώη έγραψε στις 19:36, 09-10-16:

Γεια σας παιδια αρχικα ειχα σκεφθει να μπω στο Φυσικο ,Αθηνων κατα προτιμισην αλλα οι γονεις μου μου ειπαν οτι επειδη ειμαι πολυ καλος μαθητης θα ειναι σπαταλη μοριων να μπω στο Φυσικο με τοσα πολλα μορια που ενδεχεται να παρω(συμφωνα με τους γονεις μου) ετσι οι γονεις μου μου προτειναν την Ιατρικη Αθηνων κατα προτιμισην και αρχικως συμφωνω με το σκεπτικο τους,ομως θα θελα και την δικη σας γνωμη.Συμφωνειτε οτι ειναι σπαταλη μοριων να εισαχθω στο Φυσικο και επίσης όσοι είναι στο Φυσικο δεν οσο εξυπνοι στην ιατρικη?!?!?!?!

ΥΣ: Ημουν σημαιοφορος στο λυκειο
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 20:07, 09-10-16:

Η σχολή στην οποία είσαι δεν κρίνει και το βαθμό ευφυίας σου. Οπότε ένας γιατρός δεν είναι κατ ανάγκη πιο έξυπνος από ένα φυσικό. Το φυσικό αν θες να βγάλεις βαθμό είναι αρκετά πιο δύσκολη σχολή από την ιατρική, καθώς η τελευταία έχει απλά μεγάλο όγκο πληροφορίας που πρέπει να γνωρίζεις και όχι περίπλοκα concept όπως έχει το Φυσικό. Αν πάντως σε ενδιαφέρει να δουλέψεις μετά τη σχολή και όχι απλά να σπουδάζεις για να σπουδάζεις, προτίμησε την ιατρική. Αν φυσικά έχεις τα κότσια γι αυτό το επάγγελμα. Εγώ ας πούμε δεν θα το έκανα ποτέ. Να βρίσκομαι όλη μέρα μες την αρρώστια δεν είναι το φόρτε μου.
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 20:17, 09-10-16:

Σπατάλη μορίων δεν υπάρχει. Σημασία έχει μόνο το τι θες εσύ να κάνεις, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου, την επαγγελματική αποκατάσταση του αντικειμένου, τις προοπτικές σου για εξωτερικό και άλλα.

Οι σειρές τύπου Dr. House καμία σχέση δεν έχουν με την αληθινή κατάσταση στα νοσοκομεία. Ίσως θα έπρεπε να κάνεις το λεγόμενο "shadowing", δηλαδή να παρακολουθήσεις για μερικές μέρες την καθημερινότητα ενός κλινικού ιατρού. Είναι πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 20:23, 09-10-16:

Κάνε αυτό που λέει ο Peter, πήγαινε σε ένα νοσοκομείο και πες σε ένα γιατρό που εφημερεύει ότι θες να τον ακολουθείς για να δεις πως είναι η δουλειά γιατί θες να σπουδάσεις ιατρική. Είναι κρίμα να γράψεις και να περάσεις και μετά να ανακαλύψεις ότι φοβάσαι τα αίματα και αν μυρίσεις γριά ξερνάς.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 09-10-16 στις 21:38. Αιτία: αφαίρεση παράθεσης
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 21:19, 09-10-16:

Δεν υπαρχει σπαταλη μοριων να κανεις αυτο που θες εσυ και οχι οι γονεις σου...τωρα οσον αφορα το επαγγελμα καλο θα ηταν να παρακολουθησεις ειτε ενα σεμιναριο πανω στο επαγγελμα που εμπροκειτο να κανεις, ειτε αυτο που προτεινε ο ξεχασμενος να βρεις εναν,ο οποιος ειναι προθυμος να σου δειξει την δουλεια του.Κατι τελευταιο οι ταινιες και τα παιχνιδια δεν εχουν να κανουν με την πραγματικοτητα αλλιως τα φανταζεσαι και αλλιως ειναι
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,598 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:58, 10-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Norman
Γεια σας παιδια αρχικα ειχα σκεφθει να μπω στο Φυσικο ,Αθηνων κατα προτιμισην αλλα οι γονεις μου μου ειπαν οτι επειδη ειμαι πολυ καλος μαθητης θα ειναι σπαταλη μοριων να μπω στο Φυσικο με τοσα πολλα μορια που ενδεχεται να παρω(συμφωνα με τους γονεις μου) ετσι οι γονεις μου μου προτειναν την Ιατρικη Αθηνων κατα προτιμισην και αρχικως συμφωνω με το σκεπτικο τους,ομως θα θελα και την δικη σας γνωμη.Συμφωνειτε οτι ειναι σπαταλη μοριων να εισαχθω στο Φυσικο και επίσης όσοι είναι στο Φυσικο δεν οσο εξυπνοι στην ιατρικη?!?!?!?!

Συμφωνώ με τους γονείς σου. Η ιατρική σχολή Αθηνών είναι μία πολύ σχολή.
Παράθεση

alexandrakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexandrakis
Ο alexandrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O alexandrakis έγραψε στις 20:38, 10-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Strain
Διαλέγεις σχολή επειδή σου αρέσει και θα σε εξελίξει ως άνθρωπο και όχι γιατί έχει χαμηλή βάση και θα μπεις σε αυτή εύκολα. Λάθος σκεπτικό έχεις. Αν όντως σου αρέσουν οι βιολογικές σχολές ή η ιατρική τότε διάβασε, αλλιώς παράτησε τα. Δεν υπάρχει άλλη λύση, βρες τι θες να κάνεις σε αυτή την ζωή και κάντο, χωρίς σκοπό και στόχο είσαι χαμένος στο διάστημα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια, με καλυψατε πληρως (ειδικα ο Ξεχασμενος).Δεν ειναι οτι ειμαι τεμπελης, απλα θελω μια σχολη με λιγοτερα χρονια γιατι εχω σημαντικοτερα πραγματα να κανω στη ζωη μου απο το να σπουδαζω.Ειμαι επισης της φιλοσοφιας: να δουλευουμε για να ζουμε και οχι να ζουμε για να δουλευουμε.Δεν ειναι οτι ειμαι τεμπελης (ειναι και αυτο) απλα να μαθω μια γρηγορη δουλεια να κερδιζω το ψωμι μου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexandrakis : 10-10-16 στις 20:47.
Παράθεση

Εχέμυθη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,363 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 23:13, 10-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Τα ιατρικά εργαστήρια ταιριάζουν γάντι στη περιγραφή σου.
Κι εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου να απαντήσω, σχολές όπως η μαιευτικη και η φυσικοθεραπεια (η οποία πλέον είναι αρκετά ψηλά) , επίσης θα ταίριαζαν σε αυτό που αρχικά περιγραφες.

Πραγματικά είναι κρίμα να πιστεύεις ότι ο βαθμός ευφιας φαίνεται από το σε ποια σχολή σπουδάζεις. Όπως επίσης και ότι γενικά ένας μαθητής επειδή ήταν καλός στο λύκειο θα είναι εξίσου καλός και στις πανελλήνιες. Κοίτα τι πραγματικά σου αρέσει να σπουδάζεις και όχι ο,τι σου λένε οι δικοί σου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ακούσεις τις συμβουλές τους
Παράθεση

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cortomaltese
Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O cortomaltese έγραψε στις 23:37, 10-10-16:

Θα σε στεναχωρησω αλλα ουτε στην ιατρικη εινια εξυπνοι ,ουτε στο φυσικο.Σστην ιατρκη ειναι παπαγαλοι με πειρα και στο φυσικο ειναι θεωρητικοι σκετο.Οι πιο εξυπνοι ειναι οι μηχανικοι γιαυτο και βλεπεις ολα τα λεφτα πανε σε αυτους και αυτοι δινουν το feedback στους φυσικους και στους γιατρους ωστε να εξελιξουν με χημικες διαδικασιες την επιστημη.Οι γιατροι ειναι πλουσιοι οχι για την εξυπναδα τους αλλα απο τα φακελακια και τις υπηρεσιες σε ασθενεις που αναγκευουν!

Γενικοτερα αν θες να εισαι ο πιο εξυπνος βρες γκομενα,αυτες τα ξερουν ολα,και σπουδασε οτι γουσταρεις!Ειναι καθαρα θεμα γουστου οπως και οι γυναικες

Σκεψου πως θα ηθελες να ξυπνας καθε πρωι στο μελλον.Να πηγαινεις στα νοσοκομεια και τα διαγνωστικα κεντρα,να θεραπευεις,η να πας στο φυσικο και να κανεις μαθηματα η να ασχοληθεις με την ακτινοφυσικη πχ σε νοσοκομεια,η με την αστρονομια?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cortomaltese : 10-10-16 στις 23:46.
Παράθεση

xristaras12345

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras12345
Ο xristaras12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,140 μηνύματα.

O xristaras12345 έγραψε στις 00:23, 11-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από cortomaltese
1)Θα σε στεναχωρησω αλλα ουτε στην ιατρικη εινια εξυπνοι ,ουτε στο φυσικο.Σστην ιατρκη ειναι παπαγαλοι με πειρα και στο 2) φυσικο ειναι θεωρητικοι σκετο. 3)Οι πιο εξυπνοι ειναι οι μηχανικοι γιαυτο και βλεπεις ολα τα λεφτα πανε σε αυτους και αυτοι δινουν το feedback στους φυσικους και στους γιατρους ωστε να εξελιξουν με χημικες διαδικασιες την επιστημη.4)Οι γιατροι ειναι πλουσιοι οχι για την εξυπναδα τους αλλα απο τα φακελακια και τις υπηρεσιες σε ασθενεις που αναγκευουν!
1) και 4) πες τέτοιες μ@λ@κίες εδώ στο e-steki να σου κάνουν ντου όλοι οι σπουδαστές της ιατρικής αύριο εδώ στο φόρουμ () 2)το φυσικό έχει τα κέρατα του απο μαθηματικά 3)είναι επάγγελμα πνευματικά και σωματικά κουραστικό αρα πάντα υψηλά αμοιβόμενο
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,598 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:53, 11-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Δεν υπαρχει σπαταλη μοριων να κανεις αυτο που θες εσυ και οχι οι γονεις σου...τωρα οσον αφορα το επαγγελμα καλο θα ηταν να παρακολουθησεις ειτε ενα σεμιναριο πανω στο επαγγελμα που εμπροκειτο να κανεις, ειτε αυτο που προτεινε ο ξεχασμενος να βρεις εναν,ο οποιος ειναι προθυμος να σου δειξει την δουλεια του.Κατι τελευταιο οι ταινιες και τα παιχνιδια δεν εχουν να κανουν με την πραγματικοτητα αλλιως τα φανταζεσαι και αλλιως ειναι

Υπάρχουν ειδικότητες χωρίς αίμα ειδικότητες χωρίς άτομα τρίτης ηλικίας . Ειδικότητες που κανείς business, ειδικότητες που τεμπελιάζεις, ειδικότητες που δε βλέπεις κόσμο.

Ο καθε χαρακτήρας και προσωπικότητα μπορεί να βρει κάτι που τον εκφράζει σε αυτή τημ σχολή.
Παράθεση

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cortomaltese
Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O cortomaltese έγραψε στις 01:01, 11-10-16:

Ναι το φυσικο ειναι ισως η πιο δυσκολη σχολη οντως κανουν 8 χρονια να τελειωσουν εχω ακουσει.Πρεπει να ξερεις πολλα μαθηματικα και πολυ φυσικη για να εισαι καλος φυσικος.Ε νταξ τωρα οι γιατροι εχουν τοση αιγλη στην ελληνικη κοινωνια που χρειαζονται απομυθοποιηση.Θα επελθει σε καμια γενια ακομα.

Αρχική Δημοσίευση από fockos

Ειδικότητες που κανείς business,
Οχι φοκε δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα.Εμποριο σπληνας θα γινει οταν υπαρξει γεννετικη καλλιεργεια!?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cortomaltese : 11-10-16 στις 01:06.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 01:22, 11-10-16:

Ναι το φυσικο ειναι ισως η πιο δυσκολη σχολη οντως κανουν 8 χρονια να τελειωσουν εχω ακουσει.Πρεπει να ξερεις πολλα μαθηματικα και πολυ φυσικη για να εισαι καλος φυσικος.Ε νταξ τωρα οι γιατροι εχουν τοση αιγλη στην ελληνικη κοινωνια που χρειαζονται απομυθοποιηση.Θα επελθει σε καμια γενια ακομα.

Οχι φοκε δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα.Εμποριο σπληνας θα γινει οταν υπαρξει γεννετικη καλλιεργεια!?
Δερματολογία ειδικότητα της απόλυτης μπισνας .....
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 06:26, 11-10-16:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια, με καλυψατε πληρως (ειδικα ο Ξεχασμενος).Δεν ειναι οτι ειμαι τεμπελης, απλα θελω μια σχολη με λιγοτερα χρονια γιατι εχω σημαντικοτερα πραγματα να κανω στη ζωη μου απο το να σπουδαζω.Ειμαι επισης της φιλοσοφιας: να δουλευουμε για να ζουμε και οχι να ζουμε για να δουλευουμε.Δεν ειναι οτι ειμαι τεμπελης (ειναι και αυτο) απλα να μαθω μια γρηγορη δουλεια να κερδιζω το ψωμι μου.
Μη σπουδάζεις τότε, είναι απλό. Πήγαινε γίνε ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, φούρναρης, ελαιοχρωματιστής κτλ θα γλιτώσεις πολύ κόπο και χρόνο και οι γονείς σου πολύ χρήμα και ψυχική οδύνη. Αυτό βέβαια αν καταφέρεις να τους πείσεις να δουν πίσω από το ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ??????????
Παράθεση

N.F

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 14:09, 11-10-16:

Θα συμφωνήσω με τον Ξεχασμένο παραπάνω, αν θέλεις κάτι που απλά να σου εξασφαλίζει έναν μισθό και να μην σπουδάζεις μια ζωή τότε σίγουρα το επάγγελμα του γιατρού δεν είναι αυτό. Γιατί δεν κοιτάς τις σχολές των Τει που έχουν σαφέστατα λιγότερα μόρια και τα επαγγέλματα που προσφέρουν είναι πιο πρακτικά και με μεγαλύτερο αντίκτυπο στην αγορά εργασίας (πχ. μηχανικοί,λογιστές, τεχνολόγοι γεωπόνοι κτλ.) θα πρέπει όμως να σκεφτείς σοβαρά την σχολή που θα επιλέξεις έτσι ώστε και να σε ικανοποιεί και να την βγάλεις γρήγορα. Αλλίως υπάρχει η λύση να ακολουθήσεις κάποια ειδικότητα σε Ιεκ. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να σκεφτείς έξω από τα συνηθισμένα όλοι γινόμαστε γιατροί,δικηγόροι και τραγουδιστές,ποδοσφαιριστές . Ψάξε πάρα πολύ στο διαδίκτυο τις σχολές και σίγουρα θα βρείς τι σου ταιρίαζει πραγματικά. Καλή τύχη
Παράθεση

xristaras12345

Περιβόητο Μέλος

Ο xristaras12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,140 μηνύματα.

O xristaras12345 έγραψε στις 14:10, 11-10-16:

Το φακελάκι μπίζνα είναι δεν το ήξερες βγήκαν στις ειδήσεις τα νέα για δημόσια νοσοκομεία που κάναν χειρουργία σε άτομα χωρίς να το χρειάζονται έναντι ποσών εως και 7000 ευρώ.

Υ.Γ τι σου έλεγα cortomaltese σήμερα ξεκινάει η φασαρία απο τους σπουδαστές ιατρικής
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras12345 : 11-10-16 στις 14:20.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,718 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:14, 11-10-16:

Θα σε στεναχωρησω αλλα ουτε στην ιατρικη εινια εξυπνοι ,ουτε στο φυσικο.Σστην ιατρκη ειναι παπαγαλοι με πειρα και στο φυσικο ειναι θεωρητικοι σκετο.Οι πιο εξυπνοι ειναι οι μηχανικοι γιαυτο και βλεπεις ολα τα λεφτα πανε σε αυτους και αυτοι δινουν το feedback στους φυσικους και στους γιατρους ωστε να εξελιξουν με χημικες διαδικασιες την επιστημη.Οι γιατροι ειναι πλουσιοι οχι για την εξυπναδα τους αλλα απο τα φακελακια και τις υπηρεσιες σε ασθενεις που αναγκευουν!

Γενικοτερα αν θες να εισαι ο πιο εξυπνος βρες γκομενα,αυτες τα ξερουν ολα,και σπουδασε οτι γουσταρεις!Ειναι καθαρα θεμα γουστου οπως και οι γυναικες

Σκεψου πως θα ηθελες να ξυπνας καθε πρωι στο μελλον.Να πηγαινεις στα νοσοκομεια και τα διαγνωστικα κεντρα,να θεραπευεις,η να πας στο φυσικο και να κανεις μαθηματα η να ασχοληθεις με την ακτινοφυσικη πχ σε νοσοκομεια,η με την αστρονομια?
Άχου σε, ένας κομπλεξικούλης! Λοβ
Παράθεση

N.F

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη N.F

H N.F έγραψε στις 14:14, 11-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Το φακελάκι μπίζνα δεν το ήξερες βγήκαν στις ειδήσεις τα νέα για δημόσια νοσοκομεία που κάναν χειρουργία σε άτομα χωρίς να το χρειάζονται έναντι ποσών εως και 7000 ευρώ.
είναι να μην αρρωστείς τελικά σε αυτή την χώρα
Παράθεση

xristaras12345

Περιβόητο Μέλος

O xristaras12345 έγραψε στις 14:21, 11-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από N.F
είναι να μην αρρωστείς τελικά σε αυτή την χώρα

Άστο μην το ψάχνεις παίζει και τα ιδιωτικά νοσοκομεία να κοστίζουν περισσότερο απο οτι οι δημόσιοι γιατροί
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras12345 : 11-10-16 στις 14:37.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 15:18, 11-10-16:

Θα σε στεναχωρησω αλλα ουτε στην ιατρικη εινια εξυπνοι ,ουτε στο φυσικο.

Seems like you are wrong.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους