Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,347 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,920 μηνύματα σε 96,222 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 810 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία

aggel A4 forever (Αγγελος)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη aggel A4 forever
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O aggel A4 forever έγραψε στις 22:03, 09-07-09:

α1)Το μεσημερι μετα που θα γυρισεις πισωαπο το σχολειο και πηρες καινουργιο μαθημα το κανεις μια ανγνωση
α2)Προσεκτικη ανγνωση μαθηματος
β)Χωρισμος κομματιων και πλαγιοτιτλους
γ)Γραψιμο των σημαντικων πραγματων
δ)Αναζητηση σημασιας και συνονυμων για αγνωστες λεξεις
ε)Το λεω 3-4 το καθε κομματι
στ)Μετα απο 2 βδομαδες επαναληψη των οσων καναμε αυτες τις 2 βδομαδες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη djimmakos
Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 21:04, 11-07-09:

Παιδιά, είμαι ο μόνος που το βιβλίο ιστορίας το άνοιγε μόνο στα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις;

'Ακου εκεί επανάληψη στην..ιστορία

:p

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 21:08, 11-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Djimmakos
Παιδιά, είμαι ο μόνος που το βιβλίο ιστορίας το άνοιγε μόνο στα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις;

'Ακου εκεί επανάληψη στην..ιστορία

:p
Κι εγω στο club, και εγραφα παντα 19+. Σ' ολο το Λυκειο αυτο το συστημα ακολουθουσα (κλασσικα, τεμπελχανας :p). Τι κριμα που δεν ηταν ολα τα μαθηματα Ιστορια...

Παράθεση

paganini666 (Ίωνας)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη paganini666
Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 452 μηνύματα.

O paganini666 έγραψε στις 21:35, 11-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Κι εγω στο club, και εγραφα παντα 19+. Σ' ολο το Λυκειο αυτο το συστημα ακολουθουσα (κλασσικα, τεμπελχανας :p). Τι κριμα που δεν ηταν ολα τα μαθηματα Ιστορια...
κλασικα με ενα σ :p

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 21:37, 11-07-09:

Mια φιλολογος που ειχα στο Γυμνασιο, μας ελεγε οτι ειναι σωστα και τα δυο. Ε, κι εμενα μου αρεσει καλυτερα να το γραφω με δυο "σ".

Παράθεση

paganini666 (Ίωνας)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη paganini666
Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 452 μηνύματα.

O paganini666 έγραψε στις 21:40, 11-07-09:

Mια φιλολογος που ειχα στο Γυμνασιο, μας ελεγε οτι ειναι σωστα και τα δυο. Ε, κι εμενα μου αρεσει καλυτερα να το γραφω με δυο "σ".
ενδιαφερον!
Γιατι υπαρχουν και οι δυο τυποι; Θα ψαξω για κανενα αρθρο στο γουγλη.
Ειναι περιεργο παντως αφου εχεις την πολυτελεια να γραψεις με ενα επιλεγεις να κουραστεις περισσοτερο και να πατησεις δυο φορες το σ. χμχμμχμχμ. Διεστραμμενη προσωπικοτητα
-----------------------------------------
σε επιασα!
Κλασικός ή κλασσικός ;
"Ουρανία Κατσαμάκα - Φιλόλογος"
Πέμπτη, 21 Αυγούστου 2003

• Κλασικός ή κλασσικός;
Σε πολλά κείμενα θα έχετε προσέξει ότι αυτή η λέξη γράφεται άλλοτε με δύο 'σ' και άλλοτε με ένα. Πριν 50 χρόνια ίσως θα προκαλούσε ειρωνικά σχόλια για την εσφαλμένη ορθογραφία του όποιος την έγραφε με ένα 'σ'. Και όμως , κορυφαίοι φιλόλογοι την έγραφαν με ένα 'σ' ; Γιατί άραγε; Τι ήξεραν που δεν ξέρουν όσοι γράφουν τη λέξη 'κλασσικός' ;

• Θεωρία γλωσσολογίας :
λέξη κλασικός προέρχεται από την αρχαία ελληνική λέξη κλάσις (της κλάσεως) που σημαίνει 'τάξη, σειρά'. Όταν οι αρχαίοι μας πρόγονοι έλεγαν ότι ένας ποιητής ήταν κλασικός εννοούσαν ότι ήταν πρώτης τάξεως και ότι ξεχώριζε από τους υπόλοιπους. Όπως φαίνεται από την ορθογραφία της, η λέξη γράφεται με ένα 'σ'.
Όμως στη συνέχεια οι Λατίνοι πήραν τη λέξη για να τη χρησιμοποιήσουν με τον ίδιο τρόπο και αντιγράφοντάς την όπως την άκουγαν την έγραψαν classis. Δεν την έγραψαν clasis γιατί αυτό θα προφερόταν ως [κλάζις], χωρίς να παραπέμπει στην αρχαιοελληνική προφορά.
Στη συνέχεια Λατίνοι συγγραφείς παρήγαγαν τη λέξη classicus, την οποία χρησιμοποίησε στη συνέχεια η γαλλική και η αγγλική, νεολατινικές γλώσσες. Με τη σημασία του κλασικού ως συγγραφέα πρώτης τάξεως χρησιμοποίησαν τη λέξη και οι νεότεροι Έλληνες. Έτσι, η λέξη ξεκίνησε από την Ελλάδα, πέρασε απέναντι στην Ιταλία, ταξίδεψε στην Ευρώπη και ξαναγύρισε στην Ελλάδα.
Επειδή όμως
α) για τους Έλληνες δεν υπάρχει λόγος να γραφεί η λέξη με δύο 'σ', καθώς δεν έχει διαφορά η προφορά του 1 από τα 2 'σ' στο συγκεκριμένο φωνητικό περιβάλλον και
β) η λέξη προέρχεται από την αρχαιοελληνική κλάσις που γράφεται με ένα 'σ',
--> το σωστό είναι να γράφεται 'κλασικός'.
Σχόλιο : Οι λέξεις όπως η συγκεκριμένη που προέρχονται από την αρχαία ελληνική (ή από οποιαδήποτε άλλη γλώσσα), πέρασαν στο εξωτερικό και επέστρεψαν αλλαγμένες λέγονται αντιδάνεια (δάνεια σε άλλες γλώσσες που γύρισαν πίσω) ή αλλιώς 'περιπλανώμενες' ή 'ταξιδιάρες' λέξεις, αποδίδοντας το γερμανικό όρο R?ckwanderer. Ο συγκεκριμένος όρος επομένως ('περιπλανώμενες' λέξεις, που αποδίδει το R?ckwanderer) είναι ένα δάνειο της ελληνικής από τη γερμανική γλώσσα. Συνοψίζοντας, δάνειο είναι μια λέξη που δανείζεται μια γλώσσα από κάποια άλλη (ακόμα και μεταφρασμένη), αντιδάνειο μια λέξη που δανείζεται μια γλώσσα από κάποια άλλη, στη συνέχεια όμως επιστρέφει (τροποποιημένη με συνέπεια να μην παραπέμπει αμέσως στην αρχική) στη γλώσσα απ' όπου ξεκίνησε. Αντιδάνειο είναι και η λέξη μπάνιο, που προέρχεται από την ιταλική bagno, με τη σειρά της από τη λατινική balneum η οποία τέλος προήλθε από την αρχαιοελληνική βαλανείον (λουτρό).

Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 12:15, 11-09-09:

Να δω τι θα κανω εγω φετος που παντα ειχα προβλημα με την ιστορια.

Παράθεση

kambana

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kambana
H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H kambana έγραψε στις 12:42, 11-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από paganini666
ενδιαφερον!
Γιατι υπαρχουν και οι δυο τυποι; Θα ψαξω για κανενα αρθρο στο γουγλη.

Πολύ ενδιαφέρον!

Να απαντήσω καισ το θέμα: Εγώ τη μάθαινα πέρυσι με σχεδιαγράμματα. Θα έλεγα ότι είναι αρκετά εύκολο, αλλά ταυτόχρονα μπορείς να δώσεις και ολοκληρωμένες απαντήσεις. Άλλες χρονιές τη μάθαινα και παπαγαλία. Κατά τη γνώμη μου είναι και αναλόγως τον καθηγητή ή την καθηγήτρια. Αλλά συνήθως πριν τη μάθω την κάνω και μία ή δύο αναγνώσεις, για να θυμηθώ τι έλεγε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 02-07-12 στις 22:00. Αιτία: Προσθήκη Spoiler στην Παράθεση
Παράθεση

sophia_b (Σοφία-Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sophia_b
H Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H sophia_b έγραψε στις 17:58, 12-09-09:

βασικα εγω προσεχω στο μαθημα και κανω μια αναγνωση μετα και η παπαγαλια σε καμια περιπτωση δεν βοηθαει:no1:

Παράθεση

Ειρηνάκι (Ειρηνάκι)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ειρηνάκι
H Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 308 μηνύματα.

H Ειρηνάκι έγραψε στις 19:46, 13-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από sophia_b
βασικα εγω προσεχω στο μαθημα και κανω μια αναγνωση μετα και η παπαγαλια σε καμια περιπτωση δεν βοηθαει:no1:
Ναι πραγματικά η παπαγαλία δεν βοηθάει σε τίποτα...:iagree:άμα το κάνεις αυτό,μετά από λίγες μέρες δεν θα θυμάσαι τίποτα!πόσο μάλλον στις εξετάσεις που η ύλη είναι πολύ μεγαλύτερη από του διαγωνίσματος!!εγώ θα έλεγα να υπογραμμίζεις τα πιο βασικά κ βέβαια όπως είπε κ η Σοφία να προσέχεις πολύ στην τάξη!ειδικά άμα ο καθηγητής είναι καλός,τότε την περισσότερη δουλειά θα την βγάζεις στο σχολείο κ θα έχεις πολύ λίγο διάβασμα για το σπίτι!

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,745 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 20:52, 17-09-09:

Πρωτα απο ολα η ιστορια ειναι ενα γενικα ευχαριστο μαθημα και αυτα που κανεις λιγο πολυ τα ξερουν ολοι. Απλως εχει πιο πολλες λεπτομεριες...

Πρωτα απο ολα πρεπει να προσεχεις σε ΚΑΘΕ μαθημα! Πραγματικα ετσι γινονται ολα πιο ευκολα... Και μην περιμενεις να τα μαθεις ολα τελευταια στιγμη... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!

Επειτα να δεις τα γεγονοτα πως συνδεονται με λογικη σειρα και μετα χρονολογικα (Γενικα τη χρονικη περιοδο (πχ 5ος αιωνας) και αφου θυμασαι αυτο προσπαθησε να απομνημονευσεις ολοκληρη τη χρονολογια!)

Και κατι ακομα σημαντικο: Συνδεσε τα γεγονοτα αυτα με κριτικη σκεψη (πχ επειδη εγινε αυτο, λογικο ηταν να ακολουθησει το αλλο)

Το μαθημα δεν μαθαινεται κυριως παπαγαλια... Εαν μπουν τα γεγονοτα σε σειρα ειτε γραφοντας τα σε χαρτι ειτε απλως στο μυαλο γινονται ολα πιο ευκολα...

Γενικα εγω διαβαζω σχετικα λιγες ωρες (το πολυ 2 ωρες, ακομα και αν γραφουμε διαγωνισμα!!!) τη μερα και δεν κανω φροντηστηριο (μονο γερμανικα, αγγλικα πηρα το proficiency!!!) ομως με αυτον τον τροπο παιρνω 20 σχεδον σε ολα τα μαθηματα (19,11) και οι συμμαθητες μου νομιζουν πως διαβαζω 5 ωρες τη μέρα!!!! Με αυτον τον τροπο μαθαινεις πολυ πιο ευκολα και τα θυμασαι για πολυ καιρο!!!

Ελπιζω να βοηθησα!!!!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,110 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:52, 17-09-09:

Επειδή έγραψα στις πανελλήνιες του 2005 Ιστορία γενικής παιδείας 19.5 παρ'όλο που ήμουν παιδί της θετικής κατεύθυνσης, θα σου πω τι μας έκανε ο φροντιστής μου. Όταν διαβάζαμε μια πρώτη ανάγνωση το άγνωστο κείμενο μέσα στην τάξη, φροντίζαμε μόνοι μας να βγάζουμε πλαγιότιτλους οι οποίοι συνοψίζανε τα σημαντικότερα σημεία της παραγράφου. Κυκλώναμε τις ημερομηνίες και τις γράφαμε σε ένα καθαρό χώρο της σελίδας με αντιστοιχίες σε σημαντικά ιστορικά γεγονότα (π.χ. πόλεμοι, γεννήσεις-θάνατοι βασιλέων/πολιτικών/αυτοκρατόρων, επιστημονικές ανακαλύψεις, πολιτικές συνθήκες,...κτλ). Στο σπίτι, καθόμουν και διάβαζα βασιζόμενος στους πλαγιότιτλους και στις ημερομηνίες. Φρόντιζα να μην παπαγαλίζω το κείμενο καθώς επίσης, να διαβάζω και απαγγέλλω απέξω πολλές φορές κάποιο στριφνό ιστορικό σημείο...προσπαθώντας και μέσω πηγών να βγάλω ιστορική άκρη. Ο καθηγητής μου έδινε μεγάλη βάση στην διασύνδεση με τα προηγούμενα και στην συνεχή επανάληψη διαφόρων ιστορικών γεγονότων, γι' αυτό και μας ρωτούσε σε ανύποπτο χρόνο, για κάτι που είχαμε μάθει πριν από καιρό ώστε να τα έχουμε πάντα φρέσκα στην μνήμη. Επίσης, σου συνιστώ να δώσεις μεγάλη βαρύτητα στις ημερομηνίες, ιστορικές συνθήκες, πολεμικές συρράξεις, αίτια πολεμικών συρράξεων ή πολιτικών καταστάσεων και αποτελέσματα αυτών.

...η συγκεκριμένη μέθοδος ακολουθήθηκε όταν ήμουν Γ'Λυκείου και είχα να δώσω 9 μαθήματα πανελλαδικών με ένα μάθημα Ιστορίας Γενικής Παιδείας που είχε 2 χοντρά βιβλία. Το φροντιστήριο, δεν ήταν εκείνο που με οδήγησε στο 19,5. Το φροντιστήριο, απλώς με καθοδήγησε σωστά, δίνοντάς μου μια βάση ώστε να οργανώσω το διάβασμά μου και να μην πελαγοδρομήσω στις ατελείωτες σελίδες των δυο βιβλίων. Πέρα από αυτό, το φροντιστήριο Ιστορίας, δεν άξιζε τα λεφτά του. Έκανα λόγω άγχους για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Η Ιστορία μαθαίνεται από προσωπικό μεθοδικό διάβασμα..και σωστή εκφορά του λόγου στην διατύπωση κάποιου ιστορικού γεγονότος. Συνιστώ να μην αλλάζεις κάποιες λέξεις του βιβλίου, οι οποίες ταιριάζουν γάντι σε κάποια ιστορικά γεγονότα. Δεν είμαστε Μπαμπινιώτηδες. Η αλλαγή κάποιας λέξης με μια συνώνυμή της ίσως προκαλέσει αλλαγή στο νόημα.

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,980 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 21:55, 17-09-09:

Nομίζω πως ο καθένας έχει το δικό του τρόπο...

Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σελήνη
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας και Διατροφής Χαροκοπείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε στις 13:28, 18-09-09:

"Σωστός" τρόπος πιστεύω πως δεν υπάρχει. Αυτό, υπο την εννοια οτι ο καθένας έχει το δικό του τρόπο να διαβάζει- να γράφει τα πιο βασικά σημεία σε ένα τετράδιο, να τα διαβάζει δυνατά και να τα λέει απ' έξω σε κάποιο συγγενή-φίλο... Αυτό που πρέπει να ανακαλύψεις είναι ποιός είναι ο τρόπος που σου ταιριάζει, αυτός με τον οποίο μαθαίνεις ολοκληρωμένα και γρηγορότερα.
Όσον αφορά το ερώτημα "παπαγαλία ή όχι;" εγώ θα έλεγα παράθεση των πληροφοριών με πληρότητα, σωστή σύνταξη και σειρά και ας μην είναι ακριβώς όπως στο βιβλίο.

Παράθεση

Aetos (Γιάννης)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Aetos
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Aetos έγραψε στις 13:45, 18-09-09:

Μάγκες και μάγκισσες.... Σχεδαγραμματα 4 ever. Αν δεν υπαρχει ενα οργανωμενο σχεδιο για να μαθεις το μαθημα σου τοτε ΤΑ ΧΑΝΕΙΣΣΣΣ με την παπαγαλια.

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,745 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 14:52, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Aetos
Μάγκες και μάγκισσες.... Σχεδαγραμματα 4 ever. Αν δεν υπαρχει ενα οργανωμενο σχεδιο για να μαθεις το μαθημα σου τοτε ΤΑ ΧΑΝΕΙΣΣΣΣ με την παπαγαλια.
σε αυτο εχεις δικιο

Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Adamsdoor
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Adamsdoor έγραψε στις 19:23, 19-09-09:

Θα ηθελα να παραθεσω το δικο μ τροπο εκμαθησης της ιστοριας και εκεινον που με εχει βοηθησει και που εγω θεωρω πιο σωστο κατα τη κριση μου..Αρχικα η ιστορια προυποθετει απομνημονευση ημερομηνιων ονοματων κτλ κτλ...Ευτυχως η δυστυχως ολη η πιεση πηγαζει απο τη παραπανω προυποθεση..Επομενως θα χρειαστει φιλε μου να πιεστεις και να απομνημονευσεις ορισμενα σημαντικα σημεια στο βιβλιο...Επιπλεον,καλο θα ηταν να μην αρκεισαι μονο στο οτι αισθανεσαι πως εμαθες καλα το καθημερινο μαθημα..αλλα εαν ειναι δυνατον να το λες σε καποιο ατομο της οικογενειας σου..για να βεβαιωθεις πως το ξερεις...επειτα προσπαθησε τα δυσκολοτερα σημεια να τα γραφεις σε καποιο τετραδιο ετσι ωστε να σ μεινουν και να μπορεις να τα θυμασαι πολυ πιο ευκολα..Τελος,κατι που δεν αφορα εσενα ειναι πως σημαντικο ρολο,παιζει και ο καθηγητης..προσωπικα ειχα μια πολυ καλη καθηγητρια στη γ γυμνασιου που μας βοηθησε παραπολυ και ετσι αποκτησαμε γερες βασεις...Τελος παντων,ελπιζω να σε βοηθησα...τουλαχιστον η παραπανω τακτικη με βοηθησε αρκετα...

Παράθεση

MarakiG

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη MarakiG
H MarakiG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H MarakiG έγραψε στις 19:38, 19-09-09:

Η παπαγαλία δεν βοήθησε ποτέ κανεναν!
Οσο για την ιστορια αν τα κατάφερεσ περσυ με εκεινο το βιβλίο....Μάλλον θα τα καταφέριες και σε αυτό!!Το περσινό βιβλίο ηταν τεράστιο δυσνόητο σε καποια σημεία και κακογραμμένο.
Το κολπο ειναι να βρεις εναν τρόπο να τα καταλαβαινεις ουσιαστικά και να τα βάζεις στο μυαλό σου με τη σειρά.
Το πιο βασίκό απο όλα ειναι να τα καταλάβεις ουσιαστικά.ΟΧΙ παπαγαλία!!
Πρώτα κανεις μια απλή αναγνωση αν δεν θυμασαι τι λέει το μαθημα.Δευτερον παίρνεις παραγραφο παραγραφο και επίμένεις μεχριν να τα ταξινομησεις και τελος να τη μαθεις.Λες στον εαυτο σου την παραγραφο οπωσδηποτε!Αν κολλησεισ η κανεισ λαθος προσπα8εισ να ενψσεισ το σημειο που ξεχασεσ με τα προηγουμενα.Συνεχίζεις ετσι με καθε παραγραφο και στο τελος λες ολοκληρο το μαθημα σε εναν αλλό.
Πιανει αρκετο χρονο αλλα κανεις ουσιαστικη δουλια!Α!Υπογραμμισε τα βασικά και αριθμησε αιτια και αφορμες
Σου ευχομαι καλή επιτυχία και υπομονή.Μην ξεχνάς:Ο επιμένων νικά!

Παράθεση

nix

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη nix
Ο nix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O nix έγραψε στις 19:48, 19-09-09:

Η παπαγαλία δεν βοήθησε ποτέ κανεναν!θα σου ελεγα να διαβασεις το κειμενο πρωτα και απο μονος σου να κανεις ερωτησεις στα σοσ σαν πλαγιοτιτλους...μπορεις να καταλαβεις ποια ειναι τα σημαντικοτερα νομιζω...

Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Adamsdoor
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Adamsdoor έγραψε στις 20:05, 19-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από nix
Η παπαγαλία δεν βοήθησε ποτέ κανεναν!θα σου ελεγα να διαβασεις το κειμενο πρωτα και απο μονος σου να κανεις ερωτησεις στα σοσ σαν πλαγιοτιτλους...μπορεις να καταλαβεις ποια ειναι τα σημαντικοτερα νομιζω...
Κακα τα ψεματα παιδια μπορει η παπαγαλια να μη βοηθησε κανεναν αλλα στις πανελλαδικες εξατασεις καταυτο το τροπο εξεταζονται...:nono:

Παράθεση

skycaptain_stav (My name is Stav and im a skycaptain ;))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη skycaptain_stav
H My name is Stav and im a skycaptain ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H skycaptain_stav http://cloudyskyship.blogspot.com (: έγραψε στις 18:03, 21-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ello
Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια στην Ιστορία!

Μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους για να τη διαβάζω? Και η αλήθεια είναι ότι έχω πρόβλημα με τη φετινή ιστορία (τα συγκεκριμένα χρόνια), την οποία βρίσκω βαρετή και το βιβλίο κακογραμμένο..
εφοδιασου με stabilo και μπογιατισε τα πιο σημαντικα σημεια για να 8υμασαι σε τι αναφερεται αυτο π διαβαζεις. αφου μα8εις το μα8ημα πες το μια φορα απ'εξω και κλειστα η παπαγαλια ειναι η μονη οδος για την ιστορια....

Παράθεση

*eirhnh* (Ειρήνη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη *eirhnh*
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H *eirhnh* έγραψε στις 22:37, 21-09-09:

εγώ πάντα είχα και έχω πρόβλημμα με την ιστορία αλλά ελπίζω με όσα αναφέρατε παραπάνω να μπορέσω επιτέλους να μάθω ιστορία και το πιο σημαντικό να τη θυμάμαι και την άλλη μέρα!!!

Παράθεση

*Serendipity*

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη *Serendipity*
H *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H *Serendipity* έγραψε στις 16:35, 26-09-09:

εγω προσπαθω πρωτα να συγκρατω τα βασικα στοιχεια του μαθηματος..τα πιο σημαντικα...μετα διαβαζω και τα υπολοιπα αλλα ειναι πιο ευκολο να τα θυμηθεις οταν ξερεις γυρω απο ποια γεγονοτα κινειται το μαθημα...και το λεω πολλες φορες απ εξω μονη μου...ως που να δω οτι το ξερω αρκετα καλα...τελος,αν δω οτι δεν μπορω με τιποτα να θυμηθω κατι προσπαθω να το συνδεσω με κατι που συμβαινει γυρω μου..πχ.με εναν ηχο που ερχεται απο το παραθυρο...ετσι οταν ερθει η ωρα να το πω μου ερχεται αμεσως στο μυαλο..(ακουγεται λιγο αστειο,το ξερω,αλλα οπως βολευεται ο καθενας)...:xixi:

Παράθεση

katerin0ula (Κατερίνα!)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη katerin0ula
H Κατερίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H katerin0ula έγραψε στις 14:45, 28-09-09:

Εγώ σε όλο το γυμνάσιο δεν πήγαινα καθόλου την ιστορία...!
Φέτος στο λύκειο το σκέφτηκα το πράγμα και εφόσον θέλω να ανεβάσω
την βαθμολογία μου σε όλα,είπα πως θα στρωθώ και το κάνω!!!
Παρακολουθώ στο μάθημα..κρατάω σημειώσεις και το έχω μάθει
σχεδόν από την παράδοση...σας το συνιστώ ενεπιφίλακτα!!!
Έτσι η δουλειά στο σπίτι είναι μηδαμινή...

Παράθεση

blinky

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη blinky
H blinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H blinky έγραψε στις 20:39, 28-09-09:

παιδιά έχουμε για αύριο την άσκηση 1 σελίδα 30 και παρόλο που διάβασα το μάθημα και ήταν εύκολο,δεν μπορώ να απαντήσω αυτη την ασκηση,μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην απάντηση της; ευχαριστώ προκαταβολικά!
α ναι σελίδα 31 είναι,δν πειραζει

Παράθεση

Dimitris.K (Δημήτρης)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dimitris.K
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Dimitris.K έγραψε στις 21:04, 28-09-09:

blinky στειλε μου pm σου εχω λυσει

Παράθεση

blinky

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη blinky
H blinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H blinky έγραψε στις 21:30, 28-09-09:

ευχαριστώ αλλα το βρήκα μόλις

Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ραφαέλα33847
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,506 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 14:45, 03-10-09:

Εγώ δεν έχω θέμα με την Ιστορία κάτι άλλο.Είναι το αγαπημένο μου μάθημα.Συμφωνώ με την Κατερίνα.Αν ο καθηγητής θέλει κρίσεις προσοχή στην παράδοση και συμμετοχή

Παράθεση

[HELL]Alexander

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη [HELL]Alexander
Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O [HELL]Alexander έγραψε στις 22:38, 03-10-09:

Παιδιά δεν ξέρω για σας, είμαι θετικός και η ιστορία είναι πάθος..
Η περσινή είναι όντως κάπως βαρετή, πολλά ονόματα χρονολογίες κτλ...
Αν θες να σου πω τα κόλπα μου:
1) Να προσέχεις το καθηγητή σου, δεν το καλαβαίνεις αλλά σου δίνει ακριβώς αυτό που θα θέλει να κούσει στο επόμενο μάθημα, και επισημαίνει μερικές φορές και τα σος κομμάτια..
2) Με λίγες σημείωσεις θα είσαι κομπλέ, θυμάμαι πως έγραφα και ακόμα γράφω για τις μάχες π.χ.
Σπάρτη VS Αθήνα, Σπαρτη wins!! Και άλλα παρόμοια χιουοριστικά κομματάκια.
Για τα σημαντικά πρόσωπα γράφεις με συντομία λέξεις κλειδιά που μπορούν να σε βοηθήσουν..
Η ιστορία είναι πληκτική μερικές φορές και δίδει πολλές πληροφορίες που δεν είναι απαραίτητες, κάθε πρόταση είναι και μια ιστορία με λίγα λόγια..
3) Είναι εύκολο να θυμάσαι πολλά ειδικά πράγματα αν κρατάς μια γενική εικόνα, για πάραδειγμα να ξέρεις περίπου που βρίσκεσαι πως είναι αυτή η εποχή, τι την χαρακτηρίζει, ποιοί είναι τα σημαντικά πρόσωπα, πολέμοι κτλ..
4) Αν συγκεντρωθείς στο μάθημα θα είναι κυριολεκτικά μια ιστοριούλα παλιών προσώπων και γεγονότων και αν έχετε καλό καθήγητη μπορεί και να σας μαγεύσει..

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 15:44, 05-10-09:

εδω και κατι μερες η καθηγητρια της ιστοριας μας εχει βαλει μια εργασια για το χαρτι...

την εχω τελειωσει σχεδον, θελω ενα ερωτημα να απαντησω για να την ολοκληρωσω.

το ερωτημα ειναι: '' βρειτε φωτογραφιες χαρτων-κωδικων, αναφορες σε υδατοσημα''
δε καταλαβαινω τι θελει και τι εννοει

ευχαριστω εκ των προτερων! :thanks:

Παράθεση

lefteris94 (Lefteris)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη lefteris94
Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

O lefteris94 έγραψε στις 14:45, 06-10-09:

Γιατί πιστεύετε πώς σε όλες τις αγροτικές κοινωνίες λατρεύεται η θεά μητέρα ?

Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 14:48, 06-10-09:

Δεν είναι θέμα αγροτιάς.
Είναι θέμα αντίληψης των πολιτών των τότε κοινωνιών.
Οι κοινωνίες ήταν μητριαρχικές (π.χ. Κνωσός).
Αυτό γινόταν επειδή η γυναίκα ήταν η "υπεύθυνη" για τη γονιμότητα των πάντων.
Για αυτό εικονίζονται πιο συχνά παραστάσεις με γυναίκες.

Γι' αυτό και η Γη (θεά και μη) είναι θηλυκή.

Παράθεση

lefteris94 (Lefteris)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

O lefteris94 έγραψε στις 14:50, 06-10-09:

όπως για παράδειγμα την θεά της γονιμότητας ?
Ευχαριστώ παντος

Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 14:52, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από lefteris94
όπως για παράδειγμα την θεά της γονιμότητας ?
Ευχαριστώ παντος
Ναι.
Είναι δυνατόν ο θεός της γεωργίας να είναι άντρας;

Είναι "κατάλοιπα" των αρχαίων μητριαρχικών κοινωνιών.

Παράθεση

lefteris94 (Lefteris)

Μαθητής Α' λυκείου

O lefteris94 έγραψε στις 14:53, 06-10-09:

σωστά :thanks:

Παράθεση

_DaRk_ (Γιάννης)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη _DaRk_
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O _DaRk_ έγραψε στις 15:43, 08-10-09:

Παίδες έχω την άσκηση 3 σελίδα 41

<< Ποιά είναι η σημαντικότερη συμβολή των εβραίων στον παγκόσμιο πολιτισμό και γιατί >>

Τα φώτα σας παρακαλωωώ
Οσο πιο γρήγορα απαντήσετε τοσο πιο καλά για μένα..
ευχαριστω προκαταβολικά :no1:

Παράθεση

nicoleta1994 (Νικολετα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη nicoleta1994
H Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H nicoleta1994 έγραψε στις 15:46, 08-10-09:

Η θρησκεια τους γιατι σε αυτην στηριχτηκε ο χριστιανισμος και επισης ο μωσαικος νομος...αλλα δν θυμαμαι γιατι...παντως αυτο με τη θρησκεια ειναι σιγουρο

Παράθεση

_DaRk_ (Γιάννης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O _DaRk_ έγραψε στις 15:49, 08-10-09:

επειδή περιείχε τους πρώτους ηθικούς κανόνες για τις ανθρώπινες σχέσεις κτλ
σε ευχαριστώ

Παράθεση

stratoniki (χρυσάνθη)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη stratoniki
H χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μαραθώνας (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H stratoniki έγραψε στις 14:33, 13-10-09:

γεια σας παιδια!!!....ποιο πιστευτε οτι ειναι το πιο ενδιαφερον θεμα για εργασια ιστοριας:
α. νεο βασιλειο της Αιγυπτου
β. μεσο βασιλειο της Αιγυπτου
γ. ομηρικη εποχή (Ελληνικος Μασαιωνας)
δ. κλασσικη εποχη
ε. Περικλης
στ.φιλοσοφοι (δημοκρατια, Πλατων, Αριστοτελης)
ζ. μαρμαρα του Παρθενωνα
η. Μεγας Αλεξανδρος
Θέλω τι γνωμη σας γιατι θα κανουμε μια εργασια μαζι με την ομαδα μου και θελουμε να ειναι ενδιαφερον και να μας βοηθησει στο βαθμο του τετραμηνου. Βοηθηστε με!!!
πειτε την γνωμη σας!!!!

Παράθεση

Eeni-Anna (Eleni-Anna)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eeni-Anna
H Eleni-Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Eeni-Anna έγραψε στις 18:15, 13-10-09:

Νομίζω το καλύτερο ειναι ο Μέγας Αλέξανδρος ή τα μάρμαρα του Παρθενώνα

Παράθεση

Αρκ

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αρκ
Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

O Αρκ έγραψε στις 18:26, 13-10-09:

Το στ. Εχει πολυπλευρο ενδιαφερων, καθως μπορεις παραλληλα να γραψεις για τις φιλοσοφικες απαρχες των μαθηματικων και πολλα αλλα εξαιρετικα ενδιαφεροντα ζητηματα.

Αν βεβαια σε ενδιαφερει η στρατιωτικη ιστορια, θα σου ελεγα Μεγα Αλεξανδρο ανεπιφυλακτα, καθως εχει φοβερο ενδιαφερον απο αυτην την πλευρα.

Παράθεση

_DaRk_ (Γιάννης)

Μαθητής Α' λυκείου

O _DaRk_ έγραψε στις 18:42, 13-10-09:

Mέγας Αλέξανδρος..
Το καλύτερο (Y)

Παράθεση

aekara4ever (Αλέξανδρος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη aekara4ever
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O aekara4ever έγραψε στις 19:29, 13-10-09:

Αρχικά θα πρότεινα Μ. Αλέξανδρο, αλλά βλέποντας το στ' θα έλεγα ότι είναι σημαντικότερο θέμα και μπορεί το κάθε μέλος της ομάδας σου να το προσεγγίσει από διαφορετική πλευρά.

Παράθεση

_DaRk_ (Γιάννης)

Μαθητής Α' λυκείου

O _DaRk_ έγραψε στις 19:51, 13-10-09:

Ladies and Gentlemen
Μάς έχει βάλει μια άσκηση μάς έχει δώσει την φωτοτυπία που βλέπετε απο κάτω και μάς λέει να επιλέξουμε και να περιγράψουμε ένα απο τα κυκλαδικά ειδώλια που είναι απο κάτω..
Αν με βοηθούσατε πολύ θα το εκτιμούσα

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,980 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 20:13, 13-10-09:

Ένα από τα κυκλαδικά ειδώλια είναι η μορφή που απεικονίζεται καθισμένη να κρατάει μια άρπα.Το άγαλμα αυτό είναι κατασκευασμένο από μάρμαρο και το σχήμα του αποκρυσταλλώνει ένα από τα επιτεύγματα της κυκλαδικής γλυπτικής.Εκτός αυτού,το πρόσωπο όπως και το σώμα του δεν είναι εντελώς σχηματισμένα,κάτι που ίσως ανάγεται στο γεγονός ότι προσπαθεί να διεγείρει τη φαντασία των ανθρώπων για τα αγάλματα της εποχής. Εξάλλου μέσω αυτού του αγάλματος αποκαλύπτεται και η γλυπτική εκείνης της εποχής γενικότερα που τιμάται ιδιαίτερα για την καλλιέπεια και τη λαμπρότητά της.

Ελπίζω να βοήθησα λιγουλάκι

Παράθεση

_DaRk_ (Γιάννης)

Μαθητής Α' λυκείου

O _DaRk_ έγραψε στις 20:18, 13-10-09:

Eίσαι απλά Τ Έ Λ Ε Ι Α =]

Παράθεση

indiespyllak (Σπύλλα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη indiespyllak
H Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H indiespyllak Lost in shadow# έγραψε στις 22:43, 13-10-09:

Νομίζω πως το στ' είναι το πιο ενδιαφέρον.Γι αυτό θα έχετε να γράψετε και πολλά πράγματα.Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό αφού δεν έχει σημασία το πιο είναι το πιο ενδιαφέρον για μας αλλά το πιο θεωρείς εσύ και η ομάδα σου ευκολότερο και πιο ενδιαφέρον στις δικές σας ασχολίες και 'αρέσω'! Βρείτε κάτι που να ικανοποιεί όλους σας και τότε νομίζω πως θα κάνετε την καλύτερη εργασία!!!

Παράθεση

stratoniki (χρυσάνθη)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη stratoniki
H χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μαραθώνας (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H stratoniki έγραψε στις 18:20, 15-10-09:

σας ευχαριστω ολους, νομιζω πως μας βοηθησατε αρκετα. κατα 90% θα κανουμε το στ. μηπως ξερετε ιστοσελιδες με σχετικες πληροφοριες που μπορουν να μας βοηθησουν;;

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 18:23, 15-10-09:

Το στ θα διάλεγα! είναι πολύ τέλειο για εργασία!
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...84%CF%89%CE%BD

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...BB%CE%B7%CF%82

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%...84%CE%AF%CE%B1

Παράθεση

Renita <3 (Ρενυτα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Renita <3
H Ρενυτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Renita <3 έγραψε στις 14:26, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από lefteris94
Γιατί πιστεύετε πώς σε όλες τις αγροτικές κοινωνίες λατρεύεται η θεά μητέρα ?

Η γυναικα ειναι το συμβολο της γονιμοτητας , αυτη που γεννα , που μεγαλωνει και τα λοιπα , αφου στις αγροτικες κοινωνιες εξαρτωνται απο την γονιμοτητα του εδαφους για να επιβιωσουν , φυσικο ειναι να την λατρευουν

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους