Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,164 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,838 μηνύματα σε 96,041 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 527 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[1/6/2012] Χημεία Κατεύθυνσης

Πώς πιστεύετε ότι έχετε γράψει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
[Άριστα] 18-20
25
54,35%
[Πολύ καλά] 15-18
10
21,74%
[Καλά] 12-15
3
6,52%
[Μέτρια] 10-15
3
6,52%
[Όχι καλά] 5-10
1
2,17%
[Καθόλου καλά] 0-5
4
8,70%

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimijim
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

O dimijim έγραψε στις 14:49, 01-06-12:

Εγώ έβγαλα με ανθρακικό άλας το οξύ
Μετά έκανα αλογονοφορμική λέγοντας πως αυτή που δε θα αντιδράσει θα είναι η αλδεΰδη
Τέλος έκανα οξείδωση για την κετόνη και την αλκοόλη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

SiMoS43710 (Σίμος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SiMoS43710
Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

O SiMoS43710 Let me intergrate you. έγραψε στις 14:50, 01-06-12:

Οξειδωνόταν και η αλκοόλη!

Εγώ έγραψα αντίδραση με SOCl2 για την αλκοόλη, οξείδωση μετά με Fehling για την αλδεύδη και αντίδραση με ΝαΗCO3 και μεταβίβαση του CO2 σε ασβεστόνερο οπου θα σχηματιστεί ανθρακασβέστιο για το οξύ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

PanelliniesSuck (Λίζα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PanelliniesSuck
H Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Σπάρτη) . Έχει γράψει 308 μηνύματα.

H PanelliniesSuck Sparta, here I come. :P έγραψε στις 14:52, 01-06-12:

Εγώ ξεκίνησα με Tollens για την αλδεϋδη, συνέχισα με KMnO4 για την αλκοόλη και μετά έβαλα NaHCO3 για το οξύ και αυτό που έμενε ήταν η κετόνη.
Και τώρα πραγματικά φεύγω για Κάψε το Σενάριο. :Ρ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

keep walking

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη keep walking
Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 502 μηνύματα.

O keep walking έγραψε στις 14:59, 01-06-12:

Σχεδον το ιδιο καναμε!με αλλη σειρα!

Limoncello

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Limoncello
H Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H Limoncello Real eyes,realize,real lies. έγραψε στις 15:01, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από dimijim
Εγώ έβγαλα με ανθρακικό άλας το οξύ
Μετά έκανα αλογονοφορμική λέγοντας πως αυτή που δε θα αντιδράσει θα είναι η αλδεΰδη
Τέλος έκανα οξείδωση για την κετόνη και την αλκοόλη
Κάτι παρόμοιο έκανα!Ρε,με το που είδα τα θέματα σε σκέφτηκα!

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,241 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:04, 01-06-12:

Δημήτρη, αφού έπεσε και αλογονοφορμική που δεν την ήθελες, αρχίζω και πιστεύω ότι σε καταράστηκε προσωπικά ο Μητσοτάκης.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

painlez

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη painlez
Ο painlez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O painlez έγραψε στις 15:07, 01-06-12:

Για το Β3 νομιζω ότι υπάρχουν περισσότερες από μία σωστές απαντήσεις επομένως αν έχετε επιλέξει τα σωστά αντιδραστήρια και γράψατε τις παρατηρήσεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

minos_94 (Μηνάς)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη minos_94
Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O minos_94 έγραψε στις 15:23, 01-06-12:

ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΔΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΌΙΔΑ ΤΟΥ ΑΟΘ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ)....
Βιασμός σήμερα....Περίμενα κάτι πιο απλόΠαρολαυτά είμαι στο 19+

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

O dimijim έγραψε στις 15:24, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από _Evangeline_
Δημήτρη, αφού έπεσε και αλογονοφορμική που δεν την ήθελες, αρχίζω και πιστεύω ότι σε καταράστηκε προσωπικά ο Μητσοτάκης.
Ποια αλογονοφορμική ρε;
Την ογκομέτρηση στο Δ3 δεν την είδες;
Άλλο θέμα που δεν ήθελα
Είπαμε όχι ογκομέτρηση, αλογονοφορμική και υβριδισμός
Και...

kollhmenh

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kollhmenh
H kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H kollhmenh έγραψε στις 15:28, 01-06-12:

εγω βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο... δεν το εκανα το Γ1. δεν μπορεσα να καταλαβω οτι αλογονοφορμικη ηθελε. και το αστειο? οτι ελεγα "αφου ο dimijim δεν την ηθελε, πως και δεν μας εβαλαν αλογονοφορμικη? περιεργο..." ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ!!! ARGH!!!!

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,241 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:30, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από dimijim
Ποια αλογονοφορμική ρε;
Την ογκομέτρηση στο Δ3 δεν την είδες;
Άλλο θέμα που δεν ήθελα
Είπαμε όχι ογκομέτρηση, αλογονοφορμική και υβριδισμός
Και...
Δε θυμόμουν ότι δεν ήθελες ογκομέτρηση, για να είμαι ειλικρινής. Θυμόμουν αλογονοφορμική και την βλέπω μπροστά μου και λέω "εντάξει, αυτό το παιδί φέτος έχει πιάσει τα μισά θέματα και δε τα γράφει κιόλας"

Καλά τα πήγες? Δεν διάβασα τις προηγούμενες σελίδες.

Jimmy1 (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Jimmy1
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Jimmy1 Each time you train you become stronger! έγραψε στις 15:33, 01-06-12:

Το χτύπησα το 20 σήμερα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Bl@ck sw@n (Χρύσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Bl@ck sw@n
H Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Bl@ck sw@n ~You will shine.~ έγραψε στις 15:49, 01-06-12:

Δόξα τω Θεώ όλα καλά πήγαν σήμερα!
Αρχικά σκάλωσα στο πρώτο θέμα.
Ύστερα έψαχνα να βρω δέντρο στο Θέμα Γ.
Μετά δεν μπορούσα για πόση ώρα να καταλάβω την αλογονοφορμική στο Γ1.
Μετά γέλασα με την ογκομέτρηση αλλά παραδόξως μου βγήκε αμέσως.
Στο τέλος αφού έλεγξα αποτελέσματα με τη χημικό μας από το σχολείο που ήταν έξω και ήρθε να δει πως γράψαμε έσκασα ένα τεράστιο χαμόγελο ικανοποίησης.
Χημεία και βιολογία ήταν οι αγάπες μου και έγραψα αν όχι 100 εκεί γύρω.

Φεύγοντας σκέφτηκα τον dimijim... Πόσο μέσα έπεσε πια αυτό το παιδί;

Πανελλήνιες 2012 τελειώσατε και μάλιστα με χαμόγελο.Τα θέματα σήμερα μου άρεσαν και δεν με έβγαλαν εκτός της σχολής μου ευτυχώς.

Έχω να ευχηθώ καλή επιτυχία σε αυτούς που γράφουν ΑΟΘ και στους υπόλοιπους καλά αποτέλεσματα και καλό καλοκαίρι!

StratosRIP

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη StratosRIP
Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 15:54, 01-06-12:

Εγραψα και γω κατα καλα και σημερα! Διαφωνω με το γεγονος οτι το Β2.Β ειναι σωστο... Αν ισχυε αυτο το πραγμα το 3ο στοιχειο θα επρεπε να ειναι ευγενες αεριο.. Το ενεργειακο χασμα μεταξυ 1ου και 2ου στοιχειου ειναι 367 κJ/mol ενω του 2ου με το 3ο 400κJ/mol. Αφου το στοιχειο 3 ειναι ευγενες αεριο θα ηταν πολυ δυσκολοτερο να διωξουμε ηλεκτρονιο απο αυτο.. Συνεπως η ενεργεια ιοντισμου του επρεπε να ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του 2ου στοιχειου.. Επισης στο θεμα 3 εγραψα τις εξισωσεις με αλκιλια και μοριακους τυπους καθως εγραψα τις ενωσεις στο Γ1β.. Υπαρχει περιπτωση να μ κοψουν????

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,729 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 15:58, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από SiMoS43710
Οξειδωνόταν και η αλκοόλη!

Εγώ έγραψα αντίδραση με SOCl2 για την αλκοόλη, οξείδωση μετά με Fehling για την αλδεύδη και αντίδραση με ΝαΗCO3 και μεταβίβαση του CO2 σε ασβεστόνερο οπου θα σχηματιστεί ανθρακασβέστιο για το οξύ..
Εγω εκανα αλογονοφορμικη και οξειδωση...

Εγω πιστευω πως η προταση στο Β2 β δεν ειναι καταλληλα διατυπωμενη και για αυτο φταιει το "μπορει"
Δεν ξερω, ετσι μου εχει κολλησει! Δυστυχως το σκεφτηκα 10 και μιση ακριβως και δεν μπορουσα να κανω κατι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 01-06-12 στις 16:41. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

O dimijim έγραψε στις 16:24, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από _Evangeline_
Καλά τα πήγες? Δεν διάβασα τις προηγούμενες σελίδες.
Έτσι κι έτσι...
Έχασα τον σειτζεφ στα πολλαπλής κι στο Γ2 έκανα λάθος σε έναν συντελεστή
Δεδομένου ότι ήταν 4 αντιδράσεις για 11 μόρια, υπολογίζω να χάσω κάπου στα 2-3 μόρια απ εκεί
Μετά στα Δ3 και Δ4 η μεθοδολογία μου είναι ολόσωστη αλλά έχω χάσει απ πράξεις
Άρα συνολικά υπολογίζω γύρω στο 17.5-18
Πολύ λίγο σε σχέση με αυτά που περίμενα
Και ήταν το πρώτο μάθημα που με πήραν το γραπτό απ το χέρι κι αισθανόμουν πως αν είχα ένα 10λεπτο ακόμη θα είχα σώσει κι άλλα μόρια
Δεν πρόλαβα να κοιτάξω τι έχω γράψει, πιθανόν να έσωζα κάτι, είτε το πολλαπλής, είτε τον συντελεστή ή ακόμη και το αριθμητικό
Αλλά ήταν υπερβολικά πολλά...

Cherie (Αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Cherie
H Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας (ΑΕΙ/Λάρισα) . Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H Cherie έγραψε στις 17:24, 01-06-12:

Εγώ στο Β3 έκαμα πρώτα Τολενς, μετά οξείδωση και μετά αλογονοφορμική..

Ρε δεν την ήθελα την πούστικια την ογκομέτρηση και βλέπω το δ3 και λέω γαμώ το κέρατο μου, αλλά ντάξει. Τελειώσαμε

Παράνοια (Σεμίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Παράνοια
H Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πάτρας . Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H Παράνοια οι σκέψεις σου γίνονται αντικείμενα:) έγραψε στις 18:11, 01-06-12:

Ένα μπράβο σε εμένα που δεν αναγνώρισα ότι ήταν αλογονοφορμική με αποτελέσμα να μην κάνω το Γ1.Μπράβο μου.Καλό καλοκαίρι σε όλους!

SiMoS43710 (Σίμος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SiMoS43710
Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

O SiMoS43710 Let me intergrate you. έγραψε στις 18:12, 01-06-12:

Εγώ έχω λάθος στο Γ.2... Λογικά θα χάσω 3-4 μόρια... Φακ... :Ρ

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:43, 01-06-12:

Μετά από κάποια σημερινά σας σχόλια, αισθάνομαι απίστευτα εγωίστρια και χαζή που πέρσι καθόμουν και στεναχωριόμουν και είχα κατεβάσει ρολά για 3 μόρια που έχασα.

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,043 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 18:57, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Παράνοια
Καλό καλοκαίρι σε όλους!
Καλό καλοκαίρι.

EsASt3p

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη EsASt3p
Ο EsASt3p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O EsASt3p έγραψε στις 19:34, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Παράνοια
Ένα μπράβο σε εμένα που δεν αναγνώρισα ότι ήταν αλογονοφορμική με αποτελέσμα να μην κάνω το Γ1.Μπράβο μου.Καλό καλοκαίρι σε όλους!
Δεν είσαι μόνο εσύ!

Georgeprelo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Georgeprelo
Ο Georgeprelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Πάτρας . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Georgeprelo Work hard, play harder έγραψε στις 20:11, 01-06-12:

Ρε παιδιά επειδή δεν προλάβαινα, από ένα σημείο και έπειτα, να τελειώσω το Δ3 έγραψα την διαδικασία που θα ακολουθούσα με λόγια. Υπάρχει περίπτωση να πάρω μόρια από αυτό;

stelios1994-4 (Στελιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stelios1994-4
Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O stelios1994-4 έγραψε στις 09:31, 02-06-12:

Ωραίος Και γώ μόνο μεθοδολογία έγραψα προς το τέλος ! Φυσικά και θα πάρεις κάτι

Georgeprelo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Georgeprelo
Ο Georgeprelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Πάτρας . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Georgeprelo Work hard, play harder έγραψε στις 10:13, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από stelios1994-4
Ωραίος Και γώ μόνο μεθοδολογία έγραψα προς το τέλος ! Φυσικά και θα πάρεις κάτι
Μακάρι!!
Άντε παιδιά τελειώσαμε...
Από εδώ και πέρα ξεκούραση και ξενύχτια!!

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 774 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 11:06, 02-06-12:

Παιδιά και εγώ επειδή δεν προλάβαινα να γράψω το τελικό αποτέλεσμα στο Δ3 έγραψα πόσο θα βγει περίπου και όλη τη μεθοδολογία ,πόσα μόρια λέτε να δώσουν ;; ήμαρτον χημεία γράφαμε και όχι μαθηματικά β γυμνασίου με δυνάμεις του 10!!! και κάτι άλλο είχατε συναντήσει παρόμοια άσκηση όπως το Δ3 στη διάρκεια της χρονιάς;;;

painlez

Νεοφερμένος

O painlez έγραψε στις 11:12, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από StratosRIP
Εγραψα και γω κατα καλα και σημερα! Διαφωνω με το γεγονος οτι το Β2.Β ειναι σωστο... Αν ισχυε αυτο το πραγμα το 3ο στοιχειο θα επρεπε να ειναι ευγενες αεριο.. Το ενεργειακο χασμα μεταξυ 1ου και 2ου στοιχειου ειναι 367 κJ/mol ενω του 2ου με το 3ο 400κJ/mol. Αφου το στοιχειο 3 ειναι ευγενες αεριο θα ηταν πολυ δυσκολοτερο να διωξουμε ηλεκτρονιο απο αυτο.. Συνεπως η ενεργεια ιοντισμου του επρεπε να ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του 2ου στοιχειου.. Επισης στο θεμα 3 εγραψα τις εξισωσεις με αλκιλια και μοριακους τυπους καθως εγραψα τις ενωσεις στο Γ1β.. Υπαρχει περιπτωση να μ κοψουν????
Θα διαφωνήσω μαζί σου όσων αφορά το Β2β. Η πρόταση είναι σωστή γιατί αν κοιτάξεις σε περιοδικό πίνακα που έχει και τις ενέργειες πρώτου ιοντισμού (http://www.ptable.com/?lang=el πάτα στην καρτέλα ιδιότητες και θα το βρείς) θα δεις ότι δεν υπάρχει τεράστιο ενεργειακό χάσμα ανάμεσα σε ένα στοιχείο της 17ης ομάδας και ένα ευγένες αέριο(εννοείτε διαδοχικά στοιχεία). Για παράδειγμα το οξυγόνο έχει 1313,9kJ/mol ενεέργεια πρώτου ιοντισμού, το φθόριο έχει 1681kJ/mol, το νέον έχει 2080,7kJ/mol ενω τέλος το νάτριο έχει 495,8kJ/mol. Νομίζω ότι τα νούμερα αυτά κιόλας μοιάζουν πολύ με τα νούμερα που έδινε η εκφώνηση του ερωτήματος Β2β. Επιπλέον τα στοιχεία οξυγόνο, άζωτο, νέον, και νάτριο είναι διαδοχικά και τα 3 πρώτα είναι τα 3 τελεύταίας της 2ης περιόδου ενώ το τελευταίο στοιχείο είναι το πρώτο της αμέσως επόμενης περιόδου.
Επίσης τώρα που βλέπω ακριβώς τα νούμερα στην εκφώνηση του ερωτήματος πρόκειτε για τα ίδια ακριβώς στοιχεία (έχουν κάνει στρογγυλοποίηση στα νούμερα). Αυτό που εννοείς για το μεγάλο ενεργειακό χάσμα, μάλλον το μπερδεύεις με τις ενέργειες ιοντισμού ενός ίδιου στοιχείου. Για παράδειγμα η ενέργεια πρώτου ιοντισμού του νατρίου είναι 495,8 kj/mol ενώ η δεύτερη (που πλέον έχει αποκτήσει δομή ευγενούς αερίου) είναι 2080kJ/mol. Εδώ φαίνεται το ενεργειακό χάσμα, αλλά μιλάμε για τον ιοντισμο του ίδιου στοιχείου.

StratosRIP

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη StratosRIP
Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 11:13, 02-06-12:

Ωραιο το Δ3 απλα ηθελε συστημα.. Εγω διαφωνω με το γεγονος οτι το Β2β ειναι σωστο.. Αν μιλουσαμε για τυχαιες τιμες ενεργειας Ε1,Ε2 κλπ θα ισχυε.. καθως ομως το ενεργειακο χασμα μεταξυ του 1ου και του 2ου στοιχειου (που ανηκουν στις ομαδες p4 και p5 ειναι 367 kj/mol ενω μεταξυ του 2ου και του 3ου (p5 kai p6 δηλαδη το 3ο ειναι ευγενες αεριο) εχουν ενεργειακο χασμα 400kj/mol. Στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο δυσκολο να διωξεις ηλεκτρονιο απο το σταθερο εβγαινες αεριο και συνεπως θα επρεπε να υπαρχει τεραστιο ενεργειακο χασμα... Μαλιστα ζητησαμε κ διευκρινηση για το συγκεκριμενο αλλα η υπεροχη επιτροπη μας εγραψε! Ελεος δηλαδη αν μου κοψουν 3 μοναδες :@

Αρχική Δημοσίευση από painlez
Θα διαφωνήσω μαζί σου όσων αφορά το Β2β. Η πρόταση είναι σωστή γιατί αν κοιτάξεις σε περιοδικό πίνακα που έχει και τις ενέργειες πρώτου ιοντισμού (http://www.ptable.com/?lang=el πάτα στην καρτέλα ιδιότητες και θα το βρείς) θα δεις ότι δεν υπάρχει τεράστιο ενεργειακό χάσμα ανάμεσα σε ένα στοιχείο της 17ης ομάδας και ένα ευγένες αέριο(εννοείτε διαδοχικά στοιχεία). Για παράδειγμα το οξυγόνο έχει 1313,9kJ/mol ενεέργεια πρώτου ιοντισμού, το φθόριο έχει 1681kJ/mol, το νέον έχει 2080,7kJ/mol ενω τέλος το νάτριο έχει 495,8kJ/mol. Νομίζω ότι τα νούμερα αυτά κιόλας μοιάζουν πολύ με τα νούμερα που έδινε η εκφώνηση του ερωτήματος Β2β. Επιπλέον τα στοιχεία οξυγόνο, άζωτο, νέον, και νάτριο είναι διαδοχικά και τα 3 πρώτα είναι τα 3 τελεύταίας της 2ης περιόδου ενώ το τελευταίο στοιχείο είναι το πρώτο της αμέσως επόμενης περιόδου.
Επίσης τώρα που βλέπω ακριβώς τα νούμερα στην εκφώνηση του ερωτήματος πρόκειτε για τα ίδια ακριβώς στοιχεία (έχουν κάνει στρογγυλοποίηση στα νούμερα). Αυτό που εννοείς για το μεγάλο ενεργειακό χάσμα, μάλλον το μπερδεύεις με τις ενέργειες ιοντισμού ενός ίδιου στοιχείου. Για παράδειγμα η ενέργεια πρώτου ιοντισμού του νατρίου είναι 495,8 kj/mol ενώ η δεύτερη (που πλέον έχει αποκτήσει δομή ευγενούς αερίου) είναι 2080kJ/mol. Εδώ φαίνεται το ενεργειακό χάσμα, αλλά μιλάμε για τον ιοντισμο του ίδιου στοιχείου.
Mμμ ισως εχει δικιο... Απλα δεν επρεπε να μου δωσουν τουλαχιστον διευκρινηση? Στην αρχη το ειχα σωστο και μετα εγραψα οτι ειναι λαθος για ακριβως αυτο το λογω.. Τεσπα τι να πω...

λογο*

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 02-06-12 στις 18:33. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων

alex9494

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alex9494
Ο alex9494 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O alex9494 :-) έγραψε στις 07:36, 03-06-12:

Γεια σας παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι;
Στο Β3, ήταν σωστό να πούμε πώς θα διακρίνουμε τις ουσίες από τα 3 από τα 4 δοχεία και να πούμε ότι στο δοχείο που απέμεινε είναι η ουσία που απέμεινε;

painlez

Νεοφερμένος

O painlez έγραψε στις 10:23, 03-06-12:

Προφανώς και είναι σωστό αφού γνωρίζεις τις ουσίες που έχεις και απλά πρεπει να βρεις ποια είναι σε κάθε δοχείο. Απλά αναφέρεις, αφού κάνεις την διάκριση των άλλων 3 ενώσεων, ότι στο δοχείο που έμεινε βρίσκεται η τάδε ένωση.

alex9494

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alex9494
Ο alex9494 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O alex9494 :-) έγραψε στις 00:46, 04-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από painlez
Προφανώς και είναι σωστό αφού γνωρίζεις τις ουσίες που έχεις και απλά πρεπει να βρεις ποια είναι σε κάθε δοχείο. Απλά αναφέρεις, αφού κάνεις την διάκριση των άλλων 3 ενώσεων, ότι στο δοχείο που έμεινε βρίσκεται η τάδε ένωση.
Ναι, έχεις δίκιο, απλά εδώ http://kelafas.gr/2012/hmer2012.html αν δεις στη λύση του συγκεκριμένου ερωτήματος, δεν κάνει κάτι ανάλογο. Γι'αυτό με παραξένεψε!

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 08:13, 04-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από alex9494
Γεια σας παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι;
Στο Β3, ήταν σωστό να πούμε πώς θα διακρίνουμε τις ουσίες από τα 3 από τα 4 δοχεία και να πούμε ότι στο δοχείο που απέμεινε είναι η ουσία που απέμεινε;
Και εγώ αυτό έκανα.

christosxanthi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη christosxanthi
Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 418 μηνύματα.

O christosxanthi , έγραψε στις 08:15, 12-06-12:

Στο Γ2 έγραψα τις αντιδράσεις, έκανα στοιχειομετρία λαι μετά έκανα υπολογιστικό λάθος πόσο θα μου κόψουν;

katsarida003

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katsarida003
H katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H katsarida003 ouffff έγραψε στις 17:04, 18-06-12:

συνήθως 1-2 στα 100 κόβουν για αριθμητικό..

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους