Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,599 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,768 μηνύματα σε 94,885 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 553 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές στη Σκωτία

Panagiotis09 (Παναγιώτης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Panagiotis09
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Panagiotis09 έγραψε στις 13:45, 20-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από N.F
Mόλις τον προηγούμενο μήνα κατέθεσα την αίτηση μου για δάνεια στο Saas για να καλύψω τα δίδακτρα για το μεταπτυχιακό μου. Πιο πριν διαβάζοντας απρόσεκτα την ανακοίνωση της κυβέρνησης νόμιζα ότι δικαιούμαι δάνειο και για να καλύψω το living cost. Δυστυχώς οι φοιτητές από την ΕΕ μπορούν να πάρουν δάνειο για να καλύψουν μόνο τα διδακτρά τους. Υπάρχουν φυσικά δάνεια για τα ενοίκια ή επιδόματα για να βοηθηθούν οι πιο αδύνατοι φοιτητές αλλά μόνο για Σκωτζέζους και το Saas το ξεκαθαρίζει: οι Ευρωπαίοι φοιτητές μπορούν μόνο να αιτηθούν δάνειο για τα δίδακτρα τους. Έχε υπόψιν σου επίσης το εξής που εγώ δεν γνώριζα και βρήκα μπροστά μου: Αν κλείσεις σε ιδιωτική εστία, συνήθως θέλουν το ενοίκιο όλου του χρόνου σε μια δόση ή στην καλύτερη σε δύο, επειδή είμαστε international students. Στην πραγματικότητα τα ενοίκια στην Σκωτία δεν διαφέρουν πολύ από την Ελλάδα αλλά αυτή η λεπτομέρεια να πληρώνεις ενοίκια μαζεμένα μπορεί να σε δυσκολέψει αφάνταστα.
Κριμα πίστευα πως μπορούσα να πάρω.Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία για τις φοιτητικές εστίες θα το έχω υπόψιν μου.Με αλλά λόγια το χιλιάρικο το μήνα δεν το γλυτωνουμε..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,850 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 14:00, 20-05-17:

Υπαρχει οντως η ταση να μιλουν οι κατοικοι κυριως σκωτσεζικα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 713 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 17:58, 20-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Υπαρχει οντως η ταση να μιλουν οι κατοικοι κυριως σκωτσεζικα;
τι ήθελες να μιλάνε...

δεν μιλάνε και Κέλτικα
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,850 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 19:08, 20-05-17:

Μου κανει εντυπωση που ελαχιστοι σου μιλανε αγγλικα, εστω και με σκωτσεζικη προφορά...
Οπως στην γερμανοφωνη Ελβετια. Κανενας δεν μιλαει hoch deutsch, ολοι μιλανε τοπικες διαλεκτους σε καθε καντονι...
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 00:49, 21-05-17:

Νομιζω οτι λιγοι μιλανε Scots. Ολοι ομως μιλανε Scottish English που εχουν αρκετα παραξενη προφορα...

Η γνωση στα Scots φαινεται κι απο αυτο

http://www.scotlandscensus.gov.uk/do...nd/QS212SC.pdf

Απο τα 5,1 εκ Σκωτσεζων 3 ετων και ανω, τα 3,2 δεν εχουν καμια γνωση της γλωσσας (για οποιον βαριεται να ανοιξει το λινκ)
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 07:25, 21-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Νομιζω οτι λιγοι μιλανε Scots. Ολοι ομως μιλανε Scottish English που εχουν αρκετα παραξενη προφορα...

Η γνωση στα Scots φαινεται κι απο αυτο

http://www.scotlandscensus.gov.uk/do...nd/QS212SC.pdf

Απο τα 5,1 εκ Σκωτσεζων 3 ετων και ανω, τα 3,2 δεν εχουν καμια γνωση της γλωσσας (για οποιον βαριεται να ανοιξει το λινκ)
Παντα παιζει ρολο ποιος κανει την ερευνα...
Παράθεση

Ctee_m

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ctee_m
H Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Ctee_m έγραψε στις 13:38, 13-08-17:

Γεια σας!! ... ψάχνομαι για μεταπτυχιακα στην εκπαιδευση στη σκωτια και ειδικοτερα στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου.. Παρολαυτα παιζει μια κατασταση no money και ειδα πως το μεταπτυχιακο που θελω παζει στις 9500 λιρες . Ξερω πως υπαρχουν φοιτητικα δανεια στην αγγλια αλλα απ ότι κοιταξα δεν ισχυει το 10χιλιαρακι για σπουδες στο εβιμβουργο . Ας με διαφωτισει καποιος που ξερει αν γινεται σε αυτό και επισης μια άλλη απορια. Υποτροφιες από αυτές τις κοινοτυπες που υπαρχουν , εχει παρει ποτε κανεις για να μου πει τι παιζει και σε αυτόν τον τομεα;; είμαι μπερδεμενη σε λιγο απ όλα

Προκαταβολικα ευχαριστω!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους