Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,027 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 421 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[1/6/2012] Λατινικά

Πώς πιστεύετε ότι έχετε γράψει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
[Άριστα] 18-20
24
53,33%
[Πολύ καλά] 15-18
10
22,22%
[Καλά] 12-15
5
11,11%
[Μέτρια] 10-15
3
6,67%
[Όχι καλά] 5-10
1
2,22%
[Καθόλου καλά] 0-5
2
4,44%

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Porcia+Brutus
Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 367 μηνύματα.

O Porcia+Brutus έγραψε στις 16:44, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
οχι , δεν καταλαβατε
εβαλα κανονικα το dum redis αλλα εβαλα ΚΑΙ ωε δευτερη το ubi/simul/postquam redis
αρα θα μου κοψουν?
νομίζω επαφίεται στον βαθμολογητή. Εφ όσον ζήταγε "το σύγχρονο" κάποιος μπορεί να πει "α! τον πονηρό! δεν ήξερε και τα έβαλε και τα δύο...εφ όσον έχει και το σωστό, δεν μπορώ να το σβήσω όλο, αλλά θα του κόψω 1" ενώ άλλος πιο χαλαρός μπορεί να πει "ε κλασικό κόλπο, δεν ήταν σίγουρος και τα κοπάνησε και τα δυο, αστο να πάει".............εκτός κι αν υπάρξει ειδική αντίθετη οδηγία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ^natasa666^
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 16:47, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Porcia+Brutus
δεν έπρεπε να δηλωθεί και το υποκείμενο; dum tu redis????
άρα 0,6666666.7 κάθε λεξούλα πάει!

άλλες απαντήσεις ήθελαν και το tu ενώ άλλες όχι.
Όπως και στην απαγόρευση, άλλοι το δίνουν σκέτο noli investigare / ne investigaveris Κι άλλοι απαιτούν και το συμπλήρωμα....
αν δεν βαλεις το υποκειμενο λογικα δεν θα σου κοψουν γιατι εννοειται

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 16:52, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^natasa666^
αν δεν βαλεις το υποκειμενο λογικα δεν θα σου κοψουν γιατι εννοειται
τίποτε δεν εννοείται, πλην του ότι

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 16:53, 01-06-12:

νομίζω επαφίεται στον βαθμολογητή. Εφ όσον ζήταγε "το σύγχρονο" κάποιος μπορεί να πει "α! τον πονηρό! δεν ήξερε και τα έβαλε και τα δύο...εφ όσον έχει και το σωστό, δεν μπορώ να το σβήσω όλο, αλλά θα του κόψω 1" ενώ άλλος πιο χαλαρός μπορεί να πει "ε κλασικό κόλπο, δεν ήταν σίγουρος και τα κοπάνησε και τα δυο, αστο να πάει".............εκτός κι αν υπάρξει ειδική αντίθετη οδηγία.
μολις με ενημερωσε η καθηγητρια μου οτι θα μου κοψουν ενα, αφου επαθε εγκεφαλικο!

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 16:55, 01-06-12:

μολις με ενημερωσε η καθηγητρια μου οτι θα μου κοψουν ενα, αφου επαθε εγκεφαλικο!
στην απαγόρευση έγραψες το νόλι και νε μαζί με το απαρέμφατο και υποτακτική παρακειμένου μόνα τους ή έβαλες και το συμπλήρωμα; Και εκεί τι λέει; Τα ήθελαν ή όχι;

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 17:05, 01-06-12:

τι εννοεις?
εγω εβαλα νολι +απφ
νε χομινεμ + ρημ..ερις (δε θυμαμαι ακριβως τυπο)

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 17:07, 01-06-12:

τι εννοεις?
εγω εβαλα νολι +απφ
νε χομινεμ + ρημ..ερις (δε θυμαμαι ακριβως τυπο)
noli investigare
ne investigaveris

ή

noli investigare hominem
ne investigaveris hominem

ποιο απ τα δυο; γιατί και τα δύο τα είδα να κυκλοφορούν ως σωστά στο νετ και αρχίζω και ανησυχώ...

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H isida!!! έγραψε στις 17:09, 01-06-12:

εγω εβαλα και το χομινεμ και το φροντ μου δινει και το χομινεμ ,αλλα γτ να σου κοψει επειδη δε το βαλες? δν νομιζω...

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 17:11, 01-06-12:

εγω εβαλα και το χομινεμ και το φροντ μου δινει και το χομινεμ ,αλλα γτ να σου κοψει επειδη δε το βαλες? δν νομιζω...
ξέρω κι εγω΄;;;; όλα είναι πιθανά και θα πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο για να ρωτήσω την καθηγήτριά μου στο φροντ., οπότε με έχουν ζώσει τα φίδια.....

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 17:35, 01-06-12:

Χαμός στις τουαλέτες σήμερα και σε εμάς...........

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H isida!!! έγραψε στις 18:01, 01-06-12:

χμμμμ...γτ αραγε????
ειδικα στην ιστορια..το μισο τμημα πηγε toi

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ελεναα
H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 18:07, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Μαρεσει που στο rediens λενε στην ιδια φωνη
Μιας που εχει και πολλες φωνες.
αν θυμαμαι καλα εχει και μεση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 18:08, 01-06-12:

Το tu δεν είναι απαραίτητο να μπει. Σε 2 βοηθήματα που έχω στην ανάλυση γράφει μόνο το:
dum redis χωρίς τίποτα άλλο.

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 18:14, 01-06-12:

για να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη!τα θεματα ηταν γελοια και τα πιο ευκολα που εχουν μπει σε ολη τη δεκατια!συγκρινετε αυτα τα θεματα με τα περυσινα που μασ ειχαν βαλει συμπτυξη και ενα πλαγιο λογο πολυ πιο δυσκολο απο τα περυσινα;;θα τρελαθουμε τελειωσ!κοιταξτε τα περυσινα ξανα!!ηταν υποθεση 30 λεπτων το σημερινο διαγωνισμα για εναν καλο μαθητη και δεν χρειαζοταν ουτε επαναληψη για τετοια θεματα
οπωσ και να χει ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε ολους οσους εδωσαν και καλες διακοπες!

Rainbowarrior

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 18:35, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ελεναα
για να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη!τα θεματα ηταν γελοια και τα πιο ευκολα που εχουν μπει σε ολη τη δεκατια!συγκρινετε αυτα τα θεματα με τα περυσινα που μασ ειχαν βαλει συμπτυξη και ενα πλαγιο λογο πολυ πιο δυσκολο απο τα περυσινα;;θα τρελαθουμε τελειωσ!κοιταξτε τα περυσινα ξανα!!ηταν υποθεση 30 λεπτων το σημερινο διαγωνισμα για εναν καλο μαθητη και δεν χρειαζοταν ουτε επαναληψη για τετοια θεματα
Αυτή είναι καθαρά προσωπική σου άποψη, και είσαι έξω από τον χορό.
Ναι, ένας καλά διαβασμένος έγραφε 30/30 στην γραμματική.
Στο συντακτικό, όμως, πολύς κόσμος χαντακώθηκε από την μετοχή, γιατί δεν είναι η συνηθισμένη ανάλυση, και αν σου είχε διαφύγει όλη την χρονιά, δεν το έκανες σωστά! Επίσης, πολλοί μπέρδεψαν το "ego" του ευθέος λόγου και έβαλαν illum αντί για se, καθώς δεν ήξεραν αν πρόκειται για άμεση αυτοπάθεια (κοινώς, αν μιλάει ο Κικέρωνας για τον εαυτό του, ή όχι).
Ποτέ και σε κανένα μάθημα τα θέματα δεν είναι γελοία.
ΠΑΝΤΑ υπάρχουν σημεία-παγίδες.

Εγώ στις μετατροπές τα έκανα όλα σωστά, εκτός από την δικαιολόγηση της γερουνδιακής έλξης. Μουτζώστε με.
Α, έκανα λάθος και το "dolore" στο συντακτικό.
Και στη γραμματική έκανα λάθος το omni (έβαλα omne), και το pretium (έβαλα pretum).
Αυτά!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 18:45, 01-06-12:

Εμενα φετος μου φανηκαν ολα τα θεματα ευκολα. Δεν ξερω γιατι. Μηπως επειδη δινω για δευτερη φορα και τα ξερω καλυτερα απο περυσι;

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,244 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:51, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από catgirlbarbara
Εμενα φετος μου φανηκαν ολα τα θεματα ευκολα. Δεν ξερω γιατι. Μηπως επειδη δινω για δευτερη φορα και τα ξερω καλυτερα απο περυσι;
Έχω την αίσθηση, βλέποντας φίλους και γνωστούς, ότι όσοι δίνουν 2η φορά επειδή την έχουν ξαναζήσει την εμπειρία, έχουν καλύτερη ψυχολογία και πιθανόν αποφεύγουν και τα χαζά λάθη που μπορείς να κάνεις και λόγω άγχους. Εχεις περισσότερη αυτοπεποίθηση και εμπειρία και σου φαίνεται έτσι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

eduard

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη eduard
Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O eduard έγραψε στις 22:06, 01-06-12:

ξέρω κι εγω΄;;;; όλα είναι πιθανά και θα πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο για να ρωτήσω την καθηγήτριά μου στο φροντ., οπότε με έχουν ζώσει τα φίδια.....
Υποκειμενικό είναι και αυτό, άλλος θα έκοβε και άλλος όχι. Θα εξαρτηθεί από την λύση του Υπουργείου. Πάντως εγώ προσωπικά δεν θα έκοβα αν και έπρεπε πιστεύω να το βάλεις.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

kwstas1994

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwstas1994
Ο kwstas1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O kwstas1994 έγραψε στις 01:10, 02-06-12:

παιδιά στην απογόρευση δεν εβαλα το hominem το ξέχασα... θα μου κόψουν;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 02-06-12 στις 11:49. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 06:56, 02-06-12:

αν θυμαμαι καλα εχει και μεση
itur ibatur ibitur κλπ αλλά δεν είχε νόημα, τί θα ζήταγε αφαιρετική απόλυτη μετοχή να το κάνουμε; για μπέρδεμα το έβαλε "στην ίδια φωνή"...

Αρχική Δημοσίευση από nafasskataa
Στο συντακτικό, όμως, πολύς κόσμος χαντακώθηκε από την μετοχή, γιατί δεν είναι η συνηθισμένη ανάλυση, και αν σου είχε διαφύγει όλη την χρονιά, δεν το έκανες σωστά! Επίσης, πολλοί μπέρδεψαν το "ego" του ευθέος λόγου και έβαλαν illum αντί για se, καθώς δεν ήξεραν αν πρόκειται για άμεση αυτοπάθεια (κοινώς, αν μιλάει ο Κικέρωνας για τον εαυτό του, ή όχι).
Εγώ στις μετατροπές τα έκανα όλα σωστά, εκτός από την δικαιολόγηση της γερουνδιακής έλξης. Μουτζώστε με.
Και στη γραμματική έκανα λάθος το omni (έβαλα omne), και το pretium (έβαλα pretum).
Αυτά!
Ακριβώς, έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει ο καθένας.
Εμένα αντιθέτως το περσινό μου φάνηκε δουλειά 40 λεπτών, χωρίς πολύ μπλα μπλα στις εκφωνήσεις

Αρχική Δημοσίευση από eduard
Υποκειμενικό είναι και αυτό, άλλος θα έκοβε και άλλος όχι. Θα εξαρτηθεί από την λύση του Υπουργείου. Πάντως εγώ προσωπικά δεν θα έκοβα αν και έπρεπε πιστεύω να το βάλεις.
καλά άμα περιμένουμε λύσεις του υπουργείου σαν τις περσινές που είχαν λάθος στον πλάγιο λόγο του 49, σωθήκαμε!

Αρχική Δημοσίευση από kwstas1994
PAIDIA STN APOGOREYSH DEN EVALA TO hominem to 3exasa...
tha mou kopsoun?!
αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ

evelina*

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη evelina*
H evelina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H evelina* έγραψε στις 09:02, 02-06-12:

δεν σου κοβουν ουτε γ τ αντικειμενο.( hominem) ουτε για τ υποκειμενο (tu) αφου αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να ξερουμε ν κανουμε τν απαγορευση μ τσ 2 τροπους και τη σωστη αναλυση της μετοχης.και οχι τοσο τ αντικειμενο που ειναι περιττο και το υποκειμενο που μπορει ν εννοηθει.. γνωμη μου..

αλλα θελω ν ρωτησω.. η αναλυση.. για την οποια ημουν σγρη οτι ειναι dum + redibis γιατι ετσι την μαθαμε στο φροντιστηριο, δεν την βλεπω στις απαντησεις κ ανησυχω.παντως οσο μας εξηγησε στο φροντ.ειναι εξαιρεση λεει γιατι εξαρταται απο το deduc που ειναι μελλοντικη εκφραση αρα θ γινει μ οριστικη μελλοντα..
πφφφφ.τι συμβαινει??

Νηρηίς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,206 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 09:37, 02-06-12:

Δεν νομίζω να σου κόψουν που δεν έγραψες το "hominem", εξάλλου να δηλώσεις την απαγόρευση ήθελε η άσκηση, αυτό ήταν το σημαντικό... Δεν νομίζω πως αν έχεις ένα καλό γραπτό θα σου κόψουν απο αυτό... προσωπική μου άποψη, δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 09:47, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από evelina*
δεν σου κοβουν ουτε γ τ αντικειμενο.( hominem) ουτε για τ υποκειμενο (tu) αφου αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να ξερουμε ν κανουμε τν απαγορευση μ τσ 2 τροπους και τη σωστη αναλυση της μετοχης.και οχι τοσο τ αντικειμενο που ειναι περιττο και το υποκειμενο που μπορει ν εννοηθει.. γνωμη μου..

αλλα θελω ν ρωτησω.. η αναλυση.. για την οποια ημουν σγρη οτι ειναι dum + redibis γιατι ετσι την μαθαμε στο φροντιστηριο, δεν την βλεπω στις απαντησεις κ ανησυχω.παντως οσο μας εξηγησε στο φροντ.ειναι εξαιρεση λεει γιατι εξαρταται απο το deduc που ειναι μελλοντικη εκφραση αρα θ γινει μ οριστικη μελλοντα..
πφφφφ.τι συμβαινει??
Αρχική Δημοσίευση από AggelikiAngy
Δεν νομίζω να σου κόψουν που δεν έγραψες το "hominem", εξάλλου να δηλώσεις την απαγόρευση ήθελε η άσκηση, αυτό ήταν το σημαντικό... Δεν νομίζω πως αν έχεις ένα καλό γραπτό θα σου κόψουν απο αυτό... προσωπική μου άποψη, δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά
Το ίδιο μου είπε και η καθηγήτρια του φροντιστηρίου, αλλά φοβάμαι πάλι...
Όσο για τον ντουμ, είναι η περίπτωση του λατινισμού σελίδα 106 σχολικού βιβλίο, dum+Οριστική Ενεστώτα

SparksFly (Αναστασία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SparksFly
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H SparksFly Βασικά, Ευλόγησον! έγραψε στις 13:51, 02-06-12:

Δεν ξέρω τι λέτε...εγώ πάντως ξέρω πως σε 1,5 μέρα έμαθα για πρώτη φορά amo deleo lego audio ενεργητική παθητική και εγκλισεις...για πρώτη φορά α' β' γ' δ' ε' κλίση ουσιαστικών και υποθετικούς απαγόρευση γερουνδιακή και γενικά λατινικά! Περίμενα να γράψω ένα όμορφο 9 αλλά τελικά είμαι γύρω στο 12-15! μόνο και μόνο για αυτό μου αξίζει ένα τεράστιο παγωτό!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

funky85

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη funky85
Ο funky85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O funky85 έγραψε στις 19:16, 02-06-12:

Δίνω δεύτερη φορά πανελλήνιες! Τα περσινά θέματα ήταν πιο δύσκολα! Το περσινό 18.6 στα Λατινικά νομίζω πως φέτος κυριολεκτικά φλερτάρω για το 20!! Εύχομαι να μην πάει άδικα ο κόπος μου....Νομικούλα μου σε παρακαλώ κάνε μου τη χάρη φέτος!!!! Βέβαια όλα θα κριθούν απο τα αρχαία!

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 21:17, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από nafasskataa

Αυτά!
αν μπερδεψαν ολα αυτα τοτε σιγουρα θα ειχαν κανει πολυ καλη προετοιμασια!.δεν συγκρινεται ομωσ με την περυσινη ασκηση του πλαγου λογου!αν αν αν..

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 07:07, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από SparksFly
Δεν ξέρω τι λέτε...εγώ πάντως ξέρω πως σε 1,5 μέρα έμαθα για πρώτη φορά amo deleo lego audio ενεργητική παθητική και εγκλισεις...για πρώτη φορά α' β' γ' δ' ε' κλίση ουσιαστικών και υποθετικούς απαγόρευση γερουνδιακή και γενικά λατινικά! Περίμενα να γράψω ένα όμορφο 9 αλλά τελικά είμαι γύρω στο 12-15! μόνο και μόνο για αυτό μου αξίζει ένα τεράστιο παγωτό!
με τι γεύση;;;;

αν μπερδεψαν ολα αυτα τοτε σιγουρα θα ειχαν κανει πολυ καλη προετοιμασια!.δεν συγκρινεται ομωσ με την περυσινη ασκηση του πλαγου λογου!αν αν αν..
μπέρδεψαν! Γενικά φέτος μέχρι το 16 ήταν εύκολα, αλλά από κει και πέρα ήθελε τεραστία προσοχή και πολύ δυσκολία για κάθε 0,2 επιπλέον...

evelina*

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη evelina*
H evelina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H evelina* έγραψε στις 11:58, 03-06-12:

Το ίδιο μου είπε και η καθηγήτρια του φροντιστηρίου, αλλά φοβάμαι πάλι...
Όσο για τον ντουμ, είναι η περίπτωση του λατινισμού σελίδα 106 σχολικού βιβλίο, dum+Οριστική Ενεστώτα

το κακο ειναι ποτε δν ανοιξα τ σχολικο βιβλιο φετος.παντα "δουλευα " μ αυτα τ φροντ. παντως εμας μας ειπε οτι ειναι εξαιρεση και οτι δηλωνει το συχρονο μεν αλλα παραλληλη διαρκεια και οχι συνεχιζομενη πραξη ,και στην παράλληλη διάρκεια έχουμε dum+οριστική χρόνου ίδιου με το χρόνο του ρήματος εξάρτησης της μετοχής..

SparksFly (Αναστασία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SparksFly
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H SparksFly Βασικά, Ευλόγησον! έγραψε στις 13:11, 03-06-12:

με τι γεύση;;;;

μπέρδεψαν! Γενικά φέτος μέχρι το 16 ήταν εύκολα, αλλά από κει και πέρα ήθελε τεραστία προσοχή και πολύ δυσκολία για κάθε 0,2 επιπλέον...
Έφαγα εχθές! Καρύδα και μανγκο!!

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 14:41, 03-06-12:

με τι γεύση;;;;

θα δειξει η νεκροψιατο ποσοστο τω αριστουχων(18-20)στα λατινικα φετοσ θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το περυσινο (μην ξεχναμε περυσι οτι τα αριστα γραπτα στα λατινικα ηταν λιγοτερα απο τα αριστα γραπτα στην ιστορια-κατι που αποδεικνυει τη δυσκολια των περυσινων θεματων στα λατινικα.φυσικα φετοσ δεν προκειται να συμβει κατι τετοιο!οψομεθα λοιπον!

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 23:25, 03-06-12:

θα δειξει η νεκροψιατο ποσοστο τω αριστουχων(18-20)στα λατινικα φετοσ θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το περυσινο (μην ξεχναμε περυσι οτι τα αριστα γραπτα στα λατινικα ηταν λιγοτερα απο τα αριστα γραπτα στην ιστορια-κατι που αποδεικνυει τη δυσκολια των περυσινων θεματων στα λατινικα.φυσικα φετοσ δεν προκειται να συμβει κατι τετοιο!οψομεθα λοιπον!
Αν πάρω ως δείγμα το σχολείο μου, τον dum το κάναμε σωστά 2 άτομα και το quas ΚΑΝΕΙΣ δεν το μετέτρεψε, δηλαδή κατ ευθείαν από 97 και κάτω...χώρια με εκείνη την καημένη γενική επεξηγηματική και το summa που πάλι 2-3 άτομα το λύσαμε σωστά...κι αν βάλεις και την αιτιολόγηση της προαιρετικής γερουνδιακής έλξης...εύκολα έφευγες από το 90άρι χωρίς να το διανοηθείς! συν του ότι τα κείμενα είναι χιλιοπαιγμένα και πολλοί τα πέρασαν στα γρήγορα, με αποτέλεσμα και μεταφραστικές απώλειες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lordi13 (φίλιππος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη lordi13
Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 208 μηνύματα.

O lordi13 έγραψε στις 23:27, 03-06-12:

συμφωνω

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,228 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 23:33, 03-06-12:

Αν πάρω ως δείγμα το σχολείο μου, τον dum το κάναμε σωστά 2 άτομα και το quas ΚΑΝΕΙΣ δεν το μετέτρεψε, δηλαδή κατ ευθείαν από 97 και κάτω...χώρια με εκείνη την καημένη γενική επεξηγηματική και το summa που πάλι 2-3 άτομα το λύσαμε σωστά...κι αν βάλεις και την αιτιολόγηση της προαιρετικής γερουνδιακής έλξης...εύκολα έφευγες από το 90άρι χωρίς να το διανοηθείς! συν του ότι τα κείμενα είναι χιλιοπαιγμένα και πολλοί τα πέρασαν στα γρήγορα, με αποτέλεσμα και μεταφραστικές απώλειες.
ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο και στο σχολείο μου.

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 00:13, 04-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο και στο σχολείο μου.
Ακριβώς! Γενικό είναι το θέμα!
Ήξεραν τί έβαλαν οι άτιμοι......Κικερώνεια θέματα εναντίον του Αισωπείου άριστα!

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ
Ο ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ . έγραψε στις 00:43, 04-06-12:

Βλέπω πολλή ανάλυση πέφτει...

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 00:45, 04-06-12:

Ακριβώς! Γενικό είναι το θέμα!
Ήξεραν τί έβαλαν οι άτιμοι......Κικερώνεια θέματα εναντίον του Αισωπείου άριστα!
Και εμείς τα ίδια στο σχολείο στα λατινικά...Εγώ προσωπικά έγραψα χειρότερα από πέρυσι, έγραψα με 38,5 πυρετό και δεν φταίνε τα θέματα αλλά εγώ η ίδια που ήμουν απρόσεκτη.....

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ

Νεοφερμένος

O ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ . έγραψε στις 00:47, 04-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από evelina*

πφφφφ.τι συμβαινει??
Είναι σωστό και το dum redibis

Rainbowarrior

Φοιτητής

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 00:58, 04-06-12:

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Η μετοχή ήταν "rediens" και όχι "rediturus".
Mπορεί η ίδια η μετοχή να έχει μελλοντική σημασία (= καθώς [θα] επιστρέφεις), ωστόσο, ο ίδιος ο χρόνος της δε μας επιτρέπει κάποια τέτοια ανάλυση.

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ

Νεοφερμένος

O ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ . έγραψε στις 06:52, 04-06-12:

η ακολουθία των χρόνων δια προτάσεις με οριστική αναφέρει ρητώς: δια μετά απο αρκτικόν χρόνο στην κύριαν πρότασιν, και ως τέτοιοι λογίζονται οι ΕΝ, ΠΡΚ, ΜΕΛ, ΣΥΝΤ. ΜΕΛ, ΠΡΟΣΤ.ΕΝ και ΠΡΟΣΤ. ΜΕΛ... δια να δηλωθεί το σύγχρονον τοποθετείται ο ίδιος ο χρόνος της πρότασης εξάρτησης. Εφ' όσον η προστακτική είναι ενεστώτος, τότε και εις την χρονικήν ενεστώτα θα θέσωμεν..
όμως....... εφ' όσον η προστακτική ενέχει την έννοιαν της μελλοντικής εκφράσεως, τότε και η οριστική μέλλοντος εις την προσδιοριζομένην χρονικήν πρότασιν ουκ ήθελεν είναι λανθασμένη.... ειδάλλως κινδυνεύομεν να θεωρήσωμεν ότι οι λατίνοι δεν είχον την δυνατότητα να ειπούν το τόσον απλόν εις την γλώσσα ....."σαν θα έρθης, φέρε κι αυτόν μαζί σου"!!!!!!Αλλά τα έχω αναπτύξει όλα σε σχόλια πολλά, ώστε αν αναζητήσεις τον συγγραφέα του παρόντος να τα βρής. Και να αλλάξης το nick σου αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά άνθρωποι μεγαλύτεροί σου (είναι πολύ ευγενικό να μιλάη κανείς με κάποιον που του απευθύνεται με την φράση όνομα "ΦΑΕ ΣΚΑΤΑ";;;;;;; Αφού θές να είσαι μελλοντικός συνάδελφος καλον είναι να μελετήσης τον όρκον των φιλολόγων. Θα ιδής εκεί κάτι ως προς το ήθος, όπερ δέον να εκπέμπης. Έρρωσο και καλά αποτελέσματα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 12:26, 04-06-12:

οπωσ και εσυ ειπεσ αυτο εγινε στο σχολειο σου.τα ποσοστα θα δειξουν αν τα θεματα ηταν ευκολοτερα ή οχι απο περυσι!

Queen of Hearts

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 741 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 12:32, 04-06-12:

εγω εκανα μια βλακεια στην προταση που ειχε για αναγνωριση και κατι αλλα ψιλα...εε κανα 95 εγραψα παντως!!!

αμα γραφεις παραπανω απο αυτα που πρεπει δεν στα παιρνουν λαθος...μας το χει πει καθηγητης μας που διορθωνει λατινικα στις πανελληνιες.....και οσο για το hominem στην εκφραση απαγορευσης εγω δεν το βαλα.....σιγα να μην το πιασουν λαθος!!!! δεν ειναι σημαντικη παραλειψη...την αλλαγη στο ρημα θελανε και το Noli kai to ne!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη challenger : 05-06-12 στις 07:43. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 13:08, 04-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ
η ακολουθία των χρόνων δια προτάσεις με οριστική αναφέρει ρητώς: δια μετά απο αρκτικόν χρόνο στην κύριαν πρότασιν, και ως τέτοιοι λογίζονται οι ΕΝ, ΠΡΚ, ΜΕΛ, ΣΥΝΤ. ΜΕΛ, ΠΡΟΣΤ.ΕΝ και ΠΡΟΣΤ. ΜΕΛ... δια να δηλωθεί το σύγχρονον τοποθετείται ο ίδιος ο χρόνος της πρότασης εξάρτησης. Εφ' όσον η προστακτική είναι ενεστώτος, τότε και εις την χρονικήν ενεστώτα θα θέσωμεν..
όμως....... εφ' όσον η προστακτική ενέχει την έννοιαν της μελλοντικής εκφράσεως, τότε και η οριστική μέλλοντος εις την προσδιοριζομένην χρονικήν πρότασιν ουκ ήθελεν είναι λανθασμένη.... ειδάλλως κινδυνεύομεν να θεωρήσωμεν ότι οι λατίνοι δεν είχον την δυνατότητα να ειπούν το τόσον απλόν εις την γλώσσα ....."σαν θα έρθης, φέρε κι αυτόν μαζί σου"!!!!!!Αλλά τα έχω αναπτύξει όλα σε σχόλια πολλά, ώστε αν αναζητήσεις τον συγγραφέα του παρόντος να τα βρής. Και να αλλάξης το nick σου αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά άνθρωποι μεγαλύτεροί σου (είναι πολύ ευγενικό να μιλάη κανείς με κάποιον που του απευθύνεται με την φράση όνομα "ΦΑΕ ΣΚΑΤΑ";;;;;;; Αφού θές να είσαι μελλοντικός συνάδελφος καλον είναι να μελετήσης τον όρκον των φιλολόγων. Θα ιδής εκεί κάτι ως προς το ήθος, όπερ δέον να εκπέμπης. Έρρωσο και καλά αποτελέσματα
Mου έρχεται να ξεράσω πάνω στο πληκτρολόγιό σου...

Στο θέμα μας:
Θεωρώ ότι έχεις λάθος.
Ξεκάθαρα η πρόταση έχει Προστακτική Ενεστώτα ("deduc"). Aν είχε Προστακτική Μέλλοντα ("deducito"), τότε θα μπορούσες να έχεις δίκαιο.
Ξαναλέω: Συμφωνώ στο ότι μπορεί να έχει μελλοντική σημασία, όχι, όμως, στην ανάλυσή της με Οριστική Μέλλοντα ("redibis").
Αν ο σκοπός ήταν να δηλωθεί κάτι προσδοκώμενο-μελλοντικά επακόλουθο (όχι μόνο νοηματικά, αλλά και πρακτικά), τότε οι χρόνοι εξάρτησης και εκφοράς της μετοχής θα ήταν διαφορετικοί.
Μπορείς να σκεφτείς ότι στα αρχαία, στους υποθετικούς λόγους, αν συναντήσουμε "ει + οριστική" και απόδοση "Προστακτική Eνεστώτα", δεν χαρακτηρίζουμε τον υποθετικό λόγο ως "το είδος του προσδοκώμενου", αλλά το "είδος του πραγματικού με σημασία προσδοκώμενου". Αντίστοιχα, λοιπόν, κι ένας μαθητής θα μπορούσε να γράψει: " dum (tu) redis [με μελλοντική σημασία, καθώς η Προστακτική Ενεστώτα της πρότασης με το ρήμα εξάρτησης ("deduc"), μας επιτρέπει να εννοήσουμε ότι αναφέρεται στο μέλλον.]"
Η δικαιολόγηση, όμως, είναι περιττή, αφού δεν μας ζητήθηκε.
Η απάντηση είναι ξεκάθαρη.

Ave!

Επίσης, νιώθω την υποχρέωση να σε ενημερώσω ότι ζούμε στον 21 αιώνα.

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ

Νεοφερμένος

O ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ . έγραψε στις 19:04, 04-06-12:

Είναι δυνατόν να θέσωμεν το dum + οριστική μέλλοντος;

Διαβάζω από το σχολικό βιβλίο των Πασχάλη-Σαββαντίδη : (μάθημα ΧΧ, παρατήρηση 11)
«ο σύνδεσμος dum ακολουθείται από οριστική του ενεστώτα ανεξάρτητα από τον χρόνο της κύριας πρότασης, όταν εκφράζει πράξη ταυτόχρονη με εκείνην της κύριας πρότασης. Πρόκειται για λατινισμό.(ιδέ και το μαθ. ΧΧΧVIII)»

Στην γραμματική του τζάρτζανου ωστόσο σελ. 189 διαβάζομεν στην παράγραφον 190 το εξής παράδειγμα:

«dumpater rediit, domi mansimus» (= ώσπου επέστρεψε ο πατέρας, μείναμε σπίτι)!!!!!!!!!!

Δηλαδή αν και έχομεν dum δεν ακολουθείται αυτή από οριστική ενεστώτα. Τι γίνεται;
Η διευκρίνιση του Τζάρτζανου είναι διαφωτιστικότατη. Ο λατινισμός, δηλαδή οριστική Ενεστώτα πάντα με το dum, ανεξαρτήτου χρόνου στην κύρια, χρησιμοποιείται μόνον σε διηγήσεις με την σημασία του «εν ώ χρόνω» «καθ’ όν χρόνον»και ο ενεστώτας τότε είναι ιστορικός. Και δίδει και παράδειγμα: «ο Μαρδόνιος ενώ μάχεται (= με την σημασία του μαχόταν, ιστορικός ενεστώτας), σκοτώθηκε»
Έχομεν στο δικό μας παράδειγμα ιστορικόν ενεστώτα ήτοι μπορούμε να πούμε (= εν ώ επέστρεφες, φέρε τον);;;;;;;;

http://filologos-hermes.blogspot.gr/....html#comments

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 22:22, 04-06-12:

Μια παρατήρηση θέλω να κάνω σχετικά με μια απάντηση που έχει δώσει ο Φιλόλογος Ερμής στο blog του.
Το cupidus το έχετε βάλει ως κατηγορούμενο στο ego
Σύμφωνα με 3 βοηθήματα που έχω, το cupidus είναι Επιρρηματικό κατηγορούμενο του τρόπου στο ego.
Για να μην το κουράζετε το θέμα. Η σωστή άναλυση της μετοχής σύμφωνα με καθηγητές σχολείου και φροντιστηρίου και σύμφωνα με 3 βοηθήματα είναι:
dum (tu) redis
Ο,τι άλλο και να βάλετε, είναι ΛΑΘΟΣ!!!

Επίσης, στην άσκηση με τον πλάγιο λόγο, η σωστή απάντηση είναι:
Cicero dixit se eas cupidum bene gerendi et administrandi rem publican semper sibi
proponere
Δεν ξέρω για ποιον λόγο, ο Ερμής το κάνει proposuisse στo blog του

Τέλος, στην άσκηση με την αναγνώριση πρότασης ο Ερμής γράφει στο blog του:
Γ2α. «ut nihil ei gratius possit esse quam recuperatio fugitivi»:
Επιρρηματική συμπερασματική πρότασις. Δια τούτο εκφέρεται με υποτακτική. Εισάγεται με τον συμπερασματικόν σύνδεσμον ut. Στην κύρια πρότασιν προηγείται η δεικτική αντωνυμία tanto. Εκφέρεται με ενεστώτα διότι το ρήμα της κυρίας πρότασης est adfectus είναι σε αρκτικόν χρόνο (παρακείμενος με σημασίαν ενεστώτα)

Δεν απαντάει σε όλα τα ζητούμενα:
Αναγνώριση πρότασης (1 μονάδα)
Αιτιολόγηση τρόπου εισαγωγής (1 μονάδα χαμένη) Επρεπε να γράψει: συνοδευόμενο από την αντωνυμία nihil, γιατί είναι αποφατική
Συντακτική λειτουργία ]1 μονάδα) Λειτουργεί συντακτικά ως επιρρηματικός προσδιορισμός του αποτελέσματος στο περιεχόμενο της κύριας πρότασης με ρήμα το adfectus est.
Δικαιολόγηση έγκλισης και τρόπου εκφοράς (2 μονάδες) Εκφέρεται με υποτακτική γιατί το αποτέλεσμα θεωρείται κάτι το υποκειμενικό στα Λατινικά και ειδικότερα με υποτακτική ενεστώτα (possit) γιατί εξαρτάται από αρκτικό χρόνο (adfectus est=παρακείμενος με σημασία ενεστώτα). Ισχύει η ιδιόμορφη ακολουθία των χρόνων (συγχρονισμός κύριας και δευτερεύουσας πρότασης

Με λίγα λόγια, απο τις 5 μονάδες, τις 2 πήρατε...
Συμπέρασμα: Και οι "αυθέντίες" κάνουν λάθη. nafasskata, μη παίρνεις και πολύ στα σοβαρά οτι σου λέει
Κοίταξε εσύ τις λύσεις του φροντιστηρίου σου και άφησέ τον αυτόν

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 02:10, 05-06-12:

@Chaos,

Τις έχω δει τις λύσεις και ξέρω πόσο έγραψα από την πρώτη μέρα.
Απλώς, δε μπορώ να διαβάζω μη επιστημονικά τεκμηριωμένες βλακείες.

Κατά τ'άλλα το προβλεπόμενο κατά τον όρκο των φιλολόγων ήθος μας "μάρανε".

Porcia+Brutus

Δραστήριο Μέλος

O Porcia+Brutus έγραψε στις 22:25, 05-06-12:

Αυτο μου κάνει σαν χρονικοϋποθετική πρόταση. Γιατί να είναι σωστό;;
Αφού είναι η περίπτωση του Λατινισμού, Κείμενο 38 σελίς 106 του σχολικού βιβλίο, dum + Οριστική Ενεστώτα, αλλιώς δεν θα εζητείτο.

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,543 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 22:22, 14-06-12:

παιδια εγω δυο λαθακια εκανα... εβαλα οτι η συμπερασματικη ειναι καταφατικη, και εβαλα τη χρονικη προταση οχι μονο dum redis αλλα και cum redires... ποσο λετε να εχω παρει?

HumaneTouch

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη HumaneTouch
Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O HumaneTouch έγραψε στις 11:53, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikosxdxd
παιδια εγω δυο λαθακια εκανα... εβαλα οτι η συμπερασματικη ειναι καταφατικη, και εβαλα τη χρονικη προταση οχι μονο dum redis αλλα και cum redires... ποσο λετε να εχω παρει?
Aνάλογα με τον διορθωτή από την πρόταση μπορούν να σου κόψουν από 0.25-0.50 και από την άσκηση κανονικά πρέπει να σου κόψουν και τα 2 γιατί όταν δίνεις παραπάνω από μία λύση μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν ήσουν σίγουρος (όπως για παράδειγμα στο συντακτικό αν βάλεις παραπάνω εκδοχές δεν λαμβάνεται σωστό) . Τώρα αν βρεθεί κάποιος με φιλότιμο μπορεί και να σου κόψει 1 ή και καθόλου ! Οπότε στην χειρότερη θα σου κόψουν 2.5

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους