Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,027 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 420 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[28/5/2012] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 167)
[Άριστα] 18-20
52
31,14%
[Πολύ καλά] 15-18
46
27,54%
[Καλά] 12-15
23
13,77%
[Μέτρια] 10-12
20
11,98%
[Οχί καλά] 5-10
22
13,17%
[Καθόλου καλά] 0-5
4
2,40%

Xarakas

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Xarakas
Ο Xarakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Xarakas έγραψε στις 12:08, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Μόνο εγώ έλυσα το μέτρο αθροίσματος ζ1+ζ2 με ταυτότητα παραλληλογράμμου;
Kι εγώ έτσι το έλυσα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

StratosRIP

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη StratosRIP
Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 12:09, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από !w@Nn4
αφού η f έχει (0,+οο)...
(0,+00) εχει η f(x) η g=Ολοκληρωμα(ακρα 1 και χ^2-χ+1) - (χ-χ^2)/e εχει πεδιο ορισμου το R το χ κοιτας οχι το t... Στο 0 εκανες φερμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stacey_af
H stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H stacey_af λα λα λα έγραψε στις 12:09, 28-05-12:

λοιπον..
θεμα Α --> ενταξει
θεμα Β --> ετσι και ετσι (δυσκολευτηκα στο Β2 αν και το ειχα βγαλει τελικα στο προχειρο και δεν το ειχα καταλαβει. Επισης ημουνα και εγω απο αυτους που μολις ειδαν την ελλειψη και τις αποστασεις.. και το Β4 δν το εκανα
θεμα Γ---> εμενα μου φανηκε πιο δυσκολο απο το Δ ειδικα Γ2-Γ3 το εμβαδο μαλλον το βρηκα λαθος και το Γ1 ενταξει αλλα μαλλον βρηκα λαθος σ.τ.
θεμα Δ ---> αφου εξηγησα οτι ηταν παραγωγισιμη δν τν βρηκα.. εκανα το Δ2 (μου ηρθε φλασια το κριτηπιο παρεμβολης )μετα το Δ3 το εκανα παραδοξως και το Δ4 θα το εκανα αλλα ΔΕΝ μου εφτασε ο χρονος!!

βασικα απο θεμα δυσκολιας ηταν ενταξει.. αλλα ηταν αρκετα πολλα και απαιτητικα! και ο χρονος πολυ λιγος (ουτε να σκεφτεις με την ησυχια σου δεν μπορουσες.!!!!!

Limoncello

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Limoncello
H Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H Limoncello Real eyes,realize,real lies. έγραψε στις 12:09, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από spy-ak
το έθεσα αλλά δε μου έβγαινε!! γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν μπορούσα να πω (u)'=1 πφφ....

κατά τα άλλα μια χαρά! έλυσα όλα τα υπόλοιπα! εσύ;
ΕΕ,χαζομάρα,άντε να σου κόψει 1-2 μόρια όμως!
Εγώ εντάξει,νομίζω οτι το χειρότερο που μπορώ να πάρω είναι 17!
Καλή μας επιτυχία στα επόμενα!

Nikos Sitys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos Sitys
Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 12:10, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από _Evangeline_
Fail ήταν αυτό, ε?
Μια χαρά θα μπουν, απλά οι βάσεις δεν θα είναι στα 19.500 μόρια.
Fail το θεωρεις εσυ.Θα μπουν αλλα οχι τα παιδια που ξερω που εχουνε ξεσκιστει ολη την χρονια και επειδη αυτοι τους ηρθαν φετος να βαζουνε ασκησεις και θεματα για πανω απο 3 ωρες και να μην προλαβαινουν να λυσουν η στο τελος να προλαβαινουν απλα να γραφουν σαν τους δαιμονες και να μην προλαβαινουν ουτε να διαβασουν τι σκατα γραφουν τι να σου πω...μαλλον δεν καταλαβες τι ηθελα να πω μου φαινεται.Ξαναδιαβασε τα φωναχτα απο μεσα σου και ξαναπαντησε σε παρακαλω πολυ...δεν θα πεσουν 19.500 θα πανε 19000 ρωτησες αν τα παιδια εγραψαν τοσο?Jesus.

tezu586

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tezu586
H tezu586 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tezu586 -.- έγραψε στις 12:11, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Καλομαθαμε με την φυσικη να τα ριχνουμε ολα στην επιτροπη η μου φαινετε;

Nα σου πω .. Οκ γνωμη σου.Εγω πιστευω οτι αυτα τα θεματα δεν εβγαιναν για 3ωρες.Αν σου ηρθε εσενα η επιφωτηση και τα καταφερες μπραβο σου πραγματικα.Το Δ1 ηταν πολυυυ δυσκολο οπως και τ υπολοιπο δεν ηταν και το πιο ευκολο π εχει πεσει ποτε.
Ξερεις,εγω αυτο πιστευω..Εγω καταρχας δεν ζητουσα θεματα για να γραψεις ευκολα 20..Ζητουσα θεματα τα οποια θα ειχαν ενα μικρο αριθμο δυσκολιας μεχρι το 14 και μετα να αρχισει το ζορι.Αλλα δεν νομιζω να ειναι ετσι..Τεσπα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θάλεια : 28-05-12 στις 12:18. Αιτία: quote

apostolis92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη apostolis92
Ο apostolis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O apostolis92 έγραψε στις 12:11, 28-05-12:

Τα θέματα είναι νορμάλ ρε παιδιά!! ¨οπως κάθε χρόνο...Ποτέ δεν ήταν γελοία τα μαθηματικά! Τι περιμένατε δηλαδή? Δεν υπήρχε κάτι που να μην το έχετε ξανα δεί! Το θέμα είναι οτι ο χρόνος δεν επαρκούσε για αυτα τα θέματα...Αλλα μην συγχέουμε δυσκολία με χρόνο... Ακόμα κια το Δ ερώτημα που παραδοσιακά είναι το πιο δύσκολο λυνόταν με σχετική άνεση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lowbaper92

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 12:11, 28-05-12:

Μπορεί κάποιος να πει στο περίπου πώς διάολο λύνεται το Δ1;
H f διατηρεί πρόσημο, αλλά δεν είχα ιδέα πώς να βγάλω το απόλυτο.
Στην ανίσωση δεν μπορούσα να εφαρμόσω Fermat, οπότε κι εκεί σκ@τά...
Απ'τη δεύτερη σχέση, τα φέρνεις στο 1ο μέλος, θεωρείς συνάρτηση και από Fermat βρίσκεις το f(1)=-1/e
Η f είναι διάφορη του μηδενός, συνεχής, άρα διατηρεί πρόσημο. Επομένως f(x)<0 στο Π.Ο
Και απ'την τρίτη σχέση, έχουμε

κτλ

Vasilisepik

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasilisepik
Ο Vasilisepik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Vasilisepik έγραψε στις 12:13, 28-05-12:

Πρεπει να καταλαβουν καποιοι επιτελους οτι οι βασεις βγενουν αναλογα με το πως εγραψαν αυτοι που δηλωσαν τη σχολη. Δηλαδη αν στην ιατρικη αθηνων παρουν 100 ατομα θα πανε να δουνε ποιοι δηλωσαν, θα βαλουν τη βαθμολογια τους σε φθινουσα σειρα και η βαση θα ειναι ο βαθμος του εκατοστου. Αν εχει γραψει 3000 μορια αυτη θα ειναι η βαση. Μην τρελενεστε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 12:13, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilisepik
Και εμενα μου πηρε 3 σελιδες στο καθαρο και περιπου μιση ωρα, ομως αν διαιρεσες θα απρεπε να κανεις καποια πραγματα παραπανω. Εγω την εκανα με αλλο τροπο πολυ πιο γρηγορο και απλο.
Πολύ εύκολα βγαίνει αν θέσουμε , οπότε Η'(χ)=Η(χ)...
Και εγώ καθόμουν και παιδευόμουν με τα ln.

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,822 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 12:14, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tezu586
Παιδια αντικειμενικα, δεν ηταν ευκολα τα θεματα..Ηρεμιστε..!!Δηλαδη ενταξει..εδω μιλαμε για τον μεσο μαθητη δεν μιλαμε για ΤΟ μυαλο..so,αραξτε λιγο και καταλαβαιτε οτι τα θεματα ηταν ΠΟΛΛΑ και το 2 αν και σας φανηκε ευκολο σε πολλους, αυτο με την ελλειψη ηταν Β λυκειου.Τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω.Τι να πω..
Άλλο πολλά γλυκιά μου άλλο δύσκολα. Επίσης αυτό που λες για την έλλειψη είναι άκυρο. Σου έλεγε να αποδείξεις ότι είναι έλλειψη. Έβρισκες την εξίσωση και τελείωνε το θέμα.
Τα θέματα ήταν ολόσωστα, μια χαρά διδαγμένα και δεν βλέπω το μεμπτό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

StratosRIP

Φοιτητής

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 12:14, 28-05-12:

Μπορει καποιος να μ πει με σιγουρια οτι το οριο ηταν 0 να ησυχασω?

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !w@Nn4
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 12:15, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από lowbaper92
Απ'τη δεύτερη σχέση, τα φέρνεις στο 1ο μέλος, θεωρείς συνάρτηση και από Fermat βρίσκεις το f(1)=-1/e
Η f είναι διάφορη του μηδενός, συνεχής, άρα διατηρεί πρόσημο. Επομένως f(x)<0 στο Π.Ο

κτλ
Αρχική Δημοσίευση από StratosRIP
(0,+00) εχει η f(x) η g=Ολοκληρωμα(ακρα 1 και χ^2-χ+1) - (χ-χ^2)/e εχει πεδιο ορισμου το R το χ κοιτας οχι το t... Στο 0 εκανες φερμα
Ευχαριστώ...
Συνειδητοποίησα ότι έκανα τη μεγαλύτερη βλακεία της ζωής μου!

asoskaro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asoskaro
Ο asoskaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O asoskaro έγραψε στις 12:17, 28-05-12:

εγω πηρα φερμα
στο 0
κανονικα επιρνες φερμα στο 1
αλλα μιλαμε για 1 μοριο στα 100 τωρα

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimijim
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

O dimijim έγραψε στις 12:18, 28-05-12:

Εγώ είπα Α(χ,ψ) η εικόνα το ζ1
Β (α,β) η εικόνα του ζ2
|ζ1+ζ2|=|ζ1-(-ζ2)|=ΑΓ, όπου Γ(-α,-β)
Έβγαινε τρίγωνο, η ΓΑΒ γωνία έβαινε σε ημικύκλιο άρα ήταν ορθή
Πυθαγόρειο και τσουπ να τη η ΑΓ...

Ίσως
Εγώ το πήγα με τριγωνική ανισότητα
Θα χάσεις μερικά μόρια
Με την τριγωνική δείχνεις ότι θα μπορούσε να πάρει την τιμή αυτή αλλά δε δείχνεις ότι όντως υπάρχουν αριθμοί τέτοιοι ώστε να βγει ρίζα 2
Παίρνεις τα μόρια αλλά όχι όλα

Να πω και τη γνώμη μου για τα θέματα;
Αρχικά τα θέματα ήταν πολύ πολύ ωραία
Όχι εύκολα-δύσκολα, ωραία μαθηματικά θέματα
Έξυπνα, χωρίς ασάφειες και χωρίς προβλήματα
Το Θέμα Α κλασικό
Το Θέμα Β ήθελε γεωμετρία αρκετή και να θυμάσαι την έλλειψη. Αλλά ένας καλός μαθητής δεν πιστεύω πως μπορούσε να χάσει κάτι απ εδώ.
Το Θέμα Γ μου φάνηκε νορμαλ. Όχι πολύ εύκολο αλλά όχι και παλούκι. Ένα μέτριο θέμα που ένας προετοιμασμένος μαθητής που είχε λύσει πολλές ασκήσεις εν τέλει το έβγαζε.
Το Θέμα Δ ήταν πιο τσιμπημένο αλλά όχι τρομερά δύσκολο. Είχε τη δυσκολία του αλλά έτσι πρέπει να είναι για να ξεχωρίζουν οι μαθητές.
Τα θέματα ήταν διαβαθμισμένα και σαφή, μπράβο στην επιτροπή που έκανε τα αυτονόητα που δεν μπόρεσαν να κάνουν άλλοι...
Απ πλευράς χρόνου; Νομίζω οκ...
Αυτά, μη με βρίσετε...

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,244 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:18, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos Sitys
Fail το θεωρεις εσυ.Θα μπουν αλλα οχι τα παιδια που ξερω που εχουνε ξεσκιστει ολη την χρονια και επειδη αυτοι τους ηρθαν φετος να βαζουνε ασκησεις και θεματα για πανω απο 3 ωρες και να μην προλαβαινουν να λυσουν η στο τελος να προλαβαινουν απλα να γραφουν σαν τους δαιμονες και να μην προλαβαινουν ουτε να διαβασουν τι σκατα γραφουν τι να σου πω...μαλλον δεν καταλαβες τι ηθελα να πω μου φαινεται.Ξαναδιαβασε τα φωναχτα απο μεσα σου και ξαναπαντησε σε παρακαλω πολυ...δεν θα πεσουν 19.500 θα πανε 19000 ρωτησες αν τα παιδια εγραψαν τοσο?Jesus.
Κάτσε βρε παιδί μου μισό λεπτό.
Όλα τα παιδιά που ξεσκίστηκαν και ήταν καλοί μαθητές μπορεί να μην έγραψαν τόσο καλά όσο περίμεναν αλλά συγκριτικά με άλλους έγραψαν καλά ή όχι? (Μην αρχίσεις να μου απαριθμείς εξαιρέσεις παιδιών που την πάτησαν τώρα, αυτές υπάρχουν κάθε χρόνο και ανεξαρτήτως δυσκολίας θεμάτων, εγώ μιλάω γενικά). Οι βάσεις των σχολών είναι θέμα ανταγωνισμού και σύγκρισης, οπότε το να λέμε ότι κάποιος που έγραψε 15 στην φυσική και 17 στα μαθηματικά (τυχαία παραδείγματα) δεν πιάνει Ιατρική είναι λίγο άτοπο.

Συνεπώς, έχει σημασία αν το "άριστα" σ' ένα μάθημα είναι το 20 ή το 12? Αυτοί που ξεσκίστηκαν σ' ένα μάθημα και έγραψαν καλύτερα συγκριτικά με άλλους, θα την πιάσουν τη σχολή που θέλουν.

Εννοείς κάτι άλλο και δεν μπορώ να το καταλάβω?
Γιατί αν έχω παρανοήσει κάτι πες μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Keratz (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Keratz
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Πειραιά και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

O Keratz έγραψε στις 12:19, 28-05-12:

Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι λυπαμαι τα παιδια που δεν πανε φροντιστηριο.Με το ζορι 14 και ειχα ξεσκισει τα παντα ολη τη χρονια μαθηματικα.
Αλλα ηταν ετσι που αμα κολλησεις ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΛΑΣ.
Αμα δεν πεσουν οι βασεις 1000 μορια και βαλε,θα φανε ασχημο βρισιδι
Και οποιος μαγκας βγει και τα πει ευκολα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΣΑ,να παει να..

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !w@Nn4
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 12:20, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από lowbaper92

κτλ
Αρχική Δημοσίευση από StratosRIP
Ευχαριστώ...

Αρχική Δημοσίευση από asoskaro
εγω πηρα φερμα
στο 0
κανονικα επιρνες φερμα στο 1
αλλα μιλαμε για 1 μοριο στα 100 τωρα
Αλήθεια;;
Ναι, έβγαινε με 1, αλλά εγώ είχα κολλήσει στο 0 και επειδή εκεί δεν οριζόταν δεν το συνέχισα!!
Πωωωωω, δηλαδή αν έπιανε τόσο λίγο είμαι ηλίθια που το έχασα....

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

H stacey_af λα λα λα έγραψε στις 12:20, 28-05-12:

καθε απαντηση επιστημινικα τεκμηριωμενη ειναι σωστη..!

qwerty111

Φοιτητής

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 12:21, 28-05-12:

Απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα:
http://www.methodiko-frontistirio.gr...thKatApant.pdf

Ευτυχώς που δεν έκανα άλλη βλακεία εκτός από τη θεωρία.
Πόσο μαλάκας παίζει να είμαι όπου στη συνέχεια έγραψα f(α)=το όριο της παραγώγου, το ίδιο για το β;

Mr.Blonde

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr.Blonde
Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 838 μηνύματα.

O Mr.Blonde έγραψε στις 12:21, 28-05-12:

αφού η f έχει (0,+οο)...
Δες το σαν συνθετη συναρτηση.Το πεδιο ορισμου της ολα τα χ για τα οποια το ακροτριωνυμο με αρνητικη διακρινουσα ανηκει στο (0,+οο).

GiwrgosK.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GiwrgosK.
Ο GiwrgosK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O GiwrgosK. έγραψε στις 12:21, 28-05-12:

Το Fermat το έκανες μόνο στο 1,οι ιδιότητες που ίσχυαν έλεγε ότι ίσχυαν για χ>0

asoskaro

Νεοφερμένος

O asoskaro έγραψε στις 12:22, 28-05-12:

ρε ηταν σωστο το φερμα στο 0 τελικα;;

Keratz (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Keratz
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Πειραιά και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

O Keratz έγραψε στις 12:24, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από 9aleia
Άλλο πολλά γλυκιά μου άλλο δύσκολα. Επίσης αυτό που λες για την έλλειψη είναι άκυρο. Σου έλεγε να αποδείξεις ότι είναι έλλειψη. Έβρισκες την εξίσωση και τελείωνε το θέμα.
Τα θέματα ήταν ολόσωστα, μια χαρά διδαγμένα και δεν βλέπω το μεμπτό.
Τα βρηκες εσυ διδαγμενα ε?Ειδικα μιλωντας μεσα απο τη σχολη σου,τα βρηκες εσυ διδαγμενα.Βρηκες διδαγμενα το Γ3 που ειναι τελειως φροντιστηριακο και μεθοδολογια,βρηκες εσυ διδαγμενο το Δ1.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

panellinios

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη panellinios
Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O panellinios . έγραψε στις 12:24, 28-05-12:

στον ορισμο αν αντι για α τομη χο-δ,χο+δ γραψω σκετο χο-δ,χο+δ το χανω ολο τον ορισμό;

+

SiMoS43710 (Σίμος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SiMoS43710
Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

O SiMoS43710 Let me intergrate you. έγραψε στις 12:26, 28-05-12:

ΣΚΙΣΑΜΕ! ΣΚΙΣΑΜΕ! ΣΚΙΣΑΜΕ!
Δεν πρόλαβα να τελειώσω το Δ1, οπότε υπολογίζω να έχω πάρει κάπου στο 98...

spy-ak

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,747 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 12:27, 28-05-12:

ρε ηταν σωστο το φερμα στο 0 τελικα;;
το 0 δεν ανήκει στο πεδίο ορισμού, οπότε είναι λάθος...

asoskaro

Νεοφερμένος

O asoskaro έγραψε στις 12:28, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από spy-ak
το 0 δεν ανήκει στο πεδίο ορισμού, οπότε είναι λάθος...
δε μιλαμε για το πεδιο ορισμου της f ομως

Demlogic

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 597 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 12:29, 28-05-12:

δυσκολα νομιζω τα θεματα, πιο δυσκολα απο φυσικη κατ'εμε.

εγραψα καπου 18+ αφου εχασα Σ-Λ και δικαιολογησεις

Kostas741

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kostas741
Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων ΤΕΙ ΑΘήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O Kostas741 έγραψε στις 12:29, 28-05-12:

Εγω εβαλα τον w ως a+bi, ενω βρηκα την ελλειψη.
Σωστο δεν ειναι?

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 12:29, 28-05-12:

Έλεγε όμως η εκφώνηση ότι οι σχέσεις ισχύουν για χ>0

StratosRIP

Φοιτητής

O StratosRIP έγραψε στις 12:30, 28-05-12:

http://www.methodiko-frontistirio.gr...thKatApant.pdf ιδου και συνολικα οι απαντησεις!

GiwrgosK.

Νεοφερμένος

O GiwrgosK. έγραψε στις 12:30, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Keratz
Τα βρηκες εσυ διδαγμενα ε?Ειδικα μιλωντας μεσα απο τη σχολη σου,τα βρηκες εσυ διδαγμενα.Βρηκες διδαγμενα το Γ3 που ειναι τελειως φροντιστηριακο και μεθοδολογια,βρηκες εσυ διδαγμενο το Δ1.
Αφού σου δίνει δύο ρίζες,σου λέει κάνε Rolle(αν και έβγαινε και με Bolzano), όσο για το Δ1,είναι όλη η θεωρία μαζεμένη με πολλή προσοχή και σκέψη,δηλαδή για να θεωρείται διδαγμένο πρέπει να είναι περίπτωση σχολίκου βιβλίου?Από το βιβλίο αφορμώνται και τα δυσκολεύουν,τα θέματα είτε σε κάποιον φάνηκαν δύσκολα είτε εύκολα δεν μπορούμε να τα θεωρήσουμε αδίδακτα,κακά η άσχημα.
Οι ιδίοτητες ίσχυαν για χ>0 όμως.

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

H stacey_af λα λα λα έγραψε στις 12:31, 28-05-12:

εγω που δεν εγραψα τα χο-δ,χο+δ ?????

asoskaro

Νεοφερμένος

O asoskaro έγραψε στις 12:32, 28-05-12:

νταξει, μιλαμε για 1 μοριο.
επισης στο εμβαδο στο χ/2-1 ολοκληρωμα ξεχασα να βγαλω σε κουτακι την παραγωγο και το βγαλα ετσι :Ρ
υπολογιζω κανα 96 97

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,244 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:33, 28-05-12:

Θέλω λίγο να καταλάβετε την διαφορά μεταξύ των:

1. Ήταν πολύ δύσκολα και καθόμουν και τα κοιτούσα και δεν ήξερα τι να κάνω.

2. Ήταν πάρα πολλά και πιάστηκε το χέρι μου να γράφω και να λύνω και δεν πρόλαβα να πιάσω το μισό Δ θέμα.

Και όταν την καταλάβετε, να μιλήσετε για "αντικειμενική" ΔΥΣΚΟΛΙΑ θεμάτων.

Δε θα μιλήσω για "αντικειμενικά" δύσκολα ή πολλά, πολύ που νοιάστηκα για την αντικειμενικότητα ο καθένας εδώ την γνώμη του εκφέρει, και αν εσείς τα θεωρείτε δύσκολα δε χρειάζετε να κατακρίνετε άλλους που τα βρήκαν βατά ή απλά πολλά, και το ανάποδο.

Πήρα αφορμή βλέποντας λίγα σχόλια πιο πριν, αυτό δεν πάει σε κανέναν συγκεκριμένα και ΔΕΝ ισχύει μόνο γι' αυτό το μάθημα.

panellinios

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O panellinios . έγραψε στις 12:35, 28-05-12:

εγω 97 98 εκτος αν μου κοψουν ολο τον ορισμο επειδη ξεχασα να βαλω την τομη

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,822 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 12:35, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Keratz
Τι σχέση έχει η σχολή μου; Δεν πέρασα από την 3η λυκείου; Μέσα στη σχολή μου φύτρωσα;
Μήπως τα θέματα επαναλαμβάνονται λίγο; Λέω εγώ τώρα. Άλλο έλλειψη εμπειρίας και άλλο δύσκολα θέματα. (Αυτό με τα φροντιστηριακά θέματα κόψτε το. Πηγαίνετε σε βιβλιοθήκες και ανοίξτε βιβλία να λύσετε ασκήσεις, αν θεωρείτε ότι παίρνετε λίγες γνώσεις. Δεν ξέρω κανέναν που να ασχολήθηκε πραγματικά και να μην πέτυχε-εκτός από τις εξαιρέσεις-.)

fotis1994

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fotis1994
Ο fotis1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O fotis1994 έγραψε στις 12:36, 28-05-12:

εγώ ,πάντως χαλαρά 100. Έχουμε λύσει στο φροντιστήριο πολλές παρόμοιες ασκήσεις. Ειδικά για το Δ1 είχαμε λύσει πάνω από 5 παρομοια θέματα , οπότε το είχα τέλειωσε μέσα σε 10 λεπτά και με πλήρη αιτιολόγηση . Όσο για το Β και το Γ τα είχα τελειώσει και τα δυο σε λιγότερο από 20 λεπτά . Περισσότερο χρόνο αφιέρωσα στην θεωρία πάρα στην λύση των θεμάτων . Τα Δ2, Δ3 ,Δ4 που απλά και τετριμμένα . Στο τμήμα μου άλλα δυο άτομα χαλαρά στο 100., ενώ οι υπόλοιποι γύρω στο 97 με 98. Πιστεύω ότι με τέτοια απλά ως γελοία θέματα στα μαθηματικά θα υπάρξει άνοδος των βάσεων . Πρέπει να δυσκολέψουν τα θέματα και όχι να μπαίνουν γελοία

-20 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

spy-ak

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,747 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 12:39, 28-05-12:

τι να πω, εμένα το χέρι μου με πονούσε από τη φυσική ήδη... σήμερα όμως ακόμα χειρότερα!! κάθε τόσο σταματούσα, χάνοντας ίσως πολύτιμο χρόνο...

στο Δ2 έθεσα u=1/f(x) και είχα βγάλει τα προηγούμενα όρια, όμως δεν κατάφερα να βρω σωστά το όριο... πόσο λέτε ότι θα μου κόψουν; παίζει να πάρω 2 με 3 μονάδες από τις 5, έτσι;

SiMoS43710 (Σίμος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SiMoS43710
Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

O SiMoS43710 Let me intergrate you. έγραψε στις 12:41, 28-05-12:

Πάντως το πρόσημο της f έβγαινε και με άτοπο χρησιμοποιώντας την ανισότητα. Ούτε καν που πήγε το μυαλό μου στο Fermat...

fretoe

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fretoe
Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 325 μηνύματα.

O fretoe έγραψε στις 12:42, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από fotis1994
εγώ ,πάντως χαλαρά 100. Έχουμε λύσει στο φροντιστήριο πολλές παρόμοιες ασκήσεις. Ειδικά για το Δ1 είχαμε λύσει πάνω από 5 παρομοια θέματα , οπότε το είχα τέλειωσε μέσα σε 10 λεπτά και με πλήρη αιτιολόγηση . Όσο για το Β και το Γ τα είχα τελειώσει και τα δυο σε λιγότερο από 20 λεπτά . Περισσότερο χρόνο αφιέρωσα στην θεωρία πάρα στην λύση των θεμάτων . Τα Δ2, Δ3 ,Δ4 που απλά και τετριμμένα . Στο τμήμα μου άλλα δυο άτομα χαλαρά στο 100., ενώ οι υπόλοιποι γύρω στο 97 με 98. Πιστεύω ότι με τέτοια απλά ως γελοία θέματα στα μαθηματικά θα υπάρξει άνοδος των βάσεων . Πρέπει να δυσκολέψουν τα θέματα και όχι να μπαίνουν γελοία
Τα συγχαρητηρια μου...

christosmp

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη christosmp
Ο christosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O christosmp έγραψε στις 12:42, 28-05-12:

Είμαι ένας υποψήφιος ο οποίος δίνει για δεύτερη φορά. Σύμφωνα πάντα με την δική μου άποψη τα θέματα ήταν δυσκολότερα από πέρσι. Ούτως ή άλλως βέβαια είναι τέτοια η φύση του μαθήματος και της που είναι δεδομένο ότι τα θέματα θα είναι δύσκολα. Μην βγαίνετε όμως και λέτε ότι τα θέματα είναι πανεύκολα. Τα θέματα δεν είναι πανεύκολα γιατί η ύλη είναι αρκετά δυσκολά. Στα επιμέρους τώρα, το Θέμα Α - απλό και χωρίς πολλές παγίδες.
Θέμα Β
β1, β2 Σχετικά εύκολα (ίσως το Β2 να δυσκόλεψε κάποιους)
β3 Το να βρεις μέγιστο κ ελάχιστο σε μιγαδικό που κινείται σε έλλειψη δεν είναι κ οτι το πιο εύκολο δεδομένου ότι οι περισσότερες ασκήσεις σε βιβλία είναι με κύκλο
β4 αν υπολόγιζες το β3 έβγαινε
Θεμα Γ'
γ1 Εύκολο και βασισμένο απόλυτα σε μεθοδολογία
γ2 Η λογαρίθμηση ήταν το κομβικό σημείο, απο εκεί και πέρα ολα μεθοδολογία
γ3 Rolle σε αρχική δεν μπορεί να αντιληφθεί η πλειοψηφία των μαθητών
γ4 Εύκολο και βασισμένο απόλυτα σε μεθοδολογία
Θέμα Δ
δ1 Έβγαινε με αρκετή δουλειά και προσεκτικότητα επωφελούμενος απο ολες τις σχέσεις που είχες. Σίγουρα η εμπείρια στο Πόρισμα της 2.6. παίζει σηματικό ρόλο
δ2 Αρκετό παίδεμα
δ3 Βατό και βασισμένο σε μεθοδολογία
δ4 Ακόμη και τώρα δεν ξέρω την λύση του

asoskaro

Νεοφερμένος

O asoskaro έγραψε στις 12:42, 28-05-12:

παντως γενικο σχολιο
σταματηστε να κανετε τους εξυπνους και να λετε οτι ηταν ευκολα
το οτι τα ξερατε και τα λυσατε δε τα κανει αντικειμενικα ευκολα
ηταν πολυ πιο δυσκολα απο περσι, ειδικα το Δ
καλη επιτυχια στα υπολοιπα!

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 12:42, 28-05-12:

Όταν άτομα που ποστάρουν για πρώτη φορά λένε: "Πανεύκολα θέματα, άνετα 20 το ίδιο και γνωστοί μου", πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες για να ρίξουν τη ψυχολογία των άλλων και να έχουν πλεονέκτημα στο επόμενο μάθημα από ψυχολογική άποψη.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Metal-Militiaman

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Metal-Militiaman
Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Metal-Militiaman έγραψε στις 12:43, 28-05-12:

για να βρείτε το πρόσημο της f στο Δ1 υπάρχει και άλλος τρόπος εκτός από το θ.φερμά.
Απλά στην ανισότητα αντιθιστάτε χ=1/2, βρίσκετε το αρνητικό πρόσημο του ολοκληρώματος της f στο διάστημα [3/4,1] και επειδή η f διατηρεί πρόσημο προκύπτει ότι είναι αρνητική στους θετικούς πραγματικούς αριθμούς.

Έπειτα,το f(1)=-1/e βγαίνει από τη τρίτη δοθείσα σχέση αντικαθιστώντας την απόλυτη τιμή της f με -f και το χ με 1.

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,314 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:43, 28-05-12:

Πόσο πολύ προσπαθείς να το παίξεις γαμάτος, αλλά δεν το καταφέρνεις.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

panellinios

Μαθητής Γ' λυκείου

O panellinios . έγραψε στις 12:49, 28-05-12:

στο Δ2 - απειρο ή 0 ειναι τελικα στο φροντ - απειρο μου ειπαν

Kostas741

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kostas741
Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων ΤΕΙ ΑΘήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O Kostas741 έγραψε στις 12:49, 28-05-12:

Panellinios μη μου δινεις τσαμπα χαρα

GiwrgosK.

Νεοφερμένος

O GiwrgosK. έγραψε στις 12:50, 28-05-12:

0 κάνει το όριο

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους