Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,312 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,041 μηνύματα σε 94,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 690 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

haha

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη haha
H haha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H haha έγραψε στις 14:47, 26-06-09:

ειμαι αποφοιτη τησ β λυκειου και μολις ξεκινησαν τα φροντιστηρια!!θα ηθελα να σας ρωτησω ποσο ρολο παιζουν οι φροντιστες για τα αποτελεσματα των πανελληνιων γιατι εχω αγχωθει με ολη αυτη την κατασταση ολα τα παιδια τελευταια χρονια αλλαζουν φροντ. φευγουν απο εκεινον πανε σε αλλον σε αλλον,ειναι καλοσ ο αλλος καινουριοσ? κτλ.εχω αγχωθει αρκετα με αυτο το θεμα και θα ηθελα τη γνωμη σασ ευχαριστω!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arkenea moses

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη arkenea moses
H arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H arkenea moses έγραψε στις 14:50, 26-06-09:

τι κατευθυνση εισαι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

haha

Μαθητής Γ' λυκείου

H haha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H haha έγραψε στις 14:53, 26-06-09:

θετικη!!

Παράθεση

nikos88 (ALB)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikos88
Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 63 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O nikos88 έγραψε στις 14:55, 26-06-09:

Και βεβαια παιζει ρολο..!!!Εγω στο φροντιστηρι που πηγαινα...ειχα μετριους φροντιστες...με εξαιρεση εναν φυσικο..που δεν ξερω γιατι..αλλα βαριοταν να κανει μαθημα!!!Μεσα σε 2 ωρες μαθημα το πολυ να ελυνε 4 ασκησεις.....και αυτες επρεπε να σου βγει η πιστη για να τις καταλαβεις..!!!Αντιθετα στο σχολειο...ο ανθρωπος ηταν αλλο πραγμα...!!!Σε 45 λεπτα...παραδωση θεωριας.....5-6 ασκησεις...και μιλαμε..για να μην τις καταλαβεις..επρεπε να ειχες προβλημα!!!Ακομα και την πιο δυσκολη ασκηση την εκανε να φαινεται ευκολη...και σου εδινε κουραγιο!!!Ευχαριστω τον θεο που ειχαν αυτον τον αγιο ανθρωπο στο σχολειο...και καταφερα να γραψω ενα 14....αλλιως...αν περιμενα απο τον αλλο.....και τις δικες του σημειωσεις...!!!το πολυ....6-7!!!ουφφφφφ.....

Οπως και στον ΑΟΘ.....μεχρι τον Δεκεμβρι..και να φανταστικε ειχα κανει και καλοκαιρινα..ειχαμε παει μεχρι το 2ο κεφαλαιο...!!Ειχαμε λυσει 10 ασκησεις το πολυ....και οταν του λεγαμε οτι στο σχολειο τοσο λυνουμε σε ενα μαθημα..μας ελεγε..μου εχετε εμπιστοσυνη??ελεος....
Ευτιχως κατι εγινε και εφυγε στην μεση της χρονιας....!!Ο επομενως που ηρθε...15 ασκησεις το λιγοτερο καθημερινα...και αλλες τοσες για το σπιτι...!!!!Παλι καλα..........

Παράθεση

haha

Μαθητής Γ' λυκείου

H haha έγραψε στις 15:02, 26-06-09:

τι να σου πω εγω γενικα ειμαι ευχαριστημενη απο τουσ φροντιστεσ μου αλλα δεν εχω κανει και με αλλουσ για να συγκρινω και το θεωρω μεγαλο ρισκο να αλλαζεις τελευταια χρονια...απο την αλλη φετος ξεκινησα βιολογια κατευθυνσησ και επειδη ολεσ οι βιολογοι τισ περιοχησ εχουν μεινει εγγυεσ(!) ξεκινησα σε τμημα με μια μικρουλα 25-28 που φαινεται πολυ οργανωμενη και αποφασισμενη να μασ τα μαθει αλλα ειπε οτι τα μιτοχονδρια δεν υπαρχουν στουσ φυτικουσ οργανισμους!!πραγμα που με αγχωσε.. γιατι η βιολογια εχει συντελεστη 1.3!απο την αλλη ηταν 1ο μαθημα αγχωμενη κτλ τι λετε?

Παράθεση

arkenea moses

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη arkenea moses
H arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H arkenea moses έγραψε στις 15:13, 26-06-09:

κοιτα, το ολο θεμα με τα φροντιστηρια ειναι ενα τεραστιο ψεμα , μια αυτουσια προπαγανδα ουσιαστικα. Αν εχεις τη διαθεση και το μερακι και μονη σου μπορεις να τα καταφερεις ! Επειδη ομως εισαι κ θετικη ,χρειαζεσαι ασφαλως περισσοτερη εξασκηση [εγω ημουν θεωρητικη και στηριχτηκα περισσοτερο στο προσωπικο διαβασμα] ,επομενως καλο θα ηταν να κανεις καποια εξτρα μαθηματα , γτ οι περισσοτεροι καθηγητες στα σχολεια ειναι μονο αραλίκι!
θα σου προτεινα παντως να κανεις ιδιαιτερα και οχι να πας σε φροντιστηριο ,ειναι το πιο καταλληλο πιστευω για τη κατευθυνση σου, αν υπαρχει βεβαια και η καταλληλη οικονομικη ευχερια!
Α και να ξερεις πως για την αποδοση που θα εχεις στις πανελληνιες δε παιζει κανενας αλλος ρολο ,παρα μονο εσυ! Αν διαβαζεις συστηματικα , κανεις αρκετες επαναληψεις και εχεις μια καλη ψυχολογια θα γραψεις μια χαρα. Το φροντιστηριο να θυμασαι λειτουργει επικουρικα και σου δειχνει το τροπο , ολα τα αλλα εξαρτωνται απο εσενα!

τι να σου πω εγω γενικα ειμαι ευχαριστημενη απο τουσ φροντιστεσ μου αλλα δεν εχω κανει και με αλλουσ για να δω και το θεωρω μεγαλο ρισκο να αλλαζεις τελευταια χρονια...
αν εισαι ευχαριστημενη δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις. Απλα ειναι τα πραγματα και ουτε υπαρχει λογος να αγχωνεσαι θεωρω.

Παράθεση

haha

Μαθητής Γ' λυκείου

H haha έγραψε στις 15:23, 26-06-09:

ιδιαιτερα κανω φυσικη κατ., μαθηματικα κατ., χημεια κατ, εκθεση με ενα αλλο παιδι,ομωσ βιολογια κατ. και μαθηματικα γενικης σε τμημα. μου προτεινετε να παω και βιολογια κατευθυνσησ ιδιαιτερο?α! μαθηματικα κατευθυνσησ κανω διπλο,. φροντιστηριο και ιδιαιτερο ωσ συμπληρωματικο(2-3 ωρες) γιατι δεν ηθελα να ρισκαρω να αλλαξω τελειως τελευταια χρονια...τι σκεφτεστε???
ευχαριστω και παλι πολυ για τη βοηθεια:thanks:
-----------------------------------------
παραθεση/= οταν λεω διπλο εννοω σε φροντιστηριο 4 παιδιων και ιδιαιτερο!!

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 01:02, 06-01-12:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι πανελλήνιες έχουν θεοποιηθεί και τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να μην είναι απαραίτητα. Στο σχολείο θετική κατεύθυνση είμαστε 25 παιδιά, και όμως μας χώρισαν σε δύο τμήματα. Σε ένα τμήμα των 13 ατόμων θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται ΑΡΙΣΤΗ δουλειά. Αλλά χάνονται μαθήματα και εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το σχολείο και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Όταν θα έρθει ο Μάρτιος-Απρίλιος, κατά πάσα πιθανότητα και εγώ θα σταματήσω να πηγαίνω στο σχολείο. Το γιατί είναι το ερώτημα. Να μη πηγαίνω στα μαθήματα κατεύθυνσης ενώ παράλληλα οι γονείς μου θα πληρώνουν 800Ε στα ιδιαίτερα; Σε ένα βαθμό εμείς οι ίδιοι και οι γονείς μας ευθυνόμαστε για το άγχος και την πίεση που δεχόμαστε στην τρίτη λυκείου. Μια πίεση που ενδεχομένως θα μας οδηγήσει σε μια από τις σχολές πρώτης προτίμησης αλλά όχι απαραίτητα και σε μια επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα στην Ελλάδα της κρίσης.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Πανελλήνιες 2012

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 06-01-12 στις 20:38. Αιτία: Σημείωση.
Παράθεση

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη drosos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,144 μηνύματα.

O drosos έγραψε στις 01:05, 06-01-12:

και εγω απο μεσα μαρτιου θα σταματησω να πηγαινω σχολειο μονο στα γενικης εκτος απο μαθηματικα που δινω. Δηλαδη 13 ωρες την εβδομαδα απο τις 30 που κανουμε. Δηλαδη περιπου 60-80 απουσιες. Μια χαρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stathis1214

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη stathis1214
Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 267 μηνύματα.

O stathis1214 έγραψε στις 01:11, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από qwerty111
Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι πανελλήνιες έχουν θεοποιηθεί και τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να μην είναι απαραίτητα. Στο σχολείο θετική κατεύθυνση είμαστε 25 παιδιά, και όμως μας χώρισαν σε δύο τμήματα. Σε ένα τμήμα των 13 ατόμων θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται ΑΡΙΣΤΗ δουλειά. Αλλά χάνονται μαθήματα και εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το σχολείο και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Όταν θα έρθει ο Μάρτιος-Απρίλιος, κατά πάσα πιθανότητα και εγώ θα σταματήσω να πηγαίνω στο σχολείο. Το γιατί είναι το ερώτημα. Να μη πηγαίνω στα μαθήματα κατεύθυνσης ενώ παράλληλα οι γονείς μου θα πληρώνουν 800Ε στα ιδιαίτερα; Σε ένα βαθμό εμείς οι ίδιοι και οι γονείς μας ευθυνόμαστε για το άγχος και την πίεση που δεχόμαστε στην τρίτη λυκείου. Μια πίεση που ενδεχομένως θα μας οδηγήσει σε μια από τις σχολές πρώτης προτίμησης αλλά όχι απαραίτητα και σε μια επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα στην Ελλάδα της κρίσης.
Συμφωνω απολυτα στην ιδια κατασταση βρισκομαι. Το ιδιαιτερο ειναι σιγουρα καλυτερο για το μαθητη. Αλλα σιγουρα οχι απαραιτητο. Ξερεις τι γινεται κατα τη γνωμη μου ολο αυτο με τα φροντηστηρια ειναι λιγο για τη μουρη (εγω στο παιδι μου δε θα κανω φροντηστηριο??) και πολυ πεπισσοτερο απο την αμορφοσια και τον φοβο του ελληνα που απο τη μια δε διεκδικει τη δωρεαν παιδεια που πρεπει αλλα απο την αλλη φοβαται την αποτυχια και θελει 19999 μορια. Τα οποια αν δε βγαλει θα φταινε ολοι οι αλλοι καθηγητες συμμαθητες αγχος το φαι που φαγε τα ιδιωτικα που δεν πηγαινε κλπ. Τουλχιστον για τον εαυτο μου αν κατι δεν παει καλα απο τη στιγμη που χω τα ιδιαιτερα μου κ τα ολα μου τουλαχιστον δε θα το ριξω σε τριτο παραγοντα.(Εκτος και αν καποιος μου σκισει την κολλα πριν την παραδωσω η κατι τετοιο)

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 01:17, 06-01-12:

Εγώ, σε περίπτωση που τελικά αποφάσιζα να μην κάνω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα γιατί επιμένω ότι δεν είναι απαραίτητα και το ατομικό διάβασμα μετράει, θα ντρεπόμουν να έλεγα ότι διαβάζω αποκλειστικά μόνος μου. Γιατί οι άλλοι ενδεχομένως να άρχιζαν να σκέφτονται ότι είμαι φτωχός και οι γονείς μου δεν έχουν τα λεφτά. Έτσι, έχουμε φτάσει στο σημείο ακόμη και γονείς μαθητών που αδιαφορούν τελείως για τα μαθήματα να πληρώνουν ιδιαίτερα και να θέλουν για το καμάρι τους μια θέση στο πανεπιστήμιο.

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 01:24, 06-01-12:

Αν βγάζω από μάρτη το μπ3 με την άμπιεντ και αρχίσω να λύνω ασκήσεις κατεύθυνσης στα μαθήματα γενικής παιδείας εχω σίγουρη την απουσία, ε;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 01:26, 06-01-12:

Εγώ, σε περίπτωση που τελικά αποφάσιζα να μην κάνω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα γιατί επιμένω ότι δεν είναι απαραίτητα και το ατομικό διάβασμα μετράει, θα ντρεπόμουν να έλεγα ότι διαβάζω αποκλειστικά μόνος μου. Γιατί οι άλλοι ενδεχομένως να άρχιζαν να σκέφτονται ότι είμαι φτωχός και οι γονείς μου δεν έχουν τα λεφτά. Έτσι, έχουμε φτάσει στο σημείο ακόμη και γονείς μαθητών που αδιαφορούν τελείως για τα μαθήματα να πληρώνουν ιδιαίτερα και να θέλουν για το καμάρι τους μια θέση στο πανεπιστήμιο.
Έχεις δίκαιο.
Εγώ π.χ. είμαι θεωρητική, δεν κάνω ιδιαίτερο μόνο στη Βιολογία γενικής (γιατί ήδη το κόμιστρο των μαθημάτων φτάνει τα 600 ευρώ) και στο σχολείο -είμαι και σε τμήμα με πλουσιόπαιδα και φυτουκλάκια[με την κακή έννοια]- όταν τύχει σε συζητήσεις με συμμαθητές να πω ότι ξέρεις δυσκολεύομαι και γι'αυτό δεν κάνω βιολογία, κοιτάζουν περίεργα κ.τ.λ.
Κοίτα που έχουμε φτάσει...
Παρ' όλα αυτά, εντάξει, δεν είναι και κάτι που αν το ομολογήσεις θα πρέπει και να ντρέπεσαι. Ίσα-ίσα...

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 01:26, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Αν βγάζω από μάρτη το μπ3 με την άμπιεντ και αρχίσω να λύνω ασκήσεις κατεύθυνσης στα μαθήματα γενικής παιδείας εχω σίγουρη την απουσία, ε;
Στο σχολείο μου όχι! Ιστορία να δεις τι γίνεται. Μόνη της μιλάει και εμείς κάνουμε ότι θέλουμε...

Παράθεση

Or3st1s SOAD (Ορεστης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Or3st1s SOAD
Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O Or3st1s SOAD έγραψε στις 01:28, 06-01-12:

Εγω παντως απο την πρωτη μερα που εβγαλα το mp3 για να ακουω system δεν μου ειπε κανεις τιποτα.
Περα απο την πλακα ειναι κριμα που πλεον το σχολειο ειναι διακοσμητικο στοιχειο στην τριτη λυκειου.

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 01:34, 06-01-12:

Καληνυχτίζω

Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη natasoula...
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) . Έχει γράψει 1,513 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 12:39, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Εξαρτάται, στο σχολείο μου δε θα 'παιρνες...

Συμφωνώ σ' ένα μεγάλο βαθμό. Όταν τελείωσε η περσινή χρονιά σκόπευα να μην κάνω καθόλου φροντιστήρια στη Γ'. Τόσο για οικονομικούς λόγους, όσο και για το "γαμώτο" που λέμε. Γιατί δε μου άρεσε (και δε μου αρέσει) να γίνομαι θύμα αυτού για το οποίο διαμαρτύρομαι. Και δεν το παίζω ψευτοεπαναστάτρια. Όταν όμως ξεκίνησε η θερινή προετοιμασία και είδαμε λίγο πολύ τι παίζει, κατάλαβα ότι το παιχνίδι δε θα 'ταν και τόσο δίκαιο. Έχοντας σχετικά υψηλούς στόχους για το Μάιο, είδα ότι πολύ δύσκολα θα έβγαινε μόνο με προσωπικό διάβασμα και σχολείο. Ένα σχολείο που είχε απαρτία καθηγητών στα τέλη Οκτώβρη (και πάλι καλά), απαρτία βιβλίων μέσα Δεκέμβρη (εδώ κι αν είπαμε πάλι καλά!) και που οι μισοί καθηγητές είχαν φυσικά το στυλάκι "κάνετε φροντ,οπότε μη με πρήζετε και δε σας πρήζω"...Έτσι,όταν μου δόθηκε η ευκαιρία (από οικονομικής άποψης) να κάνω φροντιστήρια, φυσικά και πήγα... Γιατί αλλιώς θα 'βγαινα μόνο εγώ χαμένη και από πάνω δε θα κατάφερνα ν' αλλάξω και κάτι (δεδομένου ότι στην περιοχή μου ήμουν η μόνη που δεν πήγαινα). Βέβαια όταν έφτασαν κάποιοι καθηγητές να μας λένε "εσείς επιλέξατε αυτή την κατάσταση με τα φροντιστήρια",εννοείται πώς βγαίναμε εκτός εαυτού, γιατί μπορεί εμείς να διαιωνίζουμε την κατάσταση,αλλά σε καμία περίπτωση δεν την εδραιώσαμε...Και είναι τουλάχιστον κοροϊδία να σου λέει ο καθηγητής κάτι τέτοιο μες στη μούρη σου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,065 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:45, 06-01-12:

Σε μια ελεύθερη οικονομία Νατασούλα, νομίζω ότι δεν φταίει ο καθηγητής αλλά ο μαθητής-πελάτης που πάει να ψωνίσει. Τα φροντιστήρια υπάρχουν και όλοι γνωρίζουμε το γιατί. Μην το παίζουμε Μαρίες-Αντουανέττες. Οι μαθητές γιατί τα στηρίζουν; Ή μάλλον κάποιος λογικά θα ξεκίνησε την παραπαιδεία για να φτάσουμε στην πανδημία της φροντιστηριοπληξίας. Μήπως το φροντιστήριο έρχεται να καλύψει κάποια ανεπάρκεια του εκπαιδευτικού συστήματος; Από την άλλη, δεν είδα κανέναν προεκλογικά, να ενδιαφέρεται για το θέμα της παραπαιδείας. Έτσι όπως στρώσαμε, θα κοιμηθούμε. Τις κορώνες κατόπιν εορτής, τις ακούω βερεσέ. Μήπως έχουμε οικονομία προλεταριάτου και δεν το ξέρω; Τότε θα ψωνίζαμε με δελτίο σύμφωνα με το διάταγμα του πολίτμπυρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 06-01-12 στις 20:28. Αιτία: split
Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σεβαστή-Μαρία
H Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 12:51, 06-01-12:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι πανελλήνιες έχουν θεοποιηθεί και τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να μην είναι απαραίτητα. Στο σχολείο θετική κατεύθυνση είμαστε 25 παιδιά, και όμως μας χώρισαν σε δύο τμήματα.
εσάς τουλάχιστον σας χώρισαν . Εμείς είμαστε 22 και είμαστε ένα τμήμα!! Χαμός γίνετε !Και όλα αυτά για λόγους οικονομίας και καλά!Σε άλλα κι άλλα δε λένε να κάνουν οικονομία στο παραπάνω τμήμα κόλλησαν -.- ΕΛΕΟΣ!

Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Φοιτητής

H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) . Έχει γράψει 1,513 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 12:52, 06-01-12:

Σωστά αυτά που λες nPb, αλλά εμένα μου φταίνε τόσο το σύστημα όσο και οι καθηγητές. Για παράδειγμα σου φέρνω κάτι πρόσφατο που είδα και μου έκανε εντύπωση, όταν σε κάποιο σημείο των μαθηματικών κατεύθυνσης στο φροντιστήριο (κάπου στα όρια, δε θυμάμαι ακριβώς τώρα), λύνοντας ασκήσεις είχαμε κολλήσει σε μία και ο καθηγητής μας έδειξε έναν τρόπο λύσης (η συγκεκριμένη λυνόταν ΜΟΝΟ έτσι) τον οποίο δεν τον είχε το σχολικό βιβλίο. Σκέψου λοιπόν κάποιον που θα διάβαζε μόνος του. Κι όταν τον ρώτησα "κι αν κάποιος δεν έκανε φροντιστήριο δηλαδή για να του το πείτε?" μου λέει "Να έκανε". Τόσο απλά.

Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

H Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 13:30, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από natasoula...
Σκέψου λοιπόν κάποιον που θα διάβαζε μόνος του. Κι όταν τον ρώτησα "κι αν κάποιος δεν έκανε φροντιστήριο δηλαδή για να του το πείτε?" μου λέει "Να έκανε". Τόσο απλά.
Νατάσα εγώ είχα μια συμμαθήτρια η οποία δεν πήγαινε φροντιστήριο.
Στα μαθηματικά κατεύθυνσης ο καθηγητής μας κάνει 10 ασκήσεις και πάει σε άλλο μάθημα , με δεδομένο ότι όλοι κάνουμε φροντιστήρια. Έτσι της πρότεινα να του μιλήσει, να τη βοηθήσει τουλάχιστον στα διαλείμματα !
Πήγε λοιπόν και του είπε το πρόβλημα της , πως δεν κάνει φροντιστήρια και δυσκολεύεται.
Ξέρεις ποια ήταν η απάντηση του? "Εδώ πάμε με γρήγορους ρυθμούς!"
Από εκείνη τη μέρα 1-2 φορές τη ρώτησε αν καταλαβαίνει , εκείνη για να μη γίνεται βάρος του απαντούσε ναι και τελικά ξεκίνησε ιδιαίτερα!

Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tzwrtzia
H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 13:52, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σεβαστή-Μαρία
Νατάσα εγώ είχα μια συμμαθήτρια η οποία δεν πήγαινε φροντιστήριο.
Στα μαθηματικά κατεύθυνσης ο καθηγητής μας κάνει 10 ασκήσεις και πάει σε άλλο μάθημα , με δεδομένο ότι όλοι κάνουμε φροντιστήρια. Έτσι της πρότεινα να του μιλήσει, να τη βοηθήσει τουλάχιστον στα διαλείμματα !
Πήγε λοιπόν και του είπε το πρόβλημα της , πως δεν κάνει φροντιστήρια και δυσκολεύεται.
Ξέρεις ποια ήταν η απάντηση του? "Εδώ πάμε με γρήγορους ρυθμούς!"
Από εκείνη τη μέρα 1-2 φορές τη ρώτησε αν καταλαβαίνει , εκείνη για να μη γίνεται βάρος του απαντούσε ναι και τελικά ξεκίνησε ιδιαίτερα!
Μεγάλο λάθος αν απάντησε έτσι η συμμαθήτριά σου βάσει αυτού του σκεπτικού. Ο καθηγητής υποχρεούται να τη βοηθήσει, είτε αυτό σημαίνει ότι πρέπει να της αφιερώσει χρόνο από την ώρα του μαθήματος, είτε από την ώρα των διαλειμμάτων, είτε από κάποιο κενό, είτε μετά από το σχόλασμα.

Θα σου δώσω το προσωπικό μου παράδειγμα-εμπειρία. Στη γ' λυκείου στα αρχαία κατεύθυνσης και στα λατινικά οι καθηγήτριες που είχα όχι μόνο εξηγούσαν κι επανεξηγούσαν όσες φορές χρειαζόταν κάτι που έστω κι ένας μαθητής δεν καταλάβαινε, αλλά έκαναν κι επιπλέον μαθήματα και διαγωνίσματα μετά το 7ωρο, μετά από σχολικές γιορτές, σε μέρες εκδρομών κλπ για όποιον ήθελε.

Μάλιστα, εγώ επειδή δεν ήμουν ικανοποιημένη από το μάθημα των λατινικών στο φροντιστήριο, ζήτησα απ' την καθηγήτρια στο σχολείο να μου φέρνει επιπλέον ασκήσεις. Εκείνη, λοιπόν, δέχθηκε μετά χαράς και σε κάθε μάθημα μου έφερνε πέρα από τις ασκήσεις που έδινε σε όλη την τάξη και άλλες για την προσωπική μου εξάσκηση, τις οποίες και έφερνε διορθωμένες πάντα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε στις 14:29, 06-01-12:

εσάς τουλάχιστον σας χώρισαν . Εμείς είμαστε 22 και είμαστε ένα τμήμα!! Χαμός γίνετε !Και όλα αυτά για λόγους οικονομίας και καλά!Σε άλλα κι άλλα δε λένε να κάνουν οικονομία στο παραπάνω τμήμα κόλλησαν -.- ΕΛΕΟΣ!
Και αυτό πρώτη φορά γίνεται σε εμάς. Συνήθως η θετική στη γ λυκείου έχει στο σχολείο μας 20-25 άτομα και άλλες χρονιές δημιουργούσαν μόνο ένα τμήμα.

Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 14:59, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από tzwrtzia
Εκείνη, λοιπόν, δέχθηκε μετά χαράς και σε κάθε μάθημα μου έφερνε πέρα από τις ασκήσεις που έδινε σε όλη την τάξη και άλλες για την προσωπική μου εξάσκηση, τις οποίες και έφερνε διορθωμένες πάντα.
Κι αυτό πρέπει να γίνεται, αλλά δεν θα την βοηθούσε έστω και όλο το μάθημα να της αφιέρωνε.
Η κοπέλα είναι υπερβολικά ντροπαλή , δε μιλάει αν έχει πρόβλημα κι επειδή κάθομαι μαζί της στα γενικής και ξέρω ότι προσπαθεί ακόμα κι έτσι , της μίλησα .Ήταν όμως ήδη αργά . ήμασταν στις αρχές των ορίων όταν το συζήτησε με τον καθηγητή , δηλ. είχε πολλά κενά που δε θα μπορούσε να της τα καλύψει!
Ακόμη πιστεύω πως παίζει ρόλο και η ηλικία του καθηγητή . Ο ίδιος είναι μεγάλος 50+, τρελός βέβαια με τα μαθηματικά , παίρνει τον μπάρλα και του αλλάζει τα φώτα (με την καλή έννοια) αλλά άμα τον ρωτήσεις κάτι, θα σου απαντήσει (γιατί δε θέλει να έχεις κενά , για να προχωρήσει) αλλά θα είναι σα να τον σκοτώνεις εκείνη την ώρα :Ρ

Και αυτό πρώτη φορά γίνεται σε εμάς. Συνήθως η θετική στη γ λυκείου έχει στο σχολείο μας 20-25 άτομα και άλλες χρονιές δημιουργούσαν μόνο ένα τμήμα.
εμείς συνήθως 15-18 .Φέτος λοιπόν ,που όλοι οι φωστήρες πήγαμε θετική (χαχαχα) μας έβαλαν σε ένα τμήμα.
Σχετικά όμως είμαστε καλά.Επειδή είναι πρώτες ώρες , αυτοί που δε θέλουν να προσέξουν απλά κοιμούνται!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 06-01-12 στις 15:18. Αιτία: merge
Παράθεση

Ζαννα

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ζαννα
H Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Ζαννα έγραψε στις 15:32, 06-01-12:

Παιδια,αν καποιος θελει να σπουδασει εξωτερικο
πρεπει απο 3η λυκειου να μπει στο γνωστο "τρυπακι" ; φροντηστηριο απο το καλοκαιρι και να δωσει πανελληνιες ;;;;

Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tzwrtzia
H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 16:21, 06-01-12:

Κι αυτό πρέπει να γίνεται, αλλά δεν θα την βοηθούσε έστω και όλο το μάθημα να της αφιέρωνε.
Η κοπέλα είναι υπερβολικά ντροπαλή , δε μιλάει αν έχει πρόβλημα κι επειδή κάθομαι μαζί της στα γενικής και ξέρω ότι προσπαθεί ακόμα κι έτσι , της μίλησα .Ήταν όμως ήδη αργά . ήμασταν στις αρχές των ορίων όταν το συζήτησε με τον καθηγητή , δηλ. είχε πολλά κενά που δε θα μπορούσε να της τα καλύψει!
Ακόμη πιστεύω πως παίζει ρόλο και η ηλικία του καθηγητή . Ο ίδιος είναι μεγάλος 50+, τρελός βέβαια με τα μαθηματικά , παίρνει τον μπάρλα και του αλλάζει τα φώτα (με την καλή έννοια) αλλά άμα τον ρωτήσεις κάτι, θα σου απαντήσει (γιατί δε θέλει να έχεις κενά , για να προχωρήσει) αλλά θα είναι σα να τον σκοτώνεις εκείνη την ώρα :Ρ
Δεν είναι απόλυτο αυτό. Και η συγκεκριμένη καθηγήτρια γύρω στα 50, 50+ είναι.

Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 17:02, 06-01-12:

Καλά και καθηγητής 50 χρονών είναι μεγάλος; Ε,υπερβολή!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 17:26, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από ἅλς
Καλά και καθηγητής 50 χρονών είναι μεγάλος; Ε,υπερβολή!
γουοζ δις αιρονι?

Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 18:27, 06-01-12:

Όχι! Πραγματική έκπληξη!
50 (πάνω κάτω ) θεωρώ ότι είναι ίσως η καλύτερη ηλικία.
Αυτά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 06-01-12 στις 20:15. Αιτία: split
Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 19:37, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από ἅλς
Όχι! Πραγματική έκπληξη!
50 (πάνω κάτω ) θεωρώ ότι είναι ίσως η καλύτερη ηλικία.
απλά νομίζω ότι ο άνθρωπος όσο μεγαλώνει "βαραίνει" και είναι πιο δύσκολο.
Απλά ο μεγάλος έχει εμπειρία !
Π.χ ο δικός μας είναι αστέρι , θυμάται θέματα πανελληνίων της δεκαετίας του '80 !:ο

Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ἅλς

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 12:19, 07-01-12:

Πόσο χρόνων είναι ο δικός σας;

Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Φοιτητής

H natasoula... έγραψε στις 12:26, 07-01-12:

Δεν πιστεύω ότι μετράει τόσο η ηλικία,θέμα ανθρώπου είναι κυρίως...
Εγώ Μαθηματικά και Φυσική(και Ηλεκτρολογία) έχω 50άρηδες,Βιολογία-Βιοχημεία και Έκθεση 30άρηδες και Χημεία πρέπει να κοντεύει τα 40...Ποικιλία δηλαδή! Αλλά δεν έχει επηρεάσει καθόλου τη δουλειά τους η ηλικία τους..

Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ἅλς

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 12:53, 07-01-12:

Συμφωνώ!

Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 12:47, 14-01-12:

Εγώ νομίζω ότι πολλά συντελούν για το πως ένας καθηγητής μεγαλώνοντας θα συνεχίσει να είναι το ίδιο αποδοτικός .
(οοκ.το θέμα έληξε εδώ και μία εβδομάδα!)

Παράθεση

schrei-boom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη schrei-boom
Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O schrei-boom έγραψε στις 12:05, 22-03-13:

Γεια σε ολους. Παω 2α λυκειου και μεχρι περσι ημουν ενας καλος μαθητης (εβγαζα πανω-κατω 18,5) με οχι και πολυ διαβασμα..
Και φετος αρχισα φροντηστηριο. Παρ' ολο που ο βαθμος μου στο σχολειο ηταν παλι καλος ,ειλικρινα πιστευω οτι δεν ξερω τιποτα απο την φετινη χρονια. Ολη η χρονια περασε με διαβασμα για το φροντιστηριο στα γρηγορα, καθολου διαβασμα για το σχολειο και ΠΟΛΥ χαζο χασιμο χρονου..
Και με απασχολει παρα πολυ το τι θα κανω του χρονου. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη ,με πρωτη επιλογη φυσικα Αθηνα. Εχω αρχισει σχεδιο απο φετος , αλλα αμα παει και η 3η λυκειου ετσι δεν προκειται ουτε στα Ανω Κατσαβραχα του Μακροχωριου να περασω..
Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το τι θα κανω με το φροντιστηριο.. Να παω Ωθηση? Να συνεχισω εκει που παω , που δεν ειναι τοσο καλο? Να ρισκαρω να παω σε καποιο αλλο πιο μικρο που δεν ξερω? Να κανω ιδαιτερα? Dafuq?? Πως να αποφασισω??

Αλλα το βασικοτερο ειναι πως εγω ο ιδιος δεν μπορω να το παρω αποφαση να κατσω να διαβασω. Απλως δεν γινεται!
Χρειαζομαι συμβουλη απο τους εμπειρους του φορουμ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

metspanos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη metspanos
Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 782 μηνύματα.

O metspanos έγραψε στις 19:16, 22-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από schrei-boom
Γεια σε ολους. Παω 2α λυκειου και μεχρι περσι ημουν ενας καλος μαθητης (εβγαζα πανω-κατω 18,5) με οχι και πολυ διαβασμα..
Και φετος αρχισα φροντηστηριο. Παρ' ολο που ο βαθμος μου στο σχολειο ηταν παλι καλος ,ειλικρινα πιστευω οτι δεν ξερω τιποτα απο την φετινη χρονια. Ολη η χρονια περασε με διαβασμα για το φροντιστηριο στα γρηγορα, καθολου διαβασμα για το σχολειο και ΠΟΛΥ χαζο χασιμο χρονου..
Και με απασχολει παρα πολυ το τι θα κανω του χρονου. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη ,με πρωτη επιλογη φυσικα Αθηνα. Εχω αρχισει σχεδιο απο φετος , αλλα αμα παει και η 3η λυκειου ετσι δεν προκειται ουτε στα Ανω Κατσαβραχα του Μακροχωριου να περασω..
Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το τι θα κανω με το φροντιστηριο.. Να παω Ωθηση? Να συνεχισω εκει που παω , που δεν ειναι τοσο καλο? Να ρισκαρω να παω σε καποιο αλλο πιο μικρο που δεν ξερω? Να κανω ιδαιτερα? Dafuq?? Πως να αποφασισω??

Αλλα το βασικοτερο ειναι πως εγω ο ιδιος δεν μπορω να το παρω αποφαση να κατσω να διαβασω. Απλως δεν γινεται!
Χρειαζομαι συμβουλη απο τους εμπειρους του φορουμ
Το καλυτερο ειναι να κανεις ιδαιτερα μαθηματα με ενα καλο καθηγητη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Psycho(Βασίλης)
Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 19:19, 22-03-13:

Χρήμα ρέει;

Παράθεση

Andante

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 20:34, 22-03-13:

Εγώ σου προτείνω μιας και όπως βλέπω είσαι καλός να το παλέψεις μόνος χωρίς φροντιστήριο. Ένας έξυπνος μαθητής ΔΕΝ χρειάζεται φροντιστήριο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 21:37, 22-03-13:

Κοίτα, η περίπτωσή σου δεν είναι σπάνια ή παράξενη.
Αυτό που περιγράφεις είναι μία πάρα πολύ συνηθισμένη κατάσταση, οι μαθητές αφήνονται στο φροντιστήριο και εσύ ο ίδιος μετά επαφίεσαι στο minimum διάβασμα.
Να υποθέσω είσαι τεχνολογική ή θετική στη β. Τώρα, ανάλογα με την οικονομική κατάσταση της οικογενείας σου κανονίζεις και τα φροντιστήρια. Εγώ θα πρότεινα ιδιαίτερα, αν γίνεται, αφού ο καθηγητής είναι από πάνω σου και το μάθημα είναι πιο εξατομικευμένο.
Ο καλός καθηγητής στο φροντιστήριο δε θα σου υποδεικνύει απλά τι να κάνεις και τι να διαβάσεις, αλλά θα σου μαθαίνει ΠΩΣ να διαβάσεις, κάτι στο οποίο μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα. Μην φανταστείς ότι χρειάζονται πάρα πολλές ώρες μαθημάτων, αφού μετά τα καλοκαιρινά θα μπεις απόλυτα στο κλίμα του διαβάσματος.

Ευτυχώς ή δυστυχώς το σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια είναι εντελώς τετραγωνισμένο και τυποποιημένο, τα tips και tricks των φροντιστηρίων πιάνουν και έχουν αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές.

Αφού είσαι καλός, κρίμα είναι να πας χαμένος γιατί δεν έχεις τη σωστή καθοδήγηση. Γι αυτό πρέπει να το πάρεις απόφαση από το καλοκαίρι και να διαβάζεις μεθοδικά.

Παράθεση

schrei-boom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη schrei-boom
Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O schrei-boom έγραψε στις 00:39, 23-03-13:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.. Δεν ειναι οτι ρεει πολυ χρημα, απλως μου ειπαν αν το αποφασισω με στελνουν και Ωθηση.
Ειμαι τεχνολογικη Δαλιδα indeed..
Τα προβληματα με τα ιδιαιτερα ειναι το πως θα ξερω αν ο καθηγητης ειναι καλος.. Και απο τον αλλη ενα φροντιστηριο εχει επικοινωνια με συμμαθητες ανταλλαγη αποψεων κλπ.. Αλλα απο την αλλη πως θα ξερω οτι το φροντιστηριο ειναι καλο? η οτι οι συμμαθητες ειναι καλοι? Και μπλα μπλα ολο αυτα σκεφτομαι που ειναι ενας φαυλος κυκλος..
Παιζει οντως τοσο μεγαλο ρολο το φροντιστηριο/καθηγητης ή πιστευετε οτι εξαρταται πιο πολυ απο τη συμπεριφορα του μαθητη? Μαλλον κλεινω προς ιδιαιτερα

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,638 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 00:46, 23-03-13:

Τα προβληματα με τα ιδιαιτερα ειναι το πως θα ξερω αν ο καθηγητης ειναι καλος..
Δε βρίσκεις έτσι στο άκυρο καθηγητή. Απο γνωστούς θα βρεις. Μη το ρισκάρεις να βρεις καθηγητή απο αγγελία στη Γ λυκείου.

Και απο τον αλλη ενα φροντιστηριο εχει επικοινωνια με συμμαθητες ανταλλαγη αποψεων κλπ.. Αλλα απο την αλλη πως θα ξερω οτι το φροντιστηριο ειναι καλο?
Ρώτα απόφοιτους, δες αν έχει επιτυχίες, πάνε απο εκεί να συζητήσετε τιμές και άλλα...

η οτι οι συμμαθητες ειναι καλοι?
Στο φροντιστήριο θα σε βάλουν με παιδιά που είναι στο ίδιο επίπεδο με 'σενα, για να γίνεται καλύτερα το μάθημα.

Για 'μενα, χίλιες φορές φροντιστήριο. Καταρχήν και μόνο που βγαίνεις απ' το σπίτι σου, ξεσκάς λιγάκι. Φαντάσου να κάνεις ιδιαίτερα να να είσαι συνέχεια μέσα. Θα είσαι σε τάξη με λίγα άτομα, θα ανταλλάσσετε απόψεις, σημειώσεις και άλλα...
Στα φροντιστήρια οι καθηγητές λειτουργούν ομαδικά και είναι πιο ψαγμένοι. Τα corpus των φροντιστηρίων είναι ψαγμένα, έχουν πάρει απο 200 βοηθήματα, έχουν επιλέξει τις καλύτερες ασκήσεις και έχουν συνθέσει το βιβλίο-σημειώσεις του φροντιστηρίου. Στα ιδιαίτερα συνήθως οι καθηγητές απλά παίρνουν βοηθήματα και δίνουν φωτοτυπίες στα παιδιά.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 01:31, 23-03-13:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.. Δεν ειναι οτι ρεει πολυ χρημα, απλως μου ειπαν αν το αποφασισω με στελνουν και Ωθηση.
Ειμαι τεχνολογικη Δαλιδα indeed..
Τα προβληματα με τα ιδιαιτερα ειναι το πως θα ξερω αν ο καθηγητης ειναι καλος.. Και απο τον αλλη ενα φροντιστηριο εχει επικοινωνια με συμμαθητες ανταλλαγη αποψεων κλπ.. Αλλα απο την αλλη πως θα ξερω οτι το φροντιστηριο ειναι καλο? η οτι οι συμμαθητες ειναι καλοι? Και μπλα μπλα ολο αυτα σκεφτομαι που ειναι ενας φαυλος κυκλος..
Παιζει οντως τοσο μεγαλο ρολο το φροντιστηριο/καθηγητης ή πιστευετε οτι εξαρταται πιο πολυ απο τη συμπεριφορα του μαθητη? Μαλλον κλεινω προς ιδιαιτερα
Είναι ανάλογα τι θέλεις. Γενικά μαθαίνεις ποιος καθηγητής είναι καλός από στόμα σε στόμα. Ρωτάς κάποιους που τέλειωσαν πέρσι και σου λένε την άποψή τους. Σε κάποια μαθήματα όπως πχ η έκθεση, το φροντιστήριο είναι καλό αφού έχεις την ανταλλαγή ιδεών. Σε μαθήματα όπως τα μαθηματικά και η φυσική μπορείς να κάνεις είτε ιδιαίτερο είτε φροντιστήριο.

Εσύ θα πρέπει να κρίνεις τις ανάγκες σου. Πολλές φορές στα groups παρασύρεσαι ή πέφτει λίγος χαβαλές. Εγώ πχ έκανα κάποια μαθήματα με μία συμμαθήτρια φίλη μου, ίδιο επίπεδο με μένα, έτσι τα έξοδα έβγαιναν στη μέση. Κάποια μαθήματα τα οποία φοβόμουν ή είχα αδυναμία, τα έκανα ιδιαίτερο. Είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Το διάβασμα από μέρους σου είναι ο βασικός παράγοντας όμως. Κανένας καθηγητής δε θα στα βάλει μέσα στο κεφάλι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 23-03-13 στις 10:20. Αιτία: αφαίρεση off-topic χωρίου
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 02:14, 23-03-13:

Αφού λύνουμε το θέμα του παιδιού με το φροντιστήριο, ας πω ότι πλέον στην κουλτούρα του μαθητή- φοιτητή έχει περάσει ως κάτι το απαραίτητο. Το ιδιαίτερο πλέον είναι για τους ευκατάστατους. Όμως αν δεν στρωθεί ο ίδιος, αποτελέσματα δε βλέπει ούτε στη Δευτέρα Παρουσία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 23-03-13 στις 10:22. Αιτία: αφαίρεση off-topic χωρίου
Παράθεση

lili. (ευα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 02:43, 23-03-13:

εγω θα εκανα ιδιαιτερο διοτι η επαφη με τον καθηγητη ειναι πιο αμεση. το αγορι μου ηταν φροντιστηριο, στην ωθηση και ειχε μεινει πολυ ευχαριστημενος..περασε στο ΑΕΙ της επιλογης του. οποτε ειναι τι σου ταιριαζει περισσοτερο!

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,375 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:09, 23-03-13:

Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το τι θα κανω με το φροντιστηριο.. Να παω Ωθηση? Να συνεχισω εκει που παω , που δεν ειναι τοσο καλο? Να ρισκαρω να παω σε καποιο αλλο πιο μικρο που δεν ξερω? Να κανω ιδαιτερα? Dafuq?? Πως να αποφασισω?? Αλλα το βασικοτερο ειναι πως εγω ο ιδιος δεν μπορω να το παρω αποφαση να κατσω να διαβασω.
Το πρωταρχικό είναι η δική σου προσωπική δουλειά. Από εκεί και μετά προτείνω ιδιαίτερα, αλλά όχι πολλές ώρες (7-8 το πολύ).
Τα πλεονεκτήματα των ιδαιτέρων είναι προφανή: Καθηγητής ασχολείται μόνον μαζί σου και όχι με άλλους 10 ταυτόχρονα, το μάθημα οργανώνεται με βάση τις δικιές σου ανάγκες και όχι σαν συνισταμένη πολλών, η δουλειά βγαίνει σε πολύ λιγότερες ώρες από όσες στο φροντιστήριο, δεν χάνεις ώρες και ενέργεια σε μετακινήσεις, σου αφήνουν χρόνο για μελέτη, ξεκούραση, ψυχαγωγία.
Το μειονέκτημα των ιδιαιτέρων είναι ένα και μοναδικό: το ΚΟΣΤΟΣ. Αν οι γονείς σου μπορούν να το αντέξουν, η γνώμη μου είναι να τα προτιμήσεις.

Παράθεση

mixalisbarca (Μιχάλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mixalisbarca
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O mixalisbarca έγραψε στις 12:16, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Το πρωταρχικό είναι η δική σου προσωπική δουλειά. Από εκεί και μετά προτείνω ιδιαίτερα, αλλά όχι πολλές ώρες (7-8 το πολύ).
Τα πλεονεκτήματα των ιδαιτέρων είναι προφανή: Καθηγητής ασχολείται μόνον μαζί σου και όχι με άλλους 10 ταυτόχρονα, το μάθημα οργανώνεται με βάση τις δικιές σου ανάγκες και όχι σαν συνισταμένη πολλών, η δουλειά βγαίνει σε πολύ λιγότερες ώρες από όσες στο φροντιστήριο, δεν χάνεις ώρες και ενέργεια σε μετακινήσεις, σου αφήνουν χρόνο για μελέτη, ξεκούραση, ψυχαγωγία.
Το μειονέκτημα των ιδιαιτέρων είναι ένα και μοναδικό: το ΚΟΣΤΟΣ. Αν οι γονείς σου μπορούν να το αντέξουν, η γνώμη μου είναι να τα προτιμήσεις.

Στα φροντιστήρια (τουλάχιστον της περιοχής μου) μπορείς να ζητήσεις να είσαι σε ένα τμήμα με άλλους δύο μαθητές για παράδειγμα.Οπότε σε αυτή την περίπτωση δε διαφέρει και τόσο πολύ από το ιδιαίτερο εκτός από τις μετακινήσεις.Όμως δεν πληρώνεις και τα ίδια λεφτά...

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,665 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:38, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Andante
Εγώ σου προτείνω μιας και όπως βλέπω είσαι καλός να το παλέψεις μόνος χωρίς φροντιστήριο. Ένας έξυπνος μαθητής ΔΕΝ χρειάζεται φροντιστήριο.
'Eνας χαζός μαθητής μπορεί με πολλα φροντιστηρια για πολλά χρονια να περάσει ιατρική και να θεωρείται και έξυπνος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

challenger

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,577 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 14:51, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
'Eνας χαζός μαθητής μπορεί με πολλα φροντιστηρια για πολλά χρονια να περάσει ιατρική και να θεωρείται και έξυπνος.
καρφώνεσαι...

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,665 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:55, 23-03-13:

Δεν είπα ότι είμαι έξυπνος.... σντιθετως εχω πει οτι δεν είμαι έξυπνος (οπως αυτή οριζεται με το παράδειγμα του καλού μαθητή), όπως δεν είμαι καλός ουτε στα μαθηματικά και σε πολλα αλλα μαθηματα. Δεν είναι το παν η εξυπνάδα για να καταφέρεις κάτι.....

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 15:01, 23-03-13:

Τα ιδιαίτερα έχουν τουλάχιστον τριπλάσιο κόστος από το φροντιστήριο, οπότε προτείνω φροντιστήριο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Margaret2001

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους