Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,363 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,296 μηνύματα σε 96,252 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 691 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

vavlas (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vavlas
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O vavlas έγραψε στις 17:04, 15-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Πρέπει να βρεις την τάση στα άκρα των δύο παράλληλων:
R23 = R2R3/(R2+R3) = 2Ω , Rολ = R1 + R23 +r = 5Ω , I = E/Rολ = 6Α ,
V23 = I.R23 = 12V , I2 = V23/R2 = 4A
Ευχαριστώωωω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 11:26, 26-09-10:

Παιδιά έχω μια απορία. Στη σελ 47 του βιβλίου ερώτηση 24 λέει ποια είναι η κατεύθυνση του διανύσματος Ε; Εγώ έκανα τις δυναμικές γραμμές αλλά δεν ξέρω από ποια γραμμή να το σχηματίσω. Αν μπορεί κάποιος ας δείξει λίγο το διάνυσμα με την κατεύθυνσή του στο σχήμα γιατί δεν ξέρω από ποια γραμμή να πάρω εφαπτομένη. Δεν μπορώ να κάνω το σχήμα και δεν ξέρω αν καταλάβατε. Πάντως αν δείτε την άσκηση στο βιβλίο θα καταλάβετε τι εννοώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,352 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:50, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από OoOkoβοldOoO
Στη σελ 47 του βιβλίου ερώτηση 24 λέει ποια είναι η κατεύθυνση του διανύσματος Ε; Εγώ έκανα τις δυναμικές γραμμές αλλά δεν ξέρω από ποια γραμμή να το σχηματίσω....

Μην το ψάχνεις με δυναμικές γραμμές. Σχεδιάζεις τις εντάσεις Ε , Ε που δημιουργούν στο Σ τα Q , Q και η Ε που ζητάς είναι η συνισταμένη τους.
Αφού Q = Q και ΣΟ = ΣΟ είναι και Ε = Ε , άρα η Ε είναι στην προέκταση του ΜΣ.

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Φοιτητής

H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 01:21, 24-10-10:

Λοιπόν παιδιά γράφω Δευτέρα διαγώνισμα και από την επανάληψη που έκανα έχω κάποιες απορίες πάνω και σε μερικά θέματα που έλυσα από το ίντερνετ αλλά δεν ξέρω τις απαντήσεις. Τα βάζω κ οποιος έχει διάθεση ας βοηθήσει...
ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ:
1)σελ.28 βιβλίου. Στο τέλος καταλήγει στο συμπέρασμα ότι Vσρ=-ΔVσρ. Γιατί - και όχι +;
2)σελ.53 26 άσκ. Ρωτά αν το έργο εξαρτάται από τη διαδρομή που θα ακολουθήσει το φορτίο q. Λογικά όχι αλλά πως το αιτιολογώ;
3)σελ.45 ερ.15Ι όταν λέει ότι μηδενίζεται το ηλ πεδίο εννοεί στην ουσία τον μηδενισμό της Έντασης;
ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
1)Το πρόσημο της ηλ δυν ενέργειας ενός σημειακού φορτίου q σε ένα σημείο Α ηλεκτροστατικού πεδίου εξαρτάται:
α)μόνο από το πρόσημο του φορτίου q
β)μόνο από το πρόσημο του δυναμικού στο σημείο Α
γ)από το πρόσημο του q και του δυναμικού στο Α
δ)είναι πάντα θετικό.............Εγώ απάντησα το α αλλά με επιφύλαξη γιατί σκέφτηκα και τους 3 τύπους της ενέργειας και αφού έχω να κάνω με V kai q κατέληξα στον U=V*q, αλλά το πηλίκο U/q είναι σταθερό άρα εξαρτάται από το φορτίο σκέφτηκα η ενέργεια. Είναι σωστό;
2)Για ομογενές ηλεκτροστατικό πεδίο του σχήματος(τώρα είναι ένα ομογενές πεδίο και οι δυναμικές γραμμές έχουν φορά από αριστερά προς δεξιά και αριστερά είναι το σημείο Γ και δεξιά το Δ).Η ΔV είναι:
α) αυτήν επέλεξα: το πρόσημο της διαφοράς εξαρτάται από το πρόσημο του φορτίου που μετακινείται από το Γ στο Δ. ΟΙ άλλες 3 ήταν Vγ-Vδ<0 ,>0 ,=0
3)Αν συνδέσουμε με καλώδιο τους οπλισμούς ενός φορτισμένου πυκνωτή:
α)η τάση μεταξύ τους αυξάνεται
β)μένει στθ
γ)η ενέργεια του ηλεκτροστατικού πεδίου μεταξύ των οπλισμών του αυξάνεται
δ) ο πυκ εκφορτίζεται..........έβαλα α. Σωστή;
4)Τρίβουμε μια γυάλινη ράβδο με μεταξωτό ύφασμα. Μετά τη φόρτισή της:
α)είναι πηγή ηλ πεδίου
Β)το ύφασμα δέχεται δύναμη από το πεδίο της ράβδου. Και οι δυο σωστές μου φαίνονται.....
5)σ/λ Είναι γνωστό ότι το δυναμικό του ηλεκτροστατικού πεδίου σε κπ σημείο του ορίζεται από τη σχέση V=W/q.
α) Το δυν αναφέρεται στο φορτίο q
β)Το q είναο το φορτίο που δημιουργεί το πεδίο
γ)η μονάδα του δυν είναι το 1 Α. αυτό στάνταρ αποκλείεται. Μήπως είναι λάθος και οι τρεις; Γιατί το δυναμικό αναφέρεται σε σημείο του ηλ. πεδίου και όχι σε φορτίο και επιπλέον από αυτόν τον τύπο αναφερόμαστε στο ηλ πεδίο και όχι στο δοκιμαστικό φορτίο.....Αχ δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό.....
6)Σ/Λ Σε κπ σημείο Α ενός ηλεκτροστατικού πεδίου τοποθετούμε μικρό φορτίο q.
a)Η ένταση του πεδίου στο Α εξαρταται από το φορτίο q
b)το δυναμικο του πεδίου στο Α εξαρτάται από το q
g)Η δύναμη που ασκείται από το πεδίο στο q εξαρτάται απο το q...........κΑΙ ΟΙ τρεις λάθος;
7)Το φορτίο ενός αντικειμένου μπορεί να είναι 90,4e. Λ;ΑΦΟΎ το φορτίο μετριέται σε C!
Σ/Λ Το πρόσημο του δυναμικού σε κάποιο σημείο ενός ηλεκτροστατικού πεδίου εξαρτάται από το πρόσημο του φορτίου που φέρνουμε στο σημείο αυτό Λ;
Η τιμή του εξαρτάται από την πηγή του πεδίου Σ;
9)Στο μέσο δύο ίσως ετερώνυμων φορτίων τοποθετούμε τρίτο φορτίο qx. To φορτίο αυτό α) θα μείνει ακίνητο(αυτή επέλεξα) Σ;

Αχ πραγματικά αν μπορέσει κάποιος να μου τις απαντήσει μέχρι αύριο....τέλεια!!!!Και φυσικά άμα δεν κοιμάται κανείς σήμερα και είναι ορεξάτος να λύνει ασκήσεις φυσικής(πφφφ)....τελειότατα!!!!

Ax πλιζ, βοηθήστε λίγο!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 23-08-11 στις 22:36. Αιτία: merge.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,352 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:04, 24-10-10:

Ax πλιζ, βοηθήστε λίγο!!!
ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ
1) Μεταβολή ΔU = Uτελ – Uαρχ. Για τις συντηρητικές δυνάμεις: W = Uαρχ – Uτελ = -ΔU
2) Το ηλεκτροστατικό πεδίο είναι συντηρητικό.
3) Προφανώς.

ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
1) U = q∙V (γ)
2) Vγ – Vδ > 0 (Το V εξαρτάται από το πεδίο και όχι από το φορτίο που βάζουμε)
3) Εκφορτίζεται (δ). Με τη σύνδεση τα ηλεκτρόνια που περισσεύουν στον ένα, πάνε στον άλλο που λείπουν)
4) α = Σ , β = Σ (γιατί έγινε μετακίνηση ηλεκτρονίων και φορτίστηκαν και τα 2)
5) α = Λ (σε σημείο), β = Λ (q = υπόθεμα), γ = Λ (1 Volt)
6) α = Λ, β = Λ (Ε,V ανεξαρτ. υποθέματος) H (γ) = Σωστή (F = E∙q)
7) Δεν έχει να κάνει με τη μονάδα. Λέει ότι το q είναι 90,4 φορές το φορτίο του ηλεκτρονίου (e). Όμως κάθε φορτίο πρέπει να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του e, άρα Λάθος.
8 ) α = Λ, β = Σ (η πηγή μόνο καθορίζει και πρόσημο και τιμή δυναμικού)
9) Απωθείται από το ένα, έλκεται από το άλλο (κάνε σχήμα), άρα θα κινηθεί .

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Φοιτητής

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 15:36, 24-10-10:

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
1)Ηλ.πεδίο δημιουργείται από φορτίο Q. Σε ένα σημείο Α του πεδίου: α)η κατευθ της Ε εξαρτάται από το πρόσημο του φορτίοιυ που θα τοποθετήσουμε στο Α β)το μέτρο της Ε διπλασιάζεται, αν διπλασιάσουμε το Q(kai τα δυο σωστά μου φαίνονται αλλά πρέπει να επιλεξω το ένα.Μήπως το α είναι Λ; Αλλά αφού λέει πρόσημο όχι τιμή...
2)Οταν λέμε ότι στην κατεύθυνση των δυναμικών γραμμών το δυναμικό μειώνεται αυτό ισχύει για όλα τα πεδία(ομογενή-ανομοιογενή);ή μονο στα ομογενή; Στο βιβλίο έχει στην 35 ερωτηση να αποδείξουμε στα ομογενή αλλά μετά στην 36ε με προβληματίζει γιατί έχει και ανομοιογενές πεδίο δίπλα...
3)έχουμε 4 σφαίρες φορτισμένες Α,Β,Γ,Δ. Η α αποθεί τη γ, η β απωθεί τη δ, η β έλκει τη γ και η α είναι θετικά φορτισμένη. Τοτε θα είναι: +Γ , -Δ , -Β ;(ζητάει το φορτίο των υπόλοιπων σφαιρών)
4)και τελευταία!!! στην άσκηση 39 του βιβλίου εγώ βρήκα στο a) την Wεξ=-Wf=18*10^-6 J
b)Wεξ=-Wf=-18*10^-6 J
Aλλά στο σχολείο την άσκηση μας την έλυσε έτσι: Βρήκε το έργο από τον τύπο w=vq φυσικά θετικό! Και μετά έγραψε:
w>0 παραγόμενο + ---------> -
w<0 καταναλισκόμενο - ---------->+
Aλλά αυτός ο τρόπος δεν μου στέκει και πολύ γιατί νομίζω ότι δεν βρίσκει το έργο που ζητά δηλαδή το Wεξ αλλά μόνο το W. Τώρα εγώ στη δικιά μου λύση ποιο έργο ονομάζω παραγόμενο και ποιο καταναλισκόμενο;;;

Υ.Γ. Ξέχασα να πω και ευχαριστώ στο Δία. Σόρρυ Δία.

Ηelp!!!! Σε λιγότερο από 20 ώρες γράφω!!!!

Κανείς;;; Θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 30-12-10 στις 14:07. Αιτία: merge
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 18:23, 24-10-10:

Κανείς;;; Θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1) α = Λ (και το μέτρο και η κατεύθυνση της έντασης καθορίζονται μόνον από το φορτίο της πηγής και ποτέ από του υποθέματος), β = Σ (Ε=kQ/r²)
2) Κατά την κατεύθυνση μιας δυναμικής γραμμής το δυναμικό μειώνεται σε όλα τα πεδία και ομογενή και ανομοιογενή. (Μπορείς να το σκεφτείς ότι για μια πολύ μικρή περιοχή κάθε πεδίο είναι σχεδόν ομογενές).
3) Α+, Α απωθεί Γ => Γ+ , Β έλκει Γ => Β- , Β απωθεί Δ => Δ-
4) Το έργο και στις 2 περιπτώσεις είναι W = q∙V. Όμως από τη θετική πλάκα στην αρνητική V = +4,5V => W > 0 (παράγεται από το πεδίο), ενώ από την αρνητική στη θετική V = -4,5V => W < 0 (καταναλώνεται από εμάς). Με τον δικό σου τρόπο (που δεν τον συνιστώ): από τη θετική πλάκα στην αρνητική W = F∙x > 0 (δύναμη πεδίο F και μετατόπιση χ ομόρροπα) και από την αρνητική στη θετική W = -F∙x< 0 (δύναμη πεδίο F και μετατόπιση χ αντίρροπα). Δεν χρειάζεται να μπλέξεις εξωτερική δύναμη. Και με τον δικό σου τρόπο πρέπει να κάνεις |W|= F∙x = Eqx = q∙ (Ex) = q∙|V| (δηλαδή πας στον 1o τρόπο, δηλαδή πολύ κακό για τίποτα).
5) Τώρα φεύγω για καφέ. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 24-10-10 στις 18:34. Αιτία: ψάξε, ψάξε...
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Φοιτητής

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 20:30, 24-10-10:

TY dia!!! Προσπαθώ να ξεαγχωθώ τώρα.....

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 10:16, 30-10-10:

Έχω μερικές απορίες πάνω στους αντιστάτες και στο νόμο του Ohm.
1. ο τύπος R=V/I ισχύει για όλους τους αγωγούς ενώ ο τύπος I=V/R μόνο για τους αντιστάτες. Με τον τύπο V=I*R τι γίνεται; Ισχύει και αυτός μόνο για τους αντιστάτες όπως και ο νόμος του Ohm;
2. Οι τύποι R= ρ * (l/S) και Rθ = Rο*(1+ αθ) ισχύουν ΜΟΝΟ για τους αντιστάτες, σωστά;

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 10:31, 30-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από qwerty111
Έχω μερικές απορίες πάνω στους αντιστάτες και στο νόμο του Ohm.
1. ο τύπος R=V/I ισχύει για όλους τους αγωγούς ενώ ο τύπος I=V/R μόνο για τους αντιστάτες. Με τον τύπο V=I*R τι γίνεται; Ισχύει και αυτός μόνο για τους αντιστάτες όπως και ο νόμος του Ohm;
2. Οι τύποι R= ρ * (l/S) και Rθ = Rο*(1+ αθ) ισχύουν ΜΟΝΟ για τους αντιστάτες, σωστά;
Νομίζω ότι ΟΛΟΙ οι τύποι που έγραψες ισχύουν ΜΟΝΟΝ για τους αντιστάτες. (Αν δεν είναι αντιστάτης στο R=V/I τι είναι το R?). Και ο R=ρl/S ισχύει μόνο για αντιστάτη κυλινδρικό σταθερής διατομής (σύρμα).

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 10:44, 30-10-10:

Ο τύπος R=V/I ισχύει πάντα και είμαι σίγουρος για αυτό. Όλα τα σώματα έχουν R. Σκέψου το εξής: Αντιστάτες ονομάζονται οι αγωγοί στους οποίους το R παραμένει σταθερό. Ο ορισμός δεν είναι: Αντιστάτες ονομάζονται οι αγωγοί που έχουν αντίσταση. Τώρα δεν είμαι σίγουρος για τον τύπο V=IR. Είναι μια άλλη μορφή του νόμου του Ohm;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qwerty111 : 30-10-10 στις 11:46.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 11:01, 30-10-10:

Ο τύπος R=V/I ισχύει πάντα και είμαι σίγουρος για αυτό. Όλα τα σώματα έχουν R. Σκέψου το εξής: Αντιστάτες ονομάζονται οι αγωγοί στους οποίους το R παραμένει σταθερό. Ο ορισμός δεν είναι: Αντιστάτες ονομάζονται οι αγωγοί που έχουν αντίσταση. Τώρα δεν είμαι σίγουρος για τον τύπο I=V/R. Είναι μια άλλη μορφή του νόμου του Ohm;
Τότε με τη λογική αυτή, και οι 3 τύποι R=V/I , I=V/R , V=IR (αφού είναι ισοδύναμοι) ισχύουν πάντα. Εκείνο που δεν ισχύει αν δεν έχουμε αντιστάτη, είναι ο νόμος του Ohm. Ο νόμος του Ohm δεν είναι ο τύπος I=V/R, αλλά ότι το Ι και το V στους αντιστάτες είναι ανάλογα. Οι άλλοι τύποι (διατομές, θερμοκρασίες κλπ) σίγουρα μόνο για αντιστάτες παίζουν.

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 11:08, 30-10-10:

Ο νόμος του Ohm είναι ο τύπος I=V/R. Σου παραθέτω ακριβώς το βοήθημά του Σαββάλα που έχω.

"Πρέπει να προσέξουμε ότι ο νόμος του Ohm, I=V/R, ισχύει μόνο όταν R = σταθερή, ενώ η σχέση ορισμού της αντίστασης R=V/I ισχύει για όλους τους αγωγούς, ανεξάρτητα από το αν η αντίσταση τους R είναι σταθερή ή όχι. "

Άρα το R=V/I και I=V/R δεν είναι ισοδύναμοι
Και η απορία μου είναι η εξής: Το V=IR εκφράζει τον νόμο του Ohm με άλλη μορφή και ισχύει μόνο για αντιστάτες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qwerty111 : 30-10-10 στις 11:42.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 11:32, 30-10-10:

Ο νόμος του Ohm είναι ο τύπος I=V/R. Σου παραθέτω ακριβώς το βοήθημά του Σαββάλα που έχω.
"Πρέπει να προσέξουμε ότι ο νόμος του Ohm, I=V/R, ισχύει μόνο όταν R = σταθερή, ενώ η σχέση ορισμού της αντίστασης R=V/I ισχύει για όλους τους αγωγούς, ανεξάρτητα από το αν η αντίσταση τους R είναι σταθερή ή όχι. "
Το R=V/I και I=V/R δεν είναι ισοδύναμοι
Μπα? Και από πότε το βοήθημα του Σαββάλα (και του κάθε Σαββάλα) είναι το αλάθητο και πρέπει ότι λέει να το δεχόμαστε? Από πότε καταργήθηκε η μαθηματική ισοδυναμία R=V/I <=> I=V/R <=> V=IR ? Από πότε ένας νόμος είναι απλά ένας τύπος χωρίς προϋποθέσεις? Τυχαίνει να υπάρχουν στο σπίτι μου πανεπιστημιακά βιβλία φυσικής και έκανα μια μικρή έρευνα. Ας μας απαντήσουν καλύτερα φοιτητές και καθηγητές που ξέρουν καλύτερα.

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 11:41, 30-10-10:

Το σχολικό βιβλίο λέει:

"... I=V/R
Η παραπάνω σχέση αποτελεί τη μαθηματική έκφραση του νόμου του Ohm για αντιστάτη."

"Πρέπει να τονίσουμε ότι ο νόμος του Ohm δεν είναι γενικός νόμος για όλους τους αγωγούς. Στις λυχνίες αερίου, στις λυχνίες κενού, στα τρανζίστορ, στους ηλεκτρικούς κινητήρες και σε άλλα ηλεκτρονικά στοιχεία δεν ισχύει ο νόμος του Ohm".
Δηλαδή, ενώ ισχύει το R=V/I δεν ισχύει το I=V/R , άρα οι τύποι αυτοί δεν είναι ισοδύναμοι. Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 11:49, 30-10-10:

Το σχολικό βιβλίο λέει: "Πρέπει να τονίσουμε ότι ο νόμος του Ohm δεν είναι γενικός νόμος για όλους τους αγωγούς. Στις λυχνίες αερίου, στις λυχνίες κενού, στα τρανζίστορ, στους ηλεκτρικούς κινητήρες και σε άλλα ηλεκτρονικά στοιχεία δεν ισχύει ο νόμος του Ohm".
Δηλαδή, ενώ ισχύει το R=V/I δεν ισχύει το I=V/R , άρα οι τύποι αυτοί δεν είναι ισοδύναμοι. Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου.
Το βιβλίο καλά τα λέει και δεν λέει αυτό που λες εσύ. Το λάθος στο συλλογισμό σου είναι ότι ο νόμος του Οhm δεν είναι απλά ο τύπος Ι=V/R, αλλά ότι στους αντιστάτες η τάση και η ένταση είναι ανάλογα.

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 11:51, 30-10-10:

Λέει ότι το I = V/R είναι η μαθηματική έκφραση του νόμου του Ohm. Και η απορία μου είναι αν και ο τύπος V=IR αποτελεί τη μαθηματική έκφραση του νόμου του Ohm

Παράθεση

koum

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 11:59, 30-10-10:

Το σχολικό βιβλίο λέει:

"... I=V/R
Η παραπάνω σχέση αποτελεί τη μαθηματική έκφραση του νόμου του Ohm για αντιστάτη."

"Πρέπει να τονίσουμε ότι ο νόμος του Ohm δεν είναι γενικός νόμος για όλους τους αγωγούς. Στις λυχνίες αερίου, στις λυχνίες κενού, στα τρανζίστορ, στους ηλεκτρικούς κινητήρες και σε άλλα ηλεκτρονικά στοιχεία δεν ισχύει ο νόμος του Ohm".
Καταρχήν, να ξεκαθαρίσουμε κάτι: οι 3 τύποι είναι ισοδύναμοι.

Ο νόμος του Ohm λέει ότι αν η αντίσταση είναι σταθερή σε ένα κύκλωμα, τότε ισχύει ότι:

Και εννοείται πως πρέπει , αλλιώς δε θα είχαμε και ρεύμα (βραχυκύκλωμα).

Στην περίπτωση που η μεταβάλλεται, έχουμε εναλλασσόμενο ρεύμα, οπότε και ο νόμος του Ohm πάει περίπατο. Οπότε και δεν μπορούν να εφαρμοστούν οι σχέσεις , . Δεν ξέρω τί γνώμη έχει ο Σαββάλας, αλλά το σχολικό καλά τα λέει.

Μια ματιά και στη Wikipedia...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koum : 30-10-10 στις 12:11. Αιτία: Προσθήκη link από Wiki
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 12:02, 30-10-10:

Λέει ότι το I = V/R είναι η μαθηματική έκφραση του νόμου του Ohm.
λέει ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΤΗ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει ο τύπος όταν δεν είναι αντιστάτης. Αν δεν είναι αντιστάτης ισχύει ότι Ι=V/R αλλά αυτό δεν είναι νόμος του Ohm. Απλά πράγματα...

Υ.Γ. Δεν θα συνεχίσω να γράφω τα ίδια και τα ίδια. Σκέψου το και μην κολλάς. Ας πει τη γνώμη του και όποιος άλλος ξέρει καλύτερα.

Αρχική Δημοσίευση από koum
...πρέπει , αλλιώς δε θα είχαμε και ρεύμα (βραχυκύκλωμα)
Για R=0 θα είχαμε άπειρο ρεύμα.
Αρχική Δημοσίευση από koum
Στην περίπτωση που η μεταβάλλεται, έχουμε εναλλασσόμενο ρεύμα....
Το εναλλασσόμενο ρεύμα σημαίνει και αλλαγή φοράς που εδώ δεν παίζει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 30-10-10 στις 12:12. Αιτία: Προέκυψαν νέα δεδομένα.
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 12:10, 30-10-10:

Το β ερώτημα ενός θέματος που είχε πέσει όταν στη β λυκείου υπήρχαν πανελλήνιες και το έχει ο Σαββάλας ήταν
"Η εξίσωση ορισμού της αντίστασης ενός αγωγού (R=V/I) δεν συμπίπτει με το νόμο του Ohm (I = V/R). Πώς εξηγείται αυτό;"
Δηλαδή δεν θα μπορούσε να ήταν διατυπωμένη και "γιατί οι τύποι R=V/I και I = V/R δεν είναι ισοδύναμοι;"
Έχω μπερδευτεί κάπως...

Παράθεση

koum

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 12:23, 30-10-10:

Για R=0 θα είχαμε άπειρο ρεύμα.
Όχι για πολύ.

Το εναλλασσόμενο ρεύμα σημαίνει και αλλαγή φοράς που εδώ δεν παίζει.
Anyway.

Το β ερώτημα ενός θέματος που είχε πέσει όταν στη β λυκείου υπήρχαν πανελλήνιες και το έχει ο Σαββάλας ήταν
"Η εξίσωση ορισμού της αντίστασης ενός αγωγού (R=V/I) δεν συμπίπτει με το νόμο του Ohm (I = V/R). Πώς εξηγείται αυτό;"
Δηλαδή δεν θα μπορούσε να ήταν διατυπωμένη και "γιατί οι τύποι R=V/I και I = V/R δεν είναι ισοδύναμοι;"
Έχω μπερδευτεί κάπως...
Ο νόμος του Ohm ισχύει μόνο για τους αγωγούς για τους οποίους η αντίσταση είναι σταθερή. Στην ουσία είναι αυτό που λέει ο Δίας τόση ώρα. Ο νόμος του Ohm δεν είναι ο μαθηματικός τύπος . Απλώς εκφράζεται έτσι. Στην ουσία δηλώνει την αναλογία μεταξύ της έντασης του ρεύματος και της τάσης στα άκρα του αγωγού.

Είναι λεπτό το ζήτημα, μην το ψιρίζουμε τοοοόσο.

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 12:25, 30-10-10:

OK. Ευχαριστώ!

Έχω και άλλη μια απορία πάνω στα βραχυκυκλώματα. Στο σχήμα http://img261.imageshack.us/img261/5351/49681610.jpg
μόνο η R2 δεν είναι βραχυκυκλωμένη γιατί το ρεύμα "προτιμά" να περάσει μόνο από το άλλο καλώδιο που δεν έχει αντίσταση; Η R4 δεν διαρρέεται κανονικά από ρεύμα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 23-08-11 στις 22:38. Αιτία: merge
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 19:07, 07-11-10:

Έχω και άλλη μια απορία πάνω στα βραχυκυκλώματα. Στο σχήμα μόνο η R2 δεν είναι βραχυκυκλωμένη γιατί το ρεύμα "προτιμά" να περάσει μόνο από το άλλο καλώδιο που δεν έχει αντίσταση; Η R4 δεν διαρρέεται κανονικά από ρεύμα;
Και η Rκαι η Rείναι βραχυκυκλωμένες, άρα από καμία τους δεν θα περάσει ρεύμα. Τα ρεύματα θα είναι όπως στο σχήμα. Για την Rτα Α,Β και για την R τα Γ,Δ έχουν ίδιο δυναμικό (είναι ουσιαστικά ενωμένα σημεία) άρα χωρίς διαφορά δυναμικού δεν υπάρχει ρεύμα.

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 19:12, 07-11-10:

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Λοιπόν, καταλαβαίνω ότι η R2 είναι βραχυκυκλωμένη. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί στο σημείο Α το ρεύμα δεν κατεβαίνει και προς το β. Και πώς κατάλαβες ότι τα Α και Β έχουν ίδιο δυναμικό;

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 19:21, 07-11-10:

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Λοιπόν, καταλαβαίνω ότι η R2 είναι βραχυκυκλωμένη. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί στο σημείο Α το ρεύμα δεν κατεβαίνει και προς το Β. Και πώς κατάλαβες ότι τα Α και Β έχουν ίδιο δυναμικό;
Τα Α,Β έχουν ίδιο δυναμικό γιατί είναι ενωμένα στο Μ, ομοίως τα Γ,Δ στο Ν. Πώς να κατέβει το ρεύμα από το Α στο Β αφού δεν υπάρχει διαφορά δυναμικού?

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 19:40, 07-11-10:

Άρχισα να καταλαβαίνω κάπως...
Ευχαριστώ!

Παράθεση

kostantin (gavros)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη kostantin
Ο gavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O kostantin έγραψε στις 15:05, 12-11-10:

ιδανικο αεριο ποσοτητας n=0,3 mol βρισκεται σε κατακορυφο δοχειο εβαδου διατομης Α=10cm^ που κλεινεται απο εμβολο βαρους Β=100Ν.Αν η θερμοκρασια ειναι Τ=200Κ να υπολογισετε α)το υψος απο τον πατο του δοχειου που ισορροπει το εμβολο,β)ποσο θα μετακινηθει το εμβολο αν η θερμοκρασια αυξηθει κατα 100Κ.Pατμοσφαιρας= 10 εις την πεμπτη Ν/m^

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 20:04, 12-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από kostantin
ιδανικο αεριο ποσοτητας n=0,3 mol βρισκεται σε κατακορυφο δοχειο εβαδου διατομης Α=10cm² που κλεινεται απο εμβολο βαρους Β=100Ν.Αν η θερμοκρασια ειναι Τ=200Κ να υπολογισετε α)το υψος απο τον πατο του δοχειου που ισορροπει το εμβολο,β)ποσο θα μετακινηθει το εμβολο αν η θερμοκρασια αυξηθει κατα 100Κ.Pατμοσφαιρας= 10 Ν/m²
Βρες την πίεση όπως στην άσκηση 1.32 του βιβλίου σου και μετά πάρε καταστατική να βρεις τον όγκο. Για το 2ο, πάλι σαν την 1.32.

Παράθεση

rea_94 (Rea)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη rea_94
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H rea_94 ^^ έγραψε στις 07:10, 13-11-10:

Παιδιά, ερώτηση: Όταν μου δίνει ακίνιτη σφαίρα στο έδαφος(Α σημείο), και αναφέρει ότι απο πάνω αφήνω ελεύθερη μια σφαίρα ίδιου φορτίου(Βσημείο σε 0,1m από Α), εννοείται πως η σφαίρα θα κάνει αρχικά κατακόρυφη βολή προς τα πάνω, σωστα? (βγαίνει βάρος 1/2Ν και Fηλ=3,6Ν) Ήθελα να ρωτήσω αν στο σημείο που την αφήνουμε, (Β) η σφαίρα έχει Κκιν, γιατί πάω να εφαρμόσω ΑΔΜΕ και ΘΜΚΕ για να βρω Umax, hmax ktl και δεν μου βγαίνει! Και επιπλέον, πώς βρίσκουμε το δυναμικό σε αυτά τα σημεία, πχ το Β ή το σημείο που έχει την umax ή το σημείο που έχει το hmax? Γιατί τα φορτία που έχουμε είναι δύο, ισχύει ότι U=Vq και δεν ξέρω ποιο φορτίο να βάλω και πού στον τύπο... Μέχρι τώρα νομίζω βρήκα ότι όταν έχω τη umax, ισχύει ότι Fηλ=B (μετά πάει ΣF προς τα κάτω και αρχίζει σιγά σιγά η επιβράδυνση, μέχρι να γίνει umax=0 στο hmax και μετά να αρχίσει η ελεύθερη πτώση), βρίσκω σωστά το ύψος στο οποίο συμβαίνει αυτό (όπου δηλ. u=umax) όμως μετά πάω να κάνω ΘΚΜΕ ή ΑΔΜΕ και δεν μου βγαίνει γτ δεν ξέρω τι να κάνω στους τύπους των U και K... Κανείς βοήθεια? *απελπισία*

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 11:09, 13-11-10:

@ rea_94
1) Όταν μου δίνει ακίνητη σφαίρα στο έδαφος(Α σημείο), και αναφέρει ότι απο πάνω αφήνω ελεύθερη μια σφαίρα ίδιου φορτίου εννοείται πως η σφαίρα θα κάνει αρχικά κατακόρυφη βολή προς τα πάνω, σωστα? (βγαίνει βάρος 1/2Ν και Fηλ=3,6Ν). Ήθελα να ρωτήσω αν στο σημείο που την αφήνουμε, (Β) η σφαίρα έχει Κκιν, γιατί πάω να εφαρμόσω ΑΔΜΕ και ΘΜΚΕ για να βρω Umax, hmax ktl και δεν μου βγαίνει!
Απ. Δεν θα έλεγα την κίνηση "βολή" γιατί το σώμα δεν έχει αρχική ταχύτητα. Αφού Fηλ > Β είναι σίγουρα κίνηση προς τα πάνω. Αφού στο σημείο που την αφήνουμε υ=0, θα είναι και Κ=0. Στο ΘΜΚΕ φαντάζομαι δεν ξέχασες το έργο του βάρους, ε?
2) Και επιπλέον, πώς βρίσκουμε το δυναμικό σε αυτά τα σημεία, πχ το Β ή το σημείο που έχει την umax ή το σημείο που έχει το hmax? Γιατί τα φορτία που έχουμε είναι δύο, ισχύει ότι U=Vq και δεν ξέρω ποιο φορτίο να βάλω και πού στον τύπο...
Απ. Πηγή του ηλ. πεδίου είναι μόνο το q στο έδαφος και μόνο αυτό θα πάρεις για το δυναμικό (V=kq/r). Με ΘΜΚΕ το έργο της Fc είναι q(Va-Vb) και δεν ξεχνάς το έργο του βάρους. Αν πάρεις ΑΔΕ Uηλ = kq²/r και δεν ξεχνάς την Uβαρ = mgh.
3) Μέχρι τώρα νομίζω βρήκα ότι όταν έχω τη umax, ισχύει ότι Fηλ=B (μετά πάει ΣF προς τα κάτω και αρχίζει σιγά σιγά η επιβράδυνση, μέχρι να γίνει u=0 στο hmax και μετά να αρχίσει η ελεύθερη πτώση
Απ. Σωστά, μόνο που μετά δεν είναι η κίνηση ελεύθερη πτώση (αλλά μάλλον αυτό δεν ενδιαφέρει την άσκηση)
4) βρίσκω σωστά το ύψος στο οποίο συμβαίνει αυτό (όπου δηλ. u=umax) όμως μετά πάω να κάνω ΘΚΜΕ ή ΑΔΜΕ και δεν μου βγαίνει γτ δεν ξέρω τι να κάνω στους τύπους των U και K... Κανείς βοήθεια? *απελπισία*
Απ. Αν δεν βρεις άκρη, γράψε κανονικά την εκφώνηση να το δούμε.

Παράθεση

kostantin (gavros)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο gavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O kostantin έγραψε στις 10:49, 14-11-10:

τo 1 mol αεριου σε S.T.P συνθηκες εχει πιεση 1 atm,oγκο 22,4 και θερμοκρασια 273Κ,τα 2 mol αεριου σε S.T.P συνθηκες τι πιεση τι ογκο και τι θερμοκρασια θα εχουν?

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 11:09, 14-11-10:

τo 1 mol αεριου σε S.T.P συνθηκες εχει πιεση 1 atm,oγκο 22,4 και θερμοκρασια 273Κ,τα 2 mol αεριου σε S.T.P συνθηκες τι πιεση τι ογκο και τι θερμοκρασια θα εχουν?
Είναι πάρα πολύ απλό. Σκέψου μόνο, τι θα πει s.t.p.

Παράθεση

kostantin (gavros)

Μαθητής Γ' λυκείου

O kostantin έγραψε στις 16:38, 14-11-10:

την απαντηση θελω?? P=2atm V=44,8L, T=273K???

πες μου την απαντηση λιγο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 23-08-11 στις 22:39. Αιτία: merge
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 19:51, 14-11-10:

πες μου την απαντηση λιγο...
s.t.p. σημαίνει πάντα Ρ=1atm, T=273K (ανεξάρτητα από την ποσότητα) και αφού n=2mol => V=44,8L

Παράθεση

kostantin (gavros)

Μαθητής Γ' λυκείου

O kostantin έγραψε στις 10:13, 15-11-10:

οκ ευχαριστω!!!

Σε ποια θερμοκρασια τα μορια του ιδανικου αεριου εχουν διπλασια Uενεργο απο αυτην που εχουν στους 27 Βαθμους Κελσιου? Στους 54?στους 108?στους 381? η' στουςς 927 Βαθμους Κελσιου?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 23-08-11 στις 22:39. Αιτία: merge
Παράθεση

Ricky (Pericles)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ricky
Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O Ricky έγραψε στις 14:22, 15-11-10:

Σε ποια θερμοκρασια τα μορια του ιδανικου αεριου εχουν διπλασια Uενεργο απο αυτην που εχουν στους 27 Βαθμους Κελσιου? Στους 54?στους 108?στους 381? η' στουςς 927 Βαθμους Κελσιου?
Στους 927 βαθμούς κελσίου. Για να το δεις χρησιμοποίησε τον τύπο που συνδέει την ενεργό ταχύτητα με τη θερμοκρασία:

Προσοχή: Ο τύπος ισχύει για απόλυτη θερμοκρασία (κλίμακα Kelvin).

Παράθεση

kostantin (gavros)

Μαθητής Γ' λυκείου

O kostantin έγραψε στις 21:15, 15-11-10:

σε ενα αεριο διπλασιαζουμε την πιεση και τριπλασιαζουμε την θερμοκρασια,ο ογκος θα αυξηθει κατα 50%?? και κατι τελευταιο αεριο συμπιεζεται απο P σε 2P και ταυτοχρονα τετραπλασιαζεται η θερμοκρασια ο ογκος διπλασιαζεται??

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 21:45, 15-11-10:

σε ενα αεριο διπλασιαζουμε την πιεση και τριπλασιαζουμε την θερμοκρασια,ο ογκος θα αυξηθει κατα 50%?? και κατι τελευταιο αεριο συμπιεζεται απο P σε 2P και ταυτοχρονα τετραπλασιαζεται η θερμοκρασια ο ογκος διπλασιαζεται??
Αν θέλεις μόνο τις απαντήσεις, είναι ΝΑΙ και στις δύο.
Αν θέλεις να μάθεις μόνος σου να τα βρίσκεις, χρησιμοποίησε τη σχέση:
PV/ T = PV/ T .

Παράθεση

νατ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη νατ
H νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H νατ έγραψε στις 14:13, 17-11-10:

πραγματικα εχω κολλησει σε δυο ασκησεις στην φυσικη κατευθυνσης.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;;;
Άσκηση 1

Ιδανικό αέριο εκτονώνεται αδιαβατικά από όγκο V₁=1m³ σε όγκο V'=8m³.Αν για το αέριο αυτο,στην παραπάνω μεταβολή , είναι PV^γ=160Νm³, να υπολογίσετε:
α.Τη σταθερά γ
β.Το έργο που παράγει το αέριο και τη μεταβολή στην εσωτερική του ενέργεια.

Άσκηση 2

Ιδανικό αέριο με γ=5/3 υποβάλλεται στην εξής κυκλική μεταβολή ΑΒΓΑ:
i. Ισόθερμη εκτόνωση ΑΒ
ii. ισοβαλής συμπίεση BΓ, κατά την οποία αποβάλλει θερμότητα Q=-100J.
iii. Aδιαβατική συμπίεση ΓΑ.
α. Να παραστησετε την μεταβολή σε διαγραμμα P-V
β.Να υπολογίσετε το εργο του αερίου κατά την αδιαβατική συμπίεση ΓΑ.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 14:49, 17-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από νατ
Ιδανικό αέριο εκτονώνεται αδιαβατικά από όγκο V₁=1m³ σε όγκο V'=8m³.Αν για το αέριο αυτο,στην παραπάνω μεταβολή , είναι PV^γ=160Νm³, να υπολογίσετε: α.Τη σταθερά γ
Είναι πονηρή άσκηση. Το γ βγαίνει από τις μονάδες της σχέσης που δίνει: (ν->γ)
PV ͮ = 160 Nm³ => (N/m²)∙(m³) ͮ = Nm³ => (m³) ͮ = m => 3γ = 5 => γ = 5/3
Τα υπόλοιπα είναι λογικά...

Παράθεση

Ricky (Pericles)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ricky
Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O Ricky έγραψε στις 15:01, 17-11-10:

πραγματικα εχω κολλησει σε δυο ασκησεις στην φυσικη κατευθυνσης.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;;;
Άσκηση 1

Ιδανικό αέριο εκτονώνεται αδιαβατικά από όγκο V₁=1m³ σε όγκο V'=8m³.Αν για το αέριο αυτο,στην παραπάνω μεταβολή , είναι PV^γ=160Νm³, να υπολογίσετε:
α.Τη σταθερά γ
β.Το έργο που παράγει το αέριο και τη μεταβολή στην εσωτερική του ενέργεια.
Έτσι όπως είναι γραμμένη η σχέση είναι λάθος. Στο αριστερό μέλος έχουμε μονάδες μέτρησης ενώ στο δεξί
To γ είναι αριθμός (δεν έχει διαστάσεις).

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νατ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη νατ
H νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H νατ έγραψε στις 15:26, 17-11-10:

Είναι πονηρή άσκηση. Το γ βγαίνει από τις μονάδες της σχέσης που δίνει: (ν->γ)
PV ͮ = 160 Nm³ => (N/m²)∙(m³) ͮ = Nm³ => (m³) ͮ = m => 3γ = 5 => γ = 5/3
Τα υπόλοιπα είναι λογικά...
Δεν ειχα σκεφτει να πάρω τις μονάδες...ομως μπορεις να μου πεις πως βγαινει το m⁵ γιατι αυτο δεν το καταλαβαινω.
Εγω έβγαλα αυτο PV=160 N∙m³ => (N/m )∙(m³) ͮ = N∙m³=> m=m³ ..... που ειναι διαφορετικο απο αυτο που γραφεις π ειναι το λάθος;

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 15:26, 17-11-10:

Άσκηση 2
Ιδανικό αέριο με γ=5/3 υποβάλλεται στην εξής κυκλική μεταβολή ΑΒΓΑ:
i. Ισόθερμη εκτόνωση ΑΒ
ii. ισοβαλής συμπίεση BΓ, κατά την οποία αποβάλλει θερμότητα Q=-100J.
iii. Aδιαβατική συμπίεση ΓΑ.
α. Να παραστησετε την μεταβολή σε διαγραμμα P-V
β.Να υπολογίσετε το εργο του αερίου κατά την αδιαβατική συμπίεση ΓΑ.
Και αυτή λίγο πονηρή είναι:
ΔUκυκλ = ΔU(AB)+ΔU(BΓ)+ΔU(ΓA) = 0 , ΔU(AB) = 0 ,
W(ΓΑ) = -ΔU(ΓA) = ΔU(BΓ)
Q(ΒΓ) = nCpΔΤ, ΔU(BΓ) = nCvΔΤ, :=> Q(ΒΓ)/ΔU(BΓ) = Cp/Cv = γ =>ΔU(BΓ) = Q(ΒΓ)/γ

Δεν ειχα σκεφτει να πάρω τις μονάδες...ομως μπορεις να μου πεις πως βγαινει το m⁵ γιατι αυτο δεν το καταλαβαινω.
Εγω έβγαλα αυτο PV=160 N∙m³ => (N/m )∙(m³) ͮ = N∙m³=> m=m³ ..... που ειναι διαφορετικο απο αυτο που γραφεις π ειναι το λάθος;
PV ͮ =160 N∙m³ => (N/m² )∙(m³) ͮ = N∙m³=> (m³) ͮ/m³ = m² => (m³) ͮ= m³∙m²

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 17-11-10 στις 15:34. Αιτία: νέα δεδομένα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νατ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη νατ

H νατ έγραψε στις 16:34, 17-11-10:

Και αυτή λίγο πονηρή είναι:
ΔUκυκλ = ΔU(AB)+ΔU(BΓ)+ΔU(ΓA) = 0 , ΔU(AB) = 0 ,
W(ΓΑ) = -ΔU(ΓA) = ΔU(BΓ)
Q(ΒΓ) = nCpΔΤ, ΔU(BΓ) = nCvΔΤ, :=> Q(ΒΓ)/ΔU(BΓ) = Cp/Cv = γ =>ΔU(BΓ) = Q(ΒΓ)/γ

PV ͮ =160 N∙m³ => (N/m² )∙(m³) ͮ = N∙m³=> (m³) ͮ/m³ = m² => (m³) ͮ= m³∙m²
Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!

Παράθεση

antonio2761994

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antonio2761994
Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O antonio2761994 έγραψε στις 17:59, 17-11-10:

2 oριζόντιοι οπλισμοί επίπεδου πυκνωτή αέρα απέχουν μεταξύ τους απόσταση l=2cm και έχουν διαφορά δυναμικού V=3000V
α)πόση είναι η ένταση του πεδίου στον πυκνωτή
β)μεταξύ των δύο οπλισμών αιωρείται μια θετικά φορτισμένη σταγόνα λαδιού με μάζα m=12 επί 10^-12kg. Πόσο είναι το φορτίο q της σταγόνας?
γ)Αν η διαφορά δυναμικού ελαττωθεί και γίνει V2=2000V με πόση επιτάχυνση θα κινηθεί η σταγόνα? (άνωση, τριβή και αντίσταση αέρα δεν λαμβάνονται υπόψην.

g=10m/s^2 και ο ο θετικά φορτισμένος είναι ο κάτω οπλισμός του πυκνωτή.

τα 2 πρώτα τα έχουμε βρει. ψάχνουμε το τρίτο. ευχαριστώ

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 20:19, 17-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από antonio2761994
2 oριζόντιοι οπλισμοί επίπεδου πυκνωτή αέρα απέχουν μεταξύ τους απόσταση l=2cm και έχουν διαφορά δυναμικού V=3000V
α)πόση είναι η ένταση του πεδίου στον πυκνωτή
β)μεταξύ των δύο οπλισμών αιωρείται μια θετικά φορτισμένη σταγόνα λαδιού με μάζα m=12 επί 10^-12kg. Πόσο είναι το φορτίο q της σταγόνας?
γ)Αν η διαφορά δυναμικού ελαττωθεί και γίνει V2=2000V με πόση επιτάχυνση θα κινηθεί η σταγόνα? (άνωση, τριβή και αντίσταση αέρα δεν λαμβάνονται υπόψην.
g=10m/s^2 και ο ο θετικά φορτισμένος είναι ο κάτω οπλισμός του πυκνωτή.
τα 2 πρώτα τα έχουμε βρει. ψάχνουμε το τρίτο. ευχαριστώ
E= V/l , Fηλ = Eq , ΣF = B - Fηλ => mα = mg - Fηλ. . . . . . .

υ.γ. Έλεος με αυτά τα χ^2!!! χ² γράφει ο κόσμος!!! (Ctrl+Alt+2)--> ² ...

Παράθεση

tntqaz (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tntqaz
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε στις 22:17, 24-11-10:

Έχετε μήπως κάποια χρήσιμα λινκσ με ερωτήσεις και ασκήσεις πάνω στα πρώτ κεφαλαιο του βιβλίου {θερμοδυμανική ?? υπάρχει κάποιο site που να έχει ερωτήσεις, αλλά να περιέχει και απναντήσεις??? {multiple choise και οχι μόνο?????}

Παράθεση

antonio2761994

Φοιτητής

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O antonio2761994 έγραψε στις 19:34, 01-12-10:

στο μέσο Μ απόστασης μεταξύ 2 ίσων σημειακών φορτίων (|Q1|=|Q2|=|Q|) που απέχουν μεταξύ τους απόσταση r η ένταση του πεδίου που δημιουργούν τα 2 φορτία έχει μέτρο ίσο με
α)2Κ|Q|/r²
β)4Κ|Q|/r²
γ)8Κ|Q|/r²
δ) μηδέν

να αιτιολογήσετε την απάντηση σας

μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει γιατί όπως το σκέφτομαι στο μυαλό μου έχει 2 πιθανές λύσεις και λογικά κάνω λάθος. ευχαριστώ

Παράθεση

catherine1994

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη catherine1994
H catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 752 μηνύματα.

H catherine1994 έγραψε στις 20:07, 01-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από antonio2761994
στο μέσο Μ απόστασης μεταξύ 2 ίσων σημειακών φορτίων (|Q1|=|Q2|=|Q|) που απέχουν μεταξύ τους απόσταση r η ένταση του πεδίου που δημιουργούν τα 2 φορτία έχει μέτρο ίσο με
α)2Κ|Q|/r²
β)4Κ|Q|/r²
γ)8Κ|Q|/r²
δ) μηδέν

να αιτιολογήσετε την απάντηση σας

μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει γιατί όπως το σκέφτομαι στο μυαλό μου έχει 2 πιθανές λύσεις και λογικά κάνω λάθος. ευχαριστώ
Σωστή απάντηση είναι η δ
Αν σχεδιάσεις τις εντάσεις είτε 2 θετικών είτε 2 αρνητικών φορτίων θα δεις ότι είναι αντίρροπες. Το μέτρο της καθεμιας ισούται με Ε=kIQI/(r/2)^2.Άρα είναι αντίθετες και Εm=0

Παράθεση

antonio2761994

Φοιτητής

O antonio2761994 έγραψε στις 20:18, 01-12-10:

λέει όμως ότι είναι ίσα κατα απόλυτη τιμή τα φορτία. αν πάρω ένα αρνητικό και ένα θετικό τότε αλλάζει το αποτέλεσμα. αυτό εννοώ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    harry akritas, klean, Νίκοs

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους