Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,342 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,729 μηνύματα σε 96,222 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 956 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές στην Κύπρο

2Po

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη 2Po
H 2Po αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H 2Po έγραψε στις 19:11, 13-07-10:

Ξερει κανεις τι γινεται με τα τμήματα στην Κύπρο?

Τι διαφορά έχουν το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπισήμιο Κύπρου??

Στην Ελλάδα πως αναγνωρίζονται τα πτυχια?

πχ. αν έχεις τελειώσει Πολιτικών μηχανικών και μηχανικών περιβάλλον τος (που είναι ΕΝΑ στην κυπρο) , στην Ελλάδα τι θεωρείσαι? Πολιτικός μηχανικός ή Μηχανικός Περιβάλλοντος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,673 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:21, 13-07-10:

Eχω την εντύπωση ότι οι πολύτεχνικές σχολές στην Κύπρο επειδή είναι στην τετραετής δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα ως ισότιμα με τα Ελληνικά Πολυτεχνεία (με μεταπτυχιακό δεν γνωρίζω τι παίζει).... Άρα μόνο με το πτυχίο δεν θεωρείσαι ούτε Πολιτικός Μηχανικός ούτε Μηχανικός Περιβάλλοντος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hydra (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hydra
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μεθοδολογίας Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O Hydra έγραψε στις 20:45, 19-04-11:

Γεια σας!
Ειμαι 18 και φετος δινω πανελληνιες εδω Αθηνα.Παρολαυτα θα δηλωσω και την Κυπρο για δευτερη επιλογη,αν τυχον δε τα καταφερω εδω,καθως εχει χαμηλες βασεις.Ωστοσο υπαρχουν καποια πραγματα,για τα οποια ακομη δεν εχω μια ξεκαθαρη εικονα στο μυαλο μου!!!!Εχω διαβασει το stie του Υπουργειου Παιδειας της Κυπρου,εχω παρει και πληροφοριες απο καθηγητες μου κτλπ,αλλα ακομη δεν εχω ακουσει καποιον που σπουδασε Κυπρο και επεστρεψε εδω.
Τα ερωτηματα μου ειναι:

1)Αναγνωρισιμοτητα στην Ελλαδα; Συγκεκριμενα με ενδιαφερει η Κλασσικων Σπουδων και Φιλοσοφιας(Κλασσικες Σπουδες),Κλασσικων Σπουδων και Φιλοσοφιας(Φιλοσοφια,Ιστοριας και Αρχαιολογιας.
Στο site αυτο λεει οτι αναγνωριζονται,αλλα με ενα search στο φορουμ μας,ειδα οτι πολλοι οταν επεστρεψαν απο Κυπρο ειχαν προβλημα και δεν τους αναγνωριζαν το πτυχιο τους.Το τhread ηταν του 2008-2009 βεβαια και γι'αυτο ειμαι μπερδεμενος!Επισης τι διαφορα εχει η πρωτη με τη δευτερη σχολη,αφου και οι δυο εχουν το ιδιο (σχεδον ονομα.
Παιδια αν καποιος ξερει ΣΙΓΟΥΡΑ ,ας μου πει.Ειναι σοβαρο.
2)Σχετικα με τιες εστιες: Ποια ειναι τα εισοδηματικα κριτηρια;Για την Ελλαδα εμας δε μας πιανει ,αλλα σκεφτηκα οτι εκει εφοσον ειναι μεγαλυτεροι οι μισθοι,μπορει και να με πιασει.Αν ξερει καποιος,να μου πει.Επισης αν δηλωσουμε και αλλα στοιχεια,οτι πχ παιρνουμε δανεια,εχω συνταξιουχο τον εναν γονιο,θα καταφερω τιποτα;
3)Tο βιωτικο επιπεδο εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ καλο,αλλα ειναι ολα πανακριβα.Για εμας τους Ελληνες (πηγαν τα παιδια απο τη 3η μας 5ημερη Κυπρο) ειναι οντως πανακριβα,αλλα για τους Κυπριους και τους μισθους που παιρνουν ,πειτε μου ειναι το ιδιο πανακριβα;Επισης δουλεια βρισκεις ευκολα;Part time δηλαδη για μας τους φοιτητες.
4)Στα μαθηματα θα εχω προβλημα;Θα πρεπει να ξερω Κυπριακα ;Γιατι με φανταζομαι τωρα σε μια αιθουσα στην Κυπρο,με καθηγητες και μαθητες να μιλανε Κυπριακα και εγω να μη καταλαβαινω τιποτα.Κατα ποσο θα με οφελησει ,καθολου!!!Γι'αυτο ρωταω.
5)Συγκοινωνιες; Aν δεν εχει,με αμαξι θα την παλευω ή οι βενζινες ειναι ακριβες και εκει;
6)Kυπρος - Τουρκια. Τι παιζει; Μιας και δεν παρακολουθω την πολιτικη της Κυπρου,τα πραγματα πως ειναι μεταξυ των δυο χωρων;

Αυτα,και οτι προκυψει θα το ρωτησω.
Συγγνωμη παιδια αν σας κουρασα,αλλα ειμαι στην τελικη ευθεια για τις πανελληνιες και χρειαζομαι καποιες απαντησεις σε ερωτηματα που απασχολουν το μελλον μου.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που διαθεσατε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Devian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Devian
Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 20:49, 19-04-11:

Οι σχολές που θέλεις να δηλώσεις υπάρχουν στη λίστα του μηχανογραφικού ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Hydra (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μεθοδολογίας Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O Hydra έγραψε στις 20:55, 19-04-11:

Ποιου μηχανογραφικου; Στο δικο μας εδω ή της Κυπρου;
Αν λες για το δικο μας,δεν ξερω,γιατι δεν εχω καποιο μηχανογραφικο να δω,αλλα και παλι δε νομιζω.Γιατι να εχει σχολες απο αλλες χωρες;
Αλλα και να τις εχει,γιατι ρωτας;

Παράθεση

Devian

Φοιτητής

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 21:02, 19-04-11:

Απλα αναρωτιέμαι ποια είναι η διαδικασία για να δηλώσεις μια σχολή στην Κύπρο, από τη στιγμή που δεν υπάρχει στις επιλογές του ΜΔ...

Παράθεση

Hydra (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

O Hydra έγραψε στις 21:03, 19-04-11:

Καταθετεις αλλο μηχανογραφικο στην Πρεσβεια της Κυπρου !!! Νομιζω το Κυπριακο καταθετεις κανονικα.

Παράθεση

Devian

Φοιτητής

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 21:11, 19-04-11:

ok το έπιασα,
δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τις πληροφορίες που ψάχνεις, αλλα μπορω να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στις επερχόμενες εξετάσεις

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,673 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:13, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Hydra
Γεια σας!

1)Noμίζω ότι το κλασικών σπουδών αναγνωρίζεται κανονικότατα στην Ελλάδα

2) Δε ξέρω

3) Το βιωτικό επίπεδο είναι πάρα πολύ καλό. Οι Κυπραίοι έχουν γενικά λεφτά και τους αρέσει η ωραία ζωή. Συγκoiνωνίες απλές ξεχάσε τις είναι άθλιες. Πριν πάς φρόντισε να πάρεις δίπλωμα από Ελλάδα που είναι πιο φτηνά και πάρε αμάξι.
Βενζίνη, μεταχειρισμένα είναι πολύ φτηνά.

4,5) Δε θα έχεις πρόβλημα στα Κυπριακά αλλά με την νοοτροπία των Κυπραίων. Είναι διαφορερική από την δική μας (είναι κάπως ψωνισμένοι και στον κόσμο τους).

6) Επειδή η Κύπρος είναι στην Ευρωπαική Ένωση στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον δε θα υπάρχουν διαμάχες....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 06-07-11 στις 18:39. Αιτία: προσθήκη spoiler στην παράθεση
Παράθεση

Hydra (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

O Hydra έγραψε στις 21:27, 19-04-11:

Στην Κυπρο ειναι στα δεξια η θεση του οδηγου ομως ε;
Καλα τοσο χρημα και ουτε μια συγκοινωνια;

Παντως εισαι σιγουρος για αυτα που λες στο 3 ?Βασικα οχι οτι διαφωνω,αλλα ρωταω αν θα καταφερω εγω να ανταπεξελθω.Οι Κυπριοι το ξερω οτι εχουν λεφτα,αλλα εμεις εδω δεν περνουμε τα ιδια και μεχρι να βρω δουλεια ,που δε ξερω αν βρισκεις ευκολα,δεν νομιζω να ειναι και τοσο ευκολο για τους δικους μου να με συντηρουν.Ακομα και αν μπω στις εστιες!

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 22:01, 19-04-11:

Όλοι οι Κυπραίοι έχουν αυτοκίνητα και σχεδόν κανένας δε παίρνει συγκοινωνίες και έτσι είναι υποανάπτυκτες

Παράθεση

Hydra (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

O Hydra έγραψε στις 00:42, 20-04-11:

Εχεις παει Κυπρο/εισαι Κυπριος;
Παντως δε ξερω απο ανεργια τι παιζει.Ειναι σημαντικο να βρισκα σχετικα γρηγορα δουλεια.

Καμια αλλη ιδεα,κανενας αλλος;

Κανείς;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 06-07-11 στις 18:49. Αιτία: merge
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 13:42, 20-04-11:

Εχεις παει Κυπρο/εισαι Κυπριος;
Παντως δε ξερω απο ανεργια τι παιζει.Ειναι σημαντικο να βρισκα σχετικα γρηγορα δουλεια.

Καμια αλλη ιδεα,κανενας αλλος;
Eίμαι μισός Κυπριος και πήγα για στρατό εκεί και έκανα και κάποια Καλοκαίρια.

Τα τιμόνια είναι δεξιά αλλά μη φοβάσαι (συνηθίζεται εύκολα). Αν έχεις μάθει να οδηγάς Ελλάδα ειδικά Αθήνα η Κύπρος θα σου φανεί παιχνιδάκι.

Δουλειές θα βρεις εκεί όχι μόνιμη αλλά αν ψάξεις θα βρεις (υπάρχει βέβαια οικονομική κρίση αλλά τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα από εδώ). λίγοι φοιτητές δουλεύουν εκεί. Στα goodys και στα mcdonald που πήγα λειτουργούσαν με αλλοδαπούς.

Η ζωή είναι ακριβή και αν δε μπορείς να πάρεις θέση σε εστία καλύτερα να σπουδάσεις σε μια άλλη χώρα.

Για ταξί μη το σκέφτεσαι (20 ευρώ τα 6 km) αναγκάστηκα και νοίκιασα αυτοκίνητο.
Λευκωσία -Λάρνακα (αεροδρόμιο) μια διαδορμή μισή ώρα 50+ευρώ

Υπάρχουν κάτι ιδιωτικά ταξι travel λέγονται και με 10 ευρώ σε μεταφέρουν από πόλη πολύ. Είναι κάτι βανάκια ειδικά που μεταφέρουν μέχρι 8 άτομα.

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 12:41, 17-06-11:

http://www.ucy.ac.cy/data/acafsw/Hou...eneralInfo.pdf
12k ειναι το μαξιμουμ εισοδημα , εμεις οι "πλουσιοι" δεν δικαιουμαστε δωματιο

Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 12:19, 02-07-11:

Για να κανεις μηχανογραφικο για την κυπρο το υποβαλης με ηλετρονικη μορφη η υπαρχει καποιο εγραφω αν ναι που μπορω να το βρω;
Ο βαθμος προσβασης ειναι οι βαπμοι που εχουμε αν πεδιο η ο βαθμος ο προσβασης που εχουμε;

Αν καποιος τελιωσει ενα τμημα στην κυπρο εχει την δυνατοτητα να περασει με κατατακτιριες σε καποιο τμημα στην ελλαδα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 22-08-11 στις 05:16. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

yoooo! (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη yoooo!
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H yoooo! έγραψε στις 19:06, 28-07-11:

@fockos: Χωρίς να το θεωρήσεις ως προσωπική επίθεση, το έχω μεγάλη απορία: Πότε ήταν η τελευταία φορά που επισκέφτηκες την Κύπρο;

Είπα να μην ασχοληθώ με το topic, αλλά βλέποντας τα κακώς κείμενα που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό.

1) Εφόσον έχει μπει στη λίστα του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. θεωρείται -και είναι- αναγνωρισμένο. Τέλος.
2) Αυτή είναι η διεύθυνση του ΠΚ: www.ucy.ac.cy/ - εκεί θα βρεις όλες τις πληροφορίες γραμμένες καθαρά κι ωραία. Εάν δεν έχεις κάνει ήδη την αίτηση για την εστία, τότε έχασες για φέτος (υπάρχει διωρία για την υποβολή των αιτήσεων εισδοχής στις Φοιτητικές Εστίες). Το ότι ο ένας γονιός είναι συνταξιούχος, ναι, θεωρείται στα +.
3) Ακριβώς επειδή το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλότερο συγκριτικά με της Ελλάδος, η ζωή στην Κύπρο είναι σαφώς πιο ακριβή. Για το αν είναι "ακριβή" και για τους τους Κύπριους, αυτό αντιλαμβάνεσαι πως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (από το μισθό που παίρνει, από το πόσα άτομα έχει να συντηρήσει κ.ο.κ.). Μάθαμε όλοι να λέμε: "Οι Κύπριοι είναι πλούσιοι!" και το κρατάμε και πάμε. Μην γενικολογείτε! Τυχόν σπουδή στην Κύπρο αντί για Ελλάδα, εννοείται πως θα είναι πιο δαπανηρή για εσένα (μπαίνουν εισιτήρια αεροπλάνων, ενοίκιο σπιτιού, σίτιση, διασκέδαση κ.λ.π. στη μέση)
Δουλειά, φίλε μου... πουθενά δεν βρίσκεις εύκολα. Για part time θέλω να πιστεύω πως θα βρεις, αλλά εννοείται πως θα θέλει πολύ ψάξιμο από τη μεριά σου. Βέβαια, μπορείς να εργάζεσαι και στο Πανεπιστήμιο ()!
4) Η αλήθεια είναι πως θα δυσκολευτείς στην αρχή, μέχρι να συνηθίσεις την ομιλία. Δεν ξέρω κατά πόσον οι Κύπριοι φοιτητές θα είναι σε θέση να "προσέξουν" τον τρόπο ομιλίας τους ώστε να μπορείς να συνδιαλέγεσαι μαζί τους - αυτό είναι καθαρά στον άνθρωπο, αλλά δεν βρίσκω τον λόγο "γιατί όχι;". Μην ξεχνάς πως δεν είναι όλοι οι καθηγητές Κύπριοι, ...
5) Από φέτος (τέλη 2010, αρχές 2011) έχουν αρχίσει τη λειτουργία τους καινούργια αστικά λεωφορεία με αρκετά συχνές διαδρομές. Προσωπικά κυκλοφορώ με λεωφορείο ().
Μπορείς να δεις πόσο πάει η βενζίνη/πετρέλαιο στην Κύπρο με μια απλή αναζήτηση στο google, .
6) Αυτό το θέμα δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί. Ωστόσο άμα καίγεσαι να δεις τι παίζει, google is your friend.

Άσχετο: Δεν ξέρω αν άκουσες για το συμβάν της 11ης Ιουλίου (έγινε έκρηξη στον Ηλεκτροπαραγωγικό Σταθμό του Βασιλικού στην Κύπρο). Οπότε προς το παρόν και για τους επόμενους -τουλάχιστον- 9 μήνες (απ' όσο ακούγεται) θα παίζει θέμα με την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος...

Καλή τύχη σε ό,τι κι αν αποφασίσεις τελικά!

Παράθεση

thesshoney

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thesshoney
Ο thesshoney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O thesshoney έγραψε στις 21:33, 30-07-11:

ξερει κανεισ ποτε θα ανακοινωθουν τα αποτελεσματα για τουσ Ελλαδιτεσ που συμπληρωσαν ΜΔ για την Κυπρο?

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 22:22, 30-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από yoooo!

@fockos: Χωρίς να το θεωρήσεις ως προσωπική επίθεση, το έχω μεγάλη απορία: Πότε ήταν η τελευταία φορά που επισκέφτηκες την Κύπρο;
To 2008

Αρχική Δημοσίευση από yoooo!
1) Εφόσον έχει μπει στη λίστα του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. θεωρείται -και είναι- αναγνωρισμένο. Τέλος.
2) Αυτή είναι η διεύθυνση του ΠΚ: www.ucy.ac.cy/ - εκεί θα βρεις όλες τις πληροφορίες γραμμένες καθαρά κι ωραία. Εάν δεν έχεις κάνει ήδη την αίτηση για την εστία, τότε έχασες για φέτος (υπάρχει διωρία για την υποβολή των αιτήσεων εισδοχής στις Φοιτητικές Εστίες). Το ότι ο ένας γονιός είναι συνταξιούχος, ναι, θεωρείται στα +.
3) Ακριβώς επειδή το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλότερο συγκριτικά με της Ελλάδος, η ζωή στην Κύπρο είναι σαφώς πιο ακριβή. Για το αν είναι "ακριβή" και για τους τους Κύπριους, αυτό αντιλαμβάνεσαι πως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (από το μισθό που παίρνει, από το πόσα άτομα έχει να συντηρήσει κ.ο.κ.). Μάθαμε όλοι να λέμε: "Οι Κύπριοι είναι πλούσιοι!" και το κρατάμε και πάμε. Μην γενικολογείτε! Τυχόν σπουδή στην Κύπρο αντί για Ελλάδα, εννοείται πως θα είναι πιο δαπανηρή για εσένα (μπαίνουν εισιτήρια αεροπλάνων, ενοίκιο σπιτιού, σίτιση, διασκέδαση κ.λ.π. στη μέση)
Στην Ελλάδα δεν έχω δει κανέναν κύπριο φοιτητή της σχολή μου να δουλεύει... Όσο ήμουνα στην Κύπρο οι οικογένειες είχαν 2, 3 αυτοκίνητα. 18χρονο παιδί του πήραν bmw s1. Όλα τα 18χρονα καπνίζουν και ξοδεύουν πάρα πολλά χρήματα για ρούχα, διασκέδαση ενώ της μόδας τα γυμναστήρια και γράμμωση... οι περισσότεροι πάνε Λονδίνο για σπουδές. Στο λόχο μου ένας πηγαίνε για ιατρική (Δανία παρακαλώ) ενώ άλλοι ετοιμάζανε μπογαλάκια για Λονδίνο, άλλος τώρα σπουδάζει νομική σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο (που δεν ήξερε που παν τα 4 αφού δεν ήταν παιδί του διαβάσματος) ενώ ο φτωχός της παρέας τώρα σπουδάζει Ελλάδα....

Όταν πήγα δεν υπήρχε αστικό και νοίκιασα αυτοκίνητο γιατί πλήρωνα για 5 λεπτά διαδρομή 20 ευρώ. Επίσης στα γκούντις και στα μακντόλαντ σε αντίθεση με την Ελλάδα που βλέπεις να δουλεύουν φοιτητές εκεί δουλεύουν αλλοδαποί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 30-07-11 στις 22:59.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,236 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 09:19, 31-07-11:

Να συμπληρώσω ένα "ακαδημαϊκό" κουτσομπολιό...

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ζητάει διδακτικό προσωπικό (λέκτορες και πάνω) με τη σέσουλα. Ρίχνουν πολύ χρήμα, για κάποιο λόγο που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει την ώρα που η Κύπρος είναι η επόμενη για υποβαθμίσεις στην οικονομία κλπ...Ενώ στην αρχή ήταν πολύ ελκυστικός προορισμός για τους Έλληνες ΔΕΠ, τώρα όλοι το ξανασκέφτονται, γιατί αν βαρέσει και αυτή κανόνι θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα....

Παράθεση

yoooo! (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη yoooo!
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H yoooo! έγραψε στις 17:05, 31-07-11:

Πολλά έχουν αλλάξει...
Εδώ θυμάμαι πως έλειπα μόλις ένα εξάμηνο και αφού γύρισα πίσω δεν αναγνώριζα τον τόπο...

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Στην Ελλάδα δεν έχω δει κανέναν κύπριο φοιτητή της σχολή μου να δουλεύει...
Ναι, επειδή πληρώνει ο γονιός. Η άποψη του μέσου Κύπριου συνοψίζεται πάνω-κάτω στα εξής: "Δεν στέλνει το παιδί στο εξωτερικό, εάν το παιδί είναι να δουλεύει αντί να διαβάζει για τις σπουδές του. Καλύτερα να το στείλει στο εξωτερικό ή να το κρατήσει σε κάποια ιδιωτική σχολή στην Κύπρο".
Και αντίθετα με εσένα εγώ έχω δει και Κύπριους φοιτητές να δουλεύουν στην Ελλάδα, .

Όσο ήμουνα στην Κύπρο οι οικογένειες είχαν 2, 3 αυτοκίνητα. 18χρονο παιδί του πήραν bmw s1. Όλα τα 18χρονα καπνίζουν και ξοδεύουν πάρα πολλά χρήματα για ρούχα, διασκέδαση ενώ της μόδας τα γυμναστήρια και γράμμωση... οι περισσότεροι πάνε Λονδίνο για σπουδές. Στο λόχο μου ένας πηγαίνε για ιατρική (Δανία παρακαλώ) ενώ άλλοι ετοιμάζανε μπογαλάκια για Λονδίνο, άλλος τώρα σπουδάζει νομική σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο (που δεν ήξερε που παν τα 4 αφού δεν ήταν παιδί του διαβάσματος) ενώ ο φτωχός της παρέας τώρα σπουδάζει Ελλάδα....
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις τα παραδείγματα αυτά. Τι θες να δείξεις;
Θα τα πάρω ένα-ένα, για να τα δεις και από μια άλλη οπτική...
Για τα 2-3 αυτοκίνητα... Να θυμίσω πως οι συγκοινωνίες ήταν επιεικώς ΧΑΛΙΑ. (Τώρα έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται οι συγκοινωνίες και -ελπίζω πως- θα γίνουν ακόμα καλύτερες μελλοντικά). Εάν τα άτομα που γνώρισες δεν άνηκαν στην αφρόκρεμα, να ξέρεις πως υπήρχε όντως η ανάγκη (σ.σ. πολλά άτομα στο σπίτι, με ξεχωριστές δουλειές) για να αγοραστούν τα αυτοκίνητα. Και μην ξεγελιέσαι... το να χρωστάω στην τράπεζα πόσα χρήματα για δείχνω μουράτος δεν πάει να πει πως είμαι σε καλή οικονομική κατάσταση.
Ο 18-χρονος... "το φυσάει το παραδάκι"
Μην αρχίζω να σχολιάζω τώρα τον αποπροσανατολισμό των νέων από τις πραγματικές αξίες της ζωής... Το φαινόμενο είναι γενικότερο και δεν αποτελεί αποκλειστικότητα για τους Κύπριους.
Επαναλαμβάνομαι, αλλά... Ο γονιός θέλει να προσφέρει το καλύτερο στο παιδί του! Θα πάρει δάνεια, θα, θα, θα... για να προσφέρει στο παιδί του όσα ο ίδιος στερήθηκε. Το αν το παιδί εκτιμάει τις θυσίες του γονιού και φέρεται αναλόγως είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Όπως και να έχει... προσωπικά δεν κρίνω ολόκληρο λαό μέσα από μεμονωμένα παραδείγματα. Και δη όταν έχω ζήσει με ένα συγκεκριμένο εύρος ηλικιών και μόνο.

Όταν πήγα δεν υπήρχε αστικό και νοίκιασα αυτοκίνητο γιατί πλήρωνα για 5 λεπτά διαδρομή 20 ευρώ. Επίσης στα γκούντις και στα μακντόλαντ σε αντίθεση με την Ελλάδα που βλέπεις να δουλεύουν φοιτητές εκεί δουλεύουν αλλοδαποί.
Πλέον υπάρχουν αστικά.
(Και ξέρω πως υπήρχαν και παλαιότερα, μόνο που δρομολογούνταν λιγότερες διαδρομές, σε συγκεκριμένες ώρες και με συγκεκριμένους προορισμούς).
Δεν ξέρω πόσο πάει η ταρίφα στα taxi...
Πιστεύω πως δεν θα διαφωνήσεις στο ότι όσο πιο φθηνό το εργατικό χέρι τόσο πιο προτιμητέο γίνεται. Προσωπικά έχω δει και Κύπριους ().

Κατάλαβες που το πάω; Δεν μπορείς να έχεις απόλυτη άποψη εάν δεν έχεις ολοκληρωμένες εμπειρίες. Θες να συγκρίνουμε εμπειρίες;

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Να συμπληρώσω ένα "ακαδημαϊκό" κουτσομπολιό...

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ζητάει διδακτικό προσωπικό (λέκτορες και πάνω) με τη σέσουλα. Ρίχνουν πολύ χρήμα, για κάποιο λόγο που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει την ώρα που η Κύπρος είναι η επόμενη για υποβαθμίσεις στην οικονομία κλπ...Ενώ στην αρχή ήταν πολύ ελκυστικός προορισμός για τους Έλληνες ΔΕΠ, τώρα όλοι το ξανασκέφτονται, γιατί αν βαρέσει και αυτή κανόνι θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα....
Το ότι οι μισθοί για τέτοιες θέσεις θα είναι υψηλοί, δεν το βρίσκω καθόλου παράλογο...
Είναι αλήθεια το ότι η οικονομία της Κύπρου πάει απ' το κακό στο χειρότερο. Ακολουθεί -σε όλα- την Ελλάδα κατά πόδας. (Ειδικά με τις τελευταίες εξελίξεις... βγάζει τα μάτια της μοναχή της).

Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 12:29, 01-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από thesshoney
ξερει κανεισ ποτε θα ανακοινωθουν τα αποτελεσματα για τουσ Ελλαδιτεσ που συμπληρωσαν ΜΔ για την Κυπρο?
Αρχες αυγουστου αλλα ακριβος δεν ξερει κανεις

Παράθεση

sotiria91

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotiria91
H sotiria91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sotiria91 Τα πάντα ρει και ουδέν μένει έγραψε στις 21:46, 14-08-11:

Είμαι Ελλαδίτισα φοιτήτρια στο πανεπιστήμιο κύπρου και θα χαρώ πολύ να βοηθήσω όλους τους νέους φοιτήτες καθώς και όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για τα πανεπιστήμια της κύπρου! Μπορείτε να γράφετε εδω τις απορίες σας ,τα Δίλήμματα σας και οτι αλλο σας απασχολεί οσον αφορά τις σπουδές σας και τη ζωη σας στη Κύπρο!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsiyo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tsiyo
H Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Tsiyo You get what you give έγραψε στις 08:47, 30-08-11:

Δηλωσα φετος στο πανεπιστημιο κυπρου....
Ενα μονο θα πω....ντρεπομουν για την κατασταση των δικων μας πανεπιστημιων!
Προσφερουν πολλη καλητερη μορφωση και πανω απο ολα σεβασμο τοσο στον μαθητη οσο και σε θεματα γυφτιας!!!!
πραγματικα αυτη την δεδομενη στιγμη μακαρι να περναγα και εγω εκει!
Ποσοι περιμενουμε την δευτερη κατανομη?

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,236 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 08:51, 30-08-11:

Την καλύτερη μόρφωση από που το κρίνεις ότι την προσφέρουν ...; Από τα κτίρια...;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panoslarissa

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 11:21, 30-08-11:

εχω ενα φιλο που σπουδαζει στην κυπρο και η κατασταση στα πανεπιστημια τους ειναι πολυ καλυτερη απο τα δικα μας.Το μονο κακο που εχει η Κυπρος ειναι οτι εχει ακριβη ζωη..πιο ακριβη απο της Ελλαδας.Συνηθως οι Ελληνες φοιτητες εκει συγκατοικουν και δουλευουν αλλιως δυσκολα τα βγαζουν περα.

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 11:37, 30-08-11:

Αν εννοείται κατάσταση τις υποδομές, πάσο. Αλλά δεν νομίζω ότι σε γνώσεις είναι καλύτερα. Έχω ζήσει και μερικούς στην Αγγλία και τους βρήκα τουλάχιστον ημιμαθείς.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 11:42, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Αν εννοείται κατάσταση τις υποδομές, πάσο. Αλλά δεν νομίζω ότι σε γνώσεις είναι καλύτερα. Έχω ζήσει και μερικούς στην Αγγλία και τους βρήκα τουλάχιστον ημιμαθείς.
Πιστεύω ότι είναι η νοοτροπία την Κυπραιών αυτη. Ξερόλες. χαλαροί και διάθεση για πολύ καφέ και ποτό

Παράθεση

ΧριστίναΤσ

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη ΧριστίναΤσ
H ΧριστίναΤσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H ΧριστίναΤσ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ! έγραψε στις 21:27, 14-01-12:

Ελληνες και Κυπριοι δεν διαφερουν και πολυ!!Καταρχην εξαρταται σε ποια επαρχια θες να πας πχ η ζωη στην Λευκωσια ειναι πιο ακριβη απο αυτη στην Παφο.Στα πανεπιστημια η πλειοψηφια των καθηγητων ειναι απο το εξωτερικο και κυριως την Ελλαδα και αν ζητησεις απο τους συμφοιτητες σου να σου απευθυνουν τον λογο μιλωντας καθαρα ελληνικα τοτε πιστεψε με θα το κανουν.οποτε δεν τιθεται το θεμα δεν θα καταλαβαινω τι λενε.Εδω η χρηση μεσων μαζικης μεταφορας δεν ειναι τοσο διαδεδομενη οποτε χρειαζεται ενα αυτοκινητακι,η βενζινη ειναι σε λογικα επιπεδα.οι κυπριοι τρεφουν απεριοριστο σεβασμου στους ελληνες η καλαμαραδες οπως τους αποκαλουν μεγα λαθος βεβαια.Τουρκους δεν θα δεις παρα μονο την τουρκικη σημαια πανω στον Πενταδακτυλο.δουλειες για φοιτητες αμετρητες.αν εχεις και πτυχιο ακομη πιο ευκολη καθισταται η ευρεση εργασιας. ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΛΑ ΕΝ ΕΣΣΣΣΣΕΙ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,110 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:12, 14-01-12:

Ξέρω πολλούς Κύπριους φοιτητές που διέπρεψαν από το Ελληνικό Πανεπιστήμιο στο εξωτερικό ..και θεωρούν ότι "γλίτωσαν" που δεν έγιναν φοιτητές στην χώρα τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mairiboo!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mairiboo!
H mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H mairiboo! έγραψε στις 22:51, 28-07-12:

να ρωτησω κατι σχετο τελειως??αν ειμαι κυπρο και δωσω εκει πανελληνιες δινω ενα μαθημα??? η ειναι οπως εδω??γτ μερικοι μου λενε διαφορα και δεν εχω καταλαβει !!

Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pupilloscope
Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 23:41, 28-07-12:

Δηλαδη εσυ θες να πας στην Κυπρο για να δωσεις ενα μονο μαθημα στις πανελληνιες;Οχι,για να καταλαβω ρωταω.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 23:46, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από mairiboo!
να ρωτησω κατι σχετο τελειως??αν ειμαι κυπρο και δωσω εκει πανελληνιες δινω ενα μαθημα??? η ειναι οπως εδω??γτ μερικοι μου λενε διαφορα και δεν εχω καταλαβει !!
Από το να δίνεις λεφτά στα φροντιστήρια 1000 φορές καλύτερα να το κάνεις έτσι

Κοίτα πως έχι το πράγμα Κύπρος θεωρείται εξωτερικό αν ζήσεις μόνιμα κάποια χρόνια στην Κύπρο δικαιούσε να δώσεις εξετάσεις με τους ομογενείς και επειδή στην ουσία θα πηγαινεις σε σχολειο κυπριακο ελληνοφωνο και καλύτερης ποιοτητα απο τα ελληνικα θα είναι περίπατος οι εξετάσεις

Και θα περάσεις σε οποια σχολή θελεις εσύ (Ιατική, Νομική, ΗΜΜΥ... ) χωρίς φροντιστήρια.

Δε θυμάμαι ποσα χρονια πρεπει να ζήσεις (νομιζω 2 μπορει και 1)
Με την αλλαγη του συστήματος δε ξέρω τι έγινε με τις εξετάσεις ομογενών
Το συνιστώ (ξέρω παιδια που το έχουν κάνει)

Υπάρχει όμως και άλλος τρόπος
Βρίσκεις κάποιον γνωστό ή γονεα που έχει μαγαζί
γράφει εικονικά ότι δουλεύεις
πας νυχτερινό και δίνεις με αυτούς
Δίνεις πιο εύκολες εξετάσεις και περνάς πιο εύκολα στην σχολή που θέλεις
και αυτό γνωρίζω παιδια που το εχουν κάνει.

Παράθεση

aggressive

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggressive
H aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H aggressive έγραψε στις 10:36, 29-07-12:

Κοίτα πως έχι το πράγμα Κύπρος θεωρείται εξωτερικό αν ζήσεις μόνιμα κάποια χρόνια στην Κύπρο δικαιούσε να δώσεις εξετάσεις με τους ομογενείς
Μήπως γνωρίζεις πόσα χρόνια πρέπει να ζήσεις στην Κύπρο για να θεωρηθείς ομογενής και αν αυτά πρέπει να είναι συνεχόμενα??

Παράθεση

aggressive

Μαθητής Γ' λυκείου

H aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H aggressive έγραψε στις 10:55, 29-07-12:

Τα ερωτηματα μου ειναι:

3)Tο βιωτικο επιπεδο εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ καλο,αλλα ειναι ολα πανακριβα.Για εμας τους Ελληνες (πηγαν τα παιδια απο τη 3η μας 5ημερη Κυπρο) ειναι οντως πανακριβα,αλλα για τους Κυπριους και τους μισθους που παιρνουν ,πειτε μου ειναι το ιδιο πανακριβα;Επισης δουλεια βρισκεις ευκολα;Part time δηλαδη για μας τους φοιτητες.
4)Στα μαθηματα θα εχω προβλημα;Θα πρεπει να ξερω Κυπριακα ;Γιατι με φανταζομαι τωρα σε μια αιθουσα στην Κυπρο,με καθηγητες και μαθητες να μιλανε Κυπριακα και εγω να μη καταλαβαινω τιποτα.Κατα ποσο θα με οφελησει ,καθολου!!!Γι'αυτο ρωταω.
5)Συγκοινωνιες; Aν δεν εχει,με αμαξι θα την παλευω ή οι βενζινες ειναι ακριβες και εκει;
6)Kυπρος - Τουρκια. Τι παιζει; Μιας και δεν παρακολουθω την πολιτικη της Κυπρου,τα πραγματα πως ειναι μεταξυ των δυο χωρων;
3) Είναι ακριβές οι τιμές, αλλά οι κύπριοι έχουν μεγάλους μισθούς. Ισχύει.

4) Στην αρχή ίσως αργήσεις λίγο να συνηθίσεις την προφορά, αλλά στην συνέχεια δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Πρόσεχε μην την υιοθετήσεις όμως. Υπάρχει μάλιστα η αντίληψη από την μεριά των κύπριων ότι οι καλαμαράδες μιλάνε πολύ γρήγορα, οπότε μίλα πιο αργά για να σε καταλαβαίνουνε. Από κύπριο σε κύπριο διαφέρει η προφορά , π.χ. κάποιοι μιλάνε πολύ βαριά και μπορεί να μην καταλαβαίνεις και τίποτα. Πάντως θα κάνει μπαμ πως είσαι καλαμαράς, λόγω προφοράς.

5) ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ υπάρχει συγκοινωνία. Δεν είναι σαν την Ελλάδα που όπου και αν πας βρίσκεις ταξί. Μπορεί να βρεθείς στην μέση του πουθενά χωρίς λεωφορείο, ταξί κλπ. Πρέπει να πάρεις στανταρ αυτοκίνητο. Επίσης, στα αυτοκίνητα το τιμόνι είναι στα αριστερά και οι λωρίδες κυκλοφορίας ανάποδα.

6) Μπα, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τούρκους θα βρεις αν περάσεις τα σύνορα.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 11:02, 29-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από aggresive
Μήπως γνωρίζεις πόσα χρόνια πρέπει να ζήσεις στην Κύπρο για να θεωρηθείς ομογενής και αν αυτά πρέπει να είναι συνεχόμενα??
Ένας γνωστός μου είπε ότι έκανε και 2α και 3η λυκείο ....
δε ξέρω όμως πιο είναι το κατώρερο χρονικό όριο

Παράθεση

aggressive

Μαθητής Γ' λυκείου

H aggressive έγραψε στις 11:04, 29-07-12:

ΑΑΑΑ... και παιδιά... μιλάμε έχει πάρα πολύ ΖΕΣΤΗ. Μόνο αν πάτε στην Κύπρο μπορείτε να το καταλάβετε τι εννοώ. Κάθεσαι στην σκιά και ιδρώνεις. Επίσης, μην σου φανεί παράξενο όταν πας να περάσεις τον δρόμο να σταματάνε τα αυτοκίνητα. Έτσι, συνηθίζουν να κάνουν οι κύπριοι.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 11:06, 29-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από aggresive
ΑΑΑΑ... και παιδιά... μιλάμε έχει πάρα πολύ ΖΕΣΤΗ. Μόνο αν πάτε στην Κύπρο μπορείτε να το καταλάβετε τι εννοώ. Κάθεσαι στην σκιά και ιδρώνεις.
Ναι έχει παρα πολυ ζέστη εγώ πηγα στρατό εκεί

Η Βετζίνη είναι πολύ φτηνή

το χειμώνα ειναι καλά

Παράθεση

aggressive

Μαθητής Γ' λυκείου

H aggressive έγραψε στις 11:08, 29-07-12:

Ναι έχει παρα πολυ ζέστη εγώ πηγα στρατό εκεί

Η Βετζίνη είναι πολύ φτηνή
Μάλιστα, λένε πως έχει 2 μήνες χειμώνα... αλλά αυτούς τους 2 μήνες κάνει πολύ κρύο, σε αντίθεση με τους άλλους 10 μήνες, που κάνει φριχτή ζέστη.

Παράθεση

JustinJ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JustinJ
Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O JustinJ έγραψε στις 15:32, 20-08-13:

Yπάρχει κάποιος που να σπουδάζει Κύπρο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 20:24, 21-06-14:

επαναφερω το θεμα, διοτι με προβληματιζει εδω και καιρο μια ερωτηση που ο διευθυντης στο σχολειο δε μπορεσε να μου την απαντησει... εστω οτι καποιος κανει μηχανογραφικο και για την ελλαδα και για την κυπρο και τελικα περναει ελλαδα. ποια η διαδικασια ''ακυρωσης'' του μηχανογραφικου για την κυπρο??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη infinity_kn
H infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H infinity_kn έγραψε στις 18:32, 07-08-14:

παιδια θελω να ρωτησω περασα στο τεχνολογικο πανεπιστημιο της κυπρου και για την εγγραφη ζητανε αντιγραφο ιατρικης ασφαλιστικης καλυψης(eurocard) ξερει κανεις τι είναι αυτό και από που πρεπει να το βγαλω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

intefina (Ιδιαίτερη Περίπτωση)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη intefina
H Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H intefina έγραψε στις 21:10, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από miss marple
επαναφερω το θεμα, διοτι με προβληματιζει εδω και καιρο μια ερωτηση που ο διευθυντης στο σχολειο δε μπορεσε να μου την απαντησει... εστω οτι καποιος κανει μηχανογραφικο και για την ελλαδα και για την κυπρο και τελικα περναει ελλαδα. ποια η διαδικασια ''ακυρωσης'' του μηχανογραφικου για την κυπρο??
Νομίζω πως σε ρωτάνε (τηλεφωνικώς νομίζω) αν θέλεις να φοιτήσεις στη σχολή που περνάς στην Κύπρο κι αν δε θες δίνουν τη θέση σε κάποιον άλλο..τώρα δεν ξέρω πότε ακριβώς σε ρωτάνε..πριν ή μετά τις βάσεις τις δικές μας ή τις δικές τους οι δικές τους βγαίνουν το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου..Όπως και να χει η διαδικασία "ακύρωσης" είναι να τους πεις "όχι, δεν ενδιαφέρομαι" όταν σε ρωτήσουν ή "θα πάω στη θέση που έχω στο ελληνικό πανεπιστήμιο" κλπ..

Τι γίνεται σε περίπτωση που έχω περάσει στην Κύπρο αλλά περιμένω και τα αποτελέσματα στην Ελλάδα;
Συνήθως, δίνεται εάν περιθώριο στους υποψηφίους που έχουν εισαχθεί στα δυο πανεπιστήμια για να απαντήσουν αν επιθυμούν να σπουδάσουν στην Κύπρο. Σε περίπτωση που δεν επιθυμούν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
http://www.newsbeast.gr/greece/ekpai...ko-tis-kuprou/

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,590 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 21:19, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από infinity_kn
παιδια θελω να ρωτησω περασα στο τεχνολογικο πανεπιστημιο της κυπρου και για την εγγραφη ζητανε αντιγραφο ιατρικης ασφαλιστικης καλυψης(eurocard) ξερει κανεις τι είναι αυτό και από που πρεπει να το βγαλω?
Μηπως αναφερεσαι στην ευρωπαικη καρτα ασφαλισης ασθενειας ;

Παράθεση

nikolascy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolascy
Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O nikolascy έγραψε στις 22:50, 07-08-14:

Πραγματικα βλεπω αυτο το θεμα και νοσταλγω τους παλιους καλους καιρους της Κυπρου.Λοιπον ας πω και εγω καποιες πληροφοριες για το νησι μου ελπιζοντας να βοηθησω!
1)Κοστος ζωης: Το κοστος ζωης της Κυπρου ακολουθει πιστα αυτο της Ελλαδας. Οτι συμβαινει στην Ελλαδα σε 2-3 χρονια θα συμβει και στην Κυπρο. Θυμαμαι το 2012 πηγα Αθηνα και εβλεπα την βενζινη 1,60 και ελεγα "πωπω τι πανακρινη που ειναι εδω" ενω τωρα εμας εφθασε το 1,45. Ο μεσος μισθος ειναι περιπου 800-1000 ευρω.
2)Γενικα σαν Κυπριοι ειμαστε αρκετα φιλικος λαος θα ελεγα. Ναι υπαρχουν και οι εκκεντρικοι, ρατσιστες κλπ αλλα αυτο το συναντας παντου. Παντως τους Ελληνες οι περισσοτεροι Κυπριοι τους λατρευουμε
3) Τα Κυπριακα δεν ειναι κατι το δυσκολο και απορω γιατι τα φοβουνται οι περισσοτεροι Ελληνες! Παντως οποτε μιλαω με Ελληνα καταλαβαινει οσα του λεω, τουλαχιστον ετσι λεει . Απλα διαμορφωνουμε καπως τις λεξεις.. Πχ αντι "και" λεμε "τζαι" . Επισης ενωνουμε πολλες φορες τις λεξεις. Αντι να πουμε φερε μου, θα πουμε φερμου .Και γενικα τα μου/σου/του, τα βαζουμε μετα και οχι πριν την λεξη! Ακομα, τα κυπριακα περιεχουν παμπολες λεξης της αρχαιας ελληνικης, σε σημειο να μιλαμε περισσοτερο στα αρχαια παρα κυπριακα!
4) Οι συγκοινωνιες εχουν βελτιωθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια, υπαρχουν καθε 15-30 λεπτα λεωφορεια (για μας ειναι υπερ αρκετο ) . Ταξι δεν χρησιμοποιουμε, εκτος αμα ειναι για πολυ πρωινες ωρες.
5) Η σχεση μας με τους τουρκους απλα ειναι ανυπαρκτη. Τουρκο δεν προκειται να βρεις στην μη κατεχομενη Κυπρο. Καποιοι μισουν τους τουρκους,αλλοι απλα δεν θελουν σχεσεις μαζι τους, ενω αλλοι απλα δεν ασχολουνται .
Πολλες φορες βλεπω Ελληνες να λενε οτι η Κυπρος ειναι τουρκια , μιλαμε τουρκικα κλπ κλπ και πραγματικα αναρωτιεμαι αν ηρθαν ποτε στην Κυπρο να δουνε πως εχουν τα πραγματα εδω ή απλα μας εχουν δει απο το google maps ( θα εσκαγα αν δεν το ελεγα )
6)Κλιμα : Πανε οι καιροι που ειχαμε 10 μηνες τον χρονο καλοκαιρι. Πλεον υπαρχει αρκετη υγρασια, αερας και συννεφια. Ηδη ειναι Αυγουστος και οι μερες που ηταν καλοκαιρινες ειναι μετρημενες!

Γενικα η Κυπρος ΔΕΝ ειναι ο ονειρεμενος προορισμος, τουλαχιστον για μια μονιμη ζωη.Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο το οτι 4/5 μαθητες εχουν σκοπο να φυγουν απο την Κυπρο. Πολυ λιγους θα δεις να στοχευουν σε κυπριακο πανεπιστημιο, και αν βρεις μερικους να βαζουν ως επιλογη καποιο πανεπιστημιο μας ειναι για το οικονομικο ή απο την πιεση των δικων τους. Να λεμε και του στραβου το δικιο τα πανεπιστημια μας ειναι πολυ καλα, αλλα προτιμαμε να συμβιβαστουμε σε ενα καλο-μετριο πανεπιστημιο μακρια απο την Κυπρο.

Αυτα!

Παράθεση

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη infinity_kn
H infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H infinity_kn έγραψε στις 23:26, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Μηπως αναφερεσαι στην ευρωπαικη καρτα ασφαλισης ασθενειας ;
ναι μαλλον τι είναι αυτό?

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,590 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 23:39, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από nikolascy
Πραγματικα βλεπω αυτο το θεμα και νοσταλγω τους παλιους καλους καιρους της Κυπρου.Λοιπον ας πω και εγω καποιες πληροφοριες για το νησι μου ελπιζοντας να βοηθησω!
1)Κοστος ζωης: Το κοστος ζωης της Κυπρου ακολουθει πιστα αυτο της Ελλαδας. Οτι συμβαινει στην Ελλαδα σε 2-3 χρονια θα συμβει και στην Κυπρο. Θυμαμαι το 2012 πηγα Αθηνα και εβλεπα την βενζινη 1,60 και ελεγα "πωπω τι πανακρινη που ειναι εδω" ενω τωρα εμας εφθασε το 1,45. Ο μεσος μισθος ειναι περιπου 800-1000 ευρω.
2)Γενικα σαν Κυπριοι ειμαστε αρκετα φιλικος λαος θα ελεγα. Ναι υπαρχουν και οι εκκεντρικοι, ρατσιστες κλπ αλλα αυτο το συναντας παντου. Παντως τους Ελληνες οι περισσοτεροι Κυπριοι τους λατρευουμε
3) Τα Κυπριακα δεν ειναι κατι το δυσκολο και απορω γιατι τα φοβουνται οι περισσοτεροι Ελληνες! Παντως οποτε μιλαω με Ελληνα καταλαβαινει οσα του λεω, τουλαχιστον ετσι λεει . Απλα διαμορφωνουμε καπως τις λεξεις.. Πχ αντι "και" λεμε "τζαι" . Επισης ενωνουμε πολλες φορες τις λεξεις. Αντι να πουμε φερε μου, θα πουμε φερμου .Και γενικα τα μου/σου/του, τα βαζουμε μετα και οχι πριν την λεξη! Ακομα, τα κυπριακα περιεχουν παμπολες λεξης της αρχαιας ελληνικης, σε σημειο να μιλαμε περισσοτερο στα αρχαια παρα κυπριακα!
4) Οι συγκοινωνιες εχουν βελτιωθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια, υπαρχουν καθε 15-30 λεπτα λεωφορεια (για μας ειναι υπερ αρκετο ) . Ταξι δεν χρησιμοποιουμε, εκτος αμα ειναι για πολυ πρωινες ωρες.
5) Η σχεση μας με τους τουρκους απλα ειναι ανυπαρκτη. Τουρκο δεν προκειται να βρεις στην μη κατεχομενη Κυπρο. Καποιοι μισουν τους τουρκους,αλλοι απλα δεν θελουν σχεσεις μαζι τους, ενω αλλοι απλα δεν ασχολουνται .
Πολλες φορες βλεπω Ελληνες να λενε οτι η Κυπρος ειναι τουρκια , μιλαμε τουρκικα κλπ κλπ και πραγματικα αναρωτιεμαι αν ηρθαν ποτε στην Κυπρο να δουνε πως εχουν τα πραγματα εδω ή απλα μας εχουν δει απο το google maps ( θα εσκαγα αν δεν το ελεγα )
6)Κλιμα : Πανε οι καιροι που ειχαμε 10 μηνες τον χρονο καλοκαιρι. Πλεον υπαρχει αρκετη υγρασια, αερας και συννεφια. Ηδη ειναι Αυγουστος και οι μερες που ηταν καλοκαιρινες ειναι μετρημενες!

Γενικα η Κυπρος ΔΕΝ ειναι ο ονειρεμενος προορισμος, τουλαχιστον για μια μονιμη ζωη.Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο το οτι 4/5 μαθητες εχουν σκοπο να φυγουν απο την Κυπρο. Πολυ λιγους θα δεις να στοχευουν σε κυπριακο πανεπιστημιο, και αν βρεις μερικους να βαζουν ως επιλογη καποιο πανεπιστημιο μας ειναι για το οικονομικο ή απο την πιεση των δικων τους. Να λεμε και του στραβου το δικιο τα πανεπιστημια μας ειναι πολυ καλα, αλλα προτιμαμε να συμβιβαστουμε σε ενα καλο-μετριο πανεπιστημιο μακρια απο την Κυπρο.

Αυτα!
Ποιες πιστευεις οτι θα ηταν οι ιδανικοτερες περιοχες για σενα αν πουμε οτι σε ενδιεφεραν οι παραγοντες της αποστασης απο ΠΚ και κεντρο αλλα και το κοστος διαμονης;

Για την τελευταια παραγραφο θα συμφωνησω.

Αρχική Δημοσίευση από infinity_kn
ναι μαλλον τι είναι αυτό?
απο οσο εχω ψαξει σε καλυπτει ως προς καποιες βασικες ανγκες που μπορει να εχει στον τομεα της υγειας. Μπορει καποιος να τη βγαλει οταν θα ταξιδεψει σε χωρα της ΕΕ

Παράθεση

antis

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη antis
Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

O antis έγραψε στις 23:43, 07-08-14:

Παντως τους Ελληνες οι περισσοτεροι Κυπριοι τους λατρευουμε

3) Τα Κυπριακα δεν ειναι κατι το δυσκολο και απορω γιατι τα φοβουνται οι περισσοτεροι Ελληνες!

Παντως οποτε μιλαω με Ελληνα καταλαβαινει οσα του λεω, τουλαχιστον ετσι λεει

Αυτα!
Ο σωστός όρος είναι Ελλαδίτης
Έλληνας είναι μητροπολιτικός όρος και περιλαμβάνει τους βορειοΗπειρώτες του Κύπριους τους Κωνσταντινουπολίτες-Ίμβριους και Τενέδιους τους Μικρασιάτες, Ποντίους και Καππαδόκες και γενικά όλους τους ομογενείς Έλληνες όλου του κόσμου.

Τα κυπριακά είναι ελληνική διάλεκτος και φυσικά ένας Ελλαδίτης θα έχει την ίδια δυσκολία να τα καταλάβει όπως θα έχει και με τα κρητικά ή Ροδίτικα και γενικά το νησιωτικό πληθυσμό.. Το ίδιο θα συμβεί στον Έλληνα και με τα Ποντιακά ή Καππαδόκικα όπου και αυτά τα δύο συγκαταλέγονται στις ελληνικές διαλέκτους

Παράθεση

nikolascy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O nikolascy έγραψε στις 00:13, 08-08-14:

Γιωργο για να ειμαι ειλικρινης μιας και ειμαι απο Λεμεσο δεν γνωριζω ιδιαιτερα την Λευκωσια και δεν ξερω "καλες" περιοχες για φοιτητες και δεν το εψαξα αφου δεν στοχευω για κυπριακο πανεπιστημιο, εαν αυτο ηταν το ερωτημα σου! Παρ'ολα αυτα οι τιμες στα διαμερισματα αλλα και στο κοστος ζωης σχεδον σε ολη την Κυπρο ειναι πανω κατω τα ιδια.

Anti ναι εχεις δικιο απλα απο συνηθεια τους κατοικους της Ελλαδας τους λεμε Ελληνες και τους κατοικους της Κυπρου ,Ελληνοκυπριους ή Κυπριους ( οταν λεμε Ελληνοκυπριους οι αριστεροι της Κυπρου θιγονται. "Η Κυπρος ειναι κυπριακη ",λενε και αλλες τετοιες ....ανοησιες) . Θα συμφωνησω επισης με οσα λες για τα κυπριακα, απλα μακαρι να ειχαν την ιδια αποψη με εσενα ολοι αυτοι που οταν τους μιλαμε κυπριακα μας λενε πως μιλαμε τουρκικα, και αυτο μου εχει συμβει παμπολες φορες δυστυχως!

Παράθεση

antis

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη antis
Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

O antis έγραψε στις 00:32, 08-08-14:

Θα συμφωνησω επισης με οσα λες για τα κυπριακα, απλα μακαρι να ειχαν την ιδια αποψη με εσενα ολοι αυτοι που οταν τους μιλαμε κυπριακα μας λενε πως μιλαμε τουρκικα, και αυτο μου εχει συμβει παμπολες φορες δυστυχως!
Το ίδιο συμβαίνει και με όλες τις ελληνικές διαλέκτους και με τους ''αμόρφωτους'' που τις θεωρούν ''τουρκικές'' ''ξένες'' κτλ..
Εγώ είμαι απόγονος Μικρασιατών συγκεκριμένα από τα Φάρασα της Καππαδοκίας.....Και ναι ακόμη και σήμερα υπάρχουν ''Ελληνάρες'' που μας αποκαλούν τουρκόσπορους ή σκέτο τούρκους δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.... Δεν θα διδάξω την Μικρασιατική ιστορία και το τι πρόσφερε στην σημερινή Ελλάδα θα αρκεστώ όμως στο να αποκαλώ όλους αυτούς με αυτά τα σχόλια που κάνουν αμόρφωτους ..

Τέλος στην περιοχή μου μιλάμε Φαρασιώτικα μια αρχαιοελληνική διάλεκτο από την Καππαδοκία την οποία θα μπορούσα να την αποκαλέσω ''δίδυμη αδερφή'' της κυπριακής διαλέκτου γιατί ομοιάζουν απίστευτα. Και ναι ένας Ελλαδίτης θα μπορέσει να καταλάβει πολύ λίγα πράγματα όταν την ακούσει

Παράθεση

nikolascy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolascy έγραψε στις 00:45, 08-08-14:

Ακριβως αυτη την λεξη χρησιμοποιω και εγω! Γιατι μονο αμα εισαι αμορφωτος και δεν γνωριζεις ουτε καποια στοιχειωδη πραγματα απο ιστορια μπορεις να αποκαλεις οποιον δεν μιλαει Νεα Ελληνικα ,τουρκο! Απλα ειναι γελειο.
Αυτο με τα φαρασιωτικα δεν το ειχα υποψιν και μου φαινεται πολυ ενδιαφερον! Γενικα ομως και Κρητη να παμε μπορουμε να συνενοηθουμε πανευκολα με τους Κρητικους και γενικα με οποιον δηποτε μιλαει με ελληνικη διαλεκτο.

Για να μην βγω εκτος θεματος, επαναλαμβανω πως η Κυπρος τουλαχιστον μεχρι να βγει απο την κριση, ειναι ενας λαθος προορισμος ακομη και για σπουδες, και επειδη ξεχασα να αναφερω πριν, δουλειες ΔΕΝ υπαρχουν, πραγμα που θα δυσκολεψει ιδιαιτερα εναν φοιτητη που θα ηθελε να σπουδαζει και να δουλευει ταυτοχρονα. Η Κυπρος προς το παρον ειναι καλη μονο για διακοπες..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φαρμακευτική στην Κύπρο - Από AnKo
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-09-12 στις 17:17.
    • Υιοθετήθηκε στην Κύπρο - Από Bijoux
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αναδημοσιεύσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-11-11 στις 19:28.
    • Διαμαρτυρία στην Κύπρο - Από strayshelp
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-09 στις 00:53.
    • Έκθεση Γάτας στην Κύπρο - Από Νεκταρια
      Το θέμα έχει λάβει 39 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-02-09 στις 22:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους