Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,312 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,041 μηνύματα σε 94,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 683 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,065 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:54, 11-11-09:

γι' αυτό δεν πολυσκέφτομαι καριέρα εκπαιδευτικού...

...ζούμε στην εποχή της μασημένης τροφής...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη babisgr
Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 810 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 22:55, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από sweety
αυτο δεν ισχυει νομιζω..τουλαχιστον οχι για ολους..
Έχω δει περιπτώσεις γιατό το λέω, φυσικά δεν ισχύει πάντα..
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από nPb
γι' αυτό δεν πολυσκέφτομαι καριέρα εκπαιδευτικού...

...ζούμε στην εποχή της μασημένης τροφής...
Τουλάχιστον γίνε για να υπάρχει και κανένας που κάνει αυτό που θέλει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sweety

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη sweety
H sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H sweety έγραψε στις 22:56, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από babisgr
Έχω δει περιπτώσεις γιατό το λέω, φυσικά δεν ισχύει πάντα..
παντως ειναι μεγαλη βλακεια να "μισουν"εναν καθηγητη επειδη εβαλε ενα διαγωνισμα ή επειδη δεν τους αρεσει το μαθημα που διδασκει..

Παράθεση

anna_md (αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη anna_md
H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H anna_md έγραψε στις 23:04, 11-11-09:

Άρχιζε καλύτερα να τ συνηθίζεις από τώρα:xixi:
Για όλα τα μαθήματα ισχύει. Και φυσικά θα μισηθείς και από άτομα μόνο και μόνο επειδή είσαι μαθηματικός και τους έβαλες διαγώνισμα...
ε, καλα αυτο δεν ισχυει... Δε μισουμε τους καθηγητες (με εξαιρεση εναν φυσικο που ειχα ) απλα τσαντιζομαστε με τα τεστ, διαγωνισματα κλπ. Μεχρι το τελος της χρονιας τα ξεχνας ολα.... :no1:
--------------------------------------------------
Οσον αφορα τα μαθηματικα αν ο καθηγητης δεν κανει κατι διαφορετικο απ'ολους τους αλλους τοτε οι μαθητες βαριουνται ευκολα ,ειδικα σ'αυτο το μαθημα που για πολλους ειναι δυσνοητο..... Στις κατευθυνσεις αλλωστε, υπαρχει διαφορετικο κλιμα απ'οτι στο μαθημα γενικης παιδειας

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,065 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:10, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από anna_md
Στις κατευθυνσεις αλλωστε, υπαρχει διαφορετικο κλιμα απ'οτι στο μαθημα γενικης παιδειας
μια αιτία θέλω να πιστεύω ότι είναι τα πολυμελή τμήματα των 25 ατόμων...

...και πάλι μια ελληνική πρωτοτυπία μέσα στην ανεπτυγμένη Ε.Ε

Παράθεση

Fata Morgana

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fata Morgana
H Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 377 μηνύματα.

H Fata Morgana έγραψε στις 11:41, 12-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από sweety
ναι ωραια μπορει..και συγνωμη αν παρεξηγηθηκες..απλα νομιζω ειναι μια γνωμη..και οπως νομιζω οτι εσυ ειπες τα μαθηματικα δεν ειναι για ολους..αλλοι τα πιανουν ευκολα κ γι αυτο τις περισσοτερες φορες πανε θετικη κ τεχνολογικη κ αλλοι που δεν μπορουν να τα καταλαβουν ευκολα κ δεν νομιζω να ειναι προβλημα με το μυαλο του καθε ανθρωπου
Δεν ισχυει αυτο το ''τα πιανω ευκολα'', λες και το μυαλο καποιων ειναι σχεδιασμενο να μαθει αρχαια και το μυαλο καποιων αλλων να μαθει μαθηματικα. Τα μαθηματικα ειναι για μενα η προσωποποιηση της λογικης και το ανθρωπινο μυαλο ειναι το ''οργανο'' της λογικης οποτε οποιος λεει οτι δεν καταλαβαινει τα μαθηματικα απλα δεν εχει προσπαθησει και εξασκηθει. Αλλωστε και οι φιλοσοφοφιλολογοι στηριζονται στη λογικη, αφου ειναι ο μονος τροπος να κατανοησουμε το περιβαλλον. Απλα τα μαθηματικα ειναι πιο πρακτικα ενω στη φιλοσοφια και γενικοτερα στα θεωρητικα μαθηματα η λογικη κρυβεται πισω απ τις λεξεις..

Οσον αφορα τα μαθηματικα αν ο καθηγητης δεν κανει κατι διαφορετικο απ'ολους τους αλλους τοτε οι μαθητες βαριουνται ευκολα ,ειδικα σ'αυτο το μαθημα που για πολλους ειναι δυσνοητο..... Στις κατευθυνσεις αλλωστε, υπαρχει διαφορετικο κλιμα απ'οτι στο μαθημα γενικης παιδειας
Ω ναι σιγουρα.. Στην κατευθυνση οι περισσοτεροι κρεμομαστε απ τα χειλια του καθηγητη (ισως γιατι ειμαι και θετικη.. ), ενω στη γενικη πρεπει να φωναξει για να ακουστει οποιος μπαινει μεσα στην ταξη μου..
Φταιει μου φαινεται αυτο το ωχ-δε-βαριεσαι-τωρα, που επικρατει στα μαθηματα γενικης, η νοοτροπια του χαβαλε και του ηρθαμε-για-να-ξεσκασουμε/ξεσπασουμε..

Παράθεση

Purple sunrise (Λουδοβίκος ο 16ος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Purple sunrise
Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

O Purple sunrise έγραψε στις 13:36, 12-11-09:

Δεν ισχυει αυτο το ''τα πιανω ευκολα'', λες και το μυαλο καποιων ειναι σχεδιασμενο να μαθει αρχαια και το μυαλο καποιων αλλων να μαθει μαθηματικα
Τον δείκτη ευφυίας για πλάκα τον βγάλανε;

Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 984 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 14:18, 12-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Fata Morgana
Δεν ισχυει αυτο το ''τα πιανω ευκολα'', λες και το μυαλο καποιων ειναι σχεδιασμενο να μαθει αρχαια και το μυαλο καποιων αλλων να μαθει μαθηματικα. Τα μαθηματικα ειναι για μενα η προσωποποιηση της λογικης και το ανθρωπινο μυαλο ειναι το ''οργανο'' της λογικης οποτε οποιος λεει οτι δεν καταλαβαινει τα μαθηματικα απλα δεν εχει προσπαθησει και εξασκηθει. Αλλωστε και οι φιλοσοφοφιλολογοι στηριζονται στη λογικη, αφου ειναι ο μονος τροπος να κατανοησουμε το περιβαλλον. Απλα τα μαθηματικα ειναι πιο πρακτικα ενω στη φιλοσοφια και γενικοτερα στα θεωρητικα μαθηματα η λογικη κρυβεται πισω απ τις λεξεις..

Ω, πίστεψέ με, ισχύει... Για μένα τουλάχιστον.... Στα μαθηματικά, αν και μου αρέσουν, δεν είμαι και η ταλεντάρα ρε παιδί μου, το σπίρτο, που θα ακούσω κάτι και θα το καταλάβω με τη μία... Χρειάζεται να διαβάσω τη θεωρία για να το κατανοήσω... Νομίζω ότι υπάρχουν μυαλά, που μπορούν να τα αντιλαμβάνονται όλα πολύ εύκολα, και δε χρειαζεται καν να διαβάσουν κάποια θεωρία για να το κάνουν, ίσως είναι έμφυτο, δεν ξέρω, πώς΄λειτουργεί το ανθρώπινο μυαλό... Εγώ πάντως, αν δεν τα διαβάσω καλά, δεν τα κατανοώ. Και πραγματικά είχα μεγάλο πρόβλημα μέχρι τη β' γυμνασίου περιπου, αλλά άλλαξα λίγο τον τρόπο διαβάσματός μου, και είπα να δοκιμάσω να τα συμπαθήσω τα μαθηματικά, σε αυτό βοήθησε και ένας συγκεκριμένος καθηγητής μου.... Αλλά και πάλι, όσο και αν τα συμπαθησα, δε μπορώ να πω ότι τα παίρνω εύκολα... Όσο εύκολα, "παίρνω" τη χημεία ή τη βιολογία.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:38, 12-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kansas Rocks!
... Χρειάζεται να διαβάσω τη θεωρία για να το κατανοήσω... Νομίζω ότι υπάρχουν μυαλά, που μπορούν να τα αντιλαμβάνονται όλα πολύ εύκολα, και δε χρειαζεται καν να διαβάσουν κάποια θεωρία για να το κάνουν, ίσως είναι έμφυτο, δεν ξέρω, πώς΄λειτουργεί το ανθρώπινο μυαλό... Εγώ πάντως, αν δεν τα διαβάσω καλά, δεν τα κατανοώ.
...στις μέχρι τώρα σπουδές μου, δεν συνάντησα πουθενά μαθηματικές διάνοιες...Οι λεγάμενες διάνοιες των μαθηματικών είναι φυσιολογικά παιδιά που διαβάζουν περισσότερο από εμάς τους υπόλοιπους...

όταν λένε στρώνομαι και διαβάζω δυο ώρες, το εννοούν...

λόγω της χαοτικής πολυπλοκότητας που παρουσιάζει η επιστήμη των μαθηματικών, είναι αδύνατον ο ανθρώπινος εγκέφαλος να "αρπάζει με την μια" αφηρημένες-ψαγμένες θεωρίες, όπου οι θεμελιωτές αυτών των θεωριών (μεγάλοι μαθηματικοί) ανάλωσαν μια ζωή γι' αυτό το πράγμα μόνο.

Χωρίς χαρτί και μολύβι, τα μαθηματικά δεν μαθαίνονται και φταίει ο καθηγητής μετά...

Εγώ τι να πω που οι περισσότεροι καθηγητές μου, είναι δυσνόητοι και ακατάλληλοι ως διδάσκαλοι σαν κορυφαίοι επιστήμονες στο είδος τους που είναι; Θα έπρεπε να έχω κολλήσει στο πρώτο έτος...

Υ.Σ.: Έχω περάσει από την ηλικία σας. Δεν ήμουν μαθηματική διάνοια, ούτε είχα "τρέλα" με την επιστήμη αυτή...Το φάρμακο για μένα ήταν το στρώσιμο πωπού και η συνεχής επανάληψη, δηλ., αυτοδιδασκαλία στο φουλ. Πλέον έχω πάψει να στεγανοποιούμε σε ότι καθηγητές μου διδάσκουν...Προτιμώ να διεισδύω και να μαθαίνω μόνος μου, με προσωπική μελέτη...Στο Πανεπιστήμιο δεν μαθαίνεις...πτυχίο παίρνεις μόνο!!! (σκεφτείτε το, πριν απαντήσετε :p)

Παράθεση

anna_md (αννα)

Φοιτητής

H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H anna_md έγραψε στις 20:40, 12-11-09:

μια αιτία θέλω να πιστεύω ότι είναι τα πολυμελή τμήματα των 25 ατόμων...

...και πάλι μια ελληνική πρωτοτυπία μέσα στην ανεπτυγμένη Ε.Ε
Ναι, σιγουρα παιζει και αυτο ρολο... Κ οχι μονο. Στην ταξη μου πχ. ημασταν 17 παιδια και ομως γινοταν πολυ φασαρια οχι μονο απο παιδια της θεωρητικης...αλλα απ'ολους. Μπορει να φταιει η σιγουρια οτι θα τα ακουσεις ετσι κι αλλιως στο φροντιστηριο

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:46, 12-11-09:

Μπορει να φταιει η σιγουρια οτι θα τα ακουσεις ετσι κι αλλιως στο φροντιστηριο
και αυτό!

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 20:46, 12-11-09:

λυπάμαι επειδή κάποια στιγμή αν γίνω καθηγητής μαθηματικών, παρ' όλο την θέληση που μπορεί να έχω εγώ σαν διδάσκων...βλέπω ότι θα έχω ένα αδιάφορο ακροατήριο εφήβων...
Δεν ισχύει πάντα αυτό. Και φαντάζομαι ότι και στους 100 ο ένας να δείχνει πραγματικό ενδιαφέρον, είναι χαρά

(πάντως όταν πάρεις την άδεια πέρνα από τα μέρη μας και υπόσχομαι ότι θα έχεις τουλάχιστον ένα που δεν αδιαφορεί )

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 20:48, 12-11-09:

...στις μέχρι τώρα σπουδές μου, δεν συνάντησα πουθενά μαθηματικές διάνοιες...Οι λεγάμενες διάνοιες των μαθηματικών είναι φυσιολογικά παιδιά που διαβάζουν περισσότερο από εμάς τους υπόλοιπους...

όταν λένε στρώνομαι και διαβάζω δυο ώρες, το εννοούν...

λόγω της χαοτικής πολυπλοκότητας που παρουσιάζει η επιστήμη των μαθηματικών, είναι αδύνατον ο ανθρώπινος εγκέφαλος να "αρπάζει με την μια" αφηρημένες-ψαγμένες θεωρίες, όπου οι θεμελιωτές αυτών των θεωριών (μεγάλοι μαθηματικοί) ανάλωσαν μια ζωή γι' αυτό το πράγμα μόνο.

Χωρίς χαρτί και μολύβι, τα μαθηματικά δεν μαθαίνονται και φταίει ο καθηγητής μετά...

Εγώ τι να πω που οι περισσότεροι καθηγητές μου, είναι δυσνόητοι και ακατάλληλοι ως διδάσκαλοι σαν κορυφαίοι επιστήμονες στο είδος τους που είναι; Θα έπρεπε να έχω κολλήσει στο πρώτο έτος...

Υ.Σ.: Έχω περάσει από την ηλικία σας. Δεν ήμουν μαθηματική διάνοια, ούτε είχα "τρέλα" με την επιστήμη αυτή...Το φάρμακο για μένα ήταν το στρώσιμο πωπού και η συνεχής επανάληψη, δηλ., αυτοδιδασκαλία στο φουλ. Πλέον έχω πάψει να στεγανοποιούμε σε ότι καθηγητές μου διδάσκουν...Προτιμώ να διεισδύω μόνος μου, με προσωπική μελέτη...
Kαι αυτό είναι και το πρόβλημα σήμερα.Υπάρχουν τόσα πολλά μέσα που μπορούν να σε αποσυντονίσουν (βλ. τηλεόραση,υπολογιστής) και δεν κάνεις καμία ατομική προσπάθεια.Χρειάζεσαι πάντα κάποιον να σε σπρώξει.Το να κάτσεις μόνος σου,να λύσεις και μια άσκηση παραπάνω χωρίς να στην έχουν βάλει,να παιδευτείς ρε παιδί μου κι ας μην την λύσεις,να ανοίξει λίγο το μυαλό σου είναι όχι ακριβώς δύσκολο αλλά φαντάζει τρομερά ανιαρό.Περιορίζεσαι σε αυτά που σου ζητάνε πάντα.Λίγοι είναι αυτοί που διαβάζουν επειδή διψάνε για γνώση (όχι μόνο μαθηματικά,γενικά).Μάλλον τι λίγοι...στα δάχτυλα μετριούνται.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:51, 12-11-09:

Μάλλον είναι αυτό που μας ψέλνει ένας καθηγητής μου αρκετές φορές, δηλ., ότι δεν θέλουμε την γνώση, δεν θέλουμε τίποτα...όλα γίνονται με εξαναγκασμένο κοροϊδεμα-διάβασμα...

Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 810 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 20:55, 12-11-09:

Το φάρμακο για μένα ήταν το στρώσιμο πωπού και η συνεχής επανάληψη, δηλ., αυτοδιδασκαλία στο φουλ. Πλέον έχω πάψει να στεγανοποιούμε σε ότι καθηγητές μου διδάσκουν...Προτιμώ να διεισδύω και να μαθαίνω μόνος μου, με προσωπική μελέτη...Στο Πανεπιστήμιο δεν μαθαίνεις...πτυχίο παίρνεις μόνο!!! (σκεφτείτε το, πριν απαντήσετε :p)
Νομίζω πως έχετε απόλυτο δίκιο, κύριε καθηγητά...(πώς σου ακούγετε η προσφώνηση, ωραία???)Πιστεύω να κατάλαβες πως σε πειράζω με καλή προέραιση και δεν σε κοροιδεύω???
Δηλαδή να περάσω στο μαθηματικό και να μην μάθω από εκεί αλλά από την προσπάθειά μου και μόνο??

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,124 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 21:06, 12-11-09:

Καθολου αδυνατον , η μορφη του Srinivasa Ramanujan μου ρχεται στο νου σαν παραδειγμα.

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 21:12, 12-11-09:

Ο Ινδός αυτός πίστευε ότι και καλά μια θεότητα του έλεγε τις λύσεις στον ύπνο του...τώρα τι να σου πω, αλήθεια έλεγε ή ψέμματα?

Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

O Purple sunrise έγραψε στις 21:13, 12-11-09:

Εγώ ξαναλέω ότι ο δείκτης ευφυίας δεν βγήκε έτσι για τη πλάκα.
Η μαθηματική ικανότητα είναι έμφυτη.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:16, 12-11-09:

Δηλαδή να περάσω στο μαθηματικό και να μην μάθω από εκεί αλλά από την προσπάθειά μου και μόνο??
το κατάλαβα βρε... (δεν έχω συνηθίσει να με προσφωνούν έτσι )

πιστεύεις ότι τα ατελείωτα ανώτερα μαθηματικά μπορούν να περιοριστούν σε 8 εξάμηνα ή αλλιώς 4 ακαδημαϊκά χρόνια;
Αρχική Δημοσίευση από November Rain
Εγώ ξαναλέω ότι ο δείκτης ευφυίας δεν βγήκε έτσι για τη πλάκα. Η μαθηματική ικανότητα είναι έμφυτη.
ίσως στο λύκειο δεν την είχα αναγνωρίσει αυτήν την έμφυτη ικανότητα, στον εαυτό μου...

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,124 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 21:21, 12-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
Ο Ινδός αυτός πίστευε ότι και καλά μια θεότητα του έλεγε τις λύσεις στον ύπνο του...τώρα τι να σου πω, αλήθεια έλεγε ή ψέμματα?
Δεν νομιζω να πε κατι τετοιο ή τουλαχιστον δεν εχει βρει καποια αξιοπιστη πηγη που να το λεει, γνωριζουμε ομως πως ειπε "Μια εξισωση για μενα δεν εχει νοημα εκτος εαν αντιπροσωπευει καποια σκεψη του θεου"

Παράθεση

anna_md (αννα)

Φοιτητής

H anna_md έγραψε στις 21:34, 12-11-09:

Λιγο ασχετο με το θεμα αλλα τα μαθηματικα καποιες φορες ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον μαθημα και ας μην ειναι το αγαπημενο μου...

Σημερα μαθαμε στη σχολη οτι δεν εχει αποδειχθει ακομα οτι το αθροισμα π+e ειναι υπερβατικος αριθμος <---μου εκανε μεγαλη εντυπωση

Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

O babisgr έγραψε στις 21:52, 12-11-09:

Η μαθηματική ικανότητα είναι έμφυτη.
Μπορεί αλλά τα μαθηματικά μέχρι και το λύκειο τουλάχιστον είναι και για φυσιολογικά παιδια...

Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mechanicarts
Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 15:32, 13-11-09:

Εγώ αναγκαστηκά μελέτησα βασική γεω- και επιπεδομετρία επειδή τα χρησιμοποιούσα πολύ στις κατασκευές μου. Πέρα από αυτό μου είναι παντελώς αδιάφορα. Παρόλο που τα πιάνω αμέσως και τα θυμάμαι, δεν θα πω ότι λυπάμαι που στο τμήμα μου έχουμε μαθηματικά μόνο το πρώτο εξάμηνο. Απλά δε μου αρέσουν. Άσε που είναι και υπερεκτιμημένα...Διεθνής γλώσσα και καλά...Δηλαδή αν θες να χαιρετήσεις κάποιον κινέζο θα του πεις ρίζα 3??

Παράθεση

cel (χρηστος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη cel
Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

O cel έγραψε στις 15:36, 13-11-09:

Οταν λεμε διεθνη γλωσσα εννοουμε οτι ειναι κατανοητη απο ολους οι οποιοι εχουν καποια στηχειωδη εκπαιδευση και μην το παρερμηνευεις

Παράθεση

Fata Morgana

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fata Morgana
H Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 377 μηνύματα.

H Fata Morgana έγραψε στις 22:59, 13-11-09:

Τον δείκτη ευφυίας για πλάκα τον βγάλανε;
Ο δεικτης ευφυιας ειναι μεγαλη βλακεια, γιατι οι γνωσεις που απαιτουνται ειναι κατα καποιον τροπο τυποποιημενες και κατα συνεπεια πρωτον πρεπει να εξασκηθεις πχ σε λεκτικα κουιζ ή σε παρομοια μαθηματικα παιχνιδια για να τα πας καλα και δευτερον η ευφυια δεν ειναι μονοπλευρη..
Και μετα καποιος που τα παει καλα σε τεστ ευφυιας σημαινει οτι καταλαβαινει τα παντα σα να του ρχεται διαφωτιση ξερω γω;

Αρχική Δημοσίευση από Kansas Rocks!
Ω, πίστεψέ με, ισχύει... Για μένα τουλάχιστον.... Στα μαθηματικά, αν και μου αρέσουν, δεν είμαι και η ταλεντάρα ρε παιδί μου, το σπίρτο, που θα ακούσω κάτι και θα το καταλάβω με τη μία... Χρειάζεται να διαβάσω τη θεωρία για να το κατανοήσω... Νομίζω ότι υπάρχουν μυαλά, που μπορούν να τα αντιλαμβάνονται όλα πολύ εύκολα, και δε χρειαζεται καν να διαβάσουν κάποια θεωρία για να το κάνουν, ίσως είναι έμφυτο, δεν ξέρω, πώς΄λειτουργεί το ανθρώπινο μυαλό... Εγώ πάντως, αν δεν τα διαβάσω καλά, δεν τα κατανοώ. Και πραγματικά είχα μεγάλο πρόβλημα μέχρι τη β' γυμνασίου περιπου, αλλά άλλαξα λίγο τον τρόπο διαβάσματός μου, και είπα να δοκιμάσω να τα συμπαθήσω τα μαθηματικά, σε αυτό βοήθησε και ένας συγκεκριμένος καθηγητής μου.... Αλλά και πάλι, όσο και αν τα συμπαθησα, δε μπορώ να πω ότι τα παίρνω εύκολα... Όσο εύκολα, "παίρνω" τη χημεία ή τη βιολογία.
Οπως ειπαν κι αλλοι, αυτο ειναι απιθανο ως αδυνατο. Ακομα κι αν εχεις γρηγορη αντιληψη χρειαζεσαι ενα μινιμουμ εστω προσπαθειας για να μαθεις θεωρηματα και γενικα μαθηματικα.. Αυτο που λες με τη χημεια και τη βιολογια μου δινει την εντυπωση οτι ισως δεν εχεις τις απαραιτητες βασεις για να μπορεις να χτισεις ευκολα πανω τα καινουρια που μαθαινεις στα μαθηματικα, ενω στα αλλα σου ειναι πιο ευκολο για τον ακριβως αντιθετο λογο..
Αρχική Δημοσίευση από beautiful loser
Δεν νομιζω να πε κατι τετοιο ή τουλαχιστον δεν εχει βρει καποια αξιοπιστη πηγη που να το λεει, γνωριζουμε ομως πως ειπε "Μια εξισωση για μενα δεν εχει νοημα εκτος εαν αντιπροσωπευει καποια σκεψη του θεου"
Θρησκοληπτος..

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,303 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 23:53, 13-11-09:

Ρε παιδια ειναι απλα τα πραγματα, και θα το ξαναπω, το ανθρωπινο μυαλο ειναι φτιαγμενο για να καταλαβαινει/φτιαχνει μαθηματικα,ισως αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο αλλα ολοι εχουν τη δυνατοτητα για καποιους ισως χρειαζεται μεγαλυτερη προσπαθεια ή απλα δεν υπαρχει ενδιαφερον.

Παράθεση

Mavro Provato

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mavro Provato
H Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

H Mavro Provato έγραψε στις 16:49, 14-11-09:

...πειράζει που κάποιοι από τα επτά είδη ευφυίας δεν έχουν την λογικομαθηματική και τους αρέσουν άλλα πράγματα....?

Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

O Purple sunrise έγραψε στις 22:01, 14-11-09:

Και μετα καποιος που τα παει καλα σε τεστ ευφυιας σημαινει οτι καταλαβαινει τα παντα σα να του ρχεται διαφωτιση ξερω γω
Mην γράφεις ότι να ναι δεν μίλησε κανείς για διαφώτιση.Απλά μεγαλύτερος δείκτης ευφυίας συνεπάγεται ευκολότερη και βαθύτερη κατανόηση του θέματος σε λιγότερο χρόνο και ικανότητα επίλυσης προβλημάτων.
Ο δεικτης ευφυιας ειναι μεγαλη βλακεια, γιατι οι γνωσεις που απαιτουνται ειναι κατα καποιον τροπο τυποποιημενες και κατα συνεπεια πρωτον πρεπει να εξασκηθεις πχ σε λεκτικα κουιζ ή σε παρομοια μαθηματικα παιχνιδια για να τα πας καλα και δευτερον η ευφυια δεν ειναι μονοπλευρη..
Καταρχήν τα τεστ ευφυίας δεν ζητάνε γνώσεις αλλά εξετάζουν τη λογική και την αντίληψη.Οπότε η εξάσκηση δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει.
...πειράζει που κάποιοι από τα επτά είδη ευφυίας δεν έχουν την λογικομαθηματική και τους αρέσουν άλλα πράγματα....?
Αυτό βασικά δεν έχει αποδειχθεί.
Some critics argue that many of Gardner's "intelligences" actually correlate with the g factor, supporting the idea of single dominant type of intelligence. For example, Carroll (1993) argued that verbal comprehension, auditory processing, visual perception and ability in logic and mathematics all correlate with each other and are actually subsets of global intelligence. This gives further support for a theory of a single type intelligence.
''The same review presents evidence to demonstrate that cognitive neuroscience research does not support the theory of Multiple Intelligences''
http://en.wikipedia.org/wiki/Theory_..._intelligences

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,303 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 22:50, 14-11-09:

Τα τεστ ευφυιας γενικα ειναι πολυ αμφισβητησιμα σημερα διαβαζα και ενα αρθρο σχετικα με αυτο στην ελευθεροτυπια και φυσικα βοηθαει η εξασκηση και φυσικα η εμπειρια αλλο δεικτη εχεις μικροτερος και αλλο καθως μεγαλωνεις και μαθαινεις νεα πραγματα και πως να χρησιμοποιεις το μυαλο σου. Αυτοι που εχουν μεγαλυτερο δεικτη ευφυιας ειναι πιθανο να καταλαβαινουν καποια πραγματα πιο γρηγορα αλλα δεν επαρκει για να θεωρηθεις εξυπνος ανθρωπος (ο μπους εχει 120 λενε αλλα βλεπαμε ποσες βλακειες εκανε...)

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 02:22, 15-11-09:

ευφυια (ορισμος): ποσο γρηγορα και επιτυχες μπορει ο εγκεφαλος να ανακαλει, επεξεργαζεται, συγκρινει πληροφοριες.

Παράθεση

elpida<3 (Ελπίδα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη elpida<3
H Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H elpida<3 έγραψε στις 13:58, 15-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Τα τεστ ευφυιας γενικα ειναι πολυ αμφισβητησιμα σημερα διαβαζα και ενα αρθρο σχετικα με αυτο στην ελευθεροτυπια και φυσικα βοηθαει η εξασκηση και φυσικα η εμπειρια αλλο δεικτη εχεις μικροτερος και αλλο καθως μεγαλωνεις και μαθαινεις νεα πραγματα και πως να χρησιμοποιεις το μυαλο σου. Αυτοι που εχουν μεγαλυτερο δεικτη ευφυιας ειναι πιθανο να καταλαβαινουν καποια πραγματα πιο γρηγορα αλλα δεν επαρκει για να θεωρηθεις εξυπνος ανθρωπος (ο μπους εχει 120 λενε αλλα βλεπαμε ποσες βλακειες εκανε...)
νομιζω πως κανεις λαθος, αφου πρωτον τα τεστ ευφυιας δεν ειναι τεστ γνωσεων και δευτερον τα πιο "αξιοπιστα" απο αυτα λαμβανουν υπ οψη την ηλικια σου...

Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη garch
Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O garch έγραψε στις 18:34, 15-11-09:

Επίσης κάπου διάβασα ότι υπάρχουν διαφορετικοί δείκτες IQ που σημαίνει ότι αν σε ένα δείκτη έχεις 120 στον άλλο μπορεί να έχεις 100...

Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 19:16, 15-11-09:

Τα τέστ ΙQ μετράνε την ευφυία σου δεν αντιλέγω.Αλλά είναι απλά ένα τέστ.Δεν καθορίζει το μέλλον σου,τις ικανότητες σου,τις δυνατότητες σου,αλλά κατά πόσο γρήγορα αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα.Και να είναι κάποιος με IQ 120 τι σημαίνει?Τίποτα...

Το τι κάποιος είναι έξυπνος δεν είναι κριτήριο ότι απαραιτητα θα είναι και πετυχημένος στη ζωή του.

Ένα τέστ IQ ακόμα και το κατά πόσο έξυπνος είναι δεν κρίνουν έναν άνθρωπο ούτε σε ικάνοτητα ούτε σε δυνάτοτητα,αλλά οι επιλογές που κάνει στη ζωή του...

Ελπίζω να μην έφυγα πολύ οφφ...Καλή συνέχεια!!!

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη manos4
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 19:31, 15-11-09:

Μπορεί κάποιος να έχει πολύ υψηλό IQ π.χ 140 αλλά να μην το χρησιμοποεί όπως πρέπει και να μην αξιοποιεί όλες τις δυνατότητες του.Ενώ κάποιος με 110 μπορεί να διαβάζει και με τον κόπο του να του ανοιχτούν ορίζοντες ή με λίγη τύχη και γνώση να αποκτήσει δουλειά με εισόδημα και κύρος..
δεν καθορίζει πάντα το IQ την ζωή σου.Επίσης εγώ δεν πιστεύω πως υπάρχει καθαρό τεστ IQ που να υπολογίζει την εξυπνάδα με ακρίβεια.όσο για το πόσο καλός είναι κάποιος στα μαθηματικά έχει να κάνει με την κλίση του καθένα.Μπορεί κάποιος να είναι φοβερός στα μαθηματικά αλλά να μην κανει τίποτα στην ζωγραφική ή στην μουσική ενώ για κάποιον άλλο να συμβαίνει το αντίθετο.Δεν είναι όλοι μαθηματικά μυαλά.

Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη angela1
H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Σπάρτη) . Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H angela1 έγραψε στις 20:07, 15-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
εγω δηλωνω λατρης του υπεροχου αυτου μαθηματος!!!! οι περισσοτεροι ομως το κατηγορουν "δεν καταλαβαινω τιποτα", "το απαιχθανομαι"...να φανταστειτε ξερω ανθρωπους που δηλωνουν θεωριτικη κατευθυνση μονο και μονο για να γλιτωσουν τα μαθηματικα. εγω απο α'γυμνασιου διαβασα απο ενδιαφερον μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων (μεχρι και β'λυκειου ειχα διαβασει). θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας: γιατι τοση απαιχθεια? τι σας κανει να το μισειτε? μηπως σας αρεσουν αλλα δεν τα καταλαβαινετε?...αργοτερα ισως γραψω καποιες συμβουλες για το πως να διαβαζετε μαθηματικα με σωστη μεθοδολογια....απλα απαντηστε μου!!!!
επειδη πλ απλα ειναι δυσκολα !!!! το χειροτερο μ μαθημα ειναι η γεωμετρια στην αλγεβρα ειναι πλ καλη!!!

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη manos4
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 20:24, 15-11-09:

το χειροτερο μ μαθημα ειναι η γεωμετρια
πάντως η γεωμετρία έχει αρκετές εφαρμογές,ιδιαίτερα στην φυσική.βασικά πολλά που βγαίνουν απο το καρτεσιανό σύστημα έχουν ως βάση την γεωμετρία.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:57, 15-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από manos4
πάντως η γεωμετρία έχει αρκετές εφαρμογές,ιδιαίτερα στην φυσική.βασικά πολλά που βγαίνουν απο το καρτεσιανό σύστημα έχουν ως βάση την γεωμετρία.
Όχι τόσο η Ευκλείδεια γεωμετρία. Η Ευκλείδεια γεωμετρία, εφαρμόζεται κυρίως σε ότι έχει να κάνει με την γραμμική οπτική, αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια, υπάρχει και η γεωμετρία των φράκταλ που εμφανίζεται σε φυσική και βιολογία. Κυρίως η διαφορική γεωμετρία (γεωμετρία καμπυλών & επιφανειών) έχει αρκετές εφαρμογές στην φυσική.

Παράθεση

laraska

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη laraska
Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

O laraska έγραψε στις 10:57, 16-11-09:

χμμμ εδω ειναι μαζεμενοι οι καλοι μαθηματικοι ,ε ?
ειμαι απο τις περιπτωσεις που παρατησε βωρις τα μαθηματικα , αλλα παντα με γοητευαν και αφηνα ενα παραθυρακι για καποτε ... και μαλιστα για αναλογες σπουδες.
θα μου χρειαστουν 2-3 χρονια για να επανελθω σε επιπεδο πανελληνιων και πιο ανω , αλλα χαλαλι .

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 11:55, 16-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από laraska
χμμμ εδω ειναι μαζεμενοι οι καλοι μαθηματικοι ,ε ?
ειμαι απο τις περιπτωσεις που παρατησε βωρις τα μαθηματικα , αλλα παντα με γοητευαν και αφηνα ενα παραθυρακι για καποτε ... και μαλιστα για αναλογες σπουδες.
θα μου χρειαστουν 2-3 χρονια για να επανελθω σε επιπεδο πανελληνιων και πιο ανω , αλλα χαλαλι .
να φανταστώ ότι το πρώτο σου σχόλιο, δεν είναι ειρωνεία...

τι θέλεις να πεις; σκέφτεσαι να σπουδάσεις μαθηματικά;

Παράθεση

Fedde le Grand

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Fedde le Grand
Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 18:47, 16-11-09:

Γούστα είναι αυτά.Σε μερικούς μπορεί να αρέσουν και σε μερικούς όχι

Παράθεση

3leni (Ελένη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 3leni
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H 3leni έγραψε στις 03:09, 17-11-09:

γτ στο σχολειο ειναι στεγνα..ξερα..εμενα μ αρεσαν μεχρι ενα σημειο,αλλα μετα εγιναν δυσκολα...ηξερα ολους τους τυπους κ ολα τα θεωρηματα κ δε μπορουσα να τα εφαρμοσω σε ασκησεις..πραγματι,χρειαζεται να εχεις μαθηματικο μυαλο για να τα καταφερεις...

Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 16:35, 20-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από 3leni
γτ στο σχολειο ειναι στεγνα..ξερα..εμενα μ αρεσαν μεχρι ενα σημειο,αλλα μετα εγιναν δυσκολα...ηξερα ολους τους τυπους κ ολα τα θεωρηματα κ δε μπορουσα να τα εφαρμοσω σε ασκησεις..πραγματι,χρειαζεται να εχεις μαθηματικο μυαλο για να τα καταφερεις...
Δεν νομίζω ότι συντελεί να είσαι μαθηματικό μυαλό.Είναι γενικά οτι τα μαθαίνουμε έτσι ξερά και στεγνά.Τύπους σε χαρτί.Αν μας τα έδειχναν σε μια πιο πρακτική προσέγγιση θα ήταν πιο ενδιαφέρον..

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:54, 20-11-09:

Γιατί τα διδασκόμαστε ως μια αμορφη μαζα αριθμων που ξεμπερδευεται μονο αν παπαγαλισεις και εφαρμοσεις πιστά ένα μάτσο θεωρίες;

Παράθεση

Parallax

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Parallax
Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Parallax έγραψε στις 17:05, 20-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
Γιατί τα διδασκόμαστε ως μια αμορφη μαζα αριθμων που ξεμπερδευεται μονο αν παπαγαλισεις και εφαρμοσεις πιστά ένα μάτσο θεωρίες;
Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο.Τα μαθηματικά σε αντίθεση με τα υπόλοιπα μαθήματα δεν είναι μονο παπαγαλία και αυτό δυσκολεύει την πλειοψηφία των μαθητών που έχει μάθει μονο να παπαγαλίζει και όχι να κατανοεί.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 19:45, 20-11-09:

Εν μέρει. Εγώ δεν τα πολυθελω γιατι θελουν και παπαγαλια ενω εγω ειμαι αριστος στην πραξη

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:34, 20-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
με αυτήν την λογική, είναι παράλογη η απαιτούμενη χρήση τους στην ιατρική απεικόνιση (μαγνητικός τομογράφος) ή στην αυτοκινητοβιομηχανία ή στην υποθαλάσσια ακουστική (ραντάρ)...

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 20:38, 20-11-09:

Μα δεν ειπα για τα μαθηματικά καθεαυτά. Είπα για τον τρόπο που διδάσκονται στο γυμνάσιο τουλάχιστον στην Ελλάδα. Ξαδέρφια μου από αμερική κάνουν φοβερά και πολύ ενδιαφέροντα πράματα.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:51, 20-11-09:

μα στο σχολείο, τι θέλεις να σου διδάξουν; επικαμπύλια ολοκληρώματα (έργο πεδίου δυνάμεων στην φυσική); :p

εδώ εισάγονται αρκετοί φοιτητές στα ΑΕΙ της χώρας μας και δεν ξέρουν ότι για ....και εσύ θέλεις να διδασκόμαστε τα καθεαυτά μαθηματικά στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση; έλεος

πώς θα μάθεις μιγαδική ανάλυση, μερικές διαφορικές εξισώσεις, θεωρία κατανομών και σειρές Fourier για να τα εφαρμόσεις στην μελέτη του μαγνητικού τομογράφου, όταν δεν ξέρεις τα "παρωχημένα" βασικά μαθηματικά;

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 20:55, 20-11-09:

μα στο σχολείο, τι θέλεις να σου διδάξουν; επικαμπύλια ολοκληρώματα (έργο πεδίου δυνάμεων στην φυσική); :p

εδώ εισάγονται αρκετοί φοιτητές στα ΑΕΙ της χώρας μας και δεν ξέρουν ότι για ....και εσύ θέλεις να διδασκόμαστε τα καθεαυτά μαθηματικά στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση; έλεος

πώς θα μάθεις μιγαδική ανάλυση, μερικές διαφορικές εξισώσεις, θεωρία κατανομών και σειρές Fourier για να τα εφαρμόσεις στην μελέτη του μαγνητικού τομογράφου, όταν δεν ξέρεις τα "παρωχημένα" βασικά μαθηματικά;
επικαμπυλια?
για πε για πε τρεχω να παρω μολυβι και χαρτι

κανονικη παραδοση

Παράθεση

Semfer

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Semfer
Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

O Semfer έγραψε στις 21:08, 20-11-09:

Μαθε πρωτα τα "απλα" ολοκληρωματα

Μελετη του μαγνητικου τομογραφου? Τι εννοεις? Ως γιατρος σιγουρα δεν θα χρειαστει να ξερει μαθηματικα για να μπορει να χρησιμοποιει τον τομογραφο..
Εξ' αλλου για να καταλαβεις πως λειτουργει ο τομογραφος πρεπει να ξερεις φυσικη και οχι τοσο τις σειρες Fourier, θεωρια κατανομων κτλ... ολα τελικα ειναι φυσικη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους