Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,343 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,805 μηνύματα σε 96,226 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 961 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Zenouko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zenouko
H Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Zenouko έγραψε στις 10:46, 13-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Patikol
Μιλάω για τη διαδικασία των μετεγγραφών, καθώς τα αποτελέσματά τους βγήκαν στις 31 Οκτωβρίου και τα αποτελέσματα των ενστάσεων (για αυτούς που δεν πήραν) βγαίνουν Δεκέμβριο και μετά.
Και τώρα που κατάλαβα τι εννοείς. Ναι ξέρω πως είναι να ζεις μεσα στην αμφιβολία. Και εγώ περιμένω τώρα τα αποτελέσματα των ενστάσεων. Μακάρι να την πάρουμε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Patikol

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Patikol
Ο Patikol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Patikol έγραψε στις 12:47, 13-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Zenouko
Και τώρα που κατάλαβα τι εννοείς. Ναι ξέρω πως είναι να ζεις μεσα στην αμφιβολία. Και εγώ περιμένω τώρα τα αποτελέσματα των ενστάσεων. Μακάρι να την πάρουμε.
Μακάρι
Νομίζω αφού βρίσκεσαι και εσύ στην ίδια θέση μπορείς να καταλάβεις τη δυσανασχέτησή μου σχετικά με αυτούς που κάνουν κατάχρηση του συστήματος, και φυσικά δεν αναφέρομαι στους πραγματικούς και ηθικούς δικαιούχους που το έχουν ανάγκη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimis20
Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Dimis20 έγραψε στις 13:11, 13-11-17:

Μακάρι
Νομίζω αφού βρίσκεσαι και εσύ στην ίδια θέση μπορείς να καταλάβεις τη δυσανασχέτησή μου σχετικά με αυτούς που κάνουν κατάχρηση του συστήματος, και φυσικά δεν αναφέρομαι στους πραγματικούς και ηθικούς δικαιούχους που το έχουν ανάγκη.
Κανενας δε κανει καταχρηση του συστηματος. Οι μετεγγραφες δε δινονται σε οποιον να 'ναι για τον οποιοδηποτε λογο. Υπαρχει μοριοδοτηση συμφωνα με οικονομικα και κοινωνικα κριτηρια. Κατι που σημαινει οτι αυτος που ζητα μετεγγραφη το εχει αναγκη. Το αν καλυπτονται οι θεσεις η οχι δε ειναι ευθυνη του ατομου που ζηταει τη μετεγγραφη αλλα της σχολης. Γι' αυτο και δεν υπαρχει παντα συνοχη μεταξυ των μοριων που βγαζει καποιος και της βασης της σχολης στην οποια ζηταει να μετεγγραφει. Μη τα μπερδευουμε γιατι δημιουργουνται παρεξηγησεις.
Παράθεση

Patikol

Νεοφερμένος

O Patikol έγραψε στις 13:25, 13-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dimis20
Κανενας δε κανει καταχρηση του συστηματος. Οι μετεγγραφες δε δινονται σε οποιον να 'ναι για τον οποιοδηποτε λογο. Υπαρχει μοριοδοτηση συμφωνα με οικονομικα και κοινωνικα κριτηρια. Κατι που σημαινει οτι αυτος που ζητα μετεγγραφη το εχει αναγκη. Το αν καλυπτονται οι θεσεις η οχι δε ειναι ευθυνη του ατομου που ζηταει τη μετεγγραφη αλλα της σχολης. Γι' αυτο και δεν υπαρχει παντα συνοχη μεταξυ των μοριων που βγαζει καποιος και της βασης της σχολης στην οποια ζηταει να μετεγγραφει. Μη τα μπερδευουμε γιατι δημιουργουνται παρεξηγησεις.
Αγνοείς τον κεντρικό λόγο που έκανα ποστ εξ'αρχής. Δεν είπα ότι οι εν λόγω δεν πληρούν κριτήρια ή ότι δεν το έχουν ανάγκη. Οι εν λόγω μπορούσαν να μπουν στην σχολή που θέλουν από τη διαδικασία των πανελλαδικών, αφού συγκέντρωναν τα μόρια και με το παραπάνω, όσο και αν το έχουν ανάγκη ή όχι, όσα κριτήρια και αν πληρούν ή όχι. Από τη στιγμή που, ενώ μπορούσαν άνετα, δεν μπήκαν από τη διαδικασία των πανελλαδικών, για τους Χ,Ψ λόγους (π.χ. άλλαξαν γνώμη), είναι κατάχρηση του συστήματος να χρησιμοποιούν μεταγραφή και να παίρνουν μια θέση, άσχετα από το αν τυπικά έχουν το δικαίωμα να το κάνουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Patikol : 13-11-17 στις 13:30.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 13:37, 13-11-17:

Αγνοείς τον κεντρικό λόγο που έκανα ποστ εξ'αρχής. Δεν είπα ότι οι εν λόγω δεν πληρούν κριτήρια ή ότι δεν το έχουν ανάγκη. Οι εν λόγω μπορούσαν να μπουν στην σχολή που θέλουν από τη διαδικασία των πανελλαδικών, αφού συγκέντρωναν τα μόρια και με το παραπάνω, όσο και αν το έχουν ανάγκη ή όχι, όσα κριτήρια και αν πληρούν ή όχι. Από τη στιγμή που, ενώ μπορούσαν άνετα, δεν μπήκαν από τη διαδικασία των πανελλαδικών, για τους Χ,Ψ λόγους (π.χ. άλλαξαν γνώμη), είναι κατάχρηση του συστήματος να χρησιμοποιούν μεταγραφή και να παίρνουν μια θέση, άσχετα από το αν τυπικά έχουν το δικαίωμα να το κάνουν.
Οχι, δεν ειναι. Ακριβως γιατι τους το επιτρεπει το συστημα υπο συγκεκριμενες και πολυ αυστηρες συνθηκες. Το αν φτανουν οι θεσεις η οχι ειναι θεμα της σχολης (σε σχεση με αυτο που ανεφερες πριν), οχι του συστηματος η του εκαστοτε μαθητη. Αν ειναι τωρα να αναφερουμε το τι ειναι δικαιο και τι οχι σ'αυτο το εκπαιδευτικο συστημα θα εκραγει το κεφαλι μας. Φιλικα, παντα. Κι εγω την ιδια αγωνια με εσενα περναω εχοντας χτυπησει πολυ χαμηλα μορια στις πανελληνιες.
Παράθεση

Patikol

Νεοφερμένος

O Patikol έγραψε στις 13:46, 13-11-17:

Αν ειναι τωρα να αναφερουμε το τι ειναι δικαιο και τι οχι σ'αυτο το εκπαιδευτικο συστημα θα εκραγει το κεφαλι μας.
Δεν έχεις άδικο
Όπως και να 'χει, σέβομαι την άποψή σου και καλή τύχη και σε σένα
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 13:50, 13-11-17:

Δεν έχεις άδικο
Όπως και να 'χει, σέβομαι την άποψή σου και καλή τύχη και σε σένα
Επισης
Παράθεση

natasa123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη natasa123
H natasa123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H natasa123 έγραψε στις 19:11, 13-11-17:

Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω γινονται ακομη μετεγγραφές;
Και αν ναι μπορω να κανω μετεγγραφη σε μια σχολη η οποια δεν εχει καμια σχεση με αυτην που ειμαι τωρα?
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 19:12, 13-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από natasa123
Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω γινονται ακομη μετεγγραφές;
Και αν ναι μπορω να κανω μετεγγραφη σε μια σχολη η οποια δεν εχει καμια σχεση με αυτην που ειμαι τωρα?
Όχι και όχι.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,797 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 09:43, 14-11-17:

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω μια ερώτηση και ελπίζω να κάνω λάθος. Έβλεπα τις βάσεις για τις φετινές μεταγραφές και παρατήρησα ότι στο ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας, στο τμήμα Πληροφορικής που η φετινή βάση ήταν ~10.300 μόρια, ο τελευταίος που πήρε τη μεταγραφή είχε 14.500 . Το παρατήρησα και σε κάποιες άλλες σχολές και τμήματα αυτό. Από τη στιγμή που με τα 14.500 έμπαινε άνετα στο συγκεκριμένο τμήμα, για ποιο λόγο ζήτησε μεταγραφή από κάποιο άλλο και μάλιστα την πήρε καταλαμβάνοντας και μία από τις λίγες θέσεις; Μου διαφεύγει κάτι ή αυτά τα άτομα απλά μετάνιωσαν τη πόλη που δήλωσαν και είπαν ας πάρουμε μια θέση απ'τις μεταγραφές;
Αν κοιτάξεις την εγκύκλιο των μετεγγραφών, θα δεις ότι δικαίωμα για αίτηση μετεγγραφής δεν έχουν μόνο αυτοί που έδωσαν φέτος πανελλαδικές αλλά και άλλες κατηγορίες όπως φοιτητές που βρίσκονται σε μεγαλύτερο έτος σπουδών, φοιτητές προηγούμενων ετών που έκαναν χρήση του 10% κτλ. Θέλω να σου πω ότι είναι λάθος να συγκρίνεις τη βάση εισαγωγής της σχολής με τη βάση μετεγγραφών γιατί η βάση της σχολής έχει να κάνει αποκλειστικά με την κατηγορία των φετινών επιτυχόντων, πράγμα που δεν ισχύει για τη βάση των μετεγγραφών. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
Παράθεση

mpa23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpa23
Ο mpa23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O mpa23 έγραψε στις 15:04, 15-11-17:

γεια σας.Σημερα ηταν η τελευταια μερα υποβολης δικαιολογητικων για την μετεγγραφή αλλα η σχολη ηταν κλειστη λόγω πολυτεχνείου .Ξερει κανεις αν θα δωσουν παραταση;Εχει τυχει σε κανεναν αυτο;
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 15:34, 15-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από mpa23
γεια σας.Σημερα ηταν η τελευταια μερα υποβολης δικαιολογητικων για την μετεγγραφή αλλα η σχολη ηταν κλειστη λόγω πολυτεχνείου .Ξερει κανεις αν θα δωσουν παραταση;Εχει τυχει σε κανεναν αυτο;
Αν δεν κάνω λάθος αυτό εξαρτάται απο την σχολή. Επίσεις θα είχες περίπου μια εβδομάδα για να πας το δικαιολογητικά.....
Παράθεση

mpa23

Νεοφερμένος

Ο mpa23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O mpa23 έγραψε στις 15:55, 15-11-17:

χαχα σωστα αλλα δεν ειχα ολα τα χαρτια και θα τα πηγαινα σημερα που μου ειχαν πει οτι μπορω να τα παω μεχρι τεταρτη 15/11..το λογικο δεν ειναι να με αφησουν να τα παω την δευτερα; υπαρχει περιπτωση να χασω την μεττεγραφη;

Αν δεν κάνω λάθος αυτό εξαρτάται απο την σχολή. Επίσεις θα είχες περίπου μια εβδομάδα για να πας το δικαιολογητικά.....
χαχα σωστα αλλα δεν ειχα ολα τα χαρτια και θα τα πηγαινα σημερα που μου ειχαν πει οτι μπορω να τα παω μεχρι τεταρτη 15/11..το λογικο δεν ειναι να με αφησουν να τα παω την δευτερα; υπαρχει περιπτωση να χασω την μεττεγραφη;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpa23 : 15-11-17 στις 15:55. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 16:15, 15-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από mpa23
δεν ειχα ολα τα χαρτια και θα τα πηγαινα σημερα που μου ειχαν πει οτι μπορω να τα παω μεχρι τεταρτη 15/11..το λογικο δεν ειναι να με αφησουν να τα παω την δευτερα; υπαρχει περιπτωση να χασω την μεττεγραφη;
Αν έχει βγει επίσημη ανακοίνωση στο σάιτ της σχολής σου ότι οι μετεγγραφέντες φοιτητές θα κάνουν την εγγραφή τους από ... μέχρι 15/11/17, ουδεμία ευθύνη φέρεις. Θα πας το πρωί της Δευτέρας και θα τα καταθέσεις. Πες τους ότι πήγες και ήταν κλειστά. Δικό τους το λάθος! Πάντως όταν υπάρχει προθεσμία (για οποιοδήποτε θέμα), καλό είναι να μην αφήνετε να πάτε την τελευταία μέρα. Πάντα μπορεί να γίνει κάποια "στραβή" και να τρέχετε.
Παράθεση

mpa23

Νεοφερμένος

O mpa23 έγραψε στις 16:25, 15-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Αν έχει βγει επίσημη ανακοίνωση στο σάιτ της σχολής σου ότι οι μετεγγραφέντες φοιτητές θα κάνουν την εγγραφή τους από ... μέχρι 15/11/17, ουδεμία ευθύνη φέρεις. Θα πας το πρωί της Δευτέρας και θα τα καταθέσεις. Πες τους ότι πήγες και ήταν κλειστά. Δικό τους το λάθος! Πάντως όταν υπάρχει προθεσμία (για οποιοδήποτε θέμα), καλό είναι να μην αφήνετε να πάτε την τελευταία μέρα. Πάντα μπορεί να γίνει κάποια "στραβή" και να τρέχετε.
Το ξερω οτι επρεπε να ειχα παει νωριτερα απλα ειναι συγκεκριμενες μερες ανοιχτα η γραμματεια και μου πηρε λιγο χρονο να μαζεψω ολα τα χαρτια.Ευχαριστω πολυ παντως
Παράθεση

Panagiotis09 (Παναγιώτης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Panagiotis09
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O Panagiotis09 έγραψε στις 20:17, 15-11-17:

Γεια σας παιδιά!Πήρα μετεγγραφή για το τμήμα της Γεωγραφίας στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου πρέπει να κάνω διαγραφή από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.Να τονίσω πως η εγγραφή μου στη Μυτιλήνη έγινε ταχυδρομικώς και έτσι δεν πήγα καθόλου στο νησί.Πριν λίγη ώρα το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο έβγαλε ανακοίνωση πως μέχρι 22 Νοεμβρίου πρέπει να τους έχω στείλω μέσω μέιλ τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής.Γνωρίζετε αν η διαδικασία μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά ή έστω ξανά ταχυδρομικώς;Έχω ψιλοαγχωθεί,οπότε αν κάποιος πέρασε απο παρόμοια διαδικασία θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του.Να τονίσω πως έστειλα ένα μέιλ στη Γραμματεία του τμήματος στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου αλλά δεν μου απάντησαν ακόμη.Ενδεχομένως θα μου απαντήσουν αύριο το πρωί που θα είναι ανοικτή η γραμματεία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 20:46, 15-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis09
Γεια σας παιδιά!Πήρα μετεγγραφή για το τμήμα της Γεωγραφίας στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου πρέπει να κάνω διαγραφή από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.Να τονίσω πως η εγγραφή μου στη Μυτιλήνη έγινε ταχυδρομικώς και έτσι δεν πήγα καθόλου στο νησί.Πριν λίγη ώρα το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο έβγαλε ανακοίνωση πως μέχρι 22 Νοεμβρίου πρέπει να τους έχω στείλω μέσω μέιλ τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής.Γνωρίζετε αν η διαδικασία μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά ή έστω ξανά ταχυδρομικώς;Έχω ψιλοαγχωθεί,οπότε αν κάποιος πέρασε απο παρόμοια διαδικασία θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του.Να τονίσω πως έστειλα ένα μέιλ στη Γραμματεία του τμήματος στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου αλλά δεν μου απάντησαν ακόμη.Ενδεχομένως θα μου απαντήσουν αύριο το πρωί που θα είναι ανοικτή η γραμματεία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλήτερα να πάρεις τηλέφωνο παρά να στείλεις e-mail.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O Panagiotis09 έγραψε στις 20:55, 15-11-17:

Καλήτερα να πάρεις τηλέφωνο παρά να στείλεις e-mail.
Τις προηγούμενες φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα στην επικοινωνία. Παραταυτα αν δω λάβω κάποια απάντηση μέχρι μια x ώρα θα τους πάρω οπωσδήποτε τηλέφωνο.
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 21:01, 15-11-17:

Τις προηγούμενες φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα στην επικοινωνία. Παραταυτα αν δω λάβω κάποια απάντηση μέχρι μια x ώρα θα τους πάρω οπωσδήποτε τηλέφωνο.
Okay αλλά άμα έχεις ψιλοαγχωθεί, λογικά θα θέλεις μια απάντηση άμεσα. Άρα θα ήταν καλύτερο να πάρεις τηλέφωνο, παρά να περιμένεις να σου απαντήσουν μέσω e-mail. Καλή τύχη.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Panagiotis09 έγραψε στις 21:30, 15-11-17:

Okay αλλά άμα έχεις ψιλοαγχωθεί, λογικά θα θέλεις μια απάντηση άμεσα. Άρα θα ήταν καλύτερο να πάρεις τηλέφωνο, παρά να περιμένεις να σου απαντήσουν μέσω e-mail. Καλή τύχη.
Εννοείται.Ευχαριστω πολύ.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 08:30, 16-11-17:

Εγω απλα εστειλα τα δικαιολογητικα στη σχολη τη Τριτη. Εχω ξεχασει μηπως κατι; :Ο
Παράθεση

kok99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kok99
Ο kok99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kok99 έγραψε στις 17:31, 16-11-17:

Εγω απλα εστειλα τα δικαιολογητικα στη σχολη τη Τριτη. Εχω ξεχασει μηπως κατι; :Ο
Πως γινεται να ξερουμε τι εστειλες; χαχαχα ελπιζω να μην ξεχασες κατι
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Panagiotis09 έγραψε στις 19:10, 16-11-17:

Δεν αρκεί μόνο να στείλεις τα δικαιολογητικά της μετεγγραφής αλλά να κάνεις και διαγραφή από το άλλο τμήμα.
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 19:44, 16-11-17:

Δεν αρκεί μόνο να στείλεις τα δικαιολογητικά της μετεγγραφής αλλά να κάνεις και διαγραφή από το άλλο τμήμα.
Η γραμματεία θα σας πει πότε να κάνετε διαγραφή απο την παλιά σχολή. Μη κανέτε καμία βλακεία και τρέχετε μετά.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 22:34, 16-11-17:

Η γραμματεία θα σας πει πότε να κάνετε διαγραφή απο την παλιά σχολή. Μη κανέτε καμία βλακεία και τρέχετε μετά.
Δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση από τη γραμματεία.

Αρχική Δημοσίευση από kok99
Πως γινεται να ξερουμε τι εστειλες; χαχαχα ελπιζω να μην ξεχασες κατι
Οχι ρε συ. Εννουσα μηπως ξεχασα να κανω κατι περα απο το να στειλω τα χαρτια

Το γνωριζω. Πως το κανουμε ομως;
Παράθεση

kok99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kok99
Ο kok99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kok99 έγραψε στις 22:38, 16-11-17:

Το γνωριζω. Πως το κανουμε ομως;
Νομίζω καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο την γραμματεία.Σίγουρα πάντως μην κάνεις κάτι χωρίς να είσαι σίγουρος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 17-11-17 στις 09:38. Αιτία: Διόρθωση quote
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 00:23, 17-11-17:

Δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση από τη γραμματεία.
Δεν νομίζω να βγάλει ανακοίνωση η γραμματεία... Ο καθένας είναι διαφορετικός. Πέρνα απο την σχολή σου ή πάρε τηλέφωνο και ρώτα τί πρέπει να κάνεις όταν τα χαρτιά είναι εντάξει.

EDIT: Από ότι φαίνεται έκανα λάθος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zenouko : 17-11-17 στις 09:50.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:49, 17-11-17:

Μετά την ανακοίνωση των μετεγγραφών οι σχολές όρισαν τις ημερομηνίες κατάθεσης των απαραίτητων δικαιολογητικών από τους επιτυχόντες. Μετά κάποιες μέρες αφού γίνει ο έλεγχος των δικαιολογητικών θα αναρτηθεί ονομαστικός πίνακας αυτών που εγκρίθηκε η μετεγγραφή τους (δηλ. αυτών που τα χαρτιά τους ήταν σωστά). Τότε ζητούν το πιστοποιητικό διαγραφής από την προηγούμενη σχολή προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή τους στη νέα τους σχολή. Αφού λοιπόν εσύ έστειλες τα δικαιολογητικά σου το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις για την ολοκλήρωση του ελέγχου τους και την ανακοίνωση της έγκρισης της μετεγγραφής σου. Μόνο μετά από αυτό θα ζητήσεις τη διαγραφή σου από την προηγούμενη σχολή.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 10:01, 17-11-17:

Μετά την ανακοίνωση των μετεγγραφών οι σχολές όρισαν τις ημερομηνίες κατάθεσης των απαραίτητων δικαιολογητικών από τους επιτυχόντες. Μετά κάποιες μέρες αφού γίνει ο έλεγχος των δικαιολογητικών θα αναρτηθεί ονομαστικός πίνακας αυτών που εγκρίθηκε η μετεγγραφή τους (δηλ. αυτών που τα χαρτιά τους ήταν σωστά). Τότε ζητούν το πιστοποιητικό διαγραφής από την προηγούμενη σχολή προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή τους στη νέα τους σχολή. Αφού λοιπόν εσύ έστειλες τα δικαιολογητικά σου το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις για την ολοκλήρωση του ελέγχου τους και την ανακοίνωση της έγκρισης της μετεγγραφής σου. Μόνο μετά από αυτό θα ζητήσεις τη διαγραφή σου από την προηγούμενη σχολή.
Χαρτια, χαρτια, χαρτια και ξανα χαρτια. Βαρεθηκα να εκτυπωνω και να στελνω.

Τελος παντων. Σε ευχαριστω
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 10:36, 17-11-17:

Χαρτια, χαρτια, χαρτια και ξανα χαρτια. Βαρεθηκα να εκτυπωνω και να στελνω.
Χα, χα! Δίκιο έχεις αλλά προσπάθησε να το πάρεις απόφαση γιατί από δω και μπρος ο,τι και να κάνεις, χαρτιά θα χρειάζεται να καταθέσεις!
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 12:25, 17-11-17:

Χα, χα! Δίκιο έχεις αλλά προσπάθησε να το πάρεις απόφαση γιατί από δω και μπρος ο,τι και να κάνεις, χαρτιά θα χρειάζεται να καταθέσεις!
Το καταλαβαινω
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 12:35, 17-11-17:

Πόσες είναι οι πιθανότητες τα χαρτιά να μην εγκριθούν;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 15:21, 18-11-17:

Πόσες είναι οι πιθανότητες τα χαρτιά να μην εγκριθούν;
Η διαδικασία είναι εντελώς τυπική εφόσον διαθέτεις όλα τα δικαιολογητικά για τους λόγους που επικαλέστηκες.
Παράθεση

Patikol

Νεοφερμένος

O Patikol έγραψε στις 12:09, Χθες:

Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: Ο τελευταίος που πήρε μεταγραφή στη σχολή που με ενδιαφέρει φέτος είχε 4 μόρια, εγώ με τα 3 έχω καμιά πιθανότητα στην ένσταση ή να μην περιμένω καν;
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 12:14, Χθες:

Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: Ο τελευταίος που πήρε μεταγραφή στη σχολή που με ενδιαφέρει φέτος είχε 4 μόρια, εγώ με τα 3 έχω καμιά πιθανότητα στην ένσταση ή να μην περιμένω καν;
Ρε συ αυτο με τα μορια που το βλεπεις;
Παράθεση

Patikol

Νεοφερμένος

O Patikol έγραψε στις 12:23, Χθες:

Δεν σου βγαλε όταν έκανες την αίτηση στο transfer.it τα μόρια που δικαιούσαι;

Μέχρι προχθές λειτουργούσε το σαιτ, τώρα είναι "Εκτός Λειτουργίας"
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 12:57, Χθες:

Δεν σου βγαλε όταν έκανες την αίτηση στο transfer.it τα μόρια που δικαιούσαι;

Μέχρι προχθές λειτουργούσε το σαιτ, τώρα είναι "Εκτός Λειτουργίας"
Μάλλον λέει για τις βάσεις.

Τσέκαρε εδώ αν θες να δεις τις βάσεις
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 13:27, Χθες:

Δύσκολο!
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 13:35, Χθες:

Μάλλον λέει για τις βάσεις.

Τσέκαρε εδώ αν θες να δεις τις βάσεις
Τα μορια κριτηριων που γραφονται στη λιστα φανταζομαι ειναι αυτα με τα οποια κρινονται οι μετεγγραφες μας ετσι;

Γιατι βλεπω οτι για διοικησης επιχειρησεων θεσ/νικης θελει 6 μορια ενω εγω συγκεντρωνω 5.

Επισης, λεει οτι εχουν παρθει και οι 20 θεσεις που προοριζονται για μετεγγραφη.

Λετε να μη δεχθουν την ενσταση μου; Διορθωστε με κιολας αν κανω καπου λαθος
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 13:51, Χθες:

Αν έχεις τον ανώτατο αριθμό μορίων από οικονομικά κριτήρια δεν υπολογίζεται τίποτα άλλο.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 14:44, Χθες:

Αν έχεις τον ανώτατο αριθμό μορίων από οικονομικά κριτήρια δεν υπολογίζεται τίποτα άλλο.
Εγινε
Παράθεση

xristarac

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xristarac
Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O xristarac έγραψε στις 15:24, Χθες:

Έχετε ακούσει Ποτε βγαίνουν τα αποτελέσματα των ενστάσεων;
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 16:08, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από xristarac
Έχετε ακούσει Ποτε βγαίνουν τα αποτελέσματα των ενστάσεων;
Τέλη Νοεμβρίου - Αρχές Δεκεμβρίου
Παράθεση

Patikol

Νεοφερμένος

O Patikol έγραψε στις 16:33, Χθες:

Χωρίς να ξέρω κάτι πάντως, το transfer.it έχει πέσει και η τελευταία φορά που έπεσε ήταν το ΣΚ πριν την ανακοίνωση των μεταγραφών.
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 17:40, Χθες:

Χωρίς να ξέρω κάτι πάντως, το transfer.it έχει πέσει και η τελευταία φορά που έπεσε ήταν το ΣΚ πριν την ανακοίνωση των μεταγραφών.
Δεν νομίζω να έχει "πέσει" η σελίδα. Μάλλον έχουν κλείσει την σελίδα γιατί δεν μπορείς να κάνεις ένσταση πια και δεν υπάρχει άλλος λόγος η σελίδα να λειτουργεί. Εκτός και αν θες να εκτυπώσεις το χάρτι της ένστασης αλλά λογικά θα μπόρεις όταν βγουν τα αποτελέσματα.
Παράθεση

Patikol

Νεοφερμένος

O Patikol έγραψε στις 12:35, Σήμερα:

Επανήλθε σήμερα η σελίδα, μόλις κάνω σύνδεση μου βγάζει:

"Δεν έχουν αποσταλεί επαρκή στοιχεία για την πρόσβαση στην εφαρμογή Μετεγγραφών. Εφόσον πληροίτε τις προϋποθέσεις συμμετοχής, επικοινωνήστε με τη γραμματεία του τμήματός σας για την επαλήθευση ή ενημέρωση των στοιχείων που αποστέλλονται"

Με τον πόνο μας παίζουν;

EDIT: μπορεί να φταίει ο σερβερ του τει ηπείρου που είμαι γραμμένος γιατί όπως φαίνεται έχει πέσει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Patikol : Σήμερα στις 12:39.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 13:23, Σήμερα:

΄Οταν είναι έτοιμα τα αποτελέσματα των ενστάσεων, θα βγει ανακοίνωση στο σάιτ του Υπουργείου όπως έγινε και στις κανονικές μετεγγραφές. Μην τρελαίνεστε!
Παράθεση

Gate13ftw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gate13ftw
Ο Gate13ftw αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Gate13ftw έγραψε στις 14:56, Σήμερα:

Χαίρεται,θα ήθελα να ρωτήσω για το πως λειτουργούν οι μεταγραφές. Είμαι το μοναδικό παιδί της οικογένεια με πολύ χαμηλό οικογενειακό εισόδημα.(Οι πόλεις και οι σχολές που θα πω είναι εντελώς τυχαίες).Αν εγώ περάσω μηχανολόγος μηχανικός πχ Θεσσαλονίκη και μένω μόνιμα σε μια άλλη πόλη που έχει την ίδια σχολή όπως Πάτρα.Θα μπορέσω να πάρω μεταγραφή αφού η μόνιμη κατοικία μου θα βρίσκεται στην Πάτρα, το εισόδημα της οικογένειάς μου είναι χαμηλό αλλά είμαι μοναχοπαίδι; Επαναλαμβάνω οι σχολές και οι πόλεις είναι τυχαίες.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 17:10, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Gate13ftw
Χαίρεται,θα ήθελα να ρωτήσω για το πως λειτουργούν οι μεταγραφές. Είμαι το μοναδικό παιδί της οικογένεια με πολύ χαμηλό οικογενειακό εισόδημα.(Οι πόλεις και οι σχολές που θα πω είναι εντελώς τυχαίες).Αν εγώ περάσω μηχανολόγος μηχανικός πχ Θεσσαλονίκη και μένω μόνιμα σε μια άλλη πόλη που έχει την ίδια σχολή όπως Πάτρα.Θα μπορέσω να πάρω μεταγραφή αφού η μόνιμη κατοικία μου θα βρίσκεται στην Πάτρα, το εισόδημα της οικογένειάς μου είναι χαμηλό αλλά είμαι μοναχοπαίδι; Επαναλαμβάνω οι σχολές και οι πόλεις είναι τυχαίες.
Διάβασε τα παρακάτω για να λύσεις τις απορίες σου
1) Ν.4332/15 (ΦΕΚ 76 τ.Α΄/9-7-2015 - σελίδες 732 και 733) http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...aD0Wjtj2kD4hAW
2) Υπουργική Απόφαση 158978/Ζ1/27-9-2016 (ΦΕΚ 3153 τ.Β΄/30-9-2016 -σελίδες 32919-32923) http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...jpQm-kl3P7tkrq
3) Ν.4115/13 (ΦΕΚ 24 τ.Α΄/30-1-2013 - σελίδα 471) http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...WFK60B0Sg6GXAU
4) Εγκύκλιος μετεγγραφών ακαδημαικού έτους 2017-18 https://www.minedu.gov.gr/publicatio...E%A4%CE%99.pdf
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους