Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,168 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,912 μηνύματα σε 96,050 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

[24/5/2013] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
Άριστα 18-20
30
75,00%
Πολύ καλά 15-18
4
10,00%
Καλά 12-15
3
7,50%
Μέτρια 10-12
1
2,50%
Όχι καλά 5-10
0
0%
Καθόλου καλά 0-5
2
5,00%

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vHSdis
Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O vHSdis έγραψε στις 12:33, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από dimijim
Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...

Μια παρατήρηση, δεν προέκυπταν συνολικά 3 μόρια DNA.
Είτε θα κολλούσαν με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον. Δεν ήταν πολλά τα μόρια, ήταν δύο. Ή θα έβγαινε το σενάριο που κόβει μια φορά η EcoRI ή το σενάριο που δεν κόβει καμία φορά. Ταυτόχρονα όχι.
Δεν ξέρω αν θα το κόψουν ή αν δε θα το μετρήσουν...
Mακαρι να μας ρθεις.Αν και μετα θα θες να φυγεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

steffie__se

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη steffie__se
H steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H steffie__se έγραψε στις 12:38, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Signor Positivo
Παιδιά οι απαντήσεις βγήκαν; Επίσης, ας κάνει κάποιος την παλικαριά να γράψει τα πολλαπλής επιλογής!
Τις εχει εδω http://www.madata.gr/epikairotita/social/275493.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BILL4
Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O BILL4 έγραψε στις 12:47, 24-05-13:

Ωραια θεματα,πολυ γραψιμο, ευτυχως η θεωρια(β θεμα) εφυγε γρηγορα. Δε θυμαμαι αν εχω ξεχασει μια περιπτωση στο γ2 οποτε μπορει -3 μορια απο αυτο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στο γ3 η περιπτωση της μεταλλαξης ειναι σωστη περα απο τα 4 κλασσικα. Το δ θεμα ηταν γαματο και ηθελε σκεψη και ψυχραιμια , το εκανα ολο ( εκεινο με το trna πολυ εξυπνο). Συμπερασματικα πιστευω οτι εγραψα πανω απο 95. Τη δευτερα κρινονται ολα πλεον. Chaos φιλε κοψε το τρολλαρισμα σε αυτο το θεμα, μιλαμε για μαθημα πρωτης βαρυτητας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL4 : 24-05-13 στις 12:56.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vHSdis έγραψε στις 12:51, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από BILL4
Ωραια θεματα,πολυ γραψιμο, ευτυχως η θεωρια(β θεμα) εφυγε γρηγορα. Δε θυμαμαι αν εχω ξεχασει μια περιπτωση στο γ2 οποτε μπορει -3 μορια απο αυτο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στο γ3 η περιπτωση της μεταλλαξης ειναι σωστη περα απο τα 4 κλασσικα. Το δ θεμα ηταν γαματο και ηθελε σκεψη και ψυχραιμια , το εκανα ολο ( εκεινο με το trna πολυ εξυπνο). Συμπερασματατικα πιστευω οτι εγραψα πανω απο 95. Τη δευτερα κρινονται ολα πλεον. Chaos φιλε κοψε το τρολλαρισμα σε αυτο το θεμα, μιλαμε για μαθημα πρωτης βαρυτητας.
Σωστο ειναι.
Εξ'αλλου και στις ασκησεις με μενδελικους νομους λεει πολλες φορες να υπολογισετε τον φαινοτυπο των απογονων χωρις να ληφθουν υποψη μεταλλαξεις.

Παράθεση

Dmitsos (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dmitsos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O Dmitsos έγραψε στις 12:56, 24-05-13:

Παιδιά όταν έδινα εγω το 2011 είχαμε ένα θέμα Γ στο οποίο ζητούσαν να βρούμε γονοτυπο και όλοι κάνανε διασταύρωση ελέγχου. Λίγο πριν τελειώσει ο χρόνος συνειδητοποιώ ότι δεν μας λέει πουθενά ότι έχουμε και άλλο φυτό και σβήνω την απάντηση και κάνω αυτόγονιμοποίηση μέσα σε 3 λεπτά, μια απάντηση χωρίς ρήματα, θεωρία κλπ. Μόνο εξήγησα τη σκέψη μου. Πήρα όλες τις μονάδες και από τους 2. Αυτό που θέλω να σας πω ειναι να στε πρωτοτυποι και μην αγχωνεστε αν ξεφυγατε από τις μαλακισμενες μέθοδολογιες. Καλή συνέχεια!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sky'sTheLimit
H Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Sky'sTheLimit έγραψε στις 12:56, 24-05-13:

Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...

Μια παρατήρηση, δεν προέκυπταν συνολικά 3 μόρια DNA.
Είτε θα κολλούσαν με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον. Δεν ήταν πολλά τα μόρια, ήταν δύο. Ή θα έβγαινε το σενάριο που κόβει μια φορά η EcoRI ή το σενάριο που δεν κόβει καμία φορά. Ταυτόχρονα όχι.
Δεν ξέρω αν θα το κόψουν ή αν δε θα το μετρήσουν...
εγω μιλαω για αυτα που προκυπτουν μετα την δραση της ενδο.! το ενα μοριο DNA κοβοταν ενω το αλλο οχι! αρα στο τελος ειχες 2+1=3 μορια DNA!

Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O BILL4 έγραψε στις 12:57, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από vHSdis
Σωστο ειναι.
Εξ'αλλου και στις ασκησεις με μενδελικους νομους λεει πολλες φορες να υπολογισετε τον φαινοτυπο των απογονων χωρις να ληφθουν υποψη μεταλλαξεις.
Ωραια ευχαριστω.

Παράθεση

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimijim
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

O dimijim έγραψε στις 12:59, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Sky'sTheLimit
εγω μιλαω για αυτα που προκυπτουν μετα την δραση της ενδο.! το ενα μοριο DNA κοβοταν ενω το αλλο οχι! αρα στο τελος ειχες 2+1=3 μορια DNA!
Ναι, λέω δεν είχες 2+1=3 μόρια, είχες είτε 2 μόρια DNA είτε 1 μόριο DNA. Γιατί δε γίνεται ταυτόχρονα να έχεις και το μόριο στο οποίο κόβει και το άλλο που δεν κόβει. Είναι 2 ή 1, όχι 3. Τώρα αν αυτή τη λεπτομέρεια τη βαθμολογήσουν ή όχι, δεν ξέρω και δε θέλω να πω σε κανέναν για κάτι σχετικά ασήμαντο ότι μπορεί να χάσει ή όχι μόρια.

Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

O BILL4 έγραψε στις 12:59, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Sky'sTheLimit
Συμφωνω με τον dimjim δυο περιπτωσεις παιρνουμε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sky'sTheLimit
H Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Sky'sTheLimit έγραψε στις 13:02, 24-05-13:

Ναι, λέω δεν είχες 2+1=3 μόρια, είχες είτε 2 μόρια DNA είτε 1 μόριο DNA. Γιατί δε γίνεται ταυτόχρονα να έχεις και το μόριο στο οποίο κόβει και το άλλο που δεν κόβει. Είναι 2 ή 1, όχι 3. Τώρα αν αυτή τη λεπτομέρεια τη βαθμολογήσουν ή όχι, δεν ξέρω και δε θέλω να πω σε κανέναν για κάτι σχετικά ασήμαντο ότι μπορεί να χάσει ή όχι μόρια.
2 κομμενα,1 αθικτο! τελος

Αρχική Δημοσίευση από BILL4
Συμφωνω με τον dimjim δυο περιπτωσεις παιρνουμε.
ε ναιιιι!μονο η μια κοβοταν!και εδινε 2 κομματια-.-

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giorgosklou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgosklou
Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 213 μηνύματα.

O giorgosklou έγραψε στις 13:34, 24-05-13:

ευκολα 19 οποιος ξερει
θα ανεβουν οι βασεις

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 13:40, 24-05-13:

ριχνω πολυ γελιο στο ischool.
Eιλικρινα...
Τα θεματα δεν ηταν ευκολα ηταν παρα πολλα με τσιμπημενο Γ3 και θεωρημα Δ.
Ειλικρινα ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ για να τα λυσω ολα..
Δεν το ειχα ξαναπαθει αυτο..

Πηγα στο φροντιστηριο και μου ειπαν πως τα θεματα ηταν τσιμπημενα και για καλα προετοιμασμενους με πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ επεξηγηση..Δεν ξερω πως τα ειδατε εσεις αλλα ετσι λενε και οσοι εχω μιλησει..
Μαλιστα μου ειπε πως με μεγαλα φροντιστηρια που εχει μιλησει στην Αθηνα και με γνωστους πολλα παιδια δεν προλαβαν καν να πανε στο θεμα Δ ποσο μαλλον να το ολοκληρωσουν.Οποτε τι λεμε?

Βεβαια στο ischool ειμαστε οι πιο γαματοι

Εχω γραψει αρκετα καλα και ειμαι ευχαριστημενη με τον εαυτο μου δεδομενο των θεματων.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 13:44, 24-05-13:

σωστά,τι να πουν κι αυτοί που γράψαν 18,99....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~Lös~ : 24-05-13 στις 13:52.
Παράθεση

MixLazarKal (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη MixLazarKal
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O MixLazarKal έγραψε στις 13:50, 24-05-13:

εχασα μονο τα τμηματα του dna μετα απο την επιδραση ecori γτ ειπα 4.. και στο β τις 2-3 γραμμες που μιλανε για συνεχη εγχυση λεμφοκυτταρων

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 13:54, 24-05-13:

αυτό που πάντα μα ΠΑΝΤΑ όλοι εδώ μέσα σε κάθε μάθημα (και στα δύσκολα μάλιστα) ψηφίζουν 18-20 ότι έγραψαν;
θα ψηφίσω κι εγώ 18-20 τώρα εδώ βιολογία να τελειοποιηθεί το τρολλάρισμα (δεν είμαι θετική )

Παράθεση

Solmyr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Solmyr
Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 538 μηνύματα.

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 14:01, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Οποιος γράψει κάτω απο 19.9 με τέτοια γελοια θέματα της τελευταίας δεκαετίας, απλά ήταν τουρίστας όλη τη χρονιά.

Επαναλαμβάνεσαι συνέχεια...Ακόμα και αστείο να φαινόταν σε μερικούς αρχικά,τώρα κατάντησε πολύ βαρετό και ανόητο.

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
αυτό που πάντα μα ΠΑΝΤΑ όλοι εδώ μέσα σε κάθε μάθημα (και στα δύσκολα μάλιστα) ψηφίζουν 18-20 ότι έγραψαν;
θα ψηφίσω κι εγώ 18-20 τώρα εδώ βιολογία να τελειοποιηθεί το τρολλάρισμα (δεν είμαι θετική )
Εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι δε θα μπαίνεις καθόλου μέσα, ότι κανενας στο σπιτι σου δε θα σου μιλουσε, οτι ειστε σε κατασταση συναγερμου και αλλα τετοια?Ηξερες απο την αρχη οτι παρουσιαζονται υψηλοι βαθμοι και ομως μπηκες να τα δεις.Και εκτος απο αυτο κανεις και χαζομαρες βαζοντας ψηφο σε μαθηματα που δεν εδωσες.Πολυ εξυπνο εκ μερους σου...

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 14:24, 24-05-13:

Σύμφωνα με τις λύσεις του Βακάλη, έπρεπε να γράψουμε όλα τα χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα για να απαντήσουμε στο Δ2;

2 μονάδες έπιανε η επεξήγηση, τι άλλο να θέλανε εκτός από πορεία μεταγραφής, κωδικώνια έναρξης / λήξης και συμπληρωματικότητα RNA/DNA?

Κατά τ' άλλα καλά θεματάκια ήταν, υπολογίζω ένα -3/100 καλού κακού γιατί πάντα χάνω κάτι από αιτιολογήσεις.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,678 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 14:26, 24-05-13:

Και εγώ αυτά έγραψα. Αναμένουμε...

Κάτι άλλο:
Στο Γ3 έγραψα σαν ένα παράγοντα την μετάλλαξη. Λέτε να μου το πάρουν σωστό;

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 14:28, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Solmyr

Εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι δε θα μπαίνεις καθόλου μέσα, ότι κανενας στο σπιτι σου δε θα σου μιλουσε, οτι ειστε σε κατασταση συναγερμου και αλλα τετοια?Ηξερες απο την αρχη οτι παρουσιαζονται υψηλοι βαθμοι και ομως μπηκες να τα δεις.Και εκτος απο αυτο κανεις και χαζομαρες βαζοντας ψηφο σε μαθηματα που δεν εδωσες.Πολυ εξυπνο εκ μερους σου...
τώρα εγώ πρέπει να ζητήσω συγγνώμη για το ότι δεν ημουν τοσο απολυτη τελικα σ'ενα θεμα που αφορα καθαρα εμενα;

Παράθεση

Mister No0ne

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mister No0ne
Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O Mister No0ne έγραψε στις 14:34, 24-05-13:

Πως πηγατε σημερα??? Φανταζομαι και ελπιζω καλα δεν ηταν πολυ δυσκολα, εμοιαζαν πολυ με τα περσινα

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dhmh
H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 14:35, 24-05-13:

αιτια που δεν ισχυουν οι νομοι του μεντελ: οχι αλληλομορφα, μεταλλαξη, εξωσωματικη, αλλος πατερας απο αυτον των δεδομενων, διζυγωτια.
σας επιτρεπω να λιωσετε στα γελια!!

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,678 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 14:39, 24-05-13:

Απ'όλα αυτά μόνο το όχι αλληλόμορφα δεν κατάλαβα.

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 14:47, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Απ'όλα αυτά μόνο το όχι αλληλόμορφα δεν κατάλαβα.
θυμαμαι που κατι ελεγε κατω απο τον 2ο νομο μεντελ για μια προυποθεση ωστε να ισχυει...
(γιατι τα υπολοιπα-εκτος μεταλλάξης- ισχυουν?. πραγματικα δεν ξερω γιατι θνησιγονα κ.λ.π. δεν μου περασαν ΚΑΝ απο το μυαλο)

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 14:49, 24-05-13:

Ισχύουν αλλά δεν αλλάζουν τους νόμους του Mendel. Με το άλλος πατέρας ξεράθηκα πάντως. Σόρρυ.

Παράθεση

Mister No0ne

Φοιτητής

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O Mister No0ne έγραψε στις 14:53, 24-05-13:

λοιπον πολλαπλα αλληλομορφα, θνησιγονα, μη μονογονιδιακος χαρακτηρας, μεταλλαξη, γονιδια που εδραζονται στο ιδιο χρωμοσωμα ( αυτο που λεει κατω απο τον δευτερο νομο ) συνεπικρατη, ατελως επικρατη.. διαλεγετε και γραφετε... Να τονισω εδω οτι ειναι πολυ ευκολο θεμα αυτο, στο βιβλιο ,μετα τους νομους του μεντελ, η επομενη ενοτητα εχει τιτλο " οταν τα γονιδια τροποποιουν τις αναλογιες τον νομων του Μεντελ" η κατι τετοιο και αναφερει 5 ακριβως περιπτωσεις

Παράθεση

Δρ. Σπίτης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δρ. Σπίτης
Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O Δρ. Σπίτης Μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 14:56, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dhmh
αιτια που δεν ισχυουν οι νομοι του μεντελ: οχι αλληλομορφα, μεταλλαξη, εξωσωματικη, αλλος πατερας απο αυτον των δεδομενων, διζυγωτια.
σας επιτρεπω να λιωσετε στα γελια!!
Μόλις έπεσα από την καρέκλα.

Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
Σύμφωνα με τις λύσεις του Βακάλη, έπρεπε να γράψουμε όλα τα χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα για να απαντήσουμε στο Δ2;
Δε νομίζω ρε Ιάσονα, για 2 μόρια εγώ έγραψα κανόνες συμπληρωματικότητας και δικαιολόγησα τα άκρα (αντιπαράλληλο κλπ.).

Χαρακτηριστικά γενετικού κώδικα κλπ. έγραψα στην αιτιολόγηση του Δ3 που ήταν και βαρβάτη.

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 15:11, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Ισχύουν αλλά δεν αλλάζουν τους νόμους του Mendel. Με το άλλος πατέρας ξεράθηκα πάντως. Σόρρυ.
Αρχική Δημοσίευση από Mister No0ne
λοιπον πολλαπλα αλληλομορφα, θνησιγονα, μη μονογονιδιακος χαρακτηρας, μεταλλαξη, γονιδια που εδραζονται στο ιδιο χρωμοσωμα ( αυτο που λεει κατω απο τον δευτερο νομο ) συνεπικρατη, ατελως επικρατη.. διαλεγετε και γραφετε... Να τονισω εδω οτι ειναι πολυ ευκολο θεμα αυτο, στο βιβλιο ,μετα τους νομους του μεντελ, η επομενη ενοτητα εχει τιτλο " οταν τα γονιδια τροποποιουν τις αναλογιες τον νομων του Μεντελ" η κατι τετοιο και αναφερει 5 ακριβως περιπτωσεις
Αρχική Δημοσίευση από Δρ. Σπίτης
Μόλις έπεσα από την καρέκλα.

Δε νομίζω ρε Ιάσονα, για 2 μόρια εγώ έγραψα κανόνες συμπληρωματικότητας και δικαιολόγησα τα άκρα (αντιπαράλληλο κλπ.).

Χαρακτηριστικά γενετικού κώδικα κλπ. έγραψα στην αιτιολόγηση του Δ3 που ήταν και βαρβάτη.
Νομιζω ειναι και ασκηση του βιβλιου ποτε αλλαζουν οι αναλογιες...
Μου εχει τυχει σε ασκηση αυτο με τον πατερα και δεν μου ερχοταν εκεινη την στιγμη κατι αλλο Χαιρομαι που σας εφτιαξα τη διαθεση!
Δηλαδη παιρνω 1/5(μεταλλαξη)ε?
Παντως τοσα χρονια σχολικη καριερα, 1η φορα βλεπω 12 και 14 μορια σε ενα ερωτημα!

Παράθεση

GivAS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GivAS
Ο GivAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O GivAS έγραψε στις 15:15, 24-05-13:

Εγώ , ενώ πήρα 2 περιπτώσεις στο Γ2 , κατάφερα ( άγνωστο το πως) να απορρίψω την αυτοσωμική .... Πόσο λέτε να μου κόψουν ?

Παράθεση

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimijim
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

O dimijim έγραψε στις 15:22, 24-05-13:

Λύσεις από ΠΕΒ.

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 15:31, 24-05-13:

έτυχε τώρα να έχω νετ κι έβλεπα τις απαντήσεις σας...
τι κινέζικα κάνατε μια χρονιά βρε παιδιά;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mister No0ne

Φοιτητής

O Mister No0ne έγραψε στις 15:43, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
έτυχε τώρα να έχω νετ κι έβλεπα τις απαντήσεις σας...
τι κινέζικα κάνατε μια χρονιά βρε παιδιά;
καθολου κινεζικα, λιγο να σχοληθεις θα δεις οτι ειναι απλα και λογικα.... σαν παραμυθι ειναι η βιολογια

Παράθεση

Studentpro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Studentpro
H Studentpro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Studentpro έγραψε στις 15:54, 24-05-13:

Κοιτάξτε το δικό μας τρίτης λυκείου κατεύθυνσης το φετινό.
Σημειώστε ότι είχε πράγματα εκτός ύλης που μας είχαν πει οι
ιδίοι καθηγητές ότι ήταν εκτός και τώρα μας
λένε ότι δεν το διευκρίνιζαν απόλυτα. Όλοι είχαμε αγχωθεί τρέλα απ την πρώτη άσκηση, με όσους μίλησα ελπίζουμε
να γίνει κάτι και να γράψαμε κανένα 10....
http://www.moec.gov.cy/ypexams/panex...21_themata.pdf

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 15:59, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mister No0ne
καθολου κινεζικα, λιγο να σχοληθεις θα δεις οτι ειναι απλα και λογικα.... σαν παραμυθι ειναι η βιολογια
δεν είμαι θετική,σημειωτέον ... καλά,ντάξει,εννοείται ότι ένα εντελώς άγνωστο για'μένα περιεχόμενο είναι λογικό να μου φαίνεται περίεργο ,μιας και δεν ασχολήθηκα με αυτό..αλλά και πάλι,ακόμα και θετική να διάλεγα και να είχα ασχοληθεί με βιολογία κατεύθυνσης,δεν ξέρω κατά πόσο θα μου ήταν κατανοητή...θα μπερδευόμουν όχι απλώς άνετα,άστο,πραγματικά... εμένα μου φάνηκαν πανδύσκολα πάντως, κι είναι κάτι που δεν αμφισβητεί κανείς για τη συγκεκριμένη βιολογία... ο βαθμός δυσκολίας της εννοώ..

Παράθεση

tolis261995

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tolis261995
Ο tolis261995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O tolis261995 έγραψε στις 16:05, 24-05-13:

Καλησπέρα να σας ρωτησω κατι σχετικα με τα σημερινα θέματα, εγω στο Δ4 που εβαζες στα δυο υβριδοποιημενα μορια DNA δεσμαση εγραψα οτι το ενα(το μακρυ που ειχε μονο στο ενα ακρο αζευγαρωτες βασεις) δεν επιρρεαζεται απο την δεσμαση γιατι το αλλο, (το κοντό που ειχε και στα δυο άκρα αζευγαρωτες βασεις) δημιουργει κυκλικό μοριο καθως οι αζευγαρωτες που υπαρχουν και στα δυο ακρα του μπορουν να ζευγαρωσουν μεταξυ τους. Τις αλλες περιπτωσεις δεν τις εγραψα. Ετσι εβγαινε οτι η EcoRI δεν αναγνωριζε καμμια αλληλουχια και τελικα ειχα δυο τμηματα DNA ενα δικλωνο κυκλικο και ενα γραμμικο. Λετε να παρω καμμια μοναδα. Τις αιτιολογησεις τις εγραψα.

Παράθεση

Mister No0ne

Φοιτητής

O Mister No0ne έγραψε στις 16:06, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Studentpro
λένε ότι δεν το διευκρίνιζαν απόλυτα. Όλοι είχαμε αγχωθεί τρέλα απ την πρώτη άσκηση, με όσους μίλησα ελπίζουμε
WT

WTF???? τι ειναι αυτα??? καλα ποση ωρα γραφετε??? ποσα σας βαζουν????? Τα μισα τα εμαθα α εξαμηνο ιστολογια Ι καποια ειναι ιδια με τα δικα μας και καποια δεν τα ξερω...... πωωω και μετα παραπονομαστε στην Ελλαδα

επισης η βιολογια δεν ειναι δυσκολη να την καταλαβεις los.. εχει λογικη και πολλα απο αυτα που λεει τα δεχεται χωρις εξηγηση ( ακομα τουλαχιστον). Το μονο που θελει ειναι διαβασμα και υπομονη... γι αυτο λενε οτι ειναι δυσκολη, ειναι παπαγαλια και κατεβατα κειμενα

Παράθεση

Νάγια Τ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,210 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 16:09, 24-05-13:

Στην Κύπρο είναι σε πολυ υψηλό επίπεδο! Το βλέπω απο Κυπρίους συμφοιτητές μου. Πράγματα που εμείς τα ακούμε πρώτη φορά α εξάμηνο ,αυτοί τα κατέχουν άνετα ήδη! Αποκτούν πιο ολόπλευρη γνώση ,σε όλα τα μαθήματα!

Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,191 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 16:13, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Νάγια Τ.
Στην Κύπρο είναι σε πολυ υψηλό επίπεδο! Το βλέπω απο Κυπρίους συμφοιτητές μου. Πράγματα που εμείς τα ακούμε πρώτη φορά α εξάμηνο ,αυτοί τα κατέχουν άνετα ήδη! Αποκτούν πιο ολόπλευρη γνώση ,σε όλα τα μαθήματα!
ναι μόνο που πριν έρθουν στο πανεπιστήμιο πάνε 2 χρόνια στρατό..δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο τα θυμούνται

Παράθεση

Νάγια Τ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,210 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 16:16, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
ναι μόνο που πριν έρθουν στο πανεπιστήμιο πάνε 2 χρόνια στρατό..δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο τα θυμούνται
Ισχύει,όμως τα θυμούνται ! Ισως αν κατανοησεις κατι καλα,δεν το ξεχνάς τόσο εύκολα!

Παράθεση

Mister No0ne

Φοιτητής

O Mister No0ne έγραψε στις 16:18, 24-05-13:

ναι πανε στρατο αλλα εμενα οι δικοι μου κυπριοι συμφοιτητες δεν φαινεται να ξερουν κατι παραπανω απο μας... Παντως οκ εμεις εδω με ενα Γ2 ( ισως το μονο δυσκολο φετος) δεν μπορουμε να συναγωνιστουμε τη δυσκολια των θεματων στην κυπρο

Παράθεση

JustLikeMaria

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη JustLikeMaria
H JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H JustLikeMaria Αιγοκερως ---> Μυστηριωδης !!! έγραψε στις 16:49, 24-05-13:

Η αληθεια ειναι πως τα θεματα μου φανηκαν βατα για εναν που ειχε διαβασει,ειχε λιγο γραψιμο αλλα οκ,βιολογια κατευθυνσης ειναι.Πηγαινα για 16-18 αλλα επειδη εχασα κατευθειαν τα 8 μορια του Β1 (κολλησα και δεν θυμομουν τιποτα....τιποτα ομως....) και κατι οτι να ναι λαθη στο Δ.Τελικα απ οτι φαινεται εγραψα 15-16....
Δεν ειναι ασχημος βαθμος αλλα με την προυποθεση οτι δεν εγραψα καλα φυσικη και μθμτκ γενικης,ε να επρεπε να ηταν λιγο παραπανω..
Οπως και να χει,παμε για το επομενο!!!!
Λιγο ακομα και ΤΕΛΟΣ!!!!!

Επισήμανση: Tα μηνύματα 90-94 προήλθαν απο το νήμα "[20/5/2013] Βιολογία Γενικής Παιδείας"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 25-05-13 στις 16:52. Αιτία: Επισήμανση.
Παράθεση

Solmyr

Φοιτητής

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 538 μηνύματα.

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 16:52, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από JustLikeMaria
Η αληθεια ειναι πως τα θεματα μου φανηκαν βατα για εναν που ειχε διαβασει,ειχε λιγο γραψιμο αλλα οκ,βιολογια κατευθυνσης ειναι.Πηγαινα για 16-18 αλλα επειδη εχασα κατευθειαν τα 8 μορια του Β1 (κολλησα και δεν θυμομουν τιποτα....τιποτα ομως....) και κατι οτι να ναι λαθη στο Δ.Τελικα απ οτι φαινεται εγραψα 15-16....
Δεν ειναι ασχημος βαθμος αλλα με την προυποθεση οτι δεν εγραψα καλα φυσικη και μθμτκ γενικης,ε να επρεπε να ηταν λιγο παραπανω..
Οπως και να χει,παμε για το επομενο!!!!
Λιγο ακομα και ΤΕΛΟΣ!!!!!
πωπω πρέπει να εισαι το 1ο ατομο που ξερω το οποιο δινει 3 μαθηματα γενικης.
Κάπου θα μπερδεύτηκες...

Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,191 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 16:55, 24-05-13:

Κάπου θα μπερδεύτηκες...
έγραψε σε λάθος θέμα η κοπέλα..στης κατεύθυνσης ήθελε!

Παράθεση

Solmyr

Φοιτητής

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 16:56, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
έγραψε σε λάθος θέμα η κοπέλα..στης κατεύθυνσης ήθελε!
Το κατάλαβα ρε...Απλά την πειράζω

Παράθεση

JustLikeMaria

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη JustLikeMaria
H JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H JustLikeMaria Αιγοκερως ---> Μυστηριωδης !!! έγραψε στις 17:06, 24-05-13:

Χαχαχαχα sorry παιδια μπερδευτικα....1!!!!
Δεν πειραζει μαθατε πως ηταν η βιολογια κατευθυνσης σημερα οσοι δεν ακουσατε ακομα τιποτα...

(μπορω να το σβησω εκεινο το σχολιο??)
Κάπου θα μπερδεύτηκες...
Δεν μπερδευτηκα καλε εγω εγραψα και βιολογια γενικης και μαθηματικα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JustLikeMaria : 24-05-13 στις 17:12.
Παράθεση

Studentpro

Νεοφερμένος

H Studentpro έγραψε στις 17:15, 24-05-13:

Τρείς ώρες γράφουμε :Ρ
Η αλήθεια είναι πως είναι πολλά ειδικά φέτος το διαγωνισμά που ήταν πολύ δύσκολο και όλοι απογοητευτήκαμε χάσαμε το μυαλό μασ.10 κεφάλαια έχουμε να μάθουμε Αλλά εντάξει ειναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα .

Παράθεση

Δρ. Σπίτης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δρ. Σπίτης
Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O Δρ. Σπίτης Μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 17:28, 24-05-13:

Ο Χριστός και η μάνα του...μόλις είδα τα θέματα που γράφετε στην Κύπρο και νιώθω εντελώς άχρηστος παρόλο που έγραψα καλά στα δικά μας.

Πραγματικά, υπάρχουν άτομα που γράφουν πάνω από 30 στα 100 σε αυτά τα θέματα;

Παράθεση

Studentpro

Νεοφερμένος

H Studentpro έγραψε στις 17:51, 24-05-13:

Κοιτάξε εγώ ελπίζω να έγραψα πάνω από 30:Ρ αλλά είδικα φέτος επειδή το
περισσότερο γραπτό ήταν λεπτομέρειες θα είναι χαμηλός
ο μέσος όρος. Στις προηγούμενες χρονιές έγραφες άνετα καλά αν ήσουν
διαβασμένος. αυτό είναι το περσινό .http://www.moec.gov.cy/ypexams/panex...21_themata.pdf

Παράθεση

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vHSdis έγραψε στις 18:42, 24-05-13:

Εμενα παντως μου φαινονται τελεια!Ειδικα για καποιον που στοχευει σε σχολες υγειας ειναι τελεια!!
Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολα αλλα νομιζω οτι και οι βασεις ειναι ιδιαιετρα χαμηλες,δλδ κατω απο τη βαση ακομα για ιατρικες

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 19:12, 24-05-13:

Κοιτάξε εγώ ελπίζω να έγραψα πάνω από 30:Ρ αλλά είδικα φέτος επειδή το
περισσότερο γραπτό ήταν λεπτομέρειες θα είναι χαμηλός
ο μέσος όρος. Στις προηγούμενες χρονιές έγραφες άνετα καλά αν ήσουν
διαβασμένος. αυτό είναι το περσινό .http://www.moec.gov.cy/ypexams/panex...21_themata.pdf
Δεν τα κοιταξα λεπτομερως, αλλα και μονο που μια ωρα ''κατεβαινα'' για να παω στο τελος των θεματων, καταλαβα περι τινος προκειται. Πραγματικα ΜΠΡΑΒΟ σας!!

Παράθεση

Mister No0ne

Φοιτητής

O Mister No0ne έγραψε στις 20:58, 24-05-13:

φαινεται πολυ ενδιαφερων το μαθημα της βιολογιας στην κυπρο παντως... Μπραβο για το κουραγιο σας.. καλη επιτυχια να εχετε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους