Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,074 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 517 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

[27/5/2013] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
Άριστα 18-20
19
18,45%
Πολύ καλά 15-18
33
32,04%
Καλά 12-15
19
18,45%
Μέτρια 10-12
10
9,71%
Όχι καλά 5-10
18
17,48%
Καθόλου καλά 0-5
4
3,88%

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,314 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:14, 27-05-13:

Το Α θέμα εύκολο και αναμενόμενο.

Το Β θέμα αρκετά πιο δύσκολο από το περσινό, και πολύ ψαρωτικό Γ ερώτημα.

Το Γ θέμα ήταν δωράκι για αυτούς που διάβασαν σοβαρά, μόνο τον Μπάρλα να έχετε λύσει έβγαινε εύκολα.

Το Δ θέμα όπως κάθε Δ θέμα, δύσκολο γενικά αλλά σε σχέση με προηγούμενα έτη στο ίδιο επίπεδο.

Οι ασκήσεις ήταν λιγότερες σε σχέση με πέρυσι, αλλά πρέπει να είχαν περίπου το ίδιο γράψιμο.

Ίσως η μεγαλύτερη δυσκολία στα μαθηματικά ήταν αντίκτυπο των ευκολότερων θεμάτων στην φυσική από πέρυσι.

Τώρα ΑΕΠΠ, ένα έχω να πω, μην το υποτιμήσετε. Πέρυσι το υποτίμησα, περίμενα πως και πως να τελειώσει όλο αυτό, και χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο από τις απροσεξίες στο τέλος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 13:14, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δρ. Σπίτης
Σε όποιον το έλυσε πραγματικά μπράβο και του προτείνω να περάσει Μαθηματικό.
Καλύτερα ας ξανασκεφτεί την επιλογή. Η επιτυχία στα Μαθηματικά στις πανελλήνιες δεν έχει καμία σχέση με την επιτυχία κατά την διάρκεια των σπουδών στα Μαθηματικά. Οι σπουδές στα Μαθηματικά έχουν τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης ενώ δεν είναι στο πνεύμα της "μηχανιστικής" επίλυσης ασκήσεων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giorgosklou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgosklou
Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 213 μηνύματα.

O giorgosklou έγραψε στις 13:16, 27-05-13:

δλδ το μεγιστο ειναι 18.5 τελεια

λετε να πεσουν οι βασεις???

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr.Blonde
Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 838 μηνύματα.

O Mr.Blonde έγραψε στις 13:16, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από MathGeek555
Η μητέρα μου είναι φιλόλογος, από συνάδελφο της έχουμε τις οδηγίες βαθμολόγησης. Έχω κάνει σωστά όλες τις ασκήσεις, περίληψη ανέφερα όλους τους θεματικούς άξονες, το ίδιο και στην παράγραφο, το ίδιο και στην έκθεση.
Από γλώσσα/δομή συνήθως δεν χάνω , οπότε άφησα περιθώρια στον εξεταστή να μου κόψει 3 μόρια αν θέλει να κόψει οπωσδήποτε.
Ελπίζω να σε κάλυψα
Yπολογιζε κανα 18-18,5 με το ζορι.Θα ελεγα πιο κατω αλλα η μητερα σου ειναι φιλολογος.Φιλικα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gtaivpc (Xen)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gtaivpc
Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O gtaivpc έγραψε στις 13:16, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Naevan
Εγω παλι μονο το β3 δεν εκανα..το εκανε ενα παιδι στο σχολειο μου,αλλα εκεινος ασχολειται με ολυμπιαδες μαθηματικων και τετοια φαση. κανεις αλλος :p

δεν θα πω οτι τα θεματα ηταν ανεπιτρεπτα,αλλα δεν μαρεσε που βαλαν το Γ πιο ευκολο απ το Β. Σε σκιζει την ψυχολογια την στιγμη που κολλας ακομα στο β2-β3 θεμα,μετα λες που παω ετσι ουτε 10...

εκανα και μια αλλη βλακια εγω πηρα για δεδομενο οτι η G ειναι κυρτη και μετα εκανα το αλλο με εφαπτομενη..πφφ..ας ελπισω να μην χασω πανω απο 4 μορια γτ δ ηταν και προφανες με την κυρτοτητα ηθελε ΘΜΤ :/
ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο και σε μας! μόνο ένας που είχε διακριθεί σε διαγωνισμούς μαθηματικών έγραψε το Β3.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δρ. Σπίτης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δρ. Σπίτης
Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O Δρ. Σπίτης Μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 13:18, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Οι ασκήσεις ήταν λιγότερες σε σχέση με πέρυσι, αλλά πρέπει να είχαν περίπου το ίδιο γράψιμο.
Μπορεί να μη φαίνεται, αλλά τα φετινά είχαν περισσότερο γράψιμο -> τα περσινά μου έπιασαν 12 σελίδες, τα φετινά 14 σελίδες χωρίς το Β3.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΔημήτρηςΠ95

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη ΔημήτρηςΠ95
Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O ΔημήτρηςΠ95 έγραψε στις 13:19, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Solmyr
Εντάξει...Έχουμε ξεφύγει.Αυτά τα θέματα είναι ανεπίτρεπτα.Πραγματικά δεν έχω λόγια...
ούτε εσύ έγραψες ??

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,314 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:20, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από giorgosklou
δλδ το μεγιστο ειναι 18.5 τελεια

λετε να πεσουν οι βασεις???
Μάλλον θα ανέβουν.
Μπορεί να μη φαίνεται, αλλά τα φετινά είχαν περισσότερο γράψιμο -> τα περσινά μου έπιασαν 12 σελίδες, τα φετινά 14 σελίδες χωρίς το Β3.
Χμμ, το περίμενα. Βέβαια οι "σελίδες" δεν ξέρω πως μετριούνται Εγώ πχ γράφω κατεβατά.

ΥΓ. αυτό με τις βάσεις το λέω γιατί ακούγεται πολύ και η μείωση εισακτέων στους ιατρούς.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demlogic

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 597 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 13:23, 27-05-13:

Ωραια θεματα. Παμε στο σχολιασμο:

2ο Θεμα, έξυπνο, με το πιο δυσκολο ερωτημα των πανελληνιων να δινει παρασταση στο Β3. Απο τα πιο απαιτητικα
που εχουμε δει στις πανελληνιες ως 2ο θεμα. Ισως το πιο απαιτητικο των τελευταιων 10+ ετων. Οι καλοι μαθητες θα το ελυσαν
ευκολα εκτος απο το Β3 οπου εκει θα τα βρηκαν σκουρα. Β1 το πιο ευκολο ερωτημα σημερα. Β2 μετριο ερωτημα για 2ο θεμα.

οι καλοι μαθητες σε αυτο το θεμα ολοκληρωνουν τα πρωτα 2 ερωτηματα σε 10 λεπτα. Πανε στο 3ο ερωτημα. Δοκιμαζουν να το λυσουν αποτυχανουν και το αφηνουν για αργοτερα. εχουν σπαταλησει μεχρι στιγμης 15 λεπτα.

3ο Θεμα, το πιο ευκολο θεμα σημερα, και αρκετα αρκετα βατο για 3ο. Ισως το 2ο επρεπε να ονομαζεται 3ο στη θεση του.
απλα πραξεις. One-try λυσεις.

Οι καλοι μαθητες το λυνουν μονομιας το 3ο θεμα το οποιο μαλιστα εχει κλιμακουμενη δυσκολια στα ερωτηματα του. Γ1 πολυ ευκολο. Γ2 ολοι εχουν δει απειρα ομοια θεματα, πολυ ευκολο. Γ3 αν δε τρομαξει το ολο κληρωμα, ειναι προφανες με ποιον τροπο λυνεται. Ισως κολλησουν απο αγχος σε καποιο ερωτημα το οποιο αφηνουν για αργοτερα. Συνολικος χρονος 20-25 λεπτα

4ο Θεμα, βατο 4ο θεμα με έξυπνα ερωτηματα. Δ1 παιχνιδακι, πολυ οικειο.. Δ2 ομορφο και εξυπνο, το πιο δυσκολο ερωτημα του 4ου θεματος. Δ3 διαδικαστικο & μετριας δυσκολιας για 4ο θεμα.

Συνολικος σχολιασμος: Οι θεματοθετες επελεξαν μια ενδιαφερουσα τακτικη σημερα. Λιγα ερωτηματα αλλα που υπεκρυπταν αλλα υποερωτηματα μεσα τους. Επισης η δυσκολια δεν ηταν καθολου κλιμακουμενη. Ισως θελησαν να τσεκαρουν την αντιληψη και την ψυχραιμια επισης. Οι μετριοι μαθητες πιθανον να εγραψαν σκατα γιατι θα αγχωθηκαν παρα πολυ εξαιτιας της αδυναμιας τους να λυσουν ακομη και το 2ο θεμα.

Τα θεματα ηθελαν καλους λυτες. Καλους γνωστες της υλης. Οι μετριοι μαθητες δε πηγαινανε πουθενα.

προσωπικα κολλησα για λιγο μονο στο τελευταιο ερωτημα του β θεματος Τα αλλα λυθηκαν αρκετα γρηγορα.

Ο αριστος μαθητης ειναι γυρο στο 93-100. Ο πολυ καλος 80+.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giorgosklou

Δραστήριο Μέλος

O giorgosklou έγραψε στις 13:24, 27-05-13:

οχ και λες οτι θα πανε αλλου αυτοι
και θα ανεβασουν τις βασεις??
καηκαμε

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 13:27, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από giorgosklou
οχ και λες οτι θα πανε αλλου αυτοι
και θα ανεβασουν τις βασεις??
καηκαμε
Αν μειώσουν τους εισακτέους στις υψηλόβαθμες σχολές πχ ιατρική, σίγουρα θα ανέβουν οι σχολές των 15+.

Αν οι εισακτέοι μείνουν ίδιοι δεν ξέρω, περιμένουμε στατιστικά.

Παράθεση

gtaivpc (Xen)

Φοιτητής

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O gtaivpc έγραψε στις 13:28, 27-05-13:

Μάλλον θα ανέβουν.

Χμμ, το περίμενα. Βέβαια οι "σελίδες" δεν ξέρω πως μετριούνται Εγώ πχ γράφω κατεβατά.

ΥΓ. αυτό με τις βάσεις το λέω γιατί ακούγεται πολύ και η μείωση εισακτέων στους ιατρούς.
εκεί που δεν θα μειωθούν οι εισακτέοι (βλ. πολυτεχνεία) δεν νομίζω (και απεύχομαι) να αυξηθούν οι βάσεις. Θα είναι παραλογισμός.

Παράθεση

giorgosklou

Δραστήριο Μέλος

O giorgosklou έγραψε στις 13:30, 27-05-13:

που βλεπουμε τις μεταβολες των εισακτεων??
ποτε θα ξερουμε?

Παράθεση

Chris93.1777

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Chris93.1777
Ο Chris93.1777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Chris93.1777 έγραψε στις 13:30, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Timmy
Το Β3 είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.. Έπρεπε να πάς από τριγωνική και μετά από ότι νομίζω να λειτουργήσεις με μονοτονία.. Δε ξέρω..
Από το σχολείο μου ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ δεν το έκανε κανένας(δεν αναφέρομαι σε 10-15 παιδιά, αλλά σε όλους)

Και συνειδητοποίησα ότι στο Δ2 αντί να βρώ λύση στην ανίσωση απλώς την απέδειξα... Αλλά όλα τα όλα μάλλον τα έχω σωστά..
Το Β3 λύνεται πιο απλά και δε θέλει καθόλου δουλειά .Ουσιαστικά 2 σειρές είναι ωστόσο είναι εντελώς ακατάλληλο για Β Θέμα και δε θα πρεπε να έχει τόσα μόρια(8!!). Συμφωνώ να υπάρχει ένα τέτοιο ερώτημα- για λίγα άτομα- κάθε χρόνο αλλά στο Δ θέμα για διαβάθμιση και να πιάνει 3-4 μόρια.

Μια λύση(αντί για ν βάζω x για ευκολία):
.

Αρχική Δημοσίευση από CityBong
πόσα σας βγήκε το Γ2, με το πλήθος των ριζών? (Εμένα 0)
Λέγοντας

πιθανές λύσεις +-1, +-2 ατοπες και οι 4εις, άρα 0
ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ?
Καταρχάς δεν ισχύει η 1η ισοδυναμία της 2ης σειράς. Για να υψώσεις στο τετράγωνο πρέπει να πεις ότι σε διαφορετική περίπτωση δεν ισχύει η ισοδυναμία παρά μόνο η συνεπαγωγή. Αν δεν το ανέφερες θα χάσεις μόρια. Από εκεί και πέρα απλά μελετάς τη συνάρτηση με παράγωγο και σύνολα τιμών. Δεν βγαίνουν όλες οι πολυωνυμικές με horner και πιθανές ρίζες.

Ο κλασικός τρόπος βέβαια ήταν να βρεις ότι η f είναι φθίνουσα κτλ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 13:31, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από gtaivpc
εκεί που δεν θα μειωθούν οι εισακτέοι (βλ. πολυτεχνεία) δεν νομίζω (και απεύχομαι) να αυξηθούν οι βάσεις. Θα είναι παραλογισμός.
Βασικά, αυτό με τους εισακτέους, είναι φήμες ή έχουν ανακοινωθεί?

Παράθεση

lostpfg (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη lostpfg
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O lostpfg έγραψε στις 13:34, 27-05-13:

Υπάρχει πολύ κακός μια λάθος λογική στο μυαλό των μαθητών τα τελευταία χρόνια και χειροτερεύει χρόνο με τον χρόνο...Μέσα εκεί ήμουν και εγώ βέβαια..αυτή η λογική δεν "γεννήθηκε" δυστυχώς τώρα..
-"Αν τα θέματα που πέφτουν κάθε χρόνια είναι στην "φροντιστηριακή" λογική όλα μέλι γάλα, αλλιώς είναι δύσκολα, τέλος..."

Η Φροντιστηριακή λογική έχει χαλάσει και χαλάει σε βάθος χρόνου τόσο το σύστημα όσο και την κρητική σκέψη των μαθητών. Στα φετινά θέματα που ήταν 100% εκτός αυτής της λογικής, τόσο ο φροντιστηριακός καθηγητής τόσο και ο μαθητής θα τα χαρακτηρίσουν δύσκολα..Δυστυχώς σε ένα σύστημα που λειτουργεί έτσι, θα τα κρίνει ο καθένας δύσκολα.Στο υπουργείο πρέπει να καταλάβουν ότι πρέπει αν αλλάξουν κατεύθυνση, να θέλουν να αλλάξουν αυτή την νοοτροπία και όχι να την στηρίζουν γιατί με θέματα σαν τα φετινά αυτό κάνουν..

Με αποτέλεσμα εν έτη 2013 παιδιά να κάνουν φροντιστήρια μέχρι και στα πανεπιστήμια γιατί άπλα θέλουν μασημένη τροφή και δεν έχουν μάθει να λειτουργούν με το δικό τους μυαλό.Σε ένα πανεπιστήμιο που σε ένα 3μήνο έχεις ύλη σε όγκο τουλάχιστον 20φόρες αυτή του λυκείου, χωρίς να έχεις τον καθηγητή να σου έχει λύσει ποτέ ασκήσεις και να παραδίδει με απλά παραδείγματα την ύλη του...

Όσο για τα θέματα...Τα Γ&Δ σε οδηγούν ζητώντας σου αν αποδείξεις διάφορα πράγματα που αν τα χρησιμοποιούσες πήγαινες καρφί εκεί που ήθελες...Δύσκολα-Εύκολα δεν χρειαζόταν πάντως να ξεκινήσεις από το 0 πάντως, περισσότερο υπομονή και εμπιστοσύνη στο εαυτό σου θέλανε(που δεν έχουν οι περισσότεροι μαθητές λόγο της φροντιστηριακής λογικής)...Για το Β...Πραγματικά από τα δυσκολότερα 2α θέματα και κατά την άποψη μου το "δύσκολο" των φετινών θεμάτων...Γενικά δεν μπορείς να πεις ότι έγραφες άνετα "τόσο", γιατί την ώρα των εξετάσεων παίζουν παράγοντα πολλά πράγματα και το βασικό η πίεση του χρόνου...

Ξέφυγα γενικός αλλά αυτή είναι η άποψη μου...Καλή δύναμη παιδιά άντε να καθαρίσει το μυαλό σας, τα καλύτερα έρχονται....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lostpfg : 27-05-13 στις 13:47.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gtaivpc (Xen)

Φοιτητής

O gtaivpc έγραψε στις 13:34, 27-05-13:

Βασικά, αυτό με τους εισακτέους, είναι φήμες ή έχουν ανακοινωθεί?
έχει ανακοινωθεί σε γενικά πλαίσια. δεν έχουμε ακόμα συγκεκριμένα νούμερα.

Παράθεση

giorgosklou

Δραστήριο Μέλος

O giorgosklou έγραψε στις 13:40, 27-05-13:

έχει ανακοινωθεί σε γενικά πλαίσια. δεν έχουμε ακόμα συγκεκριμένα νούμερα.
ακουσα για αυξησεις σε ολα εκτος του 3ου (δεν ξερω τι θα γινει εκει)
μειωση στο 1ο που δεν μας νοιαζει

Παράθεση

liofagos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη liofagos
Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O liofagos έγραψε στις 13:41, 27-05-13:

γυρω στο 75 στα πιο δυσκολα θεματα πανελληνιων κατα τη γνωμη μου..

λυνω πρωτο θεμα ανετα,στη συνεχεια μου πηρε μιση ωρα να κανω το β1, ειχα χασει τη ψυχραιμια μου και δεν εκανα το β2, για το β3 ουτε λογος, πηγα φροντ και ακομα το παλευαν οι μαθηματικοι..

ελυσα το 3ο θεμα σε μιση ωρα το πολυ και εχω βρει ενα λαθος οριο τ οποιο δεν επηρεαζει κατι και δεν εχω αποδειξει οτι η f ειναι θετικη στο γ1 για τον τυπο της, βεβαια τ απεδειξα σε πιο κατω ερωτημα.

στο 4ο δεν εβγαλα την ανισωση στο δ2 αλλα απεδειξα τ πρωτο σκελος, οποτε 3 μορια τα χω και ισως παρω και κατι απο τα υπολοιπα μιας και την ετρεξα λιγο την ανισωση με τα ακρα.. αρα εχω χασει σιγουρα 17 απο πρωτο και κανα 8αρι απο 3ο, 4ο...

απο αυτα που ακουω δεξια και αριστερα θα πρεπει να μαι ευχαριστημενος.. απλα εχω νευριασει λιγο με τον εαυτο μου που εχω λυσει πανω απο 20 θεμτα στα οποια η συναρτηση διατηρει προσημο και σημερα δε μ εκοψε να πω εκει που βρισκα τον τυπο στ 3ο το ιδιο πραγμα, πηρα την θετικη αλλα δεν τ αιτιολογισα.. ποσο λετε να παρω απο τα 9 που επιανε το γ1 ?

Παράθεση

Timmy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Timmy
Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Timmy έγραψε στις 13:44, 27-05-13:

Παιδιά μπορεί κάπιος να μου πει αν το Δ3 το χω σωστό, γιατί ο μαθηματικός μου πε σωστό αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα από το τηλέψωνο.

Θεώρησα ως φ(χ) τη συνάρτηση που δίνει και παραγωγίζοντάς τη και διαιρώντας με α - 1 κατέληξα στο:
φ΄(χ) = f(x)-1/x-1 - f(a)-1/a-1
Και ξέρουμε ότι f(1)=1.

Κάνω ΘΜΤ στα {1,χ] και [1,α]
και από την μονοτονία της f' αποδεικνύεται ότι η φ είναι ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ γνήσια μονότονη (για ξ1<ξ2, για ξ1>ξ2 αντίστοιχα)

Άρα η χ=α μοναδική.

Παράθεση

Pavlos13 (☺☻)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pavlos13
Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O Pavlos13 έγραψε στις 14:08, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Chris93.1777
Το Β3 λύνεται πιο απλά και δε θέλει καθόλου δουλειά .Ουσιαστικά 2 σειρές είναι ωστόσο είναι εντελώς ακατάλληλο για Β Θέμα και δε θα πρεπε να έχει τόσα μόρια(8!!). Συμφωνώ να υπάρχει ένα τέτοιο ερώτημα- για λίγα άτομα- κάθε χρόνο αλλά στο Δ θέμα για διαβάθμιση και να πιάνει 3-4 μόρια.

Μια λύση(αντί για ν βάζω x για ευκολία):
.
Το είδα και εγώ απο ένα φροντιστήριο αυτή τη λύση , χωρίς να έχω ιδεα παο Γ λυκείου , μου φαίνεται πως μονο σαν σκέψη ήθελε γιατί απο πράξης , έχει να κάνει μόνο με ιδιότητες ....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danopfin95 (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη danopfin95
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H danopfin95 έγραψε στις 14:14, 27-05-13:

Εγω παιδια το Β3 δε το ελυσα βεβαια τα αλλα τα εκανα ομως ο χρονος στο Δ3 με εφαγε... Δε προλαβαινα να σκεφτω λογικα... Οποτε 16 με 17 με κοβω... Οσον αφορα το γεγονος οτι βαζουν 10 μορια σε ενα θεμα με νευριαζει! Τα ιδια κανανε και στη βιολογια κατευθ... Θα πηδηχτω απ το παραθυρο :p

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 27-05-13 στις 14:23. Αιτία: Κεφαλαία.
Παράθεση

Sal Paradise

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sal Paradise
Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Sal Paradise - έγραψε στις 14:41, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από lostpfg
Υπάρχει πολύ κακός μια λάθος λογική στο μυαλό των μαθητών τα τελευταία χρόνια και χειροτερεύει χρόνο με τον χρόνο...Μέσα εκεί ήμουν και εγώ βέβαια..αυτή η λογική δεν "γεννήθηκε" δυστυχώς τώρα..
-"Αν τα θέματα που πέφτουν κάθε χρόνια είναι στην "φροντιστηριακή" λογική όλα μέλι γάλα, αλλιώς είναι δύσκολα, τέλος..."

Η Φροντιστηριακή λογική έχει χαλάσει και χαλάει σε βάθος χρόνου τόσο το σύστημα όσο και την κρητική σκέψη των μαθητών. Στα φετινά θέματα που ήταν 100% εκτός αυτής της λογικής, τόσο ο φροντιστηριακός καθηγητής τόσο και ο μαθητής θα τα χαρακτηρίσουν δύσκολα..Δυστυχώς σε ένα σύστημα που λειτουργεί έτσι, θα τα κρίνει ο καθένας δύσκολα.Στο υπουργείο πρέπει να καταλάβουν ότι πρέπει αν αλλάξουν κατεύθυνση, να θέλουν να αλλάξουν αυτή την νοοτροπία και όχι να την στηρίζουν γιατί με θέματα σαν τα φετινά αυτό κάνουν..

Με αποτέλεσμα εν έτη 2013 παιδιά να κάνουν φροντιστήρια μέχρι και στα πανεπιστήμια γιατί άπλα θέλουν μασημένη τροφή και δεν έχουν μάθει να λειτουργούν με το δικό τους μυαλό.Σε ένα πανεπιστήμιο που σε ένα 3μήνο έχεις ύλη σε όγκο τουλάχιστον 20φόρες αυτή του λυκείου, χωρίς να έχεις τον καθηγητή να σου έχει λύσει ποτέ ασκήσεις και να παραδίδει με απλά παραδείγματα την ύλη του...

Όσο για τα θέματα...Τα Γ&Δ σε οδηγούν ζητώντας σου αν αποδείξεις διάφορα πράγματα που αν τα χρησιμοποιούσες πήγαινες καρφί εκεί που ήθελες...Δύσκολα-Εύκολα δεν χρειαζόταν πάντως να ξεκινήσεις από το 0 πάντως, περισσότερο υπομονή και εμπιστοσύνη στο εαυτό σου θέλανε(που δεν έχουν οι περισσότεροι μαθητές λόγο της φροντιστηριακής λογικής)...Για το Β...Πραγματικά από τα δυσκολότερα 2α θέματα και κατά την άποψη μου το "δύσκολο" των φετινών θεμάτων...Γενικά δεν μπορείς να πεις ότι έγραφες άνετα "τόσο", γιατί την ώρα των εξετάσεων παίζουν παράγοντα πολλά πράγματα και το βασικό η πίεση του χρόνου...

Ξέφυγα γενικός αλλά αυτή είναι η άποψη μου...Καλή δύναμη παιδιά άντε να καθαρίσει το μυαλό σας, τα καλύτερα έρχονται....
Πετρο, σωστος μεχρι τελειας.
Στον αντιποδα,αμα θελει το Υπουργειο Παιδειας μαθητες =>φοιτητες με κριτικη σκεψη/κριση/πρωτοβουλειες/αισιοδοξια,ας δημιουργησει εκ νεου ενα δημοσιο εκπαιδευτικο συστημα που να στηριζεται στη βελτιωση της κρισης του μαθητη.
Αυτο που κανει με τα θεματα των πανελληνιων ειναι λαθος de profundis.

Παράθεση

Δρ. Σπίτης

Φοιτητής

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O Δρ. Σπίτης Μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 14:45, 27-05-13:

Εγώ στο Δ3 το πήγα ως εξής (περιληπτικά):

- Η x=α επαληθεύει τη δοσμένη άρα είναι ρίζα της
- Για x<α ΘΜΤ στο [χ,α] και καταλήγω σε άτοπο λόγω της δοσμένης και της μονοτονίας της g'
- Για x>α ΘΜΤ στο [α, χ] και καταλήγω σε άτοπο λόγω της δοσμένης και της μονοτονίας της g'

Συνεπώς η x=α μοναδική ρίζα.

Δεν βλέπω να έχω κάνει κάπου λάθος, αλλά κανείς δεν έχει κάνει αυτή τη λύση στο νετ και ανησυχώ.

Παράθεση

JustLikeMaria

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη JustLikeMaria
H JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H JustLikeMaria Αιγοκερως ---> Μυστηριωδης !!! έγραψε στις 14:53, 27-05-13:

Σκετη απογοητευση σημερα.....
Και μετα θελω να περασω και βιολογια......

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,383 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 14:57, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Και επιτέλους 3 ερωτήματα ανά θέμα.
Το οποίο είναι μεγάλο λάθος, κατά τη γνώμη μου.

Παράθεση

Frwws

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Frwws
H Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Frwws έγραψε στις 14:57, 27-05-13:

Δεν ξέρω τι κουβαλάει στο μυαλό της η επιτροπή πλέον.
Λες και κάθε χρονιά δίνουν οι ίδιοι μαθητές και προσπαθούν να τους δυσκολέψουν περισσότερο.
Ο κλήρος έπεσε σε εμάς!!

Παράθεση

JustLikeMaria

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη JustLikeMaria
H JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H JustLikeMaria Αιγοκερως ---> Μυστηριωδης !!! έγραψε στις 14:58, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Frwws
Λες και κάθε χρονιά δίνουν οι ίδιοι μαθητές και προσπαθούν να τους δυσκολέψουν περισσότερο.
Ο κλήρος έπεσε σε εμάς!!
Πραγματι ηταν πολυ δυσκολα ρε......

Παράθεση

ViPeRMiMiS (FA)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ViPeRMiMiS
Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων (ΑΕΙ/Σάμος) . Έχει γράψει 241 μηνύματα.

O ViPeRMiMiS έγραψε στις 15:01, 27-05-13:

Ο κλήρος έπεσε σε εμάς!!
Πρεπει να αλλαξει η υλη. Ολο ανακυκλονονται να ιδια πανω απο μια δεκαετια, πολυ πιο πανω, εστω μια φορα να αλλαζει ριζικα η υλη. Δεν γινεται ρε, ποσο θα τα ανακυκλωσουν πια...αλλα η υλη θα ειναι ιδια και τα βιβλια ιδια για τα επομενα 10 χρονια ακομα

Παράθεση

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimijim
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

O dimijim έγραψε στις 15:06, 27-05-13:

Δελτίο τύπου της ΕΜΕ.

Λύσεις απ την ΕΡΤ.

Παράθεση

Demlogic

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 597 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 15:12, 27-05-13:

Εγώ στο Δ3 το πήγα ως εξής (περιληπτικά):

- Η x=α επαληθεύει τη δοσμένη άρα είναι ρίζα της
- Για x<α ΘΜΤ στο [χ,α] και καταλήγω σε άτοπο λόγω της δοσμένης και της μονοτονίας της g'
- Για x>α ΘΜΤ στο [α, χ] και καταλήγω σε άτοπο λόγω της δοσμένης και της μονοτονίας της g'

Συνεπώς η x=α μοναδική ρίζα.

Δεν βλέπω να έχω κάνει κάπου λάθος, αλλά κανείς δεν έχει κάνει αυτή τη λύση στο νετ και ανησυχώ.
γιατι να το κανεις ετσι;
g'(x)= g'(a) , g' 1-1 , x=a

Παράθεση

Frwws

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Frwws έγραψε στις 15:14, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Demlogic
γιατι να το κανεις ετσι;
Όταν έχεις φτάσει σε αυτή τη σχέση έχεις πεί ότι χ διάφορο του α για να διαιρέσεις με χ-α

Παράθεση

gth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gth
Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O gth έγραψε στις 15:20, 27-05-13:

Αν παραγωγίσεις πρωτα δεν υπαρχει προβλημα

Παράθεση

Demlogic

Μαθητής Α' γυμνασίου

O Demlogic λ έγραψε στις 15:21, 27-05-13:

Όταν έχεις φτάσει σε αυτή τη σχέση έχεις πεί ότι χ διάφορο του α για να διαιρέσεις με χ-α
καλα νομιζα οτι στην ειδικη περιπτωση θα βγαινει κατα προφανη τροπο. Αλλα ηθελε λιγη δουλιτσα και εκει.

Παράθεση

Δρ. Σπίτης

Φοιτητής

O Δρ. Σπίτης Μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 15:22, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Demlogic
γιατι να το κανεις ετσι;
Πώς βγαίνει αυτή η σχέση; Εγώ σε άλλη κατέληξα πριν πάρω τα ΘΜΤ.

Παράθεση

Ironboy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ironboy
Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας . Έχει γράψει 752 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε στις 16:00, 27-05-13:

Χμμμ κλασσική περίπτωση βλάβης.Εκτός πνεύματος το Β3 (καθαρή άλγεβρα ) και ήταν αν σου κάνει τσακ και το δεις ή έχεις λύσει παρόμοιο θέμα.Δυσκολότερα από τα περσινά τα βλέπω τα θέματα εγώ σαν φοιτητής που έδωσα πέρσυ.

Καλή επιτυχία παίδες σε όλους!!Λίγο έμεινε ακόμα

EDIT:Κάποιος admin να φτιάξει το λινκ για τα θέματα στην αρχική σελίδα ,θέλει σβήσιμο από το τέλος το ": / :"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ironboy : 27-05-13 στις 16:06.
Παράθεση

Nikos Sitys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos Sitys
Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 16:12, 27-05-13:

Οκ απο 15-18 24 ατομα , οι υπολοιποι μου φαινεται ειμαστε τοσο βοδια που δεν θα γραφαμε ουτε καν 10 σε τετοια θεματα xD καντε αιτηση σε κανα BU NYU θα σας δεχτουν !

Κλειστε τα ματακια σας τα αυτακια σας οι υπολοιποι ''ΒΛΑΚΕΣ'' που γραψατε κατω απο 15 και προχωραμε στα επομενα ! Οσο μας πληγωνουν τοσο μας πορωνουν ! Καλη επιτυχια παιδακια

Παράθεση

Edomustang (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Edomustang
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O Edomustang χημικός μηχανικός έγραψε στις 16:14, 27-05-13:

πλην του Β3 δε νομίζω ότι είχαν κάτι περίεργο τα σημερινά θέματα... Βασικά ήθελαν ο μαθητής να έχει καλή αντίληψη και να μην ακολουθεί στυγνά συνταγές-μεθολογίες και ίσως για αυτό και βλέπουμε αυτόν τον πανικό.. Μη βάλουν οι επιτροπές κάτι που δεν είναι σε φροντιστηριακή λογική αμέσως να το κράξουμε. Επίσης το μέγα λάθος ήταν ότι το Β3 ήταν πριν τα μισά του διαγωνίσματος.. Εξαιτίας αυτού σκάλωσαν πάρα πολλοί και δεν προχώρησαν παρακάτω.. Τουλάχιστον φέτος πείραξαν μόνο τον παράγοντα δυσκολία και μείωσαν τον όγκο των θεμάτων... (δεν υπήρχε κάτι μεγαλύτερο από το περσινό Δ1 φέτος, ας μην κοροίδευόμαστε)

Παράθεση

Scof

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Scof
Ο Scof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O Scof έγραψε στις 16:23, 27-05-13:

Πέρυσι και πρόπερσι όμως τα θέματα είχαν 4 και 5 ερωτήματα το καθένα.. Δεν έσφαζαν με 8,9 και 10 μονάδες το κάθε ερώτημα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Meyfire

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meyfire
H Meyfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Meyfire έγραψε στις 16:31, 27-05-13:

πάλι στους μιγαδικούς ξέσπασαν? θυμάμαι όταν έδινα το 2006, είχε πέσει τσεκούρι εκεί πανελλαδικώς... δεν ξέρω γιατί,αλλά μου έφερε στο μυαλό τον Μπάρλα μόλις είδα το β3..

Παράθεση

manos2013

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manos2013
Ο manos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O manos2013 έγραψε στις 16:33, 27-05-13:

Στο θεμα Δ στο Δ3 να φανταστω δεν ξερουμε αμα ειναι δυο φορες παρ/μη η f αρα η κυρτοτητα δεν παει αμα θεωρησουμε συναρτηση τον αριθμητη της g'' ετσι?

Παράθεση

dantis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dantis
Ο dantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O dantis έγραψε στις 16:37, 27-05-13:

Εδώ η ίδια η μαθηματική εταιρεία βγήκε κ είπε ότι είναι τα δυσκολότερα θέματα των τελευταίων ετών,από τότε που εφαρμόστηκε το σύστημα των κατευθύνσεων..Όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά....

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Meyfire

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meyfire
H Meyfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Meyfire έγραψε στις 16:43, 27-05-13:

dantis είχες δώσει το 2006 ε? είχα γράψει 20 (καθαρή τύχη..).. δεν πάνε καλά οι άνθρωποι.. βλέπω την ιστορία να επαναλαμβάνεται.. ή του ύψους ή του βάθους...
καταβάθος πιστεύω πως η δυσκολία των θεμάτων, οι βάσεις κτλ εξαρτώνται από άλλους παράγοντες.. (ποσοστά ανεργίας σε διάφορους τομείς κ.α..)

Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 16:45, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από dantis
Εδώ η ίδια η μαθηματική εταιρεία βγήκε κ είπε ότι είναι τα δυσκολότερα θέματα των τελευταίων ετών,από τότε που εφαρμόστηκε το σύστημα των κατευθύνσεων..Όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά....
σοβαρολογεις? διοτι τα πιο πολλα ερωτηματα ηταν στανταρ μεθοδολογια στο φροντιστηριο μας

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 469 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 16:53, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από nektariosmakris
σοβαρολογεις? διοτι τα πιο πολλα ερωτηματα ηταν στανταρ μεθοδολογια στο φροντιστηριο μας
και τι σημαινει αυτο ρε φιλαρακι ??..δεν κανουν ολοι φροντιστηριο

Παράθεση

Frwws

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Frwws έγραψε στις 17:07, 27-05-13:

Δελτίο Τύπου: Μαθηματικά Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ 27 ΜΑΪΟΥ 2013

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ειδικά Σχόλια:
Θέμα Α:
Θεωρία
Θέμα Β:
Τα ερωτήματα Β1, Β2 εξετάζουν βασικές γνώσεις. Το ερώτημα Β3 είναι, ίσως, το πιο δύσκολο από όλα τα θέματα, καθότι η επιτυχής αντιμετώπισή του απαιτεί λεπτούς αλγεβρικούς χειρισμούς.
Θέμα Γ:
Απευθύνεται σε καλά προετοιμασμένους υποψηφίους και κυρίως τα ερωτήματα Γ2 και Γ3.
Θέμα Δ:
Το θέμα αναφέρεται σε ένα μεγάλο μέρος της ύλης του Διαφορικού και Ολοκληρωτικού Λογισμού. Η επίλυση του θέματος αυτού απαιτεί πολύ καλή προετοιμασία και βαθιά κατανόηση των εννοιών.
Γενικά Σχόλια
  • Καλύπτεται μεγάλο μέρος της ύλης.
  • Υπάρχει κλιμάκωση των θεμάτων ως προς τη δυσκολία, με εξαίρεση το ερώτημα Β3.
  • Η καλή γνώση της ύλης προηγουμένων τάξεων ήταν απαραίτητη
  • Τ α θέματα ήταν εκτεταμένα και η σωστή διαχείριση του χρόνου από τους υποψηφίους ήταν σημαντικός παράγοντας για την επιτυχία, ειδικά με το ερώτημα Β3.
  • Τα θέματα είναι τα δυσκολότερα των τελευταίων ετών και απαιτούν ειδικές τεχνικές, που ίσως δεν προωθούν την έλξη και την αγάπη των μαθητών στα Μαθηματικά.
Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία προτίθεται να ανοίξει ουσιαστικό διάλογο με μελέτη και διερεύνηση, για το περιεχόμενο και τον τρόπο εξέτασης των Μαθηματικών στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο
της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας
Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας
Γεώργιος Δημάκος Εμμανουήλ Κρητικός
Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών Λέκτορας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dhmh
H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 17:15, 27-05-13:

Δελτίο Τύπου: Μαθηματικά Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ 27 ΜΑΪΟΥ 2013

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ειδικά Σχόλια:
Θέμα Α:
Θεωρία
Θέμα Β:
Τα ερωτήματα Β1, Β2 εξετάζουν βασικές γνώσεις. Το ερώτημα Β3 είναι, ίσως, το πιο δύσκολο από όλα τα θέματα, καθότι η επιτυχής αντιμετώπισή του απαιτεί λεπτούς αλγεβρικούς χειρισμούς.
Θέμα Γ:
Απευθύνεται σε καλά προετοιμασμένους υποψηφίους και κυρίως τα ερωτήματα Γ2 και Γ3.
Θέμα Δ:
Το θέμα αναφέρεται σε ένα μεγάλο μέρος της ύλης του Διαφορικού και Ολοκληρωτικού Λογισμού. Η επίλυση του θέματος αυτού απαιτεί πολύ καλή προετοιμασία και βαθιά κατανόηση των εννοιών.
Γενικά Σχόλια
  • Καλύπτεται μεγάλο μέρος της ύλης.
  • Υπάρχει κλιμάκωση των θεμάτων ως προς τη δυσκολία, με εξαίρεση το ερώτημα Β3.
  • Η καλή γνώση της ύλης προηγουμένων τάξεων ήταν απαραίτητη
  • Τ α θέματα ήταν εκτεταμένα και η σωστή διαχείριση του χρόνου από τους υποψηφίους ήταν σημαντικός παράγοντας για την επιτυχία, ειδικά με το ερώτημα Β3.
  • Τα θέματα είναι τα δυσκολότερα των τελευταίων ετών και απαιτούν ειδικές τεχνικές, που ίσως δεν προωθούν την έλξη και την αγάπη των μαθητών στα Μαθηματικά.
Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία προτίθεται να ανοίξει ουσιαστικό διάλογο με μελέτη και διερεύνηση, για το περιεχόμενο και τον τρόπο εξέτασης των Μαθηματικών στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο
της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας
Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας
Γεώργιος Δημάκος Εμμανουήλ Κρητικός
Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών Λέκτορας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν,αλλα προσωπικα δεν ειδα καμια κλιμακωση...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frwws

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Frwws έγραψε στις 17:19, 27-05-13:

Καμία όμως..^^
Επίσης το κορυφαίο..:
"που ίσως δεν προωθούν την έλξη και την αγάπη των μαθητών στα Μαθηματικά."

Παράθεση

gregor1995

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gregor1995
Ο gregor1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O gregor1995 έγραψε στις 17:25, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από youhou
το προβλημα στις πανελλαδικες δεν ειναι αν τα θεματα ειναι ωραια ή οχι.Ναι, συμφωνω και εγω οτι ηταν ωραια και αμα μου τα εδινες να τα λυσω πριν 15μερες θα πορωνομουν. Όμως τη στιγμη που γραφεις δε πορωνεσαι αλλα σκεφτεσαι: ρε γαμωτο δεν τα καταφερα στο β3 και ειμαι ακομα στο 2ο θεμα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα πρεπει να ορισουμε ποιος θελουμε να ειναι ο βαθμος δυσκολιας των θεματων για να ξερουν οι μαθητες τι εχουν να αντιμετωπισουν.
ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο και σε μας! μόνο ένας που είχε διακριθεί σε διαγωνισμούς μαθηματικών έγραψε το Β3.
Σε εμας το ελυσαν τουλαχιστον 5 ατομα

Παράθεση

Δημήτρης365

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δημήτρης365
Ο Δημήτρης365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Δημήτρης365 έγραψε στις 17:40, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dhmh
Χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν,αλλα προσωπικα δεν ειδα καμια κλιμακωση...
Συμφωνώ απόλυτα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους