Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,074 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 441 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Παιδαγωγικό Προσχολικής Αγωγής (Νηπιαγωγών)

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 20:45, 12-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Sokolatitsa
Ερώτηση,έχει σχολή νηπιαγωγών στην Αθήνα;
Εννοείται πως έχει! Είμαι κι εγώ εκεί!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 11:41, 17-07-12:

παίδες,το επάγγελμα του νηπιαγωγού σίγουρα έχει μέλλον;σκέφτομαι να το έχω του χρόνου με το καλό στις επιλογές μου (δε θα είναι η 1η επιλογή,απλά θα το συμπεριλάβω σίγουρα)..πρώτα θέλω δημοτικής (μέγιστη επιθυμία) και μετά είμαι ανάμεσα σε ψυχολογίες και νηπιαγωγών ...να σας πω την αλήθεια,νηπιαγωγών μου αρέσει περισσότερο γιατί είναι ΄πιο κοντά στο αντικείμενο που λατρεύω (δασκάλα),ψυχολόγος είναι πιο γενικευμένο...απλά θα ηθελα να ακουσω γνωμες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη {~*1rèNe*~}
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 11:59, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από christine_3
παίδες,το επάγγελμα του νηπιαγωγού σίγουρα έχει μέλλον;σκέφτομαι να το έχω του χρόνου με το καλό στις επιλογές μου (δε θα είναι η 1η επιλογή,απλά θα το συμπεριλάβω σίγουρα)..πρώτα θέλω δημοτικής (μέγιστη επιθυμία) και μετά είμαι ανάμεσα σε ψυχολογίες και νηπιαγωγών ...να σας πω την αλήθεια,νηπιαγωγών μου αρέσει περισσότερο γιατί είναι ΄πιο κοντά στο αντικείμενο που λατρεύω (δασκάλα),ψυχολόγος είναι πιο γενικευμένο...απλά θα ηθελα να ακουσω γνωμες
Μέλλον, προς το παρόν, δεν έχει κανένα από τα τρία αυτά επαγγέλματα στην Ελλάδα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα έχει γίνει μέχρι να βγεις απ' τη σχολή. Θα σου πρότεινα να επιλέξεις με βάση το τι σου αρέσει περισσότερο και όχι το τι έχει μέλλον, γιατί αυτό είναι κάτι αβέβαιο.
Κι εγώ 1η επιλογή είχα το Παιδαγωγικό (μεγάλη λατρεία, κι εμένα) και 2η το Νηπιαγωγών, επειδή είναι παρεμφερές (στις επόμενες επιλογές μου ήταν και η Ψυχολογία). Τελικά, όπως βλέπεις, πέρασα στο Νηπιαγωγών, και πραγματικά δεν το έχω μετανιώσει, γιατί έχει επιπλέον θετικά στοιχεία από το Παιδαγωγικό, και σαν σχολή και σαν επάγγελμα. Είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα σχολή. Δεν ξέρω για την Ψυχολογία, να σου πω, αλλά για το Νηπιαγωγών σου λέω να μην το σκεφτείς καθόλου και να το βάλεις 2ο!
Μακάρι να καταφέρεις, βέβαια, τον 1ο σου στόχο!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 12:04, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~}
Μέλλον, προς το παρόν, δεν έχει κανένα από τα τρία αυτά επαγγέλματα στην Ελλάδα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα έχει γίνει μέχρι να βγεις απ' τη σχολή. Θα σου πρότεινα να επιλέξεις με βάση το τι σου αρέσει περισσότερο και όχι το τι έχει μέλλον, γιατί αυτό είναι κάτι αβέβαιο.
Κι εγώ 1η επιλογή είχα το Παιδαγωγικό (μεγάλη λατρεία, κι εμένα) και 2η το Νηπιαγωγών, επειδή είναι παρεμφερές (στις επόμενες επιλογές μου ήταν και η Ψυχολογία). Τελικά, όπως βλέπεις, πέρασα στο Νηπιαγωγών, και πραγματικά δεν το έχω μετανιώσει, γιατί έχει επιπλέον θετικά στοιχεία από το Παιδαγωγικό, και σαν σχολή και σαν επάγγελμα. Είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα σχολή. Δεν ξέρω για την Ψυχολογία, να σου πω, αλλά για το Νηπιαγωγών σου λέω να μην το σκεφτείς καθόλου και να το βάλεις 2ο!
Μακάρι να καταφέρεις, βέβαια, τον 1ο σου στόχο!!!
Ααα σ'ευχαριστώ πολύυ όντως,όλοι όσοι θέλουν παιδαγωγικό με αυτήν τη λογική σκέφτονται(βαζουν επειτα νηπιαγωγων εννοω)
απλά όλοι μου λένε πόσες προοπτικές έχει η ψυχολογία,πόσο της πλάκας είναι η σχολή νηπιαγωγών (εγώ απ'όσο ξέρω έχει και πιο δύσκολα μαθήματα από το πτδε)..όταν λες θετικά στοιχεία τι εννοείς;ξέρω βασικά ότι είναι ανοιχτό επάγγελμα
ενδιαφέρουσα είναι σαφώς,όπως και το ότι σαφώς το αντικείμενό της είναι πιο κοντά στο παιδαγωγικό..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 12:21, 17-07-12:

Ααα σ'ευχαριστώ πολύυ όντως,όλοι όσοι θέλουν παιδαγωγικό με αυτήν τη λογική σκέφτονται(βαζουν επειτα νηπιαγωγων εννοω)
απλά όλοι μου λένε πόσες προοπτικές έχει η ψυχολογία,πόσο της πλάκας είναι η σχολή νηπιαγωγών (εγώ απ'όσο ξέρω έχει και πιο δύσκολα μαθήματα από το πτδε)..όταν λες θετικά στοιχεία τι εννοείς;ξέρω βασικά ότι είναι ανοιχτό επάγγελμα
ενδιαφέρουσα είναι σαφώς,όπως και το ότι σαφώς το αντικείμενό της είναι πιο κοντά στο παιδαγωγικό..
Καλά, υπάρχουν πολλά άτομα που υποστηρίζουν ότι η σχολή και το επάγγελμα του Νηπιαγωγού είναι της πλάκας, κυρίως άτομα που θέλουν να αναδείξουν τη δυσκολία της σχολής τους, υποβιβάζοντας τη δική μας. Όμως η δυσκολία κάποιων μαθημάτων θα ορίσει αν ένα επάγγελμα είναι "της πλάκας"; Οκ, ναι, είναι μία σχετικά εύκολη σχολή (και σε σχέση με την Ψυχολογία, η οποία θέλει αρκετό διάβασμα), που σαφώς, έχει και κάποια μαθήματα που είναι πολύ εύκολα και κάποια πολύ δύσκολα, όπως όλες οι σχολές.
Η Ψυχολογία δεν νομίζω να έχει περισσότερες προοπτικές, με αυτά που ακούω. Είναι ένα κορεσμένο επάγγελμα, και μάλιστα, πριν κορεστούν αυτά του δασκάλου και του νηπιαγωγού.
Όταν είπα θετικά στοιχεία, είχα στο μυαλό μου, παραδείγματος χάρη, ότι η όλη εκπαιδευτική διαδικασία είναι πολύ πιο δημιουργική και πιο ελεύθερη σε σχέση με αυτή του δασκάλου. Ή ότι έχεις να κάνεις με μικρά παιδάκια και σου δίνεται η δυνατότητα να διαπλάσεις ψυχούλες και να χτίσεις μια γερή βάση για να προχωρίσουν! Και γενικά, ότι τα μικρότερα παιδιά σου δείχνουν αβίαστα τα συναισθήματά τους, το ότι σε λατρεύουν, ας πούμε. Εννοούσα, δηλαδή, τα θετικά στοιχεία που έχεις/κερδίζεις ως Νηπιαγωγός, σε σχέση με έναν Δάσκαλο, που κι εκείνος τα έχει, αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 12:41, 17-07-12:

Καλά, υπάρχουν πολλά άτομα που υποστηρίζουν ότι η σχολή και το επάγγελμα του Νηπιαγωγού είναι της πλάκας, κυρίως άτομα που θέλουν να αναδείξουν τη δυσκολία της σχολής τους, υποβιβάζοντας τη δική μας. Όμως η δυσκολία κάποιων μαθημάτων θα ορίσει αν ένα επάγγελμα είναι "της πλάκας"; Οκ, ναι, είναι μία σχετικά εύκολη σχολή (και σε σχέση με την Ψυχολογία, η οποία θέλει αρκετό διάβασμα), που σαφώς, έχει και κάποια μαθήματα που είναι πολύ εύκολα και κάποια πολύ δύσκολα, όπως όλες οι σχολές.
Η Ψυχολογία δεν νομίζω να έχει περισσότερες προοπτικές, με αυτά που ακούω. Είναι ένα κορεσμένο επάγγελμα, και μάλιστα, πριν κορεστούν αυτά του δασκάλου και του νηπιαγωγού.
Όταν είπα θετικά στοιχεία, είχα στο μυαλό μου, παραδείγματος χάρη, ότι η όλη εκπαιδευτική διαδικασία είναι πολύ πιο δημιουργική και πιο ελεύθερη σε σχέση με αυτή του δασκάλου. Ή ότι έχεις να κάνεις με μικρά παιδάκια και σου δίνεται η δυνατότητα να διαπλάσεις ψυχούλες και να χτίσεις μια γερή βάση για να προχωρίσουν! Και γενικά, ότι τα μικρότερα παιδιά σου δείχνουν αβίαστα τα συναισθήματά τους, το ότι σε λατρεύουν, ας πούμε. Εννοούσα, δηλαδή, τα θετικά στοιχεία που έχεις/κερδίζεις ως Νηπιαγωγός, σε σχέση με έναν Δάσκαλο, που κι εκείνος τα έχει, αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Συμφωνώ σε όλα.Πάντως όταν μιλούσα με μια κοπέλα που σπουδάζει νηπιαγωγός,μου έλεγε ότι έχουν πιο πολύ διάβασμα απ'τους δασκάλους στο α' εξάμηνο...Γενικά μόνο με αυτά τα επαγγέλματα θα μπορούσα να ασχοληθώ με ευχαρίστηση,δε μπορώ να με φανταστώ σαν κάτι άλλο...Απλά αναρωτιόμουν αν αξίζει και η ψυχολογία (παιδοψυχολογία ας πούμε,δε θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι άλλο στον τομέα της ψυχολογίας)..

Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 12:51, 17-07-12:

Συμφωνώ σε όλα.Πάντως όταν μιλούσα με μια κοπέλα που σπουδάζει νηπιαγωγός,μου έλεγε ότι έχουν πιο πολύ διάβασμα απ'τους δασκάλους στο α' εξάμηνο...Γενικά μόνο με αυτά τα επαγγέλματα θα μπορούσα να ασχοληθώ με ευχαρίστηση,δε μπορώ να με φανταστώ σαν κάτι άλλο...Απλά αναρωτιόμουν αν αξίζει και η ψυχολογία (παιδοψυχολογία ας πούμε,δε θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι άλλο στον τομέα της ψυχολογίας)..
Στο τμήμα που είμαι εγώ, Αθήνας δηλαδή, το α' εξάμηνο ήταν αρκετά χαλαρό... Κατ' εμέ, 2 ήταν τα πιο δύσκολα μαθήματα, Εισαγωγή στην Κοινωνιολογία και Εισαγωγή στην Ψυχολογία, αλλά σε νορμάλ πλαίσια. Βέβαια, δεν ξέρω και ακριβώς τι μαθήματα είχε το ΠΤΔΕ για να σου πω συγκριτικά, αλλά είχαν κάποια δύσκολα, απ' όσο άκουγα.
Στο ΤΕΑΠΗ πάντως υπάρχουν αρκετά μαθήματα Ψυχολογίας, αφού σε ενδιαφέρει αυτός ο κλάδος (κι εμένα μου αρέσει!). Δηλαδή, στο 1ο έτος, ας πούμε, υπάρχουν 2 υποχρεωτικά και 1 επιλογής που σχετίζονται με την Ψυχολογία (α' εξάμηνο: Εισαγωγή στην Ψυχολογία-Υποχρεωτικό, β' εξάμηνο: Ανάπτυξη του παιδιού-Υποχρεωτικό (αναπτυξιακή ψυχολογία, δηλαδή) και Ψυχολογία της Εκπαίδευσης-επιλογής.)

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 13:27, 18-07-12:

Στο τμήμα που είμαι εγώ, Αθήνας δηλαδή, το α' εξάμηνο ήταν αρκετά χαλαρό... Κατ' εμέ, 2 ήταν τα πιο δύσκολα μαθήματα, Εισαγωγή στην Κοινωνιολογία και Εισαγωγή στην Ψυχολογία, αλλά σε νορμάλ πλαίσια. Βέβαια, δεν ξέρω και ακριβώς τι μαθήματα είχε το ΠΤΔΕ για να σου πω συγκριτικά, αλλά είχαν κάποια δύσκολα, απ' όσο άκουγα.
Στο ΤΕΑΠΗ πάντως υπάρχουν αρκετά μαθήματα Ψυχολογίας, αφού σε ενδιαφέρει αυτός ο κλάδος (κι εμένα μου αρέσει!). Δηλαδή, στο 1ο έτος, ας πούμε, υπάρχουν 2 υποχρεωτικά και 1 επιλογής που σχετίζονται με την Ψυχολογία (α' εξάμηνο: Εισαγωγή στην Ψυχολογία-Υποχρεωτικό, β' εξάμηνο: Ανάπτυξη του παιδιού-Υποχρεωτικό (αναπτυξιακή ψυχολογία, δηλαδή) και Ψυχολογία της Εκπαίδευσης-επιλογής.)
τελειότατα κοίτα,πρωταρχική μου επιθυμία είναι ούτως η άλλως η ενασχόληση με το ΠΑΙΔΙ..και έπειτα η διδασκαλία αλλά απ'ότι κατάλαβα μια χαρά θα ήταν ως εναλλακτική το ΤΕΑΠΗ =) άλλωστε υπάρχουν και κατατακτήριες αν θέλω να επεκταθώ

Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 13:30, 18-07-12:

τελειότατα κοίτα,πρωταρχική μου επιθυμία είναι ούτως η άλλως η ενασχόληση με το ΠΑΙΔΙ..και έπειτα η διδασκαλία αλλά απ'ότι κατάλαβα μια χαρά θα ήταν ως εναλλακτική το ΤΕΑΠΗ =) άλλωστε υπάρχουν και κατατακτήριες αν θέλω να επεκταθώ
Ακριβώς! Κατατακτήριες, αλλά και μεταπτυχιακό!! Υπάρχουν επιλογές μετά, για να εξειδικευτείς εκεί που θες!

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 13:36, 18-07-12:

Ακριβώς! Κατατακτήριες, αλλά και μεταπτυχιακό!! Υπάρχουν επιλογές μετά, για να εξειδικευτείς εκεί που θες!
αχάα,μιας και συσχετίζεται το αντικείμενο των σχολών (έχουν όλες ψυχολογία),οι κατατακτήριες από τη μία στην άλλη σχολή δεν είναι ανέφικτες,το αντίθετο

Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 13:58, 18-07-12:

αχάα,μιας και συσχετίζεται το αντικείμενο των σχολών (έχουν όλες ψυχολογία),οι κατατακτήριες από τη μία στην άλλη σχολή δεν είναι ανέφικτες,το αντίθετο
Εάν είναι κατατακτήριες μέσω γραπτών εξετάσεων, ναι, είναι κάπως πιο εύκολο γιατί έχεις ήδη κάποιες γνώσεις. Αλλά υπάρχουν και σχολές που στις κατατακτήριες ζητούν τον βαθμό του πτυχίου σου (αυτό γίνεται στο ΠΤΔΕ Αθήνας, πχ.).

Παράθεση

vaterlo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaterlo
Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O vaterlo έγραψε στις 12:22, 04-08-12:

παιδια θελω να ρωτησω κατι για τις εστιες.... οποιος ξερει ας βοηθησει.. τα αποτελεσματα για το ποιος δικαιουται εστια ποτε βγαινουν περιπου καθε χρονο? ακουσα κατι για Νοεβρη? ισχυει?

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 14:13, 04-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από vaterlo
παιδια θελω να ρωτησω κατι για τις εστιες.... οποιος ξερει ας βοηθησει.. τα αποτελεσματα για το ποιος δικαιουται εστια ποτε βγαινουν περιπου καθε χρονο? ακουσα κατι για Νοεβρη? ισχυει?
Μία φίλη μου μόλις άρχισε η σχολή δηλαδή αρχές οκτώμβρη έμαθε ότι δεν πέρασε στην εστία και πήγε και βρήκε σπίτι. Παιδαγωγικό Ρόδου ήταν

Παράθεση

vaterlo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaterlo
Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O vaterlo έγραψε στις 14:52, 04-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Μία φίλη μου μόλις άρχισε η σχολή δηλαδή αρχές οκτώμβρη έμαθε ότι δεν πέρασε στην εστία και πήγε και βρήκε σπίτι. Παιδαγωγικό Ρόδου ήταν
οκ.. ευχαριστω για την πληροφορια

Παράθεση

shadowinthedark

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadowinthedark
H shadowinthedark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Αιγαίου (Ρόδος) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H shadowinthedark έγραψε στις 19:48, 07-09-12:

περασα ροδοοο περασε κανενας αλλος εκει;

Παράθεση

penelope585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penelope585
H penelope585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H penelope585 έγραψε στις 10:58, 02-09-13:

για την σχολη επιστημων προσχολικης αγωγης και εκπιαδευτικου σχεδιασμου στην ροδο εχει να πει κανεις τιποτα?....γιατι απο οτι ειδα ειναι δυσκολη σχολη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη triantafullaki :)
H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 14:19, 03-09-13:

Σήμερα βγήκαν οι πίνακες του ασεπ για τους εκπαιδευτικούς που είχαν δηλώσει συμμετοχή για το νέο σχολικό έτος. Ο ενιαίος πίνακας αναπληρωτών νηπιαγωγών ΠΕ60 με προϋπηρεσία περιλαμβάνει 3962 άτομα, μπορείτε να τον δείτε εδώ http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosp_2013/20130902/PE60.html . Ο ενιαίος πίνακας αναπληρωτών νηπιαγωγών ΠΕ60 χωρίς προϋπηρεσία περιλαμβάνει 4819 άτομα, μπορείτε να τον δείτε εδώ http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosp_zero...0902/PE60.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitsos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitsos
Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O dimitsos έγραψε στις 09:02, 17-10-13:

Καλησπέρα σας.

Είμαι 23 ετών και μετά από 4 χρόνια παραμονής στη σχολή του χημικού Αθήνας, αποφάσισα να πάρω διαγραφή. Ο λόγος είναι ότι δε μου άρεσε καθόλου τελικά το τμήμα και οι καθηγητές ήταν μερικώς έως παντελώς αδιάφοροι. Έτσι, μετά από τόσα χρόνια, αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλαδικές για να περάσω σε ένα άλλο τμήμα, έτσι ώστε να μπορέσω να σπουδάσω κάτι.

Αποφάσισα να μπω στο τμήμα του Παιδαγωγικού Νηπιαγωγών Αθήνας.
Παρότι μπήκα στο site της σχολής, μου έχουν μείνει μερικές απορίες.

Θα ήθελα, αν έχετε φυσικά κι εσείς χρόνο και προθυμία, να μου απαντήσετε σε μερικές κρίσιμες για μένα ερωτήσεις:

1.Είναι εύκολο το τμήμα του παιδαγωγικού?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Εύκολα?? Δύσκολα??
2.Πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα?? Γιατί στο χημικό ήταν τελείως για τα πανηγύρια.
3.Έχει καταργηθεί η πτυχιακή εργασία στη σχολή σας?? Χρειάζονται προαπαιτούμενες γνώσεις στο τμήμα ή αρχίζετε από πολύ χαμηλό επίπεδο??
4.Πιστεύετε ότι αξίζει να ξαναδώσω πανελλήνιες για να γίνω νηπιαγωγός?? Βλέπετε, παρότι ήμουν από θετική κατεύθυνση, στα φιλολογικά ήμουν πάντα πολύ καλός και ειδικά στη γραμματική των αρχαίων, αλλά και στην έκθεση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου

Παράθεση

Silvia7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Silvia7
H Silvia7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Silvia7 έγραψε στις 23:07, 17-02-14:

καλησπερα,εχω περασει προσχολικη αγωγη,ομως η επιθυμια μου ηταν το παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης!Ακουσα ομως οτι μπορεις να μεταπηδησεις με κατατακτηριες εξετασεις μετα το δευτερο ετος στο παιδαγωγικο καθως αυτα τα δυο τμηματα ειναι αρκετα ομοια!αν γνωριζει καποιος ή καποια ας γραψει τν γνωμη του ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 907 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 23:14, 17-02-14:

Συλβια δε γίνεται αυτό. Πρέπει να χεις πτυχίο απο κάποια σχολή για να δοκιμάσεις κατάταξη σε αλλη. Πολύ παλιά γινόταν και απο τοτε εχει μεινει μια φημη. Επομένως ή ξαναδίνεις πανελλήνιες ή παίρνεις πτυχίο και δοκιμάζεις κατάταξη. Πάντως αφου δε σ αρέσει πρέπει να αλλάξεις. Προσωπικά θα σε συμβούλευα να πας με πανελλαδικές γιατι η βάση στα πτδε θα γκρεμιστεί κι αλλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Silvia7

Νεοφερμένος

H Silvia7 έγραψε στις 23:30, 17-02-14:

δεν ξερω αν μπορω να ξαναπερασω το ζορι τν πανελλαδικων πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο αν ειναι ετσι τ πραγματα να βγαλω τν σχολη αυτη στην οποια περασα κ μετα να δωσω κατατακτηριες αλλωστε λογο των κοινων μαθηματων σιγουρα θ εισαχθω απο το δευτερο ετος.Επειτα και το τμημα μου δινει τν δυνατοτητα ν δειδαξω στον ιδιωτικο τομεα μεχρι κ τριτη δημοτικου κ οσο αναφορα τις κατατακτηριες δν εχω να χασω και κατι ,διοτι καλος η κακος περασα ροδο,οπου ειναι κ ο τοπος κατοικιας μ

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 907 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 23:44, 17-02-14:

Γιατι δεν εβαλες πτδε απ την αρχη?

Παράθεση

Silvia7

Νεοφερμένος

H Silvia7 έγραψε στις 23:50, 17-02-14:

το εβαλα αλλα δυστυχος δεν τ επιασα της ροδου το εχασα για την ακριβια για 600 μορια αρκετα :/ και αν κανω10% φετος δν νομιζω να το πιασω,δεν παιζει να πεσει τοσος πολυυ!!!!

τοσο*

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 23:53, 17-02-14:

Δικιο εχεις απλα να χεις υποψη οτι οταν λεμε οτι μπαινεις με καταταξη στο 2ο ετος, αυτο δε σημαινει οτι δεν ωφειλεις τα μαθηματα των εξαμηνων μεχρι εκει. Επισης πολλοι καθηγητες δεν κανουν αναγνωριση ακομα και ιδιο μαθημα να ειναι. Τελος δυστυχως τα πτδε δεν κανουν καταταξη με εξετασεις αλλα με βαθμο πτυχιου. Ειναι κατι που δοκιμασα κι εγω παλιοτερα και ειδα τι παιζεται! Τρομακτικη εμπειρια! Πιστευω παντως οτι για περιπτωσεις οπως εσυ θα πρεπε να υπαρχει μια ευελιξια αλλαγης σχολων...

Παράθεση

Silvia7

Νεοφερμένος

H Silvia7 έγραψε στις 23:59, 17-02-14:

καταλαβαινω :/ στο συγκεκριμενο παντος ΑΕΙ ειναι με κατατακτηριες,αλλα μετα απο 4 χρονια(ελπιζω) οταν θ εχω τελιωσει ποιος ζει ποιος πεθαινει:/ και ωςπου να γινει και ασεπ (εδω γελαμε) μπορω ανετα ν βγαλω κ αυτη την σχολη,αλλωστε πιστευω οτι ,οτι κ αν σπουδαζα ειδικα αν πειρμενεις απο τ δημοσιο,μετα τα 30 κ αν για αποκατασταση!

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 00:02, 18-02-14:

Εφοσον στη Ροδο ειναι με εξετασεις, τοτε αξιζει να δοκιμασεις. Πιστευω δε θα δυσκολευτεις γτ θα προερχεσαι απο σχετικη σχολη. Προβλεπω παντως οτι και απο πανελληνιες θα ειναι ευκολο γτ η βαση θα πεσει κι αλλο.

Παράθεση

Silvia7

Νεοφερμένος

H Silvia7 έγραψε στις 00:09, 18-02-14:

ναι κ εγω το πιστευω αυτο ,οπως κ να χει θα κανω ενα 10%και οτι γινει :/ εσεις εχετε τελιωσει παιδαγωγικο?

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 00:13, 18-02-14:

Οχι αλλα με ενδιεφερε. Δοκιμασα καποια στιγμη να δωσω στην Αθηνα για δευτερο πτυχιο και ειχανε ερθει απο κατι απιστευτες σχολες με βαθμους 9,9!

Παράθεση

Silvia7

Νεοφερμένος

H Silvia7 έγραψε στις 00:16, 18-02-14:

υπαρχουν τετοιοι βαθμοι πτυχιων :ο ;;;;;;;;; τι να πω,το καλο εδω με τις επαρχιες και γενικα στ νησια ειναι οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλος ανταγωνισμος !!!!

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 00:18, 18-02-14:

Το θεμα ειναι οτι το πχ το 9 δεν ειναι ιδιο για ολες τις σχολες στην Ελλαδα, αλλα στις κατατακτηριες δε το λαμβανουν υποψη. Βαθμοι μεγαλοι υπαρχουν παντως, αμα δεις τους αποφοιτους στο πτδε αθηνα, σχεδον ολοι εχουν πανω απο 9.

Παράθεση

Silvia7

Νεοφερμένος

H Silvia7 έγραψε στις 00:28, 18-02-14:

δεν ειναι τυχαιο οτι οι βασεις της Αθηνας φτανουν στο θεοοοο!!!!!!λογικο να εχει κ καλο δυναμικο μεσα στις σχολες αυτες! εγω παντος θα το κυνηγησω να ναι καλα κ οι κατατακτηριες,κ ευχαριστω τον θεο που περασα νηπιαγωγος κ οχι τιποτα ακυρο οπως περασαν σ ξεμπαρκες σχολες αρκετοι γνωστοι μ η στην χειροτερη περιπτοση εκεινοι π εμειναν τελειοσσσσς απο εξω!!!!:/ οσο πανε κ. γινονται πιο χαλια:/

Παράθεση

jo_choust

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη jo_choust
H jo_choust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοίρες (Ηράκλειο). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H jo_choust έγραψε στις 08:30, 01-05-14:

Γεια σας..δινω πανελληνιες σε δυο χρονια με το καινουριο συστημα..:-\ πρεπει μεχρι του χρονου να διαλεξω "πεδιο" και τωρα τελευταια εχω ενδοιασμους..απο παντα ηθελα να γινω νηπιαγωγος..τωρα τελευταια ομως αρχισε να μου αρεσει και η φυσικη..οποτε το σκεφτομαι και αυτο..απο μαθηματικα παντως τα παω τελεια! Σκεφτομαι για θεσσαλονικη..μπορει να με βοηθησει καποιος; ευχαριστω!

Παράθεση

mar_gr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mar_gr
H mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H mar_gr έγραψε στις 14:55, 03-07-14:

Για το τμήμα προσχολικής αγωγής των Ιωαννίνων τι λέτε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη *Serena* : 03-07-14 στις 15:02. Αιτία: απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 19:13, 09-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από jo_choust
Γεια σας..δινω πανελληνιες σε δυο χρονια με το καινουριο συστημα..:-\ πρεπει μεχρι του χρονου να διαλεξω "πεδιο" και τωρα τελευταια εχω ενδοιασμους..απο παντα ηθελα να γινω νηπιαγωγος..τωρα τελευταια ομως αρχισε να μου αρεσει και η φυσικη..οποτε το σκεφτομαι και αυτο..απο μαθηματικα παντως τα παω τελεια! Σκεφτομαι για θεσσαλονικη..μπορει να με βοηθησει καποιος; ευχαριστω!
Στην θέση σου ούτε που θα μου παιρνούσε από το μυαλό για να ασχοληθώ με την φυσική και μετά το λύκειο, εδώ να την ξεφορτωθώ θέλω και δεν φεύγει. Αν δεν ξέρεις τι θες από τα δυο αυτά θα μπορούσες να πας τεχνολογική κατεύθυνση, που και για φυσικός μπορείς να βγεις από κει και για παιδαγωγικά αν θυμάμαι καλά. Ε, δεν μπορεί σε ένα από τα δυο θα περάσεις αν τα διαβάζεις. Ετσι και αλλιώς αφού λες πως σαρέσει η φυσική ευχάριστο θα σου είναι. Εσύ επιλέγεις και παίρνεις, πρέπει να το ψάξεις αρκετά.

Παράθεση

Marela

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marela
H Marela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Marela έγραψε στις 00:35, 18-07-14:

Γεια σας.Υποθετικά είμαι φοιτήτρια στο τμήμα προσχολικής αγωγής της Ρόδου για πολλούς λόγους ομως δεν κατάφερα να πάω ποτε.Ρωτώ λοιπόν υπάρχει εδώ κάποιος φοιτητής η απόφοιτος του τμήματος προσχολικής αγωγής της Ρόδου ο οποιος θα μπορούσε να μου λύσει κάποιες απορίες όσον αφορά την λειτουργία τις εντυπώσεις του το βαθμό δυσκολίας και ίσως αν υπάρχει πιθανότητα μεταγραφής(χωρίς ως κριτήριο το εισόδημα η πολύτεκνος)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Emilouko : 14-09-14 στις 13:14. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

penelope585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penelope585
H penelope585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H penelope585 έγραψε στις 11:06, 14-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Marela
Γεια σας.Υποθετικά είμαι φοιτήτρια στο τμήμα προσχολικής αγωγής της Ρόδου για πολλούς λόγους ομως δεν κατάφερα να πάω ποτε.Ρωτώ λοιπόν υπάρχει εδώ κάποιος φοιτητής η απόφοιτος του τμήματος προσχολικής αγωγής της Ρόδου ο οποιος θα μπορούσε να μου λύσει κάποιες απορίες όσον αφορά την λειτουργία τις εντυπώσεις του το βαθμό δυσκολίας και ίσως αν υπάρχει πιθανότητα μεταγραφής(χωρίς ως κριτήριο το εισόδημα η πολύτεκνος)

εγω ειμαι σε αυτο το τμημα στη ροδο...οσο αφορα για μεταγγραφη πρεπει να εχεις καποια κριτηρια οπως αυτα που ανεφερες!!τωρα για τη σχολη υπαρχουν καποιες ελλειψεις αλλα απο οτι εχω ακουσει και απο αλλους ειναι αρκετα καλη σχολη και διαφερει απο τα αλλα τμηματα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Emilouko : 14-09-14 στις 13:14. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης λόγω greeklish
Παράθεση

Doris86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Doris86
H Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Doris86 έγραψε στις 02:11, 23-10-14:

Παιδια ξερει κανεις ποσα εργαστηρια εχει το νηπιαγωγων Αλεξανδρουπολης ή Φλωρινας? Γινεται να βγει το τμημα απο αποσταση? Ευχαριστω

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 16:00, 25-10-14:

Με μια αναζήτηση που έκανα για το τμήμα αυτό σε διάφορες πόλεις είδα πως διαφέρουν λίγο τα μαθήματα. Γιατί; Το ίδιο δεν θα βγεις είτε αν πας Αθήνα, είτε πας Θεσσαλονίκη, είτε πας Πάτρα; Τι διαφορά έχουν;

Παράθεση

Doris86

Νεοφερμένος

H Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Doris86 έγραψε στις 04:01, 26-10-14:

Δεν εχουν διαφορα απλως εμενα με ενδιαφερει να εχει λιγες υποχρεωτικες παρουσιες γιατι αν περασω δεν θα εινω στην πολη κ θα πηγαινοερχομαι

Παράθεση

Dod

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dod
Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O Dod έγραψε στις 10:46, 26-10-14:

Στο καινούργιο σύστημα σε ποιο πεδίο θα υπάρχουν αυτές οι σχολες?

Παράθεση

Doris86

Νεοφερμένος

H Doris86 έγραψε στις 15:00, 26-10-14:

Στο δευτερο. Δινεις μαθηματικα, φυσικη κ ιστορια αν δεν απατωμαι

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 21:45, 26-10-14:

Για να εισαχθεί θα δώσει αυτά τα μαθήματα;
Διότι αν υπάρχουν στο τμήμα δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη τους, κυρίως των μαθηματικών και της φυσικής για νηπιαγωγός πάει όχι για δάσκαλος.

Παράθεση

Doris86

Νεοφερμένος

H Doris86 έγραψε στις 23:20, 26-10-14:

Συμφωνω σ'αυτο αλλα νομιζω σ'αυτο εντασσεται χωρις να ειμαι σιγουρη γιατι δεν το εχω ψαξει

Παράθεση

Dod

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dod
Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O Dod έγραψε στις 23:11, 28-10-14:

Αα όχι δηλαδή αρχαία κτλπ..;
Κρίμα

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 18:27, 31-01-15:

Στο τμήμα προσχολικής αγωγής έχει μια καρτέλα "τομείς" ήθελα να ρωτήσω, όταν ξεκινάς επιλέγεις ή τα κάνεις όλα; Γιατί αν είναι και διαλέγεις τότε δεν θα μπορέσω να αποφασίσω.
Τομείς
Τομέας Αισθητικής Παιδείας
Τομέας Γλώσσας και Ιστορίας
Τομέας Παιδαγωγικής
Τομέας Ψυχολογίας και Ειδικής Αγωγής

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,752 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 13:16, 01-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Στο τμήμα προσχολικής αγωγής έχει μια καρτέλα "τομείς" ήθελα να ρωτήσω, όταν ξεκινάς επιλέγεις ή τα κάνεις όλα; Γιατί αν είναι και διαλέγεις τότε δεν θα μπορέσω να αποφασίσω.
Από το Ε΄ εξάμηνο επιλέγεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Merendaki
H Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε στις 14:19, 14-09-15:

Γνωρίζετε εάν από το τμήμα νηπιαγωγων στη ροδο μπορεις να διδαξεις και στις 3 πρωτες ταξεις του δημοτικου...καποιος που σπουδαζει η ξέρει ας μου πει...πλιζζ

Παράθεση

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PINELOPI1234
H PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H PINELOPI1234 έγραψε στις 00:51, 09-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Merendaki
Γνωρίζετε εάν από το τμήμα νηπιαγωγων στη ροδο μπορεις να διδαξεις και στις 3 πρωτες ταξεις του δημοτικου...καποιος που σπουδαζει η ξέρει ας μου πει...πλιζζ
Σπουδαζω ροδο και μας εχουν πει οτι μπορουμε μεχρι την τριτη δημοτικού να κανομε μαθημα...αλλα ομως πιο πολυ σε παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεια...γιατι κανουμε πιο πολλες πρακτικες σε αυτα παρα σε δημοτικο..Αλλά και ενα αλλο πλεονεκτημα που παρεχει σε αυτη τη σχολη ειναι οτι δεν βγαινεις μονο νηπιαγωγος και εκπαιδευτικο σχεδιαστης δηλαδη θα μπορεις να σχεδιαζεις μαθηματα και να πας σε διαφορες εταιρειες...να κανεις μαθημα στο προσωπικο που δουλευει(βεβαια για να το κανεις αυτο πρεπει να εχεις κανει μεταπτυχιακο πανω σε αυτο και να εχει παρακολουθησει καποια μαθηματα)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavri_ : 13-09-17 στις 16:07. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 15:15, 13-09-17:

Κανεις απο νηπιαγωγων Πατρας να με βοηθησει λιγο?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Merendaki, Νick29

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους