Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,026 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 414 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες 2018

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 17:21, 10-09-17:

Άποψη μου,πιστεύω πτι ο καλός ο μαθητής θα διαβάσει 3-5 ώρες αυτοί που διαβάζουν 10 ώρες είναι αυτοί που τόσα χρόνια δεν έχουν ανοίξει βιβλίο και τωρα κατάλαβαν ότι πρέπει να διαβάσουν.
-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 715 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 17:41, 10-09-17:

Το διάβασμα είναι πολύ προσωπική υπόθεση και δεν μπαίνει σε καλούπια. Ο καθένας διαβάζει όσο θέλει και μπορεί. Εγώ σε όλη τη Β Λυκείου διάβαζα 3 ώρες τη μέρα που ήταν υπεραρκετες. Στη Γ Λυκείου διάβαζα 6 και 7 ώρες για να μπορέσω να ανταπεξέλθω στο καθημερινό πρόγραμμα, και μόνο τους 3 τελευταίους μήνες, λόγω κούρασης κυρίως, περιορίστηκα στις 1-2 γιατί το κεφάλι μου είχε πραγματικά μπουκωσει. Η μόνη συνταγή είναι να ακούτε τον εαυτό σας κι όχι τα προγράμματα των άλλων! Το "πρόγραμμα" που λένε μπορεί να εφαρμοστεί μόνο με τη μορφή του καθημερινού διαβάσματος για το φροντιστήριο. Αν διαβάζετε ΟΛΑ όσα σας βάζουν οι καθηγητές καθημερινά, δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Ο,τι παραλείψετε να διαβάσετε όμως, μένει κενό, και ίσως φανεί στο τελικό αποτέλεσμα. Να κοιτάτε κάθε βράδυ πριν κοιμηθείτε να είστε ευχαριστημένοι με το διάβασμα του εαυτού σας εκείνης της ημέρας! Και να κοιμάστε, πουλιά μου. Τουλάχιστον 6 ώρες. Αφήστε τα social media για το σχολείο.

Καλή αρχή!
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stark21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stark21
Ο Stark21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Stark21 Ος έγραψε στις 18:21, 10-09-17:

Η αλήθεια είναι ότι αυτή την ερώτηση την παραθέτω ως εμπειρία από άτομα στο περίγυρο μου,οι οποίοι πράττοντας έτσι 'κατάφεραν'
και έγραψαν 8-9.Η αλήθεια είναι,απο δίκης μου άποψη,ο κύριος λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι δεν κατανοούν την ύλη με την οποία ασχολούνται.Λχ δεν μπορείς στη φυσική να διαβάζεις δίχως να έχει υπόψη μια εικόνα της ασκήσεις ή του φαινομένου που μελετάς.Και αυτό,στην τελική, έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος με τους προαναφερόμενους πιθανούς λόγους αποτυχίας στις Πανελελε,αλλά και το άτομο να χάνει το χαρακτηριστικό της αυτοπεποίθησης.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VirusX

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VirusX
Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O VirusX έγραψε στις 18:28, 10-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Stark21
Σαν μαθητής και εγώ της γ'λυκειου που θα δώσει φέτος πανελλήνιες,έχω την εξής απορία:"Υπάρχουν άτομα τα οποία εύχονται καλή επιτυχία σε εμάς έχοντας την αισιοδοξία ότι θα εισαχθούμε στην σχολή μας(σας ευχαριστούμε πολύ και πιστεύουμε και εμείς στον εαυτό μας <3),ωστόσο υπάρχουν μαθητές οι οποίοι ξεσκίζονται στο διάβασμα για 8-10 ώρες και καταλήγουν να μην περνάνε σε καμία σχολή.Που πιστεύετε ότι οφείλεται;
1) στο μυαλό 2) στο ότι μετά από ένα χρονικό διάστημα και πέρα τσάμπα διαβάζεις.Το μυαλό δεν απορροφά καμία πληροφορία.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 19:36, 10-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Άποψη μου,πιστεύω πτι ο καλός ο μαθητής θα διαβάσει 3-5 ώρες αυτοί που διαβάζουν 10 ώρες είναι αυτοί που τόσα χρόνια δεν έχουν ανοίξει βιβλίο και τωρα κατάλαβαν ότι πρέπει να διαβάσουν.
Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι είσαι καλός μαθητής και θα διαβάζεις 3 ώρες εν αντιθέσει με αυτούς που θα διαβάζουν 10(? δεν ξέρω αν αυτό γίνεται) που τόσα χρόνια δεν έχουν ανοίξει βιβλίο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,244 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:04, 10-09-17:

Δεν ξέρω καν πώς είναι εφικτό με 7 ώρες σχολείο την ημέρα και 3-4 ώρες φροντιστήριο να διαβάζεις και 10 ώρες μόνος σου. Δηλαδή 7+4=11, βάλε και 2 ώρες πήγαινε-έλα από σχολείο/φροντιστήριο, φαγητό, τουαλέτα, μπάνιο, λίγο να καθαρίσει το κεφάλι (και λίγες λέω), μένουν 11 ώρες για να ολοκληρωθεί το 24ωρο. 1 ώρα κοιμούνται αυτοί που λες δηλαδή;

Άλλο διάβασμα και άλλο "διάβασμα"...
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 21:34, 10-09-17:

Αυτο λέω και εγώ πως γίνεται να διαβάζει 10 ώρες;
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,588 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 22:28, 10-09-17:

Disclaimer: Μερικοί μέσα στο "διάβασμά" τους βάζουν τις ώρες του φροντιστηρίου ή/και του σχολείου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:35, 10-09-17:

Α καλά και εγώ έτσι διαβάζω 8 ώρες.
Παράθεση

VirusX

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O VirusX έγραψε στις 01:21, 11-09-17:

Όσοι πάτε τεχνολογική τι βοηθήματα χρησιμοποιείται;(ΑΟΘ,ΑΕΠΠ,Μαθ.Κατευ.,Έκθεση)
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 03:46, 11-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από VirusX
Όσοι πάτε τεχνολογική τι βοηθήματα χρησιμοποιείται;(ΑΟΘ,ΑΕΠΠ,Μαθ.Κατευ.,Έκθεση)
τεχνολογική κατεύθυνση=2ο πεδίο πλέον
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 966 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 10:15, 11-09-17:

Είμαστε και επίσημα τρίτη λυκείου πλέον!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,244 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:23, 11-09-17:

Αυτο λέω και εγώ πως γίνεται να διαβάζει 10 ώρες;
Γενικώς μην ακούτε αυτά που σας λένε. Οι μαθητές στην Γ' Λυκείου -αν πάρουμε σοβαρά αυτά που ακούγονται- χωρίζονται σε 2 μεγάλες κατηγορίες, αυτούς που λένε ότι δεν σηκώνουν κεφάλι ούτε για να φάνε γιατί *έχουν υψηλό στόχο*, και αυτούς που λένε ότι διαβάζουν ελάχιστα αλλά ω του θαύματος τα προλαβαίνουν όλα και είναι και καλοί μαθητές.

Στην πραγματικότητα οι περισσότεροι δεν ανήκουν σε καμία από τις 2 κατηγορίες. Μην ανησυχείτε. Αν κλείνοντας τα βιβλία σας στο τέλος της ημέρας είστε ευχαριστημένοι, you've done nothing wrong.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 10:38, 11-09-17:

Πολυ ωραιο σχολιο ευχαριστουμε.
Παράθεση

VirusX

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O VirusX έγραψε στις 10:52, 11-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanni_
τεχνολογική κατεύθυνση=2ο πεδίο πλέον
Γιατί το λες αυτό;Μη μου πεις ότι μπαίνεις από αυτό το πεδίο Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ γιατί θα βάλω τα κλάματα.Άλλαξα κατεύθυνση τελευταία στιγμή.

ότι δεν* διορθώνω
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 966 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 12:27, 11-09-17:

Έχετε μπερδευτεί με τις ονομασίες
Δεν υπάρχει τεχνολογική κατεύθυνση, αλλά ομάδα προσανατολισμού σπουδών οικονομίας και πληροφορικής, στην οποία πήγες εσύ. Ο Τζιοβάνι μιλά για το πεδίο των θετικών και τεχνολογικών επιστημών, το 2ο δηλαδή. Στις σχολές πληροφορικής μπαίνεις τόσο από το 2ο πεδίο (θετική κατεύθυνση) όσο και από το 5ο (κατεύθυνση οικονομικών).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SweetGirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SweetGirl
H SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H SweetGirl έγραψε στις 13:03, 11-09-17:

Και αυτή ήταν, η τελευταία μας πρώτη μέρα στο σχολείο!
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη fenia00
H <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

H fenia00 έγραψε στις 14:02, 11-09-17:

Πώς ήταν η μέρα σας παιδιά ? Eγώ παρατήρησα πως όλοι είχαμε μια περίεργη ενέργεια σήμερα Κάτι μου λέει πως αύριο θα βαριόμαστε φουλ
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Alex_t έγραψε στις 14:07, 11-09-17:

Μία ώρα διήρκεσε το "πανηγύρι"
Και εγώ είχα πολλή ενέργεια (για τα δεδομένα μου πάντα ). Χάρηκα που ξεκινήσαμε. Ελπίζω να κρατήσει ο ενθουσιασμός, αν και δε νομίζω .
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 15:31, 11-09-17:

Να πω την αλήθεια ήταν η καλύτερη πρώτη μέρα στο σχολείο.
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

H <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

H fenia00 έγραψε στις 15:42, 11-09-17:

Alex_t μακάρι να κρατήσει και μένα χαχαχαχα
fotisapple η αλήθεια είναι πως και για μένα ήταν η καλύτερη πρώτη μέρα,ίσως γιατί συνειδητοποίησα ότι φέτος όλα τελειώνουν
Παράθεση

Unseen skygge

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unseen skygge
Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 17:33, 11-09-17:

Ναι γιατι ηταν η τελευταια πρωτη φορα στο σχολείο
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Alex_t έγραψε στις 22:34, 11-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από fenia00
Πώς ήταν η μέρα σας παιδιά ? Eγώ παρατήρησα πως όλοι είχαμε μια περίεργη ενέργεια σήμερα Κάτι μου λέει πως αύριο θα βαριόμαστε φουλ
Εσένα σκέφτηκα μόλις το είδα
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

H fenia00 έγραψε στις 23:06, 11-09-17:

alex_t ξεκάθαρα εγώ
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 574 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 11:53, 12-09-17:

Νιώθω ήδη κύματα βαρεμάρας να σαρώνουν το κορμί μου. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνεται στα μέσα της χρονιάς.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 13:11, 12-09-17:

Μην το σκεφτεσαι καθολου.
Παράθεση

sofia10

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sofia10
H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H sofia10 έγραψε στις 13:34, 12-09-17:

εμεις σημερα ειχαμε πρωτο τριωρο κατευθυνση..1 φυσικη , 2 μαθηματικα και μετα μαθηματικα γενικης, βιολογια , ιστορια
μετα την κατευθυνση προσπαθησα να διαβασω λιγη χημεια αλλα με επιανε μια νυστα..

εμεις σημερα ειχαμε πρωτο τριωρο κατευθυνση..1 φυσικη , 2 μαθηματικα και μετα μαθηματικα γενικης, βιολογια , ιστορια
μετα την κατευθυνση προσπαθησα να διαβασω λιγη χημεια αλλα με επιανε μια νυστα.. τελος παντων πηρα προγραμμα και στο φροντ οποτε τωρα θελω να φτιαξω το προγραμμα διαβασματος μου για μες την εβδομαδα , εσεις θα κανετε προγραμμα διαβασματος?
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Alex_t έγραψε στις 15:14, 12-09-17:

Εμείς δεν ξεκινήσαμε ακόμα μάθημα και δεν έχουμε ούτε πρόγραμμα για αύριο. Έχουμε αρκετές ελλείψεις σε σύγκριση με πέρσι που ξεκινήσαμε πεντάωρα από την πρώτη μέρα. Και εγώ βαρέθηκα ήδη, αλλά σιγά σιγά θα πρέπει να μπαίνω σε ένα πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι θα γίνει, ελπίζω απλά πως όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα στο σχολείο θα συγκεντρωθώ.
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

H fenia00 έγραψε στις 17:14, 12-09-17:

Εγώ είχα 2 πρώτες ώρες κατεύθυνση (φυσική και μαθηματικά) και 2 ώρες μαθήματα γενικής παιδείας(αγγλικά και έκθεση).Οι ώρες κατεύθυνσης πέρασαν πολύ γρήγορα ενώ της γενικής παιδείας περνούσαν τόσο αργά(κοίταγα το ρολόι κάθε 2 λεπτά)
Παράθεση

SweetGirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SweetGirl
H SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H SweetGirl έγραψε στις 17:23, 12-09-17:

Εμείς είχαμε πεντάωρο σήμερα, 3 πρώτες ώρες κατεύθυνση (αρχαία, λατινικά και κοινωνιολογία) και 2 ώρες γενικής (αγγλικά και θρησκευτικά, που σημειωτέον, ο καθηγητής (των θρησκευτικών) μας απαγόρευσε ρητά να διαβάζουμε άλλο μάθημα στην ώρα του, λέγοντας ότι θα υπάρχουν συνέπειες!!! ). Ουσιαστικά όμως, από όλο το πεντάωρο, κάναμε κάτι λίγα εισαγωγικά στο γνωστό μόνο!! Αύριο, έχουμε και πάλι πεντάωρο με 1 ώρα κενό.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 18:45, 12-09-17:

Εμενα μεχρι τωρα το αοθ και η πληροφορικη ειναι το δυνατο μου χαρτι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Alex_t έγραψε στις 19:33, 12-09-17:

Τα μαθηματικά Φώτη δε σου αρέσουν πια;
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 20:07, 12-09-17:

Φυσικά και μου αρέσουν είναι το αγαπημένο μου μάθημα.Ομως τα αλλα δυο είναι πολύ ευκολότερα.
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

H fenia00 έγραψε στις 00:01, 13-09-17:

Παιδιά καλησπέρα Πριν από κανένα 2ωρο ήρθα από το φροντιστήριο φανερά προβληματισμένη με τα λόγια ενός καθηγητή μου.Τώρα πολύ εύλογα θα ρωτήσετε τι είπε ακριβώς και θα σας πω.Λοιπόν μία φίλη μου τον ρώτησε κάτι σχετικά με το πρόγραμμα και το πόσες ώρες θα έχουμε μέσα στην βδομάδα και καθώς τον έπιασε η πολυλογία του,είπε τα εξής : πανελλήνιες και ελεύθερος χρόνος δεν υπάρχουν,πρέπει να διαβάζετε συνέχεια αν θέλετε τόσο πολύ να περάσετε.Πετάγετε μια συμμαθήτρια μου και ρωτάει:Δηλαδή τι εννοείτε;Και απαντάει:Δηλαδή διάβασμα μέχρι τελικής πτώσης,δεν ξέρετε τι μυαλά έχετε να συναγωνιστείτε..Εμένα αυτά τα λόγια με αποθάρρυναν πολύ ρε παιδιά.Τι πάει όλη μέρα διάβασμα;Τώρα άρχισαν πάλι να μου δημιουργούνται τύψεις επειδή δε σπατάλησα όλο μου το απόγευμα πάνω από το βιβλίο λύνοντας ασκήσεις και διαβάζοντας.Νιώθω πάλι τρομερό άγχος και είχα αρχίσει καπως να χαλαρώνω..
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Alex_t έγραψε στις 00:18, 13-09-17:

Παιδιά καλησπέρα Πριν από κανένα 2ωρο ήρθα από το φροντιστήριο φανερά προβληματισμένη με τα λόγια ενός καθηγητή μου.Τώρα πολύ εύλογα θα ρωτήσετε τι είπε ακριβώς και θα σας πω.Λοιπόν μία φίλη μου τον ρώτησε κάτι σχετικά με το πρόγραμμα και το πόσες ώρες θα έχουμε μέσα στην βδομάδα και καθώς τον έπιασε η πολυλογία του,είπε τα εξής : πανελλήνιες και ελεύθερος χρόνος δεν υπάρχουν,πρέπει να διαβάζετε συνέχεια αν θέλετε τόσο πολύ να περάσετε.Πετάγετε μια συμμαθήτρια μου και ρωτάει:Δηλαδή τι εννοείτε;Και απαντάει:Δηλαδή διάβασμα μέχρι τελικής πτώσης,δεν ξέρετε τι μυαλά έχετε να συναγωνιστείτε..Εμένα αυτά τα λόγια με αποθάρρυναν πολύ ρε παιδιά.Τι πάει όλη μέρα διάβασμα;Τώρα άρχισαν πάλι να μου δημιουργούνται τύψεις επειδή δε σπατάλησα όλο μου το απόγευμα πάνω από το βιβλίο λύνοντας ασκήσεις και διαβάζοντας.Νιώθω πάλι τρομερό άγχος και είχα αρχίσει καπως να χαλαρώνω..
Διαφωνώ κάθετα με τον καθηγητή σου, τί πάει να πει "διάβασμα μέχρι τελικής πτώσεως"; Πόσο σωστό το θεωρείς εσύ αυτό;
Εάν κάνεις ό,τι σου βάζουν οι καθηγητές σου, εντοπίζεις και καλύπτεις τα κενά σου διαρκώς, και γενικά είσαι ευχαριστημένη με τον εαυτό σου, θεωρώ πως όλα θα είναι οκ.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,131 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:40, 13-09-17:

Κατσε διαβασε μεχρι τελικης πτωσεως και τον φεβρουαριο δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα.Ειναι σαν να ξεκινας εναν αγωνα και να δινεις ολες σου τις δυναμεις στην αρχη.Οταν φτασεις στα μεσα του αγωνα ναι μεν θα εχεις αφησει αρκετα ατομα πισω,αλλα δεν θα εχεις και δυναμη να συνεχισεις...
Με λιγα λογια μην ακουσεις την συμβουλη του
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:42, 13-09-17:

WTF???!!!!

Τι μυαλά έχετε να συναγωνιστείτε;
Θες τη γνώμη μου; ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ θα κάνετε μια κάποια προετοιμασία. ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ έχετε μυαλό. Δεν έχεις να συναγωνιστείς τον Einstein . Παιδιά σαν εσένα και τους συμμαθητές σου έχεις. Και ξέρεις ναι... Μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που να μοιάζουν στον Einstein αλλά είναι λίγοι και ή θα φύγουν έξω ή θα μπουν πρώτοι στην ιατρική πχ ( δεν σημαίνει πως αν εσύ θες ιατρική και δεν μπεις πρώτη δεν θα είσαι καλή).
Εκτός αυτού, πάνω από όλα είναι η υγεία ( σωματική κ ΨΥΧΙΚΗ) . Να κοιμάσαι, μη ξενυχτάς μέχρι τις 4(!) . Να τρως! Να ξεκουράζεσαι και ασε τον να λέει. Στη τελική βρες άλλον ή πηγαινε με τους ρυθμούς σου και μη ακους τις ''συμβουλες '' τους... Αλήθεια, εκείνος τι μυαλό ήταν; Σας είπε;
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:02, 13-09-17:

Εγώ θα το ξαναπώ και όσοι δεν θέλετε απλά μην το κάνετε: Θα κλείνετε τα βιβλία σας στο τέλος της ημέρας και θα νιώθετε ευχαριστημένοι με τον εαυτό σας και όλα θα είναι καλά. Μπορεί να διαβάσατε 45 λεπτά και να πέσετε από τις 11 ή 5 ώρες και να πέσατε στις 3 ή να το πήρατε σερί. Πιθανόν θα γίνουν και τα 3 σενάρια μέσα στην χρονιά (το τρίτο προσπαθήστε να το αποφύγετε). Ωστόσο απενοχοποιήστε το διάβασμα για τις Πανελλήνιες και μην νιώθετε τύψεις αν διαβάσατε λιγότερο απ όσο πρέπει. Το "πόσο πρέπει" είνα διαφορετικό για κάθε μαθητή. Οι περισσότεροι κάνετε φροντ ή ιδιαίτερα (να μην μιλήσω για το σχολείο) άρα σας παρακολουθούν άνθρωποι χρόνια στο κουρμπέτι και αν πιστεύουν ότι εσείς προσωπικά μένετε πίσω θα το πουν σε εσάς ή στους γονείς σας. Ή μπορείτε κατά διαστήματα (π.χ. ανά δίμηνο) να ρωτάτε εσείς για την πρόοδό σας. Ο καθηγητής στο φροντιστήριο δεν ξέρω τι στόχευε να κάνει όταν σας το είπε αυτό, αλλά μπορεί να είστε και ένα τμήμα που φαίνεται να μην πολυτραβάει και προσπάθησε (ανεπιτυχώς) να κινητοποιήσει τους πιο αδύνατους μαθητές. Ή μπορεί απλά να μην πολυσκεφτόταν αυτό που είπε. Σε κάθε περίπτωση είναι άνθρωποι διαβασμένοι και με πείρα για να σας κάνουν να γράψετε όσο το δυνατόν καλύτερα στο μάθημά τους, αλλά κατά τ άλλα δυστυχώς πολλοί από αυτούς είναι χοντράνθρωποι και δεν πρέπει να ακούτε τις συμβουλές τους.
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

H fenia00 έγραψε στις 15:54, 13-09-17:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ,τα λόγια σας με έκαναν να νιώσω καλύτερα.Εύχομαι αυτή η χρονιά να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη #LoveMaths
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 145 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 16:08, 13-09-17:

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει πολύς ανταγωνισμός.
Και ναι υπάρχουν ΜΥΑΛΑ άνω του μέσου όρου.

Ως προς το διάβασμα τώρα...
Σημασία μεγάλη: Να έχετε την συνείδησή σας ήσυχη πως προσπαθήσατε όσο μπορούσατε κάθε μέρα. Με άλλα λόγια αυτά που γράφει η Ερινύς.
Προσωπικά δεν το πήγα ποτέ σερί, ούτε χρειάστηκε ποτέ να κοιμηθώ στις 2 την νύχτα. Στην 1 ναι.
Το διάβασμα πρέπει να αντανακλά στόχους. Ο άνθρωπος που μπαίνει στην διαδικασία αυτή να μην κοροϊδεύει τον εαυτό του και να κλέβει λεπτά από το διάβασμά του. π.χ να ξεκινά 7 και 10 να τελειώνει 9 παρά και να λέει διάβασα ΔΥΟ ώρες.
Το πρόγραμμά σας το καθορίζετε μόνοι σας.
Αν αισθάνεστε ότι έχετε αδυναμίες σε ένα μάθημα παλέψτε το περισσότερο. Και ΜΙΛΗΣΤΕ στους καθηγητές σας, ζητάτε βοήθειες συνεχώς.

Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει πολύ και προς το τέλος ήμουν αρκετά κουρασμένος και είχα ρίξει τους ρυθμούς.
Ωστόσο αν διαβάσετε μέχρι τελικής πτώσης δεν θα έχετε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.
Λογικά το είπε ο καθηγητής για εκείνους που έχουν πολύ υψηλούς στόχους και δεν προσπαθούν όσο πρέπει απλώς για να τους αφυπνίσει.
Εσύ fenia00 που είσαι σοβαρή μην αγχώνεσαι!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη #LoveMaths : 13-09-17 στις 16:18.
Παράθεση

VirusX

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O VirusX έγραψε στις 16:32, 13-09-17:

Ο καθηγητής σου,σου είπε μια σοφή κουβέντα."Δεν ξέρετε τι μυαλά έχετε να συναγωνιστείτε".Και συνήθως αυτοί που προσεγγίζουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους συνδυάζουν μυαλό,πάθος και μεθοδικότητα.Αν κάτι λείπει,η επιτυχία(που είναι υποκειμενική φυσικά) αποτελεί εξαίρεση.Αν δεν θες να αγχώνεσαι,τότε διάλεξες λάθος μονοπάτι.Η κοινωνία δεν θα σου δώσει το περιθώριο χαλάρωσης.Ο εαυτός σου μπορεί...Καλώς ήρθες στον επιστημονικό κόσμο.Γιατί από τις πανελλήνιες για εκεί το πας/πάμε.

Υ.Γ Φυσικά ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις από τον εαυτό του.Μπορεί εσύ να θες να γίνεις απλά μια φοιτήτρια(και ο/η κάθε εσύ) και όχι μια καλή επιστήμονας στον τομέα σου.Όσοι περνάνε με αυτή την λογική είναι και αυτοί που παραπονιούνται για την ανεργία,την αποτυχία,την μετριότητα κλπ.Το στυλ"ας περάσουμε εκεί που θέλουμε και μετά όλα θα πάρουν τον δρόμο τους" είναι επιεικώς γελοίο.Σου προτείνω να το αποφύγεις.Δεν λέω ότι το έχεις υιοθετήσει.Απλά απέφυγε το.Γνώμη μου.
Παράθεση

Stark21

Νεοφερμένος

Ο Stark21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Stark21 Ος έγραψε στις 22:04, 13-09-17:

Ως προς τα παιδιά που έχουν δώσει και ήταν θετική κατευθυνση και στο τέλος πέρασαν σε καλές σχολές,την έκθεση πως την βλέπατε καθ'ολη τ διάρκεια;Γιατί και εγώ σαν ένα 'συνηθισμενο' θετικό μυαλό,που τα πήγαινε καλα φυσική-μαθ,έχω ωστόσο θέμα με την έκθεση,η οποία μπορεί να μ στοιχίσει πολλα(γενικώς στο 13-14).
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 145 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 22:24, 13-09-17:

Ως προς τα παιδιά που έχουν δώσει και ήταν θετική κατευθυνση και στο τέλος πέρασαν σε καλές σχολές,την έκθεση πως την βλέπατε καθ'ολη τ διάρκεια;Γιατί και εγώ σαν ένα 'συνηθισμενο' θετικό μυαλό,που τα πήγαινε καλα φυσική-μαθ,έχω ωστόσο θέμα με την έκθεση,η οποία μπορεί να μ στοιχίσει πολλα(γενικώς στο 13-14).
Και η Έκθεση θετικό μάθημα είναι!
Απλώς έχει και φιλολογικές αρετές.
Προσωπικά εγώ φέτος που έδωσα έγραψα 16,3. Κάπου τόσο πίστευα ότι θα γράψω ίσως λίγο πιο πάνω όχι πάνω από 17 πάντως.
Μου έβαλε 15,2 ο πρώτος και 17,4 ο δεύτερος...

Δυστυχώς στοιχίζει πολύ η Έκθεση σε μόρια...
Για καλή σχολή στην Αθήνα θες πάνω από 15-16 σίγουρα.

Καλύτερα να κάνεις ιδιαίτερα, αν μπορεις.
Διάβασε πολύ καλά τα φυλλάδια σου. Και μην δίνεις τζάμπα μόρια. Να προσέχεις. Πήγαινε με ψυχολογία ότι μπορεις να γράψεις 100.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη #LoveMaths : 13-09-17 στις 22:42.
Παράθεση

Stark21

Νεοφερμένος

O Stark21 Ος έγραψε στις 22:50, 13-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από #LoveMaths
Και η Έκθεση θετικό μάθημα είναι!
Απλώς έχει και φιλολογικές αρετές.
Προσωπικά εγώ φέτος που έδωσα έγραψα 16,3. Κάπου τόσο πίστευα ότι θα γράψω ίσως λίγο πιο πάνω όχι πάνω από 17 πάντως.
Μου έβαλε 15,2 ο πρώτος και 17,4 ο δεύτερος...

Δυστυχώς στοιχίζει πολύ η Έκθεση σε μόρια...
Για καλή σχολή στην Αθήνα θες πάνω από 15-16 σίγουρα.

Καλύτερα να κάνεις ιδιαίτερα, αν μπορεις.
Διάβασε πολύ καλά τα φυλλάδια σου. Και μην δίνεις τζάμπα μόρια. Να προσέχεις. Πήγαινε με ψυχολογία ότι μπορεις να γράψεις 100.
Η αλήθεια είναι πάω φροντ αλλά η έκθεση ,όπως είναι γνωστόν στους θετικούς,δεν θα λέγαμε ότι είναι και το μάθημα μας :ρ.Απο πέριεργεια παντωσ,βλέποντας ότι μπήκες ΕΜΠ,από ψυχολογικό κομματι(οικογένεια-φροντ-περίγυρος)πώς το βίωνες;
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

Φοιτητής

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 23:13, 13-09-17:

Η αλήθεια είναι πάω φροντ αλλά η έκθεση ,όπως είναι γνωστόν στους θετικούς,δεν θα λέγαμε ότι είναι και το μάθημα μας :ρ.Απο πέριεργεια παντωσ,βλέποντας ότι μπήκες ΕΜΠ,από ψυχολογικό κομματι(οικογένεια-φροντ-περίγυρος)πώς το βίωνες;
Ναι είναι αλήθεια δεν είναι το μάθημά μας.
Συνήθως είναι τα Μαθηματικά και σε πολλούς η Φυσική.

Όσον αφορά το ΕΜΠ.
Όντως υπήρξε χαρά από τους δικούς μου. Αλλά συγκρατημένα πράγματα.
Εγώ πανηγύριζα σαν τον Βακιάρο όταν νίκησε στο MasterChefGR.
Δεν το πίστευα ότι θα περάσω με 18184 φέτος.
Αυτοί που ξαφνιάζονται πολλοί και χαίρονται είναι άνθρωποι που συναντούσα στην παραλία...

Από ψυχολογικής πλευράς όντως μου έχει ανεβάσει την αυτοπεποίθηση και νιώθω μια δικαίωση για τους κόπους όχι μόνο της Γ΄Λυκείου αλλά της συνολικής σχολικής μου πορείας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη #LoveMaths : 13-09-17 στις 23:17.
Παράθεση

milkos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη milkos
Ο milkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O milkos έγραψε στις 00:02, 14-09-17:

Καλή αρχή παιδάκια!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavri_ : 14-09-17 στις 00:07. Αιτία: Διαλυτικά
Παράθεση

Mhtrogoal (Μάριος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mhtrogoal
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O Mhtrogoal έγραψε στις 09:50, 14-09-17:

αιντα καλη χρονια παιδια, να μπειτε σε μια σχολη που θελετε και με το καλο να αποφυγετε την ΔΑΠ
Παράθεση

Woz

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Woz
Ο Woz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Woz έγραψε στις 12:29, 14-09-17:

Μην βλέπετε τα πυροτεχνήματα στο τέλος της διαδρομής,ζήστε την εμπειρία.
Δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα απο το να κλείνεις τα μάτια σου το βράδυ γνωρίζοντας πως έδωσες το 100%.
Stay focused.
Παράθεση

Γατόπαρδος.

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Γατόπαρδος.
Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O Γατόπαρδος. έγραψε στις 13:21, 14-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mhtrogoal
αιντα καλη χρονια παιδια, να μπειτε σε μια σχολη που θελετε και με το καλο να αποφυγετε την ΔΑΠ
Και την ΚΝΕ επισης
Παράθεση

Mhtrogoal (Μάριος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mhtrogoal
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O Mhtrogoal έγραψε στις 13:37, 14-09-17:

γιατι οχι, και απ την κνε λοιπον
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους