Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,944 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,557 μηνύματα σε 95,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 489 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμμονή των γονέων με τους βαθμούς

zyp

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη zyp
Ο zyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O zyp έγραψε στις 00:04, 04-02-10:

Εντάξει, τα είπαμε.. να διαβάζεις να γίνεις καλός μαθητής να περάσεις κάπου καλά κτλ κτλ κτλ.
Χωρίς τους γονείς πάνω απ'το κεφάλι σου να σε αποθαρρύνουν όταν κάνεις λάθος, θα ήταν καλύτερα.
Ντάξει τους νοιάζει ξέρω 'γω.. Αλλά τι να κάνω;
π.χ. πείτε γράφω ένα 15..
Αρχίζουν τα "Γιατί έγραψες τόσο;" κτλ κτλ. Τα βαρέθηκα..
Και στο κάτω κάτω εγώ ξέρω αν διαβάζω ή όχι..

Επίσης, τα παιδία που παίρουν Μ.Ο. 19,20 τέτοια.. και μετά υπερηφανεύονται.. έλεος!
Έμεινε τίποτα άλλο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,663 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:18, 04-02-10:

Αυτο το προβλημα το' χουν τα παερισσοτερα παιδια με τους γονεις τους. Και μενα οι δικοι μου παντα ετσι κανουν. Θελουν παντα κι αλλα.
Αλλα το λενε για το καλο μας νομιζωντας οτι ετσι θα προσπαθησουμε περισσοτερο αλλα μαλλον το αντιθετο γινεται. Τεσπα, εσυ να μην επηρεαζεσαι, να κανεις ο,τι θελεις για σενα και οχι για τους αλλους, κι αν σε εκνευριζουν τοσο οι δικοι σου μιλα τους και θα καταλαβουν την πιεση που ασκούν .

Οσο για τους αλλους με τα 19αρια. Αστους και κοιτα εσενα μωρε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

4kR!bn:) (Ακριβή)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη 4kR!bn:)
H Ακριβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H 4kR!bn:) έγραψε στις 19:10, 04-02-10:

Οι γονείς είναι συχνά υπερβολικοί με τους βαθμούς.Νομίζουν πως όλοι πρέπει να γίνουμε γιατροί και δικηγόροι.Αυτό όμως δεν το κάνουν μόνο όταν βλέπουν κακούς βαθμούς,αλλά και στους καλούς.Μου έχει τύχει να πάρω 18 σε τεστ και η μάνα μου να με κοιτάει με μισό μάτι.Καλοσυνηθίζουν και μετά τους κακοφαίνεται κιόλας...λες και διαβάζουμε για κείνους

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

/\/@t@|1@...!!! (Ναταλία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη /\/@t@|1@...!!!
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H /\/@t@|1@...!!! έγραψε στις 23:06, 05-02-10:

συμφωνώ απόλυτα...τα <<θέλω>> τους είναι υπερβολικά και δεν μπορούμε να τουσ τα παρέχουμε συνέχεια..!! κι όλας αν τους βάζαμε να κάνουν αύτα που κάνουμε εμεις με τα φροντιστήρια κτλπ δεν θα άντεχαν και δεν θα μπόρουσαν να ανταπεξέλθουν καθόλου..!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,043 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 23:21, 05-02-10:

Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάτε ποτέ, όσοι έχετε σχετικό πρόβλημα με τους γονείς σας, είναι να φροντίζετε να κάνετε εμφανές εξαρχής ποιος έχει τον έλεγχο. Δείξτε δηλαδή, σε τυχόν αποτυχίες, πως όχι μόνο δεν απογοητευτήκατε αλλά και πως είστε έτοιμοι να συνεχίσετε εντατικότερα με όρεξη και αισιοδοξία. Οι γονείς αυτό στην ουσία θέλουν να δουν και αυτό επιδιώκουν να πετύχουν, πολλοί με το δικό τους ιδιαίτερο τρόπο, πραγματικά.

Μπείτε και στη θέση τους, στην τελική, για να καταλάβετε καλύτερα τις ανησυχίες τους. Ποιον γιατρό θα εμπιστευόσασταν, στο κάτω κάτω; Κάποιον που εμπνέει σιγουριά και δείχνει να ξέρει τι κάνει ή κάποιον με τρεμάμενα χέρια και απλανές βλέμμα;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,033 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 23:41, 05-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από zyp
Εντάξει, τα είπαμε.. να διαβάζεις να γίνεις καλός μαθητής να περάσεις κάπου καλά κτλ κτλ κτλ.
Χωρίς τους γονείς πάνω απ'το κεφάλι σου να σε αποθαρρύνουν όταν κάνεις λάθος, θα ήταν καλύτερα.
Ντάξει τους νοιάζει ξέρω 'γω.. Αλλά τι να κάνω;
π.χ. πείτε γράφω ένα 15..
Αρχίζουν τα "Γιατί έγραψες τόσο;" κτλ κτλ. Τα βαρέθηκα..
Και στο κάτω κάτω εγώ ξέρω αν διαβάζω ή όχι..

Επίσης, τα παιδία που παίρουν Μ.Ο. 19,20 τέτοια.. και μετά υπερηφανεύονται.. έλεος!
Έμεινε τίποτα άλλο;
συμφωνω ,αυτο που λες ισχυει,οχι για ολους τους γονεις αλλα για τους περισσοτερους
εγω ημουν τυχερη που δεν αντιμετωπισα κατι τετοιο ωστοσο,ειχα πολλες συμμαθητριες που εφταναν και στα κλαματα jesus για το 15αρι που πηραν στα κειμενα και στο καθε μαθημα δηλ.

οι γονεις θελουν να βλεπουν οτι τα πανε καλα τα παιδια τους με τα μαθηματα τους,οκ,αποδεκτο.απο εκει και περα θα πρεπει να τους εξηγησεις οτι ειτε μεχρι εκει φτανουν οι δυνατοτητες σου, ειτε οτι δεν μπορεις να διαβαζεις ολη μερα κ οτι θες και χρονο για σενα για παιχνιδι για επικοινωνια και τα τοιαυτα.

αυτο που σκεφτομουν τωρα μολις,ειναι μηπως τελικα οι ιδιοι οι γονεις σπρωχνουν τα παιδια για βαθμοθηρια?δεν τους νοιαζει η ουσια των γνωσεων αλλα το οτι θα πουν στη γειτονισσα οτι ο γιος ή η κορη τους εβαλε Μ.Ο. 19,7?

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,663 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:51, 06-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rewial
αυτο που σκεφτομουν τωρα μολις,ειναι μηπως τελικα οι ιδιοι οι γονεις σπρωχνουν τα παιδια για βαθμοθηρια?δεν τους νοιαζει η ουσια των γνωσεων αλλα το οτι θα πουν στη γειτονισσα οτι ο γιος ή η κορη τους εβαλε Μ.Ο. 19,7?
Ο ναι. Συνηθως ετσι το βλεπουν. Κυριως στο γυμνασιο μετα λυκειο οχι τοσο. Αργοτερα θα λενε για την Ιατρικη που περασε το καμαρι τους.
Νταξει δεν λεω, λογικο, ειναι περήφανοι για το παιδι τους και καμαρωνουν. Απλα μερικοι γονεις τα βλεπουν ολα ευκολα -.- Πιστευουν οτι εχουν να κανουν με μαθηματα δημοτικου -.-

Αφηστε που αλλοι επιβάλλουν αυτο που θελουν με τιμωριες και δολωματα πχ. αν βγαλεις 18 θα σου παρω μηχανακι αν οχι ξεχνατο. Το θεωρω λαθος τακτικη.

Παράθεση

vera94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vera94
H vera94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H vera94 Φιλοσοφούμεν ανευ μαλακίας! έγραψε στις 17:51, 07-02-10:

Παιδιά έμενα οι δικοί μου είναι εκνευριστικά χαλαροί στο θέμα του σχολείου!
Και πολλές φορές όταν με βλέπουν και διαβάζω και αγχώνομαι μου λένε παράτα το μωρε...θα πάθεις τίποτα!!!
Και όταν δεν γράφω καλά...μου λένε φτάνει που προσπαθείς...!!! Βέβαια όταν έρχονται οι βαθμοί... μαλώνουν για το ποιος θα έρθει να τους πάρει... !

Βέβαια έχω συμμαθητή... που πάει τα κέρατα του απο φροντιστήρια... 19 ώρες την βδομάδα... επειδή του το έχουν επιβάλλει... και άκουγα μια μέρα την μαμα του να του φωνάζει στον δρόμο...δεν θέλω 19, 20 θέλω...αν μου ξαναφέρεις 19 θα σε σκοτώσω...
ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zed : 14-02-10 στις 00:53.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sophia_b (Σοφία-Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sophia_b
H Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H sophia_b έγραψε στις 20:57, 08-02-10:

οι γονεις οπωσ και να το κανουμε ειναι γονεις....
απλα αυτο που πρεπει να καταλαβουν ειναι οτι ο βαθμος δεν κρινει τον ανθρωπο αλλα τισ γνωσεισ του μαθητη μια συγκεκριμενη στιγμη.
εμεισ δεν ειμαστε η βιτρινα τους...
βγαζω ενα Μ.Ο γυρω στο 19, 19 και, και οι γονεις μου ειναι πολυ χαλαροι και ανετοι, και 10 να τουσ φερω δν θα μου πουν κατι, θα αναλογιστουν τι δεν πηγε καλα και θα το συζητησουμε.
το παραδοξο ειναι οτι δν διαβαζω καθολου και δν κανω φροντιστηρια, παλι καλα που οι δικοι μου ειναι κατα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 22:03, 08-02-10:

Αυτα να τα βλεπουμε εμεις για να μην κανουμε ετσι οταν γινουμε γονεις.
Γιναμε ολοι νουμερα
Ο κ.15,5 η κ.17,8
*και οι δικοι μου γονεις ειναι κατα των φροντηστηριων. Τυχερακιας ε? παντως καποια στιγμη θα παω ....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gewrgia_D (Γεωργία)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Gewrgia_D
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Gewrgia_D Σιχάθηκα την εργασία τεχνολογίας! έγραψε στις 22:41, 08-02-10:

Οι δικοί μου γονείς είναι κάπως διαφορετικοί ο ένας από τον άλλο. Η μαμά μου δε δίνει δεκάρα για το βαθμό, αλλά εκνευρίζεται όταν βλέπει πως δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση και φοβάμαι να σηκώσω χέρι ενώ ξέρω ένα σωρό πράγματα καλύτερα από πολλούς μέσα στη τάξη. Ποτέ δεν ήταν βαθμοθήρας, αλλά ήθελε να έχει πολλές γνώσεις σε πολλά διαφορετικά θέματα, και τις είχε, όπως κι εγώ. Στα μαθήματα είχε ακριβώς τους βαθμούς που είχα κι εγώ, και ακριβώς με το ίδιο διάβασμα. Έβγαζε 17.8, όπως κι εγώ, με 1,5 και 2 ώρες διάβασμα την ημέρα (αλλά μιλάμε για κανονικό διάβασμα, όχι ζωγραφιές με λουλουδάκια πάνω στα τετράδια), και ήταν παρόλα αυτά άνθρωπος της λεπτομέρειας. Την ενδιέφερε πιο πολύ να εκφράζει σωστά τις απόψεις και τους συλλογισμούς της. Ο πατέρας μου, από την άλλη, είχε ένα βασικό ελάττωμα. Πάντα επεδίωκε να έχει βαθμούς και όχι ουσιαστικές γνώσεις. Και διάβαζε πολύ και μάθαινε τα πάντα παπαγαλία. Ενώ είχε υψηλότερους βαθμούς από τη μητέρα μου, δεν ήταν καλύτερος από εκείνη, και εκείνη τα θυμάται όλα μέχρι και σήμερα πολύ καλά . Τον ενοχλεί που κι εγώ είμαι σαν τη μαμά μου και βγάζω 17.8 με 2 ώρες διάβασμα ενώ λέει πως με 4 ώρες διάβασμα θα έβγαζα 19.5, και δε καταλαβαίνει το γεγονός ότι δε μπορώ να κάτσω να διαβάσω παραπάνω γιατί δεν αντέχω. Τέλοσπάντων, εγώ έχω ήδη θέσει στόχο το Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής του Αριστοτελείου που πιστεύω απαιτεί να έχεις ουσιαστικές γνώσεις, και όχι παπαγαλίες, και δε δίνω σημασία σ' αυτά που λέει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evout@ki (Εύη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη evout@ki
H Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογοθεραπείας ΤΕΙ Πάτρας . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H evout@ki έγραψε στις 22:55, 12-02-10:

και εγω το ψιλο εχω αυτο το προβληματακι με τους δικους μου! τοσα χρονια επαιρνα αρκετα καλους βαθμους (απο 17 κ πανω)! τωρα ομως 1η λυκειου κατεβηκα αρκετα.... στο 15! :$ φροντιστηριο ( για οικονομικους λογους....) δεν παω και ετσι αρκουμαι στην Π.Δ.Σ που εχουμε στο σχολειο αλλα σε ορισμενα μαθηματα δεν με βοηθαει καθολου, γιατι τι να το κανεις αν δεν καταλαβαινεις τιποτα στο σχολειο αλλα ουτε και στην Π.Δ.Σ ???? και οι γονεις μου αν και δεν το δειχνουν, ενοχλουνται πολυ και εγω το καταλαβαινω και με ενοχλει και εμενα ετσι ακομα πιο πολυ αλλα δεν μπορω να κανω κατι περισσοτερο.... ειναι πολυ δυσκολα!
Γι'αυτο "zyp" (και καθε "ζιπ") , μην ανησυχεις.... δεν εισαι ο μονος με ενα τετοιο προβλημα ειναι πολλοι....!!!!!! Κουραγιο μας παιδια!!!!

Παράθεση

Ο αναγνώστης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ο αναγνώστης
H Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H Ο αναγνώστης έγραψε στις 09:28, 13-02-10:

Εμενα η μανα μου παντα το επαιζε οτι κ καλα δεν τη νοιαζουν οι βαθμοι μου, αλλα ο λογος ηταν οτι ποτε δεν εβγαζα κατω απο 19.7...τι να τη νοιαξουν?? Οταν ομως εδωσα Πανελληνιες αποκαλυφθηκε η απατη της διοτι οταν την πηρα να της πω τους βαθμους μου που ηταν ολοι απο 19 κ πανω εκτος απο ενα 18,5 κ ενα 15,5 στην εκθεση, το πρωτο πραμα που ειπε ηταν "Μα γιατι πηρες 15,5 στην εκθεση????"...Κ μιλαμε οτι εμπαινα σε οποια σχολη ηθελα απο το πεδιο μου...εκτοτε την κοροιδευω συχνα που κ καλα μας το παιζει ανετη!! Χαχα, αλλα επρεπε να την ειχα ψιλιαστει την υποθεση οταν στην Α' λυκειου η χαζη αντι να κοιταει τους βαθμους μου κοιταγε τη διπλα λιστα που ειχε το Μ.Ο τμηματος στο καθε μαθημα κ εβλεπε κατι 15αρια κ ειχε παθει σοκ, κ να μου λεει τι εγινε παιδι μου, πως επεσες ετσι...κ εγω να μην εχω καταλαβει τι εννοει, αφου ολοι οι βαθμοι μου ητα 19 κ 20...κ να της λεω καλα πας καλα??? Τι αλλο θες πια!!!! Συνεννοηση ε.....!! Χαχα....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphadora (Maria)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη nymphadora
H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H nymphadora έγραψε στις 10:38, 13-02-10:

και οι δικοι αυτο μου κανουν... τουλαχιστον μεχρι περυσι, στην πρωτη λυκειου... ειχα εναν ελεγχο με μπολικα 17, 18, 19 και καναδυο χαμηλα, 14, 15... ενω απο το δημοτικο μου λεγανε "κανε εσυ την προσπαθεια σου και μη σε νοιαζει"... μου πιασανε εκεινο το δηθεν συνωμοτικο υφακι, του εγω ειμαι μαζι σου, αλλα... να στρωσεις τον πισινο σου να τα ανεβασεις... στο δευτερο τετραμηνο το 14 εγινε 16 και το 15 εγινε 17... το πιστευετε οτι δεν τους αρεσε? δεν μου το ειπαν ξεκαθαρα, αλλα δεν τους αρεσε, φανηκε στη γλωσσα του σωματος... και μετα στις εξετασεις, ενω για πρωτη φορα διαβαζα 3-4 ωρες σε καθε μαθημα, μου ειπαν οτι δεν διαβαζα κι απο πανω... γιατι ειχα ενα 16 στα θρησκευτικα και ενα 15,5 στη γεωμετρια (στο οποιο μαθημα κοντεψα να λυποθυμισω απο την ζεστη παρακαλω)... προσπαθω επι ποσα χρονια να τους πω οτι ο βαθμος δεν ειναι καλη αξιολογηση για το μαθητη... στις πιο πολλες περιπτωσεις ειναι "ποσο σε συμπαθει ο καθηγητης"... γιατι ρε παιδια, δεν γινεται να εχω γραψει ενα 18 (σε προειδοποιημενο) και μια μοναδα (απροειδοποιητο) στην ιστορια, να μην εχω πει μαθημα ουτε μια φορα και να εχω 19... μην τρελαθουμε τωρα... φετος τους το ξεκαθαρισα οτι δεν με ενδιαφερει ο βαθμος, κυνηγαω πανεπιστημιο, οποτε δεν μου ειπαν και τιποτα... αλλα η αληθεια ειναι οτι οι βαθμοι μου είναι καλυτεροι απο περυσι...

Παράθεση

parmas (Victor)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη parmas
Ο Victor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Επικοινωνιών ΤΕΙ Σερρών και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O parmas AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA έγραψε στις 11:56, 13-02-10:

Απ'την μια ειναι πολυ σπαστικο .. απο την αλλη τους καταλαβαινω ομως .. Δεν ξερουν αν εσυ τελικα διαβαζεις .. + οτι θελουν να δουν αν τα λεφτα τους πανε χαμενα στα φροντιστηρια !

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,402 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 22:41, 13-02-10:

ρε παιδια ειναι πολυ απλο χειριστειται το θεμα διπλωματικα. Καντα μια συμφωνια π.χ αν δεν φωναξεις για το 14 που πηρα χθες θα διαβασω λιγο περισσοτερο την επομενη φορα (βαλτε την φαντασια σας να δουλεψει γιατι αυτο μονο καλο παραδειγμα δεν ειναι)

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 00:50, 14-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ο αναγνώστης
Εμενα η μανα μου παντα το επαιζε οτι κ καλα δεν τη νοιαζουν οι βαθμοι μου, αλλα ο λογος ηταν οτι ποτε δεν εβγαζα κατω απο 19.7...τι να τη νοιαξουν?? Οταν ομως εδωσα Πανελληνιες αποκαλυφθηκε η απατη της διοτι οταν την πηρα να της πω τους βαθμους μου που ηταν ολοι απο 19 κ πανω εκτος απο ενα 18,5 κ ενα 15,5 στην εκθεση, το πρωτο πραμα που ειπε ηταν "Μα γιατι πηρες 15,5 στην εκθεση????"...Κ μιλαμε οτι εμπαινα σε οποια σχολη ηθελα απο το πεδιο μου...εκτοτε την κοροιδευω συχνα που κ καλα μας το παιζει ανετη!! Χαχα, αλλα επρεπε να την ειχα ψιλιαστει την υποθεση οταν στην Α' λυκειου η χαζη αντι να κοιταει τους βαθμους μου κοιταγε τη διπλα λιστα που ειχε το Μ.Ο τμηματος στο καθε μαθημα κ εβλεπε κατι 15αρια κ ειχε παθει σοκ, κ να μου λεει τι εγινε παιδι μου, πως επεσες ετσι...κ εγω να μην εχω καταλαβει τι εννοει, αφου ολοι οι βαθμοι μου ητα 19 κ 20...κ να της λεω καλα πας καλα??? Τι αλλο θες πια!!!! Συνεννοηση ε.....!! Χαχα....
και σε μενα το ιδιο συνεβη....κοιταζε το ΜΟ της ταξης... <<ρε παιδακι μου δεν ελεγε η καθηγητρια πως εισαι ο καλυτερος μαθητης της? Δηλαδη πως ειναι ο χειροτερος?>>

Αρχική Δημοσίευση από CiNeFiL
ρε παιδια ειναι πολυ απλο χειριστειται το θεμα διπλωματικα. Καντα μια συμφωνια π.χ αν δεν φωναξεις για το 14 που πηρα χθες θα διαβασω λιγο περισσοτερο την επομενη φορα (βαλτε την φαντασια σας να δουλεψει γιατι αυτο μονο καλο παραδειγμα δεν ειναι)
αρχιστε προπονηση για τρεξιμο,ρωτηστε τη γιαγια τι σοι μαθητης ηταν ο μπαμπας και πιαστε λαυρακια,κοιταξτε με δεος τη λαμπα οταν ειστε ολοι μαζι στο σαλονι και πεστε<<κοιταξτε τι ανακαλυψε ο ανθρωπος χωρις σχολειο>>,παρτε ωτοασπιδες.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:56, 14-02-10:

Προσωπικά ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τους γονείς μου κυρίως επειδή ήμουν ιδιαίτερα αγχώδης τύπος. Υπήρχαν μάλιστα φορές που μου έλεγαν “μην διαβάζεις άλλο”.
(ήμουν φυτό)

Eν μέρη δικαιολογείται μια τέτοια συμπεριφορά εκ μέρους των γονιών, επειδή θέλουν το καλό του παιδιού τους. Το παιδί βρίσκεται σε μια ηλικία που παρασύρεται εύκολα, θέλει να νιώσει ελευθερία και γενικά βάζει πιο πάνω ʽʼτα θέλωʼʼ από ʽʼτα πρέπειʼʼ. Έτσι οι γονείς προσπαθούν να διατηρήσουν μια κάποια ισορροπία.

Ωστόσο, δεν λείπουν οι φορές που οι γονείς ξεφεύγουν από τα όρια. Ενώ το παιδί τους βγάζει έναν άριστο βαθμό γκρινιάζουν ολημερίς και του λένε να διαβάζει, θέτοντας του ως παράδειγμα κάποιον που διέπρεψε. Ξεχνούν ότι όλοι δεν έχουμε τις ίδιες δυνατότητες. Μια συζήτηση μαζί τους βοηθάει, πιστεύω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Boom : 14-02-10 στις 18:16.
Παράθεση

ilektraki

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ilektraki
H ilektraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ilektraki έγραψε στις 20:24, 21-02-10:

ολο τρωγονται οι γονεις μας και κανουν μονοι τουσ τ ζωη τους πιο δυσκολη.....το χειροτερο για τους δικουσ μ δν ειναι ν γραψεις κπ κακα αλλα να μν τσ τ πεις και ν το μαθουν απ αλλου..πχ απο τν κα9ηγητη οταν θα πανε ν ρωτησουν..τοτε γινεται μαχη..αλλα τσ περναει...τι να κανουν και αυτοι??

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:03, 21-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από ilektraki
ολο τρωγονται οι γονεις μας και κανουν μονοι τουσ τ ζωη τους πιο δυσκολη.....το χειροτερο για τους δικουσ μ δν ειναι ν γραψεις κπ κακα αλλα να μν τσ τ πεις και ν το μαθουν απ αλλου..πχ απο τν κα9ηγητη οταν θα πανε ν ρωτησουν..τοτε γινεται μαχη..αλλα τσ περναει...τι να κανουν και αυτοι??
χαχ, εγω παλι δεν νιωθω καλα αν δεν τους το πω
ως απουσιολογος ειχα καταφερει να γραψω 01 και το μεγαλυτερο ηταν 05
η φαση ομως ηταν οτι η καθηγητρια δεν μας ειχε δωσει τα τεστ και ετυχε να παρουμε βαθμους οποτε το ειπε στην μαμα μου και εγω το εμαθα απο την μαμα μου
χαλαρα καταστασεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Boom : 21-02-10 στις 21:04. Αιτία: ερωςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 21:38, 21-02-10:

Εγώ πάλι δεν είχα,ούτε κι έχω πρόβλημα με τους γονείς μου σχετικά με το κεφάλαιο "βαθμοί".
Ούτε μια φορά δε μ' έχουν ρωτήσει πώς τα πήγα σε κάποιο διαγώνισμα.Απλά ρωτούσαν αν είμαι καλά,στις περιπτώσεις που ήμουν αγχωμένη.
Μάλιστα,πέρυσι,ο πατέρας μου με είχε βοηθήσει να κάνω σκονάκι για τα Θρησκευτικά.
Πάντως,εντάξει,θεωρώ ότι είναι λογικό να ενδιαφέρονται ως ένα βαθμό για την πρόοδο των παιδιών,αρκεί να μην αγγίζει(ή και να ξεπερνά)το εν λόγω ενδιαφέρον τα όρια της βαθμοθηρίας.

Παράθεση

jimis-mhx

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jimis-mhx
Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O jimis-mhx έγραψε στις 21:50, 21-02-10:

μονο μια συμβουλη.....ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ....ουτε για τον σχολικο βαθμο ουτε για καποιον αλλον....και μια παρατηρηση επι του θεματος: κατα εναν ''περιεργο'' τροπο οι πιο καταπιεστικοι γονεις ειναι οι σπουδαγμενοι γονεις...πραγματικα αυτο το εχω παρατηρησει πολλες φορες

Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,033 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 00:12, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από jimis-mhx
μονο μια συμβουλη.....ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ....ουτε για τον σχολικο βαθμο ουτε για καποιον αλλον....και μια παρατηρηση επι του θεματος: κατα εναν ''περιεργο'' τροπο οι πιο καταπιεστικοι γονεις ειναι οι σπουδαγμενοι γονεις...πραγματικα αυτο το εχω παρατηρησει πολλες φορες
συμφωνω οτι θα πρεπει να διαβαζουμε για τον εαυτο μας!
στη σχολη διαβαζω για μενα,γιατι το αντικειμενο που σπουδαζω με ενδιαφερει 100% και εκφραζει το δημιουργικο πνευμα μου!

ωστοσο ενα παιδι πχ στην τριτη λυκειου δεν δαβαζει για τον εαυτο του,διαβαζει γολα τα μαθηματα της κατευθυνσης του για να περασει εκει που θελει!περνωντας τον εαυτο μου για παραδειγμα αν ηταν να διαβασω χωρις να με ενδιαφερουν τα μορια δνε θα επιανα στα χερια μου το βιβλιο της φυσικης και του προγραμματισμου ουτε για να το ξεσκονισω.

Παράθεση

jimis-mhx

Φοιτητής

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O jimis-mhx έγραψε στις 21:13, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rewial
ωστοσο ενα παιδι πχ στην τριτη λυκειου δεν δαβαζει για τον εαυτο του,διαβαζει γολα τα μαθηματα της κατευθυνσης του για να περασει εκει που θελει!περνωντας τον εαυτο μου για παραδειγμα αν ηταν να διαβασω χωρις να με ενδιαφερουν τα μορια δνε θα επιανα στα χερια μου το βιβλιο της φυσικης και του προγραμματισμου ουτε για να το ξεσκονισω.
Σιγουρα το σχολειο ειναι αυτο που μπορει να βαλει το παιδι σε καποια σειρα,και σιγουρα υπαρχουν μαθηματα που οι μαθητες τα διαβαζουν μονο και μονο για τις πανελλαδικες.
Αλλα θα επρεπε καποια στιγμη επιτελους να αλλαξει ολη αυτη η νοοτροπια.

Φτασαμε στο σημειο ακομη και φοιτητες,που υποτιθεται οτι βρισκονται σε ακαδημαϊκο επίπεδο σπουδων,να περιμενουν να παρουν ''μασημενη τροφη'' απο τους καθηγητες...κριτικη σκεψη ΜΗΔΕΝ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 22-02-10 στις 21:32. Αιτία: merging
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:23, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από jimis-mhx
Φτασαμε στο σημειο ακομη και φοιτητες,που υποτιθεται οτι βρισκονται σε ακαδημαϊκο επίπεδο σπουδων,να περιμενουν να παρουν ''μασημενη τροφη'' απο τους καθηγητες...κριτικη σκεψη ΜΗΔΕΝ
Τι εννοείς εδώ;

Παράθεση

jimis-mhx

Φοιτητής

O jimis-mhx έγραψε στις 21:45, 22-02-10:

το οτι πολλοι φοιτητες δεν μπορουν να καταλαβουν οτι πλεον δεν υπαρχουν στανταρ πραγματα στην φοιτηση τους στο πανεπιστημιο, εκει μην περιμενεις απο τον Μαθηματικο να καθεται να σου λυνει ασκησεις,εκει ακομη και τις πηγες σου,τις ψαχνεις μονο σου στην βιβλιογραφεια...με μονη φιλοσοφια στην ολη κατασταση ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ!

Παράθεση

fanouria

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη fanouria
H fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H fanouria έγραψε στις 14:46, 21-03-10:

Εγώ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τους γονείς όσο αναφορά τους βαθμούς μου . Μάλιστα τους ενδιαφέρει να έχω μάθει ουσιαστικά κάποια πράγματα και όχι αν έβγαλα ''καλό'' ή ''κακό'' Μ.Ο. Τι μανία όμως με τους βαθμούς !!!!!Διαβάζει κάποιος μόνο και μόνο για να πάρει ένα 20 ή για να μάθει ουσιαστικά κάποια πράγματα ? Οι βαθμοί άλλωστε δεν αντιπροσωπεύουν πάντα αυτό που αξίζει κάποιος, για παράδειγμα ο μεγαλύτερος Μ.Ο. της μητέρας μου ήταν 18 ,στις πανελλήνιες όμως πραγματικά διέπρεψε και θυμάται τα μαθήματα που διδάχτηκε καλά ακόμη και σήμερα .

Παράθεση

nafs

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη nafs
H nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H nafs έγραψε στις 18:33, 12-08-10:

Ουτε εγω εχω καποιο προβλημα με τους γονεις μου για τους βαθμους...Βεβαια βγαζω 19 12/13... Παντως ο μπαμπας μου ενδιαφερετει για το ουσιαστικο διαβασμα, αν εμαθα και κατανοησα αυτα που πρεπει. Μαλιστα πολλες φορες μου λεει οτι του φαινεται απιστευτο που οι καθηγητες μου βαζουν τοσο ευκολα 20 και19. Η μαμα μου καμια φορα μου κανει παρατηρησεις για καποιο χαμηλο βαθμο αλλα ξερω οτι το λεει γιατι καταλαβαινει οτι κατι δεν καταλαβα στα μαθηματα και προσπαθει να με κανει να μην αφησω κενα.
Κι εγω παντως πιστευω οτι πρεπει να διαβαζουμε για τον εαυτο μας, αλλιως τα αποτελεσματα δεν θα ειναι αυτα που θελουμε. Παραδειγμα: ο πατερας ενος γνωστου μου σε ολο το λυκειο του εκανε συνεχεια φροντηστηρια και τον τιμωρουσε για καποιους "χαμηλους" βαθμους 18,17... Το αποτελεσμα, το παιδι περασε στη σχολη που ηθελε ο πατερας του και αφου χαρηκε ο πατερας του τα παρατησε και δεν παρακολουθησε τη σχολη...

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:01, 12-08-10:

Να ρωτήσω κάτι από απορία. Αυτήν την συμπεριφορά την έχουν και οι γονείς που έχουν τελειώσει κάποιο Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ; Γιατί η άλλη μερίδα, τουλάχιστον δικαιολογείτε λόγω άγνοιας του κόπου των σπουδών...

Παράθεση

nafs

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη nafs
H nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H nafs έγραψε στις 19:08, 12-08-10:

Οι δικοι μου δεν εχουν τελειωσει πανεπιστημιο ή ΤΕΙ αν και οταν εδιναν παννελαδικες εκαναν φροντηστηρια

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:09, 12-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΑΥΣΙΚΑ
Οι δικοι μου δεν εχουν τελειωσει πανεπιστημιο ή ΤΕΙ αν και οταν εδιναν παννελαδικες εκαναν φροντηστηρια
άλλο ρώτησα, αν απαντάς στην ερώτησή μου..

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 325 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 19:35, 12-08-10:

Εγώ πάλι, να συνειγορήσω και λίγο με το διάβολο; Προς χάριν της συζήτησης δηλαδή.

Αρχικά, να κάνουμε τη βασική διάκριση οτι το σχολείο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το πανεπιστήμιο από πολλές απόψεις. Συνεπώς δεν τίθεται θέμα αντιπαραβολής δυσκολίας , για να έχουμε μια αντιστοιχιση στους βαθμούς.

Τώρα το αν διαβάζει ο καθένας ή οχι αυτο είναι θέμα προσωπικής προτίμησης, ενδιαφέροντος και φιλοδοξίας πιστεύω. Όχι οτι οι καλοι βαθμοί ή η πρόσβαση τελικά σε μια σχολή με γόητρο παρέχουν κάποια ουσιαστική αξία απο πλευρά καταξίωσης, αλλά πρέπει πιστεύω να ομολογήσουμε οτι και μερικές φορές οι γονείς έχουν και ένα δίκιο. Δε διαφωνώ απαρραιτήτως με τα προλεγόμενα, αλλά μου γενάται η υποψία οτι μάλλον, υπάρχει μια γενικοτερη τάση υπερβολής.

Δεν το βρίσκετε λογικό αν ο γονέας βλέπει μια καθιερωμένη μετριότητα στην επίδοση του παιδιού του να προβληματίζεται γι αυτό και να το ωθεί να προσπαθήσει περισσότερο; Απο τη μια η προσπάθεια που καταβάλλει κανείς στο σχολείο, τον προετοιμάζει αργότερα για την επαγγελματική του σταδιοδρομία. Αν μάθεις να δουλεύεις θα δουλεύεις, αν δε μάθεις θα αρκείσαι πάντα στην αρχή του ελαχίστου έργου, μεγαλο κέρδος με το μικρότερο δυνατό κόπο. Προς θεου δεν υπαινύσσομαι οτι όλοι πρέπει να γίνουν μαθητές το 19 / 20 ή να περάσουν στο πανεπιστήμιο. Εξάλλου δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να γίνουν επιστήμονες, ούτε το να επιλέξει κάποιος να κάνει κάτι άλλο στη ζωή του είναι απαξιωτικό.

Το ζήτημα εστιάζεται, κατ' εμέ, στο να καταβάλλει ο καθένας την προσπάθεια του, στο μέγιστο που μπορεί. Απο κει και μετά οι βαθμοί είναι δευτερεύουσας σημασίας. Αλλά το να προσπαθήσεις και να πεις εγώ τόσο μπορώ είναι καθοριστικής σημασίας για τη δική σου αυτοαξιολόγηση πιστεύω.

Πολλές φορές η μετριότητα των βαθμών είναι προιόν έλλειψης προσπάθειας από πλευράς των μαθητών, σε συνδυασμό με την γενικοτερη απαξιωση που έχει καλλιεργηθεί στην ελληνική κοινωνία για την συνεισφορά του σχολείου στη μάθηση. Αυτό ειναι πιστεύω, η κυριότερη πηγή αμφιβολίας των γονέων όσον αφορά τους βαθμούς. Και εξηγούμαι : Η πλειονότητα, εξαιρουμένων των ανθρώπων που έχουν κάποιου είδους ψυχολογικο κόμπλεξ ανωτερώτητας και θέλουν να δουν τα παιδιά τους πάσει θυσία στο πρώτο σκαλί του βάθρου, πιστεύω οτι δυσανασχετεί με τους βαθμούς αν νομίζει οτι, ή βλέπει οτι το παιδί τους δεν ασχολείται αρκετά ή καθόλου. Κακά τα ψέματα, η δουλειά του μαθητή είναι το διάβασμα. εξίσου σημαντικά είναι το παιχνίδι, η βόλτα , η φιλία και ο έρωτας αλλά έχω παρατηρήσει μια γενικότερα παρεξηγημένη ιδέα περί του διαβάσματος. Ακόμη και αν κάποιος δε στοχεύει στο πανεπιστήμιο, ακόμη και αν δεν ενδιαφέρεται κανείς για το τι βαθμούς πήρε, ο κάθε μαθητής πρέπει να προσπαθεί να αποκτήσει οσο το δυνατόν, σφαιρική, πραγματική γνώση.

Στην αντίθετη περίπτωση γίνεται θύμα της ίδιας του της άγνοιας. Αναλφαβητισμός παλιότερα σήμαινε η έλλειψη στοιχειωδών γνώσεων γραφήσ ανάγνωσης, ιστορίας κτλ. Σήμερα η έννοια έχει αποκτήσει μια τελείως διαφορετική διάσταση σε σχέση με το παρελθόν. Ο ρυθμός της εξέλιξης της γνώσης έχουν συμπιέσει όλο και πιο εξειδικευμένη γνώση στα χαμηλότερα επίπεδα της εκπαίδευσης, που σαφώς κάνουν τη μαθησιακή διαδικασία δυσκολότερη, μολαταύτα μάλλον είναι απαρραίτητη για να μπορέσει ο καθένας μας να ανταπεξέλθει στις επιταγές της εποχής.

Εν ολίγοις, μήπως τελικά φταίμε και μεις, μήπως προσπαθούμε να αποφύγουμε ως ένα βαθμό την προσπάθεια που απαιτείται και τελικά παραπονιόμαστε ενώ θα έπρεπε να δουλέψουμε περισσότερο;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:37, 12-08-10:

Τι ρωτάς ακριβώς; Δεν σε έπιασα.
Γενικά πάντως οι γονείς, ανεξάρτητα από το δικό τους μορφωτικό επίπεδο, επιθυμούν το καλό των παιδιών τους και για αυτό γίνονται πιεστικοί και έχουν εμμονές με τους βαθμούς.

Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zaraki
Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Zaraki έγραψε στις 19:41, 12-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Να ρωτήσω κάτι από απορία. Αυτήν την συμπεριφορά την έχουν και οι γονείς που έχουν τελειώσει κάποιο Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ; Γιατί η άλλη μερίδα, τουλάχιστον δικαιολογείτε λόγω άγνοιας του κόπου των σπουδών...
Ω ναι.Το εχω δει απειρες φορες.

Οσον αφορα εμενα, δεν ειχα ποτε σοβαρο προβλημα.Στα μαθηματα που με ενδιεφεραν αν τυχον δεν εγραφα καλα σε ενα τεστ ενιωθα απο μονος μου ψιλοπεριεργα κατι που εβλεπαν και αυτοι και ετσι δεν ελεγαν τιποτα.Στα μαθηματα παλι που δεν με ενδιεφεραν αρκετα συχνα οι βαθμοι μου ηταν σχετικα χαμηλοι(εκτος απο φετος).Τον πατερα μου δεν τον ενοιαζε καθολου αλλα η μητερα μου γκρινιαζε λιγο.

Παράθεση

Cherie (Αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Cherie
H Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας (ΑΕΙ/Λάρισα) . Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H Cherie έγραψε στις 20:43, 12-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Ναι ναι... Συμμαθήτριά μου, κόρη μεγαλογιατρών έτρωγε κατσάδα από τους γονείς της γιατί έβγαλε 18,6 ενώ η αδερφή της 19. Και άλλη μία κοπέλα θυμάμαι έκανε εμετό από το άγχος της, γιατί είχε διαβάσει για το διαγώνισμα της ιστορίας με τη μητέρα της (Καθηγήτρια) και φοβόταν μήπως δεν γράψει όχι απλά καλά, αλλά άριστα.

Ούτε εγώ αντιμετωπίζω θέμα με τους δικούς μου. Εντάξει είμαι από μόνη μου διαβαστερή και προσπαθώ αλλά και με την αδερφή μου που ήταν πιο χαλαρή δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα πιεστικοί. Ίσως φταίει που έχουν άμεση επαφή με τα παιδιά και έχουν δει πολλά τα μάτια τους.

Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρά.
H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε στις 12:51, 13-08-10:

Εγω (παλι καλα) ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα με τους γονεις μου.Αντιθετα εγω ειμαι η τελειομανης και αυτοι πολλες φορες μου λενε νταξει μην κουραζεσαι και τετοια.Θα μου πειτε νταξει αμα εσυ εισαι καλη μαθητρια τι θα σου πουν;Ο καλος καπετανιος στην φουρτουνα φαινεται.Αλλα υπηρξαν φορες που ειχα γραψει καπου και χαλια και δεν ειπαν τιποτα.Εγω ειχα στεναχωρηθει λιγο(οχι και να κλαιμε ομως ,ελεος) και αυτοι απλα μου λεγαν μην κανεις ετσι στο κατω κατω δεν εγινε και τιποτα αμα μια φορα δεν εγραψες καλα.

Γενικα, το θεωρω παρα πολυ σημαντικο να ξερεις οτι η οικογενεια σου δεν προκειται να σε πιεσει για τιποτα και θα σε στηριξει/βοηθησει σε οτιδηοπτε κι αν κανεις/διαλεξεις .Οντως υπαρχουν πολλοι γονεις που θελουν τα παιδια τους να κανουν οτι δεν καταφεραν αυτοι.Και μετα φτανουν πολλα παιδια να κανουν απο την τριτη δημοτικου αγγλικα,γερμανικα,μουσικες,μπαλετα και ο,τι αλλο θελετε χωρις καν να τους αρεσει.Απο τη μια ,ειναι κατανοητη η σταση αυτη αλλα απο την αλλη τι ειναι πιο σημαντικο ,η ευτυχια του παιδιου σου ή η ψευδαισθηση οτι το παιδι σου θα 'ναι πολυ καλο(αν οχι τελειο)σ'ολα αυτα που εσυ ηθελες να κανεις αλλα δεν τα καταφερες;Επισης,μου τη δινει που πολλοι γονεις κανουν το εξης.Για παραδειγμα ,ειναι η Μαρια και ο Λακης.Η Μαρια ειναι παρ πολυ καλη μαθητρια ενω ο Λακης μετριος.Και η μαμα του Λακη συνεχεια να του λεει ''Την Μαρια δεν την βλεπεις ποσο καλη μαθητρια ειναι;Εσυ γιατι δεν προσπαθεις λιγακι;'' και να λεει συνεχεια τετοια εν παρουσια πολλες φορες της Μαριας.Τωρα ο Λακης πως να νιωσει;Αμα οι γονεις μας αρχισουν να μας συγκρινουν δηλαδη με οποιονδηποτε ''καλυτερο'' απο μας μετα εμεις τι να κανουμε;Επισης,αμα και η Μαρια ειναι μπροστα θα νιωσει και αβολα .Χωρια που υπαρχει το ενδεχομενο ο Λακηη να ζηλευει πολυ τη Μαρια και να την αντιπαθει(ενω ηταν φιλοι)εξαιτιας των γονιων του.Παραδειγμα εφερα ,αλλα δεν ειναι (δυστυχως) καθολου εξωπραγματικο.

Ολα αυτα δεν σημανουν ομως οτι οι γονεις μας ειναι κακοι ή οτιδηποτε παρομοιο.Κι αυτοι θα κανουν λαθη.Απλα οταν δεν θελεις κατι ,θα πας και θα το συζητησεις ηρεμα με τους δικους σου και θα πεις και τα επειχηρηματα σου.Δεν γινεται ,θα καταλαβουν.

Ακομα ,χειροτερο ομως ειναι να βλεπεις πως το παιδι σου σκιζεται και αμα δεν βγαλει 20 το φωναζεις και το βριζεις στην μεση του κοσμου.Λες και τεσι θα καταφερει κανεις κατι ή θα εξασφαλισει γνωση για το παιδι του.Στο κατω κατω υπαρχουν ατομα που βγαζουν 20 και δεν θυμουνται την τυφλα τους απο πολυ σημαντικα πραγματα και αλλα που νγαλαν 17 και ειναι πολυ καλοι.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 17:37, 13-09-10:

Με εμενα παλι συμβαινει το αλλο: Εγω αν διαβασω μπορει να βγαλω και 20.Αλλα ρε παιδια δεν θελω τοσο και εβγαλα 18,6.Η μανα μ λοιπον ολο με κοιταει με μισο ματι σε σχεση με τα μαθηματα για αυτον τον λογο.Τωρα (εδω μιλαμε για μικρη διαφορα βαθμων)μεταξυ μας αλλα ποιος εχει δικιοο?

Τωρα οκ μπορει να μην προσπαθω οσο πρεπει αλλα το 20 μπορω να το παρω μονο αν διαβαζω 6 ωρες την ημερα κατι που δεν ειναι εφικτο για μενα.Θα τελειωνω 3?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 13-09-10 στις 19:20. Αιτία: merge
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 13:13, 15-09-10:

Χμμ...θα υποστηρίξω το κέντρο.Δεν είναι παράλογο οι γονείς να νοιάζονται για την καλή πρόοδο του παιδιού τους στο σχολείο.Αυτοί οι βαθμοί θα του εξασφαλίσουν στο μέλλον πρόσβαση στο πανεπιστήμιο.Απ'την άλλη όμως,δεν είναι ανάγκη να φτάνουμε και σε υπερβολές.Έχω γνωρίσει παιδιά που οι γονείς τους τα πιέζαν τόσο πολύ να διαβάσουν,που ναι μεν έγιναν αστέρια στο σχολείο,αλλά με τίμημα δε να απομονωθούν τελείως και να γίνουν αντικοινωνικά.

Παράθεση

Amarena1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Amarena1
H Amarena1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Amarena1 έγραψε στις 09:44, 18-09-10:

Αυτοι οι γονεις χρειαζονται ψυχολογικοι υποστηριξη..σορυ κιολας! Να μου πεις φωναζουν αν γραψεις 5 να το καταλαβω αλλα 15? Μακαρι να γραφανε ολοι 15.!!
Επισης οι παιδοψυχολογοι λενε πως αυτο ειναι οτι χειροτερο. Το προγραμμα των παιδιων ειναι εξαιρετικα φορτωμενο και οσο παει γινεται και χειροτερο. Εγω στην Α Δημοτικου μαθαινα να μετραω μεχρι το 10 και ο γιος μου περσυ στην Α΄Δημοτικου εμαθε μεχρι το 100!!!!! Ελεος. Ετσι ειναι πια ολες οι ταξεις. ποσα μπορεις να ζητησεις απο τα παιδια? Ημαρτον

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 18:07, 04-10-10:

Τωρα οκ μπορει να μην προσπαθω οσο πρεπει αλλα το 20 μπορω να το παρω μονο αν διαβαζω 6 ωρες την ημερα κατι που δεν ειναι εφικτο για μενα.Θα τελειωνω 3?
ετσι ειναι! και στο κατω κατω γιατι να σκοτωθεις να γραψεις π.χ 20 στα αρχαια στις εξετασεις την στιγμη που δεν τα γουσταρεις!?
επισης παρατηρω πως αυτοι που προσπαθουν να τα τελειωποιησουν ολα (πχ αμα δεν γραψουν 20 στα αρχαια θα σκασουν), ζουν με ενα μονιμο αγχος... αλλοι μαθαινουν παπαγαλια και τα μαθηματικα ...ακομα, καποιοι απ αυτους απλα δεν ξερουν τι θελουν και νομιζουν πως γραφοντας ενα 20 στα αρχαια (κολλασα με αυτο το παραδειγμα) θα εξασφαλισουν το μελλον τους και θα ειναι καλυμενοι απο ολες τις μεριες, ενω ουσιαστικα θα εχουν κανει μια τρυπα στο νερο

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 22:59, 04-10-10:

οι γονεις ζουνε σε παραλληλο συμπαν...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:40, 04-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από nefi
οι γονεις ζουνε σε παραλληλο συμπαν...
και σε ραβδωτό σπειροειδή γαλαξία..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,763 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 13:48, 31-12-10:

Εμένα οι δικοί μου είναι περίεργοι. Θα απογοητευτουν με το 18 των μαθηματικών αλλά και τότε που πήρα 05 δεν το καναν και θέμα Ίσα ίσα, είπαν ότι δεν πειράζει και ότι ήταν κακή στιγμή. Θέλουν τους καλούς βαθμούς για να το δείχνουν στους άλλους. Κάθε φορα που συναντάμε συγγενεις λένε "και να μην πω πόσο έβγαλε ο γιάννης Μ.Ο...." και τους λεω " καλά , ακόμα και ο μανάβης ξέρει τον Μ.Ο. μου!" και συνεχίζεται αυτό το σκηνικό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 16:04, 31-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Polorst
Εμένα οι δικοί μου είναι περίεργοι...[..]...
Όταν ο άλλος πληρώνει φράγκα για την μάθηση λογικό είναι να ενδιαφέρεται σε υπερβολικό βαθμό. Να δω πως θα κάνουμε εμείς αύριο για τα παιδιά μας, που όλη η παιδεία από το προνήπιο μέχρι το Πανεπιστήμιο θα είναι με δίδακτρα, φροντιστήρια,..κτλ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 16:09, 31-12-10:

Όταν λέω περίεργοι, δεν το εννοώ με την εννοια του ότι ενδιαφέρονται πολύ Εννοώ ότι την μία είναι ελαστικοί στους βαθμούς, την άλλοι θέλουν πολλά.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:24, 02-01-11:

εγω δεν τους ελεγα ποσο γραφω ή ποτε γραφω και οταν με ρωτουσαν τους ελεγα ειτε οτι δεν μας εχουν δωσει πισω τα διαγωνισματα, ειτε οτι εγραψα καλα. Μονο οταν εγραφα απο 17 και πανω τους το ελεγα. Το εγκεφαλικο το παθαιναν οταν εβλεπαν τους βαθμους του τριμηνου

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 23:06, 12-01-11:

κατα εναν ''περιεργο'' τροπο οι πιο καταπιεστικοι γονεις ειναι οι σπουδαγμενοι γονεις...
γιατι "περιεργο"? θεωριτικα ειναι αυτοι που δεν θελουνε ναα... "ξεφυγουμε" γιατι δεν το εκανα και εκεινοι!..

ισα ισα!! αυτοι που δεν εχουν σπουδασει δεν πρεπει να μιλανε! αυτοι διαβαζανε??οοοοχι!

παντως εγω νταξ.. δεν εχω τετοιο προβλημα! πεταω και τπτ υπονοουμενα αμα αρχιζουν να ξεφυγουν και νταξει!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 23:08, 12-01-11:

livingthelife , αυτοί που δεν έχουν σπουδάσει ΊΣΩΣ να ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να σπουδάσουν... Για διάφορους λόγους.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nick K2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nick K2
Ο Nick K2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Nick K2 έγραψε στις 16:58, 16-01-11:

Καλά όλοι οι γονείς τα ίδια λένε(και οι δικοί μου τα ίδια λένε)όσοι υπερηφανεύονται από εδώ και από εκεί έχουν κόμπλεξ.....don't mind .Όλοι έχουμε τις κακοτυχίες μας απλά calm down

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~LoVeR BoY~ : 16-01-11 στις 17:04. Αιτία: απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FRIENDLY GIRL
H FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 17:31, 16-01-11:

Εμενα οι γονεις μου δεν μου λενε τιποτα.Ξερουν οτι διαβαζω.Και δεν ειναι οτι παιρνω και εικοσαρια.Οταν τους λεω οτι πηρα σε καποιο διαγωνισμα κατω απο την βαση και στεναχωριεμαι μου λενε οτι δεν αξιζει να στεναχωριεμαι για τους βαθμους.Οποτε διαβαζω για τον εαυτο μου και μονο και δεν εχω την γκρινια των γονιων μου εαν τυχει και αποτυχω σε κατι.

Παρολο που δεν το εχω βιωσει λυπαμαι τα περισσοτερα παιδια που φοβουντε οταν παιρνουν βαθμους επειδη φωναζουν οι γονεις τους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    TigerHunt

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους