Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,342 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,729 μηνύματα σε 96,222 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 968 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είδους μάθημα γίνεται στη Γ' Λυκείου;

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη santwno
H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 21:58, 15-11-11:

Παρακολούθησα σήμερα μια διδασκαλία Έκθεσης στη Γ' Λυκείου σε σχολείο της πόλης μου. Και μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα. Γίνεται τελικά μάθημα στη Γ' Λυκείου;
Πρόκειται για ένα πρόβλημα υπαρκτό εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ουσιαστικά από τότε που υπάρχουν και πανελλήνιες εξετάσεις. Καθώς τα περισσότερα παιδιά κάνουν πολλές ώρες μάθημα εκτός σχολείου (σε ιδιαίτερα/φροντιστήρια), ουσιαστικά απαξιώνουν τελείως το σχολείο. Δίνουν όλες τους τις δυνάμεις στο φροντιστηριακό μάθημα ενώ δεν διαβάζουν ούτε κάνουν τις ασκήσεις που έχουν στο μάθημα του σχολείου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το μάθημα να είναι μάλλον "πλασματικό" στο σχολείο, τα παιδιά βαριούνται, κοιμούνται, κάνουν φασαρία και γενικότερα....δίνεται μια εικόνα αποσύνθεσης. Μάλιστα, ο εκπαιδευτικός ανέφερε πως όλο αυτό το κλίμα έχει δημιουργηθεί από τα ίδια τα φροντιστήρια, μιας και λένε στα παιδιά ότι πρέπει να ξεχάσουν το σχολείο και να μην ασχολούνται μαζί του.

Πρόκειται, λοιπόν, για φαύλο κύκλο. Τα φροντιστήρια απαξιώνουν το σχολείο --> το σχολείο δεν κάνει καλή δουλειά --> τα παιδιά χρειάζονται φροντιστήρια...

Θυμάμαι πως και στο δικό μου σχολείο, υπήρχε αυτό το πρόβλημα, κυρίως στα μαθήματα γενικής παιδείας.

Αντιμετωπίζετε και εσείς παρόμοιο πρόβλημα, είτε ως καθηγητές είτε ως μαθητές; Και αν ναι...υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,236 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 22:07, 15-11-11:

Όταν ήμουν στο σχολείο εγώ, δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα (και δεν έχουμε πολλά χρόνια διαφορά). Τότε τα παιδιά δεν έκαναν, στην πλειοψηφία τους, σε τόσα πολλά μαθήματα φροντιστήριο οπότε και το σχολείο ήταν αναγκαίο κατά κάποιο τρόπο.

Πάντως, να σημειώσω ένα δεδομένο από τη γειτονιά μου, ότι λόγω κρίσης τα παιδιά έχουν κόψει κατά πολύ τα φροντιστήρια και έχουν στραφεί πάλι στο σχολείο (μου το είπε φίλη μου που δουλεύει σε τοπικά φροντιστήρια.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,607 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 22:17, 15-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από santwno
Παρακολούθησα σήμερα μια διδασκαλία Έκθεσης στη Γ' Λυκείου σε σχολείο της πόλης μου.
αυτο που περιγραφεις ειναι πιστευω γεγονος στα περισσοτερα σχολεια και ειναι ισως η βασικη αρνητικη συνεπεια του εκπαιδευτικου μας συστηματος... ωστοσο δεν συμφωνω με το ''τα φροντιστηρια απαξιωνουν το σχολειο'' καθως το ιδιο το σχολειο απαξιωνεται... πως? οταν μπαινει στην ταξη ο βαριεστημενος καθηγητης , γεμιζει εναν πινακα με υποτιθεμενες σημειωσεις και θεωρει δεδομενο οτι αυτα που λεει τα διδασκομαστε το βραδυ στα φροντιστηρια... στο δικο μου φροντιστηριο παντως δεν μας εχουν πει και τετοιο και για την ωρα δεν μας βαζουν και τοοοσα πολλα με αποτελεσμα να μπορω να διαβαζω καπως και τα φιλολογικα που δεν ειναι της κατευθυνσης μου... φετος ειδικοτερα το μονο μαθημα στο οποιο θεωρω οτι κανουμε κανονικο μαθημα και θα μπορουσα καλλιστα να αντεπεξελθω ειναι τα μαθηματικα κατευθυνσης μια και ο καθηγητης μας ειναι παρα πολυ καλος, πιστευει οτι δεν πρεπει να απαξιωνουμε το δημοσιο σχολειο γιατι το φροντιστηριο δεν μπορει να μας παρεχει οτι το σχολειο και προσπαθει πραγματικα να το κανει πραξη. ειδικοτερα για το μαθημα της εκθεσης που ειναι και γενικου ενδιαφεροντος μια και το δινουμε ολοι την περασμενη βδομαδα μπηκε στην ταξη η φιλολογος, μας εδωσε καμια δεκαρια φωτοτυπιες και λεει διαβαστε τα να γραψουμε διαγωνισμα στο επομενο μαθημα, χωρις να εχουμε προλαβει να τα αναλυσουμε στο ελαχιστο και χωρις -εδω και δυο μηνες- να εχουμε γραψει καμια εκθεση ενω στο φροντιστηριο εχουμε αναλυσει σχεδον τα μισα θεματα και εχουμε γραψει 10 εκθεσεις εως τωρα... και ερωτω εγω : φταιει το φροντιστηριο για αυτην την κατασταση?? βεβαια ισχυει παρομοια κατασταση σε ολα τα μαθηματα πλην των μαθηματικων κατευθυνσης... οσο για το αν βαριομαστε... δεν φταιμε παντα εμεις αλλα ο εκπαιδευτικος που δεν μας κεντριζει το ενδιαφερον...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 15-11-11 στις 22:24. Αιτία: Προσθήκη spoiler.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

samina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη samina
H samina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H samina έγραψε στις 22:25, 15-11-11:

Δεν γίνεται.(Στο δικό μας τουλάχιστον.)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gata_eisai

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gata_eisai
H gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ Λάρισας . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H gata_eisai έγραψε στις 22:30, 15-11-11:

πιστευω οτι εαν ο καθηγητης ειναι αξιος κ απλα δεν παει για να περασει την ωρα του θα κανει το μαθημα που πρεπει χωρις να ρωταει σε ποση ωρα θα χτυπησει το κουδουνι.εξαλλου η δουλεια του εινια αυτη κ για αυτον τον λογο πληρωνεται..στο σχολειο οχι δεν γινεται η δουλεια που ειναι απαραιτητη για την προετοιμασια των παιδιων στις πανελληνιες..φυσικα ευθυνη εχουν και οι ιδιοι οι μαθητες γιατι το σχολειο τους ειναι αδιαφορο και εχουν στραφει στα φροντιστηρια..το σχολειο εχει καναντησει ενας χωρος στον οποιο καποιος παει για να πουλησει την μαγκια του ή για να κανει επιδειξη μοδας ..λιγοι ενδιαφερονται πραγματικα..ακομη και στην κατευθυνση γινεται ο χαμος..εγω προσωπικα φροντιζα τουλαχιστον να κραταω μια επαφη με τους καθηγητες και να με βοηθανε.η αδιαφορια φυσικο ειναι να οδηγησει στην απαξιωση..βεβαια λογω οικονομικης κρισης εχουν κοπει σε καποιο βαθμο και τα φροντιστηρια.ετσι,ριχνω ευθυνες στους μαθητες αλλα και σοτυς καθηγητες..τροπος αντιμετωπισης υπαρχει..αλλα ειναι πολυ δυσκολο απο την στιγμη που εχουμε ελλειψη ουσιαστικης παιδειας..οι καθηγητες δεν μπορουν να βαλουν σε μια ταξη τα παιδια και απλα κανουν οτι τους πουν αυτα..αποτελεσμα;;;να μην ακουει κανενας τους καθηγητες.οι καθηγητες επαναυονται με το οτι αφου πατε φροντιστηριο γιατι να τα κανω εγω και να κουραστω;;

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 23:01, 15-11-11:

Παιδιά εγώ εχω παρατιρίσει κάτι. Ότι όλοι μας χαλάσαμε απο την Α στην Β Λυκείου. Πιάνω ακόμη και τον εαυτό μου πολλές φορές να λέω "Οχχχ αρχαία εχουμε και εχω να κάνω συντακτικό και να μάθω μετάφραση? Αστο κάνω ένα γρήγορο ξεπέταμα σε 4-5 λεπτα." που εγώ ποτέ μου δεν αδιαφορούσα σε κανένα μάθημα. Στα Θρησκευτικά,Φυσική Γεν. ,Γεωμετρία και Κείμενα γίνετε της τρελής. Στα Αρχαία έχει σχετική ησυχία γιατι οι πλειοψηφία της τάξης είναι Θεωριτική και στα Εκθεση, Αλγεβρα και Δικαιο(που το έχουμε πάντα 1 ώρα και όλοι κοιμούνται) και Ιστορία εχει ησυχία γιατι είναι αυστηροί οι καθηγητές αλλα ελάχιστοι διαβάζουν. Πολλοί μαθητές βγάζουν τα κομπολόγια και παίζουν μέσα στην τάξη, κάνουν πηγαδάκια και μιλάνε. Για την κατεύθυνση πάντως δεν έχω να πω είμαι καταευχαριστιμένος γιατί είμαστε λίγα άτομα και οι καθηγητές μας είναι πολλοί καλοι που εγώ ασπούμε σταμάτησα το φροντηστίριο γτ τα καταλαβαίνω εκεί (είναι βέβαια και το οικονομικό).

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 23:04, 15-11-11:

Ίσως τότε να μην φταίνε όλα τα φροντιστήρια...αλλά ίσως κάποια πράγματι να το λένε "μην σας νοιάζει το σχολείο"...δεν ξέρω.
Πιστεύετε, λοιπόν, πως το πρόβλημα είναι του εκπαιδευτικού; Εντάξει, σίγουρα υπάρχει ένα δίκιο εδώ...Γιατί κι εγώ θυμάμαι πως όταν πήγαινα σχολείο, σε κάποια μαθήματα πραγματικά γινόταν ο κακός χαμός (στην Έκθεση σίγουρα), ενώ σε άλλα μας ξέσκιζαν στις ασκήσεις και τα τεστ και για να ανταποκριθείς έπρεπε σίγουρα να διαβάζεις αρκετά. Γιατί όταν ο εκπαιδευτικός είναι στο ακατάσχετο μπλα μπλα χωρίς να εξηγεί τπτ, όπως είπε και η gata_eisai, τότε δεν κερδίζει τους μαθητές του.
Αλλά δεν ξέρω, η σημερινή μου επίσκεψη μου έδωσε την αίσθηση πως και οι καθηγητές τελικά παραιτούνται από τις προσπάθειες....

Στα δικά μου χρόνια, υπήρχε και το άλλο φαινόμενο: πολλά παιδιά δεν έφερναν ούτε καν τα βιβλία τους στο σχολείο ή παρατούσαν τα βιβλία τους κάτω από το θρανίο όταν έφευγαν για το σπίτι. Αυτό σημαίνει πως δεν νοιαζόταν καθόλου για το μάθημα του σχολείου. Αντίθετα, έφερναν τις ασκήσεις για το φροντιστήριο, τις οποίες και έλυναν μέσα στο μάθημα.
Για να μην πω για το φαινόμενο με τις απουσίες. Μετά το Πάσχα, η Γ' λυκείου άδειαζε καθώς όλοι έμεναν σπίτι για να διαβάσουν ή για κάνουν ακόμα περισσότερα ιδιαίτερα/φροντιστήρια. Εν μέρει δικαιολογείται αλλά είναι αρκετά τραγικό...

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,371 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 00:07, 16-11-11:

Λοιπόν στο σχολείο μου στο μόνο μάθημα στο οποίο υπαρχει ησυχία σε σχέση με τα άλλα μαθήματα είναι τα μαθήματα της κατεύθυνσης.
Είμαστε πάρα πολύ τυχεροί φέτος διότι τα μαθήματα της κατεύθυνσης φέτος μας τα διδάσκουν καθηγητές που έχουν δουλέψει πολλά χρόνια σε φροντιστήρια, έχουν εμπειρία και γενικότερα είναι σε θέση να μας δώσουν διευκρινίσεις και tips πολύ χρήσιμα για τις ασκήσεις όπως στα μαθηματικά και τη φυσική. Αντιθέτως όταν τελειώσουν οι κατευθύνσεις είναι η ώρα του παιδιού που τα περισσότερα παιδιά βγάζουν τα τετράδια και λύνουν τις ασκήσεις του φροντιστηρίου, άλλοι κοιμούνται και άλλοι παίζουν ζώα-φυτά.Βέβαια αυτά ο καθηγητής τα βλέπει αλλά δεν λέει τίποτα διότι γνωρίζει το πόσο πιεσμένοι είμαστε και δείχνουν κατανόηση. Για παράδειγμα ιστορία γενικής δεν διαβάζει κανείς και η καθηγήτρια ούτε καν μας εξετάζει ή και όταν ρωτάει και δεν σηκώνει κανείς χέρι απλά δεν σχολιάζει και συνεχίζει στο επόμενο μάθημα και στο διαγώνισμα που μας έβαλε είχε 4 ερωτήσεις και τις 3 από αυτές μας τις απάντησε η ίδια.
Όσον αφορά αυτό που λες για τα φροντιστήρια οι καθηγητές μου του φροντιστηρίου δεν μας λένε κάτι τέτοιο αλλά αντιθέτως μας παροτρίνουν να τους παρακολουθήσουμε .

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,788 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 00:41, 16-11-11:

Καλά αν σου δημιουργήθηκε τέτοια εντύπωση από την Έκθεση που είναι και πανελλαδικά εξεταζόμενο πού να βλεπες και τα άλλα μαθήματα.

Γενικά το αν γίνεται μάθημα ή όχι έχει να κάνει και με τους μαθητές αλλά και με τους καθηγητές. Πάντως το να μην δίνεις την απαραίτητη προσοχή σε πανελλαδικά εξεταζόμενα είναι βλακεία, εκτός κι αν ο καθηγητής είναι απλά τελείως άσχετος. Από τη μία θες το βαθμό και από την άλλη έχεις μία ακόμα ευκαιρία να λύσεις τυχόν απορίες σου. Δεν χάνεις κάτι αν προσπαθήσεις.

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 20:48, 16-11-11:

Πιστεύω, πάντως, πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν μαθήματα που δεν εξετάζονται...δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητά τους, από τη στιγμή που ουσιαστικά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα διαβάζει...
Όπως επίσης θα έπρεπε να υπήρχαν χωριστά τμήματα για αυτούς που πρόκειται να δώσουν εξετάσεις αλλά και για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται για τις εξετάσεις, με διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών το κάθε τμήμα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,607 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 21:20, 16-11-11:

Πιστεύω, πάντως, πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν μαθήματα που δεν εξετάζονται...δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητά τους, από τη στιγμή που ουσιαστικά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα διαβάζει...
το ιδιο ακριβως μας ειπε σημερα ο μαθηματικος στο σχολειο!!!! λεει αν καναμε εδω 7-8 ωρες μαθηματικα και αντιστοιχα τα αλλα μαθηματα της κατευθυνσης σας δεν θα πηγαινατε φροντιστηριο τοσες ωρες και σε ολα τα μαθηματα με αποτελεσμα να λυνετε τις φροντιστηριακες ασκησεις την ωρα των αρχαιων....

Παράθεση

Νίκος 1995

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νίκος 1995
Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Νίκος 1995 έγραψε στις 22:13, 16-11-11:

Παντως και στην ταξη μου στα περισσοτερα μαθηματα γενικης παιδειας γινεται ελαχιστο μαθημα εκτος απο καποια βασικα μαθηματα. Ολοι κανουν τα μαθηματα του φροντιστηριου. Και ειμαστε και β λυκειου. Οποτε φαντασου του χρονου. Ενταξει στην κατευθυνση στην δικη μου τουλαχιστον γινεται ησυχια αν και η ποιοτητα του μαθηματος δεν ειναι και η καλυτερη δυνατη απο πλευρας καθηγητη. Εγω προσπαθω όσο μπορω να παρακολουθω όλα τα μαθηματα ακομα και αυτα που δεν με ενδιαφερουν αλλα ενταξει δεν ξεσκιζομαι κιολας. Εκει που τα δινω όλα ειναι στα φροντιστηρια.

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 22:26, 16-11-11:

Πάντως, αυτό που είχα πει παραπάνω σχετικά με την απαξίωση του σχολείου...έρχεται και επιβεβαιώνεται αρκετές φορές. Χωρίς να βάλω μέσα τον παράγοντα της ποιότητας του εκπαιδευτικού, τα παιδιά διαβάζουν πολύ περισσότερο για το φροντιστήριο, επειδή εκεί πληρώνουν και έχουν υποχρέωση, ενώ, αντίθετα, διαβάζουν ελάχιστα για το σχολείο.
Και εδώ έρχεται και το ερώτημα: αν τα παιδιά δεν πήγαιναν φροντιστήριο, θα γινόταν καλύτερο μάθημα στη Γ' Λυκείου;
Δυστυχώς...η απάντηση μπορεί να βρεθεί στις άλλες τάξεις της δευτεροβάθμιας, ακόμα και στο Γυμνάσιο, όπου πολλές φορές υπάρχουν ζητήματα ποιότητας της διδασκαλίας. Αλλά όταν βλέπω εκπαιδευτικούς σε "αποσύνθεση" που έχουν παρατήσει τις προσπάθειες μόνο και μόνο επειδή τα παιδιά πάνε φροντιστήριο, και δεν ψάχνετε πώς θα μπορούσε να κάνει το μάθημά του πιο ενδιαφέρον...δεν ξέρω, μου κακοφαίνεται πολύ!

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,236 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 22:27, 16-11-11:

Είναι λίγο και η απαξίωση του δημοσίου...

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 12:53, 17-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Είναι λίγο και η απαξίωση του δημοσίου...
Λες, δηλαδή, πως στα ιδιωτικά σχολεία μπορεί να υπάρχει καλύτερη κατάσταση στη Γ' Λυκείου;
Δεν ξέρω...ίσως....Αλλά όταν ακούς πως ακόμα και τα παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο μετά πηγαίνουν ΚΑΙ φροντιστήριο ίσως ΚΑΙ ιδιαίτερα...τότε αναρωτιέσαι για ποιο λόγο να πάει κανείς σε ιδιωτικό.

Πάντως εκεί που καταλήγω είναι πως φταίνε οι καθηγητές σε μεγάλο βαθμό για αυτό το χάλι...επειδή οι ίδιοι έχουν παραιτηθεί.

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 12:56, 17-11-11:

Λες, δηλαδή, πως στα ιδιωτικά σχολεία μπορεί να υπάρχει καλύτερη κατάσταση στη Γ' Λυκείου;
Δεν ξέρω...ίσως....Αλλά όταν ακούς πως ακόμα και τα παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο μετά πηγαίνουν ΚΑΙ φροντιστήριο ίσως ΚΑΙ ιδιαίτερα...τότε αναρωτιέσαι για ποιο λόγο να πάει κανείς σε ιδιωτικό.

Πάντως εκεί που καταλήγω είναι πως φταίνε οι καθηγητές σε μεγάλο βαθμό για αυτό το χάλι...επειδή οι ίδιοι έχουν παραιτηθεί.
Έχω παραδείγματα από ιδιωτικά σχολεία (ακόμα και τώρα, όχι μόνο από τα χρόνια μου) που γίνεται καλή δουλειά. Σίγουρα, δεν μπορούμε να γενικεύσουμε..

Συμφωνώ απολύτως για τους εκπαιδευτικούς όμως. Έχουν πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Πολλοί λένε ότι κουράζονται μετά από κάποια χρόνια. Τότε καλύτερο θα ήταν να σηκωθούν να φύγουν..

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,433 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 13:05, 17-11-11:

Όταν δημιουργούνται οι κατευθύνσεις , ξεκινάει και η διάλυση στα μαθήματα γενικής.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

StratosRIP

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη StratosRIP
Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 13:44, 17-11-11:

Το μαθημα του σχολειου ειναι μηδαμινο εως ανυπαρκτο... Με εξαιρεση 1-2 φωτινα παραδειγματα οι οποιοι προσπαθουν και διδασκουν αξιοπρεπως... Ωστοσο και αυτοι δεν επαρκουν για να μπορεσεις να βασιστεις πανω τους για να γραψεις πανελληνιες... Πιστευω πως οι επιστημονες που μπαινουν στα δημοσια σχολεια φθιρονται με τον καιρο... Οπως ευστοχα ειπε και ενας φιλος <<οταν εισαι μεσα στα σκατα, καποια στιγμη σιγουρα θα βρομισεις...>>

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θεωρητικος

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Θεωρητικος
Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Θεωρητικος έγραψε στις 17:30, 17-11-11:

Στο δικο μου σχολειο ακομα και στην κατευθυνση πολλες φορες μαθημα δεν γινεται. Ολη την ωρα κουβεντουλα τα κοριτσια(θεωρητικη κατευθυνση=90% κοριτσια) και οταν η καθηγητρια κανει παρατηρηση αντιμιλανε,δικαιολογουνται συνεχως,τους φταινε οι καθηγητριες κλπ. Ολα αυτα δηλαδη που γινονται απο το δημοτικο μεσα στην ταξη συνεχιζονται ακομα και στην Γ' λυκειου. Εχουν επαναπαυτει ολοι στα φροντιστηρια και η κατασταση καθε χρονο χειροτερευει,δεν πιστευω οτι θα αλλαξει και ποτε ομως!! Καλα γενικη παιδεια αφηστε το... Αφου μας λενε οι περισσοτεροι καθηγητες "εγω μονο στο διαγωνισμα θελω να διαβασετε και απο εκει θα κριθει ο βαθμος". Αποτελεσμα? Να ασχολουνται 3-4 και οι υπολοιποι να διαβαζουν για το φροντιστηριο. Εγω θεωρω οτι αφου ουτε οι ιδιοι δεν νοιαζονται για το μαθημα καλυτερα να μας διωχνανε,να καθομασταν σπιτι να διαβαζαμε... Γιατι χαμενος χρονος ειναι ουσιαστικα...

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 20:17, 17-11-11:

Αν ο ίδιος καθηγητής δεν νοιάζεται για το μάθημα, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να νοιαστεί ο μαθητής.
Πάντως, είχα παρατηρήσει πως η νοοτροπία αυτή που υπάρχει στο Λύκειο μεταφέρεται και στα πρώτα εξάμηνα του πανεπιστημίου. Οι φοιτητές να πηγαίνουν στο μάθημα μόνο και μόνο για να δώσουν το παρόν (ενώ δεν υπάρχουν απουσίες) και να πιάσουν συνέχεια κουβέντα με τους γύρω τους, να παίζουν με κινητά, να ακούν μουσική και άλλα τέτοια...γεγονός ακατανόητο για εμένα, αφού δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση.

Προσωπικά, πάντως, πιστεύω πως αν αλλάξει ο τρόπος εξέτασης στις πανελλήνιες, τότε ίσως υπάρχει κάποια περίπτωση να αλλάξει και το μάθημα του σχολείου. Ήδη στην Α' Λυκείου και στην project γίνονται κάποιες καλές προσπάθειες...Έρχεται και η αξιολόγηση....οψόμεθα.

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 00:27, 18-11-11:

εγώ φέτος πάντως ξεκίνησα πρώτη φορά φροντιστήρια σε φιλολογικά..είμαι β' λυκείου και θεωρητική (πέρσι πήγα 2 μόνο μήνες άγλεβρα,γεωμετρία και φυσική με χημεία,αλλά σταμάτησα γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένη και συνέχισα έκθεση ,γιατί εκεί όσο να'ναι ήθελε..)..πάντως τόσα χρόνια τύχαινε να έχω άψογες/άψογους φιλολόγους και στα αρχαία και σε όλα τα φιλολογικά γενικώς δεν είχα ποτέ κενά..φέτος άρχισα της κατεύθυνσης τα μαθήματα γιατί βλέπω πως χρειάζεται ..αρχαία φέτος δν είναι επαρκές το μάθημα που γίνεται στο σχολείο,μας κοπανάει εκεί 10 σελίδες απ'τη γραμματική και λέει να τις μάθουμε μόνοι,πέφτουν όλα τόσο μπερδεμένα,δεν ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω κι έτσι ακολουθώ τη σειρά με την οποία μας τα κάνει στο φροντιστήριο..και μπορώ να πω πως εξ'αιτίας του (του φροντιστηρίου) τα πάω πολύ πιο καλά στο συντακτικό,με αποτέλεσμα να μου είναι ΜΑΚΡΑΝ ευκολότερο και το να μεταφράζω κείμενα άγνωστα χωρίς να ζορίζομαι..είναι και φοβερή η καθηγήτρια (και σαν χαρακτήρας και σαν εκπαιδευτικός)..το ίδιο και για την έκθεση και στα λατινικά φυσικά,τα οποία η καθηγήτρια στο φροντ. με έκανε να αγαπήσω <3 !!και στο σχολείο το μάθημα που γίνεται έκθεση και λατινικά το θεωρώ άψογο,παρόλα αυτά τα συνδυάζω και παίρνοντας απ'το ένα και το άλλο(φροντιστήριο+σχολείο) καινούριες γνώσεις ,πιάνω τον εαυτό μου να θέλει όλο και περισσότερο να ενδιαφέρεται και να προσπαθεί!η αλήθεια είναι όμως πως αυξημένη βαρύτητα για'μένα έχει το φροντιστήριο...
τα παιδιά της θετικής σ'εμάς είναι τα πιο άτυχα (το λύκειό μας είναι ελαττωματικό επί το πλείστον σε θετικούς καθηγητές)..η τεχνολογική παρ'όλα αυτά μια χαρά έχει!και φυσικά το πιο καλό μας (για το οποίο ακουγόμαστε άλλωστε) είναι οι φιλόλογοί μας

Παράθεση

Marialena_95

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Marialena_95
H Marialena_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Marialena_95 έγραψε στις 23:45, 22-11-11:

Στο δικο μας σχολειο το αν γινεται μαθημα η οχι δεν κρινεται απο το αν ειναι κατευθυνση η γενικης.. αυτο εξαρταται απο τον καθηγητη! ποσο του αρεσει αυτο που κανει και κατα ποσο θα κερδισει το σεβασμο μας.. ακομα και οι μαθητες που στα περισσοτερα μαθηματα δεν ησυχαζουν με τιποτα, υπαρχουν συγκεκριμενοι καθηγητες οι οποιοι εχουν τον τροπο τουσ και τους ηρεμουν και τουσ κανουν να παρακολουθησουν! εγω ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και ποτε μου δεν τα καταφερνα στα αρχαια, ουτε και προσπαθουσα ποτε παρα πολυ, το ιδιο και στην εκθεση! φετος ομως οι καθηφητριες που εχουμε και στα δυο αυτα μαθηματα ειναι καταπληκτικες! ολα τα παιδια απ ολες τις κατευθυνσεις γραφουν σχεδον 20αρια και οι περισσοτεροι χωρις να πηγαινουν φροντηστηριο! εγς πιστευω πως το μαθημα κρινεται καθαρα απο τον καθηγητη!

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 13:57, 25-11-11:

Σε εμάς στην κατεύθυνση γίνεται μάθημα και έχουμε πολύ καλούς καθηγητές. Τώρα πολλά μαθήματα της γενικής παιδείας έχουν καταλήξει η ώρα του παιδιού χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου. Όταν όμως κάποιος καθηγητής κάνει τόσο βαρετό μάθημα, πώς να προσέξεις; Από την άλλη πάλι, η καθηγήτρια της κοινωνιολογίας κάνει καταπληκτικό μάθημα, οι περισσότεροι συμμετέχουν και πιστεύω ότι είναι μια από τις καλύτερες καθηγήτριες που είχα. Το θέμα είναι του καθηγητή και κατά πόσο έχει διάθεση να δουλέψει σε ένα δημόσιο όπου οι περισσότεροι είναι αδιάφοροι και ανίκανοι και το ίδιο απαξιώνεται.

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 20:19, 26-11-11:

Παιδιά, μήπως αυτό που λέτε για τους καθηγητές και την ποιότητα του μαθήματος, μήπως ισχύει για όλες τις τάξεις του σχολείου; Τι λέει η εμπειρία σας;

Προσωπικά, θυμάμαι χημεία στην Α' Λυκείου ήταν χάλια μαύρα...όχι απλά η ώρα του παιδιού, αλλά χαμός. Μέχρι και χαρτιά παίζαμε άνετα (ντρέπομαι και που το λέω). Ανάθεμα κι αν έμαθα κάτι...

Παράθεση

Marialena_95

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Marialena_95
H Marialena_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Marialena_95 έγραψε στις 20:39, 28-11-11:

Σίγουρα ισχύει για όλες τις τάξεις.. Γυμνασίου, Λυκείου ακομα και Δημοτικού.. Τουλάχιστον απο προσωπική μου εμπειρία αυτό βλέπω.. Έχω ένα μικροτερο αδερφό που πάει έκτη δημοτικού και από αυτα που μου λέει πως γίνονται μέσα στην τάξη καταλαβαίνω πως ακομη κι εκεί παίζει μεγάλο ρόλο ο δάσκαλος.. Το χειρότερο που κάνουν οι περισσότεροι εκπαιδευτικοι είναι όταν προσπαθούν να σε τρομοκρατήσουν.. Να σε κάνουν να τους φοβάσε.. Και το μονο που βγαίνει στο τέλος είναι ναι μεν να κανεις ησυχία αλλά να μην βρίσκεσαι ουσιαστικά στην τάξη αλλά να σκέφτεσαι διάφορα άλλα εξοσχολικά θέματα με αποτέλεσμα να μην παίρνεις τίποτα απο το μαθημά του! Σκοπός είναι ο καθηγητής να κερδίσει το ενδιαφέρον μας.. Τότε είναι σωστός εκπαιδευτικός. Όχι όταν μπαινει στην τάξη και κάνει αγγαρία ή ξεσπάει τα νεύρα του επάνω μας!

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 23:14, 28-11-11:

Και...καμία ιδέα για το πώς θα μπορούσε ένας εκπαιδευτικός να "κερδίσει" τους μαθητές του ώστε αυτοί να είναι τελικά πρόθυμοι και να τον ακούσουν αλλά και να κάνουν τις εργασίες που αυτός βάζει;

Παράθεση

koum

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 14:07, 29-11-11:

καμία ιδέα για το πώς θα μπορούσε ένας εκπαιδευτικός να "κερδίσει" τους μαθητές του ώστε αυτοί να είναι τελικά πρόθυμοι και να τον ακούσουν αλλά και να κάνουν τις εργασίες που αυτός βάζει;
Υπνωτισμός.

Παράθεση

DOINA

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 22:44, 05-12-11:

Κατευθυνση εχουμε τελειες καθηγητριες ... και γινεται πια χαρα μαθημα...την μια την ξερω απο περσι ενω την αλλη απο την α λυκειου..και απλα τις αγαπησα!! Ειναι τοσο ευχαριστες και πολυ ικανες !!! στα γενικης επειδη ειμαστε κ μ αλλα παιδια...δεν γινεται και τρομερη ησυχια αλλα οχι κ το μπαχαλο του διπλανου τμηματος (Γ5).Βεβαια,το κακο φετος ειναι οτι εφυγε ο περσινος μαθηματικος που ηταν απλα ΚΟΡΥΦΗ κ ηρθε ενας που ειναι οκ αλλα οχι κ σαν τον περσινο..Αυτο που εχει σημασια ομως ειναι οτι κατευθυνση ειμαστε πολυ ΟΚ!! τΩΡΑ ΓΙΑ Τ Φροντιστηριο εννοειται οτι γινεται καλυτερο μαθημα γιατι ειμαστε λιγοτερα παιδια,περισσοτερη ησυχια κ προσπαθεια..κ ο καθηγητης σου δινει περισσοτερη σημασια και σε νοιαζεται περισσοτερο(ακομα και αν ειναι για τ λεφτα)

Παράθεση

isabella

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη isabella
H isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Ιωαννίνων . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H isabella και τα μυαλά στα κάγκελα! έγραψε στις 17:57, 21-12-11:

Στο δικό μας σχολείο κάτι γινόταν από μάθημα...Και λέω γινόταν γιατί από φέτος είμαι στο Πανεπιστήμιο!!!χεχεχε...
Λοιπόν, εγώ παρακολουθούσα κυρίως τα μαθήματα που έδινα,απλά για να πάρω όσες πληροφορίες και όση γνώση μπορούσα για τις Πανελλήνιες... Στα γενικής Παιδείας έλυνα ασκήσεις για το φροντιστήριο...Δε λέω ότι ήταν καλό,αλλά δεν είχα άλλη επιλογή...7 μαθήματα είναι ζόρι! Οι μαθητές ήταν λίγο πέρα-βρέχει,αλλά τα μαθήματα κατεύθυνσης πιστεύω τα παρακολουθούσαν όλοι.
Οι φροντιστηριάδες έλεγαν μεν να προσέχεις στο σχολείο,μπας και ακούσεις κάτι που δεν έχεις ξανακούσει,αλλά σαφώς έδιναν μεγαλύτερη βαρύτητα σε ό,τι έκαναν αυτοί.
Εγώ προσωπικά δεν τους άκουγα αψήφιστα. Έκανα ασκήσεις στα μαθήματα που έδινα και για το σχολείο και για το φροντιστήριο(το ένα βοηθούσε το άλλο) και όσον αφορά τη γενική,ανάλογα με τον καθηγητή.Οι καθηγητές ανάλογα...αλλά πίεζαν πολύ και σχεδόν όλοι προσπαθούσαν να γίνεται μάθημα...Έστω λίγο!!!
Μιας όμως και έχω πετύχει το στόχο μου και είμαι εκεί που ήθελα, η βιβλιοθήκη ανοιχτή είναι και μπορώ να πάρω βιβλία επί παντώς επιστητού.Σαφώς δεν υποκαθιστά τις γνώσεις του σχολείου,αλλά στον ελεύθερό σου χρόνο μπορείς να μάθεις ακόμα περισσότερα απ'όσα έμαθες στο σχολείο...

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,383 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 18:07, 21-12-11:

Μια χαρά μάθημα κάνουμε εμείς.Βέβαια είμαστε μονάχα 6 άτομα στη θετική, όμως όσον αφορά τους καθηγητές του σχολείου μου είναι εργατικοί και σίγουρα πιο έμπειροι από τα παιδαρέλια που μου κάνουν(μέχρι πότε..) μάθημα στο φροντιστήριο.

Παράθεση

Fata_Morgana

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Fata_Morgana
H Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Fata_Morgana έγραψε στις 22:30, 23-12-11:

Αχ μην λες τέτοια, το διάβασα και πήγαν να μου πέσουν τα μαλλιά Το σχολείο υπάρχει, και έχει και τόσο μαθήματα διαφορετικής φύσης, για να μπορούμε να μορφωθούμε ολόπλευρα και όχι μόνο φορώντας παρωπίδες και επικεντρώνοντας την προσοχή μας στο τομέα μας. Τι θα γινόταν αν κάποιος που ήταν γιατρός μάθαινε μόνο φυσικά, χημεία, μαθηματικά και δεν μάθαινε ιστορία και λογοτεχνία; Θα ήταν ένας άνθρωπος με εκπαίδευση μεν αλλά χωρίς ολόπλευρη μόρφωση. Η άποψη που εξέφρασες είναι η φροντιστηριακή, η βαθμοθηρική, αυτή που πραγματικά "καίει" την παιδεία στην χώρα μας. Με την ίδια λογική ας πηγαίναμε και μόνο φροντιστήριο και όχι σχολείο αφού το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι μια θέση στο πανεπιστήμιο.

Όπως επίσης θα έπρεπε να υπήρχαν χωριστά τμήματα για αυτούς που πρόκειται να δώσουν εξετάσεις αλλά και για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται για τις εξετάσεις, με διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών το κάθε τμήμα.
Ναι σε αυτό συμφωνώ! Είχε εφαρμοστεί αυτό παλιά στις δέσμες, ήταν η πέμπτη αν δεν κάνω λάθος. Έτσι και αλλιώς είναι τρελό που υπάρχουν μαθητές που πάνε στα Γενικά Λύκεια χωρίς να θέλουν να σπουδάζουν κάτι συγκεκριμένα και χωρίς να είναι καλοί μαθητές, είτε επειδή δεν θέλουν ή επειδή δεν μπορούν. Το να περάσεις σε ένα πανεπιστήμιο, συχνά έξω από τα ενδιαφέροντα σου, μόνο και μόνο για να περάσεις είναι τραγικό. Καλλίτερα πάνε μάθε μια τέχνη, δεν είναι κακό

Και όσο για την ερώτηση, στο δικό μου το Λύκειο ναι γίνεται μάθημα αλλά αυτό γιατί η μεγαλύτερη μερίδα κοιμάται και δεν κάνει φασαρία Εγώ είμαι από τους λίγους που δεν πάνε φροντιστήριο και ίσως η μόνη από αυτούς που στοχεύει σε σχετικά υψηλόβαθμη σχολή και μπορώ να πω πως ΝΑΙ μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς παραπαιδεία. Οι συμμαθητές μου αναλώνονται στο μάθημα του σχολείου με το να λύνουν ασκήσεις του φροντιστηρίου και δεν προσέχει επί της ουσίας κανείς στο μάθημα και αυτό το βλέπουν και οι καθηγητές. Και προσωπικά πιστεύω πως για το γεγονός πως το σχολείο "υπολειτουργεί" και το φροντιστήριο θεωρήτε δεδομένο φταίνε οι γονείς. Που δεν εμπιστεύονται την ΔΩΡΕΑΝ ΔΗΜΟΣΙΑ παιδεία και "επειδή το κάνουν όλοι" στέλνουν τα παιδιά τους φροντιστήριο. Λόγου χάρη ρώτησα την κολλητή μου που αδιαφορεί πλήρως για το σχολείο και διαβάζει σαν σκυλί για το φροντιστήριο γιατί το κάνει αυτό, και μου απάντησε "Μα γιατί εκεί οι γονείς μου σκάνε 4 χιλιαρικάκια", δεν είναι τρελό να βάζεις το ιδιωτικό ως πιο σημαντικό από το δημόσιο; Τα φροντιστήρια την δουλειά τους κάνουν, θα πούνε όχι; Και ακόμα ακόμα και όταν ο καθηγητής βλέπει πως η μεγαλύτερη μερίδα των παιδιών αδιαφορεί κυριολεκτικά και αυτός είναι λογικό να μην αποδίδει στο μέγιστο, αφού μιλάει στο ντούκου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

leuki kataigida

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη leuki kataigida
H leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

H leuki kataigida έγραψε στις 20:52, 24-12-11:

γιατι γινεται μαθημα?εμεις παντως χαρταετο πετουσαμε..και οι καθηγητες μαζι μας..η δουλεια στο φροντιστηριο γινοταν..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 00:58, 31-12-11:

ρε παιδια εγω που δεν θελω να παω στο φροντιστιριο δεν μπορω?εδω πρεπει να πω πως ειμαι μετριος προς καλος μαθητης

Παράθεση

Fata_Morgana

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Fata_Morgana
H Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Fata_Morgana έγραψε στις 17:35, 31-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
ρε παιδια εγω που δεν θελω να παω στο φροντιστιριο δεν μπορω?εδω πρεπει να πω πως ειμαι μετριος προς καλος μαθητης
Σαφώς και μπορείς Προσωπικά δεν πήγα ποτέ φροντηστίριο και δεν έκανα ιδιαίτερα, ούτε καν για Αγγλικά. Και όμως έχω πάρει το Κρατικό στα Αγγλικά και από πλευράς μαθημάτων προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά χρειάζεσαι τσαγανό και μπόλικη οργανωμένη δουλειά, μετράει βέβαια και που θέλεις να περάσεις. Ενημέρωσε τους καθηγητές σου στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν πως δεν έχεις εξωσχολική βοήθεια και πως θέλεις να σε βοηθήσουν να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου. Πρώτον αυτό θα τους κολακέψει και θα σε βοηθήσουν όπως μπορούν και δεύτερον το μάθημα θα επικεντρώνεται στις ανάγκες σου. Πάρε επίσης κάποιο καλό βοήθημα κατά κύριο λόγο για να έχεις πιο πλούσιο υλικό για να extra λύνεις ασκήσεις (λόγου χάρη μαθηματικά και φυσική για τεχνολογική/θετική, άγνωστα και πηγές σε θεωριτική).

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 00:08, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Fata_Morgana
Σαφώς και μπορείς Προσωπικά δεν πήγα ποτέ φροντηστίριο και δεν έκανα ιδιαίτερα, ούτε καν για Αγγλικά. Και όμως έχω πάρει το Κρατικό στα Αγγλικά και από πλευράς μαθημάτων προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά χρειάζεσαι τσαγανό και μπόλικη οργανωμένη δουλειά, μετράει βέβαια και που θέλεις να περάσεις. Ενημέρωσε τους καθηγητές σου στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν πως δεν έχεις εξωσχολική βοήθεια και πως θέλεις να σε βοηθήσουν να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου. Πρώτον αυτό θα τους κολακέψει και θα σε βοηθήσουν όπως μπορούν και δεύτερον το μάθημα θα επικεντρώνεται στις ανάγκες σου. Πάρε επίσης κάποιο καλό βοήθημα κατά κύριο λόγο για να έχεις πιο πλούσιο υλικό για να extra λύνεις ασκήσεις (λόγου χάρη μαθηματικά και φυσική για τεχνολογική/θετική, άγνωστα και πηγές σε θεωριτική).
οκ.ευχαριστω πολυ.βεβαια εχω και την βοηθεια του μπαμπα μου ο οποιος με βοηθαει στην φυσικη,στα μαθηματικα και γενικοτερα στα μαθηματα θετικης.επισης κατεβαζω απο το ιντερνετ διαφορες ασκησεις οι οποιες εχουν βγει απο φροντηστιρια και τα εχουν βαλει στο ιιντερνετ και τα κατεβαζεις δωρεαν.Τρομαξα επειδη οι περισσοτεροι μου ελεγαν οτι αν περιμενω απο το σχολειο δεν θα κανω τιποτα και δεν θα καταφερω τιποτα κι οτι ολα τα κανει το φροντιστιριο.ουφ.ηρεμησα λιγο.αν χρειαστει ομως ισως παω σε φροντηστιριο αν και δεν θελω να ξοδευω λεφτα γιατι δεν μας τρεχουν και απο τα μπατζάκια!!!

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,946 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 17:23, 06-07-12:

Εμεις παντως μονο μαθημα δεν καναμε στην Γ'...η ωρα του παιδιου ηταν!!!

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilakos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 483 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 18:26, 06-07-12:

Εμεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ καναμε μαθημα στην κατευθυνση....ωρες...ωρες καλυτερο και απο φροντηστηριου.Οσο για τα Γενικης,.....εξαρτατε το μαθημα!!! Φερ' ειπειν, στα Μαθηματικα Γενικης ηταν ολοι απικο γιατι ο καθηγητης ηταν αυστηρος(ηταν αυτος που ειχα Κατευθυνση!!!) ενω στα Θρησκευτικα ο καθηγητης μιλαγε μονος του!!!!

Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 19:44, 10-05-13:

ειμαι μαθητης της γ οποτε ακουστε με.δεν κανουμε καθολου μαθημα ο καθενας κανει οτι θελει αλλοι διαβαζουν για τις παννεληνιες αλλοι ερχονται με το κουπονι του στοιχηματος αλλοι παιζουνε ξεροι ακομα και την ωρα του μαθηματος και αλλοι απλα κοιμουνται και ακουναι μουσικη για να χαλαρωσουν γιατι τους περιμενουν φροντηστιρια και διαβασματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ViPeRMiMiS (FA)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ViPeRMiMiS
Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων (ΑΕΙ/Σάμος) . Έχει γράψει 241 μηνύματα.

O ViPeRMiMiS έγραψε στις 19:51, 10-05-13:

Λοιπον , παω Γ λυκειου (τεχνολογικη) και εχω να πω ενα πραγμα. ΔΕΝ γινεται μαθημα, απλα δεν γινεται. Ο καθενας κανει οτι θελει, να φανταστειτε σε εμας πολλα παιδια ειναι με τα ακουστικα και ακουνε μουσικη, αλλοι διαβαζουν αλλα μαθηματα,αλλοι φερνουν εκει το στοιχημα, και ακομα και οι καθηγητες δεν κανουν μαθημα π.χ ο μαθηματικος μας τα λεει ακαταλαβηστικα,(ναι, δεν εξηγει τιποτα, και να φανταστειτε ειπε "Ελα μωρε τα ξερετε τι να παραδοσω"...) δεν μας βοηθαει γενικα, και δεν παω φροντιστηριο και αυτος ειναι ενας λογος που εχω προβλημα με τα μαθηματικα. Σε γενικες γραμμες ΟΧΙ, δεν γινεται μαθημα στην Γ λυκειου....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 09:46, 11-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ViPeRMiMiS
Λοιπον , παω Γ λυκειου (τεχνολογικη) και εχω να πω ενα πραγμα. ΔΕΝ γινεται μαθημα, απλα δεν γινεται. Ο καθενας κανει οτι θελει, να φανταστειτε σε εμας πολλα παιδια ειναι με τα ακουστικα και ακουνε μουσικη, αλλοι διαβαζουν αλλα μαθηματα,αλλοι φερνουν εκει το στοιχημα, και ακομα και οι καθηγητες δεν κανουν μαθημα π.χ ο μαθηματικος μας τα λεει ακαταλαβηστικα,(ναι, δεν εξηγει τιποτα, και να φανταστειτε ειπε "Ελα μωρε τα ξερετε τι να παραδοσω"...) δεν μας βοηθαει γενικα, και δεν παω φροντιστηριο και αυτος ειναι ενας λογος που εχω προβλημα με τα μαθηματικα. Σε γενικες γραμμες ΟΧΙ, δεν γινεται μαθημα στην Γ λυκειου....
σχεδον με αντεγραψες

Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,543 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 09:49, 11-05-13:

Eμεις μια χαρα μαθημα καναμε παντως και αυτοι που βρηκαν τα θεματα των πανελληνιων ηταν οι καθηγητες του σχολειου, οχι του φροντιστηριου...

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,437 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 10:18, 11-05-13:

Εξαρτάται εντελώς από τον καθηγητή. Χημεία-Βιολογία κάνουμε πολύ καλό μάθημα πάντως.

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 10:37, 12-05-13:

κι εμείς είχαμε καθηγήτριες στην κατεύθυνση που είχαν όλην την καλή διάθεση να μας εξηγήσουν και να μας διαφωτίσουν σε αρκετά σημεία,γενικώς να κάνουν μάθημα βρε παιδί μου..απλά το τμήμα μου ήταν λίγο περίεργο κι από τα 23 άτομα,τα 4,το πολύ 5 ασχοληθήκαμε σοβαρά... οπότε κι οι καθηγητές επικοινωνούσαν με εμάς καθαρά... και τα σοσ μας λέγαν και τι να προσέξουμε μας λέγαν...εγώ δεν έχω παράπονο πάντως... αν και εντάξει,το φροντιστήριο ήταν αλλιώς βέβαια,αλλά για σχολείο και για τα σημερινα ειδικα δεδομενα,το μαθημα ηταν αξιοπρεπες.. και στο αλλο το τμημα ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,μιας κι εκει υπηρξε καλο επιπεδο και ασχοληθηκαν οι περισσοτεροι/ες σοβαρα εκει... τωρα στα γενικης... εγινε μια... ψιλοπροσπαθεια απο ορισμενους καθηγητες... νταξει

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nektariosmakris έγραψε στις 19:00, 12-05-13:

και απο τους μαθητες κιριως.αφου το βλεπεις μπαινει ενας καθηγητης στην μια ταξη και κανουν ενα ψιλομαθημα μπαινει και σε μια άλλη και τιποτα μονο φασαρια και χαβαλες

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 20:25, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από nektariosmakris
και απο τους μαθητες κιριως.αφου το βλεπεις μπαινει ενας καθηγητης στην μια ταξη και κανουν ενα ψιλομαθημα μπαινει και σε μια άλλη και τιποτα μονο φασαρια και χαβαλες
...απορροια της ικανοτητας ή οχι του καθηγητη να επιβαλλεται και να μπορει να πατησει ποδι εκει μεσα..συνηθως

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,775 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:33, 12-05-13:

Προσωπικά στο σχολείο που είμαι μόνο βιολογία κάνουμε καλό μάθημα. Γενικά δεν έχουμε καλούς καθηγητές οι περισσότεροι με το ζόρι έρχονται σχολείο, και δεν υπερβάλω.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 610 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 20:18, 02-01-14:

Ανύπαρκτο!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,775 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:21, 02-01-14:

Μη γενικεύεις υπάρχουν και καλοί καθηγητές. (μερικές φορές)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,661 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 20:34, 02-01-14:

Υπάρχουν κάποιοι καθηγητές που πραγματικά προσπαθούν να βοηθήσουν τα παιδιά και κάνουν καλό μάθημα, αλλά αυτοί είναι πολύ λίγοι. Στο σχολείο μας, οι περισσότεροι δεν κάνουν μάθημα. Μου πήρε λίγο καιρό στην αρχή της τρίτης λυκείου για να συνειδητοποιήσω ότι πλέον, ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει μέσα στην τάξη, να διαβάζει για το φροντιστήριο, να ακούει μουσική, να φωνάζει, ακόμα και να σηκώνεται όποτε θέλει και να βγαίνει έξω... για να μην πω τι γίνεται στα διαγωνίσματα με τα σκονάκια και την αντιγραφή που πέφτει στα μαθήματα γενικής πραγματικά, οι περισσότεροι έχουν απαξιώσει το σχολείο

Παράθεση

orange crush

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 22:39, 05-01-14:

Θα συμφωνήσω στο ότι οι καθηγητές πολλές φορές απλά δεν νοιάζονται και είναι στο χαβά τους .....αλλά αυτό που παρατηρώ εγώ είναι πως οι μαθητές φτάνουν στη γ' λυκείου με μία προδιάθεση ...απαιτούν να μη γίνεται καθόλου μάθημα γενικής ,να μιλάνε και στην κατεύθυνση να ρωτάνε απλά κάτι που δεν τους κόλλησε στο φροντιστήριο ή να το παίζουν έξυπνοι στους καθηγητές για να πάρουν καλό βαθμό. Φετός , στα γενικής , κανένας καθηγητής (με εξαίρεση 1-2 κομπλεξικούς) δε ζήτησε εργασία για το σπίτι ή να μάθουμε απ' έξω κάτι ...απλά ζήτησαν να προσέχουμε στο μάθημα και να συμμετέχουμε ..και έχουν όλοι διάθεση να κάνουν ένα καλό μάθημα. Αλλά όταν βλέπουν πως δεν καθόμαστε με τίποτα ήσυχοι και τους γράφουμε τελείως ...κάποια στιγμή τα παρατάνε κι αυτοί , κλείνουν τα αυτιά και τα μάτια και απλά τελειώνουν την ώρα
Ας μην τα ρίχνουμε όλα στους καθηγητές λοιπόν (είπαμε βέβαια , κομπλεξικοί πάντα θα υπάρχουν...)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους