Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,074 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 517 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[30/5/2012] Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
Άριστα 18-20
62
74,70%
Πολύ καλά 15-18
14
16,87%
Καλά 12-15
2
2,41%
Μέτρια 10-12
5
6,02%
Οχί καλά 5-10
0
0%
Καθόλου καλά 0-5
0
0%

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη drosos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,144 μηνύματα.

O drosos έγραψε στις 21:36, 30-05-12:

Αν δεν εγραψες και στις δυο λειτουργιες μαλλον 3 μορια το πολυ 4.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gate1319661
Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O gate1319661 έγραψε στις 22:29, 30-05-12:

το αοδε ειναι καθαρα θεμα διαβασματος...αν εχεις διαωασει τα γραφεις ολα ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

tntqaz (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tntqaz
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε στις 06:30, 31-05-12:

η εικόνα του γραπτού παίζει ΠΟΛΥ σημαντικό ρόλο?

εγώ ξεκήνησα να τα γράφω ωραία, αλλά στην συνέχεια "ψιλοξεχαστικα" και έκανα πιο "βιαστικα" γραμματα.. στο τέλος το ξαναέλεξα και οπου δεν μου άρεσε κάτι το ξανα-"πάτησα" με το στυλο να φενεται πιο καθαρά.. δηλαδή υπάρχει λίγο, ειδικά στις σελιδεσ που ακουμπάνε πιο κοντά στην επιφάνεια του θρανίου μια.. περίεργη γραφή, ΑΛΛΑ σχεδόν όλα όσα λεω είναι σωστά

στην λειτουργια της παραγωγή τα γράφω όλα, αλλά όχι τόσο παπαγαλέ.. π.χ. σε μια στιγμη λέω " αποτελειται απο ενα συνολο ενεργειων ΚΑΙ διαδικασιων που σχετιζονται με την παραγωγη προιοντων" ΛΙΙΓΟ πιο πάνω γράφω "είναι ΑΦΕΤΗΡΙΑ και επίκεντρο όλων των δραστηριοτήτων"

στην "υπερφωρτωση ξέχασα τη φρασουλα για το "χρόνο" και "το αξιοποίησής τους", ΑΝΤΙ για λανθασμένη επεξεργασία, έγραψα σύλλυψη ΚΑΙ ξέχασα εντελώς το "καθυστερημένη επεξεργασία"..

το σκότωσα όλο? απο της 8 μονάδες της υπερφόρτωσης πόσες έχασα 4εις? για την εικόνα παίζει να κόψουν πάνω από 2? στην παραγωγή κάτι μήπως??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

christina123 (Χριστίνα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη christina123
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 677 μηνύματα.

H christina123 έγραψε στις 08:17, 31-05-12:

να ρωτησω και εγω κατι.
το πρωτο θεμα το εχω ολο σωστο το α5 ακριβως με τα λογια του βιβλιου.και ολα τα αλλα ετσι οπως τα λεει.
απλα στην παραγωγικη λειτουργια εκει που λεει επεξεργασια υλικων ή πληροφοριων εβαλα <<και >>
και στην ερευνα και αναπτυξη τη 1 παραγρ. την εχω γραψει με δικα μου λογια.τη δευτερη ετσι οπως τη λεει και την τριτη (με τις μικρες επιχειρησεις) εχω ξεχασει 2-3 λεξεις (τις τελευταιες)
ποσο λετε να μου κοψουν;;;

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,144 μηνύματα.

O drosos έγραψε στις 09:25, 31-05-12:

Χριστινα: Τιποτα, αν ειναι το μοναδικο σου λαθος(βεβαια δεν σχολιαζω το "και" αλλα το δευτερο που λες)
tnt: 2 μορια δεν νομιζω παραπανω απο την ερευνα και αναπτυξη, απο την υπερφορτωση 3 μοναδες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

geokam

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη geokam
Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O geokam έγραψε στις 09:47, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tntqaz
η εικόνα του γραπτού παίζει ΠΟΛΥ σημαντικό ρόλο?

εγώ ξεκήνησα να τα γράφω ωραία, αλλά στην συνέχεια "ψιλοξεχαστικα" και έκανα πιο "βιαστικα" γραμματα.. στο τέλος το ξαναέλεξα και οπου δεν μου άρεσε κάτι το ξανα-"πάτησα" με το στυλο να φενεται πιο καθαρά.. δηλαδή υπάρχει λίγο, ειδικά στις σελιδεσ που ακουμπάνε πιο κοντά στην επιφάνεια του θρανίου μια.. περίεργη γραφή, ΑΛΛΑ σχεδόν όλα όσα λεω είναι σωστά

στην λειτουργια της παραγωγή τα γράφω όλα, αλλά όχι τόσο παπαγαλέ.. π.χ. σε μια στιγμη λέω " αποτελειται απο ενα συνολο ενεργειων ΚΑΙ διαδικασιων που σχετιζονται με την παραγωγη προιοντων" ΛΙΙΓΟ πιο πάνω γράφω "είναι ΑΦΕΤΗΡΙΑ και επίκεντρο όλων των δραστηριοτήτων"

στην "υπερφωρτωση ξέχασα τη φρασουλα για το "χρόνο" και "το αξιοποίησής τους", ΑΝΤΙ για λανθασμένη επεξεργασία, έγραψα σύλλυψη ΚΑΙ ξέχασα εντελώς το "καθυστερημένη επεξεργασία"..

το σκότωσα όλο? απο της 8 μονάδες της υπερφόρτωσης πόσες έχασα 4εις? για την εικόνα παίζει να κόψουν πάνω από 2? στην παραγωγή κάτι μήπως??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
μόνο στην υπερφόρτωση μπορεί να χάσεις το πολύ 2 μονάδες
όσο για την εικόνα του γραπτού: αν έχεις απαντήσει σωστά δεν παίζει ρόλο, αρκεί να είναι ευανάγνωστο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

tntqaz (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε στις 10:17, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από geokam
μόνο στην υπερφόρτωση μπορεί να χάσεις το πολύ 2 μονάδες
όσο για την εικόνα του γραπτού: αν έχεις απαντήσει σωστά δεν παίζει ρόλο, αρκεί να είναι ευανάγνωστο
μαλιστα.. ευχαριτω για την απαντηση

τα πήγα πολυ καλά απότι φενεται.. στην χειροτερη, αν ξεχασα κατι αλλο, 18!!

@δροσος

κατι αλλο εννουσες μαλλον, δεν αναφερθηκα στην επεξεργασια/αναλυση, αλλα thanks οπως και να'χει ¨)

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

O drosos έγραψε στις 10:51, 31-05-12:

Ναι βλακεια!! Για την λειτουργιια παραγωγης ηθελα να πω αλλα τωρα που διαβαζω καλυτερα το μηνυμα σου δεν εχεις αλλαξει και το νοημα της προτασης απο οσο θυμαμαι(Γιατι το βιβλιο εχει παει για ανκυκλωση )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nikos Sitys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos Sitys
Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 10:57, 31-05-12:

Κοβουν μοναδες αν δεν τα λες αυτολεξη οπως τα λεει στο βιβλιο?? :O Ελεος..

geokam

Καθηγητής

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O geokam έγραψε στις 11:03, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos Sitys
Κοβουν μοναδες αν δεν τα λες αυτολεξη οπως τα λεει στο βιβλιο?? :O Ελεος..
αν προκύπτει το ίδιο νόημα και χρησιμοπΟιείς τις λέξεις/φράσεις-κλειδιά τότε ΟΧΙ

~Dream~

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ~Dream~
H ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ~Dream~ έγραψε στις 11:04, 31-05-12:

το πολύ δύο μονάδες/100
Σας ευχαριστουμε παρα πολύ για τη βοηθεια σας κυριε Geokam!

Nikos Sitys

Φοιτητής

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 11:07, 31-05-12:

αν προκύπτει το ίδιο νόημα και χρησιμοπιείς τις λέξεις/φράσεις-κλειδιά τότε ΟΧΙ
Ε δεν ειμαι ρομποτ να μαθω και το ΚΑΙ και το κομμα και το Η και το Α και το ΟΥ ελεος δηλαδη.Ελληνικα τους εγραψα...Οτι πρεπει και οτι μαθαινω τοσο καιρο.Απλα οχι οπως ειναι μεσα!

geokam

Καθηγητής

O geokam έγραψε στις 11:15, 31-05-12:

Ε δεν ειμαι ρομποτ να μαθω και το ΚΑΙ και το κομμα και το Η και το Α και το ΟΥ ελεος δηλαδη.Ελληνικα τους εγραψα...Οτι πρεπει και οτι μαθαινω τοσο καιρο.Απλα οχι οπως ειναι μεσα!
ΟΚ μην αγχώνεσαι, είμαι σίγουρος ότι θα τα έχεις πάει καλά

tntqaz (Νίκος)

Φοιτητής

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε στις 11:17, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από drosos
Ναι βλακεια!! Για την λειτουργιια παραγωγης ηθελα να πω αλλα τωρα που διαβαζω καλυτερα το μηνυμα σου δεν εχεις αλλαξει και το νοημα της προτασης απο οσο θυμαμαι(Γιατι το βιβλιο εχει παει για ανκυκλωση )
ναι.. η γνωστη σε όλους τελετή !!
θυμιζει το αβαταρ που έχεις
κριμα που το δικό μου είναι "αλλουνού "

άντζυ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 11:18, 31-05-12:

Δυστυχώς Νίκο μου είναι ανάλογα τον διορθωτή που θα πέσει το γραπτό σου... Άλλος μπορεί να σου κόψει 1μονάδα άλλος 2 κ άλλος καθόλου...! ! ! Κολοσύστημα....
Εγώ πρέπει να έχω κάνει αρκετά ορθογραφηκά..... αλλά μου είπαν ότι δεν κόβουν απ'αυτό....

Nikos Sitys

Φοιτητής

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 11:21, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από άντζυ
Δυστυχώς Νίκο μου είναι ανάλογα τον διορθωτή που θα πέσει το γραπτό σου... Άλλος μπορεί να σου κόψει 1μονάδα άλλος 2 κ άλλος καθόλου...! ! ! Κολοσύστημα....
Εγώ πρέπει να έχω κάνει αρκετά ορθογραφηκά..... αλλά μου είπαν ότι δεν κόβουν απ'αυτό....
Δηλαδη σε ρομποτ απευθυνονται...?Αν ειναι ετσι δεν εχω πιασει ουτε τα 5 απο τα 10 που μου δινει το Β...-.-

άντζυ

Φοιτητής

H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 11:26, 31-05-12:

Δηλαδη σε ρομποτ απευθυνονται...?Αν ειναι ετσι δεν εχω πιασει ουτε τα 5 απο τα 10 που μου δινει το Β...-.-
Δεν μπορείς να ξέρεις (ειδικά σ'αυτό το μάθημα) πόσο έχεις γράψει...Είναι αρκετά υποκειμενική η διόρθωση..σαν την έκθεση ένα πράγμα....Αν πέσεις σε οικονομολόγο...Γιατί αν πέσεις σε φιλόλογο τότε θα κοιτάξει αυτά που έχεις γράψει κατά πόσο μοιάζουν με το βιβλίο....

Nikos Sitys

Φοιτητής

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 11:33, 31-05-12:

Δεν μπορείς να ξέρεις (ειδικά σ'αυτό το μάθημα) πόσο έχεις γράψει...Είναι αρκετά υποκειμενική η διόρθωση..σαν την έκθεση ένα πράγμα....Αν πέσεις σε οικονομολόγο...Γιατί αν πέσεις σε φιλόλογο τότε θα κοιτάξει αυτά που έχεις γράψει κατά πόσο μοιάζουν με το βιβλίο....
Αν πεσω σε θρησκευτικο δηλαδη την μαμησα

άντζυ

Φοιτητής

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 11:35, 31-05-12:

Αν πεσω σε θρησκευτικο δηλαδη την μαμησα
Εμμμ....μάλλον..ξέρω κ γω...τι να σου πω....!!! Μην σε αγχώνει όμως γιατί δεν έχει κ μεγάλο συντελεστή...!!

Nikos Sitys

Φοιτητής

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 11:45, 31-05-12:

Εμμμ....μάλλον..ξέρω κ γω...τι να σου πω....!!! Μην σε αγχώνει όμως γιατί δεν έχει κ μεγάλο συντελεστή...!!
Μμμμμμ ειδομεν και πρατομεν.Προς το παρον μαλλον θα αργησουν οι βαθμολογιες λογω εκλογων και τα ειδικα μαθηματα θα τα δωσουν μετα τις 19 οποτεεεε..θα χαρουμε το καλοκαιρακι.Αντε καλα αποτελεσματα στα παιδια ευχομαι!

iWand

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iWand
Ο iWand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O iWand έγραψε στις 12:26, 31-05-12:

Κύριε geokam μήπως μπορείτε να απαντήσετε και σε εμένα να μου φύγει η απορία;

Αρχική Δημοσίευση από iWand
Άντε αφού όλοι λένε ας πω και εγώ..
Ίσως ακούγονται λίγο χαζές οι απορίες μου αλλά επειδή δεν θυμάμαι αν έγραψα σωστά την ενσυναίσθηση ή την μπουρδούκλωσα, θέλω να υπολογίσω λίγο τί ενδέχεται να χάσω από παράπλευρες "απώλειες"..

Στην ερώτηση με τη δημιουργική καταστροφή εκεί που λέει "οι επιχειρήσεις, προκειμένου να επιβιώσουν και να αναπτύσσονται, πρέπει να παρακολουθούν τις εξελίξεις αυτές και εγκαίρως να προσαρμόζονται", εγώ έγραψα "η επιχείρηση, για την αποτελεσματική λειτουργία της, ανάπτυξή της και την επίτευξη των στόχων της πρέπει να παρακολουθεί τις εξελίξεις και εγκαίρως να προσαρμόζει τη λειτουργία της" Όλα τα άλλα είναι τα ίδια. Δεν χάνω τίποτα ε;
Επίσης το σημείο που με απασχολεί είναι στην λειτουργία έρευνας και ανάπτυξης. Το βιβλίο γράφει "η λειτουργία αυτή έχει αντικείμενο την ανέυρεση νέων τρόπων παραγωγής και βελτίωσης των υπαρχόντων". Εγώ έγραψα " η λειτουργία αυτή έχει ως αντικείμενο την ανεύρεση νέων τεχνικών, μεθόδων, διαδικασιών παραγωγής ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΗΣ, νέων προϊόντων ή υπηρεσιών, ή βελτιώσεις των παραπάνω, με αξιοποίηση κ.λ.π." Όλα τα υπόλοιπα είναι όπως του βιβλίου, λέτε να μου κόψουν τίποτα επειδή από απροσεξία προσέθεσα το "και διανομής" που δεν το αναφέρει το βιβλίο;

geokam

Καθηγητής

O geokam έγραψε στις 13:29, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από iWand
Κύριε geokam μήπως μπορείτε να απαντήσετε και σε εμένα να μου φύγει η απορία;
όχι δε νομίζω. Όσο για τη διανομή που πρόσθεσες δεν είναι πρόβλημα. Γενικότερα το να γράψεις κάτι παραπάνω που όμως δεν αναιρεί κάτι που λέει το βιβλίο δε θεωρείται λάθος

Σακης25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σακης25
Ο Σακης25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Σακης25 έγραψε στις 13:47, 31-05-12:

Συμφωνα με τα πρωτα επισημα στοιχεια παιδια, το 85% των μαθητων εγραψε κατω απο τη βαση στη Φυσικη Κατευθυνσης. Εις ανωτερα...

iWand

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iWand
Ο iWand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O iWand έγραψε στις 18:56, 31-05-12:

όχι δε νομίζω. Όσο για τη διανομή που πρόσθεσες δεν είναι πρόβλημα. Γενικότερα το να γράψεις κάτι παραπάνω που όμως δεν αναιρεί κάτι που λέει το βιβλίο δε θεωρείται λάθος
Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση!

geokam

Καθηγητής

O geokam έγραψε στις 20:30, 07-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Orgazer
Καλησπέρα παιδιά
Στο τελευταίο ερώτημα έγραψα ανάποδα τις ακροάσεις, δηλαδή στη θέση της ενεργητικής έχω βάλει την παθητική και αντίστροφα.
Πόσο λέτε να κόψουν απο αυτό;
όπως σου υποσχέθηκα θα επανέλθω αφού το ρωτήσω. Αναμφίβολα είναι στη διακρική ευχέρεια του βαθμολογητή. Ωστόσο ρώτησα το συντονιστή και η άποψή του ήταν ότι αν τα έχεις γράψεις καλά τότε θα χάσεις τις ελάχιστες δυνατές μονάδες.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους