Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,074 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 436 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΙΕΚ: ποια είναι η γνώμη σας;

ev90l!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ev90l!
H ev90l! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ev90l! έγραψε στις 16:12, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από kondar
Πραγματι!!!Βλεπω διαφημισεις απο ιεκ και λενε:Σπουδασε τωρα ΒΟΗΘΟΣ ταδε,το αλλο,το παραλλο και παει λεγοντας.Απλα ξεφτιλα για να τα οικονομανε τα ιεκ.Οι ιδιωκτητες τους εννοειτε πως δεν νοιαζονται για το μελλον αυτων που πηγαινουν αλλα το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα....
Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη.
καλα αυτο δεν ειναι τπτ.. πολλες φορες δε λενε καν οτι βγαινεις βοηθος για να προσελκυσουν περισσοτερα ατομα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη VouDou
Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 17:36, 24-09-09:

Μην τα μπερδεύουμε όλα και στο μυαλό μας και κρίνουμε τα πάντα με τα ίδια μέτρα και σταθμά! Εξηγώ...

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης-Νάξος
σχετικα με το ποια ειναι η γνωμη μου με για ιεκ ,συγγνωμη αν θα στεναχωρησω καποιους φιλους ,αλλα νομιζω οτι προσφερουν ελλιπή γνωση,(αλλωστε δυο χρονια ειναι πολυ λιγα),και ερκετοι φιλοι μου που εχουν τελειωσει ιεκ μου εχουν πει οτι οι γνωσεις που προσφερουν ειναι αρκετα ελλιπεις (αναφερω συγκεκριμενα το επαγγελμα του ηλεκτρονικου-η αποψη αυτη εχει διατυπωθεί απο φιλο που φοιτα σε δημοσιο ιεκ)

για την αγορα εργασιας δεν γνωριζω τι παιζει ,αλλα πιστευω οτι καποια επαγγελματα εχουν απορροφηση απο ιεκ ,ωστοσο καποια αλλα (πχ προγραμματιστης,προγραμματιστης παιχνιδιων κτλ) ειναι επιεικώς απαραδεκτα καθως τα αντιστοιχα αει και τει σαφως δινουν την δυνατοτητα για καλυτερη γνωση του αντικειμενου και οχι μερικων κλαδων του.
Τα ΙΕΚ ανήκουν στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δεν είναι ΑΕΤ/ΑΤΕΙ (δηλαδή τριτοβάθμια). Δεν θα γίνεις από ΙΕΚ ο «superduper επιστήμονας» που θα ξέρεις τα πάντα γύρω από ένα «επιστημονικό/γνωστικό» αντικείμενο όπως ένας πτυχιούχος Τριτοβάθμιας Εκαπίδευσης. Αν π.χ. ο Μιχάλης-Νάξος συγκρίνει το ΙΕΚ με το ΑΤΕΙ, όντως αυτού του ΙΕΚ ξέρει λιγότερα. Αν το συγκρίνει όμως με τον απόφοιτο του ΤΕΕ/ΕΠΑΛ, τότε ο ΙΕΚ ξέρει περισσότερα (σχεδόν, δες και παρακάτω)...

Με λίγα λόγια είναι η (φυσική) μετεξέλιξη αυτού που παλιά μαθήτευε σε έναν τεχνίτη (της γειτονιάς συνήθως) και μετά από λίγο καιρό (με τα ένσημα για το κράτος τότε) «βαφτιζότανε» ξέρω ʽγώ υδραυλικός, ψυκτικός, ηλεκτρολόγος, μαρμαράς, ξυλουργός κ.λ.π. κ.λ.π.. Σήμερα (και στα πλαίσια της Ε.Ε.) όλα πρέπει να έχουν πιστοποιηθεί επισήμως (και όχι με «βαφτίσια»), ακόμα και οι «τεχνίτες». Αυτό το πράττουν σήμερα τα ΤΕΕ/ΕΠΑΛ/ΟΑΕΔ/ΙΕΚ!

Μάλιστα, το ΙΕΚ για τον ΑΣΕΠ παίζει στα «προσόντα», όπως ακριβώς για τον ΑΤΕΙ/ΑΕΙ το master!!!! Δηλαδή, ένας που τελείωσε ΤΕΕ π.χ. υδραυλικός και κάνει στο ΙΕΚ πάλι υδραυλικός, τότε έχει plus 150 μοριάκια για το επιπλέον του προσόν (τα ΙΕΚ με τα ΕΠΑΛ/ΤΕΕ/ΟΑΕΔ θεωρείται ότι ανήκουν στην ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα).

Περί «Προγραμματιστής» που αναφέρθηκε, πολύ απλά από ΙΕΚ δεν βγαίνεις! Διεξοδικότερα, οι ειδικότητες ΙΕΚ στον τομέα της «Πληροφορικής» είναι (copy-paste από το site, για αυτό τα κεφαλαία): ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΣΑ (multimedia), ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, ΔΙΚΤΥΩΝ & ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ & ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ INTRANET - INTERNET, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΚΤΥΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ INTERNET, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΛΕΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΚΤΥΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ (VIDEOGAMES)...

Παρατηρούμε λοιπόν, ότι σε όλες τις ειδικότητες λέει «ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΑΔΕ», δηλαδή «μαθητεύεις»... Δεν ξέρεις να τα φτιάχνεις ο ίδιος, ούτε θα σε προσλάβουν (δεν γίνεται κιόλας) ως το άτομο που θα «φτιάχνεις τα video games»!!!

παντως στα ιεκ αυτο που με ενοχλει ειναι οτι ενω υπαρχουν πανεπιστημιακες σχολες με παρεμφερες αντικειμενο πολλοι τα επιλεγουν γιατι βαριουνται να ξαναπροσπαθησουν να δωσουν πανελληνιες...δεν αναφερομαι σε ολους ,φυσικα,ενω ειναι διατεθειμένοι να δωσουν πολλα χρηματα στα ιεκ (ιδιαιτερα στα ιδωιτικα)
Αυτό είναι στην ελεύθερη επιλογή του καθενός. Άμα βαριέται κάποιος να διαβάσει υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές. Δεν είναι άλλωστε για όλους τα Πανεπιστήμια, ούτε έχουν όλοι τις ικανότητες να εισαχθούν σα αυτά! Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να τα σκάσει σε Ιδιωτικό ΙΕΚ (αντί να πάει στο Δημόσιο), επίσης είναι προσωπική του επιλογή.

γενικα θεωρω την υπαρξη τους μη αναγκαια ,για το κοινωνικο συνολο (για τους ιδιοκτητες τους ειναι σιγουρα) αφου ειτε μεσω επαλ ,ειτε μεσω τει και αει προσφερεται ολοκληρωτικη γνωση ενος αντικειμενου

Περί ΕΠΑΛ και ΑΤΕΙ δεν προσφέρεται «ολοκληρωτική γνώση ενός αντικειμένου». Για αυτό είναι σχεδιασμένα έτσι τα προγράμματά τους μόνο στα ΑΕΙ. Από εκεί και πέρα (ακαδημαϊκά μιλάω) αρχίζουν οι «εκπτώσεις». Περαιτέρω, για τη θεσμοθετημένη Πολιτεία έχουν ορισθεί και «εκπτώσεις» ΚΑΙ εργασιακά!

Σκεφτείτε όμως και το εξής: Αναφέρθηκε ότι τα ΙΕΚ είναι 2 έτη, ενώ τα ΑΤΕΙ 3.5 (αντίστοιχα 2.5 και 4 έτη με τις πρακτικές). Είναι μεγάλη η διαφορά στις "εκπτώσεις"? Και γιατί να λένε κάποιοι είναι το ίδιο τότε τα ΑΤΕΙ (3.5 έτη είπαμε) με τα 5ετή ΑΕΙ? Τροφή για σκέψη... (έντιτ: Σπουδαστές ΙΕΚ αναρωτιούνται, γιατί να είναι κατώτεροι των ΑΤΕΙ με 1, 1.5 έτος λιγότερο???? Επειδή έκαναν και μία φυσική και μία χημεία???? Σας θυμίζουν τίποτα όλα αυτά????

εντιτ: φτανει πια με αυτα τα επαγγελματα του βοηθου διαιτολογου ,φουρναρη ,ταξιτζη,χωρις να θεωρω το επαγγλεμα του ταξιτζη και του φουρναρη υποδεεστερο εχω να ρωτησω ,προκειμενου να τα παιρνουν τα ιεκ χοντρα,μηπως επιννουν επαγγελματα τα οποια δεν εχουν αντικρισμα???
και αν μου πειτε ,οτι ναι εχουν αντικρισμα ,θα ημουν πολυ περιεργος να μαθω ποσο αμοιβονται τα παραπανω επαγγελματα!
Τα ΙΕΚ ιδρύθηκαν το 1993 (πάλι καταλήψεις και διαμαρτυρίες για αυτό το λόγο) με τις πιέσεις της Ε.Ε.. Ο λόγος αναφέρθηκε παραπάνω. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές «ταχύτητες» στην «τεχνική» εκπαίδευση (ΤΕΣ/ΤΕΛ/ΟΑΕΔ/ΤΕΕ/ΕΠΑΛ/ΙΕΚ/ΑΤΕΙ), που όντως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν για τα περιορισμένα οικονομικά δεδομένα της ελληνικής αγοράς εργασίας. Εδώ δεν θα κρίνουμε ποιες βαθμίδες είναι αναγκαίες και ποιες όχι (ενδεχομένως και όλες), ωστόσο θα συμφωνήσω στο ότι θα έπρεπε να μπει «νοικοκύρεμα» στις ειδικότητες, ποιες χρειαζόμαστε πραγματικά και σε ποια βαθμίδα «εκπαίδευσης» (χλωμό το ΥΠΕΠΘ να κάνει ποτέ τίποτα τέτοιο. Εδώ έχει κάνει άλλα πράγματα μπάχαλο, αυτό θα φτιάξει)?
Και βάζω το «εκπαίδευση» με «αυτάκια», γιατί τα ΙΕΚ ΔΕΝ είναι εκπαίδευση, αλλά ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ (έχει μεγάλη διαφορά), όπως λέει και το αρτικόλεξό τους (Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης)!

έντιτ για την περιέργεια: Πολύ γνωστό μου άτομο (δεν ήταν μαθητής που διάβαζε) έχει τελειώσει ΙΕΚ και ο μισθός του τώρα είναι κοντά στα 900 ευρώ καθαρά!

Πραγματι!!!Βλεπω διαφημισεις απο ιεκ και λενε:Σπουδασε τωρα ΒΟΗΘΟΣ ταδε,το αλλο,το παραλλο και παει λεγοντας.Απλα ξεφτιλα για να τα οικονομανε τα ιεκ.Οι ιδιωκτητες τους εννοειτε πως δεν νοιαζονται για το μελλον αυτων που πηγαινουν αλλα το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα....
Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη.
Για αυτό προσέχουμε τί πάμε να φοιτήσουμε ή σπουδάσουμε και πού... Και το ποιο σημαντικό προσέχουμε εξʼ αρχής αυτό που φωνάζουμε οι μεγαλύτεροι: ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και τα ΙΕΚ (Δημόσια/Ιδιωτικά) και τα ΑΤΕΙ και τα ΑΕΙ. Ακόμα υπάρχουν ΑΤΕΙ και ΑΕΙ που δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα!!!! Άλλο τί σχολές φτιάχνει το ΥΠΕΠΘ, άλλο τί μαθαίνεις μέσα στη σχολή και άλλο τί σου δίνεται η δυνατότητα στην αγορά εργασίας. Δεν είναι πάντα 100% αυτονόητο (ιδιαίτερα στην Ελληνική κοινωνία).

Και μετά αφού πληροφορηθούμε σωστά από τους ειδικούς, αν θέλουμε πάμε «και τα σκάμε»!!! Τα λεφτά σας δεν είναι για πέταμα!

Αυτά από μένα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

planety

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη planety
H planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H planety έγραψε στις 18:19, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από VouDou
ημερομίσθια: εργασία την ημέρα (8ωρο) και ένσημα (τα ολόκληρα) ΜΟΝΟ στο ΙΚΑ.

yeap (εκτός και αν κάνεις την προαιρετικού τύπου εξαμηνιαία πρακτική που προσμετράται και άρα "γλυτώνεις" 6 μήνες από τα ημερομίσθια)...

και που μπορεις να δουλευεις ετσι ως βοηθος διαιτολογου που θα εισαι;; υπαρχει πουθενα θεση βοηθου διαιτολογου;; δεν το εχω ακουσει.

επισης Voudou, να σε ρωτησω κατι, οταν λες οτι τα παιδια απο τα ΙΕΚ παίρνουν μορια για τον ασεπ τι εννοεις;; και στις εκπαιδευτικες ειδικοτητες ισχυει αυτο;; φανταζομαι υπαρχουν, ελπιζω να μην πεταξα ξανθια κοτσανα... συγχωρεστε την ξανθια απορια μου..

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 18:41, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από planety
και που μπορεις να δουλευεις ετσι ως βοηθος διαιτολογου που θα εισαι;; υπαρχει πουθενα θεση βοηθου διαιτολογου;; δεν το εχω ακουσει.
Θαρρώ όπου υπάρχουν Διαιτολόγοι-Διατροφολόγοι από ΑΕΙ/ΑΤΕΙ με άδεια εργασίας (δεν είμαι 100% σίγουρος αν ο Διαιτολόγος έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ξέρω όμως ότι υπάρχει "Σύλλογος/Σύνδεσμος Διαιτολόγων").

επισης Voudou, να σε ρωτησω κατι, οταν λες οτι τα παιδια απο τα ΙΕΚ παίρνουν μορια για τον ασεπ τι εννοεις;;
Τα παιδιά από το ΙΕΚ παίρνουν μόρια για τον ΑΣΕΠ, όταν υποβάλλουν αίτηση για θέση ΔΕ (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) με σειρά προτεραιότητας στην Ειδικότητα που πρεσβεύει το πτυχίο τους έτσι και αλλιώς (αφού έχουν τη ΒΕΚ, Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης ΚΑΙ την Πιστοποίηση που λέγαμε ΚΑΙ την άδεια εργασίας όπου και όταν ζητείται). Από εκεί και πέρα (εδώ θα πώ για το extra 150αρι που ανέφερα πριν), αν είχε την ειδικότητα που ζητείται ΚΑΙ στο απολυτήριο λυκείου, τότε προσλαμβάνεται με το πτυχίου Λυκείου (για θέσεις πάντα ΔΕ μιλάμε) και το ΙΕΚ λαμβάνεται ως 2ο πτυχίο τηε ίδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας και προσδίδει plus μόρια στα προσόντα σου.

και στις εκπαιδευτικες ειδικοτητες ισχυει αυτο;; φανταζομαι υπαρχουν, ελπιζω να μην πεταξα ξανθια κοτσανα... συγχωρεστε την ξανθια απορια μου..
Και ναι και όχι. Αν αναφέρεσαι με τον όρο "εκπαιδευτικές ειδικότητες" σε αυτές που είναι ευρέως γνωστές (π.χ. Φιλόλογος, Μαθηματικός, Φυσικός, Γυμναστής κτλ κτλ) ΔΕΝ υπάρχουν στα ΙΕΚ.

Αν αναφέρεσαι σε ειδικότητες πιο σπάνιες (π.χ. κομμωτής), που είναι δηλαδή σε ορισμένα ΤΕΕ αυτές οι ειδικότητες (ως ΤΕΣ τις ήξερα στα χρόνια μου, sorry αλλά δεν είμαι σίγουρος 100% για το πώς λέγονται τώρα... πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ), τότε απλά δίνεις στους σχετικούς γραπτούς ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ το ΑΣΕΠ που είναι για πρόψληψη καθηγητών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Εκεί απλά χρειάζεται να έχεις κάποιο πτυχίο π.χ. του Κομμωτή (το πτυχίο του ΙΕΚ στο παράδειγμά μας), για να έχεις το δικαίωμα να συμμετέχεις στο Διαγωνισμό και αν πετύχεις να διοριστείς και διδάξεις τους επόμενους κομμωτές.

Επίσης, στα ΙΕΚ για Ωρομίσθιος Καθηγητής (μορφή "εκπαίδευσης") μπορείς να συμμετέχεις ΚΑΙ με πτυχίο ΙΕΚ (ΒΕΚ και Πιστοποίηση). Δεν σε αποκλείει ο νόμος...
-----------------------------------------
Α, τώρα θυμήθηκα ότι είπες πριν ότι έχεις ήδη πτυχίο ΑΕΙ και μόλις τώρα σκέφτηκα μήπως εννοούσες "εκπαιδευτική ειδικότητα" έχοντας στο νου σου το πτυχίο ΑΕΙ (που ίσως είναι και "εκπαιδευτικής ειδικότητας")...

Όχι, το πτυχίο ΙΕΚ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν λαμβάνεται καν υπόψη. Ισχύουν όμως πάνω-κάτω αυτά που σου ανέφερα στην παράγραφο "αν αναφέρεσαι σε ειδικότητες ... διδάξεις επόμενους κομμωτές". Περίμενε όμως λίγο να βρω και ένα σχετικό thread που τα είχαμε αναλύσει (αναφέρομαι στις "εκπαιδευτικές ειδικότητες")...
Ευτυχώς που το γέρικο μυαλό μου ακόμα δουλεύει καλά και τα θυμάται...

Δες εδώ: http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48004&page=2 και την επόμενη σελίδα άμα είναι...

Παράθεση

planety

Καθηγητής

H planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H planety έγραψε στις 19:05, 24-09-09:

[quote=VouDou;606814]Θαρρώ όπου υπάρχουν Διαιτολόγοι-Διατροφολόγοι από ΑΕΙ/ΑΤΕΙ με άδεια εργασίας (δεν είμαι 100% σίγουρος αν ο Διαιτολόγος έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ξέρω όμως ότι υπάρχει "Σύλλογος/Σύνδεσμος Διαιτολόγων").

επισης Voudou, να σε ρωτησω κατι, οταν λες οτι τα παιδια απο τα ΙΕΚ παίρνουν μορια για τον ασεπ τι εννοεις;;

Τα παιδιά από το ΙΕΚ παίρνουν μόρια για τον ΑΣΕΠ, όταν υποβάλλουν αίτηση για θέση ΔΕ (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) με σειρά προτεραιότητας στην Ειδικότητα που πρεσβεύει το πτυχίο τους έτσι και αλλιώς (αφού έχουν τη ΒΕΚ, Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης ΚΑΙ την Πιστοποίηση που λέγαμε ΚΑΙ την άδεια εργασίας όπου και όταν ζητείται). Από εκεί και πέρα (εδώ θα πώ για το extra 150αρι που ανέφερα πριν), αν είχε την ειδικότητα που ζητείται ΚΑΙ στο απολυτήριο λυκείου, τότε προσλαμβάνεται με το πτυχίου Λυκείου (για θέσεις πάντα ΔΕ μιλάμε) και το ΙΕΚ λαμβάνεται ως 2ο πτυχίο τηε ίδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας και προσδίδει plus μόρια στα προσόντα σου.

Και ναι και όχι. Αν αναφέρεσαι με τον όρο "εκπαιδευτικές ειδικότητες" σε αυτές που είναι ευρέως γνωστές (π.χ. Φιλόλογος, Μαθηματικός, Φυσικός, Γυμναστής κτλ κτλ) ΔΕΝ υπάρχουν στα ΙΕΚ.

Αν αναφέρεσαι σε ειδικότητες πιο σπάνιες (π.χ. κομμωτής), που είναι δηλαδή σε ορισμένα ΤΕΕ αυτές οι ειδικότητες (ως ΤΕΣ τις ήξερα στα χρόνια μου, sorry αλλά δεν είμαι σίγουρος 100% για το πώς λέγονται τώρα... πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ), τότε απλά δίνεις στους σχετικούς γραπτούς ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ το ΑΣΕΠ που είναι για πρόψληψη καθηγητών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Εκεί απλά χρειάζεται να έχεις κάποιο πτυχίο π.χ. του Κομμωτή (το πτυχίο του ΙΕΚ στο παράδειγμά μας), για να έχεις το δικαίωμα να συμμετέχεις στο Διαγωνισμό και αν πετύχεις να διοριστείς και διδάξεις τους επόμενους κομμωτές.

Επίσης, στα ΙΕΚ για Ωρομίσθιος Καθηγητής (μορφή "εκπαίδευσης") μπορείς να συμμετέχεις ΚΑΙ με πτυχίο ΙΕΚ (ΒΕΚ και Πιστοποίηση). Δεν σε αποκλείει ο νόμος...
Α, τώρα θυμήθηκα ότι είπες πριν ότι έχεις ήδη πτυχίο ΑΕΙ και μόλις τώρα σκέφτηκα μήπως εννοούσες "εκπαιδευτική ειδικότητα" έχοντας στο νου σου το πτυχίο ΑΕΙ (που ίσως είναι και "εκπαιδευτικής ειδικότητας")...

Όχι, το πτυχίο ΙΕΚ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν λαμβάνεται καν υπόψη. Ισχύουν όμως πάνω-κάτω αυτά που σου ανέφερα στην παράγραφο "αν αναφέρεσαι σε ειδικότητες ... διδάξεις επόμενους κομμωτές". Περίμενε όμως λίγο να βρω και ένα σχετικό thread που τα είχαμε αναλύσει (αναφέρομαι στις "εκπαιδευτικές ειδικότητες")...
Ευτυχώς που το γέρικο μυαλό μου ακόμα δουλεύει καλά και τα θυμάται...

Δες εδώ: http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48004&page=2 και την επόμενη σελίδα άμα είναι...
εεε λοιπον εσυ είσαι θησαυρός! σε όλα απαντησες και με βοηθησες, ευχαριστω τα μαλα!!!! δεν εχω ξανακουσει για να ειμαι ειλικρινης οτι προσλαμβανεσαι καπου ως βοηθος διαιτολογου σε καποιο κεντρο ή σε κάποιο γραφείο. τι να κάνεις δηλαδή; να φέρνεις τον καφέ του διαιτολογου;; μαλλον από ό, τι φανταζομαι, γιατι δεν νομιζω οτι θα ερθει σε σενα ο πελατης, αλλα στο διαιτολογο. τι να πω... ευχαριστω πολυ πολυ παντως για τις απαντησεις!!!

Παράθεση

kondar (Κωνσταντινος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kondar
Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Πάτρας και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O kondar έγραψε στις 14:17, 25-09-09:

δεν εινι ακριβως ετσι ,μην κατηγοροποιουμε τους ανθρωπους με το που σπουδαζουν,εγω ξερω παιδια που ειναι εξαιρετικα εξυπν και φοιτουν σε ιεκ δεν σημαινει κατι και το οτι βαριουνται να ξαναδωσουν δεν σημαινει κατι για το επιπεδο γνωσεων τους,απλα τα ιεκ πολλες φορες δεν προσφερουν ουσιαστκα τιποτα.

παντως να προσεχουμε οταν μιλαμε για ανθρωπους...
Πιστεψε με εχω γνωρισει πολλους τετοιους στη ζωη μου και κατι ξερω.Μου αρεσει να λεω τα πραγματα με το ονομα τους και δεν με νοιαζει μηπως παρεξηγηθει κανενας...Το μηδεν το λεω μηδεν και το εικοσι το λεω εικοσι.Φυσικα δεν πρεπει να γενικευουμε τα πραγματα αλλα η αποψη μου αφορα την πλειοψηφια...

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη antara
H antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H antara έγραψε στις 00:51, 27-09-09:

=planety;δεν εχω ξανακουσει για να ειμαι ειλικρινης οτι προσλαμβανεσαι καπου ως βοηθος διαιτολογου σε καποιο κεντρο ή σε κάποιο γραφείο. τι να κάνεις δηλαδή; να φέρνεις τον καφέ του διαιτολογου;; μαλλον από ό, τι φανταζομαι, γιατι δεν νομιζω οτι θα ερθει σε σενα ο πελατης, αλλα στο διαιτολογο!

Ας πω και γω που έχω ακούσει...
Λοιπόν, στα γραφεία των διαιτολόγων, απασχολούνται άτομα που έχουν βγάλει ΙΕΚ διαιτητική. Τι κάνουν αυτά τα άτομα?
Σίγουρα κάνουν τον καφέ του διαιτολόγου, οκ, επίσης όμως,δέχονται πρώτα αυτοί τον πελάτη, τον ζυγίζουν, τον λιπομετρούν και μετά πάει ο πελάτης στο διαιτολόγο - αφεντικό για να πάρει την καινούρια δίαιτα και να συζητήσουν τέλος πάντων την πορεία της προσπάθειας.

Υπάλληλος είσαι. Και κάνεις τη λάντζα. Όπως γίνεται συνήθως με τους υπαλλήλους.

kondar:"Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη."

Κάνεις λάθος.

Παράθεση

planety

Καθηγητής

H planety έγραψε στις 15:51, 27-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από antara
Λοιπόν, στα γραφεία των διαιτολόγων, απασχολούνται άτομα που έχουν βγάλει ΙΕΚ διαιτητική. Τι κάνουν αυτά τα άτομα?
Σίγουρα κάνουν τον καφέ του διαιτολόγου, οκ, επίσης όμως,δέχονται πρώτα αυτοί τον πελάτη, τον ζυγίζουν, τον λιπομετρούν και μετά πάει ο πελάτης στο διαιτολόγο - αφεντικό για να πάρει την καινούρια δίαιτα και να συζητήσουν τέλος πάντων την πορεία της προσπάθειας.

μαλιστα, οκ, ευχαριστω, δεν το ηξερα οτι υπαρχει μια τετοια θεση. ουσιαστικα πρεπει να βρεις διαιτολογο που να θελει να εχει βοηθο, γιατι νομιζω οτι οι περισσοτεροι την κανουν μονοι τους τη δουλεια για να μην πληρωνουν αλλον, εκτος κι αν ειναι τοσο πολυασχολοι!!!!!! ευχαριστω πολυ παντως!

Παράθεση

kondar (Κωνσταντινος)

Φοιτητής

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Πάτρας και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O kondar έγραψε στις 23:12, 28-09-09:

kondar:"Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη."

Κάνεις λάθος.
Συγκλονιστικο!!!!!!!!!Βρηκαμε καινουρια ειδικοτητα για ΙΕΚ:Σπουδασε τωρα βοηθος διαιτολογου-καφετζη και απεκτησε παραλληλα το διπλωμα σου στην απαιτητικη διδικασια του ζυγισματος πελατη!!!!!!!3 σε 1

Παράθεση

planety

Καθηγητής

H planety έγραψε στις 12:41, 29-09-09:

ενταξει δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ειρωνευομαστε ετσι τους ανθρωπους. αν κατι δεν μας αρεσει, απλως δεν ασχολουμαστε με αυτο. δεν ειναι ωραιο ομως να κρινουμε ετσι και να μιλαμε με τετοιο σαρκασμο για κατι με το οποιο καποιος αλλος βγαζει το ψωμι του...

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

H antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H antara έγραψε στις 14:38, 29-09-09:

Συγκλονιστικο!!!!!!!!!Βρηκαμε καινουρια ειδικοτητα για ΙΕΚ:Σπουδασε τωρα βοηθος διαιτολογου-καφετζη και απεκτησε παραλληλα το διπλωμα σου στην απαιτητικη διδικασια του ζυγισματος πελατη!!!!!!!3 σε 1

Μου φαίνεται ότι απλά έχεις όρεξη για κουβέντα.

Παράθεση

kondar (Κωνσταντινος)

Φοιτητής

O kondar έγραψε στις 16:39, 30-09-09:

Μου φαίνεται ότι απλά έχεις όρεξη για κουβέντα.
Οχι.Πολυ απλα πιστευω οτι πρεπει σε αυτο το forum να βοηθαμε τους συμμαθητες μας στην επιλογη τους και οχι να τους λεμε μονο ωραια λογια.Το οτι τα ΙΕΚ συνεχως επινοουν καινουριες ειδικοτητες μονο και μονο για να τα οικονομησουν ειναι μια αληθεια΄οσο πικρη και αν ειναι...

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

H antara έγραψε στις 21:56, 30-09-09:

Από το να μην έχεις όμως καμία ειδικότητα, καλή είναι και η ειδικότητα από τα ΙΕΚ.
Ότι γνώση αποκτήσει κανείς, είναι συν στη ζωή του.

Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 11:36, 02-10-09:

Εχω την ιδεα πως τα ΙΕΚ ειναι gtpk αλλα μπορει να εχω και λαθος....Απλα μου εχει σχηματιστει αυτη η εικονα...

Παράθεση

planety

Καθηγητής

H planety έγραψε στις 13:42, 02-10-09:

πηγα χθες να διδαξω σε ιεκ πρωτο μαθημα... μαθημα σε ταξη εχω κανει εδω και δυο χρονια δουλευω σε γυμνασιο λυκειο, αλλα ρε παιδια, τοση ανταρα δεν την εχω ξαναδει... και η πλακα ποια ειναι.. οχι με αγορια, δεν εχω με αυτα προβλημα, ισα ισα εκει που εχω αγορια εχει και πιο πλακα το μαθημα.. αλλα εχω ενα τμημα με 25 κοριτσια που μου βγαλανε το λαδι... πώς να τις ηρεμησω χωρις να στριγγλιζω σαν την τρελη;; πραγματικα με φερανε στα ορια μου χθες... γυρισα με πονοκεφαλο.. ενω στο αλλο τμημα που ειχε πολλα αγορια και την πλακα μας καναμε και το μαθημα μας πηγε καλα.. τι προτεινετε ως σπουδαστες καποιοι;

Παράθεση

antonia9

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antonia9
H antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H antonia9 έγραψε στις 18:07, 04-10-09:

για τα ιεκ του οαεδ ξερετε τιποτα?δε μου φαινεται καλο..προγραμμα μαθηματων αραγε ισχυει οτι κ στα ιεκ του οεεκ;;;;;

Παράθεση

statistikos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη statistikos
Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 672 μηνύματα.

O statistikos έγραψε στις 11:55, 09-10-09:

Το απόλυτο χάσιμο χρόνου. Αν δεν δίνουν αυξημένα μόρια στους ΄πιστοποιημένους απόφοιτους ΙΕΚ για εισαγωγή σε ΤΕΙ δεν έχουν νόημα. ΄Στο μόνο που είναι χρήσιμα, είναι αν είσαι απόφοιτος λυκείου και θες να μπεις στο δημόσιο. Προσφέρουν έξτρα 150 μόρια.

Παράθεση

val

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη val
H val αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H val έγραψε στις 14:50, 12-10-09:

καλο θα ηταν αν δεν ξερετε κατι τουλαχιστον να μην το ειρωνευεστε...
εχω τελειωσει ιδιωτικο ιεκ βοηθος διαιτολογου...
αυτα που λετε ειναι απλα παραπληροφορηση εχω δουλεψει διπλα σε μεγαλους διαιτολογους και φυσικα οι αρμοδιοτητες δεν ειναι αυτες που λετε... και ο βοηθος βλεπει πελατες και ναι υπαρχουν πολλοι που προτιμουν τον βοηθο απο το ονομα ,γιατι σημασια εχει το ποσο θα προσεξεις και θα προσελκυσεις τον πελατη σε αυτη την δουλεια.
και οι διαιτολογοι θελουν βοηθους οχι για να τους φτιαχνουν τον καφε αλλα για να τους βοηθουν στην πολυ δουλεια ..επισης ξερετε το ζυγισμα ,η λιπομετρηση, και το ιστορικο καθε αλλο παρα παρακατιανη δουλεια της συστασης ενος διαιτολογιου δεν ειναι ...αυτο το ξερουν καλα οσοι εχουν παρακολουθηθει απο διαιτολογο...
οσο για τον μισθο ειναι αρκετα παραπανω απο τον βασικο ...
και κατι ακομα ισως στα ιεκ να μη μαθαινεις αρκετα πραγματα ειναι στο χερι σου ομως να εξελιχθεις ,οπως και καποιος ο οποιος εχει τελειωσει πανεπιστημιο με το ζορι δεν θερειται επαγγελματιας απλα επειδη εχει ενα χαρτι...
και για τους πιο ψαγμενους υπαρχει παραθυρακι να δουλεψουν μονοι τους για αυτο την επομενη φορα που θα ειρωνευτειτε κατι να ψαξετε καλυτερα για πληροφοριες......

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,657 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:32, 12-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από val
και για τους πιο ψαγμενους υπαρχει παραθυρακι να δουλεψουν μονοι τους για αυτο την επομενη φορα που θα ειρωνευτειτε κατι να ψαξετε καλυτερα για πληροφοριες......

Παράνομα και μόνο παράνομα μπορείς να ανοίξεις δικό σου μαγαζάκι με το χαρτί του ιδιωτικού ι.ε.κ. Επίσης το πανεπιστημιακό πτυχείο (και το δίπλωμα του τ.ε.ι.) δεν είναι απλά χαρτιά και δε τα δίνουν έτσι.
Για να μπεις σε ένα α.ε.ι - τ.ε.ι. πρέπει να έχεις τις σωστές βάσεις από το λύκειο σε μαθήματα όπως την χημεία- βιολογία- μαθήματικά. Το πανεπιστήμιο και το Τ.Ε.Ι. εμβαθύνουν και εξειδικεύουν τις γνώσεις σου στο τομέα όπου σπουδάζεις. π.χ ένας διαιτολόγος τα πρώτα χρόνια μαθαίνει βιοχημεία, κυτταρολογία, βιολογία. Αυτά είναι αλληλένδετα και θαε βοηθήσουν την δουλειά σου ως διαιτολόγος.

Πολλά κέντρα αδυνατίσματος προτιμάνε ΠΑΡΑΝΟΜΑ απόφοιτους ι.ε.κ. επειδή είναι φθηνότεροι

Ανακοίνωση – Ενημέρωση
Το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας σε μια προσπάθεια προστασίας του πολίτη, με την αριθμ. οικ. 3215 (ΦΕΚ 655/Β/30-06-9 Υπουργική Απόφαση «προϋποθέσεις εγκατάστασης και λειτουργίας Μονάδων Αδυνατίσματος και Διαιτολογικών Μονάδων» όπως αυτή τροποποιήθηκε με την αριθ. Α4/ οικ. 4564 (ΦΕΚ 919/26-08-98 τ.Β) καθορίζει ότι:
Διαιτολόγοι είναι μόνο οι πτυχιούχοι του Τμήματος Διαιτολογίας του Χαροκοπείου ΑΕΙ Οικιακής Οικονομίας και του Τμήματος Διατροφής της Σχολής Τεχνολογίας και Διατροφής των ΤΕΙ.
Οι πτυχιούχοι των ανωτέρω σχολών, μπορούν να ασκούν το επάγγελμα του διαιτολόγου είτε αυτόνομα είτε σε κέντρα αδυνατίσματος.
Όλοι οι υπόλοιποι που αναφέρονται ως διαιτολόγοι, είναι βοηθοί διαιτολόγου και μπορούν να ασκούν το επάγγελμα αυτό, μόνο υπό την καθοδήγηση και την εποπτεία των ανωτέρω.
Επίσης καθορίζει, ότι οι ανωτέρω, προκειμένου να διατηρούν αυτόνομα διαιτολογικά γραφεία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να έχουν ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ που εκδίδεται από τις αρμόδιες Διευθύνσεις Υγείας και Πρόνοιας.

midlet.gr

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

H antara έγραψε στις 14:18, 14-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από val
καλο θα ηταν αν δεν ξερετε κατι τουλαχιστον να μην το ειρωνευεστε...
εχω τελειωσει ιδιωτικο ιεκ βοηθος διαιτολογου...
αυτα που λετε ειναι απλα παραπληροφορηση εχω δουλεψει διπλα σε μεγαλους διαιτολογους και φυσικα οι αρμοδιοτητες δεν ειναι αυτες που λετε... και ο βοηθος βλεπει πελατες και ναι υπαρχουν πολλοι που προτιμουν τον βοηθο απο το ονομα ,γιατι σημασια εχει το ποσο θα προσεξεις και θα προσελκυσεις τον πελατη σε αυτη την δουλεια.
και οι διαιτολογοι θελουν βοηθους οχι για να τους φτιαχνουν τον καφε αλλα για να τους βοηθουν στην πολυ δουλεια ..επισης ξερετε το ζυγισμα ,η λιπομετρηση, και το ιστορικο καθε αλλο παρα παρακατιανη δουλεια της συστασης ενος διαιτολογιου δεν ειναι ...αυτο το ξερουν καλα οσοι εχουν παρακολουθηθει απο διαιτολογο...
οσο για τον μισθο ειναι αρκετα παραπανω απο τον βασικο ...
και κατι ακομα ισως στα ιεκ να μη μαθαινεις αρκετα πραγματα ειναι στο χερι σου ομως να εξελιχθεις ,οπως και καποιος ο οποιος εχει τελειωσει πανεπιστημιο με το ζορι δεν θερειται επαγγελματιας απλα επειδη εχει ενα χαρτι...

:no1:

Παράθεση

statistikos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη statistikos
Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 672 μηνύματα.

O statistikos έγραψε στις 15:39, 14-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Παράνομα και μόνο παράνομα μπορείς να ανοίξεις δικό σου μαγαζάκι με το χαρτί του ιδιωτικού ι.ε.κ. Επίσης το πανεπιστημιακό πτυχείο (και το δίπλωμα του τ.ε.ι.) δεν είναι απλά χαρτιά και δε τα δίνουν έτσι.
Για να μπεις σε ένα α.ε.ι - τ.ε.ι. πρέπει να έχεις τις σωστές βάσεις από το λύκειο σε μαθήματα όπως την χημεία- βιολογία- μαθήματικά. Το πανεπιστήμιο και το Τ.Ε.Ι. εμβαθύνουν και εξειδικεύουν τις γνώσεις σου στο τομέα όπου σπουδάζεις. π.χ ένας διαιτολόγος τα πρώτα χρόνια μαθαίνει βιοχημεία, κυτταρολογία, βιολογία. Αυτά είναι αλληλένδετα και θαε βοηθήσουν την δουλειά σου ως διαιτολόγος.

Πολλά κέντρα αδυνατίσματος προτιμάνε ΠΑΡΑΝΟΜΑ απόφοιτους ι.ε.κ. επειδή είναι φθηνότεροι

Ανακοίνωση – Ενημέρωση
Το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας σε μια προσπάθεια προστασίας του πολίτη, με την αριθμ. οικ. 3215 (ΦΕΚ 655/Β/30-06-9 Υπουργική Απόφαση «προϋποθέσεις εγκατάστασης και λειτουργίας Μονάδων Αδυνατίσματος και Διαιτολογικών Μονάδων» όπως αυτή τροποποιήθηκε με την αριθ. Α4/ οικ. 4564 (ΦΕΚ 919/26-08-98 τ.Β) καθορίζει ότι:
Διαιτολόγοι είναι μόνο οι πτυχιούχοι του Τμήματος Διαιτολογίας του Χαροκοπείου ΑΕΙ Οικιακής Οικονομίας και του Τμήματος Διατροφής της Σχολής Τεχνολογίας και Διατροφής των ΤΕΙ.
Οι πτυχιούχοι των ανωτέρω σχολών, μπορούν να ασκούν το επάγγελμα του διαιτολόγου είτε αυτόνομα είτε σε κέντρα αδυνατίσματος.
Όλοι οι υπόλοιποι που αναφέρονται ως διαιτολόγοι, είναι βοηθοί διαιτολόγου και μπορούν να ασκούν το επάγγελμα αυτό, μόνο υπό την καθοδήγηση και την εποπτεία των ανωτέρω.
Επίσης καθορίζει, ότι οι ανωτέρω, προκειμένου να διατηρούν αυτόνομα διαιτολογικά γραφεία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να έχουν ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ που εκδίδεται από τις αρμόδιες Διευθύνσεις Υγείας και Πρόνοιας.

midlet.gr

:no1:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antara

Απόφοιτος

H antara έγραψε στις 16:12, 16-10-09:

Δύο μέρες πριν αρχίσουν τα μαθήματα μου είπαν από τα ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ ότι δεν θα γίνει το τμήμα που γράφτηκα και να πάω να πάρω τα λεφτά μου πίσω.
Και να σκεφτείς ότι έχω γραφτεί από τον Ιούνιο.
Και εργάζομαι και ήθελε να ρυθμίσω πράγματα αυτόν τον καιρό ώστε να είμαι σε θέση να πάω στα μαθήματα.
Σήμερα δεν έχω και την καλύτερη ιδέα για τα ΙΕΚ.
Ουστ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

funker_3

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη funker_3
Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O funker_3 έγραψε στις 16:43, 21-10-09:

Γεια σας.....
θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για τα ιεκ..........αξιζει δηλαδη να πας σε ενα δημοσιο ιεκ?η πιστοποιηση ειναι ευκολο θεμα?
ποσα χρονια φοιτεις?πρεπει μετα να κανεις για ενα χρονικο διαστημα πρακτικη?και αν ναι σε βρισκουν αυτοι δουλεια για την πρακτικη οπως στον οαεδ?
εχω ακουσει οτι καλα τμηματα ειναι της επανωμης και του λαγκαδα στο τομεα πληροφορικης και λογιστηριου........εσεις τι προτεινεται?
οποιος γνωριζει κατι γυρω απο ιεκ ας γραψει εδω η' ας στειλει πμ

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

O VouDou έγραψε στις 04:01, 22-10-09:

Ξαναναφέρεται, ότι από τα ΙΕΚ δεν χορηγείται "πτυχίο" με επαγγελματικό δικαιώματα, αλλά ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ (τη γνωστή ΒΕΚ, Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης). Στη συνέχεια, πρέπει ο κάτοχος της ΒΕΚ να πετύχει σε Πανελλαδικού επιπέδου από το ΥΠΕΠΘ εξετάσεις (θεωρία και εργαστήριο), για να του χορηγηθεί η "Πιστοποίηση" των σπουδών του.

Με τη ΒΕΚ+Πιστοποίηση χορηγείται η δυνατότητα εγγραφής στο αρμόδιο επιμελητήριο της κάθε ειδικότητας ως ΒΟΗΘΟΣ Χ ειδικότητας.

Απαιτείται λοιπόν αρχικά να εργαστείς ωσ ΒΟΗΘΟΣ (απλοϊκά "μαθητεύεις" στο χώρο εργασίας) και αφού συμπληρώσεις τον απαραίτητο κατά περίπτωση αριθμό ημερομισθίων (δηλαδή ένσημα ΙΚΑ) και αφού επιτύχεις σε σχετικές (επαναληπτικές) εξετάσεις ανεβαίνεις επαγγελματική τάξη (και κατ' επέκταση "κερδίζεις" κάποιο επαγγελματικό δικαίωμα).

Στους "Διαιτολόγους ΙΕΚ" που αναφέρθηκε κατά κόρον από τους προηγούμενους η ειδικότητα είναι "ΒΟΗΘΟΣ Εφαρμογών Διαιτητικής". ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ!

Κατ' επέκταση τα ίδια ισχύουν σε ΟΛΕΣ τις ειδικότητες ΙΕΚ (απλοϊκά: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ).

ΑΡΑ: ΜΕ ΒΕΚ + ΠΙΣΤΟΠΟΙΣΗΣΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΙΝΑΙ Β-Ο-Η-Θ-Ο-Σ (με ό,τι αυτό συνεπάγεται επαγγελματικά)!

Από εκπαιδευτικής απόψεως (επίπεδο γνώσεων, δυσκολία κλπ), τα ΙΕΚ είναι στο πιο απλοϊκό επίπεδο που μπορείτε να αντιληφθείτε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΙ ή ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ και για αυτό ο χορηγούμενος τίτλος δεν φέρει αρχικά ουσιαστικά επαγγελματικά δικαιώματα. Και λογικό να είναι έτσι, αφού από τα ΙΕΚ βγαίνεις Βοηθός/Τεχνικός...

Ξεκάθαρο?

Στο Δημόσιο στις θέσεις ΔΕ με σειρά προτεραιότητας του ΑΣΕΠ, το "ΙΕΚ" προσφέρει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 150 μόρια όταν (με τη σειρά που αναφέρονται): είναι σχετικό με το π-τ-υ-χ-ί-ο λ-υ-κ-ε-ί-ο-υ, υπάρχει ΒΕΚ, υπάρχει επιτυχία στην πιστοποίηση, υπάρχει εγγραφή στο επιμελητήριο ως ΒΟΗΘΟΣ, υπάρχει αριθμός ημερομισθίων (ένσημα ΙΚΑ) στη σχετική ειδικότητα, επιτυχία στο επιμελητήριο στις επαναληπτικές εξετάσεις (π.χ. στη Νομαρχία) και (μετά από όλα αυτά φυσικά) έχει χορηγηθεί η επαγγελματική ΑΔΕΙΑ της πρώτης βαθμίδας της Χ ειδικότητας...

Γενική Συμβουλή: Κανένα "χαρτί" δεν είναι χάσιμο χρόνου. Το καθένα έχει την αξία του...

Παράθεση

funker_3

Μαθητής Β' λυκείου

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O funker_3 έγραψε στις 15:10, 22-10-09:

καποιος που εχει τελειωσει ιεκ ας μας πει σε ποια σχολη εχει παει και ποσες περιπου ωρες εκανε την ημερα
πληροφοριακα

Παράθεση

nitsa

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nitsa
H nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H nitsa έγραψε στις 08:38, 23-10-09:

ενας γνωστος μου παει σε δημοσιο ιεκ, σε τμημα λογιστικης...
δε ξερω αν ειναι το ιδιο με τα ιδιωτικα για τα οποια συζητατε, παντως 2 χρονια ειναι οι σπουδες και μισος χρονος η πρακτικη.
νομιζω πως το θετικο ειναι πως σε βαζουν αυτοι σε καποιο γραφειο κ μετα το τελος των σπουδων σου παραμενεις εκει, δηλαδη εχεις αμεση επαγγελματικη αποκατασταση.

:xixi:

Παράθεση

funker_3

Μαθητής Β' λυκείου

O funker_3 έγραψε στις 16:53, 24-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από nitsa
δε ξερω αν ειναι το ιδιο με τα ιδιωτικα για τα οποια συζητατε, παντως 2 χρονια ειναι οι σπουδες και μισος χρονος η πρακτικη.
νομιζω πως το θετικο ειναι πως σε βαζουν αυτοι σε καποιο γραφειο κ μετα το τελος των σπουδων σου παραμενεις εκει, δηλαδη εχεις αμεση επαγγελματικη αποκατασταση.

ναι ομως πρεπει να εχεις εκπληρωσει τα στρατιωτικα καθηκοντα για να παραμεινεις στην εταιρεια

Παράθεση

lollipopsssssss

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη lollipopsssssss
H lollipopsssssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H lollipopsssssss έγραψε στις 22:43, 31-10-09:

Γειά σας!!ειμαι καινούριο μέλος κ θα ήθελα να ρωτήσω κ εγω κάποια πράγματα για τα δημόσια ιεκ. Συγκεκριμενα για τα τμήματα επαγγελματικο μακιγιαζ κ ειδικος εφαρμογών αισθητικής. ειμαι φοιτητρια ασχετης ειδικοτητας και επισης δασκαλα χορου. ομως πραγματικα κλιση μ κ ονειρο μ ειναι οι δυο παραπανω ειδικοτητες. θα ηθελα λοιπον αν καποιος ξέρει η εχει εμπειρια να με ενημερωσει. Αν τα δημοσια ιεκ ειναι αξιολογα οσων αφορα τα τμηματα αυτα, με ποια κρητηρια δεχονται σπουδαστες (οριο ηλικιας η οτιδηποτε αλλο) κ αν πιστυετε οτι οι αποφοιτητοι των τομεων αυτων απο δημοσιο ιεκ μπορουν να εχουν καποιο μελλον στην αγορα εργασιας. γενικα οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!!!!

Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,033 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 13:26, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από nitsa

το ιδιο ισχυει και απο τα ΤΕΙ,8ο εξαμηνο πρακτικη και μπορει να σε κρατησουν κι ολας,αλλα κανεις σπουδες 4 ετων και οχι 2,οποτε αν και οι γνωσεις αφορουν το ατομο,σιγουρα 4 χρονια δεν μπορουν να συγκριθουν με 2.

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

H antara έγραψε στις 16:58, 01-11-09:

Mα δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ ΙΕΚ και ΤΕΙ.
Το ένα είναι μεταλυκειακή και το άλλο ανώτερη εκπαίδευση.

Παράθεση

SOFOULLLLLLLLA

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη SOFOULLLLLLLLA
H SOFOULLLLLLLLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H SOFOULLLLLLLLA έγραψε στις 21:34, 04-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από lollipopsssssss
Γειά σας!!ειμαι καινούριο μέλος κ θα ήθελα να ρωτήσω κ εγω κάποια πράγματα για τα δημόσια ιεκ. Συγκεκριμενα για τα τμήματα επαγγελματικο μακιγιαζ κ ειδικος εφαρμογών αισθητικής. ειμαι φοιτητρια ασχετης ειδικοτητας και επισης δασκαλα χορου. ομως πραγματικα κλιση μ κ ονειρο μ ειναι οι δυο παραπανω ειδικοτητες. θα ηθελα λοιπον αν καποιος ξέρει η εχει εμπειρια να με ενημερωσει. Αν τα δημοσια ιεκ ειναι αξιολογα οσων αφορα τα τμηματα αυτα, με ποια κρητηρια δεχονται σπουδαστες (οριο ηλικιας η οτιδηποτε αλλο) κ αν πιστυετε οτι οι αποφοιτητοι των τομεων αυτων απο δημοσιο ιεκ μπορουν να εχουν καποιο μελλον στην αγορα εργασιας. γενικα οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!!!!
Hi....ζητησες την γνωμη για τα δημοσια ιεκ!!!!εχω τελειωσει επαγγελματικο μακιγιαζ....ασ ξεκινησω λοιπον απο τη διδασκαλια....υπαρχουν αρκετοι αξιολογοι καθηγητες,αλλα μαλλον πρεπει να πεσεις στην περιπτωση....οσο για την επαγγελματικη αποκατασταση...δυσκολα τα πραγματα...βγαινουν σε καθε εξαμηνο αρκετα ατομα και δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας...πρεπει αφου τελειωσεις τη σχολη και παρεις το βεκ (βεβαιωση επαγγελματικης καταρτισης), να δωσεις την πιστοποιηση!!!μετα δινεις κι αλλες εξετασεις στο υπουργειο πολιτισμου αν δεν κανω καποιο λαθος...και πρεπει να συμπληρωσεις καποια αρκετη προυπηρεσια για να λεγεσαι μακιγιεζ κι οχι βοηθος...τα συμπερασματα δικα σου...!!!!ελπιζω να σε βοηθησα!!!!

Παράθεση

elina el

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη elina el
H elina el αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elina el έγραψε στις 10:51, 26-11-09:

γεια σας.είμαι καινούργιο μέλος,έχω τελειώσει και εγώ ιδιωτικό ιεκ βοηθός διαιτολόγου.μην τα υποβιβάζετε τόσο τα ιεκ,πιστεύω οτι δεν παίζει μεγάλο ρόλο τα πόσα χρόνια σπουδάζεις αλλά το πόσο έξυπνος είσαι για να τα εκμεταλευτείς.δεν ξέρω γιατί αλλά όσοι έχουν τελειώσει ένα πανεπιστήμιο θεωρούν οτι κάτι έχουν κάνει και νομίζουν οτι θα βγουν έξω στην αγορά εργασίας και θα γίνουν διευθυντές.εγώ θα ήθελα να ρωτήσω την κοπέλα την βαλ που έλεγε οτι υπάρχουν κάτι παραθυράκια και θα ήθελα αν μπορεί να με ενημερώσει για οτι γνωρίζει εάν μπορεί..,αν θέλει να μου στείλει και πμ..

Παράθεση

Ιάσωνας38804

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ιάσωνας38804
Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Ιάσωνας38804 έγραψε στις 03:15, 31-07-10:

ζζζζζζζζζζζζζζζζβββββββββββββββββββμμμμποιιιννννννννννγγγκκκκκκ!!! Τι λέτε ρε χαμένα τα χετε? Ιδιωτικό ΙΕΚ μετά Κολέγιο και μετα bachelor και master.Δηλαδή ισότιμο τίτλο πανεπιστημιακών σπουδων. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Redman20

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Redman20
Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O Redman20 έγραψε στις 00:38, 14-09-14:

α καλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Redman20 : 14-09-14 στις 01:00.
Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη summertime1996
H summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H summertime1996 έγραψε στις 00:52, 14-09-14:

σου δινει καποια δυνατοτητα για επαγγελματικη αποκατασταση σε περιπτωση που καποιος δεν κατορθωσε να εισαχθεί σε καποιο ΑΕΙ η ΤΕΙ της επιθυμιας του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Redman20

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Redman20
Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O Redman20 έγραψε στις 00:58, 14-09-14:

αλλο ρωταω εγω

Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

H summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H summertime1996 έγραψε στις 01:01, 14-09-14:

δεν διαβασα τα σχολια σας απλα απαντησα στο ερωτημα για το "ποια είναι η γνωμη σας.... "

οσον αφορα την ερωτηση σ νομιζω ναι! ποσοι δε γράφονται σε μια σχολη που περασαν ακομα κ αν δεν τους αρεσει μονοκ μονο για να εχουν τα πρωτερηματα κ παραλληλα εγγραφονται κ σε ιεκ

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 01:07, 14-09-14:

Γιατί να παει καποιος σε ιεκ;; Ακομα κι αν δεν καταφερεις να μπεις στην σχολη που ηθελες την πρωτη φορα, ξαναδωσε. Με τα λεφτα που θα δωσεις στο ιεκ, δωστα σε καποιο φροντιστήριο( και ειναι πολυ λιγοτερα απο ιεκ), διαβασε και περνα εκει που θες!

Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

H summertime1996 έγραψε στις 01:12, 14-09-14:

συμφωνο μαζι σου απλα ανα φερομαι σε περιπτώσεις παιδιων που δεν είναι διατεθημενα να ξαναπροσπαθησουν .. από το να μη κανουν στη ζωη τους τπτ ας εχουν ένα "χαρτι" στα χερια τους ακομα κ από ΙΕΚ.. αν είναι όμως καποιος διατεθημενος να ξαναμπει στο λουκι των πανελλαδικων συφωνω απολυτα μαζι του

Παράθεση

antonis18

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη antonis18
Ο antonis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O antonis18 έγραψε στις 10:43, 14-09-14:

γιατι καποιος να προσπαθησει ξανα και ξανα; θα χαλαει τα καλυτερα χρονια της ζωης (τα εφηβικα) για να δινει παννεληνιες και μετα να περιμενει στην ουρα για εκδοση καρτα ανεργίας, η θα εργαζεται για 500 ευρω!!!! το χαρτι του πανεπιστιμου ουτε θεση εργασιας σου εξασφαλιζει (που πλεον είναι το πιο συμαντικο) ουτε σε κανει επιστημονα. ενω καποια επαγγελματα των ιεκ (μαγειρικη, ζαχαροπλαστικη κ.α) και δουλεια θα βρεις πολυ πιο ευκολα (τα ιεκ εχουν μέσο) ενω κανενα πανηστιμιο δεν εχει. θελουμε δεν θελουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση αν θες εργασία καλή η θα κανεις καποια καλα επαγγελματα απο ιεκ, η πανηπιστιμιο αλλα στο εξωτερικο!

Στην χώρα που λέγεται Ελλάδα, είναι πολυ κατώτερο το επίπεδο κάποιων τει και αει, πλέον ορισμένα όταν μπεις μέσα πιο πολύ αισθάνεσαι σαν να είσαι στην βουλή παρα σε πανηπηστιμιο!!! δεν αμφισβητό την επιστημονική γνώση κάποιων ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλα μερικά τει και αει δεν έχουν συγκολινιστικές διαφορες απο ιεκ! με λίγα λογία μέγιστη σημασία έχει να ξέρεις αυτο που σπουδάζεις και να το αγαπάς το τι τελειωσεις δεν εχει σημασία!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonis18 : 14-09-14 στις 10:48. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Italiano..Lover

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Italiano..Lover
H Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Italiano..Lover έγραψε στις 19:18, 05-07-15:

Παιδια, τι πιστευεται για τις Ιδιωτικες Σχολες Γαστρονομιας? Ξερετε καμια καλη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nassosandroid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nassosandroid
Ο nassosandroid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nassosandroid έγραψε στις 22:46, 02-10-15:

για την ειδικότητα τεχνικώς εφαρμογών πληροφορικής θα μου χρειαστεί λαπτοπ η ειναι ενταξει το desktop μου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

TheoniNia

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη TheoniNia
H TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H TheoniNia έγραψε στις 10:43, 19-08-17:

Ηρεμήστε λίγο όλοι...δηλαδή τι θέλετε να πείτε?ότι όσοι πάνε σε ιεκ είναι βλάκες και οι υπόλοιποι που δεν πάνε έξυπνοι??αν είναι δυνατόν..φυσικά έχει και τις διάφορες του το εικ με το πανεπιστήμιο/ΤΕΙ όμως και τα ιεκ δεν είναι άσχημα..όποιος είναι απόφοιτος και δεν έχει καταφέρει να κάνει κάτι ας το ζυγισει καλά και μην επηρεάζεται από τις απόψεις όλων που λένε να σπουδαζουμε όλοι σε πανεπιστήμια και όχι σε ιεκ..από την μια το πανεπιστήμιο/ΤΕΙ δίνει ένα καλό πτυχίο,ανώτερο φυσικά,ανώτερες σπουδές και μεγαλύτερη αναγνώριση.Από την άλλη σπουδάζεις 4 και παραπάνω χρόνια,μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα τα οποία δεν θα σου χρησιμεύσουν πουθενά τα περισσότερα από αυτά.Όμως αξίζει γιατί δίνουν καλά πτυχία...Τα ιεκ από την άλλη δίνουν η πιστοποίηση η απλό πτυχίο όμως στα δημόσια ιεκ η μόρφωση δεν είναι και τόσο καλή..αλλα δημόσια είναι καλά και άλλα όχι...σα φως τα ιδιωτικά εν αι καλύτερα.Για κάποιον απόφοιτο πού δεν θέλει να χάσει χρόνο με πανελλήνιες ξανά και να πάρει ένα πτυχίο άμεσα στα χέρια του είναι καλή Επιλογή το εικ.Και οι ευκαιρίες για εργασία είναι ίδιες και στα ιεκ και στα πανεπιστήμια/τει.όποιος είναι καλός σπουδαστής και έχει προσπαθήσει θα βρει δουλειά ανεξαρτήτως.Οπότε μην πτοείται και με όρεξη και δουλειά όλα γίνονται όπου και αν βρίσκεσαι
Παράθεση

athinouli

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 16:00, 17-09-17:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί είστε τόσο απόλυτοι και σνομπάρετε τα ιεκ υποστηρίζοντας καθολικές απόψεις!?
Δηλαδη όλοι όσοι φοιτούν ή φοίτησαν σε ιεκ είναι γιατί είναι στούρνα και δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, και αυτοί που πήγαν στο τελευταίο αει που πέρασαν είναι πιο κοφτεροί στο μυαλό? τι λογική είναι αυτή??

Αυτό που πρέπει να σκεφτεί κάθε άνθρωπος πριν διαλέξει το εκπαιδευτικό ίδρυμα που θα θελε να φοιτήσει, είναι τι πραγματικά θέλει να μάθει.. πού θέλει να ειδικευτεί, και όχι τι αναγνωρίζεται και τι δεν αναγνωρίζεται.. αυτά απασχολούν μόνο τον έλληνα που τρέχει για να μαζέψει χαρτιά.. καλή η αναγνώριση αλλά ας ενδιαφερθούμε και για την ουσία.. αν βγείς ευρώπη και τους δείξεις χαρτί, θα σου πουν "πράξη θέλω να δω φίλε, δε αρκούν τα χαρτιά" και σε τεστάρουν..

ξέρω κόσμο που με ενα απλό τει πληροφορικής πήγαν έξω και κάνανε παπάδες και πολλά λεφτά, όχι γιατί είχαν μπάρμπα να τους βάλει σε μια δημόσια θέση αλλά γιατί με το μεράκι τους κατάφεραν να διαπρεύσουν και να αναγνωριστούν έμπρακτα και με απτά καμώματα, όχι μονο με τα χαρτιά..

υπομονή θέλει, μεράκι και αυτογνωσία γιατί τα πάντα ξεκινούν από τις προσωπικές επιλογές και τις πράξεις μας..

και για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα για τα διεκ που κατηγορείτε πολλοί, μ ενδιαφέρει η πληροφορική και συγκεκριμένα το web design, τα γραφικά και τα video games, οπότε βρήκα το τμήμα τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής που με υπερκαλύπτει.. διάβασα ένα ένα τα μαθήματα και είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα.. ενώ κοίταξα και για κατατακτήριες σε άλλα τμήματα πληροφορικής σε πανεπιστήμια και τει, βρήκα στο διεκ αυτό ακριβώς που έψαχνα γιατί τα άλλα τα βρίσκω πολύ πολύ γενικά, και όχι ειδικά όπως το τμήμα που προανέφερα..

συνεπώς μην κατηγορείτε κανέναν για τις επιλογές του και μην σνομπάρετε τίποτα για το Θεό!
υπάρχουν πολλές πτυχές που ένας άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί για την χρήση ενός πτυχίου, αλλά ας μη σκεφτόμαστε καλύτερα σε τι υπόληψη έχει το ιεκ ο γύρω κόσμος, αλλά αν μας αρέσει πραγματικά αυτό που κάνουμε και αν έχουμε σκοπό να ασχοληθούμε όντως με αυτό και να αξιοποιήσουμε το όποιου είδους πτυχίο έχουμε αποκτήσει..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί είστε τόσο απόλυτοι και σνομπάρετε τα ιεκ υποστηρίζοντας καθολικές απόψεις!?
Δηλαδη όλοι όσοι φοιτούν ή φοίτησαν σε ιεκ είναι γιατί είναι στούρνα και δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, και αυτοί που πήγαν στο τελευταίο αει που πέρασαν είναι πιο κοφτεροί στο μυαλό? τι λογική είναι αυτή??

Αυτό που πρέπει να σκεφτεί κάθε άνθρωπος πριν διαλέξει το εκπαιδευτικό ίδρυμα που θα θελε να φοιτήσει, είναι τι πραγματικά θέλει να μάθει.. πού θέλει να ειδικευτεί, και όχι τι αναγνωρίζεται και τι δεν αναγνωρίζεται.. αυτά απασχολούν μόνο τον έλληνα που τρέχει για να μαζέψει χαρτιά.. καλή η αναγνώριση αλλά ας ενδιαφερθούμε και για την ουσία.. αν βγείς ευρώπη και τους δείξεις χαρτί, θα σου πουν "πράξη θέλω να δω φίλε, δε αρκούν τα χαρτιά" και σε τεστάρουν..

ξέρω κόσμο που με ενα απλό τει πληροφορικής πήγαν έξω και κάνανε παπάδες και πολλά λεφτά, όχι γιατί είχαν μπάρμπα να τους βάλει σε μια δημόσια θέση αλλά γιατί με το μεράκι τους κατάφεραν να διαπρεύσουν και να αναγνωριστούν έμπρακτα και με απτά καμώματα, όχι μονο με τα χαρτιά..

υπομονή θέλει, μεράκι και αυτογνωσία γιατί τα πάντα ξεκινούν από τις προσωπικές επιλογές και τις πράξεις μας..

και για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα για τα διεκ που κατηγορείτε πολλοί, μ ενδιαφέρει η πληροφορική και συγκεκριμένα το web design, τα γραφικά και τα video games, οπότε βρήκα το τμήμα τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής που με υπερκαλύπτει.. διάβασα ένα ένα τα μαθήματα και είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα.. ενώ κοίταξα και για κατατακτήριες σε άλλα τμήματα πληροφορικής σε πανεπιστήμια και τει, βρήκα στο διεκ αυτό ακριβώς που έψαχνα γιατί τα άλλα τα βρίσκω πολύ πολύ γενικά, και όχι ειδικά όπως το τμήμα που προανέφερα..

συνεπώς μην κατηγορείτε κανέναν για τις επιλογές του και μην σνομπάρετε τίποτα για το Θεό!
υπάρχουν πολλές πτυχές που ένας άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί για την χρήση ενός πτυχίου, αλλά ας μη σκεφτόμαστε καλύτερα σε τι υπόληψη έχει το ιεκ ο γύρω κόσμος, αλλά αν μας αρέσει πραγματικά αυτό που κάνουμε και αν έχουμε σκοπό να ασχοληθούμε όντως με αυτό και να αξιοποιήσουμε το όποιου είδους πτυχίο έχουμε αποκτήσει..
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 10:28, 18-09-17:

Κανείς δεν τα "σνομπάρει", όπως και τα Πανεπιστήμια έτσι και τα ΙΕΚ(τα ιδιωτικά) εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς.
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή, αρκεί να ξέρεις τι ψάχνεις. Δεν είναι για τα πάντα.

Για επαγγέλματα(ή χειρωνακτικές τέχνες) όπως η κομμωτική, η μαγειρική, το graphic design/γραφιστική, τουριστικά, μμμ και διάφορα της κατηγορίας αυτής είναι η καταλληλότερη επιλογή, κατά την δικιά μου άποψη και εντός Ελλάδος φυσικά.
Παράθεση

Mystirios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mystirios
Ο Mystirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Mystirios έγραψε στις 12:56, 04-10-17:

Είμαι σε δίλημμα, ανάμεσα σε ΙΕΚ και κολέγιο. Στην αρχή έκλεινα προς το κολέγιο γιατί μου είπανε πως δικαιούμαι υποτροφία, όμως αυτό δεν ισχύει και τώρα σκέφτομαι να πάω σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ. Για τα ΙΕΚ έχω ακούσει και έχω δει πολλά όμως θέλω τη γνώμη σας και να μου λύσετε μερικές απορίες.

1. Με ενδιαφέρουν δύο ειδικότητες, ναυτιλιακά και τεχνικός δικτύων. Αν πάω για παράδειγμα τεχνικός δικτύων και βγάλω μετά το ΙΕΚ και μια πιστοποίηση CISCO θα έχω ελπίδες να βρω δουλειά μετά ή θα πάνε τσάμπα τα λεφτά?
2. Τιμή κοντά στα 1500 το χρόνο σε ιδιωτικό ΙΕΚ είναι καλή?
3. Να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω σε κολέγιο ή να πάω σε ΙΕΚ?

Για να προλάβω όσους μου προτείνουν πανελλήνιες, αυτό το ενδεχόμενο δεν το σκέφτομαι και δεν πρόκειται να τραβήξω πάλι αυτόν τον εφιάλτη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους