Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,620 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,411 μηνύματα σε 94,925 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 388 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής

memento_mori

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη memento_mori
H memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H memento_mori έγραψε στις 21:27, 09-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από PiDefiner
Αυτό που δεν καταλαβαίνετε συχνά εσείς οι "οπαδοί" της "κατά λέξης", είναι ότι δεν τίθεται θέμα αναρχίας προς τις εντολές του Υπουργείου Παιδείας ή τεμπελιάς, αλλά καθαρά θέμα άρτιας εγκεφαλικής κατάστασης μετά το τέλος των Πανελλαδικών. Μπορεί να για σένα η αποστήθιση με αυτόν τον τρόπο να είναι ένα, δύο, τρία ή τέσσερα μισάωρα παραπάνω, αλλά για μένα εκτός από αδύνατο, είναι τόσο χρονοβόρο όσο και ψυχοφθόρο, αν δεν υπολογίσω καθόλου τον παράγοντα της αχρηστίας της.
Λοιπόν, δεν είναι επιλογή που κάνεις επειδή δεν ενδιαφέρεσαι για το μάθημα, αλλά επιλογή που κάνεις επειδή ενδιαφέρεσαι (και) για τον εαυτό σου. Πιθανόν σε πολλούς να φαίνονται υπερβολικά όσα λέω, αλλά όσοι (αν υπάρχουν εδώ μέσα) έχουν ανάλογη αντιμετώπιση, θα καταλάβουν τι εννοώ.
Το να λες με επικριτικό ύφος πόσο απαραίτητο ή/και φυσιολογικό είναι να το κάνεις αυτό, είναι τουλάχιστον ερεθιστικό, κατά τη γνώμη μου.
Ανεξάρτητα με το πως διορθώνουν ή το τι δέχονται, όπως εξήγησα και πιο πάνω, δεν τίθεται θέμα επιλογής. Αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω. Μέχρι τώρα δεν φάνηκε να έχω πρόβλημα.
Μια τραγική εμπειρία και από εμένα.
Όταν έδινα πανελλήνιες,ήμουν τις ίδιας άποψης και τσακωνόμουν με όλους μου τους καθηγητές για την αποστήθιση λέξη προς λέξη. Ήρθε λοιπόν η ώρα της εξέτασης,τα έγραψα με δικά μου λόγια λιτά και ωραία και είχα 16 πανέμορφες μονάδες διαφορά μεταξύ βαθμολογητών.
Το συμπέρασμα είναι,φέτος θα κάτσω να μάθω μέχρι και το κόμμα και το συνιστώ και στους άλλους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 22:33, 09-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από memento_mori
Μια τραγική εμπειρία και από εμένα.
Όταν έδινα πανελλήνιες,ήμουν τις ίδιας άποψης και τσακωνόμουν με όλους μου τους καθηγητές για την αποστήθιση λέξη προς λέξη. Ήρθε λοιπόν η ώρα της εξέτασης,τα έγραψα με δικά μου λόγια λιτά και ωραία και είχα 16 πανέμορφες μονάδες διαφορά μεταξύ βαθμολογητών.
Το συμπέρασμα είναι,φέτος θα κάτσω να μάθω μέχρι και το κόμμα και το συνιστώ και στους άλλους.
Στη Βιολογία Γενικής??? ΄Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Κάποιος από τους δύο βαθμολογητές ήταν μεθυσμένος!
Ο τρίτος πόσο σου έβαλε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

memento_mori

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H memento_mori έγραψε στις 23:17, 09-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Στη Βιολογία Γενικής??? ΄Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Κάποιος από τους δύο βαθμολογητές ήταν μεθυσμένος!
Ο τρίτος πόσο σου έβαλε?
Εγώ να δεις έκπληξη,όταν το αντίκρισα. Αλλά οι 23 μονάδες διαφοράς στην έκθεση [άλλος παπάρας και εκεί] τράβηξαν την προσοχή μου πέρα από την βιολογία. Ο τρίτος έβαλες ακριβώς στην μέση. Παίζει να μην το κοίταξε καν.
Γενικά στο σχολείο μας είχαμε τρομερές αποκλίσεις εκείνη την χρονιά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ακάλυπτος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ακάλυπτος
Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Ακάλυπτος έγραψε στις 01:02, 10-04-15:

Καλά είστε σοβαροί;
Τι λέξη κατά λέξη;
Και δεν εννοώ, προφανώς να δώσεις τον ορισμό της ομοιόστασης ή της ανοσίας αλλά αν κάθεστε και μαθαίνετε ακόμα και τα πρωτόζωα ας πούμε παπαγαλιά, χωρίς να τα έχετε ξεκαθαρίσει στο μυαλό σας, θα'χετε πρόβλημα.

Παράθεση

memento_mori

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H memento_mori έγραψε στις 09:34, 10-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ακάλυπτος
Καλά είστε σοβαροί;
Τι λέξη κατά λέξη;
Και δεν εννοώ, προφανώς να δώσεις τον ορισμό της ομοιόστασης ή της ανοσίας αλλά αν κάθεστε και μαθαίνετε ακόμα και τα πρωτόζωα ας πούμε παπαγαλιά, χωρίς να τα έχετε ξεκαθαρίσει στο μυαλό σας, θα'χετε πρόβλημα.
Μπορείς ταυτόχρονα να τα έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλό και να ξέρεις λέξη προς λέξη. Δεν βλέπω λόγο,να μην μπορεί κανείς να τα συνδυάσει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαλαραα

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Χαλαραα
Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Χαλαραα έγραψε στις 11:33, 10-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από memento_mori
Μπορείς ταυτόχρονα να τα έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλό και να ξέρεις λέξη προς λέξη. Δεν βλέπω λόγο,να μην μπορεί κανείς να τα συνδυάσει.
Συμφωνω απολυτα! Το λεξη προς λεξη δεν σημαινει οτι τα διαβασεις σαν ρομποτακι διχως να τα καταλαβαινεις! Προκειται για βιολογια
(γενικης) που αποτελει εναν ενδιαφερο κλαδο και σιγουρα ολοι μας εχουμε δωσει βαση και στη κατανοηση οχι μονο στην αποστηθιση,σε σχεση με τον ΑΟΔΕ π.χ που εγω προσωπικα αδυνατω να κατανοησω τις περισσοτερες εννοιες γιατι δεν υπαρχει συνοχη!
Δεν μπορω να πιστεψω πως ορισμενοι μαθητες ειναι καλυτεροι σε μαθηματα τυπου ΑΟΔΕ και οχι στην βιολογια!
Καταρχας η τεχνικη αυτη της αποστηθισης σου εγγυαται σιγουρα αποτελεσματα..Καποιος που ξερει το βιβλιο ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανει λαθος! Και ο λογος ειναι απλος π.χ κολλησες σε μια ερωτηση? αστη για το τελος και ξεκινα να λες ολο το κομματι που βρισκεται η ερωτηση απο μεσα σου..το μυαλο σου θα σε παει αυτοματα εως την απαντηση!
Η τεχνικη "με δικα μου λογια" ειναι πολυ ριψοκινδυνη!Δεν υπαρχει τιποτα που θα σου εγγυηθει οτι τα δικα σου λογια θα αρεσουν στον εξεταστη! Γιατι τα δικα σου λογια θα εξεταστουν υποκειμενικα! Ενω τα λογια του βιβλιου δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να εξεταστουν αντικειμενικα καθως οτι λεει το βιβλιο ειναι και το σωστο!

Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PiDefiner
Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O PiDefiner έγραψε στις 11:55, 10-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Χαλαραα
Συμφωνω απολυτα! Το λεξη προς λεξη δεν σημαινει οτι τα διαβασεις σαν ρομποτακι διχως να τα καταλαβαινεις! Προκειται για βιολογια
(γενικης) που αποτελει εναν ενδιαφερο κλαδο και σιγουρα ολοι μας εχουμε δωσει βαση και στη κατανοηση οχι μονο στην αποστηθιση,σε σχεση με τον ΑΟΔΕ π.χ που εγω προσωπικα αδυνατω να κατανοησω τις περισσοτερες εννοιες γιατι δεν υπαρχει συνοχη!
Δεν μπορω να πιστεψω πως ορισμενοι μαθητες ειναι καλυτεροι σε μαθηματα τυπου ΑΟΔΕ και οχι στην βιολογια!
Καταρχας η τεχνικη αυτη της αποστηθισης σου εγγυαται σιγουρα αποτελεσματα..Καποιος που ξερει το βιβλιο ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανει λαθος! Και ο λογος ειναι απλος π.χ κολλησες σε μια ερωτηση? αστη για το τελος και ξεκινα να λες ολο το κομματι που βρισκεται η ερωτηση απο μεσα σου..το μυαλο σου θα σε παει αυτοματα εως την απαντηση!
Η τεχνικη "με δικα μου λογια" ειναι πολυ ριψοκινδυνη!Δεν υπαρχει τιποτα που θα σου εγγυηθει οτι τα δικα σου λογια θα αρεσουν στον εξεταστη! Γιατι τα δικα σου λογια θα εξεταστουν υποκειμενικα! Ενω τα λογια του βιβλιου δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να εξεταστουν αντικειμενικα καθως οτι λεει το βιβλιο ειναι και το σωστο!
Όχι, αν ξέρεις τι λες. Και αυτός είναι ο λόγος που πολλοί υποθέτουν πως όσοι τα μαθαίνετε έτσι, δεν τα καταλαβαίνετε. Επειδή εμείς - που δεν τα μαθαίνουμε έτσι- είμαστε σε θέση να βάζουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία του κειμένου, χωρίς παραλήψεις, αλλά να το προσαρμόζουμε στο λόγο μας. Δηλαδή το καταλαβαίνουμε χωρίς να το αποστηθίζουμε. Δεν υπάρχει υποκειμενική εξέταση αν το κάνεις αυτό. Εκτός αν θες να μου πεις ότι θα χάσω μονάδες επειδή έγραψα μια πρόταση σε παθητική σύνταξη, ενώ στο βιβλίο ήταν σε ενεργητική.

Παράθεση

Ακάλυπτος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ακάλυπτος
Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Ακάλυπτος έγραψε στις 13:04, 10-04-15:

Ναι αλλά δεν υπάρχει λόγος να μάθεις απ'έξω το βιβλίο.
Και ξαναλέω, δεν εννοώ ορισμούς κλπ. που δεν έχεις άλλη επιλογή και σου βγαίνει η παπαγαλία.
Αλλά για κάποια πράγματα, που μπορεί να τα μάθεις κανονικότατα και να τα καταλάβεις, γιατί να μπει στη διαδικασία της παπαγαλίας;
Δεν είναι ιστορία/αοδέ, βιολογία είναι. Θα χρειαστεί να λύσεις και ασκήσεις..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,573 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 13:32, 10-04-15:

Ωραία όλα αυτά, αλλά θα μας πείτε τι έπεσε στον ΟΕΦΕ;
(Κυρίως για 3ο-4ο θέμα ενδιαφερόμαστε )

Παράθεση

Χαλαραα

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Χαλαραα
Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Χαλαραα έγραψε στις 19:49, 10-04-15:

Όχι, αν ξέρεις τι λες. Και αυτός είναι ο λόγος που πολλοί υποθέτουν πως όσοι τα μαθαίνετε έτσι, δεν τα καταλαβαίνετε. Επειδή εμείς - που δεν τα μαθαίνουμε έτσι- είμαστε σε θέση να βάζουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία του κειμένου, χωρίς παραλήψεις, αλλά να το προσαρμόζουμε στο λόγο μας. Δηλαδή το καταλαβαίνουμε χωρίς να το αποστηθίζουμε. Δεν υπάρχει υποκειμενική εξέταση αν το κάνεις αυτό. Εκτός αν θες να μου πεις ότι θα χάσω μονάδες επειδή έγραψα μια πρόταση σε παθητική σύνταξη, ενώ στο βιβλίο ήταν σε ενεργητική.
Σοβαρα εσυ πιστευεις οτι οσοι τα μαθαινουν απεξω δεν μπορουν να αρθρωσουν δικια τους προταση μεσα στο κειμενο?
Δηλαδη τι εμας ο εγκεφαλος σταματαει εν'ωρα εξετασης? Και για να ξερεις ο βαθμοληγητης σου πληρωνεται 1-2 ευρω το γραπτο! Οσα περισσοτερα διορθωσει τοσα περισσοτερα θα βγαλει,οποτε μη στηριζεσαι στο γεγονος "Οχι,αν ξερεις τι λες" γιατι εσυ μπορει να ξερεις τι λες ο εξεταστης ομως να μη κατσει να το πολυσκεφτει το τι λες εσυ και το τι ξερεις και το αν ταιριαζει..αν του αρεσει πηρες τις μοναδες αν οχι ατυχησες! Και δεν μιλαω για τις περιπτωσεις οπου η απαντηση πρεπει να ειναι συνδυαστικη απο 2-3 κομματια του βιβλιου..εκει ναι θα βαλεις τα δικα σου λογια για να κανεις και τη συνοχη!
Τελος παντων,τα αποτελεσματα των 2 τεχνικων σε 1 μηνα!

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Ωραία όλα αυτά, αλλά θα μας πείτε τι έπεσε στον ΟΕΦΕ;
(Κυρίως για 3ο-4ο θέμα ενδιαφερόμαστε )
Θα σου στειλω μηνυμα με το 3ο,4ο και οποιος αλλος θελει ας μου πει!

Παράθεση

soppap

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη soppap
H soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H soppap έγραψε στις 21:42, 10-04-15:

Σοβαρα εσυ πιστευεις οτι οσοι τα μαθαινουν απεξω δεν μπορουν να αρθρωσουν δικια τους προταση μεσα στο κειμενο?
Δηλαδη τι εμας ο εγκεφαλος σταματαει εν'ωρα εξετασης? Και για να ξερεις ο βαθμοληγητης σου πληρωνεται 1-2 ευρω το γραπτο! Οσα περισσοτερα διορθωσει τοσα περισσοτερα θα βγαλει,οποτε μη στηριζεσαι στο γεγονος "Οχι,αν ξερεις τι λες" γιατι εσυ μπορει να ξερεις τι λες ο εξεταστης ομως να μη κατσει να το πολυσκεφτει το τι λες εσυ και το τι ξερεις και το αν ταιριαζει..αν του αρεσει πηρες τις μοναδες αν οχι ατυχησες! Και δεν μιλαω για τις περιπτωσεις οπου η απαντηση πρεπει να ειναι συνδυαστικη απο 2-3 κομματια του βιβλιου..εκει ναι θα βαλεις τα δικα σου λογια για να κανεις και τη συνοχη!

Σου έστειλα πμ για να μου στείλεις τα θέματα του ΟΕΦΕ!

Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O PiDefiner έγραψε στις 11:34, 11-04-15:

Καταρχάς δεν είπα αυτό που ισχυρίζεσαι στην πρώτη πρόταση. Κάθε άλλο, μάλιστα.
Σου ξαναεξηγώ ότι δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να σκεφτώ τι κάνει ο εξεταστής του γραπτού μου, πόσο μάλλον το πόσο πληρώνεται. Εγώ το "χρέος" μου το κάνω όπως μπορώ, από εκεί και πέρα άμα είμαστε τόσο σάπιοι, πρόβλημά μου που δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ.
Το ξαναείπα, δεν επιλέγω ανάμεσα από τις δύο "τεχνικές", απλώς η μια από τις δυο είναι και η μοναδική που μπορώ να ακολουθήσω.
Πάλι κατάφερα να υπερασπίζομαι στρατόπεδο που δεν υπάρχει.

Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,573 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 13:00, 11-04-15:

Η αλήθεια είναι ότι αν μάθεις το 3ο κεφάλαιο λέξη-λέξη τα λόγια του βιβλίου, θα έχεις πρόβλημα
(και στο 2ο κεφάλαιο ισχύει αυτό, πχ αν ερωτηθείς "ποιες πληροφορίες μπορούν να αντληθούν από τη μελέτη ενός τροφικού πλέγματος;", που η απάντηση πρέπει να "εξαχθεί" από τα παραδείγματα που αναφέρει)

Παράθεση

Captain here

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Captain here
Ο Captain here αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Captain here έγραψε στις 00:00, 15-04-15:

Αν θέλετε έχω τα θέματα του ΟΕΦΕ,αλλά, επιτρέπεται να τα δημοσιεύσω εδώ?

Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

O PiDefiner έγραψε στις 11:04, 15-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Captain here
Αν θέλετε έχω τα θέματα του ΟΕΦΕ,αλλά, επιτρέπεται να τα δημοσιεύσω εδώ?
Νομίζω πως όχι. Πέρυσι μας είχαν διευκρινίσει να μην πούμε τα θέματα, φέτος δεν είπαν κάτι. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι "επίσημη εντολή" να μην δημοσιευθούν. Μπορεί, δηλαδή, να μας το 'παν απλώς για να μην το μάθουν αυτοί που δεν έγραψαν την επίσημη μέρα.

Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 17:18, 16-04-15:

Νομίζω πως όχι. Πέρυσι μας είχαν διευκρινίσει να μην πούμε τα θέματα, φέτος δεν είπαν κάτι. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι "επίσημη εντολή" να μην δημοσιευθούν. Μπορεί, δηλαδή, να μας το 'παν απλώς για να μην το μάθουν αυτοί που δεν έγραψαν την επίσημη μέρα.
Αν τα στείλει μέσω πμ δεν υπάρχει πρόβλημα

(ή πχ αν πεις "έπεσε άσκηση από το 2ο κεφάλαιο για 3ο θέμα", ξέρω 'γω)

Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

O PiDefiner έγραψε στις 18:47, 16-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Αν τα στείλει μέσω πμ δεν υπάρχει πρόβλημα

(ή πχ αν πεις "έπεσε άσκηση από το 2ο κεφάλαιο για 3ο θέμα", ξέρω 'γω)
Ναι, σε όσους μου έχουν στέιλει πμ (και για Βιολογία και για ΑΟΔΕ) τους έχω απαντήσει.

Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη morfomenos
Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O morfomenos έγραψε στις 01:49, 22-04-15:

ασκησεις εντος υλης ειναι μονο απο το δευτερο κεφαλαιο στην βιολογια ??

ευχαριστω

edit: παιδια τι είναι ΘΜΚΕ ?? και ΑΟΔΕ ??

edit3: και ΟΕΦΕ!

Το 3 κεφαλαιο της βιολογιας παντως ειναι κεφαλαιαρα… επρεπε να αφησουν το πρωτο εκτος υλης και να βαλουν ολοκληρο το 3, πως ομως οταν κατι εχει ουσια δεν χρειαζεται να το ξαναδιαβασεις, με μια φορα που το διαβασα μπορω να απαντησω οτιδηποτε πανω σε αυτο, οχι σαν το αμαρτημα της μητρος μου……….. φρικη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfomenos : 22-04-15 στις 02:03.
Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

O PiDefiner έγραψε στις 13:21, 22-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από morfomenos
ασκησεις εντος υλης ειναι μονο απο το δευτερο κεφαλαιο στην βιολογια ??

ευχαριστω

edit: παιδια τι είναι ΘΜΚΕ ?? και ΑΟΔΕ ??

edit3: και ΟΕΦΕ!

Το 3 κεφαλαιο της βιολογιας παντως ειναι κεφαλαιαρα… επρεπε να αφησουν το πρωτο εκτος υλης και να βαλουν ολοκληρο το 3, πως ομως οταν κατι εχει ουσια δεν χρειαζεται να το ξαναδιαβασεις, με μια φορα που το διαβασα μπορω να απαντησω οτιδηποτε πανω σε αυτο, οχι σαν το αμαρτημα της μητρος μου……….. φρικη
Δεν νομίζω πως υπάρχει χαρακτηρισμός "ασκήσεις εντός ύλης". Εφ' όσον υπάρχει η θεωρία, μπορεί να μπει οτιδήποτε βασισμένο σε αυτήν. Πάντως αν εννοείς ασκήσεις με υπολογισμούς, έχω συναντήσει μόνο στο δεύτερο.

ΘΜΚΕ: Θεώρημα Μεταβολής Κινητικής Ενέργειας. ΣW = Kτελ - Καρχ. Αν δεν είσαι θετική ή τεχνολογική δεν νομίζω να σε αφορά ιδιαίτερα.

ΑΟΔΕ: Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων. Μάθημα στην Τεχνολογική κατεύθυνση. Άμα το ακούσεις ή το δεις πουθενά, φύγε μακρυά όσο είναι νωρίς.

ΟΕΦΕ: Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών Φροντιστών Ελλάδος. Αυτό που λέει το όνομά του. Ορισμένα φροντιστήρια ανήκουν σε αυτήν την ομοσπονδία και κάθε χρόνο τέτοιο καιρό βγάζουν θέματα και γίνεται μια "προσομοίωση" πανελλαδικών εξετάσεων. Μόνο προσομοίωση δεν είναι κατά τη γνώμη μου, αλλά τέλος πάντων.

Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη morfomenos
Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O morfomenos έγραψε στις 19:48, 22-04-15:

ναι ασκησεις με υπολογισμους εννοουσα, υπαρχει κανενα λινκ με προτυπα τετοιων ασκησεων??

ΑΟΔΕ: Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων. Μάθημα στην Τεχνολογική κατεύθυνση. Άμα το ακούσεις ή το δεις πουθενά, φύγε μακρυά όσο είναι νωρίς.
.
γιατι να φυγω μακρια?? το εχω δωσει πανελλαδικες αυτο το μαθημα και ουτε την συντομογραφια του δεν θυμαμαι, φαντασου… παντως ειναι αληθεια οτι μονο απο διαστροφη μπορει κανεις να αποφασισει να σπουδασει οικονομικα στην ελλαδα αφου ουτε επιχειρησεις ουτε κομπινες γινονται, ουτε καν δημοσιοι υπαλληλοι προσλαμβανονται πια… δεν υπαρχει σεντ για να διαχειριστει κανεις… ενω στο εξωτερικο νεοελληνας + οικονομολογος ειναι κατι σαν ανεκδοτο της κακιας ωρας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfomenos : 22-04-15 στις 21:47.
Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

O PiDefiner έγραψε στις 20:04, 22-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από morfomenos
ναι ασκησεις με υπολογισμους εννοουσα, υπαρχει κανενα λινκ με προτυπα τετοιων ασκησεων??

γιατι να φυγω μακρια?? το εχω δωσει πανελλαδικες αυτο το μαθημα και ουτε την συντομογραφια του δεν θυμαμαι, φαντασου… παντως ειναι αληθεια οτι μονο απο διαστροφη μπορει κανεις να αποφασισει να σπουδασει οικονομικα στην ελλαδα αφου ουτε επιχειρησεις ουτε κομπινες γινονται, ουτε καν δημοσιοι υπαλληλοι προσλαμβανονται πια… δεν υπαρχει σεντ για να διαχωριστει κανεις… ενω στο εξωτερικο νεοελληνας + οικονομολογος ειναι κατι σαν ανεκδοτο της κακιας ωρας
Δεν αναφερόμουν στις σπουδές, αλλά στο ίδιο το μάθημα. Είναι γελοιωδώς απαιτητικό και διδάσκεται με τον πιο λανθασμένο τρόπο. Δεν υπάρχει το παραμικρό όφελος από αυτό που κάνουμε όλη τη χρονιά. Αν γνώριζα για τι πρόκειται, πιθανόν να απέφευγα την Τεχνολογική κατεύθυνση ή να άρχιζα να μελετάω 2-3 χρόνια πριν.

Παράθεση

kiriaki_an

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kiriaki_an
H kiriaki_an αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H kiriaki_an έγραψε στις 14:52, 27-04-15:

αν μπορεις στειλε μου και μεναααα!

Παράθεση

somebody!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη somebody!
H somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H somebody! έγραψε στις 17:25, 27-04-15:

Παιδιά και εγώ α ήθελα αν γίνεται παρακαλώ!

Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

O PiDefiner έγραψε στις 18:16, 15-05-15:

Υπάρχει περίπτωση να βρω κάπου συγκεντρωμένες όλες τις ασκήσεις που έχουν μπει στις Πανελλήνιες; Με τη θεωρία είμαι αρκετά καλά, αλλά φοβάμαι μη πέσει τίποτα που δεν κατανοήσω σαν άσκηση και κάνω καμιά πατάτα όπως στον ΟΕΦΕ.

Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

O PiDefiner έγραψε στις 17:59, 18-05-15:

(το παραπάνω απαντήθηκε, αλλά...)
Παίζει να βρω πουθενά και όλες τις ημερομηνίες που αναφέρονται στο βιβλίο; Έλεγα να μην τις μάθω, αλλά τελικά προλαβαίνω.

Παράθεση

never give up (Παναγιώτης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη never give up
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O never give up έγραψε στις 17:05, 19-05-15:

(το παραπάνω απαντήθηκε, αλλά...)
Παίζει να βρω πουθενά και όλες τις ημερομηνίες που αναφέρονται στο βιβλίο; Έλεγα να μην τις μάθω, αλλά τελικά προλαβαίνω.
1. Οι ιοί ανακαλύφθηκαν στο τέλος του 19ου αιώνα. (σελ. 18)
2. Ο Ρ. Κοχ, μελετώντας το 1882 τον τρόπο μετάδοσης της φυματίωσης,... (σελ. 23)
3. Το πρώτο αντιβιοτικό, η πενικιλίνη, ανακαλύφθηκε τυχαία από τον Αλεξάντερ Φλέμινγκ το 1929,... (σελ. 25)
4. Μία από τις σοβαρότερες ασθένειες, η οποία εμφανίστηκε στα τέλη της δεκαετίας του 1970 και ανιχνεύτηκε για πρώτη φορά το 1981,... (σελ. 47)
5. Με τη Βιομηχανική Επανάσταση (αρχές του 19ου αιώνα)... (σελ. 85)
6. Κατά τη διάρκεια του 20ού αιώνα... (σελ. 103)
7. Επειδή η ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα που προστίθεται στην ατμόσφαιρα αυξάνεται με ρυθμό 0,3% το χρόνο, πολλοί επιστήμονες πιστεύουν ότι το 2040 η μέση θερμοκρασία του πλανήτη μας θα έχει αυξηθεί κατά 5°C. (σελ. 104)
8. Την ονομασία «φαινόμενο του θερμοκηπίου» την καθιέρωσε το 1822 ο Γάλλος μαθηματικός Φουριέ,... (σελ. 104)
9. Το νέφος που κάλυψε το Λονδίνο το 1952... (σελ. 105)
10. Από τη δεκαετία του 1970 παρατηρήθηκε μια βαθμιαία εξασθένηση της στιβάδας του όζοντος που στα μέσα της δεκαετίας του 1980 οδήγησε στη δημιουργία μιας τρύπας πάνω από την Ανταρκτική (σελ. 105-106)
11. Από το 1994 το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,... (σελ. 106)
12. Οι ρύποι αυτοί απέκτησαν ιδιαίτερη σημασία μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο... (σελ. 109)
13. Πράγματι, στα μέσα της δεκαετίας του 1960... (σελ. 110)
14. Χωρίς αυτή τη θεωρία, για να χρησιμοποιήσουμε και τα λόγια του Θεοδόσιου Ντομπζάνσκυ, ενός μεγάλου εξελικτικού του 20ού αιώνα,... (σελ. 120)
15. Σπέρματά της βρίσκονται στις θεωρίες που ανέπτυξαν οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ήδη από τον 6ο π.Χ. αιώνα. (σελ. 123)
16. Κατά τη διάρκεια του 18ου αιώνα η εξέλιξη έρχεται πάλι στο προσκήνιο. Ο Γάλλος ζωολόγος Ζαν-Μπατίστ Λαμάρκ (1744-1829),... (σελ. 123)
17. Ήταν επίσης ο πρώτος που παρουσίασε στο βιβλίο του Η φιλοσοφία της Ζωολογίας, το οποίο εκδόθηκε το 1809,... (σελ. 123)
18. Το 1809, έτος δημοσίευσης της εργασίας του Λαμάρκ, γεννήθηκε στην Αγγλία ο Κάρολος Δαρβίνος. (σελ. 124)
19. Το ταξίδι με τη φρεγάτα «Beagle» (Ιχνηλάτης) ξεκίνησε το 1831 και διήρκεσε 5 χρόνια. (σελ. 124)
20. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Δαρβίνος, παρ' όλο που είχε αποσαφηνίσει τις βασικές αρχές της θεωρίας του ήδη από το 1839, τη δημοσίευσε αρκετά αργότερα, το 1858. (σελ. 125)
21. Η ανάπτυξη της θεωρίας της εξέλιξης με βάση τη φυσική επιλογή ήταν ένα αξιομνημόνευτο επίτευγμα του 19ου αιώνα,... (σελ. 125)
22. Πριν από τη Βιομηχανική Επανάσταση πολυπληθέστερες ήταν οι ανοιχτόχρωμες πεταλούδες,... (σελ. 129)
23. Μετά όμως τη Βιομηχανική Επανάσταση τα πράγματα άλλαξαν ριζικά: βαθμιαία άρχισαν να επικρατούν οι μαύρες πεταλούδες, έτσι ώστε στις αρχές του 20ού αιώνα... (σελ. 130)
24. Πριν από τη βιομηχανική επανάσταση οι κορμοί των δέντρων... (σελ. 130)
25. ... καθώς η μαύρη παραλλαγή τους προϋπήρχε της Βιομηχανικής Επανάστασης. (σελ. 130)

Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

O PiDefiner έγραψε στις 17:47, 19-05-15:

Wow, σ' ευχαριστώ. Λίγο αργά ήρθα βέβαια να τσεκάρω για απάντηση, αλλά κάτι θα γίνει

Παράθεση

never give up (Παναγιώτης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη never give up
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O never give up έγραψε στις 17:51, 19-05-15:

Δεν κάνει τίποτα. Να φανταστείς εγώ δεν έχω βγάλει καλά-καλά την ύλη ακόμη (και ούτε πρόκειται έτσι όπως το κόβω... ).

Παράθεση

maraki.........

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maraki.........
H maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H maraki......... Follow έγραψε στις 20:47, 19-05-15:

Λετε να πέσει άσκηση από 3ο???

Παράθεση

johnietraf (γιαννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johnietraf
Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,223 μηνύματα.

O johnietraf έγραψε στις 21:04, 19-05-15:

Πολυ πιθανον
Μη ξεχναμε οτι εχουμε μια κυβερνηση που ειναι κοντρα στην εκκλησια και η εξελιξη ειναι κοντρα στην εκκλησια

Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ο πεταλουδας
Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O ο πεταλουδας έγραψε στις 00:51, 05-11-15:

παιδιά καλησπέρα αντιμετωπίζω χοντρό πρόβλημα με την βιολογία και ειδικά με την αποστήθιση της.ειμαι θεωρητική και με την ιστορία και τα λοιπά τα καταφέρνω αλλα με την βιολογία ειλικρινά έχω απελπιστεί ενώ τα προηγούμενα δυο χρονιά ήμουν πολύ καλος.μπορειτε να προτεινε κάποιους τρόπους για να την βγάζω εύκολα η με ποιο τρόπο την βγάλατε εσείς ευχαριστώ εκ το προτερων
Παράθεση

niek

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 00:59, 05-11-15:

Δοκίμασε με σχεδιαγράμματα του μάθηματος.
Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ο πεταλουδας
Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O ο πεταλουδας έγραψε στις 01:03, 05-11-15:

να διαβαζω πρωτα τα σχεδιαγραμματα και μετα να διαβαζω απο το βιβλιο ?
Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη allall1
Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 2 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 17:07, 27-05-16:

ξερει μήπως κανεις κανα ιστότοπο με δύσκολες ασκήσεις , ή μάλλον οχι τοσο εύκολες για τη βιολογία γενικής
Παράθεση

SweetGirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SweetGirl
H SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H SweetGirl έγραψε στις 17:38, 27-04-17:

Καλησπέρα,
Του χρόνου πάω Γ Λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση και σκέφτομαι να πάρω ως 5ο μάθημα την βιολογία γενικής! Το θέμα είναι ότι μου δημιουργήθηκε μια απορία:

Τη διδάσκουν στο σχολείο? Εννοώ αν γίνεται τμήμα γιατί χθες μια φίλη μου, μου είπε ότι αν είναι πολύ λίγα παιδιά δεν γίνεται τμήμα. Επομένως, θα πρέπει αναγκαστικά να πάω φροντιστήριο? Ισχύει όντως αυτό?
Παράθεση

γόρδιονΣουτιέν

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη γόρδιονΣουτιέν
H γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H γόρδιονΣουτιέν ΠΑΠΙΤΣΟΥΛΟ έγραψε στις 20:30, 27-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από SweetGirl
Καλησπέρα,
Του χρόνου πάω Γ Λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση και σκέφτομαι να πάρω ως 5ο μάθημα την βιολογία γενικής! Το θέμα είναι ότι μου δημιουργήθηκε μια απορία:

Τη διδάσκουν στο σχολείο? Εννοώ αν γίνεται τμήμα γιατί χθες μια φίλη μου, μου είπε ότι αν είναι πολύ λίγα παιδιά δεν γίνεται τμήμα. Επομένως, θα πρέπει αναγκαστικά να πάω φροντιστήριο? Ισχύει όντως αυτό?
μαναρι μου ειναι μαθημα γενικης παιδειας.Και κανεις να μη τη δηλωσει το διδασκεστε θελετε ή οχι. Ρωτα και εμας που φαγαμε ενα χρονο στη μαπα ιστορια γενικης
Παράθεση

SweetGirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SweetGirl
H SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H SweetGirl έγραψε στις 20:47, 27-04-17:

Αα ναι! Έχεις δίκιο!!! Είμαι αλλού σήμερα...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους